Aktuality

pátek 22. červen

Návštěva, roztančený les, zpěvy a bubliny a oslava (41. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme byli na návštěvě u Vojty. Všichni jsme se sešli na nádraží a vyrazili jsme za Františkou a Vojtou, kteří nám udávali směr. Ten den bylo opravdu nádherné počasí a mi jsme se cítili jak na prázdninách. U Vojty na zahradě jsme skotačili v bazénu pod třešní. Třešně nám málem padali až do pusy. Petra Nožičková nám upekla dobrý koláč a natrhala pro nás třešně z jejich stromu. Stázka ten den oslavila svoje narozeniny a místo dortu sfoukla svíčky na melounu. A tak jsme se v teplém počasí osvěžili. Po obědě na zahradě jsme vyrazili směr Halouny k památnému dubu u kterého podle legendy spočinul sám český král Karel IV. Od dubu jsme šli přes polní cesty obloukem kolem hřbitova a Kristova křížku až jsme došli na hřiště pod lesním divadlem. Ještě jednou děkujeme Petře Nožičkové za pozvání, pohoštění a vřelé přijetí na jejich zahradě.

V úterý jsme rozezpívali a někteří i roztančili les za zvuků Anežčiny kytary. Přípravy na předškoláckou slavnost už vrcholí, a tak jsme den strávily pod velikou skluzavkou. Zakopali jsme mrtvého koloucha a přinesli mu pár kytiček pro ozdobení hrobečku. 

Ve středu jsme dopoledne „ukuchtili“ směs na bublinování :-) S ní jsme pak vyrazili do lesa, kde jsme se snažili dělat veliké bubliny za pomoci provázku a dvou klacků. Občas se povedly, ale k dokonalosti jsme recept dovedli až odpoledne Na dvorečku. V dnešní výpravě byla opět zahrnuta návštěva vývratů, kde jsme se potkali s habráčky.

Ve čtvrtek / Letní slunovrat 12.05h, nejdelší den v roce / jsme se spojili s Habrováky a vyrazili společně posvačit do lesa. Po svačině jsme zavítali k vývratům a věnovali se přípravě na rozlučku s našimi předškoláky. Po obědě a odpočinku jsme se skropili vodou z hadice, abychom se zchladili od velkého vedra.

V pátek jsme se opět vydali na místo, kde se bude konat slavnost. Tam jsme se věnovali zdobení prostoru, zpívání s kytarou a nebo si jen tak hráli. Odpoledne po odpočívání jsme oslavili narozeniny Nataniela. Ten se s námi podělil o výborné domácí košíčky, a my mu za to popřáli vše nejlepší a krásné léto.

 

Fotky z tohoto týdne si  můžete prohlédnout ZDE

čtvrtek 21. červen

angličtina u Mazáků 20.6.

  • Škola

Poslední angličtina Mazáků v budově školy byla ve znamení dokončení poslední lekce v Happy House učebnici i sešitě. Zopakovali jsme si všechna zvířata, která bychom měli umět (a mouse, a dog, a cat, a crocodile, a shark, a bird, a snake, a tiger, a horse, a duck, spoustu dětí umí i další, jako například a dinosaur). Potom jsme se věnovali opakování starších slovíček (zejména barvy, oblečení a některé číslovky). Procvičili jsme pokyny „wash your hands“ „wash your face“ „brush your hair“ „brush your teeth“ „jump“ „dance“ „clap“, „sit down“ „stand up“…otázku „Can you see…(a bird)?“ s odpověďmi „Yes I can“, „No I can’t“ a otázku „What’s this? s odpovědí „It’s a…(bird)“. Opakovali jsme i předložky „in“ a „on“ a procvičili je při několika hrách. Nově přidanou slovní zásobou je „on land“ a „in water“, když jsme si povídali o tom, kde jaké zvíře žije. Příští týden nás čeká výlet, kterým uzavřeme naší roční společnou cestu, na které nás toho nepotkalo málo :-)

neděle 17. červen

40.týden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme vyšli do lesa k vývratům abychom se věnovali naší loučící slavnosti s předškoláky. Objevili jsme mrtvého malého koloucha a tak jsme s dětmi po rozjímali nad pomíjivostí života a o smrti.  

V úterý jsme se vypravily na výlet do Chuchelského háje. Vyrazili jsme vlakem do Radotína a z Radotína autobusem do Malé Chuchle. Odtud jsme se vypravili po turistické značce vzhůru do háje zeleného. První zastávka byla u studánky, kde nás ke smočení nohou zlákaly kamenné kaskády s tekoucím potůčkem. Zhodnotili jsme, že už máme mokré téměř vše, a proto byl nejvyšší čas vyrazit pozorovat lesní zvěř do místní ZOO. Měli jsme štěstí. Akorát, když jsme dorazili, daňci, jeleni i mufloni dostávali k okusování listnaté větve, a tak jsme měli čas pozorovat je z blízka. Poobědvali jsme uprostřed zvěřince, pohráli si na hřišti a vyrazili zpět do Řevnic. Cesta byla mnohem tvrdší než ta naše v lese (pár z nás to otestovalo při běhu na vlastní kůži). Vše nám krásně vyšlo a dole na přechodu k chuchelskému nádraží jsme si mohli hrdě prohlédnout kopec, který jsme dnes zdolali.

Celou středu prolil déšť! Bylo to bezva! Posilnili jsme se v jurtě muffinky od Esterky, která měla narozeniny (děkujeme!), natáhli jsme holiny, pláštěnky, vybavili se lopatkami a vyrazili pochodem potokem vchod. Krásně nám všem nateklo vrchem do holin, stavili jsme hráze, šplouchali jsme po sobě a náramně jsme si to užili. Odpoledne jsme pak kapky deště vyměnili za kapky tuše, kterými jsme si ozdobili motýlky z papíru od Esterky (od Zuzky). Sladká tečka dne byl dort od Toníka, který měl svátek (děkujeme!).

Ve čtvrtek jsme vyrazili do lesní galerie a pak cestou do kopce až do míst kam nikdy nechodíváme. Ten den nás nohy nesli a mi si zvětšili náš akční rádius. Na oběd jsme se vrátili až později odpoledne, pěkně vyhladovělí a spokojený.

V pátek jsme se vydali k vývratům, kde se připravujeme na slavnost loučení s předškoláky. Tam si každý našel činnost podle chuti. Někdo si hrál u ostatních vývratů, někdo plácal z bláta lesní koláčky a někdo jen tak skotačil. Pak nám ještě zbyl čas si zazpívat s kytarou. Děti sami začaly během písniček předvádět text (nejlépe to asi šlo s písničkou Čáry máry ententýky).

neděle 17. červen

Brouci na Karlštejně!

  • Škola

U Brouků je znát, že se školní rok chýlí ke konci. V pondělí jsme dali dohromady portfolia a tak jsme se pěkně zamysleli nad tím, co všechno jsme se za ten rok učili, co všechno jsme zažili. Celým týdnem nás provázelo opakování jak z češtiny tak matematiky. Z matematiky si Brouci napsali závěrečný test :-) bylo na něm znát, že už jsou dost unavení celým rokem. Tak nevím, jestli ty vysvědčení ještě nepřepíšu :-D Určitě ne, ve čtvrtek jsme totiž vyrazili na Karlštejn a já měla s sebou bandu skvělých, zvídavých a naslouchajících dětí! Byl to skvělý výlet a děkujeme i skvělému panu průvodci. Fotit jsme mohli jen v exteriérech, tak z kaple sv.Kříže nám zůstává v hlavě vzpomínka. Karlštejn je rozhodně okouzlující a když si k tomu přidáte představu, že tam Karel IV. opravdu byl, žil, chodil a modlil se… tak WOOOAAAW! 

Ve středu jsme v rámci anglického dne koukali na film Plastic Ocean. Za zprostředkování promítání patří díky Petře Roberts. My máme určitě téma na další diskuze! 

Brouci na Karlštejně

neděle 17. červen

Užít si předškoláky

  • Školka

Tento týden byl ve znamení předškoláků, tak, jak jsme si řekli. Prostě to jsou děti, kterým za chvíli skončí období bezstarostného hraní ve školce a my chceme, aby si tu dobu užili a my s nimi. Tvořili jsme společně tak, aby jsme měli vše přichystáno na závěrečného Loučení. Dotvořena a ozdobena je jejich kniha, ušili si kapsičku, vytvořili knoflíky na ní. Povídáme si s nimi, tolerujeme jejich řádění, je jich fakt plná školka!

V úterý jsme se  k tomu stihli ještě navíc hrozně zmazat v loužích. Tentokrát jsme jejich hloubku opravdu neodhadli, takže překvapení plných holinek na sebe nenechalo dlouho čekat. Uznáváme, že jste z nás asi doma museli mít „radost“ ale kolikrát v životě se člověku stane, že vezme plnou holinku a vyleje z ní proudem vodu? A třeba taková Laurinka opravdu v louži stát prostě neumí. Když vejde do louže, rovnou si sedne :-) (viz foto). Takže moc děkujeme za vaši toleranci, když se tak zamyslíte, řekněte si, kolikrát jste to v životě zažili vy? 

Tobík s Kubíkem oslavili společně pánské narozeniny a kromě výborných dortů a pěkných přání, které už školkáči opravdu umí sesmolit, tu byla i velká pohoda a spoustu tance a hudby.

Na foto se podívejte ZDE

neděle 17. červen

Dobytí Černošické vyhlídky

  • Rarášci

Poslední dny a týdny jsme pilně trénovali na naši společnou výpravu a závěrečný Raraší výlet. A než jsme se nadáli, zbylo nám už jen posledních pár dnů, abychom ty nožičky rozhýbali a připravili se na naši cestu za dobrodružstvím aneb JAK RARAŠI DOBYLI ČERNOŠICKOU VYHLÍDKU. Vše začalo v pátek v 8 hodin a 15 minut u Černošického kostela. Plni sil jsme se vydali vzhůru. Centimetry a metry nám postupně ubíhaly pod nohami. Tu a tam se některý s průzkumníku vydal jiným směrem, aby vyzkoumal, zda cesta, kterou jsme si zvolili je opravdu ta nejlepší. Po necelé hodině se před nám rozestoupil les a otevřel se nám neopakovatelný výhled na řeku Berounku, Černošice, Lipence a rozlehlá pole, louky a les. Jsme tu! Nadšení, spokojení, zpocení ale hlavně usměvavý. Žádný průzkumník a dobyvatel nezůstal pod vrcholem. Všichni jsme zdárně vyšlápli nahoru bez sebemenšího zaváhání. Celým údolím se nesl náš radostný křik a pozdrav AHÓÓÓJ! Slyšeli nás až u školky, stejně tak jako my jsme slyšeli školkáče, kteří nás zdravili a mávali nám jako malí mravenečkové v dáli. A co teď? Bez odměny by to přeci nešlo a to jak té sladké, kterou měli zdatní ošetřovatelé po kapsách, tak i v podobě hraní si, dovádění a užívání si radostných chvil na přilehlé louce, v borovicové oboře a u koňských ohrad. Tam jsme dokonce objevili i zralé třešně, které nám vykouzlily i boule za ušima a fleky na celém triku. Už zbývalo jen vrátit se domů, plni dojmů s úsměvem na tváři. Zkrátka už nejsme žádní malí Raráškové, ale pořádní RARAŠI.

 

Na fotky z krásného týdne a našeho výletu se můžete podívat zde

neděle 17. červen

Untitled

Pondělí

Svačina: ovesná kaše s medem, posypkou a meruňkami

Oběd: kuřecí vývar se zeleninou a s kuskusem

steak z mahi – mahi naložený v mrkvovo – paprikovém pestě, vařené brambory, dušený hrášek s kukuřicí

Svačina: chléb s máslem a semínky, zelenina

 

Úterý

Svačina: celozrnný rohlík s humusem, zelenina

Oběd: cizrnová polévka s bylinkami

krůtí roláda s bylinkami a přírodní omáčkou, bramborový knedlík, dušený špenát

Svačina: chléb s máslem a sýrem Tilsiter, ovoce

 

 

Středa

Svačina: pohankové pukance s jogurtem a meruňkovým džemem, ovoce

Oběd: staročeská česnečka s celozrnnými krutony

dalmatské čufty s rajskou omáčkou, dušená rýže

Svačina: chléb s domácí celerovo- mrkvovou pomazánkou

 

 

Čtvrtek

Svačina: chléb s domácí tuňákovou pomazánkou, zelenina

Oběd: gulášová polévka

těstoviny s kuřecím masem, žampiony a smetanou

Svačina: cereálie s čerstvým mlékem, ovoce

 

 

Pátek

Svačina: houska s máslem a sýrem nebo medem, ovoce / Prďáci a Brouci vlastní do krabičky

Oběd: zeleninový vývar s těstovinami a pažitkou

domácí buchty tří chutí: makové, tvarohové, povidlové, mléko od kraviček

Svačina: zeleninový chlebíček

 

 

 

Každý den je pro děti k dispozici slazený i neslazený ovocný čaj nebo voda.

 

neděle 17. červen

V lese jsme jako doma! (40. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí je ráno jako zařezané. Po víkendu držíme asi bobříka mlčení. Cesta vlakáčů přes louku zahrazená, ale přes les to jde. Na dvorečku se vytváří hliněná zvířátka. Se Stodolou stoupáme do stráně a objevujeme mrtvého kolouška. Mečujeme se pěnovými meči, i holky. Cestou zpět potkáváme houby. Nesbíráme je, i když jsou některé jedlé. Čtem o mravencích a odstrojujeme májku. Pentle smotáváme po jedné aby šly zas použít. Pojídáme třešně.

Úterý. Stoupáme korytem proti proudu potoka. Po vrstevnici scházíme k mrtvému kolouškovi. Od včerejška má o dost míň srsti. Je nám líto nechat ho tak napospas kovově zeleným mouchám a pohřbíváme ho. Z nalezeného drátu montujem kříž. Z kamenů vztyčujem mohylu. Trefujem se šiškama do plechovek. Pak jdeme k vývratům a chystáme se na slavnost. Zpátky jdeme po proudu, Kejná je místy hlubší a teče nám vrchem do holínek. Sušíme se kolem jurt. Dočítáme mravence. Stavíme z kostek, kopeme vypalovací jámu na místě májky. Dojídáme třešně.

Středa mokrá, jeden z mála letošních jarních dnů, který nám propršel. V jurtě je útulno a zatopili jsme si! Plníme kruhový prostor hudbou až po vrchlík a pak už se bojíme, že něco praskne, tak radši vybíháme ven. Bezva dešťový den.

Ve čtvrtek hněteme po ránu hliněné figurky a už si je představujeme v naší podzemní peci. V lese je chladno, potok plný, voda průzračná. Chceme cestou opravit bunkr, ale všechno nějak podkluzuje a padá. Trocha neúspěchu se snese. Odpoledne věnujeme chvilku záhonkům, rybíz je ještě kyselý.
 
V pátek se vydáváme do Červené rokle osvěžujícím korytem potoka. Objevujeme poklady lesa, které se mění v naše kouzelné hůlky a meče. Našli jsme si pak krásné místečko, kde jsme si procvičili barvičky, části těla a pořádně se protáhli při hře Twister. Kdo zrovna nehrál, vyráběl si barevný větrník, který se za chůze krásně sám točí! No a odpoledne jsme oslavili ve wigwamu Pavlíkovi 5. narozeniny a daly si výborný mrkvičkový nadýchaný dort!
 
Fotografie z celého týdne se můžete prohlédnout  ZDE 
 
dvorecek
 
 

pátek 15. červen

Prďáci v kolotoči opakování a přezkušování

  • Škola

Červen s sebou přináší čas opakování a přezkušování. My, s Prďáky, jsme do tohoto kolotoče vpluli týdnem od 11. června. Od pondělí do pátku jsme psali testy, opakovali, opakovali a opakovali. Není toho moc, co by se dalo napsat jiného. Svou pozornost jsme obrátili hlavně k českému jazyku a psaní diktátů, v matematice k procvičování slovních úloh a násobení do 10, v prvouce jsme si oživili lidské tělo, téma vody, bezpečné jízdy na kole a v autě. Výjimkou byla středa, kdy jsme si společně s ostatními dětmi, díky Petře Roberts, pouštěli film A plastic ocean. Silné ekologické téma o znečištění oceánů nás zasáhlo, hodně jsme si pak povídali o tom, co dělat proto, abychom sami vlastním jednáním ovlivňovali množství odpadů na Zemi. Diskuze byla nekonečná a my víme, že se k tématu určitě ještě vrátíme. A v pátek jsme stihli sít trávu na zahradu :-) A čtyři  z nás už mají přezkoušení za sebou. Tak jim zatleskejte!                                                                                                                                                            Během anglického dne jsme si připomněli látku, kterou jsme probírali před odjezdem na školu v přírodě a napsali z ní předem ohlášený test. Prověřili jsme tak slovní zásobu týkající se těla, dosazování do vět tvořených slovesy to be a to have got ( 3. os. č.j. čas přítomný) , předložky in, on, under a porozumění textu. Ukázalo se, že je třeba oživit i psanou formu slov označujících barvy, nad kterými někteří váhali. Uvedenou gramatiku budeme nadále probírat a rozšiřovat. S většinou Prďáků se podařilo v druhém bloku test projít a  zastavit se nad chybami a problémy. Třetí blok jsme věnovali prohlídce obrázků našich „strašidelných hradů“ a nácviku říkanky The  Haunted castle. Ukázali jsme si na ní rozdíl mezi neurčitým  a určitým členem ( a/the). Zahráli jsme si také hledací hru Cold, warm, hot a vylepšily ji otázkami  o hledaném předmětu (Is it small? Is it brown? Is it in a pencilcase?….).

S Heather se děti věnovaly tématu Wild animals.

Koukněte na fotky

pátek 15. červen

Mazáci ve světě prezentací

  • Škola

V pondělí jsme absolvovali výlet na Kazín, podnikli přehlídku kamenů a započali v neutuchajících dokončovacích pracech, korunovaných velkým úklidem vily. Zabrousili jsme do mínusových čísel a povyprávěli si o teploměru. Soustavně probíhaly prezentace dětí, díky kterým jsme o mnoho informovanější. Věděli jste, že i dům se může cítit osaměle a může svého pána pronásledovat tak dlouho, dokud mu majitel neslíbí pravidelné nedělní vycházky? Že i namalované kolo se může ztratit? Tušili jste, že když máte 7 myších dětí, musíte před spaním vypravovat 7 pohádek? Že i dospělí si mohou hrát jako děti? Že se elfka může vcelku snadno dostat do sloní nohy? Komorník může být tak zmatený, že vám místo lívanečků naservíruje hořící trenýrky? My už to díky prezentacím PŘEČTENÝCH KNIH dobře víme. Díky prezentacím HMYZU, jsme se naopak (a mimo jiné) dozvěděli, že mravenci při svatebním letu získá mravenčí královna zásobu spermií na celý život; sršeň mandarínská je největším druhem sršně na Zemi a svým jedem dokáže zabít i oslabeného člověka; morpho peleides dokáže kmitáním křídel odradit nepřítele; krtonožka dokáže být pořádným škůdcem; strašilky mají skvělé mimikry; larva motýla se nazývá housenka; včely mají 5 očí… Během prezentací se nestačíme divit, doptávat a vstřebávat. Velký klobouk dolů. 

Nutno podotknout, že děti rozjely obrovskou soutěž v dokončování učebnic, takže ranní příchody do vily 15 minut před ranním kruhem vypadají asi takto: Hlouček dětí usazený mezi hrstkou sundaný židlí intenzivně pracující na písankách, matematikách a čítankách, tvrdě odmítající jakoukoli přestávku! Na oběd je musíme honit, o přestávky je musíme prosit. Zato děti neustále prosí nás o možnost pracovat na svých úkolech a tajně se po vyučování vkrádají do tříd, aby zde mohly tempem blesku dokončovat cokoli, co může do zítra počkat. To jsem blázen….

No a pátek? Sladký pátek. Narozeniny Aničky a Majdy Pawlicových naše chuťové pohárky pohladily čokoládou a malinami. Porce dortu byly rychle zhltnuty aby… aby se mohlo dál pokračovat v práci na učebnicích.

Doufám, že alespoň víkend u našich dětí proběhne v klidu. Dobrá rada pro rodiče: Ideálním trestem se v tomto týdnu zdá být zákaz učení ;-)

Koukntěte na FOTKY.

21. stránka z celkem 120« První...10...1920212223...304050...Poslední »