Aktuality

neděle 13. listopad

Ve stopách svatého Martina (11. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí ráno nás v jurtě čekalo krátké vyšetření našich očiček. Mrkli jsme se na šaškův nos a bylo hotovo. Pak hurá do lesa: chystáme se dnes vyrobit lucerničky do svatomartinského průvodu a potřebujeme čarokrásné listy na jejich ozdobu. Je mrazivo. Svačíme mezi břízami na sluníčku. Už v teple jurty dokončujeme lampičky a zpíváme: Svítil brouček malý, svítil do noci, my jsme se ho ptali, můžem pomoci…. Před obědem v kroužku vzpomínáme, jak že to s tím svatým Martinem tenkrát bylo. Umíme se také rozdělit a pomoci druhému? O zážitky z odpolední slavnosti se budeme dělit i následující dny.

V úterý bylo v lese jako na divadle. Svazky slunečních paprsků dopadali na listím pokrytou scénu jako reflektory, v jejich tajemné záři někteří prostě museli tančit! Roztančení jsme se vydali za sluncem… Možná to byl taky paprsek slunka, kdo objevil první hříbek v řadě. Ten poddubáček, co odšpuntoval naši houbařskou vášeň. Našli jsme jich požehnaně, pečlivě je prohlídli, očistili, vůní se pokochali, po obědě je nakrájeli…a až je usušíme, pozveme se na houbovku! 

Ve středu jsme podnikli celodenní výšlap na Hvíždinec. Nahoře bylo tak krásně! Túra to byla pořádná, ale protože jsme si pomáhali, do cíle jsme dorazili všichni a v dobrém rozmaru. Dokonce jsme si cestou zpívali. Nejvíc se lesem nesla koledička Kristus Pán se narodil (https://www.lidove-pisnicky.cz/p/kristus-pan-se-narodil/531). Zazpívejte si ji doma též:)

Ve čtvrtek napadl sníh! To jsme si ho jistě svatomartinskou slavnosti přivolali! Sice se za chvíli proměnil v bahno, ale i tak jsme stihli menší koulovačku :-) Pak jsme se šli raději valet do lesa na koberce listí. Svačinu jsme si dali v obrovském ptačím hnízdě a jako ptáčkům nám pak do zobáčků přistál piškot. O kousek dál jsme stavěli bunkry. U vodárny jsme loupali bukvice, stavěli domečky, vyřezávali, čistili vodárnu od listí. Po obědě jsme měli v jurtě morčátka, kterým jsme udělali ohrádku. Ty jo, my jsme toho ztihli! :-)

V pátek jsme se hodně protahovali a balancovali jsme na přírodních kladinách. Nahoře za psími hroby nás vtáhnul do hry začarovaný les – tak tichý a tajemný, ani ptáček nepípnul – prošli jsme všemi zkouškami a vysvobodili se písničkou. V jurtě se nám po obědě chtělo spát, ale čtení nás tak rozesmálo, že zkrátka nešlo usnout (přečtěte si Prérií pádí kůň). Tak jsme vstali a zkoušeli uspávat hady (papírové).

sobota 12. listopad

11. týden ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V Pondělí ráno nás v jurtě čekalo krátké vyšetření našich očiček. Mrkli jsme se na šaškův nos a bylo hotovo. Pak hurá do lesa. Před obědem jsme si ve vyhřáté jurtě vyrobili lucerničky do svatomartinského průvodu a ozdobili je čarokrásnými listy a vydlabali jsme velikánskou dýni, která nám pak večer bude svítit v lese. Odpoledne nám začala SVATOMARTINSKÁ SLAVNOST – nejprve přijel sv. Martin na koni, pak se odehrála v jurtě legenda o sv Martinovi jako stínová hra a na závěr jsme se všichni vydali s písní:“ Lucerno, lucerno! Slunce, měsíci a hvězdo. Sviť—světlo, sviť !“ a lampiony do už tmavého lesa, kde na nás u svítící dýně čekali svatomartinské rohlíčky o který jsme se každý s někým podělili. 

V úterý jsme byli ještě plní zážitků z Martinské slavnosti a tak jsme si hlavně vyprávěli a vyprávěli. Vypravili jsme se zdolat kopec napravo od potůčku společně s Habráčky. Po chvíli někdo našel první houbu a pak další a další – až jsme jich měli plnou náruč. Nahoře jsme si pohráli a pak už si užívali klouzačku v listí směrem zpátky dolů.

Ve středu jsme se v mrazivém ránu zahřáli při svačince u ohýnku na Dvorečku a poté jsme odlehčeni od batůžku odletěli jako papíroví draci řádit do větru na čerstvě posečenou louku. 

Ve čtvrtek nás přivítal ve školce první sníh. Sv. Martin tentokrát přijel na svém bílém koni o den dříve. V ranním kroužku jsme si připomněli pondělní svatomartinskou slavnost . Po té jsme se vydali na procházku do lesa, kolem „psích hrobů“ a užívali si „bílý les“. V lese jsme se potkali a pozdravili s Habráčky. Počasí ten den předvádělo své divy….sněžilo a pršelo….

Pátek jsme strávili s novým kamarádem, Ondrou. Vydali jsme se stejnou cestou jako v úterý na detektivní výpravu – hledali jsme ztracené vodítko..To se bohužel nenašlo, ale za to nás na kopci čekala halda čerstvě pokácených nádherně voňavých klád – neboli dokonalá prolézka. A navíc tam ještě stál stroj, který je pokácel a naporcoval – Domča nás poučila, že se jmenuje harvestor – ten se samozřejmě těšil obdivu hlavně kluků.

sobota 12. listopad

Slavíme svátek sv.Martina 7.-14.11.

 • OS Jeden strom
 • Školka

Uplynulé dny žila školka oslavami sv.Martina. Povídali jsme si o soucitu a pokoře, o umění rozdávat pomoc, ale umět ji i přijímat. Legenda o sv.Martinovi je pro děti silným příběhem a láska k bližnímu je stále aktuální téma. Vyprávěli jsme si příběh o Martinovi a zahráli si ho jako divadlo. Kdo chtěl, vyráběl koně, kreslili jsme Martina na koni i žebráka s podarovanou půlkou pláště. Školku provonělo pečení svatomartinských rohlíčků a rozezvučel zpěv písně o Broučkovi… O symbolu světla, které v těchto dnech, kdy ho venku ubývá, musíme posilovat v nás… Uspořádali jsme svatomartinskou slavnost, vyráběli jsme skleněné lucerničky a papírové husy.. Na závěr jsme se ve tmě u vody, za světu leceren, podělili s přítelem o rohlíček… Svátek sv.Martina jsme zakončili programem v Národní galerii. A teď už jen, v letu příštích dní, nezapomenout…. A stále si připomínat to dobré v nás…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Svatý Martin

Příští týden si budeme hrát a začneme nacvičovat na naši besídku…budeme hrát divadlo a zpívat…

pátek 11. listopad

Svatomartinský týden

 • Rarášci

Máme rádi tradice a svátky,  proto jsme uplynulé dny věnovali  legendě o Svatém Martinovi. Hm…Legenda.. Pro Rarášky poněkud neuchopitelné slovo, natož skutečný příběh o Martinovi a jeho životě. Jsme ale šikovní,a tak jsme si příběh upravili do jednoduché verze :) Zahráli jsme si i menší divadlo, aby se nám to lépe pamatovalo. Ono vyprávění je sice hezké, ale prožitek je prožitek. Martin nás provázel celý týden a to od divadla po výrobu koníků. Dokonce jsme si i zahráli na rytíře. Místo mečů jsme použili pěnové tyče do bazénu, které jsou pro takové dovádění bezvadnou pomůckou. Převážně pánské osazenstvo bylo ve svém živlu. Z některých tekl pot proudem, jak se snažili svého protivníka srazit k zemi. (Pozn. autora: K žádnému zranění během bitev nedošlo). Byla to zkrátka zábava. Na řadu přišlo i pečení. Žádnou husu jsme neměli, tak jsme si společně upekli svatomartínské rohlíčky. A povím vám. Byly vážně moc dobré :) Jak jinak zakončit týden věnovaný svatému Martinovi než velkou slavností. Vyráběli se husy, lampióny, pilo se , jedlo se a zkrátka jsme si užívali společně strávený čas. :) A oslavám nebyl tento týden zdaleka konec. Pátek nám přinesl také jednu oslavu, a to narozeninovou. Julince už jsou tři roky. Jupí :) :)

 

Na fotky se můžete podívat zde Svatomartinský týden

čtvrtek 10. listopad

Svatomartinský týden ve škole

 • Škola

Svatomartinský týden byl ve škole Jednoho stromu spojen s povídáním o soucitu a pokoře, které nám legenda o sv. Martinu připomíná. Vyhlásili jsme měsíc listopad měsícem pomoci a soucitu. Děti mají možnost tak každý týden poděkovat a ocenit ze spolužáků ty, kteří se dokázali vcítit do pocitů druhého a nabídnout mu účinnou pomoc.Společně s rodiči jsme svátek svatého Martina oslavili společnou slavností, kterou provoněly makové rohlíčky a dýňová polévka. Moc děkujeme všem, kteří přišli a vytvořili příjemnou atmosféru. Podařilo se nám rozdělit role na vánoční besídku a nacvičit na ni první písničku. 

Prďáci  si vyrobili svatomartinského koně a ve školce Jednoho stromu připravili z keramické hlíny překvapení pro rodiče. V matematice jsme se opět věnovali znaménku větší než a převodu početních operací do rovnic ( z konkrétní roviny přecházíme do světa čísel). Děti si napsaly i první test z matematiky, který zvládly skvěle. Ve čtení jsme se věnovali písmenku  J, N a S a zkoušeli jsme ho i psát. Skládali jsme ze slov různé věty. Věnovali jsme se také pravidelnému měsíčnímu hodnocení.

Brouci se věnovali v českém jazyce hláskám – souhláskám i samohláskám.Pravopisně měkké a pravopisně tvrdé  Zkoušeli jsme synonyma a antonyma. V pátek do sešitu jsme psali diktát. Určitě se do něj podívejte a trénujte s dětmi, co jim jde méně. V matematice počítáme do 30. Sčítání a odčítání je už náročnější. Ale děti jsou statečné a zkouší do té doby, než jim to vyjde. Vyrobili jsme si krásné vytráže do oken. 

V angličtině:

Prďáci – s Míšou jsme začali Unit 2 téma rodina. Děti si do rámečku malovaly svoji rodinu. Nová slovní zásoba – členové rodiny. Písnička na procvičení slovní zásoby k rodině. S Heather jsme pak opakovali slovíčka k podzimu a vyráběli draka. Odpoledne jsme hráli hru loto.

Brouci – s Heather jsme začali Unit 2 téma The Treehouse, nábytek a předměty v pokoji. S Míšou jsme vyráběli podzimní mozaiku.

 

Koukněte na fotky

pátek 04. listopad

O životě na začátku a na konci (10. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí nás ráno přivítala zima ukrutná. Zapálili jsme společně světýlko v lucerničce, s loutkami z papíru jsme vzpomínali na příběh o svatém Martinovi. Za týden bude oslava. V kroužku ve vigvamu jsme si povídali o našich blízkých, kteří už umřeli. Zpívali jsme písničku Svítil brouček malý. Pro zahřátí jsme vyběhli na strmý kopec nad galerií. Vystoupat až na vrchol nebylo vůbec snadné, ale zvládli jme to a odměnou nám byly sluneční paprsky k svačině. Odpoledne u kamen jsme si četli knížku Anna a Aníčka-  O životě na začátku a na konci.
Ža- net- ka má na-ro-ze-niny! 
 
Úterý - parádní slunečný den! Výletíme. S Robem. Našim cílem je Osada vzpomínek na vrchu Pišťáku. Cestou si povídáme o dušičkových oslavách v Mexiku, svačíme u potůčku. U křížů na Pišťáku zapalujeme svíčky a zpíváme. Poslední písnička patří Robovi, má narozeniny. Změříme ho a obdarujeme lampiónem. Oslavujeme život! Kolem ohniště je nám spolu dobře. Zpět sklouzneme po slunečních paprscích.
 
Ve středu  nás čekal ranní úkol: najít bezva dřívko či kus kůry na lodičku. Posadíme do ní pak světýlko a pustíme ho po vodě do království mrtvých, za těmi, na které vzpomínáme. Čteme poetický příběh Návštěva malé smrti. Dvakrát, pro velký zájem. Na Dvorečku máme nové přírůstky. Po dvou čiperných morčátkách se narodili také malí králíčci! Jupí!
 
Čtvrtek utek jako voda v řece, ve slunečním svitu a pohodě. Dojeli jsme si s vozíčkem pro velikánskou dýni na náměstí. Cestou na Dvoreček se zdála být těžší a těžší. Ještě že je mezi námi tolik tažných koníků. Odpočinek po pozdním obědě byl zasloužený.
 
V pátek jsme se připravovali na svatomartinskou slavnost. Les nás podaroval barevnými lístečky na zdobení lucerniček do průvodu. A my ho za to zbavili roztodivných odpadků. Při tvoření u venkovního stolu nás šimralo sluníčko, ale stejně jsme se už těšili do jurty na teplou polévku a dlouhé čtení. Pája nás při něm seznamovala s řečí rostlin, kamenů, zvířat a pohádkových bytostí.
 
Podívejte  na foto
 

 

pátek 04. listopad

Dušičky 31.10.-4.11.

 • OS Jeden strom
 • Školka

Dušičky… oslavili jsme svátek všech zemřelých…povídali jsme si o tom, co to znamená, když někdo zemře a jak potom, takový člověk či zvířátko, vypadá…jestli máme nějakou zkušenost s tím, že nám někdo blízký umřel a jak na něj vzpomínáme a čím se zapsal do našich srdcí…někdo vzpomíná na svou kočičku, jiný na babičku či dědu…někdo ještě zkušenost se smrtí nemá…často na své mrtvé blízké vzpomínáme při zapálené svíčce a tak jsme si je i namalovali – voskovkami a tuší…také jsme vyrazili se zapálenými svíčkami na černošický hřbitov, abychom tam posvítili dušičkám, které tam odpočívají…chodili jsme potichu a s pokorou vyšlapanými chodníčky a hledali hrob, který bychom rozzářili…a tak někdo posvítil bohaté rodině velkostatkářů, někdo pěvkyni z ND, jiný tříleté holčičce, která se narodila za 2.sv.války a další třeba paní, která se dožila téměř sta let….ale někdo jiný si zase našel opuštěný hrob, divoce zarostlý planou růží, aby posvítil někomu, kdo už možná tady na světě nemá vůbec nikoho…a jakoby příznačně se nad námi rozzářilo slunce a rozsvítilo barevné podzimní listí, které se honilo mezi hroby… a abychom zkusili pochopit, že smrt je běžnou součástí života, prohlíželi jsme si o tom krásnou knížku „Když dinosaurům někdo umře“…a také jsme si uplynulý týden hráli…třeba na dlouhé procházce Škatulata, škatulata… nebo Židlovanou či Honzo, vstávej a mnoho dalších pohybových radovánek…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Dušičky

Příští týden slavíme svátek sv.Martina.

pátek 04. listopad

Dračí skotačení :)

 • Rarášci

Náš týden byl žlutý jako listí na stromech a heřmánkový čaj, který občas pijeme k svačině. Na tričku nám přibyl žlutý proužek, na zdi žlutý strom a drak Nudlák dostal svou pravidelnou dávku léčebných písniček. Listí padá z ořešáků a tak jsme vyndali hrábě, kolečka a společnými silami jsme pracovali na tom, aby nám na zemi nezůstal ani lístek. Ale znáte to, stačí fouknutí větru, a listí je zase všude spousta. Ale my se nevzdáme, protože si s ním dokážeme užít spoustu legrace a taky chceme, aby naše zahrada byla na zimu dobře připravená :) Fík s Terezkou oslavili podzimní sluníčko a vyrobili nám z barevných listů a krásných slaměnek naše vlastní zářivé slunce, které nám osvětluje vstup do školky. O dráčka Nudláčka jsme se asi dobře postarali, protože se uzdravil a odletěl za dalším dobrodružstvím. Šťastnou cestu, kamaráde! Hodně jsme se smáli, dýchali a užívali si krásné podzimní dny. Také jsme se rozloučili s Evičkou, která odchází na mateřskou a u Rarášků nám bude moc chybět. Všechno má svůj čas a my víme, že se s ní opět brzy setkáme. Je nám tu společně opravdu moc dobře a žádná zapomenutá hračka už nás nevyvede z míry. Všimli jste si, jak jsme vyrostli? Třeba Anetce už jsou tři roky, takže jsme to tento týden nezapomněli pořádně oslavit :)  

Na fotky plné pohody a hlavně žluté barvy se můžete podívat zde Dračí skotačení

pátek 04. listopad

10. týden ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se sešli všichni už v lese. Nasvačili jsme se u „psích hrobů“ a poté si v kroužku popovídali, co nás tento týden čeká za svátek. Abychom si připomněli některé z tradic pro svátek Dušiček, zapálili jsme svíčky na lesních hrobech a chvilku úplně ztichli a zavzpomínali jsme si na ty, kteří už nejsou mezi námi. A protože jsme vyrazili včas a díky sváče měli dost sil, dokázali jsme se vyšplhat a prozkoumat cestu nad mýtinkou, kterou jsme objevili minulý týden. Cesta nás dovedla zpět na pěšinku, která vede nad borovým hájkem nad Tyršovou ulicí, takže jsme vlastně našli krásný nový okruh pro naše výpravy.

V úterý jsme vyrazili na opačnou stranu lesa, která nás zlákala svou cestičkou pod závorou. Byla krásná, po cestě jsme si dali svačinku na takovém mechovém paloučku a vydali se dál. Jak si to tak vykračujeme, najednou se nám cesta ztratila pod nohama, a protože se nám nechtělo chodit nakřivo, sešoupali jsme se po zadku až dolů za ploty domků podél trati. Cesta tam byla sice velmi nepohodlná a nejednomu způsobila nespokojené vrásky na čele, které ale rázem vystřídala radost, když jsme začali nacházet bedly a vzpomněli jsme si na básničku:

Stojí stojí bedla,
ráda by si sedla.
A vzala si pletení,
Noha už jí dřevění.

Povídali jsme si o tom, že zítra budou Dušičky. Chcete vidět, jak vypadají? – nakreslili jsme je na modré nebe:)

Ve středu nás mile překvapilo podzimní sluníčko. Abychom ho nachytali co nejvíce, nasvačili jsme se na Dvorečku a bez závaží na zádech uháněli na louku. Tam jsme prolézali lezací strom (sršni už nejspíš zahájili zimní spánek), pak jsme natrhali ze sušených plevelů „pravěké koště“ a našim očím neunikly bílé balíky v dálce, takže jsme si z nich udělali z části prolézačku, pak opičí dráhu, nebo také jedinou možnou cestu jak překonat žhavou lávu po které balíky plují a v neposlední řadě rozhlednu! 

Ve čtvrtek jsme se sešli na nádraží v Řevnicích a vydali jsme se na starý hřbitov Římskokatolické farnosti v Řevnicích uctít památku zesnulých. S panem farářem jsme byli před domluveni, že nám otevře hřbitovní bránu. Než jsme vstoupili na hřbitov, popovídali jsme si v kroužku o tom co pro nás znamená smrt. A zavzpomínali na ty, kteří nám zemřeli. Na hřbitově pak každý znás položil zapálenou svíčku na jeden hrob který si vybral. Po tichém zavzpomínání na „Dušičky“ jsme vyšli nad Řevnice do dubovo bukových lesů a podzimní vůně spadaného listí naplnila naše plíce krásnou a hřejivou melancholií. S dobrou náladou jsme došli až do naší školky.

Páteční den jsme strávili společně s Habrováčky. Čekala nás výroba lucerniček na pondělní oslavu. procházeli jsme se barevným lesem a sbírali ty nejkrásnější lístečky na ozdobu lucerniček a pořádné klacky na jejich zavěšení. po cestě se hrálo  (jako poslední dobou skoro každý den) na pejsky a na koně. Po procházce jsme se rádi vrátili do tepla jurty a začali s vyráběním. Po obědě nás čekala pohádka a předškoláčky první úkoly z jejich pracovních listů. Na závěr dne a týdne jsme se v jurtě pořádně rozdivočeli hrou se psy a honičkou:)

Fotografie k prohlédnutí zde

čtvrtek 03. listopad

Dušičkový týden ve škole

 • Škola

První listopadový týden vstoupil do školy Jednoho stromu společně se svátkem Dušiček. Obě třídy se v úterý vypravily na Černošický hřbitov, aby zde rozmlouvaly o smrti, ztrátě a pocitech s nimi spojenými. Děti si s pokorou prošly hřbitov, povídaly si, zajímaly se a zapálily společně svíčky, kterými uctily památku všech zemřelých. Následně se obě třídy rozešly, aby  se každá věnovala svým třídním tématům. Prďáci  vstoupili do lesa, aby našli důkazy, že je v něm život. Důkazů  našli dost- chodbičky v kůře, závrty pilořitky velké v pařezu, zaječí bobky, stopy srn a divočáků, ptačí pírko, slyšeli  zpěv ptáků a nebo přímo viděli pavouka či dravce létajícího nad nimi. A aby toho nebylo málo, splnili  si další úkol z našeho celoročního projektu „50 věcí, které bych měl stihnout do 11 a 3/4 roku“- chytit padající list. Podařilo se nám to všem, ale sami si to zkuste. Žádná jednoduchá věc to není. Brouci se vydali na pochůzku po Černošicích, aby následně zakreslili do mapy vše, co měli.

Ve zbytku týdne se Prďáci věnovali tématu Rodina, v matematice souměrnosti a znaménku větší/menší, v písance písmenům T,M, I, Í v čítance písmenu T a prvním slovům a větám MÁ, UMÍ, TÁTA MÁ TOMA, TOM MÁ TÁTU apod. A pozor! Psali první diktáty písmen a slov. 

Brouci si zopakovali slova významem nadřazená a podřazená. Trénovali jsme rozeznáváních souhlásek a samohlásek a jejich zápis pomocí x,o. Děti se seznamují s prvními pravopisnými pravidly, která si musí opravdu zapamatovat. Dostali pracovní list z pátku domů, aby si mohly ještě přečíst a podívat se, které souhlásky jsou pravopisně měkké, tvrdé a obojetné. 

V ateliéru jsme si tentokrát zkusili malování křídou – nejdřív dýně jen tak obyčená a pak s obličejem! Koukněte na ně. Věnovali jsme se také šití pytlíků a dva už máme hotové!!! :-)  

Angličtina:

Brouci – dokončili jsme první lekci (Unit 1) – dny v týdnu, věk, jak je kdo vysoký. Téma halloween – nová slovíčka na pracovním listu a výroba masek a Britsky ‚Halloween apple dooking‘

Prďáci – dokončili jsme první lekci (Unit 1) – barvy, tvary. Téma halloween – výroba masek a Britsky ‚Halloween apple dooking’.

Koukněte na fotky

20. stránka z celkem 70« První...10...1819202122...304050...Poslední »