Aktuality

neděle 16. listopad

Ale nakonec jsme se pochlapili :-)

 • Rarášci

Legendu o sv.Martinovi jsme dětem chtěli přiblížit, hledali jsme jen cestu, aby to bylo co možná nejjednodušší, nejsrozumitelnější. Krátkou příhodu o setkání vojáka Martina a žebráka jsme jim sehráli a na základě toho se pak týden nesl v duchu pomoci druhému. Klukům se líbilo rozsekávání pláště pomyslným mečem, holčičky si okamžitě ze dvou polovin udělaly „plesové šaty“ :-) . A hned poté jsme si v pondělí nabrali potřebné náčiní a vydali i se školkáči na zahradu k Zahradníkům (Justýnce, Jeremiášovi a Jeronýmovi). Po delším pobízení došlo opravdu ke krátkému pomáhání :-) . Je naprosto jasné, že lákadla typu houpačky, trampolíny, čerstvě utržených červených jablek a spousty ořechů po chvíli vyhrála a když se potom z ohně vyndaly upečené brambory, listí hrabaly už jen učitelky…V úterý jsme se ale rozhodli pomoci na zahradě Jardovi, hrabalo se, odváželo a musím konstatovat, že minut to trvalo přece jenom více! Středa už patřila světlu, které na podzim ubývá. A tak jsme si ho přenesli do herny a světýlko v lucerně nám vydrželo i k pohádce na dobrou noc po obědě. Čtvrtek byl provoněn pečením martinských rohlíčků. Ani nevíte jaký je to vzácný pocit, když skončí něco takového jako je karanténa a vy se už zase můžete vrátit ke svým starým dobrým zvykům. Zaplaťpánbůh. A v pátek jsme pomohli našim zvířatům na zahradě a perfektně jim vyčistili kotec. Tak co říkáte, docela jsme se během týdne pochlapili, „vo tom teda žádná“! :-)

Tak určitě koukněte na fotky:A nakonec jsme se pochlapili :-)

pátek 14. listopad

Svatomartinský týden v přípravce (10. – 14.11.2014)

 • Škola

Týden Svatého Martina jsme vyhlásili jako týdnem pomoci. A vrhli jsme se na to zhurta! V pondělí jsme v Jednom stromě pomohli na zahradě a vyrobili malé překvapení. Úterý bylo dnem kouzel – ve chvíli, kdy jsme si povídali o Svatém Martinovi, jeho dobrých skutcích a červeném plášti, tak na dveře zaťukala Andulka a představte si, měla na sobě červenou bundu a přinesla nám těsto na vánoční perníčky. To bylo magické! Stihli jsme i upéct svatomartinské rohlíčky, začali jsme malováním do mouky – děti nejdříve napsaly své jméno a pak jméno Martin! Odpoledne leckdo z vás dorazil na Svatomartinskou slavnost do Jednoho stromu, svařený džus voněl a lampiónky nám dělali radost cestou k lávce! Protože nám v pondělí vítr příliš nepřál, rozhodli jsme se zkusit štěstí znovu a vyrazit na trestnou výpravu za foukajícím větrem. Bohužel opět bezúspěšně, ale vytrvalost a elán nám přeci jen umožnily zvednout dráčky nějaký ten metr do vzduchu (samozřejmě za neustálého běhu, ale o to nešlo – letěly). Uvědomili jsme si, že draci nejsou jediní, kdo létá a vzpomněli jsme si na ptáky, o kterých jsme si důkladněji povyprávěli následující den. Dokonce jsme si jednoho vyrobili. Nejvíce nám dalo zabrat obkreslování a vystřihování peří, ale i s tím jsme se popasovali a výsledek je fenomenální – jenom vzlétnout… A týden jsme zakončili ve Švandově divadle na představení Popelka! 

Koukněte na fotky: Týden dobrých skutků

A příští týden hurrrrááá na EXPEDICI!!! 

středa 12. listopad

Zkoušky rodičovsko pedagogického pěveckého sboru

 • OS Jeden strom

Do začátku Adventu zbývá 17 dní, a tak není divu, že se dnes, ve středu 12. listopadu, poprvé sešel „jednostromácký“ rodičovsko pedagogicko amatérský pěvecký sbor, aby začal nacvičovat na adventní zpěvy a koledy na Adventní zastavení, které letos nebude v černošickém kostele, ale pod širým nebem ve dvoře Všenorské Cidrerie. Na andělské adventní zastavení se můžete těšit v pondělí 1. prosince. A vezmeme to pěkně v rytmu a z vesela. Dnes nám to s houslemi, varhany i kytarou pěkně šlo! Další zkoušky pro zpěváky proběhnou 22.11. od 17,30 v naší škole Jednoho stromu a ve středu 26.11. od 17,00 v Centru Jednoho stromu v Dolních Černošicích.

Případné dotazy zodpoví Alena Laláková, tel. 777 258 450

neděle 09. listopad

Týden (od 3.11.) vzájemné pomoci a jak to bude příště…

 • OS Jeden strom
 • Školka

V sychravém podzimu světla venku ubývá, ale nadále zůstává v našich srdcích.. Je na nás, abychom ho denně posilovali, aby jeho plamínek nezhasl.. Proto jsme uplynulý týden vyhlásili týdnem vzájemné pomoci, Dušičky byly na úvod více než symbolické. Při zapálené svíčce jsme zavzpomínali na lidi, kteří už nejsou mezi námi, a popřáli jsme jim milé pozdravy do země věčného odpočinku. Povídali jsme si o smrti jako o nedílné součásti života, naše dojemné povídání jsme zakončili čtením poetické knížky o umírání. Naštěstí jsou pořád ještě některé věci v rovnováze, světlo střídá tmu  a radost zase smutek, zakončili jsme dušičkový den oslavou nového života – Nikolky nové sestřičky. A protože se blíží svátek sv.Martina, který je neodmyslitelně spojen s pomocí bližnímu, povídali jsme si o tom, jak a proč lidem pomáháme. Co to přináší jim a co nám, jaká může být pomoc a jak můžeme pomoct my, malí. Denně pak před obědem navrhujeme ty z nás, kdo nejvíce nezištně pomáhali. Kdo byl nejvíc všímavý a dokázal podat pomocnou ruku tam, kde je třeba. Na toho, kdo do příštího pátku získá nejvíce návrhů, čeká Řád červeného pláště, jako symbol pomoci z legendy o sv.Martinovi. Hráli jsme hru na spolupráci, obměnu pexesa. Tančili jsme při hudbě, každý měl v ruce předmět, který se mezi námi vyskytoval ve dvojím provedení. Při písničce jsme chodili mezi sebou a pobaveně své předměty donekonečna vyměňovali. Když přestala hudba hrát, měli jsme za úkol najít člověka, který drží v  ruce stejný předmět. A tak jsme chodili mezi sebou a volali: „míček“, „ořezávátko“, „autíčko“…Jaká byla radost, když jsme našli k sobě správného kamaráda, úsměvy a objetí nebraly konce. A jelikož máme, kromě her, rádi i pohádky, kde se pomoc vyskytuje velmi často, zahráli jsme si na pohádku O zlatovlásce. A tak jsme na zahradě hledali perly, živou a mrtvou vodu a lovili prsten ve vodní nádrži. Děti hra strhla natolik, že si jí celé dopoledne hrály do omrzení a samy si ji režírovaly. V závěru týdne jsme měli ve školce zlého čaroděje, jehož životy se skrývaly v kouzelných lentilkách. Podařilo se nám je, pomocí brčka a našeho silného dechu, přenést z místa na místo a tím čaroděje připravit o jeho životní sílu. Týden to byl nabitý, plný her a krásných zážitků. A nad dobrým srdcem některých dětí jsme se upřímně dojímali…

KOUKNĚTE NA FOTKY: První listopadový týden

Následující týden budeme pokračovat ve vzájemné pomoci. V pondělí půjdeme pomáhat na zahradu k Zahradníkům s podzimními pracemi a v pátek pojedeme na výlet k Trpákům, jejich zahrada rovněž čeká na naši pomoc. U ohně nás tam čeká závěrečné slavnostní vyhlášení Řádu červeného pláště. Oslavíme svátek sv.Martina, uspořádáme slavnost, upečeme svatomartinské rohlíčky. Budeme si pomáhat…

Cíl: Pomáháme si

       Učíme se všímavosti a empatie

 

PONDĚLÍ –   pomoc u Zahradníků (v rámci běžného dopoledního programu)

ÚTERÝ –       15,30 Svatomartinská slavnost – školka Jednoho stromu

STŘEDA-       14,30 – 14,55 angličtina

ČTVRTEK –    14,30-14,55 angličtina

                          15-16 a 16-17 keramika

PÁTEK –         výlet do Vonoklas k Trpákům (info v mailu)

 

Krásný podzimní týden, světlo v srdci a radost z každého dne vám přeje…tým Jednoho stromu

 

neděle 09. listopad

U Rarášků maloval podzim

 • Rarášci

Tak podzim maloval u Rarášků celý týden, naši milí. A v centru pozornosti byly krásně barevné podzimní listy. Hráli jsme „listové pexeso“, přiřazovali jsme dvojici listů k sobě. Kouzlily jsme barvami a vytvořil si tak každý svůj originálně probarvený lístek. No a náš jablíčkový strom pověšený na komíně v herně jsme už museli přece vyměnit za ten podzimní. A tak jsme na něj listy i obtiskávali. A stejně jsme se nejvíc vyřádili, když nám Rarášek přinesl do herny padák a listí létalo vzduchem. Původní záměr byl: hezké hry s padákem, trénování při hře s ním pojmů „nahoru, dolů“, trénování trpělivosti při počkání na „teď“. Skutečnost byla jen trochu odlišná…. řádily jako tajfun!:-))A bylo to super!

 

Koukněte na fotky zde:U Rarášků maloval podzim

pátek 07. listopad

S ještěrkou se rozloučili, draka přivítali… (3.-7.11.2014)

 • Škola

Tento týden byl plný zážitků, činností, vzpomínání a objevování. V pondělí jsme zavzpomínali na všechny, co již nejsou mezi námi. Dokonce jsme jim vyrobili přání – hvězdičku, kterou jsme pak pověsili na mříž u našich dveří. V úterý jsme si vzpomněli na vše kolem ještěrky, co jsme všechno zažili, kde jsme byli, jaké vědomosti jsme se dozvěděli a s ještěrkou se rozloučili…

Středa už patřila něčemu novému, potkali jsme se s dalším společníkem našeho známého Dědy Roka – Drakem. Seznámili jsme se důkladně se všemi jeho podobami: mýtickým drakem čínským, varanem, podvodními živočichy dříve považovanými za draky… a hlavně s drakem létajícím. To bylo obzvláště důležité, neboť nás čekala jeho výroba. Sešlo se nám 10 překrásných návrhů, ať už s motivy obličejů, gormitů nebo piráta. Společně jsme vybrali návrh našim srdcím nejbližší a dali se do malování. Už se nemůžeme dočkat, až našeho draka uvidíme v pondělí ve vzduchu. Snad nám počasí a vítr bude přát. Pohráli jsme si s písmenky D, R, A, K a naučili se několik nových básniček. Nejvíce zážitků jsme prožili v pátek – vyvézt se lanovkou na Petřín a navštívit magickou jeskyni bylo báječné! Museli jsme být potichu, abychom nevzbudili draka a pana Reona :-) Ochutnali jsme trochu dračí krve a kdo si troufl mohl strčit ruku do dračí tlamy! Hodným dětem ruce neukousl, tak radši večer koukněte, zda vašemu dítku něco nechybí :-)  

Koukněte na fotky: Drak nás učí létat

středa 05. listopad

Byl přijat zákon o dětských skupinách

 • OS Jeden strom

Vážení rodiče,
před několika málo okamžiky ( 4.11. 2014)  bylo v poslanecké sněmovně přehlasováno veto prezidenta M. Zemana a byl tak přijat zákon o dětských skupinách.
Nezastíráme opětovné zklamání a deziluzi, které v nás tento krok PS ČR vyvolal.
Poslanci slibují rychlou novelizaci daného zákona a my doufáme, že se jim dá věřit.
Za organizaci Jeden strom, která v těchto dnech naopak dosahuje úspěchu při své transformaci z občanského sdružení na zapsaný ústav a při jednání s úřady ohledně zřízení školy, si vám dovoluji napsat, že budeme hledat cesty k tomu, aby se na naší práci, přístupu i fungování organizace přijetí tohoto zákona neodrazilo.
Možná nás čeká cesta, která nebude jednoduchá, ale my chceme fungovat dál i přes případné těžkosti.
Jsme rádi, že stojíte na naší straně a jste nám nápomocní radou nebo konkrétním činem. Moc si toho vážíme.
Období, které máme před sebou si o vaši pomoc jistě řekne samo.

O dalších krocích a výsledcích vyjednávání v rámci připravované novelizaci vás budu průběžně informovat.

Teď se potřebujeme nadechnout a dát hlavy dohromady.

Děkuji

Za všechny z Jednoho stromu a Dvorečku zdraví

Alena Laláková, ředitelka Jeden strom z.ú. 

úterý 04. listopad

Jsme zdárně u konce transformace z o.s. na z.ú.

 • OS Jeden strom

Neuvěřitelné se stalo skutkem. Proces transformace organizace Jeden strom z občanského sdružení na zapsaný ústav dosáhl zdárného konce. Po čtyřech měsících od doručení dokumentace k soudu, jsme konečně dostali oficiální rozhodnutí, že je transformace odsouhlasena a my budeme zapsáni do rejstříku ústavů.
Chceme tímto veřejně poděkovat advokátní kanceláři JŠK, jmenovitě Evě Novákové a Míše Remešové, za nezištnou právní pomoc. Vzhledem k tomu že nikdo nic nevěděl a my jsme prý byli první v ČR, kteří tímto právním procesem v souvislosti s přijetím NOZ prošli, jsme rádi, že jsme dosáhli zdárného konce. Na nás se to „prý naučili“. Tak doufejme, že to bude k užitku i ostatním neziskovkám. UF!

neděle 02. listopad

Podzimně hravý týden od 27.10. a Dušičky a pomoc bližním ve dnech příštích

 • OS Jeden strom
 • Školka

 

Týden od 27.10. byl poznamenán státním svátkem. Někteří si prodloužili víkend a někteří si dokonce udělali i malé prázdniny. A ti co ve školce zůstali, si užívali prostoru školky po svém. V pondělí jsme si trochu zatančili a taky jsme si hodně hráli. A protože už na zahradě stromy hodně opadávají, museli jsme i trochu pracovat. Ale hrabání listí nás baví! Ve středu jsme si museli sami uvařit…bramboračku. U společně prostřeného stolu s Rarášky nám móc chutnala! Konec týdne byl hodně hravý, ale i tak jsme zvládli vyrobit nějakou tu parádu pro naší školku, ať jí to sluší – řetězy ze šípků a slámy. V pátek jsme oslavili Vildovy narozeniny, a přivítali jsme mezi sebe vzácnou návštěvu, malá miminka Péťu a Pavlíka, sourozence Matěje a Vendy. A hráli jsme hry. Z kouzelného klobouku králíky tahat neumíme, zato her tam máme mnoho, a tak jsme hráli všechno možné. Hry běhací i na spolupráci… Bylo nás málo, a tak jsme si mohli dovolit ovládnout prostor celé školky. A víte, jak reagují děti, které si samy spontánně vymyslí hru na schovku a vy jim dovolíte schovávat se i tam, kde normálně nemohou, třeba v jídelně? No vydrží u toho hodinu a strašně je to baví! J.

KOUKNĚTE NA FOTKY: Poslední říjnový týden

Následující týden začneme vzpomínkou na lidi, kteří už nejsou mezi námi, popřejeme jim něco hezkého do země věčného odpočinku a budeme si povídat o smrti, která je nedílnou součástí života. A protože nás už brzy čeká svátek sv.Martina, který je spojen s pomocí druhému, u tohoto tématu ještě chvíli zůstaneme. Budeme si povídat o pomoci, dobrých skutcích, empatii, o ubývání světla venku a o světle v nás….

Cíl: Dušičky

       Pomoc bližnímu, význam dobrých skutků a empatie

 

STŘEDA –   14,30 – 14,55 angličtina

ČTVRTEK -  14,30 – 14,55 angličtina

                     15-16 a 16-17 keramika

 

Krásné podzimní dny, méně mlhy venku a více světla v duších vám všem přeje…. tým Jednoho stromu

sobota 01. listopad

Raráškovoškolkáčový týden

 • Rarášci

Byl to týden, kdy jsme:

- Se spojili se školkáčema a hráli, zpívali a blbli jsme společně

-  jedli u jednoho velkého nazdobeného stolu

- si v pondělí pochutnali každý na jídle od maminky a ve středu jsme si museli každý oloupat tu svou bramboru a mrkev – kde by se totiž jinak ten oběd vzal?! :-)

-  neustále a pořád dokola hrabali listí na zahradě – a pořád je ho na tom stromě dost!

-  se učili půjčovat si vzájemně hračky, pomáhat si a kamarádit se s těma většíma

-  hráli na babu a pak přistoupily my dospělé na to, že budeme plnit úkoly, které si děti vymyslí v již dávno známé hře „nebe, peklo, ráj“ a tak jsme musely například dělat kotrmelec nebo hvězdu!

- NAPROSTO PŘIROZENĚ ZJISTILI, ŽE JE NÁM VŠEM DOHROMADY V JEDNÉ HERNĚ MOC DOBŘE! (i když to občas vypadalo, že školka lehne popelem) :-)

 

Koukněte určitě na fotky: Raráškovoškolkáčový týden

115. stránka z celkem 124« První...102030...113114115116117...120...Poslední »