Aktuality

pátek 27. říjen

První nesmělé výletování(8. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme podnikli první malý výlet se Stodoláčky.  Sešli jsme se na nádraží v Řevnicích a vydali se přes náměstí ke hřišti pod lesem. Cestou jsme nacvičovali pravidla jak se chovat ve městě. Chůze po chodníku,  přechod přes silnici apod. Na hřišti jsme si krásně pohráli a vyzkoušeli mnoho herních prvků. Cestu zpátky jsme už zvolili lesem. Trochu jsme si „šlápli“, ale nakonec jsme všichni statečně došli do školky. První mini výlet máme za sebou huráá…

V úterý jsme se vypravili na kopec nad bunkrem hledat houby. Našli jsme sice jen jednoho pidihříbečka, ale den jsme si stejně užili. Tentokrát nám jej opepřili i psi. Měli jsme po delší době pořádnou bandičku, protože krom Berryny s námi byly i Tira a Zorka. Měly z toho takovou radost, že se skoro na celý půlden ztratily..A tak jsme volali a pískali a měli oči a uši nastražené a nakonec jsme se jich dopátrali – byly celou dobu spokojeně s Habrováčky na druhé straně kopce. Společně jsme se z kopce sklouzli a zamířili se po takovém dobrodružství posilnit obědem.

Ve středu k nám zavítala paní logopedka, se kterou jsme se velmi nasmáli. Přinesla si sebou totiž takové vtipné kartičky plné hloupostí, jako třeba okřídlené auto, dešťový mrak s deštníkem a podobně a my jsme je museli vypátrat a vysvětlit. Výsledky z našeho povídání se jistě brzy dovíte. :) Stihli jsme i malý výlet kolem koňských ohrad, postavit na pískovišti míčkodráhu, po které jsme kutáleli plastový míček a běhat dokola jurty jako splašení tygři, abychom se zahřáli.

Ve čtvrtek  nám počasí přálo. Byl krásný teplý podzimní den, který nás zlákal na toulku lesem. Vzali jsme si lano a vyrazili do lesa. Cestou nám Víťa uvazoval lano ke stromům a z kopce dolů a mi jsme šplhali nahoru a dolu. Moc jsme si to užívali. Po prvním pondělním výletě jsme uskutečnili první větší zátěžovku. Vyšplhali jsme prudký kopec nad školkou a ocitli se na krásném místě s rozhledem do krajiny. Na kopci jsme spočinuli a užívali si lesní hru. Protože ve školách probíhali podzimní prázdniny, byl u nás na návštěvě náš kamarád Broňek a jeho maminka Monika. Monice děkujeme ta společně proběhlí krásný den a za pomoc.

V pátek jsme měli naplánovaný další minivýlet, ale čekal nás spíš docela aprílový den. Nejen že se sluníčko nevyzpytatelně střídalo s deštěm, ale hned ráno jsme se u nádraží potkali jen s největším dobrodruhem Oliverem. Ten si raději vybral stavět s tátou doma vláčky než výletovat sám se dvěma dospěláky, a tak už to vypadalo, že dnes z výletu nebude vůbec nic. Přecijen se ale našlo pár zapomnětlivců, kteří nedorazili jen proto, že si na sraz nevzpomněli, a tak jsme se v malém počtu ale přeci potkali na Dvorečku. Udělali jsme si aprílový výlet s Habrováčky a malovací odpoledne v teple jurty.

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde

 

středa 25. říjen

Krátký týden u Mazáků (8. týden)

  • Škola

Krátký týden způsobený podzimními prázdninami jsme využili do posledního okamžiku. S velkým nasazením se nám podařilo domluvit na využití vydělaných peněz, vcelku dobře už zvládáme číst šipkový zápis, problém nám nedělá ani „barevný rytmus“, ani tabulkový zápis dle více kritérií. Zdárně jsme se potrápili s vystřihováním nejrůznějších tvarů dle návodu a postoupili jsme na vyšší úroveň součtových trojúhelníků. V češtině jsme procvičovali uši, oči i ruce. Psali jsme E, trénovali rytmus, překreslovali obrázky do čtvercových sítí. 

Na angličtině jsme tento týden pokračovali v procvičování nové slovní zásoby. Zahráli jsme si anglickou verzi hry Čáp ztratil čepičku (Mr. Stork lost his thing) a běhali a hledali školní pomůcky. Poslechli jsme si příběh a zkusili ho seřadit tak, jak správně patří. Kromě práce v pracovním sešitě jsme stihli i hádat podle hmatu, co držíme v ruce, a procvičili tím otázku „What’s this?“ s odpovědí „It’s….“ Nakonec jsme si nakreslili náš vysněný pencil case. Schválně se dětí zeptejte. Byly plné vesmírů, planet a robotů, ale i halloweenských strašidel :-)

středa 25. říjen

Prďáci před podzimkami

  • Škola

Podzimní prázdniny nám zaťukaly na dveře, a tak byl týden před nimi kratší o dva dny. My jsme však zbývající tři využili beze zbytku. V matematice jsme si osvojili dovednost sčítání vyšších čísel v desítkách a jednotkách a dost nás to bavilo. Většina to už zvládá i s přechodem přes desítku. V  českém jazyce jsme se opět věnovali rozpoznávání slov souřadných, podřadných a nadřazených, slovům významem shodným, opačným i významem rozdílným, ale stejně znějícím. A protože jsme se už ponořili do projektu Pravou kráčí lev, vydali jsme se opět na Hrad, abychom si zahráli druhé kolo hry o Pražský hrad. Tentokrát jsme si vyměnili role a ještě se zašli podívat do Zlaté uličky, abychom si ji řádně prolezli. Ještě nás čeká nejtěžší třetí etapa, kdy už opustíme expozici o Pražském hradě a vydáme se plnit úkoly po celém Hradě. Tak na to se těšíme. A jako v každém týdnu i v tomto nám zbyl čas nejen na čtení, ale i na výrobu vlastních vitráží. Děláme je z papíru a barevného pergamenu. Není úplně jednoduché vzory vyřezávat,  a ak je budeme  dodělávat ještě po podzimních prázdninách.Svět hudby nám začala obohacovat nová písnička s názvem Andělé moji.  Je vidět, že se blíží listopad, dušičky a po nich Advent……

Koukněte na fotky

neděle 22. říjen

Ve školce byli bramboráčci

  • Školka

V pondělí jsme se ještě všichni sešli ve školce a společně zavzpomínali na Havelské posvícení. Také jsme se snažili vymyslet, co koupíme do školky za poctivě vydělané korunky z posvícení. No a v úterý nás opustili předškoláci, aby se vydali na expedici do Krkonoš. My, co jsme ve školce zůstali, jsme si vyhlásili hrací týden. Jenže se nám z toho nakonec vyklubal týden bramborový. V pondělí jsme totiž vykopali na našem záhonku spoustu brambor – bylo toho asi dva plné kýble. A tak jsme si o bramborách a jejich sklizni nejen povídali, ale také jsme to na vlastní kůži zažili. Už víme, co všechno se dá z brambor uvařit a domluvili jsme se na tom, že si jich pár upečeme tak, jak to kdysi dělávali pasáčci – pěkně venku na ohýnku. Šli jsme na dřevo a přivezli jsme ho plnou kárku! Největším problémem se ukázalo být rozdělání ohně z mokrého dřeva. I to se nám nakonec podařilo, i když ohýnek to byl spíš miniaturní. Bylo nám krásně, bavilo nás to a ty polosyrové připálené brambory, tak výborně chutnaly…  Také jsme se o bramboře naučili jednu říkanku a z brambor jsme si vyrobili tiskátka. Tak nám ten týden pěkně utekl a teď už se těšíme na naše předškoláky a jejich vyprávění, jak se měli oni.

Na bramborové fotky se podívejte zde:Bramboráčci

neděle 22. říjen

Jak jsme stoupali na horu

  • Školka

Expedice se opravdu vydařila. Nutno přiznat, že počasí bylo naprosto neuvěřitelné, v den, kdy jsme stoupali na Sněžku, většina dospělých kolem nás chodila v kraťasech a v tričku. A my jsme byli tak rádi, že nemusíme řešit promáčené boty a studené ruce! Šest kluků od nás ze školky (a 8 dětí ze Dvorečku) mírně fňukalo jen první den (těžký batoh, bolavé nohy). Na Sněžku pak skoro vyběhli, po výstupu cestou zpátky na Luční boudě zahučelo spoustu borůvkových koláčů a jako by v těch koláčích bylo ještě něco přímícháno, energie vylítla raketově a do 20.15, kdy jsme jim zpívaly na dobrou noc, se nezastavili. Chvíli se i Výrovka otřásala v základech. Co jsme všechno prožili, co se vašim dětem líbilo a kde jsme všude byli – tak to najdete v jejich deníčcích, na které jste si, doufám, už udělali přes víkend čas. Kluci se těšili, jak vám to budou vyprávět. Věřte nám, že zážitek to byl pro ně i pro nás silný. Strávily jsme s nimi intenzivně 3 dny, povídaly si s nimi, sdílely jejich nálady, pocity a hlavně se s nimi smály a přistupovaly na jejich lumpárny – a že jich bylo! Vciťovali jsme se díky totemovým kartám do jednotlivých zvířat, zpívali jsme o nich písničky, představovali jsme si, jak by to dopadlo, kdyby se někteří potkali a jak by setkání dopadlo. Hučeli jsme do rour, které jsme cestou potkali, jako agenti vyšplhali na Liščí horu, občas jsme použili i Spidermanovskou pavučinu – no to víte, musíme s nimi držet krok. Večer jsme je ukládali do peřin, četli Ezopovy bajky a dávali pusu na dobrou noc za vás. Byli jako ta plechová zvířátka z mého dětství, které člověk natáhl a pak se nestačil divit, jakou rychlostí se pohybovali. Ty tři dny utekly jako voda a myslím, že hovoří za vše, když děti poslední večer říkaly, že by na Výrovce ještě zůstaly. Krkonoše nás zkrátka na tři dny úplně pohltily a my jen byli a dýchali a nepřestávali žasnout…

neděle 22. říjen

Od košile k niti aneb Brouci tkají dál

  • Škola

Brouci tento týden přidávají na tempu v matematice. Ke sčítání pod sebou jsme přidali ještě odčítání pod sebou. Je to trochu náročnější. Nyní budeme hodně upevňovat jednotlivé početní operace. U odčítání pod sebou jsme si ukázali obě varianty a to buď rozklad čísla, či dočítání. Je na dětech, co jim bude vyhovovat více. V českém jazyce jsme opakovali základní slovní druhy před tím, než se pustíme do vyjmenovaných slov. Zopakovali jsme tedy podstatná jména, slovesa, předložky a spojky. 

V úterý jsme vyrazili do Muzea hlavního města Prahy na výstavu Od košile k niti. I když byl program delší, děti to zvládly skvěle. Dozvěděli se něco o tkaní jednotlivých látek, poznali různé druhy látek i techniky tkaní. Seznámili se také s procesem barvení látek pomocí základních barev. Pomocí papírových proužků zkusili utkat „šachovnici“. Ve škole se děti pak rozdělily do tří skupin a společně pracovali na natažení osnovy na větší stav. 

Ve čtvrtek jsme zvládli další lekci plavání. Cesta zpátky byla dobrodružná, jelikož autobus, který měl jet, tak nejel… Nakonec to ale dobře dopadlo a po telefonátu jen pro nás autobus přijel. Snad se to nebude opakovat a všechny další kroužky dětí odpoledne už budou stíhat, tak jak mají. Vyšší moc neovlivníme.

Od košile k niti

Katerina´s group
 
We have done „reviewing test“. All students were prepared. We discussed 1to1 what needs to be improved.
 Please make sure they know Alphabet and spelling especially : A,I, O,U, H, Y :) ​ (see their folder).
 Moreover, we listened to the following: (please make sure students know the correct pronounciation and vocabulary used in the songs. 
 
Left and right song:
alphabet song:
 
We started a new vocabulary. All should be able to write and read the following: (optional, they can draw the animals in their notebooks).
 However, all should be able to read and write:
 ALLIGATOR, CAT, DUCK, ELEPHANT, FISH, GIRAFFE, HIPPOPOTAMUS, HORSE, LION, MOUSE, PIG, TURKEY
We are planning to work on Numbers, Days of the week and Months. Including the verb „be“.

 Thank you all. If you have any questions, please let us know.

Have a nice day, Katerina​
 

Milena´s group: 

English lesson update

First, kids took a regular test on what they have learnt recently: writing numbers up to 20 and  „What people or animals can or can´t do?“. Everybody did very well. In math unit, kids practiced counting by 5s and answering „count by 5s“ questions. They also practiced counting backwards and started solving addition word problems.

 In the second block kids played their favorite animal riddles team game (level 2 intermediate), they were reading (one by one) animal clues& guessing the animal (21 animals – such as wolf, hamster, ant, eel, guinea pig etc.). We also started our calendar activities, reviewing days of the week, months and seasons (writing, reading, pronunciation). Our focus is mostly on „What day is it today?“ „Today is_.“ „What day is tomorrow?“ „What day was yesterday?“. We also sang „Days of the week“ song.

 In the last block, we practiced reading with comprehension (fiction&nonfiction according to their reading level), some kids need to finish their answers at home. We also practiced our favorite „Can´t stop the feeling“ song. Thank you for reading with your kids at home, they have made good progress in reading since the beginning of the school year! Milena

neděle 22. říjen

Barevný podzim u Rarášků

  • Rarášci

Tento týden se nesl v duchu babího léta. V pondělí a úterý svítilo sluníčko a bylo teplo, no zkrátka jako v létě. Abchom na tu venkovní barevnou nádheru dobře viděli, nechali jsme si zkontrolovat oči paní doktorkou. Všichni jsme to zvládli a nikdo nebrečel :-) Mnoho času jsme strávili venku a skutečně si užívali dost dobře možná poslední teplo tohoto roku. Celým týdnem nás provázely písničky, říkanky a hudební nástroje. Modelína se nám přes víkend schovala do skříně a tak jsme ji jako detektivové vylákali ven a tvořili jsme o sto šest.  Ve čtvrtek jsme oslavili narozeniny Lajly, která s nadšením sfoukla své tři svíčky na dortu-AŤ SE TI DAŘÍ, LAJLINKO! MÁME TĚ RÁDI! Tančili jsme, zpívali a Míša nám vyrobila tiskátka z brambor. To vám byla legrace! Červená, zelená, hnědá a žlutá lítala po papíře, razítkách, rukách, oblečení i po podlaze. Prostě skutečná podzimní metelice. Energie jsme měli na rozdávání a práce byla spousta. To není jen tak, lumpačit celé dopoledne, ještěže se vždycky po obídku můžeme natáhnout a poslechnout si pohádku. Už dobře známe tu s Racochejlem, a tak se pomalu seznamujeme s pavoučkem Vinckem. A víte co? Je to prima. Vždycky nás na křídlech větru odnese až do snu. 

Na fotky se můžete podívat tady: Barevný podzim u Rarášků

neděle 22. říjen

Prďáci dobývali Pražský hrad

  • Škola

Prosluněný týden od 16. října si Prďáci užívali nejen ve škole ale i na Pražském hradě. Vstoupili jsme společně s knihou Prahou kráčí lev do hledání klíče k minulosti. Na Pražském hradě se z nás stali řemeslníci, strážci, služebnictvo a umělci, kteří v malých skupinách začali hrát Hru o Pražský hrad. V expozici o Pražském hradu, kterou najdete na třetím nádvoří jsme v malých skupinách plnili různé úkoly ( třeba dokreslit soše nějaký symbol, aby bylo poznat, kým postava  ve skutečnosti byla) a už se těšíme na další hru, při které si prohodíme role. Při naší první návštěvě ze tří jsme si mimo jiné stihli prohlédnout katedrálu sv. Víta a seběhnout zámecké schody. Bolely nás nohy, ale po společném hlasování se na Hrad chceme opět vrátit v dalším týdnu. Kromě zmíněné hry jsme prošli prvním sebehodnocením, v matematice jsme se ponořili do složitějších početních úloh,  při kterých musíme dávat naučené do souvislostí. Pro mnohé z nás to zatím není vůbec snadné. V českém jazyce jsme se seznámili s tím, že každé slovo má svůj význam a že existují slova opačného významu nebo slova stejného významu, ale různě znějící. Také jsme vytvářeli rýmy, povídali si o České republice, ukazovali si její mapu a zkoušeli z ní poznat, jaká naše země je. Poprvé jsme se seznámili s českou hymnou. V oblasti kultury ducha jsme se věnovali míchání barev, už víme, které jsou základní. Hráli jsme si na impresionisty a míchali podzimní barvy ze základních. Technikou tečkování jsme pak vytvořili obraz spadaného listí. 

V tomto týdnu si Prďáci s Ivou v anglickém dni upevňovali aktivní schopnost hláskování – spellingu, se kterým jsme začali v minulém týdnu. Stále zpíváme The Alphabet song, ke kterému dostaly děti noty a učíme se básničku Count with me, včetně nové slovní zásoby. Hodně jsme se věnovali zápisu čísel, při další hodině si z toho napíšeme testík. Děti samozřejmě nejvíce bavila kroužkovací hra, při které měly rychle propojovat sluchovou, obsahovou a písemnou recepci slov. V gramatice jsme k I am…. I am not… přidali You are…. You are not…. a otázku Are you….?, na kterých budeme dále stavět rozhovory a opět se v té souvislosti vrátíme i k otázkám Where are you from… ?

S Heather s e seznámili s receptem na Pumpkin cake, který si příště upečeme a navázali tak na téma Harvest, kterému se věnovali v minulém období.

 

 

 

Koukněte na fotky

sobota 21. říjen

S návštěvami po lese (7. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí se ráno pozdravíme naším ranním pozdravem: „Na zeleném smrčku, sýkorka si hvízdá, že se tolik krčků dívá na ní z hnízda.“ A pak se vydáme na putováním korytem potoka. Pozorujeme krásně probleskávající paprsky podzimního slunce mezi větvemi stromů. Když se pak vrátíme a  necháváme si otestovat naše orlí zraky, připravujeme si při tom ohýnek, v popelu pečeme brambůrky vykopané na naší zahrádce, hrabeme listí a připravujeme medaile pro expediční předškoláky. Zkrátka takové to „podzimní radování“.

V úterý už máme v Habroví prvního hosta a tím je Matěj Rak. Les zná, však se tu s dětmi také kdysi nachodil. Seznámíme ho v kroužku i se stodoláčkama a pak vyrazíme společně do zlatavého lesa. Sluníčko ale přece bydlí nahoře, a tak se za ním vydáváme a stoupáme vzhůru do kopce. A tam bydlí! Na krásné, voňavé a zlatem zalité mýtině. Rozdělíme se o pomelo, ozkoušíme, jak chutná a dolů se skutálíme jako plné soudky. 

Ve středu je u nás pro změnu na návštěvě Dominika z Jednoho stromu. Zahaleni ranní mlhou společně usedáme kolem ohýnku, vyndaváme svačinky a posilňujeme se do nového dne. Ten se pak vydáme prožít do kouzelného lesa, kde bydlí čarodějnice, před kterou je možné se zachránit jedině tak, že se chytneme pařezu. Nebo mechu. Nebo šišky. Nebo něčeho modrého. Nebo trávy. „Čarodějko, my se ptáme, čehopak se chytit máme?“

Ve čtvrtek jsme se vydali na šišky, v kroužku jsme se pozdravili super zpomaleným “ Ruuuuuuce mééééé a ruuuce tvéééé,…“. A pak se zase nabili naší veselou písní „Když jsi kamarád, tak pojď si s námi hrát ňaf ňaf ňuf ňuf…“ No a pak začaly ty pravé listo-hrátky: sjíždění, hrabání,…Hráli jsme si tak zaujatě, že jsme Markétu s Domčou vůbec nepotřebovali! *

A pátek! Byl s námi zase Matěj a povídali jsme si v kroužku o sýkorkách, pak jsme si na ně dokonce i hráli a papali-jenom jako-žížaly, housenky. Ale lepší by byly čokoládový! A pak jsme doslova vyběhli nahoru k vodárně, kde jsme v tichosti naslouchali šumění větru a zda nezaslechneme lesní skřítky. Někdo je šel pozorovat, někdo se koupat na naší extra luxusní lanovou houpajdu-wuhuu* 

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde

pátek 20. říjen

Předškoláci na Sněžce a prcci mají pré (7. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí u nás na dvorečku proběhlo ve znamení očního screeningu. Vykopali jsme brambory z naší zahrádky a upekli je v horkém popelu. Dost jsme si na nich pochutnali. Stačili jsme též vyjít do lesa a pokochat se babím létem. Tak snad máme všichni zdravá očička…

V úterý vítáme hosty a těmi jsou  Matěj Rak a Klárka a její syn Davídek.  Seznámíme se v kroužku, a pak vyrazíme společně do zlatavého lesa. Sluníčko ale přece bydlí nahoře, a tak se za ním vydáváme a stoupáme vzhůru do kopce. A tam bydlí! Na krásné, voňavé a zlatem zalité mýtině. Rozdělíme se o pomelo, ozkoušíme, jak chutná a dolů se skutálíme jako plné soudky.

Ve středu je u nás pro změnu na návštěvě Dominika z Jednoho stromu. Zahaleni ranní mlhou společně usedáme kolem ohýnku, vyndaváme svačinky a posilňujeme se do nového dne. Ten se pak vydáme prožít do kouzelného lesa, kde bydlí čarodějnice, před kterou je možné se zachránit jedině tak, že se chytneme pařezu. Nebo mechu. Nebo šišky. Nebo něčeho modrého. Nebo trávy. „Čarodějko, my se ptáme, čehopak se chytit máme?“

Ve čtvrtek jsme si v kruhu kolem ohně povídali o probíhajícím podzimu a opakovali jsme si pravidla chování v naší školce. Někteří z nás si je už z velké části pamatují. Vyšli jsme do lesa, povídali si a ukazovali jaký list a jaký plod ke kterému stromu patří. Sbírali jsme lesní plody a vše co nám podzimní les skýtá…Také jsme si stačili pohrát a trochu zablbnout.

V pátek nás čekal pestrý den. Po cestě do lesa jsme potkali pana jazzmana (tak se nám představil), který nám povídal básničky, zazpíval a pozval na příští týden na návštěvu. Rozloučili jsme se, vylezli si na kopeček a spočinuli v kroužku. Povídali jsme si o tom k čemu jsou ty modré obálky, které jsme už možná zahlédli doma..No popravdě jen někteří se zapojili do diskuze o tom, jestli by zvolili na místo toho, kdo za všechny rozhoduje o obědech Tomáše (má radši maso), nebo Domču (má radši sladké)..většinu z nás mnohem víc zajímalo modré lano, přetahování, šplhání a klouzání..

 

fotografie si můžete prohlédnout zde

 

10. stránka z celkem 83« První...89101112...203040...Poslední »