Aktuality

pátek 08. listopad

Mazáci a ševcovské řemeslo

  • Škola

Začátek týdne jsme ještě věnovali tématu Dušiček a zejména Mexickému svátku Dia de los muertos. Tímto jsme se přehoupli z našeho spíše smutného vzpomínání k oslavě života, kterou vzpomínají na své zemřelé v Mexiku. Pustili jsme si tématický film a den jsme si hezky užili. Pak už byl čas na pravidelnou práci v matematice, češtině a v prvouce. V matematice jsme objevovali indické násobení, v češtině jsme konečně začali s vytouženými vyjmenovanými slovy. Ty jsme se pokusili zahrát pantomimou a legrace byla veliká. No jen si zkuste zahrát bylinu, Přibyslav nebo byt? Hodně povedená byla kobliha, dokonce pocukrovaná. Jen to původně měla být kobyla :D A v prvouce jsme se věnovali nadmořské výšce.

Ve středu v angličtině jsme znovu procvičovali běh roku. Koukali jsme na obrázky a zkoušeli uhádnout, jaké roční období je na nich zobrazeno. Odpovídali jsme na otázky: „What’s your favourite season?“ Odpovědí „My favourite season is…“ Následně jsme procvičili také měsíce a vyrobili si kartičky pro jednotlivá období, které nám při dalším opakováním pomohou. Následně jsme se přesunuli k učebnici a tématu hudebních nástrojů. Opakovali jsme vazbu I can, tentokrát jsme přidali sloveso Play ve spojitosti s hudbou: I can play the (piano). Pracovali jsme také s učebnicí a pracovním sešitem.

Tomuto týdnu však jednoznačně dominoval čtvrtek, kdy jsme vyrazili do Prahy za ševcovským řemeslem. Do své dílny nás pozval tatínek jednoho z nás, Martin Lawart, mistr ševcovský. Mohli jsme si prohlédnout dílnu, nástroje, kůže, úplně cokoliv, co nás napadlo. Martin a jeho tovaryši nám ochotně všechno ukázali, vysvětlili, či předvedli. Jelito, kopyto, platí to! A my už víme, jak vypadá to kopyto :) Bylo krásné vidět jak vzniká poctivě ušitá bota, jak řemeslníky jejich práce baví. V druhé části jsme se sami pustili do vyrábění. Boty jsme nešili, ale stihli jsme si pod Martinovým vedením vyrobit a nabarvit náramek na ruku a byla to zábava. Odcházeli jsme spokojeni a byla to věru velmi inspirativní návštěva!

FOTKY

pátek 08. listopad

První listopadový týden u Rarášků

  • Rarášci

Tento týden jsme se u Rarášků rozhodně nenudili. Na začátku týdne nám oči přišla zkontrolovat paní doktorka, ale zbylo i dost času na ranní kroužek a spoustu dalších aktivit. Povídali jsme si o tom, jak se cítíme, jak dokážeme poznat, jak se ostatní cítí – zkrátka o emocích. Další den na nás ve školce čekalo báječné divadlo. O čem bylo, to už jistě dávno víte. Rarášci byli tak pozornými diváky, že jsme z toho byly až překvapené a všichni si tak mohli užít i interaktivní program. Další den jsme si v herně udělali pořádný nepořadek, tolik vyndaných hraček najednou snad u nás ještě nikdy nebylo! Odhrnuli jsme tedy místo alespoň pro společný kroužek. Každý vybral autíčko jemu srdci nejbližší a pak jsme společně zkoušeli, čí autíčko jak dělá, jaké asi zvuky, jak hladce nebo drncavě jezdí, jak moc se naklání, když jede do zatáčky… no a pak nám nezbylo nic jiného, než to zase všechno uklidit :-) K dalším hrátkám jsme si vyndali náš krásný barevný padák a pořádně se s ním vyblbli. Házelo se, posílalo, skákalo, mávalo a taky schovávalo. To všechno se s ním dá dělat! No a krom toho se samozřejmě cvičilo, stříhalo, závodilo na motorkách, vařilo v kuchyni v herně i na zahradě… a hlavně – další z Rarášků oslavil třetí narozeniny! :-)

Na fotky se můžete podívat tady

pátek 08. listopad

Začátek listopadu u Veveřáků

  • Škola

První listopadový týden, který jsme si mohli užít celý, od pondělí až do pátku, je za námi. A co jsme všechno stihli? Od samohlásek jsme se postupně přesunuli k souhláskám. Rozšířili jsme si své obzory o písmeno M a T. Už pomalu dokážeme přečíst některá slova v učebnici, např. MÁMA, TÁTA, MÁ, UMÍ, TOM. Přecházíme od psaní vět v symbolech k  slovům. Jde to sice pomalu, ale jistě. Nezapomněli jsme opakovat to co už umíme, vytáhnout pár didaktických pomůcek jako je třeba písmenkové pexeso, hmatové pexeso s písmeny, skládání slov podle obrázku apod. Matematika patřila počtům, hlavně sčítání a dočítání do 10. Také jsme si oprášili znalost geometrických útvarů (čtverec, obdélník, trojúhelník, kruh). Hledali jsme věci ve třídě, které mají právě tyto tvary. Stavěli jsme  3D tvary z pěnových kostek, krokovali jsme a trénovali naši paměť. Dost jsme si vyhráli se slaným těstem, které nám sloužilo jako modelína pro tvoření písmen a slov, počítání a tvarování. Stihli jsme si i v pondělí odběhnout na hodinu bruslení. Pomocné hrazdičky už zůstávají v koutě a nám se daří nepadat na kolena tak často. I když ono sklouznout se na ledě jako lachtan nebo tučňák je docela zábava. :) Hlavním tématem středeční angličtiny bylo počítání do desíti. Kromě odpočítávání dopředu i zpátky bychom měli znát čísla i  „napřeskáčku“. Naučili jsme se odpovídat na otázku How many? a  přičítat postupem Three and one more is…Nadále procvičujeme školní pomůcky a jednoduchou konverzaci. S novými plyšáky, které si Veveřáci přinášejí, trénujeme What´ s your name? a během práce odpovídat na Are you ready? Do své pasivní zásoby jsme zařadili  slovesa Listen, look, point, pick up. Psaná forma číslovek nám dává ještě zabrat, a proto jsme si je na závěr  sestavovali ze sirek. Veveřáci k úkolu přistoupili velmi kreativně a úkolu se zhostili výtečně.
Celý týden jsme uzavřeli individuálním hodnocením uplynulých měsíců. Malovali jsme, hodnotili, přemýšleli o tom, co nám jde, co se nám daří ale i o tom v čem potřebujeme pomoc či chceme ve škole něco jinak. Toto hodnocení nám bude sloužit jako podklad na  tripartitní schůzky, kde se potká pedagog, dítě  a rodič. :)
 
Na fotky z prvního listopadového týdne se můžete podívat zde

neděle 03. listopad

Československo, Vivaldiho podzim, kámoška kráva a dušičky (9.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

 V pondělí byl státní svátek, a tak zůstaly branky Dvorečku zavřené.

V úterý jsme si v kroužku řekli, proč jsme v pondělí nebyli ve školce, přivítali novou dospěláckou tvář Ingrid, která normálně pracuje ve škole Jednoho stromu. Vzali jsme jí na naše oblíbená místa v lese a ukázali jí, co nejraději v lese děláme, jaká máme pravidla, a jak to u nás přes den funguje. Před obědem jsme šli ještě pozdravit zvěřinec. Po obědě jsme si před odpočíváním pustili z válečku (repráček) Vivaldiho podzim, a představovali si podzimní les za zavřenými víčky.

Ve středu jsme se ráno vítali s naší kraví kamarádkou Amálkou a pak se vydali směrem na psí hroby. Tam jsme posvačili a šli dále okruhem po dračáku zpět dolů. Po cestě jsme sbírali listy a pozorovali podzimní přírodu.

Odpoledne pak na Dvorečku proběhl bazárek. Věci, které se nikomu nezalíbili už slouží v diakonii a knihy budou předány řevnické nádražní knihovně.

Ve čtvrtek jsme zažili první doteky mrazivého počasí. Rozdělali na dvorku oheň, hráli fotbal a popovídali jsme si s kravičkou Amálkou. Odpoledne jsme z vyhráté jurty vyběhli do sluncem zalitého odpoledne, kde už po „jedovatce“ v překladu rozuměj jinovatce nebylo ani stopy.

Odpoledne pak na dvorečku proběhla opět velmi chytlavá a zajisté přínosná přednáška Vlaďky Bartákové: Výchova holek.

V pátek jsme si pověděli, že je první listopadový den, a tak jsme si s ukulele zazpívali lísničku Listopad, lustopad. Došlo i na tanec. Pak jsme se vydali nahoru po dračím hřbetu. Nahoře jsme se pěkně uvelebili a povídali si o nadcházejících dušičkách. No a dušičku si pak děti vyrobily z měkoučké teplé ovči vlny. Po tvoření si děti ještě pohráli, byli i závody alá „skejťáci“- anebo spíše přehlídka triků na U rampě :) A pak už vzhůru dolů na teplý obě v jurtě.

neděle 03. listopad

Mazáci před Dušičkami

  • Škola

Tento týden jsme si všichni užívali podzimní prázdniny a ve škole jsme se sešli jen na dva dny. Čtvrtek jsme věnovali opakování češtiny. Propojili jsme čtení článku o paní Láryfáry z čítanky a procvičování všech jevů, které už umíme. Nicméně bylo 31.10., tedy Halloween. Těšili jsme se spíš na halloweenský den, ale Tereza si na něj vůbec nevzpomněla. Nevadí, zaimprovizovali jsme :) . Hned ráno jsme si dali naše oblíbené volné psaní, tentokrát na zadané téma „strašidla“ a odpoledne pak patřilo halloweenskému tvoření. Dostali jsme jen čtvrtku, černý uhel a oranžový papír. To se zprvu zdálo hodně omezující, nakonec jsme si výtvarničení dost užili a vznikla moc hezká dílka. V pátek jsme zužitkovali čtvrteční opakování a napsali jsme test z češtiny. Nebyla to taková pohoda jako v matice minulý týden, ale nakonec jsme jej všichni zvládli. A že jsme někde chybovali? Pracujeme s chybou, hledáme ji, opravujeme a víme, čemu se můžeme v budoucnu více věnovat.

Podívejte se na FOTKY

neděle 03. listopad

O smrti smrťoucí (9. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí nejsme ve školce, slavíme vznik samostatného československého státu.

V úterý zahajujeme dušičkový týden pouštěním lodiček po Berounce. Vratké bárky vyrábíme ze skořápek ořechů, včelího vosku, klacíků. Do plachet z listů všech tvarů a barev šeptáme přání pro naše blízké, mrtvé i živé. Po obědě si čteme O smrti smrťoucí. Dozvídáme se, že život je konečný a vše živé jednou musí umřít. Něžně a pravdivě.

Středa svěže mraziváS Dádou, školačkami a bandou pestrobarevných skřítků. V lese se zahříváme čajem z lesního čajovaru, zkřehlé prstíky prokrvujem hnětením vosku. Voní nám pak po medu. U teplého nápoje myslíme na naše babičky a prababičky, dědy a pradědy. Chutnal by jim náš bylinkový čaj? Naši živost prokazujem během do vrchu a zase zpět a třikrát dokola… Odpoledne je s námi Štastná babyka od naší milované Daisy Mrázkové.

Ve čtvrtek jsme zahájili den obě jurty společně ranním kroužkem u hořícího ohně, protože ten den byla opravdu zima. V blízkosti ohně jsme také posvačili. Posilněni jsme vyšli do mrazivého lesa směrem k bývalým psím hrobům. U potoční roury jsme skákali z kamenného břehu a Tomáš nás chytal. Rozehřátí jsme vyběhli do kopce až k horní cestě nad psí hroby do bukovodubového lesa. Zde jsme spočinuli. A Dáda nám začala vyprávět příběh o svém dědečkovi, kterého milovala a po jeho smrti si sním v duchu povídá. Pak nám rozdala každému kousek ovčího rouna a vyrobili jsme si anděla-ducha. Skrz les v tu chvíli prosvítalo mez stromy slunce a nám to připadalo jako, když nás přišla pozdravit lesní královna. Předdušičkový den jsme ukončili v jurtě povídáním o smrti….

Pátek. Je 5.den v týdnu. Robinson pojmenoval svého sluhu Pátkem, protože jej zachránil v pátek. Padá listí první listopadový pátek. Chyť jej v letu! Zpíváme o zlatém lístku z javora. S tyčemi bušíme o zem. Stoupáme ke kótě. Vaříme lesní čaj. Sestupujeme po etapách. Potichu zkratkou. Máme dnes mužské vedení. Pracujeme u stolu.
 

neděle 03. listopad

Velký slon i malý mravenec

  • Školka

Od úterý jsme se ponořili do našeho příběhu. Znovu jsme se pokusili si ho převyprávět, trénujeme tak svoji paměť a představivost. Hráli jsme hry na spolupráci, starší připravovali postýlky do menší děti, připravovali jsme společně svačinu. Ve středu jsme si s Tomášem nejdříve povídali o Dušičkách, vzpomínali jsme na lidi, kteří zemřeli a nejsou už s námi. O rozdílech, jak tento svátek pojímáme my, jak ho např. slaví jinde a veseleji. O tom, jaké to je, když na ně vzpomínáme, o tom, jak se při tom cítíme a že je to tak v pořádku. No a protože byl s námi Tomáš ve středu naposledy, společně jsme mu uspořádali hostinu a přiťukli si na jeho štěstí v dalším životě, kamkoliv ho jeho kroky zanesou. Od čtvrtka jsme tvořili a naše ruce si na chvíli neodpočinuly. Byly tu kulisy k našemu příběhu – les i jeskyně. Děti pracovaly velmi pečlivě, učily se nejprve si rozmyslet, co chtějí namalovat a jakou barvou, malovanou věc si představit a poté přenést na papír. Pracovaly v malých skupinkách po dvou, max.3 dětech, v klidu a s rozmyslem – dalo to hodně práce a stálo to za to! Pátek už patřil slonovi a veverce. Velká maketa slona a barevný papír, který bylo nutné roztrhat na spoustu malých papírků a polepit celou maketu. Děti trénovaly jemnou motoriku, učily se zaplňovat prázdná místa, pokrýt celý prostor. To samé poté čekalo předškoláky při jejich práci po obědě. Papír vystřídal filc a náročnější stříhání a lepení. A máme je tu- už 2 ze 3 hlavních hrdinů našeho příběhu. Hezky z nich následně připojením tyčky vytvoříme loutky a když k tomu od pondělí přibude i mravenec (na mravence jsme si ještě v pátek zahráli pár pohybových her a pořádně při nich protáhli tělo), nebude nám nic bránit zahrát si s nimi divadlo. JO!

 na fotky se podívejte ZDE

sobota 02. listopad

Rarášci u Školkáčů

  • Rarášci

Tenhle týden byl pro nás jako Rarášky hodně objevný a plný zábavy! Spoustu času jsme strávili se školkáči, protože jich i nás díky prázdninám bylo malinko. Vesměs všichni jsme ten jiný režim zvládali opravdu skvěle! Kromě toho jsme zvládli spoustu dalších věcí: cvičili jsme pozdrav sluníčku, zpívali, ve čtvrtek jsme taky oslavili Verunky 3.narozeniny. To vám byla jízda :-) a i když byla venku už dost zima, stihli jsme i řádit na zahradě na motorkách s ostatními kamarády nebo skákat do obrovské hromady listí, kterou jsme si sami nahrabali hrabičkami. V pátek jsme do naší partičky přivítali dva nové Rarášky. Doufáme, že se jim u nás bude líbit. No bylo toho zkrátka spoustu a my už se těšíme, co vymyslíme příští týden :-)

na fotky se můžete podívat tady

sobota 02. listopad

Día de los Muertos, Dušičky, Halloween u Brouků

  • Škola

Brouci odpočatí po podzimních prázdninách měli ve škole jen dva dny. Ve čtvrtek měli projektový den s Evou. Ve čtvrtek podstoupili všichni Brouci rozmanité testy nutné pro získání průkazu astronauta a následnou společnou cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici. Všichni byli úspěšní a na oběžnou dráhu jsme doletěli bez komplikací. 

V pátek náš bylo opravdu malinko. Sešlo se nás jen sedm a tak jsme se v tomto komorním počtu věnovali různým formám Dušiček. Povídali jsme si o tom, jak se tento svátek slaví různě po světě a jak různě můžeme na blízké, kteří již nejsou mezi námi, vzpomínat. Nejvíce se nám zalíbila mexická forma tohoto svátku, která vypadá jako oslava. V rámci toho jsme se podívali na film Coco. A pak si vyzdobili školu barevnými lebkami :-)  

Brouci Dia de los Muertos

pátek 01. listopad

Opičáci po podzimních prázdninách

  • Škola

Po podzimních prázdninách jsme se tento týden sešli ve škole jen na dva dny. Čtvrtek jsme věnovali opakování všeho možného. Jeli jsme od rána jako fretky a dali jsme si docela do těla. Dokonce jsme stihli i nakousnout Měkké, tvrdé a obojetné souhlásky.

Pátek jsme opět začali rytmizací písničky Can you snap like a crocodile?, která nás vrátila k tématu, co kdo umí (Can tigers roar?….) a verbs of activity (roar, hiss, run, swim, fly, hunt, climb the tree, jump). Každý jsme představili jedno zvíře a zkusili dát dohromady i písemnou větu. Vrátili jsme se k opakování hláskování a zkusili si hláskovací diktát. K spellingu se budeme stále vracet. Zopakovali jsme si také známá slovíčka z okruhu vybavení školní tašky a třídy. Nově se učíme slova a table,

 a chair, a clock, a teacher a jejich spojení se zájmeny my, your. (It´s my book. It´s your pencil….) A protože je doba Dušiček a Halloweenu, zakončili jsme náš anglický den krátkým připomenutím těchto svátků a jejich tradic.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

2. stránka z celkem 15012345...102030...Poslední »