Aktuality

sobota 15. prosinec

Druhý adventní týden u Rarášků

  • Rarášci

Rarášci každé ráno ukazují už dva prstíky a zapalujeme dvě svíčky. To znamená, že se blížíme víc a víc do finále. Ale vezměme to popořádku.

V pondělí jsme opět zabydleli Školkáčům hernu. Naštěstí nám Raraši ve vlaku nikam neujeli. Také jsme se dohodli, že poskytneme teplý pelíšek morčátku. Osamělá Růženka bude přes zimu s námi nahoře a zdá se, že bude mít výborné pečovatele. 

Jak můžete vidět na fotkách, velmi jsme pokročili v nácviku sebeobsluhy, zejména v oblékání – nejlépe to jde vleže. :-D

Víte, co je to výbuch v herně? My si mysleli, že víme. Ale když se k Raráchům přidají Školkáči, to je teprve ten správný výbuch. 

Víc vám toho neprozradíme, je to naše tajemství. 

Těšíme se na vás na vánočním setkání u Rarášků :-)

Na fotky se můžete podívat tady

sobota 15. prosinec

Půjdem spolu do Betléma (15.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme měli  hudební den, který nám kytarou obohatila Eva z Habroví. Prozpěvovali jsme si „besídkovské“ písničky a za pomoci dřívek jsme se snažili držet rytmus s kytarou. Rytmizaci jsme odpoledne věnovali i s předškoláky. Poobědoví spáči nám snad naše řádění prominou :)

úterý jsme jeli na výlet do Prahy do Národopisného Muzea. Tam se nám věnoval lektor, který mám vše vysvětlil, ukázal a zahrál si s námi i nějaké hry. Dozvěděli jsme se o tradičních vánočních zvycích, povídali si o tradicích anebo zkoušeli poznat figurky z Betlému podle hmatu. Vše se nám moooc líbilo.

Ve středu nás ve školce navštívila Tira (čtyři nohy, žádné rohy,občas prdí a strašně rychle běhá). Spolu s Habráčky jsme sbalili hrábě a motyčky a vypravili se do lesa ke spirále, kterou jsme společnými silami vyčistili od listí a napadaných větviček. Zazpívali jsme si písničky a ukázali si, jak bude besídka zhruba probíhat.

Ve čtvrtek jsme měli úkol. V lese nasbírat chvojí a donést ho ke spirále. Rádi bychom ji obložili tak, aby připomínala adventní věnec. Poté co jsme přinesli nasvírané chvojí jsme si v lese kolem spirály pohrály a vrátili se na oběd, Už se nám krásně daří všímat si, když někdo potřebuje pomoc např. v šatně po návratu z lesa, a z toho máme opravdu radost. Odpoledne si předškoláci trénovali svoji pozornost. Hledali rozdíli a rozlišovali zrcadlově převrácené obrázky. 

pátek jsme ve školce Jednoho Stromu shlédli divadlo Víti Marčíka Setkání před Betlémem. Příběh nás zahřál u srdíčka a naladil nás  kouzlem vánoc. Moc jsme si to užili.

Foto z tohoto týdne si můžete prohlédnout ZDE.

pátek 14. prosinec

Advent u Mazáků v plném proudu

  • Škola

Mazáci se s ničím nemažou! Kolik se toho dá ještě stihnout?

V pondělí jsme si užili pohodovou a zcela sváteční atmosféru při Adventním zpívání v kostele. Byli jsme trošku nervózní, ale tréma z nás rázem  spadla a my jsme zazpívali písničky, které už nějakou dobu společně zkoušíme a zazpívali jsme je skvěle. Povedlo se a teď už se můžete jen těšit na naše vystoupení na Vánoční besídce. Tvrdě na něm pracujeme, učíme se, zdokonalujeme! 

Vánoční atmosféru máme rádi. A když už je venku za okny zima bez sněhu, poradili jsme si a okna jsme si vyzdobili nádhernými vločkami. Jsou nápadité, jsou krásné, výhled z okna je hnedle milejší. Škola voní napečenými perníčky a naše myšlenky už opravdu směřují k vánočním svátkům. 

Přenést se ještě na chviličku ze zimy do tepla nám pomohla Terezka, měla pro nás totiž připravené povídání o své dovolené v teplých krajích. U prezentace jsme si udělali útulno, přikousli jsme si k ní napečené perníčky a bylo nám prostě dobře. Když už jsme měli ve třídě počítač, popsali jsme si jeho části, popovídali si o jeho funkci, o internetu, o informacích a hlavně o tom, jak důležité je v dnešní době umět informace třídit. Při tom všem jsme zvládli počítat v matematice a pracovat s tvrdými souhláskami. Zjistili jsme, že najít slova, která obsahují konkrétní slabiku, je poměrně náročné, museli jsme se hodně soustředit. Nakonec se nám to podařilo a už visí na našem třídním „webu“. 

Podívejte se, jak jsme se měli ZDE a na video z Adventního zpívání ZDE.

 

pátek 14. prosinec

Druhý adventní týden u Brouků

  • Škola

Brouci celý týden intenzivně nacvičovali na besídku a připravovali se na Vánoce. Vyráběli dárečky pro rodiče, upekli si perníčky na chuť a užívali si vzájemné blízkosti. Škola voněla pečením a zněla koledami, písničkami. V pondělí jsme si užili adventní zpívání v kostele. I přes velké množství lidí, kteří dorazili, vám patří velké díky za atmosféru, kterou jste vytvořili. Byla to dojemná chvilka, děti to zvládly s velkou důstojností. 

No a i když to tak nevypadalo, tak jsme pořád trochu škola, tak jsme zvládly i trochu českého jazyka a matematiky. V matematice jsme se vrátili k rýsování, oživili jsme si pojmy úsečka, polopřímka, přímka, pracovali s kružítkem i trojúhelníkem s ryskou. V českém jazyce zůstáváme u tématu podstatných jmen a jejich vzorů. Zopakovali jsme si pády. Brouci toho umí určit víc a víc! 

Koukněte na fotky

 

Video ze zpívání v kostele

pátek 14. prosinec

2. adventní týden u Opičáků

  • Škola

Tento týden jsme začali s písní na rtech. Hned v pondělí odpoledne nás čekalo zpívání v kostele. Děti se moc těšily a  myslím, že se jim zpívání opravdu povedlo a že jsme si to užili. Před námi i po nás zpívali ještě děti ze školky, Brouci a Prďáci. Dále ještě vystoupili  někteří z rodičů, Verunka Vonzová na čelo a celý koncert zakončila Beata Hlavenková se svým osobitým podáním koled.

Již příští týden v úterý nás čeká besídka a proto dále pokračujeme s nácvikem a ladíme detaily. Zároveň nezapomínáme ani na učení. V češtině jsme se seznámili s R a Ř a čteme a čteme a čteme, až nám z toho jde hlava kolem.

V matematice jsme se kromě krokování tam i zpět  a následného zápisu věnovali hlavně zakreslováním plánků staveb z krychlí. Seznámili jsme se s pojmen půdorys  a naučili jsme se stavět stavby podle plánků ostatních.

Anglický den jsme začali společným zpěvem koledy We wish you a Merry Christmas. Bylo to zatím ještě trochu rozpačité, ale bylo vidět, že se někteří opravdu text doma poctivě učili. Hodně nám také pomohlo, že si nás na chvilku vzala Ála ke klavíru. Snad se nám nakonec podaří i díky laskavé pomoci rodičů koledu „dotáhnout“ a vystoupit na besídce. V učebním bloku jsme se nadále věnovali upevňování slovní zásoby třetí lekce. Zdá se, že číslovky, názvy hraček a barev se nám už vybavují docela rychle a umíme také odpovídat na otázku How many? nejen číslem, ale i spojením s podstatným jménem v množném čísle. Někdy nám ještě vypadává koncovka -s, ale to snad také dopilujeme. Závěr dne jsme zasvětili předvánočním přípravám a vytvořili si svůj vlastní barevný papír, ze kterého příště vytvoříme vánoční přáníčka. ( Nová slovní zásoba:  Christmas,  a Christmas tree, a Christmas card.)

Fotky přidám:-)

pátek 14. prosinec

Druhý Advetní týden u Prďáků

  • Škola

Druhý adventní týden byl u Prďáků plný až k prasknutí a hodně hravý. V českém jazyce jsme se učili psát adresu a dopis. Učit se tuhle zásadní věc jen tak, nemá smysl,  a tak jsme se rozhodli to vzít od podlahy. Psali jsme Ježíškovi, kamarádům nebo třeba rodičům, vytvářeli jsme pohlednice, byli na poště koupit známky, což se nelíbilo místním seniorům, protože měli pocit, že jim komplikujeme život. Ála si to s nimi musela slušně vyříkat, protože se k nám nechovali na rozdíl od paní pošťaček vůbec hezky. Abychom si mohli koupit známky a odeslat dopisy, museli jsme využít naše počtářské znalosti a spočítat, kolik peněz budou jednotlivé skupiny na známky potřebovat, když známka stojí 19 kč, každý potřebuje 2 a ve skupině  jsme například 3, takže k tomu rovnou přibyla matematika. Stále jsme také procvičovali vyjmenovaná slova po L. V prvouce jsme se proměnili na politické strany a navrhovali nové zákony třídy Prďáků, které prošly hlasováním o přijetí nejprve poslaneckou sněmovnou, následně senátem, aby mohli doputovat až k  paní prezidentce (mimochodem i volba prezidenta proběhla). Představili se nám strany TICHO s návrhnem zákona o tichu při vyučování, strana NEJLEPŠÍ s návrhem zákona nerušit se a poslední byla strana POHYB s návrhem zákona o zákazu lezení na stoly. První den prošly Poslaneckou sněmovnou všechny zákony,  druhý den Senátem jen druhý a třetí ( hodně se lobovalo a manipulovalo), prezidentka je přijala také. Byly to dva dny plné argumentace, přesvědčování a lobování. Zákony jsou zapsány a visí na dveřích naší třídy. Tak si dejte pozor, až k nám půjdete, abyste je neporušovali, protože stanovují i jasný postih v případě jejich porušení:-). A stihli jsme toho daleko víc- péct perníčky, nacvičovat na besídku, vystoupit při Adventním zpívání v kostele, zpívat v anglickém jazyce, učit se hymnu, šít na šicím stroji dárečky, „otevírat“ náš adventní kalendář a vidět krásné divadlo Víti Marčíka “ Setkání před Betlémem.“

Náš anglický den se také nesl v duchu blížících se Vánoc. Při nácviku koledy We wish you a Merry Chrismas na besídku jsme si ještě rozebrali některé Orffovy hudební nástroje, což nás hodně bavilo. Bylo znát, že některým dětem už nedělá problém soustředit se na slova a že je opravdu doma hezky procvičily, za což patří dík i rodičům. V učebním bloku jsme se nadále věnovali tvoření vět s použitím slovesných tvarů can a can´t. Kdo nestihl pracovní list, odnesl si ho domů jako domácí úkol. Dále jsme opakovali slovní zásobu, týkající se hraček (a doll, a car, a train, a robot, a dinosaur) a přidali slovesa to run, to fly, to climb. S Heather si Prďáci zahráli kartičkovou hru s vánoční a zimní tematikou. Té se budeme věnovat celý příští poslední anglický den v roce. Už se těšíme.

 

Koukněte na fotky

čtvrtek 13. prosinec

Angličtina u Mazáků 12.12.

  • Škola

Při angličtině jsme ve středu lehce zvolnili tempo. Blíží se Vánoce, a tak jsme popojeli víc dopředu jen v prvním bloku. To jsme vytvořili dotazník a obcházeli kamarády, abychom za pomoci otázky „Do you like (rice)?“ zjistili, co mají a nemají rádi. Taky jsme zase trochu procvičili spelling a psaní slov, když jsme skládali slovíčka ze sirek. Ve druhém bloku už jsme se za zvuku koled pustili do tvoření Christmas cards, neboli vánočních přání. Barvy byly všude, ale stálo to za to :-) ve třetím bloku jsme zavzpomínali na slovíčka, která se týkají Vánoc: an angel, a star, cookies, a present, a bell, a tree. Pak jsme je posílali tichou poštou a většina došla správně! Nakonec jsme si zazpívali We wish you a merry Christmas, můžete s dětmi zpívat i doma.

Příští týden nás čeká náš vánoční piknik. Děti mohou přinést cukroví, vánoční pečivo, cokoli, co u vás doma na Vánoce nesmí chybět. Ochutnáme, popovídáme si o Vánocích v zahraničí, naučíme se nějaké hry v angličtině, budeme poslouchat koledy a budeme se mít fajn :-)

Co je třeba procvičovat?

Slovíčka pro jídlo a nápoje: rice, pasta, yoghurt, cheese, bread, fish, milk, water, orange juice, lemonade, coffee, tea

Otázku „Do you like (pasta)?“ – děti už ji poměrně hezky zvládají i aktivně říct

Větu „I like (bread).„ 

Koledu We wish you a merry Christmas (na besídce se připojíme k refrénu)

Vánoční slovní zásoba a star, a tree, an angel, a present, a bell, cookies

středa 12. prosinec

Angličtina u Brouků 12.12.

  • Škola

V prvním bloku se děti primárně věnovaly nácviku na besídku, na kterou s chutí trénujeme i jednu anglickou písničku.
 
Katerina´s group:
Ve zbylém čase jsme si zopakovaly pravidla časování slovesa „to be“ – affirmative, negative and contraction forms. Přes poslech jsme si zkoušeli rozpoznat jména zemí. Formou hry jsme si osvojili :  “ I am not from Australia. He isn´t from Australia.“ Otevřeli jsme nové téma „My Family“ kde každý student by již bez pochybností měl pojmenovat členy rodiny. (viz učebnice) Ve třetím bloku, ti co neměli doprezentovali jejich úžasné prezentace. 
Část posledního bloku se děti dívaly na pokračování filmu Wonder.
 
 
Milena´s group:
V krátkém čase, který nám zbyl, si děti zkusily říct dva anglické jazykolamy a napsaly malý test na dosazování přivlastňovacích zájmen do vět. Zatím je to stále pro většinu obtížné, proto jsme dál procvičovali na konverzačních kartičkách.
Druhý blok byl věnován plně prezentacím. Vyslechli jsme zdařilou prezentaci Jimmyho o jeho dni, který strávil ve škole v Anglii: „My day at school in England“. Následovaly prezentace rodin všech dětí (My family). Dozvěděli jsme se, kolik má kdo babiček a dědečků, strýců a tet, sestřenic a bratranců, jak se přesně příbuzní jmenují, kolik jim je let, odkud pochází a jaké mají zaměstnání. Neopomenuli jsme ani rodiče a sourozence. Děti sdílely fotografie ze svých rodinných alb. 

V gramatice jsme se opět posunuli dál, řekli jsme si tvary přivlastňovacích přídavných jmen v množném čísle, což nevypadá nijak složitě, ale pravidla se teď pletou jedno přes druhé (My friend´s book = a book belonging to my friend = his book, our friends´ books = the books belonging to our friends= their books).
Část posledního bloku se děti dívaly na pokračování filmu Wonder.
Na fotky se můžete podívat zde.
 
Do úterý prosíme, aby všichni studenti se naučili slova k písni WE WISH YOU A MERRY CHRISTMAS :)

neděle 09. prosinec

Po stopách Mikuláše, anděla a čerta (14.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí nás opět navštívil Zdeněk Hladík, tentokrát s programem: O ztracených píšťalách. Přinesl sebou neuvěřitelně zvláští předměty, které v dětech i dospělých probouzely pocity překvapení a úžasu, jak je možné, že něco tak jednoduchého, dokáže vydat tak zajímavý zvuk. Byl pro nás velkou inspirací a dost možná se zajedem podívat po nějakých instalatérských trubkách a pokusíme si také něco takového vyrobit! Po představení jsme se šli proběhnout mezi (občas i skrz) kaluže. Po obědě předškoláci trénovali prostorovou orientaci.

úterý nás ráno přivýtal silný déšť, a tak jsme nasvačili v jurtě. V kroužku jsme si povídali jestli už máme doma vánoční výzdobu. Pak jsme si zazpívali Zelená se chvojka. Protože venku pořád ještě pršelo, měli jsme čas na tvoření. Vyrobili jsme si čerta, který měl kožich z hnědé ovčí vlny. Pak už jsme vyrazili ven, a užívali si čerstvého vzduchu. Protože se oteplilo, děti sbíraly jíl a dělaly z něj různě velké koule.

Ve středu jsme se vypravili po dlouhé době na pořádný výšlap. Mrzlo, a tak nám pohyb přišel vhod. Vylezli jsme po nově dlážděné stezce nahoru na kopec nad psí hroby, kde jsme konečně dohnali slunce. Všimli jsme si mladých stromků, které mají na svých vršcích modře obarvené větvičky. Proč to? Zeptejte se dětí, určitě vám to rádi prozdradí ;-) Po obědě k nám přišel čert, kterého zavolal Robo. Už jsme leželi všichni zachumlaní ve spacáku a najednou se ozvalo strašlivé bouchání na dveře! Hlas měl hluboký a strašidelný jako medvěd, ale pak se nám za modrými závěsy ukázal. Byl maličký tak, že by se vešel do dlaně a dětem sehrál vtipnou scénku. Shodli jsme se, že často máme nějaký veliký strach, kterého se bojíme tak, že to ani nedokážeme popsat, a pak, když stojíme přímo před ním, dokážeme si sním poradit, přesně jako s tím malilinkým čertíkem a udělá nám to velikou radost.
Předškoláci tento den trénovali držení tužky a plnili různé úkoly v časopisu Včelička, který dostali domů, takže se jistě rádi pochlubí.

Ve čtvrtek jsme se spojili s habráčky, v kroužku si povyprvěli jak prožili včerejší večer s Mikulášem, andělem a čerty a vypravili jsme se hledat stopy, které mohl za sebou nechaz čert, Mikuláš a anděl, když procházel lesem u nás kolem školky. Našli jsme nejen jejich stopy, ale také nám tu nechali knihu, kde byl vzkaz od Mikuláše pro všechny děti i dospělé, mísa buráků, sušeného ovoce a ořechů a dřevěná maličkost.

 V pátek jsme si užili ve znamení předvánoční atmosféry. Vyjeli jsme vláčkem z Řevnic do Karlštejna, cestou jsme posvačili a vydali jsme se do Muzea betlémů. Pokochali jsme se různorodými betlémy z perníků, ze dřeva nebo mechanickými. Po prohlídce betlémů jsme navštívili dílničku, kde jsme si každý pomalovali svojí ozdobu. Naplněni vánoční atmosférou jsme se vydali zpátky do školky.

Foto z tohoto týdne si můžete prohlédnout ZDE.

neděle 09. prosinec

Raraši se mají adventně!

  • Rarášci

A je to tady!!

 

Tedy spíš za námi. Zahájili jsme frontální tah Adventem až k Ježíškovi.

Naštěstí nás do ticha  Adventu uvedli dva milí Andělé a ticho, kterým nás provedli, si chceme v sobě uchovat a ve školce občas připomenout. A Rarášci už vědí, že když vezmeme do ruky adventní věnec, sejdeme se spolu na koberci a opravdu se ztišíme. Šeptáme si, na prstíkách ukážeme kolik svíček zapálíme. Díváme se do plamínku a opravdu se i v raraší herně objeví klid, ticho, očekávání a těšení se na Ježíška. V uplynulém týdnu jsme zpívali hlavně Mikulášovi, čerta jsme vždy poslali za okno, protože žádný Rarášek u nás nezlobí. U některých jsme vlastně rády, že konečně „zlobit“ začínají!:-)

Každý den přidáváme jednu sloku k vánoční koledě, povídáme si o stromečku a jaké máte Vánoce doma. Děti se těší, že Ježíšek přinese autodráhu, žraloka, trubku a něco na klíček, ale pořád ještě nevíme co :-) . Tak jen, abyste věděli, milí rodičové!

Pak se ticho roztříští v hlaholu hlasů, smíchu, houkání a rachotu autíček, které pořád ne a ne jezdit po koberci:-)) Když řádně použijeme hernu, vyrazíme ven. Zase nám počasí udělalo radost a nadělilo nám LOUŽE! Ani jeden Rarach nedokáže louží jen tak projít :-) .

První adventní týden utekl ještě rychleji než ty předchozí.

No vidíte, málem jsme vám zapomněli napsat, že i k nám do školky přišel Mikuláš. Zrovna tady nikdo nebyl, ale protože jsme měli nachystané krásné, dětmi namalované, pytlíčky, našli jsme je ve čtvrtek za oknem plné!!!! Mějte se krásně tiše….

Na fotky  se můžete podívat tady: rarášci vpluli do času adventního

20. stránka z celkem 136« První...10...1819202122...304050...Poslední »