Aktuality

pátek 25. leden

100 let Československa u Brouků

  • Škola

Brouci se hluboce ponořili do moderní historie. Vytvářeli ve skupinkách časovou osu od roku 1918, vyhledávali informace, sdíleli, učili se. Též přepsali dopis pro Jana Palacha, který zanechali na pietním místě na Václavském náměstí, kde mimo jiné zapálili svíčky. V budově Národního muzea jsme si užili výstavu Poznáváme Československo, kromě historických dokumentů a souvislostí, mohli Brouci viděli i předměty z běžného života, dozvěděli se o průmyslu i hospodářství. 

Po ranních kruzích jsme se tento týden věnovali hodnotám not a zpívání Grónské písně. Zkoušeli jsme také ranní relaxace a meditace, nejdříve za pomocí sundrumu a pak zvonkohry v živlech Země a Vody. Také jsme zkusili tibetské mísy. 

V českém jazyce, kromě intenzivního čtení historických souvislostí, jsme se věnovali podstatným jménům rodu mužského. Jsou pro děti poměrně náročné. Budu ráda, když je s nimi budete opakovat a procvičovat i doma.  V matematice jsme rýsovali a vrátili jsme se k dědovi Lesoňovi. 

Fotky zde

pátek 25. leden

Opičáci a Hurá do opery

  • Škola

Tento týden jsme hned v pondělí vyrazili na další část z cyklu Hurá do Opery. Tentokrát šlo o představení Prodaná nevěsta. Vše se odehrálo v Domě dětí a mládeže. Cestou jsme se zastavili na svačinu na Náměstí Míru a alespoň zvenku jsme si prohlédli kostel  sv. Ludmily. Opera se nám moc líbila a většina dětí si písně z ní broukaly celou cestu do školy. Abychom na toto téma trochu navázali v hudební výchově, seznámili jsme se s minioperou Červená Karkulka. Společně s Mazáky si ji zkusili zazpívat. zatím jsme se naučili jen kousek.

Ve středu se nás ve škole sešla jen polovina. Opakovali jsme proto hlavně všechno, co jsme se dosud naučili. Vyhledávali jsme po třídě různé geometrické obrazce a cvičili spojení v pořadí: počet, barva, věc (three red circles, two green cars…). Zahráli jsme si i Bingo a vytvořili vlastní pexeso, kde jsme opět kombinovali předměty a počet. Nejvíce nás ale jako vždy pobavilo hraní rolí. Zejména nezbedná Daisy v příběhu Be quiet, Daisy byla Opičákům srdečně blízká. (Nová slovní zásoba: Be quiet! Stop it! )                  

Ve čtvrtek jsme se ponořili zase o kousek dál do světa hmyzu. Povídali jsme si hlavně o mravencích a nakonec jsme si i jedno velké mraveniště ve třídě vyrobili. 

V pátek jsme odhalili velkou záhadu mezi písmenky. Seznámili jsme se s písmenkem CH. Chvíli nám to trvalo, ale teď už víme, že je potřeba na jeho zapsání použít dva znaky. 

Na chvíli jsme se v pátek usídlili v jídelně. Zkoušeli jsme poznávat svět jen za pomoci sluchu. Postupně se nám to dařilo víc a víc.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 25. leden

Prďáci na konci ledna

  • Škola

Týden před lyžařským výcvikem jsme se s třeťáky vypravili poznávat povolání našich rodičů a zase jsme udělali další krok k porozumění naší minulosti. Objevovali jsme svět klavíru a skladatelství, o kterém nám přišla povídat máma Thea, Beata Hlavenková, svět čísel, daní a finanční gramotnosti, se kterým nás seznámila máma Daníka, Vlaďka Hlaváčková. Při našich cestách do pravěku jsme se tentokrát zastavili v starší a mladší době železné, abychom se seznámili s životem Keltů na výstavě v Národním muzeu. Mohli jsme se nejen dozvědět, co jejich život tvořilo, ale si i vyzkoušet tkaní, oblečení a nástroje. V matematice jsme se v průběhu týdne věnovali histogramu. To nás hodně bavilo, protože jsme dělali mnoho pokusů s házením kostky a učili se statistické záznamy zapisovat do grafu ( rozumějte- kolikrát nám co padlo, to jsme zapsali do čtvercové sítě). Také jsme zkoušeli rýsovat kružnice. Otočit kružítkem tak, aby to ve výsledku vypadalo pečlivě a hezky, to je opravdu výzva! A osvojovali jsme si pojmy poloměr a průměr. V českém jazyce jsme se věnovali procvičování vyjmenovaných slov po M a psali jsme příběh, ve kterém byla tato vyjmenovaná slova doplněné i o ty po L. Zbyl nám čas i na tvorbu koláží na téma zima a nově i na ranní meditaci, při které nám pomáhal úžasný nástroj- sundrum. V meditacích budeme určitě pokračovat, protože nám před vyučováním pomáhají dostat se k sobě a zklidnit se. Nově nám Ála přinesla tibetské mísy a zvonkohry Koshi, aby nás jejich zvuk provázel při dýchání a zkoumání sebe sama. Byl to opět naplněný týden, ve kterém jsme si nezapomněli zazpívat.

V anglickém dnu jsme se opět vrátili k oblíbenému hraní rolí. Přečetli a poslechli jsme si epizodu The Ice Monster – part 2 a zahráli ve trojicích a theatre play. Dařilo se nám tentokrát se už lépe naučit text role zpaměti a většina dětí ke svému úkolu přistupovala zodpovědně a s radostí. Už méně nás potěšil výsledek minulého písemného procvičení. Je to pro nás znamení, že se psaní musíme více věnovat, a tak nás podobná procvičení budou čekat každý anglický den a vůbec nebude na škodu, když nám pár známých slovíček  nebo větu z rozhovorů nadiktují i rodiče doma. 

Koukněte na fotky

středa 23. leden

Angličtina u Brouků 23.1.

  • Škola

Milena´s group:
 
Tentokrát byl náš anglický den trochu naruby. Děti si zkusily, jaké to je být v úloze vyučujícího. Gramatiky se ujali Anička s Erikem, vysvětlili ostatním pravidla průběhového času (co vyjadřuje, jak se tvoří, jaká jsou pravidla přidání koncovky -ing, otázky a krátké odpovědi ve všech osobách). K tématu Continents of the World nám rozšířili obzory Mati a Jimmy. Mati představil ostatním Evropu (základní fakta – rozloha, počet obyvatel, nejvyšší hora, nejdelší řeka, největší aktivní sopka, počet států, největší jezero). 
Jimmy nás seznámil se světovými stranami (north, south, east, west). Slovní zásoba se rozšířila na: continent (largest, smallest, most populated, least populated, coldest), river (longest), mountain (highest), volcano (active), state (=country), lake (largest), desert (largest), population, Asia, Australia, Europe, North and South America, Antarctica, Africa, island.
Pracujeme na ukotvení správné výslovnosti, propojení s přídavnými jmény a porozumění. Děti pracují s mapou světa a sestavují brožuru, do které si postupně zpracují údaje o všech kontinentech. 
 

Kateřina´s group:

Dnešní den byl moc hezký, protože Marijánka a Kuba H. slavili dnes narozeniny. Ve třetím bloku jsme to řádně oslavili s ochutnávkou lahodného dortu a bonbónů.

První dva bloky jsme se věnovali hlavně tvoření otázek ze slovesa “ be“.  „Are you?“ a odpovědí : „Yes, Iam. No, I am not.“, a to ve všech osobách.

neděle 20. leden

Stoupání, úklid, vzpomínky na Honzu, vzácní hosté a sokol (19.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme šli směrem k závoře. Cestou jsme odhadovali, kolik kroků má úsek od borovice u křižovatky k závoře. Všichni odhadovali max. 100 kroků, a byli jsme překvapeni. Napočítáno bylo 235! U závory jsme popřáli k svátku našemu milému Radovánkovi a od závory jsme se klouzali a váleli dolu, až k cestě podél kolejí. Cestou do jurty jsme podrbali Bobeše za ušima a tradá na obídek. :)

V úterý jsme záhájili den přípravou třísek s předškoláčky. Byli moc šikovní, a tak jsme si mohli zapálit oheň a v tencé pokrývce sněhu se ohřát a počkat na vlakáčky. Spálili jsme adventní věnec, vánoční stromek, a poklidili vánoční výzdobu. Bylo opravdu mrazivo, a tak jsme se snažili zahřát pořádným výstupem na dračí hřbet, kde jsme si zahráli na dostihové koně. Mezi tím Robo přichystal lana přes cestu, která byla ve větší výšce naž obvykle, takže spousty z nás překonali svůj strach! 

Ve středu jsme si dali svačinku na louce a vypravili na borovicový kopec nad Červenou roklí. Robo opět vytvořil bezvadnou prolézačku z lan a udělali jsme si miniohýnek, abychom si připomněli událost, která se stala ještě když všichni ještě nebyli na světě. Jeden kluk, který se jmenoval Honza Palach nesouhlasil s tím, jak vládnou komunisté (komunisté byli něco jako zlí králové z pohádek) a viděl, že s tím nikdo nic nezmůže, polil se benzínem a zapálil se. Pak zemřel. Naštěstí to pak netrvalo dlouho a zlí králové opravdu odešli. Vzpomínali jsme nejen na Honzu, ale také na všechny, kteří už nejsou mezi námi.

Ve čtvrtek k nám zavítala vzácná návštěva ze Slovenska a z Litvy (Zástupci ředitelů evropských lesních mateřských škol). Přivítali se s námi v kroužku a zůstali u nás na Dvorečku, aby se dostatečně pokochali. :)
My jsme se vydali do modřínového lesa nad závorou, kde jsme si pěkně pohráli a váleli sudy z kopce, a Tomášovi jsme ukázali cestu, kterou jsme minulý týden objevili s Robem. Byl nadšený. Cesta sváděla k pořádání závodů ve sprinu v různých stylech. Po dvou, po čtyřech, jako formule, po zadu… 

pátek jsme se sešli v sokolské tělocvičně v Letech. Tam už na nás čekala Jášova maminka Petra, která nám vše ukázala a zacvičila si s námi. Nejdřív jsme se protáhli, rozehřáli a zaběhali si. Pak jsme lezli přes opičí dráhu a zkoumali i ostatní pomůcky a vybavení tělocvičny. Na závěr jsme si hráli s padákem a míčky. Už se moc těšíme na příště!

Foto k prohlédkutí ZDE

neděle 20. leden

Sněží polystyren (19. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Jsme od vlaku za chvilku na Dvorku. Velký kroužek, mnoho hlasů, trocha pohybu. Pérujeme v kolenou, řežeme řezanku nohama. Tanečními kroky plyneme lesem. Stavíme hráze ledové vodě. Hrajem na zombíky v roští. Sekáme ho mačetou. Čteme si, stavíme z kostek, vaříme v kuchyňce. Venku sněží. Ale místo vloček kuličky, vypadají jako polystyren. 

Úterý. Jdem jak bobři do ledového potoka. Hrajeme kolo kolo mlýnský. Po obědě máme návštěvou živou spisovatelku. Čte nám ze své knihy o veverkách. Inspirováni se vrháme do kreslení. Vznikají krásné ilustrace. Někdo vyrábí komix, leporelo, dokonce knihu.

Středa, den památný, mluvíme o strachu a odvaze. Připravujeme vzpomínkové místo, zapalujeme svíčku pro J.P. a zpíváme – světlo ve tmě svítí, tma je nepohltí … A nahráli jsme písničku pro Markétku a jejího synáčka Artura Arawena (ve fotkách je video.. :) Už se těšíme, až za námi přijedou!!
 
Ve čtvrtek jsme se setkali v království Blanky keramické. Na programu byli lesní skřítkové, hnětli jsme je i barvili a byl to fofr. Možná v tom byly i nějaké čáry, protože jsme pak málem nedošli na Dvoreček. Jsou i dny, kdy to moc nejde. 
 
Pátek. Od vlaku NIKDO. Malý čouďáček na uvítanou. Vyrazit včas. Cíl ledová sprcha. U vodárny svačina a vytí vlků. Vodopád. Jeskyně! Markéta poslala vzkaz. Časem se tu ukáže. Oddych. Hrnec na vodu. Sem se uchýlíme v době globální katastrofy. Odpočíváme s mouchami a jejich sesazenou královnou. Cvičíme podle zápisníku. Předškolně pracují ti, co dobře odpočívali. 
 

pátek 18. leden

Takový běžný raraší týden

  • Rarášci

První prstík – pondělí – všechny hračky ven. Rarášci taky, jen co si pohrají, uklidí, vytáhnou co jiný uklidil a posvačí.

Druhý prstík – krmítko je hotové, můžeme ho dát ven. A protože ptáčků není nikdy dost, dodělával se ten velký obraz, po kterém jsme foukali barvy a obtiskávali ruce a stříhali papír ptáčkům na zobáčky, no však uvidíte. Ještě potřebuje zasněžit. Taky byli třídní schůzky. A víte, jak občas zabydlíme školkáčům hernu? Tak to není nic, proti partě školkáčů v raraší herně a Raraši k tomu!

Třetí prstík – Ptáčci zatím krmítko ignorují. Naštěstí víme, že to chce čas a také jim tam něco nasypat… Venku jsme si dali práci s morčátky a poctivě jsme vyklidili králíkárnu. Má mrznout, tak ať kluci mají teplo a sucho.

Asi to byla přece jen dřina, protože nikdo není k vzbuzení po obědě, když už je čas vstávat.

Čtvrtý prstík – Někteří objevili kouzlo stavění bunkrů, stačí židličky, stůl. Máme se moc dobře, protože každý den nám někdo uvaří dobrou kávičku, upeče koláč, uvaří polívku a my často děláme, že papáme a pijeme. Venku jsme naložili, co jsme vyklidili u morčat, na kárku a vyrazili směr pole. Cestou jsme potkali pána s paní a velmi přátelského pejska. Trochu jsme pocvičili, jak se máme chovat, nevrhat se po pejskovi. A hlavně – stále trénujeme chůzi u kraje a společně. A co je důležité – potkáváme paní sousedky a pány sousedy. A zdravíme. A už skoro víme, že když dospělák pozdraví, Rarášci taky pozdraví, jen co to zaslechnou.

Kárka s námi drncala i kolem řeky, kde jsme nasypali vločky kachničkám, protože už víme, že pečivo není úplně vhodné a tak se snažíme krmit správně.

Pátý prstík – Nějak nás nebylo moc, ale nebylo to poznat. A je opravdu radost dívat se, jak si vaše děti už dokáží hrát spolu, tolik nám vyrostli! Venku jsme hledali stopy v poprašku sněhu, hlavně ptačí a pejskový :-) .

A pak už byl oběd a spinkání….A konec týden, takový běžný, raraší týden…

Na fotečky z něj se můžete podívat tady

pátek 18. leden

Mazáci versus Klapzubáci

  • Škola

Písk! Písk! Au! Faul!….Góóól….navštívili jsme představení Klapzubova jedenáctka. Hercům se opět podařilo příběh výborně zpracovat, samozřejmostí byly nádherné kulisy, choreografie a dokonalá souhra herců. V těch dvou hodinách jsme se opravdu přenesli na fotbalový stadion z období první republiky a leckteří z nás se neubránili opravdovému fandění. Nešlo ale jen o fotbal, ale hlavně o to, jak důležité je být pilný, odvážný, čestný, poctivý a jak důležité je opravdové kamarádství! Celé představení doprovázela stylová hudba, kdo zná kapelu Traband, umí si představit. 

V pondělí jsme si užili společné zpívání s Opičáky, abychom nevyšli ze cviku do doby, kdy budeme zase nacvičovat na nějaké další společné vystoupení. Domluvili jsme se, že společně budeme zpívat pravidelně. Stihli jsme malovat abstraktní obraz na téma roční období, když už se v těch měsících zkoušíme lépe orientovat. Opět jsme si na téma měsíců vyrobili pomůcku do třídy. 

Někteří z nás byli na přezkoušení ve velké základní škole v Černošicích, ufuf přezkoušení máme téměř všichni za sebou. Samozřejmě jsme stihli pracovat i v matematice a češtině, to je přeci jasné!

Hodně nás zasáhlo povídání o Janu Palachovi. Je pro nás náročné pochopit, co se to vlastně tenkrát dělo. Neumíme si představit, že byla doba, kdy nemohl kdokoli projevit svůj názor. A tak jsme si zapálili svíčku a věnovali jsme čas tomu, abychom si o minulých 50 lelech popovídali a podebatovali.

Podívejte se na FOTKY

pátek 18. leden

Brouci se ponořili do historie

  • Škola

Brouci se v pondělí vypravili s kufrem do pravěku. Zkoušeli jsme si na časové ose uvědomit, jak je vlastně krátká historie lidstva v porovnání s historií Země. Zkoušeli jsme si na časovou osu dosadit dobu kamennou, bronzovou a železnou. Zkoušeli jsme pochopit, jaký je rozdíl mezi archeologem a paleontologem. No, a pak jsme se ponořili do zkoumání předmětů v kufrech. Na rozdíl od muzea jsme si je mohli vzít do ruky, doptávat se. hádat z čeho jsou, k čemu asi sloužili,  a dokonce jsme pazourkem zkoušeli řezat jablko. Skládali jsme kostru a podle milodarů poznávali, zda se jednalo o kostru muže nebo ženy. Vše jsme zaznamenávali do protokolu, jako to dělají archeologové. To nás opravdu bavilo. 

No a protože je Palachův týden a 50 let od jeho činu, který se zapsal do historie. V pátek jsme si pustili nějaká videa, která se vztahují k tématu Jana Palacha. Mluvili jsme o tom, co je to normalizace, komunismus, co jeho čin přinesl. Brouci se pak zamýšleli nad tím, co přinesl právě jim a co by mu chtěli říci. Tak Janovi napsali dopis. A protože jdeme příští týden do Národního muzea, vezmeme je s sebou a položíme k místu, kde se Jan Palach obětoval. 

V matematice jsme se věnovali intenzivně rýsování. Zkoušeli jsme počítat obvod a obsah u různých mnohoúhelníků. Už nám to začíná jít! V českém jazyce jsme procvičovali vzory podstatných jmen. Už umíme skoro všechny! 

Brouci se ponořili do historie

pátek 18. leden

Opičáci na fotbale:)

  • Škola

V tomto týdnu jsme se ve škole věnovali hlavně čtení. Slova a články se nám prodlužují a přečíst( a porozumět) mu nám občas dá pořádně zabrat. Ničeho se ale nebojíme a jdeme do toho po hlavě. V matematice se trochu plácáme a nedaří se nám dodržet náš týdenní plán. Abychom nabrali nový dech a počítalo se nám lépe, trochu jsme si odfrkli při stavění krychlových staveb a jejich plánech.

Naučili jsme se novou písničku a pak jsme ji při společné hudebce naučili i Mazáky. Společně s Mazáky se teď budeme na hudebce scházet pravidelně. Zpívání nás baví a tak si zpíváme každé ráno. 

V tělocvičně jsme se vrátili na kladinu a vyzkoušeli jsme si na ní udělat holubičku a spoustu dalších cviků. Nakonec jsme se pokusili se na kladině obejít, což nebylo vůbec jednoduché. 

Při anglickém dnu ve středu jsme se vrhli na mezipředmětové vztahy a ukázali si, že anglický jazyk je možno zapojit i do matematiky. Nejen, že jsme počítali, ale začali jsme se učit rozeznat i geometrické obrazce, jakými jsou čtverec, trojúhelník a kruh (a square, a triangle, a circle). A když jsme se snažili propojit počet, barvu a tvar, docela nám to dalo zabrat. Příště to ještě procvičíme a určitě nad zlomyslnými tvary zvítězíme.

Ve čtvrtek jsme se vydali do Minoru na představení Klabzubova jedenáctka. Nádherné kulisy a opravdu autentický zvukový doprovod nás přenesl přímo na fotbalový stadion a někteří z nás se neubránili potřebě začít doopravdy nahlas fandit:-)

Pátek jsme zakončili jako takový malý letecký den. Všem dětem se nakonec podařilo podle návodu složit vlaštovku a všechny krásně létaly.

Tady se můžete podívat na FOTKY.

19. stránka z celkem 139« První...10...1718192021...304050...Poslední »