Aktuality

neděle 28. září

Náročný a přitom hezký týden…

 • Rarášci

Tak vás po týdnu zase zdravím, naši milí. Tento týden byl hodně zvláštní, náročný ale stejně bylo spoustu chvil, kdy jsme si to s dětmi moc užívaly, kdy jsme řádili, kdy jsme slavili. Moc Vám všem děkuji za klid (alespoň jakákoliv panika na vás vidět nebyla), se kterým jste vstupovali do prostoru školky, za podporu, kterou jste nám i Andulce vyjadřovali. Moc to pro nás a naši práci znamenalo. Zvolnili jsme tempo, vždyť jenom mytí rukou nám trvalo řádově o několik minut déle než jindy a někdy jsme měli pocit, že vlastně neděláme celý den nic jiného. Ale prostě to tak bylo a stejně….

-          Jsme si zvládli krásně užít oslavu Adinky. Jsou jí už tři, cítí se být opravdu velkou holkou a její výraz v očích, když jsme řekly : „jdeme slavit!“ stál opravdu za to.

-          Jsme se stihli hned zkraje týdne probrouzdat loužemi, zkoušet, která je mělká a kterou máme až skoro po okraj holinek (Justýnka vítězila!):-)

-          Jsme začali už daleko lépe zvládat ranní loučení s mamkou, drží se Danny i Viktor i Laura a z každého takového krůčku máme velkou radost! Dokonce i Ferda po návratu z dovolené se ptal po taťkovi jen asi dvacetkrát! A pokaždé se dal umluvit a rozptýlit a tak jsme mluvily a rozptylovaly a mluvily a rozptylovaly…. Až přišel táta!:-)

-          Jsme se díky miniscénkám, které jsme dětem v kroužku sehrály,  seznámili  s pravidly, která se budeme snažit ve školce dodržovat (uklízíme po sobě – každá věc má svoje místo, naše ruce si pomáhají – neubližují)

-          Jsme si po ránu postavili spoustu staveb, kolejí a vysokých věží a dokonce nám s tím pomáhali i školkáči a tak jsme se krásně propojili a užívali si ten čas pospolu.

 

Nový  týden nás přivítá jako podzimně-ovocný. Budou tu jablíčka, hrušky a švestky. Budeme si koulet, zpívat si, obtiskávat, trhat papír, třídit a skládat. Bude toho hodně a těšíme se na to.

 Koukněte na fotky:Náročný a přitom hezký týden…

Mějte se moc hezky podzimně!

Za tým Rarášků

Renáta

(p.s. mám moc ráda český jazyk ale psát zprávy, ve kterých někdy mluvím o nás dospělých ale vlastně vždycky o ženách, takže tvrdé y a pak my všichni, takže měkké i…. Mějte s případnou nechtěnou hrubkou trpělivost, děkuji) :-)

sobota 27. září

Jak jsme se měli v týdnu od 22.9. a co přinesou dny příští

 • OS Jeden strom
 • Školka

Týden od 22.září jsme začali motivací na Havelské posvícení. Vytvořili jsme si stánek s různými výrobky i dobrotami a za správně odpočítané fazolky jsme v něm nakupovali. Hrnce, hrnky a jiné drobné předměty na odbyt nešly, zato o ovoce a kukuřičné tyčinky byl velký zájem. A protože ke každoročním výrobkům na našem stánku Havelského posvícení patří již tradičně pečený čaj, dali jsme hlavy dohromady a napsali si seznam věcí na nákup, na který jsme vyrazili hned druhý den. V obchodě jsme našli nejdřív správné druhy ovoce, napočítali je a dali do sáčků. Potom jsme dostali úkol najít cukr a koření, a to byla pro nás zábavná výzva. Pohybovali jsme se po prodejně jako mravenci a i když ještě neumíme číst, všechno jsme nakonec našli a donesli si to do školky v batůžcích. Další den jsme chtěli vyrábět pečený čaj, ale jak už to tak někdy bývá, něco si naplánujete o ono je to nakonec všechno jinak. Díky nečekaným událostem jsme museli změnit plán. Zbytek týdne jsme strávili hlavně venku, například při procházce hledáním přírodnin, ze kterých jsme potom vyráběli barevné mandaly. A bylo nám krásně…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Poslední týden v září

Následující týden má být hezké počasí a my bychom si ho chtěli venku pořádně užít. Budeme se toulat po okolí školky, objevovat krásy přírody a dělat, co nás baví. V pátek vyrazíme na výlet do lesa.

 

Cíl: Objevovat krásy přírody

 

STŘEDA –   angličtina 14,30 – 14,55

ČTVRTEK – angličtina 14,30 – 14,55

                        keramika 15 – 16 a 16 – 17

PÁTEK –      výlet do lesa na Klapici

 

Krásný týden, hodně slunce a energie vám všem přeje….tým Jednoho stromu

sobota 27. září

Hadí týden v přípravce

 • Škola

Týden jsme začali, jak už je skoro naším zvykem, zkoumáním lesa. Tentokrát jsme popojeli autobusem do Třebotova, přebrodili jsme místní potok. Někteří zjistili, že při neopatrném šlápnutí i do holínek může natéct :-) . Předškoláci z vily jsou děti odvážné a tak jsme se po společné domluvě nevydali cestou známou, ale cestou náročnější, neznámou i pro pedagogy. A jak to dopadlo? Po vyšplhání se do kopce někteří zvolili svou vlastní strategii pro zdolání cesty dolů, po zadku. Kopec to byl opravdu prudký. Obzvláště některé holčičky přiznaly, že se trochu bály, ale důležitým zážitkem, který jim jednoznačně zůstane, je to, že svůj strach všichni překonali a dole na sebe byli patřičně hrdí!

Úterý patřilo povídání si o hadech, hadím soutěžím. Společně jsme oslavili Norči narozeniny a vyrazili najít popelnice s tříděným odpadem. Cestou zpět jsme sbírali kaštany, kapsy i kapuce byly plné!!! :-)

Ve středu jsme navštívili stanici přírodovědců na Andělu. Abychom si o trochu více přiblížili našeho nynějšího průvodce (hada), vyslechli jsme přednášku orientovanou převážně na tyto živočichy. Zblízka jsme si prohlédli některé zástupce těchto plazů (krajta královská, korálovka, krajta zelená…) a dozvěděli jsme se mnoho zajímavého: jak had cítí, proč se svléká, jak se pohybuje, jak loví a co tvoří jeho potravu… Jako trofej jsme si směli s sebou do vily odvézt jednu neporušenou hadí svlečku. Kromě hadů jsme si prohlédli i některé druhy žab, varana, krokodýla, želvy, ryby a dokonce i opičky s nedávno narozeným mládětem.

 

Poslední dny týdne jsme si pak čerstvě nabité vědomosti ověřili prostřednictvím několika her. Připomněli jsme si dobrý hadí čich („očichávali se“ a rozdělovali se do skupin podle přidělené vůně), svlékali kůži (prolézaly provazem za pomoci ostatních), zahráli si na hady škrtiče (drželi papír za pomoci kolíčku) a „cítili“ jsme tělem (předávali si informace psaním na záda).

 

Koukněte na fotky: Hadí týden

neděle 21. září

Rarášci se houpali…

 • Rarášci

Nový týden začal tak, jak by si každý v práci přál… houpáním! Vyhlásili jsme houpací den. V křesle, na všem, co houpačku připomíná. Pohoupali jsme v kočárku miminka, na zahradě jsme se houpali až do nebe. A jakoby s každým zhoupnutím ubývalo slz, které od září provází u některých Rarášků hlavně ranní odloučení od rodičů. A úterý byl den pro změnu kutálecí. Koulely se míčky různých barev a velikostí, obruče a dokonce i děti se odkutálely z jednoho rohu do druhého. Barvy jsme si v rámci hry zvládli pojmenovávat, třídit, hledali jsme míčky stejné barvy, jako měli obruče. Dokonale jsme se při tom vyřádili. Středa byla stavěcí a dokázali jsme postavit koleje pro vláčky, ohrady pro zvířata, věž vyšší než Renáta a samozřejmě že největší radost přinášelo čekání na spadnutí. A kupodivu se vždycky našel někdo, kdo tomu výrazně pomohl!:-) Ve čtvrtek slavil náš kamarád Viktor své  3.narozeniny. Byly tu na oslavu výborné muffiny, dárek, gratulace od dětí i pusa od holek. Byly tu balónky, tanec a blbnutí a snad to zůstane Viktorovi v paměti jako bezva den! No a protože se chystáme na Havelské posvícení, pátek patřil krásné zahradě našich kamarádů Zahradníků a spoustě ořechů, které jsme nasbírali a loupeme a loupeme a loupeme. Krásně si tu děti pohrály! Vůbec celý týden nám přálo počasí a hodně času jsme trávili venku. Učíme se starat o zvířata, pouštíme je do výběhu, což nám dává daleko lepší možnost pozorovat je při běžných činnostech. Na písku děti jen za tento týden navařily to, co vy, milé dámy, uvaříte za celý měsíc! No prostě jsme si to užívali a nejdůležitější bylo, že byl u dětí vidět každý den malý posun, co se adaptace týče. A doufejme, že bude tento trend pokračovat!

Koukněte na fotky:Rarášci se houpali…

sobota 20. září

Jak jsme se měli ve školce v týdnu od 15.9. a co nás potká příští týden

 • OS Jeden strom
 • Školka

V týdnu od 15.září jsme se věnovali tématu Kamarádství a Pravidlům ve školce. Povídali jsme si o tom, co to je „být kamarád“, jak se k sobě kamarádi chovají, a jaká máme pravidla ve školce, aby nám tu spolu bylo dobře. Víme, co se smí a co ne, a že máme pusu, abychom spolu komunikovali. Děti si samy vymyslely a vyzkoušely různé modelové situace, kdy nám ve dvojicích předváděly, co si kamarádi mohou dělat a co ne. Společně jsme vytvořili pavučinu přátelství, posílali jsme si mezi sebou v kroužku klubko provázku a navzájem jsme se propojovali. Na fotkách dětí jsme si vyzkoušeli, jak dobře se už navzájem známe, pojmenovávali jsme ostatní kamarády ve školce, a šlo nám to docela dobře. A protože máme ve školce i nového opeřeného kamaráda, zahráli jsme si zábavnou hru, kdy jsme si vyzkoušeli své znalosti o sovách. O tom, kde žijí, čím se živí a s jakými zvířecími přáteli se mohou v lese potkat. Na závěr týdne jsme vyrazili na náš první výlet na Černošickou vyhlídku, počasí nám přálo, a my lítali po lese jako diví. Sbírali jsme houby, přírodniny na výtvarné tvoření, žaludy pro divočáky…váleli jsme sudy, pozorovali jmelí i mraveniště, užívali si les i krásné počasí. Oběd od maminek nám chutnal a nasbírané žaludy jsme, po návratu do školky, hned předali myslivci panu Kožíškovi, aby je donesl zvířátkům do lesa na přilepšenou. Odměnou za to nám byla jeho výborná malinovka. Týden to byl krásný, plný slunce a pohody, a my jsme si ho užili sami za sebe, a přitom jsme nezapomněli myslet na ostatní…

KOUKNĚTE NA FOTKY ZDE: Třetí týden v září

Následující týden se začneme věnovat Havelskému posvícení. Hranou motivační scénkou si přiblížíme, co je to posvícení, budeme sbírat plody ze zahrady, dělat pečený čaj, vyrábět drobné předměty na stánek a nacvičovat na naše vystoupení.

Cíl: Příprava na Havelské posvícení

       Přiblížení pojmu „spolupráce“ a  „bez práce nejsou koláče“

 

ÚTERÝ –       jdeme nakupovat ingredience na pečený čaj (do obchodu v Černošicích)

STŘEDA –    angličtina 14,30 – 14,55

ČTVRTEK –  keramika 15 – 16 a 16 – 17

                        angličtina 14,30 – 14,55

 

Krásný  a pohodový týden vám všem přeje………. Tým Jednoho stromu

pátek 19. září

Co vše lze zažít za jeden týden?

 • Škola

V pondělí jsme vyrazili na Černošickou vyhlídku. Počasí nám opravdu přálo a bylo dost času zkoumat okolí. Děti se důvěrně seznámily s Netýkavkou nedůtklivou, první dotek byl pro některé poměrně překvapivý :-) Hrály si s jílem, stavěly z něj panáčky a když se nepodařily z jílu, tak jej poskládaly z listí! Z vyhlídky jsme viděli školku Jednoho stromu. V blízkém lesíku děti postavily celé město pro skřítky, bylo zde vše, co si dovedete představit. Kromě domečků nechyběl hotel se školkou a skluzavkou, modlitebna pro chvíle rozjímání a „budova“ úřadu! Stavby to byly opravdu povedené.

V úterý jsme společnými silami dotvořili našeho Dědu Roka, který nás bude provázet.

Sotva jsme se s ním seznámili, bylo na čase seznámit se i s jeho kamarádem Hadem, který nám bude v nejbližších týdnech dělat společníka. V souvislosti s tím jsme si o hadech jako takových něco málo popovídali a už byl čas na zkoušení lecjakých hadích dovedností: chůze poslepu hadí stezkou, malování vlastního hadího kamaráda a cestování po hadích cestičkách pomocí tužky a papíru. Ve čtvrtek jsme absolvovali dobrodružnou cestu do Národopisného muzea v letohrádku Kinských, kde jsme se přesvědčili o zajímavém životě našich předků. Leccos jsme se dozvěděli a mnohé si vyzkoušeli, např. jak obtížné je uvázat si onuce, pochodovat v dřevácích, i čepičku s košilí jsme si oblékli. Podívali jsme se, jak vypadalo takové staré stavení, jak bydlela zvířátka a čím se krmila, i „kravičku“ jsme si zkusili podojit.

 

Byl to pestrý týden, děti se rozkoukaly a hodně času bylo věnováno pravidlům vzájemného fungování! No ještě máme co trénovat! :-)

Koukněte na fotky: Černošická vyhlídka, Musaion, začátek IB Had vás vítá ve vile

neděle 14. září

Druhý týden adaptace u Rarášků

 • Rarášci

Druhý týden byl velmi důležitý, co se adaptace týče, naši milí. Hlavním cílem bylo zaměřit se na děti, které hůře zvládají odloučení od rodičů a co nejvíce jim to usnadnit, postupovat po malých, ale jistých krůčcích. Je krásně vidět, jak je každé dítě jiné, jak potřebuje každé jiný přístup. A i když to v některých dnech bylo opravdu velmi náročné, o krok dál jsme určitě. Děti si postupně zvykají na prostředí, harmonogram dne ve školce, na pedagogy. Učíme se pravidlům, která platí i v jídelně, na zahradě nebo na procházkách. V herně jsme stavěli dráhu, četli pohádky, věnovali se prvním didaktickým hrám, abychom zjistili, co děti zvládají. V kroužku jsme si povídali s Raráškem, hodně jsme zpívali a hráli na nástroje. Trávili jsme hodně času venku. Dokonce jsme se při procházce k ovcím stali svědky vyorávání brambor. Děti byly nadšené, hlavně kluci okukovali traktůrek. Mohli jsme si každý vzít do ruky právě vyoranou, voňavou, hlínou obalenou bramboru. A jako dárek jsme dostali tři spojené v jednu… děti v ní okamžitě viděly kačku a aby toho nebylo málo, tak jsme druhý den na tom samém místě dostali jako bonus druhou, prý labuť. No podle některých je to spíš dinosaurus J A cestou jsme ochutnávali jablka ze stromů, a když nám nechutnala, donesli jsme si je alespoň  zpátky do školky a dali je morčatům. Hledali jsme ořechy a děti si je už umí samy rozbít malým kamenem a vyloupat si je. Sestavili jsme také ohradu a vypustili králíka nebo morčata. Museli jsme zvolit postupnou metodu vypouštění, to abychom jim neměli do pár týdnů zase o pár víc…J No a v pátek se díky prudkému dešti vytvořila kousek od školky naprosto unikátní louže, no spíše jezero, tak jsme nazuli holínky a tradá se šplouchat! Prostě takový týden plný skoro už podzimních radovánek.

 Koukněte na fotky: Druhý týden u Rarášků

K pusince na dobrou noc něco, čím jsme se bavili…

Leze leze brouk, vítr do něj fouk.

Překulil se na záda a třepotal nohama.

neděle 14. září

Jak jsme se seznámili se sovou a co nás čeká příští týden

 • OS Jeden strom
 • Školka

Týden od 8.září byl plný překvapivých událostí. V pondělí k nám do školky přiletěla sova a stala se naší novou kamarádkou a průvodkyní letošní sovím rokem. Zpívali jsme o ní písničku, brali ji s sebou do kroužku i ven. Právě na procházce jsme ji, k naší velké lítosti, ztratili a při jejím hledání nás minul rybář na motorce s naší sovou v košíku. Pána se nám nepodařilo dohonit, a tak jsme se rozhodli, že po sovičce vyhlásíme pátrání. Nakreslili jsme letáky s výzvou „hledá se sova“ a vylepili je po okolí. A teď už jen doufáme, že se nám naše ptačí kamarádka brzy vrátí… Dalším nečekaným dobrodružstvím pro nás byla záchrana malého ježka, který uvízl při nočních toulkách, v síti hokejové branky na naší zahradě. Byl chudák celý vysílený a neuměl se z pasti sám dostat. Pomohli jsme mu na svobodu a ještě dlouho pak sledovali jeho spokojené dupání a funění na zahradě. Obětovali jsme sice naší branku, jejíž výplň jsme museli rozstříhat. Ale co je jedna síť, čekající na opravu, proti záchraně života. Děti byly šťastné, že to ježek přežil a nejradši by si ho byly nechaly… S ježkem jsme se sice nakonec rozloučili, zato jsme však viděli, jak se stahuje z kůže kanec. Místní myslivec, pan Kožíšek, byl tak hodný, že nás pozval k sobě na návštěvu, abychom na vlastní oči viděli něco, co se rozhodně nepoštěstí každému. Děti byly jak u vytržení a některé si dokonce divočáka pohladily… Zážitků bylo opravdu hodně a rozhodně jsme se vůbec nenudili. Sžívali jsme se spolu i s naší zahradou. Oslavili jsme Daníkovy a Sebíkovy narozeniny.  Zpívali jsme nové písničky o veverce a sově. Naučili jsme se novou říkanku o kamarádství, kterou se denně vítáme v kroužku. Cestou na procházce jsme sbírali přírodniny, řádili v loužích a lítali jako pominutí… Byli jsme někdy špinaví a mokří, ale zato bláznivě spokojení…

V sobotu jsme společně s rodiči, dětmi a přáteli oslavili 5.výročí Jednoho stromu. Počasí nám vyšlo, jídlo chutnalo a zábava se povedla. Bylo nám spolu dobře.

 

KOUKNĚTE NA FOTKY: Druhý týden v září

 

Následující týden se budeme ještě věnovat adaptaci. Přijde k nám poprvé nový kamarád Tobiáš, a my ho chceme hezky přivítat mezi sebe. Zamyslíme se nad tím, co znamená být kamarád, a připomeneme si, jak se k sobě máme chovat.  Naše pravidla pak výtvarně zpracujeme. V pátek vyrazíme na náš první výlet na Černošickou vyhlídku.

 Cíl: Adaptace

 

STŘEDA –  La škola 15,30 – 16,15 (ukázková hodina zdarma)

                      Angličtina 14,30 – 14,55

ČTVRTEK-  Angličtina 14,30 – 14,55

                      Keramika 15-16 a 16-17

PÁTEK –     výlet na Černošickou vyhlídku (info v mailu)

 Užijte si krásný týden, dobrou náladu vám přeje….tým Jednoho stromu

neděle 14. září

Oslava 5. výročí založení Jednoho stromu

 • OS Jeden strom

Začínáme v Jednom stromě další pětiletku. Tu první jsme řádně oslavili v sobotu 13.9. v Dolních Černošicích. Přijelo za námi divadlo Pruhované panenky, divadlo KAKÁ, Petr Nikl, kapela Mediterian, pan řezbář i bubeník. Špunty od lahví Cideru létaly vzduchem, fronta na palačinky byla jen pro trpělivé, čaje a dýňová polévka voněly, Edovo grilované maso a dobroty byly skvělé, stejně jako kančí guláš od pana Kožíška. Jemu i Zahradníkům děkujeme za pomoc při organizaci oslavy. Počasí nám nakonec přálo, a tak slibujeme, že jestli ne dřív, tak za pět let si to zase pořádně užijeme.

oslava 5. výročí založení Jednoho stromu

pátek 12. září

Kdo je nejvyšší?

 • Škola

Druhý týden v přípravce jsme si užili jaksepatří! První dva dny byly věnovány hlavně číslům, počítali jsme, kolik je stromů na zahradě, hráli si s počty šišek i knoflíků, děti se rovnaly i podle velikosti! Zkuste uhodnout, kdo je nejvyšší!? :-) Následující dny byly ve znamení tvoření a zkoumání.

Vzhledem k tomu, že nás děda Rok bude provázet celým naším přípravkovým životem, pokusili jsme se ho vyrobit dle našich představ a přání. Výsledná spolupráce dopadla na jedničku a nezbývá než čekat, co pro nás ve svých kouzelných kapsách objeví. Taky jsme se podívali za hranice pozemku a pokusili se společně nakoupit v obchodě. Rovněž jsme podnikli výlet do blízkého lesíku, kde nás zaujaly klíčící žaludy, které snad v brzké době zasadíme.

Pátek byl ve znamení deště, ale dětem to nevadilo, a tak se vydaly prozkoumat okolí na druhou stranu, našlo se pár oříšků pro mlsné jazýčky a louží na pořádné zráchání také! :-)

 

Příští týden nás čekají dva větší výlety, v pondělí jeden do přírody a ve čtvrtek do muzea!

Koukněte na fotky: Druhý týden ve škole

147. stránka z celkem 153« První...102030...145146147148149...Poslední »