Aktuality

neděle 14. duben

Macešky (31. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Ve vigwamu hrajeme říkačku o kůzlatech. Jdeme na louku. Zdravíme první pampelišky. Lovíme ryby. Omýváme se jarní vodou. Krmíme kačenky. Lákáme labutě. Čteme o Dvojčatech od Erbena a pak o stromech. Děláme pokus s březovým polínkem, které vypouští bubliny.
 
Úterý. Ráno na nádraží. Ti nejlepší chodí nakonec. V ranním kruhu jsme ještě rozčepýření- nesoustředění. Vlakem a pěšky ke kostelu. Jak říká Karel IV.: Čekám, až se střecha sv.Palmácia zatřpytí mezi stromy. A konečně jsem tady, kde všechno jest moje. Tak konejšivé, tiché, ke klidu vybízející. Čechy patří Čechům. Ale Karlštejn je můj! Do krabičky každý ukládáme jednu věc, která nás nejvíc zaujala.
Výlet končí v pískovně nad Srbskem, domovem to mnohých včel. Nádraží.
Ve středu jsme se rozezpívali ve velkém kruhu o slunci, zlatém jablíčku, ovečkách a vyhřátém dvorečku, aprílovému počasí navzdory. Oheň nás zahřál u svačiny a pilná práce v lese, ale stejně jsme se tentokrát těšili zpátky do jurty, ke kamnům. Teplá polévka je blaho.
 
Ve čtvrtek jsme v kroužku nakupili přírodní poklady z lesa, z domova a co teprv když přisypala Erika ze svých zásob! Pod rukama se klacíky, pírka skořápky a plody spolu s listy, lišejníky a kůrami spojovaly v kouzelné bytosti, nebezpečná torpéda i legrační loutky. A mezi tím jsme ještě stihli osázet část zahrádky. Děkujeme za jahůdky, Komárci!
 
V pátek strmý výstup a sestup, trochu jsme se potřebovali protáhnout. Největším zážitkem byla „vlajkovaná“, hra kluků předškoláků. Vyžaduje pár stromů, lana a hbitost. Vařili jsme čaj, opékali jablíčka a učili se skládat papírovou kapsičku.
 
 
 

sobota 13. duben

Velikonoce se blíží!

  • Rarášci

Ve-li-ko-no-ce bylo napsáno v jedné zprávě! U konkrétního dětského myšlení je skvělé, že když se zeptáte, co je to Velikonoce, dozvíte se fakt moc. Velikonoce troubí, jezdí, jsou modrý a zelený. A tak se chytíme té zelené!!  Když se zeptáte znovu, už je to jiné… někdo vykřikne vajíčka, Franta začne říkat „Hody, hody, doprovody…“ a už jsme tam, kde jsme chtěli být :-) Tento týden se nám prolínají končící „Ptáčci“ s Velikonocemi, ale protože je to všechno JARO, krásně nám to do sebe zapadá.

V pondělí jsme byli na jarně badatelské výpravě. Lupy, dalekohled a nadšení bylo nezbytné vybavení. Prozkoumali jsme každý květ, šneka, zuby – doufáme, že srnky, myší díru, kachny – ty trochu odplouvaly, pařez, trávu, kamínek. V naší oblíbené cukrárně u řeky jsme si dali všechny možné druhy zmrzliny. Pořádně a s vervou jsme závodili v běhu, bylo krásně a teplo.

V úterý jsme se přiblížili k Velikonocům – pekli jsme kynuté zamotané jidášky a trochu jsme si i řekli proč jidášky a proč zamotané. A ti, co přišli ještě dřív, mohli s Tomášem zadělat těsto na beránka! Pak jsme dlouho čekali, co to s beránkem v troubě udělá a teď máme krásného beránka dole v herně na polici. Školkáči ho ještě celého začokoládovali a nejen beránka… Jo a jidášky jsme snědli k odpolední svačině. Nezbyl u nás ani jeden. Dole jsme jich jeden plech schovali, školkáči je další den rozdali sousedům s přáním krásných Velikonoc. Nejsme na tom světě sami.

Ve středu nám v herně přistál jeřáb! Nám dospělým trvalo dost dlouho, než jsme se odhodlali, to vám teda řekneme. Máme pořadník, přinesli jsme minutku a jde to. V pátek už to šlo i bez pořadníku! A jeřáb stále žije! Ve středu s dětmi pracujeme na hnízdečku. Ptáčkům to také trvá týden, dva než si připraví hnízdo. Ale už nám některé v herně visí úplně hotové i s ptáčky. Do Velikonoc bydlíme všichni!

Ve čtvrtek a pátek zpíváme, mrzneme venku, hladíme kočku, co už nejspíš nikdy nepřijde :-) , ale předvedla kaskadérské kousky! Tak vysoko žádný školkáč na strom nevyleze! Taky si omotáváme školkáče kolem prstu! Ani nevím, jak napsat, jak láskyplně se dokáží někteří velcí školkáči starat a hrát si s našimi malými. A každý den! To není, že by jeden, dva dny, ale sledujeme to už třetí týden…A tak nám zase ten týden tak uběhl, tak nějak smyslupně a a v pohodě. Na fotky se můžete podívat tady

sobota 13. duben

Prďáci před Pašijovým týdnem

  • Škola

Týden před pašijovým týdnem byl u Prďáků nabitý k prasknutí. V matematice jsme kroužili… tedy pracovali jsme hlavně s kružítkem. Učili jsme se správně vykroužit kružnici, rozlišit kružnici od kruhu, správně označit kružnici i její střed, tvořit z kružnic obrazy. V českém jazyce jsme se stále věnovali vyjmenovaným slovům po V a přibrali poslední vyjmenovaná slova po Z. V prvouce jsme se věnovali rozmnožování rostlin- osvojili jsme si pojmy semeno, osemení, opylení, oplození, tyčinka a pestík. Pitvali jsme tulipán, učili se pracovat s pojmy dužina nebo suchý plod. Nakoupili jsme si suroviny a připravili tiramisu, seznámili jsme se s technikou akvarelu a první skupinka dětí pracovala s rydly v rámci technik linorytu. Začali jsme se učit novou písničku Šnečí blues. V úterý jsme navštívili divadlo Minor, abychom se seznámili trochu s historií. Zajímalo nás období Husitů a bitva u Lipan. Po představení jsme se účastnili skvělé dramatické dílny, abychom si pojmy z představení víc vryli do paměti. Byl to naplněný týden.

Anglický den tentokrát připadl na poslední den v týdnu a byl také posledním předvelikonočním. Čtvrtou kapitolu jsme definitivně uzavřeli testíkem se slovní zásobou  k tématu jídlo a konverzací v „obchůdkách“, kterou jsme pro velký zájem zopakovali pro ty, kteří na ně chyběli. Prďáci se opět osvědčili jako dobří obchodníci a mezi některými probíhal dokonce konkurenční boj o zákazníky. Rychle jsme se seznámili se slovní zásobou páté lekce, kterou již povětšinou umíme z dřívějška.  Naším dalším hlavním cílem bude  zdokonalování  se v užívání vět se slovesem to have got. Na závěr jsme si trochu oživili své vědomosti o historii a poselství Velikonoc i mezinárodních velikonočních lidových zvycích. Na příští anglický den sice již připadají prázdniny, ale jednu anglosaskou tradici si přeci jen užijeme při projektovém dnu, kdy si vyzkoušíme prave rolling eggs.

Koukněte na fotky a videa

sobota 13. duben

Každý v něco věří – vítej čase velikonoční

  • Školka

Od pondělí žijeme velikonočním časem. Povídáme si o tom, že pro někoho jsou to svátky jara, všeho nového, vrbových proutků plných síly od přírody, ze kterých splétáme pomlázku, vajíček, ze kterých se vylíhne nový život – a proto, se jimi o velikonocích obdarováváme ale i tom, že pro některé lidi jsou to hlavně svátky duchovní, křesťanské. A znovu a znovu dodáváme – pojďme si každý myslet co chceme, věřit čemu chceme a nenechme si tu víru (jakoukoliv a v cokoliv) vzít.

Zpíváme Vrby se nám zelenají, Udělám si píšťaličku, Vlaštovičky, vlaštovičky. Vyťukáváme rytmus, doprovázíme se dřívky. Zasadili jsme si velikonoční osení a začínáme tvořit krásně barevná vajíčka. Tvoříme také jedno opravdu OBROVSKÉ, abychom na něj zaznamenali to, co se o Velikonocích dozvídáme. Na rybníček plný jarního života jsme se podívali na zahradě kamaráda Jozífka a Květušky, byli jsme pozváni na středeční dopoledne. Kromě krásného zážitku jsme si odnesli i pochvalu, jak máme vychované děti :-) . Šimon oslavil už chlapácké 5. narozeniny a rozjel to na parketu opravdu stylově, koukněte na fotky…JÓ A DOKONČILI JSME PRVNÍ PONK – vydrželi jsme to a výsledek našeho snažení je tu. Stejně jako zelené výhonky na našem bylinkovém záhonku. Tak štěstí přeje připraveným a klobouk dolů před trpělivostí dětí!:-)

Na fotky se podívejte ZDE

pátek 12. duben

Zk(o)ušení Mazáci

  • Škola

Uplynulý týden jsme si vyzkoušeli hned dva testy, z matematiky a z prvouky. Nejprve to vypadalo jako „ízy pízy“, pak se nám trošku zatmělo a nakonec jsme oba testy zvládli výborně. A to jsme závěrečné opakování na test z prvouky absolvovali venku na louce. Učení venku nás baví, zvládli jsme přípravu, hodně si zaběhat a pohrát si, paráda. V matematice jsme se tedy mohli směle vrhnout na vytoužený třetí díl a v prvouce jsme zakončili téma lidské tělo. V češtině jsme věnovali čas posledním prezentacím přečtených knih v tomto roce a začali zkoumat slovní druhy, jak jinak, než hrou. Třídu jsme si opět trošku přikrášlili, tentokrát výzdobou s velikonoční tématikou. Původně jsme měli malovat na papír velikonoční vajíčka, ale to bychom nebyli my Mazáci, aby se nám to trošku „nezvrtlo“ :) Kromě vajec máme i velikonočního zajíčka, z jednoho vajíčka se nám stihlo vylíhnout kuřátko a jiné vejce se rozhodlo neposedně kutálet z hromady dolů.  Bavilo nás to hodně, podívejte se na FOTKY

A co angličtina? Ve středu jsme měli s Mazáky hravý den. V prvním bloku jsme načali téma My garden, ve kterém jsme se seznámili s novými slovíčky a bee, a snail, a ladybird, a bird, a butterfly, an ant, a spider, a fly, a bird house (budka), a bird table (krmítko). Každý nakreslil svou zahradu a kdo chtěl, prezentoval ji potom ostatním. Používali jsme vazbu I’ve got (snails/bees/…) in my garden. Ve druhém bloku jsme při hře venku procvičovali spelling všemožných slov z letošního roku.

pátek 12. duben

Jarní prozpěvování (31.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme navštívili divadlo Kampa. Hrálo se představení Heidi, děvčátko z hor, a bylo překrásné! Po divadle jsme se přesunuli pod Petřín na hřiště, kde jsme si dali obídek a pohráli si na prolézačkách, houpačkách a hopsačkách. 

V úterý jsme měli pro sebe, protože habráčci se vydali na výlet. V ranním kruhu jsme si povídali o tom, co komu kvete na zahradě nebo doma v květináči. Celé dopoledne jsme strávili na louce u Berounky. Anežka hrála na kytaru, Robo sestrojil houpačku, hráli jsme si kdo jak chtěl a bylo nám tam báječně. Cestou na oběd jsme si ještě zobli trochu toho šťovíku. Obědvali jsme venku „ve stínu pod fíky…“ a relaxovali v jurtě. Závěr dne jsme si užili venku.

Ve středu byl slavnostní den. Narozeniny měl Hugo. Měl přání jít ke psím hrobům, a tak jsme vyrazili. Cestou jsme pozorovali mravence, kteří zimou zpomalili tempo svého pracovního nasazení. Pohověli jsme si na odpočívadle, a vymýšleli, podle čeho včeho se pozná, že je Domča holka a ne kluk. Byla totiž dneska ve Stodole holka jediná! 
Odpoledne jsme zakončili delikatesním narozeninovým dortem s ovocem. A protože spoustu dělí odešlo po obědě, byly to doslova dortové hody! Děkujeme :)

Ve čtvrtek k nám zavítala Erika se svou dílnou roztodivných bytostí. Fantazie dětí nezná mezí, a tak vzniklo spoustu zajímavých človíčků, skřítků, víl, andílků, zvířat, strojů a tak. Ten kdo zrovna netvořil bytůstku, mohl své síly věnovat sázení semínek na zahrádce a zalévání záhonků.

pátek jsme si ve společném kroužku zazpívali Vyjdi sluníčko a Až já pojedu přes ten les. Pak jsme se vydali po stezce ke skřítčím domečkům. Zpátky jsme se prošli po dračím hřbetu. Dnes jsme se také loučili s Prokopem, který jde do jiné školy. Děti mu nakreslily obrázky s přáními. Prokop se s námi po obědě podělil o lahodný perník.

Foto z tohoto týdne ZDE

pátek 12. duben

Opičáci a jarní kvítí

  • Škola

Než nám se nám ve středu začala vracet zima, stihli jsme si s Opičáky a Mazáky užít krásný den venku. Ráno jsme zahájili pořádným protažením. Zatímco Mazáci se věnovali lidskému tělu, my jsme se vrhli po hlavě do jarní květeny. Na louce u Berounky jsme našli spoustu jarních květin, které jsme neznali. Ještě štěstí, že jme s sebou měli  Janu, která nám prozradila názvy skoro všeho, na co jsme narazili. Nakonec se nám povedlo jednu Hluchavku nachovou vytrhnout i s kořenem a mohli jsme si na ní krásně popsat jednotlivé části, které má. Každý si pak svoji jarní květinu namaloval a popsal.  Protože každá květina potřebuje k životu vodu, stali jsme se na hudebce na chvíli deštěm a nechali jsme naší třídou projít pořádný lijavec.

Středeční anglický den nás posunul o kousek dále v naší schopnosti komunikace. Ptali jsme se ve dvojicích How old are you?, odpovídali I am six/seven .;a ptali se kolik svíček je na dortu How many candles on the cake? Papírové dortíky a odznáčky, které jsme si k této hře vytvořili, jsme si odnesli domů, abychom si mohli zahrát a věty procvičit i s rodiči. Hráli jsme i dotazovací hru s upřesňujícími otázkami Is it  a balloon? Is it a red balloon? Is it number six?…Všechno to hrání, za kterým se ale skrývala dost perná práce, vyžadující značné soustředění, jsme prokládali narozeninovými písničkami. A protože se nám blíží Velikonoce, řekli jsme si pár slov o jejich křesťanském významu a lidových tradicích u nás i v anglosaském světě. Nová slovní zásoba (Easter, egg, chocolate, hot cross buns, rolling eggs, hunting eggs). Tomuto tématu se plně budeme věnovat za týden. 
 
Fotky najdete zde.
 
 

pátek 12. duben

Brouci si užívají jaro

  • Škola

Brouci si tento týden vyrazili v úterý do divadla Minor na představení Lipany. Díky skvělému příběhu a postavy Janka Tlamky se mohli seznámit s tím, jak to v bitvě u Lipan bylo. A nejenom to. Dozvěděli se i něco ze života husitů a bojovníků v husitských válkách. V následném workshopu si vyzkoušeli stavět živé sochy a na chvíli se přemístili do let kolem bitvy u Lipan. Čekalo je i nelehké morální rozhodování o tom, na kterou stranu husitů by se přidali, zda na stranu umírněných nebo radikálních. Vědí, proč mají husité ve znaku kalich a jakými zbraněmi bojovali. 

Ve škole si užíváme jaro. Děti se museli rozhodnout na jakou pondělní velikonoční dílnu se zapíší, začali jsme zpívat nové písničky na oslavy výročí Jednoho stromu. A malovali jaro!  

V českém jazyce, kromě shody přísudku s podmětem, začaly prezentace knih. Je na nich vidět, jak Brouci pilují svoje prezentační dovednosti! Jsou méně nervózní, jejich vyprávění má hlavu a patu! Jsou připraveni. Skvělá práce! Zatím všechny chválím. 

V pátek Brouci dodělávali a přemýšleli nad reklamou. Spolupráce ve skupinkách proběhla hladce a prezentace dopadly výborně! 

Brouci u Lipan

pátek 12. duben

Angličtina u Brouků 10.4.

  • Škola

Kateřina:

Všechny tři bloky jsme věnovali práci se slovesem „be“ (otázky, zápory, odpovědi), slovní zásobě „family“ a „geography“. Tudíž opakování, a to na text o Gorille z Afriky.  Studenti si znovu zopakovali používání „´s“ pro vyjádření rodinných vazeb. V závěrečném bloku po doporučení studenta jsme poslouchali píseň od Alan Walker _ Alone. :)

Mileny skupina:
Ve středu jsme pokračovali v popisech zevnějšku osob (describing people, appearance). Děti pracovaly s textem, který představuje Harryho Pottera a další postavy z jeho příběhu. Procvičovali jsme porozumění, otázky a krátké odpovědi, doplňování sloves v přítomném čase prostém (někteří v čase minulém) a v neposlední řadě popis postav. Slovní zásobu popisující osoby jsme si následně zjednodušili na cca 15 slov (tall, short, fat, slim, long hair, short hair, glasses, a moustache, a beard, atd.) a snažili se tato slova ve větách přiřazovat k vhodným slovesům. U popisu postav jsme rozlišovali dvě schémata 1. sloveso být (be) + přídavné jméno (adjective), 2. sloveso mít, vlastnit (have, have got) + přídavné jméno (adjective) + noun (podstatné jméno) = Mati has got a black moustache (viz foto :-) ). Přidali jsme také dvě příslovce  - very, quite (very tall, very slim, quite slim, quite fat). Následně jsme vše nové ukotvovali formou oblíbených her. Luštili jsme hádanky, zahráli jsme si Guessing game /děti hádají známé osobnosti dle popisu, hru na pravdu a lež /true or false a na porozumění jsme si zkusili zavázat oči a hrát Simon says poslepu :-) .
Mrkněte na fotky.
 
 
 

neděle 07. duben

Aprílový týden u Rarášků

  • Rarášci

Tento týden byl snad ještě víc událostmi nabitý než jindy! Vítáme vás v něm a doufáme, že to stále tak pěkně pofrčí. Však když se podíváme dozadu, máme za sebou sedm! měsíců rarašení a před sebou už jen tři. A končí nám rok. U nás nežijeme od ledna do prosince, ale od září do června, víte :-) .

Pondělí! Děti stále baví ptačí integrovaný blok. V pondělí zobali jako ptáčci čočku a to i přes malé protesty jedné z týmu, že čočka bude všude. Ještě stále je :-) . Ale zase prstíčky měly jemnou práci a ta se nám zúročí sice o pár let později, ale zúročí. Jako ptáčci jsme létali, poskakovali a posedávali. Taky pípali, cvrlikali a skorohvízdali. Tzn. jekot blížící se písknutí, ale nejvíc ultrazvuku při dentální hygieně. Venku bylo potřeba dodělat záhon, Terezka navozila pár koleček hlíny, školkáči zaseli semínka a Rarášci zalévali. A čekáme.

Úterý! Stále pípáme, stále pípáme. Ale potěšíme vás, víme, že jsme každý jiný. Modrou barvou mnoho z nás podpořilo Den autismu a jeho myšlenku. Navštívila nás škola, byli také modří a společně jsme se vyfotili! Pozorujeme ptáky dalekohledem, lepší je pozorovat kamarády. Někdy jsou hrozně daleko a někdy úplně blízko. A stále nás velmi baví knížky s obrázky ptáčků a hnízd a vajíček… A vidíte, jak sladcí Raráškové umí být? Když spí? Někteří občas nespí, někteří vždycky nespí. Naštěstí obvykle dojde k dohodě a ostatní kamarádi můžou tak krásně odpočívat, jak to vidíte na fotkách.

Středa! Lukášek s tatínkem nám pomohli dodělat střechu na budce. Letos už do ní zřejmě nikdo nezahnídí, aspoň si ptáčci na ni zvyknou a budeme doufat, že příští jaro ožije. Na velký papír jsme malovali hnízdečka. Zatím je to polotovar, ale namalovat různými barvami veliká kola dalo práci. Ještě je doděláme, aby to vypadalo jako útulné hnízdo. A když už jsme u toho, našim milým labutím se bohužel hnízdění nepovedlo. Nejspíš kuna nebo někdo, kdo má rád vajíčka, je o ně připravil. Labutě odpluly výš po proudu a doufáme, že to zkusí jinde. A doufáme, že to tak bylo, že to byla prostě příroda a ne člověk. Ještě máme malou naději, ještě v pátek seděla na vejcích blízko u labutího hnízda kachna, moc jí držíme palce, aby se to nestalo znovu. Po neděli uvidíme.

Čtvrtek! Hoho, školkáči na výletě a my v jejich herně. Pracujeme na hnízdečkách, pokračování ptačího bloku, tentokrát procvičujeme grafomotoriku, což jsme začali už ve středu. Důležitá je velikost! Velký papír, velká kola. No, jak, kdo chce, někdo kreslí i na podlahu, papír je mu malý, někdo má hnízdečko menší. Venku je krásně! Docela teplo i když nám sněží! Sněží něžné bílé okvětní lístky a je to krása!

Pátek! Za jeden týden je tentam… U Školkáčů se chystala veliká čtyřoslava! Dorty, muffiny, ňam a byli tak hodní, že nás pozvali k tomu. Popřáli jsme, zazpívali, kus dortu dostali i muffinek a hlavně se tančilo všude! To byl mejdan! A hned byl pátek skoro ten tam. Tak my se zase ozveme, ono to bude za chvilinku….krásný týden

na fotky z dalšího veselého ptačího týdne se podívejte tady

20. stránka z celkem 150« První...10...1819202122...304050...Poslední »