Aktuality

středa 21. listopad

Asie asi je…

  • Školka

Uplynulý týden byl vyhlášen jako hrací. Bylo pro nás důležité vidět a sledovat interakce dětí, jejich napojenost, komunikaci mezi sebou. Sledovat zdroj případných konfliktů, důsledně s dětmi o tom mluvit, hledat řešení. Ale také znovu a znovu je učit vymezovat si slušně svůj prostor, své hranice. Dávat najevo kamarádovi, že jeho chování se mi nelíbí, navrhovat řešení. 

V úterý za námi přijela Mgr.Irena Šáchová a provedla tradiční logopedickou depistáž. Velmi naše – vaše děti chválila za jejich chování, napojenost, za jasnou komunikaci a snahu spolupracovat. Tak jsme jim dnes v kroužku tuto pochvalu velmi rády tlumočily, upřímně jsme je ocenily. 

V rámci hracího týdne jsme hezky oslavili narozeniny Danielky, děti, které chtěly, tak pohybově „pracovaly“ s Robem, který za námi každý čtvrtek před polednem chodí. Tentokrát to byl provazový hlavolam, který děti v kruhu řešily. No a s blížícím se adventním časem jsme si už začali prozpěvovat první adventní písně na vystoupení v černošickém kostele ale také samozřejmě na naší vánoční besídku. A když děti moc hezky zpívaly sloku o narození Ježíška, jakoby na nás ten čas adventní dokonale dýchnul…těšíme se!

 A velkou věcí, kterou jsme v úterý odpoledne zažili, bylo v pořadí 3.multikulturní odpoledne. Tentokrát jsme zaletěli až do Asie, konkrétně do Číny. A bylo tu vyprávění čínské legendy o vzniku světa, byla tu historie písma, které jsme si nakonec na velkých papírových plochách velkými štěstí zkusili psát. Naučili jsme se na prstech napočítat do 10. Byly tu čínské hůlky a naše velké odhodlání s nimi něco uchopit a sníst a u toho samozřejmě velká legrace. A pak tu byly i výborné čínské knedlíčky, masové i vegetariánské. Odpoledne jsme zakončili venku a v úplně tmě jsme za pomoci prskavek zkoušeli psát. Bavilo to velké i malé a to je vždycky moc dobře.

Na fotky se podívejte ZDE

středa 21. listopad

Angličtina u Mazáků 21.11.

  • Škola

Při angličtině jsme dokončili téma okolo školy, což bylo pro nás víceméně opakování z loňska. V rámci tohoto tématu nám letos přibyla 4 nová slovíčka: a teacher, a table, a chair, a clock. Ty se učíme nejen říkat, ale i psát a číst. Zaměřili jsme se na opakování vět jako například „I can see a (blue) (book).“ Fixujeme si pořadí barva-předmět, někteří to ještě mají tendenci říkat naopak (předmět-barva). Opakovali jsme písmena abecedy, čísla do 20, barvy. Ve druhém bloku jsme se věnovali poslechu a čtení – poslechli jsme si příběh a ten následně přečetli. Ve trojičkách ho děti pak zahrály jako divadlo, někdo s učebnicí v ruce, někdo dokonce svoje repliky zvládl říct i z hlavy :-) Zopakovali jsme slovíčka loud x quiet, fast x slow a rytmizovali s dřívky. Stihli jsme napsat i test, nikdo z dětí s ním neměl problém. Mají ho založený v portfoliu ve škole. S dětmi zpíváme nově písničku na melodii „Bratře Kubo“, tu jsme si dali ve třetím bloku i s cellem: 

Leaves are falling, leaves are falling
to the groud, to the ground
Look at all the colours, look at all the colours
red, yellow, brown
red, yellow, brown

Můžete si ji s nimi zazpívat :-)

Co je třeba opakovat?

1) abecedu A-Z (děti ji začínají velmi dobře zvládat) a spelling 

2) větu „I can see a (yellow) (pen).“ (pozor na pořadí slov ve větě)

3) slovíčka a teacher, a book, a pen, a clock, a table, a chair

neděle 18. listopad

Týden plný divadel (11.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí nás navštívil Zdeněk Hladík se svými léčivými nástroji z různých koutů světa. Zvládl nám dohromady vypravovat pohádku a vyprávění obohacovat o krásné zvuky hudebních nástrojů. Na nástroje jsme si mohli po skončení vyzkoušet hrát. Bylo to bezva!

ůterý jsme šli podle přání dětí na louku. Nadšení z volného prostoru nás inspirovalo k hraní „běhacích her“. Užili jsme si například Cukr, káva, limonáda; Rybičky rybáři jedou; Honzo vstávej; Jede vláček. Líbilo se nám, že jsme hru hráli všichni všichni, mladší i starší děti. Pak jsme se ještě prošli podél vody a zpět k jurtám.

Ve středu jsme zavítali do tanečního divadla Ponec na představení Svět z papíru. Po cestě jsme stihli navštívit veliké hřiště na Hlavním nádraží, kde jsme si dali i svačinku. Bez problémů jsme překonali zřejmě nejnáročnější dopravní uzel, který jsme kdy překonávali, tzv. „Bulhara“, a protože jsme přišli včas, stihli jsme si v divadle ještě vybarvit omalovánky. Nebylo to klasické divadlo, kde bychom seděli v hledišti na židličkách a pozorovali jeviště. Posedali jsme si všichny na jevišti kolem velikého černého čtverce. Děti byli v podstatě součástí představení, a měly možnost si občas zahrát/zatančit uvnitř s herci/tanečníky. Oběd jsme si dali na Vítkově s hrásným výhledem na projíždějící vlaky, což ocenili hlavně kluci.

Ve čtvrtek jsme mezi sebe přivítali novou kamarádku Andělku. V kroužku jsme se představili a řekli si něco o sobě. Pak jsme se vydali na výstup nahoru nad chatrč sv. Martina. Výstup to byl náročný, ale nahoře na nás vykouklo sluníčko a všechno ozářilo. No a dolů už to šlo lépe.

V pátek jsme si s detmi vyšli do mlhou prostoupeného lesa. V ranním kruhu jsme si popovídali o státním svátku připomínajícím svobodu pro naši zemi. Zazpívali jsme si písničku „Krásný je vzduch, krásnější je moře…“. S dětmi jsme si popovídali o svobodě a o tom, když nám někdo svobodu bere. V chladném podzimním počasí jsme zdolali příkrý kopec v bukovém lese, na jehož vrcholu jsme osedlali větve – rakety a hráli si na astronauty. Poté jsme sbíhali a váleli sudy dolů z kopce, což nám kromě listí v bundach i za krkem přineslo velmi intenzivní a spontánní zážitek. Spolu s Habrováky jsme odpoledne z tříbarevné latky sešili českou státní vlajku. 

Fotky z tohoto týdne si můžete prohlédnout ZDE.

neděle 18. listopad

Loučení u Mazáků

  • Škola

Týden ve znamení loučení jsme již tradičně zahájili na bruslích, neohroženě jsme soutěžili, makali a odcházeli spokojení s úsměvem na tváři. Tělocvik jsme si užívali stejně, Robo nás umí pro tělo cvičení nadchnout a ta krabí házená, ta je bezkonkurenční. Učíme se spolupracovat, protože jsme zjistili, že tak nastřílíme více gólů a můžeme vyhrát, i když si na začátku myslíme, že druhé družstvo je silnější. 

Rozloučili jsme se s tématem předků posledními krásnými prezentacemi, které jsme si opravdu užili. Při přípravě prezentací napnuli síly nejen děti, ale i rodiče, za což jim patří veliké díky! 

V úterý nás provázel příběh svatého Martina. Ubývající světlo v přírodě jsme nahradili světlem v duších a také společným ohněm, kterým jsme zahájili Svatomartinskou slavnost. Vyráběli jsme, hodovali, zpívali a hráli divadlo. Tak jako se Martin rozdělil o svůj plášť, rozdělili jsme se i my o jedno světlo, které jsme si průvodem světel odnesli k lávce, kde jsme nechali plynout naše přání (splní se?). Rozloučili jsme se světlem a nyní přecházíme nejen do období tmy, ale také do období poklidu a rozjímání.

Jsme rádi, že přes den stále ještě svítí sluníčko a tak jsme za prvoukou vyrazili ven. Při procházce naším městem jsem zkoumali domy, odhadovali jsme, jak jsou asi staré, ve kterých z nich lidé bydlí a ve kterých pracují. Zopakovali jsme si, co jsou to služby a zjistili jsme, kde v našem městě můžeme některé z nich najít. Víme, kde sídlí lidé, kteří se o naše město starají. Jejich pracoviště se nám moc nelíbí a tak jsme se podívali, jak je na tom oprava nové budovy městského úřadu. 

V matematice jsme se seznámili se SOVOU a zjistili jsme, že formulovat otázky tak, aby ostatní rozuměli, není vůbec jednoduché. V českém jazyce jsme si hráli se slovy. Mluvili jsme o nich, hledali jejich významy a snažili se najít ta správná slova, která při použití v textu lahodí našemu sluchu. 

Nakonec nám nezbylo, než se rozloučit s naší Míšou a popřát jí vše dobré. Pro tuto příležitost jsme vyzdobili třídu, vyrobili mnoho krásných přání, Míšu jsme potěšili její oblíbenou květinou a zahráli si jednu super aktivitu… zblajzni si svůj kousek dortu! :)

Podívejte se na fotky

neděle 18. listopad

Samet (11. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí bylo léčivé. Přijel k nám pan Hladík s dekou a nástroji z celého světa. Se všemi nás seznámil, skoro všechny jsme si zkusili a přitom jsme hráli malé role ve vyprávění o hluché princezně. 

V úterý jsme loupali oříšky. Chystáme se na adventní trhy, sbíráme v lese březovou kůru, chrastí a smůlu. Odpoledne jsme z toho uštrykovali pěkných pár podpalováčků. U stolu jsme s některými předškoláky individuálně vyplňovali Zápisník.

 Ve středu jsme načechrali sukýnky, hupsli do fajnových kalhot a vyrazili do Rudolfina za zvukem harfy. 47 strun a 7 pedálů! Vyčarovali jsme si harfenistku a bylo co poslouchat. I pohladit struny a sami je rozeznít jsme směli!
 
Ve čtvrtek už bylo mrazivo. Kroužek jsme si přeci jen udělali venku ve vigvamu a povídali jsme si o nadcházejícím měsíci prosinci,Adventu a blížících se Řevnických trzích, kde budeme mít dvorečkový stánek s našimi výrobky. 
Děti navrhovali výrobu perníčků, sušenek, křížal, a vánočních ozdob. Domluvili jsme se, že se před obědem pustíme do výroby závěsů či řetězů na vánoční stromečky. 
Společnost  nám už od pondělka dělal Jenda (student Waldorfského lycea), který se za těch pár dní stal našim kamarádem. A místo Evy ( byla na přírodovědné procházce), za námi dorazila naše velká kamarádka Dáda. V lese jsme pak sbírali žaludy pro naše ovečky, zpívali a tančili na písničku  Přiletěla vrána….. a pak si kluci poměřovali svoje síly v boji s klackovým mečem. 
Po návratu do vyhřáté jurty jsme stříhali, navlékali korálky, knoflíky a propichovali kousky látek……vytvořili jsme krásné závěsy, ve kterých budeme pokračovat ještě v příštím týdnu . 
Po obědě nás čekala Zawadi narozeninová oslava. Popřáli jsme, zazpívali si a náramně si pochutnali na dortu. 
 
V pátek jsme oslavili výročí sametové revoluce. Vysvětlili jsme si, že byly doby, ve kterých se nedala říkat pravda. Zazvonili jsme klíči, přezpívali Hutku. V lese jsme skládali dohromady českou vlajku. Zpívali jsme Modlitbu pro Martu. Poslechli jsme si hlas Václava Havla. Sešily jsme kusy vlajky k sobě. Přečetli a převyprávěli jsme podle obrázků muminí kapitolu. Učili jsme se psát na stroji, četli si z Havlových Antikódů a učili jsme se hymnu.
 

neděle 18. listopad

Podzim prožívaný venku

  • Školka

Podzim jako vymalovaný. Ráno mlhy a zima a jedenáctá rozhodla – jak říkávala moje babička. A ono jo, od 11 už svítilo sluníčko. Hodně času jsme trávili venku. Venku jsme zpívali, připravovali jsme se na svatomartinskou slavnost, kam v pondělí odpoledne přišlo hodně lidí, vrátili se s rodiči i sourozenci, nyní už školou povinní. Vyrobili jsme si svatomartinského koně na tyčce a s pořádnou hřívou a roztavením vosku jsme si  připravili svíčky v ořechové skořápce. Slavnost jsme zakončili na břehu řeky, kde jsme si zazpívali a pustili jsme svíčky po Berounce. Třeba jsme si i něco přáli…

V úterý oslavil Olíček narozeniny a hrdě hlásil a ukazoval na prstech, že už jsou mu 4 roky a opravdu si pozornost všech náležitě užíval. A pak už nás zbylé dny provázelo spoustu her venku, některé dobře známé, některé nové, s hudebními nástroji klasickými nebo úplně novými, které vypadají prostě jenom jako barevná trubka ale nakonec v rukou 20 dětí to byl dokonalý orchestr. A mezi všechny ty hry se nám vloudilo ještě hezké bramborové tvoření, kdy si děti samy obkreslily šablonu pytle, stříhaly (samy nebo s naší pomocí), obtiskávaly brambory a nakonec pytel zavázaly. Pro ně to byla – dle jejich reakcí- zábava, a my dospěláci jsme přitom sledovali velkou škálu jejich dovedností a vyvozovali co a s kým musíme trénovat. Bylo tu držení nůžek a stříhání, práce se štětcem, schopnost zaplnění plochy, vázání provázku – schopnost udělat uzel, schopnost soustředit se, vydržet v klidu pracovat. A taky nám z toho naprosto logicky vyplynulo, že dvě půlky brambory dají dohromady jeden celek. 

Bavit se a učit se při tom, tak to má být.

 

Na fotky se podívejte ZDE

 

sobota 17. listopad

Leze ježek, leze v lese…

  • Rarášci

Ježčí týden je za námi! Určitě jste si už všimli, jak jsme šikovní! Kdo chtěl, ježečka si vyrobil. A i když jsou Rarášci rarášci, vůbec jsme jim do díla nezasahovaly. Hlínu jsme všichni mačkali, hnětli a bouchali do ní a házeli s ní. To je totiž pro naše šikovné prstíčky moc dobré. A taky hlavinku! A což ten druhý ježek, špageťák! Nalámat špagety na malé kousky je vlastně mnohem těžší než udělat krásného a naprosto jasného ježka z hlíny! Ale povedlo se obojí. K tomu máme novou básničku a hru na dupání a honění. Jen se nedařilo sehnat básničku, ve které by ježek nenesl jablíčka na zádech :-) . Nejen v herně se nám dařilo. Všimněte si na fotkách dobrodružné výpravy k řece. Dominika zavedla děti na kouzelný ostrov a aby se tam dostaly, musely sjet po zadku břeh a přeskočit kousíček řeky!

Tento týden jsme měli posilu v podobě dvou praktikantů, studentů. Je to každý rok velmi vítané – pro nás pomoc a pro děti, jak to říct, prostě atrakce. Zatím to vždycky funguje tak, že děti mají po kom lézt, skákat, kdo je zdvihne, zatřepe, zatočí a prožene. A ještě se jim u nás líbilo! Bodejť ne, že?!!!

    Tak, co jsme to ještě dělali? No, jistě, svatomartinská slavnost byla!!! Pomáhali jsme na ní sbírat lístečky a v lískách klacky poshánět. Takže svatý Martin přivezl zimu, to by teď už odpovídalo, ježečci se ukládají k zimnímu spánku, Rarášci ještě ne :-) . Stačí ten odpolední! Myslím, že už víte, jak jsme se dobře tento týden zase měli. A ještě – víte, jak se taky pozná opravdový podzim? Začínají všichni s rýmičkou, bez rozdílu. A až nudle skončí, bude jaro! Vidíte, ani nepotřebujeme kalendář!

Na fotky z ježčího týdne se můžete podívat tady

pátek 16. listopad

Svatomartinský týden u Prďáků

  • Škola

Svatý Martin na bílém koni nepřijel, i když mrazivo a trochu bělavo už po ránu v týdnu od 12. listopadu bylo. My jsme s Prďáky tento týden užili hodně intenzivně. Soustředili jsme se na přípravy na Svatomartinksou slavnost, kde jsme hráli naše stínové divalo. Zkoušení představení, písniček, pečení svatomartinských rohlíčků vyplnilo první dva dny daného týdne. Z pochval, které k nám plynuly, víme, že se divadlo líbilo a rohlíčky chutnaly. Souběžně s přípravami na slavnost jsme se hodně intenzivně věnovali vyjmenovaným slovům po B, převraceli, zkoumali a psali jsme je ze všech stran. Dokonce jsme si napsali i první diktát. Moc se nám povedl. Četli jsme další bajky. V matematice jsme pracovali s délkou tyče- vypočítat kolik měří celá tyč, když například její 2/3 měří třeba 60 cm, je pro některé z nás stále těžké. Dále jsme procvičovali odčítání a indické násobení. V prvouce jsme se věnovali dokreslování typů krajiny. A nezapomněli jsme zpívat nové písničky na Vánoční besídku. Byl to fajn týden.

Anglický den byl tentokrát z půlky dnem prověřovacím a napůl divadelním.  Napsali jsme si test z druhé lekce, jehož součástí bylo porozumění poslechu, popis obrázku, čtení s porozuměním, správný pravopis dnů v týdnu a halloweenská slovní zásoba. Až na spelling dnů v týdnu všichni, kteří byli ve škole, zvládli test bez problémů. Pravopis budeme nadále trénovat a ti, kteří chyběli, si test doplní příště. Opravené testy Prďáci přinesou k nahlédnutí rodičům. V druhé polovině dne jsme ve dvou skupinách trénovali divadelní scénku o sv. Martinovi, kterou jsme si ve třetím bloku zahráli navzájem a kterou příště ukážeme těm, kteří byli tento týden nemocní. Možná už i ve vylepšených kostýmech z domova:-). (Dobrovolné a jen pokud to možnosti umožňují). Nová slovní zásoba k divadlu: theatre play, poor man, good man, soldier, new bishop, good idea, a coat, to cut, to give, money.

S Heather Prďáci prověřili své znalosti potravin a jídel a doplňovali věty s Do you like….? Na závěr si zahráli na obchod a nacvičovali věty: What would you like, please? Can I have? Here you are. Thank you.

Koukněte na fotky

 

pátek 16. listopad

Svatomartinský týden u Brouků

  • Škola

Svatomartinský týden byl ve znamení světla, pomoci a laskavosti. V pondělí jsme vyhlásili zbytek listopadu jako měsíc LASKAVCE. Děti se na konci dne odměňují za to, kdo komu pomohl, byl laskavý. Je krásné, že se děti umí navzájem pochválit, ocenit. Vnímají, když je na ně někdo milý. Začali jsme i zpívat nové písně – již umíme první na vánoční besídku :-) Vyrobili jsme si koně Sv. Martina a rozsvítili ho pomocí hvězd. Školu jsme si ozdobili i podzimními průsvity do oken. V českém jazyce jsme se věnovali stavbě slova. S tím souvisí i opakování vyjmenovaných slov po V. Brouci v nich mají trochu mezery. V matematice jsme písemně dělili a trénovali zlomky. Zlomky jsme si užili i v lese! Větve, listy a všechno se dá pomocí zlomků řešit! Bylo to super! Začali jsme prezentace přečtených knih a v pátek si povídali v historických souvislostech o 17. listopadu. 

Sv. Martin u Brouků

pátek 16. listopad

Opičáci a písanka:-)

  • Škola

Tento týden jsme zahájili tradičně bruslením. Na stadionu je stále větší zima, ale to dětem vůbec nevadí, protože celou hodinu bruslí s velkým nadšením. Stejně tak i v úterý na tělocviku jsme si vyzkoušeli ze sebe postavit palandu.

V úterý jsme si společně s Vámi připomněli svátek Sv.Martina. Děti si vyráběli a nakonec jsme se společně vydali k řece, kde jsme poslali po vodě naše tajná přání napsaná na listech. Celá akce byla moc příjemná a jsem ráda, že se vás sešlo tolik.

V českém jazyce jsme se tento týden soustředili hlavně na hláskování. S přibývajícími znalostmi je potřeba nezapomínat a upevňovat základy. Přibrali jsme nové písmenko: K. Celý týden jsme četli  a psali o sto šest. Nakonec se nám přeci jen povedlo ukončit Uvolňovací cviky a v pátek jsme slavnostně začali naši první písanku.

V matematice jsme se položili do druhého dílu a kromě stále složitějších sčítacích trojúhelníků, jsme si vyzkoušeli krokování na krokovacím pásu bez čísel. Poznali jsme také nová znaménka a naučili jsme se rozeznávat, co je větší/menší.

V prvouce jsme si zahráli na hlavu rodiny a povídali jsme si o hospodaření s penězi. 

Na závěr týdne jsme se naučili písničku Já jsem muzikant a začali jsme si tvořit naši vlastní veselou abecedu.

Ve středu probíhal  řádný anglický den. Hlavním tématem bylo ještě počítání do desíti. Směrem vzhůru už nám to docela jde, směrem dolů to trochu dře a na přeskáčku je to pro většinu Opičáků stále pořádný guláš. Určitě by nám prospělo, kdyby ochotní rodiče toto s dětmi přes týden trochu potrénovali:-). Počítání jsme procvičovali i pomocí různých her a nejvíce nás bavila nová taneční písnička Number Konga. V pracovním sešitě jsme dokončili druhou lekci a kdo prošel kontrolními otázkami a úkoly na str.16, mohl si vybarvit domeček. Kdo ho ještě vybarvený nemá, musí se  doučit  školní předměty nebo čísla . Dále jsme si poslechli příběh z učebnice Abrakadabra a zahráli si scénku v rolích. Na závěr jsme si ještě řekli anglicky pár slov o svatém Martinovi, spočítali děti, hlavy, nohy a oči na obrázku, který jsme si podle své fantazie dokreslili v krásné svatomartinské atmosféře.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

29. stránka z celkem 141« První...1020...2728293031...405060...Poslední »