Aktuality

středa 06. prosinec

English Brouci 6th of December, 2017

December 6th, 2017 

English lesson update Milena´s group:

In the first block we tried some role playing. We pretended to be at a playground in USA and a new Czech friend had just come to play with us. We practiced various types of dialogue. Kids then took a test to practice newly learned words, previously discussed topics and understanding. After that we moved on to questions „What? When? Where?“ – we will work on this for quite some time. We also worked on completion sentence exercise with „there are/referring to plural/there is /referring to singular“. We continued practicing adjectives/descriptive words, synonyms and antonyms.

In the second block we worked on verbs and practiced present continuous. We also added some new food vocabulary – we did food riddles „Which food I am?“ and then everybody created plate with favorite food and presented it to others. We got very hungry in the process – pizza and sushi was especially tempting  :-) .

In the third block kids filled their worksheets to practice discussed topics. They should finish this at home. Some kids managed to read their books (aloud). 

You can find the corrected tests in kids´binders. Kids may have some homework to do depending on what they managed to finish at school (please see the marked exercises).

Katerina´s group: 

We were reading the story AT THE ZOO again. Thanks to Vojta´s mum we were able to read it with nice pictures. Please see students´folders and see attached. 

Students recieved an Alphabet book. We believe they need to manage alphabet fully to be able to read and write. Please follow with the following:

https://www.youtube.com/watch?v=Cm4OnFLl5Uw

 ToDo: 

Each student needs to say in their own words the story about the ZOO.

We will review the books and each student received a small reading for the next time : Thank you mini card. (see attached)

We will have a small test next Wednesday.

We will cover: spelling, verb : to be, the story At the ZOO, animals

Good luck to all of you. Katerina

 

 

 

neděle 03. prosinec

Přála bych si kuličku…duhovou

 • Školka

Ve školce už byly tento týden cítit Vánoce, naši milí. Sice si děti ještě v pondělí dodělávaly svoji vzdušnou kuličku na živlový náramek. Ale od úterý už to začalo. Povídali jsme si chvíli už s předstihem pár dní o sv.Ondřejovi a v kroužku jsme si s Tomášem zkusili věštění. Někdo si vyvěštil štěstí, někdo hodně dárečků. Samozřejmě, že největší úspěch mělo „setkání se Spidermanem“.:-)) Pak už za námi přijela Květa, která s námi hodně zpívá a muzicíruje. Zpíváme s ní písničky na besídku. Od středy jsme začali děti seznamovat s vánoční besídkou. Řekli jsme jim, jaké role na besídce mohou mít a čekali, co se jim bude nejvíc líbit. A byli tu tací, kteří by chtěli rovnou role tři a pak ti, kteří na nás kouleli velká očka s prosbou, že opravdu žádnou roli nechtějí. Jelikož si přejeme, aby nacvičování besídky proběhlo v co největším klidu a pohodě a spíš jsme se u toho bavili než stresovali, některé děti opravdu budou mít hezkou pantomimickou roli. :-) Tak to prosím tak berte a podpořte je. Není malých rolí…A ve čtvrtek jsme už oslavili sv.Ondřeje. Martina povyprávěla dětem kdo to byl a proč ho dodnes oslavujeme. Každý zvlášť přišel k Pétě a zkoušeli se spolu zamyslet a napsat na papír, co by si přáli – a mohli si přát cokoliv. Byla tu koloběžka, kouzelný altánek i kulička. Ale ta duhová přece! Držíme palce, Fanynko! V pátek jsme zpívali o stošest a hlavně si začali krásně zdobit celou školku. Na papír jsme se pokusili přenést SVĚTLO, o kterém hodně mluvíme, hodně o něm zpíváme. A hlavně se ho snažíme mít v sobě, ve svém srdci. Tak pozdraveno budiž světlo a požehnaný advent, vám všem!

 

Na opravdu pár fotek se můžete podívat zde P.S. nějak jsme při tom všem zapomněli fotit…

sobota 02. prosinec

Andělské požehnání u Rarášků

 • Rarášci

Tento týden u Rarášků jsme se mimo jiné seznámili s novou básničkou. Jestlipak víte proč? Protože už příští týden přijde Mikuláš, čert a anděl a my na to chceme být připraveni! 
Školku nám provoněl včelí vosk, když jsme se společně se školkáčema připravovali na andělské požehnání. Nahřát vosk, vložit knot a zamotat, pořádně, jako palačinku! A svíčka je na světě. Po zbytek týdne jsme se hlavně těšili na andílky. Aby nám to rychle utíkalo, tak jsme se nechali od Míši, Janičky a Jindřišky zamotat do deky, bylo nám tam dobře, teplo, jako té palačince. Dokonce jsme se v ní mohli nechat zhoupnout, nebo se od Jindry nechat namasírovat balóny. To vám byla legrace, smáli jsme se na celé kolo. Když jsme toho měli dost, vyběhli jsme ven. Potkali jsme u vody pány, kteří lezli po stromech a aby o nás věděli, tak jsme NÁÁHLÁÁÁS zavyli. Jako vlci divocí. Tak se nás lekli, že málem spadli ze stromu dolů. A my se zase smáli. Nevěděli jsme ale, že náš vlčí výkon bude tak přesvědčivý, že zažene ovečky do stodoly. Zkusili jsme to napravit a vylákat je písničkou o tom, jak “pásla ovečky”, ale nepomohlo to. Cestou do školky jsme prozkoumali každou louži a žádné bahínko si před námi nemohlo být jisté! Koukali byste, jaká je to legrace, jen tak běžet, mávat rukama, hulákat jak na lesy a nechat vítr, ať je vám v tom křepčení kamarádem. V pátek proběhlo andělské požehnání, jedna z nejsilnějších, nejkrásnějších a nejmagičtějších akcí celého roku. Náš čas, kdy v sobě navzájem probouzíme světlo. 
Mějte se krásně, buďte šťastný a něco pro to dělejte. 

sobota 02. prosinec

Třesu třesu tímto plotem, všetci svatí mým životem (13. týden ve Stodole)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

     
     
 

Tento týden jsme věnovali přípravám na adventní trhy.

V pondělí jsme v lese sbírali šišky a v jurtě je pak proměňovali na vonné „stromečky“ třeba do auta: protahovali jsme mezírkami barevné ovčí rouno a vkapávali do něj vonné olejíčky.

V úterý jsme se vypravili na náš první letošní výlet do Prahy. To pravé dobrodružství tedy představovala už samotná jízda vlakem a tramvají a pohyb po Praze. Zamířili jsme do Národopisného muzea na výstavu „jak se žilo našim prapra..babičkám a dědečkům“. Viděli jsme, v jakých obydlích bydleli, vyzkoušeli jsme si lněné košile, nakrmili zvířata na dvorku a prošmejdili všechny nástroje a drobnosti v domě a jeho okolí. Největší úspěch měla kráva, kterou jsme si mohli zkusit podojit..Poté následovala dílnička, kde jsme si vyrobili sněhuláky a pak už hurá na hřiště.

Ve Středu jsme navštívili nový přírustek na dvoreček mladou ovečku. Po malé procházce jsme se ohřáli v jurtě a připravovali výrobky na adventní trhy.někteří brousili prkínka smirkovým papírem a ostatní zdobili vonné šišky které jdou zavěsit kamkoli.

Ve čvrtek jsme slavili svatého Ondřeje v lesní věštírně..Třesu třesu tímto plotem, všetci svatí mým životem. Kde můj milý dnes, ať mně tam zaštěká pes..sihli jsme ještě výrobu dalších vonných šišek na adventní trhy a prkýnka – osmirklovali jsme je, vytvářeli poutka na pověšení a napouštěli ochranným olejem.

V pátek jsme si užili milou návštěvu. Víťovým parťákem byl tentokrát výjimečně Robo Nižník, kterého už spoustu z nás znalo (ač běžně pracuje, krom jiného, ve škole Jednoho Stromu, na Dvorečku se objevuje tak často, že je vlastně téměř součástí dvorečkového týmu).

Fotografie si můžete prohlédnout zde

pátek 01. prosinec

Pohybem proti zimě (13. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Naše pondělí. Od rána ve zpěvu, na pohyb je brzy. Brzičko po ránu, brzy po neděli. S písněmi, které ví, že vánoce za dveřmi či chanuka. Na kopec za sluncem výš a dál. Ve svahu halky na dubových listech a naše vytrvalost. Prasečí stezkou dál, za svačiny žvanec, za světlem. Provazu jak pro pavouky dost. Dolů přikulujem se jak bečky. Slušně mezi ploty sousedů, k jídlu jak k dílu, Čimčirínku naslouchat, vědět kde se na náměstí Strom republiky vzal, za obojím stojí Rudolf Těsnohlídek. Borové šišky do aut se hodí. A voní.

Úterek. Zpěvem se zdravíme z dálky. Po včerejších stopách důsledně jdem a aj – rukavička lichá, včera potracená. Dál, po stopách až na vrchol a aj – pár vzácných rukavic zde včera odložených, chudinky tu byly samy celou noc. Hrajem na medvěda, chodíme pod průvodcem. Vede nás ne na východ ni západ, ale na výpad. Příběh dnes vypráví jeden z nás a dlouhý, Z hlavy, vždyť ještě neumí číst. Borové šišky šišaté. Barvené, barevné a třeba brzy, jazyk, nazývat – voňavé.

Ve středu z náměstí po Fabiánově stezce – ulovili jsme stanoviště 1, 2, 8, 7, 6 a 5 :) Cestou jsme hledali a volali nejen samotného Fabiána, ducha brdských lesů, ale také Karousovic ztraceného pejska, Sáru (našel se a je v pořádku). Fabián se nám neukázal, ale leccos jsme v lese zaslechli a našli spoustu stop…

Ve čtvrtek jsme si doslova vyběhli na kopec, abychom se zahřáli a pak ho zase jinudy, při sběru šišek na vánoční trh, slezli. Cestou jsme našli bobky, co vypadaly jako korálky nebo jako olivy. Ale néééé, ty se nejedí!!! Vyloupli jsme se úplně neznámo kde, ale pak jsme to tam už poznali. Přes různé překážky jsme se pak dostali zpět k jurtě, do jejíhož tepla jsme se už moc těšili!

A pátek. Ještě si rychle procvičíme písničky na vystoupení a pak do lesa hurá svačit. A opět do kopečka. To je nejlepší zahřátí! A nahoře navíc prolézací provaz. Provaz nás v lese baví. Sjíždění z kopce se nemůžeme nabažit, i když ze všech stran zní to o tom strašným bahně…Ještěže máme tak hodné a trpělivé maminky *

Fotografie si můžete prohlédnout zde

dvor2

pátek 01. prosinec

Příprava na Advent u Prďáků

 • Škola

Advent nám ťukán a dveře, a tak jsme se na něj s Prďáky v týdnu od 27.11. chystali. Upekli jsme perníčky na Adventní trhy, zpívali koledy,  začali s nacvičováním na Vánoční besídky a pokračovali ve čtení knihy jako v zrcadle. Opět jsme si nad knihou měli o čem povídat. V pondělí jsme vyrazili do Národního divadla, abychom si více uvědomili, co všechno k divadlu patří. V úterý nás čekala první letošní prezentace přečtených knih. I když byla mezi dětmi před prezentací patrná nervozita, přesvědčivé výkony nakonec nijak neovlivnila. Už jsme se dokonce učili dávat si doporučení ke změně pro příští prezentace. Takže třeba víme, že je dobré nekoukat jen na jednoho spolužáka, ale věnovat se při prezentaci všem, že je vhodné pracovat s hlasem, aby posluchači neusnuli, že dávat si napsanou prezentaci před pusu, protože se stydím, nevypadá moc dobře a hůř jsme slyšet….. takové poklady v podobě doporučení děti vymyslely. V matematice jsme se věnovali procvičování početních operací do 40. Už se blížíme ke konci první učebnice, a tak nás do Vánoc bude čekat opakování všech prostředí. V českém jazyce jsme se seznámili s tvrdými souhláskami. Učíme se na ně myslet při psaní a rozlišovat některé sluchem od těch měkkých ( di, dy, ti, ty).  A teď s radostí, klidem a pokorou do Adventu!

Koukněte na fotky

čtvrtek 30. listopad

Týden před adventem u Mazáků (27. 11. – 1. 12.)

 • Škola

Advent nám pomalu vchází do školy. Ráno znějí adventní písně při nacvičování na besídku i do kostele. Škola voněla sušeným ovocem, perníčky i včelím voskem. V pátek došlo i na zdobení stromečku, věnců a větví. A jelikož je advent čas pospolitosti, rozjímání, soucitu a pomoci, tak i když v příštím týdnu uzavřeme listopad, který byl vyhlášen měsícem laskavce, doufáme, že ve vzájemné pomoci a porozumění budeme pokračovat. 

V pondělí jsme vyrazili do Národního divadla, tentokrát ale nikoliv na představení, ale na prohlídku budovy a technického zázemí. Podívali jsme se jak k základním kamenům, do hlediště, tak na balkony a střechu. Výhled na Prahu je zde úchvatný. Obdivovali jsme sochy múz a povídali si o historii Národního divadla. Cestou jsme se zastavili i u památníku 17.listopadu a vrátili se zpět k tomuto tématu. 

Připravujeme se na Vánoce výrobou přáníček, svíček i vánočních dekorací.

Ke všemu se ještě stíháme i učit, takže jsme se opět o krok posunuli v poznávání podoby písmen (L, S a N), čtení a psaní vět i v počítání. Hrajeme si se dřívky, vytváříme vlastní příklady, přidáváme, ubíráme, krokujeme.

Advent klepe na dveře a my se na něj opravdu těšíme.

Koukněte na fotky z výletu do Národního divadla (od Brouků)

čtvrtek 30. listopad

Advent se pomalu blíží – Brouci (27.11.-1.12.)

 • Škola

Advent nám pomalu vchází do školy. Ráno znějí adventní písně při nacvičování na besídku i do kostele. Škola voněla sušeným ovocem, perníčky i včelím voskem. V pátek došlo i na zdobení stromečku, věnců a větví. A jelikož je advent čas pospolitosti, rozjímání, soucitu a pomoci, tak i když v příštím týdnu uzavřeme listopad, který byl vyhlášen měsícem laskavce, doufáme, že ve vzájemné pomoci a porozumění budeme pokračovat. 

V pondělí jsme vyrazili do Národního divadla, tentokrát ale nikoliv na představení, ale na prohlídku budovy a technického zázemí. Podívali jsme se jak k základním kamenům, do hlediště, tak na balkony a střechu. Výhled na Prahu je zde úchvatný. Obdivovali jsme sochy múz a povídali si o historii Národního divadla. Cestou jsme se zastavili i u památníku 17.listopadu a vrátili se zpět k tomuto tématu. 

Hodně jsme také tvořili, abychom měli co prodávat na sobotních řevnických trzích. A tak nám pod rukama vznikali andělé, přáníčka, ozdobičky i svíčky. Nezapomněli jsme ani na zvířátka a vyrobili lojové dobroty. 

Do toho všeho jsme stihli i opakovat vyjmenovaná slova, bavit se o našem výletu za Karlem IV. Návrhy už se hromadí. I trochu počítat. Advent klepe na dveře a my se na něj opravdu těšíme. 

Fotky

čtvrtek 30. listopad

English Brouci

 • Škola

29th November 2017

Katerina´s group:

We have set up the folder and notes. I have sent you by email the scanned copies of materials we covered so far. Those should work for your guidelines. Starting from now, students will keep their folders.

Social question for today:

What is the day/date today?

Today is …

(please see their notes)

We reviewed the form and meaning of the verb TO BE

 1. I am                                      we are 

 2. you are                                 you are

 3. he is                                     they are

  she is

  it is

We read the article : At the zoo.  We searched for the forme of the vert „to be“.

Homework: Students should read the article. They should understand the meaning. They should be able to say in 3 sentences what is the article about. Only with your help they could answer the questions. (might be really difficult for them)

Thanksgiving

We listened to : The First Thanksgiving English Story For Kids || The Story Of Thanksgiving

 https://www.youtube.com/watch?v=1Vc8sROo_OM

That is quite difficult. But important to them to listen. They understood the story in general.

We focused on understanding in details the following:

Thanksgiving Songs for Children – Thanksgiving Songs Playlist for Kids https://www.youtube.com/watch?v=t61ptUMZHhw

To REMEMBER:

What do they eat on Thanksgiving?

They eat carrots, turkey, corn, cranberry, stuffing, mashed potatoes, biscuits, yams and pumpking pie.

Homework:

What are you thankful for? (just be prepared)

NEW!

We started the Readings with the motivation of Pizza/ Pyjama party. For the start, all 9 students should be able to read 300 pages in total together. Every time a reader finishes the reading, s/he needs to sign Reading Log (Čtecí karta). Moreover, they need to write down and prepare at least 5 sentences about the topic of the book. J Looking forward.

Marie : Big Birds…

Ema: Ten Apples Up on Top

Juraj : Brown Bear

Vojta: ? (need to find the name of the book and number of pages)

Anna : Go Dog Go

Jakub: ? (need to find the name of the book and number of pages)

English lesson update Milena´s group:

We started with a small party to celebrate kids‘ reading efforts. We talked about ourselves, when we were born and age differences (in English). We then watched a story about the Pilgrims – how they traveled to America and what they experienced (i.e. a history of Thanksgiving).

In the second and third blocks kids took a short test to practice discussed topics (they have the tests in their binders). Kids then presented their first written stories about How they can spend a day with their family. It was fun! We also created a Mayflower ship inside of which is a hidden story. Then we went through 15 new words. We put these words into sentences. At the end, we played a short version of a Thanksgiving Scavenger hunt game.  

Kids should practice new words at home (Thanksgiving spelling words) – it is marked as homework in their binders. They should write each spelling word twice, find the words in a puzzle, practice reading the words in sentences. They should also think about and write whom and for what they would like to thank (family, friends, teachers etc.).

Kids also got new books for their home reading (no need to read it within a week – books are now longer and more difficult).

neděle 26. listopad

Škokáči slavili a foukali

 • Školka

Dle fotek to vypadá, že jsme celý týden nedělali nic jiného, než slavili. A pravdou je, naši milí, že to tak skoro bylo. Matěj i Lukáš si svoje narozeniny dokázali užít. Velký nádech a výdech jsme poté potřebovali my dospělí, když jsme se po oslavě rozhlédli po herně. Při oslavě už děti umí moc hezky podávat pravou ruku, když blahopřejí, zkouší se podívat oslavenci zpříma do očí a zformulovat, co mu ze srdce přejí. Je hezké to pozorovat. 

Mimo to jsme dokončili první integrovaný blok z ročního plánu – a to VZDUCH. V pondělí si ještě děti vyrobily větrné spirálky a větrníky, a ke konci týdne svojí první ze čtyř kuliček z rouna na živlový náramek. Je to vzdušná, větrná, vánková, vichřicová kulička. Ve středu jsme si celý blok a spoustu činností a zážitků v něm nejprve společně v kroužku zrekapitulovali a pak děti zkoušely říkat, co je zaujalo – bavilo nejvíce. Výsledky plují v obláčku na nástěnce v herně. Nejčastěji se líbily pokusy a divadelní představení Libozvuky. No určitě se podívejte! 

Předškoláci v těchto dnech v rámci své přípravy po obědě poslouchají příběhy Pišlíků (výborně se při tom všichni bavíme). Zkouší je poté převyprávět. Hráli hry na sluchovou i zrakovou analýzu, procvičovali pravolevou orientaci. Hráli sami se sebou Člověče, nezlob se a zkoušeli stavět kostky podle předlohy. Procvičují prsty pomocí básničky. Už hezky zvládají nadřazené pojmy (nábytek, ovoce, zelenina, oblečení…), procvičovali jsme i pojmy nad, pod, vedle a seřazovali zvířata dle velikostí, trénovali logopedii Při tom všem se ještě stíhají pošťuchovat, hecovat a učit nás-dospělé, velké trpělivosti. Jj, učíme se navzájem!

 

Na fotky se podívejte tady:zde

20. stránka z celkem 98« První...10...1819202122...304050...Poslední »