Aktuality

sobota 27. duben

Mazáci v Minoru a na Vyšehradě

  • Škola

V úterý jsme oslavili Den Země výletem na Vyšehrad, kde nás čekalo mnoho aktivit, při kterých jsme si mohli vyzkoušet svoje znalosti, zejména o třídění odpadu. Kromě třídění plastu, papíru a skla jsme například zjišťovali, co všechno je bioodpad, zda ho poznáme čichem či hmatem, který patří na kompost. Také jsme si povídali o tom, jakými způsoby se vyrábí elektrická energie a vyzkoušeli jsme si, kolik elektřiny dokážeme vyrobit za jednu minutu jen pomocí síly vlastního těla. Hodně nás zaujalo foukání obřích bublin. Zda byly vyrobeny z ekologických a lehce odbouratelných surovin, to jsme se bohužel nedozvěděli. 

V pátek jsme vyrazili do divadla Minor na představení Polní žínka Evelínka. Nové představení na námět Františka Nepila. Bylo léto, slunce žhnulo nad hlavou, že žita až praskala….představení jsme si jako vždy užili a protože byl pátek, nečekalo nás už žádné učení a mohli jsme se těšit na víkend. 

Jak jsme se měli se podívejte ZDE

pátek 26. duben

Čištění (33. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí velikonoční.

Úterý. Cesta vede vzhůru. Ale naše srdce ne. Zůstáváme viset v úbočí. Houpeme se na houpačce a zápasíme po dvou, až se práší. Čteme pohádky a pracujeme se Zápisníky.
 
Ve středu jsme vylétli na louku jak ptáčata a v různých sportovních disciplínách jsme se proměňovali v gepardy, klokany, hady a kobylky. Odpoledne jsme začali vysvobozovat náš lezecí strom z šípkového zajetí.
 
Ve čtvrtek Ó Matko Země jsme tě chtěli potěšit a oslavit. Ulevili jsme přírodě v blízkém okolí od nevyžádaných pokladů. A pár pytlů to bylo. Děkujeme pomocným rukám maminek :)
 
Pátek bláznů svátek a taky Den otevřených branek. Přivítali jsme a provedli Dvorečkem spoustu zvědavců a přitom jsme zaseli hrách, špenát, kedlubny, mrkev atd. V lese zatím olympionici trénovali hod na cíl a ručkování po laně.
 

FOTO

středa 24. duben

Včelky samotářky (32. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

 V pondělí jsme se vypravili do pražského divadla Alfred ve dvoře na představení Černá paní (http://www.alfredvedvore.cz/cs/program/o-cerne-pani–tereza-ricanova?pid=648&bck=program). Byl to horor! Tedy jen žánrově. Jinak se nám to moc moc líbilo. Představení nás pobavilo, trošičku jsme se báli a nakonec jsme si i zazpívali. Po představení jsme si prohlédli kulisy a rekvizity. Zbytek dne jsme strávili ve Stromovce na hřišti s lezecím hradem a tobogány.

Úterní jarní, slunečný den. Vyrazili jsme oslavit Justýnčiny narozky na kopec nad červenou roklí. Moc se to povedlo. Oslavenkyně nam připravila báječné pohoštění. Společně jsme ji popřáli, vytvořili narozeninový obrázek. Robo udělal oheň, Anežka hrála na kytaru, zpívali jsme a hráli si kdo jak chtěl. Cestou zpět jsme váleli sudy. Obědvali jsme venku a odpočívali v jurtě. Ono zas takové teplo nebylo.

Ve středu jsme se vypravili za závoru, kde jsme si na mechových kopečkách dali svačinku a pak se vyškrábali do kopečka a tam Robo rozvěsil lana na prolézání a hamaku pro odpočinek. Pozorovali jsme, jak se vyklíčené žaludy zakořenily a začínají z nich růst malé stromky.

Protože se nám před vchodem do jurty vyrojily včelky samotářky, rozhodli jsme se jim vyrobit domek, do kterého by se mohly nastěhovat, aby nám nenadělaly nějakou neplechu ve dveřích jurty. A tak jsme se ve čtvrtek vydali do bažiny nasbírat roury z rákosí, ze kterých jsme pak vyrobili mini hmyzí domek.

pondělí 22. duben

Pašijový týden u školkáčů

  • Školka

Pašijový týden probíhal i ve školce podle tradice. Bylo tu modré pondělí, žlutý čtvrtek, škaredá středa i zelený čtvrtek. A tak jsme pěkně poklízeli, zdobili vajíčka, pletli pomlázku, usmívali se na sebe a udělali si „zelený“ výborný okurkový salát k obědu. Ale taky tady byl požár katedrály Notre Dame, o kterém jsme si povídali, Tomáš nám ji namaloval i ukázal na mapě v herně a my přimalovali srdíčka a přáli jsme lidem z Francie hodně síly při obnově a taky hodně peněz, protože ty budou potřeba. Některé děti navrhovaly, že by daly své kapesné…

A taky se přihodilo, že nám osení, které jsme si zasadili do květináčků, vůbec nevyrostlo. V 30 květináčcích ani jedna travička. I když jsme se o osení starali, zalévali, dali na sluníčko, aby mělo teplo. A my už naprosto názorným příkladem víme, že občas se v životě stává, že i když se hodně snažíme, pečujeme a přejeme si, může se stát, že se dílo nezdaří. A chce to potom hlavu vzhůru a zkusit to znovu a znovu. A tak určitě zase za rok do toho půjdeme. Krásné Velikonoce!

 

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 21. duben

K velké noci (32. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

 

Pondělí. Do Práglu za kulturou. Jsme zpoždění, tramvaje mají výluku. Do divadla ddobbiihaame. Paní v černém hraje O černé paní. Učí nás rakvičkovou píseň o hyjenách. S Amálkou to dobře dopadlo, bo uměla tvrdě zatloukat. Tatínek se neoběsil. Miminko bychom neprodali. Po obědě na hřiště. Běh Stromovkou na tramvaj. Na vlak.

Úterý. Na louku. Hrajeme na prkýnka. Štafetu. Na perlorodku. Taky trochu fočus. Počítáme vlaky. Čtem logopedický pohátky. Vyprávíme příběhy. V kruhu reflektujeme zážitky a pocity.
 
Ve středu jsme po ránu zpívali o106. Zadělali jsme těsto na jidáše a připravili si ke zdobení vejdunky od Martínka. Vajíčka zdobená kvítky, lístky a travinami, radost pohledět. Jidáše s rozinkami a mandlemi, lahodné, pečení nám opravdu jde. Četli jsme si velikonoční příběh o velké zradě a velké lásce.
 
Zelený čtvrtek. Proč vlastně zelený? Povídáme si při krájení zeleniny. Od Pelichů nám na stole přistál beránek, porcujeme ho na 33 kousků. Hledáme po lese a na palouku, co všechno zeleného se dá přidat do salátu. A je toho hodně :)
 
 

sobota 20. duben

Velikonoce jsou tu!

  • Rarášci

Nevěřily bychom, že jde ještě vše zhustit! Osení, vajíčka, hnízdečka, koleda, termín na krku :-) ! A k tomu hraní, lítání, stavění, bourání, pípání, no je toho všeho moc.

V pondělí jsme si ozdobili jedno obrvejce a můžete ho vidět vedle ranních zpráv! Osení jsme zaseli už před víkendem, ale ono pořád ne a ne začít růst. Pravidelné zalévání pomohlo a první zelené konečky se derou ven, je to zázrak!

V úterý jsme zkusili plést pomlázky a to jsme dost pohořeli. Hlášky jako - mě to nebaví, já si raději koupím hotovou, fakt zazněly od Rarášků, dost jsme se pobavili!

Ve středu se tempo zrychlilo – každý Rarášek se naučil ovládat kapátko a namaloval si speciální kapací technikou jeden vejdunek a ozdobil si tím zaseté osení. Zároveň proběhl trénink barev a jejich míchání. Pak už jen obkreslování, děrování a „šítí přepravky“ na vlhký květináček. Uf, příprava na Velikonoce je téměř hotová.

 Zelený čtvrtek jsme si zaslouženě užili velmi odpočinkově v malém počtu společně se Školkáči. Připravili jsme ledový salát k obědu a pak už si jen hráli a hráli.

 Koleda, koleda, jarní trávo, ať je u vás všechno zdrávo!

Na fotky z příprav na velikonoční svátky se můžete podívat tady

pátek 19. duben

Mazáci a Velikonoce

  • Škola

Předvelikonoční týden utekl velice rychle, byl o dva dny kratší. Naplnili jsme jej mimo jiné velikonočním projektovým dnem. Během celého dne probíhaly ve škole dílny a my jsme si mohli vybrat, které z nich se zúčastníme. Na výběr bylo pletení pomlázky, vaření a pečení tradičních velikonočních pokrmů, šití barevných ptáčků, kutálení vajec, či příprava osení, při kterém jsme se také dozvěděli něco o pašijovém týdnu. Počasí nám přálo a projektový den se vydařil. Úterý jsme věnovali matematice a češtině a středa patřila klasicky angličtině, která se také nesla v duchu Velikonoc. První blok jsme věnovali zopakování velikonoční slovní zásoby: a bunny, a basket, Easter egg, Easter egg hunt, grass, garden, a lamb, a whip. Děti na dvoře čekala hra, při které jsme procvičili psanou podobu těchto slovíček. Kdo ji dokončil, rozběhl se hledat malá vajíčka. Ve druhém bloku jsme vytvořili takzvané Easter cards. Třetí blok patřil hrám, stihli jsme velikonoční bingo i osmisměrku.

Podívejte se na fotky ZDE

čtvrtek 18. duben

Opičáci před Velikonocemi

  • Škola

V tomto týdnu jsme se věnovali hlavně blížícím se Velikonočním svátkům. V pondělí proběhl projektový den na toto téma. Děti si mohly vybrat tři z pěti dílen. Ty v průběhu dne ve skupinách prošly. Mohly se rozhodnout mezi vařením, šitím ptáčků, setím, pletením pomlázky a koulením vajec.  Odpoledne jsme se přesunuli k řece a užili si letošní první společný oheň.

V úterý jsme hned ráno vyrazili douklidit pozemek u řeky. Protože bylo opravdu krásně, rovnou jsme si venku pořádně protáhli těla, zaběhali jsme si a vyzkoušeli jsme si, jaké to je, být provazochodcem.

Ve středu jsme se při angličtině nejprve intenzívně učili, protože následující státní svátky po Velikonocích vycházejí vždy na středu. Přiblížili jsme se do závěru páté lekce, slovní zásobu k tématu narozeniny máme zvládnutou, ale nezaškodí si ji zopakovat.  Jako vždy nás bavilo divadlo, na kterém jsme procvičili otázky Whatś this? a nově Whatś that? (nová slovíčka a radio, a television). Od druhého bloku jsme se věnovali už jen výhradně Velikonocům. Vzpomněli jsme na pondělní tradiční hru – Easter eggs rolling, hledali a počítali vajíčka, vyrobili velikonoční přání a zahráli si na dvorku velikonoční kvíz. Všem rodičům společně přejeme Happy Easter!

Jak jsme se měli, je můžete podívat zde.

 

čtvrtek 18. duben

Brouci v pašijovém týdnu

  • Škola

V pondělí byl ve škole projektový den na téma Velikonoce. Děti si vybraly dílny, na které půjdou v jednotlivých blocích. Mohly si vyzkoušet pletení pomlázky, setí osení, šití ptáčků, koulení vajec v lese a vaření „zeleného“ oběda pro všechny. Bylo to skvělé, ve skupinách jsme si mohli užít zase jiné děti než ve třídě, spolupracovali jsme a vyráběli. 

V úterý  Brouci, poněkud nevelikonočně, vyrazili v rámci svého tématu mediální výchova do rádia. V rádiu nás přivítali s otevřenou náručí. Už tedy víme, jak rádio funguje, jaký je rozdíl mezi rádiem, televizí a novinami i k čemu v rádiu slouží reklama. Ve studiu si Brouci mohli vyzkoušet mixování muziky s jingly a byli i v živém vysílání. Někdo přečetl dopravní informace, někdo zprávy o počasí. A všichni byli slyšet v mohutném pozdravu! Tak děkujeme a AAAAHHHHOOOOJJJ! 

Brouci v pašijovém týdnu 

čtvrtek 18. duben

Brigáda ve škole 13.4.

  • Škola

Ve škole v sobotu 13.4. proběhla pracovní brigáda. Rodiče přiložili ruku k dílu a udělali spoustu práce. Moc děkujeme všem, kteří dorazili. Škola pomalu vzkvétá! 

Brigáda ve škole

22. stránka z celkem 153« První...10...2021222324...304050...Poslední »