Aktuality

neděle 30. červen

Konec šlus ende….Mazáci mají prázdniny!

  • Škola

Poslední týden ve škole, poslední týden s kamarády a pedagogy. Hráli jsme si, uklízeli, koupali se, jedli zmrzliny, měli jsme se hezky a hlavně jsme oslavili závěr druhé třídy. S ostatními třídami, rodiči i kamarády jsme se ve čtvrtek sešli na louce u Berounky, kde nás čekala rodinná hra, vysvědčení, oheň, zábava a první spaní pod širákem! A tak to máme rádi, vysvědčení si prostě musíme pořádně užít. Máme za sebou druhou třídu, hodně jsme se toho naučili a hodně toho zažili, ale teď už hurá na prázdniny :)

FOTKY

sobota 29. červen

Cílová páska (42. týden v Habroví, poslední ve školním roce 2018/19)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Od rána žijeme Oslavou.  Zdobíme Dvoreček, chystáme nápoje. Nacvičujeme s těmi, kdo měli na zkoušky nejmíň času. Zanášíme místo proprietami. Opravujeme bránu. Slavíme svátek a narozeniny. Zpíváme tu naši. Fáborkujeme cestu. Hovoříme o svatojánské noci. Odpoledne se vydáváme bez rodičů k rituálu odvahy. Zažíváme ukončování svého školkového statusu. Pán lesa nás vrací světu. Slunce nám svítí na cestu. Průvodci nám žehnají, živly se nás dotýkají. Vůně stoupá a hudba hraje. Při hostině se slunce rozdrolí do hvězd. Děkujeme a loučíme se, ani nevíme s čím vším. Věříme, že nás čeká něco snad ještě lepšího, než jsme zažívali dosud. 

Úterý. Dopolední cyklojízda začíná jako ta běžná ranní. Jen jsme pro velkou účast rozděleni do dvou družstev. U letovské sokolovny si dáváme první disciplínu, jízdu samostatnosti. Po svačině se přesouváme do Dobřichovic, kde si dáváme druhou disciplínu, jízdu odvahy. Vyhledáme stín a osvěžení v Berounce. Pak přijde nejtěžší disciplína: dvě kola jízdy zručnosti. Cestou zpět trénujeme start z pelotonu a zipování. Pod viaduktem cyklojízdu hodnotíme. A jako bombónek – odpočítaný hromadný start z čáry a závod do vrchu. Na oběd jsme na Dvorku. Sdílíme zážitky. Necyklisti byli pozdravit kravičku Amálku, cpaly si pusy lesními jahůdkami a ve stínu lesa malovali vodou… Už společně absolvujeme zahradní hromadné sprchování. Průběžně pijeme. Důkladný reflexní kroužek po obědě nesedí těm, kterých se zpětná vazba nejvíc týká. Odpoledne trávíme v lese u potoka.

Ve středu vlakem k Vltavě na Vltavu. Hltáme vše o Bedřichu Smetanovi, smáčíme nožky u břehů Střeleckého ostrova. Uhýbáme ostrým slunečním paprskům.

Ve čtvrtek řádíme na návštěvě u Johnnyho, bazén plný, zahrada plná. Řízečky voní, melouny se červenají, limonáda teče potokem.

V pátek se loučíme s lesem, potokem, vybíháme do svahu a máváme na vyhlídce létu, Dvorečku.. máváme vám!

FOTO

pátek 28. červen

Tak, co teď???

  • Rarášci

Přesně tak, končí červnový humor učitelek, skončila školka. Tohle je opravdový konec roku! Ne leden, v lednu se prostě prvního probudíte a buď vás hlava bolí nebo ne! Ale jinak se vlastně vůbec nic nemění. Ale červen? Člověk jeden už je takový naměkko, děti se taky těší i když neví na co, jen všichni o tom mluví. To je zas takový slovo divný – prázdniny. Dneska jsme se v posledním ranním kroužku ptali dětí, kam pojedou na prázdniny. Někdo dokonce lyžovat! Jiní za krokodýlama! Stálicemi zůstávají babičky, naštěstí! I když babičku jak z Honzíkovy cesty už skoro nenajdeme.

Loučíme se s pořádným kusem života s vašimi dětmi. Známe je možná v něčem skoro jako ty své vlastní, možná o nich i víc přemýšlíme a vymýšlíme kudy a jak, aby to šlo a bylo to dobré a dobře. A upřímně, občas se nevede, jak bychom chtěly a tak znovu a znovu, ale naštěstí na nás neplatí, že stokrát nic… :-) Najde se společná řeč,  počkáme až se vztek vyškrtá, desetkrát opakujeme co je třeba…

A najednou je ticho. Máme doma krásné květiny. Pohled na ně nás zahřeje, vzpomínka na buchty, bábovku, koláč, čokoládu, společnou ranní kávu v tom rumrajchu nám v tom neobvyklém domácím ranní tichu připomene, že se máme zase na co těšit. Na vaše děti, co jsou už dál a budeme je potkávat. Na nové děti i na to, že se občas potkáme s těmi, co s námi nepokračují. Nejdřív budeme pořád myslet, jestli jsme to všechno udělaly dobře a jestli to nešlo ještě líp. Ale pak to zpomalí a taky si odpočineme. A až konec prázdnin přejde do začátku nového roku, budeme se těšit! Máme celkem štěstí, nechodíme do práce, chodíme do školky.

Na poslední letošní záchvěv foto a video dokumentace se můžete podívat tady

neděle 23. červen

Loučení s předškoláky

  • Školka

Celý týden byl ve znamení příprav na jednu z největších a nejdůležitějších akci ve školním roce – Loučení s předškoláky. Dodělávali jsme spolu s nimi jejich vzpomínkové knihy, došívali kapsičky na CD, které obsahují set fotek za dobu, kdy děti do Jednoho stromu chodily. Uklízeli jsme si hernu i naší zahradu.

A včera do celé vypuklo. Zhruba deset rodin bylo velmi statečných, absolvovali celou naší hru (která připomínala řemesla, kterým jsme se tento rok věnovali), v dešti. Statečně tak hledali zlato, aby ho směnili za sůl, točili se jako holub na báni, aby si vysloužili klas a vyměnili ho za mouku a konečně museli zdolat dráhu a donést až na konec na lžičce trochu vody a dát ji kohoutkovi, aby „neumřel“. A za záchranu dostali vodu. Dali tak dohromady slané těsto a tvořili z něj cokoliv, co jim připomíná Jeden strom. Pak jsme pasovali předškoláky, kteří odcházejí do školy, symbolicky  byly Alenou opět vyprovozeny vařečkou a velkým skokem. Následovalo promítání fotek a pohádka. A pak přišlo velké překvapení od rodičů. Nejdříve nádherný obraz od Veroniky Scholze, vyjádření toho, jak se z malých semínek stávají velké děti, které se snažíme poslat z naší školky do světa s nejlepším vědomím a svědomím. NÁDHERA- děkujeme! Díky následujícím scénkám, které dali dohromady rodiče spolu s dětmi, jsme se ve vzpomínkách vrátili k výletům, třídění Ztrát a nálezů, tolik oblíbenému lyžáku…Celé protkané písničkou (mírně upravenou) Strom kýve pahýly…Bylo to krásné, neskutečně výstižné, děti nám opravdu do poslední chvíle nic neprozradily, takže překvapení bylo o to větší. A pak nás čekal další dárek – my máme na zahradě konečně velký kus trávy. Té pravé, voňavé, připravené vyrůst – neskutečné! :-) a kolem ní je od včerejšího večera spoustu nových originálních špalků na sezení, co rodina, to špalek, to kus z ní.  Jsou to opravdu skvosty. A jestli nás to všechno předtím dojalo, tak tohle už nás rozplakalo.

Na fotky se podívejte ZDE

A pak už se jen pilo, jedlo, sedělo u ohně, zpívalo a kapela z rodičů JS jela naplno. A vám všem, kteří jste s námi nemohli být, říkám – byla to fakt nádhera a velké ocenění naší práce. Dává nám to sílu do dalších let. DĚKUJEME!

neděle 23. červen

Mazáci jdou do finále

  • Škola

 

Předposlední týden ve škole utekl jako voda. V pondělí jsme se rozdělili, část dětí jela na operu Čert a Káča a část dětí zůstala ve škole, protože je čekalo přezkoušení. Všechny děti zvládly přezkoušení, navzdory únavě z velikého vedra, skvěle a teď už mohou opravdu vyhlížet prázdniny. Ve škole už rozvolňujeme čas učení a více si užíváme, že můžeme být ještě všichni spolu. V úterý jsme hodně pracovali na dokončení našich vařeček, práce se dřevem nás baví. Některé výrobky by mohly lehce konkurovat těm profesionálně vyrobeným. V úterý jsme ale taky fakt hodně zapracovali na matematice a tak jsme v pátek mohli vyrazit k řece, užívat si koupání, pozorovat život šneků, věnovat se oblíbeným hrám a prostě si ten den parádně užít. Týden jsme proložili i hledáním předložek ve větách, čtením knihy Rybí sliby a dokonce ještě i povídáním o vodě. 

Ve středu jsme s dětmi už trochu rozvolnili morálku :-) zopakovali jsme slovíčka a nějakou tu gramatiku, ale většinu času jsme trávili tvořením a hraním anglických her. Děti ušly tento rok zase dlouhý kus cesty, když bude o prázdninách příležitost, něco s nimi třeba zopakujte :-)

FOTKY

neděle 23. červen

41. Stodola

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Jsme blíž konci roku a někdo i konci školky. Nacvičujeme loučení. Dál spolu nepůjdem. V lese se honí ve výškách veverky. Cosi šustí v potoce. 
 
Úterý. Cyklomotory nahozeny. Vrčíme po proudu Berounky. Učíme se stavět na šlapky. Je nás patnáct malých cyklistů. Později si dáme i jízdu zručnosti. Hrajeme si u potoka. Spíš v potoce. Vyprávíme příběhy ve dvojicich.
 
Ve středu jsme navštívili muzeum Bedřicha Smetany u Karlova mostu v Praze. Před úmorným vedrem jsme se schovali do stinu dětského hřiště u Vltavy.
 
Ve čtvrtek jsme spolu s Habráčky  vyběhli zpívat a hrát si k vodárně, hemžení jak v mraveništi. A cestou jsme obdivovali mravenčí práci a velkou žábu a strakapoudí pírka.

 

pátek jsme si povídali o tom, co nám roste na zahrádkách. Pak jsme si hráli u potoka. Stavěli jsme hráze, pouštěli lodičky a užívali si klidu a stínu lesa.

sobota 22. červen

Sláva (41. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Jsme blíž konci roku a někdo i konci školky. Nacvičujeme loučení. Dál spolu nepůjdem. V lese se honí ve výškách veverky. Cosi šustí v potoce. Slavíme narozeniny s melounovým dortem. Čteme pohádku o Mahuleně krásné panně.
 
Úterý. Cyklomotory nahozeny. Vrčíme po proudu Berounky. Učíme se stavět na šlapky. Je nás patnáct malých cyklistů. Později si dáme i jízdu zručnosti. Hrajeme si u potoka. Spíš v potoce. Čteme o medvědovi, který žil v lese pod jménem Novotný. Lepíme asambláže. 
 
Ve středu jsme malovali přání pro naše předškoláky, v lese jsme se připravovali na slavnost loučení. Černá mračna, blesky, velká výzva k pořádné sprše. Neodolali jsme a vyběhli dešti naproti. Osvěžení a požehnání pro naše záhonky.
 
Ve čtvrtek jsme spolu se Stodoláčky  vyběhli zpívat a hrát si k vodárně, hemžení jak v mraveništi. A cestou jsme obdivovali mravenčí práci a velkou žábu a strakapoudí pírka.
 
V pátek byl zas barel na vodu plný, to máme vždycky radost. Mokré pískoviště se mění ve staveniště a všechno o kousek povyrostlo. Asi i my. A hlavně Mariánka! Slavíme její šesté narozeniny.

 

sobota 22. červen

Skoro na konci…

  • Rarášci

Víte, před třemi týdny jsme si říkaly, že to snad ani nejni možná, že už máme sedm měsíců školky za sebou… Tak ne, ono to bylo před třemi měsíci, no, víte, máme v živé paměti celý rok a tak měsíc, týden sem nebo tam… :-)

Ale teď už vážně – máme velmi dobrý pocit, že děťátka jsou připravená a nachystána vyletět výš. Doufáme, že jsme vám to ve čtvrtek na Raraším odpoledním loučením se školním rokem ukázali!

Byl to dobrý týden, zas běžel, jako když bičem práská a vše jsme směřovali k hlavní akci. Ve čtvrtek jsme šli brzo spinkat, abychom měli sílu předvádět se a v těhle vedrech opravdu usínají téměř všichni.

Pilně jsme potrénovali i zimní a podzimní písničky a velikonoční koledu. Vymyslely jsme báječné tvoření pro rodiče s dětmi a to se opravdu povedlo. Kdykoliv uvidíme zamodralou podlahu, budeme ve vzpomínkách v červnu 2019!

Povedl se nám i náš pravidelný kroužek, děti zpívaly s nadšením. A doufáme, že Raraší knížky se vám líbí a budou milou připomínkou na léta, která utíkají úplně nejvíc nejrychleji. A pátek? Uf, děti jakoby vedro ani besídka nebyly za námi… prostě normální hrací a zpívací den, jako vždycky. Naštěstí.

na fotky se můžete podívat tady

pátek 21. červen

Brouci a housenky

  • Škola

V pondělí jsme relativně dotáhli zbytek učiva a už si užíváme jen pospolitost, přírodu, hry a přátelství. V úterý jsme vyrazili do lesa, abychom nařezali další dřeva na náš společný obraz… Dřeva máme dost, tak smirkujeme a navrhujeme závěrečnou podobu. V lese jsme objevili spoustu housenek, které pustoší les, ale děti bavily – udělaly jim kolotoč a dráhu z nitky směrem ke stromu :-) . A všechny housenky opravdu lezly směrem vzhůru.

Také celý týden řešíme záhadu spojených provazů a jak se z nich dostat… zatím jsme na nic nepřišli, tak třeba vy? Domluvili jsme se na společném výletě na pondělí. No a tak i když to vypadá, že už se moc neučíme, naučili jsme se toho zase spoustu! 

A máme ve škole pískoviště a kupodivu neslouží jen nejmenším!

Brouci a housenky 

 

pátek 21. červen

Stromáci ke konci školního roku

  • Škola

Předposlední týden školního roku jsme si se Stromáky užili. A i když by se mohlo zdát, že jsme se neučili, opak byl pravdou. Od pondělí do středy jsme opakovali v českém jazyce hlavně mluvnické kategorie u podstatných jmen a sloves s důrazem na pádové otázky, určovali jsme skladební dvojice, slovní druhy a větné celky. V matematice jsme opakovali všechny formy výpočtů, no, a v prvouce vše, co nám druhé pololetí přineslo. Poslední část dětí se vydala za přezkoušením do své kmenové školy. Přesto všechno jsme stihli učení v přírodě. A protože nám ssluníčko opravdu přálo i na koupání v Berounce a hraní vodního póla došlo. Čtvrtek a pátek byl ve znamení anglického jazyka. Ve čtvrtek jsme s Heather naposledy otevřeli učebnice a pracovní sešity, napsali poslední test a dokončili písemnou část našich medailonků, kde píšeme o sobě. V pátek jsme je pak s Ivou prezentovali ve stínu lesa. Je fajn, že už umíme o sobě něco říct i sami bez papíru. Mnozí Stromáci totiž ještě dále doplňovali informace nad rámec psaného textu, a tak jsme se třeba také dozvěděli, že jsme spolu kamarádi a máme se rádi.

A teď hurá do posledního týdne nového školního roku.

Koukněte na fotky

3. stránka z celkem 14312345...102030...Poslední »