Aktuality

neděle 08. prosinec

Opičáci a čerti :-)

  • Škola

V tomto týdnu jsme se ladili převážně adventně. Pilně nacvičujeme na besídku a zpívání v kostele a šijeme. Ve středu jsme se vypravili do Radotína do základní školy, kde bylo divadelní představení Setkání před Betlémem v podání Víťi Marčíka. Šli jsme společně s Mazáky a Veveřáky, bylo nás tedy hodně a myslím, že celý Radotín ví, že jsme procházeli:-)

Během týdne průběžně procvičujeme sčítání/odčítání do 35, děláme první krůčky do násobilky a procvičujeme všechno, co jsme se od začátku září naučili v českém jazyce. Hodně se nám povedlo vyladit plynulé čtení. Budeme na tom však pracovat i nadále.

I když se nám blíží Vánoce, využili jsme své dva bloky anglického dne k intenzívní práci. Do svých konverzačních témat jsme přidali rozhovory o tom, co kdo máme rádi, otázkou Do you like…..?, kterou jsme zaměřili především na okruh zvířat. Procvičili jsme tak i použití koncovky  -s u množného čísla podstatných jmen (Do you like tigers, dogs, cats….?). Na otázku jsme odpovídali Yes, I do / No, I don´t a seznámili se i s písemnou podobou těchto vět, stejně jako vět oznamovacích typu I like dogs. I don´t like spiders. V druhém bloku jsme si přečetli a přeložili náročnější pracovní list a podle rozhovoru  vytvořili vlastní komiksy. Byla to práce náročná na porozumění, ale i na logické uspořádání textu a dotvoření obrázky. Většina Opičáků se s úkolem utkala se ctí. Zbývá jen doma pořádně nacvičit čtení a zopakovat si přesné porozumění textu. I nadále se učíme koledu JIngle Bells.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

sobota 07. prosinec

První adventní týden u Rarášků

  • Rarášci

Moc se na vás příští týden těšíme na našem, tedy Raraším, vánočním setkání. Sejdeme se, posedíme, popovídáme, něco vánočního vyrobíme. A tiché to nebude, doufáme. I když! Pilně s rarášky trénujeme, co vám řekneme a zazpíváme. Takže doufáme, že vám to doma všechno pěkně říkají a zpívají a nebude ve čtvrtečním společném kroužku ticho a i vy se přidáte. Oni si totiž ti naši Rarášci rádi nechávají neco povídat a zpívat a ani hlásku u toho nevydají :-) .

Každý den ráno zapálíme svíčku na adventním věnci a povídáme si. Trochu o sněhu a Vánocích, rozhlednách, babičce, tancích, občas vůbec nerozumíme, ale chápavě se usmíváme a vážně nám to v hlavách jede, co by to mohlo být. Celý týden jsme zpívali Mikulášovi a jeho partě a doufali, že něco bude… a bylo! Ten den bylo uhlí. Věříte, že ho skoro všichni stihli strčit do pusy dřív než čokoládu? Taky něco chystáme, ale to je tajemství!!!

Doufáme, že přijde ve čtvrtek odpoledne co nejvíc Raráších rodin a že nám bude dobře. 

Na fotky se můžete podívat tady

sobota 07. prosinec

První adventní týden u Brouků

  • Škola

Brouci tento týden hodně tvořili. V pondělí jsme vyzdobili třídu a školu – máme nakonec krásný věnec ve třídě na dveřích. Také jsme tvořili dárečky pro vás, naši milí rodiče. Co to je, to vám ještě neprozradíme – dozvíte se na vánoční besídce. Ta nás provázela celým týdnem – zpíváme, nacvičujeme a těšíme se na příchod Ježíška. Brouci jsou neskutečně kreativní – o přestávkách se bavili gravírovacím přístrojem a vytvářeli různé obrazce. Nezapomněli jsme ani na Mikuláše – dobrodružná výprava do našeho sklepa čekala každé z dětí. Fantazie a temnota sklepa fungovala a tak nebylo třeba nic víc, než svíčky :-) na konci „výpravy“ každého čekal koš s malou dobrotou.  Abychom nebyli jen u tvoření, čekala nás tento týden i poměrně těžká látka – přídavná jména přivlastňovací. Vytvořili jsme si pomůcku, která nám trochu pomohla, ale bude to chtít dost cviku. V matematice jsme se vrátili ke zlomkům a desetinným číslům. 

Moc fotek tento týden není – prozradili bychom vám totiž překvapení :-)

Tři fotky :-)

sobota 07. prosinec

Mazáci plaváci a čerti

  • Škola

Tento týden jsme se rozloučili s ledem při posledním společném bruslení a poprvé společně naskákali do bazénu, kam budeme až do března chodit plavat každé úterý. Rozdělili jsme se do družstev, vyzkoušeli různé plavecké styly a celou lekci ukončili ve vířivce :) Ve škole jsme se věnovali dalším prezentacím přečtených knih, posunuli jsme se k vyjmenovaným slovům po L, ukázali jsme si a snažili se pochopit princip odčítání pod sebou, procvičovali násobilku a v pátek jsme vyrazili s mapou a buzolou ven. Byla tam pořádná zima a naše mysl se soustředila více na horký čaj (který jsme si po příchodu do školy uvařili), než na mapy a tak jsme se dohodli, že se světovým stranám, mapám a buzolám budeme věnovat na škole v přírodě. Během týdne jsme také šili, zdobili a vyzkoušeli si svoji odvahu, protože ve čtvrtek chodili čerti a v našem sklepě snad a prý a možná také nějací byli?!? Někdo je slyšel dýchat, jiný funět a chrčet, někoho prý dokonce chytli za nohu, jiní říkali, že tam žádný čert nebyl. Jak to bylo opravdu nevíme, ale všichni jsme si přinesli zážitek a malou drobnůstku. V pátek jsme ještě oslavili Dominikovy narozeniny a pak už jsme si opravdu zasloužili víkendový odpočinek.

Ve středu na angličtině jsme se pustili do tématu zimy a Vánoc. Pro rozehřátí jsme si vyluštili osmisměrku na zopakování měsíců v roce. Následně jsme si udělali myšlenkovou mapu aktivit, které jdou v zimě provádět. Děti pak dostaly papírky s těmito aktivitami a jejich českým překladem a zkoušely je přiřadit k sobě. V kroužku jsme si potom tyto papírky posílali dokola, zatímco jsme zpívali „We wish you a merry Christmas“. Pokaždé, když se hudba zastavila, vytáhl někdo papírek z krabičky a přeložil frázi nebo slovo, které na něm viděl. Pak jsme se vydali do Radotína na vánoční představení Víti Marčíka Setkání před Betlémem. Ve třetím bloku se děti s Heather seznámili s vánoční koledou „Rudolf, the red-nosed reindeer“.

FOTKY

pátek 06. prosinec

Ten pytlíček voní po andělích…

  • Školka

V pondělí jsme si zapálili v kroužku první adventní svíčku. Vyprávěli jsme si o tom, co Advent je, že venku je světla opravdu pramálo a je hezké, když ho s pokorou hledáme v sobě, u sebe v srdci. Že je to čas, kdy se pokoušíme hodně odpouštět a nezlobit se na ty, kteří nás třeba něčím naštvali. Děti moc hezky reagovaly, povídaly, samy přidávaly příběh o narození Ježíška. A tak jsme plynule přešli ke zpívání písniček, které potom s námi půjdou do kostela a na vánoční besídku.

V úterý jsme k tomu ještě svá vánoční přání napsali na vyrobenou papírovou hvězdu a poslali jsme je na nebe. A tak trochu si myslíme, jestli by se nějaká ta přání nemohla náhodou splnit :-)

Od středy už patřil čas hrám a hlavně zpívání. Začali jsme také nacvičovat vánoční besídku a protože je to tentokrát i trochu sranda, tak to děti od začátku velmi baví. A když to baví děti, tak to ještě víc baví dospělé, tak uvidíme, co z toho všeho našeho snažení vyjde. V kroužku jsme nezapomněli popřát naší Martině, která nám pomáhá v kuchyňce a dělá báječně keramiku, k narozeninám. 

Čtvrteční druhý cyklu Lupi a Šíma děti zase bavil, přenesli se hudbou do pohádky. Byla tu meluzína, labutě i zakletý žabák. Zazněly skladby od Václava Trojana, Ludwiga van Beethovena, P.I.Čajkovskeho i Felixe M. Batholdyho. A Jitka s Petrou je navíc moc chválily za to, jak se chovaly nejen cestou na koncert, ale i na něm. A po návratu se uprostřed umývárny najednou objevila mikulášská nadílka. Začali jsme zkoumat a rozhlížet se kolem dokola, kdo nám ji tam dal. Vyzvali jsme děti, ať si raději nejdřív k pytlíčku přivoní. Přivoněly a řekly: „takhle voní andělé“…  :-) Ale uvnitř pak byl taky kousek uhlí! :-)
Týden jsme zakončili s Tomem. Byly tu bunkry, překonávali jsme mosty a nesměl nás sežrat krokodýl nebo žralok, malovali jsme velké kulisy na besídku. Hezký první adventní týden, voněl po andělích.

Na fotky se podívejte ZDE

 

 

pátek 06. prosinec

Po stopách Mikuláše, čerta a anděla – (14. týden Stodola)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí ráno se s chlapci ke strádání potkáváme na nádraží. První cíl u policie. Druhý cíl u křížku Stoupáme městem, stoupáme lesem. Svačíme na kládě. Stoupáme pořád nahoru, až k Sochorovu rybníčku. Zpíváme, rytmizujeme. Simulujeme pád do vody. Rychle strháváme ze sebe mokré šatstvo a převlékáme se do suchého. Ždímáme promočené, vážeme uzly, které pak rozplétáme. Přemisťujeme se v útvarech. Přetahujeme se. Objevujeme vzkaz : KLIMA JE VÍC NEŽ NÁROD. Pozorujeme vršky z posedu. Běžíme ve dvojicích a přenášíme raněného. Na dvorku nás vítají fanynky a fanoušci.

V úterý jsme zůstali na Dvorečku. Byla s náma přes den Tiruna, a tak se děti vyřádily při házení míčků. Kromě aportování jsme ale měli i dost na pilno. Pekli jsme levandulové sušenky na adventní trhy a venku přidělávali na pískoviště síť proti poletujícímu borčusu a zvířecím bobkům.

Ve středu jsme v kroužku začali zpívat písničku na vánoční slavnost. Pak jsme šli na rychlý okruh lesem se sváčou, a pak zas hned zpátky do vyhřáté jurty na tvoření.

Ve čtvrtek jsme zůstali na dvorečku my malíčci ze Stodoly a Habroví. V kroužku jsme si ještě zopakovali jména a pak jsme vyrazili za branku. Trošku ze zahřát chůzí do kopce, pak svačinka a seběhnout dolu po dračáku. Tam naší pozornost upoutalo nakládání dřeva z pokácených stromů. Dokonce jsme měli možnost si popovídat s pánem o tom, kam a jak se klády povezou. V jurtě jsme ještě měli čas na tiskání, kreslení, a taky na tanec při zpívání koled s kytarou. 
Předškoláci jeli do Prahy do KD Ládví na program od PKF S hudbou do pohádky. Cesta proběhla hladce, v kulturním domě jsme si dali svačinu, a ještě se vyběhli ven vyřádit. Před KD Ládví byla bojovko! Ve spárách chodníku byla láva, a tak se na ně nesmělo stoupat! Ladnými přeskoky jsme se dostali až na venkovní posilovnu, kterou jsme pořádně otestovali, nasbírali nějaké ty svaly a šli na představení. Bylo to bezva, hrálo se, zpívalo se, poslouchalo se, a dokonce jsme si i zatančili. V teple jsme si dali oběd a vyrazili na Hlavní nádraží, a protože jsme měli ještě čas, vzali jsme to přes hřiště.

V pátek  jsme se vydali po stopách Mikuláše, čerta a anděla. V lese jsme sledovali jejich stopy v podobě peříček, krajek, uhlíků a čertích chlupů. Ty nás zavedly až k břízkám, kde na nás od Mikuláše čekalo překvapení v podobě mandrarinek, oříšků a rozinek. Když jsme si na „pokladu“ pochutnali, vydali jsme se do vyhřáté jurty. Tam jsme tvořili čerty z vlny, anebo si hri na doupátka.

pátek 06. prosinec

Mozartkugeln (14. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Ráno se s chlapci k výcviku potkáváme na nádru. První cíl: policie. Druhý: obchod. Stoupáme městem, stoupáme lesem. Svačíme na kládě. Stoupáme k Sochorovu rybníčku. Zpíváme. Simulujeme pád do vody. Strháváme ze sebe mokré šatstvo a převlékáme se do suchého. Ždímáme promočené. Přemisťujeme se v útvarech. Přetahujeme se. Objevujeme vzkaz: Klima je víc než národ. Pozorujeme vršky z posedu. Běháme ve dvojicích, přenášíme raněného. Vítají nás fanynky. Malíčci klidně a pokojně- jak se na druhý adventní týden sluší- křižují březový háj. Ve vlasech a v plecháčcích nesou vůni lesa. – Odpoledne? – Ve znamení příprav na trh)).
Úterý. Cesta je cíl. Nožky svazuje mráz. Ani výstup do kopce nezahřívá, ani cviky všemožné. Podaří se to až svačinkám od maminek. Hned je veselej! Zpět už po průzkumnicku a s úsměvem. Objevujem novou cestičku se stromy ronící pryskyřici. Odpoledne se zahříváme u kamen a adventního čtení, předškoláci (a nakonec nejen ti) zdobí bramborovými razítky pytlíky na adventní trh. Přijďte se na ně na v sobotu podívat!
Ve středu jsme se hřáli u kamen, vyráběli malé poklady na adventní trh, vyzdobili jsme si interiér papírovými vločkami, a teprve když sluneční paprsky pošimraly střechu jurty, vyběhli jsme ven a pořádně se protáhli pod sluncem. Umíme atleticky předvést holubičku, čápa i lyžaře. Taky se už učíme písničky na vánoční slavnost a odpočítáváme dny adventu.
Ve čtvrtek předškoláci vyjeli do hlavního města a dělali Dvorečku dobré jméno, kde se dalo. Ve vlaku, v metru, v kulturáku i ve venkovní posilovně – vzorňáci! Klobouk dolů, tohle byl zájezd za odměnu. A odměna taky byla, protože program PKF – S hudbou do pohádky – se opravdu povedl. Zazpívali jsme si, zatančili menuet, zachránili dva skřítky a k tomu nám hrál profesionální komorní orchestr.    
Pátek. Zpíváme panence Marii, svačíme v jurtě. Jdem po stopách čerta i anděla a objevujem vzkaz od Mikuláše, zde jsem byl a buráky zanechal a manda rínky. V jurtě jsme čtli co kočka o Mikulášovi mňouká. Ze sešitu pracovali.
 

pátek 06. prosinec

První adventní týden u Veveřáků

  • Škola

Máme za sebou první adventní týden a s ním mnoho pobytu mimo budovu a naší třídu. Vše začalo v pondělí poslední lekcí bruslení. Měli jsme možnost si do sytosti užít různé hry např. mrazíka či ringball a také si jen tak volně jezdit a pilovat techniku po svém. Po lehkém ohřátí a svačině jsme vyrazili na pozemek k řece. Tam nás čekala hlavně matematika. Příklady sčítání do 10, ke kterým jsme museli najít výsledky. Zahráli jsme si i molekuly a zkoušeli se spojovat po jednom, po třech či po šesti. Uteklo to jako voda a byl čas se vrátit zpět do školy. Matematice jsme se věnovali i v následujících dnech. Hlavně počítání, krokování, hledání cesty bludištěm, plnění různých záludných úkolů a porovnávání (kdo je menší, kdo je rychlejší, kdo je větší). Čeština patřila dalšímu písmenu z abecedy. Tentokrát nás provázelo písmeno S. Učili jsme se ho správně napsat, poznat ho ve slovech. A také se naučit díky němu číst další slova. Povídali jsme si o Snech. O tom, co se nám zdá nebo co bychom si přáli, aby se nám zdálo. Nechybělo hravé čtení, procvičování ruky a některá grafomotorická cvičení. Ponořili jsme se do čtení knížky o Ježíškovi, ke kterému jsme si zapálili první svíčku na adventním věnci. Už víme, co je to advent, jak to venku během adventu vypadá a co lidé dělají jako přípravy na blížící se Štědrý den. Zvládli jsme také pilně trénovat na blížící se zpívání v kostele a naši vánoční besídku. Daří se nám to čím dál lépe. Tak snad nás neposedne tréma. A na víc tento týden nebyl čas. Kromě angličtiny. :) V té jsme pilně pracovali na procvičování všeho, co jsme se dosud naučili. Nejvíce jsme se věnovali početním příkladům do desíti typu four plus five is nine  Děti příklady samy vymýšlely a pak se ptali ostatních How many?. Pracovali jsme jednotlivě, ve skupině i ve dvojicích. Nově jsme se začali učit pojmenovávat barvy red, blue, green, yellow, orange, pink, dobrovolně white, black, purple. Druhý blok nám výrazně obohatilo hledání mikulášské nadílky ve sklepě, kam se mohly děti dle svého uvážení o přestávce odebrat samostatně, ve dvojici či skupinově s dospělou oporou. Všichni z toho měli velký zážitek, který jsme pak ještě společně zreflektovali, protože bujná fantazie pracovala. Nutno říct, že všichni hodnotili zkušenost pozitivně a ochotně si pak nakreslili svého Angel, St. Nicolas, Devil . Na závěr jsme ještě ve třetím bloku zpívali a bylo vidět, že i naši anglickou Jingle Bells někteří doma pilně nacvičovali. Za to rodičům moc děkujeme! Protože jsme absolvovali dva výlety. Jeden za divadlem a jeden za hudbou. Představení Setkání v Betlémě na nás dýchlo vánočním časem. Představilo nám příběh o Marii s Josefem a také o narození Ježíška. Páteční koncert patřil hudbě, která nás vzala do pohádky. Místy tajemné, místy zábavné a hlavně do pohádky se šťastným koncem. Zkrátka jsme si ten první adventní týden užili na plno. 

Na fotky se můžete podívat zde

pátek 06. prosinec

První adventní týden u Stromáků

  • Škola

Adventní věnec, na něm čtyři svíce……touhle básničkou nyní začínáme náš společný den ve škole nejen u Stromáků. Je tady Advent! My se z něho radujeme, zapalujeme první svíčku na věnci, který jsme si vyrobili, saháme každý den do adventního kalendáře, který nám visí ve třídě a povídáme si nad příběhy z knížek. I to je učení! Ale samozřejmě jsme se Stromáky stíhali v prvním adventním týdnu i jiné věci. V českém jazyce jsme opakovali pády a vzory podstatných jmen rodu středního. V matematice jsme dál pokračovali s dělením a přibrali si nově zápis zlomků. V historii jsme se zaměřili na Velkomoravskou říši a příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Ve středu jsme zkoušeli psát hlaholicí. To nás opravdu bavilo, stejně jako sehrát velkou bitvu mezi Franky, Slovany a Avary. Trochu jsme přepsali dějiny, protože v první bitvě vyhráli Frankové a my víme, že se to ve skutečnosti nestalo. No, a v té druhé konečně zvítězili Slované pod vedením Sáma. Byl to ukrutný boj, kterého se všichni zhostili srdnatě, odvážně a s plným nasazením. Počasí nám ve středu u řeky přálo a pro zahřátí nám pomohl i ohýnek.  V průběhu týdne nás provázel i nácvik na Vánoční besídku, malování andělů strážných a nově i tělocvik v Sokolovně, kde jsme si osvojovali pravidla vybíjené týmů. 

Koukněte na fotky

neděle 01. prosinec

Ticho u Rarášků…?

  • Rarášci

Stopy Adventu lze nalézt již v polovině 5. století v Ravenně. Advent v Jednom stromě je již deset let součástí školkového života.

Uplynulý týden byl ve znamení chystání se a to teď bude pořád :-) . U Rarášků se motaly svíčky z plátů včelích vosků a to je nějaká práce… a ještě si mohl každá vybrat, jestli obyčejnou nebo raketovou. Kdo měl raketovou, ví. :-) Herna nám krásně voněla medem a lepily nám dlaně a prsty.

A pozor! Sára měla narozeniny! Tančilo se, malovalo na obličeje a jedl se výborný dort. Oslavenkyně je velká čtenářka, takže slavila po svém, jak je vidět ve videu:-)

A tak přišel pátek, který byl nějaký jinak. Všichni pořád něco někam u nás v herně odnášely a šoupaly a spinkalo se trochu jinde, ale všechno Rarášci zvládli. I usnout! A pak už jsme šupajdili ven, protože školka se ztišila, zhasla a jak zhasínal den, školka byla pořád tišší a jen bylo vidět mihotavé světélko svíček. Z venku jsme si zalezli do týpí, kde nám bylo dobře a čekali a čekali. Andělé přiletěli k nám do školky, pro všechny.

Ticho, tichá radost z toho, že jsme spolu a konejšivé plamínky mnoha svící. Snad planou v každém srdci…

Na fotky se můžete podívat tady

 

1. stránka z celkem 15312345...102030...Poslední »