Aktuality

pátek 17. říjen

Sklidili jsme…..

 • Školka

Mezi záplavu zpráv v souvislosti se zákonem o dětských skupinách je třeba občas poslat I radostnější zprávy třeba o tom, jak nám nádherně vyrostla řepa, jak jsme ji tahali ze záhonu skoro jako v té klasické pohádce a jak jsme ji pekli,malovali s ní a červenali se po ní-třeba jako někteří poslanci :-)

Podívejte se na fotky

pátek 17. říjen

To je zlaté posvícení…

 • Škola

V pondělí jsme vyrazili do Musaionu na program Posvícení a dožínky. Muzeum bylo otevřeno jen kvůli nám, a děti si to náramně užily. Hned na začátek dostaly úkol najít kohouta… byl to úkol napínavý, ale nakonec se nám zadařilo. A potom, co jsme ho nalezli jsme se například dozvěděli, že kohout se ve vesnici obětoval v rámci posvícení, aby se vesnice očistila před zimou od všech hříchů. Kluky zaujala hlavně šavle, kterou se kohout stínal… Viděli jsme i krásné dožínkové slunce, a aby nám to nebylo líto, že si jej nemůže odnést, vyrobili jsme si závěrem alespoň dožínkový věnec.

K posvícení samozřejmě patří i dobroty, tak další dny jsme si pochutnávali. Zahráli jsme si pohádku o koblížkovi a koblížek i ochutnali, středa byla také sladká, pustili jsme se do pečení koláčů. A to pěkně od začátku. Společně jsme nakoupili a společně se pustili do výroby těsta. Odvažovali jsme mouku, hnětli těsto, vytvářeli koláčky, plnili je marmeládou, potírali vejcem a posypávali vlastnoručně vyrobenou drobenkou. Výsledkem byly 3 pekáče plné koláčků nejrůznějších velikostí. Nejhorší bylo čekat, až naše dobroty vychladnou, ale ta chvíle přišla, takže jsme s plnou pusou a stolem plným drobečků mohli prohlásit, že úsilí se vyplatilo. Zbylo i na ochutnávku domů. Mňam.

Co by to bylo za posvícení, kdybychom neochutnali nějaké to masíčko. Zatímco se vůně opékané jitrnice a jelita rozprostírala po vile, vyráběli jsme si jitrnice a jelita vlastní – sice papírové, ale tvarem a barvou ne nepodobné originálu. I špejle jsme správně umístili. Provedli jsme ochutnávku předlohy a během chvíle byly talíře prázdné. Naučili jsme se posvíceneckou píseň i básničku. A na závěr týdne jsme si jedno takové prase před porážkou vyrobili! :-)

Celý týden jsme s dětmi hodně řešili vzájemné chování se k sobě, důslednost, dodržování pravidel, a výrazně trénovali trpělivost pedagogů :-)

Koukněte na fotky: Posvícení a dožínky

pondělí 13. říjen

Konference Autismus- moderní záležitost nebo závažný problém?

 • OS Jeden strom

Ve dnech 9.- 10. 10. se v Praze uskutečnila konference APLA  na téma Autismus – moderní záležitost nebo závažný problém?

Vzhledem k tomu, že os Jeden strom se dlouhodobě věnuje inkluzivnímu vzdělávání a umí poskytnou podporu dětem i s diagnózou Poruch autistického spektra, byla naše účast na konferenci na místě.

Mezi témata, která v rámci konference vyvolávala kontroverzi, byla nejednotná diagnostika PAS v ČR, autismus vers. očkování, podpora státu, aj.

Ačkoli nám v poslední době  většinu času zabírá zákon o dětských skupinách, nemohli jsme na konferenci chybět a profesionalizovat se v rámci pedagogického a speciálně pedagogického přístupu. Děkujeme APLA za  konferenci, která byla připravena na velmi vysoké úrovni. Ceníme si především možnosti potkat se při panelové diskuzi se zastánci i odpůrci teorií o možných příčinách vzniku autismu v souvislosti s očkováním, či při diskuzi nad nepřesnostmi v diagnostice.

 

pondělí 13. říjen

Mimořádné setkání ALMŠ v Jednom stromě, 5.10. 2014

 • OS Jeden strom

Jeden strom se aktivně zapojuje do dění v rámci Asociace lesních mateřských škol. V uplynulém několika měsíčním období jsme se podíleli na mediální kampani za zachování lesních školek v souvislosti s přijetím nebo nepřijetím zákona o dětských skupinách. Vzhledem k tomu, že poslanecká sněmovna zákon přijala bez pozměňovacího návrhu na dobrovolnou registraci dětské skupiny, byla ohrožena existence i našich zařízení.

V neděli 5. října se v přípravce Jednoho stromu v Černošicích setkali zástupci Asociace lesních mateřských škol, Unie center pro rodinu, České rady dětí a mládeže, lesních mateřských škol a komunálních politiků z regionu Dolní Berounka. Více než pětihodinové jednání přineslo kroky pro další strategii v rámci vyjednávání s příslušnými ministerstvy a politiky. 

V současné době zákon o dětských skupinách vetoval prezident M. Zeman.

Chceme poděkovat všem, kteří nás podpořili a pomáhali v kampani.

Získali jsme další čas k práci. Není to ještě vítězný krok, ale máme opět naději.

 

Podívejte se na fotky

neděle 12. říjen

Barvy a to nejdůležitější u Rarášků

 • Rarášci

Naši milí,

1.důležitá věc: Nikdo neplakal! :-)

2. důležitá věc: Moc jsme si ten podzimní barevný týden užívali! Popisovat vám ho nebudu, koukněte na fotky a nechte na sebe tu atmosféru dýchnout! :-)

3. nejdůležitější věc: V pondělí jsme s dětmi vytvořili podzimní mandalu. Sbírali listy, větvičky, ořechy. Bavilo je to a ještě chvíli dokázali ve dřepu sedět a koukat. A hádali jsme, jak dlouho tu na chodníčku vydrží. Nebyla tam, už za dvě hodiny, když jsme tudy šli…respektive zmizely hlavně ořechy :-) . Některé děti to hned komentovaly. A pak jsme si řekli, že je moc důležité, že jsme ji vytvořili společně, že nás to bavilo a užili jsme si to a máme to uložené v srdci jako něco moc hezkého. A tam odtud nám to už nikdo nevezme. Že prostě  to nejdůležitější nosíme u sebe kamkoliv jdeme….

Tak hlavu vzhůru, padá listí!

Renáta

foto: To nejdůležitější u Rarášků

sobota 11. říjen

Jak jsme si užívali týden od 6.10. a co budeme dělat příští dny

 • OS Jeden strom
 • Školka

Týden od 6.10. jsme si opět užívali plnými doušky a nádechy.

Týden zalitý sluncem, počasí, jakoby nereagovalo na kalendář.

A to nám umožnilo být venku co nejdéle, užívat si podzimních

barev a vůní…vyhřívat se na sluníčku. Zkrátka, inspirovat se

přírodou kolem nás.

V tomto týdnu nechyběly naše oblíbené hry, kutání na kopečku,

skákání na trampolíně. Dokonce jsme si i zazávodili!

V úterý jsme si zabalili batůžky s velikou svačinou a obědem

a vydali jsme se vláčkem na návštěvu k naší Míše. Míša bydlí

úplně na kopci ve Všenorech. Výhled byl úžasný…les byl

úžasný…Míši zahrádka byla úžasná. Stavěli jsme domečky

pro skřítky, sbírali žaludy, kaštany a listy, běhali po lese,

dělali skoro salta jako vojáci. Dokonce se nám málem podařilo

vypátrat zloděje drahokamů. Už už jsme ho dostali. Nepodařilo

se nám to jenom pro to, že jsme museli rozdělat oheň a na něm

si upéct buřtíky. Mňam…nevadí, že utekl.

Návrat domů byl mnohem rychlejší…to se nám to z kopce

běželo. I několik zajíců jsme cestou chytli.

Přivezli jsme si do školky tašku plnou přírodních pokladů a ty

jsme pak využili ke hrám a tvoření.

Les je zkrátka bohatým zdrojem inspirace!

KOUKNĚTE NA FOTKY: Druhý říjnový týden

Následující týden nebude vůbec nudný. Protože jsme si kvůli

lesu na naší zahrádku vůbec nevzpomněli, vrhneme se na ni

hned v pondělí. Musíme sklidit, co jsme zaseli. Možná budeme i

překvapeni, co vše se na naší zahrádce urodilo. Měla by tam být

řepa a brambory, ale co je to zelené kudrnaté…

Ve středu bychom zajeli do Radotína a cestou podél potoka se

dostaneme až k domečku, kde bydlí Andulka. Už jsme ji dlouho

neviděli a stýská se nám po ní. Tak bychom jí chtěli aspoň

zamávat. Určitě bude mít radost!

Cíl: Prostřednictvím sběru plodin, o které jsme se na zahrádce

celou dobu starali, se vrátíme k práci s časem a s důsledky -

koloběh v přírodě

 

STŘEDA – “mávací” výlet za Andulkou do Radotína

                       14,30 – 14,55 angličtina

ČTVRTEK – 14,30 – 14,55 angličtina

                       15-16 a 16-17 keramika

Krásné podzimní dny vám všem přeje….tým Jednoho stromu

pátek 10. říjen

Loučíme se hadem

 • Škola

Týden jsme začali povídáním o tom, co všechno o hadech už víme. Na zahradě jsme si pak vyzkoušeli, jaké je to plazit se po provazech mezi dvěma stromy. Děti vymyslely spoustu způsobů, jak cestu překonat, s hlavou dolu i nahoru, po zadku i břiše :-)

V úterý jsme věnovali tvoření, děti vzpomínaly, co se jim líbilo z hadích týdnů nejvíce. Každý si vyrobil svého malého hada, ze kterých jsme pak vytvořili společnou koláž.

Středeční den jsme věnovali řádnému protažení těl na nedalekém hřišti. Kluci si zahráli ve „věži“ na vědce a laboratoř, zatímco si holky vyzkoušely, jaké je to být netopýrem.

Protože nás pomalu ale jistě opouští náš starý dobrý kamarád HAD, snažíme se s ním rozloučit seč můžeme. Např. pomocí hadích klubíček, kreslení hadích zubů, popřípadě putováním po jeho bříšku. Mimo jiné jsme v mezičase oprášili pár starých her jako je skákání panáka, přebírání provázku a házení kamínkem na čísla. Ani kytara tento týden neležela ladem a s pomocí dalších hudebních nástrojů (ozvučná dřívka, harmonika, činely…) jsme si zpestřili ráno. Konec týdne patřil pobytu v přírodě, u hájovny se scházeli právě myslivci, to byl zážitek! :-)

Koukněte na fotky: Loučíme se hadem

neděle 05. říjen

Háďátka si užívají podzim

 • Škola

Týden jsme začali náročným výletem. Vyrazili jsme vlakem do Srbska a pak nás čekala krásná cesta k Bubovickým vodopádům. Kromě vodopádů u kterých je cesta velmi kluzká, jsme objevili několik jeskyní. Museli jsme zde využít hadí vlastnosti, plazení, orientace ve tmě, abychom je řádně prozkoumali. Pokračovali jsme dál směrem na Karlštejn, když se hrad najednou před vámi objeví, je to úchvatný pohled. Cestou jsme sbírali spoustu přírodnin, ze kterých následující den vznikl nádherný had. Nyní hlídá naši vilu :-)

V rámci poznávání našeho okolí jsme se vypravili na nákupy. Navštívili jsme květinářství a obchod s potravinami, kde jsme si společně odhlasovali a vybrali svačinku. Po cestě jsme objevili kvetoucí brslen a řádně jsme ho očesali od růžových květů, které se nám hodily při výrobě náhrdelníků, náramků a zvířátek z kaštanů. Seznámili jsme se s tím, co je to nebozez a jak práce s ním může být náročná. Došlo i na náplasti :-) Při našem výletě do lesa jsme objevili velké množství klíčících žaludů. Vybrali jsme si ty nejhezčí a společně je zasadili do hlíny, kterou jsme si sami přinesli z lesa. Žaludy nebyly to jediné, co jsme sázeli. Došlo i na řeřichu. Snad se nám jí podaří vypěstovat a společně sklidit k nějaké budoucí svačině.

Týden jsme zakončili výletem do lesa v Černošicích, poznali jsme další novou cestu, objevili zvířata u statku! Byl to báječný týden :-)

Koukněte na fotky: Háďátka si užívají podzim

sobota 04. říjen

Týden plný podzimních dobrot

 • Rarášci

Jablka, hrušky, švestky… to byly každodenní průvodci uplynulých dní u Rarášků a každý z vás, naši milí, kdo vstupoval po ránu do herny, jim nemohl uniknout! Byly v podzimním košíku, byly na obrázcích k básničkám od pana Lady, byly na ranních pozdraveních pro děti. A my jsme je ochutnávali(ze švestek děti moc nadšené nebyly :-) ), pojmenovávali, třídili podle barev. S jablíčky nebo červenými míčky si kutáleli a zpívali si u toho Koulelo se, koulelo. Učitelky zpívaly, děti řádily. Běžná situace :-) Učili jsme se trhat barevný papír a pokrýt s ním pak šablonu některého z druhu ovoce. Rarášci pracovali velmi trpělivě a bavilo je to, což je nejdůležitější. A na konci týdne jsme na rozpůlenou část jablka nanesli barvu a obtiskávali na strom. A mezitím vším jsme hodně času strávili venku, udělali tisíc bábovek a ještě jednu navíc, starali se o morčata a králíka, probíhali jsme obr loužemi a pozorovali listy, jak už se krásně zbarvují do červenožluta a říkali si, jak ten malíř Podzim má touhle dobou děsně práce! A v pátek měla Soňa narozeniny a dostala jenom jednu svíčku na dortu zato hodně obejmutí a pusinek :-)

Koukněte…. Týden plný podzimních dobrot

sobota 04. říjen

Jak jsme si užívali týden od 29.9. a co budeme dělat příští dny

 • OS Jeden strom
 • Školka

Týden od 29.9. jsme si užili po svém… Když dáte dětem vybrat, co by chtěly dělat, můžete se spolehnout, že nudit se nebudou. A tak jsme si, na přání dětí, hráli nejdřív na zahradě… Kdo chtěl, sbíral ořechy, jiní stavěli domky z větví a klád, někdo skákal na trampolíně, chodil po ohradě jako po kladině, „vařil“ dorty z písku, lezl po stromech… Malí i velcí, holky a kluci se vzájemně propojovali a prohlubovali tak započaté kamarádství. Na procházce k řece zase někdo rozpoutal hromadný sběr ořechů, jiný navrhl hru, další skoky přes louže nebo běhací závody. Ty strhly většinu dětí tak, že jsme doběhli nakonec až do školky. Nikdo neplakal, že není první, nikdo nepodváděl..  Nešlo totiž o závody, ale o spontánní pohyb a kdo si chtěl zkusit své limity, tak do toho prostě šel. V pátek jsme týden krásně zakončili výletem do lesa na Klapici. A klobouk dolů, že jsme to všichni zvládli bez kňourání! Cesta lesem z Radotína do Černošic je opravdu dlouhá, a všichni si zaslouží velikou pochvalu za to, že to ušli. A jak jsme se měli? No zase báječně, podle našich představ… Pobíhali jsme po lese, lezli na stromy, sbírali houby, zkoumali duběnku, kterou většina z nás viděla poprvé, váleli jsme sudy, sbírali lesní plody do kapes, lezli po čtyřech do kopce… Kdo chtěl, ochutnal trpkou trnku a všichni jsme se pak smáli jeho křečovitým grimasám… Spojovala nás dobrá nálada, společné prožitky, povídání, humor… A víte vy třeba, kde, podle dětí, žijí mravenci? No přece na hromadě J.

KOUKNĚTE NA FOTKY: První říjnový týden

Následující týden bude opět rozmanitý. Předškoláci budou pracovat s Álou, Martina se vrhne s dobrovolníky na naši zahrádku, před zimou je potřeba ji zkultivovat a zjistit, co se nám na ní urodilo. Měli bychom sklidit ještě řepu a brambory, ale sami jsme zvědaví, co vykopeme. Pojedeme na výlet k Míše do Všenor, kde si u ní chatě opečeme na ohni něco k obědu a prozkoumáme místní les. A kdo ví, co dalšího si děti vymyslí… Třeba nás chytne sběr lesních plodů a odneseme je pak zvířátkům do krmelce, třeba se nám bude na návštěvě tak líbit, že budeme sami chtít někoho do školky pozvat a pohostit ho… Nápadů a energie máme hodně…

Cíl: Prožít si s dětmi týden podle jejich představ

       Respektovat přání dětí a být jejich nenápadnými průvodci

       Být spontánní, umět uchopit momentální prožitek a rozvinout v dětech zájem a fantazii

 

ÚTERÝ –      výlet do lesa do Všenor

STŘEDA –   14,30 – 14,55 angličtina

ČTVRTEK -  14,30 – 14,55 angličtina

                        15-16 a 16-17 keramika

 

Slunečné podzimní dny vám všem přeje….tým Jednoho stromu

146. stránka z celkem 153« První...102030...144145146147148...Poslední »