Aktuality

pátek 06. listopad

Dušičky a Halloween day (2.-6.11)

 • Škola

Máme za sebou krásný poprázdninový týden. V pondělí jsme začali druhou lekcí bruslení. Děti již zvládly na ledě být bez hrazdiček (fotky jsou jak z prvního, tak druhého bruslení), pohybovali se obratně, nebojí se, užívají si to. Po návratu do školy  jsme si povídali o dušičkách, děti udělaly krásná přání. Diskutovali jsme společně nad knížkou, co znamená, že někdo žije, co znamená že umře. Co všechno při tom může člověk cítit. 

V úterý jsme cestou na divadlo do školky Jednoho stromu pozorovali přírodu na podzim. Obdivovali krásy jinovatky a mlhy, která se držela nad řekou. Povídali jsme si o stromech, poznávali je cestou. A divadlo o Skřítkovi jsme si pak, řádně promrzlí z venku, užili jak se patří! 

Ve středu jsme ve škole oslavili dodatečně Halloweenský den. Hned ráno jsme mezi námi přivítali irského ducha Jacka-O-Lanterna. Pověděli jsme si jeho tklivý příběh a popovídali si o smrti, odchodech a o tom, co každému z nás nahání strach. Jack nás po celý den provázel, naučili jsme se jeho básničku o 5 dýních – 5 little pumpkins a veselý halloweenský spirituál „I´m gonna sing, I´m gonna dance“. Jack nám dokonce připravil i bojovku na zahradě. Odpoledne jsme pak vyřezávali malé dýňové lucerničky, které jsme našli v Jackově pokladu. Byl to opravdu krásný trošku strašidelně laděný den. 

Ve čtvrtek a v pátek jsme se intenzivně učili! Umíme dvě nová písmenka – M a T. To znamená, že už pomalu zvládáme přečíst první slova a věty… :-) Můžete doma pomalu trénovat. Písmenka teď budou rychle přibývat. Užili jsme si i matematiku, seznámili jsme se se zápisem krokování, stavěli krychlové stavby. Děti zvládají už i opravdu těžké. Musí si je ve třídě zapamatovat a pak postavit v herně, úkol těžký i pro dospěláka! 

Koukněte na fotky: Bruslení, Dušičky, Halloween day

pátek 06. listopad

Hrajeme si, dovádíme, zlobíme…. 2. – 6. 10.

 • Rarášci

Začal nám nový týden a hned od první chvíle bylo jasné, že to bude príma. Sluníčko nám svítilo od dopoledních hodin a my se těšili,  jak dny zalité sluncem strávíme na zahradě. Zpočátku se zdálo, že slunce nebude mít takovou sílu, takže po ránu jsme ještě chodili zakuklení od hlavy až k patě, ale postupem času jsme vrstvy odhazovali a užívali si sluneční paprsky naplno. Byla by škoda takové dny nevyužít a netrávit většinu času pobytem venku. V pondělí jsme si dokonale protáhli své tělíčko a to jak na opičí dráze v herně, tak i při hrabání listí na zahradě. Děti byly jako mravenečkové a s chutí se pustily do práce. S pomocí učitelek a jednoho moc šikovného tatínka se nám napadané listí podařilo shrabat a odvozit na pole. Úterní den však patřil divadlu, které za námi přijelo s pohádkou Skřítek. Ta se nám moc líbila, protože to bylo tak trochu o nás. My jsme totiž taky takoví skřítci :) Dokázali jsme pohádku sledovat celou dobu, nezlobit a naplno si užívat Skřítkovský příběh. No a pak přišla středa. Bylo nás pomálu a tak jsme si řekli, že otestujeme své síly a vyrazíme na delší procházku. Musíme totiž trénovat na adventní výlet, který nás čeká během prosince. A jak jsme dopadli? Myslím, že na fotkách poznáte, že dobře. Nikoho jsme cestou neztratili ani nezakopali. Někteří z nás už byli ke konci trošku unavení, ale to se přeci stává. Ne každý z nás je zvyklý na takové pochodování. Po zbytek týdne jsme si užívali prostory zahrady. Kopali jsme na písku, lítali po zahradě či letěli raketou do vesmíru. Co vám budeme povídat? Bylo to zkrátka prima. Proto nás prosím omluvte, že fotek není tentokrát mnoho, protože při vší té zábavě, kterou jsme měli, se na foťák trochu zapomnělo. Ale z fotek je zřejmé, jak moc jsme si to slunečné počasí venku užívali. Doufáme, že příští týden v tom budeme moci pokračovat.

 

 

Na fotky se můžete podívat zde Hrajeme si, dovádíme, zlobíme….

úterý 03. listopad

Česko německý seminář na téma legislativního ukotvení lesních školek v ČR a Německu

 • OS Jeden strom

  Ve dnech 2. a 3.11. 2015 se ředitelka organizace Jeden strom z.ú. Alena Laláková zúčastnila dvoudenního semináře na půdě min. životního prostředí. Už po několikáté jsme diskutovali se zástupci MŠMT,M Zem., M Zdrav. A M pro MR na téma ukotvení lesních školek ve vzdělávacím systému ČR. Tentokrát jsme čerpali inspiraci i od přítomných německých kolegů. Od zástupců státu jsme mimo jiné slyšeli i slova o vůli se celé problematice věnovat.  Došlo i na téma povinné předškolní docházky. Děkujeme asociaci lesních mateřských škol za možnost setkání se zúčastnit.

10599643_839536732811600_2981199219620771613_n

pátek 30. říjen

Máma, táta, zkrátka celá rodina….. 26. – 30. 10.

 • Rarášci

Co je to rodina? Kdo patří do naší rodiny? S kým a kde bydlím?…. Na tyto otázky jsme během uplynulého týdne hledali odpovědi Pohádka o Veliké řepě se dá využít mnoha způsoby a my jsme si pro tento týden zvolili motiv rodiny. Začali jsme hned v pondělí, když jsme si společně povídali o tom, kdo s námi žije, jak se jmenuje táta, máma či sourozenec (Samozřejmě jsme nesměli zapomenout na zvířecí členy rodiny). Jména nám popravdě moc nešla, ale nejdůležitější je přeci, že víme, kdo je naše maminka a náš tatínek. :) Děti dokonce zjistili, že i my dospěláci jsme bývali kdysi dětmi, poté co jim Renáta ukázala své fotky z raného dětství. Nevěřícně koukaly, jak je možné, že tohle je Renáta. Vždyť my známe jenom tuhle Renátu. :D Ale aby nebylo jen to povídání, zkoušeli jsme také vymýšlet nejrůznější písničky a básničky, ve kterých mamka, taťka, babička, dědeček či jiný člen rodiny vystupuje. A protože jsme ještě malincí a tolik písniček a básniček neznáme vybrali jsme si dvě známější – „Mámo, táto, v komoře je myš.“ a „Měla babka čtyři jablka a dědoušek jen dvě.“ Děti to natolik nadchlo, že jsme tyto melodie poslouchali po zbytek týdne jak v herně, tak na zahradě či v šatně a na záchodě. Zkrátka jsme si užili rodinnou atmosféru plnými doušky. A to myslím doslova, protože podzimní prázdniny nám stavy dětí snížily na minimum. Tudíž jsme si páteční den užili ve společnosti školkáčů při společné výrobě mandaly a společném dovádění na zahradě. Bylo to zkrátka príííííma :) …………………..

 

Na fotky koukněte zde: Máma, táta, zkrátka celá rodina….. 

čtvrtek 29. říjen

26.-30.10. 2015 Výlet v přírodě zkrášlený podzimem…

 • OS Jeden strom
 • Školka

Co jsme dělali uplynulý týden?
Opět jsme se vydali na naši Stezku lesní moudrosti, tentokrát zdobenou podzimem. Trhali jsme trnky a jedli je, ochutnávali jsme vnitřek žaludů a snažili se poznat podle listí dub.
Našli jsme naše osiky a zjistili, že už na nich není žádné listí. Tak jsme jim zazpívali písničku o nich a trochu listů jsme si nasbírali, abychom je mohli společně nalepit na náš obraz ve školce. Rozkrojili jsme šípek a zjistili, že semínka v něm jsou chlupatá a píchají. Jíst je nebudeme, protože by nás škrábala v krku. Také už víme, že na houby saháme jen pokud se na tom domluvíme s dospělákem, protože by mohly být jedovaté. Všimli jsme si, že většina javorů má napadené listy černými skrvnami. Ála si jeden list vzala domů, aby se pokusila zjistit, co je to za nemoc, která javory napadá. Také jsme vylezli na vyhlídku na Vonoklasy, abychom se pak z kopce rozeběhli k Borkovi na zahradu, kde jsme si rozdělali oheň. Moc to ale nešlo, protože jsme měli z lesa samé vlhké dřevo. Zachránila nás březová kůra, která hoří i vlhká! A opět jsme utržili jedno žihadlo od lesních včel. Když nám se ty úly v lese tak líbí!
A že nás barevná příroda skutečně lákala dokazuje i naše procházka, kdy jsme sbírali barevné listí a vyráběli létající dráčky nebo naše mandala z všelijakých přírodnin. Podzim nás prostě baví!

KOUKNĚTE NA FOTKY: Stezkou lesní moudrosti…

Následující týden budeme opět hodně v přírodě…budeme si užívat podzimu ve všech jeho podobách… co doma, když je venku tak dobře?

pondělí 26. říjen

Poděkování za pomoc pro domov Sue Ryder

 • OS Jeden strom

Sbírka pro domov Sue Ryder- děkujeme všem rodičům a přátelům, kteří nám do Jednoho stromu nosili věci. Děkujeme naší nové týmové posile Hance Černohorské, že vše zorganizovala, věci vybírala a doručila.
……..tlumočíme vzkaz od ní………
Děkujeme všem dárcům!
Nevěřili jsme (vlastně nevěřily..samé ženy…), že bychom mohly na letošním rodinném bazárku, s tak nízkými cenami botiček, světříků, triček, plyšáků, kočárků atd., přesáhnout 70.000 Kč. Včera večer se to sečetlo a Sue Ryder se předá celých 90.500 Kč!! Máme velkou radost! Díky všem dobrovolnicím za 3 dny třídění, sobotní prodej a rychlý úklid, školám a centrům za sbírky darů! Neprodané věci si navíc odvezly do azylového domu, uprchlíkům a také na Ukrajinu. Kdy bude další bazárek ještě nevíme, ale dáme vědět!
Hanka Černohorská

neděle 25. říjen

19.-23.10. 2015 Co nám dala zahrádka…

 • OS Jeden strom
 • Školka

Že život není jen o zábavě a radovánkách už víme…a že se o mnoho věcí musíme zasloužit sami také…a tak jsme se uplynulý týden vrhli na naši zahrádku…abychom se podívali na to, co nám, po celoroční péči, dala..a že práce může být současně i zábava, jsme se přesvědčili na vlastní kůži…A tak jsme s nadšením nám vlastním sklízeli brambory, dýni hokaido a řepu. Z vykopaných brambor (objevili jsme i jednu fialovou a batátu!) jsme si připravili těsto na placky  a upekli je částečně v troubě a částečně u Jardy ve venkovní peci. Zkoušeli jsme vše – škrábat, loupat a rozdělávat oheň. Z dýní jsme uvařili dýňový krém. K tomu jsme si prozpěvovali písničky Osika a Slunéčko zachází za hory. A také se nám při práci hodila halekačka: „Voláme na hory, že pečem brambory! Voláme na lesy, až budou dáme si!“ A kdo neměl zrovna chuť vařit, pomáhal na zahradě hrabat listí. Z řepy jsme si vyrobili přírodní tiskátka a barvili jsme společný obrázek červeným kořenem i zeleným listem. Následná pohádka o řepě měla velký úspěch! Kdo chtěl, účinkoval, komu se nechtělo, dělal nadšeného diváka. Páteční koncert Vivaldi tě pobaví byl tou pomyslnou třešničkou závěru krásného týdne. Naše děti obsadily první řadu a jednoznačně patřily k těm, kdo si umí hudbu spontánně užít. A ve správném chování na koncertě trumfly i školáky v zadních řadách!

 KOUKNĚTE NA FOTKY: Sklízíme zahradu a  Pohádka o řepě a Vivaldi tě pobaví

Následující týden budeme zazimovávat zahradu.

sobota 24. říjen

O veliké řepě…. 19. – 23. 10.

 • Rarášci

Dědek řepu zasadil, u pole se posadil. Řepa vyrostla velká, převeliká….A jak to bylo dál? Že nevíte? Vaše děti Vám jistě rády poradí. Znají tuhle pohádku od začátku až do konce. Proč? Protože jsme se téhle pohádce věnovali celý uplynulý týden. Důležité bylo v první řadě dětem celý příběh připomenout. Jak to vlastně celé bylo, kdo řepu zasadil a kdo byl velkým pomocníkem. A věřte, že od Renaty se to poslouchalo jako od maminky či tatínka. :) Ale to nebylo všechno. Poslouchat vyprávění, to by pro nás bylo trochu málo. Museli jsme přeci jen zapojit i mozkové závity a hlavně tu paměť abychom věděli, kdo přišel jako první pomocník a kdo byl tím posledním,  s jehož pomocí se podařilo řepu vytáhnout. O pomoci jsme si také společně hodně povídali. Je přeci důležité si navzájem pomáhat. Mamince s vařením, tatínkovi s opravami rozbitých věcí a paní učitelce s úklidem (Protože ty hračky nevytahala sama :) ). Takže zkrátka o pomocníky nebyla tento týden nouze. Znáte to. Jeden řekne, že to bude dělat a všichni to po něm zopakují (to platí i v případě, že to dělat nebude). Síla kolektivu je prostě obrovská. Vyprávění nám rozhodně nestačilo.Ať už to bylo vyprávění příběhu nebo povídání o tom, komu a s čím pomáháme. Museli jsem si řepu také namalovat a vytvořit tak obrovské řepné pole. Čím jiným zakončit celý týden než řepnou hostinou? A víc než samotná ochutnávka řepy, nás bavilo ji krájet a malovat s ní na prkýnko, protože ta řepa, světe div se, hrozně barví. Ale měli jsme tu i děti, které nakrájenou řepu místo na plech házely rovnou do břicha. http://www.jedenstrom.cz/velike-repe-19-23-10/Ferda jistě ví o čem mluvím :) Zkrátka se nám týden s řepou vydařil od pondělí až do pátku. Nebudete mi to možná věřit, ale slzy jsme tento týden vůbec neviděli….

Na fotky se koukněte zde O veliké řepě…

pátek 23. říjen

A E I O U

 • Škola

V týdnu od 19.-23.10. jsme si hodně hráli s písmenky a už děti umí všechny samohlásky. Písmenka jsme tvarovali z různých materiálů i ze svých těl. Byla to zábava. Také jsme se poprvé seznámili se záznamovou tabulkou, děti měly opravdu radost, když přišly na to, jak do ní zapisovat a jak z ní číst :-)  

Středeční anglický den byl tentokrát ve znamení povídání o ročních obdobích a speciálně o podzimu a jeho plodech. Na úvod jsme si zopakovali celý náš ranní rituál skládající se ze 3 básní, na které navazujeme a nabalujeme otázky. Už umíme What´s your name? How are you? What´s your favourite colour? What´s your favourite animal? What do you like? Pak jsme se podívali, co skrývá tajemného náš „magic bag“. Schválně, ať Vám děti vyjmenují 5 věcí, které v „magic bag“ byly schovány. Naučili jsme se již celou rýmovačku na všech 11 základních barev a společně si ji zaskákali na naší barevné dráze. Naučili jsme se také pohybovku spring-summer-autumn-winter a společně vybrali barvy pro jednotlivá roční období. Pojmenovali jsme si podzimní plody. Zazpívali jsme si novou písničku o listu padajícím ze stromu a pak si jí namalovali, nejprve společně na tabuli a pak každý sám na papír. 

V multikulturním bloku jsme si zopakovali německé počítání. Vyprávěli jsme si a také trochu zahráli pohádku z knížky Pohrátky „O vzteklém větru – Monsieur le Ventovi“. Povídali jsme si o vzteku a o tom, jak se s ním vypořádat, abychom jej ze sebe vyplavili, aniž bychom sami sobě i ostatním ublížili. Pak jsme vztek malovali, pořádně jsme se u toho vyřádili. Papíry jsme pak roztrhali na malé kousky a sestavili z nich krásné obrazce, které jsme nalepili na nový papír. http://www.jedenstrom.cz/e/Je to jeden z možných způsobů, jak upustit páru. Za úkol mají děti vymyslet, jak jinak se ještě se vztekem dá vypořádat.

Příští týden jdeme poprvé v pondělí bruslit! :-)  

Koukněte na fotky: A E I Y O U

čtvrtek 22. říjen

Fotky z otevírání jurt

 • OS Jeden strom

Slavnost otevírání jurt fotil náš kamarád Ondra Mika. Moc děkujeme za fotky. 

Nasajte jejich atmosféru. Ondro, děkujeme.

OTEVÍRÁNÍ JURT

http://www.jedenstrom.cz/fotky-otevirani-jurt/

115. stránka z celkem 141« První...102030...113114115116117...120130140...Poslední »