Aktuality

sobota 12. květen

Co se hemží v trávě ….

  • Rarášci

Tento týden byl kratší, ale o to zábavnější. Pozorovali jsme a hledali, co se kde hemží v trávě. Takže to byl vlastně takový broučko-beruščí týden. Každý den jsme měli venku lupy a zkoumali, kamínky, trávu, pampelišky a hlavně broučky, žížaly a všelijakou havěť. Ta se před námi ale stačila vždy včas schovat než mohlo dojít k broučímu neštěstí. :D A protože jsme žádného broučka neulovili (naštěstí), zkusili jsme si jednoho alespoň vyrobit z papíru. Ptáte se jakého? No přeci krásně červenou sedmitečnou berušku. Když už nám červená barva lezla i do vlasů, vyrazili jsme se proběhnout k ovečkám, které již shodili svou zimní srst a pyšní se letním sestřihem. Nezapomněli jsme jim pořádně zazpívat a také je nakrmit tou čerstvou zelenou travičkou, co u nich roste. Ve zpěvu jsme pokračovali i v pátek za doprovodu violoncella, která nám přinesla Verunka. A abychom si tu hudbu neužívali jen sami, přizvali jsme k nám i školkáče. Verunka hrála hrála… a my běhali, běhali a hráli si na medvědy. Byla to prostě pořádná zábava. Už teď se nemůžeme dočkat na naše společné lumpačení během příštího týden :)

 

P.S.: A kde jsou fotky? Nikam nezmizely ani neutekly. Zkrátka při takové zábavě se foťák snadno zapomene. Ale věřte nám, že jsme si to užili!

sobota 12. květen

Maminky budou mít svátek (35. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V Pondělí bylo v celém Jednom Stromě zavřeno.

A v úterý zase státní svátek, tak snad jste si užili prodloužený víkend.

Ve středu jsme ráno natrénovali americký úsměv a pak jsme se hodně fotili. Na Dvorečku i v lese, všichni, po skupinkách i po jednom. Krásné světlo a milá fotografka, pohodové dopoledne. Po obědě jsme v jurtě vytřídili knížky k recyklaci a opravě, některé se přestěhovaly do nádražní knihovny. 

Ve čtvrtek jsme zamířili na celý den do lesa. Směr jsme měli sice vyhlídku Hvíždinec, ale v lese bylo tolik lákadel- jako třeba drezura housenek- že jsme si připomenuli moudré „I cesta je cíl“ a vystoupali tak až na místo, kde nás zkrátka chytl hlad na oběd, tam se v klidu najedli a pohráli a pak to zase celě hravě a v mžiku seběhli zpět na Dvoreček.

 Po pátku je sobota a po sobotě neděle a tahle budu speciální, protože je svátek všech maminek. Vydali jsme se proto na louku, vyrábět jim dárečko-kytičky. Nejdříve jsme pomalovali papírová srdíčka na špejli a pak je zapíchli do kytičky z lučních květů, kterých bylo všude habaděj, však nás ve vysoké trávě nebylo málem ani vidět.

Fotografie z těchto 3 dnů si můžete prohlédnout ZDE

2018-05-11-17-37-15

čtvrtek 10. květen

English Wednesday Brouci 9.5.

  • Škola

English lesson update Katerina´s group:

Věnovali jsme se slovní zásobě a slovesům o zvířatech.

 

English lesson update Milena´s group:

In the first block, we practiced recently learned words “in the classroom” and then kids took a test focused on the verb “to be” (present tense). Kids were also asked to replace the pronouns with proper nouns in the test (singular and plural). This was the only area that proved to be a bit confusing for the kids so we worked on this a little bit more. We also added some new words describing classroom objects such as ruler, scissors, glue, paper, chalk, chalkboard, whiteboard, pen, pencil, pencil case, eraser/rubber, paintbrush, paints, cloakroom, sharpener, marker, folder, printer and their use/functions. Kids wrote the words down, read it couple of times and practiced their use in sentences.

In the second block, we practiced new words by doing quizzes and riddles “What am I?”. Kids also worked with pictures and were asked to answer questions “What is it/are they? What is it/are they called? What do we use it/them for? What does it/do they do? Do you have one/any at home?”. Kids also practiced verbs they know – we focused on correct writing and correct use in sentences. Kids did a lot of good work.

In the third block, both groups (mine and Katerina’s) joined together and we all played a game “pronoun parade” where kids replaced nouns with pronouns in sentences. It is a fun and easy way for kids to learn the use of pronouns he, she and they. Kids performed certain activity (playing, climbing, swimming, eating, walking, running, sleeping, etc.) and others guessed by describing: “Hynek is driving a car. Who is driving? He is driving. Cecilka is walking. Who is walking? She is walking. Hynek and Cecilka are walking. Who is walking? They are walking….”. It was fun and you can easily practice this activity at home.

Za Kateřiny skupinu přidávám překlad třetího bloku:

Ve třetím bloku jsme se sloučili s Kateřiny skupinou dohromady a formou hry (Pronoun parade) děti nahrazovaly ve větách podstatná jména zájmeny. Je to jednoduchý a zábavný způsob, jak se děti naučí používat zájmena on, ona a oni. Děti ve skupinách zahrály určitou aktivitu (hraní, lezení, plavání, jezení, chození, běhání, spaní a jiné) a ostatní děti hádaly a popisovaly, co vidí pomocí výrazů: „Hynek is driving a car. Who is driving? He is driving. Cecilka is walking. Who is walking? She is walking. Hynek and Cecilka are walking? Who is walking? They are walking….“. Byla to zábava a zároveň je to jednoduchá aktivita, kterou můžete s dětmi procvičovat i doma.

čtvrtek 10. květen

Mazáci se práce nebojí

  • Škola

Tento týden se nesl v duchu velkých překvapení. Alespoň pro nás, dospěláky. Týden zkrácený o den volna a státní svátek s sebou nesl hodně příprav na blížící se vystoupení na staročeských májích, den matek, práci na našich dřevěných výrobcích… A kde je to překvapení? V každé činnosti, která tento týden proběhla. Vystupující děti prošly generálkou se ctí. Nevystupující děti zvládly vytvořit báječnou atmosféru publika. Řezbání se proměnilo v dokonalou práci se dřevem, od které se děti nemohly odtrhnout ani o přestávkách. Své budoucí výsledné produkty opravdu s velkou láskou opečovávaly rašplemi, pilníky, smirkovými papíry a někteří už i lněným olejem. Stojí za to na výsledky práce počkat, protože budou opravdu DOKONALÉ. Došívání kostýmů a dárky pro maminky? Děti si vzájemně pomáhaly tam, kde to bylo zrovna zapotřebí, podporovaly se, zaskakovaly jeden za druhého. No a mezi tím vším jsme stíhali dodělávat nedodělky, psát do písanky a hledat centimetry na pravítku.

S mazáky jsme ve středu hodně procvičovali. Při hře „samá voda, přihořívá“ jsme opakovali slovíčka „cold“, „warm“ a „hot“. Soustředíme se teď hodně na otázku „Can you (dance, jump, clap, etc…)?“, kterou se děti učí používat. Odpovídají na ní „Yes, I can“ „No, I can’t“. Co se týče slovní zásoby, pořád jsme procvičovali slovíčka „a toothbrush“, „a hairbrush“, „shampoo“, „a duck“, „soap“, „a towel“. Podařilo se nám dokončit 6. lekci v Happy House. To znamená, že nás do konce roku čeká už jen jedna, o zvířatech. Zbyde pak čas na opakování a upevňování všeho, co jsme se letos naučili.

Pár fotek najdete ZDE.

pondělí 07. květen

Školkáči se připravují na svátek maminek

  • Školka

Minulý týden byl kratší a uběhl velmi rychle. Prostě tak, jako když děláte věci, které vás baví. Stejně vám toho nemůžu moc prozradit, dokonce i fotky jsem musela hodně selektovat, aby tajemství zůstalo tajemstvím (pokud vám to děti už neprozradily). V pondělí jsme se totiž pustili společně do výroby dárku pro maminky k jejich svátku. Pořádně jsme se nejdříve seznámili s ingrediencemi, odkud pochází, jak se vyrábí, kde rostou. Pak jsme chvíli kuchtili, pak se hodně z nás musela jít převléknout nebo něco ze sebe přeprat a pak už jsme jen čekali a čekali co z toho bude. A to, co z toho bude, zjistí maminky ve středu.

My se ve středu vydaly poprvé v tomto školním roce do divadla Ponec na představení Karneval zvířat. Cesta byla velmi zajímavá, počínaje velkým zpožděním vlaku, přes rozkopanou Husineckou ulici na Žižkově. Ale dobří lidé ještě žijí, nechala jsem si vyprávět od Péti s Terezkou, jak na přestupu z tramvaje do autobusu jim jeden pár na ulici nahlas fandil: …jojo pojďte, to dáte, já vám pomůžu! :-) Představení  stálo za to, děti jsou jeho plnou součástí a naše prý byly nejvíc aktivní na pódiu! Tak příští rok zase určitě do programu dětí zařadíme!

Čtvrtek patřil oslavě Šimonových 4.narozenin, koukněte na fotky! A v pátek jsme dotvářeli dárek pro maminky…a šup, konec.

Na fotky koukněte ZDE

neděle 06. květen

Máj, lásky čas a světový den lesních školek (34.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí Výlukové. Vlaky jezdili jen v celou hodinu. Po ranních nesnázích jsme se dokodrcali do Srbska. Den byl slunečný a svěží. Protáhli jsme se podél potoka kolem indických běžců a třínohého psa k pomníku První světové války a pak ostře doleva. Vzhůru podél hluchavkovitých a jahodovitých do oblasti lomů. Poučeni o bezpečnosti jsme nakoukli do obrovské jámy Na chlumu, vyšplhali do malé jeskyně a s baterkami prosmýčili jeskyni velkou. Opékali jsme v závětří malého lomu a hráli si na horolezce a s kameny. Při zpátečním pochodu jsme pobyli na hřišti. Vlak jel na čas. V Řevnicích jsme si odpočinuli na trávníku u drážní boudy.

Byl pozdní večer, 1.máj, večerní máj, byl lásky čas…. A tak si i dvoreček v úterý v tichosti odpočinul.

Středu jsme trávili přípravami na odpolední májovou slavnost. Ráno jsme si ve společném kroužku zapěli májové písně a zahráli zpěvnou hru: Jede, jede žalman. Rozdělili jsme se na holčičí skupinu, která vyrazila do lesa na zelené větve pro věnec, který se zavěsí na májku, a klučičí skupinu, která zůstala na dvorečku a chystala díru na májku a vyměřovala místo pro domek z vrbového proutí.
Povedlo se nám přichystat vše a májovou slavnost jsme si náramně užili! Zpívali jsme, chlapci zasekávali sekeru do špalku, děvčata zdobila věnec pentlemi a přáli si nejtajnější přání, potom jsme  májku vztyčili – je krásná! Doplnili jsme energii u společného stolu, který byl plný koláčů, ovoce, pomazánky a džusíku a rozběhli jsme se skákat přes oheň.
V závěru slavnosti jsme postavili vrbový domek. Za nápad, přípravu prutů, odborný dohled a pomoc děkujeme Křížovým!

Ve čtvrtek jsme vyšli na louku, kde stále ještě  doutnala hromada z pálení čarodějnic- dokonce jsme na ni od řeky nanosili pár věder vody. Pak jsme na barevné šátky rozložili náš svačinový piknik. Sešlo se nám spousty dobrot a ani jsme to vše nesnědli. Zamávali jsme do objektivu fotoaparátu, abychom tak pozdravili všechny lesní mateřské školy. Po piknikové svačince jsme si povídali a prohlíželi naše zpěvavé ptáky Každý z nás mohl říci, kterého ptáčka zná. No a pak si na krásné louce pletli věnečky a hráli na honěnou.

V pátek jsme se vydali na místo v lese, kterému říkáme Galerie. Po svačince si děti rozjely různé hry podle fantazie jako například kočičí vláček, anebo bojovnickou hru mezi keříky. Další děti tvořily na zemi rámečky ohraničené kameny a obrázky uvnitř poskládané ze šišek, větviček a pod. Také jsme na zemi společně poskládali kruhový terč, do kterého jsme se trefovali šiškami. Pak jsme si společně zazpívali s kytarou a zpěv doprovodili „hrou“ na klacíky, kameny křesající o sebe, anebo chrastěním o šišky. Seznámili jsme se s novou písničkou Jsme děti lesa (hymna lesních školek). A pak mám ještě zbyl čas na tvoření panáčků k nové písničce, na které jsme nakreslili všechno co nás baví dělat v lese, venku v přírodě a s kamarády. Vznikly nám krásné barevné loutky.

Foto z tohoto týdne si můžete prohlédnout ZDE.

neděle 06. květen

Wednesdy English Brouci 02.05.

Ve středu 2.5. jsme byli spojeni. Kluci od Mileny se zapojovali a zároveň pracovali na materiálech zadaných od Mileny, která byla nemocná. Ráda bych je pochválila, že toho zvládli velmi dobře.

Zároveň se zapojovali do naší nové látky. Probrali jsme slovní zásobu na Classroom. Procvičili jsme měsíce a roční období.

Potom si vytvořili kostku All About me. Příští hodinu se budeme jeden druhého ptát.

Děkuji Kateřina

sobota 05. květen

Vítej, vítej máji – Brouci

  • Škola

V pondělí, poslední dubnový den, se nás sešlo ve škole opravdu malinko. A tak jsme si to užili po svém. Trochu jsme se učili, trochu dováděli a nakonec si upekli „hady“ na ohni. Celý týden jsme intenzivně opakovali slovní druhy. Brouci se pomalu dostávají do tajů zájmen. V matematice jsme se orientovali ve stovkové tabulce. Pátek patřil loučení! Tal, který s námi teď chodil do školy, odlétá zpátky domů. Jsme moc rádi, že jsme tě poznali. Přejeme ti, hodně dalších školních úspěchů. 

Máj u Brouků

pátek 04. květen

Neseme neseme májíček…(34. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí Výlukové. Vlaky jezdili jen v celou hodinu. Po ranních nesnázích jsme se dokodrcali do Srbska. Den byl slunečný a svěží. Protáhli jsme se podél potoka kolem indických běžců a třínohého psa k pomníku WWI a pak ostře doleva. Vzůru podél hluchavkovitých a jahodovitých do oblasti lomů. Poučeni o bezpečnosti jsme nakoukli do obrovské jámy Na chlumu, vyšplhali do malé jeskyně a s baterkami prosmýčili jeskyni velkou. Opékali jsme v závětří malého lomu a hráli si na horolezce a s kameny. Při zpátečním pochodu jsme pobyli na hřišti. Vlak jel na čas. V Řevnicích jsme si odpočali na trávníku u drážní boudy.

V úterý byly branky Dvorečku zavřené.

Ve středu jsme se od rána chystali na májovou slavnost. Kluci hloubili jámu na májku a poradili si i s  vysušenou nepoddajnou půdou. Připravovali prostor pro náš nový vrbový domeček a holky zatím vyrazily pro větve na věnec, střihaly pentle na zdobení a vily věnečky do vlasů. Odpolednem nás provázela písnička Neseme neseme májíček, uťal ho, uťal ho náš Janíček, pěkný zelený, květy zdobený, náš stromeček. 

Ve čtvrtek jsme se opět věnovali našim dvorečkových zvířátkům- čistili jsem kotce, mazlili morčátka, vyváželi kolečka na hnůj, dávali nové piliny, vybírali ve výběhu bobky. Když jsme měli vše hotové, posvačili jsme v našem novém vrbovém týpí, je nám tam hezky. A pak se vyběhli podívat na louku, zda tam ještě stále doutná hromada z pálení čarodějnic- dokonce jsme na ni od řeky nanosili pár věder vody. No a pak si na krásné louce pletli věnečky a hráli na honěnou.

Pátek muskulaturní. Ráno chladné, dáváme pít králíkům. Chroust je rozespalý, zlatavý. Habroví zarůstá. Májka se třepotá. Utíkáme do Červené rokle. Cestou zápasíme. Drápem se na kopec. Pomáhá lano. Svačíme u ohně. Lezeme na pavučinu. Hrajem si na horolezce. Stavíme domečky. Ošetřujeme drobná zranění. Opakujeme zásadní pravidlo na dohled a na doslech. Jíme pampelišky. Na Dvorku čeká sladký oběd. Odpočíváme v jurtě, čteme si o vampírech. Vystřihujem a hrajem pexeso. Seznamujem se s vlaštovkami.

Foto z celého týdne si můžete prohlédnout ZDE

 

2018-05-04-15-54-07

pátek 04. květen

A u rarášků bylo jaro…

  • Rarášci

Krásné slunečné počasí nás lákalo ven každý den. V pondělí jsme zahájili školkové radovánky v komorním počtu, projeli jsme klouzačku a protáhli tělíčka na opičí dráze. V úterý se všichni Rarášci ohřáli doma u maminek, abychom ve středu i čtvrtek měli sílu nejen zkoumat, co se hýbe v trávě a korunách stromů a obnovit náš hmyzí domeček (neboli nacpat všechno všude, kam se to vejde), ale hlavně sílu na veledůležitý úkol, tedy vyrábění dárečku pro maminky. Pomohli jsme školkáčům, sledovali, jak se to dělá, a v pátek jsme všichni celé naše alchymistické dílo na zahradě dotvořili a dozdobili. Teď už se těšíme, jak vám přinese radost a vyčaruje na tváři úsměv. Už jste taky zvědaví? Tak to ještě chvíli vydržte :-)  

Na fotky se můžete podívat zde.

3. stránka z celkem 9812345...102030...Poslední »