Aktuality

středa 04. duben

Modrý týden u Mazáků

  • Škola

Modrý týden – týden porozumění. Pondělí 2. dubna bylo Světovým dnem porozumění autismu, tzv. Modrým dnem. Symbol porozumění a modré barvy nás pak provázel celým týdnem. Nepokoušeli jsme se porozumět jen autismu, ale hlavně sobě navzájem: Vlastním pocitům, vlastní stejnakosti a odlišnosti, individuálním potřebám a požadavkům. V úterý jsme se oblékly do modré barvy, ve dvojicích v absolutním tichu vytvářeli modré obrazy. Nebylo zrovna jednoduché malovat a nemoci se domluvit CO. Bylo třeba vnímat druhého, snažit se ho pochopit, vyjít mu vstříc, tolerovat a zároveň vedle něj plnohodnotně fungovat. Pro některé to byla náročná zkouška, ale všichni se ji chopili s nadšením a vervou. Výsledné obrazy byly dokonalé. V rámci tělocviku jsme vyrazili do přírody. Snažili jsme se porozumět signálům, které vysílala naše chodidla při průchodu „bosonohou stezkou“, při běhu do kopce jsme zvládli objevovat přírodu a povídat si o hálkách, borovicích, modřínech, ladoňkách, ti odvážnější ochutnali pupeny některých stromů. Sluníčko nám dodávalo sílu a pocit, že zima už je definitivně zažehnána. Vzájemně jsme hledali stejnakosti a jinakosti kamaráda a pokoušeli se je zaznamenat.

Společně jsme vymysleli nový systém kontroly hotové práce, který jsme při nejbližší příležitosti vyzkoušeli. Bylo naprosto fascinující pozorovat Mazáky při hledání odchylek a chyb a hlavně pak při pátrání po odlišnostech v práci druhého. Otevřeli jsme velmi zajímavou diskusi o chybách a jejich důležitosti. V matematice i češtině jsme absolvovali tématické rozcvičky a celkově zjišťovali, že matematika i čeština mohou být ještě o chlup zajímavější, než jsme si do teď mysleli. V rámci čtení úryvku z knihy „Kubula a Kuba Kubikula“ jsme se dozvěděli o Barbuchovi a následně jsme vymýšleli vlastní strašidla. Výstupy (mimochodem naprosto exkluzivní a vydařené) budou k vidění ve škole – doporučujeme se podívat. Ač se to může zdát jakkoli nepravděpodobné, při vytváření listu o strašidle jsme využili i matematických dovedností – bylo třeba si pečlivě nalinkovat řádky pro pozdější text. Někteří tak přicházeli na to, jak správně držet pravítko, aby neklouzalo po papíře.

V rámci učení se hodin jsme křídou vytvořili jedny pořádné kolem celé vily a oběhnout tak celý ciferník dalo velmi zabrat.

Angličtina: S Mazáky jsme se dnes naučili frázi „How old are you?“ spolu s odpovědí „I’m (six, seven…)“ Postupně se učíme reagovat na otázku „Are you (six)?“ větou „No, I’m not“, nebo „Yes, I am.“ Stále opakujeme slovní zásobu týkající se oslav a narozenin: a balloon, a badge, a cake, a candle, a card, a present. Taky zapojujeme čísla 1-10 a barvy a propojujeme všechno do tříslovných konstrukcí typu „three green cars“ „five blue dolls“. 

Koukněte na FOTKY.

sobota 31. březen

Pašijový týden u Brouků

  • Škola

Pašijový týden měl jenom tři dny, stihli jsme toho jako za týden. V pondělí jsme se věnovali vyprávění Velikonočního příběhu, pekli jsme jidášky, voskem zdobili vejce a nakreslili veliký jarní obraz nad schody! Bylo to skvělé společné dílo. V úterý přijel Marek Vodička, krásně nám vyprávěl o lipovém dřevu a my s ním zkusili pracovat. Pomalu nám pod rukama vznikali nože na máslo. Byla to voňavá a náročná práce. Nezapomněli jsme ani na matematiku a český jazyk, přibylo nám časování! Krásné svátky jara. 

Velikonoční foto :-)

sobota 31. březen

Velikonoční tvořivá kavárna

  • Škola

V úterý 27.3.  proběhla v ateliéru školy velikonoční tvořivá kavárny pro rodiče a děti. Bylo sice těžké najít společně vyhovující termín na konání kavárny, přesto jsme se sešli již v tradičním složení a společné tvoření si užili. Každý si z kavárny něco odnesl, od beránků z papíru a vaty přes jarní květiny z barevného papíru až po vajíčka zdobená bavlnkami. 

Šťastné a veselé Velikonoce!

Petra

 

Velikonoční foto

sobota 31. březen

Velikonoční nálada (29. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Ráno od vlaku jdeme zvesela až rychle. Kamarádi koukají jak jsme brzy u jurt. Pozdravíme se jarní písní Vyskočilo sluníčko. Kolem plachých kůzlátek běžíme na louku. Starší zvířata se nechají hladit a vděčně drží jak kočky. Na louku vede úzký tunel, kerý nám Petr ještě snížil vlastním tělem. Podlezli jsme ho a posvačili. Pohráli jsme si s lanem, vlastně jsme zjistili, že chceme hrát na zloděje. Pak jsme zas byli koňské spřežení. Náš úkol bylo ale nasbírat pár kočiček na zítra. Vzali jsme u řeky i vrbové proutky. Po obědě čteme pašijový příběh. Ježíš byl borec jak vstal z mrtvých. Odpůldne pletem pomlázky a vážem kočičky. Pro babičky a dědy. 

Úterý. Ráno se sejdem na nádraží. Paní průvodčí pozdrží vlak, takže do Dobřichovic odjedem všichni. Z nádraží lezem dokopce půvabnou stezkou mezi ploty. Svačíme na zahradě Domova pro seniory. Je oplocená a přes to zrytá od divočáků. Boty si očistíme od bláta a vklouznem do jídelny totální instituce. Některé seniory už známe z minula a jsme jim povědomí. Po úvodních rozpacích si povídáme o starých povoláních, posloucháme pohádku, vyprávění o trampingu. Béda nám dal zlaté motto na zeď, přečtete si ho v jurtě. Zazpívali jsme si a podarovali starší kočičkami. Od Anničky jsme dostali knihu memoárů, ze které jsme odpoledne začli číst. Vyprovodili nás historickými knihami a pexesem. Rádi nás zas uvidí. Budem se učit cajdáky s kytarou. Cesta do jurt pěšky uběhla jak voda v Berounce, obědvali jsme skoro včas. Odpolko jsme zdobili vajíčka a zápasili.

Na škaredou středu nás vyvezli mamapapataxi do sedla Nad Skalkou (děkujeme!) a my jsme pohodlně putovali ke křížové cestě. Přečetli jsme si příběh o Jidášově škaredém skutku a  zapálili 14 svic, jednu u každého zastavení. Dolů do Řevnic jsme seběhli jak kamzíci. 

Ve zelený čtvrtek jsme se vydali k řece na proutí na pomlázku, kterou za nás ale nakonec upletli kluci ve Stodole. Sice jenom jednu, ale zasadili jsme jí na zahrádku do země, abychom tam letos měli pěknou úrodičku. U vody na louce jsme dostali přinesené zelené perníčky a vrátili se pak dříve do jurty, abychom si udělali ještě zelený salát a těsto na Jidáše. Než vykynulo, povídali jsme si znovu o příběhu Ježíše, kdo to byl, co učil, kdo jsou to učedníci, kdo byla jeho žena, jak ho zabili a kam pohřbili, o zázraku, který se prý stal. Děti příběh zajímal a ptali se, proč mu to ti lidé, Jidáš, vojáci udělali, co je to zrada. Po odpočívání jsme pak ještě vyběhli ven na sluníčko a užili si výborné pečené jidáše a beránka od maminky Lucky- mňam*

Velký pátek- SVÁTEK.

fotografie si můžete prohlédnout ZDE

 

2018-03-31-10-09-58

čtvrtek 29. březen

Hody, hody a tak dále

  • Rarášci

 S Rarášky jsme si užili výživný velikonoční týden v duchu zelené barvy, pomlázky, veselých říkaček a experimentů. Hned v pondělí jsme vyzkoušeli, co všechno vydrží taková skořápka, neboli vejdunek. Světe div se, moc toho není! Vajíčko (bílé i malované) toho vydrží jen o malinko víc a schovává v sobě takové tekuté žluté cosi, co se tak báječně lepí, když do toho ponoříte prsty! Zkrátka zkoumání a objevování světa jsme měli plný začátek týdne. V úterý jsme upekli mazance, jidáše.. (v našem podání spíše mazanečky a jidášky) a provoněli tak úplně celou školku. To byste koukali jak jsme šikovní a poradíme si i s vrbovými proutky! Pomlázku ze tří jsme zvládli levou zadní (tzn.: Pravou i levou přední, teda horní, za občasné pauzy pro vláček, pomazlení, panenku nebo lovení písku) a tak se maminky těšte jak vás v pondělí vyplatíme! To abyste nám zůstaly zdravé, mladé, plné sil, krásné a zkrátka tak úžasné, jako jste letos. Dokonce jsme tento týden uvařili se školkáčema zelenou hostinu-brokolicovou polévku a nádivku s bramborami. Do toho všeho jsme si hodně hráli, řádili venku a pořád zpívali HODY HODY DOPROVODY (ano, neboj Téďo, mámo, táto, v komoře je myš taky). Zkrátka, nebylo toho vůbec málo, co jsme dělali. Tak nás o víkendu hodně pomazlete. Něco dobrého nám uvařte a nechte pootevřené dveře pro Velikonočního zajíčka. Vidíte sami, že být Raráškem je prostě šílená dřina.

Na fotky z Velikonočního týdne se můžete podívat zde

čtvrtek 29. březen

Jak školkáči doma dělají úplně všechno…i o Velikonocích

  • Školka

Pašijový týden jsme samozřejmě zahájili Modrým pondělím. Byla to doba, kdy se před svátky smejčilo kde se dalo. A my se s dětmi do toho náležitě vrhli. Instrukce jsme nemuseli žádné dávat – viděly vodu, hadříky a houbičky, sundavaly co se dalo, drhly a drhly. Poctivě! A pak jsme si v kroužku povídali o tom, s čím doma pomáhají. Takže přátelé – vaše děti doma dělají úplně všechno, vy si povídáte a pijete kafíčko :-) ) Děti prý luxují, dávají nádobí do myčky i vyndavají, perou, třídí i vynášejí odpadky. Čas zamyslet se :-) )

A taky jsme se pustili do výzdoby velké skleněné plochy v herně. Minulý pátek jsme totiž odstranili starou výzdobu, okna zůstala bez ničeho a okamžitě do nich narazil pták a umřel. Udělali jsme mu na poli hrobeček a už v pondělí odpoledne to vypadalo nádherně – samé kytky a vajíčka. Děti si docela nadšeně zdokonalily stříhání, lepení a hlavně trpělivost. 

Úterý patřilo pletení pomlázek s Tomášem. Vyhlásil kdo si chce z kluků uplést pomlázku a přiběhlo šest holčiček :-) A oslavili jsme narozeniny kamaráda Bubího – už je velkej, jsou mu 4 roky! Většina dětí už umí podat pravou ruku, podívat se do očí a sesumírovat si v hlavě, co chce oslavenci popřát. No a nesmělo chybět pečení Jidášů, Jindřiška nám zadělala kopu těsta a opravdu byly vynikající, doufám, že vám děti daly aspoň kousnout…

Ve středu jsme si dovyrobili velikonoční dárek domů – hnízdečka z vrbových proutků se senem a vajíčkem. Děti pomáhaly vybírat proutky, motat, stříhat provázky a dělat uzel, lepily si na vajíčka peříčka. Procvičily tak jemnou motoriku.  

No a zelený čtvrtek byl klasicky ve znamení vaření. Byla tu brokolicová polévka, na malé růžičky nám brokolici natrhali Rarášci a školkáči pak loupali brambory, krájeli všechno zelené včetně bylinek a housku do nádivky. A slavnostní oběd byl na světě.

Určitě koukněte na fotky, stojí to za to ZDE

 

čtvrtek 29. březen

English Wednesday Brouci

  • Škola

English lesson update Katerina´s group:
In the first block, we reviewed conjugation of the verb „to be“.  We talked and learned vocabulary on Easter. Then we learned poems.
 
The second block see Milena´s group comment.
 
NB: I have sent you the materials we worked on since Jan to Mar 2018. Please check with students whether they have everything and please review with them. If any questions, let me know.
 
Happy EASTER…
 
English lesson update Milena´s group:
In the first block, we practiced recently learned words by taking a quick test. Then we practiced vocabulary and differentiation of „people who help us“ (community helpers – postman, police officer, teacher, mechanic, doctor, vet, firefighter, lollipop person, refuse collector, paramedic, taxi driver, bus driver, librarian, pilot) and we also learned some new professions (lunchtime supervisor, lifeguard, road worker, dentist, grocer, builder). We also included words for equipment used by the police, firefighters, doctors or shop assistants.
 
In the second block, we worked on „Easter spelling unit“. Kids practiced spelling, put sentences together, sorted them alphabetically, did a spelling word search, completed sentences and rearranged scrambled sentences.
 
In the last block, kids participated in the Easter Egg hunt in the company of an English speaking Easter Bunny (Katerina). Kids hunted for eggs and completed simple tasks focused on practicing previously learned words.
 
Happy EASTER…

Easter Egg Hunt Brouci a Mazáci

čtvrtek 29. březen

Pašijový týden u Mazáků

  • Škola

Pašijový týden měl ve škole Jednoho stromu jen tři dny, protože nám do něj vstoupili velikonoční prázdniny. Přesto můžeme hrdě prohlásit, že jsme toho nestihli zrovna málo. Věnovali jsme se především lidovým tradicím. Zadělávali jsme těsta, pekli jidáše, zpívali, barvili jsme vajíčka, vyráběli velikonoční zápichy do květináče. V úterý nás navštívil řezbář Marek Vodička a my jsme se pustili do rašplování, pilování a vyřezávání vařeček a obraceček. Lipové dřevo provonělo celou třídu a my jsme se při práci pěkně zapotili. Samotné dokončení bude vyžadovat ještě velký kus práce, ke které se v průběhu roku budeme ještě vracet. Ve středu děti hledaly velikonoční vajíčka. Zvládli jsme přečíst pohádku o Jeníčkovi a Mařence, nacvičit ji a po skupinách sehrát. Matematika nás překvapila sčítáním a trénováním vlastního odhadu.

Veselé Velikonoce všem!

Koukněte na fotky.

čtvrtek 29. březen

přípravy na Veliokonoce (29. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V Pondělí jsme byli pozdravit malá jarní kůzlátka v naší farmě. Nasypali jsme zrní ptáčkům do krmítek a v lese jsme nakrmili lesní zvěř. Popovídali jsme si o našich pěvcích a seznámili jsme se i s novým ptáčkem Brkoslavem severním.

V úterý jsme vystoupali na kopec nad bunkrem a našli si nahoře slunečný palouček jak stvořený pro hraní. Měli jsme s sebou několik kotátek, sběratele lesních pokladů i umělecké řezbáře:) V jurtě jsme si pak namalovali velikonoční vajíčka.

Ve středu jsme šli na louku a vytřídili odpad na „bio“ skládce popovídali si o druhu odpadu a udělali mikro skládky podle druhu odpadu, některé kousky posloužily i jako stavební materiál pro různé objekty, pak jsme pokračovali k řece natrhat vrbové proutí na pomlázky za asistence ondater.

Ve čtvrtek. Sběr šišek na krmítka pro ptáčky. Sešup z velkého lesního kopce dolů – pro některé zcela poprvé. Pletení pomlázky, kterou jsme posléze zasadili a zalili – třeba nám i vyroste!

Pátek, Velký pátek.

 

fotografie si můžete prohlédnout zde

 

čtvrtek 29. březen

Pašijový týden u Prďáků

  • Škola

Pašijový týden měl ve škole Jednoho stromu jen tři dny, protože nám do něj vstoupili Velikonoční prázdniny. Přesto se dá napsat, že jsme za tyto tři dny stihli tolik věcí, jako jindy za týden. V pondělí jsme se věnovali vyprávění příběhu o Velikonocích, pekli jsme jidášky a vyráběli vrkoče.  Někteří z nás si naměřili, nastříhali a začali šít kostýmy na vystoupení na Staročeských májích. V českém jazyce jsme se vrhli na rozlišení jmen obecných a vlastních. Vymýšlet pro jména obecná ta vlastní nás dost bavilo. V matematice jsme vstoupili do tématu hledání více řešení a pomalu dokončujeme druhou učebnici, tzn. že už umíme početní operace do 100. V úterý nás navštívil řezbář Marek Vodička a my jsme se pustili do vyřezávání jarních obrázků. Lipové dřevo provonělo celou třídu a my jsme se při práci pěkně zapotili. I nadále jsme v českém jazyce procvičovali rozdíl mezi jménem obecným a vlastním. Středa nás zavedla do naší lesní mateřské školy Na dvorečku, kam jsme se vypravili, abychom na vlastní oči viděli čerstvě narozená jehňata a kůzlata. Velkým zážitkem pro nás bylo vidět jehně, které se narodilo jen pár hodin před naším příchodem. Sotva stálo a byl u něj ještě vidět pupečník. Velký zážitek a my jsme ani nedutali, abychom nenarušili nic, co do příběhu čerstvě narozeného  jehněte patří.  A protože k jaru patří síla Země a k Velikonocům její otvírání, vydali jsme se ve skupinách hledat její dary. Cesta za pokladem nebyla jednoduchá. Museli jsme splnit mnoho úkolů, spolupracovat, přizpůsobovat se skupině a jednat s rozvahou. Zvládli jsme to ale skvěle, a tak se nám v lesích nad školkou podařilo poklad objevit. Moc nás to bavilo, i když nás na závěr dne skrápěl jarní deštík. Veselé Velikonoce všem!

Koukněte na fotky

30. stránka z celkem 120« První...1020...2829303132...405060...Poslední »