Aktuality

neděle 19. listopad

Listopadoví Brouci

  • Škola

Listopad vkročil do své druhé poloviny. Přinesl větší zimu i hodně prostoru pro diskuze a učení se. Ve čtvrtek jsme si intenzivně povídali jak o listopadu 1939, tak sametové revoluci v roce 1989. Povídání to bylo velmi intenzivní a je nutné, aby ti, co ve čtvrtek ve škole nebyli si informace doplnili. Co je demokracie jsme si hned stihli i vyzkoušet. Brouci se domlouvali na jednom výrobku ze dvou. No a jak to dopadlo? Každá skupina musela argumentovat a proběhlo několik voleb. Díky argumentům, které používali se jeden chlapec nechal přemluvit… V českém jazyce jsme se intenzivně věnovali vyjmenovaným slovům po L. V matematice třeťáci opakovali. Vyšší ročníky písemně dělily dvou a víceciferným číslem, řešili zlomky. V rámci tvoření jsme zkusili zase úplně něco jiného a to vytvořit si připínací brož. A každý den jsme pilně trénovali na besídku i vystoupení v kostele. 
 
On Wednesday we enjoyed being both groups together.
 We were into counting. We counted by 5s, 10s. We subtracted and added numbers. Please make sure students know how to count and write to 100. (Please see the files)
 
We also focused on the verb „to be“.
 
Vojta, Kuba and Juraj took home books in English. They should tell us the next time in few sentences what were the books about.
Thank you and enjoy the holidays.
 
Katerina

sobota 18. listopad

Dýcháme zhluboka, přátelé školkáčů!

  • Školka

Pondělí bylo už třetím dnem, kdy nás provázelo velké téma, první živelné – VZDUCH. Odstartovali jsme ho týden předtím Větrnou pohádkou, která přijela k nám do školky a v pátek jsme si vytvořili něco mezi mandalou a myšlenkovou mapou. Nejdřív jsme foukali svůj vzduch z plic do brčka a rozfoukali tak barevné tuše na velký papír a pak jsme si v kroužku říkaly, co všechno vítr přináší a odnáší a do těch vytvořených obrazců to psali.  Začalo to vcelku seriózně, pak už vzduchem létaly posmrkané kapesníky a smrdlavé ponožky! A pak už přišly na řadu hokusy pokusy kolegyně Hujerové. Létaly balónky, zkoumali jsme, kde vzduch je a kde není a proč zhasne svíčka pod malou skleničkou dřív než pod velkou. Proč je v akvárku plném vody kapesník suchý, když ho předtím přikryju sklenicí a kdy k němu tedy už ta voda pronikne?Vzduch jsme viděli v bublině a po vzduchu jsme se nakonec i procházeli. Pokusy nejdříve prováděla Martina s asistenty Viktorem a Justýnkou a pak už je prováděli všichni, herna podle toho záhy tak vypadala, některé děti se převlékaly i dvakrát. Ale žádný pořádný vědec to holt v životě nemá lehké!:-)

 A v úterý se vzduchem linuly zvuky a pronikalo světlo v divadelním představení Minoru Libozvuky. Jedná se o velmi interaktivní představení, děti jsou vtažené do děje (někdy až moc :-) ) Ale nadšení i úžas jsme jim četli z tváří celých 50 minut. 

Středa byla ve znamení pohybových her, oprášili jsme starou dobrou Chodí pešek okolo, tentokrát to byl vítr a my říkali: chodí vítr okolo, nedívej se na něho, kdo se na něj koukne, toho vítr sfoukne…a začala honička. Do různě se střídajícího rytmu klavíru děti rozlišovali od vánku po vichřici a šlo jim to skvěle! Pak byl  bubínek a různé reakce na smluvené signály (vichřice – schouleli jsme se do klubíčka…), učili jsme se zahřívací polohu se skrčenými koleny pod sebou a jak to shrnula Péťa s Terezkou – děti byly zlatý!
 
A ve čtvrtek jsme viděli na vlastní oči vzducholoď Gulliver v galerii Dox. Nejdřív jsme se dozvěděli, kdo byl Gulliver, pak jsme vzducholoď kreslili, zkoušeli, jestli se v živém řetězu natáhneme přes celou její délku, skládali vlaštovky z papíru a uspořádali soutěž, která dál doletí. 
 
A jedeme dál! Vlastně letíme!
 
Na pár fotek se koukněte ZDE

pátek 17. listopad

Listopad s vůní jabloní (11. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí za odměnu. V lese hlinění sněhuláci a vyvažování na houpačce. Převlékáme duby za modříny. Sebe za rezavé lišky. Hrajeme si na kosmonautický výcvik. Borovicová snítka dobře slouží k zazimování bunkru. Hodně klacků hodně rychle také pomáhá udělat z letního přístřešku solidní baštu podzimu. Až napadne sníh, bude to ještě lépe utemované!Vejdeme se tam všichni? Z hlíny ne jen postavy ale i křížky, šípy a vrhací koule. V jurtě oslava zrozenin, vydatný dort a přání přehršel. Většinu dne s námi nová kamarádka s tatínkem. Odpoledne vůně pečených jablek. Šikovnost rukou vede k další dobrotě. 

Úterý prodírací. Výpravou za poklady starých rezavých časů. Cestou hrajeme na trnkový keř písně podzimu, potkáváme hnus a binčuc ale v trní náhle vykoukne tu mlýnek, tu kousek litinových kamen, tu čajová konvička a naše fantazie běží na plné obrátky. Jak to asi bylo? Kdo se u těch kamen hřál a kdo jedl z té staré lžičky? Odpoledne k nám přichází skutečná pamětnice starších časů a my už nemusíme fantazírovat a dovídáme se co bylo k zastání po škole: napást kravku, okopat brambory, zalít mrkev, našlapat zelí… kdy si asi děti tenkrát hrály? Sušenky bez cukru k ochutnání a pohádka o babičce. A ven, zas ven, dokud trochu slunce!

Středa byla jabloňová a jablíčková. Došli jsme si do Všenor pro stromek k  vysazení, oháněli jsme se rýčem a podělili se rovným dílem o sladké jablíčko. Dovezli jsme pak „vláčkem všenorem“ jablůňku na Dvoreček. Jen si ještě nejsme jisti, je-li to řehtáč nebo jadernička, dáme vědět. Mošt za odměnu jsme nestihli, tak příště! 

A čtvrtek. V kroužku se Stodoláčkama jsme si zazpívali „Měla babka čtyři jabka…“ a naučili se k tomu tancovat mazurku. No a o jablíčkách jsme nezpívali jen tak. Pustili jsme se pak do sázení jablůňky, kterou jsme ve středu dovezli. Kopali jsme lopatama jámu, další nabírali z kompostu humus a ti nejodvážnější se nebáli ani hnoje! Protože jsme si vysvětlili, že ještě jablůňce krásně poslouží, že jí vyživí a my díky ní budeme mít čerství vzduch, v létě stín a snad jednou i šťavnatá jablíčka.

Fotografie z celého týdne si můžete prohlédnout zde

pátek 17. listopad

Mazáci (11. týden)

  • Škola

Pondělí jsme zahájili keramičením ve školce Jednoho stromu – pokud do dnešního dne přesně nevíte, co jsme vyráběli, je to dobře a známka toho, že děti zachovaly tajemství. :-) Celý týden jsme se intenzivně věnovali délkám samohlásek a za pomoci „hlasovacích zařízení“ (dřívko, kostička) určovali jejich slyšitelnou podobu. V českém jazyce jsme se seznámili s písmenem M a zapisovali první slova UMÍ, MÁ. Rozdělovali jsme jednoduchá slova na slabiky.Snažíme se skrze jednoduché aktivity (rytmus, chůze, …) více vnímat své tělo tady a teď, což nám pomáhá se lépe soustředit. Vyráběli jsme plány staveb a stavěli stavby podle plánů. Určovali jsme čeho je více, čeho naopak méně a čeho stejně, abychom tyto vztahy následně zaznamenávali pomocí matematických symbolů. Pojmenovali jsme základní rovinné útvary (trojúhelník, čtverec, kruh, obdélník) a hledali jejich reálné podoby ve třídě. V hodině tělocviku jsme si představili různé typy míčů a trénovali házení a chytání. To nám šlo vcelku dobře, takže jsme se nakonec mohli po jednom projít uličkou plnou létajících míčů – bez zranění.

Ve čtvrtek jsme si povídali o důvodech a pozadí pátečního státního svátku a stále pilně nacvičujeme zpívání na dobu pozdější – vánoční. Máte se nač těšit.

Během angličtiny jsme měli ve středu spoustu práce. Pilně opakujeme čísla 1-10, aby se nám nepletla. Naučili jsme se výraz „one more“ a zkoušíme přičítat 1 k ostatním číslům. Poslouchali jsme příběh o kouzle s tužkami a pak si ho zkusili i zahrát jako divadýlko. Zahráli jsme si tichou poštu, malovali si na záda a nakonec si vystřihli i pexeso. Děti vás ho mohou doma naučit :-) 

Podívejte se na fotky.

 

pátek 17. listopad

Podzimní pohoda (11. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Tento týden jsme si nechali klídek na doznívání martinské atmosféry a užívali jsme si hraní „jen tak“ bez nějakého společného tématu. Bylo to fajn:)

Pondělí 

Naše děti po téměř tříměsíční adaptaci, začínají zvládat sebeobslužnost a vědí jaká pravidla se dodržují, aby skupina a chod školky dobře probíhal. Některým dětem to jde lépe, některé budou potřebovat ještě více času. Mezi tyto dovednosti patří také schopnost správného pohybu ve městě. Abychom s dětmi mohli vyjíždět za kulturou a jinými zajímavosti, musíme vědět jak se ve městě chovat. Dnes jsme procvičovali v centru Řevnic a přilehlých ulicích chůzi po chodníku ve dvojicích, přechod přes silnici a jak se zachovat pokud se ve městě ztratíme. Stihli jsme i les a zahrát si hru „škatulata škatulata“ a po odpočinku ve školce si povědět a zrekapitulovat proběhlou svatomartinskou slavnost.

V úterý jsme se rozhodli zahřát se v jurtě. Než se roztopila, vyrazili jsme na procházku za zvířaty v ohradě a po cestě jsme objevili led – to byste nevěřili, kolik s ním může být zábavy!:) V teple jurty jsme si s hudebními nástroji zahráli na dirigenta (to nám skvěle šlo) a na detektiva (to už bylo obtížnější) a vrhli se na hlavní program dnešního dne. společně jsme vyrobili domácí modelínu a pak už jsme jen hnětli, mačkali, trhali a vytvářeli všechno možné. Kdo chtěl, po obědě si své dílo ještě nabarvil.

Ve Středu jsme vyrazili jako výprava k úpatí sopky kde jsme se v prvním táboře nasvačili. Odpočatí ze včerejška jsme se vydrápali na sopku, po cestě jsme si povídali o lávě a zjistili, že láva nezničí jen laserový štít který jsme si hned všichni opatřili někdo dokonce i dvojtý. na vrcholu jsme objevili kráter a postavili bunkr kde bychom se mohli schovat v případě výbuchu. také jsme tam objevili dřevěné paroží od draka, které jsme poskládali a darovali sopce. Podařilo se nám i rozbít jeden kámen. Jelikož se zem začla chvět seběhli jsme raději, po zadku, dolů do bezpečí v rojnici aby na nás nespadl kámen. Po vydařené výpravě nás čekal oběd a zasloužený odpočinek s lávou pouze v kamnech.

Čtvrtek proběhl ve znamení společenství a jabloně. Děti z Habroví a Stodoly si užívali vzájemného společenství u ranního ohně. Ve společném kruhu jsme si zazpívali a zatančili mazurku. Velkou událostí bylo společné zasazení jabloně na pozemku školky, kterou ve středu děti z Habroví přivezli z jabloňového sadu. Ve vzájemném společenství zůstali děti i v lese a rozvíjeli a utužovali mezi sebou nové sociální vazby. Čtvrtek posílil vzájemnost a spolupráci.

Pátek Státní svátek

fotografie zde

čtvrtek 16. listopad

Listopad, listopad u Prďáků

  • Škola

Polovina listopadu přinesla nejen větší zimu, ale i první letošní tripartitní schůzky. Povídali jsme si o tom, co vzájemně od školy očekáváme, potřebujeme, co a jak se nám daří, co nedaří. Co nás baví nebo nebaví.  Vše proběhlo ve velmi příjemném duchu, a tak se můžeme těšit na podobná další setkání. Novinkou týdne od 12.11. byla u druháků novinka ve skladbě vyučování, kdy jsou děti ráno seznámeny s očekávanými výstupy daného dne a pak už je zcela na nich, jak si práci rozvrhnou, čemu se budou věnovat v jakém pořadí a s jakou intenzitou. Novinka se ujala a my zjišťujeme, že díky tomu dokážeme velmi soustředěně pracovat a uděláme toho víc než obvykle. V matematice i českém jazyce jsme hlavně opakovali, v prvouce jsme se vrátili k tématu rodiny, etapám života i plánu ideálního dne. V českém jazyce jsme si opět užili automatické psaní na téma rodina, zkoušeli jsme tvořit básničky bez veršů a rýmů, kterým říkáme akrostych. Inspirací nám byly básničky Jiřího Koláře a Christiana Morgensterna. Víte, že básnička nemusí mít vlastně ani slova a volně přechází ve výtvarné umění?  Tak to nás bavilo. Stejně jako malování suchými křídami opět na téma rodina nebo učení se dalším písničkám na Vánoční besídku. 

Koukněte na fotky

čtvrtek 16. listopad

O veliké řepě

  • Rarášci

Náš týden začal takovou oslavou, že se školka otřásala v základech. Bodeť by ne – narozeniny slavili hned dva Rarášci – Olík a Danielka. Hudba hrála, balónky létaly hernou a všichni jsme si smlsli na vynikajícím dortu. Dobrot bylo tolik, že jsme je postupně dojídali během celého dne. Zbytkem týdne nás provedla pohádka O veliké řepě. Nejprve jsme pohádku vyslechli a pozorovali v loutkovém zpracování. Nejvíce se nám líbilo, když Terezka předváděla, že nemůže dědek řepu vytáhnout. To se nesl smích celou hernou. Loutky na špejlích jsme si mohli prohlédnout a divadlo si také vyzkoušet. Další den jsme řepu ochutnali a také s ní blbli na papíře, kde nám vzniklo celé řepové pole. Ještě že se máme a můžeme si navzájem pomoc, nejen namalovat řepu nebo jí společně sníst, ale také jí ze země vytáhnout. Je to totiž velká dřina. :) Už teď se těšíme na další řepové dobrodružství. A taky na to, jak si budeme společně povídat o našich rodinách. A možná z rodinných fotek něco vyrobíme :) kdo ví?

 

Na krásné řepové fotky se můžete podívat zde

neděle 12. listopad

Svatomartinský týden u druháků ve škole

  • Škola

Svatomartinský týden je pro nás bránou do předadventního období, které máme moc rádi. Je to čas, kdy se  z přírody vytrácí světlo a příroda se definitivně ukládá k zimnímu spánku. My tak můžeme začít rozsvěcet první světýlka. Svátek svatého Martina je symbolem pomoci a podpory, a tak svou pozornost zaměřujeme tímto směrem. Jako každý rok vyhlašujeme měsíc Listopad měsícem pomoci. V letošním roce budou děti po celý tento měsíc usilovat o cenu Laskavce, tedy toho,  kdo nejvíce pomáhá druhým a odměnou je mu dobrý pocit z vykonané služby. My jsme s druháky tento týden ke svátku svatého Martina směřovali nejen vyprávěním příběhu o něm, ale i přípravou svatomartinského divadla na čtvrteční Svatomartinskou slavnost. Vyráběli jsme loutky, zpívali a nacvičovali. To ale nebylo všechno, co jsme stihli. V pondělí jsme vyjeli na Pražský hrad zahrát si třetí poslední Hru o Pražský hrad. A nutno podotknout, že nás hodně bavila a dost litujeme, že celá hra už pro nás končí. Ve čtvrtek jsme vyrazili do školky Jednoho stromu na Větrnou pohádku, ze které jsme se dozvěděli, že králem větru je lidský dech. A samozřejmě jsme se stihli věnovat i českému jazyku, kdy jsme se začali učit, kdy se používání psaní  u/ú/ů. Roztřídili jsme si také materiály do portfolií. V matematice jsme dál procvičovali naučené početní operace.  Ćas nám zbyl i na čtení a společné povídání nad knihou Jako v zrcadle, která nás bude provázet až do Adventu. Hodně jsme přemýšleli o tom, zda bylo dřív vejce nebo slepice nebo třeba zda by bez dětí nebyli dospělí a bez dospělých děti. 

A co se dělo na angličtině?

S Prďáky stále opakujeme říkanku „Count the bricks a „The Alphabet song“ a procvičujeme hláskování, počítání a konverzační témata. Tento týden jsme testem uzavřeli počítání a psaní čísel do dvanácti, s většinou dětí velmi úspěšně, někteří si ještě musí psanou podobu lépe upevnit a zvládnout správné psaní bez předlohy, abychom mohli navázat na čísla do dvaceti. Druhý blok jsme tematicky vztáhli ke svátku svatého Martina a pranostice s tímto dnem spojené a naučili se písničku „Snow flake“. Slovní zásoba (snow, flake,little, falling, to my head, to my hands, to my nose). Při hře na tichou poštu si děti připomněli jejich oblíbená„strašidelná, halloweenská“ slovíčka, se kterými jsme se krátce seznámili minulý týden (pumpkin, skeleton, ghost, monster, Jack o´lathern, black cat, spider, spider web, spooky, vampire..). Příští týden se budeme opět více věnovat tvoření vět se slovesem být v přítomném čase, spellování a tématu cestování. S Heather budou Prďáci péct slíbeny pumpkin pie, na který si spolu vytvořili recept.

Koukněte na fotky

 

sobota 11. listopad

Martine dej, ať i já soucit mám(10. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Tímto týdnem nás provázela legenda o sv. Martinu

V pondělí jsme se sešli na vlakovém nádraží v Řevnicích a vyrazili na výlet jsme směrem k Černé skále. Cestou přes město jsme trénovali chůzi ve dvojičkách. První dvojice měla na starost vždy zastavit před silnicí a rozhlédnout se. Cestou podél Berounky jsme objevili keř Pámelník, který nás svými plody zlákal k „praskacím“ hrám. Svačinu jsme si dali na zahradě Máji Snášelové. Někteří rychlo jedlíci stihli prozkoumat dokola celou zahradu. Po cestě k Černé skále seděli u vody rybáři a tak jsme trénovali „kočičí chůzi“, tiše jsme našlapovali. Oběd jsme si dali v čajovně u Cherubína. Většina z nás byla v čajovně poprvé. Pověděli jsme si jak se v čajovně chovat k čemu čajovna slouží. Posilněni obědem jsme se vydali na prolézačky parkového hřiště a také jsme skotačili v potůčku.

V úterý jsme se vydali na naši první společnou cestu vlakem v tomto školním roce. Byla to taková naše zkouška, jak se chovat ve vlaku, jak chodit podél silnice, a jak se případně chovat, když se někdo ztratí..ještě pár takových a budeme moci směle vyrazit do města:) Dojeli jsme do Dobřichovic a odtud jsme došli podél Berounky zpátky na Dvoreček. Tam na nás čekalo překvapení – rozstříhaný komiks – legenda o sv. Martinovi. Složili jsme jej, slepili a pročetli si ho. Zjistili jsme, že je v té legendě spoustu podobného jako v písničce, která nás celým týdnem bude provázet:) (text a noty ve fotografiích)

Ve středu jsme po rozdělání ohně venku řezali  klacíky k lucernám na slavnost sv. Martina. Když jsme dořezali vyrazili jsme na krátký výlet s písníčkou o martinovi a lucerně. po svačině jsme sklouzli po zadku zpět k jurtám na oběd. Po pohádce jsme se (podle legendy kdy se Martin rozdělil o plášť) snažili rozdělit  plášť nakreslený na papíře rozdělit nůžkama. Což se některým podařilo dokonale.

Ve čtvrtek jsme si ráno ve společném kroužku s Habrováky zazpívali písničky o Martinovi, protože už v pátek nás čeká svatomartinská slavnost. Po kroužku jsme se vypravili do les. zavítali jsme k posedu a prasečímu bahništi. Pověděli jsme si k čemu myslivci používají posed a jaká zvěř u nás v lesích žije. stoupali jsme lesem do kopce, takže jsme si trochu mákli. Odměnou byla zastávka na krásném místě, kde nám Vítězslav natáhl lano přes rokli. Posloužilo nám jako houpačka, ale také jsme po něm šplhali, ručkovali a vytahovali se po něm do přilehlých strání. Odpoledne jsme si povídali a kreslili legendu o svatém Martinovi. Říkali jsme si jak je důležité se umět s druhým o něco rozdělit a mít s někým v určitých situacích soucit.

V pátek jsme vyrazili sbírat lístky, kvítka, lišejníky a podobné pěknosti na výrobu lucerniček. Brzo se do nás ale dala zima, a tak jsme se po krátkém výletě vrátili do jurty prohřát se, odpočinout a připravit se před večerní slavností.

Odpoledne dorazili maminky, tátové, sourozenci a kamarádi ze školy a odjinud..V teple jurty při popíjení čajů od Cherubína jsme si vyrobili lucerničky a čekali až se setmí. To jsme se hned šli podívat na stínové divadlo o Martinovi. Za zvuku naší známé písničky jsme od anděla dostali lucernu se svatomartinským světlem, jehož sílu jsme si mohli odnést ve svých lucerničkách. Vyrazili jsme pátrat po Martinovi ven. Chvíli to trvalo, ale našli jsme ho – zrovna projížděl kolem na koni:) Nechal po lese světelnou cestu, a když jsme se po ní vydali, zjistili jsme, že na jejím konci čeká koš s rohlíčky. V duchu legendy jsme se o ně podělili a doufáme, že nám co nejdéle vydrží myšlenky na to, co můžeme udělat pro druhé.

Fotografie si můžete prohlédnout zde

 

pátek 10. listopad

Svatomartinský týden u Mazáků

  • Škola

Tento týden byl opět pestrý. Provázelo nás téma svatého Martina, jeho života, příběhu o dobrém skutku. Zahájili jsme měsíc dobrých skutků a hlasování o největšího laskavce. Vyvrcholením celého svatomartinského týdne bylo čtvrteční svatomartinská slavnost. Pekli jsme svatomartinské rohlíčky, vařili dýňovou polévku, vyráběli lucerničky, setkávali se, dělili se, povídali si a hlavně… hlavně jsme se dobře bavili. Pomyslnou třešničkou na dortu pak bylo stínové divadlo Prďáků. Všem, se kterými jsme se mohli potkat, moc děkujeme za spoluvytvoření překrásné a prosvícené atmosféry.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Z kraje týdne jsme se statečně vrhli na schodové hodnocení, kdy jsme se pokoušeli odhadnout úroveň dosažených znalostí a schopností v určitých oblastech. Mazáci se úkolu chopili velmi statečně a vytrvale vyplňovali a zakreslovali. Zároveň jsme zvládli zhodnotit i měsíc říjen do našich záznamníků. Ve čtvrtek jsme společně s Prďáky navštívili školku Jednoho stromu a s menšími kamarády shlédli Větrnou pohádku.                                                                                                                                                                                                                 

V matematice jsme se urputně věnovali plánům staveb. Stavěli jsme z kostek, zakreslovali, vytvářeli vlastní plány, kterým se budeme věnovat ještě v příštím týdnu. V češtině jsme se rozšiřovali znalosti samohlásek za použití háčků a čárek. Určovali jsme délky hlásek, hlasovali. Četli již známá písmenka.

V pátek proběhly první nominace na laskavce, poslali jsme Medvídka k Nasímovi a vyprávěli si o přípravách přírody na zimu. Probírali jsme strategie rostlin a některých živočichů, obzvláště pak těch, kteří přes zimu volí dlouhý spánek. Při té příležitosti jsme si zahráli na netopýry a snad si i odnesli pár moudrých rad a ponaučení. V rámci výtvarničení jsme si předpřipravili čtvrtky pro vyškrabávání do tuše, tak držte palce, aby se v příštím týdnu obrázky povedly.

 

Koukněte na fotky.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

1. stránka z celkem 7712345...102030...Poslední »