Aktuality

pátek 07. listopad

S ještěrkou se rozloučili, draka přivítali… (3.-7.11.2014)

 • Škola

Tento týden byl plný zážitků, činností, vzpomínání a objevování. V pondělí jsme zavzpomínali na všechny, co již nejsou mezi námi. Dokonce jsme jim vyrobili přání – hvězdičku, kterou jsme pak pověsili na mříž u našich dveří. V úterý jsme si vzpomněli na vše kolem ještěrky, co jsme všechno zažili, kde jsme byli, jaké vědomosti jsme se dozvěděli a s ještěrkou se rozloučili…

Středa už patřila něčemu novému, potkali jsme se s dalším společníkem našeho známého Dědy Roka – Drakem. Seznámili jsme se důkladně se všemi jeho podobami: mýtickým drakem čínským, varanem, podvodními živočichy dříve považovanými za draky… a hlavně s drakem létajícím. To bylo obzvláště důležité, neboť nás čekala jeho výroba. Sešlo se nám 10 překrásných návrhů, ať už s motivy obličejů, gormitů nebo piráta. Společně jsme vybrali návrh našim srdcím nejbližší a dali se do malování. Už se nemůžeme dočkat, až našeho draka uvidíme v pondělí ve vzduchu. Snad nám počasí a vítr bude přát. Pohráli jsme si s písmenky D, R, A, K a naučili se několik nových básniček. Nejvíce zážitků jsme prožili v pátek – vyvézt se lanovkou na Petřín a navštívit magickou jeskyni bylo báječné! Museli jsme být potichu, abychom nevzbudili draka a pana Reona :-) Ochutnali jsme trochu dračí krve a kdo si troufl mohl strčit ruku do dračí tlamy! Hodným dětem ruce neukousl, tak radši večer koukněte, zda vašemu dítku něco nechybí :-)  

Koukněte na fotky: Drak nás učí létat

středa 05. listopad

Byl přijat zákon o dětských skupinách

 • OS Jeden strom

Vážení rodiče,
před několika málo okamžiky ( 4.11. 2014)  bylo v poslanecké sněmovně přehlasováno veto prezidenta M. Zemana a byl tak přijat zákon o dětských skupinách.
Nezastíráme opětovné zklamání a deziluzi, které v nás tento krok PS ČR vyvolal.
Poslanci slibují rychlou novelizaci daného zákona a my doufáme, že se jim dá věřit.
Za organizaci Jeden strom, která v těchto dnech naopak dosahuje úspěchu při své transformaci z občanského sdružení na zapsaný ústav a při jednání s úřady ohledně zřízení školy, si vám dovoluji napsat, že budeme hledat cesty k tomu, aby se na naší práci, přístupu i fungování organizace přijetí tohoto zákona neodrazilo.
Možná nás čeká cesta, která nebude jednoduchá, ale my chceme fungovat dál i přes případné těžkosti.
Jsme rádi, že stojíte na naší straně a jste nám nápomocní radou nebo konkrétním činem. Moc si toho vážíme.
Období, které máme před sebou si o vaši pomoc jistě řekne samo.

O dalších krocích a výsledcích vyjednávání v rámci připravované novelizaci vás budu průběžně informovat.

Teď se potřebujeme nadechnout a dát hlavy dohromady.

Děkuji

Za všechny z Jednoho stromu a Dvorečku zdraví

Alena Laláková, ředitelka Jeden strom z.ú. 

úterý 04. listopad

Jsme zdárně u konce transformace z o.s. na z.ú.

 • OS Jeden strom

Neuvěřitelné se stalo skutkem. Proces transformace organizace Jeden strom z občanského sdružení na zapsaný ústav dosáhl zdárného konce. Po čtyřech měsících od doručení dokumentace k soudu, jsme konečně dostali oficiální rozhodnutí, že je transformace odsouhlasena a my budeme zapsáni do rejstříku ústavů.
Chceme tímto veřejně poděkovat advokátní kanceláři JŠK, jmenovitě Evě Novákové a Míše Remešové, za nezištnou právní pomoc. Vzhledem k tomu že nikdo nic nevěděl a my jsme prý byli první v ČR, kteří tímto právním procesem v souvislosti s přijetím NOZ prošli, jsme rádi, že jsme dosáhli zdárného konce. Na nás se to „prý naučili“. Tak doufejme, že to bude k užitku i ostatním neziskovkám. UF!

neděle 02. listopad

Podzimně hravý týden od 27.10. a Dušičky a pomoc bližním ve dnech příštích

 • OS Jeden strom
 • Školka

 

Týden od 27.10. byl poznamenán státním svátkem. Někteří si prodloužili víkend a někteří si dokonce udělali i malé prázdniny. A ti co ve školce zůstali, si užívali prostoru školky po svém. V pondělí jsme si trochu zatančili a taky jsme si hodně hráli. A protože už na zahradě stromy hodně opadávají, museli jsme i trochu pracovat. Ale hrabání listí nás baví! Ve středu jsme si museli sami uvařit…bramboračku. U společně prostřeného stolu s Rarášky nám móc chutnala! Konec týdne byl hodně hravý, ale i tak jsme zvládli vyrobit nějakou tu parádu pro naší školku, ať jí to sluší – řetězy ze šípků a slámy. V pátek jsme oslavili Vildovy narozeniny, a přivítali jsme mezi sebe vzácnou návštěvu, malá miminka Péťu a Pavlíka, sourozence Matěje a Vendy. A hráli jsme hry. Z kouzelného klobouku králíky tahat neumíme, zato her tam máme mnoho, a tak jsme hráli všechno možné. Hry běhací i na spolupráci… Bylo nás málo, a tak jsme si mohli dovolit ovládnout prostor celé školky. A víte, jak reagují děti, které si samy spontánně vymyslí hru na schovku a vy jim dovolíte schovávat se i tam, kde normálně nemohou, třeba v jídelně? No vydrží u toho hodinu a strašně je to baví! J.

KOUKNĚTE NA FOTKY: Poslední říjnový týden

Následující týden začneme vzpomínkou na lidi, kteří už nejsou mezi námi, popřejeme jim něco hezkého do země věčného odpočinku a budeme si povídat o smrti, která je nedílnou součástí života. A protože nás už brzy čeká svátek sv.Martina, který je spojen s pomocí druhému, u tohoto tématu ještě chvíli zůstaneme. Budeme si povídat o pomoci, dobrých skutcích, empatii, o ubývání světla venku a o světle v nás….

Cíl: Dušičky

       Pomoc bližnímu, význam dobrých skutků a empatie

 

STŘEDA –   14,30 – 14,55 angličtina

ČTVRTEK -  14,30 – 14,55 angličtina

                     15-16 a 16-17 keramika

 

Krásné podzimní dny, méně mlhy venku a více světla v duších vám všem přeje…. tým Jednoho stromu

sobota 01. listopad

Raráškovoškolkáčový týden

 • Rarášci

Byl to týden, kdy jsme:

- Se spojili se školkáčema a hráli, zpívali a blbli jsme společně

-  jedli u jednoho velkého nazdobeného stolu

- si v pondělí pochutnali každý na jídle od maminky a ve středu jsme si museli každý oloupat tu svou bramboru a mrkev – kde by se totiž jinak ten oběd vzal?! :-)

-  neustále a pořád dokola hrabali listí na zahradě – a pořád je ho na tom stromě dost!

-  se učili půjčovat si vzájemně hračky, pomáhat si a kamarádit se s těma většíma

-  hráli na babu a pak přistoupily my dospělé na to, že budeme plnit úkoly, které si děti vymyslí v již dávno známé hře „nebe, peklo, ráj“ a tak jsme musely například dělat kotrmelec nebo hvězdu!

- NAPROSTO PŘIROZENĚ ZJISTILI, ŽE JE NÁM VŠEM DOHROMADY V JEDNÉ HERNĚ MOC DOBŘE! (i když to občas vypadalo, že školka lehne popelem) :-)

 

Koukněte určitě na fotky: Raráškovoškolkáčový týden

pátek 31. říjen

Dýňová slavnost

 • Škola

Ve čtvrtek 30.10. jsme se sešli v přípravce Jednoho stromu, abychom chvíli společně pobyli, popovídali si. A protože dýně jsou opravdu výtečné, tak jsme si uvařili polévku. Dýně jsme i vyřezali a ty papírové dětem udělaly radost také! I když se nás sešlo maličko, bylo s vámi moc příjemně! Děkujeme, za příjemnou a přátelskou atmosféru!

Koukněte na fotky: Dýňová slavnost

pátek 31. říjen

Podzim kolem nás (27.-31.10.2014)

 • Škola

Pondělní den byl věnován krásnému výletu do Kodské jeskyně, výlet to byl takový rodinný, jelo jen pět dětí! O to více jsme si to užili! Cestou tam jsme objevili studánku s postavenou kapličkou a křišťálově čistou vodou, pak to ale konečně přišlo! Krásná jeskyně schovaná v lese, baterky se nám opravdu hodily, pozorovali jsme jeskyní malby, hlavně mamut – ten byl! Tím zážitky ale neskončily, pro cestu zpět jsme zvolili Údolí děsu – cesta podél potoka, rozbořených domů a dětská fantazie, putování rozhodně okořenily!
Ve čtvrtek jsme pro změnu vyrazili do Prahy – Botanická zahrada na Albertově měla své brány pro nás otevřené, viděli jsme toho tolik! Krásné orchideje, „pramáti“ kopřiv, počítali jsme rozdíly mezi počtem bodlin kaktusů a sukulentů. Kromě květin jsme byli fascinováni i rybkami a pořádnými rybami v místním jezírku! A protože se blíží dušičky, svátek všech mrtvých, povídali jsme si o umírání a vyrazili v Černošicích na místní hřbitov!

Koukněte na fotky: Kodská jeskyně, Botanická zahrada

neděle 26. říjen

Dračí a Justýnky týden

 • Rarášci

Minulý týden byl takový nudlově dračí a Justýnkonarozeninový.  Vyjímečně se nejednalo o nudle Rarášků J ale o draka Nudláka, který si to fičel povětřím a když se vřítil k nám do herny, byl pěkně nastydlý a z nosu mu tekla nudle. Empatický tým Rarachů se okamžitě jal nudle mu utírat, málem mu ten papírový povrch pěkně pocuchali. Ale nejdůležitější bylo, že si ho okamžitě oblíbily, pak dokonce, jak mi napsala kolegyně Eva do smsky, když jsem marodila, přímo si ho zamilovaly! No a pak už se vyráběli kámoši menší dráčci, aby mu u nás nebylo smutno a zpívalo se mu. Taky jsme společně přemýšleli, co všechno ten drak z výšky může vidět, a zkoušeli, co je vlastně „nízko“ a co „vysoko“. No a aby těch draků nebylo málo, tak se nám do toho přimíchaly i draci z pohádek, ti několikahlaví. O těch jsme si četli každý den před usnutím po obědě a nakonec nám jednu pohádku sehrála i Petra od školkáčů. A byl to prý zážitek! No a druhou velkou událostí byla oslava již 2.narozenin naší kamarádky Justýnky. Od rána lítala po herně, honila s dalšími Rarášky balónky, tancovala a moc si to užívala. A když sfoukávala svíčky na dortu, její oči zářily tak, že se to člověku, který to viděl, jen tak z hlavy nevypaří…

 

A příští týden bude barevně podzimně hrací a my se na něj už teď moc těšíme!

Koukněte na fotky: Dračí a Justýnky týden

neděle 26. říjen

Jak jsme, v týdnu od 20.10., lítali s draky a jak si budeme hrát příští týden

 • OS Jeden strom
 • Školka

V týdnu od 20.10. jsme si užívali s draky, papírovými i pohádkovými. V pondělí jsme oslavili Den stromů. Podle listů jsme hledali stromy na zahradě, stromy jsme objímali, hladili je a přáli jim například dost vody a pevné kořeny. Oslavili jsme Zakovy narozeniny a Terezky svátek. Od úterý školku ovládla dračí nálada… Draky jsme vyráběli a skládali z papíru, dělali jim ocasy z krepáku, mašliček či přírodnin. Kreslili jsme jim obličeje, podle naší momentální nálady, a tak nám v herně visí plejáda různých tváří…od znuděných a ospalých, přes naštvané až k úsměvným, a ty naštěstí převládají. Hráli jsme si s draky venku, chytali dobrý vítr a běhali jako o závod. Dračí honičky jsme měnili, podle rychlosti a síly větru, a když zrovna nefoukalo, pokoušeli jsme se draky rozpohybovat naším běhacím úsilím. Někdy se pak stávalo, že drak líně poskakoval spíš po zemi, než že by se ladně vznášel ve vzduchu, ale na našem nadšení to nic neměnilo. Přes nepřízeň počasí (zima,vítr,déšť) jsme uspořádali na zahradě Podzimní slavnost, kdy jsme si na ohni pekli jablka a buřty, a strávili jsme příjemné odpoledne uvolněným povídáním nad šálkem horkého nápoje. Kdo chtěl, vyráběl skřítky z brambor a listí nebo lítal v poli s drakem. Přišlo vás hodně a nálada byla velmi pohodová. Ve zbytku týdne jsme pekli máslové sušenky a sehráli jsme dětem pohádku o drakovi a princezně, jež příjemně dovršila náš dračí týden. Užili jsme si ho vskutku náležitě. A věřte nebo ne, někteří z nás se umí sami proměnit v draky J.

KOUKNĚTE NA FOTKY: Čtvrtý říjnový týden

Následující týden bude týdnem plným her. Zasahují do něj podzimní prázdniny a státní svátek a tak nás bude ve školce méně než obvykle. Oprášíme oblíbené hry a uspořádáme si diskotéku a soutěže.

Cíl: Užít si společné dny ke vzájemné spokojenosti

 

ÚTERÝ – ZAVŘENO (státní svátek)

ČTVRTEK – angličtina a keramika

 

Krásný, barevný týden, úsměv a energii vám všem přeje….tým Jednoho stromu

 

 

pátek 24. říjen

S ještěrkou jsme vklouzli do lesa

 • Škola

Pondělí jsme věnovali pobytu v lese, vzhledem k tomu, že v neděli byl den stromů, tak jsme stromům popřáli jen to nejlepší! Co všechno jsme jim přáli si můžete přečíst na našem stromu, který jsme společně vyrobili v úterý… Přání to byla opravdu krásná…

Středu jsme museli věnovat praktickým věcem, protože zásoby zeleniny a ovoce v naší lednici se blížily nule, rozhodli jsme se společně podniknout nákup. Vše šlo překvapivě hladce, každý se nějak zúčastnil (tlačení košíku, jeho vracení, vybírání potravin, vážení, ukládání do košíku, vykládání na pás) a nás tak může hřát pocit, že budeme mít čím si naplnit bříška během svačin. Během týdne jsme se setkali s dalším z pomocníků Dědy Roka – ještěrkou. Zjistili jsme si o ní pár důležitých a zajímavých informací, kterými jsme se mohli pochlubit na čtvrteční návštěvě ve stanici přírodovědců na Smíchově. Na oplátku jsme si pohladili agamu vousatou, podívali se na rozzlobeného chameleona, pochytali pár cvrčků, kterým se podařilo utéci před osudem sežraného (díky nám pouze dočasně), omrkli varana a dozvěděli se, že si někteří ještěři myjí oči jazykem, což nás poměrně překvapilo (a pobavilo:-)), také bychom to chtěli umět! :-) Po dlouhém očekávání jsme se dočkali časopisu včelička, do jehož vyplňování jsme se bez okolků pustili. Trénovali jsme správné sezení, držení tužky a některé z předškolních dovedností.

Koukněte na fotky: S ještěrkou jsme vklouzli do lesa

127. stránka z celkem 136« První...102030...125126127128129...Poslední »