Aktuality

neděle 09. prosinec

Po stopách Mikuláše, anděla a čerta (14.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí nás opět navštívil Zdeněk Hladík, tentokrát s programem: O ztracených píšťalách. Přinesl sebou neuvěřitelně zvláští předměty, které v dětech i dospělých probouzely pocity překvapení a úžasu, jak je možné, že něco tak jednoduchého, dokáže vydat tak zajímavý zvuk. Byl pro nás velkou inspirací a dost možná se zajedem podívat po nějakých instalatérských trubkách a pokusíme si také něco takového vyrobit! Po představení jsme se šli proběhnout mezi (občas i skrz) kaluže. Po obědě předškoláci trénovali prostorovou orientaci.

úterý nás ráno přivýtal silný déšť, a tak jsme nasvačili v jurtě. V kroužku jsme si povídali jestli už máme doma vánoční výzdobu. Pak jsme si zazpívali Zelená se chvojka. Protože venku pořád ještě pršelo, měli jsme čas na tvoření. Vyrobili jsme si čerta, který měl kožich z hnědé ovčí vlny. Pak už jsme vyrazili ven, a užívali si čerstvého vzduchu. Protože se oteplilo, děti sbíraly jíl a dělaly z něj různě velké koule.

Ve středu jsme se vypravili po dlouhé době na pořádný výšlap. Mrzlo, a tak nám pohyb přišel vhod. Vylezli jsme po nově dlážděné stezce nahoru na kopec nad psí hroby, kde jsme konečně dohnali slunce. Všimli jsme si mladých stromků, které mají na svých vršcích modře obarvené větvičky. Proč to? Zeptejte se dětí, určitě vám to rádi prozdradí ;-) Po obědě k nám přišel čert, kterého zavolal Robo. Už jsme leželi všichni zachumlaní ve spacáku a najednou se ozvalo strašlivé bouchání na dveře! Hlas měl hluboký a strašidelný jako medvěd, ale pak se nám za modrými závěsy ukázal. Byl maličký tak, že by se vešel do dlaně a dětem sehrál vtipnou scénku. Shodli jsme se, že často máme nějaký veliký strach, kterého se bojíme tak, že to ani nedokážeme popsat, a pak, když stojíme přímo před ním, dokážeme si sním poradit, přesně jako s tím malilinkým čertíkem a udělá nám to velikou radost.
Předškoláci tento den trénovali držení tužky a plnili různé úkoly v časopisu Včelička, který dostali domů, takže se jistě rádi pochlubí.

Ve čtvrtek jsme se spojili s habráčky, v kroužku si povyprvěli jak prožili včerejší večer s Mikulášem, andělem a čerty a vypravili jsme se hledat stopy, které mohl za sebou nechaz čert, Mikuláš a anděl, když procházel lesem u nás kolem školky. Našli jsme nejen jejich stopy, ale také nám tu nechali knihu, kde byl vzkaz od Mikuláše pro všechny děti i dospělé, mísa buráků, sušeného ovoce a ořechů a dřevěná maličkost.

 

Foto z tohoto týdne si můžete prohlédnout ZDE.

neděle 09. prosinec

Raraši se mají adventně!

  • Rarášci

A je to tady!!

 

Tedy spíš za námi. Zahájili jsme frontální tah Adventem až k Ježíškovi.

Naštěstí nás do ticha  Adventu uvedli dva milí Andělé a ticho, kterým nás provedli, si chceme v sobě uchovat a ve školce občas připomenout. A Rarášci už vědí, že když vezmeme do ruky adventní věnec, sejdeme se spolu na koberci a opravdu se ztišíme. Šeptáme si, na prstíkách ukážeme kolik svíček zapálíme. Díváme se do plamínku a opravdu se i v raraší herně objeví klid, ticho, očekávání a těšení se na Ježíška. V uplynulém týdnu jsme zpívali hlavně Mikulášovi, čerta jsme vždy poslali za okno, protože žádný Rarášek u nás nezlobí. U některých jsme vlastně rády, že konečně „zlobit“ začínají!:-)

Každý den přidáváme jednu sloku k vánoční koledě, povídáme si o stromečku a jaké máte Vánoce doma. Děti se těší, že Ježíšek přinese autodráhu, žraloka, trubku a něco na klíček, ale pořád ještě nevíme co :-) . Tak jen, abyste věděli, milí rodičové!

Pak se ticho roztříští v hlaholu hlasů, smíchu, houkání a rachotu autíček, které pořád ne a ne jezdit po koberci:-)) Když řádně použijeme hernu, vyrazíme ven. Zase nám počasí udělalo radost a nadělilo nám LOUŽE! Ani jeden Rarach nedokáže louží jen tak projít :-) .

První adventní týden utekl ještě rychleji než ty předchozí.

No vidíte, málem jsme vám zapomněli napsat, že i k nám do školky přišel Mikuláš. Zrovna tady nikdo nebyl, ale protože jsme měli nachystané krásné, dětmi namalované, pytlíčky, našli jsme je ve čtvrtek za oknem plné!!!! Mějte se krásně tiše….

Na fotky  se můžete podívat tady: rarášci vpluli do času adventního

neděle 09. prosinec

Očekávání (14. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí začíná ve velkém kruhu. Nasloucháme si, je nás moc. Do vrátek vchází Zdeněk Hladík, dnes bez sitáru, zato s varhanami. Po svačině se usadíme do našeho jurtového divadla a posloucháme píšťalku a koncovku a fujaru a dvouplátkový strojek a kýho výra, je to z nanuků a hornbaších trubek poskládané. Dokonce varhany, na které se hraje plážovejma žabkama. Malá flétna ze dvou brček, nebo parní siréna z pouťového balónku. Vše jsme si mohli vyzkoušet. Do lesa jen na skok a odpoledne oddychujeme vleže na zádech s pokrčenými koleny a uvolněným bachorem. Čteme o písmenech, ze kterých vyrůstá poezie.

Úterý pláče deštěm. Hrajeme v jurtě double a s poznávacími sadami. Vyprávíme sousledný příběh, rozlišujem a třídíme podle velikosti a tvaru a barev. Hrajem na všech pět smyslů a třídíme vjemy. Po dešti jdem k hnízdu, zasazujem stromek a kraftíme sekyrou pařez. Vyprávíme vlastní příběhy, zpíváme a funíme. 

Ve středu jsme se rozezpívali ve velkém kruhu, připravujeme se na naše vánoční setkání. Vyběhli jsme po dračím hřbetu pro stromek k výrobě sušáku na rukavice. Máme ho! V jurtě jsme si povídali o nejoblíbenějších knížkách, které si děti donesly, a četli jsme si z nich.  
 
Čtvrtek krok za krokem ztichlým lesem po stopách mikulášské nadílky. Tu peříčko z andělských perutí, tu uhlí a čertovský chlup. Stopy nás dovedly ke knize svatého Mikuláše, byl v ní dopis pro nás. I pamlsky a pro každého malý dáreček jsme našli.
 
Pátek Karlův. Slézáme se na nádru jak švábi na pivo. Naštěstí má náš vlak zpoždění. Liduprázdný Karlštejn nás vede pod sv. Šebastiana. V muzeu čicháme perníkové betlémy, sypem drobné do mechanikálií a v dílničce sypem na baňky mikroplasty. Bůch nám odpusť. Přes kopec jdem pěšky do Třebaně. Obědváme na vyhlídce. U Berounky krmíme kachny.
 

sobota 08. prosinec

První svíčka zapálena

  • Školka

První adventní týden se nesl nejen ve znamení výzdoby školky. 

V pondělí jsme s předškoláky absolvovali předposlední bruslení. Poctivě to počítají, vědí, že po posledním bruslení již tradičně chodíme do Alberta koupit si nějakou dobrotu :-) A když jsme se za ostatními vrátili do školky, přisedli jsme do kroužku vyzdobeného adventním věncem, slámových andělem a dřevěným betlémem. A děti vyprávěly, jak zapalovaly s rodiči první svíčku večer předtím. O tom, jak se těší na Ježíška a jestli to přání za oknem do rána zmizelo, takže je jasné, že si ho Ježíšek vzal…a v první kapsičce našeho adventního kalendáře děti našly sušené brusinky a měly radost.

V úterý jsme oslavili narozeniny Markétky a některá přání od dětí byla neuvěřitelná – ať jsi zdravá, ať máš hodně přátel, ať máš ráda sama sebe… Poté jsme si vyprávěli legendu o sv. Barboře a hledali po zahradě třešeň, abychom z ní podle tradice uštípli větvičku, kterou si dáme do vody a budeme čekat, jestli nám do vánoc nerozkvete. A na dlouhé procházce jsme naprostou náhodou narazili na čísla na pouličních lampách, řekli jsme si, proč tam jsou a nastalo velké putování od lampy k lampě, čtení čísel a odhadování, jak jde číselná řada po sobě. Slušná bojovka :-)

Ve středu jsme si dotvořili papírové pytlíčky, aby kdyby náhodou přišel do školky Mikuláš, bylo vše připraveno a taky jsme si zpívali – vždyť trénujeme na pondělní zpívání v kostele i vánoční besídku, zdobili si společně prostor a začali vyrábět dáreček pro rodiče pod stromeček. 

Ve čtvrtek jsme našli v pytlíčku adventního kalendáře černou stopu, asi od čertíka. Tak jsme šli po stopách a našli nadílku!

V pátek jsem v rámci zkoumání okolí školky a Černošic jako takových zavítali do Modlitebny na Vráži. Přivítal nás pastor Grulich, prohlédli jsme si stavbu modlitebny jako takovou a vyslechli vyprávění o Arše Noemově.

Čeká nás druhá adventní svíce – těšíme se…

 

Na fotky se podívejte 1.adventní svíčka hoří

 

sobota 08. prosinec

První adventní týden u Prďáků

  • Škola

Zacinkání, vůně hřebíčku, adventní kalendář a zapálení první adventní svíce na našem věnci otevřelo Prďákům dveře do Adventu. Byl to naplněný týden. V pondělí jsme vyhlásili z každé třídy největšího LASKAVCE za měsíc listopad. Od Prďáků byla oceněna Dominika. Vzápětí jsme se pustili do opětovného nácviku vánoční besídky, přípravy dárků pro rodiče a oslavy Terezčiných devátých narozenin. V úterý jsme vyrazili do Národopisného muzea, kde jsme se seznamovali s tradicemi a zvyky našich předků v období Adventu a Vánoc. I na zdobení perníčků došlo. Ve středu proběhlo bruslení a naše setkání s čertem v podzemí školy. Slibovali jsme hory, doly. Tak uvidíme, jak nám to dlouho vydrží. Jsme takoví hrdinové z mokré čtvrti. Nad zemí děláme ramena a v podzemí se nám klepe brada. Drobný dárek jsme ale dostali všichni. Ve čvrtek byl opět anglický den a v pátek jsme zase zkoušeli divadlo. Ale samozřejmě jsme se také celý týden učili. V českém jazyce jsme si zopakovali slova nadřazená, podřazená a souřadná, procvičovali jsme vyjmenovaná slova po L a seznámili se s postupem při psaní popisu. V matematice jsme se hodně věnovali samostatné práci v pracovním sešitě, abychom si více procvičili, to co už umíme ( pořád potřebujeme procvičovat sčítání a odčítání pod sebe, indické násobení, zapisování cest šipkami, dělení a násobení). V prvouce jsme si znovu povídali o 17. listopadu a seznámili jsme se s pojmy parlament, vláda, soudy, prezident. To nás zajímá, ale je to opravdu těžké. 

V anglickém jazyce jsme si rozšířili slovní zásobu z oblasti hudebních nástrojů(a trumpet, a flute, a xylophone, a triangle) a učili se vytvářet otázky Can you play the…..? a krátké odpovědi Yes I can a No, I can´t. S Heather jsme otevřeli téma hry a herních předmětů, kterému se budeme dále věnovat ve třetí lekci učebnice. Jako prodavači a nakupující v malých obchůdkách si Prďáci procvičili věty Can I have…? How much is it? a Here you are.

Anglický den jsme zakončili koledou We wish you a Merry Christmas, protože advent už je v plném proudu a vánoční besídka za dveřmi.

Přeje všem požehnaný ADVENT

Koukněte na totky

 

pátek 07. prosinec

Mazáci vstoupili do Adventu

  • Škola

V pondělí na nás na stadionu čekala trenérka a zažili jsme úplně jiné bruslení, téměř krasobruslení. Změna to byla zajímavá, užili jsme si spoustu pro nás nových pohybů, které se dají na bruslích vyčarovat. Zpotili jsme se stejně jako s našimi známými trenéry. Tělocvik v tělocvičně už nikoho z nás nepřekvapí, cvičíme, dodržujeme disciplínu, soutěžíme, paráda. 

Pokračujeme v umělecké činnosti. Týden se nesl v duchu adventu, povídali jsme si o tom, co Advent představuje, vyrobili jsme si adventní výzdobu a za poslechu koled jsme zapalovali svíčky. Svíčky, ty my máme totiž rádi, atmosféra je hned svátečnější. Kromě toho pilně pracujeme, vyrábíme, nacvičujeme na besídku i na Adventní zpívání v kostele. Program máme opravdu nabitý.

Múzy jsme navštívili v divadle Minor, shlédli jsme divadelní představení Libozvuky. Nádherné, detailně propracované představení. Herci bez jediného slova předvedli dokonalou podívanou, které jsme se my, diváci, aktivně účastnili. A to vše bez jediného slova. 

Týden jsme završili prezentacemi knih. Nikdo z nás se už nebojí předstoupit před třídu a mluvit o svém tématu. Část z nás ještě prezentovala v sedě v kroužku, ale páteční skupina už si hrdě stoupla. S každou další prezentací se zlepšujeme a dokážeme spolužáky zaujmout. Některé knihy jsou tak dobře prezentované, že pak jdou opravdu na dračku. Museli jsme si založit půjčovníček, abychom věděli, kde naše knihy právě kolují. 

A ještě jedno nakouknutí do zákulisí Jednoho stromu – zvolili jsme si naše největší laskavce. Kteří to jsou? Podívejte se na fotky

pátek 07. prosinec

První adventní týden u Opičáků

  • Škola

Tento týden jsme jako obvykle začali na stadionu. K našemu překvapení nás tentokrát netrénovali naši známí trenéři, ale trenérka krasobruslení. Bylo to tedy jiné, než jindy, ale také velice zajímavé:-)

V českém jazyce jsme se tento týden naučili dvě nová písmenka – D a B. Při čtení v učebnici jsme se utvrdili v tom, že čtení nám krásně jde a daří se nám rozumět skoro všemu, co čteme:-) V písance jsme propluli čísly a konečně začínáme pořádně trénovat písmenka. Tentokrát to bylo O a U. 

V matematice jsme tento týden snad konečně porazili zápis krokování a dokonce se nám podařilo vše přepsat čísly, jako opravdový příklad. Dál trénujeme pokládání parket, dopočítávání a rytmus.

Ve čtvrtek proběhl náš pravidelný anglický den. Procvičovali jsme názvy hraček, počítání do deseti, barvy – zkrátka učivo 3. lekce a spojovali číslovky s podstatnými jmény v jednotném i množném čísle. Pracovali jsme jednotlivě i ve skupinkách a střídali mluvení  s psaním a poslechem. Kromě písničky Look Daisy jsme se intezivně začali učit koledu We wish you a Merry Christmas, kterou, když se nám to povede, zazpíváme i na vánoční besídce. Abychom si to mohli cvičit i doma s rodiči, vzali jsme si s sebou text. A protože bylo 5. prosince, dorazil za námi i Mikuláš . Asi ho někdo vyrušil, protože košík s dárečky nechal ve sklepení a zbylo tam po něm jen lehké šustění dlouhého pláště a vzdálené čertovské řinčení. Dokonce někteří Opičáci tvrdili, že čerta s opravdovým kopytem v temném zákoutí viděli. Trochu jsme se báli, ale opravdu jen maličko. Všichni si to moc užili a na závěr namalovali obrázek – i s plánkem cesty do podzemí.

Během celého týdne jsme si připomínali, že se nám blíží Vánoce a každý den jsme si zobli dobrůtku z adventního kalendáře. V úterý jsme vyrazili do Minoru na představení Libozvuky. Celé se točilo kolem hry se zvuky a hlavně s lidským hlasem. Nakonec jsme se všichni stali součástí představení.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 07. prosinec

Adventní Brouci

  • Škola

Brouci celý týden byli v adventním ladění. V pondělí jsme vyhlásili největšího laskavce v každé třídě! Byla to dojemná chvíle. Zapálili jsme si první adventní svíci na našem věnci. Povídali jsme si o tom, co je to advent, jak je důležité myslet v této době na ostatní, jak může každý z nás pomoci.  Každý den jsme trénovali besídku. Máte se opravdu na co těšit!

V úterý jsme vyrazili do Národopisného muzea na program Půjdem spolu do Betléma. Dozvěděli jsme se něco víc o dávných vánočních tradicích, povídali si o Barborách i Luckách. Zahráli jsme si u „Betléma“ vánoční příběh. A ozdobili si sladké perníčky. 

Ve středu, i když to byl anglický den,  je potkal náš sklepní čert. Brouci mu zazpívali pěkně po anglicku, jestli tomu čert rozuměl se asi nedozvíme. Byl to velmi tichý čert.  

I když ne úplně celé dny, ale zvládli jsme i trochu českého jazyka, hlavně vzory podstatných jmen rodu ženského a středního. 

Koukněte na fotky

středa 05. prosinec

Angličtina u Brouků 5.12.

  • Škola

Katerina´s group:

Studenti prezentovali své projekty, které byly krásné a další prezentace nás čekají příští týden. V prvním bloku jsme se zábavnou formou učili země a hlavní města světa.

Pak nás čekalo bruslení. Po bruslení jsme vybírali jakou píseň budeme zpívat na vánoční besídce. Navíc na nás čekal ve sklepě čert….

Milena´s group:

Na angličtině děti plnily příjemné povinnosti spojené s blížícími se svátky a dnešním Mikulášem, v druhé části dne si užívaly bruslení. V čase, který nám zbyl na učení, si děti zopakovaly otázky a odpovědi spojené s podzimem (In which month does autumn begin? What happens to the animals in autumn? What food is harvested during autumn? What events do we celebrate in autumn?). Také jsme se koukli na zoubek měsíci prosinci, který dětem v testu minulý týden zamotal hlavu, ale tentokrát zvládly všechny otázky bez zaváhání. V gramatice se učíme si zjednodušit tvary přivlastňovacích přídavných jmen následovně: This is Jack, Jack´s bike is green = his bike is green. This is Sophie. Sophie´s book is blue= her book is blue. Na hře jsme si procvičili věty: Anna and Emma have a hamster. Whose hamster is it? It is their hamster. Jeff has a computer game. Whose computer game is it? It is his game. 
V rámci slovní zásoby otvíráme staronové téma My family. Zopakovali jsme si slovíčka a vazby v rodině.
 
Po bruslení děti čekala dobrodružná stezka do sklepa, kde na nás číhala nástraha ve formě záhadně tichého, ale o to strašidelnějšího čerta :-) .

středa 05. prosinec

Angličtina u Mazáků 5.12.

  • Škola

Před angličtinou jsme si nejdřív povídali o Mikuláši, o tom, co podle dětí znamená, když odměňuje „hodné děti“, co to obnáší a vůbec, jak Mikuláše slaví doma a jestli za nimi chodí :-)  

Při angličtině jsme v prvním bloku opakovali spelling, barvy a psanou podobu všech nových slov z letoška (zvířata, školní pomůcky a vybavení třídy, jídlo). Zaměřili jsme se na otázku „Do you like (rice)?“, děti odpovídaly Yes/No, i na otázku „What do you like?“ s odpověďmi „I like (rice) and (bread).“ Nově jsme přidali i zápor „I don’t like (bread).“ Vše by děti teď měly procvičovat tak, aby rozuměly i uměly větu dát dohromady. Učíme se, že když mluvíme např. o zvířatech, používáme množné číslo („I like lions.“, ne „I like lion.“). Ve druhém bloku jsme se naučili názvy šesti nápojů: milk, tea, coffee, orange juice, lemonade, water. Poslepu jsme ochutnávali a říkali, zda to máme nebo nemáme rádi (I like water.“) Na závěr dne nás čekala i malá bojovka ve sklepě, kde jsme po svíčkách došli kolem čerta pro sladkost k Mikuláši. Ty jo, někdo z nás se bál, ne že ne, schválně, kdo to doma přizná :-)

Co je třeba procvičovat?

Větu „I like (snakes/bread/rice…).“

Větu „I don’t like (lions/cheese..).“

Otázku „Do you like (rice/cheese)?“

Nová slovní zásoba-drinks: water, milk, orange juice, tea, coffee, lemonade

 

Angličtina ve třídě:

Kdo by chtěl, může (nemusí) s dětmi opakovat i něco z jazyka, který pravidelně používáme ve třídě: „Can I borrow (a sharpener)?“ – používáme, když si chceme něco půjčit.

Nově budeme ráno mluvit o počasí: z dneška máme „It’s sunny.“

Slovíčka Listen, look, be quiet, whisper

Vazby: wash your hands, go have snack, clean the tables

1. stránka z celkem 11612345...102030...Poslední »