Aktuality

sobota 15. září

Kočky už se drží stranou…. aneb druhý týden u Rarášků!

  • Rarášci

Druhý týden je za námi! Tedy nevíme, jestli druhý týden, protože Rarášci 
vypadají jako kdyby měli za sebou měsíc nebo dva. A tak jsme si 
řekly, že už jsou u nás dost „doma“ a přidáváme – zpíváme, na nástroje 
hrajeme, někdy spíš rachtáme. Básničky a říkadla si říkáme a cvičíme. 
Jsme Rarášci, dokonce máme i nějaká pravidla! 

Pokaždé, když jdeme ven, máme jedno mooc důležité pravidlo! A to, že 
Rarášci mohou odejít jen s dospělákem. No jo, jenže, co je to dospělák? 
Leze to, kouše to? Dá se to zašlápnout? Dá…Další důležité pravidlo je, 
že když je smutno, vždycky se najde náruč nachystaná potulit. 

Zahájili jsme ranní kroužky, ale to víte, jsou to skřítci neposedové. 
Dokonce jsme si kouleli a házeli míčky a zkoušíme víc a víc jména 
ostatních kamarádů. Domča postavila opičí dráhu, zkusili jsme i 
výtvarničit, trochu po svém a tak jsme malovali hlavně nohama. Ale ne 
všem se líbilo mít nožky od bláta :-) a přitom to byla keramická hlína! 
Zato uvařit dobrou polívku z bláta, sena a klacíků je kumšt. 

Všechny děti už jedí. Když ne svačinu, oběd to jistí a dokonce si chodí 
i přidávat. Ovoce nám chutná, na zeleninku potřebujeme ještě trochu 
času, abychom našli, že existuje i něco jiného než salátová okurka. A 
mrkev, trochu. 

Líbí se nám na zahradě. Písek, domeček, houpačka, školkáči. A v pátek, v 
pátek bylo po dešti! Podívejte se na fotky a budete vědět, co to znamená 
u Rarášků! 

Prostě skoro všechno, co potřebujeme k životu, se učíme ve školce :-)  

Na fotky z druhého týdne se můžete podívat zde

sobota 15. září

Prozkoumáváme blízké okolí Dvorečku (2.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se vydali směrem ke psím hrobům. Cestu nám spestřil Jáša se svým narozeninovým dárkem – atlasem stromů. Snažili jsme se podle knihy poznávat stromy, které jsme po cestě viděli, nebo našli jejich lístky, jehličky, větve nebo třeba šišky. 

Ve středu nám na Dvorečku začaly pracovat bagry. Pro někoho to byla veliká podívaná, pro někoho rámus a pro někoho inspirace k vlastním výkopům na pískovišti. Ikdyž bylo náročné se od pískoviště „odlepit“, nakonec jsme se spolu s habráčky vypravili k řece Berounce. Ve stínu veliké vrby jsme se nasvačili a vyrazili ke kamenité plážičce, kde je mělká voda a je možnost tudy brouzdat vodou jak se nám zlíbí. Každý si našel u vody to, co ho těší. Házení kamínků do vody, pozorování ryb, lovení ryb, šplouchání do vody nebo třeba malování přírodními barvami na vlajku, kterou pak velcí předškoláci zanesli na kamennou mohylu uprostřed řeky. 

Ve čtvrtek jsme si dali svačinku hnedle vedle Dvorečku. Pro někoho to byl důležitý den, protože se poprvé vypravil bez podpory rodičů prozkoumávat les. Vyškrábali jsme se až nad závoru, kde jsme nasbírali šišky a snažili se se strefit do stromu. K různým hrám nás také zlákaly lesní vlny. Že nevíte o čem mluvím? Udělejte si výlet a poproste děti, ať vám je ukáží :)  

 V pátek jsme vyšli směrem k madonce. Ale ta je na nás ještě přiliš daleko a tak jsme v půlce cesty odbočili do lesa, kde jsem se oddávali lesním hrám. Střileli jsme šiškama na strom, házeli kamenem na domek z klacků. Naší odvahu pak prověřil strmý kopec, který jsme museli zdolat.

Foto z druhého týdne je k prohlédnutí ZDE

čtvrtek 13. září

Hravé baboletí (2. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí potvrzovací. Tak to nebyla náhoda, že jsme se před týdnem potkali ve školce. Je pondělí a vidíme se zas! Tentokrát neprší, na obzoru pluje balón a podobně kulatý je i náš ranní kruh. Vlakáčů by mohlo být víc, škoda jezdit do lesní školky autem. Tleskáme jména všech, zdravíme se a šlapem na kopec nad Červenou roklí. Hrajem lesní piškvorky. Procházíme fakíří stezkou, mečujem se poslepu. Nestihli jsme louku, tak třeba v pátek. Čtem o Ijáčkových narozeninách. Pozorujeme přírodu lupou. 

Úterní zahánění dešťů. Po setkání se zadávenou užovkou podplamatou se dohrabem na Dvorek. Co dál? Společný kruh dnes nechceme. Ale i malý habrovácký je těžké udržet pohromadě. Že bychom měli problém s koncentrací? Stihli jsme  se Smolíčkem čarovat proti dešti. Výprava k Berounce byla svižná, jen průchod pod viaduktem by mohl být tišší. Obří traktory kosí trávu. Na oblázkové pláži si užíváme přímořskou idylu. Barvíme kameny na řasnatou a sírovou. Cesta na Dvorek je v první řadě bezpečná. Slavíme slavičí narozeniny. Čtem, jak Pú krade Klokánka. Uklízíme, co jsme rozbordelili.

Středa pilná, velké bagry u spodní branky, bagříky na našem pískovišti, pracovalo se, byl hic. Zavolala nás řeka, v ní jsme osídlili jeden z ostrovů, dívejte se, až půjdete kolem, vlaje tam naše vlajka.
 
Ve čtvrtek jsme luštili lesní tajenky. Buk-dub-bukvice-duběnka, lístečky a plody, co k sobě patří? Vyrobili jsme si vlastní domino a zahráli si podle vlastních pravidel :)  
 
V pátek jsme se vydali do kopce kolem psích hrobečků a opětvto v lese rozehráli- prší karty, piškvorky, naše vyráběné domino. Procvičili jsme si tím barvy i tvary. A pak nás čekala v lese pravá stopovaná podle šipek a hledání úkolů na papírku, abychom mohli jít dál. Společně jsme zpívali, tancovali, houkali jako sovy a museli na chvíli zkamenět jako sochy. To byla zábava!!!
 

středa 12. září

Druhý a třetí den na adapťáku školy

  • Škola

Druhý a třetí den adaptačního pobytu proběhl u Brouků a Prďáků ve znamení práce s mapou, plánování výletů a zásad společného soužití. V úterý jsme vyrazili na Kozí hřbety a ve středu na celodenní výlet, nejdříve na Solnecznik a pak si, světe,div se, děti odhlasovaly výstup na Sněžku. Nakonec z toho bylo 21 kilometrů v nohách, opálené tváře a obličeje a na závěr dne přání k narozeninám Rozárce. Díky za napečené kokosky! Po celodenní únavě, skvělá sladká tečka na závěr. 

Koukněte na fotky

pondělí 10. září

Adapťák školy Jeden strom začal!

  • Škola

Pondělím 10.9. začal adaptační pobyt Komunitní školy Jeden strom. Vypravili jsme se na Výrovku do Krkonoš, abychom se opět o sobě něco víc dozvěděli, seznámili se s novými spolužáky a překonali trochu sami sebe.  Cestu jsme zvládli dobře, kopec jsme vylezli, zabydleli se, pohráli si, přečetli knihu a šli spát. Zítra už se těšíme na sluníčko.

Koukněte na fotky

neděle 09. září

První týden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se všichni sešli za osvěžujícího deštivého počasí Na dvorečku. Nováčci si vybrali své značky, i někteří stávající neodolali a svou značku vyměnili. Ve společném kruhu jsme se pozdravili společně s habráčky, řekli jsme si pohybovou říkačku o Smolíčkovi, a vyrazili prozkoumat první kousky lesa.
V lese jsme se vyřádili na připravených prolézačkách z lan a vypustili kreativního ducha při potiskávání plátýnka kamínky, které byli potřené metalickými barvami. Plátýnka jsme odpoledne zavěsili na provázek spojující habrováckou a stodoláckou část Dvorečku.

V úterním kroužku jsme se přivítali společně s Habrováčky. S básničkou jsme se protáhli, a pak už hurá do lesa.
Po svačince jsme si hráli mezi stromy, řádili na lanech, a také otiskávali kameny na látkové praporky. Pak jsme si ještě zahráli seznamovací hru na jména.
 
Ve čtvrtek jsme se na dvorečku pozdravili a vydali jsme se pozdravit naše zvířecí kamarády – Bobeše, Máňu, Pandu, Jehně a Bubáky. Řekli jsme si, jaká jsou pravidla v ohradě, aby nám i zvířátkům bylo při návštěvě příjemně. Potom jsme se v lese potkali s kamarády z habroví a společně šli na obídek.
 
V pátek jsme se po přivítání vypravili do lesa k bunkru. Po cestě nás trošku překvapil déšť, a tak jsme si hned nacvičili rychlé nasazování pláštěnek. Při dešti nás začali napadat písničky o vodě, a tak jsme si je zazpívali. 

 

sobota 08. září

První týden u Brouků

  • Škola

Září je tady a s ním i první dny ve škole. Ve škole se nás sešlo opravdu požehnaně. Přibyla další třída, prvňáčci se zatím rozkoukávají, Brouci se rozkoukali velmi rychle :-) . Seznámili se s novým prostorem, sžili se se svojí novou třídou a dost si užívají pozici nejstarších. Když všichni vyběhnou na dvůr, je to tam jak ve včelím úlu. Děti si užívají všechna zákoutí, hrají florbal, fotbal i různé fiktivní hry. Nelenili jsme ani při vyučování, opakování všeho, co se v loňském roce naučili, začalo rychle, ale jde pomaleji :-) . Vzpomenout si na všechna pravopisná pravidla, kdy se které používá, či vyjmenovaná slova, je trochu oříšek. Snad nám vše naběhne rychle, abychom se mohli věnovat i něčemu jinému než češtině a matematice.  Tento týden jsme ale dělali i něco jiného. Brouci malovali své autoportréty, kreslili zážitky z prázdnin a psali pár slov o sobě, aby se mezi sebou lépe poznali. Ve skupinách se zabývali tématem respektu a pravidel chování k sobě, k ostatním i všemu, co nás obklopuje. 

Příští týden budeme v Krkonoších na adaptačním pobytu, čekají nás seznamovací hry, poznávání všech spolužáků, pospolitost i zábava. Hlavně budeme v přírodě a spolu!  

Brouci první týden

sobota 08. září

Na zahradě je krásně!

  • Školka

Pondělí brzy ráno – obloha šedivá jak cín. Je to vůbec možný, že první den, když opravdu nutně potřebujeme, aby bylo hezky, tak je šedivo a prší?! Ano, opravdu jsme tomu nemohly uvěřit a hlavou nám šlo spoustu myšlenek, abychom první den s dětmi prožily v pohodě, aby děti nemusely celý den být v pláštěnkách a ve stanu se nemusely tísnit. A pak všichni začali přicházet… Děti nás obejmuly, rodiče nás přivítali a obejmuli, vyjadřovali podporu. A najednou bylo člověku jasný, že to prostě dáme i v dešti a trochu nekomfortu. 

A pak se rozeběhly po zahradě, štěbetaly, vyprávěly nám, jak se měly o prázdninách, přišly se pomazlit a potulit. Obrovskou radost měly z mini pískoviště, říkaly, že je super, že svačíme ve stanu na zemi. Nikdo neřekl, že mu nechutná, běháním na obrovské zahradě jim pěkně vyhládlo. A mezitím vysvitlo slunce a my si uvědomily, jak moc jsme tam s dětmi šťastné a v pohodě.

A tak to bylo celý týden. Řekli jsme si společně pravidla fungování u školkáčů, starší okamžitě začali pomáhat mladším, před prázdninami ještě Raráškům. Nic nebyl problém. V kroužku jsme si povídali, zpívali a hráli na hudební nástroje. Učili se poznávat se navzájem, hráli jsme hry na jména kamaráda. Dokonce se zvládli pomocí kartiček vyjadřovat k tomu, jak se zrovna cítí, co prožívají. Předškoláci si už v úterý řekli o předškoláckou přípravu po obědě a opravdu už poctivě hodinu pracovali.

Ve čtvrtek se už občas vzaly lopatičkou po hlavě ale vždycky se všechno ihned urovnalo :-) Shodly jsme se s kolegyněmi na tom, že pokud člověk vnímal, jak se cítí, zjistil, že je mu v přírodě, když tak baští na karimatce čerstvý voňavý chléb s tuňákovou pomazánkou, moc dobře. A zástup mravenců kolem sebe bere jako naprostou samozřejmost…

Na fotky se podívejte zde Školkáči pod stanem

sobota 08. září

Prďáci začali nový rok v novém!

  • Škola

První týden školy proběhl u Prďáků-třeťáků- v novém prostoru, složení, atmosféře i věku. Zase jsme o kousek starší, přestěhovali jsme se blíž nádraží, máme novou třídu- větší a světlejší, nové spolužačky. Jinak vše zůstává při starém. Je nám spolu dobře. První dny školního roku proběhly v duchu příjemné vzájemné pospolitosti a pohody. Připomínali jsme si pravidla, hodně mluvili o respektu a co to znamená, vytvářeli si své medailonky, které ještě budeme představovat, kreslili autoportréty suchými křídami a olejovými pastely a začali jsme opakovat matematiku ( početní operace do 100) a český jazyk ( tvrdé a měkké souhlásky, podstatná jména a slovesa). Díky medailonku jsme se posunuli zase o kousek výš a v letošním roce už budeme ve volném psaní tvořit text o 7 větách. Jsme přece jen starší a můžeme si to už vzhledem k našim schopnostem dovolit. A co nás čeká za celoroční projekt? Cesta do pravěku! Začneme vznikem Vesmíru, přesuneme se ke geologickému vývoji Země, zaměříme se na první živočichy a podíváme se na to, jak žili lidé v pravěku. S tím vším nám pomůže geolog a paleontolog Štěpán Rak ml., který nás bude zhruba 1x měsíčně na našem putování provázet. Hned na konci září tak vyrazíme do Planetária Praha a v říjnu do History parku v Ledčicích pod Řípem….. a co bude dál? Nechte se překvapit!

 V prvním anglickém dnu letošního školního roku jsme se navzájem anglicky seznámili s novými spolužačkami, konverzovali na téma „How was your summer holiday ?“a  zjednodušeně odpovídali na otázky“ What were you doing?“. Volnočasové aktivity byly i tématem, kterému se Prďáci věnovali v druhém bloku s Heather. Ke každému školnímu roku patří  prohlížení učebnic a nadepisování sešitů. V prvním pololetí se budeme učit podle edice Happy street1, třetí vydání, ale tento základ doplníme rozšiřujícími pracovními listy a navazujícími projekty. Výhodou učebnice i pracovního sešitu je velké množství poslechů. Všichni mají k dispozici vlastní CD, které je součástí pracovního sešitu a mohou  si je přehrávat doma. Veškerou novou slovní zásobu si zapisujeme do Vocabulary book a tato slova je třeba závazně znát ústně i písemně. Nová slovíčka tohoto týdne jsou  - to exercise, an exercise book, a class book,  an activity book, a street.

V rámci opakování, kterému se budeme věnovat celé září, jsme se ve čtvrtek vrátili k hláskování a na závěr i k oblíbené  hře Cold, warm, hot.

foto škola

pátek 07. září

První krůčky s Medvídkem Pú (1. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí úvodní. Potkáváme se po delší době, většinou známí, pár nováčků. Stloukáme v dílně krabice a letadla. Pozdravili jsme se i s pár rodiči v celodvorečkovém kruhu a zahnali jsme déšť říkačkou O Smolíčkovi. Je nás letos hodně předškoláků. A hned zkraje dostali pár povinností: přepočítat nás před odchodem a při návratu, odemykat jurtu, dohlížet na pořádek v šatně a rozmístit přesný počet matrací. V lese jsme odlehčovali mravencům od kamenů, u ohniště jsme lezli a houpali se na lanových překážkách. Natiskli jsme dvě fůry vlaječek kamennými razítky. Po obědě jsme otevřeli skoro sto let starou knihu Alana Alexandra Milne, kterou napsal pro svého syna Christophera Robina. Ano, Medvídka Pú. Rozvěsili jsme vlajky na šňůru, která spojuje břízy Stodoly a Habroví. Starší kluci poměřili síly po prázdninách.

Úterý potvrzovací. Pro někoho druhý, pro jiného první den. Už jsme si jistější, do jaké jurty patříme. Učíme se jména kamarádů. Dnes jsme vyrazili ke Spirále, dějišti předloňského loučení. Dotiskli jsme vlaječky, máme už fůrku barevných kamenů. Lezeme po lanech, stolujeme u veliké tabule. Předškoláci i pomocí nože. Odpočíváme s Púem. Opakujme si kapitoly podle obrázků. Stavíme ze stavebnice a otiskujeme své tlapky na společný obraz.

Ve středu jsme zčerstva vyrazili pozdravit Bobeše, Pandu, Máňu, Růžu a Bubáky (bééé a mééé) do výběhu. V lese mezitím sluníčko začalo prosvítat korunami stromů a pod nimi už se to hemžilo našimi kamarády Stodoláčky. Učili jsme se společně pískat na žaludové čepičky (díky za novinku, Ravi!), není to jen tak. Zatím to bylo spíš učení trpělivosti :)

Ve čtvrtek jsme se opět všichni sešli ve velkém kroužku, podívali se, kdo jak vyrostl, řekli si, kdo se jak jmenuje a pozdravili se. My habrováčci jsme pak vyrazili na místo červnového loučení s předškoláčky, pohrát si v jejich domečkách, vyrobit si náhrdelníky z přírodnin, ukázat si, kdo se jak přes prázdniny naučil počítat. V jurtě se pak učili pomáhat menším dětem a opakovat si, jak to u nás na Dvorečku chodí. 

V pátek jsme přivítali další novou kamarádku, po velkém kroužku se Stodoláčkama jsme si zahráli hru na jména jen mezi náma Habrováčkama. Přestavovali jsme bunkr v lese, houpali se na lanech mezi stromy, malovali na kamínky zvířátka a stavěli jim domečky. To vše jsme zvládli v pláštěnkách, protože nám pěkně pršelo. Odpoledne jsme si všichni krásně v útulné jurtě odpočinuli při poslouchání příběhu, jak Prasátko a medvídek Pú chystali past na slona*

18. stránka z celkem 120« První...10...1617181920...304050...Poslední »