Aktuality

neděle 14. leden

Druhý lednový týden u Rarášků

  • Rarášci

Máme za sebou druhý týden v novém kalendářním roce. A jak se nám dařilo? Užívali jsme si pobyt venku i vevnitř. Stále nám dělají radost dárky, které jsme dostali od Ježíška. Kinetický písek byl v herně na stole každý den. Z něj vytváříme různorodé výtvory nebo ho zkrátka používáme jako silnici pro auta či koleje pro mašiny. Zkrátka. Díky, Ježíšku! (pozn. autora: hračka pro děti i dospělé. Skvělá pomůcka na nervy :) ) Když není nálada a chuť sedět u stolu, malovat, šťourat se v kinetickém písku nebo si číst, vytáhneme žíněnky, velké míče, deky, obruče. A zkrátka to naše tělo trochu protáhneme, poválíme, zabalíme a poňuchňáme. Aby to bylo zábavnější, umíme cvičit s básničkami a říkankami. Naučili jsme se i jednoduchý pozdrav slunce. A představte si, že se nám na chvíli slunce ukázalo. To bylo to lítání na zahradě hned o něco veselejší. Zvládli jsme také namalovat pěkný obraz barvami zimy… I když počasí, které v předchozích dnech bylo se za zimní moc považovat nedá. :) Snad se toho sněhu ještě dočkáme. Největší zábavou týdne však byla oslava narozenin Tomíka. Dort byl všude, stejně jako děti poskakující na hudbu v herně. K tanci a poslechu nesměli chybět ani hudební nástroje a pořádná legrace. Tak ještě jednou. Vše nej Tomíku!

 

Na foty z týdne plného pohybu se můžete podívat zde

sobota 13. leden

Leden u Prďáků

  • Škola

Druhý lednový týden byl u Prďáků ve znamení opakování všeho, co nás čeká při přezkoušení. V českém jazyce jsme se věnovali hodně psaní a měkkým a tvrdých souhláskám. V matematice jsme se věnovali zkoumání krychle, snažili jsme se ji postavit, vytvořit pro ni střih, popsat ji.  Učili jsme se pracovat s pravítkem. V hudební výchově jsme se seznamovali s hudební teorií- notovou osnovou, hodnotou not a notami c,d,e,f,g.  Ukazuje se, že i hudba je vlastně matematika.Ve středu jsme vyjeli na další objevnou cestu Prahou podle knížky Prahou kráčí lev. Objevovali jsme ve skupinách a s pracovním listem v ruce Nový svět a Nerudovu ulici. Následně jsme se pak ve škole snažili podobně jako v matematice zapsat plán cesty. Docela se nám to podařilo.  A také jsme se opět vrhli na led. Začalo nám bruslení.

V angličtině jsme pokračovali v počítání do dvaceti, ústně i písemně, a navázali otázkou „How old are you?“. Otevřeli jsme i nové téma „School time“, kde jsme se seznámili se slovíčky a class, a classroom, a book ,a  pen, a pencilcase, a table, a chair, a teacher. Procvičovali jsme i běžné pokyny ve třídě jako : Take your pen. Open your grammar book.,Write the date. Look. Listen…Hodinu jsme zakončili písní a popřáli si hodně štěstí u přezkoušení, které nás čeká příští týden.

Koukněte na fotky

sobota 13. leden

Divadelní hrátky a zpívánky (18. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí svižné. Po víkendu bývá těžké rozvzpomenout se na fajn kamarády a příležitosti ve školce. Vřelá srdce zahánějí ostych. Vědět kdo tu dnes je, vědět kam jdem a kudy. Pak už jen vydržet nadohled a nadoslech a zbytek zvládnu. S písní na rtech: Za tou naší vesnicí tancovali zajíci. Jedna dvě tři čtyři dokola se točili. Vyprávěnky zpatra a hry na hádanky nonverbální zvířecí.
 
Úterý Kubrtovo. Od vlaku bystrou nohou, ku wigwamu k hádání zvěřstva tu i mimozemského. Počítačky a počítači u branky, chůze korytem a kruh zpevňovací, himllaudón. Famfrnoh a jízda na lyžích v před stavě. Lano horní a dolní, správně se spustit. Domečky pro dubánky i žábu nehybnou. S obědem v břiše vyprvěnky poslouchat a otdychovat. Pak ven, Ven, VEN.
 

Ve středu vzhůru do knihovny na Mořince, máme dostaveníčko s paní knihovnicí, která mluví jak kniha. A pro koho je ta knihovna? K čemu jsou vlastně knihy? Co se s nimi může a nemá dělat? Dvě jsme si tam půjčili a hurá z kopce dolů do Řevnic, pěšky – poklusem, loudem i jako sudy. Odpoledne si v jurtě prohlížíme a čteme vypůjčené Příběhy z medové stráně.  

Ve čtvrtek nám začala keramika. Vytvořili jsme z hlíny krásné dekorativní ptáčky v krmítku, hnětli opět hlínu mezi prstíky a připomínali si, co je to šlikr. U kašny se pak nasvačili a ještě si stihli zaskočit pohrát na hřiště. Cestou na Dvoreček jsme se hezky proběhli, ale po dopoledni u hlíny jsme vyběhli ven ještě po odpočívání, které nám už hezky jde :)

V pátek jsme si užili spoustu legrace. Sice jsme nejeli navštívit babičky a dědečky (to až za týden), zato jsme si v kroužku zazpívali masopustní písničku „Kalamajka mik mik mik…“ a „Co jste hasiči…“ V lese jsem si potom v rámci vzdělávacího celku „Šašek je král“ vyzkoušeli, co jsou to „role“, kdo je král, kdo je šašek a jaké to je, když je šašek král a nutím svůj lid jíst kamení, chodit jen pozadu a chrochtat jako prasátka. Pak jsme také procvičili prstíky a jemnou motoriku lesním hmatovým pexesem se zavázanýma očima. A v jurtě máme teď na chvíli gramofon! Abysme mohli tancovat!

Fotografie si můžete prohlédnout zde

sobota 13. leden

Zima alespoň na stadionu – Brouci

  • Škola

I když je druhý týden v lednu, zimu venkovní počasí moc nepřipomíná. Ještě, že jsme začali chodit bruslit a užíváme si zimní sport a zimu tam. Přenesli jsme si ji i na papír a vytvořili plastickou zasněženou krajinu i s pozadím. Užívali jsme si i tento týden hodně spolupráce, domlouvali jsme výlet za Karlem IV. Tvořili jsme krajinu i v matematice histograf.  V matematice jsme se věnovali zaokrouhlování a převádění jednotek z milimetrů na centimetry. Tvořili jsme histograf. V českém jazyce jsme opakovali vyjmenovaná slova po B,L, M – zákeřné dvojice jsou pro nás stále dosti zákeřné :-) A v pátek jsme přidali vysvětlení významu vyjmenovaných slov po P. V příštím týdnu se jim budeme věnovat dále. 

Přidali jsme novou zimní básničku v ranním kruhu. Doufáme, že tu zimu konečně přivoláme. A oslavili jsme Emči narozeniny! Jestli to takhle půjde dál, tak mě za chvíli všichni přerostou! :-D

Brouci – zima alespoň na stadionu

pátek 12. leden

Mazáci jedou (a nejen na bruslích)

  • Škola

Druhý lenový týden s sebou přinesl bruslení. Přes počáteční nejistotu na ledě, se děti pěkně rozbruslily a velmi odvážně se pohybovaly sem i tam. Nenechaly se odradit občasnými pády ani kolizemi a plnými doušky si užívaly svůj pobyt na ledu.

V týdnu jsme se pak hodně věnovali češtině. Seznámili jsme se s písmeny P, H, D a B. Mazáci dělají skutečnou čest svému jménu, takže jsme o trochu zrychlili tempo. Dostali jsme se tak ke čtení zajímavějších vět a příběhů. Zároveň jsme se více věnovali psanému projevu, kdy jsme vytvářeli vlastní stránky do naší encyklopedie českých zvířat (chcete-li se pokochat, výsledek naší práce najdete na nástěnce ve třídě). V matematice jsme se setkali se složitějšími součtovými trojúhelníky – pyramidami, skládali jsme ze dřívek, trochu opakovali, dostali se k číslu 10 a opravdu hodně stavěli stavby z kostek, počítali podlaží a pokoušeli náhodu. Během angličtiny jsme opakovali barvy, čísla i hračky a pomalu se začali učit tři geometrické tvary: a square (čtverec), a triangle (trojúhelník), a circle (kruh). Určitě je dobré je s dětmi opakovat a procvičovat. Také jsme si zopakovali spojování 3 slov v pořadí číslovka-barva-předmět (three yellow books). Hráli jsme hry, trochu cvičili za zpěvu písničky a v posledním bloku jsme dodělali obrázky za pomoci klovatiny a kříd, které nám zůstaly rozdělané z pondělí. 

středa 10. leden

English Wednesday Brouci

  • Škola

Milena´s group:

In the first block kids took a test focused on verb „to be“ (affirmative, negative, questions). Those who made some mistakes took the test one more time in the second block and this time everybody got it error-free. Some kids took an advanced test. Then we listened to a song „Friday I´m in love“ by The Cure. Kids had to listen carefully so that they could catch missing words and complete the lyrics (lyrics were mixed up and kids rearranged the words so that the lyrics are correct). By doing so kids also practiced days of the week. 

In the second block, we practiced vocabulary related to means of transport. Mathi did a presentation on a harbor. It was a good opportunity for us to practice present continuous.

In the last block we focused on reading and understanding the text (books and articles). Again, I wrote down some of the more difficult words (to spell) into kids‘ notebooks. I made notes into kids‘ reading logs.

Everybody has a slightly different homework – some kids should finish the work they have not finished at school, some should focus on grammar… All kids should have books for home reading (including the lyrics of „Friday I´m in love“). Next week kids will take a test in the following areas: (i) verb „be“, (ii) means of transport vocabulary and (iii) days of the week (usage in sentences and riddles).

Fotky si můžete prohlédnout  zde

Katerina´s group:

We reviewed a verb „TO BE“ (positive form), ALL ABOUT ME, days of the week.

TO REMEMBER:

On Monday I am sleepy.

On Tuesday I am glad.

On Wednesday I am happy.

On Thursday I am sad.

On Friday I am tired. I don´t want to work.

On Saturday and Sunday, I go for a walk.

David and Vojta presented their readings. We are still waiting for Kuba, Juraj and Anna. Please make sure they are prepared.

We worked on vocuabulary of Transportation and listend to a song happy by Pharrell Williams : I am happy. Please look into their files.

Next week there will be a test on : Days of the week, „to be“, vocabulary from Winter in wonderland and  To the zoo, means of transportation, numbers, social questions/and answers: What is your name? My name is… Where do you live? I live in… How old are you? I am… Where are you from ?  I am from the Czech Republic. What do you like?  I like … What do you dislike? I dislike… What is the time?  It is 5 o ´clock. What is the day/date today?  Today is ….

https://www.youtube.com/watch?v=ZbZSe6N_BXs

 

neděle 07. leden

Co přinesl rok 2017 do Jednoho stromu?

  • OS Jeden strom

Konec roku obvykle přináší potřebu bilancovat. V oblasti výchovy a vzdělávání, což je hlavní obsah činnosti organizace Jeden strom, tomu tak obvykle není. My totiž „jedeme“ na školní roky, ale udělat vánoční úklid a ohlédnout se za uplynulým rokem nikdy neškodí.                                                                 

Co se tedy v Jednom stromě dělo v roce 2017?  Hned v úvodu je vhodné napsat, že toho nebylo vůbec málo. Stále pro nás na prvním místě byl vztah mezi pedagogem, žákem a rodinou a stále jsme v našich školách pokračovali v duchu výchovy a vzdělávání k udržitelnému vztahu k přírodě, komunitě a ekonomické stabilitě.  Branami školek a školy prošlo více než 140 dětí v celkem sedmi třídách.  Zorganizovali jsme příměstský i pobytový tábor pro celkem 150 dětí, 3 turnusy lyžařských výcviků pro rodiny s dětmi od 3 let věku v Krkonoších, týdenní cykloškolku v přírodě v Jižních Čechách a školky a školy v přírodě v květnu a červnu 2017. Jeden strom zaměstnával 42 pedagogů, asistentů pedagoga, lektorů, vychovatelů a jiných nepedagogických pracovníků.                                                                                                 Od ledna 2017 bylo možné začlenění lesních mateřských škol do rejstříku škol a školských zařízení. Novinkou pro Jeden strom byl tedy vstup Lesní mateřské školy Na dvorečku v Letech do rejstříku. Pro rozvoj Komunitní školy Jeden strom v Černošicích se podařilo získat soukromého investora a odkoupit pozemek pro výstavbu budovy školy, která by umožnila rozšíření provozu o II. Stupeň. Zajistili jsme i nové zázemí pro školku Jednoho stromu v Dolních Černošicích. Přesuneme se tedy blíže k černošické lávce. Díky skvělé práci naší fundraiserky jsme získali finanční prostředky z Evropského sociálního fondu na projekt Nejsem tu sám, běžnou součástí naší práce se stala supervize a nedílnou součástí naší činnosti i nadále zůstávalo inkluzivní vzdělávání. Podporu v podobě asistenta pedagoga jsme poskytli 13 dětem. Rozepisovat se podrobně o všech úspěších i překážkách, které nám v roce 2017 přišly do cesty, by zabralo více než jen povolený rozsah článku. Budou tedy obsahem výroční zprávy organizace Jeden strom z.ú. za právě uplynulý rok.  V novém roce 2018 přejeme nejen sobě ale i vám všem klid, zdraví a vnitřní stabilitu, které povedou k naplnění přání, plánů a vizí, za kterými kráčíme.

                                                                                                                                      

   Alena Laláková

Ředitelka organizace Jeden strom z.ú.

neděle 07. leden

Tříkrálový týden u Prďáků

  • Škola

Tříkrálový týden nového roku 2018 byl krátký, ale přesto jsme si ho řádně  Prďáky užili. Vzpomínali jsme na Vánoce, dělili se se spolužáky o zážitky z nich, psali 4 věty o tom, jak probíhaly Vánoce u každého z nás doma. Rozdali jsme si nové učebnice z matematiky a zjišťovali, co nám v nadcházejících třech měsících nabídnou za zajímavá témata. Procvičovali jsme psaní a přečetli si další kapitolu z knihy Prahou kráčí lev, abychom se mohli vydat na naše další objevování hlavního města.  V angličtině jsme si vytvořili  obrázkové pexeso s vánoční tematikou, doplnili slovní zásobu o slovíčka carp, sparkles, firework, comet, chain, naučili se i písemnou formu číslovek 13 – 20, zhodnotili vánoční prázdniny odpovědí na otázku - How was your Christmas holiday? – slovy great, good, so-so nebo bad, zazpívali si naši oblíbenou písničku Little snow flake a k ní si vytvořili vlastní originální papírové vločky. Některé z Prďáků čeká v lednu přezkoušení i z angličtiny, a tak je potřeba, aby zařadili do svých portfolií i materiály, které si odnesli domů, včetně písniček a sešitů a doma procvičili trochu rozhovory. Přííští týden budeme po bruslení procvičovat rozhovory s otázkou How old are you? V pátek jsme se vydali ukončit téma Vánoc do Anežského kláštěra, kde nás čekal program Vánoce v době Karla IV.

Koukněte na fotky

sobota 06. leden

My tři králové (17. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme pobyli doma s rodinami za doznívání oslav nového roku.

V úterý jsme se sešli v komorní skupince 6ti dětí a uvítali jsme nového kamaráda Maxe – vplul k nám hladce, jako by už chodil od září. Ukázali jsme Maxovi dolík, kam se schováváme před větrem, tunel, kterým prolézáme a samozřejmě bunkr. Pak jsme si v teple jurty hráli pexeso a na pejsky. To nám vydrželo i přes spaní až do odpoledne – Berrynčin pelíšek byl najednou malý:)

Ve středu by psa ven nevyhnal, zato my jsme se hnali lesem cestou necestou, kličkovali jsme mezi dešťovými kapkami a hledali to nejsušší místečko. A našli! (Je tam mezi smrčky.) Po obědě jsme si vyprávěli vymyšlené příběhy a učili se vzájemně si naslouchat. Není to jen tak, ale stojí to za to.

Čtvrtek s námi strávil den místo Vítězslava, který obhajoval státnice Robo. Vydali jsme se za sluncem proti proudu Berounky. Navštívili jsme náš nový lezací strom u vody. podívali se co stihli bobři a došli jsme až k zadní lávce v Řevnicích. Spočítali jsme vagóny nákladního vlaku, který vezl dřevo. V jurtě jsme poobědvali, přečetli si vánoční pohádku a udělali si před tří královou atmosféru.

V pátek jsme se společně s Robem a Habrováčky vydali za zpěvu „My tři králové jdeme k vám..“ a vybaveni papírovými korunami koledovat. Zastavili jsme se u Hiklů a přes most jsme došli až do Let na návštěvu k Robertsovým. To už koruna vydržela na hlavě málokomu, přestali jsme být králi a stala se z nás koťata, která váli sudy na břehu Berounky a jsou věčně v jednom spokojeném chumlíčku.

Fotografie si můžete prohlédnout zde

sobota 06. leden

Po Vánocích u Rarášků, aneb nedivte se, když budeme mít ve vlasech písek

  • Rarášci

Vánoce utekly jako voda a my jsme se zase sešli nahoře v podkroví naší školky. Děje se toho zase spoustu. Trochu jsme se po prázdninách rozkoukávali, ale moc nám pomohlo, že jsme pod stromečkem od Ježíška našli pár krásných dárečků, které teď prozkoumáváme. Hned první den jsme začali číst příhody kocoura Modroočka a školkáčům jsme taky nějakou tu knížku půjčili. Když ráno vystoupáte po schodech nahoru, asi nás teď najdete ve shluku u stolu, jak se patláme v kinetickém písku, který jsme dostali. Vykrajujeme, plácáme, sypeme a pak je to všude (a baví to všechny stejně, i Terezku a Janičku a Jindřišku a Verču a Míšu a Lucku). To je vám paráda! Taky jsme přivítaly hned dvě nové kamarádky, Sáru a Kačenku, obě byly statečné a krásně mezi nás, ostatní Rarášky, zapluly. Těšíme se na ně zase příští týden, až si s námi budou hrát. A protože venku to vypadá spíš jako jaro, spoustu času jsme strávili na zahradě na houpačkách, motorkách a pískovišti. To se nám to pak spinká :-)  

Fotky si můžete prohlédnout zde

2. stránka z celkem 8312345...102030...Poslední »