Aktuality

sobota 16. listopad

Svatý Martin (11. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Zpíváme temnou svMartinskou píseň. Vyťukáváme rytmus tyčemi. Poskakujeme mezi břízkami. Stavíme přístřešek: hodně větví hodně rychle. Lezeme na Dračí hřbet. Kutálíme se v listí. Slavíme narozeniny. Předškolně pracujeme.
 
V úterý se svatomartinsky dělíme o svačinové pochoutky. V břízkách. S Honzou zpevňujeme přístřešek. Pozorujeme stopy. Nejsou od bílého koně, ale od divočáka. Sbíráme ty nejkrásnější lístečky. Všelijak je porovnáváme a počítáme. Hrajeme listové domino. Bereme je s sebou na zdobení luceren. Pár lístků a tolik zábavy! Odpoledne zkoušíme sehrát svatomartinský příběh jako stínové divadlo. Jde nám to!
 
Středa pečená, povidlová, svatomartinsky rohlíčková. Martin přijel na bílém koni a my se prvně po ránu koulovali a ledovali. Odpočívali jsme a sníh už stékal po jurtě spolu s deštěm. Zažili jsme výrobu lucerniček a divadelní legendu, všechno pěkně na blízko :) Děkujeme, že jste byli s námi!
 
Ve čtvrtek jsme šli, kam nás nohy nesly. Na každé křižovatce jsme hlasovali, kudy dál. A ku spokojenosti všech (!) jsme doputovali na louku. Měli jsme lano a přetahovali jsme se a podbíhali a balancovali. Protáhli jsme se a vyběhali a pak se nám dobře kuklilo ve spacácích. Skoro se vylíhli motýli.. 
 
Pátek. No, stručně jsme si řekli, že ačkoli zimní měsíce jsou prosinec, leden, únor, sedlák zahazuje vidle při prvním sněhu. Jelikož Martin přijel na bílém koni, mají zemědělci už zimu. Zemědělců je v populaci málo, snad 3% , je třeba je podpořit, aspoň zimním spánkem, ne-li celkovým zklidněním až usebráním. Pak jsme taky vylezli nad Červenou rokli, uvařili čaj, projezdili gatě na svahu a kličkovali mezi stromy, ale hlavně: zalehli a spali. Klidný víkend.
 

pátek 15. listopad

Prší, prší, jen se leje…

  • Rarášci

Tak konečně nám opravdu zapršelo, podzim jak vyšitý přišel. Proto vám vracíme bahňáky místo Rarášků :-) . Odrážedla se chovají trochu jinak, takže vlastně každé prudké zatočení znamená pád. A písek se na mokré rukávy, protože je vždycky někde pořádně napršeno a dá se v tom dobře máchat, lepí úplně nejlépe. Odolaly jsme pokušení vyjít s celou partičkou na parkoviště, to jste asi dodatečně rádi! Nebojte, my vám to ale vynahradíme jindy :-)

K tomu se nám dařily opravdu povedené a docela dlouhé ranní kroužky s novou písničkou i protahováním těla, jazýčků i pusinek. Dokonce jsme podzimně výtvarničili. Kapátko s barvou umí v tekutém lepidle úplné divy a ještě se do toho dá foukat brčkem. Taky Rarášky moc baví bublifuk, ale koho ne, že? A v pátek byla velká oslava! Erik slavil narozeniny! Tančilo se, zpívalo a všichni jsme mu popřáli. A dort byl mňam!

Inu, ne, že by adaptace byla za námi… Ale dny jsou to krásné a pomaloučku, polehoučku se dáváme do kupy a bude z nás velká raraší parta!

Na fotky se můžete podívat tady

pátek 15. listopad

Svatomartinský týden u Stromáků

  • Škola

Svatý Martin přijel na bílém koni v týdnu od 11.listopadu o den později, ale nám to vůbec nevadilo. Alespoň bylo na Svatomartinskou slavnost, kterou jsme týden odstartovali, hezké počasí. Dopoledne děti pracovaly v dílnách, které si vybraly. Někdo vařil a pekl, někdo hrál divadlo, jiný u řeky hry, další muzicíroval nebo si hrál se světelnými obrázky. Přijemným zpestřením slavnosti bylo divadlo Pruhované panenky, dělení svatomartinských rohlíčků, rozdávání polévky i písně z dalekého Tibetu, které s námi zpíval Faical, tibetský hudebník. S ním jsme měli odpoledne i hudební dílnu. V dalších dnech jsme se se Stromáky věnovali opakování rovnic, dělení rozkladem a mluvnickým kategoriím u sloves. V pátek jsme celý den věnovali povídání o Sametové revoluci. Pouštěli jsme si videa, povídali si o historickém kontextu události, tvořili transparenty se symboly sametové revoluce a psali 6 vět o svobodě ( někteří to musí ještě dodělat doma). Stihli jsme plavat, bruslit i zpívat. Už nám to zpívání jde pěkně od podlahy i tam, kde je těžké frázování. Tak se těšte na naše vystoupení!

 

pátek 15. listopad

Svatomartinský týden u Veveřáků

  • Škola

Pondělí – Již tradičně začal náš týden na zimním stadionu v Černošicích lekcí bruslení. Už nejsme žádná ořezávátka a pomalu ale jistě se z nás stávají zdatní bruslaři. Trénujeme jízdu v dřepu, na jedné noze, pozadu, dokonce se snažíme i přešlapovat. To ale musíme ještě trochu dopilovat. :) Po bruslení nás čekal další projektový den na téma „SVATÝ MARTIN“. Děti se v různých věkově smíšených skupinách snažily seznámit s legendou o svatém Martinovi. Někdo tvořil, někdo zpíval, někdo vařil a někdo hledal a hrál si na husu. Projektové dopoledne se přehouplo do odpoledne, kdy nás čekalo divadlo, lampiónový průvod a společný čas u rozpáleného ohně, kde se děti dělily o svatomartinský rohlíček a rozdávaly příchozím teplou polévku. Zkrátka vše v duchu svatého Martina.
Úterý – Opakování, opakování a zase opakování. Protože opakování je matka moudrosti. Na začátku dne jsme hodně psali a trénovali písařské dovednosti, od správného držení tužky až po správný posed. Poté nás čekal běhací diktát, opakování písmen, jejich poznávání a tvarování ze slaného těsta. Matematika byla plná počítání, dočítání a trénování čísel do 10. Děti, které byly nemocné se spolu s Terezou vrhly na sebehodnocení a ostatní se věnovali vybraným pracovním listům. Ve třetím bloku jsme se spojili s Mazáky a Opičáky. Blíží se totiž doba adventní a s ní naše Vánoční besídka, s kterou se děti právě v úterý seznámily. 
Středa - English day proběhl tentokrát ve středu, abychom o něj nepřišli, až pojedeme do divadla. Nesl se v duchu počítání, psaní číslic, vyhledávání různého množství známých předmětů. Opět nás hodně bavilo hraní v rolích podle příběhu Abracadabra. Druhou  lekci jsme úspěšně dokončili kontrolními cvičeními na závěr a mohli si nalepit tematické nálepky do pracovního sešitu.
Čtvrtek – Výletíček, výletík and vyrazili jsme společně s Opičáky do Divadla Minor na divadelní představení „Záhada hlavolamu“. Představení bylo sice delší, než na co jsme zvyklí, ale stálo za to. Bylo plné tajemství, světelných efektů, záhad a také akrobatických prvků. Děti se tak přenesly do Stínadel a poznaly partu Rychlých šípů a objevily tajemství ježka v kleci.
Pátek – Poslední dva bloky týdne utekly jako voda v potoce. První a větší část patřila matematice. Seznámili jsme se s novým matematickým prostředím „Dětský park“.  nejdřív jsme si ho zkusili vytvořit na koberci. Spojovali jsme různá místa parku cestičkami. Pak jsme si park prohlédli v učebnici a dělali na něj různá cvičení. Také jsme hodně počítali, vybarvovali a hledali správná řešení. Druhý blok naplnila písmena a slova. Hledali jsme po celém dvoře slova, která už umíme přečíst (máma, táta, umí/m, má/m…) Pak jsme ze slov skládali věty. Slova jsme stříhali na písmena, abychom z nich znova slepili slova a ze slov vytvořili věty. Zábava jak se patří.
 
Na fotky z veveřáckého týdne se můžete podívat zde
 

neděle 10. listopad

Listodap (10. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí listopadové. Ruka padá, hlava padá, tělo padá, kolena padají a lístek padá. Na louce je slunce, běháme pod lanem. Očařka nás vyšetřuje dalekohledem. Čteme si o smrti, stavíme vlaštovky, vytváříme maminky. Hrajeme si na písku. Lezeme na strom.

Úterý. Jdeme do kopců. Na Pišťák. Jmenuje se podle hlasů ptáků. Zaslechneme jejich volání? Cesta stoupá do vrchu, občerstvujeme se ‚brtníky’, zápasem s pravidly, svačinou. V Osadě vzpomínek zapalujeme svíčku Bobovi, Princezně, Hasičovi a dalším trampským kamarádům. Potichu zpíváme Broučka. Oběd je na ohni. Provonění kouřem a unavení sbíháme dolů do údolí…

Středa skrz naskrz podzimní. S písničkou o pasáčcích, pečených bramborách a slábnoucím slunéčku hledáme v lese prosluněné flíčky tepla. Potkáváme velký stroj, harvestor, pozorujeme jej při práci. Respekt. Hrajeme si pak na nakladače dříví a kupíme hromady větví kolem ohniště. 
 
Ve čtvrtek jsme řezali a řezali. Člověk se při tom zahřeje a nařeže spoustu dříví :) Také jsme ořezávali a sem tam něco seřízli. Slunce se odráželo od pilek a nožíků, až oči přecházely, a  házelo kolem dokola prasátka. Postavili jsme beruškám domeček, pavoučkům houpačku a hovniválovi klouzačku.
 
Pátek. Vytahujeme kleštěmi hřebíky. Spravujeme šuplíčky v kuchyňce. Zpíváme listopadu. Cvičíme s tyčemi. Lezeme trubkou na dračí hřbet. Jezdíme po zadku listím. Válíme sudy. Vystavujeme přírodniny. Asociujeme. Obědváme. Odpočíváme s Pejskem a Kočičkou. Hrajeme o nich předškolní divadlo. A o Panence, která tence plakala a o Zlém psu, který snědl dort. 
 

neděle 10. listopad

Opičáci na výletech

  • Škola

Tento týden jsme začali neobvykle bruslením už v 8:00. Prohodili jsme si čas s Mazáky, abychom stihli objednaný program v Zemědělském muzeu. Již na nádraží jsme však zjistili, že program máme objednaný až na 4.12. Myslím, že tohle mi budou děti ještě dlouho připomínat :-) Když už jsme byli připraveni na výjezd, vydali jsme se do Přírodovědecké stanice na Andělu. Na poslední chvíli se nám dokonce povedlo sehnat průvodce, měli jsme to tedy s odborným komentářem.

V úterý nás čekal výlet do Lvího srdce. Hned na konci Dobřichovic jsme našli první vzkaz od dětí. Byly na něm instrukce a první úkol. Postupně jsme se dostali až na místo a museli jsme se ještě vysvobodit z přeměny v ryby. Souboj se strážci studánek jsme nakonec všichni zvládli. 

Ve středu a ve čtvrtek jsme se trochu intenzivněji položili do učebnic. 

V pátek jsme se poměrně intenzivně věnovali čtení a psaní. Zapsali jsme si do svých Vocabulary books slovíčka druhé lekce a procvičovali spelling. Stále trvá úkol naučit se bezpečně hláskovat svoje jméno. Ti, kteří to již zvládli, mohou zkusit  delší variantu svého jména nebo příjmení. Hodně jsme se také věnovali slovesům vyjadřujícím, co kdo umí. Tentokrát nejen zvířata, ale i my (swim, run, jump, climb the tree, play, skate, listen, open the window, close the door/ book…). Vyjadřovali jsme se slovem, písmem, zpěvem a  trochu nás to unavilo. Ale hodně práce jsme  během dvou bloků udělali:-).

Jak jsme se měli se měli se můžete podívat zde.

neděle 10. listopad

Jak úžasná bytost ten mravenec je!

  • Školka

V pondělí jsme úspěšně zvládli oční vyšetření, předškoláci bruslení. A pak jsme se už vrhli na další…začali jsme barvit skořápky od ořechů štětcem a temperou. Chtěli jsme vyrobit mravence, jako poslední postavu z našeho příběhu.  Výroba byla složitější, než jsme mysleli a finální podoba hotového mravence v nadživotní velikosti některé dospěláky celkem pobavila, ale my jsme byli spokojeni.:-)
V úterý za námi do školky přijel soubor Pruhované panenky s divadlem O neposlušných kůzlátkách. Pohádka se nám líbila,  hodně se v ní zpívalo a vlka jsme se nebáli…kdo chtěl, mohl si potom zahrát v druhé,  dětské verzi a zájem o to, vyzkoušet si být hercem, byl veliký.
Ve středečním ranním úkolu jsme se měli kouknout vzájemně s kamarádem do očí a nakreslit, jakou barvu oči má. Také jsme se bavili o tom, co to znamená mít oči na stopkách a oko, do duše okno. Hráli jsme hry…třeba na sochy…jeden se schoval za oponou, připravil si sochu a ostatní pak hádali, co nebo koho znázorňuje – zvíře, činnost ap. A také jsme hledali schovaný bubínek jen pomocí zraku – přitom se nám hodilo mít oči na stopkách. 
Čtvrtek byl mravenčím dnem – poznávali jsme zvířata podle obrázků a určovali, zda žijí v přírodě sami či ve skupině.  Postavili jsme také mraveniště z přírodních materiálů – klacíky, větvičky levandule, sláma, listí. Povídali jsme si  o životě mravenců v mraveništi – jak vypadá mraveniště,  o hierarchii mravenců, jejich spolupráci a dorozumívání se pachem. O tom, jak si na zimu střádají potravu do zadečku a v zimě se tím krmí sami i navzájem tak, že obsah vyvrhují. O tom, jak si vytvářejí v staveništi teplo a jak například poznají, že už se mohou probudit ze zimního spánku.  A hráli jsme hry – Na polámaného mravenečka, kterého musejí dva další zachránit, aby se uzdravil,  a na dorozumívání mravenců – 2 učitelky byly mravenčí královny a byly natřené různými vonnými oleji, stejně tak i děti. Ty pak běhaly po prostoru a čichem zjišťovaly, jestli patří k sobě do stejného mraveniště a hledaly si čichem i svou královnu.
Pátek byl od rána v pohybu. Dospěláci i děti si mohli zaskákat hned po příchodu do šatny panáka a v herně skočit do haldy polštářů. Následovala pohádka O slonu a mravenci, pro kterou podle knížky Daisy Mrázkové Tom napsal scénář a pak ji s Renátou dětem zahráli. A byla to legrace! Nicméně to hlavní, co jsme celý týden předávali dětem, tam nechybělo. Každý jsme jiný, každý máme jiné přednosti a pokud se snažíme a pomáháme si, dobře se nám spolu žije. No a na zahradě jsme pak dopoledne vystavěli velkou pirátskou loď a málem se v těch obřích vlnách, které přišly, utopily :-) Ale to už je jiný příběh.
 
Na fotky se podívejte ZDE

sobota 09. listopad

Brouci v první listopadovém týdnu

  • Škola

Ač se vám to zdá možná brzy, tak školou už se rozezněly písně, které jsme začali trénovat na vánoční besídku! Jestli to půjde dál v tomto duchu, jistě žádné oko nezůstane suché! S prvním listopadovým týdnem také přišel čas na ověřovaní znalostí. Pro Brouky to byl náročný týden, ověřovali jsme znalosti z českého jazyka, matematiky i anglického jazyka. Ve výtvarné výchově začali v pondělí vznikat krásné obrazy podzimní krajiny. Část jsme věnovali i povídání o tom, jak se ve škole cítíme, co potřebujeme změnit a jaké vztahy ve škole máme. Byl to krásný rozhovor, Brouci byli neskutečně otevření. A jsem ráda, že až na několik drobností, o kterých jsme mluvili jsou Brouci ve škole spokojení. 

Koukněte na fotky

sobota 09. listopad

Listopad, Listopad lísteček mi na dlaň spad – 10.týden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se drželi blízko hnízdečka Dvorečku. Po kroužku jsme se vydali na hřišťátko kousek za brankou, abychom mohli pozorovat, jestli už k nám přijíždí paní doktorka se svým mimozemským přístrojem, která nám pomocí něj kontrolovala oči. Vše proběhlo jako po másle, paní doktorka byla milá a vyšetření ani trošku nebolelo. A ještě navíc jsme všichni dostali skládací zvířátko. Odpoledne jsme odpočívali s pohádkou a ukulele.

V úterý jsme se v kroužku domluvili, že dnešní plán je jít na palouček na svačinku, cestou sbírat zlaté lístečky a z nich pak vyrábět věnec. Jak jsme řekli, tak jsme udělali. Po svačince, kde se nám všem podařilo rozšlápnout psí bobek jsme se vydali do břízového lesíka, kde bylo zlatých lístků nepočítaně. A tak jsem je nasbírali a tvořili. Děti ale uchvátily hlavně pořezané březové větve, ze kterých postavily dva bunkry a pak chodily na návštěvy. Dokonce na jednom z míst, kde měl stát bunkr, při čištění podlahy objevili zazimovanou žábu, která byla úplně srovnaná se zemí. Aby na ní nikdo nešlápl, udělali jsme jí kamínkovou ohrádku.

Ve středu jsme se vydali vláčkem do Srbska. Navštívili jsme Bubovické vodopády, které byly ale vyschlé, a tak nám aspoň holé kameny posloužily jako klouzačka. Pak jsme se vydali směrem na Karlštejn. Cesta nám krásně ubíhala. Zkoumali jsme různé jeskyňky, objímali prastaré stromy, sbírali listy a radovali se, když v dálce vykoukla střecha Karlštejnu. Cesta to byla dlouhá, ale my jsme to zvládli! Unaveně ale spokojeně jsme usedli do vláčku a hurá domů.

Ve čtvrtek jsme vyrazili do Červené rokle. Sluníčko na nás na kopci vykukovalo, a příjemně nás hřálo. Stavěli jsme a vytvářeli různé objekty, které jsme si pak vzájemně představili a trochu si o nich popovídali. Cestou na Dvorek jsme se sklouzli po skluzavce. Bavilo nás utíkat a tak jsme byli na dvorku „cobydup“. Po obědě, který nám moc chutnal jsme odpočívali a poslouchali vyprávění o Jeníkovi a Mařence… Odpoledne zalité sluncem jsme zase vyběhli venku. 

V pátek  jsme si s Habrováčky zazpívali písničkou, Listopad a doprovodili ji pohybem. Pak jsme se jako lístečky rozletěli na kraj lesa a tam při sváče pozorovali traktor vykládajcí kmeny stromů. To bylo kino, to byla podívaná. Pak nás cesta vedla do březového háje, kde jsme z pořezaných a popadaných větví vytvořili bunkr…ponorku…doupě….domeček……raketu………A k tomu jsme si zpívali zvesela.

sobota 09. listopad

Stromáci v prvním listopadovém týdnu

  • Škola

Měsíc listopad je tady! Pro Stromáky to v prvním týdnu znamenalo nejen uzavírání prvního sebehodnocení a hodnocení, ale i vstup do nových témat. V matematice jsme se věnovali rovnicím, sudým a lichým číslům a nově i dělení vyšších čísel  rozkladem. V českém jazyce jsme si připomněli skladební dvojice, základní skladební dvojice a slovní druhy. Dokonce jsme vymysleli přezdívku pro příslovce, protože ty nám dělaly pořád problém. A víte, jak jim říkáme? Detektiv….. protože se pořád ptají Kdy, kde, jakým způsobem, za jakým účelem… a tak! Na základě těchto otázek nás dost bavilo vytvářet věty typu “ Včera doma krvavě“….. No, dovede si představit tu naší fantazii? V tématu přírody jsme se věnovali geologii, gravitační a magnetické síle. Začali jsme si prozpěvovat vánoční písničky, protože času na nácvik vánoční besídky není mnoho. Nezapomněli jsme vyrazit na plavání a bruslení, které se tentokrát neobešlo bez zlomeného lokte. Geník je statečný a my mu pomáháme.  Velkou zábavou bylo čtvrteční stěhování černošické knihovy. Rádi jsme pomohli a teď alespoň víme, které knížky se v dětském oddělení vyskytují. Byl to tak naplněný týden, že jsme ani neudělali fotky. A pokud byste chtěli vidět alespoň ty ze stěhování knihovny, koukněte na fcb úřadu Černošice. Tam nějaké najdete.

 

1. stránka z celkem 15012345...102030...Poslední »