Aktuality

neděle 10. březen

Mazáci masopustníci

  • Škola

Školu jsme po jarních prázdninách zahájili projektovým dnem, oslavili jsme společně konec Masopustu. Byl to skvělý den, plný nových činností. Všichni, napříč ročníky, jsme se rozdělili do skupin a společně jsme procházeli připravenými stanovišti. Stanovišť bylo šest a abychom si je stihli všechny projít, museli jsme si společně hlídat čas i všechny členy skupiny, prostě spolupracovat. A že bylo co dělat. Vyrobili jsme si hudební nástroje z recyklovaných materiálů a masopustní škrabošku, malovali jsme, zpívali masopustní písně, upekli jsme sladké rohlíčky, ochutnávali různé masopustní chutě – jitrnici, párečky, ale museli jsme po chuti poznat i citron, kompoty, tyčinky i piškoty :-) Masopustní veselí jsme zakončili společnými hrami na dvoře! Bylo přeskakování i podlézání provazu a tanec s koštětem! Bylo to skvělé! 

Na fotky z projektového dne se podívejte ZDE

Vy zbytku týdne nás vzala naše Táňa na cesty po Ukrajině a od spolužáků jsme se dozvěděli o životě na Sardinii, v Chorvatsku a v Rumunsku (myslíte, že můžeme v Rumunsku potkat Drákulu?). Tímto jsme definitivně zakončili téma „Jinakost“. V českém jazyce jsme hodně opakovali, ale taky jsem se dozvěděli, co se skrývá za podivným názvem „slabikotvorné R a L“. Ve čtvrtek bylo venku hezky, místo tělocviku jsme vyrazili ven a bylo nám tam tak dobře, že jsme venku strávili i většinu přestávky. Zpět se nám nechtělo, už se moc těšíme, že už budeme venku trávit více času. 

 Podívejte se na FOTKY

neděle 10. březen

Masko, pusť! (26. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Dnes jen s malíčky, předškoláci jsou v divadle. Zato jsme spojení se Stodolou, takže nová přátelství. Svačíme na Dvorku a oťukáváme se. Do lesa, do kopce, po dračím hřbetu až ke slunci. Hrajeme si na slunéčka sedmitečná. Po obědě čteme z Pohádkového dědečka. Naposledy asi. Ledaže si ho přečteme znovu. Malujeme basu na metalickou hnědou, už zítra nás čeká oslava. 

Úterý. V očekávání masopustu. Vytváříme jitrničky. Věšíme třásně. Trénujeme slušné stolování. Zpíváme tematické písně. Čteme znovu Pohádkového dědečka. Jak do jeli do Turnova, do Turnova, za babičkou, za babičkou. 

Ve středu jsme hledali flíčky slunce podél potoka, aby si na své přišli zimomřivci i horkokrevní. Potěšila nás velkolepost žáby. Pročistili jsme jí potok, napustili jezírko a postavili domek. 

Čtvrtek byl ve znamení našich maminek. Černovlásky, blondýny, modrooké nebo pihaté.. máme pestrou nadílku :) Nechte se překvapit.

Pátek. Pějeme jarní písně. Jsme pátečníci nebo zpátečníci? V korytu suchém v ochranných brýlích drtíme horniny. Vaříme čaj na zahřátí. Vyprávíme si, slavíme Adinčiny narozeniny. Vynikající dort s něžnou jahodovou polevou, mňam! Z 12 kostek stavíme stavbu, ze šesti písmeno a ze dvou hádejte co. Řežeme dříví na koze.

FOTO

sobota 09. březen

Masopustní týden u Rarášků

  • Rarášci

Masopustní týden je tady!! Masopust, tedy maso do břicha pusť – Anežkou trefně přejmenovaný na Masožer, je obdobím veselého taškaření, zabíjaček a snědení skoro všeho, co po zimě zbylo. To aby bylo místo na nové a hlavně, aby se vydržel ten dlouhý, čtyřicetidenní půst, který končí Velikonocemi. Tak pro nás už to takhle úplně neplatí, my už žijeme po novu :-) . Taškařic si ale rádi užijeme a tento týden na ně byl bohatý!

V pondělí si Rarášci vyráběli masopustní masky, aby mohli karnevalově rejdit po školce. V úterý jsme pustili maso do břicha! Větrnice (jitrnice), kopyto, jelito a taky sušenku (tlačenku), párečky…. vonělo to, dobré to bylo. To, že má Míša na hlavě bílou čepici neznamená, že jí byla zima na hlavu, ale že je kominík. A Verunka byla babka s nůší. Karnevalově se rejdilo!!  Taky Rarášci natočili krátkou zdravici pro Jindřišku, kterou skolil zlý bacil a hned potom se uzdravila, to jinak ani nešlo!

Ve středu jsme si zadělávali „hrací“ koláčky, to znamená, že nejsou k jídlu. Dají se ozdobit různými semínky, fazolkami a tak. A každý si mohl zadělat své těstíčko. Tak zatímco Áňa propadala záchvatům smíchu, že jí nejsou ručičky vidět pod nánosem nalepeného těsta, Verunka poctivě čekala až dojdeme a koláček zaděláme, ne každému je takové patlání příjemné. Radost ze zdobení byla stejná a je radost pozorovat, jak to každý máme jinak. Taky jsme chtěli spálit basu! Tím okamžikem je s veselím konec a čeká se na Velikonoce. Basu jsme spálili ve čtvrtek a představovali si, že je středa popeleční. Ne vždy ty plány vyjdou podle představ. S veselím a radostí ale konec není. Jedeme dál!

Pátek! Dnes s námi byla Renata, aby si taky užila Rarášky. A v pátek byla věda! Co je to? Leze to, lítá to, dá se to jíst? No, nakonec to byl velký úspěch a pana vědátora jsme vykolejili jen jednou, když mu Andulka na otázku: „Jak se holčičko, jmenuješ?“ s kamenným obličejem odpověděla: „Já jsem Viktor.“ Chvíli pátral, jestli dobře vidí a Andulka doplnila, že by ještě mohla být pro dnešek myšička. Ještě, že pán jezdí po školkách dnes a denně, zvládl to na jedničku. A jen pro upřesnění, Viktor je Andulky nejoblíbenější lokomotiva z pohádky. Pán nám nalil na vědecké mističky nevědecké mléko, do kádinky jar a nakapal do mléka potravinářské barvivo. A když jsme vatičku namočili do jaru a ťukli do barev v mléce, úplně se barvy změnily a po hladině přebíhaly kuličky!!! Bylo to, protože jsme porušili napětí na hladině, která je do oblouku, ale většinou jsme si vystačili s prostým jeeeeee!  A pak jsme si vyrobili sliz. Takový, že vám ho budeme moct i ukázat, protože vydrží. A párkrát padlo slovo difuze, ale nevím, jestli si to Rarášci zapamatovali:-))) Dospěláci potěšeně zjišťovali, že některá slova skutečně už slyšeli, ale dávno. A ještě nám takovou rourou pořádně pufnul v herně, to byla rána. A pak už jsme utíkali ven na sluníčko a místo nás šli Školkáči. Udělali jsme ještě hezky čisto morčátkům a rovnou to odvezli na pole, kde jezdil traktor! Tak to už bylo nejvíc!

Na veselé fotky se můžete podívat tady

sobota 09. březen

Masopust a Opičáci

  • Škola

Tento týden jsme se v pondělí viděli po dlouhé době. Po jarních prázdninách jsme se sešli odpočatí a plni sil. Hned první den jsme si udělali ve škole Masopustní veselici. Děti se rozdělily do šesti skupin napříč ročníky. Společně pak procházeli jednotlivá stanoviště. Během dopoledne si vyrobili hudební nástroj, naučili se masopustní písničku, upekli si rohlíček, vybarvili maškaru, vyrobili si škrabošku a v neposlední řadě vyzkoušeli svůj čich a chuť. Nakonec si děti užily i soutěže a zatančili si na dvorku.

Dál během týdne jsme se vrhli na procvičování a všeho, co jsme během prázdnin stihli zapomenout:-)

V angličtině jsme po prázdninách pořádně procvičili, co jsme před nimi začali. Stále probíráme téma oblečení. Hádali jsme jednotlivé kusy se zavázanýma očima, přiřazovali počet a barvy. Nově jsme se pustili do míchání barev a vytvořili grey, purple, orange a green a někteří z nás i další tmavé a světlé odstíny. Také jsme si popovídali o tom, jak to může dopadnout, když se pere barevně nesourodé prádlo a poslechli si vyprávění o tom, co se stalo Jackovi a Polly právě při praní. Nová slovíčka (grey, clean, a washing machine). Na závěr jsme se stali malými ilustrátory a vytvořili si knížečku k příběhu Two red socks. S postupem času pracujeme pečlivěji, takže knížečky vypadají stále lépe, a proto jsme si je vzali s sebou domů, abychom se s vámi rodiči z naší práce společně potěšili.

Jak jsme se měli se můžete podívat tady.

pátek 08. březen

Brouci o konci Masopustu

  • Škola

Brouci měli tento týden opravdu pestrý a jiný než obvykle. V pondělí jsme v celé škole oslavili Masopust. Byl to skvělý projektový den, děti byly rozděleny do skupin napříč ročníky, musely si hlídat svoje skupiny a projít během dopoledne všechna stanoviště. A že bylo co dělat. Upekli jsme sladké rohlíčky, ochutnávali jsme různé masopustní chutě – jitrnici, párečky, ale museli po chuti poznat i citron, kompoty, tyčinky i piškoty :-) Masopustní veselí jsme zakončili společnými hrami na dvoře! Bylo přeskakování i podlézání provazu a tanec s koštětem! Bylo to skvělé! 

V úterý a ve středu měli Brouci angličtinu. 

Ve čtvrtek jsme po kruhu vyrazili do světa. Jeli jsme do Náprstkova muzea. Vypravili jsme se do říše jihoamerických indiánů. Dozvěděli jsme se o jejich způsobu života, obživy i boje. Viděli jsme například cancu, což je válečná trofej. Povídali jsme si o pohřbívání, viděli mumii. Něco málo jsme si i zkusili – vykřesat jiskřičku na ohýnek a pak navléct korále nebo uplést náramek. Ve škole jsme na to pak navázali a povídali si o tom, zda byl a je indiánský život ekologický. Co si z života indiánů můžeme vzít my? 

Brouci foto 

Masopustní pondělí

pátek 08. březen

Masopustní týden u Prďáků

  • Škola

První týden v březnu přinesl  do školy nejen slunečné počasí, ale i Masopustní a jarní náladu. V pondělí jsme si užili celoškolní masopustní projektový den, kdy jsme vytvořili věkově smíšené skupiny a věnovali se v nich tvoření, zpívání, pečení, trénování svých smyslů, tancování a blbnutí. V dalších dnech jsme se v českém jazyce ponořili do  vyjmenovaných slov po S, opakování rodů podstatných jmen, pádů, stavby souvětí a hlavně druhé letošní prezentaci přečtených knih dětí. V matematice jsme si osvojovali násobení pod sebe – zatím dvouciferných čísel jednociferným číslem. Seznámili jsme se se základy dělení se zbytkem.  Na kvádr nám čas nevyšel. Ten si poneseme do dalšího týdne. V prvouce jsme se ponořili do tajů zdravého talíře a povídali si o tom, co naše tělo potřebuje pro zdravý růst a vývin. A v  duchu  hesla ve zdravém těle zdravý duch, jsme  v pátek vyrazili na cyklovýlet do naší lesní mateřské školy Na dvorečku, abychom se podívali, jak se s jarem množí stádo ovcí. To jsme si opravdu užili, stejně jako závěrečnou zmrzlinu po ujetých 20 kilometrech!

V angličtině se stále věnujeme slovní zásobě z oblasti jídla a přidali jsme si nejen další slovíčka ze čtvrté lekce pizza, pasta, biscuits, chocolate, ale každý ještě individuálně podle toho, co máme a nemáme rádi. Hlavním tématem minulého anglického dnu bylo totiž tvoření vět s použitím sloves to want a to like (Do you want….?

 s odpovědí Yes, please./No, thank you a Do you like……? s odpovědí Yes, I do/ No, I don´t. Procvičovali jsme je písemně, v rozhovorech i poslechu a budeme nadále procvičovat, dokud nám „nevejdou do žil“. Hodně nás pak bavily zrytmizované říkanky Do you want  an ice cream? a I like pizza a samozřejmě také příprava zboží do obchůdků. Příště se ještě seznámíme s britskou měnou a můžeme začít obchodovat.

S Heather si Prďáci pro změnu sepsali kuchařský recept a příště spolu vyrobí pancakes.

Koukněte na fotky

pátek 08. březen

AJ Brouci – 5. a 6. 3. 2019

Tentokrát jsme měli za sebou dvě hodiny angličtiny, kdy obě skupiny byly dohromady.

Oba dva dny jsme se pilně věnovali nové látce – používání slovesa „have got“ ve smyslu „vlastním“. Látku jsme si vysvětliti a procvičili  formou her, cvičení, psaní a poslechu.

Kdy navíc úterý bylo věnováno konverzování pomocí konverzačních kartiček : „Name 5 things“.  Studenti byli rozděleni do skupinek s různými znalostními úrovněmi. Učili se spolupracovat v týmu. Dařilo se jim.

Středa byla obohacena o poslech první sloky Bohemian Rhapsody.

Veškeré materiály mají studenti u sebe v deskách. Zašlu i emailem.

Kateřina

středa 06. březen

Angličtina u Mazáků 6.3.

  • Škola

Při angličtině jsme nejdřív hodně opakovali, abychom se sjednotili po měsíci, kdy děti různě chyběly. Procvičovali jsme barvy, čísla, jídlo, části těla (u většiny i psanou podobu slov). Z nové slovní zásoby jsme opakovali místnosti v domě, dny v týdnu. Děti si vyrobily cedulky na dveře v domě, skládaly z písmenek názvy místností, napsaly si diktát a procvičily spelling. Zahráli jsme si i hru Simon Says a poslepu hádali, co se skrývá v batohu. Z gramatiky jsme procvičili otázku „Is it a pencil?“ S odpovědí „Yes“/“No, it’s a book.“

Co je třeba procvičovat?

Novou slovní zásobu z domu: a garden, a living room (v uč.mají děti sitting room, učím je obě varianty), a bedroom, a bathroom, a hall, a playroom

Dny v týdnu: Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday

Z jazyka ve třídě: ráno jsme začínali protahováním, učíme se slovíčka stretch (protáhnout se), bend (nahnout se, ohnout se), touch (the ground), move in circles (e.g.shoulders).

Nově pro počasí: It’s rainy (je deštivo), it’s windy (větrno)

neděle 03. březen

Zateplování (25. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Ráno voní víkendem. Včera byl hezký čas. Kamarádi jsou povědomí, ale jsme zas nějak na začátku. Nové možnosti. Na dvorku kroužek s písní a tancem. Pak krátký had a dlouhá vycházka nad Červenou rokli. Nacházíme radiosondu. Stovky takových bombardují každý den planetu. Měří tlak, teplotu, vítr i kosmické záření. Vysvětlujem si co kdo v práci dělá. Ono to může vypadat že táta v práci jen kouká na televizi. Klučíme strom a vymezujem hřiště zápasu. Stavíme domky. Hledáme klacek s rozporkou. Doděĺáváme ukulele a vyprávíme v tandemu příběh. Přemisťujeme šatnu. Zítra stěhujeme. 

Úterý. Ráno máme šatnu jinde. V peci plápolá oheň. Vysvobozujem formičky z tučných krmítek. V lese nacházíme ještě žhavé uhlíky v ohništi. Krmíme oheň a opékáme si svačinu. Hasíme z vlastních zásob. Les se ozývá hlasy ptáků. V jurtě si vyprávíme, stolujeme a stavíme ze stavebnice. Požíráme ovesné sušenky.

Středa nás vedla do Údolí děsu, neboli nočního běsu či božského klidu, každý to nazval po svém, každopádně výlet to byl prvotřídní. Dopoledne jsme se loučili se zimou u ledového potůčku s rampouchy a odpoledne jsme už váleli sudy na prosluněné stráni. A nečekaně jsme cestou ulovili pár zkamenělin.
 
Ve čtvrtek jsme si vyběhli směrem k lesnímu divadlu, do roklí a roklinek. A zatímco nám opravovali, zateplovali a vylepšovali jurty, užili jsme si mimo zázemí šiškovanou, vyřezávání a zásobování skřítčí spíže. Najedli jsme se úplně kokosově u Cherubína a asi by se nám hodilo mít každý svou hamaku a po zbytek dne se už jenom houpat a houpat. 
 

Pátek. Zas máme šatnu jinde. Zatápíme v kamnech. Nosíme vodu, vynášíme popel. V kroužku zpíváme a cvičíme. Hrajem si v jurtě s kaplou, s kuchyňkou. Pomáháme se stěhováním z malé jurty do velké. Kreslíme si, vyslýcháme školačky. 

 

neděle 03. březen

Traktor, prázdná jurta, zoo, zrcadla, ptáčci (25.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme měli vzácnou traktorovou návštěvu. Adam přijel do školky s tatínkem Zetorem, a tak jsme měli možnost se všichni povozit. Byl to zážitek! A kdo zrovna nejel, zpíval: „Jede traktor, je to Zetor, jede do hor orat brambor!“ Po projížďce traktorem jsme se vypravili na louku, kde jsme si dali svačinku, a kde jsme zůstali řádit celé dopoledne.

V úterý se vše točilo kolem přípravy masopustu a stěhování velké jurty před zateplením. Celý den jsme byli na Dvořečku a v jeho blízkém okolí. Nejdříve jsme šli společně na klacíky pro masopustní kytary, které jsme venku vyráběli s Anežkou. Podařil se nám i společný minikoncert. Mezitím Robo vyklízel jurtu. Obědvali jsme ve velkém prázdném prostoru, tak nezvykle klidném a příjemném. Po odpoledné pohádce jsme využili krásného počasí a vyběhli ven.

Ve středu jsme si udělali výlet do Chuchelského háje, kde jsme navštívili lesní zoo. Cestou jsme po svačince u studánky vyčistili potůček, pohráli si na rozsáhlem hřišti na pomezí lesa a pole. V zoo jsme pozorovali laně s jelenem, srny, daňky, muflony, divočáky, spousty druhů malých lesních šelem, všelijaké ptáky a také speciální výběh, kde byli „děti lesní“ (místní lesní školka má zázemí přímo mezi zvířaty). Cestou domů jsme se pokochali vyhlídkou u kostela a pod kostelem a tradá na vlak.

Ve čtvrtek jsme navštívili zrcadlový labyrint v Líbeznici u Prahy. Dopravit se tam byla výzva, kterou jsme bez problému překonali a labyrint stál za to. Nasmáli jsme se, jak už ve školce dlouho ne, protože před labyrintem měli veliká zrcadla, která nám všelijak přetvarovávala těla, a to byla velká legrace… Nikdo se v labyrintu nadobro neztratil, a tak jsme se všichni v pořádku vrátili zpět.

pátek jsme se po přivítání vydali do lesa za zvuky ptáčků. Prohlíželi jsme si kartičky a pojmenovávali si různé ptáčky. Také jsme si pouštěli různé ptačí zpěvy. Pak jsme došli na palouček, kde bydlí skřítci a stavěli jim další domečky.

Foto z tohoto týdne ZDE

28. stránka z celkem 153« První...1020...2627282930...405060...Poslední »