Aktuality

sobota 30. březen

Angličtina u Mazáků 27.3.

  • Škola

Ve středu jsme opět začali otázkou na počasí: What is the weather like today? It’s sunny/It’s cloudy. Pak jsme opakovali dům a jeho místnosti: a kitchen, a living room, a hall, a bathroom, a playroom, a garden, a bedroom. Přidali jsme slovíčka upstairs, downstairs.

Zahráli jsme si hru Simon says, abychom procvičili spoustu slovní zásoby: stretch, bend, touch…, point to the…., smile, frown (nově), close/open your eyes, clap, jump, drink water, sit down, lie down a další. 

Opakovali jsme také části těla, barvy, čísla, otázku Is it (a mouse)?, spelling při krátkém diktátu.

Ve třetím bloku jsme pokračovali v našem malém tematickém bloku Directions (směry, orientace ve městě). On the left/on the right a ze slovní zásoby se seznamujeme se slovíčky: a bank, a pool, a park, a shop, a train station, a library, police, a parking lot, a school, a bus stop. 

pátek 29. březen

Ptačí týden u Rarášků

  • Rarášci

Milí rodičové, kdyby se vám zdálo, že vaše dítka pípají, čimčarají, otvírají zobáčky a chtějí žížalku, tak se nedivte. Je jaro. Za chvíli budou všude mláďátka a tak jsme s našimi mláďátky začali již druhý integrovaný blok „Ptáci“. První byl „Oheň“, to bylo, jak jsme zadýmili celé Dolní Černošice…. S tou naší partičkou se skutečně dá udělat spousta práce. Teď jsme stále dost fascinovaní labutěmi a hlásíme, že labuť sedí na hnízdě. Moc doufáme, že sedí na vejcích a že zakrátko budou řeku brázdit labuťátka. Vezmeme ten týden po pořádku… V pondělí jsme začali dávat dohromady ptačí budku – sýkorník. Sýkorník proto, že je to budka s docela malým vstupem pro malou sýkorku a nemá bidýlko. Zato má zevnitř vyřízlý žebříček. Dávali dohromady znamená, že jsme zatloukali hřebíky a hřebíčky. A abychom trochu měli představu, co mají ptáci v hnízdě, každý si vyrobil jedno hliněné hnízdo a vystlal ho měkkou slámou… V úterý už byla budka nachystaná a mohli jsme natírat. A natírali. Ještě, že je ta lazura vodou ředitelná :-) . K tomu ovšem studujeme spoustu knížek o ptácích a přírodě a jaru, děti jsou teď v tom nejintenzivnějším období nabírání informací! Se skutečným zájmem prohlížíme a čteme knížky o ptácích, jak se klubou z vajíčka, jak je maminky a tatínkové krmí, jak se učí létat. Moc se těšíme, že se celé naše snažení propojí se skutečným klubáním labutí. Tedy byl by zázrak, kdybychom šli zrovna kolem, ale už jen to, že je vidí a mluvíme o stavění hnízda, hlídání a sezení na vejcích je pro ně naprosto konkrétní a uchopitelné.

Ve čtvrtek jsme si zase užili školku sami pro sebe a odjeli školkovým busem na zahradu…. Je zajímavé, že autobus nebo vlak nahoře v herně děti ze židliček nedělají, to je tak nějak záležitost dolní herny :-) . V pátek jsme si zase jinak hráli na ptáčky, máme ptačí písničku o kosovi, co má černý kabátek. Budka už má i střechu a teď už potřebujeme tatínka, co je vysoký do prvního patra, aby mohl budku někam, kam nevleze kočka, přimontovat.

Tak nám ten týden zase tak utekl, víme, že to píšeme pokaždé ,ale ono tak prostě je. Ve středu nás napadne, že už je středa, čtvrtek prosviští kolem a už je konec. Inu, v pilné práci a legraci běží čas jinak. To totiž tento týden byl obléhací! Verunku nejdřív obložili jenom Anežky, ale pak se jí na krk pověsila Sára a pak už na ní sedělo asi šest dětí… V úterý se Jindřiška natáhla na záda a dopadla stejně obloženě. Ve čtvrtek Verunku opět zalehla hromádka Rarášků, Jindřiška vyvázla. A ten smích u toho by se dal použít jako vyzvánění na mobil a vždycky byste se rozesmáli taky!

na naši fotodokumentaci se můžete podívat tady

pátek 29. březen

U Mazáků o jednoho více

  • Škola

V tomto týdnu jsme se ve třídě sešli po delší době téměř v plném počtu a navíc jsme mezi Mazáky přivítali nového člena a s ním i jeho malého kamaráda. Ale pěkně popořádku. V průběhu týdne jsme hodně zpívali. Nacvičujeme hned na dvě akce najednou a proto zpíváme spolu s Opičáky a současně nacvičujeme i na vystoupení všech dětí z naší školy. Zpívání nás baví a tak si to jak se patří užíváme. Ale venku je jaro a tak nás to táhne ven. V úterý jsme vyrazili na celé dopoledne do lesa, poslouchali jsme a učili se rozlišit různé ptačí zpěvy, našli probouzejícího se střevlíka a zlatohlávka, vzpomínali, jak se jmenují květiny, které už kvetou a hlavně jsme zkoumali, jak fungují naše smysly. To vše se nám hodilo k poznávání naší nervové soustavy, kterou probíráme v rámci tématu lidského těla. Jedno dopoledne a tolik nových znalostí a hlavně zkušeností. Ani ve škole jsme nezaháleli, v matematice se například snažíme se přijít na způsoby, jak řešit slovní úlohy a to vůbec není jednoduché. Naštěstí nás matematika baví a tak nás ani takto náročné téma neodradí. Ve čtvrtek s námi byla spolu s naším novým spolužákem i jeho malá želva, takové želví mimino, protože je teprve rok stará. Zkusili jsme si vzpomenout, co všechno víme o želvách a o chovu zvířat v zajetí, zejména těch, které jsou zapsány v seznamu CITES. Že nevíte, co to znamená? Zkuste se zeptat Mazáků. Nakouknout, jak jsme se měli, můžete ZDE

 

 

 

pátek 29. březen

Mini TeePee u Brouků

  • Škola

Brouci mají za sebou další velmi pestrý týden. Zpívali jsme jarní písně, měli dva dny angličtiny, jeden den v lese. V pondělí se Brouci domluvili na tom, jakým způsobem budou stavět jejich mini teepee. Domluvili se mezi sebou, jestli budou stavět ve skupinách, v jakých nebo sami. Jak bude velké i co všechno potřebují. Domluvili se na tom, že potřebují jít do lesa na klacky, aby měli materiál. V lese hledali, řezali. Někdo tak moc, že musel řezat znovu. Dvakrát měř a jednou řež bylo ověřeno v praxi. Po tom, co se zdařilo najít, správně uříznout, tak klacky byly opracovány a odneseny do školy. Ve škole pak v potu tváře postaveno :-) Pro mnohé velký úspěch! 

V českém jazyce se věnujeme shodě přísudku s podmětem, v matematice krokování s otočkou a záporným číslům. V tělocviku Brouci překonávali sami sebe. Svou sílu i své obavy! Všichni to nakonec s úsměvem dali a dokonce si to chtěli zopakovat! Tak příště. 

Brouci a mini teepee

pátek 29. březen

Prďáci venku a plnými doušky

  • Škola

V posledním březnovém týdnu jsme se s Prďáci snažili učit hodně venku. Dobře se nám venku učí. Uděláme toho dost, rychleji a máme čas se vyběhat, lézt po stromech a zkoušet různé další věci v terénu. Zaměřili jsme se na jarní úklid dvora školy. Osázeli jsme záhony, vymetali, vytvořili ohrádku pro bahniště, opravovali a hrabali. V českém jazyce nás provázela vyjmenovaná slova po V, určení rodu mužského životného a neživotného, pádové otázky a popis postupu činnosti. Nás jako činnost čekal nákup, rozdělání ohně a uvaření polévky. Vše bez pomoci dospělých. Rozdělili jsme se do skupin a dostali recept na polévku. Museli jsme napsat seznam věcí, které budeme potřebovat, nakoupit suroviny, vyúčtovat peníze, nanosit dřevo na oheň, rozdělat oheň a podle receptu uvařit polévku. Zvládli jsme to se dvěma naříznutými prsty, ale se skvělým výsledkem. Víme, že musíme příště vzít lépe vybavenou lékárnu, před vstupem do obchodu si lépe rozdělit úkoly, abychom po obchodě nepobíhali a nedělali hluk, a nanosit si dopředu větší hromadu dříví, nebudeme pak tolik pod tlakem :-)   Polévka se ale vyvedla a my už máme v plánu další vaření. V matematice jsme se věnovali hlavně slovním úlohám, abychom si procvičili dělení se zbytkem a násobení vícecifernými činiteli. V prvouce jsme se věnovali dál tématu vzduch a hoření. Už víme, z jakých plynů se vzduch skládá a co ještě obsahuje. Víme, v jakých jednotkách se měří teplota vzduchu nebo těla, Zkoušeli jsme měřit bod varu vody, svou tělesnou teplotu i tu ve třídě nebo třeba vody vytékající z kohoutku. Pokusy a učení venku nás prostě baví.

Anglický den v závěru týdne proběhl v atmosféře obchodování a bankovních převodů. Učili jsme se přepočítávat libry na koruny a zpět, oceňovat zboží, kupovat a prodávat. Stihli jsme ale také opravit kontrolní test, trénovat plynulé čtení a výslovnost a pracovat s poslechem. Příště se těšíme na hraní rolí v dalším pokračování příběhu „The  Ice monster“, na který pro všechno obchodování v pátek nedošlo, a začneme další lekci.         

Koukněte na fotky

pátek 29. březen

Poloviny a třetiny Opičáků:-)

  • Škola

Skoro celý tento týden nás provázel provaz, ze kterého jsme vytvářeli čtverce a rovnostranné trojúhelníky.O tom, že to není až taková sranda se Opičáci přesvědčili hned v pondělí. Rozdělit provaz na poloviny a pak na čtvrtiny se nám povedlo celkem rychle. Jak ale rozdělit provaz na třetiny, se nám povedlo vymyslet až ve čtvrtek. A stálo to za to, všichni jsme si to pak vyzkoušeli.-)

V českém jazyce jsme se začali věnovat zvířecí říši. Umíme tedy o zvířatech číst, umíme vydávat stejné zvuky a umíme se i jako některá z nich chovat:-)

S Opičáky jsme při anglické středě úspěšně dokončili kapitolu věnovanou oblékání a oblečení závěrečným testíkem a vrhli se na narozeninové téma páté lekce. Zazpívali jsme si písničku „ It´s my birthday today.“ a zahráli scénku o tajemném dárku, což nás opět nejvíc bavilo. Nově procvičujeme slovíčka a birthday cake, a birthday card, a candle / candles, a baloon, a badge, a present, birthday, today a věty It´s my birthday. , I  have got a…….
 
V prvouce jsme se, po procvičení měsíců a dnů, konečně dostali k hodinám a minutám. Diskuze kolem toho byla tak divoká, že jsme si nakonec museli hodiny pomalovat, abychom si ujasnili, jak to kdo z nás myslí. Nakonec jsme se shodli, že čtvrt, půl i třičtvrtě necháme na stejném místě:-)
 
Jak jsme se měli, se můžete podívat zde.
 
 
 
 
 
OdpovědětOdpovědět všemPřeposlat

úterý 26. březen

Brouci – Angličtina 26.3.

Dnes jsme byli spojeni. Začali jsme opakováním – Progress check. Studenti si vedli v opakování celkem dobře. Věnovali jsme se slovní zásobě přídavných jmen : big, small, thick, thin, good, bad, new, old, long, short…

V pracovním sešitě jsme procvičovali str. 24 až 25., kdy ti, co nezvládli v hodině, dodělají doma a přinesou ke kontrole příští týden. Navíc jsme si zopakovali formou hry popis různých zvířat a jejich vlastností. Např.  I can fly. Iam not a bird. I sleep during the day. I am black.  BAT 

Nakonec jsme si zazpívali píseň SHALLOW by Lady Gaga and Bradley Cooper (from movie A star is born)

neděle 24. březen

Opičáci zpívají:-)

  • Škola

Tento týden se nám nesl v duchu zpěvu. Když jsme zrovna nenacvičovali Karkulku, zpívali jsme s ostatními třídami písničky na Moranu. Děti zpívání moc baví a myslím, že se máte na co těšit.

V češtině jsme zakončili téma pohádka . Prošli jsme jich hned několik, přečetli jsme si úryvky, zahráli jsme si je a pohráli jsme si i s prstenem princezny Arabely.

Jaro jsme přivítali sledováním čápů v chovné stanici, které jsme poté zvěčnili na papír.

V angličtině se pomalu dostáváme k závěru čtvrté lekce, věnované oblečení a oblékání. Ve středu jsme trénovali zejména porozumění, ale i aktivní používání vět „Put on your hat / socks / shoes…. “ a „ Take off your hat /socks /shoes…“ a zazpívali jsme si stejnojmennou písničku. Také jsme si vyrobili překlápěcí skládačku kluka a holky, na které můžeme ještě i doma trénovat různé druhy oblečení a barvy. Vedle slovíček put on a take off už bychom měli do příště umět i nové slovo trousers.

Jak jsme se měli, se můžete podívat zde.

neděle 24. březen

Jaro přišlo s noblesou

  • Školka

A je to! Jestli někdy přišlo jaro s největší noblesou – bylo to právě tento rok, tento týden. Anebo by se trochu nafoukaně mohlo říci naše oblíbené: „štěstí přeje připraveným“. Už od pondělí jsme tu naši školku a pořád ještě holou zahradu na příchod jara totiž poctivě připravovali.

V pondělí jsme zrecyklovali plato od vajíček a vyrobili z něj krásný jarní závěs plný kytiček. Děti volily jarní barvy, musely ukázat svou trpělivost když chtěly, aby se barva dostala do všech záhybů, používaly techniku tupování štětcem. No a venku jsme osázely nové truhlíky jarními květinami. A i u toho děti musely přemýšlet a zkusit si představit, jak květina vyroste, rozkvete a jaké místo bude v truhlíku zabírat. Jak je tedy všechny ty hyacinty, petrklíče i sedmikrásky rozmístit, aby vynikla všechna jejich krása. A zalít …a popřát dost sluníčka. 

V úterý jsme měli jeden jediný úkol. Pochopit a následně vyrobit Moranu. Hodně jsme si s dětmi povídali o tom, jak moc kdysi pro lidi znamenal konec zimy a příchod jara jako příslib nové úrody a obživy. Pochopit, proč tedy zimu ztvárňovaly do ošklivé podoby Morany a následně ji zapálili, aby se s ní rozloučili. A před obědem bylo hotovo. Babizna jaksepatří. Při předškolácké přípravě ještě děti nakreslily opravdu vydařený plakát – pozvánku na středeční Vítání jara.

A ve středu se ještě smejčilo, uklízelo a zametalo, připravovalo na odpolední slavnost. A sluníčko nám svítilo do úvodního kroužku, kde jsme se setkali. A paní Zima předávala svůj klíč Jaru,  zněla píšťalka a každý dostal a mnul v dlani cibulku, kterou od Jara dostal. Tu si potom mohl zasadit do květináče a vyrobit si do něj ptáčka. Anebo jste se mohli u ohniště zamyslet, vypsat na papír to, co vás v zimě trápilo, aby se to následně i s Moranou zápalilo a poslalo po vodě. Bylo opravdu dobře!

A čtvrtek a pátek jsme se už pustili do výroby zahradního ponku z palet. Děti přišly na to, že si chtějí nejdřív vytvořit nákres, jak budou postupovat a pak samy řezaly, brousily. Máme část práce za sebou a příští týden by mohl být první ponk hotový.

Na fotky se podívejte VÍTÁNÍ JARA

neděle 24. březen

Jaro, vítej! (28.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme šli sehnat po lese nějaký materiál pro dotvoření sukně naší Morany. Rozhodli jsme se pro trávy rostoucí v bažině. trávy jsme natrhali, den si užili a Moraně sukně velmi sluší :)
 
V úterý jsme si ve společném ranním kruhu zazpívali a zatančili s habrováčkama. Jarní nálada nás nalákala na výlet za sluncem. Rozhodli jsme se proto, že vyrazíme na dračí hřbet, abychom byli slunci blíže a nabilo nás tolik potřebným vitamínem D.
Pořád nahoru do kopce, ale stálo to za to. Tábořili jsme u lesní školky stromečků a pozorovali okolité kopce. Lezli jsme po lanovém mostu nataženém mezi stromy a kromě svačiny si pochutnali na grilovaných jablíčkách.
Cestu dolů jsme si parádně užili. Váleli jsme sudy, běželi v listí. Den se vydařil, ale po obědě se nikomu nechtělo spát. To jaro nás nabíjí ať chcem nebo ne….

Ve středu jsme se rozdělili na dvě půlky. Starší děti vyrazily spolu s Robem do Rudolfina na hudební program Hou, hou, housle jsou. Malíčci zůstali s Domčou na Dvorečku, kde jsme ráno pořádně pomazlili jehňátka, pak jsme si dali svačinku u nových krásných modravých stolů, a posilněni vyrazili s holinkami na nohou do potoka. Pozorovali jsme, kde potok mizí a kde se zase objevuje, čistili jsme ho od listí, vyráběli mu nové cestičky, kudy povede voda. V horlivém čištění jsme pod listím odkryli mrtvého ptáčka. Zazpívali jsme mu písničku a udělali mu hrobeček na kameni. „Jémine ptáčku!“

Ve čtvrtek jsme naposledy v tomto školním roce navštívili keramickou dílnu. Dnes jsme tvořili lesní zvěř a její stopy kolem. Na dvorečku jsme si dali obídek a vyrazili spolu s habráčky vynést Moranu na louku, hodit jí do řeky a spolu s rodiči a bytostí jara jsme se vrátili zpět. Přeskočili jsme ohniště pro očistu a juchali jsme u kytárek.

pátek jsme měli na Dvorečku den otevřených branek. Nachystali jsme se na návštěvu našich budoucích kamarádů a jejich rodičů. Jedna skupinka šla s Tomášem a Petrem do lesa na dobrodružnou stezku, kde se lezlo po provazech, vařil čaj a dělal ohýnek. Druhá skupinka zůstala u jurt s Evou a Anežkou, kde jsme společně opečovali a připravili zahrádku. Povídali jsme si o jaru a užívali si krásné jarní a sluneční počasí. 

Foto ZDE

11. stránka z celkem 139« První...910111213...203040...Poslední »