Aktuality

neděle 13. leden

Angličtina u Mazáků 9.1.

  • Škola

Při angličtině jsme před přezkoušením opakovali průřezově slovíčka i gramatiku, se kterou jsme se od září setkali. Mezi to patřily například otázky „Do you like…?“ „Can you see…?“ nebo věty „I like…“ „I can see…“ „I can’t see…“. Ze slovíček zvířata, barvy, pomůcky ve třídě. Uzavřeli jsme téma jídla a pití, znovu jsme procvičovali psané podoby slov při diktátu Zopakovali jsme si reakci na otázku „What’s your name?“ (I’m…) a „How old are you?“ (I’m seven) Zahráli jsme si také na obchod, děti chodily nakupovat a procvičovaly pozdrav (Hello), prosbu (please), rozloučení (goodbye). Ve třetím bloku jsme společně prošli portfolia, aby si děti připomněly, co jsme všechno zvládli.

Co je třeba procvičovat?

abecedu A-Z

otázku „Do you like...?“ i větu „I like….“ (Děti by měly cvičit jak porozumění, tak produkci těchto vět)

psanou podobu a čtení následující slovní zásoby: zvířata (a monkey, a crocodile, a lion, a tiger, a snake, a zebra), potraviny (a fish, pasta, rice, bread, cheese, yoghurt), věci ve třídě (a clock, a teacher, a book, a chair, a pen, a table)

 

sobota 12. leden

Sníh, bláto, mráz, bláto, sníh, led!!!

  • Rarášci

Máme za sebou první celý lednový týden. Na prstíkách si každý den ukazujeme jaký je den, až vám budou děti tvrdit, že palec je pondělí, tak se asi nedivte :-)

V pondělí jsme měli naplánovanou další oslavu: Anežka oslavila třetí rok, sfoukla svíčky na dortu, všichni jsme jí zazpívali a nedočkavě rozbalila dáreček.

V pondělí jsme doháněli Tři krále. Školkáči šli koledovat rovnou od lávky, mohli jsme se vyřádit u nich v herně. Stříhali jsme si vlastní tříkrálové koruny. Přišli nám požehnat dům tři králové ze školičky Beránek, tak bylo jich dvanáct, jako apoštolů, naštěstí jsme pro ně koledu měli, pro všechny. Na procházce jsme pak dohonili naše Školkáče, přidali se k nim a u naší milé paní sousedky se podívali na krásný starý Betlém, který postavili s manželem hlavně pro nás. A taky jsme dostali dobrůtky.

V úterý už jsme se nemohli dočkat. Byla zima, bláto, mokro. Ptáčci nemají co zobat. A Ježíšek nám přinesl přece dárky – krmítko a budku. Ale! obojí je potřeba složit, tedy stlouct! Našli jsme kladiva a s vervou jsme se pustili do stloukání. Na fotkách je úplně hmatatelné úsilí a skoro můžete slyšet ty rány! A taky to nebylo za jeden den hotovo, když už to téměř bylo, ještě se muselo celé natřít, dvakrát. Příští týden už budeme sypat semínka. Ale to není všechno, přišla nám i děrovaná krmítka. Smíchali jsme sádlo se spoustou semínek, ale opravdu hodně semínek a nacpali je do těch dírek. Máme je pověšené nahoře na našem balkónku a ořešáku a čekáme až je ptáčci objeví. A taky máme na okně nalepený obrázek krmítka s ptáčky, abychom věděli, jací k nám létají zobat semínka.

Budku dáme do kupy blíž k jaru a pak poprosíme toho největšího tatínka, jestli by byl tak hodný a pověsil ji co nejvýš. Tak asi do výšky oken u nás nahoře, abychom na ní viděli :-)

A v pátek byl výlet! Teda byla to procházka, ale nějak se nám to zvrtlo. Už dlouho plánujeme, že pojedeme busíkem. A dnes jsme jeli! Mysleli jsme, že se na Kazíně projdeme a pojedeme dalším zase zpátky. Nakonec jsme se vydali k řece, cesta byla plná zamrzlých kaluží, zamrzlých stop – koně, auta, boty. Led se s  námi houpal, lámal, křupal, ani nehnul. A některé louže jsme raději obešli, ale to teda dalo práci! Taková dálka a ve dvanáct už jsme měli snědenou polévku, k tomu tváře červené, jak nám je namaloval mrazík a čerstvý větřík od řeky.

A týden zas utekl jako voda. Na fotky se můžete podívat tady

sobota 12. leden

Letí vločka z nebe….

  • Školka

Druhý lednový týden už dal vědět o tom, že se blíží ta správná zima. Sněhové vločky padaly jedna za druhou z nebe a my jsme si je mohli  řádně užít. Povídání o zimě jako ročním období nebralo konce. Povídání to je jedna věc, ale tu zimu opravdu zažít a prožít je věc druhá. Nezbývalo nic jiného než se pořádně obléknout a vyrazit ven. Jenže…. Víme vůbec, jak se máme v takové zimě obléct? Co nám nesmí chybět, abychom neprochladli? A co se naopak stane, když nám začnou opravdu hodně mrznout prsty? To vše už víme! A nejen proto, že jsme si ve školce vytvořili nového papírového kamaráda, kterého jsme společnými silami postupně oblékli tak, aby zvládl i tu nejtřeskutější zimu. Malovalo se, ťupalo, kreslilo, rozklepávali se křídy kladívkem, vystřihovalo, lepilo a dokonce i šilo. Takže když byla práce hotová, mohlo se konečně ven. A tam…. Tam vám bylo všude bílo… Jen do té chvíle než jsme zjistili, co se s těmi sněhovými vločkami dá všechno dělat. Koulovat, trefovat značky, stavět sněhuláky, dělat andílky, vyrábět domečky, stavět ledové mraveniště nebo ten sníh jen tak ochutnávat. Byla to prostě zábava. Ani se nám nechtělo zpátky do školky. Tak jsme si v pátek udělali kromě oběda takový celodenní výlet venku. Nezapomněli jsme se ani naučit novou básničku o vločce, která padá z nebe. Umíme jí už doprovodit i pohybem. Také víme, odkud se taková vločka bere, z čeho je a co se s ní děje když spadne na zem. Společně doufáme, že zima vydrží a sněhová nadílka se znovu ukáže, abychom mohli dál zkoumat, hrát si a užívat si zimní dny dosytosti.

P.S. Samozřejmě jsme v pondělí nezapomněli ukončit Vánoční svátky společným Tříkrálovským průvodem. Všude, kde jsme byli, jsme požehnali a popřáli hodně všeho do Nového roku. Tak snad zase za rok :)

Na fotky se sněhem zalitého týdne se můžete podívat  zde

pátek 11. leden

Tříkrálový týden u Mazáků

  • Škola

Hned v úvodu týdne nás přišlo pozdravit a popřát štěstí, zdraví a dlouhá léta hned 27 králů. Byli to naši kamarádi ze školky Jednoho stromu. Jsou ještě malincí a tak nemáme nápis K+M+B 2019 nad vraty, ale na vratech ve výšce, kam s křídou dosáhli. Byla to krátká, ale velmi milá návštěva. Pak už jsme se museli vrhnout na učení, protože nás toho v tomto týdnu čekalo mnoho. Pololetní přezkoušení poloviny z nás, návštěva divadla Minor s představením Sněhová královna i opakovací testy z matematiky i češtiny. Přesto jsme si zvládli v prvouce povídat a pracovat s časem, jak s tím na hodinách, tak s delším časovým horizontem. Ve třídě máme nově plánovací kalendář, kam si můžeme všechno zapisovat. Přehledně teď vidíme, jaké měsíce jsou před námi, kolik mají dnů a kolik z těchto dnů je pracovních, pro nás školních, kdy kam jedeme nebo kdy má někdo z nás narozeniny. Zkusili jsme si, že domluvit se ve skupině více lidí na jednotném postupu zadané práce vůbec není jednoduché a tak jsme procvičovali vzájemnou komunikaci. To my už tak máme v Jednom stromě rádi. V českém jazyce jsme si vytvořili na nástěnku pomůcku pro zapamatování měkkých souhlásek a s tímto tématem jsme pracovali i v učebnicích. V matematice dokončujeme učebnici a moc se těšíme na další, úplně novou, plnou příkladů, které čekají na svá řešení. V pátek jsme zvládli test z matematiky i českého jazyka. Uff teď si opravdu zasloužíme víkend plný radovánek na sněhu :)

 

Podívejte se na FOTKY

pátek 11. leden

Leden u Brouků

  • Škola

Tříkrálový týden u Brouků jsme začali písní. Přišli za námi školkáči ze školky Jeden strom. Zazpívali nám a my jim dali nějakou dobrotu. Máme od nich K+M+B 2019. Na výtvarce jsme se tomuto tématu věnovali dále. Zkoušeli jsme kreslit obličej z profilu. V úterý jsme vyrazili na propracované představení do Minoru na Sněhovou královnu. Divadlo bylo plné hudby, zpěvu i zajímavých scén. 

Týden byl věnovaný i opakování a testování. Brouci psali jak test z českého jazyka i matematiky. V rámci povídání si, jsme projeli celá portfolia, shrnuli jsme si všechny projekty, vzpomněli jsme si na témata z prvouky a adapťáku a zavzpomínali na vánoční besídku. Díky tomu víme, jak bylo uplynulé pololetí naplněné a radostné! 

Tento týden jen jedna fotka. 

pátek 11. leden

Přezkoušení Opičáci:-)

  • Škola

Druhý týden v tomto roce jsme měli hned v pondělí krásnou návštěvu. Navštívili nás tři králové. Asi se jim však nechtělo samotným, vzali s sebou tedy králů celou smečku:-) V tomto týdnu jsme měli před sebou ještě jednu návštěvu, a to z Asociace domácího vzdělávání. Moc jsme nevěděli, co nás čeká, připravili jsme se tedy raději na vše. Vše jsme nakonec krásně zvládli. Děti dokázaly hezky mluvit o našem hmyzím projektu a rády se pochlubily svými učebnicemi. Zároveň jsme se ale stihli i posunout zase o kousek dál. Naučili jsme se hned čtyři nová písmena (C,Č,Z,Ž). V učebnici se nám daří číst už celkem dlouhé články a dozvídáme se tedy spoustu nových informací. 

V matematice se postupně všichni dostáváme v počítání k číslu 12. Během tohoto týdne jsme si hlavně připomněli, co je to klidná a samostatná práce. Vánoce nám daly zabrat a ne každému se chtělo zase zpátky „do lavice“. Nakonec to samozřejmě všichni zvládli. 

Během týdne jsme si místo ranního rozcvičení začali zpívat. Připomněli jsme si písničku Já jsem muzikant a naučili jsme se Nepořádného krtka. 

Na tělocviku jsme pokračovali s trénováním rovnováhy a ovládáním svého těla. Tentokrát jsme si otočili lavičku a hráli jsme si na akrobaty na kladině. Všechny děti krásně dokázaly přejít kladinu několika nelehkými způsoby. Složitější cviky jsme si nechali na příští týden. Když už jsme v tělocvičně, rádi si totiž také jen tak zařádíme při hrách a to nám zabere dost času. 

V prvouce jsme se seznámili s vynálezy, které nám pomáhají v každodenním životě a představili jsme si proces, který probíhá ve vynálezcově hlavě od chvíle, kdy dostane nápad. 

Tady se můžete podívat na FOTKY.

pátek 11. leden

Prďáci před přezkoušením

  • Škola

V druhý lednový týden jsme se s Prďáky opřeli do opakování, ověřování znalostí, kompletace portfolií, ale i nových témat. Chtěli jsme být připraveni na blížící se přezkoušení. V českém jazyce jsme se věnovali vyjmenovaným slovům po M a opakování. V matematice jsme se seznamovali s geometrií- rýsovali jsme přímky, učili se je označovat, přenášeli na ně dle zadání úsečky jak pravítkem, tak kružítkem. Poměřovali jsme délky úseček a pracovali s centimetry a milimetry. V prvouce jsme se ponořoli do slepých map Evropy a ČR. Snažili jsme se v mapě Evropy najít Českou republiku a její okolní státy, orientovali jsme je dle světových stran a zjišťovali jejich hlavní města. Do mapy ČR jsme se snažili přenést všechna krajská města. Na tom budeme ještě pracovat. Pročítali jsme si fotokroniku I. pololetí, abychom mohli vyprávět o tom, co jsme zažívali. Začali jsme si společně prozpěvovat novou zimní písničku- Grónskou od Jaromíra Nohavici. Na burze básniček jsme vybrali novou lednovou o mrazíkovi. V úterý jsme si užili divadelní představení Sněhová královna v Minoru.  Anglický den běžel ve dvou liniích. Pro část dětí to byl den důležitého pololetního přezkoušení. Ti, které pololetní hodnocení teprve čeká, se vydali na dobrodružný výlet zimní krajinou. Ve smíšených družstvech napříč třídami jsme si užívali zimních radovánek, jako byla stavba obřího sněhuláka, brouzdání ve sněhu, pozorování a vytváření stop nebo jen kochání se krásně zasněženým lesem, ale také hledali indicie a sestavovali anglické věty. Moc jsme si to užili a po teplém obědě nám ani nevadilo, že už zase sedíme v lavicích a předvádíme anglický rozhovor. Prďáci si ho doma krásně připravili.

Koukněte na fotky

čtvrtek 10. leden

Angličtina u Brouků 9.1.

  • Škola

Katerina´s group:

Po milém povánočním přivítání, jsme si prošli ukoly od těch, co je přinesli. Velmi povedené prezentace mi udělali velkou radost. Potom jsme se rovnou vrhli na novou látku. Formou hry a soutěží jsme se seznámili s possessive pronouns – nejvíce s následujícími druhy : my, your, his, her a their. Vysvětlili jsme si fungování  „´s“. V třetím bloku jsme dokoukali náš film WONDER – kde jsme si ještě jednou uvědomili jaké dobré skutky bychom měli konat. 

Milena´s group:

Na první novoroční angličtině jsme se zaměřili na opakování. Děti si napsaly diktát s vánoční tématikou, který zvládly velmi dobře, plus krátký test na porozumění a gramatiku („When“, „Whose“ , „Who“ otázky, datumy, témata rodina a Vánoce). Porozumění jsme dál procvičovali formou hry „Pretend you are“ Santa Claus leaving presents, reindeer building a snowman, Santa stuck up in the chimney, catching a snowflake on your tongue etc..Děti ukázaly nejenže velmi dobře rozumí, ale také jsou skvělými herci :-) .
V gramatice jsme se pustili do opakovaní sloves v čase přítomném prostém a průběhovém. Řekli jsme si, jak tyto dva tvary odlišujeme a procvičili si oba tvary na otázkách a odpovědích. 
Nově jsme si otevřeli téma „New year“, se slovní zásobou: Happy New Year, cheers, kiss,  celebrate, chime, sing, friends, dance, bell, clock, resolution, countdown, midnight. Mluvili jsme o novoročních předsevzetích a rekapitulovali jsme loňský rok (kolikáté jsme slavili narozeniny, koho nového jsme potkali, jaká místa jsme navštívili). Děti odprezentovaly své deníky dobrých skutků „Kindness journals“, při kterých nás ohromil Jimmy nejen originalitou a samotnou prezentací, ale také množstvím skutků, které v prosinci vykonal. 
Happy New Year 2019!

neděle 06. leden

Novoroční shledání (17. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Ve čtvrtek jsme se po Vánočních prázdninách sešli plni sil a nových zážitků. Nejvíce ze všeho dostaly zabrat naše mluvidla, kterými jsme se snažili co nejpřesněji popsat všecky dary, které jme našli pod stromečkem, a také uši, které zase nasávali všecky novinky a zajímavosti z oslav Štědrého dne. Zkusili jsme si také jeden štědrovečerní zvyk, a to hod bačkorou zády ke dveřím. Dvě bačkory nám sice omylem přistály na stole, ale díky tomu jsme zjistili, že hodit něco za záda, nebývá vždy tak jednoduché!

pátek nás potěšil napadaný sníh, a tak jsme se všichni vybavili boby a zamířili na kopec. Když jsme se vrátili do jurty, začali jsme chystat dort. Hráli jsme si na to, že máme všichni narozeniny. A tak jame si z upečeného perníkového korpusu každý vykrojili malý dortík, ozdobili ho čokoládou a sypáním a zapíchli do něj svíčku. A jestli měl opravdu někdo z nás narozeniny, to můžete hádat :+)

 

 

 

Foto ZDE

neděle 06. leden

K+M+B+2019 (17. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Ve čtvrtek jsme našli Dvoreček pocukrovaný, radovali jsme se ze sněhu, radovali jsme se ze shledání. Tužili jsme stará přátelství v novém roce, vyběhli na známá místa v lese, zkontrolovali nadílku pro zvířátka a v jurtě jsme pak vyráběli koruny na tříkrálový průvod. 

Pátek 3králový. Setkáváme se na sněhovém polštáři. Krmíme koně královskou snídaní. Jezdíme na bobech, šlapeme v královských korunách do kopce po Burešově stezce. Zpíváme lesním zvířatům. Koledujeme a jsme zváni dál. Chováme se jako na návštěvě. K+M+B+2019. Šlapeme na oběd. V šatně nás vítá sýkorka koňadra. Poletuje pod stropem a pak zmizí dveřmi, ve kterých překvapeně postáváme. Čtem si o šišlání, které potkalo hada. Uklízíme červenou kuchyňku. A stavebnici. Předškolně pracujeme se zápisníkem.

 

2. stránka z celkem 12012345...102030...Poslední »