Aktuality

sobota 22. červen

Sláva (41. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Jsme blíž konci roku a někdo i konci školky. Nacvičujeme loučení. Dál spolu nepůjdem. V lese se honí ve výškách veverky. Cosi šustí v potoce. Slavíme narozeniny s melounovým dortem. Čteme pohádku o Mahuleně krásné panně.
 
Úterý. Cyklomotory nahozeny. Vrčíme po proudu Berounky. Učíme se stavět na šlapky. Je nás patnáct malých cyklistů. Později si dáme i jízdu zručnosti. Hrajeme si u potoka. Spíš v potoce. Čteme o medvědovi, který žil v lese pod jménem Novotný. Lepíme asambláže. 
 
Ve středu jsme malovali přání pro naše předškoláky, v lese jsme se připravovali na slavnost loučení. Černá mračna, blesky, velká výzva k pořádné sprše. Neodolali jsme a vyběhli dešti naproti. Osvěžení a požehnání pro naše záhonky.
 
Ve čtvrtek jsme spolu se Stodoláčky  vyběhli zpívat a hrát si k vodárně, hemžení jak v mraveništi. A cestou jsme obdivovali mravenčí práci a velkou žábu a strakapoudí pírka.
 
V pátek byl zas barel na vodu plný, to máme vždycky radost. Mokré pískoviště se mění ve staveniště a všechno o kousek povyrostlo. Asi i my. A hlavně Mariánka! Slavíme její šesté narozeniny.

 

sobota 22. červen

Skoro na konci…

  • Rarášci

Víte, před třemi týdny jsme si říkaly, že to snad ani nejni možná, že už máme sedm měsíců školky za sebou… Tak ne, ono to bylo před třemi měsíci, no, víte, máme v živé paměti celý rok a tak měsíc, týden sem nebo tam… :-)

Ale teď už vážně – máme velmi dobrý pocit, že děťátka jsou připravená a nachystána vyletět výš. Doufáme, že jsme vám to ve čtvrtek na Raraším odpoledním loučením se školním rokem ukázali!

Byl to dobrý týden, zas běžel, jako když bičem práská a vše jsme směřovali k hlavní akci. Ve čtvrtek jsme šli brzo spinkat, abychom měli sílu předvádět se a v těhle vedrech opravdu usínají téměř všichni.

Pilně jsme potrénovali i zimní a podzimní písničky a velikonoční koledu. Vymyslely jsme báječné tvoření pro rodiče s dětmi a to se opravdu povedlo. Kdykoliv uvidíme zamodralou podlahu, budeme ve vzpomínkách v červnu 2019!

Povedl se nám i náš pravidelný kroužek, děti zpívaly s nadšením. A doufáme, že Raraší knížky se vám líbí a budou milou připomínkou na léta, která utíkají úplně nejvíc nejrychleji. A pátek? Uf, děti jakoby vedro ani besídka nebyly za námi… prostě normální hrací a zpívací den, jako vždycky. Naštěstí.

na fotky se můžete podívat tady

pátek 21. červen

Brouci a housenky

  • Škola

V pondělí jsme relativně dotáhli zbytek učiva a už si užíváme jen pospolitost, přírodu, hry a přátelství. V úterý jsme vyrazili do lesa, abychom nařezali další dřeva na náš společný obraz… Dřeva máme dost, tak smirkujeme a navrhujeme závěrečnou podobu. V lese jsme objevili spoustu housenek, které pustoší les, ale děti bavily – udělaly jim kolotoč a dráhu z nitky směrem ke stromu :-) . A všechny housenky opravdu lezly směrem vzhůru.

Také celý týden řešíme záhadu spojených provazů a jak se z nich dostat… zatím jsme na nic nepřišli, tak třeba vy? Domluvili jsme se na společném výletě na pondělí. No a tak i když to vypadá, že už se moc neučíme, naučili jsme se toho zase spoustu! 

A máme ve škole pískoviště a kupodivu neslouží jen nejmenším!

Brouci a housenky 

 

pátek 21. červen

Stromáci ke konci školního roku

  • Škola

Předposlední týden školního roku jsme si se Stromáky užili. A i když by se mohlo zdát, že jsme se neučili, opak byl pravdou. Od pondělí do středy jsme opakovali v českém jazyce hlavně mluvnické kategorie u podstatných jmen a sloves s důrazem na pádové otázky, určovali jsme skladební dvojice, slovní druhy a větné celky. V matematice jsme opakovali všechny formy výpočtů, no, a v prvouce vše, co nám druhé pololetí přineslo. Poslední část dětí se vydala za přezkoušením do své kmenové školy. Přesto všechno jsme stihli učení v přírodě. A protože nám ssluníčko opravdu přálo i na koupání v Berounce a hraní vodního póla došlo. Čtvrtek a pátek byl ve znamení anglického jazyka. Ve čtvrtek jsme s Heather naposledy otevřeli učebnice a pracovní sešity, napsali poslední test a dokončili písemnou část našich medailonků, kde píšeme o sobě. V pátek jsme je pak s Ivou prezentovali ve stínu lesa. Je fajn, že už umíme o sobě něco říct i sami bez papíru. Mnozí Stromáci totiž ještě dále doplňovali informace nad rámec psaného textu, a tak jsme se třeba také dozvěděli, že jsme spolu kamarádi a máme se rádi.

A teď hurá do posledního týdne nového školního roku.

Koukněte na fotky

pátek 21. červen

Opičáci předposlední týden před prázdninami

  • Škola

Tento týden jsme pojali opravdu odpočinkově. Pokud to bylo možné, prchali jsme pryč ze třídy. V pondělí jsme společně s Mazáky absolvovali poslední představení v rámci cyklu Hurá do opery. 

V úterý jsme vyrazili do lesa. Konečně se nám povedlo najít v okolí naší školy les, kam se všichni bez problémů dostaneme. V lese jsme procvičovali hlavně počítání. Hledali jsme po lese semínka stromů a výpočtěm příkladu na nich jsme určovali, které je silnější a vzejde. Každý si tak během chvilky vysázel pořádný kus nového lesa:-)

Ve čtvrtek jsme se na chvilku vrátili do lavic, abychom úplně nezapomněli psát a číst. Při té příležitosti jsme se seznámili s vázaným písmem. Jeho znalost budeme prohlubovat hlavně ve druhé třídě.

Pátek jsme si v rychlosti zopakovali hospodářská zvířata a trochu jsme si na ně zahráli. Zbytek času jsme věnovali běhání, skákání, válení se v trávě a hlavně koupání:-)

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

neděle 16. červen

Opičáci v Bejčkově mlýně

  • Škola

Máme za sebou týden školy v přírodě. Počasí nám přálo a tak jsme si mohli dosyta užít pohyb na suchu i ve vodě. Hned po příjezdu jsme šli prozkoumat podzemí Slavonic. Byla to taková první bojovka:-) Další den jsme došli do Maříže. Každý z nás si tam mohl vyrobit svůj hrneček nebo misku. Děti se rychle zabraly do práce a všechny výtvory jsou opravdu nádherné. Cestou zpět do Bejčkova mlýna jsme pozorovali vše, co se kolem nás mihlo. Narazili jsme na užovku obojkovou a na slepýše.  Při středečním celodenním výletě jsme se ponořili do pohádkového lesa, který jsme se snažili vnímat všemi smysly, takže jsme se například cca kilometr prošli se zavázanýma očima. Čtvrtek jsme věnovali vyrábění dárku pro tatínky a psaní pohledů. V pátek jsme se sešli u závěrečného ohně a společně s ostatními jsme hodnotili uplynulý týden a vzpomínali jsme na všechno, co jsme zažili. Večer nás čekala bojovka, kterou jsme všichni zvládli s úsměvem na tváři:-)

 

Jak jsme se měli, se můžete podívat zde.

neděle 16. červen

Mazáci v Bejčkově mlýně

  • Škola

V týdnu od 10. června vyrazili Mazáci spolu s ostatními dětmi ze školy JS do Bejčkova mlýna poblíž Slavonic. Počasí nám opravdu přálo a tak jsme si užívali výletů do okolních lesů, koupání v místních rybnících, výlet do slavonického podzemí, zmrzlinu i výlet za malováním keramiky do Maříže. Během celodenního výletu jsme si vyzkoušeli, jaké je to být slepý a zhruba kilometr jsme ušli se zavázanýma očima vedeni kamarádem. Krajina České Kanady je protknutá rybníky a potoky a tak jsme zkoumali vodu, každý po svém, ale všichni nohama ve vodě :) . V průběhu týdne jsme stihli i počítat v matematice a procvičovat v češtině. Naučili jsme se psát na pohlednici doručovací adresu a „vzkaz ze školy v přírodě“.  Malovali jsme a vyráběli dárky pro tatínky. Na závěr školy v přírodě jsme se sešli u společného ohně, u kterého jsme vzpomínali na společné zážitky. Odměnou nám byl pamětní list, který pro nás nakreslil Geník ze třídy Stromáků a sladká odměna, pro kterou jsme si museli dojít v podvečer do lesa nad Bejčkův mlýn. Oproti starším kamarádům jsme mohli jít ve dvojicích, ale i tak to byla bojovka. 

Hodně času jsme strávili společně s Opičáky a tak i fotky jsou společné. Podívejte se ZDE

neděle 16. červen

Stromáci na škole v přírodě

  • Škola

V týdnu od 10. června jsme se Stromáky a ostatními dětmi ze školy JS pobývali na Bejčkově mlýně ve Slavonicích. Počasí nám celý týden více než přálo, a tak jsme si užívali nejen cyklotoulky, ale i koupání v nádherných rybnících České Kanady. Zavítali jsme do Slavonického podzemí, zajeli si za keramikou do Maříže, vydali se na celodenní výlet na hrad Landštejn nebo za řopíky kolem Slavonic ( mimochodem víte, že název ŘOPík vznikl od ředitelství opěvňovacích prací, které mělo za úkol řídit výstavbu obranného systému kolem ČSR před 2. sv. válkou). Mimo to jsme se věnovali  studiu luk. Zopakovali jsme si stavbu těla rostlin, zaměřili se na druhy stonků, stavbu listu, seznámili se se stavbou těla hub. Vše jsme porovnávali přímo v přírodě s nalezenými vzorky. Svoje vědomosti jsme si rozšířili o pojmy živá a nežívá příroda. Už víme, že živou přírodu tvoří říše rostlin, živočichů a hub. Zaměřili jsme se i na dělení obratlovců.  Konec týdne nám obstaral společný oheň, u kterého jsme vzpomínali na společné zážitky. Odměnou nám byl pamětní list, který pro nás nakreslil Geník a sladká odměna, pro kterou jsme si museli dojít v noci sami do lesa nad Bejčkův mlýn. Nebyl by to totiž pobyt v přírodě, kdyby chyběla noční bojovka, nebo plavání v rybníce při východu slunce.  A jestli se ptáte, zda se nám společně dařilo, musíme napsat, že stýskání občas přišlo, ale my jsme ho zvládli a pobyt si užili. 

Koukněte na fotky

 

neděle 16. červen

Ve stínu lesa a mokru řeky (40.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se spolu s habráčky vypravili k vodárně upravovat terén pro loučení s předškoláky. Co přesně jsme dělali vám ale neprozradím, abyste měli překvápko :)
Na naší práci se přihopkala kouknout ropucha, několik hovniválků a kosák. Zpívali jsme si „Vyjdi, vyjdi sluníčko“, zkusili si práci se sekerou, nožem, vázat uzel, valit kámen, hádat a zkoušet, který kámen je těžší a který lehčí.

Cykloúterý a příprava loučení s předškoláky. Řezalo se motorovkou a osekávalo se sekyrou. Chránil nás stín lesa, takže nám vedro moc nevadilo. 

Ve středu jsme se před prudkým sluncem byli schovat u tůněk, které vyrobil potok Kejná nad vodárnou. Pouštěli jsme loďky, stavili hráze, čistili průtok vody a malovali a psali vzkazy předškolákům.

Ve čtvrtek nás počasí šetřilo a nebylo tak smrtelné vedro, a tak jsme se spolu s habráčky přesunuli k Berounce, kde jsme si smočili nožky, házeli balón Tiře, pozorovali vodní živočichy, ryby a škeble a dobývali říční kamenné ostrovy.

pátek jsme si užívali stínu a chladu lesa. Děti stavěly domečky, nosily vodu z potoka a dělaly bahnové kuličky, pozorovaly brouky anebo sázely větve jako stromečky. Při odpočívání se děti střídaly ve vyprávění vlastních příběhů, a tak jsme se zaposlouchali do putování lvíčka, jak to bylo s hromadou brambor anebo odvážným tygrem.

neděle 16. červen

Žluť (40. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí parné. Když jsme ráno balili batůžky, ještě jsme nevěděli, jaké nám bude horko. V lese se to ztratí. Vyřezáváme, řežeme. Kreslíme na plátno, diktujeme.
 
Úterý. Ráno šlapeme do pedálů. Učíme se brzdit. Nastavovat helmu. Dodržovat rozestupy. Předvídat. Ze dvorka hupky dupky krájet les. Piliny létají . Sekyra zvoní. Plný vozík dřeva pro Dvoreček. Snad se zavděčíme. Píšem vzkazy předškolákům. Vyřezáváme. Na kroužku rozebíráme, jestli se dá všechno odpustit. Rozdáváme keramiku.
 
Středa výletnická. A taky detektivní. Jdeme po stopách lupičů vody, Červeným potokem místo stružek a peřejek vedou hadice! Můj ty světe, je tohle ještě úsměvné kutilství, nebo už nepřijatelný zásah do přírody? Lámeme si hlavu. A pak už ne, letíme vzhůru roklí po červených a černých kamenech a jsme vděční za vrcholovou tůňku s ledovou vodou.
 
Ve čtvrtek slunko pálí tak akorát, abychom si užili brouzdání v řece. Je úplně teplá! Sbíráme škeble, perleť se třpytí. Házíme kameny do dálky, do proudu. Hledáme placáky a posíláme žabky po hladině, čtyři, pět, šest, až se potopí. Pustíme ulovenou rybku na svobodu.. s těžkým srdcem, bez splněných přání, ale pustíme.
 
V pátek máme návštěvu z lesní školky Šárinky. Co mají podobně, co mají jinak? S lehkostí hopsáme kolem Kejné, nad vodárnou potok ještě nevyschl. Vzduch je horký, voda chladí. Posíláme lodičky a zprávy po listech, stavíme a strháváme hráze. Po odpočívání kropíme záhonky i sebe. Vodní oblouk, slunce, duha. 
 

2. stránka z celkem 14112345...102030...Poslední »