Aktuality

pátek 15. březen

Prďáci v březnu

  • Škola

Jaro ťuká na dveře, ale venku to tak nevypadá. Sychravé počasí nás drží ve škole, ale nám to nevadí. V týdnu od 11. března jsme s Prďáky zvládli mnoho nového. V českém jazyce jsme se vrátili k základním skladebním dvojicím a záznamu souvětí, procvičovali jsme vyjmenovaná slova po S. V matematice jsme se věnovali násobění dvouciferným činitelem, dělení se zbytkem a hlavně obsahu kvádru a tvorbě jeho plánu. To nám dalo opravdu zabrat! V prvouce jsme se opět ponořili do zdravého životního stylu. Seznámili jsme se s pojmy sacharidy, bílkoviny, vitamíny a tuky.  V obchodě jsme hledali výrobky, které jednotlivé složky potravy obsahují. Zkoumali jsme naši trávicí soustavu. A také jsme stihli zasít bylinky a květiny. Začali jsme se učit nové písničky-Labutě, Stromy a Ptáček v holi píská trylek.

 

V angličtině jsme se tentokrát také nechali oslovit hudbou. Poslouchali jsme několik různých ukázek a hodnotili je větičkami I like…. I don´t like…. A zjišťovali, jak hudba působí na naše kamarády, v čem stejně a v čem se lišíme. Společně jsme si i zatančili. A smysly jsme zapojili i v dalším bloku. S Heather jsme podle receptu vyrobili palačinky, na kterých jsme si pak po obědě v třetím bloku pochutnali. Museli jsme si ale o ně hezky anglicky říct (Can I have a pancake with strawberry /plum jam and with/without joghurt?) a vymýšleli další kulinářské i jazykové kombinace. A protože se nám minulé písemné procvičení podařilo všem napsat téměř  bez chyb, zbyl nám ještě čas i na další přípravu  malovaného „zboží“ do našich obchůdků. Příště budeme vytvářet a přepočítávat měnu, obchodovat, nabízet a hádat skutečné potraviny se zavázanýma očima. Vlastní šátek se bude hodit!

 

 

Koukněte na fotky

čtvrtek 14. březen

Angličtina u Brouků 13.3.

  • Škola

Na začátku anglického dne si děti napsaly diktát a cvičení na porozumění textu. Zároveň jsme si zopakovali procvičovanou gramatiku a slovní zásobu (Katky skupina: possessive nouns, dny v týdnu, rodina, sociální otázky, odpovědi na uzavřené otázky slovesa být (be) a mít (have got) a tvorba otázek; Mileny skupina: kontinenty a oceány, předložky between + next to, průběhový čas a odpovědi na uzavřené otázky se slovesem have got).
V gramatice jsme k britské verzi slovesa mít, vlastnit (have got) přidali americkou verzi stejného slovesa (have). Zkoušely jsme obě formy procvičit na různých hrách – zahráli jsme si memory game, při které si děti musely zapamatovat, co kdo z nich má nebo vlastní. Také jsme vytahovali neznámé předměty z tašky a sdíleli s ostatními, co nového jsme právě získali. Nejtěžší se ukázala hra „Find someone who….“, při které děti musely samy vytvořit správně formulovanou otázku: Have you got…? nebo Do you….? a na otázky odpovídaly zkrácenou verzí obou možností (Yes, I have. No, I have not. NEBO Yes, I do. No, I don´t.). Po velikém úsilí všech jsme zdárně našli klíč k oběma variantám.

V posledním bloku jsme se věnovali písni z minulého týdne Bohemian Rhapsody. Děti ve dvojicích náslechy pátraly po chybějících slovech v textu, což zvládly s naprostou lehkostí.
Na fotky se můžete podívat zde.
 

neděle 10. březen

Masopustní týden (26.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí

Navštívili jsme divadlo Kampa s pribehem  o indiánském klukovi jménem Malý  strom. Bylo to dojemne, kouzelné, pravdivé…..nejmladší diváci a to byli  naši předškoláci (Habracci, Stodolacci ), vydrželi 1,5 v kuse a byli neuvěřitelní. Po představení jsme se přesunuli na hřiště pod Petřín a tam jsme si užili dovádění na jarním slunci.
 
Úterý bylo ve znamení příprav na Masopust.
Ve společném kruhu jsme zpívali, tančili , delali si legrácky. Pak jsme vyrazili na okružní jizdu kolem ohrad a pozdravili maminky s jehnatky.pred obědem jsme dodelavali naše kytarky a velkou basu, kterou na odpoledním Masopustu pochovame  a tím ho ukončíme. 
Odpoledne jsme pak ještě zdobili venek….zvažovali jsme pentlicky na provazy. 
 
Odpolední slavnost se vydařila, děkujeme všem maskaram, slečně na chůdách, potulnym cikánským muzikantům a všem , kteří přišli. Počasí nám sic moc nepralo , ale i tak to byla sranda. 
Foto od Moniky Vosáhlové ze slavnosti najdete ZDE

Ve středu jsme se vypravili pro vrbové proutí k vodě. Bude se nám hodit na slavnost Vítání jara. Na louce jsme se nasvačili a pohráli si. Při divokých hrátkách jsme objevili uprostřed louky mrtvou rybu. Jaký je to druh ryby? Kapr? Jak dlouho tam leží? Jak se tam asi dostala? Smrdí? Má všecky části těla? Ryba se stala předmětem ke zkoumání a předmětem pro debatování na celý den :)

Ve čtvrtek jsme zjistili, že je hotové posezení pro turisty nad paloučkem, kde často svačíváme, a tak jsme ho hned otestovali na svačinku. Dnešní den jsme proputovali lesem nad psími hroby. Cestou jsme pozorovali dílo datlů na stromech a na vršku na sluníčku jsme postavili pár domečků a v knížečce o ptácích jsme si prohlíželi, jaký rozdíl je mezi datlem, datlíkem, strakapoudem a žlunou. Díky Tomášovi jsme měli možnost si poslechnout nahrávky ptačích zpěvů z telefonu.

pátek jsme se vydali opět k rozestavěným domečkům pro skřítky na paloučku u Fabiánovy stezky. Stavěli jsme jim stříšky, zametali podlahu, vytvořili krb, pokojíčky. Anebo se trefovali šiškami do stromů. Protože pěkně foukalo, vydali jsme se zase na cestu abychom se zahřáli. Po cestě jsme se zastavili u stromů s hladkou kůrou a malovali na ně barevnými křídami abychom je probudili po zimně. Pak jsme šli zpátky dolů po dračím hřbetě a po velké klouzačce dolu k hnízdu.

Foto ZDE

neděle 10. březen

Ohýbání plechu, skřítci ochránci a vědecké bádání

  • Školka

Poslední týden věnovaný velkému projektu Řemesla, skončil. Neznamená to samozřejmě, že se o tom, co lidé dělají, jaké hodnoty vytvářejí a jak vůbec široká je paleta toho, co lidé umí, přestaneme bavit. Jen už zbývá pár dní do prvního jarního dne a nás už to poťouchle a příjemně nutí věnovat se jarnímu úklidu a začít pracovat na naší zahradě – naše velká výzva na jaro.

Ale pojďme si to shrnout. V pondělí jsme navštívili továrnu Kovoklima v Radotíně. Děti viděly opravdu továrenský provoz – kovovýrobu. Viděly svářeče svářet, laser vypalovat polotovary do plechu, ohýbání plechu, stojanové vrtačky a jak samy konstatovaly – bylo to fakt dobrý ale pracovat by tam nechtěly, je to těžký, je tam hrozný horko, trochu smrad a špína :-) Děkujeme Gürtlerům za možnost tohle ukázat dětem!

V úterý jsme konec masopustního období výjimečně neoslavili karnevalem ale tím, že jsme se zabořili do přírodních materiálů a vyrobili jsme si přírodní skřítky (loutky). Bylo důležité, aby děti přemýšlely co použijí, jak má jejich skřítek vypadat a hlavně k čemu má sloužit. Tak tu byli nádherní ochránci obydlí, dobrého spánku, dozorci špatných snů, pomocníci k mamince do kuchyně. Na fotky musíme kouknout, stojí to za to.

Ve středu jsme si trochu vydechli a jelikož bylo venku krásně, začali jsme se učit novou jarní písničku o vlaštovičkách. Terezka nás doprovází na piano a v pátek ji děti už moc hezky uměly.

Ve čtvrtek jsme si zavzpomínali na všechno, co jsme v rámci řemesel prožili, kde všude jsme byli a jaká řemesla, profese, povolání už známe. Děti to sypaly z rukávů a pak si každý řekl, co by chtěl výtvarně ztvárnit a je z toho velká plachta na nástěnce v šatně – koukněte!

V pátek jsme celý projekt zakončili vědou. Děti pod vedením lektora ze společnosti Marstafit – věda a sport do škol zkoušely na vlastní ruce a oči fyzikální zákonitosti, narušily povrchy kapalin, logicky se dopracovaly k tomu, co je potřeba aby nám hernou prolétla raketa (a opravdu prolétla). Vyrobily si svůj vlastní sliz…80 minut bádání a zkoumání a ani chvilka nudy!

Na fotky se určitě podívejte ZDE

neděle 10. březen

Mazáci masopustníci

  • Škola

Školu jsme po jarních prázdninách zahájili projektovým dnem, oslavili jsme společně konec Masopustu. Byl to skvělý den, plný nových činností. Všichni, napříč ročníky, jsme se rozdělili do skupin a společně jsme procházeli připravenými stanovišti. Stanovišť bylo šest a abychom si je stihli všechny projít, museli jsme si společně hlídat čas i všechny členy skupiny, prostě spolupracovat. A že bylo co dělat. Vyrobili jsme si hudební nástroje z recyklovaných materiálů a masopustní škrabošku, malovali jsme, zpívali masopustní písně, upekli jsme sladké rohlíčky, ochutnávali různé masopustní chutě – jitrnici, párečky, ale museli jsme po chuti poznat i citron, kompoty, tyčinky i piškoty :-) Masopustní veselí jsme zakončili společnými hrami na dvoře! Bylo přeskakování i podlézání provazu a tanec s koštětem! Bylo to skvělé! 

Na fotky z projektového dne se podívejte ZDE

Vy zbytku týdne nás vzala naše Táňa na cesty po Ukrajině a od spolužáků jsme se dozvěděli o životě na Sardinii, v Chorvatsku a v Rumunsku (myslíte, že můžeme v Rumunsku potkat Drákulu?). Tímto jsme definitivně zakončili téma „Jinakost“. V českém jazyce jsme hodně opakovali, ale taky jsem se dozvěděli, co se skrývá za podivným názvem „slabikotvorné R a L“. Ve čtvrtek bylo venku hezky, místo tělocviku jsme vyrazili ven a bylo nám tam tak dobře, že jsme venku strávili i většinu přestávky. Zpět se nám nechtělo, už se moc těšíme, že už budeme venku trávit více času. 

 Podívejte se na FOTKY

neděle 10. březen

Masko, pusť! (26. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Dnes jen s malíčky, předškoláci jsou v divadle. Zato jsme spojení se Stodolou, takže nová přátelství. Svačíme na Dvorku a oťukáváme se. Do lesa, do kopce, po dračím hřbetu až ke slunci. Hrajeme si na slunéčka sedmitečná. Po obědě čteme z Pohádkového dědečka. Naposledy asi. Ledaže si ho přečteme znovu. Malujeme basu na metalickou hnědou, už zítra nás čeká oslava. 

Úterý. V očekávání masopustu. Vytváříme jitrničky. Věšíme třásně. Trénujeme slušné stolování. Zpíváme tematické písně. Čteme znovu Pohádkového dědečka. Jak do jeli do Turnova, do Turnova, za babičkou, za babičkou. 

Ve středu jsme hledali flíčky slunce podél potoka, aby si na své přišli zimomřivci i horkokrevní. Potěšila nás velkolepost žáby. Pročistili jsme jí potok, napustili jezírko a postavili domek. 

Čtvrtek byl ve znamení našich maminek. Černovlásky, blondýny, modrooké nebo pihaté.. máme pestrou nadílku :) Nechte se překvapit.

Pátek. Pějeme jarní písně. Jsme pátečníci nebo zpátečníci? V korytu suchém v ochranných brýlích drtíme horniny. Vaříme čaj na zahřátí. Vyprávíme si, slavíme Adinčiny narozeniny. Vynikající dort s něžnou jahodovou polevou, mňam! Z 12 kostek stavíme stavbu, ze šesti písmeno a ze dvou hádejte co. Řežeme dříví na koze.

FOTO

sobota 09. březen

Masopustní týden u Rarášků

  • Rarášci

Masopustní týden je tady!! Masopust, tedy maso do břicha pusť – Anežkou trefně přejmenovaný na Masožer, je obdobím veselého taškaření, zabíjaček a snědení skoro všeho, co po zimě zbylo. To aby bylo místo na nové a hlavně, aby se vydržel ten dlouhý, čtyřicetidenní půst, který končí Velikonocemi. Tak pro nás už to takhle úplně neplatí, my už žijeme po novu :-) . Taškařic si ale rádi užijeme a tento týden na ně byl bohatý!

V pondělí si Rarášci vyráběli masopustní masky, aby mohli karnevalově rejdit po školce. V úterý jsme pustili maso do břicha! Větrnice (jitrnice), kopyto, jelito a taky sušenku (tlačenku), párečky…. vonělo to, dobré to bylo. To, že má Míša na hlavě bílou čepici neznamená, že jí byla zima na hlavu, ale že je kominík. A Verunka byla babka s nůší. Karnevalově se rejdilo!!  Taky Rarášci natočili krátkou zdravici pro Jindřišku, kterou skolil zlý bacil a hned potom se uzdravila, to jinak ani nešlo!

Ve středu jsme si zadělávali „hrací“ koláčky, to znamená, že nejsou k jídlu. Dají se ozdobit různými semínky, fazolkami a tak. A každý si mohl zadělat své těstíčko. Tak zatímco Áňa propadala záchvatům smíchu, že jí nejsou ručičky vidět pod nánosem nalepeného těsta, Verunka poctivě čekala až dojdeme a koláček zaděláme, ne každému je takové patlání příjemné. Radost ze zdobení byla stejná a je radost pozorovat, jak to každý máme jinak. Taky jsme chtěli spálit basu! Tím okamžikem je s veselím konec a čeká se na Velikonoce. Basu jsme spálili ve čtvrtek a představovali si, že je středa popeleční. Ne vždy ty plány vyjdou podle představ. S veselím a radostí ale konec není. Jedeme dál!

Pátek! Dnes s námi byla Renata, aby si taky užila Rarášky. A v pátek byla věda! Co je to? Leze to, lítá to, dá se to jíst? No, nakonec to byl velký úspěch a pana vědátora jsme vykolejili jen jednou, když mu Andulka na otázku: „Jak se holčičko, jmenuješ?“ s kamenným obličejem odpověděla: „Já jsem Viktor.“ Chvíli pátral, jestli dobře vidí a Andulka doplnila, že by ještě mohla být pro dnešek myšička. Ještě, že pán jezdí po školkách dnes a denně, zvládl to na jedničku. A jen pro upřesnění, Viktor je Andulky nejoblíbenější lokomotiva z pohádky. Pán nám nalil na vědecké mističky nevědecké mléko, do kádinky jar a nakapal do mléka potravinářské barvivo. A když jsme vatičku namočili do jaru a ťukli do barev v mléce, úplně se barvy změnily a po hladině přebíhaly kuličky!!! Bylo to, protože jsme porušili napětí na hladině, která je do oblouku, ale většinou jsme si vystačili s prostým jeeeeee!  A pak jsme si vyrobili sliz. Takový, že vám ho budeme moct i ukázat, protože vydrží. A párkrát padlo slovo difuze, ale nevím, jestli si to Rarášci zapamatovali:-))) Dospěláci potěšeně zjišťovali, že některá slova skutečně už slyšeli, ale dávno. A ještě nám takovou rourou pořádně pufnul v herně, to byla rána. A pak už jsme utíkali ven na sluníčko a místo nás šli Školkáči. Udělali jsme ještě hezky čisto morčátkům a rovnou to odvezli na pole, kde jezdil traktor! Tak to už bylo nejvíc!

Na veselé fotky se můžete podívat tady

sobota 09. březen

Masopust a Opičáci

  • Škola

Tento týden jsme se v pondělí viděli po dlouhé době. Po jarních prázdninách jsme se sešli odpočatí a plni sil. Hned první den jsme si udělali ve škole Masopustní veselici. Děti se rozdělily do šesti skupin napříč ročníky. Společně pak procházeli jednotlivá stanoviště. Během dopoledne si vyrobili hudební nástroj, naučili se masopustní písničku, upekli si rohlíček, vybarvili maškaru, vyrobili si škrabošku a v neposlední řadě vyzkoušeli svůj čich a chuť. Nakonec si děti užily i soutěže a zatančili si na dvorku.

Dál během týdne jsme se vrhli na procvičování a všeho, co jsme během prázdnin stihli zapomenout:-)

V angličtině jsme po prázdninách pořádně procvičili, co jsme před nimi začali. Stále probíráme téma oblečení. Hádali jsme jednotlivé kusy se zavázanýma očima, přiřazovali počet a barvy. Nově jsme se pustili do míchání barev a vytvořili grey, purple, orange a green a někteří z nás i další tmavé a světlé odstíny. Také jsme si popovídali o tom, jak to může dopadnout, když se pere barevně nesourodé prádlo a poslechli si vyprávění o tom, co se stalo Jackovi a Polly právě při praní. Nová slovíčka (grey, clean, a washing machine). Na závěr jsme se stali malými ilustrátory a vytvořili si knížečku k příběhu Two red socks. S postupem času pracujeme pečlivěji, takže knížečky vypadají stále lépe, a proto jsme si je vzali s sebou domů, abychom se s vámi rodiči z naší práce společně potěšili.

Jak jsme se měli se můžete podívat tady.

pátek 08. březen

Brouci o konci Masopustu

  • Škola

Brouci měli tento týden opravdu pestrý a jiný než obvykle. V pondělí jsme v celé škole oslavili Masopust. Byl to skvělý projektový den, děti byly rozděleny do skupin napříč ročníky, musely si hlídat svoje skupiny a projít během dopoledne všechna stanoviště. A že bylo co dělat. Upekli jsme sladké rohlíčky, ochutnávali jsme různé masopustní chutě – jitrnici, párečky, ale museli po chuti poznat i citron, kompoty, tyčinky i piškoty :-) Masopustní veselí jsme zakončili společnými hrami na dvoře! Bylo přeskakování i podlézání provazu a tanec s koštětem! Bylo to skvělé! 

V úterý a ve středu měli Brouci angličtinu. 

Ve čtvrtek jsme po kruhu vyrazili do světa. Jeli jsme do Náprstkova muzea. Vypravili jsme se do říše jihoamerických indiánů. Dozvěděli jsme se o jejich způsobu života, obživy i boje. Viděli jsme například cancu, což je válečná trofej. Povídali jsme si o pohřbívání, viděli mumii. Něco málo jsme si i zkusili – vykřesat jiskřičku na ohýnek a pak navléct korále nebo uplést náramek. Ve škole jsme na to pak navázali a povídali si o tom, zda byl a je indiánský život ekologický. Co si z života indiánů můžeme vzít my? 

Brouci foto 

Masopustní pondělí

pátek 08. březen

Masopustní týden u Prďáků

  • Škola

První týden v březnu přinesl  do školy nejen slunečné počasí, ale i Masopustní a jarní náladu. V pondělí jsme si užili celoškolní masopustní projektový den, kdy jsme vytvořili věkově smíšené skupiny a věnovali se v nich tvoření, zpívání, pečení, trénování svých smyslů, tancování a blbnutí. V dalších dnech jsme se v českém jazyce ponořili do  vyjmenovaných slov po S, opakování rodů podstatných jmen, pádů, stavby souvětí a hlavně druhé letošní prezentaci přečtených knih dětí. V matematice jsme si osvojovali násobení pod sebe – zatím dvouciferných čísel jednociferným číslem. Seznámili jsme se se základy dělení se zbytkem.  Na kvádr nám čas nevyšel. Ten si poneseme do dalšího týdne. V prvouce jsme se ponořili do tajů zdravého talíře a povídali si o tom, co naše tělo potřebuje pro zdravý růst a vývin. A v  duchu  hesla ve zdravém těle zdravý duch, jsme  v pátek vyrazili na cyklovýlet do naší lesní mateřské školy Na dvorečku, abychom se podívali, jak se s jarem množí stádo ovcí. To jsme si opravdu užili, stejně jako závěrečnou zmrzlinu po ujetých 20 kilometrech!

V angličtině se stále věnujeme slovní zásobě z oblasti jídla a přidali jsme si nejen další slovíčka ze čtvrté lekce pizza, pasta, biscuits, chocolate, ale každý ještě individuálně podle toho, co máme a nemáme rádi. Hlavním tématem minulého anglického dnu bylo totiž tvoření vět s použitím sloves to want a to like (Do you want….?

 s odpovědí Yes, please./No, thank you a Do you like……? s odpovědí Yes, I do/ No, I don´t. Procvičovali jsme je písemně, v rozhovorech i poslechu a budeme nadále procvičovat, dokud nám „nevejdou do žil“. Hodně nás pak bavily zrytmizované říkanky Do you want  an ice cream? a I like pizza a samozřejmě také příprava zboží do obchůdků. Příště se ještě seznámíme s britskou měnou a můžeme začít obchodovat.

S Heather si Prďáci pro změnu sepsali kuchařský recept a příště spolu vyrobí pancakes.

Koukněte na fotky

10. stránka z celkem 136« První...89101112...203040...Poslední »