Aktuality

sobota 11. únor

Ene, bene, cukr, kňoura…žijeme Masopustem! 6.-10.2.

 • OS Jeden strom
 • Školka

Tak jsme s velikou radostí a plni očekávání odstartovali letošní Masopust… A už víme, že k tomu patří například mnoho dovádivé zábavy… A to nám můžete věřit, že jí bylo dosti! S pomocí deky jsme vytvořili kobylu – tradiční postavu masopustních průvodů, a ta kobyla, věřte nebo ne, zvládla divoce řádit i závodit. Hráli jsme hru na medvěda – taková bláznivá honička a učili jsme se masopustní říkadla, která jsme doprovázeli pohybem. A že ta říkadla nejsou pro náš jazýček vůbec jednoduchá! Běhali jsme dopředu i pozadu a skákali žabáky. A dokonce jsme, při procházce u vody, našli velkou vrbu, která byla ohlodaná od bobrů. Tak jsme si, po návratu do školky, o nich něco, ze zvědavosti, přečetli. Byli jsme na masopustním koncertě, kde jsme si společně zazpívali s dětským i dospěláckým sborem. Úplně vám běhá mráz po zádech, když v sále ve stoje zpívá až několik set lidí a vlastně jim to i krásně společně ladí, byť se dohromady ještě nikdy nepotkali a děti v publiku nejsou profesionální zpěváci… Také jsme oslavili hned dvoje čtvrté narozeniny – Ralfa a Miška :) . Dováděli jsme vevnitř i venku, na blátě i zmrzlých loužích… Tento týden to bylo trochu z bláta do (zmrzlé) louže a kolik bylo toho bláta můžete zhléhnout na našich fotkách..jsme už otrlí, ale i na nás to bylo trochu moc :)  

FOTKY: Masopust

Příští týden budeme žít Masopustem :)

pátek 10. únor

Modrá je dobrá…

 • Rarášci

Je za námi další týden v modré barvě spojený s vodními hrátky, dováděním a všelijakým povídáním. Pondělí patřilo hlavně povídání o tom, že nejen ryby potřebují vodu, ale i ostatní zvířata, rostliny a dokonce i my. Udělali jsme pokus, abychom si dokázali, že voda je opravdu důležitá. Zkusili jsme jednu misku se semínky zalévat a tu druhou ne. Každý den jsme pozorovali, co se v miskách děje. Do konce týdne nám v jedné misce vyrostla řeřicha, kterou budeme moci sníst, a v té druhé se nic nestalo a semínka zůstaly tak, jak byly na začátku. A aby to nebylo jenom o pozorování, hráli jsme si v úterý na pramínky, z kterých se stala říčka, poté řeka a nakonec se vlila do moře, kde plavaly všelijaké mořské obludy jako je např. žralok. Středa patřila tvoření mořských rybek, aby se náš Modrásek Raráškový necítil v herně sám, když odcházíme večer všichni domů. Teď má na očích mnoho krásných, barevných kamarádů, kteří mu večer a přes noc dělají společnost. Čtvrtek se nesl ve znamení písniček a básniček. Jak jinak než vodních a modrých. :) Týden jsme zakončili společně se školkáči, pořádným dováděním, narozeninovou oslavou Miška a velkou procházkou za ovcemi.  A co nás čeká další týden? To se nechte překvapit. …

Na fotky z modrého týdne se můžete podívat zde Fotky

pátek 10. únor

Únor ve škole

 • Škola

První únorový týden po návratu z lyžařského výcviku byl ve škole Jednoho stromu naplněný mnohými novinkami. Ti, co s námi nebyli na horách, dostali vysvědčení, probíhaly dny otevřeného vyučování, kdy se za námi přišli podívat noví zájemci o školu, Soňa zvládla další zkoušku ve své škole a  proběhlo i zasedání správní rady organizace Jeden strom. To vás asi úplně nezajímá, ale bylo to u nás ve škole, účastnila se zasedání Ála se Soňou, tak vás o tom rádi informujeme.

Prďáci se díky pomoci Brouků seznámili s novým matematickým prostředím- hady a autobusem. Abychom je ovládli nás bude stát  ještě hodně času. Pustili jsme se do výroby knihy o lese, prvním krokem byl výběr živočichů, o kterých bude kniha pojednávat. Každé z dětí si nastudovalo ke svému zvířeti informace a následně je před všemi spolužáky prezentovalo a zkoušelo odpovídat na dotazy. Byl to náš první pokus a výborně se vydařil. Věřte, že to nebylo vůbec jednoduché. Opět jsme se dostali k tématu času. Namalovali jsme si rok po měsících a zkoušeli z něj vytvořit časovou osu i se zařazením našich dat narození. Jak se nám to povedlo můžete vidět v herně. Na flétně jsme procvičovali notu A a rytmizaci říkanky Šnečku, Šnečku. Stihli jsme společně s Brouky také bruslení a diskuzi v komunitním kruhu na téma násilí, agrese a jak se starat a čím krmit svého dobrého vnitřního vlka.

Brouci, kromě toho, že zasvětili Prďáky do tajů autobusu se tento týden zaobírali geometrickými tvary. Krychle, kvádr a trojboký jehlan jsou nám již o kousek bližší. Krychle i jehlany jsme si zkusily narýsovat a vymodelovat. Tak Brouci už vědí, že musí rýsovat přesně, k čemu se dá mimo jiné použít kružítko. Pomocí něj jsme rýsovali trojúhelníky. Spolupráci a komunikaci jsme si procvičili při slepování velké krychle :-) V českém jazyce se čtvrťák seznamuje s vzory podstatných jmen. Druháci a třeťáci nakoukli do tajů další oblasti českého jazyka, povídali jsme si o tom, co jsou slovní druhy vůbec a konkrétně podstatná jména a slovesa. 

A co se dělo v anglickém dnu?

With 2nd class, we remembered Winter words and animal habits with gestures, and listened, drew and wrote with the book on Safari Park animals. We crafted flags of English speaking countries and prayer flags.
 
With 1st class, we started Unit 4 – toys. We drew, chanted&crafted all about birds‘ foods in Winter. After lunch, we read a storybook about Mr. Wolf’s Pancakes and helping each other. 
 
 

neděle 05. únor

Boží dárek (22. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělní přechod Jeniseje. Ledový příkrov se klene nad proudem otužilých ryb a my jsme nad tím. Pod našima nohama uplývá řeka ku Praze ale nás to drží tady. Od zasněženého ledu se dá odrazit a po hladkém se sklouznout až ke břehu. A tam bobr! Nebo aspoň okusy tohoto plachého stvoření. Umíme ze sebe udělat zvíře kdy se nám zachce a pod dekou se měníme na masopustní kobyly s moc moc nohama a každé kopyto ustřeluje na ledu jinam, jaká švanda!

Zdálo se, že předškoláci si hrají na R2D2 a C3PO, ale hrůzostrašný příběh vyprávěný před usnutím byl z jiného fantazijního světa. Z planety chobotů, obřích uší, velkých bulv a jiných anomálií. Ještě že to dobře dopadlo.

Sjezdové úterní lyžování. Hladoví ptáci hustě pošlapávají sníh. Odvážní stoupají, lyžaři bez lyží až na červenou sjezdovku, místy černou. Kdo chce, jede modrou. Na svahu bylo viděno pět lyžařů, když spadla lavina! Známe jejich přibližnou polohu, je nutné prosondovat území špejlemi a spolehnout se na štěstí a cit v dlaních. Tady je! A hrabat, dokud se všechna umělá zvířátka zas nenadechnou. V jurtě se zahřejí.

Středa. Vlak, autobus a svačina na úplně bílem fotbalovém hřišti v Třebotově. Jdeme po značce. Je tu. Hřbitov jako zimní obloha posetá hvězdami se šesti cípy. Překreslujeme je klacíky do sněhu. A mluvíme o zlu. A o dobru, které musí zvítězit. Pak hladíme prsty neznámá písmena i lví hřívu na náhrobcích. V kruhu plápolá světýlko a tichá písnička plná síly pro všechny, kteří ji potřebují.

Ve školce Bílá laňka vřelé přivítání a oběd od maminek. Snad se brzy potkáme u nás Na dvorečku!

Čtvrtek netradiční. S Domčou a Jindřiškou z Jednoho stromu. Co myslíte, líbilo se jí u nás?

Pátek tří chlebů. Boží dárek z kvásku, semen, soli, muk, vody, píle a času. Navážit a vymíchat těsto, dát mu tvar, strčit v pec, zchladit i sníst. To vše za jeden den. Kynutí v ceně. A k tomu portrét chlebovníku, který jsme ráno v lese nenašli. Strmé zlézání kopce, výhled do mlhy z posedu, ledová studánka… a celý den s námi dvě milé školačky, co dovedou číst Pipi. Škoda, že nás bylo tak málo. Však v pondělí ochutnáte. Chléb číhá v mrazáku.

 foto

sobota 04. únor

Řemesla v JS 30.1.-3.2.

 • OS Jeden strom
 • Školka

V tomto týdnu jsme pokračovali v objevování různých řemesel…šili jsme knoflíky, a ač se to zdálo zprvu těžké, zvládli jsme to nakonec všichni, ať už sami nebo s malou pomocí…rozstřihané malované knoflíky jsme skládali jako puzzle… a protože se nám k jehle vybavila hned i pohádka O šípkové růžence, zkusili jsme si ji společně zdramatizovat…mluvili jsme o řemeslech hodně, mnoho jsme si ukázali i řekli…i tak se může stát, že vám děti na otázku: „Čím se šije?“ odpoví např. „lanem“ či „hřebíkem“ :) navštívili jsme další díl z cyklu Hurá do opery, tentokrát jsme se potkali s dvěma – Orfeus a Kouzelná flétna… přestože jedna byla v němčině a druhá v italštině a my neznali celý příběh, moc se nám to líbilo..mnozí z nás jsme něco takového slyšeli asi poprvé…poslední den v týdnu jsme objevovali taje ševcovské dílny, kde se šijí boty ručně…osahali jsme si kůže z různých zvířat, např. z telete, krokodýla, hada, varana či rejnoka…seznámili jsme se s celým procesem šití, od vyměřování nohy (jako model nám stála paní učitelka), přes střih kůže, výrobu kopyta na míru, týdenní nošení zkušebních bot až po závěrečný produkt krásných bot…do ševcovské kuchyně jsme jen nahlédli, protože skutečné ušití nových bot zabere asi 80h práce, ale přesto nás to velice nadchlo…odnesli jsme si s sebou na památku klíčenky z telecí kůže…a teď už v každém případě víme, že řemeslo je náročná profese, která za sebou skrývá mnoho práce, času, píle, vůle a trpělivosti… užili jsme si náš projekt řemesel maximálně…každý si v tom našel něco, co ho bavilo a s čím souzněl…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Řemesla…

Příští týden si budeme hrát a pomalu začneme s Masopustem…

pátek 03. únor

Objevujeme mořský svět

 • Rarášci

Modrý týden začal výpravou do mořského světa. Ráno jsme zvládli překovat mráz, dopravní kolapsy a výluky. Takže i když byl plán cesty jiný, překonaly jsme eskalátory, metro, schody i tramvaj. Dokonce jsme viděli i Pendolino :) Pak už jsme si mohli užívat akvária plna rozličných mořských tvorů, protože jsme měli celý mořský svět jen pro sebe. Viděli jsme trnuchu, žraloky, nema, dory, pavouky (alias krevetky), mořskou hvězdici a dokonce i spoustu žížal! (sasanky a mořské korály) A abychom na výlet mohli ještě nějakou dobu vzpomínat, vyrobili jsme si ve školce svůj vlastní mořský svět. Roztodivné ryby, medúza či krakatice zdobí naší hernu. A my celý týden s velkou oblibou trávíme u našeho mořského světa několik minut denně, abychom si moře prohlédli a znovu si připomněli jak se která rybka jmenuje. No a pak přišlo to největší překvapení. Jedna živá rybka připlavala až za námi. Je krásně modrá a má už své vlastní akvárium. Pojmenovali jsme ji Modrásek Raráškový, ale pro většinu pedagogického sboru je to zkrátka Bertík :) Tak tu s námi ta naše rybka je. Krásně se o ní staráme a pozorujeme jak si to v novém domově užívá. A my jsme si užili závěr týdne pořádným vodním dobrodružstvím. Hráli jsme si s vodou, dělali kouzla barvami do vody, až tak že se náš ateliér málem proměnil v jezero. Vůbec nám nevadilo, že jsme mokří od hlavy až k patě. Důležité je, že to byla zábava. V pátek jsme měli den trochu naruby. (dvě děti, dvě učitelky – tomu se říká individuální přístup :) ) Eliáš s Olíkem se o nás starali, abychom nezlobili, hezky si hráli a mohli si společně s Verunkou užívat kouzlení vodními barvami do sněhu. 

 

Jak jsme si užili krásný vodní týden a objevování mořského světa se můžete podívat zde Fotky :)

středa 01. únor

Lyžák školy končí, ach jo!

 • Škola

Ach jo! Už je to tak, poslední den lyžařského výcviku Komunitní školy Jeden strom skončil a nás čeká jen cesta domů. Musíme se ale ještě podělit o zážitky z něj. A že jich nepřinesl málo…. závody ve slalomu a sjezdu, běžkování, hraní kolem boudy, rozdávání diplomů a vysvědčení, závěrečnou zmrzlinu, stejně jako dva další nemocné. Ta chřipka nás prostě dohání i na horách. Ale co, to se prostě někdy stává, stejně jako odjezdy. Moc se nám odsud nechce, ale my se sem někteří vrátíme v březnu na týden i s rodiči a pak v červnu hned kousek odsud na školu v přírodě. Nám je prostě na horách dobře.  Tak zase na viděnou v nížinách

Koukněte na fotky    ( tentokrát jich mnoho není, protože při závodění se obtížně fotí, když musíte fandit a nebo měřit a zapisovat časy!)

 

 

 

 

úterý 31. leden

22. týden ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme měli co dělat, abychom vyhnali mrazíky z pod bundy a mohli si naplno užívat zimy. Povedlo se nám to bez pláče a krásně jsme si užili zamrzlou Berounku i s habráčky. Než jsme začali procvičovat curling, krasobruslení, skluz po zadku a po kolenou, pořádně jsme zkontrolovali pevnost ledu při zpívání a poskákování do rytmu masopustních písniček. Naše juchání přilákalo nutrii a našli jsme ohlodaný strom od bobrů.

Z pondělka na úterý nám pěkně na chumelilo, a tak jsme vytáhli sáňky a boby a vyrazili do kopců najít nějaký pěkný sešup. Vyšplhali jsme se nad závoru a od tama to frčelo jako po másle až ke křižovatce, kde nás ve skluzu krásně popohnal menší prudší svah. Jezdili jsme tak moc, až se nám při jednom karambolu zlomila pravá zadní noha od saní. Ušetřili jsme je další zátěže a pomalu se vydali k jurtám, kde jsme sáňkám dopřáli zasloužený servis a noha je krásně přišroubována a sáňky jezdí jako nové.

Ve středu k nám zavítal opět televizní štáb a natočil si s námi reportáž o tom, jak obědváme v jurtě. Mimo této netradiční návštěvy jsme si užili v lese sáňkování od psích hrobů. Byli tak bezvadné podmínky, že nás sáně často dovezli až skoro ke spodní cestě.

Ve čtvrtek jsme se s dětmi opět vydali na keramiku. Blanka pro nás tentokrát připravila ve znamení masopustu, výrobu masopustní kobyly a pro naše menší děti výrobu masopustního paňáci. Děti byli moc šikovné a myslím, že jsme si to společně všichni užili a zahřáli se. I když to vypadá, že tuhé mrazy nám dají konečně už „valééé“.

V pátek jsme se vypravili za medvědem. Nejprv jsme se radili co a jak..jak takového medvěda najdeme? jaké má stopy? co když ho opravdu potkáme? je medvěd hodný nebo zlý?..nakreslili jsme si medvědí stopy do sněhu, také mapu k medvědí jeskyni..padali skvělé nápady – když potkáme medvídě, tak si s ním pohrajeme, a když to bude velký medvěd a budeme mít strach, stočíme se do klubíčka batohem nahoru a přitiskneme se k sobě, a další a další..po cestě jsme se dívali po stopách – okusech, hovínkách, a stopách krve – po nich jsme došli k místu, kam nám psi donesli opravdové kusy čelistí a o kousek dál jsme viděli pod kopcem kostru jelena s kůží…no byla to dobrodružná cesta:) Když jsme došli k medvědí jeskyni, nanosili jsme dříví, udělali si ohýnek a opekli buřtíky (to byla podle dětí nejlepší část dne:). Posilnění jsme se šli podívat do jeskyně a o kousek dál našli nádherný ledopád. A pořádně jsme se zkoulovali…No byl to parádní den se vším všudy:)

Fotky k prohlédnutí tady

úterý 31. leden

Lyžák školy Jeden strom- den druhý

 • Škola

Škola Jeden strom je v polovině svého horského pobytu. Úterý 31.1. bylo dnem, na který se v mnohém nezapomíná- trénovali jsme na lyžích slalom, vyrazili na výlet na Pražskou boudu, kde jsme si užili čokoládovou fontánu, svezli jsme se na skútru a večer si zatančili na místní diskotéce v pyžamech. Opět to byl den, na který stál za to!

Koukněte na fotky

pondělí 30. leden

Škola na lyžáku

 • Škola

Konec pololetí se blíží, a tak jsme se se školou Jednoho stromu rozhodli jeho konec oslavit na horách. I když nás před odjezdem začala pomalu dohánět chřipková epidemie, stihli jsme odjet a zabydlet se na Černé hoře. Je nám líto, že jsme nakonec nemohli kvůli nemoci odjet všichni a ještě někteří z nás lehli na horách, přesto si „lyžák“ užíváme, především díky krásnému počasí a skvělému sněhu ( žádný led, a přesto je to skvěle tvrdé, prostě manšestr, jak má být). První celý den na lyžích je za námi. Zvládli jsme lyžovat, běžkovat, hrát si na sněhu, jezdit skicross a, světe div se!, i učit se. Užíváme si to a je nám fajn!

Koukněte na fotky

20. stránka z celkem 77« První...10...1819202122...304050...Poslední »