Aktuality

neděle 12. květen

Výlet, cyklo ráno, volno, otisky palců a včelky, ornitolog (35.týden ve Stodole)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme šli na Dvoreček výletem. Potkali jsme se na náměstí u kašny a vyrazili k hřišti pod lesním divadlem. Tady jsme si pěkně pohráli, nasvačili se a vyrazili hledat modrou turistickou značku, která nás zavedla až k naučné Fabiánovo stezce, po které jsme došli až na Dvoreček. Cestou jsme si prozpěvovali, poslouchali lesní ptactvo, pozorovali práci mravenců v mraveništi, potkali se s kamarády za školky Země a hráli spoustu her plných fantazie.

Úterý jsme začali velkou cyklojízdou z nádraží. V pelotonu se objevilo 24 cyklistu, jezdcu na odrážedlech a koloběžkách. Na dvorečku jsme si ve společném kruhu zopakovali písně a rytmy a vyrazili do lesa. Cestou skupina pracovala na uspořádání řady podle délky větví a poté na rozdělení kulatých a hranatých kamenů. Počasí nám opět přálo a tak jsme se naobědvali venku. Odpočívali jsme v jurtě s Velrybou Gerdou.

Ve středu zůstaly branky Dvorečku zavřené.

Ve čtvrtek jsme měli tvořivý den. Dopoledne jsme byli zezačátku spojeni s habráčky. Tvořili jsme překvapeníčka pro maminky k jejich nedělnímu svátku. U modrého stolu se vytvořil další tvořivý chumel, kde si všichni mohli vyrobit z minišištiček olše malinké loutky včeliček. Ty se těšily velikému úspěchu a společně s dětmi opylovaly všecky kvítka na Dvorečku.

pátek jsme měli domluvené setkání s ornitologem panem Zdeňkem Valešem. Přišli jsme za ním do tůní nedaleko dvorečku. On nám ukázal ptáčky, které ten den chytil. Dozvěděli jsme se jak žijí, co dělají v zimně, jak se jmenují,  jak se kroužkují a proč. Pak byli puštěni znovu na svobodu. Dozvěděli jsme se také, že být takto krátce chyceni ptáčkům nevadí. Pak jsme se rozloučili a šli se ještě projít k Berounce, kde jsme si chvilku pohráli.

neděle 12. květen

Škola nanečisto I.

 • Lesní MŠ Na dvorečku
 • Škola
 • Školka

V pátek dopoledne se otevřely brány školy Jednoho stromu pro budoucí třídu prvňáků. Měli možnost si zažít svou první školu nanečisto. A jak to všechno vlastně probíhalo? V samotném úvodu nesmělo chybět pořádné seznámení – Kdo se jak jmenuje. Co máme rádi.  Máme nebo nemáme sourozence. Kolik jich je a jak jsou staří. Otázek a povídání bylo mnoho. I o tom, jak jsme se každý ráno cítil, a jak se cítíme teď. Zda se někdo bál, měl trochu strach nebo či někdo nemohl dospat, jak se do té školy těšil. K takovému vyprávění nám pomohly karty emocí, které jsme využili na ztvárnění a zprostředkování svých pocitů. A víte kdo se asi nejvíc bál?… No přeci paní učitelka Terezka a její pravá ruka Lucka. To aby vše proběhlo hladce a děti si to ve škole užily. A to si pište, že jsme si to užili. Po společném seznámí, přišlo na řadu seznámení s celým prostorem školy. A když říkáme celým, myslíme to od půdy až po sklep. Teď už víme, kde jsou jednotlivé třídy, kam chodíme svačit a obědvat, kde se může tvořit a kde je občas nějaký nepořádek…. Nejlepším místem byl samozřejmě sklep. Místo pro blbnutí, bojovky a největší bádání. Po všem tom seznamování byl trochu čas si odpočinout, pohrát si, nasvačit a zablbnout než přijde na řadu společné tvoření. Na to jsme využili modelínu, z které jsme ztvárnili naše oblíbené hračky nebo plyšáky, s kterými si doma nebo ve školce nejraději hrajeme. Takže se objevilo několik aut a traktorů, sem tam nějaký oslík nebo jednorožec a také korálky. Když už jsme modelíny měli po krk, vrhli jsme se na tvorbu staveb z hrášku a cizrny. No a než by člověk řekl švec byl už čas na oběd, říct si ahoj a nashledanou příště. :)

P.S.: Příště už vyrazíme trochu ven do okolí, bádat, zkoumat, učit se. A taky si třeba konečně vymyslíme jméno pro tu naší budoucí první třídu. :)

Fotky zde

 

neděle 12. květen

Jaro! Nebo ne?

 • Rarášci

 Už jsme si zvykli, že je od dubna téměř 30 stupňů teplíčka a tak jsme teď vlastně mile překvapení. Je sucho, takže zatím nebrbláme, že prší, ale naše těšení se, až přestaneme dávat dvoje kalhoty a čepice, je stále s námi.

Na jaře je jeden móc důležitý svátek! V pondělí jsme si povídali o tom, co je to tajemství a že jedno tajemství připravíme pro maminky. A šli jsme na to. Cokoliv vyrábíme, snažíme se, aby co nejvíc dokázali Rarášci sami. Vybrat si u řeky a sebrat ten správný kámen je úplně snadné. Jenže jsme s nimi šli dál… a v tu chvíli takový kamínek ztěžkne. A ony to byly spíš kameny než kamínky. Nebo víc kamínků. Byla to výzva! Pro maminky všechno! A taky máme kapsy… :-) Všichni ho donesli.

V úterý jsme je začali zdobit. Maminky máme ze srdce rádi, takže srdíčko nemůže chybět. Vystřihnout ho z tvrdého papíru byla pěkná práce. Ono totiž směřovat svou sílu tím správným směrem není jen tak. Kamínky jsme pak namalovali, hezky jednu barvu, pak další, pořadně promíchat, zkoumat, jaká barva vzniká a hned zase přidat další. Barev není nikdy dost, čím víc se všechny smíchají do sebe, tím pochopitelně lépe :-) S drátkem už to bylo těžší, to jsme trochu pomohly, ale knoflík navlékal každý sám! A drátek taky zatočili Rarášci sami, to není těžké! Meleme meleme kávu… a hned je zatočeno. Pak jsme si všichni jeden den odpočinuli doma a už byl čtvrtek!

V pátek jsme dodělávali poslední dárečky pro maminky, přišel se mezi nás podívat nový malý Rarášek, a taky Domča s Pupíkem. Pupík s námi seděl v kroužku nebo ležel a blaženě se nechal drbat. Pak vzorně čekal na svém místě, dokud jsme nešli všichni ven. Do oběda jsme lítali po zahradě a protože počasí bylo vrtkavé, občas jsme se běželi schovat do týpí, do domečku, pod strom a pak zase ven. Jako když pejsem a kočička věšeli prádlo. Tak jsme si o tom přečetli před spaním.

Každým dnem se nám samozřejmě krom dárku od lidských mláďátek jejich maminkám táhlo i téma zvířecích mláďátek. Dotáhli jsme to z koťátka a štěnátka ke kuřátku. Telátko, selátko, jehňátko… noo, to se nám asi bude muset táhnout krapet déle, aby se to do hlaviček vrylo :-)

Jo a to tajemství, to prozradili všichni hned druhý den! :-)

na fotky se můžete podívat tady

neděle 12. květen

Kde jsem na Stromu života?

 • Školka

V týdnu, který právě končí, jsme si dokončili povídání o rodině – i když samozřejmě to je téma, které je přítomno každodenně. Moc děkujeme všem, kteří si mohli udělat chvilku času, sednout si se svým dítkem a namalovat jednoduchý či dokonale rozvětvený Strom života vaší rodiny. Bylo obdivuhodné, jak děti dokázaly vyprávět o babičkách, věděly, jak se jmenují jejich tetičky, strýcové a jejich děti, jak se (jmenovali) jejich pradědové, prababičky. Pomocí emočních karet jsme vzpomínali, kdy se to tak stane, že: „je maminka nadšená“, kdy je třeba „taťka opravdu naštvaný“, “ kdy se „k sobě mají jako dvě hrdličky“ :-) Vyvolalo to samozřejmě vlnu dobré nálady, radosti a smíchu. Karty emocí jsou náš velký průvodce a skvělý pomocník. Také jsme si říkali, čím uděláme druhému velkou radost. 

V úterý jsme si povídali o tom, proč je další den volno, proč je státní svátek. Dotkli jsme se tématu II.světové války a hlavně pokory k tomu, že žijeme na místě na planetě, kde válka není. Musím říci, že to bylo silné téma, o které se děti zajímaly, vyjadřovaly své názory, své emoce.

Ve čtvrtek a v pátek jsme dokončovali dárek pro maminky k jejich dnešnímu svátku – Dni matek. Tam moc doufáme, že bylinková sůl, kterou pro vás děti připravily, bude pro vás hezkým dárkem. 

Na fotky se podívejte ZDE

 

 

 

 

 

 

 

neděle 12. květen

Svátek maminek a výlet do CHKO Brdy

 • Škola

Brouci tento týden začali netradičně v pondělí angličtinou a pokračovali výtvarnou výchovou. Tvořili komiksy a nevyhnuli se politickému tématu :-) V úterý a ve čtvrtek jsme se věnovali svátku maminek. Brouci vytvořili krásná přání, tak doufám, naše milé maminky, že se vám líbí. 

Věnovali jsme se i shodě přísudku s podmětem. Většina dětí už umí říci, jak shodu najít a jaké i/y napsat. Jen při té aplikaci je to ještě náročné. V matematice jsme opakovali jednotlivé postupy i postup při geometrické konstrukci. Věnovali jsme se zpět zlomkům, jejich odčítání a sčítání. 

V pátek jsme vyrazili do CHKO Brdy s průvodcem Davidem Fisherem. Byl to skvělý den. Dozvěděli jsme se, jak tanky pomáhají přírodě, jak vypadá zdravý les. Jak stromy mezi sebou komunikují a jak by se o ně mělo ideálně starat. Mluvili jsme i o aktuálním tématu nedostatku vody a jak se s ní dá bojovat. Viděli jsme velké množství zvířat – čolky, pijavice, žáby, Vranku, Zmiji, slepýše, Lovčíka, Potápníka, larvy vážek i jednu čerstvě vykuklenou. Počasí nám přálo a my se toho spoustu dozvěděli i si užili skvělý den! 

Moje milá maminko

CHKO Brdy Brouci a Mazáci

 

neděle 12. květen

Druhý květnový týden u Stromáků

 • Škola

Studený máj, v stodole ráj. Tak to jsme ve druhém květnovém týdnu pocítili se Stromáky na vlastní kůži. Z kraje týdne to tak nevypadalo, ale ke konci jsme stihli zmoknout a sobotní brigádu odpoledne zasypaly dokonce kroupy. My se ale nezlobíme, protože příroda déšť potřebuje, a my se prostě jen převlékneme. Učili jsme se 2x v terénu. Jednou celý den, jednou jen polovinu z něj. Na to, že to byl týden o den kratší díky státnnímu svátku to byla dobrá bilance. V pondělí jsme vyrazili k řece na matematiku, protože na kamenech u řeky se skvěle učí dělení se zbytkem a násobení. Když u toho ještě zbytek při dělení musíte odskákat snožmo, přemýšlí se to raz dva. Opakování výpočtů se zaměřením na dělení se zbytkem nás zaměstnávalo po celý týden. V českém jazyce jsme se vrhli na opakování mluvnických kategorií u sloves. Více jsme si uvědomovali, co je a co není sloveso v infinitivu. Psali jsme dopisy pro maminky k jejich svátku. A začali jsme s tématem pravěku číst knihu Osada Havranů. Zkoušeli jsme z hlíny modelovat totem Havranů, aby se co nejvíce podobal popisu v knize. Také jsme se věnovali kovotepectví. Ze školky jsme si donesli babky na kování a pustili se do toho. V pátek jsme pak vyrazili na pozemek k řece, abychom obrousili a natřeli nové suché záchody. Tak teď už nám na pozemku chybí jen pitná voda. Moc děkujeme všem rodičům, kteří přišli v sobotu pomáhat na brigádu. 

V angličtině jsme tentokrát hodně psali. Ukázalo se, že ústně slovní zásoba probírané lekce většině z nás už nedělá problémy, ale v hláskování děláme dost chyb a nad tvořením vět se slovesem to have got musíme také ještě dost přemýšlet. Způsob vytváření zkrácených tvarů pomocí apostrofu jsme, zdá se pochopili, ale určitě je to prostor k neustálému procvičování a upevňování.Nově jsme načali téma bezpečnosti při přecházení silnice a s ním spojené slovní zásoby (zebra crossing,  pedestrian crossing, footbridge, Hold my hand! Is it safe?) Pilnou práci jsme si na závěr dne trochu odlehčili a vyrobili přáníčka k blížícímu se Mother´s day,  který je mezinárodním svátkem. Maminkám přejeme vše nejlepší a krásný víkend!

Koukněte na fotky

sobota 11. květen

Linka150 (35. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Zpíváme. Až se nám vrby zelenají. Na louce sbíráme 200 pampelišek. Vatra z Čarodějnic ještě doutná. Tož voláme 150. Přijely dva vozy. Drželi jsme se stranou větru. Mezi dobřichovickými dobrovolnými hasiči byla i jedna žena. Před koncem zásahu jsme už museli na oběd. Do pampelišek jsme přikrájeli citron citron citron a povařili ve vodě. Čtli jsme Andersena a hádali název pohádky.
 
Úterý. Ranní cyklojízda měla 21 dětských účastníků. Drželi jsme rozestupy a pořadí. Jeli jsme po cyklostezce a kolem ČOVky na louku. Kolem včerejšího spáleniště, myší dírou pod tratí a podél trati na Dvorek. Zaparkovali jsme u jurt. V lese jsme byli při těžbě kůrovce a bagrování štěrku. Do odvaru ze včera jsme přidali cukr a vařili medt. Zas hádáme název krátké pohádky.
 
Ve čtvrtek jsme vyráběli dárečky maminkám k svátku. Zastavili jsme se na návštěvu u našich oveček. Hráli jsme si na včeličky.
 
Středa sváteční.
 
V pátek nás v tůních čekal ornitolog Zdeněk spolu s paní Strakapoudovou, panem Rákosníkem a Pěnicí černohlavou. Pohladili jsme si je v úplné tichosti. Povídali jsme si o dalekých tažných cestách a největších nebezpečích pro naše okřídlené kamarády.
 

pátek 10. květen

Mazáci začínají zkoumat vodu

 • Škola

Během celého týdne jsme poctivě pracovali, procvičovali jsme si abecedu, zkoušeli jsme dle ní  řadit slova, hledali jsme v rejstřících atlasů, malovali, poslouchali hlasy ptáků, postoupili jsme v násobilce, objevovali jsme obsahy a obvody obrazců, hodně jsme povídali o pravidlech, o demokracii, o souvislostech, o toleranci….ale největším zážitkem celého týdne byla jednoznačně exkurze do CHKO Brdy se zoologem Mgr. Davidem Fischerem. Tentokrát jsme se spojili s Broukama, zapojili některé rodiče, poskládali jsme se do aut a v rámci projektu VODA jsme vyrazili zkoumat potoky, tůně, mokřady a vůbec jakékoli louže. Štěstěna nám přála a my měli možnost vidět mnoho různých druhů ryb, žab, ještěrek, čolků, ale i larev vážek, šídel, potápníků, dokonce jednu právě vylíhlou vážku, to vše v jejich přirozeném prostředí. Zkušený zoolog si s námi povídal na téma rovnováhy v krajině, mluvil o biodiverzitě, o lesních porostech, o vodě v krajině a v neposlední řadě o mnoha lidských zásazích, které velikou měrou přispívají k narušování právě rovnováhy v krajině, ale také o těch, která napomáhají k tomu, aby byla zachována pestrá druhová rozmanitost. Brdy byly vyhlášeny chráněnou krajinou oblastí teprve před několika lety. Dříve se jednalo o vojenský újezd. Pro většinu z nás bylo velikým překvapením, že toto území je bohaté jak botanicky, tak zoologicky právě proto, že zde desítky let působily vojenské jednotky, vybuchovaly zde granáty, projížděly tanky, běhaly stovky vojáků. Také se divíte? My Mazáci už víme :) Sumasumárum, den strávený v přírodě, slunce i vítr, několik bot plných bláta, mnoho nových informací, téměř 10 kilometrů v nohách a příjemná únava, taková byla naše páteční exkurze. 

Na fotky z uplynulého týdne se podívejte ZDE a fotky z exkurze najdete TADY.

 

 

 

pátek 10. květen

Opičáci a zdravá výživa

 • Škola

Tento týden jsme zasvětili povídání o jídle. Bavili jsme se o tom, co jíme, co bychom měli jíst a co bychom rádi jedli. Po celkem zajímavé diskuzi se nám povedlo se shodnout na tom, co je zdravé a co až tak úplně ne. Vytvořili jsme si výživovou pyramidu, i když trochu jinak, než je v učebnici. Děti se totiž celkem jednohlasně shodly na tom, že nejvíc bychom měli jíst ovoce a zeleniny. 

Na tělocvik jsme se domluvili předem. Děti měly přání, se stavět hlavou dolů. Začali jsme tedy svíčkou, kterou všichni nakonec zvládli sami. 

Ve čtvrtek jsem do školy dorazila později a děti si zatím přečetly o chutích. dozvěděli se, kde na jazyku cítíme jakou chuť, proč hořkou cítíme až naposledy. Určovali, které jídlo je sladké, slané, kyselé..Díky Matějovi se děti dozvěděly, že kyselé nejsou jen „kyselé rybičky“, ale také zavináče, které většina dětí vůbec neznala.

Pátek jsme věnovali povídání o důvěře. Zkusili jsme si zahrát některé modelové situace a povídali jsme si o tom, kde končí a začíná náš prostor a jak je důležité dokázat na druhém poznat, co se mu líbí a co už mu není příjemné. Jak je důležité se ptát a zajímat se o ostatní. 

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

středa 08. květen

Angličtina u Brouků 6.5.

 • Škola

Milena:

Na angličtině jsme se dál zabývali popisem osob – vzhledem i charakterem. Ukotvujeme slovní zásobu a fráze typu: What does he/she look like? What is he/she like? What kind of person is he/she? Zaměřili jsme více na obličej, zopakovali si z loňska části obličeje (parts of the face): cheek, chin, eye, ear, eyebrow, eyelid, forehead, hair, lips/mouth, nose, teeth. Navíc jsme zjišťovali, co lze vše vyčíst z tváří a jak to popsat (vzhled, věk, nálada). Nově jsme se učili spojení: she/he is a teenager, middle – aged, in his twenties, sixties, seventies, beautiful, handsome, atd.. Děti následně dle fotografií obličejů přiřazovaly popisy (he is a teenager, or in his twenties, he is wearing sunglasses and has a goatee). 

V druhé části dne jsme se pustili do hraní nové hry „Survival game (End of the World game)“. Naše skupina je jediná přeživší na zeměkouli a máme možnost zachránit dalších 10 lidí ze 14, kteří s námi vybudují nový svět. Děti musí vybrat, kdo se k nám vejde do raketoplánu. Vybírají dle profesí, schopností a v neposlední řadě dle charakteru jednotlivců. Zatím jsme vybrali pouze stavebního inženýra :-) . Diskuse budou pokračovat příští týden.

2. stránka z celkem 13612345...102030...Poslední »