Aktuality

úterý 03. červenec

Závěrečný týden u Brouků

  • Škola

Závěrečný týden u Brouků se díky stěhování školy nesl v duchu výletů. Byl skvělý, užili jsme si přírodu i muzeum. Objevili jsme vyhlídku na Kazíně. Na Petříně v úterý jsme navštívili zrcadlové muzeum, povídali si u hladové zdi. Ve čtvrtek jsme nakonec navštívili Národní technické muzeum a překvapivě jsme se ocitli v dolech… 

Odpoledne na PicNicu si rozdali vysvědčení a užili si chvilku pospolu. Děkujeme, že jste s námi. 

Koukněte na fotky

neděle 01. červenec

Loučíme se “ Tak leť “ *** (42. týden na Dvorečku)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí poslední. Ranní pochod s úsměvy a písní. Zachraňujem uteklé jehně, které neumí najít cestu zpět do ohrady. Futrujem králíky.  Do lesa přes potok, kol mravenišť na místo oslavy. Dvě projížděčky. Sbíráme maliny. Oběd, encyklopedie. Opakujeme si výrobu čokolády a porcelánu. Čtem si jak se vyrábí nábytek. 

Úterý poslední. Ranní veselá noha od vlaku. Pobýváme na dvorečku. V kruhu jsme unavení Sedící medvědi a za chvíli dravé kočky co nerady vodu. Kolem bunkru k místu oslavy. Jedna projížděčka. Podél potoka na oběd. Párko-knedlo-špenáto. Poslední ? vyprávěný příběh. Opáčko z encyklopedie Už vím proč. Hrajeme Twister.

Ve středu jsme odpočívali před slavností, všichni pospolu, v roklinkách, se zpěvem. Zaháněli jsme déšť a tešili se na odpoledne. Oslavili jsme narozeniny Mariánky, malinový dort jsme slupli jak malinu. Díky, že jste přišli a prožili s námi velké a krásné loučení! Fotografie z loučení si můžete prohlédnout ZDE. Za krásné fotografie děkujeme Monice Vosáhlové.

Ve čtvrtek byla příroda od rána zalévána a tak jsme si do svačiny hráli v útulné jurtě. Uklízeli, co se dalo, loučili si s jejím prostorem a po sváče pak vyrazili do lesa, poklidit ještě po středeční slavnosti a vzpomenout si na ty hezké okamžiky. Po obědě za námi přišla Josefínka oslavit své narozeniny a Markéta nám po odpočívání namalovala na prázdniny každému obrázek hennou na památku.

A v pátek jsme se vydali na poslední výlet. Do Císařské rokle, kde jsme před pár měsíci objevili na potoku krásné kaskády a jezírky, které tam vytváří pěnovec, jenže tenkrát ještě nebylo dostatečné teplo na to, abychom si tam pohráli. Tentokrát nám ale počasí přálo a teplota vystoupala až na 25°C, takže jsme se mohli radostně pobrodit a pocákat se. Obešli jsme pak krásný okruh, zamávali létu na pozdrav vlajkou a se školkou se rozloučili zmrzlinou. Pápá opět v září!!!

KRÁSNÉ LÉTO VŠEM PŘEJE DVOREČEK ***

Fotografie z posledního týdne si můžete prohlédnout ZDE.

neděle 01. červenec

Poslední týden u Mazáků

  • Škola

Poslední týden školního roku byl vzhledem ke stěhování školy naplněn výlety. V pondělí jsme ještě ve škole uklízeli, zaklízeli a vyklízeli, v úterý jsme navštívili Národní muzeum a výstavu Světlo a život – prohlédli jsme si prostředí jeskyní, savan i pralesa, hledali zvířátka, o kterých jsme si připravovali prezentace a vykopávaly staré kosti. Ve středu jsme podnikli výlet na vyhlídku v Černošicích. No a ve čtvrtek? I přes počáteční nepřízeň počasí jsme si užili na hřišti a navštívili výstavu o Keltech. Prohlíželi jsme si staré kosti, řemeslné výrobky, zjišťovali, do čeho se Keltové oblékali, co jedli a jak vypadali. Stali jsme se archeology a prohlíželi si vykopaný hrob, staré mince a původní obydlí. Výlet jsme zakončili báječnou pizzou. A pak?  Pak už jsme si jen užívali odpolední slavnosti na PicNicu, kde jsme dostávali vysvědčení, užili si divadlo a muziku. Pátek už byla škola vzhledem ke stěhování uzavřena. Končí další společný rok Komunitní školy Jeden strom, který s sebou mimo jiné přináší mnoho změn. Doufáme, že budou k lepšímu. Teď ale všem přejeme příjemné, odpočinkové a dlouhé prázdniny. Odpočiňte si a v září na viděnou!

Koukněte na FOTKY.

sobota 30. červen

Konec školního roku u Prďáků

  • Škola

Poslední týden školního roku byl vzhledem ke stěhování školy naplněn výlety. V pondělí jsme ještě ve škole uklízeli a vyklízeli, v úterý jsme splouvali Berounku z Berouna do Zadní Třebaně, ve středu jsme vyjeli na kolech cestou necestou k Tobíkovi domů, abychom se seznámili s tím, jak další náš spolužák bydlí. Užili jsme si na místě koupání, hraní a dobrý oběd o Lucky, maminky Tobíka. Ve čtvrtek už nám nedala příroda tolik možností užít si skvělé počasí předchozích dnů, a tak jsme tentokrát za deště vyrazili pěšky do Radotínských stájí a následně přes kopečky zpátky, abychom pak nechali uchozené nohy odpočinout na odpolední slavnosti na PicNicu, kde jsme dostávali vysvědčení, užili si divadlo a muziku. Pátek už byla škola vzhledem ke stěhování uzavřena. Končí další společný rok Komunitní školy Jeden strom, který s sebou mimo jiné přináší mnoho změn. Doufáme, že budou k lepšímu. Teď ale všem přejem příjemné prázdniny. Odpočiňte si a v září na viděnou!

Koukněte na fotky

neděle 24. červen

Závěrečný výlet přívozem

  • Školka

Předposlední týden je za námi, naši milí. A i když pro nás dospělé byl hodně ve znamení balení (jinak bychom to fakt nestíhali), tak se náramně povedl závěrečný výlet školkáčů přívozem. Počasí přálo, děti se sice už po dvaceti minutách chůze ptaly „Když už tam budem“ ale cestou se nakonec hezky zabavily, postupně nám pár dětí ukázalo, kde bydlí, až jsme došli na mokropeskou pláž. Jelikož naše tempo bylo opravdu pohodové, stačili jsme se na ní jen nasvačit, napít, vybrat peníze a šup na loď. Mnozí z nás dostali na ruku razítko přímo od kapitána a plavba začala. Atmosféra byla kouzelná, koukněte na fotky. Samozřejmě že jsem podlehla a na přídi vyzkoušela scénu z Titanicu, věřte, že jsem ráda, že nebyla zachycena fotoaparátem :-) )

Ve čtvrtek šly navíc děti, které chodí na keramiku s Martinou na pohár do cukrárny – a jak jinak, dostaly ho do vlastnoručně vyrobených pohárků. 

Jinak jsme vše dokončovali v duchu příprav na včerejší slavnost Loučení s předškoláky. 

Na pár fotek se podívejte ZDE

neděle 24. červen

Předposlední týden u Brouků

  • Škola

Předposlední týden u Brouků byl ve znamení dokončování. Trochu jsme se ještě učili, ve čtvrtek proběhlo přezkoušení. Byl zahájen také úklid ve škole. Brouci aktivně pomáhali, myli, balili a taky si stihli i pohrát. Týden jsme zakončili v lese. Zkoumali housenky, nechali si běhat myš přes nohy a pobyli u studánky. Někdo si vyřezal lodičku, někdo si užíval volnosti v přírodě. 

Zpráva do aktualit:
Anglický den jsme strávili tentokrát všichni společně. Děti natrénovaly krátké představení s tématikou Plastic Pollution, které následně zahrály pro ostatní třídy. Jako odměnu za celoroční práci a hlavně čtení knih si děti vysloužily pizza piknik u řeky a zmrzlinu. Na fotky se můžete podívat v odkazu.

Brouci v lese

neděle 24. červen

Závěrečné setkání u Rarášků

  • Rarášci

Konec školního roku se blíží mílovými kroky. Zbývá nám už posledních pět dní ve školce Jednoho stromu. Jak ale vypadali uplynulé dny? Vrcholem tohoto týdne bylo Závěrečné setkání u Rarášků, na které se děti připravovali celý půl rok. Učili se nové písničky, zkoušeli nové básničky s doprovodným pohybem. Zkrátka, abychom těm rodičům ukázali, že se ve školce umíme naučit i něco nového. Ale……. Dospělák si občas něco náplanuje, ale děti na to mají svůj vlastní názor a hlavně mají svoji hlavu. Takže ať se Terezka snažila sebevíc, děti si to užili po svém. A vůbec nevadilo, že písničky a básničky říkali dospělí. A víte proč? Nejhezčí je totiž pozorovat dětskou radost. A ta byla přítomna po celou dobu našeho závěrečného setkání. Ač se někdy mezi ni vloudili i slzičky. Slzičky nostalgie, radostných vzpomínek a pocitu, že něco hezkého končí, ale zároveň něco nového začíná :) Nezapomněli jsme také společně pít, jíst, povídat. Zkrátka si to naše loučení trochu zpříjemnit. Každý si domů mohl odnést i kytičku ve svém květináči, aby na ten JEDEN strom mohl vzpomínat třeba i o prázdninách. :)

sobota 23. červen

Zpíváme a muzicírujeme nastávajícímu létu (41. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí, no a co. Chystáme slavnost. Čtem si o čokoládě. Kakaové boby se užívaly jako platidlo. Za deset bobů se dal pořídit jeden králík. Zaléváme vrbový domek. Kopeme výpalnou jámu.

Úterý u kytary. Tři citrónky, pět myšů, pár ježibab, spousta mravenců. O tom všem zpíváme a tančíme spolu se Stodolou. Exhumujeme kolouška a lépe pohřbíváme. Halekáme. Čteme si o párcích. Vepřové maso s hovězím ve skopovém střívku. Ochucené muškátem.

Středou jsme se prozpívali, pokročili jsme v přípravách na letošní poslední slavnost. Mluvili jsme o životě a smrti jednoho roháče. 
 
Čtvrtek jsme měli strunný, sešly se nám ke kytaře ještě dvě ukulele a zapálení ukulelisté. Vždyť byl letní slunovrat a nejdelší den v roce. Hráli jsme na dvorku, v jurtě i v lese, vsedě i v poskoku. Odpolední hic si vyžádal sprchu hadicí, to výskání těžko popsat :)
 
Pátek podzimní. Sbíráme klacky na pozemku a vynášíme je zpět do lesa. Uděláme si z nich hnízdo. Zaléváme vrby a jabloň, futrujeme králíky. Počítáme se francouzsky, připravujem se na slavnost. Vyprávíme si příběhy, čteme Fimfárum. Kreslíme si. Rozdáváme buchty.
 
Fotografie z celého týdne si můžete prohlédnout ZDE

 

 

sobota 23. červen

Už to máme za pár – Mazáci

  • Škola

Z pár dní se stěhujeme, za pár dní slavíme konec roku, za pár dní odjíždíme na prázdniny… Nic z toho ovšem není důvodem, abychom polevovali v závratném tempu.

Podařilo se nám dokončit učebnice a písanku, statečně a se ctí jsme prošli přezkoušením. S ještě větším zápalem jsme se pustili do balení věcí, které spolu s námi poputují do nové školy a zbyl nám i čas na řezbání. Hotovo rozhodně nemáme, ale naše výrobky se výrazným způsobem posunuli zase o kus blíž k dokonalosti.

sobota 23. červen

Přezkoušení je za námi, tak hurá na výlety

  • Škola

Předposlední červnový týden byl u Prďáků spojen s přezkušováním. V prvních třech dnech týdne jsme ještě stihli procvičovat, dávat dohromady portfolia a dodělávat vše, co bylo potřeba. Děti přezkoušení zvládly bez větších obtíží, byly statečné a opět obstály. Je to pro ně hodně náročný krok na cestě vzdělávání a poznávání, protože jsou vystaveni velké zkoušce před lidmi, které vlastně moc neznají. Je třeba jim zatleskat a odměnit je nejen za to, co po celý školní rok v rámci vzdělávání dělají a jak se na něj připravují, ale i za okamžik přezkoušení, který nebývá příjemný ani dospělému, natož dítěti.  V těchto okamžicích už to není hra, ale životní zkouška. My se radujeme z toho, že v ní děti obstály a naučila je čelit a překonat další překážku. Gratulace veliká! Jsme na ně hrdí!  A aby si konec roku  děti užily co nejvíce, začalo pro ně pátkem období výletů. První z nich byl na naučnou stezku Modřanské mokřady. V příštím týdnu je pak čeká splutí části Berounky a cyklovýlet. 

A co se dělo ve čtvrtek v posledním anglickém dnu?

Skutečný anglický den jsme měli v tomto školním roce naposled. Pořádně jsme si ho proto užili. V návaznosti na básničku The Hounted castle jsme vyplnili několik pracovních listů se „strašidelnou “ tematikou. Rozvíjeli jsme v nich věty se slovesem to be a to have got, seznámili se s jejich zkrácenými tvary, opakovali části těla, barvy a číslovky. Naučili jsme se nová přídavná jména old, young, sad a procvičili ta, která známe - big, long, short, small. V druhé části dne jsme se všichni s Heather vypravili k řece a po cestě sbírali odpovědi na přírodovědný quiz. Tam jsme se pak osvěžili ve vodě a závěr našeho English year oslavili studeným melounem. Příští čtvrtek půjdeme do biotopu a nevylučuji, že i tam si trochu připomeneme angličtinu, protože ji určitě  na celé léto nemůžeme zavřít do šuplíku. Doufám, že právě naopak:-).

Koukněte na fotky

20. stránka z celkem 120« První...10...1819202122...304050...Poslední »