Aktuality

pátek 04. leden

Opičáci do nového roku pravou nohou:-)

  • Škola

Nový rok děti začaly s Janou a Luckou. Po prázdninách nakoukly do písanky a společně vytvořily krásného velkého sněhuláka, který ve třídě nahradil náš podzimní strom, který už, pravda, trochu přesluhoval. V matematice jsme zopakovali zápis krokování a myslím, že se mu budeme intenzivně věnovat i nadále. 

V pátek jsme se dostali k novému písmenku (Š) a dočetli jsme se o tom, jaké to je bydlet v Klokánku. Příští týden nás čeká návštěva z Asociace domácího vzdělávání, přerovnali jsme si tedy svá portfolia a nadále se budeme věnovat opakování všeho, s čím jsme se dosud ve škole seznámili.

 

pátek 04. leden

Brouci s úsměvem v novém roce

  • Škola

I ve škole Jeden strom jsme vstoupili do nového roku. Po Vánocích jsme pořádně procvičili naše těla a zjistili jsme, že to tedy není nic moc! Brouci tedy mají za úkol trénovat stojky na rukou! I přesto nám naštěstí zůstal úsměv na tváři! Vyrobili jsme krásná PFka, zkusili jsme práci zase s jiným materiálem. Stříhat a lepit dýhu není zase tak lehké, jak se na první pohled může zdát. Láme se, trhá se, nejde moc stříhat dokola, na papíře se pak kroutí a odlepuje! I když nám to zabralo hodně práce, byli jsme trpělivý a výsledek rozhodně stál za to. 

Tak do nového roku přejeme, ať i vám zůstane úsměv na tváři, jste spokojení, zdraví a máme stále chuť objevovat a zkoušet nové věci! 

PF Brouků

neděle 23. prosinec

Hotovo, šmytec, Vánoce!

  • Rarášci

A je to tu, skoro.  A představte si, že časem ztišení a očekávání dokázali projít Rarášci v mnoha okamžicích a některé okamžiky byly i delší :-) . Máme za sebou krásný týden a vy před sebou mnoho fotek.

V pondělí na nás i vás čekal rozsvícený vánoční stromek. A pod ním dáreček od vašich nejmilejších. Na fotkách máte aspoň trochu vidět zápal a soustředění, které je úplně hmatatelné. Výsledek je hmatatelný rozhodně. Všechny děti byly na sebe právem moc hrdé. A nechtěly svůj dárek pro vás pustit z ruky :-) . Bylo nám mile při pohledu do prostoru, který žil vaším tvořením a pak naším společným zpíváním. Moc děkujeme za krásné odpoledne.

Každý den jsme rozsvěceli tři svíčky na věnci a počítali na prstíkách kolik to je, kolikrát se ještě vyspíme a bude to tady. Víte, práce s dětmi má jednu velikou výhodu… Těšíme se s nimi na Vánoce úplně stejně jako ony a naštěstí to nikomu nepřijde divné…

V úterý měli Školkáči generálku na svoji besídku. V dolním prostoru bylo tolik andílků! Našim Raráškům přišlo moc líto, že také nemají křídla. Naštěstí mají Míšu, ta je hbitě pro ně vymyslela a domů už to odpoledne někteří letěli na svých křidélkách…

A pak přišel čtvrtek – kouzlo! Bylo nám jasné, že to do odpoledne zmizí takže svačina a šup ven!!! Na zahradě jsme byli první, byla úplně beze stopy!!! Vyklidili jsme morčatům domeček, aby měla také svátečně čisto a s velkým nákladem jsme vyrazili do sněhu. Po vyklopení nákladu do pole jsme zaparkovali kárku do křoví a vyrazili na expedici – směr osamělý strom přískokem vpřed. A my tam došli a to se nám zdál ten strom opravdu daleko. Kolem nás cestou přeletěla volavka, kachny a asi divoké husy, to jsme ještě nevypátrali. Strom je ořech, to už víme, pod ním měly domeček včely a je tam prázdné krmítko pro bažanty a zajíčky. Tak až se zase bude po poli dát jít, rozhodně tam něco pro zvířátka zaneseme. To se může pořád.

Zbývá pátek, na kuchyňské lince  svítí bílou křídou napsaná trojka. To už se jen třikrát vyspíme a budou zářit nejen světla na vánočních stromečcích, ale především oči vašich dětí. Přejeme vám z celého srdce, aby byla vaše rodina pohromadě, jak jen to půjde, abyste mohli být spolu potichu i nahlas. Těšíme se na vaše děti, na vás a na všechno další, co nás všechny čeká. A držíme si potichu pěstičky, aby to bylo dobře a jestli ne, aby bylo o koho se opřít. O nás můžete, my jsme Jeden strom. Máme vás rádi.

Na vaše zlatíčka se můžete podívat tady

neděle 23. prosinec

Andělský (16. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí muzikálové. Ahoj, jsme na nádraží Praha-hlavní. Valíme do Ponce. Svačíme v divadelním baru. V hadu se proplítáme mezi cizími dětmi. Pozorně sledujeme složitý děj mnoha postav. Děti jsou i na jevišti. Obědváme na Vítkově. Prohlížíme si největší jezdeckou sochu a bojové výjevy naší historie. Vlakem domů.

Úterý na bobové dráze. Nacvičujeme píseň na čtvrtek. Stoupáme strmě kopcem. Na boby přivazujem osekané a ořezané chvojí a NĚKAM ho vezem. Při obědě si povídáme o předvánočním úklidu. Slavíme Raviho narozeniny. Čteme si v encyklopedii o planetě Zemi. 

Ve středu se z černého pouzdra vyloupl pozoun neboli trombón a Robo v černém kabátě nám celý den udával tón. Slavnost se blíží, přípravy vrcholí. Našli jsme ale místo s čas také na oslavu Maxíkových pátých narozenin. Jsme rádi, že jsi na světě, koukej jak rádi máme tě!
 
Čtvrteční ráno bílé! Sníh se snáší na zahrady, jako hejno bělásků. Sněhuláci a sněžná vozidla stojí v pozoru, vyrážíme zdolat všechny meze a kopečky. Stromům to v bílém tak sluší! Scéna na naši slavnost u spirály jak vymalovaná.
 

Pátek letos poslední. Polovina nás obvyklým počtem. Dojídáme zbytky včerejška. Mobilizujeme povozy a uháníme uklízet místo oslav. Jen dvé rozbitých skleniček. V kruhu si přejem na tu dobu co se neuvidíme. Svačíme u bunkru. Na stupínku si ho trusem označila liška. Opodál strojíme svačinu zvěři. Jedlou mandalu, mrkvové řetězy a jablečné baňky. Nazdobené stromky a pařezy. Zimu zahání výstup kamzičí stezkou. Na hoře skáčem přes živou překážku a přes větev. Hrajem si na brtníka za stromem. V jurtě si hrajem s kuchyňkou, kaplou, na muzikální sochy a čaj rum bum. Předvánočně uklízíme. Loučíme se.

fotky 

 

pátek 21. prosinec

Předvánoční dění u Mazáků

  • Škola

Poslední školní týden v roce 2018 a opět jsme jej využili naplno. V pondělí jsme se rozloučili s ledem. Všichni už bruslíme s přehledem a nebojíme se na led. Už si můžeme jen přát, aby zamrzla Berounka a my mohli bruslit ve svém volném čase.

Hodně času jsme věnovali výrobě dárků pro rodiče, zašmodrchávali jsme se do vln, bavlnek i korálků. Nakonec jsme se rozmotali a  výsledek byl jako vždy úžasný. Vznikly velice originální lapače snů naplněné energií nás všech. 

V úterý jsme se konečně dočkali dlouho očekávané vánoční besídky, která se moc vydařila. Není divu, na její přípravě jsme makali dlouho a intenzivně. V Klub kině nás pan zvukař chválil, jak hezky a nahlas zpíváme. Nikdo nezapomněl text, kostýmy nám slušely, publikum tleskalo a my si užívali naše minuty slávy na opravdovém pódiu. Atmosféra byla úžasná, za což děkujeme všem rodičům, prarodičům, kamarádům a dalším spřízněným duším. Kouzlo vánoc, kouzlo dětí, kouzlo Jednoho stromu. Prožili jsme jej všichni společně a tak to má být. 

Ve čtvrtek jsme nezapomněli jít popřát krásné vánoce i zvířátkům v lese, nadělili jsme jim nějaké dobrůtky a nezapomněli jsme si povídat o tom, že překrmovat zvířata v zimním období není fajn a proč tomu tak je. Rovnováha v přírodě je velmi důležitá a k tomu patří zrození, život i smrt. To vše se krásně propojuje s tématem vánoc. Krásná prvouka v lese. Navíc ve čtvrtek nachumelilo a to jsme si nadmíru užili. Sněhuláci, koulovačka, klouzačka a spousta legrace. 

Týden jsme završili výletem do Muzea betlémů v Karlštejně, prohlídli jsme si i sto let staré betlémy, zjistili jsme, že perníkové betlémy v muzeu opravdu nejsou k jídlu a vyrobili jsme si papírovou vánoční hvězdu. Pravda očekávali jsme originálnější a náročnější práci s papírem, ale i tak jsme byli spokojení. Ony ty hvězdy vypadaly všechny krásně a to nás těšilo. 

Tento týden jsme se učili prožitkem a k učebnicím se naplno vrátíme až v novém roce. Teď je čas si odpočinout a strávit krásný vánoční čas v rodinném kruhu, abychom se mohli po prázdninách plní elánu vrátit do té naší rodiny jednostromácké. Pro tento rok se s vámi loučíme a těšíme se, co krásného nám rok 2019 přinese :)

Podívejte se na FOTKY

pátek 21. prosinec

Třetí adventní týden u Brouků

  • Škola

Poslední adventní týden u Brouků byl opravdu ve znamení Vánoc. Máme za sebou krásnou vánoční besídku v Klub Kině. Děti to zvládly výborně a zasloužily si váš velký potlesk! Ve čtvrtek jsme si užili skvělé zimní radovánky! Sníh nám padal celé dopoledne a my se koulovali, brodili se sněhem a postavili největšího sněhuláka v historii Jednoho stromu. U krmelce jsme nadělili zvířatům. V pátek jsme vyrazili do Prahy! Výstava betlémů v Betlémské kapli byla krásná! Vyzkoušeli jsme si opravdu originální louskáček ořechů na vodní pohon, zahráli na zvonkohru a obdivovali betlémy z šustí, dřeva, keramiky i dalších materiálů! Pak jsme šli vánoční Prahou, na Staroměstském náměstí jsme si dopřáli a dali jsme si výjimečně trdelník. Zastavili se u stromečku a betlému a vyrazili do školy! 

Krásné Vánoce všem! 

Fotky: Třetí adventní týden u Brouků

pátek 21. prosinec

Opičáci na sněhu:-)

  • Škola

V posledním týdnu před Vánocemi jsme se měli krásně. V pondělí jsme absolvovali poslední hodinu bruslení a už teď se těšíme na příští rok:-) Hned po návratu do školy jsme se vrhli na výrobu dárků pro rodiče. Vyráběli jsme společně s Mazáky a práce nám šla pěkně od ruky. Když už nám to přišlo dlouhé, odpočinuli jsme si při nacvičování na besídku a ladění posledních detailů.

V úterý jsme se besídky konečně dočkali! Připravovali jsme se na ni dlouho a všechny děti odvedly velký kus práce. Během celého nacvičování, kterému jsme v se věnovali v průběhu celého posledního měsíce, se děti doslova překonávaly. Některé se na začátku styděly zpívat, jiné nechtěly mluvit, některé nechtěly vystoupit vůbec. Jsem moc ráda, že se nakonec zúčastnily všechny a myslím, že jsme si to pořádně užili:-)

Angličtina nás tentokrát provázela skoro celý týden. Úspěšně jsme se připojili k dalším třídám a společně zazpívali koledu na besídce. V anglickém dnu jsme se pak už věnovali jenom vánoční tematice. Povídali jsme si o britských vánočních zvycích, upekli vánoční ginger breads, na kterých nechyběl ani sob Rudolph a vytvořili vánoční přáníčka pomocí vlastnoručně zdobených papírů. Na závěr jsme si vzájemně popřáli již známým:“I wish you a Merry Christmas“. Toto přání posíláme i do vašich domovů!

Ke konci týdne jsme se společně s Brouky vypravili ke krmelci, aby si nadcházející svátky užila i zvířátka. Měli jsme veliké štěstí! Právě ve čtvrtek začalo hned ráno sněžit a sněžilo nám po celou cestu. Děti si náležitě užívaly první pořádný sníh a společnými silami postavili opravdu obrovského sněhuláka:-)

Týden jsme zakončili divadelním představením v Minoru. Jako obvykle bylo hodně vyvedené a moc se nám líbilo.

Na fotky z celého týdne se můžete podívat zde.

 

 

pátek 21. prosinec

Třetí adventní týden u Prďáků

  • Škola

Předvánoční týden byl u Prďáků ve znamení tradičníích Vánočních zvyků a pohody. Moc jsme se neučili, ale ono je učení vlastně všechno, co společně děláme. A tak jsme se chystali na vánoční besídku. Vystoupení v Club kině jsme zvládli skvěle a sklidili za něj zasloužený potlesk. Stihli dovyrobit dárky pro rodiče, projít se Prahou, stavit se na výstavě betlémů v Betlémské kapli, koupit si na vánočních trzích trdlo, užít si  tradiční vánoční zvyky jako je pusa pod jmelím, pouštění lodiček nebo krájení jablíčka. My jsme si k tomu přidali dobíjení baterky, kdy si každý domů nesem papír, na který nám ostatní napsali, co na nás mají rádi. To nás zahřálo u srdce a budeme k těmto větám utíkat, když se nebudeme cítit dobře, nebo budeme mít pocit, že jsme sami. A také jsme stihli dojít nadělit zvířatům. A abyste si nemysleli i na český jazyk a matematiku se dostalo. Říkali jsme si pravidla při popisu a zkoušeli popisovat třídu, věci a jiné. V matematice jsme se věnovali výpočtům ve slovních úlohách, kdy jsme museli vyvozovat, jaký postup pro výpočet použít. 

Také výuka angličtiny se v tomto týdnu nesla na vlně blížících se Vánoc. Na besídce jsme mobilizovali síly a zazpívali společnou koledu a v posledním letošním anglickém čtvrtku pak zopakovali a rozšířili vánoční slovní zásobu a přiblížili si reálie britských Vánoc (Father Christmas, Christmas Eve, Christmas Daymistletoe, ribbons, lights, candles, presents, jingle bells…) Na závěr jsme si ještě vyrobili vánoční přáníčko, které v sobě ukrývá další tradiční anglickou koledu a naše společné vánoční přání Vám všem milujícím a starostlivým rodičům: We wish you a Merry Christmas!

Přejeme vám požehnané Vánoce a šťastný nový rok

Koukněte na fotky

pátek 21. prosinec

Ve středu andílci, ve čtvrtek sněhuláci

  • Školka

Týden byl ve znamení oslav, přátelé. 

V pondělí jsme oslavili poslední lekci bruslení předškoláků a již tradičně si mohli vybrat nějakou tu dobrůtku, která u řeky chutnala nejlíp.

Ve středu jsme oslavili adventní čas andělskou besídkou. Vidět skoro 30 andílků pohromadě – to se jen tak nevidí. Prolétli se, občas si pospali, zpívali, šeptali…byli úžasní!

Ve čtvrtek se z nebe sypal sníh a my slavili tuto trochu ojedinělou chvíli velikou koulovačkou na zahradě školky. 

V pátek slavíme, že jsme to všechno ve zdraví přežili :-) a hlavně, že jsme si to s těmi andílky neskutečně užili!

Tak oslavte Vánoce tak, jak se vám chce, jak vám to je milé…a moc se na vás těšíme v novém roce 2019.

Krásné a požehnané Vánoce vám všem, naši přátelé!

Na fotky se podívejte ZDE

čtvrtek 20. prosinec

Angličtina u Brouků 19.9.

  • Škola

 
Katerina´s a Milena´s group:
 
Poslední předvánoční angličtinu jsme pojali tvořivě a hravě. Děti zdobily a pekly, u toho poslouchaly písničky na přání. Nebylo to zdobení stromku nebo pečení cukroví, jak by se dalo očekávat, ale zdobily a pekly svoje vlastní pizzy. Aže se po nich zaprášilo! 
Říkaly jsme si hádanky na procvičení slovíček z Vánoc (What am I? I have four legs, I can fly, I have a red nose, I guide Santa’s sleigh = I am Rudolf the Red Nosed Reindeer, apod.). Novější byla slovíčka: wrapping paper, holly, stocking, chimney, tinsel, mistletoe, mince pie, sleigh, candy cane, cracker).
Děti si vytvořily oblíbené skládanky „Nebe, peklo, ráj“ (fortune tellers) a kreativní vánoční přání, na kterých figurovaly jako elfové. U toho jsme si povídali o tom, jak se slaví Vánoce v některých státech světa (Austrálie, Japonsko, Francie, Německo, Dánsko, Indie, Čína).
 
Milena´s group:
Věnovali jsme se tématu kindness = laskavost a vlídnost (kindness). Erik vysvětlil dětem následující: What is kindness? How could you show kindness? Why is it good to be kind? What can we do? a přečetl nám svůj „Kindness journal“. Děti si samy určily, jaké dobré skutky před svátky uskuteční a po Novém roce se budeme dál bavit o jejich realizaci :-) .
 
Katerina´s group:
Formou her jsme si osvojovali slovní zásobu okolo vánoc za zvuku vánočních koled.
 
Navzájem jsme se obdarovaly dárečky a spokojeně jsme se v posledním bloku koukali na pokračování filmu Wonder. 
Na fotky se můžete podívat zde.
Merry Christmas and Happy New Year 2019!
 

22. stránka z celkem 139« První...10...2021222324...304050...Poslední »