Aktuality

neděle 19. říjen

Ať žijí brambory!

 • Rarášci

Když pracujete s dětmi, máte dvě základní možnosti. Ta první, ideální, je, že se děti samy něčím nadchnou a vy je v tom pak velmi obratně a flexibilně dál podporujete a nabízíte další a další podněty v rámci toho, co je upoutalo. Druhá varianta je ta, že pokud je chcete ťuknout něčím zajímavým, na ten prvotní zážitek je zkusíte tak trochu navést. Bramborový týden byl, pravda, ta druhá varianta. A tak když jeden tatínek v pondělí ráno, po přečtení ranní zprávy konstatoval, že jeho dítko vyhlášený bramborový týden moc nezaujal, sama jsem byla zvědavá, jak se dílo podaří. Naštěstí už v pondělí se ukázalo, že brambora není vůbec nudná věc, ale je taky možné, že jsme dospělácké nadšení přenesly na děti. Se zájmem poslouchaly a radily ve vyprávění na základě krásného podzimního obrázku Josefa Lady, fantazie se rozjela a tak se přidala historka o bramboře, kterou chasník zasadil do země, a z jedné brambory s klíčkem se stalo brambor třeba deset. No a když pak venku Martina od školkáčů zabořila rýč do země a vyndala ze záhonku kromě řepy pár pěkných žlutých, od hlíny voňavých brambor, bylo z reakcí dětí jasné, že nás čeká prima týden. S bramborou jsme si kutáleli (trochu opatrně, je to přece jídlo… ale nemohli jsme si pomoct), rozkrojili jsme jí, namočili do barvy a obtiskávali. Vznikla tak hromada pytlů a my je už potom jenom provázkem zavázali. Hanka nám hrála krátkou pohádku o princezničce na bále, co poztrácela korále a Honzovi, který místo korálů donesl brambory – však si ji hodně z nás z dětství pamatuje!:-) Zpívali jsme si přitom Jedna, dvě, tři, čtyři, pět, cos to Janku, cos to sněd. Brambory pečený, byly málo maštěný. No a ke konci týdne, když přestalo na chvíli pršet, jsme posbírali barevné podzimní listy a vyrobili z nich a z brambor takové trochu crazy skřítky. Každý byl jiný. Každý byl originál. Stejně jako děti. A je to tak správně a je to tak úžasné! Když prostě vidíte ty, kteří se s nadšením vrhají do připravených barev hlava nehlava a pak taky Justýnku, která ve své apartní čepičce stojí opodál a jako by si říkala: … tak jestli si tady někdo myslí, že se budu patlat v těch barvách a umažu si od nich ruce, tak to se tedy šeredně mýlí…J

 A koukněte na fotky:Ať žijí brambory!

sobota 18. říjen

O tom, jak jsme od 13.10. sklízeli to, co jsme na jaře zaseli a o dnech příštích

 • OS Jeden strom
 • Školka

O veliké řepě, aneb jak jsme sklidili, co jsme zasadili…a o tom, jak provětráme draky

 

Týden od 13.10. byl ve znamení zahrádky, zahradničení, sklizně, ale byl také o Pohádce o veliké řepě. V pondělí jsme se vrhli na zahrádku, o kterou jsme se celé jaro starali. Tam jsme našli červenou řepu, brambory a nějaké ty saláty. Byli jsme moc rádi, že se nám naše píle vyplatila. A když už jsme našli tu řepu, nešlo to nepřipomenout si známý příběh o vzájemné pomoci, který jsme si s nadšením zahráli. Všechny nás moc bavilo tahat za řepu… za dědka…i za pejska. Ve středu jsme jeli pozdravit naši Andulku. Jsme moc rádi, že už se jí daří lépe. Ve čtvrtek jsme zpracovávali řepu, upekli jsme si ji na slano v troubě a v pátek jsme pěkně zmokli na procházce. No, týden to byl pestrý, sluníčko střídalo déšť, zima teplo, ale my si to skvěle užili a nedali jsme nudě šanci.

KOUKNĚTE NA FOTKY: Třetí říjnový týden

Následující týden oslavíme hned v pondělí Den stromů. Stromy budeme poznávat objímat, oslavovat. Také nás čekají draci na nejrůznější způsob. A ve středu to završíme Podzimní slavností u ohýnku. Můžete si přinést brambory či jablka na opečení a samozřejmě draky.

Cíl: Koloběh přírody, péče o naše okolí, o stromy a zvířata…

STŘEDA –     angličtina 14,30-14,55

                         Podzimní slavnost – od 15,30

ČTVRTEK –   angličtina 14,30-14,55

                          Keramika 15-16 a 16-17

 

Krásné podzimní dny a vítr do křídel vám všem přeje….tým Jednoho stromu

 

 

pátek 17. říjen

Rodinný víkend je za námi

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Být spolu, seznámit se, hrát si a prožívat podzimní přírodu bylo hlavním cílem víkendu pro rodiče a děti z naší lesní školky Na dvorečku, který se konal 3.-5.10.2014.  Místem setkání se staly Železné hory, chata Doubravka. Kreslili jsme rodinné erby, hráli více a méně kontaktní hry, plnili úkoly, vyrazili do skalní soutěsky řeky Doubravky, poseděli u ohně při opékání jablek za zvuků hudby a bubnů, četli, tvořili společnou mandalu z přírodnin, jedli, pili a zase až tak moc nespali. Bylo to intenzivní, plné, blízké, radostné a povznášející. Jsme si zase o krok blíž!

Podívejte se na fotky

pátek 17. říjen

Sklidili jsme…..

 • Školka

Mezi záplavu zpráv v souvislosti se zákonem o dětských skupinách je třeba občas poslat I radostnější zprávy třeba o tom, jak nám nádherně vyrostla řepa, jak jsme ji tahali ze záhonu skoro jako v té klasické pohádce a jak jsme ji pekli,malovali s ní a červenali se po ní-třeba jako někteří poslanci :-)

Podívejte se na fotky

pátek 17. říjen

To je zlaté posvícení…

 • Škola

V pondělí jsme vyrazili do Musaionu na program Posvícení a dožínky. Muzeum bylo otevřeno jen kvůli nám, a děti si to náramně užily. Hned na začátek dostaly úkol najít kohouta… byl to úkol napínavý, ale nakonec se nám zadařilo. A potom, co jsme ho nalezli jsme se například dozvěděli, že kohout se ve vesnici obětoval v rámci posvícení, aby se vesnice očistila před zimou od všech hříchů. Kluky zaujala hlavně šavle, kterou se kohout stínal… Viděli jsme i krásné dožínkové slunce, a aby nám to nebylo líto, že si jej nemůže odnést, vyrobili jsme si závěrem alespoň dožínkový věnec.

K posvícení samozřejmě patří i dobroty, tak další dny jsme si pochutnávali. Zahráli jsme si pohádku o koblížkovi a koblížek i ochutnali, středa byla také sladká, pustili jsme se do pečení koláčů. A to pěkně od začátku. Společně jsme nakoupili a společně se pustili do výroby těsta. Odvažovali jsme mouku, hnětli těsto, vytvářeli koláčky, plnili je marmeládou, potírali vejcem a posypávali vlastnoručně vyrobenou drobenkou. Výsledkem byly 3 pekáče plné koláčků nejrůznějších velikostí. Nejhorší bylo čekat, až naše dobroty vychladnou, ale ta chvíle přišla, takže jsme s plnou pusou a stolem plným drobečků mohli prohlásit, že úsilí se vyplatilo. Zbylo i na ochutnávku domů. Mňam.

Co by to bylo za posvícení, kdybychom neochutnali nějaké to masíčko. Zatímco se vůně opékané jitrnice a jelita rozprostírala po vile, vyráběli jsme si jitrnice a jelita vlastní – sice papírové, ale tvarem a barvou ne nepodobné originálu. I špejle jsme správně umístili. Provedli jsme ochutnávku předlohy a během chvíle byly talíře prázdné. Naučili jsme se posvíceneckou píseň i básničku. A na závěr týdne jsme si jedno takové prase před porážkou vyrobili! :-)

Celý týden jsme s dětmi hodně řešili vzájemné chování se k sobě, důslednost, dodržování pravidel, a výrazně trénovali trpělivost pedagogů :-)

Koukněte na fotky: Posvícení a dožínky

pondělí 13. říjen

Konference Autismus- moderní záležitost nebo závažný problém?

 • OS Jeden strom

Ve dnech 9.- 10. 10. se v Praze uskutečnila konference APLA  na téma Autismus – moderní záležitost nebo závažný problém?

Vzhledem k tomu, že os Jeden strom se dlouhodobě věnuje inkluzivnímu vzdělávání a umí poskytnou podporu dětem i s diagnózou Poruch autistického spektra, byla naše účast na konferenci na místě.

Mezi témata, která v rámci konference vyvolávala kontroverzi, byla nejednotná diagnostika PAS v ČR, autismus vers. očkování, podpora státu, aj.

Ačkoli nám v poslední době  většinu času zabírá zákon o dětských skupinách, nemohli jsme na konferenci chybět a profesionalizovat se v rámci pedagogického a speciálně pedagogického přístupu. Děkujeme APLA za  konferenci, která byla připravena na velmi vysoké úrovni. Ceníme si především možnosti potkat se při panelové diskuzi se zastánci i odpůrci teorií o možných příčinách vzniku autismu v souvislosti s očkováním, či při diskuzi nad nepřesnostmi v diagnostice.

 

pondělí 13. říjen

Mimořádné setkání ALMŠ v Jednom stromě, 5.10. 2014

 • OS Jeden strom

Jeden strom se aktivně zapojuje do dění v rámci Asociace lesních mateřských škol. V uplynulém několika měsíčním období jsme se podíleli na mediální kampani za zachování lesních školek v souvislosti s přijetím nebo nepřijetím zákona o dětských skupinách. Vzhledem k tomu, že poslanecká sněmovna zákon přijala bez pozměňovacího návrhu na dobrovolnou registraci dětské skupiny, byla ohrožena existence i našich zařízení.

V neděli 5. října se v přípravce Jednoho stromu v Černošicích setkali zástupci Asociace lesních mateřských škol, Unie center pro rodinu, České rady dětí a mládeže, lesních mateřských škol a komunálních politiků z regionu Dolní Berounka. Více než pětihodinové jednání přineslo kroky pro další strategii v rámci vyjednávání s příslušnými ministerstvy a politiky. 

V současné době zákon o dětských skupinách vetoval prezident M. Zeman.

Chceme poděkovat všem, kteří nás podpořili a pomáhali v kampani.

Získali jsme další čas k práci. Není to ještě vítězný krok, ale máme opět naději.

 

Podívejte se na fotky

neděle 12. říjen

Barvy a to nejdůležitější u Rarášků

 • Rarášci

Naši milí,

1.důležitá věc: Nikdo neplakal! :-)

2. důležitá věc: Moc jsme si ten podzimní barevný týden užívali! Popisovat vám ho nebudu, koukněte na fotky a nechte na sebe tu atmosféru dýchnout! :-)

3. nejdůležitější věc: V pondělí jsme s dětmi vytvořili podzimní mandalu. Sbírali listy, větvičky, ořechy. Bavilo je to a ještě chvíli dokázali ve dřepu sedět a koukat. A hádali jsme, jak dlouho tu na chodníčku vydrží. Nebyla tam, už za dvě hodiny, když jsme tudy šli…respektive zmizely hlavně ořechy :-) . Některé děti to hned komentovaly. A pak jsme si řekli, že je moc důležité, že jsme ji vytvořili společně, že nás to bavilo a užili jsme si to a máme to uložené v srdci jako něco moc hezkého. A tam odtud nám to už nikdo nevezme. Že prostě  to nejdůležitější nosíme u sebe kamkoliv jdeme….

Tak hlavu vzhůru, padá listí!

Renáta

foto: To nejdůležitější u Rarášků

sobota 11. říjen

Jak jsme si užívali týden od 6.10. a co budeme dělat příští dny

 • OS Jeden strom
 • Školka

Týden od 6.10. jsme si opět užívali plnými doušky a nádechy.

Týden zalitý sluncem, počasí, jakoby nereagovalo na kalendář.

A to nám umožnilo být venku co nejdéle, užívat si podzimních

barev a vůní…vyhřívat se na sluníčku. Zkrátka, inspirovat se

přírodou kolem nás.

V tomto týdnu nechyběly naše oblíbené hry, kutání na kopečku,

skákání na trampolíně. Dokonce jsme si i zazávodili!

V úterý jsme si zabalili batůžky s velikou svačinou a obědem

a vydali jsme se vláčkem na návštěvu k naší Míše. Míša bydlí

úplně na kopci ve Všenorech. Výhled byl úžasný…les byl

úžasný…Míši zahrádka byla úžasná. Stavěli jsme domečky

pro skřítky, sbírali žaludy, kaštany a listy, běhali po lese,

dělali skoro salta jako vojáci. Dokonce se nám málem podařilo

vypátrat zloděje drahokamů. Už už jsme ho dostali. Nepodařilo

se nám to jenom pro to, že jsme museli rozdělat oheň a na něm

si upéct buřtíky. Mňam…nevadí, že utekl.

Návrat domů byl mnohem rychlejší…to se nám to z kopce

běželo. I několik zajíců jsme cestou chytli.

Přivezli jsme si do školky tašku plnou přírodních pokladů a ty

jsme pak využili ke hrám a tvoření.

Les je zkrátka bohatým zdrojem inspirace!

KOUKNĚTE NA FOTKY: Druhý říjnový týden

Následující týden nebude vůbec nudný. Protože jsme si kvůli

lesu na naší zahrádku vůbec nevzpomněli, vrhneme se na ni

hned v pondělí. Musíme sklidit, co jsme zaseli. Možná budeme i

překvapeni, co vše se na naší zahrádce urodilo. Měla by tam být

řepa a brambory, ale co je to zelené kudrnaté…

Ve středu bychom zajeli do Radotína a cestou podél potoka se

dostaneme až k domečku, kde bydlí Andulka. Už jsme ji dlouho

neviděli a stýská se nám po ní. Tak bychom jí chtěli aspoň

zamávat. Určitě bude mít radost!

Cíl: Prostřednictvím sběru plodin, o které jsme se na zahrádce

celou dobu starali, se vrátíme k práci s časem a s důsledky -

koloběh v přírodě

 

STŘEDA – “mávací” výlet za Andulkou do Radotína

                       14,30 – 14,55 angličtina

ČTVRTEK – 14,30 – 14,55 angličtina

                       15-16 a 16-17 keramika

Krásné podzimní dny vám všem přeje….tým Jednoho stromu

pátek 10. říjen

Loučíme se hadem

 • Škola

Týden jsme začali povídáním o tom, co všechno o hadech už víme. Na zahradě jsme si pak vyzkoušeli, jaké je to plazit se po provazech mezi dvěma stromy. Děti vymyslely spoustu způsobů, jak cestu překonat, s hlavou dolu i nahoru, po zadku i břiše :-)

V úterý jsme věnovali tvoření, děti vzpomínaly, co se jim líbilo z hadích týdnů nejvíce. Každý si vyrobil svého malého hada, ze kterých jsme pak vytvořili společnou koláž.

Středeční den jsme věnovali řádnému protažení těl na nedalekém hřišti. Kluci si zahráli ve „věži“ na vědce a laboratoř, zatímco si holky vyzkoušely, jaké je to být netopýrem.

Protože nás pomalu ale jistě opouští náš starý dobrý kamarád HAD, snažíme se s ním rozloučit seč můžeme. Např. pomocí hadích klubíček, kreslení hadích zubů, popřípadě putováním po jeho bříšku. Mimo jiné jsme v mezičase oprášili pár starých her jako je skákání panáka, přebírání provázku a házení kamínkem na čísla. Ani kytara tento týden neležela ladem a s pomocí dalších hudebních nástrojů (ozvučná dřívka, harmonika, činely…) jsme si zpestřili ráno. Konec týdne patřil pobytu v přírodě, u hájovny se scházeli právě myslivci, to byl zážitek! :-)

Koukněte na fotky: Loučíme se hadem

135. stránka z celkem 143« První...102030...133134135136137...140...Poslední »