Aktuality

sobota 21. září

Mazáci zpátky ve škole

  • Škola

Tento týden jsme se po návratu z adaptačního pobytu v Jizerkách naplno vrhli do práce. Hodně opakujeme, procvičujeme a vzpomínáme, co všechno jsme se naučili loni a nebylo toho málo. Všechna ta čísla, násobilka, slovní druhy, gramatické jevy, až nám z toho jde hlava kolem. A tak jsme ještě popustili uzdu fanztazii malováním mandal, z kterých je vidět, že podzim se u nás ještě nezabydlel, barvy jsme totiž použili typicky letní. Přijďte se k nám podívat, mandaly jsou první práce v tomto roce, které nám zdobí stěny třídy. Naše těla jsme protáhli v tělocvičně nově zrekonstruované sokolovny a prostor jsme samozřejmě věnovali i výuce venku. Tentokrát jsme se zaměřili na zakreslování plánu, odhad vzdáleností a taky na spolupráci. Při výuce venku se k nám totiž přidali Brouci, spolu s nimi jsme hráli hry a snažili jsme se o vzájemný soulad, trénink empatie a nakonec jsme vytvořili pavučinu vztahů, u které jsme dokázali ocenit každého z nás a to je skvělý výsledek :)

Podívejte se na  FOTKY

sobota 21. září

Veveřáci opět ve škole

  • Škola

Veveřáci se po adaptačním pobytu pustili opět do práce. Otevřeli jsme učebnici matematiky, kde na nás čekalo spousta počítání, tvorba zápisu, stavba z kostek, hledání stejných počtů, bloudění bludištěm nebo rytmizace a vytleskávání básničky o Pavlovi, který chodí bos. Nezapomněli jsme si také procvičit naši paměť, kdy jsme se snažili zapamatovat z velkého obrázkového parku co nejvíc věcí. Terezka se snažila, ale moc nás nenachytala. :) Zkoušeli jsme také odhadovat délku různých věcí a vymýšlet způsoby, jak by se to či ono dalo změřit, když zrovna nemáme po kapsách pravítko nebo metr. Divili byste se čím vším se dá měřit. Např. palcem, krokem, stopou nebo dlaní. Když už jsme vše změřili a přeměřili přišel čas na trénování správného psaní a hlavně držení tužky, aby z nás byli velcí písaři. Před každým psaním a čtením je nutné své ruce řádně prohýbat, protáhnout, zmobilizovat, aby se nám lépe psalo a následně četlo. Zkoušíme se učit zapisovat správně věty. Abychom věděli kde je konec a kde začátek, že nesmí chybět tečka a hlavně musíme dávat pozor na správný tvar písmen.  Někdy se nám totiž stane ze S had, z P se stane R a J se obrátí na druhou stranu. Ještě, že máme poblíž kamarády, kteří nám poradí. Každý totiž umíme něco jiného a je hezké, když se o své dovednosti a znalosti umíme podělit. :) Proto nám třeba Terezka čte příběh Jde sem lesem, protože my zatím tak malá písmenka číst neumíme.  Aby toho sezení v lavici a ve škole nebylo moc, vyrazili jsme se také učit k řece. Tentokrát za doprovodu starších kamarádů ze 4. třídy Stromáků. Ti na chvíli převzali roli učitelů a připravili si pro nás zábavné úkoly spojené s matematikou a českým jazykem. Nechyběli také seznamovací a dovádivé hry. Už teď víme, že si to brzy zopakujeme. Moc nás to totiž bavilo. :)

 

Veveří týden v obrázcích zde

pátek 20. září

Týden s kalendářem u Opičáků

  • Škola

Tento týden jsme se od začátku věnovali času. Mluvili jsme o tom,jak čas plyne a jak toho můžeme využít. Jestli je dobré čas sledovat a k čemu nám je kalendář. Protože touhle dobou obvykle dozrávají šípky, udělali jsme si každý svůj šípkový keř na papíře.

V matematice jsme se tento týden dostali k novému prostředí Děda Lesoň. Abychom pořádně pochopili, jak je možné, že je kočka silnější než myš a že husa je stejně silná jako kočka a jedna myš, šli jsme si sami poměřit síly.

V českém jazyce se nadále věnujeme vázanému písmu a hodně jsme četli. Pokračovali jsme ve volném psaní. Pamatujeme si, že jména se píší vždy s velkým písmenem na začátku.

V angličtině jsme kromě stálého opakování učiva 1. třídy pokročili k hláskování abecedy a novým slovíčkům, týkajícím se zvířat. Novou slovní zásobu si již pravidelně zapisujeme do slovníčku. Na tento týden jsou to následující slova:  the alphabet, an animal, a dog, a cat, a mouse, a tiger, a bird, a snake. A aby nás to více bavilo, namalovali jsme si svá oblíbená zvířátka akvarelem venku na sluníčku.

Jak jsme se měli, se můžete podívat zde.

pátek 20. září

Klid v lese

  • Školka

Náš první výlet se opravdu vydařil! Z místa srazu jsme odcházeli natěšení a slzička se vyskytla jen výjímečně. Cestu autobusem jsme zvládli na výbornou a neutrhli jsme si žádnou ostudu :-) . Celé dopoledne jsme lítali po kazínském lese, modrá obloha a slunce nad námi , voňavé jehličí a spousta hub pod námi. Stavěli jsme domečky, hráli si na rodinu na výletě, hledali houby nebo jsme si jen tak povídali a prostě spolu byli. Užili jsme si to a těšíme se na další výlet!

A mezitím jsme od pondělí do pátku tvořili z modelíny, abychom rozcvičili ruce a rozvíjeli tím naši představivost. Dech jsme si procvičovali foukáním do lístků, které jsme sebrali na zahradě. A při tom sběru jsme zjistili, že se sice podzim už blíží ale barevných lístků je pořád hodně málo. Uvidíme, jaké to bude za týden, za dva. Už umíme jógovou sestavu Pozdrav slunce a Mám rád.  Různými hrami jsme se snažili zapamatovat si jména kamarádů (jde pořád nějak ztuha :-) , dokonce v rámci hry Potkávání jsme si zkusili jaké to je, potkat v herně kamaráda a hezky se na něj usmát, za chvíli ho potkat a podat mu ruku, za chvíli mu říci AHOJ a dokonce ho i pohladit. A při tom všem jsme si s Jitkou prozpěvovali písničky na naše vystoupení na Posvícení. Některé jsou legrační, tak nám jde pěkně od ruky :-)

Proběhla první keramika a první lego…a na zahradu se nám přitoulal malý zraněný ježek, a tak Jindřiška nelenila a odvezla ho do záchranné stanice. Tak snad to dobře dopadne!

Na fotky se podívejte ZDE

pátek 20. září

3. Týden ve Stodole – Slunce svítí a nám je hej

  • Lesní MŠ Na dvorečku

První pondělí v novém školkovském roce, kdy nám konečně nepršelo. Mokro, ale bylo a tak holinky na nožičky a batůžky na záda. Ale né daleko. Pomaloučku přes potůček mokrou nohou do kopečka k ohništi. A tam pohodička se svačinkou a různými hrami na honěnou mezi vlky a ovečkami. A pak ta hustá houpačka a smích od ucha k uchu. Vůbec se nám nechtělo na oběd. Naštěstí nás čekalo jen z kopečka dolů šup! A v mističkách hustá, vkusná, chutná „šrečí špenátofka“. A pak Karlík a s Továrnou na čokoládu. To už v pelíškách zachumlaní nasloucháme hlasu Domči, naší milované průvodkyni. 

úterý bylo chladné ráno . Po nakrmení králíků a morčat jsme se pozdravili ve společném kruhu a pak si ještě zopakovali naše jména jen v kroužku Stodoláčkovém. Je pro nás důležité abychom se všichni znali jmény. Pak jsme vyrazili na sluníčko k ohništi a tam posvačili a u toho jsme si povídali o hasičích a usnesli se na tom, že bychom je šli rádi společně navštívit. Nelenili jsme a hned zavolali Řevnických hasičům a domluvili si u nich v říjnu návštěvu. Pak jsme vyrazili obhlédnout novou stezku……..a hledali dudlíkový strom, o které nám pověděla Madlenka. PO cestě jsme pozorovali mravence v mraveništi a zpívali u toho naši oblíbenou……Mravenci v kredenci……

Ve středu nás ráno trochu zábly ručičky a tak jsme se zahřáli chůzí do kopečka ke psím hrobům. Tam jsme si dali sváču a putovali dál nahoru. Zastavili jsme se na místečku kde na nás trochu vykukovalo sluníčko a tam jsme si pohráli. Stavěli jsme domečky pro skřítky, plyšovou myš, hráli na vojáky, anebo skládali barevnou mandalku z šišek, listí, větviček a jiných přírodnin. Pak byl čas se vrátit. Odpoledne nás na Dvorečku čekal ohýnek s rodiči, a tak jsme sebou vzali klacky a klacíky co kdo unesl. 

Kdyby každý čtvrtek byl jak tento, chtěl bych do školky chodit jen v den tento. Dnes se všichni v kruhu sešli. Robo oči připomněl a do nich se zahleděl. Tomáš zase dožínky a kvas. Nejdříve jsme chrastí nakupili, oheň slovanského typu vzplál a pak celé dopoledne české trdlo na klacíkách pekli, s cukrem, máslem pojídali a tu energii do běhání po dvorečku dali. Počasí nám vskutku přálo a tak obídek jsme venku snědli. Odpočinek v jurtě byl jak balzám. Ale sluníčko nás venku opět táhlo. Jsme přec z lesní školky a taky všech živlů milovníci. Jara, léta podzimu i zimy, ano to jsme my děti a průvodci ze Stodoly a Habroví.

pátek jsme zamířili na svačinu k ohništi, abychom se trošku ohřáli na slunci. Pak jsme tvořili ozdoby z květin. Náramky, vílí korunky, náhrdelníky pro maminky. Pak jsme se ještě vydali na místo kam chodívají divoká prasata. Prohlédli jsme si posed, prasečí jezírko a rozhrabanou hlínu. Pak jsme ještě prozkoumali březový háj a šli zpátky na Dvoreček.

pátek 20. září

Brouci týden po adapťáku

  • Škola

Brouci si týden po adapťáku užili. V pondělí si naplánovali výlet a v úterý na něj vyrazili. Podmínkou účasti bylo doplnit všechny úkoly z adapťáku. Většina to splnila a tak jsme si užili návštěvu IQ portu. Vyzkoušeli jsme si mnoho fyzikálních pokusů, náš postřeh a největší zábavou byla virtuální realita! Závody na motorce a let letadlem byly skvělým zážitkem! Ve škole jsme začali zpívat písničky na Havelské posvícení. V pondělí jsme také nalakovali naše lavičky, které jsme před adapťákem brousili a natírali lazurou. Intenzivně jsme trénovali násobilku a dělení. Ve čtvrtek měli Brouci první projektový den. Tématem bylo místo, kde žiji. V pátek jsme se kromě učení věnovali i vzájemným vztahům a to konkrétně s Mazáky. Na louce jsme hráli různé hry a sestavili naší pavučinu vztahů! I díky všem sourozencům, které máme napříč jsme pěkně propletení! Byl to týden plný zážitků a intenzivní blízkosti! 

Brouci po adapťáku

pátek 20. září

Babí léto u Stromáků

  • Škola

Podzim ťuká na dveře, ale my si ještě se Stromáky užíváme babí léto, které bylo v týdnu od 16. září více než přívětivé. Po adaptačím pobytu jsme se vrhli do spousty práce. Opakovali jsme vyjmenovaná slova, psali hodně diktáty. V matematice a v objevování světa jsme se hodně zaměřili na práci s mapou a měřítkem. Učili jsme se chápat a počítat poměry, abychom měřítku na mapě porozuměli. Už víme, jak zorientovat pomocí buzoly mapu v terénu, jít podle azimutu nebo ho určit ( už se těšíme na cestu za pokladem…. a najde ho jen ten, kdo bude práci s buzolou opravdu ovládat dobře), připomněli jsme si topografické značky a legendu mapy. Stihli jsme připravit jeden vyučovací a seznamovací blok pro naše nejmladší spolužáky Veverčáky. Vytvořili jsme pro ně u řeky stanoviště, na kterých mohli plnit různé úkoly- poznávat písmenka, napodobovat jejich tvary, hledat obrázky, které s jednotlivými písmenky souvisí, skládat obrazce z parket, poznávat číslice a přiřazovat k nim množství. A hráli jsme seznamovací hry. To bylo obzvlášť oblíbené. My jsme se při setkání naučili, jak mluvit s menšími dětmi, abychom je hned nevyděsili, jak jim srozumitelně vysvětlit pravidla hry, aby je pochopili a my jsme se přitom nerozčilovali. Uznat, že potřebujeme v projevu kultivovat sebe nikoli vytvářet tlak na menší děti, jsme rychle pochopili. Nejcennějším pro nás bylo, že jsme zvládli být otevření, aktivní, respektující a hraví. Pomyslným vrcholem týdne byla naše rukodělná činnost. Začali jsme si pomocí řezbářských nožů, pilek a dlát připravovat tkalcovské rámy. Zatím jen ořezáváme naše donesené klacky. Je to namáhavá práce, ale baví nás. Někteří z nás už z toho mají na rukou mozoly, někteří se už řízli, ale vytrváváme. Ještě nám nějaký čas potrvá, než budou rámy hotovové.  A pozor, začali jsme jezdit na plavání!

Koukněte na fotky

neděle 15. září

Půlka září pryč!

  • Rarášci

 Druhý raraší týden je za námi. Někde ubylo slziček, u někoho přišlo vědomí, že školka je tak nějak napořád, ale že to vlastně není tak hrozný… Vaši naši Raraši už začínají rarašit a to je pro všechny dobré znamení. Jak začnou „zlobit“, máme vyhráno. Už vědí, kde je záchod, že je každé ráno kroužek a zpívání a povídání a pak svačina. Po svačině se jde ven a když bude pršet, taky už půjdeme ven! Už se deště nebojíme, máme holinky, pláštěnky a náhradní ponožky. Protože víte, ta louže, co se vytvoří na parkovišti, je nejen veliká, ale i docela hluboká, dá se běháním dokola úplně roztočit a na to se těšíme! A tak nám docela v pohodě uběhl celý minulý týden, zvykáme si rychleji než jsme čekali. Jen doufáme, že jsme se teď v tom chválení nějak nepředběhli! :-)

Na fotky z druhého týdne se můžete podívat tady

neděle 15. září

Hezký týden skončil Otvírákem

  • Školka

Tak tento týden už jsme pár slz řešili a troufám si říci, že s úspěchem. Snažili jsme se v tu chvíli poskytnout dětem otevřenou náruč, nepopírat jejich emoce, provést je jimi s velkou citlivostí. Vy jste nám při tom byli velkými spojenci, děkujeme, že se na postupu ranních odloučení domlouváme a pravidla pak vzájemně dodržujeme!

I pondělní déšť, kteří mnozí dospěláci nazývali mírně hanlivými výrazy :-) nám přinesl skvělou procházku v dešti, hluboké louže, kterými se tak dobře probíhá a ten důvěrný pocit, když prohřejete sebe i mokré kalhoty u krbu v herně. Ale nejdřív se od rána děti bavily tím, že si samy vytvořily v herně pendolíno a jezdily do Brna a zpátky. A protože nás dospěláky baví přistupovat na jejich hry, tak jsme se okamžitě staly hosteskami a do vlaku jsme jim naservírovaly i svačinu. Evidentně je to potěšilo :-) Od úterý jsme si zpívali nové písničky, učili se jógovou sestavu Pozdrav slunce, na speciálním přístroji od Jindřišky jsme se učili krájet jablka, nakládat do sušičky a vzápětí je pytlíkovat na Havelské posvícení. V ranním kroužku se učíme pořád dokola jména kamarádů a vysvětlujeme si 3 jednoduchá pravidla pro vzájemné soužití. Učíme se ohradit vůči chování, které se nám nelibí, učíme se naslouchat jeden druhému, neskákat si do řeči. Učíme se, že věci mají svá místa a poznáváme, jak nám dělá dobře, když najdeme stavebnici tak, kde má být. Vyrobili jsme společně i plakát na páteční Otvírák, děti připravily základ pro oheň, pomáhaly shrabat zahradu. A v pátečním komunitním kruhu na otázku Péti: „Proč si myslíte, že se dnešní akce jmenuje Otvírák?“ odpověděly bez váhání: „no to je jasný, protože si otevřeme pivko nebo víno!“ :-)

na fotky se podívejte ZDE

 

neděle 15. září

Rytmus dne (2. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Od rána upevňujeme režimové rituály. Sázíme vrbičky jako ranní úkol. Gong nás svolává na ostrou devátou k ohništi. V lese nehážeme kameny. Vyhýbáme se autům všichni na stejnou stranu. U vodárny svačíme v sedě. V potoce si hlídáme, aby nám nenateklo do holínek vrchem. Loučíme se s hracím místem kouzelnou krabičkou. Slušně stolujeme. Klidně odpočíváme. Nasloucháme pohádce o Jácíčkovi. Předškoláci, kteří se dokázali zklidnit, pracují pak s knihou Abeceda. A popisují pro nás nábytek.

Úterý. Veliké stoupání i prudký sešup. Noví i staří kamarádi. Hrajeme si v lese. Klidně i divoce. Pozorujem můrky a sršeň. Sdílíme pocity ve společném kruhu. Odpoledne se předškoláci toulají po hvězdách.

Ve středu jsme prozkoumali území za závorou. Zakázané pro auta, nikoli však pro nás. Pozorovali jsme veverku. Jestlipak neutekla z naší knížky? Při odpočívání jsme pozorně poslouchali, jestli se Jácíčkovi neztratila jeho zrzavá kamarádka. Slavili jsme 6 s naší milou Johankou.
 
Ve čtvrtek jsme sice nedošli daleko, zato jsme postavili spoustu domečků pro lesní skřítky a myšky. Na některých ještě chceme pracovat, museli jsme totiž práci opustit rozdělanou a jít na oběd. Předškoláci po odpočívání počítali o 106.
 
Pátek. Někdo líp, jiný hůř najíždí na pravidelný rytmus. Rytmizujeme s osmi holemi. Hop hop hop, byl jeden strop. V lese se kloužem po zadku za doprovodu ukulele. Čtem Jacíčka a lepíme papírové domky.
 
 

11. stránka z celkem 153« První...910111213...203040...Poslední »