Aktuality

pátek 11. leden

Leden u Brouků

  • Škola

Tříkrálový týden u Brouků jsme začali písní. Přišli za námi školkáči ze školky Jeden strom. Zazpívali nám a my jim dali nějakou dobrotu. Máme od nich K+M+B 2019. Na výtvarce jsme se tomuto tématu věnovali dále. Zkoušeli jsme kreslit obličej z profilu. V úterý jsme vyrazili na propracované představení do Minoru na Sněhovou královnu. Divadlo bylo plné hudby, zpěvu i zajímavých scén. 

Týden byl věnovaný i opakování a testování. Brouci psali jak test z českého jazyka i matematiky. V rámci povídání si, jsme projeli celá portfolia, shrnuli jsme si všechny projekty, vzpomněli jsme si na témata z prvouky a adapťáku a zavzpomínali na vánoční besídku. Díky tomu víme, jak bylo uplynulé pololetí naplněné a radostné! 

Tento týden jen jedna fotka. 

pátek 11. leden

Přezkoušení Opičáci:-)

  • Škola

Druhý týden v tomto roce jsme měli hned v pondělí krásnou návštěvu. Navštívili nás tři králové. Asi se jim však nechtělo samotným, vzali s sebou tedy králů celou smečku:-) V tomto týdnu jsme měli před sebou ještě jednu návštěvu, a to z Asociace domácího vzdělávání. Moc jsme nevěděli, co nás čeká, připravili jsme se tedy raději na vše. Vše jsme nakonec krásně zvládli. Děti dokázaly hezky mluvit o našem hmyzím projektu a rády se pochlubily svými učebnicemi. Zároveň jsme se ale stihli i posunout zase o kousek dál. Naučili jsme se hned čtyři nová písmena (C,Č,Z,Ž). V učebnici se nám daří číst už celkem dlouhé články a dozvídáme se tedy spoustu nových informací. 

V matematice se postupně všichni dostáváme v počítání k číslu 12. Během tohoto týdne jsme si hlavně připomněli, co je to klidná a samostatná práce. Vánoce nám daly zabrat a ne každému se chtělo zase zpátky „do lavice“. Nakonec to samozřejmě všichni zvládli. 

Během týdne jsme si místo ranního rozcvičení začali zpívat. Připomněli jsme si písničku Já jsem muzikant a naučili jsme se Nepořádného krtka. 

Na tělocviku jsme pokračovali s trénováním rovnováhy a ovládáním svého těla. Tentokrát jsme si otočili lavičku a hráli jsme si na akrobaty na kladině. Všechny děti krásně dokázaly přejít kladinu několika nelehkými způsoby. Složitější cviky jsme si nechali na příští týden. Když už jsme v tělocvičně, rádi si totiž také jen tak zařádíme při hrách a to nám zabere dost času. 

V prvouce jsme se seznámili s vynálezy, které nám pomáhají v každodenním životě a představili jsme si proces, který probíhá ve vynálezcově hlavě od chvíle, kdy dostane nápad. 

Tady se můžete podívat na FOTKY.

pátek 11. leden

Prďáci před přezkoušením

  • Škola

V druhý lednový týden jsme se s Prďáky opřeli do opakování, ověřování znalostí, kompletace portfolií, ale i nových témat. Chtěli jsme být připraveni na blížící se přezkoušení. V českém jazyce jsme se věnovali vyjmenovaným slovům po M a opakování. V matematice jsme se seznamovali s geometrií- rýsovali jsme přímky, učili se je označovat, přenášeli na ně dle zadání úsečky jak pravítkem, tak kružítkem. Poměřovali jsme délky úseček a pracovali s centimetry a milimetry. V prvouce jsme se ponořoli do slepých map Evropy a ČR. Snažili jsme se v mapě Evropy najít Českou republiku a její okolní státy, orientovali jsme je dle světových stran a zjišťovali jejich hlavní města. Do mapy ČR jsme se snažili přenést všechna krajská města. Na tom budeme ještě pracovat. Pročítali jsme si fotokroniku I. pololetí, abychom mohli vyprávět o tom, co jsme zažívali. Začali jsme si společně prozpěvovat novou zimní písničku- Grónskou od Jaromíra Nohavici. Na burze básniček jsme vybrali novou lednovou o mrazíkovi. V úterý jsme si užili divadelní představení Sněhová královna v Minoru.  Anglický den běžel ve dvou liniích. Pro část dětí to byl den důležitého pololetního přezkoušení. Ti, které pololetní hodnocení teprve čeká, se vydali na dobrodružný výlet zimní krajinou. Ve smíšených družstvech napříč třídami jsme si užívali zimních radovánek, jako byla stavba obřího sněhuláka, brouzdání ve sněhu, pozorování a vytváření stop nebo jen kochání se krásně zasněženým lesem, ale také hledali indicie a sestavovali anglické věty. Moc jsme si to užili a po teplém obědě nám ani nevadilo, že už zase sedíme v lavicích a předvádíme anglický rozhovor. Prďáci si ho doma krásně připravili.

Koukněte na fotky

čtvrtek 10. leden

Angličtina u Brouků 9.1.

  • Škola

Katerina´s group:

Po milém povánočním přivítání, jsme si prošli ukoly od těch, co je přinesli. Velmi povedené prezentace mi udělali velkou radost. Potom jsme se rovnou vrhli na novou látku. Formou hry a soutěží jsme se seznámili s possessive pronouns – nejvíce s následujícími druhy : my, your, his, her a their. Vysvětlili jsme si fungování  „´s“. V třetím bloku jsme dokoukali náš film WONDER – kde jsme si ještě jednou uvědomili jaké dobré skutky bychom měli konat. 

Milena´s group:

Na první novoroční angličtině jsme se zaměřili na opakování. Děti si napsaly diktát s vánoční tématikou, který zvládly velmi dobře, plus krátký test na porozumění a gramatiku („When“, „Whose“ , „Who“ otázky, datumy, témata rodina a Vánoce). Porozumění jsme dál procvičovali formou hry „Pretend you are“ Santa Claus leaving presents, reindeer building a snowman, Santa stuck up in the chimney, catching a snowflake on your tongue etc..Děti ukázaly nejenže velmi dobře rozumí, ale také jsou skvělými herci :-) .
V gramatice jsme se pustili do opakovaní sloves v čase přítomném prostém a průběhovém. Řekli jsme si, jak tyto dva tvary odlišujeme a procvičili si oba tvary na otázkách a odpovědích. 
Nově jsme si otevřeli téma „New year“, se slovní zásobou: Happy New Year, cheers, kiss,  celebrate, chime, sing, friends, dance, bell, clock, resolution, countdown, midnight. Mluvili jsme o novoročních předsevzetích a rekapitulovali jsme loňský rok (kolikáté jsme slavili narozeniny, koho nového jsme potkali, jaká místa jsme navštívili). Děti odprezentovaly své deníky dobrých skutků „Kindness journals“, při kterých nás ohromil Jimmy nejen originalitou a samotnou prezentací, ale také množstvím skutků, které v prosinci vykonal. 
Happy New Year 2019!

neděle 06. leden

Novoroční shledání (17. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Ve čtvrtek jsme se po Vánočních prázdninách sešli plni sil a nových zážitků. Nejvíce ze všeho dostaly zabrat naše mluvidla, kterými jsme se snažili co nejpřesněji popsat všecky dary, které jme našli pod stromečkem, a také uši, které zase nasávali všecky novinky a zajímavosti z oslav Štědrého dne. Zkusili jsme si také jeden štědrovečerní zvyk, a to hod bačkorou zády ke dveřím. Dvě bačkory nám sice omylem přistály na stole, ale díky tomu jsme zjistili, že hodit něco za záda, nebývá vždy tak jednoduché!

pátek nás potěšil napadaný sníh, a tak jsme se všichni vybavili boby a zamířili na kopec. Když jsme se vrátili do jurty, začali jsme chystat dort. Hráli jsme si na to, že máme všichni narozeniny. A tak jame si z upečeného perníkového korpusu každý vykrojili malý dortík, ozdobili ho čokoládou a sypáním a zapíchli do něj svíčku. A jestli měl opravdu někdo z nás narozeniny, to můžete hádat :+)

 

 

 

Foto ZDE

neděle 06. leden

K+M+B+2019 (17. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Ve čtvrtek jsme našli Dvoreček pocukrovaný, radovali jsme se ze sněhu, radovali jsme se ze shledání. Tužili jsme stará přátelství v novém roce, vyběhli na známá místa v lese, zkontrolovali nadílku pro zvířátka a v jurtě jsme pak vyráběli koruny na tříkrálový průvod. 

Pátek 3králový. Setkáváme se na sněhovém polštáři. Krmíme koně královskou snídaní. Jezdíme na bobech, šlapeme v královských korunách do kopce po Burešově stezce. Zpíváme lesním zvířatům. Koledujeme a jsme zváni dál. Chováme se jako na návštěvě. K+M+B+2019. Šlapeme na oběd. V šatně nás vítá sýkorka koňadra. Poletuje pod stropem a pak zmizí dveřmi, ve kterých překvapeně postáváme. Čtem si o šišlání, které potkalo hada. Uklízíme červenou kuchyňku. A stavebnici. Předškolně pracujeme se zápisníkem.

 

sobota 05. leden

Raraší Vánoce pokračují!

  • Rarášci

V dobrém jsme se sešli, jen letmo, na dva dny. Mysleli jsme, že budou takové dny hrací, zpomalené, povánoční, novoroční. No, já nevím, proč jsme si to mysleli :-)

Hrací a novoroční ano, ale! hlavně ještě pořád vánoční! Ježíšek totiž myslel i na Rarášky a ve školce jsme našli dárky! A víte co tam bylo? Tak na fotkách je to vidět, ale pro jistotu: dalekohled a musíme uznat, že je skvělý a hlavně se jím fakt dívají do daleka, nějak to jde líp nebo co…Pak taky nakličovač semínek na zdravé svačinky! A balíček semínek. Hned jsme je propláchli a zalili a díváme se, co se stane…dneska už mělo mungo malé klíčky! A pak jsme taky dostali hamaku!!! A budku pro ptáčky a krmítko! Krmítko jsme začali dneska stloukat a šlo nám to. A aby toho slavení nebylo málo, Davídek slavil narozeniny. Všichni jsme mu popřáli hodně zdraví, Davídek sfoukl svíčky a všichni jsme si pochutnali na báječném dortíku.

Tak na to, že jsme byli ve školce jen dva dny, se toho tedy seběhlo moc. Mějte se krásně, novoročně, zasněženě, mrazivě. Konečně.  

Na ty naše krásné dny se můžete podívat tady

sobota 05. leden

Hurá na sníh

  • Školka

Sešli jsme se po vánočních svátcích ve školce až ve čtvrtek a byl to den nabitý emocemi. Děti se hned přišly pomazlit, od rána vyprávěly, jak prožily vánoce, kde byly a co jim nadělil Ježíšek. Místo pod stromečkem v herně ale zůstávalo prázdné…někteří se osmělili a ptali se, jestli ve školce ten Ježíšek taky byl, jiní ostřílení řekli, že jsme ty dárky určitě „schovali do aťasu“. Ještě chvíli jsme je napínali ale před obědem jsme se už všichni obdarovali. Dárky byly zabalené opravdu důkladně, takže hezké chvíle jsme si užili už jen při dobývání se do dárku. Děti vydržely celou dobu hádat, co se uvnitř asi skrývá a vymýšlet, jak využijí ke hře i ten samotný obal. Výborná zábava! Nakonec jsme pod stromečkem našli svítíci globus, nástěnnou mapu světa se spoustou přiřazených obrázků, to abychom mohli založit náš badatelský koutek. :-) Hodit se nám bude i třetí dárek – nový dalekohled. A nesměla chybět knížka – tentokrát nová úžasná od Petra Stančíka H2O a tajná vodní mise. 

A když ty dárky dáte dohromady, vznikne vám jediné – vzhůru do přírody, vzhůru do světa, koukejte se s očima dokořán! A do přírody jsme se vydali hned v pátek a užívali si sníh plnými doušky. Předtím jsme si ale ještě stihli povyprávět o Třech králích a vyrobit si pořádnou královskou korunu na pondělní průvod.

Na fotky se podívejte ZDE

 

sobota 05. leden

U Prďáků do Tří králů

  • Škola

Vánoce už skoro skončily, ale ještě malý kousek do  Tří králů zbýval, když jsme se po prázdninách potkali s Prďáky ve škole. Dva dny nám stačily k bohatým zážitkům. V jednom z nich jsme si při čtení textu o Vánocích a dalších Vánočních svátcích zopakovali, jak rozumíme textu a zda jsme schopni do něj správně doplnit spojky. Přitom jsme stihli „projet“ slovní druhy, vysvětlit si u sloves časování, číslo a osobu a v souvětích hledat počty vět podle počtu sloves. Potom jsme se vrhli na psaní novoročních předsevzetí ( to jsme zvědaví, jestli je dodržíme). Pekli jsme i tříkrálové věštící hvězdy /  takovou podobou japonských koláčků štěstí/, u kterých jsme museli používat i matematiku ( narýsovat na těsto čtverce o zadané velikosti strany), oslavili Ály narozeniny a pustili se do malování obrázku Tří králů. Na jeden den až dost! 

Nový rok ve škole jsme započali anglickým dnem. Poté, co jsme se krásně protáhli s Robem na tělocviku, jsme si zavzpomínali na Vánoce a zhodnotili je v anglickém rozhovoru, jehož osnovu (3 otázky a 3 odpovědi) jsme si vzali na procvičení domů. Slovní zásobu jsme si procvičili v Bingu a dále jsme si povídali o typických pokrmech české štědrovečerní večeře a britského vánočního oběda, ke kterému máme v učebnici článek a poslech.(Nová slovní zásoba: a lunch, roast potatoes, gravy, figgy pudding) A jak jsme si tak povídali, venku začalo hustě chumelit. Prďáci začali spontánně zpívat písničku  A Snow flake, kterou už umíme z minulého roku, a k té jsme přidali oblíbené Jingle bells. Zimní sváteční atmosféru jsme na závěr dovršili přáníčkem k novému roku. Jak jsme je ozdobili? Přeci sněhovou vločkou. Za angličtinu Vám přejeme Happy New Year and a lot of snow! 

Koukněte na fotky

 

pátek 04. leden

Mazáci v novém roce

  • Škola

S úsměvem na rtech jsme vstoupili do nového roku a s chutí jsme se vrhli do práce. Tento týden to sice byly jen dva dny, ale pořádně naplněné, tentokrát matematikou, češtinou a  tělocvikem. Po téměř dvoutýdenních prázdninách to byla pořádná změna. V příštím týdnu nás čeká přezkoušení a tak ladíme portfolia, kompletujeme naše výtvory, děláme pořádek v boxech, ve třídě i na nástěnkách. Do nového roku musíme mít čisto a vzdušno, aby se nám dobře pracovalo a bylo nám spolu i nadále hezky a na to se těšíme. 

21. stránka z celkem 139« První...10...1920212223...304050...Poslední »