Aktuality

sobota 05. leden

Raraší Vánoce pokračují!

  • Rarášci

V dobrém jsme se sešli, jen letmo, na dva dny. Mysleli jsme, že budou takové dny hrací, zpomalené, povánoční, novoroční. No, já nevím, proč jsme si to mysleli :-)

Hrací a novoroční ano, ale! hlavně ještě pořád vánoční! Ježíšek totiž myslel i na Rarášky a ve školce jsme našli dárky! A víte co tam bylo? Tak na fotkách je to vidět, ale pro jistotu: dalekohled a musíme uznat, že je skvělý a hlavně se jím fakt dívají do daleka, nějak to jde líp nebo co…Pak taky nakličovač semínek na zdravé svačinky! A balíček semínek. Hned jsme je propláchli a zalili a díváme se, co se stane…dneska už mělo mungo malé klíčky! A pak jsme taky dostali hamaku!!! A budku pro ptáčky a krmítko! Krmítko jsme začali dneska stloukat a šlo nám to. A aby toho slavení nebylo málo, Davídek slavil narozeniny. Všichni jsme mu popřáli hodně zdraví, Davídek sfoukl svíčky a všichni jsme si pochutnali na báječném dortíku.

Tak na to, že jsme byli ve školce jen dva dny, se toho tedy seběhlo moc. Mějte se krásně, novoročně, zasněženě, mrazivě. Konečně.  

Na ty naše krásné dny se můžete podívat tady

sobota 05. leden

Hurá na sníh

  • Školka

Sešli jsme se po vánočních svátcích ve školce až ve čtvrtek a byl to den nabitý emocemi. Děti se hned přišly pomazlit, od rána vyprávěly, jak prožily vánoce, kde byly a co jim nadělil Ježíšek. Místo pod stromečkem v herně ale zůstávalo prázdné…někteří se osmělili a ptali se, jestli ve školce ten Ježíšek taky byl, jiní ostřílení řekli, že jsme ty dárky určitě „schovali do aťasu“. Ještě chvíli jsme je napínali ale před obědem jsme se už všichni obdarovali. Dárky byly zabalené opravdu důkladně, takže hezké chvíle jsme si užili už jen při dobývání se do dárku. Děti vydržely celou dobu hádat, co se uvnitř asi skrývá a vymýšlet, jak využijí ke hře i ten samotný obal. Výborná zábava! Nakonec jsme pod stromečkem našli svítíci globus, nástěnnou mapu světa se spoustou přiřazených obrázků, to abychom mohli založit náš badatelský koutek. :-) Hodit se nám bude i třetí dárek – nový dalekohled. A nesměla chybět knížka – tentokrát nová úžasná od Petra Stančíka H2O a tajná vodní mise. 

A když ty dárky dáte dohromady, vznikne vám jediné – vzhůru do přírody, vzhůru do světa, koukejte se s očima dokořán! A do přírody jsme se vydali hned v pátek a užívali si sníh plnými doušky. Předtím jsme si ale ještě stihli povyprávět o Třech králích a vyrobit si pořádnou královskou korunu na pondělní průvod.

Na fotky se podívejte ZDE

 

sobota 05. leden

U Prďáků do Tří králů

  • Škola

Vánoce už skoro skončily, ale ještě malý kousek do  Tří králů zbýval, když jsme se po prázdninách potkali s Prďáky ve škole. Dva dny nám stačily k bohatým zážitkům. V jednom z nich jsme si při čtení textu o Vánocích a dalších Vánočních svátcích zopakovali, jak rozumíme textu a zda jsme schopni do něj správně doplnit spojky. Přitom jsme stihli „projet“ slovní druhy, vysvětlit si u sloves časování, číslo a osobu a v souvětích hledat počty vět podle počtu sloves. Potom jsme se vrhli na psaní novoročních předsevzetí ( to jsme zvědaví, jestli je dodržíme). Pekli jsme i tříkrálové věštící hvězdy /  takovou podobou japonských koláčků štěstí/, u kterých jsme museli používat i matematiku ( narýsovat na těsto čtverce o zadané velikosti strany), oslavili Ály narozeniny a pustili se do malování obrázku Tří králů. Na jeden den až dost! 

Nový rok ve škole jsme započali anglickým dnem. Poté, co jsme se krásně protáhli s Robem na tělocviku, jsme si zavzpomínali na Vánoce a zhodnotili je v anglickém rozhovoru, jehož osnovu (3 otázky a 3 odpovědi) jsme si vzali na procvičení domů. Slovní zásobu jsme si procvičili v Bingu a dále jsme si povídali o typických pokrmech české štědrovečerní večeře a britského vánočního oběda, ke kterému máme v učebnici článek a poslech.(Nová slovní zásoba: a lunch, roast potatoes, gravy, figgy pudding) A jak jsme si tak povídali, venku začalo hustě chumelit. Prďáci začali spontánně zpívat písničku  A Snow flake, kterou už umíme z minulého roku, a k té jsme přidali oblíbené Jingle bells. Zimní sváteční atmosféru jsme na závěr dovršili přáníčkem k novému roku. Jak jsme je ozdobili? Přeci sněhovou vločkou. Za angličtinu Vám přejeme Happy New Year and a lot of snow! 

Koukněte na fotky

 

pátek 04. leden

Mazáci v novém roce

  • Škola

S úsměvem na rtech jsme vstoupili do nového roku a s chutí jsme se vrhli do práce. Tento týden to sice byly jen dva dny, ale pořádně naplněné, tentokrát matematikou, češtinou a  tělocvikem. Po téměř dvoutýdenních prázdninách to byla pořádná změna. V příštím týdnu nás čeká přezkoušení a tak ladíme portfolia, kompletujeme naše výtvory, děláme pořádek v boxech, ve třídě i na nástěnkách. Do nového roku musíme mít čisto a vzdušno, aby se nám dobře pracovalo a bylo nám spolu i nadále hezky a na to se těšíme. 

pátek 04. leden

Opičáci do nového roku pravou nohou:-)

  • Škola

Nový rok děti začaly s Janou a Luckou. Po prázdninách nakoukly do písanky a společně vytvořily krásného velkého sněhuláka, který ve třídě nahradil náš podzimní strom, který už, pravda, trochu přesluhoval. V matematice jsme zopakovali zápis krokování a myslím, že se mu budeme intenzivně věnovat i nadále. 

V pátek jsme se dostali k novému písmenku (Š) a dočetli jsme se o tom, jaké to je bydlet v Klokánku. Příští týden nás čeká návštěva z Asociace domácího vzdělávání, přerovnali jsme si tedy svá portfolia a nadále se budeme věnovat opakování všeho, s čím jsme se dosud ve škole seznámili.

 

pátek 04. leden

Brouci s úsměvem v novém roce

  • Škola

I ve škole Jeden strom jsme vstoupili do nového roku. Po Vánocích jsme pořádně procvičili naše těla a zjistili jsme, že to tedy není nic moc! Brouci tedy mají za úkol trénovat stojky na rukou! I přesto nám naštěstí zůstal úsměv na tváři! Vyrobili jsme krásná PFka, zkusili jsme práci zase s jiným materiálem. Stříhat a lepit dýhu není zase tak lehké, jak se na první pohled může zdát. Láme se, trhá se, nejde moc stříhat dokola, na papíře se pak kroutí a odlepuje! I když nám to zabralo hodně práce, byli jsme trpělivý a výsledek rozhodně stál za to. 

Tak do nového roku přejeme, ať i vám zůstane úsměv na tváři, jste spokojení, zdraví a máme stále chuť objevovat a zkoušet nové věci! 

PF Brouků

neděle 23. prosinec

Hotovo, šmytec, Vánoce!

  • Rarášci

A je to tu, skoro.  A představte si, že časem ztišení a očekávání dokázali projít Rarášci v mnoha okamžicích a některé okamžiky byly i delší :-) . Máme za sebou krásný týden a vy před sebou mnoho fotek.

V pondělí na nás i vás čekal rozsvícený vánoční stromek. A pod ním dáreček od vašich nejmilejších. Na fotkách máte aspoň trochu vidět zápal a soustředění, které je úplně hmatatelné. Výsledek je hmatatelný rozhodně. Všechny děti byly na sebe právem moc hrdé. A nechtěly svůj dárek pro vás pustit z ruky :-) . Bylo nám mile při pohledu do prostoru, který žil vaším tvořením a pak naším společným zpíváním. Moc děkujeme za krásné odpoledne.

Každý den jsme rozsvěceli tři svíčky na věnci a počítali na prstíkách kolik to je, kolikrát se ještě vyspíme a bude to tady. Víte, práce s dětmi má jednu velikou výhodu… Těšíme se s nimi na Vánoce úplně stejně jako ony a naštěstí to nikomu nepřijde divné…

V úterý měli Školkáči generálku na svoji besídku. V dolním prostoru bylo tolik andílků! Našim Raráškům přišlo moc líto, že také nemají křídla. Naštěstí mají Míšu, ta je hbitě pro ně vymyslela a domů už to odpoledne někteří letěli na svých křidélkách…

A pak přišel čtvrtek – kouzlo! Bylo nám jasné, že to do odpoledne zmizí takže svačina a šup ven!!! Na zahradě jsme byli první, byla úplně beze stopy!!! Vyklidili jsme morčatům domeček, aby měla také svátečně čisto a s velkým nákladem jsme vyrazili do sněhu. Po vyklopení nákladu do pole jsme zaparkovali kárku do křoví a vyrazili na expedici – směr osamělý strom přískokem vpřed. A my tam došli a to se nám zdál ten strom opravdu daleko. Kolem nás cestou přeletěla volavka, kachny a asi divoké husy, to jsme ještě nevypátrali. Strom je ořech, to už víme, pod ním měly domeček včely a je tam prázdné krmítko pro bažanty a zajíčky. Tak až se zase bude po poli dát jít, rozhodně tam něco pro zvířátka zaneseme. To se může pořád.

Zbývá pátek, na kuchyňské lince  svítí bílou křídou napsaná trojka. To už se jen třikrát vyspíme a budou zářit nejen světla na vánočních stromečcích, ale především oči vašich dětí. Přejeme vám z celého srdce, aby byla vaše rodina pohromadě, jak jen to půjde, abyste mohli být spolu potichu i nahlas. Těšíme se na vaše děti, na vás a na všechno další, co nás všechny čeká. A držíme si potichu pěstičky, aby to bylo dobře a jestli ne, aby bylo o koho se opřít. O nás můžete, my jsme Jeden strom. Máme vás rádi.

Na vaše zlatíčka se můžete podívat tady

neděle 23. prosinec

Andělský (16. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí muzikálové. Ahoj, jsme na nádraží Praha-hlavní. Valíme do Ponce. Svačíme v divadelním baru. V hadu se proplítáme mezi cizími dětmi. Pozorně sledujeme složitý děj mnoha postav. Děti jsou i na jevišti. Obědváme na Vítkově. Prohlížíme si největší jezdeckou sochu a bojové výjevy naší historie. Vlakem domů.

Úterý na bobové dráze. Nacvičujeme píseň na čtvrtek. Stoupáme strmě kopcem. Na boby přivazujem osekané a ořezané chvojí a NĚKAM ho vezem. Při obědě si povídáme o předvánočním úklidu. Slavíme Raviho narozeniny. Čteme si v encyklopedii o planetě Zemi. 

Ve středu se z černého pouzdra vyloupl pozoun neboli trombón a Robo v černém kabátě nám celý den udával tón. Slavnost se blíží, přípravy vrcholí. Našli jsme ale místo s čas také na oslavu Maxíkových pátých narozenin. Jsme rádi, že jsi na světě, koukej jak rádi máme tě!
 
Čtvrteční ráno bílé! Sníh se snáší na zahrady, jako hejno bělásků. Sněhuláci a sněžná vozidla stojí v pozoru, vyrážíme zdolat všechny meze a kopečky. Stromům to v bílém tak sluší! Scéna na naši slavnost u spirály jak vymalovaná.
 

Pátek letos poslední. Polovina nás obvyklým počtem. Dojídáme zbytky včerejška. Mobilizujeme povozy a uháníme uklízet místo oslav. Jen dvé rozbitých skleniček. V kruhu si přejem na tu dobu co se neuvidíme. Svačíme u bunkru. Na stupínku si ho trusem označila liška. Opodál strojíme svačinu zvěři. Jedlou mandalu, mrkvové řetězy a jablečné baňky. Nazdobené stromky a pařezy. Zimu zahání výstup kamzičí stezkou. Na hoře skáčem přes živou překážku a přes větev. Hrajem si na brtníka za stromem. V jurtě si hrajem s kuchyňkou, kaplou, na muzikální sochy a čaj rum bum. Předvánočně uklízíme. Loučíme se.

fotky 

 

pátek 21. prosinec

Předvánoční dění u Mazáků

  • Škola

Poslední školní týden v roce 2018 a opět jsme jej využili naplno. V pondělí jsme se rozloučili s ledem. Všichni už bruslíme s přehledem a nebojíme se na led. Už si můžeme jen přát, aby zamrzla Berounka a my mohli bruslit ve svém volném čase.

Hodně času jsme věnovali výrobě dárků pro rodiče, zašmodrchávali jsme se do vln, bavlnek i korálků. Nakonec jsme se rozmotali a  výsledek byl jako vždy úžasný. Vznikly velice originální lapače snů naplněné energií nás všech. 

V úterý jsme se konečně dočkali dlouho očekávané vánoční besídky, která se moc vydařila. Není divu, na její přípravě jsme makali dlouho a intenzivně. V Klub kině nás pan zvukař chválil, jak hezky a nahlas zpíváme. Nikdo nezapomněl text, kostýmy nám slušely, publikum tleskalo a my si užívali naše minuty slávy na opravdovém pódiu. Atmosféra byla úžasná, za což děkujeme všem rodičům, prarodičům, kamarádům a dalším spřízněným duším. Kouzlo vánoc, kouzlo dětí, kouzlo Jednoho stromu. Prožili jsme jej všichni společně a tak to má být. 

Ve čtvrtek jsme nezapomněli jít popřát krásné vánoce i zvířátkům v lese, nadělili jsme jim nějaké dobrůtky a nezapomněli jsme si povídat o tom, že překrmovat zvířata v zimním období není fajn a proč tomu tak je. Rovnováha v přírodě je velmi důležitá a k tomu patří zrození, život i smrt. To vše se krásně propojuje s tématem vánoc. Krásná prvouka v lese. Navíc ve čtvrtek nachumelilo a to jsme si nadmíru užili. Sněhuláci, koulovačka, klouzačka a spousta legrace. 

Týden jsme završili výletem do Muzea betlémů v Karlštejně, prohlídli jsme si i sto let staré betlémy, zjistili jsme, že perníkové betlémy v muzeu opravdu nejsou k jídlu a vyrobili jsme si papírovou vánoční hvězdu. Pravda očekávali jsme originálnější a náročnější práci s papírem, ale i tak jsme byli spokojení. Ony ty hvězdy vypadaly všechny krásně a to nás těšilo. 

Tento týden jsme se učili prožitkem a k učebnicím se naplno vrátíme až v novém roce. Teď je čas si odpočinout a strávit krásný vánoční čas v rodinném kruhu, abychom se mohli po prázdninách plní elánu vrátit do té naší rodiny jednostromácké. Pro tento rok se s vámi loučíme a těšíme se, co krásného nám rok 2019 přinese :)

Podívejte se na FOTKY

pátek 21. prosinec

Třetí adventní týden u Brouků

  • Škola

Poslední adventní týden u Brouků byl opravdu ve znamení Vánoc. Máme za sebou krásnou vánoční besídku v Klub Kině. Děti to zvládly výborně a zasloužily si váš velký potlesk! Ve čtvrtek jsme si užili skvělé zimní radovánky! Sníh nám padal celé dopoledne a my se koulovali, brodili se sněhem a postavili největšího sněhuláka v historii Jednoho stromu. U krmelce jsme nadělili zvířatům. V pátek jsme vyrazili do Prahy! Výstava betlémů v Betlémské kapli byla krásná! Vyzkoušeli jsme si opravdu originální louskáček ořechů na vodní pohon, zahráli na zvonkohru a obdivovali betlémy z šustí, dřeva, keramiky i dalších materiálů! Pak jsme šli vánoční Prahou, na Staroměstském náměstí jsme si dopřáli a dali jsme si výjimečně trdelník. Zastavili se u stromečku a betlému a vyrazili do školy! 

Krásné Vánoce všem! 

Fotky: Třetí adventní týden u Brouků

3. stránka z celkem 12012345...102030...Poslední »