Aktuality

čtvrtek 02. listopad

My jsme byli u babičky na dušičky (9. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Tímto týdnem nás provázelo téma dušiček a písnička My jsme byli u babičky na dušičky

V pondělí jsme vyrazili k našemu lezacímu stromu na louku k Berounce. Bohužel jsme zjistili, že náš strom je z bezpečnostních důvodů opáskován zákazem vstupu. Počasí bylo ten den ještě velmi proměnlivé a divoké po nedělní vichřici. A tak trochu předznamenávalo dušičkovou náladu. Stihl nás déšť, vítr i malé kroupy. V teple jurty jsme si pak před obědem povídali o dušičkách, smrti a umírání. Společným povídáním jsme zjistili, že skoro každý má už zkušenost, že mu na tomto světě někdo umřel.

V úterý jsme vyrazili na kopec s tím, že najdeme pěkné místo, kde bychom „dušičkám“ mohli zapálit svíčku jako symbol toho, že na ně myslíme. Po celý den nás doprovázela písnička „My jsme byli u babičky na dušičky“, a tak jsme si ji i zahráli…Pohřbili jsme babičku šištičku na vrcholu kopce, udělali jí pěkný hrobeček s náhrobkem a květinovou výzdobou, zapálili svíčky a zapálili…No a samozřejmě ještě větší zájem byl o druhou část písničky, kdy jedeme autem a táta hledá klíčky..:)

Ve středu jsme se sešli na nádraží a šli společně s Kamarády z Habroví navštívit hřbitov u Řevnického kostela. Každý z nás si zapálil svíčku a společně jsme si zpívali písničku Dušičky a Broučku. Po svačině jsme šli koupit obří dýni a odvezli jsme ji na vozíku na Dvoreček a odpoledne jsme ji společně vyřezali a připravili na společnou Dýňovou slavnost. Po obědě jsme naloupali cibuli nakrájeli dýni a uvařili polívku na ohni upekli dýňový koláč a na tom všem  jsme si pochutnali už společně s rodiči.

Ve čtvrtek nás na dvorečku navštívila Alena.  Aby naše starší kamarády, kteří půjdou v září do školy trochu prozkoušela. Aby nám to pak ve škole dobře šlo. V ranním kroužku u ohně jsme si povídali o našem celo týdenním tématu „dušičky“. Vyrazili jsme pouze na kraj lesa. Dál do lesa nemůžeme je vyhlášen zákaz kvůli polomům stromů. V lese jsme sbírali a řezali klacíky, které budou sloužit jako držáky na lampiony na připravovanou svatomartinskou slavnost.

V pátek jsme si od dušičkování odpočinuli. Strávili jsme den se dvěma návštěvami. Přišla se na nás podívat Jana z Jednoho Stromu a nová kamarádka Maruška. Společně jsme se šli podívat, jak pokračují práce na mostě a pak podél železnice na louku. Tam jsme potkali Habrováčky, pohráli si s nimi a pokračovali jsme směrem k Berounce. Na břehu jsme našli stromy ohlodané od bobrů a cáry kůry. Stavěli jsme z nich lodičky, pouštělipo vodě a pozorovali, jak je proud unáší.

fotografie si můžete prohlédnout zde

neděle 29. říjen

Jak Rarášci hledali podzim

  • Rarášci

Barevné listí je všude kolem nás a tak hledání podzimu nebylo těžké. K podzimu patří i louže a vítr a to my už dobře víme, i když na louže jsme si tento týden počkali do pátku. Předtím jsme stihli dost listí nahrabat na zahradě, podívat se, jak se dobývají brambory ze zahrádky. Taky kolem nás projel traktor po poli. Barevných lístků jsme si trochu nasbírali, máme barevného draka v šatně a pár jsme jich lepili na papír, jen tak pro radost. 
Ve školce už jsme jako doma, všichni umíme zamávat mamce i tátovi na rozloučenou a jestli přece jen vyhrkne slza, než maminka seběhne schody do šatny, už si hrajeme. Svačina je jistota a tento týden jsme po svačině zpívali a hráli na hudební nástroje. Umíme hrát potichu i hrooozně nahlas, taky rychle, pomalu a dost se nám to daří i do rytmu! Zpíváme si písničky a ťukáme do básničky. Baví nás modelína, umíme vyválet placku a vykrojit třeba lístek, který je barevný jako ty venku! 
Hezký týden to byl, sluníčkový i studený, foukalo i pršelo. A v pátek to bylo teda nejlepší. Nejdřív jsme pomohli s loupáním a krájením zeleniny na polévku, a pak jsme se šli vyřádit ven, kde pršelo, jenže než jsme doběhli na zahradu, tak svítilo sluníčko. A pak zase pršelo a zase svítilo a zase pršelo a zase svítilo…. 

Podívejte se na naše barevné řádění zde

neděle 29. říjen

Barevné listí i kuchyň

  • Školka

Krásný podzimní týden je za námi. V pondělí jsme si vyprávěli v kroužku jak se měli předškoláci na Sněžce a ve školce jak se měli přímo bramborově! Všude okolo nás bylo spoustu krásně barevného listí a my ho sbírali, v úterý s Tomášem obtiskávali na obrovský strom, na ten strom jsme potom s Martinou a Péťou psali, co to podzim vlastně znamená, co se v tu dobu děje, co na něm máme rádi. A řeknu vám – práce to vůbec nebyla lehká, vždyť pro některé děti to byl první podzim, který pořádně mohou vnímat, minulý rok to byli ještě opravdoví prcci. Pak jsme řádili s padákem, listí létalo hodně vysoko a učili jsme se při tom novou písničku Listopad, listopad, lísteček mi na dlaň spad a zjišťovali, jaké to je, úplně všichni se jako do domečku pod ten padák schovat. Dělali jsme si z listí draka a taky se Tomáš jak veverka vyšplhal na strom a připevnil nám novou  provazovou houpačku a my stylem pokus x omyl učíme z ní nespadnout. Ve středu jsme oslavili Anetky narozeniny a už tehdy foukal pěkný severák, a tak si musela oslavenkyně sfouknout svíčky už v herně. Ke konci týdne měli školáci prázdniny a my s velkou radostí přivítali zpátky naše bývalé školkáče. Vařili jsme si k obědu brokolicovou polévku, v pátek jsme už jen loupali a krájeli spoustu zeleniny, výbornou bramboračku nám uvařila Terezka. Mňam! A při tom všem krájení jsme si zpívali Jedna dvě tři čtyři pět, cos to Janku cos to sněd… a bylo dobře…

 

Koukněte na fotky zde:Barevné listí i kuchyň

pátek 27. říjen

My se sychrava nebojíme (8. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí jak vystřižené. Ve vzpomínce na předškoláckou expedici postavena písečná maketa Sněžky i s píchlou vlajkou na vrcholu. Následně vylepšeno tunelem. Lokomotivou odjezd do lesa, kde čaj v parním kotli vařen a do zlatova! Příběh Muminů a hodování na Mufinech k Darwinově oslavě zrozenin.
 
Úterek. Počátek zahučen zabučen, rozličná zvěř se v kroužku ozývá. Cestou k psím hrobům hrajeme na klíště, které nikdo nechce a nikdo se jím nechce stát. V listí houpačka veliká, výcvik astronautů. Pižlání klacíků, ozdoby indiánské. Přes skluzavku k potoku k obědu a pohádce čtené hostující školačkou. Mlask.
 
Ve středu jsme nejdřív ve velkém společném kruhu rozhýbali ruce a nohy – a ploutve a křídla a drápky, podle toho, v jaké zvíře jsme se zrovna proměnili. Pak přišla sympatická paní logopedka potrénovat naše čelisti a rty a jazýčky a patří jí velký obdiv, jak to s námi umí. Před obědem jsme tančili a představovali si, jak asi tančí sokol, kůň, vlk nebo třeba štika..  
 
Ve čtvrtek s námi trávili den školáčci, kteří nám už před časem vylétli z hnízda. Společně jsme se vydali do lesa, na bedly jedlí, mech, kamínky. Našli jsme málo prozkoumanou část lesa, tak jsme si tam skvěle vyhráli- na aportovací psíky, stavaře kamenných věží, vyřezávali klacíky. Při odpočinku nám Eva krásně hrála na kytaru písničky Zuzany Navarové a další- třeba tu, ve které když jsme zaslechli nějaký název měsíce, tak jsme zvedli ruku. A pak velké Kapla hraní.
 
V pátek dorazili jen odvážní! Také komu by se do toho deště, sychrava a tmy chtělo…A tak jsme si s těmi pár kamarády zalezli do jurty, kde už hořel oheň a byl připravený „kreativní stolek“-tj spousta věcí na tvoření. A tak jsme vyrobili krásný podzimní věnec ze šišek, kaštanů a šípků. Někteří tiskali dřevěnými tiskátky. A pak naštěstí přestalo pršet! V lesním kroužku jsme si povídali o T.G. Masarykovi, zpívali jeho oblíbenou písničku „Ach synku, synku…“, bavili se o tom, kde je Evropa a „země če-eská, domov mů-ůj…“*

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde

pátek 27. říjen

Brouci před prázdninami

  • Škola

Podzimní prázdniny nám zaťukaly na dveře, a tak byl týden před nimi kratší o dva dny. My jsme však zbývající tři využili beze zbytku. Pondělí i úterý bylo v českém jazyce věnováno nové látce – vyjmenovaná slova po B. Brouci si vysvětlili význam jednotlivých slov, zkoušeli vymýšlet slova příbuzná. Seznámili se i se zákeřnými dvojicemi. Zkoumali jsme je z různých stran – hledali v nich podstatná jména i slovesa. Zkoušeli je použít ve větě. Vyšší ročníky opakovali všechny vyjmenovaná slova i slovní druhy. Český jazyk je tak krásný, ale je to opravdu fuška. Pamatovat si všechny výjimky, poučky, otázky… 

V matematice třeťáci nic nového nezačínali – opakovali odčítání pod sebou. Vrátili jsme se k oprášení naučeným dovednostem z loňska – zapsání krátké i dlouhé šipkové cesty z jednoho bodu do druhého. Čtvrťák se seznámil se zápisem zlomků. 

Abychom si odpočinuli od toho všeho učení, věnovali jsme se dále i našemu tkaní. Úterý jsme si zahráli na impresionistické malíře a malovali podzim. Díla to jsou opravdu povedená. Svět hudby nám začala obohacovat nová písnička s názvem Andělé moji.  Je vidět, že se blíží listopad, dušičky a po nich Advent……

Milena´s group, English lesson update:

This time we focused on Halloween.

In the first block, we read a lot – we read a book “The story of the Jack O´Lantern“ (an old Irish folklore about a man called Stingy Jack who played tricks on everyone) and also an article about history and traditions around Halloween – how it started and how it spread in the USA. Kids also read an article about “Day of the Dead”. We worked on the vocabulary focused on Halloween (Halloween spelling list, 20 words) and we then practiced finding these words (in the correct form) in sentences. Some kids managed to work on math riddles as well.

In the second block, we played a game “Halloween Scavenger hunt“ – our group helped the other group to get ready for the game with the newly learned words and the story about Jack. Kids formed teams and went hunting.

In the last block, we did an evaluation of the hunt. I also sat with each child and did a brief evaluation and discussed a plan of further work. Each kid has a homework package (reading and other activities). Kids do not have a book for home reading this time (with exceptions – some insisted they want to read a book at home as well).

Katerina’s group:
We continued with ABC songs: now letter „d“. Then we learned to count, read, write and spell till 20. (please see student’s file to review).
In the second block, we played a game “Halloween Scavenger hunt“ – Milena’s group helped us to get ready for the game with the newly learned words and the story about Jack. Students formed teams and went hunting.
Last block we learned voc on Halloween. Please help students to remember them for the next time. 
 

 

pátek 27. říjen

První nesmělé výletování(8. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme podnikli první malý výlet se Stodoláčky.  Sešli jsme se na nádraží v Řevnicích a vydali se přes náměstí ke hřišti pod lesem. Cestou jsme nacvičovali pravidla jak se chovat ve městě. Chůze po chodníku,  přechod přes silnici apod. Na hřišti jsme si krásně pohráli a vyzkoušeli mnoho herních prvků. Cestu zpátky jsme už zvolili lesem. Trochu jsme si „šlápli“, ale nakonec jsme všichni statečně došli do školky. První mini výlet máme za sebou huráá…

V úterý jsme se vypravili na kopec nad bunkrem hledat houby. Našli jsme sice jen jednoho pidihříbečka, ale den jsme si stejně užili. Tentokrát nám jej opepřili i psi. Měli jsme po delší době pořádnou bandičku, protože krom Berryny s námi byly i Tira a Zorka. Měly z toho takovou radost, že se skoro na celý půlden ztratily..A tak jsme volali a pískali a měli oči a uši nastražené a nakonec jsme se jich dopátrali – byly celou dobu spokojeně s Habrováčky na druhé straně kopce. Společně jsme se z kopce sklouzli a zamířili se po takovém dobrodružství posilnit obědem.

Ve středu k nám zavítala paní logopedka, se kterou jsme se velmi nasmáli. Přinesla si sebou totiž takové vtipné kartičky plné hloupostí, jako třeba okřídlené auto, dešťový mrak s deštníkem a podobně a my jsme je museli vypátrat a vysvětlit. Výsledky z našeho povídání se jistě brzy dovíte. :) Stihli jsme i malý výlet kolem koňských ohrad, postavit na pískovišti míčkodráhu, po které jsme kutáleli plastový míček a běhat dokola jurty jako splašení tygři, abychom se zahřáli.

Ve čtvrtek  nám počasí přálo. Byl krásný teplý podzimní den, který nás zlákal na toulku lesem. Vzali jsme si lano a vyrazili do lesa. Cestou nám Víťa uvazoval lano ke stromům a z kopce dolů a mi jsme šplhali nahoru a dolu. Moc jsme si to užívali. Po prvním pondělním výletě jsme uskutečnili první větší zátěžovku. Vyšplhali jsme prudký kopec nad školkou a ocitli se na krásném místě s rozhledem do krajiny. Na kopci jsme spočinuli a užívali si lesní hru. Protože ve školách probíhali podzimní prázdniny, byl u nás na návštěvě náš kamarád Broňek a jeho maminka Monika. Monice děkujeme ta společně proběhlí krásný den a za pomoc.

V pátek jsme měli naplánovaný další minivýlet, ale čekal nás spíš docela aprílový den. Nejen že se sluníčko nevyzpytatelně střídalo s deštěm, ale hned ráno jsme se u nádraží potkali jen s největším dobrodruhem Oliverem. Ten si raději vybral stavět s tátou doma vláčky než výletovat sám se dvěma dospěláky, a tak už to vypadalo, že dnes z výletu nebude vůbec nic. Přecijen se ale našlo pár zapomnětlivců, kteří nedorazili jen proto, že si na sraz nevzpomněli, a tak jsme se v malém počtu ale přeci potkali na Dvorečku. Udělali jsme si aprílový výlet s Habrováčky a malovací odpoledne v teple jurty.

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde

 

středa 25. říjen

Krátký týden u Mazáků (8. týden)

  • Škola

Krátký týden způsobený podzimními prázdninami jsme využili do posledního okamžiku. S velkým nasazením se nám podařilo domluvit na využití vydělaných peněz, vcelku dobře už zvládáme číst šipkový zápis, problém nám nedělá ani „barevný rytmus“, ani tabulkový zápis dle více kritérií. Zdárně jsme se potrápili s vystřihováním nejrůznějších tvarů dle návodu a postoupili jsme na vyšší úroveň součtových trojúhelníků. V češtině jsme procvičovali uši, oči i ruce. Psali jsme E, trénovali rytmus, překreslovali obrázky do čtvercových sítí. 

Na angličtině jsme tento týden pokračovali v procvičování nové slovní zásoby. Zahráli jsme si anglickou verzi hry Čáp ztratil čepičku (Mr. Stork lost his thing) a běhali a hledali školní pomůcky. Poslechli jsme si příběh a zkusili ho seřadit tak, jak správně patří. Kromě práce v pracovním sešitě jsme stihli i hádat podle hmatu, co držíme v ruce, a procvičili tím otázku „What’s this?“ s odpovědí „It’s….“ Nakonec jsme si nakreslili náš vysněný pencil case. Schválně se dětí zeptejte. Byly plné vesmírů, planet a robotů, ale i halloweenských strašidel :-)

středa 25. říjen

Prďáci před podzimkami

  • Škola

Podzimní prázdniny nám zaťukaly na dveře, a tak byl týden před nimi kratší o dva dny. My jsme však zbývající tři využili beze zbytku. V matematice jsme si osvojili dovednost sčítání vyšších čísel v desítkách a jednotkách a dost nás to bavilo. Většina to už zvládá i s přechodem přes desítku. V  českém jazyce jsme se opět věnovali rozpoznávání slov souřadných, podřadných a nadřazených, slovům významem shodným, opačným i významem rozdílným, ale stejně znějícím. A protože jsme se už ponořili do projektu Pravou kráčí lev, vydali jsme se opět na Hrad, abychom si zahráli druhé kolo hry o Pražský hrad. Tentokrát jsme si vyměnili role a ještě se zašli podívat do Zlaté uličky, abychom si ji řádně prolezli. Ještě nás čeká nejtěžší třetí etapa, kdy už opustíme expozici o Pražském hradě a vydáme se plnit úkoly po celém Hradě. Tak na to se těšíme. A jako v každém týdnu i v tomto nám zbyl čas nejen na čtení, ale i na výrobu vlastních vitráží. Děláme je z papíru a barevného pergamenu. Není úplně jednoduché vzory vyřezávat,  a ak je budeme  dodělávat ještě po podzimních prázdninách.Svět hudby nám začala obohacovat nová písnička s názvem Andělé moji.  Je vidět, že se blíží listopad, dušičky a po nich Advent……

Koukněte na fotky

neděle 22. říjen

Ve školce byli bramboráčci

  • Školka

V pondělí jsme se ještě všichni sešli ve školce a společně zavzpomínali na Havelské posvícení. Také jsme se snažili vymyslet, co koupíme do školky za poctivě vydělané korunky z posvícení. No a v úterý nás opustili předškoláci, aby se vydali na expedici do Krkonoš. My, co jsme ve školce zůstali, jsme si vyhlásili hrací týden. Jenže se nám z toho nakonec vyklubal týden bramborový. V pondělí jsme totiž vykopali na našem záhonku spoustu brambor – bylo toho asi dva plné kýble. A tak jsme si o bramborách a jejich sklizni nejen povídali, ale také jsme to na vlastní kůži zažili. Už víme, co všechno se dá z brambor uvařit a domluvili jsme se na tom, že si jich pár upečeme tak, jak to kdysi dělávali pasáčci – pěkně venku na ohýnku. Šli jsme na dřevo a přivezli jsme ho plnou kárku! Největším problémem se ukázalo být rozdělání ohně z mokrého dřeva. I to se nám nakonec podařilo, i když ohýnek to byl spíš miniaturní. Bylo nám krásně, bavilo nás to a ty polosyrové připálené brambory, tak výborně chutnaly…  Také jsme se o bramboře naučili jednu říkanku a z brambor jsme si vyrobili tiskátka. Tak nám ten týden pěkně utekl a teď už se těšíme na naše předškoláky a jejich vyprávění, jak se měli oni.

Na bramborové fotky se podívejte zde:Bramboráčci

neděle 22. říjen

Jak jsme stoupali na horu

  • Školka

Expedice se opravdu vydařila. Nutno přiznat, že počasí bylo naprosto neuvěřitelné, v den, kdy jsme stoupali na Sněžku, většina dospělých kolem nás chodila v kraťasech a v tričku. A my jsme byli tak rádi, že nemusíme řešit promáčené boty a studené ruce! Šest kluků od nás ze školky (a 8 dětí ze Dvorečku) mírně fňukalo jen první den (těžký batoh, bolavé nohy). Na Sněžku pak skoro vyběhli, po výstupu cestou zpátky na Luční boudě zahučelo spoustu borůvkových koláčů a jako by v těch koláčích bylo ještě něco přímícháno, energie vylítla raketově a do 20.15, kdy jsme jim zpívaly na dobrou noc, se nezastavili. Chvíli se i Výrovka otřásala v základech. Co jsme všechno prožili, co se vašim dětem líbilo a kde jsme všude byli – tak to najdete v jejich deníčcích, na které jste si, doufám, už udělali přes víkend čas. Kluci se těšili, jak vám to budou vyprávět. Věřte nám, že zážitek to byl pro ně i pro nás silný. Strávily jsme s nimi intenzivně 3 dny, povídaly si s nimi, sdílely jejich nálady, pocity a hlavně se s nimi smály a přistupovaly na jejich lumpárny – a že jich bylo! Vciťovali jsme se díky totemovým kartám do jednotlivých zvířat, zpívali jsme o nich písničky, představovali jsme si, jak by to dopadlo, kdyby se někteří potkali a jak by setkání dopadlo. Hučeli jsme do rour, které jsme cestou potkali, jako agenti vyšplhali na Liščí horu, občas jsme použili i Spidermanovskou pavučinu – no to víte, musíme s nimi držet krok. Večer jsme je ukládali do peřin, četli Ezopovy bajky a dávali pusu na dobrou noc za vás. Byli jako ta plechová zvířátka z mého dětství, které člověk natáhl a pak se nestačil divit, jakou rychlostí se pohybovali. Ty tři dny utekly jako voda a myslím, že hovoří za vše, když děti poslední večer říkaly, že by na Výrovce ještě zůstaly. Krkonoše nás zkrátka na tři dny úplně pohltily a my jen byli a dýchali a nepřestávali žasnout…

3. stránka z celkem 7712345...102030...Poslední »