Aktuality

sobota 21. duben

Pexeso na mnoho způsobů (32.týden ve stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí bylo deštivé. V ranním kruhu jsme si popovídali o střídání ročních období. Pojmenovali jsme si naše zpěvavé ptáky a poznali jsme nového ptáčka Hýla obecného. Zalili jsme naší jablůňku a vyšli jsme do lesa. Došli jsme až k obrázku madonky zapálili ji svíčku a utvořili jsme lesní kapelu a zahráli madonce: „Aby byla veselá“. Přes nejvyšší kótu nad Řevnicemi jsme se pomalu vraceli dolů z kopce.

Úterý s námi na Dvorečku trávila Alena a své praxe ke škole si plnila Johana Passerin. Ráno jsme si na zahrádce vyzkoušeli hudební nástroje všeho druhu a k tomu zazpívali. Po svačince jsme se vypravili směrem k bunkru. Klasická zastávka u vyvráceného stromu se neobešla bez vytvoření zásoby jílových koulí :)

Středu s námi výletničila Markétka z habroví. Pro dnešek jsme měli bojový úkol: Najít ztracenou lahev na pití jednoho habrováčka někde pod vrcholem Červené rokle. Max už v kroužku vykřikoval, že právě on ji najde, a jak řekl, tak se stalo! Lahev opravdu našel!  V lese jsme hráli hmatové pexeso a hru na potrénování skřítka Pamatováčka. Na zemi byl kamínek, šiška, mech, kůra a list, jeden zavřel oči, v tu chvilku jiný vzal jednu z přírodnin, pak oči otevřel a musel uhodnout, která věc chybí.
Vrchol kopce pokrytý mechem svedl děti k sundání si bot, tak tam pobíhali jako lesní skřítkové. Odvážný Honzík se dokonce rozhodl jít bos až na Dvoreček! Je to prý lesní muž a Domča je prý lesní muž(š?)ka… 
Odpoledne jsme popřáli k narozeninám Justýnce a dali si s ní vynikající muffiny s deštníčkem, které vypadali jako ostrovy – děkujeme!

Čtvrtek byl narozeninový. Náš Matyáš slavil páté narozky. A tak jsme dle přání Matyáše vyrazili směr louka a došli jsme k brodu Berounky. Pletli jsme věnce a náramky z pampelišek, stavěli z uschlého rákosu, hráli sluchové pexeso, obrázkové pexeso a stavěli jsme oblázkové cestičky.
Odpoledne jsme popřáli Máťovi písničkami a rozkrájeli si dort – byl delikátní, děkujeme!
A slunce svítilo a svítilo…..jako v létě.

V pátek jsme se po ranním přivítání vydali na mýtinku za mostem. Tam jsme si nejdříve pochutnali na svačinkách, a pak jsme vyráběli jarní kapsičky. Papírové tácky jsme pomalovali jarními motivy (nebo čímkoli co máme rádi, i mašinky se nám tam objevily). Kapsičky jsme si pak pověsili na krk, a sbírali do nich různé jarní rostlinky. V atlase jsme si pak hledali jejich jména. Jarní přírodu jsme také pozorovali pod lupou. Při odpočívání jsme si četli o různých broucích a hmyzu a vzpomínali, zda jsme je dnes na naší cestě lesem potkali.

 

pátek 20. duben

Hurá na výlety! (32. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí v dešti. Plížíme se mokrým městem s kamarádem o berlích. V Soukenické ulici je útulná kavárna Cesty domů. Nedávno vydali novou dánskou knihu Je smrt jako duha? Paní ilustrátorka Adriana Skálová nám ji převyprávěla. A pak jsme si s ní vyilustrovali knížky vlastní! Cestou na hřiště se víc rozpršelo. Naobědvali jsme se na nádraží. Prohlédli jsme si pár dětských knih a šupajdili do Řevnic.

Úterý. Na Dvorku se počítáme. Kluků o jednoho míň než děvčat. Vylézáme Červenou roklí na kopec s výhledem. Posloucháme zvuky lesa. Svačíme, až se lahvičky kutálí dolů. Jsme poučeni že se při jídle nemluví, aby nezaskočilo. Domky pro plchy a skřítky. Hupky dupky i o berlích. Po obědě se chodíme vyčůrat. Je to dobrý zvyk i na doma. Líp si pak užijem pohádku.

Ve středu jsme zrána u výběhu obdivovali pedikůru kopýtek a pak jsme jak koníci vyběhli ke studánkám nad Madonkou. Vyčistili jsme pramínky i hlubánky. Opravdu dobrá práce a radost z ní. Zaříkali jsme, zpívali a děkovali. Vždyť každá studánka v lese, na hladině nebe nese, kdyby jí nebylo, o zem by se rozbilo.

Ve čtvrtek jsme v putování za vodou pokračovali. Zopakovali jsme si písničky ze středy a vydali se korytem Kejné. Nazuli jsme holinky a chvíli šli tůňkami, pak skákali po kamenech, pak lezli přes větve. Byla to dobrodružná výprava, kterou jsme zakončili u vodárny a poseděli u našeho moudrého dubu, vyhřívajíc se na sluníčku a sušíc si šosy.

Páteční výprava Všenory- Černošice byla opět nádherná. Počasí nám přálo a tak jsme si mohli- po počátečním vystoupání toho největšího krpálu- užívat překrásné výhledy do okolí, kdy jsme byli výše než stromy pod námi a v jednu chvíli dokonce výše než ptáci! Spousta dobrodružství z objevování a prozkoumávání!!!

Fotografie z celého týdne si můžete prohlédnout zde.

2018-04-20-20-39-25

pátek 20. duben

Z malinkého semínka roste roste rostlinka…

  • Rarášci

Protáhne se, protřepe se. Leze z díry ven. Ukáže se sluníčku. Přeje dobrý den. :) …. A tak nám kytičky, stromy, keře, travička a dokonce i ptáčkové přáli každý den krásné ráno společně se slunkem. Tento týden slunce získalo pořádnou sílu a tak bylo na čase si užívat každodenní dlouhé pobyty na zahradě či při procházkách. Zkoumali jsme, pozorovali, hledali a hráli si se vším, co můžeme v přírodě v okolí nebo na zahradě najít. Sypali jsme semínka, utvářeli z nich semínkové obrazy, hráli si na malé semínko, které leze z hlíny ven…. Zkrátka příroda nás pohltila plnými doušky. Víte například, že se dá malovat s pampeliškou, ohořelým kusem dřeva nebo dokonce kamínkem? A co teprve travička? Ta stejně jako vše ostatní zanechává na papíře krásné barevné stopy. Nezapomněli jsme si také zopakovat pár písniček a básniček, které jsme se v posledních dnech a týdnech naučili. Přitom jsme zvládli dělat i pořádné lumpačiny. Dupat, poslouchat co se děje, když někdo dupe na podlahu a dokonce jsme si zahráli i na sluchovou schovávanou. A úplně nejšťastnější jsme, když si můžeme hrát s vodou. Přelévat jí, zalévat čerstvě zasazený hrášek (snad nám z té hlíny vyleze), utvářet blátíčko, nebo se polévat či si do lavoru s vodou vlézt až po bradu. To se pak smějete od ucha k uchu při pohledu na stádo nudistů šťastně hopsajících po trávě při vodních hrátkách. (pozn. autora: Víme, že je duben. Ale počasí venku tomu vůbec neodpovídá :D )

 

Na fotky ze sluncem zalitého týdne se můžete podívat zde

 

čtvrtek 19. duben

English Wednesday Brouci

  • Škola

English Lesson update Katerina´s group:

V hodině angličtiny jsme se opět věnovali procvičování slovesa „být“ a slovní zásobě zahrnující „profese“. Dále jsme procvičovali osobní zájmena.

English lesson update Milena´s group:

In the first block, we practiced words we learned last week. We also practiced „what?“ questions by playing „Ask and Answer“ game – focused on understanding and correct answers. Kids then practiced articles „a, an“, verbs and also the „talk for a minute about something“ activity.

In the second block, we worked on a new spelling unit – this time about sight words. Kids did a really great job – the practiced words were rather easy for kids this time and everybody was able to work independently. We then continued with describing pictures while using the present continuous.

In the last block, we played Scavenger hunt outside – this time it was focused on mammals. Kids read interesting facts about mammals and answered related questions. 

čtvrtek 19. duben

I Mazáci myslí na Zemi

  • Škola

V tomto týdnu jsme hodně opakovali. Především matematiku, ale nezůstávali jsme pozadu ani s češtinou. Také jsme se věnovali rozhovorům o Zemi. Přemýšleli jsme o tom, co se se Zemí děje, když jí není dobře a jak můžeme přispívat k tomu, aby jí dobře bylo. Sami jsme se pak pokoušeli učinit drobné smlouvy se Zemí. Ve čtvrtek jsme si zpestřili den prezentacemi ptáků. Někteří Mazáci se daného tématu zhostili natolik intenzivně, že se ve třídě objevilo tématické tričko s plaměňáky i vycpaná straka. V pátek jsme pak všichni vyrazili uklízet nepořádek do okolí Černošic. Mazáky kroky vedly na mokropeskou pláž, kde jsme poctivý sběr nepořádku završili užíváním si v Berounce (někteří intenzivněji než jiní) a přilehlé pláži. Výsledný „bazén“ byl velkolepý.

Angličtina: S dětmi jsme se dnes věnovali nově v prvních dvou blocích tématu jídla u snídaně. Podle chuti jsme poznávali potraviny a učili se slovíčka milk, orange juice, water, tea, croissant, cereal, bread, butter, jam and honey. Nakreslili jsme také svou oblíbenou snídani. Ve třetím bloku jsme se posunuli dál a začali zatím jen zlehka 6. lekci v učebnici, která se věnuje tématu hygieny a koupání. Začínáme se učit slovíčka a hairbrush, toothbrush, soap, towel, shampoo and a duck. Stále budeme opakovat a zapojovat i slovní zásobu z lekce o oslavách (viz předchozí příspěvky) spolu s otázkami “how old are you?”, “Are you (six, seven)?” a odpověďmi “I am six, seven…”, “Yes I am”/“No I’m not.” Dále neustále používáme a procvičujeme čísla (1-10 prozatím) barvy (red, pink, orange, green, blue, yellow, white, black, grey, violet), hračky (a train, a doll, a guitar, a plane, a drum, a car) i části oblečení (A skirt, a shoe, a sock, a jumper, a T-shirt, a hat). Děti by je měli již bez větších problémů zvládat spojovat do celků (three red cars, two blue planes, eight yellow socks…).

Koukněte na FOTKY.

neděle 15. duben

Ptačí týden ve Stodole (31.týden)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se vydali za doprovodu 3 maminek do lesa, který byl plný ptačího zpěvu. Tomáš nám po svačině ukazoval, které všechny ptáčky  bychom v lese mohli potkat a zadařilo se! Jen jsme se vyškrábali po dračím hřbetu, zaposlouchali jsme se, a uslyšeli „kuňkavý zpěv“, kterým se prozradil strakapoud. Po odvážném sjezdu z veliké skluzavky jsme si užívali jarního lesa. Sbírali jsme mech, pozorovali mladé slimáky, prohlíželi si les skrz krasohledy a zapojovali do svých her nové kamarády.

V úterý jsme se vypravili na pořádný výšlap do borovicového lesa nad chatovou osadu. Téma ptáků nás natolik vtáhlo, že se nám většina dětí v ptáčky proměnila a poletovala a prozpěvovala celou procházku. Když jsme se uhnízdili na vrcholu kopce, vyrobili jsme si malé knížečky, do kterých jsme nakreslili všecky zážitky z dnešního výLetu :)

Ve středu jsme se všichni sešli Na dvorečku a odtud jsme vyrazili na celodenní výlet na Hvíždinec. Cesta byla náročná, plná velikánských kamenů, které jsme ale překonali levou zadní a na vrchol jsme se vydrápali asi tou nejobtížnější možnou cestou. Výhled z téměř ptačí perspektivy nás natolik uchvátil, že jsme zde strávili většinu výletu. Kameny porostlé mechem, vyrábění domků a cestiček, odpočívání a vyhřívání se na sluníčku nás přinutilo změnit plány, a místo do Dobřichovic jsme se vrátili zpět na Dvoreček.

Čtvrtek jsme strávili krásné dopoledne v dubovém lese. Velkou zábavu nám způsobilo lano, které jsme sami omotávali a uvazovali kolem stromu. Také jsme si řekli, kde jsou naše světové strany a naučili jsme se poznávat základní geometrické tvary. V lese jsme vytvořili „magicko-geometrický kruh“.

V Pátek jsme s Anežkou a Tomášem probouzeli skřítky. Nejprve jsme si museli každý najít svůj kámen a očistit jej a potom jsme dostali v lese od našich průvodců lihové fixy a každý jsme si na nakreslili svého skřítka na kámen. Dechem jsme mu vdechli život a u stromů jsme jim zbudovali lesní domečky. Někteří z nás si je pak odnesli domů.    

neděle 15. duben

Duben u Brouků

  • Škola

Duben se nese v duchu nacvičování na staročeské máje. Zpíváme jarní písně, máme jarní básničku o semínku a užíváme si sluníčka i pobytu venku. Hodně času v diskuzích věnujeme tématu svědomí, povídáme si o čestném chování a pracujeme i nadále na dodržování pravidel v prostoru a k prostoru, kde se pohybujeme. V českém jazyce jsme se zabývali časováním sloves a základním stavebním dvojicím ve větě. V matematice geometrii ve čtvercové síti. Děti dostali za úkol zjistit, zda čtverce – (jejich souřadnice viz foto) jsou stejné nebo rozdílné. Neopomněli jsme ani téma lidského těla. Děti si vytvořili shrnující plakát soustav do svých portfolií, pokračovali jsme ve skládání našeho kostráka Edy – už má i ruce! A věnovali jsme čas i schodovému hodnocení. 

Duben u Brouků

sobota 14. duben

Jaro nás prostupuje

  • Školka

Uplynulých pět dní bylo ve znamení jara, toulání se přírodou, nejvěrnějšího přítele člověka a neustálého připomínání toho, jak se k sobě chováme, vztahujeme, řešíme konflikty.

Pondělí a pátek jsme hodně tvořili. Skládali jsme tulipán – jako origami. Po dětech jsme chtěli, aby byly přesné, zapojovaly obě ruce, přemýšlely. V pátek jsme si trochu té krásné rozkvetlé jarní přírody přenesli do herny – vytvořili jsme společně na velkém formátu růžově rozkvetlý strom – jako má Jarda hned za našimi vrátky – a keř zlatý déšť (jak nás učí Martina-správě Forsythia). Pracovali jsme s různě silnými štětci, učili se, jakou stopu zanechávají a také jak můžeme štetec v ruce otočit tak, aby se jeho stopa např.ztenčila. Poté jsme svou trpělivost zkoušeli u metody tupování – tedy použití kousků houbičky a jednoho jediného pohybu. Žádné tahy, žádné rozmazávání na papíře :-)  

V úterý za námi přijela Pavla Broučková se psem Benem, vycvičeným v cannisterapii. Děti jsme rozdělili do dvou skupin kvůli komfortu všech. S Benem se seznámily, hladily ho, učily se správně mu dávat dobrotu z ruky. Statečně se nechaly překračovat, jeho pak podlézaly. Házely mu míček a učily se správně mu dát pokyn, aby si sednul. Nechaly se vést se zavázanýma očima. Dokonce si nakonec na něj mohly opatrně lehnout a nechat se kolébat. A bylo vidět, jak se samy nadlehčují, bály se, aby mu neublížily :-) Mluví snad samo za sebe, že když Pavla odcházela, automaticky se děti ptaly, kdy zase přijde…Byl to opravdu krásný zážitek a chvilkové splynutí člověčího a zvířecího světa.

Středa byla výletová a děti si užily přírodu s Terezkou, Péťou a Luckou. Já tam nebyla, jen jsem si nechala vyprávět a kolegyně nešetřily chválou na to, jak se děti chovaly, jak probíhal celý den, jak se k sobě vztahovaly. A fotky o tom vypovídají, tak se určitě koukněte.

O chování mezi sebou mluvíme teď opravdu téměř každý den. O tom, že řešíme konflikty v prvé řadě pusou a ne rukama! Že v prvé řadě si zkoušíme věc vykomunikovat bez účasti dospěláka, říct tomu druhému, že se nám jeho chování nelíbí. Říct mu to pokud možno nahlas a důrazně. Teprve pokud tento první pokus selže, jdeme to řešit s učitelkou. Opravdu se všechny spory dětí, o kterých se dozvíme, snažíme řešit důsledně, řádně vykomunikovat s dětmi, jak to vzniklo, co bylo problémem, co spouštěčem situace.  Celou věc pak dokončit a znovu si zopakovat, jak pro příště. Učíme se pracovat s chybou, což je důležité pro celý život. Pořád a dokola. 

Na fotky se koukněte ZDE

 

pátek 13. duben

Hurá do krátkých triček (31. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí sličné. Uvítala nás výroba proutěných rybiček, které se proměnily na ptáčka. Už visí v šatně. Spočítali jsme koně a začali sbírat preparáty pro nástěnný herbář pupenů. I podle nich se dají stromy od sebe rozeznat. Vystavili jsme si habr, černý bez, buk, břízu, jasan a jívu. V kočičkách pilně bzučely včelky. Obědvali jsme venku, odpočívali s memoáry Anny Vrané z domova pro seniory. 

V úterý nám ujel vlak! Ale přípoj do Litně jsme stihli podle plánu. Cesta na židovský hřbitov byla delší než jsme čekali, protože nás zajímaly kvetoucí hluchavky a pažitka. Ze hřbitova plného lvů, rukaviček a džbánů jsme vyrazili k severu, kde v oboře přebývají srnci a daňci. Vícegenerační stádo. Zvědavé a ochočené. Cesta do Bělče po vrstevnici už ubíhala lépe. Sýr z místní mlékárny nás potěšil, i telátka, i ploštice růměnice. Motoráček nás svezl z kopce do Třebaně a do Řevnic už to byl jen sloní skok.

Ve středu jsme loupali, strouhali, krájeli, míchali, dochucovali, krájeli, míchali … Až z toho byl výborný květákovo-topinamburový krém, na který se stála fronta na přidání. Jako druhý chod jsme zvolili zapečené brambory s cuketou a smetanovým přelivem a ten třetí už se do nás skoro nevešel. Salátek z ovoce od maminek. Lábuž. Umíme si uvařit a pochutnat.

Ve čtvrtek jsem si naposledy po zimě užili keramiku, ale už nás to táhlo ven! Tak jsme se pořádně vylítali na hřišti a pak se vydali dlouhou procházkou na Dvoreček a protáhli nožičky. Bylo nám už opravdu horko! Sluníčko skoro pálilo! Tak nám po obídku přišel vhod odpočinek ve stínu v habroví, kde jsem i popřáli Johnymu k jeho 5. narozeninám a dali si výborný čokoládový dort. Mňam!

V pátek jsme se vydali na louku poznávat rostlinky a „udělat si píšťaličku z vrbového proutí, zapískat s ní na kukačku, na vlaštovku v černém fráčku, aby se zas navrátily z předaleké pouti“. Naučili jsme se poznávat na louce šťovík a vyzkoušeli si, jak je kyselý, ale stejně jsme se „napásli“.  Na louce nám bylo krásně, hráli jsem si, běhali, zkoušeli férově bojovat a mečovat se. Odpoledne jsme pak zažili první jarní bouřku! To bylo vzrůšo!

 

Fotografie z celého týdne naleznete zde.

 

 

2018-04-13-21-35-21

pátek 13. duben

Vyšlo slunce, zasvítilo!

  • Rarášci

Vyšlo slunce, zasvítilo. Na nebi se obrátilo. Každá kytka maličká, radost má ze sluníčka…. A nejen květiny, ale i my máme radost, že už má slunce trochu sílu a vydrží na nás svítit celý den. To možná i proto, že ho po ránu pěkně pozdravíme, zacvičíme si a jedno slunce jsme si vyrobili i k nám do herny. Můžeme si teď nyní hrát nejen pod dešťovým nebem ale i pod září žlutooranžového slunce. O sluníčku jsme se naučili i novou básničku, pěkně jsme mu zazpívali a užívali si ho plnými doušky na zahradě. Teď už tam můžeme řádit od rána do večera. Skákat na trampolíně dělat závody na motorkách, postavit třeba písečný hrát nebo předvést písečnou bouři či se jen tak hrabat v hlíně nebo pozorovat probouzející se přírodu – kvetoucí stromy, květiny, poletující motýli, čmeláky  zelenající se stromy a trávu. Joo… travička zelená to je moje potěšení. Travička zelená to je moje peřina. Zazelenalo se to nejen na zahradě ale i u nás v herně. Zpívali jsme, váleli se, hráli si na trávu ohýbající se ve větru. Zkrátka nasáváme jaro plnými doušky. A to doslova. Jaro není vidět nejen v přírodě ale i na nás. Mlátí to s námi od rána do večera. A jak dlouho to vydrží dozorující pedagogický sbor? To se ještě uvidí :D

 

Na fotky ze sluncem zalitého týdne se můžete podívat zde

28. stránka z celkem 120« První...1020...2627282930...405060...Poslední »