Aktuality

neděle 03. květen

Semínka a oslava Darinky

 • Rarášci

Tak máme za sebou takřka zahradnický týden, naši milí. Hned v pondělí jsme si na vatě vyklíčená semínka hrachu přesadili do květináčů a opravdu se o ně následující dny vzorně starali. Tentokrát se podařilo, že je děti každý den pozorovaly a samy užasly, jak byl každý den co do vzrůstu znát. Hrášek jsme také namočili v barvě a poslali ho na vandr. Jak to dopadlo, to můžete vidět u schodů, když stoupáte do herny. V úterý jsme si názorně ukázaly, ochutnaly (snědly, co šlo:-)) různé druhy semínek i pecek a zjistili jsme tak velmi rychle, jak dětem chutná například naklíčené mungo – po tom se tedy opravdu zaprášilo – dobrá inspirace v těchto jarních dnech na dodávku energie pro děti :-) Středa už patřila velkému výtvoru – co potřebuje semínko pro růst a hlavně oslavě narozenin Darinky a u školkáčů Borka a Nasíma. Se vzrůstajícím počtem oslav (většina Rarášků se narodila na jaře) se děti opravdu zdokonalují a evidentně mají vždy od rána jasný cíl: totálně při oslavě utahat učitelky tak, že jim pak dají na zahradě pokoj a nekomandují je J Užívali jsme si to s oslavenci dosyta, koukněte na fotky!

Na fotky zde: Semínka a oslava Darinky 

A mějte se tak, jako kdyby každý den byl takovou malou oslavou!

Za celý tým

Renáta

neděle 03. květen

Produkty zvířat (27.-30.4. 2015)

 • Škola

Poslední dubnový týden jsme věnovali produktům zvířat. Každý den byl jiný, pondělí jsme si hráli s ovčím rounem, výsledkem byly krásné míčky různých barev. Byla to fuška, nejdřív hladit úplně něžně, pak trochu tlačit a pořád koulet a koulet…. a po dobré půl hodince práce byl míček na světě. Všichni to vydrželi. V úterý jsme se věnovali masu, už víme, co všechno se dá jíst, co nám chutná a co méně, vyrazili jsme do řeznictví a koupili jeden plátek vepřového, hovězího a kuřecího. A tak jsme zjistili, že každé má jinou barvu i jinak chutná, a že každému chutná něco jiného. K obědu jsme pak měli rybu, tak jsme tu paletu chutí mas pěkně dokončili. Dalším produktem, kterým jsme podrobili zkoumání bylo mléko. Dozvěděli jsme se, že krom nejčastěji využívaných mlék (kozí, kraví a ovčí) se můžeme setkat i s mlékem kobylím, jačím, velbloudím a lamím. Abychom však nezůstali pouze v rovině teoretické, pustili jsme se do ochutnávky mléčných produktů (pro někoho více či méně lákavých). K dispozici jsme měli sýr, kozí a kravské mléko přírodní, vanilkové kozí mléko, ovčí jogurt a jogurt kozí. Pro intenzivnější zážitek jsme degustaci absolvovali se zavázanýma očima. (Děkujeme Ditě za obstarání surovin). Jako poslední nás zajímalo peří. Kde se bere, jaké má výhody, při výrobě čeho se používá, jak se kdysi získávalo a kteří opeřenci jsou pro získávání peří nejlepší. Neopomněli jsme si připomenout Čarodějnice, způsoby a důvod slavení tohoto svátku. Došlo i na kostým, který jsme si všichni, alespoň částečně, vyzkoušeli.

 Koukněte na fotky: Produkty zvířat

Následující týden věnujeme samozřejmě nadcházejícímu svátku maminek, budeme si povídat o tom, jak o děti hezky pečujete, co na vás mají rádi. Těšit se můžete, milé maminky i na vaše portréty a jistě i malý dáreček – to se ale nechte překvapit.

Ve čtvrtek vyrazíme do na procházku směr Kazín.  

neděle 03. květen

27.-30.4.2015 Jen tak si to prostě užít…

 • OS Jeden strom
 • Školka

Poslední dubnový týden v Jednom stromě byl velice pestrý. V pondělí jsme s dětmi vyrazili

na výlet na Dvoreček. Počasí bylo překrásné a děti si užívali lesa plnými doušky. Klouzali se

po stáních a bublající potůček přímo vybízel k postavení malé hráze a pak už nás čekal jen

oběd na ohýnku.

V úterý jsme zakončili TC Sova a semínko. Vzpomínali jsme, co jsme všechno v rámci tohoto

celku dělali, co se nám povedlo ale i nepovedlo, co nás bavilo víc a co třeba i trochu méně. A

protože jsme se dopoledne nedostali ven, šli jsme na procházku odpoledne po svačině.

Vybavení pláštěnkami a holinkami jsme prozkoumávali kaluže, přeskakovali je a stavěli jsme

přes kaluže cestičky z kamínků.

Středa byla ve znamení dvojité oslavy narozenin. Své narozeniny slavili dva naši kamarádi a

to Nasím a Borek. Už od rána jsme tančili a dováděli při hudbě a pak následovala velká

slavnostní hostina.

Ve čtvrtek jsme vyrazili s dětmi do Berouna na divadelní představení studentů pedagogické

školy, kde učila Markéta. Budoucí paní učitelky si pro děti připravily krátké příběhy hraček.

Dětem se představení velice líbilo a tak na konci nadšeně tleskaly. V Berouně jsme se také

ještě stihli vyřádil na malém dětském hřišti.

KOUKNĚTE NA FOTKY: Poslední dubnový týden

Příští týden se budeme věnovat maminkám. K jejich nadcházejícímu svátku jim vyrobíme dárek a přání. Naučíme se básničku, zazpíváme si. Budeme si o maminkách povídat, jaké jsou, čím jim děláme radost.

ÚTERÝ –        16,30 brigáda v JS (zveme maminky a tatínky, odměnou vám bude dobrý pocit a posezení u ohně)

STŘEDA –     NG Anežský klášter -pořad „O mamince“ 

                        16,30 Kořenová rada v JS

                        angličtina

ČTVRTEK – angličtina a keramika

PÁTEK –       státní svátek – JS uzavřen 

Slunečné dny a pohodu vám všem přeje…tým JS

neděle 26. duben

Chválím tě, Země má…

 • Rarášci

V úterý slavila Země svůj svátek a tak jsme tomu přizpůsobili ještě více než kdy jindy program u Rarášků, naši milí.

Hned v pondělí děti procvičovaly ruce i hlavu při třídění semínek a hledání různých předmětů v kyblíku čočky. Na vatu, kterou se nejdřív hladily a škádlily, si nasadily kuličky hrachu a pořádně zalily. A pak se stalo cosi nevídaného. Po pohádce O princezně na hrášku si hlavně holčičky chtěly zkusit, jestli jsou opravdové princezny. Světe div se, nenašla jediná, která by nebyla! J Všechny cítily kuličku hrachu i přes tři molitanové matrace!!! Nevídané! :-)

V úterý, Den Země. Přivítali jsme se básničkou, kterou známe od školkáčů. Takže už od rána jsme se cítili tím pádem fakt dospěle! A navíc jsme už trochu uměli pak v kroužku říct, co do přírody patří a co ne. Rarášek nám s tím pomáhal a pak jsme si rozdali rukavice a jako dárek k svátku jsme matičce dali úklid. Našli jsme toho hodně, ale vlastně nás překvapilo, že v okolí školky toho nebylo plný pytel. Došli jsme až k ovečkám a navštívili školkáče na jejich pikniku u vody. Odpoledne šli ti nejstatečnější čistit nedaleký lesík. Tak tam naopak bylo nepořádku tolik, že to vyšlo na pytlů hromadu…moc děkujeme všem, kteří jste přišli a přiložili ruku k dílu!

Středa už patřila oslavě narozenin Jeremiáška. Byla to, přátelé, pařba nevídaná. Většina fotek byla tak rozmazaná, tohle tempo opravdu nešlo zachytit. Evidentně i učitelky byly rády, když se po desáté hodině rozprchly s dětmi po zahradě a nastala hodina klidného hraní! :-)

No a závěr týdne patřil pozorování. Co se děje s naším hráškem na vatě? Jak to semínko vlastně postupně roste? No a jak to bylo s tím sv.Jiřím? I my si užili jeho páteční svátek a vylézali jsme jako hadi a štíři. Každý si jedno hadí mládě vytvořil ze semínek. Už je mají nad schody cestou do herny, tak na ně v pondělí ráno koukněte!

 Básnička k jídlu:

Všechno co roste ze země, chutná a voní příjemně.

Sluníčko s deštěm den co den, rostlinky vytahují ven.

Děkujeme ti sluníčko, že uzrálo zrníčko,

Děkujeme ti země milá, žes to zrnko v sobě skryla.

Na fotky koukněte zde: Chválím tě, Země má…

sobota 25. duben

Duben, už tam nebudem!

 • OS Jeden strom
 • Školka

Říká se „březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem“. Tak to v našem případě rozhodně neplatí!  My  jsme si se  školkou Jednoho stromu v týdnu od 20. dubna užívali díky krásnému počasí zahrady i bližšího či vzdálenějšího okolí. Za kamny jsme tedy neseděli!
V pondělí jsme vyrazili hledat do lesa nad Černošicemi klíčící semínka. Vyzbrojeni lopatkami jsme zvolili průzkumnickou cestu ke Studánce nad Staňkovkou, abychom cestou potkali mraveniště nebo stovky naklíčených žaludů či kvetoucích bylin. Stráně se nám staly  klouzačkou, popadané kmeny překážkovou dráhou. Závěrečná zmrzlina v cukrárně u černošického nádraží nám byla odměnou za naši vytrvalost.
Úterní piknik v trávě u řeky Berounky jsme využili ke zkoumání semínek, stébel trávy, mravenců a brouků našimi lupami. Zbyl nám čas i na vyřezávání lodiček, které jsme společně pustili po vodě.
Odpoledne jsme pak v předvečer Dne Země společně s některými rodiči uklidili blízký lesík. Ale o tom jsme už psali v předchozím příspěvku, kde se můžete podívat i na fotky.
Ve středu jsme do lesa vyrazili opět, abychom zkontrolovali, zda pan Matějka z Lipeneckého úřadu dodržel  slovo a pytle s nasbíraným odpadem odvezl. Vše bylo v pořádku a my jsme si mohli bezpečně a radostné  v uklizeném lese zahrát šiškovou bitvu.
Ve čtvrtek a pátek jsme se věnovali práci na naší zahradě. Povídali jsme si o škůdcích, vyrobili strašáka, zasázeli brambory, pažitku, petržel a hrášek. Přitom jsme si prozpěvovali písničku Čížečku, čížečku, abychom si pamatovali, že všechno má svůj čas i řád.
 
KOUKNĚTE NA FOTKY:  Sova a semínko II
 
PONDĚLÍ –  výlet na Dvoreček
STŘEDA –     angličtina
ČTVRTEK –  divadelní představení studentů pedagogické školy v Berouně – výlet
                         angličtina a keramika
 
Krásné jarní dny vám všem přeje….tým Jednoho stromu
 
 

pátek 24. duben

Zvířecí týden, Den Země (20.-24.4.2015)

 • Škola

Týden jsme začali výletem za kamarády na Dvoreček. Našim cílem byli hlavně zvířátka, která zde mají. Beran Lumík se nechal spokojeně drbat, Koza Máňa a kůzlátka byla trochu ostýchavější, ale podařilo se nám si je i pochovat. Na chvíli jsme vyrazili do lesa, a to na dřevo, abychom si měli na čem opéci oběd. Úterý byl velmi těžký ranní úkol, děti si ho sami měly přečíst a sami napsat… Zvládly to jen s malou dopomocí úplně skvěle! Už prostě rostou! K jejich velkému překvapení se dozvěděly, že kráva a prase jsou zvířata domácí :-) . Poporostly i prací, pěkně jsme si kolem vily poklidili, zasadili ředkvičky a přesadili naše bylinky. Jak jinak než zážitkem jsme oslavili i Den Země, šli jsme trochu poklidit k řece směrem na Kazím, bylo nám až smutno z toho, kolik jsme toho našli. Naší radostí ale bylo, že se zapojili i místní pánové a pomohli nám naplněné pytle s odpadky odnést ke kontejnerům! Moc děkujeme :-) .Kromě zvířat domácích nás zajímala i zvířata nedomácí, neboli divoká: prase divoké (sele, kanec, bachyně); srnec (srnec, srna, srnče); jelen (jelen, laň, koloušek)… Zvířecí rodiny jsme ostatně i společně malovali, vyhledávaly v knihách a pojmenovávali. I na Včeličku zbyl čas.

V pátek jsme si povídali o legendě svatého Jiří a jeho zápase s drakem. Nakonec jsme draka přemohli a osvobodili tak studnu s vodou, která je tak potřebná pro každý lidský život. Symbolicky jsme se tak připojili k dávné tradici jarního otvírání studánek.

 Koukněte na fotky: Zvířecí týden, Den Země

 Následující týden budeme pokračovat ve zvířecím tématu, jen z trochu jiného úhlu pohledu. Zaměříme se na produkty, které nám zvířata dávají a co všechno je z nich možné vyrobit, vytvořit, případně ochutnat a sníst :-) . Něco si vyrobíme z ovčího rouna, ochutnáme jistě různé druhy mlék a dojde i na maso…  

čtvrtek 23. duben

Oslavili jsme Den Země úklidem

 • OS Jeden strom

22.4.  byl Den Země. Co lepšího jsme jí mohli  nadělit,než jí kousek uklidit. V  předvečer jejího svátku  jsme  se vypravili i s rodiči z Jednoho stromu  poklidit malý les s rybníčkem,co máme v polích za humny a rádi bychom do něj opět bezpečně vstupovali. Po povodních 2013 v něm zůstalo plastové království, které jsme dobyli  a naplnili  odpadem kolem 30 pytlů. Zase máme další kus přírody pro naši hru a pohyb. A kdo pracoval, dostal buřta! Moc děkujeme za pomoc: Pavlu Romsy,Veronice Scholze, Evě Bachiri, Borkovi Strádalovi, Dině Malé, Martině Sokolové, Michalovi Zahradníkovi,Zuzce Pihrtové, Evě Koktové a Ivovi, Janám Trpákové a Šindelářové…. a dětem z Jednoho stromu. Uf, snad jsme na nikoho nezapomněli ( případně se ozvěte, my vás doplníme).

A ještě chceme poděkovat panu Matějkovi z odboru životního prostředí úřadu v Lipencích za to, že zajistí odvoz všeho, co jsme nasbírali. 

Podívejte se na fotky

neděle 19. duben

Jak si žije Rarášek rentiér…

 • Rarášci

Představte si sami jen tak pro sebe následující model… čeká vás pracovní týden a vy:

V pondělí a v pátek přijdete do práce a rozběhne se skvělá oslava narozenin kolegy. Tančíte, jíte výborný dort a blbnete…

Ještě poté zvládnete hezké divadelní představení a dozvíte se, jak to opravdu bylo s Červenou Karkulkou… ten vlk v tom byl fakt nevinně…

V úterý se jdete projít rozkvetlou jarní přírodou, narazíte na ovce a čerstvá jehňátka, natrháte jim trávu a pozorujete, jak vám ji s radostí a chutí rvou z ruky. Pak vám ujede noha a trochu šlápnete do hnoje ale vůbec vám to nevadí, chechtáte se a zpíváte ovcím… Pásla ovečky v zeleném háječku, pásla ovečky v černém lese…

Ve středu lezete po čtyřech, štěkáte, mňoukáte a válíte se po zemi a děláte to s takovým nadšením, jako byste byli dítě anebo jakoby vás nikdo neviděl…

A ve čtvrtek v pracovní době si jen tak prostě jedete projet na koních. Zkoušíte řehtat, krmíte je jablkem a mrkví… a to malé dítě zase ve vás…

Mezitím se stihnete x-krát pohoupat, postavit hrad z písku, nakrmit morčata a králíka, dostat lopatičkou po hlavě…:-)

 

No dobrá… v dospěláckém prostředí možná zápisník z léčebny … ale řekněte… nemá se člověk báječně, když při tom všem mohl tento týden s Rarášky být?!

p.s. Koukněte na fotky, je jich tentokrát hodně a některé i rozmazané ale stojí to za to!

Foto zde:Rarášek rentiérem

sobota 18. duben

13.-17.4. 2015 TC Sova a semínko

 • OS Jeden strom
 • Školka

Jaro…nové vjemy všemi smysly, nová energie, teplo, světlo, nový život…i v tomto týdnu jsme silně vnímali příchod jara, tentokrát prostřednictvím integrovaného bloku Sova a semínko. Co nejlepšího dát dětem než vlastní zkušenost a prožitek… A tak jsme do toho dali vše, co je nám vlastní, chuť, nadšení, energii, osobní zapojení… Zasadili jsme si semínka hrachu a fazole, a ty se staly nedílnou součástí denního pozorování. Pár dní se nedělo nic, ke konci týdne se někomu v květináči objevil už první klíček. Pojmenovávali jsme různé druhy zeleniny a ovoce a zkoušeli přijít na to, že je pro ně společné semínko.  Třídili jsme semena, učili se je poznávat a vyrobili jsme z nich krásné obrázky. Hráli jsme kouzelnou hru na semínka, na jejich probouzení k životu. Předškoláci navštívili v divadle Minor představení Libozvuky, na který jsme druhý den navázali rytmizací se semínkovými a jinými hudebními nástroji. Zpívali jsme písničky o jaru a zahrádce, pracovali se svým hlasem a sluchem. Hledali jsme, které obaly od kinder vajíček zní stejně. Semínka jsou zasazená a čekají na svůj osud… my jim pomůžeme svou péčí a láskou… a teď už jen trpělivě čekat, co z nového klíčku vyroste…  

KOUKNĚTE NA FOTKY:    Sova a semínko 

Příští týden pokračujeme v TC Sova a semínko. Vyrazíme na výlet do lesa na sběr semen. Nalezená semena budeme přiřazovat,podle větví,k příslušným stromů. Seznámíme se se zahradnickým nářadím a s rostlinnými škůdci. Osázíme si naši zahrádku a vyrobíme si na ni strašáka.

PONDĚLÍ –    výlet do lesa na Višňovku

ÚTERÝ –         15,00 Oslavte Den země úklidem -přijďte, společně s  námi,uklidit nedaleký lesík,abychom si měli s dětmi kde hrát 

STŘEDA –       angličtina

ČTVRTEK –    angličtina a keramika

 

Sluníčko a dobrou náladu vám všem přeje…tým Jednoho stromu

pátek 17. duben

Od semínka k semínku (13.-17.4.2015)

 • Škola

Týden jsme zahájili procházkou kolem řeky, nalezli jsme velké množství šneků různých barev, obdivovali bobří okusy a samozřejmě rozkvetlé květiny. Děti tedy více než květiny zaujal mrtvý netopýr :-) , ale i přesto se pustily do vytváření barevných paletek jen z barev přírody. Dorazili jsme do Jednoho stromu na divadlo, jsme rádi, už konečně víme, jak to s tou červenou Karkulkou a vlkem bylo! Vlk totiž omylem sežral karkulku, nikoliv Karkulku :-)

V úterý jsme se naučili básničku o semínku a byli jsme překvapeni, kolik semínek lze nalézt i u vily na zahradě, povídali jsme si o tom, co se se semínkem děje v koloběhu rostlin a pro názornou ukázku jsme si zasadili řeřichu!

Abychom však nezůstali pouze u povídání, v praxi jsme si vyzkoušeli, jak to má taková rostlinka těžké. Sami jsme se stali semínkem: Nechávali se unášet větrem, hledali jsme vhodnou půdu k zakořenění, sháněli vodu, živiny i sluneční paprsky. Protože jsme prokázali dostatek úsilí, vysloužili jsme si Řád malého semínka. Čtvrtek patřil kultuře. Společně s kamarády z Jednoho Stromu jsme vyrazili do Prahy, konkrétně do divadla Minor, na představení Libozvuky. Přes počáteční nedůvěru jsme si ale představení užili. Užili jsme si i odpoledne a celý pátek, které jsme trávili s kamarády v Jednom stromě.

 Koukněte se: Od semínka k semínku

 Následující týden bude zvířecí a věnován dni Země. V pondělí pojedeme za kamarády na Dvoreček, podíváme se na kůzlátka a užijeme si den v lese. Oběd si uděláme na ohni.

Ve středu půjdeme uklidit kousek Černošic a zkusíme udělat i něco málo pro naši planetu.

Zbytek týdne bude věnován zvířatům a to jak domácím, tak těm voně žijícím.  

123. stránka z celkem 141« První...102030...121122123124125...130140...Poslední »