Aktuality

sobota 06. květen

Májový týden ve Stodole (35.týden)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V úterý jsme na výletě posbírali kvítka, pěkné lístky, kamínky a jiné poklady a ve školce je pak natiskli na přáníčka pro maminky. Celý den nás doprovázely hry na Star Wars a stavění domečků v našem zázemí.

Ve středu jsme vyrazili na výlet k lomům Velká Amerika. Jeli jsme autobusem na Mořinu a odsud luční cestou podél židovského hřbitova, u kterého jsme si dali sváču s krásným výhledem na vesničku. Po sváče jsme prozkoumali hřbitov a vyrazili najít žlutou turistickou značku, která nás měla zavést až k lomům. Našli jsme i značku i lomy. Bylo hodně důležité, dávat pozor, kde je zábradlí, nebo alespoň sloupky od zábradlí, aby nikdo nezahučel dolů. Povedlo se! Obešli jsme dokola celý lom Amerika a prošli okolo lomu Mexiko. Mezi těmito dvěma lomy, byly valy písku a jemného udusaného štěrku, které si troufám říci, byli nejlepší atrakce z celého dne. Dokonce mi Františka povídá: „Domčo, víš, že já kdybych viděla toho hodného pána, co to tady pro nás takhle postavil, tak bych mu hodně poděkovala???“ Mezi valy jsme se naobědvali a vyrazili zpět směr autobusová zastávka. Už jsme byli na dohled od zastávky a měli jsme ještě spoustu času, tak jsme se rozhodli udělat si na louce pod židovským hřbitovem poobědový odpočinek. Každý si udělal ve vysoké trávě své hnízdečko a chytali jsme sluníčko na nos. Snad nikdo neměl klíšťáky!!! 

V pátek vládla ve Stodole už od rána stavitelská nálada. Děti si v jurtě postavily úžasnou pevnost z židlí, stolů, karimatek a dalšího dostupného materiálu, tak jsme na ní rovnou i posvačili. Potom jsme se vydali sbírat kamení na tajnou stavbu, kterou připravujeme na loučení s předškoláky. Udělali jsme řadu a předávali si kameny tak, abychom je dopravili, kam bylo potřeba.

Koukněte, jak jsme se měli krásně!

pátek 05. květen

Seděla beruška na lístečku…

 • Rarášci

Pokračujeme v objevování tajů zelené barvy :) Zelená byla všude kolem nás. Země se zazelenala a my jsme mohli pozorovat, co se okolo nás děje. Nejenže je tráva zelenější, semínko hrášku už vyrostlo ze země, stromy jsou obaleny zelenými lístky, ale už za námi leze všelijaká havěť – žížaly, ploštice (plošnice, jak by řekl Olík), mravenci a taky berušky. Těch jsme si užili víc než dost. Aby nám nebylo líto, že jsou jenom venku, vyrobili jsme si jich pár i k nám do herny. Přidali jsme pár zelených lístků, někdo z papíru, někdo obtiskoval zelené ruce…A už byla na světě velká berušková koláž. A aby nám šla práce od ruky, mohli jsme si u toho vyrábění také zpívat.. Jak jinak než o berušce. O té co seděla na lístečku, červený kabátek samou tečku… Abychom si píseň lépe zapamatovali, vzali jsme si k tomu dřívka a zkusili si taky chvíli rytmizovat. To je velmi těžké. Ono sladit text, zpěv a k tomu ještě doprovázet zvukem na dřívka? Žádná legrace. Poprali jsme se s tím ale statečně. Hudby, zpěvu, rytmizace a výtvarných činností už bylo dost. Užít si zelenou je potřeba hlavně venku. A tak jsme vyběhli na zahradu, kde jsme hledali výše uvedenou havěť, pomáhali okopávat záhonky a do záhonků i něco zasadit. Také jsme se domluvili, že až nám rostlinka hrášků ještě trochu povyroste, přesadíme si jí do záhonku, aby se jí lépe dařilo. Třeba nám také nějaký ten hrášek urodí, abychom ho mohli sníst. Myslím, že z nás Skřítek Kvítek má radost, protože si rostlin, květů, stromů a země užíváme každým dnem víc a víc. A když nám nepřeje počasí, umíme si vykouzlit rozkvetlou louku i v herně :) Už teď se těšíme na další slunné dny. :)

Na fotky se můžete podívat zde

pátek 05. květen

Výlet rodičů 30.4.

 • Škola

 Počasí nám opravdu přálo, jako kdyby čekalo jen na nás, až vyrazíme. Po cestě jsme se kochali výhledy na malebný kraj okolí Srbska, pletli věnce z pampelišek, udělali si piknik na rozkvetlé pampeliškové louce a na závěr si dali jako sladkou tečku  za příjemným odpolednem zmrzlinový pohár.

Na příští výlet předběžně plánujeme procházku ke Svatému Janu pod Skalou také v okolí Srbska. Termín ještě upřesníme.

 Srdečně zdravím,

 Petra

Foto výlet

pátek 05. květen

Máj, ve škole ráj?

 • Škola

Máj,ve škole ráj? Tak na to se musíte zeptat dětí. Počasí na ráj moc neukazovalo, ale my s radostí přijímáme každý den, kdy neprší. První květnový týden byl o den kratší, ale to nám nezabránilo v tom, abychom ho pořádně vyplnili a prožili. Silným prožitkem bylo společné povídání o nadcházejícím státním svátku 8. května, který je spojen s osvobozením ČR ( ČSR). Povídání o událostech konce 2. světové války v nás vyvolalo zájem jít po stopách naší historie, a tak se 18. května vydáme do Národního památníku  hrdinů Heydrichiády.

Co se dělo u Prďáků?

Prďáci se stále zdokonalovali v písemném projevu psaním diktátů, v matematice jsme se pustili do netradičních krychlových staveb podle plánu a rekapitulovali si vše, co už umíme. V průřezovém tématu Lidské tělo se zaměřili na zubní hygienu. K získání povědomí o tom, proč je třeba a jak čistit zuby, nám pomohla návštěva ordinace zubní hygienistky Evy Bejšovcové na Poliklinice Barrandov. V oblasti kultura ducha a těla jsme si repertoár písniček rozšířili o jednu novinku ( jakou, vám ale prozradíme až na konci roku, protože to je překvapení) a tvořili jsme dárky pro maminky k nadcházejícímu svátku matek.

Co se dělo u Brouků?

Brouci se tento týden intenzivně věnovali matematice, hráli jsme Sovu, děti se zabývaly i obvody a obsahy ve čtvercové síti, krokovali jsme. Usazujeme již naučené a objevujeme nové.  Český jazyk a prvouku jsme tento týden měli hodně propojenou… Děti vytvářeli knihu o zvířatech žijících u vody. Je to parádní dílo a nejdůležitější je, že jsme ji vytvářeli dohromady. Takže psaní a čtení bylo opravdu dost… Soňa knihu nakopíruje a každé z dětí bude mít svůj vlastní výtisk. 

Co se dělo v anglickém dnu?

We had a starting circle, and children shared Čarodějnice stories.

The 2nd class explored words for foods and objects, with an audio-picture story from the classbook about the characters on a picnic/fishing day out, and did individual work from the activity book and/or group and partner work. They also practised vocabulary on food working on a food pyramid and role-playing a „sandwich bar“. Thank you for your cooperation. Pictures are attached.

With 1st class, we continued practising vocabulary on farm animals (Unit 6) and drawing animals that we like and don§t like. We listened to the Three Little Pigs picture and audio story, completed an activity sheet and crafted straw, wood or brick house pictures.

Koukněte na fotky

neděle 30. duben

Čaro jara (34. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí bezové. Na velkém společném kruhu zapěli jsme sobě o píšťalce, svačina sluncem litá a vé é en! Pod kůrou bezu plno mízy a vůně zelenožlutá. S nebo zezem dírku vrtat a v mžiku na světě kazu. Však oslava zrození byla hučivým koncertem! Oslava outdoorová mezi kmeny.  Četba mezi stromy, Antone Pavloviči.

Úterý svěží. Ráno pár nových kazu píšťaliček přiříznem, do hloubení jámy pro MÁJKU se dáme… Co dalšího na na čtvrteční slavnost připravit? Věnečky? Kmen dlouhý až do nebe? Do lesa jdem! Trousíme landartové stopy. Oběd s nebem nad hlavou. Po obědě chichotání s vosou Marcelkou. 

Ve středu mokro až za ušima. Bahno též . Klouzačky lesní sviští parádně. Válení sudů v trávě- a jsme jako noví. Hnízdo. K větévce větev snášíme jak ptáčkové jara. Blízko je čas, kdy písklata vylétají z hnízd. Pro ty naše obrázky barevné kreslíme. U oběda štěbetání bez přestání. Zvuk nového metalofónu zve ke ztišení. Rybaříci na modré zátoce vítají jaro.

Čtvrtek společně se Stodoláčky čarujeme, zaklínáme oblohu, aby mraky vítr odnes, aby nás slunce hřálo jako kamna v jurtě, jako plameny v ohništi. Docela úspěch. Odpoledne se můžou dít věci! Pálíme své strachy, boly na hranici. Někdo i buřta pálí. Vztyčíme májku, skočíme přes oheň, spolu se pomějem.

Pátek sice ještě stále poprchávalo, ale ranní ohýnek na pozemku nás udržel pozitivně naladěné. A tak jsme se i s radostí vydali do lesa. Posvačili jsme pod hustými stromy v jehličí a pak se přemístili do našeho “ lesního hnízda“, které jsme si tak perfektně vyčistili, že celé najednou připomínalo velký taneční parket- a tak jsme se naučili společně disco tanec a dokonce si k němu pak i pustili hudbu! Jó kdepak- na nás je tohle chlaďavé počasí krátké…

https://goo.gl/photos/LZszUKcbAGcw8sFeA

 

neděle 30. duben

Tak trochu hrací týden… 24.-28.4.

 • OS Jeden strom
 • Školka

V uplynulém týdnu jsme dělali od všeho tak trochu…začali jsme dvojitou oslavou narozenin…slavili Jeremiáš s Adamem…pořádně jsme při tom zapařili na Timudej, protože je máme rádi…kdybyste někdy viděli ty taneční kreace :) to je prostě přes foťák nepřenosné… po většinu týdne jsme pak vyráběli překvapení pro maminky, které vám nemůžu prozradit, protože je to zatím tajemství…můžu jen říct, že jsme potrénovali naše ruce…. předškoláci pracovali s ovčím rounem, filcem, jehlou a nití a šili si své kapsičky na rozlučku… a také jsme si zazpívali a zarytmizovali s hudebními nástroji…a přestože počasí nám nepřálo a často pršelo, my jsme se toho nebáli a byli jsme i hodně venku…skákali jsme do louží, zkoušeli funkčnost holinek a pobíhali v dešti…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Hrací týden

pátek 28. duben

Čarodějnický týden ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí nás přivítalo příjemným ranním sluncem. Spolu s habráčky jsme si zazpívali v kroužku, dali si na Dvorečku sváču a vyrazili jsme do kopečka ke skluzavce za sluníčkem. Zastavili jsme se nahoře na paloučku, kde jsme stavěli věže z kamenů a opalovali se. Od sluníčka jsme si vzali spoustu sil, které jsme využili při cestě nahoru na skluzavku jako horolezci. Pod skluzavkou jsme se každý rozprchl na své oblíbené místo. Někdo běžel znovu na velikou skluzavku, někdo využil vyvrácených kořenů stromů jako úkrytů, domečků a hradů, vyřezávali jsme klacky jako malé totemy, přecházeli jsme po padlém stromu jako po kladině a užívali si krásného slunečného dne. Při cestě na oběd jsme objevili ptačí hnízdo s modrými vajíčky. Zanedlouho nás čeká ornitologická procházka, tak třeba zjistíme, čí hnízdo to bylo.

V úterý jsme se vypravili na výlet mimo školku. Setkali jsme se všichni na autobusové zastávce v Řevnicích a jeli jsme na Mořinku, kde jsme chtěli vidět filmové kulisy Stonehenge. Než jsme se dostali k místu, kde se měly kulisy nacházet, rozlehlé louky nás zlákali k extrémním běžeckým výkonům! Lítali jsme všichni sem tam, do kopce z kopce, do kolečka, pozadu, po čtyřek,… no prostě jak nás zrovna napadlo. Bylo to bezva! Upletli jsme si věnce z pampelišek, zahráli u lesa na schovku a konečně dorazili na místo, kde nás čekalo veliké zklamání. Stonehenge nikde a místo toho nákladní auta, dělníci, 3 veliká ohniště, hluk a ruch. Tak jsme se nasvačili a vyrazili jsme na naplánovanou cestu na Karlštejn. Louky u Mořinky nás ale tak zmohly, že jsme za půl hodiny cesty po červené turistické značce ušli cca 300m, takže jsme přehodnotili plán a vydali jsme se na kratší, zato dobrodružnější a krkolomnější cestu lesem nelesem – polem nepolem… Chvílemi to vypadalo, že nemáme šanci stihnout vlak ze Zadní Třebaně, ale všichni byli neuvěřitelně nesmrtelní, odvážní a vytrvalí, takže jsme vše stihli a na Řevnickém nádraží si za odměnu vybrali pár nových knih do stodolácké skromné knihovničky.

Celá středa nám ke dni otevřených dveří krásně propršela, a tak jsme se rozhodli vyrazit na výlet hned jakmile přišli vlakáčci, abychom se nemuseli tolikrát svlékat a oblékat do mokrých věcí. Prošli jsme se kolem ohrad, kde jsme se koukli jak se před deštěm schovávají všechny kozy a ovce, vyškrábali jsme se lesíkem nahoru k závoře a seběhli jsme k jurtě slalomem mezi žábami a žížalami. V jurtě jsme stavěli velké stavby z kostek, malovali jsme a zahráli si na nový hudební nástroj – metalofon. Dnes nás dokonce navštívilo pár nových kamarádů, kteří s námi budou chodit do školky od září.

V pátek ještě dlouho doznívaly příběhy ze včerejšího večera – výrazně „vedl“ zážitek skákání přes oheň:) Trochu nás vypekla výluka vlaků, atak jsme začali den téměř hned svačinkou v lese u potůčku. Zašli jsme se podívat do hnízda, které se připravuje na loučení s předškoláky a kolem bunkru. Dnes byla pořádná zima a mokro, tak jsme se dohodli, že už se vrátíme do tepla jurty, ale na teplejší den jsme naplánovali opravu střechy bunkru. Ve Stodole jsme pak stavitelskou náladu využii při stavbě přehrady, stíhaček a věží z dřevěných kostek.

 

Foto zde

pátek 28. duben

Skřítek Kvítek aneb poznáváme zelenou…

 • Rarášci

Nastalo pondělí a s ním další týden u Rarášků. Avšak nebylo to obyčejné pondělí. Po pobytu ve vnitřních prostorách a dostatečném vyřádění si s auty, mašinami, kostkami a všelijakými skládankami, jsme vyrazili na zahradu….a tam…. leží na zemi skřítek s lopatkou a hráškem v ruce. Co to jako má být? To se vám nešťastný Skřítek Kvítek (tak se totiž jmenuje) snaží zasadit hrášek do květináče, ale ne a ne se mu to podařit. A co teď s tím? Naši Rarášci neváhali ani minutku a nabídli Skřítkovi pomoc. Společnými silami se úkol podařil a semínko je nyní v zemi. Každý den jsme o něj pečovali, zpívali mu a učili se o něm zajímavé básničky.. Třeba tu jak z malinkého semínka roste roste rostlinka. Také jsme se v semínka proměnili a schovávali se do země a snažili se vyrůst. (pozn. autora: země = schovávačka pod padák). Někteří se dokonce opravdu zahrabali do země. Ono se totiž po dešti v té zemi dobře hrabe, vaří se všelijaké lektvary, hledají se žížaly a šneci, a to až tak mohutně, že máte bláto nejen na holinkách a kalhotách ale i ve vlasech. :) No a protože jsem zasadili semínko hrášku, museli jsme si s tím hráškem i trochu pohrát. Kouleli jsme ho sem a tam, stejně jako zelené balóny v padáku. Stavěli hráškové stavby a dokonce si i vyzkoušeli hrát na princeznu na hrášku. Zjistili jsme, že máme mezi sebou hodně princů a princezen, kteří cítí jediný hrášek pod hromadou matrací. Taky už moc dobře víme, že hrášek je zelený, stejně jako tráva, a že Terezka („velká“) neumí poznávat barvy a občas se jí to celé plete, takže jí to musíme ještě pořádně naučit :) A přitom všem jsme ještě stihli vyrazit na procházku poznávat květiny a některé dokonce i sbírat na výrobu… PST!…. to je tajné…. V péči o semínko budeme pokračovat i další týden. Snad se nám podaří společnými silami vypěstovat rostlinku hrášku a také se Skřítkem Kvítkem prožít pořádné zelené dobrodružství.

 

Na fotky ze zeleného týdne se můžete podívat zde

čtvrtek 27. duben

Konec dubna ve škole

 • Škola

Uplakaný konec dubna přinesl nejen vláhu naší školní zahradě, ale i energii do našich žil. Prďáci se s Brouky tentokrát potkávali o trochu méně, protože každá ze tříd se nyní věnuje svému tématu. Přesto, například společné povídání o povodních v rámci tématu voda, všechny bavilo stejně jako to o svatém Jiří, který měl svátek v pondělí 24.dubna. V pátek jsme společně zvládli výlet do muzea Bedřicha Smetany na pořad Bedřich Smetana a klavír.

Prďáci vstoupili do nového tématu lidské tělo. Pročítali encyklopedie, povídali si o těle, vytvářeli mapy svých těl, do kterých zaznamenávali vše, co považují v těle za důležité, zkoumali svoje smysly a shlédli dva díly francouzského seriálu Byl jednou jeden život na téma zrození a dýchání. V českém jazyce se i nadále věnovali především písemnému projevu. V matematice pak přišlo na řadu opakování a hledání více řešení početních operací. A stihli jsme i tvořit hady, protože na svatého Jiří vylézají z děr hadi a štíři.

Brouci se tento týden věnovali i nadále tématu voda. Společně jsme vytvořili tekoucí a stojící vodu i s živočichy, kteří u nich žijí. Dále pak vodu jako dobrého sluhu, ale zlého pána – téma povodeň byla opravdu lákavá. V českém jazyce jsme se věnovali každý den diktátu, které byly zaměřené na psaní velkých písmen, měkké a tvrdé souhlásky. Věnovali jsme se větám a souvětím, s tím i souvisí téma sloves. V matematice již všichni pracují se třetím dílem. 

Koukněte na fotky

sobota 22. duben

Chválím tě Země má… (33. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Úterý samostatné. Po předlouhé mrskačce zas bez rodičů. Binec k zavěšení a hle, nástroje bité, bicí a zvučící. Pánská jízda a taky to de. Třeba bince více, a aj, popelnici do kontejneru rozlámanou, ale kýble barevné k zavěšení na Dvůr. Venku lépe vše, ale teď lépe chutná. Odpočívat neumí ani dospělí, natož děti. Snad do jurty neprší! Předškolní připravenost pracovní nástroje obkreslující, pevná pomalá ruka.

Ve středu jsem šli (i se Stodoláčkama) na celé dopoledne na průzkum části lesa, kam se tak často nedostaneme. Nahoru do kopce směrem k panence Marii a pak dolu přes padlé stromy do krásného údolí s mnoha kopečky, kde jsme zdálky vypadali jako hobití výprava. A že to byla pořádná výprava, s nástrahami, ale i dobrodružstvím!

Čtvrteční sluníčko přálo našemu výletu do Lesní zoo. Kolik my toho stihli zažít!  Vlekem do Prahy, z Prahy busem do Malé Chuhle a výšlap nahoru k zoo. Cestou jsme objevili studánku s pramenitou čistou vodou. O pár kroků dál v altánku zase mrtvou sovičku- nahlásili jsme to potom vedoucímu v zoo. No a samotná Lesní zoo? Viděli jsem jeleny, daňky, muflony, lišky, mývaly, divoké prase, sovy, havrany, bažanty a další. A v celém chuchelském háji je navíc spousta hřišť, kde jsme si pořádně vyhráli. I na vlak pak včas dorazili. Jen to jeho zpoždění…
 
V pátek jsme oslavili Den Země. Řekli jsme si, proč je pro nás Země důležitá, co pro nás znamená, z čeho všeho se skládá, co na ní máme rádi. A poděkovali jsem jí za to vše sběrem odpadků. Nasadili jsme rukavice, vzali velké pytle a vydali se sbírat, co na zem nepatří, co jiný třeba nevědí nebo je jim to jedno. Nám ale ne. „Chválíme tě Země naše, tvůj žár i mráz, tvá tráva zelená, dál vábí nás…
 

 foto

20. stránka z celkem 83« První...10...1819202122...304050...Poslední »