Aktuality

pátek 07. září

Rozjezd u Mazáků

 • Škola

Prázdniny skončily, první školní týden také. A byl to frmol! Místo pomalého rozjezdu jsme na to pořádně skočili a provětrali tak téměř všechny učebnice a pracovní sešity. Ale pěkně popořádku.

V pondělí jsme se společně s většinou z vás setkali v ranním kruhu, který čítal opravdu hodně dospělých, ale hlavně… 62 dětí. A to už je nějaké číslo. Rozdali jsme si učebnice a na nátlak skončili. (Děti by bývaly rády pokračovaly). Dál už to šlo samo. Zabydleli jsme si třídu, podepsali šuplíčky a věšáky, prohlédli si nadzemní i podzemní části školy Jednoho Stromu. V matematice jsme se dostali k velmi podnětné diskusi na téma „co je to vlastně dopravní prostředek“, zopakovali větší, menší, rovno; nějaké to počítání nás neminulo; oprášili jsme autobus. Povídali jsme si o prázdninách, malovali největší zážitky, začali jsme po prázdninách procvičovat čtení i psaní. No a samozřejmě proběhla i první angličtina s Veronikou. Na první týden toho není zrovna málo. V příštím týdnu potrápíme nejen hlavu, ale i tělo, a to na adaptačním pobytu! Těšíme se. Hurá 1 týden, dvakrát hurá týden druhý a ty další a další. :-)

 

pátek 07. září

První týden u Opičáků

 • Škola

První týden školy máme za sebou  a s ním také spoustu nových věcí.  Co pro nás bylo nejdůležitější, byl výběr jména třídy.  Vybírali jsme z několika návrhů, které všechny vzešly z dětí. Nejvíc hlasů dostal název Opičáci. Myslím, že vzhledem k celkovému temperamentu třídy se k nám hodí ze všech nejvíc:-)

Hodně času jsme trávili seznamováním se jak s ostatními dětmi a dospěláky, tak i s novým prostorem. Tvořili jsme si pravidla  a ujasňovali jsme si, proč tu vlastně jsme a jaká máme očekávání. Každý si označil svůj box na učebnice a založil portfolio, do kterého bude průběžně vkládat své práce a se kterým půjde k přezkoušení.

Od úterý jsme se již poctivě učili a naučili jsme se číst první písmenko – P. S jeho pomocí se nám podařilo zapsat první větu. V matematice jsme si osvojovali čísla od 1 do 5, stavěli jsme věže, vláčky a různé jiné stavby.

Naším celoročním projektem je hmyz všeho druhu  a proto jsme se již tento týden seznámili s některými zajímavostmi z říše hmyzu a začetli se do knihy, která nás bude provázet celým rokem – Mizící hmyzíci.

Mrkněte na fotky

pátek 07. září

Kostka sem, kočka tam, aneb první týden u Rarášků

 • Rarášci

První týden u Rarášků je za námi. Všichni Rarášci ho zvládli velmi statečně. Seznamovali se s námi, s dalšími Rarášky a Školkáči, novým prostorem a sousedy – ovečkami, kočkami a koňmi. I kohout na nás přes plot občas kouká :-)
Objevili jsme naší herničku, postavili kostky, prohlédli si knížky a konec jsme se všichni sesypali na modelínu a tvořili o sto šest. I muzicírovat už jsme zvládli! To se pak zahradou nesly tóny Skákal pes, pec nám spadla, já mám koně a dalších hitovek. Některé Rarášky to roztancovalo a tak jsme se spolu houpali do rytmu. To bylo bájo! A když se venku rozpršelo, postavili jsme uvnitř dloooouhé koleje pro vláčky. Občas ukápla i slzička, když se nám stýskalo. Ale to pak rychle zachránilo řádění nebo trochu pomazlení u Jindřišky, Míši, Verči, Domči nebo Lucky a bylo zase dobře. Už se těšíme, co nám přinese příští týden a jaké skopičiny vymyslíme!

Na fotky se můžete podívat zde.

čtvrtek 06. září

Brouci první týden ve škole

 • Škola

Září je tady a s ním společně nové zážitky ve škole….

čtvrtek 06. září

Angličtina u Brouků 5.9.2018

 • Škola

První poprázdninový anglický den jsme strávily obě skupiny Brouků dohromady. Přijali jsme mezi sebe novou parťačku, které jsme se snažili předat nové a zajímavé informace o každém z nás. Děti tvořily a následně prezentovaly své self – portréty formou skládanky. Každý kousek skládanky (puzzle) jsme spojili dohromady a vytvořili portrét celé skupiny. Děti si svůj skupinový portrét uloží do časové kapsle, což je projekt, na kterém budeme v průběhu září pracovat v rámci anglických dnů.
S informacemi, které jsme se o sobě zjistili, jsme dál pracovali formou her – děti hrály na detektivy „Detective clues“, na pravdu a lež „True or False“, přidávaly ke jménům svým příslovce „The adjective name game“. Děti se také vrátily ve vzpomínkách k letním prázdninám a doslova oživovaly anglická slovíčka spojená s létem. Zjistili jsme, že je potřeba oživovat dál :-) .
Určitý čas jsme také věnovali pravidlům, a to nejen z hlediska bezpečnosti, ale také pravidlům, která nám umožní, abychom se spolu cítili dobře a měli možnost se toho co nejvíce naučit. Hlavním tématem byl „Respekt“. Pravidlům se budeme věnovat průběžně, abychom jim nejen rozuměli, ale dokázali je i správně používat.

úterý 14. srpen

Výstup z kontroly České školní inspekce

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Na začátku měsíce června proběhla v LMŠ Na dvorečku, zřizované organizací Jeden strom z.ú. kontrola České školní inspekce. V červenci jsme obdrželi inspekční zprávu a protokol o kontrole ČŠI. Ze závěrů inspekční zprávy vyplývá, že silnými stránkami LMŠ je účinné metodické vedení, funkční spolupráce pedagogů a chův, která vytváří podnětné prostředí pro vzdělávání. Dále pak komunikačně bohaté a vstřícné prostředí školy pro vzdělávání, cílené a účelné využívání materiálních podmínek školy, které významně podporuje praktické dovednosti a přípravu dětí na život. Oceněn byl školní vzdělávací program Rosteme spolu, velmi dobře nastavené procesy evaluace na úrovni žáka, pedagoga i organizace, práce s předškoláky i zpracované podklady pro přípravu předškoláků, stejně jako systematické pedagogická diagnostika a smysluplné sledování vývoje dětí. Mezi slabé stránky zařadila ČŠI nedostatečné vzdělání 3 pedagogů, kteří však již studují, ale nemají dokončenou kvalifikaci dle zákona o pedagogických pracovnících, a nedostatečné vyhodnocení rizik při odvodu dětí do LMŠ, což je služba, kterou rodičům nabízíme. Zde se ukazuje, že MŠMT ani ČŠI zatím nejsou zvyklí na Lesní mateřské školy, ke kterým prostě patří, nejen vzdělávání mimo „pevné zázemí“, ale i společné putování. Porušení zákona bylo shledáno při neposkytování svačin dětem. To jsme dopředu věděli, neboť této tématice jsme se věnovali v rámci vyjednávání mezi ALMŠ a MŠMT. Tento problém je již dnes vyřešen úpravou MŠMT. Máme se stále co učit a zdokonalovat a my všechny výtky přijímáme s pokorou, protože chceme vnitřně růst a zkvalitňovat naši práci. Hodnocení bylo kladné, a tak nám přineslo nejen ocenění, ale i žádost ze strany ČŠI, zda bychom se mohli stát vzorovou LMŠ a sdílet přiklad dobré praxe s ostatními školkami.                                                                                                                   

Mgr. Alena Laláková

               

úterý 14. srpen

Co nás čeká v novém školním roce 2018/19?

 • Lesní MŠ Na dvorečku
 • OS Jeden strom
 • Škola
 • Školka

S čím vstupuje Jeden strrom z.ú. do nového školního roku 2018/19

Léto je spojeno s prázdninami a dovolenými. V Jednom stromě tomu však letos bylo trochu jinak. Pedagogové se zapojili do vedení pěti turnusů příměstského a pobytového tábora pro celkem 120 dětí, aby posléze nabírali síly, rozšiřovali si profesní obzory a sbírali inspiraci například na Letní škole Asociace lesních mateřských škol, kde se mimo jiné stalo jedinečným setkání s Julií Robertson ze Skotska a jejím konceptem přírodní pedagogiky. Zase můžeme svou práci obohatit o další dovednosti.                                                                                                                                          Vedení organizace Jeden strom z.ú. nezahálelo také. Stihli jsme předat objekty, kde se nacházela škola i školka Jednoho stromu původním majitelům a přestěhovat se do nových prostorů. Komunitní školu Jeden strom najdete nově nedaleko nádraží v Karlštejnské ulici, od září 2018 již se čtyřmi třídami dětí ve věku 6-11 let. Školka Jeden strom se přestěhuje v průběhu září do nových prostorů do ulice Na Bluku kousek za lávku v Dolních Černošicích. V současné době zde dobíhají stavební rekonstrukční práce. Na pozemek lesní mateřské školy Na dvorečku v Letech jsme zvládli dovést nově vodovod, a zajistit tak vlastní přípojku vody. Velkým vítězstvím, na kterém měla podíl především Asociace lesních mateřských škol v čele s radou, jejímž členem je i ředitelka LMŠ Na dvorečku a Jeden strom z.ú. Mgr. Alena Laláková, je vznik dokumentu MŠMT, který upravuje stravování v LMŠ a umožňuje tak rodičům, aby svým dětem připravovali svačiny sami.A jak to bude vypadat od září v řečí čísel? Do školky Jednoho stromu začne docházet 45 dětí, do LMŠ Na dvorečku 47 dětí, do Komunitní školy Jeden strom 62 žáků, v rámci výchovně vzdělávacího procesu se bude dětem a žákům věnovat 40 pedagogů, asistentů, chův a lektorů a 2 supervizoři. Čeká nás 1 adaptační pobyt a 1 expedice v Krkonoších, 3 lyžařské výcviky, 3 školy v přírodě a nespočet jednodenních výletů, výprav a akcí pro rodiče i veřejnost.                                                                                                       

úterý 14. srpen

Jak probíhá rekonstrukce naší školky?

 • Školka

Mnozí z vás jistě ví, že nový rok 2018/19 zahájí provoz naše škola a školka na nových místech. Budou si blíž. Školka Jednoho stromu se přestěhuje blíž k lávce přes Berounku v Dolních Černošicích do ulice Na Bluku, Komunitní školu Jeden strom najdete kousek od vlakového nádraží v ulici Karlštejnská. Celé léto se pilně v obou objektech rekonstruuje a staví. Můžete nahlédnout do galerie z rekontrukce školky.

Koukněte na fotky

úterý 14. srpen

Příměstský tábor Jeden strom, co se všechno dělo?

 • Lesní MŠ Na dvorečku
 • OS Jeden strom
 • Škola
 • Školka

 Příměstský tábor je za námi a my vám přinášíme kompletní fotogalerii ze všech turnusů. Není toho málo, co jsme prožili, viďte?

Koukněte na fotky

čtvrtek 05. červenec

Drozd, palačinky, loučení, výlet a pohodička (42.týden ve Stodole)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se vydali do lesa k vývratům, kde jsme finišovali s přípravou slavnosti „Loučení s předškoláky“. Než jsme tam došli, našli jsme cestou drozda choulícího se pod dubem. Neváhali jsme, a zavolali panu ornitologovi, co přesně máme dělat. Pan ornitolog nás spojil se záchranou stanicí, ti nám řekli, ať se pokusíme dát ptáčka opatrně do krabice a mít ho u sebe. Celý den s námi tedy trávil drozd. Odpoledne, když už jsme nedočkavostí volali pánům, kdy už si pro něj přijedou, oznámili nám, ať ptáčka odneseme na místo, kde jsme ho našli, že to tak pro něj bude nejlepší… Co jsme si o nich v tu chvíi mysleli, si každý asi dokáže představit. Nicméně milý drozd nám po odklopení svrchního šátku frnknul ještě na Dvorečku, a tak jsme usoudili, že to byl nejspíš nějaký speciální Řevnický Drozd sedavý, a je nejspíš v naprostém pořádku…

V úterý jsme hodovali. Štěpánka (maminka Máti) byla Máťou přemluvena k uspořádání palačinkového obžerství, a tak se také stalo. Palačinky i přinesené marmelády byly delikátní a zajistili nám spousty sil pro celý zbytek dne! Všem moc děkujeme!

A je tu středa! Dopoledne jsme se vypravili do lesa nad závoru spolu s habráčky. Zpívali jsme, houpali se v hamace, dloooouze svačili a užívali si prosluněného lesa. Odpoledne jsme se pak všichni sešli u doupátek z vývratů, kde jsme se rozloučili s předškoláky. Celou akci krásně zachytila na fotkách naše dvorní fotografka Monika. Mockrát děkujeme. Fotky z loučení jsou k nahlédnutí ZDE.

Ve čtvrtek jsme vyšli od Řevnického nádraží po Fabiánově naučné stezce. Došli jsme až do Haloun, kde jsme navštívili Cherubíny v jejich jurtě. Popili jsme nepálský čaj prohlédli si Lucčinu kočičí ZOO a vydali přes údolí pod Pišťákem, kde jsme se u rybníčka naobědvali. Od oběda začalo intenzivně pršet a tak závěr cesty byl náročnější. Cestou v lese jsme potkali Mloka skvrnitého a našli jsme obrovské Bedly jedlé. Došli jsme na hřiště pod Lesní Divadlo a rozloučili se s dětmi a já s poslední službou s Vítězslavem, který touto dobou už je ve Francii. Hezké léto všem. AU REVOIR VÍTĚZLAVE! 

Poslední předprázdninový den jsme se rozhodli užít si pořádně dvoreček. Hráli jsme si na pískovišti, prolézačkách a také uvnitř jurty.

Tak pa pá Dvorečku a těšíme se na září!

Foto z tohoto týdne můžete vidět ZDE.

19. stránka z celkem 120« První...10...1718192021...304050...Poslední »