Aktuality

sobota 06. září

Oslavy 5. výročí založení Jednoho stromu

 • OS Jeden strom

Vážení rodiče bývalí i současní, prarodiče, přátelé a známí,
přesně za týden, v sobotu 13.9.,  se bude v Dolních Černošicích v Jednom stromě a nejbližším okolí konat
oslava 5. výročí založení Jednoho stromu.
Čekají vás divadla pro děti, bubnovací a řezbářská dílna, koncert latino kapely, čajovna, dobroty, vše za dobrovolné vstupné.
Rádi se s vámi uvidíme. Přijďte s námi posedět, pobavit se a pobýt. A pokud se rozhodnete přespat, je vám Jeden strom k dispozici.
Otevíráme v 10,00. Končíme po setmění a nebo až ráno.

Za všechny z Jednoho stromu zdraví

Alena LAláková

 jpg_letak

pátek 05. září

Den otevřených dveří pro komunální politiky, poslance, rodiče v naší LMŠ Na dvorečku

 • Lesní MŠ Na dvorečku
 • OS Jeden strom

V pátek 5.9. 2014 se LMŠ Na dvorečku Jeden strom přidala k týdnu na podporu lesních školek pořádaném Asociací lesních mateřských škol. Smyslem celé akce bylo upozornit politiky na zákon o dětských skupinách, který bude v polovině září projednávat poslanecká sněmovna ČR. Pokud tento zákon  Poslaneckou sněmovnou ČR  projde bez pozměňovacího návrhu na dobrovolnost registrace dětské skupiny, bude mnoho organizací pracujících pravidelně s jakoukoli dětskou skupinou, čelit existenčním problémům především z hlediska velmi přísných hygienických norem prakticky totožných s normami pro běžnou mateřskou školu. 

LMŠ Na dvorečku stejně jako mnoho dalších lesních školek chceme vzdělávat a vychovávat děti v rámci profesionálního přístupu. Podíleli jsme se na přípravě Standardů kvality pro LMŠ, na tvorbě Etického kodexu pedagoga LMŠ, jsme členy ALMŠ a snažíme se stále vzdělávat a kvalitně naplňovat naše pedagogické poslání. Proto nám není lhostejné, co se s lesními školkami může v rámci projednávaného zákona stát.  

Den otevřených dveří nebo možná očí mnozí pozvaní starostové nevyužili k možnosti zjistit, jakou vzdělávací alternativou lesní školky jsou. A to je škoda! Někteří nereagovali na pozvání, jiní se omluvili, ale naštěstí i někteří přišli.

Děkujeme za veřejnou podporu starostce obce Lety ing. Barboře Tesařové, místostarostce Černošic ing. Daniele Göttelové , poslankyni ČR Heleně Langšádlové a mnohým rodičům, kteří nás přišli objevit nebo s námi prostě jen tak pobýt. Podpora, kterou jste nám v nelehké době  pro lesní školky vyjádřili přišla v pravou chvíli.

DSC_0265 DSC_0342

pátek 05. září

Jak jsme se měli první dny a co přinesou ty další

 • OS Jeden strom
 • Školka

 1.9. jsme, po měsíční pauze, opět otevřeli brány Jednoho stromu…a všechny následující dny, které  jsme ve školce společně strávili, byly ve znamení adaptace. Přivítali jsme mezi sebou nové kamarády… a protože je nových jmen hodně a není lehké si je hned zapamatovat, hráli jsme denně různé seznamovací hry, abychom věděli, s kým se vlastně ve školce potkáváme. Zvykali jsme si na prostor a na režim dne, seznamovali jsme se s pravidly a s tím, jak se k sobě chováme. Definovali jsme pojem „chováme se k sobě hezky“ a názorně jsme si to předváděli na modelových situacích. Poprvé jsme si zkusili ranní úkol, obíhali jsme venku ořešák, a muzicírovali jsme s písničkou Mrak a bouřka. Ale hlavně jsme si celý týden hodně hráli, po umoudření počasí hlavně na zahradě. Houpací síť a trampolína lákaly, stejně tak i kutání díry na oblíbeném kopci, hry v dřevěných domečcích či hrady z písku. Když nás přepadla mlsná, pochutnali jsme si na plodech naší zahrady, špendlíky, jablka a ořechy nám přišly k chuti. A přestože ráno ukápla sem tam nějaká ta slzička, bylo nám spolu příjemně, a strávili jsme společně krásné první dny…

Následující týden se budeme ještě věnovat adaptaci. Přibydou další děti, které se vrátí z dovolených, a my se budeme další dny věnovat společnému sžívání.

 Cíl: Adaptace – zvykání si na sebe, prostor školky, režim dne, pravidla

 Krásný týden, hodně slunce a vnitřní pohodu vám všem přeje….tým Jednoho stromu

KOUKNĚTE NA FOTKY: První zářijový týden

 

pátek 29. srpen

JÍDELNÍČEK NA TÝDEN 1. – 5. 9. PŘÍPRAVKA

 • OS Jeden strom

Týden 1. – 5. 9.

Pondělí

Svačina:  -houska s máslem a kuřecí šunkou, zelenina

Oběd:      - polévka z restované zeleniny s těstovinami a bazalkou

                  – dušené kuřecí maso se zeleninou, vařené petržílkové brambory

Svačina:  - celozrnný chléb s máslem a marmeládou, ovoce

Úterý

Svačina: – rohlík s pomazánkovým máslem a okurkou

Oběd:      - kuřecí ragú polévka

                  – rizoto z indiánské rýže se zeleninou sypané kravským sýrem, rajčatový salát s jogurtem

Svačina: – vánočka

Středa

Svačina: – rohlík s pomazánkovým máslem sypaný pažitkou, zelenina

Oběd:       – čočková polévka se zeleninou

                   - pečený zeleninový řízek, vařené brambory, jogurtový dresink s okurkou

Svačina: – vícezrnný chléb se sýrem Madeland

Čtvrtek:

Svačina: – ovesná kaše sypaná skořicí a cukrem

Oběd:       – cuketová polévka jako gulášová

                   - bulgur se zeleninou a restovanými žampióny, sypaný sýrem

Svačina: – chléb pomazánkou, zelenina

Pátek:

Svačina: – chléb s medem

Oběd:      - hovězí polévka se zeleninou a červenou řepou

                  – krůtí maso se smetanovo zeleninovou omáčkou, celozrnný domácí kynutý knedlík

Svačina: – houska s krůtí šunkou, zelenina

Každý den je pro děti k dispozici slazený i neslazený ovocný čaj nebo voda se sirupem. Dbáme na pitný režim dětí!!!

pondělí 04. srpen

Malý princ aneb hvězdářské putování

 • OS Jeden strom

Na začátku posledního týdne příměstského tábora v Jednom stromě od 21.července u nás dramaticky ztroskotal letec, který přinesl dopis od Malého prince. V dopise stálo, že Malý princ putuje vesmírem a rád by navštívil nové planety. Rozdělili jsme se tedy do skupin a začali na planetách pracovat. Kromě toho, jak planeta vypadá, bylo důležité i to, jak se na planetě mluví, jak se tvorové pohybují, kdo tam žije, co jí…a mnoho dalšího.Řádně jsme se na příchod Malého prince celý týden připravovali. Kromě toho nás čekalo plno vesmírných her, návštěva planetária a noční bojovka, které se bohužel účastnily pouze 4 mimozemské bytosti. Ty měly možnost sáhnout si do žaludku mrtvého mimozemšťana. Ostatní bohužel vysíleni usnuli.Celým týdnem nás provázela písnička “Letím hledat světy”. Na konci týdne přišel Malý princ a spolu s rodiči mohl shlédnout naši prezentaci planet, při které jsme si společně i  zazpívali.

 

pondělí 04. srpen

Nebojte se divadla!

 • OS Jeden strom

Divadlo dětí a legrace zachráněno! Hurá!

Těžkého úkolu, vzkřísit kdysi věhlasné divadlo, jsme se nezalekli a hravě si s ním poradili: na konci 3. turnus příměstského tábora s názvem Nebojte se divadla, který se konal od 14. července v Jednom stromě, jsme mohli divadlo opět s velkou slávou otevřít. Plakát zval hned na čtyři premiéry autorských divadelních her! Diváci přišli v hojném počtu a nadšeně tleskali, principál jen stěží skrýval své dojetí. Spolu se svým věrným druhem kašpárkem na tom byli totiž ze začátku opravdu moc zle: nechybělo mnoho a v jejich divadle by se opona již nikdy nezvedla … Na přípravě jednotlivých divadelních kusů jsme pracovali celý týden: museli jsme si poradit s příběhy bez konce, což by bez dětské fantazie, jak jistě uznáte, nikdy nebylo tak zábavné. Po celou dobu herci a herečky pilně a poctivě zkoušeli své role; vyráběli jsme kulisy, kostýmy a loutky, pod vedením profesionální maskérky zkoušeli i divadelní líčení. Velký dík za cenné rady a inspiraci patří principálovi a jeho třem múzám, které s námi tančili, zpívali, improvizovali.

I v nabitém předpremiérovém shonu jsme si našli čas na tradiční čtvrteční výlet. Prohlédli jsme si zákulisí Národního divadla a navrch shlédli představení pouličního divadla v rámci mezinárodního festivalu Za dveřmi.

Přejeme krásné (divadelní) prázdniny a po nich na shledanou třeba na nějakém divadelním představení !

pátek 18. červenec

Kdo mi to tu loupá perníček :-)

 • OS Jeden strom
 • Rarášci

Když jsme plánovali pohádkový týden, trochu jsme se obávali, jestli se vůbec děti do dramatizace pohádky budou chtít zapojit. O to víc se zdál nápad se zpracováním zrovna Perníkové chaloupky riskantní.  A jak jsme se mýlili, naši milí!:-) Od prvního dne se děti nadšeně dohadovaly, kdo bude koho hrát, respektive kdo koho hodí do pece! Stal se z toho opravdový vrchol našeho „divadelního kusu“, po vhození ježibaby do pece se děti nadšeně roztleskaly! V úterý jsme nalákali děti na pečení perníčků. A řídíce se heslem, že cesta je cíl, jsme si pečení náramně užili. Perník nám provoněl školku a stařičká trouba spálila perníčky. Těch pár dobrých jsme snědli a zbytek jsme si parádně namalovali a nalepili na střechu naší perníkové chaloupky. On totiž voňavou střechu jen tak někdo nemá!!! Týden jsme nemohli zakončit lépe – Jasmínka slavila 4.narozeniny a my jsme jí blahopřáli, tančili s ní, baštili dort a řádně se vyblbli. V hlavě nám zůstává smích dětí a jejich v pravou chvíli pronesené věty z pohádky, kterou známe už nazpaměť: „buď jak buď, na masíčko mám už chuť“. :-)

Tak pohádkové léto přejeme a těšíme se na vás zase v září! 

Koukněte na fotky:
Buď jak buď, na masíčko mám už chuť

pondělí 14. červenec

Cesta kolem světa

 • OS Jeden strom

Cesta kolem světa za pět dní…je to tak!

Psal se 7.červenec léta páně 2014 a já se vsadil se svými kamarády o to, zda se dá objet svět za pouhých pět dní. Nedokázal jsem si totiž představit, že by to bylo možné, vždyť svět je přeci tak veliký!!! Jenže…sázku jsem prohrál. A jak se to mým kamarádům na příměstském táboře v Jednom stromě  podařilo, o tom vám chci teď vyprávět:

Po té co jsme uzavřeli sázku, moji kamarádi nasedli na létající balon a už byli v Egyptě, kde na ně čekaly pyramidy, mumie a nošení vody na hlavě. Jako důkaz, že tam byli mi přivezli písek ze Sahary. V úterý se nalodili na loď, která je odvezla daleko na sever až za Eskymáky. Zde mé kamarády čekalo chození v mlze či po krách a také rybolov. Společnými silami vytvořili vodní plochu a v ní se pak pokoušeli o nalovení ryb. A podařilo se, další důkaz byl na světě, tentokrát v podobě tuňáka. Ve středu se vydali na létajícím koberci až do Asie, přesněji řečeno do Číny a Japonska. Zde si zahráli pexeso s čínskými znaky, nakreslili si čínského draka, nosili rýži z rýžového pole, prošli se po Velké čínské zdi a s batohem na zádech přelezli Mount Everest. Ještě týž den se přenesli do Japonska, kde je čekalo vyrábění Suši  a také si vyzkoušeli svou sílu v zápasech Sumó. Důkazem, že byli v Asii byla miska rýže. Ve čtvrtek mí přátelé nasedli na vlak, který je dovezl až do Austrálie. Zde potkali krásnou šamanku, která je naučila šamanskému umění a hlavně tanci na odhánění bacilů, což byl důkaz, že Austrálii navštívili. Večer si pak při ohýnku opět zatančili a zahráli na různé hudební nástroje. V pátek mé kamarády ale čekalo nemilé překvapení. Ztratily se jim boty a než je našli, uletělo jim letadlo a tak hrozilo, že se včas zpátky nevrátí. Ale mé přátele to v žádném případě neodradilo a tak dali hlavy dohromady a vytvořili netradiční dopravní prostředek, kterým se chtěli dostat domů. Jenže…se dostali do vězení a tak jim nezbývalo nic jiného než z vězení uprchnout a překonat různé další překážky, které je na cestě domů čekaly. Když se pak všichni včas zdraví vrátili a předložili své důkazy a vyprávěli o svých dobrodružství, nezbývalo mi nic jiného než uznat, že jsem sázku prohrál a mé kamarády jsem musel po zásluze odměnit….

                                                                             

pátek 11. červenec

A někdo na palubě letadla i zvracel :-)

 • OS Jeden strom
 • Rarášci

Cesta kolem světa“ začínala každý den stejně. Každý si vybral své místo v letadle a na světelný a zvukový signál si všichni cestující zapnuli pásy. Po dosažení letové hladiny se mohli odpoutat a využít catering letušek. Podávala se svačina a nápoje. Některým cestujícím se udělalo v průběhu letu nevolno a tak zvraceli do pytlíku. Cestující byli seznámeni s letovým plánem a cílem putování. A tak jsme v pondělí přistáli úspěšně – pilot si vždy vysloužil náš potlesk – v Itálii, vytvářeli obrázky z těstovin a jako chuťovku jsme si každý upekli opravdovou italskou pizzu. Mňam! V úterý jsme se vydali daleko – až do Ameriky za indiány. Zmalovaní jsme tedy byli řádně už od rána, naučili jsme se indiánský tanec a tančili ho okolo ohně. Ten jsme i uctívali, vždyť už víme, jak byl pro ně důležitý. Další den jsme si i vyrobili totem kmene „RARACHŮ“ a tanec připomínal křečový záchvat ale nám se líbil! :-) A nakonec jsme si i vyrýžovali zlato! Čtvrtek ovšem přinesl nečekanou návštěvu. Sám slavný Sherlock Holmes! No nebyl zrovna ve své kůži, pěkně kašlal, sotva se vyplazil do schodů ale dýmku, tu teda měl! Požádal nás o pomoc při hledání pokladu, a tak jsme se vydali na dlouhou cestu, plnili úkoly, zdolávali překážky až tam vzadu, téměř na břehu Temže jsme ho našli ve vykotlaném kmenu. Část jsme si mohli za odměnu ponechat, část jsme vrátili Sherlockovi zpátky. No a v pátek už jsme jen zakroužili nad Českem a hlavně jsme oslavili Laděnky třetí narozeniny a byla to pařba jak se sluší a patří na cestovatele. Byl to prima týden!

Koukněte na fotky: 

Cesta kolem světa

pátek 11. červenec

Piráti v Jednom stromě

 • OS Jeden strom

Pirátská škola Jacka Sparrowa

 V prvním týdnu příměstského tábora Jednoho stromu  od 30. června jsme se přenesli do dob dávno minulých, kdy mořští piráti vypadali tak, jak je známe z filmů, a jejich hlavními znaky byli papoušci, pásky přes oči, dřevěné nohy. První den jsme našli u vody trosky pirátské lodi s lodním deníkem, jenž skrýval tajemství velkého pokladu. K truhle, plné zlata, však vedla dlouhá cesta a my museli vstoupit do pirátské školy, abychom se v ní, za pomoci velkých kapitánek, prokousali různými pirátskými dovednosti. A tak nás čekalo překonávání různých lanových překážek, výroba šátků, vlajek a lodí, úprk svázaných zajatců, boj muže proti muži či pirátský taneční rej. Každý den jsme dostali, za splněné povinnosti, od mluvícího papouška část mapy. V závěru týdne jsme získali, ve finální velké bitvě, chybějící kusy mapy, abychom pak, po jejich složení, konečně objevili dlouho očekávanou truhlu ve staré zdi. Zlato, které jsme v ní našli, nás strhlo k bujarému veselí, a závěrečné pasování na zkušené piráty nás neméně potěšilo. Pirátský týden se povedl, byli jsme špinaví, potrhaní, hluční, nezřízeně veselí, tak, jak piráti bývali. Jen ten rum jsme nepili :)

Piráti v Jednom stromě

136. stránka z celkem 141« První...102030...134135136137138...Poslední »