Aktuality

pátek 09. březen

A skončilo to bobkem!

  • Školka

To byl týden, naši milí! V pondělí jsme se sešli v plném síle po horách a různých nemocech. Plná školka dětí – zase celá banda.Vyprávěli jsme si zážitky a uteklo to. Od úterý nám už vládla naše těla. Nejdřív to bylo srdce, které jsme poslouchali před zátěží a po ní, dělali jsme pokus a během jedné minuty jsme přelévali 5 litrů „krve“ z jedné nádoby do druhé – tolik totiž zvládne srdce! Někteří si pamatují i pojmy komora a síň a kyslík. Středa patřila plicím – děti nadšeně dýchaly, zkoušely si zacpat nos, dýchat pusou, dýchat, když ležím na břiše, známe pojem hrudní koš. Plíce pak předškoláci vytvořili foukáním barevných tuší. A před obědem jsme řádili opět s Robem, který o své středeční hodince říká:

Během našich her soustředíme pozornost na prostor kolem sebe. Vnímáme své tělo, zkoušíme, co všechno s ním lze dělat a získáváme tím základní pohybové dovednosti. Rozvíjíme rytmické cítění a muzikalitu. Probouzíme představivost. A hrozně moc se smějem“

Čtvrtek patřil žaludku a my si říkali, jak to jídlo do něj putuje, kam se potom dál posunuje a jaké jídlo je pro nás dobré a které trochu méně. Na to jsme navázali v pátek a pomocí různých materiálů jsme si nejdříve celý trávicí systém zobrazili zjednodušeně na koberci a pak jsme si ho prošli jako překážkovou dráhu. Byla tu pusa, jícen (lavička), žaludek (fatboy), tenké střevo (žíněnka hodně blízko sebe) a tlusté střevo (prolézací tunel). No a samozřejmě, že to nemohlo skončit jinak, než bobkem na závěr.

Náramně jsme se u toho bavili a nejdůležitější je, že jsme se tou hrou za týden naučili spoustu důležitých věcí.A tak to má být.

Na fotky se podívejte ZDE

pátek 09. březen

Poslední záchvěv zimy

  • Rarášci

Sněží, sněží, mráz kolem běží. Fouká, fouká, bílá je louka….. A že bílá louka začátkem týdne opravdu byla. My jsme tušili, že sníh nám na zahradě dlouho nevydrží, a tak je důležité si ty poslední bílé zimní dny pořádně užít. To víte jaro už klepe pomalu na dveře. Ale o tom zase někdy příště. Jak jsme si tedy tu poslední sněhovou nadílku užili? Váleli jsme se ve sněhu, koulovali, pokoušeli postavit mini sněhuláka nebo obtiskli své stopy nohou či se pokusili udělat ve sněhu náš obrys. Když už se sníh pomalu proměňoval ve vodní, spíše bahenní,  lázeň, zkusili jsme si ho přenést alespoň do herny. Jakým způsobem? Hlavně pomocí písniček a básniček. Také jsme si zahráli na sněhovou vánici, na mráz co chodí okolo školky, nebo jsme si vyrobili papírové koule a udělali pořádnou „sněhovou“ bitvu. Mlžete se v šatně na nástěnce podívat i na naše sněhové vánice namalované na papír. To nás hodně bavilo a barvy byly nejen na papíře, ale i na stole, rukách či dokonce na nose a ve vlasech :) Výsledek hezký, ale ještě krásnější byl samotný proces práce. O to přeci jde. Že nás to baví! :) No… a tak nám zima dala asi poslední sbohem…. sníh roztál, teploty vystoupaly nad nulu a my pomalu odhazujeme vlněné šály a rukavice. Slunko síly a my už se těšíme až budeme moci přivítat jaro. Už teď na to pilně trénujeme. :)  

 

Na fotky se můžete podívat zde

čtvrtek 08. březen

Brouci zkoumají lidské tělo

  • Škola

Brouci vstoupili do dalšího březnového týdne s tématickým celkem Lidské tělo. Zkoušeli jsme najít jednotlivé kosti na těle, popsat jednotlivé části. Děti se pak ve skupinách pustili do zkoumání encyklopedií a vytváření posterů na jednotlivé soustavy. Začali jsme také stavět našeho kostlivce Eduarda. Už má hlavu, páteř a lopatky :-) Zkusili jsme to i z keramické hlíny. 

V matematice jsme se dále věnovali geometrickým tvarům, učili jsme se práci s kružítkem. Děti by měli znát rozdíl mezi kruhem a kružnicí, vědět, co je to poloměr. V českém jazyce jsme si zopakovali slovní druhy, které už umíme, pověděli jsme si, co všechno se u nich určuje. Přidali jsme nový slovní druh a to příslovce. Už by děti měly ovládat všechna vyjmenovaná slova. 

Koukněte na fotky

čtvrtek 08. březen

jarooo!:) (26. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme měli na návštěvě na Dvorečku Andreu Kořínkovou s jejím Vigem. V ranním kruhu jsme si povídaly o ročních cyklech a o novém začátku. Příroda i ptáci se těší na nový cyklus. Poznávali jsme naše ptáky a vyšli jsme si do dubového lesa, kde jsme s pomocí uvázaného lana procvičovali naše těla. Pověnovali jsme se také našim hlavičkám, když jsme poznávali základní geometrické tvary(čtverec, obdélník, trojúhelník a krychli). Po odpočinku v jurtě jsme si s pomocí papíru kreslili koloběh ročních období – „JAK JDE ČAS“. 

Úterý jsme strávili s Markétou. Ráno jsme se ohřáli u ohýnku na pozemku a vyrazili se ještě naposledy podívat do zamrzlé bažiny. I tady jsme si udělali uhýnek a zkoušeli, jak chutnají naše svačinky, když se na ohýnku ohřejí. Jen co jsme se dosyta vyklouzali a vydováděli v rákosí, vydali jsme se už řádně mokří a blátiví pátrat po koních, které jsme potkali v pátek – už tam bohužel nebyli, ale připomněli nám naši hru na Jožina z bažin. Ta nám vydržela až k posedu. Dnes jsme se rozhodli ho zdolat a podívat se na náš ohýnek shora.

Ve Středu jsme využli poslední sněhovou nadílku a šli si klouzat do lesa. V kroužku už jsme vzývali jaro,které přišlo po obědě a zahřálo nás sluncem. V lese jsme pozorovali stopy zvířat a ptáčků.

Ve čtvrtek jsme vyrazili do Prahy na expozici Noemova archa do Národního muzea.
Expozice je soustředěna především na obratlovce a v širokém záběru představí rozmanitost jejich druhů a životních forem. Současně si ale všímá i aktuálních otázek ohrožení a ochrany celé světové fauny, na které upozorňuje i samotný název.

V pátek jsme se vypravili ke zlaté rybce. Bavili jsme se o tom, kdo by si co od zlaté rybky přál (většinou být někým) a kde ji asi najdeme. Naštěstí dost z nás znalo restauraci na opačném břehu Berounky se stejným názvem, a tak jsme zamířili tam. Po cestě jsme potkali průzkumníky ze školy, kam chodí Broník a táta Elzy a chvilku s nimi hledali bobří stopy. Krom toho byl dostatek času na pouštění ledových ker po Berounce, hledání pokladů apod. Nejvzácnějším nalezeným pokladem byla mušle. Dohodli jsme se, že až bude tak teplo, že se dá do vody vlézt, vypravíme se sem na velkou mušlovou výpravu.

Fotografie si můžete prohlédnout zde

čtvrtek 08. březen

English Wednesday Brouci

  • Škola

English lesson update Katerina’s group:

We had a very cozy and private English Wednesday. We were 6  with Cecilka, Marijánka, Vojta a Kuba and of course Simona.

Thanks to it we had a great opportunity to practice the conjugation of the verb to BE in positive and negative forms. We have learned some nice poems on colors.

Please make sure all students master it well too. I am looking forward to meeting you next week in health. Katerina

English lesson update Milena´s group: 

In the first block, we practiced conversation and vocabulary. Boys practiced conversation with a native speaker – Tal – who recently joined us. We talked about ourselves and our families and kids tried to describe their parent’s profession. We read an article about various professions and their importance. Then we practiced a concept of asking „W“ questions i.e. Who puts out fire? Firefighter….What do firefighters do? They put out fire…..Who keeps us safe? Police officer...Kids also played a guessing game „What is my job?“, they called it „charade“, one person preformed and others guessed their profession (kids really liked this and they practiced the respective professions really hard). 

In the second block, we started to work with a calendar. We looked for number of days in a given month, division of months into seasons, what leap-year is etc. We also learned months in a year through a poem.

In the last block, we practiced reading – kids read riddles about means of transportation. They also drew a three-headed alien based on instructions in an article. At the end, everybody read one chapter in their book.

středa 07. březen

Lyžák školky Jednoho stromu je za námi!

  • Školka

V Krkonoších na Černé hoře nám bylo zase spolu moc dobře. Vrátili jsme se všichni živí a zdraví a s klidem v duši.

Jak nám na horách bylo a co jsme dělali, najdete ve FOTKÁCH.

neděle 04. březen

Prďáci a čas

  • Škola

Březen za kamna vlezem. Tak to na přelomu února a března platilo u Prďáků stejně, jako všude jinde. Mráz byl opravdu třeskutý, a tak jsme byli rádi uvnitř školy a věnovali se hlavně tématu čas. Stále se učíme chápat, že má den 24 hodin, učíme se zapisovat a číst digitální hodiny, převádět ranní a dopolední časy na večerní a odpolední a učíme se číst minutovou ručičku na všech 60 pozicích na hodinách. Věnovali jsme se práci s kalendářem a procvičovali měsíce, dny, části dne. V matematice jsme se posunuli k početním operacím do 90. V českém jazyce četli o čase, psali diktáty na bě,pě, vě, mě. Společně jsme tvořili časovou osu dne formou komiksu. Jak se nám to povedlo, můžete vidět na fotkách.

V angličtině  s Ivou jsme otevřeli nové téma My birthday a zazpívali písničku oslavenci. Kromě slovní zásoby (this, that, birthday, a birthday cake, candles, happy,  a birthday present, dear) jsme procvičili i otázky a odpovědi How old are you? – I am. eight…., How old is Lucas? – He is.seven….., How old is Emma? – She is ten..… a podobně, s rozlišováním osobního zájmene pro mužský a ženský rod. Zahráli jsme si hru na pantomimické znázorňování a hádání zvířat, seznámili jsme se se čtením a přepisem některých fonetických symbolů a na nové slovní zásobě procvičili spelling. Na závěr jsme ještě zhodnotili jarní prázdniny otázkou How was your Spring holiday? a odpovědmi great, good, OK, so-so, bad a pojmenovali si roční období (Spring, Winter - aktivně, Summer, Autumn - pasivně). Děti by měly již znát názvy měsíců od začátku školního roku do současnosti. Navazujeme tak i na učivo, které děti probírají v Prvouce.

 With Heather In English on Monday 26th, we:

Played a guessing game to revise „Has he got + accessories“ & completed work on Antarctic exploration.
 

Koukněte na fotky

neděle 04. březen

Mráz kreslil u školkáčů

  • Školka

Týden to byl hodně mrazivý a půlka ze školkáčů si to v minus 14 klíďo lyžovala na Černé hoře, naši milí. I my jsme původně plánovali hodně protahovat svá těla ale nakonec to byl spíše týden hodně hrací, stavěcí a výtvarný. Procvičovali jsme smysly při různých hrách, které děti dokonce vyžadují, v úterý s Tomášem jsme se vydali k řece pozorovat, jestli je zamrzlá a ušlapali jsme slušný okruh, než jsme přišli zpátky do školky, kde si zatopili v krbu a pěkně se prohřáli.  Hodně jsme tvořili z kinetického písku a vytvořili jsme si zimní mandalu. Nanášeli jsme na velkou plochu velkými štětci inkoustovou barvu, do které jsme pomalu (někdy i velmi rychle) sypali sůl. Záměrem bylo vytvořit dojem mrazu. Pomáhali nám i Rarášci, takže se nám na mandale objevovali i velké kupy soli, ba přímo pyramidy ale bavilo je to náramně a ještě navíc si velmi dobře a nutno uznat – že dlouho – procvičovali důležitý špetkový úchop. Nakonec jsme vzali tuš a foukali jsme do vzniklého obrazu přes brčka. Dospělým se to líbilo také, nicméně výdrž byla oproti dětem mizerná, okamžitě se nám točila hlava a vzdávali jsme to :-) Vznikli nám tak rozmanité obrazce a naše fantazie v tom, co nám připomínají, jela na plné obrátky. Visí nám v šatně a je s ním spojen pocit velké páteční tvořící pohody, smíchu a solného nepořádku. Tak, jak to má být.

A Bóža si s sebou do školky přivezla svůj „stojan“, ve kterém si užívá vertikální polohu a evidentně se jí to moc líbí! :-)

Na foto koukněte zde

neděle 04. březen

Když já se vytáhnu, až do mraků dosáhnu!

  • Rarášci

A je zase pátek, to nám to uteklo! Venku mrzlo až praštělo a k tomu krásně svítilo sluníčko, které nás aspoň na chvíli vytáhlo ven. Tváře nám svítily a krásně se nám po obědě spinkalo!

To není všechno! V herně jsme stavěli opičí dráhu, masírovali se velikým balónem a hráli si na palačinky. To je naše moc oblíbená hra. A houpání v dece se žuchnutím do fatboye je nejlepší. Taky skluzavka z lavičky je dobrá.

Venku mrzlo a bylo modré nebe a led se jiskřil ve slunci – tak jsme si to celé zkusili taky vymalovat modrou tuší a led? Sůl nám dobře posloužila! Jiskří úplně stejně jako zmrzlá voda.

Už víme, že máme hlavu, ramena, kolena, palce a taky oči, uši, pusu, nos, jen je honem najít někdy chvíli trvá :-) . A víte, že máme dvě oči na koukání a dvě uši k naslouchání, občas? A dvě nožičky na běhání a hlavně – dvě ručičky na mazlení! To potřebujeme nejvíc.

A taky potřebuje naše tělo dýchat a to můžeme nosem a pusou, to jste věděli?

A taky jídlo tělo potřebuje – v naší kuchyňce, myslíme tím v herně, se dají uvařit dobroty!! Plyšová brokolice, banány, rajčata, mrkev a dřevěná jablíčka, hrušky, sem tam houba, dort z písku a strouhaná modelína – chutnalo nám všechno. Všem. Skoro.

Ke konci týdne jsme si udělali po dlouhé době „výstavu“ nejspíš všech hraček v herně a skvěle jsme si pohráli i když pak všechno bylo potřeba dát zpátky. Pak jsme s radostí pomohli školkáčům vytvořit krásnou zimní mandalu, která teď visí v šatně, tak se určitě koukněte!

Tak my už toho víme fakt hodně a teď už i vy :-)

Na fotky se koukněte zde

pátek 02. březen

Mrazivý týden na Dvorečku (25. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se vydali první den čelit velkým mrazům. U řeky jsme vyzkoušeli pevnost ledu, rychle se nasvačili, protože prstíky studily-běda běda. Až jsem z té zimy uronili pár slziček. No, ale co je na zimu nejlepší a stále si to připomínáme? No přece pohyb a hraní! Takové lezení po stromech, házení si ringo kroužku, skákání po balících slámy a šplh na posed umí myšlenky na zimu úplně zahnat. A když nám k tomu ještě vysvitlo sluníčko, bylo nám hned vesele. Odpoledne jsme pak v jurtě tvořili vodové ozdoby, které nám mráz přes noc přetvořil na ledové*

Úterý. Krutý mráz opět zaútočil, až z toho praskaly koleje v Dobřichovicích a naše cesta do muzea Karla Zemana se maličko opozdila. Ve vlaku bylo ale teplo a v Radotíně k nám s bonbónama nastoupil i Robo. V kouzelném muzeu jsme se vydali po stopách „Cesty do pravěku“, každý dostal mapu, na kterou jsme si přilepili za každou správnou odpověď a splněný úkol samolepku. Nakonec každý z nás objevil trilobita, kterého jsme si vybarvili vodovkama. Pak jsme ještě vyzkoušeli různé husťárny a vynálezy z „verneovek“: Např. létající kolo, aqualung, řídili jsme ponorku, koukali do periskopu Na úplný konec, před obědem jsme shlídli veselé animáky Karla Zemana.

Ve středu se na Dvorečku sešlo jen pár statečných, vešli jsme se všichni do jedné jurty, Stodoláci, Habrováci, všechno jedno. Mrazivá zima nám přichystala krásné dopoledne na ledu, v tůních, v rákosí, ve spletencích kmenů stromů. Slunce a ledová tříšť házely prasátka a my sebou párkrát taky pěkně hodili. Led je tvrdý, ale zítra sem prostě musíme zas! 

Čtvrteční ráno jsme opět věnovali našim dvorčekovým zvířátkům. Dali jsme jim seno a kolečkama nakládali bobky a vozili na hnůj. Nezapomněli jsme se s ovečkami, kozami, králíčky a morčátky samozřejmě řádně a dosyta pomazlit.
Pak jsme si dali svačinku výjimečně v jurtě, v oblečení a botách na ven, ale na plachtě hezky u kamen. To abychom se trochu zahřáli, než vyrazíme opět do tůní na led. To jsme si to tam zase užili! Klouzání, hraní hokeje, zkoumání bludiště rákosu, lezení na krásné velké stromy. A do toho to krásné sluníčko a modré nebe! Na mráz jsme úplně zapomněli. Odpoledne jsme pak oslavili Johánka 5. narozeniny a pochutnali si na výborné dortu-MŇAM!
 
Pátek extatický. Hledáme se na nádraží jako jehly v kupce sena. Málo nás odvážných dobrodruhů k výpravě na Tetín. Cestovat vlakem, rozepnutě bez čepice. V Srbsku nás vítají majestátní ledové… kry se tomu říká. Rovná cesta proti proudu, podchod pod tratí co vede nikam. Průlez ke kamenolomu, zaprášený a hlučný. Objev zmrzlého kopacího míče, pokřupávající led na řece. Korytem potoka, pod dráty a skalami. Rozhodli jsme se dnes poklad ne hledat, ne objevit, ale zakopat. Místo je označeno dvojitým křížem, navršena mohyla. Vrátíme se za rok a poklad vyzvedneme! Modlíme se, aby nám ho nikdo nevyfouk. Ve skále jsou jeskyně, které opatrně navštěvujeme. Tetínský vodopád skoro pod ledem neteče. Zkoumáme speleologickou úzkokolejku. Místa jsou tu nebezpečná. Ledopád je úchvatný! Stoupáme podél po lanech. Blízkost historie nás těší a prostupuje námi radostný duch. Vesnička přimknutá k vrchu, strmé vyhlídky. Obědváme u ohně. Hluboko pod námi se potkávají vlaky. Ještě si zabruslit a hup autobusem do Berouna, projet se na hřišti vlakem a pak tím skutečným do známých Řevnic. Nazdar tati.
 

Určitě se podívejte na fotografie našeho úžasného týden zde

2018-03-02-21-18-22

 

10. stránka z celkem 98« První...89101112...203040...Poslední »