Aktuality

sobota 30. červen

Konec školního roku u Prďáků

  • Škola

Poslední týden školního roku byl vzhledem ke stěhování školy naplněn výlety. V pondělí jsme ještě ve škole uklízeli a vyklízeli, v úterý jsme splouvali Berounku z Berouna do Zadní Třebaně, ve středu jsme vyjeli na kolech cestou necestou k Tobíkovi domů, abychom se seznámili s tím, jak další náš spolužák bydlí. Užili jsme si na místě koupání, hraní a dobrý oběd o Lucky, maminky Tobíka. Ve čtvrtek už nám nedala příroda tolik možností užít si skvělé počasí předchozích dnů, a tak jsme tentokrát za deště vyrazili pěšky do Radotínských stájí a následně přes kopečky zpátky, abychom pak nechali uchozené nohy odpočinout na odpolední slavnosti na PicNicu, kde jsme dostávali vysvědčení, užili si divadlo a muziku. Pátek už byla škola vzhledem ke stěhování uzavřena. Končí další společný rok Komunitní školy Jeden strom, který s sebou mimo jiné přináší mnoho změn. Doufáme, že budou k lepšímu. Teď ale všem přejem příjemné prázdniny. Odpočiňte si a v září na viděnou!

Koukněte na fotky

neděle 24. červen

Závěrečný výlet přívozem

  • Školka

Předposlední týden je za námi, naši milí. A i když pro nás dospělé byl hodně ve znamení balení (jinak bychom to fakt nestíhali), tak se náramně povedl závěrečný výlet školkáčů přívozem. Počasí přálo, děti se sice už po dvaceti minutách chůze ptaly „Když už tam budem“ ale cestou se nakonec hezky zabavily, postupně nám pár dětí ukázalo, kde bydlí, až jsme došli na mokropeskou pláž. Jelikož naše tempo bylo opravdu pohodové, stačili jsme se na ní jen nasvačit, napít, vybrat peníze a šup na loď. Mnozí z nás dostali na ruku razítko přímo od kapitána a plavba začala. Atmosféra byla kouzelná, koukněte na fotky. Samozřejmě že jsem podlehla a na přídi vyzkoušela scénu z Titanicu, věřte, že jsem ráda, že nebyla zachycena fotoaparátem :-) )

Ve čtvrtek šly navíc děti, které chodí na keramiku s Martinou na pohár do cukrárny – a jak jinak, dostaly ho do vlastnoručně vyrobených pohárků. 

Jinak jsme vše dokončovali v duchu příprav na včerejší slavnost Loučení s předškoláky. 

Na pár fotek se podívejte ZDE

neděle 24. červen

Předposlední týden u Brouků

  • Škola

Předposlední týden u Brouků byl ve znamení dokončování. Trochu jsme se ještě učili, ve čtvrtek proběhlo přezkoušení. Byl zahájen také úklid ve škole. Brouci aktivně pomáhali, myli, balili a taky si stihli i pohrát. Týden jsme zakončili v lese. Zkoumali housenky, nechali si běhat myš přes nohy a pobyli u studánky. Někdo si vyřezal lodičku, někdo si užíval volnosti v přírodě. 

Zpráva do aktualit:
Anglický den jsme strávili tentokrát všichni společně. Děti natrénovaly krátké představení s tématikou Plastic Pollution, které následně zahrály pro ostatní třídy. Jako odměnu za celoroční práci a hlavně čtení knih si děti vysloužily pizza piknik u řeky a zmrzlinu. Na fotky se můžete podívat v odkazu.

Brouci v lese

neděle 24. červen

Závěrečné setkání u Rarášků

  • Rarášci

Konec školního roku se blíží mílovými kroky. Zbývá nám už posledních pět dní ve školce Jednoho stromu. Jak ale vypadali uplynulé dny? Vrcholem tohoto týdne bylo Závěrečné setkání u Rarášků, na které se děti připravovali celý půl rok. Učili se nové písničky, zkoušeli nové básničky s doprovodným pohybem. Zkrátka, abychom těm rodičům ukázali, že se ve školce umíme naučit i něco nového. Ale……. Dospělák si občas něco náplanuje, ale děti na to mají svůj vlastní názor a hlavně mají svoji hlavu. Takže ať se Terezka snažila sebevíc, děti si to užili po svém. A vůbec nevadilo, že písničky a básničky říkali dospělí. A víte proč? Nejhezčí je totiž pozorovat dětskou radost. A ta byla přítomna po celou dobu našeho závěrečného setkání. Ač se někdy mezi ni vloudili i slzičky. Slzičky nostalgie, radostných vzpomínek a pocitu, že něco hezkého končí, ale zároveň něco nového začíná :) Nezapomněli jsme také společně pít, jíst, povídat. Zkrátka si to naše loučení trochu zpříjemnit. Každý si domů mohl odnést i kytičku ve svém květináči, aby na ten JEDEN strom mohl vzpomínat třeba i o prázdninách. :)

sobota 23. červen

Zpíváme a muzicírujeme nastávajícímu létu (41. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí, no a co. Chystáme slavnost. Čtem si o čokoládě. Kakaové boby se užívaly jako platidlo. Za deset bobů se dal pořídit jeden králík. Zaléváme vrbový domek. Kopeme výpalnou jámu.

Úterý u kytary. Tři citrónky, pět myšů, pár ježibab, spousta mravenců. O tom všem zpíváme a tančíme spolu se Stodolou. Exhumujeme kolouška a lépe pohřbíváme. Halekáme. Čteme si o párcích. Vepřové maso s hovězím ve skopovém střívku. Ochucené muškátem.

Středou jsme se prozpívali, pokročili jsme v přípravách na letošní poslední slavnost. Mluvili jsme o životě a smrti jednoho roháče. 
 
Čtvrtek jsme měli strunný, sešly se nám ke kytaře ještě dvě ukulele a zapálení ukulelisté. Vždyť byl letní slunovrat a nejdelší den v roce. Hráli jsme na dvorku, v jurtě i v lese, vsedě i v poskoku. Odpolední hic si vyžádal sprchu hadicí, to výskání těžko popsat :)
 
Pátek podzimní. Sbíráme klacky na pozemku a vynášíme je zpět do lesa. Uděláme si z nich hnízdo. Zaléváme vrby a jabloň, futrujeme králíky. Počítáme se francouzsky, připravujem se na slavnost. Vyprávíme si příběhy, čteme Fimfárum. Kreslíme si. Rozdáváme buchty.
 
Fotografie z celého týdne si můžete prohlédnout ZDE

 

 

sobota 23. červen

Už to máme za pár – Mazáci

  • Škola

Z pár dní se stěhujeme, za pár dní slavíme konec roku, za pár dní odjíždíme na prázdniny… Nic z toho ovšem není důvodem, abychom polevovali v závratném tempu.

Podařilo se nám dokončit učebnice a písanku, statečně a se ctí jsme prošli přezkoušením. S ještě větším zápalem jsme se pustili do balení věcí, které spolu s námi poputují do nové školy a zbyl nám i čas na řezbání. Hotovo rozhodně nemáme, ale naše výrobky se výrazným způsobem posunuli zase o kus blíž k dokonalosti.

sobota 23. červen

Přezkoušení je za námi, tak hurá na výlety

  • Škola

Předposlední červnový týden byl u Prďáků spojen s přezkušováním. V prvních třech dnech týdne jsme ještě stihli procvičovat, dávat dohromady portfolia a dodělávat vše, co bylo potřeba. Děti přezkoušení zvládly bez větších obtíží, byly statečné a opět obstály. Je to pro ně hodně náročný krok na cestě vzdělávání a poznávání, protože jsou vystaveni velké zkoušce před lidmi, které vlastně moc neznají. Je třeba jim zatleskat a odměnit je nejen za to, co po celý školní rok v rámci vzdělávání dělají a jak se na něj připravují, ale i za okamžik přezkoušení, který nebývá příjemný ani dospělému, natož dítěti.  V těchto okamžicích už to není hra, ale životní zkouška. My se radujeme z toho, že v ní děti obstály a naučila je čelit a překonat další překážku. Gratulace veliká! Jsme na ně hrdí!  A aby si konec roku  děti užily co nejvíce, začalo pro ně pátkem období výletů. První z nich byl na naučnou stezku Modřanské mokřady. V příštím týdnu je pak čeká splutí části Berounky a cyklovýlet. 

A co se dělo ve čtvrtek v posledním anglickém dnu?

Skutečný anglický den jsme měli v tomto školním roce naposled. Pořádně jsme si ho proto užili. V návaznosti na básničku The Hounted castle jsme vyplnili několik pracovních listů se „strašidelnou “ tematikou. Rozvíjeli jsme v nich věty se slovesem to be a to have got, seznámili se s jejich zkrácenými tvary, opakovali části těla, barvy a číslovky. Naučili jsme se nová přídavná jména old, young, sad a procvičili ta, která známe - big, long, short, small. V druhé části dne jsme se všichni s Heather vypravili k řece a po cestě sbírali odpovědi na přírodovědný quiz. Tam jsme se pak osvěžili ve vodě a závěr našeho English year oslavili studeným melounem. Příští čtvrtek půjdeme do biotopu a nevylučuji, že i tam si trochu připomeneme angličtinu, protože ji určitě  na celé léto nemůžeme zavřít do šuplíku. Doufám, že právě naopak:-).

Koukněte na fotky

pátek 22. červen

Návštěva, roztančený les, zpěvy a bubliny a oslava (41. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme byli na návštěvě u Vojty. Všichni jsme se sešli na nádraží a vyrazili jsme za Františkou a Vojtou, kteří nám udávali směr. Ten den bylo opravdu nádherné počasí a mi jsme se cítili jak na prázdninách. U Vojty na zahradě jsme skotačili v bazénu pod třešní. Třešně nám málem padali až do pusy. Petra Nožičková nám upekla dobrý koláč a natrhala pro nás třešně z jejich stromu. Stázka ten den oslavila svoje narozeniny a místo dortu sfoukla svíčky na melounu. A tak jsme se v teplém počasí osvěžili. Po obědě na zahradě jsme vyrazili směr Halouny k památnému dubu u kterého podle legendy spočinul sám český král Karel IV. Od dubu jsme šli přes polní cesty obloukem kolem hřbitova a Kristova křížku až jsme došli na hřiště pod lesním divadlem. Ještě jednou děkujeme Petře Nožičkové za pozvání, pohoštění a vřelé přijetí na jejich zahradě.

V úterý jsme rozezpívali a někteří i roztančili les za zvuků Anežčiny kytary. Přípravy na předškoláckou slavnost už vrcholí, a tak jsme den strávily pod velikou skluzavkou. Zakopali jsme mrtvého koloucha a přinesli mu pár kytiček pro ozdobení hrobečku. 

Ve středu jsme dopoledne „ukuchtili“ směs na bublinování :-) S ní jsme pak vyrazili do lesa, kde jsme se snažili dělat veliké bubliny za pomoci provázku a dvou klacků. Občas se povedly, ale k dokonalosti jsme recept dovedli až odpoledne Na dvorečku. V dnešní výpravě byla opět zahrnuta návštěva vývratů, kde jsme se potkali s habráčky.

Ve čtvrtek / Letní slunovrat 12.05h, nejdelší den v roce / jsme se spojili s Habrováky a vyrazili společně posvačit do lesa. Po svačině jsme zavítali k vývratům a věnovali se přípravě na rozlučku s našimi předškoláky. Po obědě a odpočinku jsme se skropili vodou z hadice, abychom se zchladili od velkého vedra.

V pátek jsme se opět vydali na místo, kde se bude konat slavnost. Tam jsme se věnovali zdobení prostoru, zpívání s kytarou a nebo si jen tak hráli. Odpoledne po odpočívání jsme oslavili narozeniny Nataniela. Ten se s námi podělil o výborné domácí košíčky, a my mu za to popřáli vše nejlepší a krásné léto.

 

Fotky z tohoto týdne si  můžete prohlédnout ZDE

čtvrtek 21. červen

angličtina u Mazáků 20.6.

  • Škola

Poslední angličtina Mazáků v budově školy byla ve znamení dokončení poslední lekce v Happy House učebnici i sešitě. Zopakovali jsme si všechna zvířata, která bychom měli umět (a mouse, a dog, a cat, a crocodile, a shark, a bird, a snake, a tiger, a horse, a duck, spoustu dětí umí i další, jako například a dinosaur). Potom jsme se věnovali opakování starších slovíček (zejména barvy, oblečení a některé číslovky). Procvičili jsme pokyny „wash your hands“ „wash your face“ „brush your hair“ „brush your teeth“ „jump“ „dance“ „clap“, „sit down“ „stand up“…otázku „Can you see…(a bird)?“ s odpověďmi „Yes I can“, „No I can’t“ a otázku „What’s this? s odpovědí „It’s a…(bird)“. Opakovali jsme i předložky „in“ a „on“ a procvičili je při několika hrách. Nově přidanou slovní zásobou je „on land“ a „in water“, když jsme si povídali o tom, kde jaké zvíře žije. Příští týden nás čeká výlet, kterým uzavřeme naší roční společnou cestu, na které nás toho nepotkalo málo :-)

neděle 17. červen

40.týden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme vyšli do lesa k vývratům abychom se věnovali naší loučící slavnosti s předškoláky. Objevili jsme mrtvého malého koloucha a tak jsme s dětmi po rozjímali nad pomíjivostí života a o smrti.  

V úterý jsme se vypravily na výlet do Chuchelského háje. Vyrazili jsme vlakem do Radotína a z Radotína autobusem do Malé Chuchle. Odtud jsme se vypravili po turistické značce vzhůru do háje zeleného. První zastávka byla u studánky, kde nás ke smočení nohou zlákaly kamenné kaskády s tekoucím potůčkem. Zhodnotili jsme, že už máme mokré téměř vše, a proto byl nejvyšší čas vyrazit pozorovat lesní zvěř do místní ZOO. Měli jsme štěstí. Akorát, když jsme dorazili, daňci, jeleni i mufloni dostávali k okusování listnaté větve, a tak jsme měli čas pozorovat je z blízka. Poobědvali jsme uprostřed zvěřince, pohráli si na hřišti a vyrazili zpět do Řevnic. Cesta byla mnohem tvrdší než ta naše v lese (pár z nás to otestovalo při běhu na vlastní kůži). Vše nám krásně vyšlo a dole na přechodu k chuchelskému nádraží jsme si mohli hrdě prohlédnout kopec, který jsme dnes zdolali.

Celou středu prolil déšť! Bylo to bezva! Posilnili jsme se v jurtě muffinky od Esterky, která měla narozeniny (děkujeme!), natáhli jsme holiny, pláštěnky, vybavili se lopatkami a vyrazili pochodem potokem vchod. Krásně nám všem nateklo vrchem do holin, stavili jsme hráze, šplouchali jsme po sobě a náramně jsme si to užili. Odpoledne jsme pak kapky deště vyměnili za kapky tuše, kterými jsme si ozdobili motýlky z papíru od Esterky (od Zuzky). Sladká tečka dne byl dort od Toníka, který měl svátek (děkujeme!).

Ve čtvrtek jsme vyrazili do lesní galerie a pak cestou do kopce až do míst kam nikdy nechodíváme. Ten den nás nohy nesli a mi si zvětšili náš akční rádius. Na oběd jsme se vrátili až později odpoledne, pěkně vyhladovělí a spokojený.

V pátek jsme se vydali k vývratům, kde se připravujeme na slavnost loučení s předškoláky. Tam si každý našel činnost podle chuti. Někdo si hrál u ostatních vývratů, někdo plácal z bláta lesní koláčky a někdo jen tak skotačil. Pak nám ještě zbyl čas si zazpívat s kytarou. Děti sami začaly během písniček předvádět text (nejlépe to asi šlo s písničkou Čáry máry ententýky).

28. stránka z celkem 128« První...1020...2627282930...405060...Poslední »