Aktuality

čtvrtek 20. prosinec

Angličtina u Brouků 19.9.

  • Škola

 
Katerina´s a Milena´s group:
 
Poslední předvánoční angličtinu jsme pojali tvořivě a hravě. Děti zdobily a pekly, u toho poslouchaly písničky na přání. Nebylo to zdobení stromku nebo pečení cukroví, jak by se dalo očekávat, ale zdobily a pekly svoje vlastní pizzy. Aže se po nich zaprášilo! 
Říkaly jsme si hádanky na procvičení slovíček z Vánoc (What am I? I have four legs, I can fly, I have a red nose, I guide Santa’s sleigh = I am Rudolf the Red Nosed Reindeer, apod.). Novější byla slovíčka: wrapping paper, holly, stocking, chimney, tinsel, mistletoe, mince pie, sleigh, candy cane, cracker).
Děti si vytvořily oblíbené skládanky „Nebe, peklo, ráj“ (fortune tellers) a kreativní vánoční přání, na kterých figurovaly jako elfové. U toho jsme si povídali o tom, jak se slaví Vánoce v některých státech světa (Austrálie, Japonsko, Francie, Německo, Dánsko, Indie, Čína).
 
Milena´s group:
Věnovali jsme se tématu kindness = laskavost a vlídnost (kindness). Erik vysvětlil dětem následující: What is kindness? How could you show kindness? Why is it good to be kind? What can we do? a přečetl nám svůj „Kindness journal“. Děti si samy určily, jaké dobré skutky před svátky uskuteční a po Novém roce se budeme dál bavit o jejich realizaci :-) .
 
Katerina´s group:
Formou her jsme si osvojovali slovní zásobu okolo vánoc za zvuku vánočních koled.
 
Navzájem jsme se obdarovaly dárečky a spokojeně jsme se v posledním bloku koukali na pokračování filmu Wonder. 
Na fotky se můžete podívat zde.
Merry Christmas and Happy New Year 2019!
 

neděle 16. prosinec

Marčíkovská pohoda ve školce

  • Školka

Celý týdnem prostupovala pohoda, skvělá nálada, trochu toho dojetí a dva hezké divadelní zážitky. V pondělí v malém divadélku na Kampě a představení Kapr Karel. A co víc! Dokonce při cestě zpátky ještě zastávka u pražského Jezulátka…já tam nebyla ale kolegyně i děti přijely ve velmi vánoční náladě.

Od úterý se už nacvičovalo na besídku dopoledne i odpoledne. Zpíváme, dotváříme kulisy, dotahujeme jednotlivé scény – a to vše pod vedením energické režisérky Terezy Lalákové :-) Už má i svůj režisérský hrníček, jen to pověstné křeslo ji ještě chybí. Také po volných chvilkách dotváříme malé vánoční překvapení pro rodiče, abychom je na besídce měli čím obdarovat. 

Čtvrtek patřil sv.Lucii. Povídali jsme si o ní legendu v kroužku, svým pevným přesvědčením a vírou nám připomínala sv.Barboru, na kterou si děti vzpomněly. A jelikož jsme se mimo jiné dozvěděli, že je sv.Lucie také patronkou nevidomých, zkoušeli jsme při obědě jíst se zavřenýma očima a na vycházce jsme se chvíli museli orientovat i když jsme měli oči zavázané. 

Páteční dopoledne patřilo panu Marčíkovi a jeho Putování před Betlémem. Přišli na ní i kamarády z naší lesní školky a vešla se alespoň jedna třída naší školy (škoda že ne všechny ale příště to zase prostřídáme). A těch 60 dětí hodinu koukalo, zpívalo, smálo se. A těch pár dospělých, kteří seděli mezi nimi se usmívalo, dojímalo a jestli existuje chvíle, kdy si člověk naprosto jasně uvědomí podstatu a krásnu adventního času, tak to bylo právě tehdy…A to do morku kostí.

Na fotky se podívejte ZDE

 

 

 

 

 

 

neděle 16. prosinec

Ježíškova vnoučata (15. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Ráno kráčí podél vlakových kolejí a ptá se: proč děti jezdí do lesní školky autem? Ve společném kruhu zpíváme o Štědrém večeru. Bude to nejdelší noc v roce. Nohy nás nenesou, ale vodárnu jsme dobyli. Kouzelný strom stojí, ale nálety leží, a les je čistý a čistý. V pařezech stojí vojsko proti vojsku, těch je víc, zato tamti jsou silnější. To není domeček pro skřítky, to je dinosauří vejce! Odpočinutí není možné, konečně nemám pohorky a můžu se válet v teple a blbnou. Lezeme krokodýlí chůzí, válíme se jak ještěrky, couváme jak krabi.
 

Úterý mezi kapkami vody. Stodola je v Praze. Máme Dvorek pro sebe. Příští týden chceme pálit venku oheň při slavnosti, tak jedem s vozíkem k vodárně na dřevo. Sekáme, řežeme, nosíme. Vozík skáče po kamenech. Dvakrát se nám rozvalí. Dvakrát! Dřevo dáváme sušit pod jurtu. V jurtě je teplo a sucho, jako bychom z venku vstoupili do kosmické lodi s umělou atmosférou. Mluvíme o seniorech. Těžko se soustředíme. Odpoledne budem kreslit ledové obrázky. Odpočíváme s novou knihou o Havěti. Nesoustředěnost trvá. Potřebujeme úplné ticho a pak kapku tiché písně. Deset minut společného klidu. Odpoledne kreslíme neviditelným inkoustem anděly, čerty a jinou havěť. Jsme Ježíškovými vnoučaty.

 Ve středu jsme načali den adventním zpíváním o andělích a sněhových vločkách a ukrajovali z něj hodinu po hodině v přípravách na vánoční slavnost. V kroužku jsme si povídali o tom, jak bychom chtěli, aby se k nám druzí chovali, a co pro to sami můžeme udělat. Při odpoledním vyprávění jsme se tužili v dovednosti naslouchat.

Ve čtvrtek jsme po ránu uctili svatou Lucii, vysmýčili Dvoreček a výslužkou nám za to byly sladké křížalky. U ohně jsme se nasvačili a nalehko vyběhli proti mrazu do slunce nad dračím hřbetem. Sbírali jsme chvojí a neprozradíme proč. Po obědě jsme slavili Adámkovy narozeniny, pět uzlíčků na bavlnce.
 
Pátek k nevydržení. Ráno se slézáme u vlaku jak švábi na pivo. Takže jsme nechali ujet náš vlak a jeli dalším. Ve vlaku si sundáváme čepice a rozepínáme bundy. Je to praktické. Byl by to dobrý zvyk. V Černošicích rozděláváme u řeky oheň a pečeme si svačinu. To nám ještě dva kamarádi chybí. Než vykročíme ke školce Jednoho stromu, jsme už kompletní. V prostorném refektáři napjatě sledujeme Víťu Marčíka st. a jeho kolegy z divadla Koňmo. Hrají jako o život a ještě nás vtahují do děje. Zpíváme se koledy sebou a na závěr každý mohl zavrzat na famfrnoch si. Ve školce nás uctili horkou polévkou s játrovými knedlíčky. Věčná škoda, že drtivá většina našich dětí není polívková. Protože jsme se ve školce chovali hezky jako na návštěvě, vzala nás Eva ještě na návštěvu k sobě na zahradu. Zas jsme pálili oheň, hráli si na lodi a zpívali se skutečným(!) klavírem. To už nás po jednom ubývalo jako ve westernu. Pár statečných se ještě prostřílelo k vlaku, cestou drze tykalo cestujícím, aby pak následně bylo po zásluze umačkáno svými milovanými rodiči.
 

 

 

 

sobota 15. prosinec

Druhý adventní týden u Rarášků

  • Rarášci

Rarášci každé ráno ukazují už dva prstíky a zapalujeme dvě svíčky. To znamená, že se blížíme víc a víc do finále. Ale vezměme to popořádku.

V pondělí jsme opět zabydleli Školkáčům hernu. Naštěstí nám Raraši ve vlaku nikam neujeli. Také jsme se dohodli, že poskytneme teplý pelíšek morčátku. Osamělá Růženka bude přes zimu s námi nahoře a zdá se, že bude mít výborné pečovatele. 

Jak můžete vidět na fotkách, velmi jsme pokročili v nácviku sebeobsluhy, zejména v oblékání – nejlépe to jde vleže. :-D

Víte, co je to výbuch v herně? My si mysleli, že víme. Ale když se k Raráchům přidají Školkáči, to je teprve ten správný výbuch. 

Víc vám toho neprozradíme, je to naše tajemství. 

Těšíme se na vás na vánočním setkání u Rarášků :-)

Na fotky se můžete podívat tady

sobota 15. prosinec

Půjdem spolu do Betléma (15.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme měli  hudební den, který nám kytarou obohatila Eva z Habroví. Prozpěvovali jsme si „besídkovské“ písničky a za pomoci dřívek jsme se snažili držet rytmus s kytarou. Rytmizaci jsme odpoledne věnovali i s předškoláky. Poobědoví spáči nám snad naše řádění prominou :)

úterý jsme jeli na výlet do Prahy do Národopisného Muzea. Tam se nám věnoval lektor, který mám vše vysvětlil, ukázal a zahrál si s námi i nějaké hry. Dozvěděli jsme se o tradičních vánočních zvycích, povídali si o tradicích anebo zkoušeli poznat figurky z Betlému podle hmatu. Vše se nám moooc líbilo.

Ve středu nás ve školce navštívila Tira (čtyři nohy, žádné rohy,občas prdí a strašně rychle běhá). Spolu s Habráčky jsme sbalili hrábě a motyčky a vypravili se do lesa ke spirále, kterou jsme společnými silami vyčistili od listí a napadaných větviček. Zazpívali jsme si písničky a ukázali si, jak bude besídka zhruba probíhat.

Ve čtvrtek jsme měli úkol. V lese nasbírat chvojí a donést ho ke spirále. Rádi bychom ji obložili tak, aby připomínala adventní věnec. Poté co jsme přinesli nasvírané chvojí jsme si v lese kolem spirály pohrály a vrátili se na oběd, Už se nám krásně daří všímat si, když někdo potřebuje pomoc např. v šatně po návratu z lesa, a z toho máme opravdu radost. Odpoledne si předškoláci trénovali svoji pozornost. Hledali rozdíli a rozlišovali zrcadlově převrácené obrázky. 

pátek jsme ve školce Jednoho Stromu shlédli divadlo Víti Marčíka Setkání před Betlémem. Příběh nás zahřál u srdíčka a naladil nás  kouzlem vánoc. Moc jsme si to užili.

Foto z tohoto týdne si můžete prohlédnout ZDE.

pátek 14. prosinec

Advent u Mazáků v plném proudu

  • Škola

Mazáci se s ničím nemažou! Kolik se toho dá ještě stihnout?

V pondělí jsme si užili pohodovou a zcela sváteční atmosféru při Adventním zpívání v kostele. Byli jsme trošku nervózní, ale tréma z nás rázem  spadla a my jsme zazpívali písničky, které už nějakou dobu společně zkoušíme a zazpívali jsme je skvěle. Povedlo se a teď už se můžete jen těšit na naše vystoupení na Vánoční besídce. Tvrdě na něm pracujeme, učíme se, zdokonalujeme! 

Vánoční atmosféru máme rádi. A když už je venku za okny zima bez sněhu, poradili jsme si a okna jsme si vyzdobili nádhernými vločkami. Jsou nápadité, jsou krásné, výhled z okna je hnedle milejší. Škola voní napečenými perníčky a naše myšlenky už opravdu směřují k vánočním svátkům. 

Přenést se ještě na chviličku ze zimy do tepla nám pomohla Terezka, měla pro nás totiž připravené povídání o své dovolené v teplých krajích. U prezentace jsme si udělali útulno, přikousli jsme si k ní napečené perníčky a bylo nám prostě dobře. Když už jsme měli ve třídě počítač, popsali jsme si jeho části, popovídali si o jeho funkci, o internetu, o informacích a hlavně o tom, jak důležité je v dnešní době umět informace třídit. Při tom všem jsme zvládli počítat v matematice a pracovat s tvrdými souhláskami. Zjistili jsme, že najít slova, která obsahují konkrétní slabiku, je poměrně náročné, museli jsme se hodně soustředit. Nakonec se nám to podařilo a už visí na našem třídním „webu“. 

Podívejte se, jak jsme se měli ZDE a na video z Adventního zpívání ZDE.

 

pátek 14. prosinec

Druhý adventní týden u Brouků

  • Škola

Brouci celý týden intenzivně nacvičovali na besídku a připravovali se na Vánoce. Vyráběli dárečky pro rodiče, upekli si perníčky na chuť a užívali si vzájemné blízkosti. Škola voněla pečením a zněla koledami, písničkami. V pondělí jsme si užili adventní zpívání v kostele. I přes velké množství lidí, kteří dorazili, vám patří velké díky za atmosféru, kterou jste vytvořili. Byla to dojemná chvilka, děti to zvládly s velkou důstojností. 

No a i když to tak nevypadalo, tak jsme pořád trochu škola, tak jsme zvládly i trochu českého jazyka a matematiky. V matematice jsme se vrátili k rýsování, oživili jsme si pojmy úsečka, polopřímka, přímka, pracovali s kružítkem i trojúhelníkem s ryskou. V českém jazyce zůstáváme u tématu podstatných jmen a jejich vzorů. Zopakovali jsme si pády. Brouci toho umí určit víc a víc! 

Koukněte na fotky

 

Video ze zpívání v kostele

pátek 14. prosinec

2. adventní týden u Opičáků

  • Škola

Tento týden jsme začali s písní na rtech. Hned v pondělí odpoledne nás čekalo zpívání v kostele. Děti se moc těšily a  myslím, že se jim zpívání opravdu povedlo a že jsme si to užili. Před námi i po nás zpívali ještě děti ze školky, Brouci a Prďáci. Dále ještě vystoupili  někteří z rodičů, Verunka Vonzová na čelo a celý koncert zakončila Beata Hlavenková se svým osobitým podáním koled.

Již příští týden v úterý nás čeká besídka a proto dále pokračujeme s nácvikem a ladíme detaily. Zároveň nezapomínáme ani na učení. V češtině jsme se seznámili s R a Ř a čteme a čteme a čteme, až nám z toho jde hlava kolem.

V matematice jsme se kromě krokování tam i zpět  a následného zápisu věnovali hlavně zakreslováním plánků staveb z krychlí. Seznámili jsme se s pojmen půdorys  a naučili jsme se stavět stavby podle plánků ostatních.

Anglický den jsme začali společným zpěvem koledy We wish you a Merry Christmas. Bylo to zatím ještě trochu rozpačité, ale bylo vidět, že se někteří opravdu text doma poctivě učili. Hodně nám také pomohlo, že si nás na chvilku vzala Ála ke klavíru. Snad se nám nakonec podaří i díky laskavé pomoci rodičů koledu „dotáhnout“ a vystoupit na besídce. V učebním bloku jsme se nadále věnovali upevňování slovní zásoby třetí lekce. Zdá se, že číslovky, názvy hraček a barev se nám už vybavují docela rychle a umíme také odpovídat na otázku How many? nejen číslem, ale i spojením s podstatným jménem v množném čísle. Někdy nám ještě vypadává koncovka -s, ale to snad také dopilujeme. Závěr dne jsme zasvětili předvánočním přípravám a vytvořili si svůj vlastní barevný papír, ze kterého příště vytvoříme vánoční přáníčka. ( Nová slovní zásoba:  Christmas,  a Christmas tree, a Christmas card.)

Fotky přidám:-)

pátek 14. prosinec

Druhý Advetní týden u Prďáků

  • Škola

Druhý adventní týden byl u Prďáků plný až k prasknutí a hodně hravý. V českém jazyce jsme se učili psát adresu a dopis. Učit se tuhle zásadní věc jen tak, nemá smysl,  a tak jsme se rozhodli to vzít od podlahy. Psali jsme Ježíškovi, kamarádům nebo třeba rodičům, vytvářeli jsme pohlednice, byli na poště koupit známky, což se nelíbilo místním seniorům, protože měli pocit, že jim komplikujeme život. Ála si to s nimi musela slušně vyříkat, protože se k nám nechovali na rozdíl od paní pošťaček vůbec hezky. Abychom si mohli koupit známky a odeslat dopisy, museli jsme využít naše počtářské znalosti a spočítat, kolik peněz budou jednotlivé skupiny na známky potřebovat, když známka stojí 19 kč, každý potřebuje 2 a ve skupině  jsme například 3, takže k tomu rovnou přibyla matematika. Stále jsme také procvičovali vyjmenovaná slova po L. V prvouce jsme se proměnili na politické strany a navrhovali nové zákony třídy Prďáků, které prošly hlasováním o přijetí nejprve poslaneckou sněmovnou, následně senátem, aby mohli doputovat až k  paní prezidentce (mimochodem i volba prezidenta proběhla). Představili se nám strany TICHO s návrhnem zákona o tichu při vyučování, strana NEJLEPŠÍ s návrhem zákona nerušit se a poslední byla strana POHYB s návrhem zákona o zákazu lezení na stoly. První den prošly Poslaneckou sněmovnou všechny zákony,  druhý den Senátem jen druhý a třetí ( hodně se lobovalo a manipulovalo), prezidentka je přijala také. Byly to dva dny plné argumentace, přesvědčování a lobování. Zákony jsou zapsány a visí na dveřích naší třídy. Tak si dejte pozor, až k nám půjdete, abyste je neporušovali, protože stanovují i jasný postih v případě jejich porušení:-). A stihli jsme toho daleko víc- péct perníčky, nacvičovat na besídku, vystoupit při Adventním zpívání v kostele, zpívat v anglickém jazyce, učit se hymnu, šít na šicím stroji dárečky, „otevírat“ náš adventní kalendář a vidět krásné divadlo Víti Marčíka “ Setkání před Betlémem.“

Náš anglický den se také nesl v duchu blížících se Vánoc. Při nácviku koledy We wish you a Merry Chrismas na besídku jsme si ještě rozebrali některé Orffovy hudební nástroje, což nás hodně bavilo. Bylo znát, že některým dětem už nedělá problém soustředit se na slova a že je opravdu doma hezky procvičily, za což patří dík i rodičům. V učebním bloku jsme se nadále věnovali tvoření vět s použitím slovesných tvarů can a can´t. Kdo nestihl pracovní list, odnesl si ho domů jako domácí úkol. Dále jsme opakovali slovní zásobu, týkající se hraček (a doll, a car, a train, a robot, a dinosaur) a přidali slovesa to run, to fly, to climb. S Heather si Prďáci zahráli kartičkovou hru s vánoční a zimní tematikou. Té se budeme věnovat celý příští poslední anglický den v roce. Už se těšíme.

 

Koukněte na fotky

čtvrtek 13. prosinec

Angličtina u Mazáků 12.12.

  • Škola

Při angličtině jsme ve středu lehce zvolnili tempo. Blíží se Vánoce, a tak jsme popojeli víc dopředu jen v prvním bloku. To jsme vytvořili dotazník a obcházeli kamarády, abychom za pomoci otázky „Do you like (rice)?“ zjistili, co mají a nemají rádi. Taky jsme zase trochu procvičili spelling a psaní slov, když jsme skládali slovíčka ze sirek. Ve druhém bloku už jsme se za zvuku koled pustili do tvoření Christmas cards, neboli vánočních přání. Barvy byly všude, ale stálo to za to :-) ve třetím bloku jsme zavzpomínali na slovíčka, která se týkají Vánoc: an angel, a star, cookies, a present, a bell, a tree. Pak jsme je posílali tichou poštou a většina došla správně! Nakonec jsme si zazpívali We wish you a merry Christmas, můžete s dětmi zpívat i doma.

Příští týden nás čeká náš vánoční piknik. Děti mohou přinést cukroví, vánoční pečivo, cokoli, co u vás doma na Vánoce nesmí chybět. Ochutnáme, popovídáme si o Vánocích v zahraničí, naučíme se nějaké hry v angličtině, budeme poslouchat koledy a budeme se mít fajn :-)

Co je třeba procvičovat?

Slovíčka pro jídlo a nápoje: rice, pasta, yoghurt, cheese, bread, fish, milk, water, orange juice, lemonade, coffee, tea

Otázku „Do you like (pasta)?“ – děti už ji poměrně hezky zvládají i aktivně říct

Větu „I like (bread).„ 

Koledu We wish you a merry Christmas (na besídce se připojíme k refrénu)

Vánoční slovní zásoba a star, a tree, an angel, a present, a bell, cookies

12. stránka z celkem 128« První...1011121314...203040...Poslední »