Aktuality

neděle 18. červen

Plavecký (41. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Od rána kočičkou být, valně si nevšímat, co kdo kazí. U kruhu všímat si kam vede, nebrat nikomu z ruky. Jíst jen ze svého, obrů se nebát. Předškolákům vzkazovat jen dobré.
 
V úterý k vodě jít. Za kým jdu vědět. Podchod preferovat. Od rybářů držet se dál. Na plovárně se zlepšovat, v kladení údů se ztrácet. Pak hrobovou cestou jít a v záhonku rýt.
 
Středa s líhní Dvorečka:  společný kruh přes celý dvůr, v galerii příjemný čas vespolek. Po prázdninách na viděnou! Za bunkrem chomáčů mechu plná náruč, u hnízda zpěv ptačí vůkol zní. K odpočinku čte Kája O čertovi.
 
Čtvrteční výlet knihomolů se zvrhl v neřízené dovádění u Kikina v bazénu. Kdo by to byl řekl, že se tam vejdeme všichni! A že seběhnout z MOřinky do karlíka se dá tak rychle!  Děkujeme plavecké instruktorce Danče za vřelé přijetí, vodní ráj a jahody.
 
Pátek byl plný kreativního tvoření a oslav. Vyrazili jsme do lesa vyrábět tatínkům ke dni otců přírodní kravaty a povídali si o tom, jak jsou pro nás důležití. Předškoláčci si z lesa odskočili k netradičnímu trikotisku a pak nás bouřka zahnala do jurt. To nám ale nevadilo, protože na nás čekala oslava Pavlíkových 4. narozenin a výborný čokoládový dort s dinosaurama a autíčkanma. Tak se zpívalo, hrálo na xylofon, měřilo, dávalo hobla, gratulovalo a hodovalo!
 

 

neděle 18. červen

Volná hra dětí… 12.-16.6. 2017

 • OS Jeden strom
 • Školka

Prázdniny se blíží rychlými kroky a na našem programu je to stále více vidět :-) . Počasí nám opět dovolilo být celé dny venku, vyběhnout jen tak v triku s pitím v ruce… Někdy jsme si ani ty boty na nohy nebrali a lítali venku jen tak naboso… Většina chlapečků se ptalo: „Můžu být bosa?“ :-) . Užívali jsme si v těch parnech šetrný polostín našich stromů a hráli si, jak nás zrovna napadlo… Stále je teď nejvíc v kurzu stavění vesmírných korábů ze všeho možného, co je po ruce. Fantazii se meze nekladou a tak občas koukáme, jaké věci dokážou dát děti dohromady a ono je to dokonce i pojízdné a dá se na tom sedět :-) . Zdálo by se, na první pohled, že jsme se trochu líně povalovali, ale my jsme s předškoláky pilně dodělávali jejich věci na rozlučku. Letos odchází do školy hodně dětí a práce je na tom skutečně mnoho. A tak se pořád šije, lepí a stříhá…. V tomto týdnu pohoda vystřídala chaos minulého týdne a my jsme si to opravdu hezky užili. Fotky máme také, ale zradila nás technika a nešlo je stáhnout, tak se na ně kouknete příště….

pátek 16. červen

Če, če, če, če, če…Červená

 • Rarášci

Uplynulý týden nás provázela červená barva na každém kroku. Vše začalo pondělní pohádkou o zvířátkách a jablíčku. Jak jinak než červeném. To se vám takhle začala zvířátka hádat komu jablíčko patří – zajíc ho našel, vrána shodila ze stromu, ježek chytil. Všechny hádky zastavil moudrý medvěd s návrhem o jablíčko se rozdělit, takže vše nakonec dobře dopadlo. Pohádku jsme si zahráli jako divadlo a máme z ní i ponaučení. Ústřední věc z pohádky, tj. jablíčko jsme si během úterních výtvarných činností vyrobili. A teď už nemáme červenou jen v herně, na schodech či v jídelně ale dokonce i na nástěnce. To aby té červené nebylo málo. Jéé.. a jak takové jablíčko chutná? A co je ještě červené a můžeme to sníst? Tak zkusíme něco objevit a hlavně ochutnat. A už je na světě červená hostina. A jaká byla? Fotky na tuto otázku samy odpoví :) Čtvrtek patřil krásným červeným hrátkám a to hlavně s padákem. Kouleli jsme červená jablíčka, nejdřív málo a potom pořádně až létala po celé herně. Také jsme je schovávali pod padák tak jako sami sebe. A to nás bavilo asi nejvíc. :) teď už zbývalo jen jediné….A to…. přidat na tričko poslední pruh – ČERVENÝ.

Na fotky zalité červenou barvou se můžete podívat zde

pátek 16. červen

Stodola ve stínu lesa

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí jsme zasvětili opět přípravám předškolácké slavnosti. Sbírali jsme mechy, popěvovali v okolí hnízda, klouzali se ze stráně a kochali se naší společnou prací.

V úterý jsme plynule navázali. Bylo znát, že mnozí už měli zkušenost ze včerejška, a tak nám šla práce pěkně od ruky a urodilo se hned několik nápadů, kam se pro mech vydat. Nebylo takové vedro jako v posledních dnech, a tak jsme se rozhodli vrátit se na Dvoreček a užít si pobytu na pozemku, když je tam příjemně. Propleli jsme zahrádku a suché rostliny spálili na ohýnku, poklidili pozemek a vrhli se na hraní. Protože už z lesa přišla místo několika dětí skupinka pavoučků, udělali jsme si na prolézačce z lana pavučinu – hned byla plná pavoučků:)

Ve středu nás přišli navštívit kamarádi, kteří k nám budou od záři chodit do školky. Ráno jsme spolu udělali veliký společný kruh a pak s nimi vyrazili na svačinku do galerie. Po sváče jsme se oddělili a vyrazili na sběr mechu do našeho předškoláckého hnízda. Kromě malých návštěvníků nás v tento den přišla navštívit i Domči sestra, která k nám přiletěla až z Anglie. Děti se nebály prozkoušet jí, jestli umí říct anglicky ahoj, jak se jmenuje, ano, ne, školka, rybí karbanátky a jiná podstatná slovíčka. Ve všem obstála a tak mohla číst po-o za odměnu pohádku ;-)

V pátek jsme šli poprvé tisknout trička pro předškoláky. Protože bylo zrovna mokro, byla to docela věda, aby se obrázky povedly. Otřeli jsme okolí kanálu, položili kolem krycí papír a pak už stačilo jen nanést barvy, pořádně přitisknout..a obrázek byl hotov. Kdo zrovna netisknul, hrál na schovku nebo stavěl domečky v lese. Vtom se najednou pořádně rozpršelo, a tak jsme se utíkali schovat do jurt a dali si časný oběd. Seděli jsme pěkně v suchu u stolů a k obědu nám déšť vyhrával bubenické solo. Odpoledne nám zbylo ještě dostatek času na malování obrázků pro předškoláky a stavění v písku.

čtvrtek 15. červen

Přezkušování vrthlo do školy

 • Škola

Polovina června s sebou přinesla do školy první přezkušování dětí v kmenových školách. Část dětí má tak za sebou zkoušky, ve kterých zdárně obstály. Týden od 12. června byl tedy naplněný až k prasknutí. V pondělí jsme vyrazili na poslední část cyklu Hurá do opery za operou Čert a Káča, v úterý se nám otevřely brány divadla Minor s nádherným pantomimickým představením Koukej svět, kde jsme měli čest potkat se s  jedním ze současných nejlepších mimů v České republice Radimem Vizvárym. 

Prďáci se věnovali závěrečným testům z matematiky a českého jazyka, připravovali si svá portfolia k prezentaci, malovali a zkoušeli divadlo.

Brouci se věnovali intenzivnímu opakování jak v českém jazyce, tak v matematice, připravovali si svá portfolia k prezentaci, sešili jsme knihy o vodních zvířatech a byli patřičně hrdí na to, co vytvořili. 

 

Co se dělo v anglickém dnu?

In English today, we had a starting circle, and wished Anicka Happy Birthday.

Then 1st class started Unit 7, worked with books and did listening on the theme In the Park. Then learned and did some new animal yoga positions. They also crafted a paper butterfly – see pictures.

2nd class also started Unit 7 and discussed feelings (sad, happy, thirsty…). We talked about plants and fruit we can pick nearby, that are edible and drinkable. They made/wrote/drew a nature diary, and we went on a short nature walk to identify their ideas & more.

Koukněte na fotky

neděle 11. červen

Ta jemství (40. jubilejní týden v Habroví:)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Ráno teplé, horoucí. Plány velké. Přes kroužek k hnízdu, křivky rýsovat. S ptáky pípat. Poblíž si hrát, i v drsnější hře obstát. Při obrovi spát. Záhonek zrýt. Dýním a fňokurkám prostor čistit. Stromy ctít.

V úterý hon za uměním. Kampou vpřed na kolotoč. S roztočenou hlavou hledáme Kuléra. Cestou pár setkání: duch lesa, stínová hlubina, světlolapy, několik motýlů…. Oběd si rozdělíme s pávy a hejnem ryb. Se střapatým pokladem v kapse běžíme na vlak.
 
Středa ve znamení příprav na předškolácké Loučení. Takže šup do lesa (my víme kam),  zkusit to (my víme co)! Těšíte se? (my víme, že jo:).
A odpoledne to samé v blědě modré, a žluté a červené. A zelené taky:) A neptejte se co, nebo budete brzo staří. Tak.
 
Ve čtvrtek jsme se věnovali opět přísně utajeným, zejména předškoláckým záležitostem. Takže ani muk. Dost se nám dařilo a došlo i na odměnu – lesní jahody do hrsti. Kupodivu jsme je netrhali v lese, ale v zadním výběhu (Verča nám je tam snad pěstuje!).
 
Do pátečního dne jsme se doslova zkutáleli. A začali jsme hned na stráňce u výběhů. Po společném kroužku ve stínu, přišla na řadu svačinka s výhledem na koníky, kteří nám pokyvováním hlavy odpovídali na různé otázky. No a pak jsme se na louce honili s koníkama lučníma, pak i s kamarádama, vymýšleli pohádku o malé uličnici Ulitěnce, a vůbec si krásně pohráli. Po obědě jsme si pak zahráli na hasiče, když jsem odpálili krabice v ohništi.

pátek 09. červen

Tak trochu anarchie :) 5.-9.6. 2017

 • OS Jeden strom
 • Školka

Jak už název dnešního povídání vypovídá, vládla u nás poslední dny tak trochu anarchie :) . Předškolácká příprava byla v plném proudu, šilo se a vymýšlely se vzkazy pro děti, které jdou po prázdninách do školy. A protože děti dostaly dostatek volnosti, tak ho využily po svém ;-) . A tak si stavěly domy a vesmírné rakety ze všech možných i nemožných hraček a stavebních materiálů. Někdy to byly opravdové kuriozitky.  Potom si zase vymyslely nakloněnou plošinu, po které se klouzaly v ponožkách :-) . Visely na stromech, hádaly se o houpací síť, rozšířily šnečí farmu a přidaly k tomu i chov kuličkovačů. A kdybyste náhodou nevěděli, co to je, tak je to ten divný brouk – sviňka :-) . Také jsme ale pracovali, sbírali jsme květy bezu do košů, které jsme si statečně sami na střídačku donesli až do školky. No a pak jsme si z nich uvařili výbornou bezovou šťávu, a naplnili ji do několika sklenic. Prý že na zimu…jenomže my to samozřejmě načali hned! ;-) . A pak jsme se v pátek loučili s našimi předškoláky, kteří tu nebudou na velké rozlučce na konci června. Přišlo pasování, dárky, slzy a objetí…. A na závěr jsme si zazpívali a odlehčili dojemnou chvíli pořádnou pařbou na Timudej… Pár posledních cvaknutých fotek… no slzy byly už teď….

KOUKNĚTE NA FOTKY: Anarchy in the JS

pátek 09. červen

Školka v přírodě Bejčkův mlýn

 • Rarášci

Rok se s rokem sešel a my opět vyrazili do krásného penzionu Bejčkův mlýn u Slavonic. Nejlepší místo, kde strávit školku v přírodě. A protože školka v přírodě má být plná zážitků, odstartovali jsme ji v pondělí prohlídkou Slavonického podzemí. Takže holínky na nožky, čelovky na hlavu a můžeme vyrazit. Cože? Tam se máme jako vejít? A ta voda mi teče do holínek? A už jí tam mám. Mamí! Já se bojím! Tak tohle bylo na knop. Chudák Sára drhla nožičkami o stěny, tak že má punčochy úplně špinavé(nesla se u mamky na břiše). Přežili jsme. :D Všichni zúčastnění překonali paniku, obavy, klaustrofobické stavy a vodu v holínkách :) Takže nezbývalo nic jiného než vyrazit za odměnou. Heslo pobytu bylo tedy jasné: zážitek nemusí být pozitivní, hlavně že je intenzivní. Toho jsme se drželi i následující den. Slečna Alenka nás provedla  domácí ZOO u Bejčkova mlýna. Už jste někdy drželi v ruce kachnu? Nebo si pohladili slepici s chlupy? S úžasem jsme pozorovali bažanty, pštrosa, kachny, husy, slepice, králíky, morčata. Mohli jsme i do ohrady k ovcím, kozám a oslům. Všechna zvířata jsme nakrmili, a tak přišel čas nakrmit i sebe. Ale ouha. Támhleta ovce a koza utekly z ohrady. Nevadí, oni se tam zase vrátí. Ale nějak se k nám hrnout… Jééé… to je moje svačina! Rychlými chvaty nás Renátka s Terezkou zvedaly do výše, abychom mohli ochutnat alespoň kousek koblihy, než nám to ty zvířata sežerou. Uf…. dojedeno. Můžeme vyrazit dál – hrát si do lesa, stavět loď, prozkoumat tamní rybník. Úterní odpoledne patřilo klidnému tvoření v dílně Maříž. Kdo netvořil a nemaloval, užíval si klid a pohodu nad kávičkou, či zábavu na herních prvcích. No a už byla středa. Ta patřila pohádkám. Nejdřív Budulínek, Jeníček a Mařenka a mnoho dalších, které jsme si stihli převyprávět a přehrát u samorostů, které jsme prozkoumali do nejmenších detailů. Odpoledne nás čekala výprava do pohádkového lesa – nakrmit otesánka, zabít draka, vysvobodit zlatovláskou, přemoct čarodějnici, najít liščí noru apod. Úkoly splněny, můžeme se vrátit zpátky a užít si slavnostní předávání diplomů, cen a ocenění. Ještě táborák, u něj sníst pár buřtů a můžeme vesele vyrazit domů… Jenže.. nám se ještě nechce. Tak dobře. Co takhle na závěr si ještě užít oběd na Bizoní farmě… Jóóó.. to zní jako bezva plán… A to už je opravdu všechno. Tak zase za rok. :)

 

na fotky se můžete podívat zde

úterý 06. červen

Škola v přírodě v Krkonoších

 • Škola

Komunitní škola Jeden strom vyjela na školu v přírodě do Krkonoš. Na týden od 5. června se nám domovem stala Pražská bouda. První dva dny jsme zdolávali nejbližší kopce. Vyrazili jsme přes Vlašské boudy pod Kladenskou, abychom navštívili farmáře Jindru a jeho stádo ovcí. Potkali jsme se i s jeho pasteveckým psem Zakem.  Vyřezávali jsme lodičky a pouštěli je po potoce u Hrnčířských bud, vystoupali na Hnědý vrch i rozhlednu, která na něm stojí. A protože nemůže pořád jen svítit sluníčko, řádně jsme i zmokli. Večer nás do postelí provází knížka Velká cesta malého pána, a tak máme o čem snít…. o zelené trávě, kopcích, slunci, loukách potocích a kamarádech. Středa byla na horách ve znamení velmi chladného počasí. Ke slovu přišly čepice a rukavice ( často z ponožek), děti vytvářely mapu osady Lučiny, ve které se nachází Pražská bouda, zjišťovaly její historii, odpoledne vyrazily opět k potoku vyřezávat a pouštět lodičky, sbírat přírodniny, aby z nich nakonec pod vedením maminky Petry Roberts vytvořily sluneční mandalu. Poslední den pobytu jsme pak vyrazili na dvacetikilometrový výlet přes Modrý důl na hřebeny Krkonoš a zpátky do chalupy. Počasí nám přálo, nohy byly mírně uchozené, ale borůvkový koláč a zmrzlina nás hnaly kupředu. Byl to fajn týden, který přinesl nejen různorodost počasí, ale i výletů, zážitků a setkávání.

Koukněte na fotky

pondělí 05. červen

Začíná červen – protože jsou všichni červení jak je jim vedro! (Stodola)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Týden jsme odstartovali pondělním výletem do Malostranské besedy na výstavu Magické Vikýře. Na výstavě bylo spoustu cinkátek, drnátek, bušítek a všeho možného. Každý si našel to, co jeho uchu nejlépe lahodilo, nebo to, co ho bavilo po své mechanické stránce. Objevovali jsme, jak který nástroj funguje a někdy to byla i dost dřina! Po výstavě jsme si dali oběd a popovezli se kousek blíže, kde jsme se usídlili nad lanovkou na Petřínskou rozhlednu na bezvadném hřišti. Celý den bylo krásně a nikdo nezůstal v podkroví Malostranské besedy :-)

V úterý jsme se nasvačili na Dvorečku, nasbírali jsme králíkům veliké pampeliškové listy, které jsme jim při odchodu na výpravu za letadly servírovali do mističek. Šli jsme příjemným stinným lesem a došli jsme až pod velikou skluzavku, kde jsme doslova osedlali všechny kořeny stromů a hulákali na sebe, kam všude poletíme a co tam budeme dělat a co tam budeme jíst. Po obědě jsme si pak ukázali na veliké mapě světa, kde všude jsme byli.

Ve středu byla u nás místo Víti Markéta a den s ní jsme si moc užili. Zpívala nám veselou písničku o jednom starém panu králi, co v malé zemi kraloval. S habráčky jsme se sešli ke společnému výletu a s předškoláky jsme zkoušeli popěvky k jejich loučení. Odpoledne jsme pak polili sluncem unavenou zahrádku a řádili v minibazénku.

 

Červnové foto ZDE

10. stránka z celkem 77« První...89101112...203040...Poslední »