Aktuality

pátek 22. září

Adapťák školy Nebákov

  • Škola

Komunitní škola Jeden strom vyjela v týdnu od 18. září na adaptační pobyt do Českého ráje na chatu Nebákov.  Rezervace Podtrosecká údolí se nám na týden stala domovem. Toulání kolem rybníků Nebák, Semín, Věžák a Vidlák, výlet na Trosky i za koňmi do Lažan, společné rozhovory, hry, domlouvání pravidel i programu, večerní čtení u ohně, stezka odvahy i samostatné chození podle mapy, zkoumání toho, co je vlastně les a další drobné zážitky nám společně strávený čas vyplnily vrchovatě. Bylo nám společně moc dobře a rádi bychom si tento pocit uchovali co nejdéle a pro další školní okamžiky.

Kochejte se z fotek a při jejich prohlížení si to užijte s námi.

Koukněte se na fotky

neděle 17. září

Příběhy u školkáčů

  • Školka

Týden byl ve znamení příběhů, naši milí.

A tak se podívejte na fotkách, jak se kluci pošťuchovali ale dobře to skončilo,

jak měly holky v růžovém vysvětlování a velkou pohodu,

jak Miško stavěl věž a jak jsme našli mrtvého ptáčka,

jak Ferda s Adílem tančili break a bylo to dost slušné vystoupení.

Jak jsme poprvé s nadšením krmili ovce (děti přiběhnou k ohradě a začnou nahlas bečet a doufají, že jako zázrakem ovce vyběhnou z domku. Ony opravdu vyběhnou. Kouzlo (díky, pane Anděli, že je trpělivě těm našim rošťákům vždycky vypustíte):-)

A jak jsme v našem obchůdku prodávali jablíčka. Jeden kousek za tři kamínky. Fronta nebrala konce!

 A mezitím jsme se stihli spoustukrát pomazlit a zasmát, zvolili jsme si patrony těch našich menších a mladších a taky jsme se houfovali jako ptáci. Říkali jsme v kroužku, co máme rádi a že nikdy nejsme sami. A taky to, že nám Pánbůh nadělil dvoje uši a jen jednu pusu proto, abychom v životě víc poslouchali, než mluvili.

 fotky zde: Příběhy u školkáčů

neděle 17. září

Týden před adapťákem u Prďáků

  • Škola

Týden před adaptačním pobytem od 11. do 15.září  byl u Prďáků trochu netradiční. U dětí se ve střídě vystřídalo díky Álině výcviku víc dospělých než je zvykem. Z Izraele se nám po měsíci vrátila Míša Flíčková a ve středu za  Álu zaskočila Soňa. Nepříjemným překvapením týdne byl výskyt spálové anginy ve třídě, která 4 dětem zabrání v odjezdu na adaptační pobyt. To nás opravdu mrzí.

V pondělí jsme se vydali na první pořad z cyklu Hurá do opery. Oživili jsme si operu Prodaná nevěsta a seznámili se s operou Antonína Dvořáka Rusalka.

V úterý  za námi do školy přijela Alfonsa z ostrova Flores, aby nám představila jedno z tradičních indonéských řemesel, tkaní Ikat. Bylo to velmi inspirativní setkání. Alfonsa nás poprosila, jestli bychom mohli navázat přátelství se školou Lepo Lorun z Floresu, kde Alfonsa vyučuje. Už se tak těšíme na první video chat.

Od středy do pátku jsme se věnovali opakování matematiky ( počítání do 20, autobus, krychlové stavby, aj.), procvičovali psaní i v pracovním sešitě z  českého jazyka, kde na nás čím dál tím víc vykukuje psané písmo, tak se  ho pokoušíme číst.

A novinkou v tomto týdnu bylo i zahájení kroužků. Tak se svých dětí zeptejte, co je bavilo a jaké to pro ně bylo!

Koukněte na fotky

 

pátek 15. září

2. týden ve Stodole – poznáváme blízké okolí

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V Pondělí jsem se pozdravila na ranním kroužku- „…každý máme ruce dvě.  Jedna dává, druhá bere, od srdce a s láskou.“ Zazpívali a zopakovali jsme si říkačky. A pak jsme se vydali do lesa. Na paloučku v lese jsme se potkali s kamarády ze školky Země Země a trochu si s nimi popovídali. Přislíbili jsme si, že si k nám na dvoreček přijdou na návštěvu. A pak šupy šupy dál do lesa až k našemu bunkru, který už dostává svoji novou střechu. Po obědě jsme odpočívali při čtení našich oblíbených příhodách kocoura Damiána. 

V úterý jsme se vypravili prozkoumávat nové obzory (nové pro ty, kteří jsou s námi první rok:). Našli jsme si místo na svačinku na slunci – na naší obvyklé loučce u tunelu, v kroužku jsme si zahráli hru na jména – spousta z nás si pamatovala jména většiny svých kamarádů! a pak se svačinkou posilnili před výšlapem do kopce. Vyšplhali jsme se nahoru na místo, kterému říkáme „u psích hrobů“ a pohráli si tam. Někdo pískal na píštalku, někdo upravoval „psí hroby“, ale stihli jsme i bojovat s draky, sbírat kamení a hledat přírodní klouzačky. Po cestě zpátky jsme objevili mraveniště a pozorovali, jak mravenci jedí mrtvého chrobáka – dohodli jsme se, že jim příště přineseme také nějakou svačinku..Ale to už jsme měli namířeno na oběd a pohádku o Sindibádovi..

Ve středu jsme měli namířeno stejným směrem jako v úterý. Na loučce nad lesem jsme si udělali ranní kroužek, kde jsme si zahráli hru ve které jsme si házeli míčkem v kruhu a opakovali si jména kamarádů. Po svačině jsme vyrazili ke psím hrobům, kde jsme si pohráli na flétny a kalimbu, někdo u toho zvládl i tančit, jiný zase zpívat. Dnes jsme ale vystoupali ještě výš a odměnou nám byla véééliká skluzavka v rokli, která prověřila odvahu a také odolnost  našich kalhot :-) Za deště jsme se vraceli zpět do jurty, kde jsme si pro příjemnější spaní zatopili v kamnech.

Čtvrtek slavíme dožínky, vysvětlujeme si, co to znamená. „Paní mámo zlatá, otvírejte vrata, vezeme vám věnec, ze samého zlata.“ V lese hledáme klacky na opákání těstových hadů. Na Dvorečku si uděláme oheň a společně zaříkáváme živly: „Zaříkám vás zlé škodice, stůjte mračna, stůjte kroupy, stůjte blýskání. Zaklínám vás do lesa hlubokého, do dubu vysokého, do dřeva stojatého i ležatého. Tam sebou mlaťte a třískejte a lidem pokoj dejte!“

V pátek nás ráno mile překvapilo sluníčko, a tak jsme se šli vyhřát na louku u Berounky. Po cestě jsme se pozdravili s ovcemi a kozami, prohlédli si vozidlo, které opravuje koleje a prošli tunelem na louku. Pod stromy u Berounky jsme se nasvačili a udělali si tentokrát speciální kroužek – vleže na zádech tak, abychom mohli pozorovat třepetající se listí stromů nad námi a zaposlouchat se do jejich zpěvu. Nechali jsme se nahřívat paprsky Slunce a pak jsme si vyzkoušeli, jak se dají koncentrovat do jednoho bodu pomocí lupy. Prošli jsme se po louce, natrhali si kvítí na stůl a už jsme mířili na oběd. Tentokrát to byly palačinky s marmeládou a tvarohem, takže zlatý hřeb celého dne:)

Fotografie si můžete prohlédnout zde

pátek 15. září

Vyrážíme do okolí (2.týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Po neděli v pondělí rovnýma nohama do lesa! Na křižovatkách čekat, dojít až k bunkru. Souťež slimáků v běhu pořádat, bunkr zvětšit, zahloubit, zastřešit. S kamarády si vyjasnit na co to hrajem. Ninžou být a neublížit si přitom. Příběhem o Jácíčkovi poučit se, zrelaxovat, 20 si dát. Dnes jsou třídní schůzky.
 
Úterý. Nikdo vlakem. Všichni na dvorku. Do menšího houfu, ať známe se líp. Jména vytleskat všecka a do kopce kol závory nadohled a nadoslech do kouzelné pravé zatáčky. Hráli jsme divadlo komických dvojic, vytvářeli dubánky, balancovali, mečovali se, stavěli rezidenci pro dubánky, stopovali dřevaře, zpívali Um baj vary vasimbó a vůbec. Najíst, oslavit narozky a do pelíšku! Pak dortem do rtu, kreslit si a ven a dom a zítra!
 
Ve středu se jdeme podívat, jak se dubánkům bydlí a zdali tam stále jsou a zdali si my pamatujeme, kde že to bylo. A byli tam! A my se zamysleli, na co s námi po lese chodí ti naši průvodci a zkusili si, jaké je v jejich kůži. Pomáhali jsme mladším uklízet svačinky.  Zavazovat tkaničky.  No a pak si každý našel nějaký kouzelný klacík a nechal si ho ořezal a pak s ním kouzlil, šermoval nebo šťoural v hlíně a hloubil do hloubky. Všichni si už krásně pamatujeme, kde na sebe čekáme, takže z kopečka v lese se nám hezky utíká. No a po obídku na nás čekal další dort!! A Malý princ.
 
Čtvtrek slavíme dožínky, vysvětlujeme si, co to znamená. „Paní mámo zlatá, otvírejte vrata, vezeme vám věnec, ze samého zlata.“ V lese hledáme klacky na opákání těstových hadů. Na Dvorečusi uděláme oheň a společě zaříkáváme živly: „Zaříkám vás zlé škodice, stůjte mračna, stůjte kroupy, stůjte blýskání. Zaklínám vás do lesa hlubokého, do dubu vysokého, do dřeva stojatého i ležatého. Tam sebu mlaťte a třískejte a lidem pokoj dejte!“ 
 
A v pátek jsem se opět pozdravila na ranním kroužku- „…každý máme ruce dvě.  Jedna dává, druhá bere, od srdce a s láskou.“ Zazpívali a zopakovali jsme si říkačky. A pak jsme se vydali do lesa a tentokrát jsme se nebáli zdolávat už pořádně náročný terén- lezli jsme po čtyřech, přidržovali se rukama, zahákávali nohama. A to nejen na zemi, ale pustili jsme se i do výšek. Lézt na stromy je bájo, ale víme, že to má i svá pravidla. Kdo zrovna nelezl na strom, učil se pracovat s nožíkem a ořezávat klacíky. Po obědě nás opět čekala čtení o našich milovaných dubáncích a předškoláci se pustili do plnění zábavných úkolů na papíře.
 
 

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

pátek 15. září

Brouci – úvod do řemesel

  • Škola

V pondělí jsme vyrazili na první představení z cyklu Hurá do opery! Shlédli jsme nakonec dvě skvělá představení a to Rusalku a Prodanou nevěstu. Než se herci převlékli na druhé představení seznámili jsme se s hudebními nástroji.

Brouci tento týden zažili tkaní Ikat. A to díky Alfonse Horeng, která přijela do České republiky na týden indonéské kultury až z ostrova Flores. Jednou z jejích zastávek byla i naše škola, za což děkujeme Indonéskému velvyslanectví  v ČR a Veronice Scholce za zorganizování. Pro Brouky je letosní rok spojen s projektem řemesel, předvedla nám tradiční tkaní Ikat. Děti si mohly různé látky osahat i vyzkoušet a vše si řádně prohlédnout. V odpoledním vyučování si pak zkusily takový malý ruční tkalcovský stav vyrobit. A začaly si zkoušet, jak se dá tkát – uvidíme, co z toho vznikne :-)

Po zbytek týdne jsme se věnovali intenzivnímu opakování a to nejen v matematice, ale i v českém jazyce. Zkusili jsme první diktát. V českém jazyce jsme opakovali tvrdé a měkké souhlásky, velká písmena ve vlastních jménech, co je věta jednoduchá, souvětí, rozdělení hlásek. Čtvrťák a páťák k tomu přidali vyjmenovaná slova a shodu podmětu s přísudkem.

V matematice jsme si zopakovali sčítání, odčítání, násobilku, obvody, obsahy. Vyšší ročníky přidali zaokrouhlování, násobení, sčítání, odčítání pod sebou. 

On English day for Brouky, we reviewed common questions: What is your name? Where do you live? What is your favourite song, colour and food? We sang new song: If you re happy and you know it clap your hands. We recalled songs: Days of the week and Head, shoulders, knees and toes. 

We were in 2 groups. We worked on writings and readings. Katerina’s group: We looked into vocabulary of colours. Milena’s group: We covered : shapes, colours, numbers, animals, transportations.

 
Milena’s group:
 
Jimmy
Hynek
Mathi
Erik
 
Katerina’s group:
Kuba
Ema
Anna
David
Maruska
Juraj
Vojtech
Jaromir

 Koukněte na fotky

pátek 15. září

Ahoooj Medvěde…

  • Rarášci

Další týden je za námi a my jsme si ho užili plnými doušky. Slziček ubylo a na tvářích dětí se začal objevovat úsměv a radost. Pokud se některá slzička do oka přeci jen vlila, bylo to spíš takové divadélko pro vás rodiče. Jen co jste zmizeli ze schodů a zavřeli za sebou dveře, slzy přestaly téct a my jsme si užívali společně strávený čas. A jakým způsobem? V první řadě jsme se seznámili s kamarádem Edou. To je takový krásný mazlivý medvěd. Skoro tak velký jako někteří z nás :) S tím jsme si hráli, ukázali mu, jak to u nás ve školce vlastně chodí. Když už jsme se to naučili my, tak ať to umí i on. Vysvětlili jsme mu, že se ve školce nemusí vůbec bát, že je to to velká zábava. Takže nás Eda celý týden doprovázel. Chodíme se s ním mazlit, když je nám nebo jemu smutno, abychom se hned všichni cítili veseleji. Zvládli jsme i vytvořit velký orchestr, kdy se za doprovodu různorodých nástrojů ozýval náš zpěv jednoduchých lidových písní. Poté jsme jako správní umělci vytvořili rozličná umělecká díla z barevné modelíny. V herně se objevilo i několik stavitelů, výpravčích, strojvůdců, řidičů, kuchařů a obchodníku. Zvládli jsme si zkrátka hrát se vším, co jsme v herně našli. Čas jsme trávili i pobytem venku. Tam jsme běhali, skákali, stavěli hrady z písku, starali se o morčata, či otrhávali jabloň a pečovali o celou zahrádku. A to už byl pátek, my ulehali po obědě do postýlek, celý natěšení, co nás čeká další týden. :)

 

Na fotky se můžete podívat zde

čtvrtek 14. září

Máme napilno – Mazáci 11. – 15. 9. 2017

  • Škola

pondělí jsme s programem „Hurá do opery“ navštívili DDM Slezská, kde jsme se dozvěděli, co to vlastně opera je a poslechli si Rusalku a Prodanou nevěstu.

úterý nás navštívila Alfonsa Horeng z Indonésie z ostrova Flores, aby nám předvedla z čeho a jak se tkají tradiční IKATY. Na chvíli jsme se proměnili v modely a modelky, osahali jsme si bavlnu, prohlédli si proces tkaní a seznámili se s novou kulturou.

Během středeční angličtiny jsme opakovali členy rodiny a poznali myší rodinku, která nás během angličtin také bude provázet. Zpívali jsme, pokročili v pracovním sešitě a taky poslouchali příběh o myškách, který jsme si potom s maskami i sami zahráli. Den jsme zakončili anglickou obdobou hry na slepou bábu. Děti dostaly domů CD s písničkami a příběhy z učebnice, mohou si ho nechat a doma si třeba zazpívat, co už znají.

ostatních dnech zbyl čas i na běžné učení, takže jsme zažili první hodinu tělocviku, hudební výchovy (společně jsme hledali rytmus, zahráli si na hudební nástroje, zazpívali). V matematice počítáme obrázky a čárkujeme jejich počet do 6, stavíme z kostek podle vzoru, vybarvujeme, seznamujeme se s podobou čísel 1, 2, 3. V češtině zapisujeme první jednoduché věty pomocí obrázků a seznamujeme se s písmenky, důvěrněji pak s písmenem P. Rytmizujeme, hledáme první a poslední písmena slova, pokoušeli jsme se hláskovat.

Podívejte se na fotky

neděle 10. září

První dny školky

  • Školka

Prvních pět dní školky po prázdninách je za námi, naši milí. Dobrou zprávou hned v pondělí bylo, že přišly téměř všechny děti, které až na malé výjimky vběhly do prostoru herny v pohodě. A ty, u kterých se objevila slza nebo se necítily hned jako ryba ve vodě, jsme se snažily opečovat s největší pozorností a láskou. Další dny jsme se zaměřovaly na dvě nejdůležitější věci. První (a tak to bude vždycky), aby se cítily v psychické i fyzické pohodě. A druhou bylo, aby se seznámily s kamarády, kteří byli u nás ve školce noví. S těmi se neznali ani od Rarášků. A tak každý den putoval v kroužku kaštan (ten se okamžitě po kroužku záhadně ztratil :-) ), od druhého dne kamínek. Děti si ho podávaly, vyměňovaly, hrály jsme si s ním a při tom všem bylo nejdůležitější zkusit si zapamatovat jméno kamaráda.

Většinu dopoledne jsme zatím strávili na zahradě, ještě tomu dáme pár dní a vydáme se za hranice školky na průzkumné výlety.

K obědu máme novou říkanku, která nám pomáhá se před jídlem zklidnit a navodit hezkou atmosféru.

Aby oheň pěkně hřál, aby byl chléb požehnán.

Aby voda žízeň uhasila, aby láska srdce naplnila.

 

Tak to vám taky přejeme a mějte se hezky!

Foto

pátek 08. září

První týden u Rarášků

  • Rarášci

Je za námi první týden u Rarášků a ten se nesl v duchu adaptace. Děti si zvykaly nejen na prostor školky, ale především na nás a na nové kamarády. Někteří z nich už jsou ostřílení mazáci, jiní mezi nás zavítaly úplně poprvé. A tak se není čemu divit, že se na některé tváři objevila i malá slzička. Ale opravdu jenom malinká. To víte, opustit náruč maminky a tatínka je opravdu těžké. Všichni Rarášci mají ale velikou pochvalu. Na to že jsou tak malincí, zvládají provoz školky jen s malými obtížemi. Ty se ale časem vyladí. Až si na sebe společně zvykneme, naučíme se správné fungování ve školce a více se seznámíme s kamarády. :) A co jsme tedy vlastně kromě „zvykačky“ dělali? V první řadě zkoumali, co všechno máme ve školce za hračky. Není tedy divu, že to občas u nás v herně vypadalo, jak po bombardování. Ono co je lepší než tahat jednu hračku za druhou, dokud neleží všechny na jedné hromadě. Když nás herna omrzela, vyběhli jsme na zahradu, kde jsme se starali o naše čtyřnohé kamarády (Pozn. autora: Míněna jsou morčata. Všechny děti, které dochází do školky už chodit umí). Objevovali jsme kouzla a taje zahradního domečku, stromů, trampolíny či pískoviště. Zkrátka o zábavu jsme měli postaráno. Už teď se nemůžeme dočkat, co přinesou další dny :)

 

Na fotky se můžete podávat zde  (Pozn. autora: Týden byl tak nabitý objevováním, seznamováním a hraním, že foťák často zůstával osamocen. V příštích týdnech se pokusíme o nápravu :) )

1. stránka z celkem 7012345...102030...Poslední »