Aktuality

středa 25. květen

Prďáci přišli do školy Jednoho stromu

 • Škola

Tak a PRĎÁCI přišli do školy. Aneb,když se budoucí prvňáci naší školy pojmenují a přijdou si vyzkoušet jaké to s námi v té škole bude a řeknou nám, co by v ní chtěli v budoucnu dělat! Při pondělku 23.5.to bylo dobrodružné setkání i s pečenými hady, vlastnoručním zaděláváním těsta, přípravou svačin, nošením dříví z lese i odpovědí na otázky. Bylo nám spolu dobře a naše škola bude rázem od září zase o něco plnější.

Podívejte se na fotky

neděle 22. květen

Zase všichni spolu (21. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se zas všichni setkali- zůstavší s těmi, kdo se vrátili ze školky v přírodě. Pozdravili jsme se ve velkém kroužku a sotva jsme opustili Dvoreček, spláchly nás kroupy. Pochodovali jsme s písní o kroupě co spadla do kraje a v kánonu Až já pojedu přes ten les. V lese jsme levitovali a meditovali, jak jinak než po svém. Vyřezávali a vyhrávali na nástroje, které zrovna byly po ruce. Po obědě jsme vyrýpli pár zapomenutých brambor a zasypali díru pod skluzavkou. Vyráběli jsme přání pro předškoláky a četli naši oblíbenou Daisy Mrázkovou. A to ještě nezmiňuji sopku na pískovišti!
 
V úterý  za pomoci sody, jaru a octa a k naší veliké radosti dokonce sopka soptila a to takovou silou, že nadzvedávala hrsti písku, kterými jsme se ji snažili zastavit. Před hrátkami s vulkánem jsme navštívili les. Hlavním dějištěm tentokrát byl bunkr, který osídlili maskovaní tvorové, z nichž někteří – díky Danově malovací sadě- dokonale splynuli s terénem.
Odpoledně jsme psali vzkazy a malovali obrázky pro naše milé kamarády- předškoláky.
 
Ve středu nás čekal další celodenní výšlap. Tentokrát jsme se vydali ranním autobusem do Haloun, přes les došli na skok a famózní lívaneček ke Kvapilům a pak- i když bychom se houpali a váleli sudy a vůbec ‚blbli‘ na Matějově zahradě klidně celé odpoledne- jsme se skutáleli dolů kolem jezírka zpět na řevnické náměstí. Zážitků bylo jako obvykle spousta: cestou jsme hledali zaběhnutou halounskou kozičku, obdivovali do ruda zbarvenou kůru, učili se pískat na trávu… Čím blíž jsme byli k domovu a nožky byly znavenější, tím víc se naše myšlenky upínaly k maminkám a kapsy i ruce plnily dárečky ‚to je pro maminku’:)
 
Ve čtvrtek jsme po ranním kroužku vyrazili se Stodoláčkama prozkoumávat námi málo navštěvovanou část lesa. Objevili jsme nová zákoutí, vyváleli se pořádně v listí a sjeli po parádním svahu coby klouzačce. Některé z nás si opatřily pro sestup košťata a vznikl tak čarodějnický roj. Na Dvoreček jsme pak došli většinou bosky. Tam nás čekala neodolatelná, nová, veliká hromada písku, která nyní skýtá další stavební možnosti. Takže z nás byli mravenečci a později i Včeličky :) Krásný den jsme zakončili výbornou bábovkou na počest Šímových 5. narozenin.
 
V pátek jsme s nadšením přivítali Káťu Zagdoun s keramickou hlínou a vyráběli jsme drobná cinkrlátka na zavěšení. A málem jsme v zápalu tvoření zapomněli na svačinu. Proběhli jsme se pak podél potoka a hráli na trávu a oblékali se do do šatů ze svízele přítuly. Odpoledne jsme bzučeli na Včelku, slavili šesté narozeniny Niny a nakonec obdivovali práci pana kováře, který přijel přezout Vyšku a ostříhat všem koníkům nehty.
 
Foto:

 

neděle 22. květen

Jesličky malovaly

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V úterý 17.května nás Na dvorečku opět přivítaly naše kamarádky žabka a myška, nechyběla Míša s Aničkou ani Andrea s Viggem a Josífkem.  V naší jesličkové partičce nám chyběl  jen Johny, tak věříme, že ho uvidíme příště! Celý den to s počasím vypadalo vachrlatě a my si užili jak  na zahradě tak i v jurtě. Naučili jsme se novou písničku o myšce, která jela okolo rybníčku, a pak jsme si  ho společně namalovali. Použili jsme nastrouhaná progressa i temperu a voskovkami jsme  ještě domalovávali  kytičky do trávy. Počasí se nakonec umoudřilo a my celý den zvládli v pohodě.

Koukněte na fotky

neděle 22. květen

Cykloškola v přírodě je za námi!

 • Škola
 • Školka

V týdnu od 16.května jsme se školáky i školkáči z Jednoho stromu vyrazili do Jižních Čech na cykloškolu v přírodě. Již po třetí se nám azylem stal Penzion Pecák na okraji Třeboňské pánve u rybníka Dolní Vydýmač. Zdejší husté lesy i síť cyklostezek prakticky na rovině jsou ideálem pro naše cyklistické choutky. A tak není divu, že se sem rádi vracíme, i když počasí nás vždycky trochu vypeče. I letos tomu nebylo jinak, a tak nás ani nepřekvapilo, že první dva dny byla fakt zima. My ale myslíme optimisticky a věřili jsme v lepší zítřky. A ty přišly! Sluníčka jsme se dočkali, stejně jako pohodové atmosféry. Každý den jsme vždy osedlali svá jednostopá vozidla, abychom ukusovali kilometry ze zdejší krajiny. Potkat jste nás tedy mohli třeba u Nežárky v Meteli, u rybníka Holná nebo rybníka Rožmberk, kam starší z nás dojeli, aby si v ten den mohli do deníků napsat, že zvládli ujet 42 kilometrů, navštívit farmu na Hamru, písečnou dunu Slepičí vrch u Lužnice, vylézt na skály na Jezevčím vrchu i pohrát si  u statku v Novém dvoře. Mezi výlety na kole jsme si stihli hrát v lese i u rybníka, pouštět lodičky po potoce, zahrát bojovku i posedět u ohýnku. Každý den však není posvícení, a tak jsme řešili i zlomenou klíční kost a jedno zvracení. Pozitivní pocity však převažují, a tak se těšíme na další společné výjezdy. Moc děkujeme i rodičům, kteří nás doprovázeli. Bylo to s vámi zase radostné plynutí. 

Koukněte na fotky z cykloškoly v přírodě

sobota 21. květen

Rád se hýbu v JS 16.-20.5.

 • OS Jeden strom
 • Školka

Bylo nebylo v Jednom stromě, když byla cykloškolka….

Minulý týden odjela část dětí na ŠVP do penzionu Pecák. My, co jsme ve školce

zůstali, jsme také měli pestrý týden bohatý na zážitky. V pondělí jsme vyrazili

do divadla Ponec na představení Mezi námi, které volně navazovalo na

pohybově dramatickou dílnu, která proběhala v Jednom stromě v úterý 10.5.

Děti se aktivně zapojovaly a představení si užívaly. V úterý jsme si reflektovali

pondělní představení a povídali si o tom, co pro nás znamená domov, jaký je ten

náš a kreslili jsme, kdo všechno s námi doma bydlí. Pak jsme si protáhli své tělo

na prolézačkách, které nám Tomáš připravil. Ve středu jsme se věnovali sportu,

přesněji řečeno míčovým hrám. Uspořádali jsme soutěž v hodu míčkem na cíl,

zahráli jsme si hru „Polévka se vaří, maso na talíři..“, vybíjenou či Na jelena. Ve

čtvrtek jsme opět sportovali. U řeky jsme si vyzkoušeli běhat slalom, předávat

štafetový kolík, sprintovali jsme a nakonec jsme při vytrvalostním běhu našli i

poklad…věřte, nevěřte, byli to tři oříšky pro každého . No a v pátek jsme vzali

naše menší kamarády z Rarášků na výlet do remízku, nechyběl náš oblíbený

piknik a hry na louce.

Teď už se jen těšíme na naše kamarády, kteří se nám vrátí ze ŠVP a budou nám

vyprávět….

KOUKNĚTE NA FOTKY: Sportovní týden v JS

Příští týden si budeme užívat naší zahrady a vyrazíme na toulky po blízkém okolí školky. Dokončíme s předškoláky jejich práce na závěrečné rozloučení.

 

Krásný týden vám přeje…tým Jednoho stromu.

sobota 21. květen

Pestrý týden s Habrováčky (20.týden ve Stodole)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Tento týden nám přetrvala touha promísit se a pobývat společně. Vyráželi jsme proto na společné výlety s Habrováčky.

V pondělí jsme vytvořili v pískovišti velikánskou sopku, která byla čím dál tím dokonalejší (postupně přibyla díra na lávu, oharky z ohniště apod.), až jsme se rozhodli, že ta láva by byla prostě potřeba. Hned v úterý jsme si ji vytvořili ze sody, jaru a octa – k naší radosti se valila ven takovou silou, že nadzvedávala hrsti písku, kterými jsme se ji snažili zastavit. Ve středu nám na pískoviště přivezli hromadu nového písku, a tak se opět stalo hlavní atrakcí a velkým lákadlem pro trávení veškerého času na Dvorečku – vznikly zde tunely, další sopky a nespočet dortíčků, polévek a dalších.

Venku jsme si užívali rozmarů počasí – v pondělí jsme sbírali perličky krup, kterými nás dnešek hojně podělil..a tak jsme si o nich s radostí zazpívali (spadla kroupa do kraje, hraj si s ní než roztaje). V dalších dnech jsme se už zase mohli vyhřívat na sluníčku. Hned se nám veseleji objevovala nová zákoutí v lese! V úterý jsme našli dlouhatánskou kládu, kterou ti odvážnější z nás s chutí zdolávali. Ve čtvrtek jsme na borovém kopci našli střechu jako stvořenou pro lesní domeček – shodli jsme se na tom, že bychom si ho zde postupně rádi postavili.

 A v pátek jsme objevovali okolní lesy, stoupali jsme do velkého kopce, prodírali se hustým lesem a sbíhali z lesní stráně dolů….. 

Fotografie k prohlédnutí zde

pátek 20. květen

Hrajeme si na zvířátka

 • Rarášci

Hrátky se zvířátky pokračovaly i uplynulé dny. Na začátku týdne bylo důležité si připomenout a hlavně zopakovat jaká zvířátka už vlastně známe. Jsme moc šikovní a už si nepleteme krávu s prasetem či ovci s kozou. Jsme dokonce tak šikovní, že jsme dokázali naučit i Renátku poznávat domácí zvířátka. Trochu se jí to totiž plete. Po našem odborném výkladu si to už snad všechno pamatuje např. že slepice nám snáší vajíčka, selátko je mládě od prasete nebo že z vlny si můžeme uplést ponožky. (No, zkusíme ji hned v pondělí zase trochu vyzkoušet :) ) Když už jsme se pořádně všechno naučily, přišel čas na zpěv a nějaké ty hrátky. Zkoušeli jsme pronést vajíčko velkou opičí dráhou, tak aby nám neupadlo. Zpívali jsme písně o všelijakých zvířátkách – o pejkovi, který skákal; o kočce co leze dírou či o tom jak pásla ovečky v zeleném háječku. Dokonce jsme si i zahráli na detektivy. Zvířátka se nám totiž rozutekla v herně a my jsme je museli najít. Možná se to zdá jako nelehký úkol, ale pro nás to byla brnkačka. Všechna zatoulaná zvířátka jsme přivedli zase pěkně zpátky. No a to už tu byl pátek a s ním společný výlet se školkáči. A že to byl Výlet s velkým V. S úsměvem jsme se vydali na průzkum okolí školky a řeky Berounky. Poskakovali jsme, hrabali se v hlíně, prozkoumali lesík, váleli se v trávě, schovávali se v hořčici…. Pak už jen zbývalo vydat se zpátky do školky skrz pole plné obilí.. A že jsme se v něm málem ztratili (některým z nás vykukoval jen vršek hlavy). A co teď? Je čas jít spát a nechat tělo odpočinout od všech těch prima zážitků, které máme :)

 

Na fotky z dalšího zvířecího týdne se můžete podívat zde Hrajeme si na zvířátka

neděle 15. květen

Mezi stromy, kolem řeky (20. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se sešli jen v jedné skupince, Habrováčci a Stodoláčci dohromady a bylo nám spolu moc dobře. Asi to dělalo i sluníčko, které nás krásně hřálo při našich hrách na zelené louce. Hráli jsem na honěnou, Mlsnou kozu a Elí s Daníkem a Madlou si pro nás připravili divadélko. Také jsme volali hasičům, zda ta doutnající hromada po pálení čarodějnic nepředstavuje nějakou hrozbu. Když pak pan hasič dorazil ujistil nás, že nebezpečí nehrozí. Písničkou dne, kterou jsme se naučili, byla: „Na stejné zemi co my, rostou tu s námi stromy, stojí a hledí si svého listíčka zeleného.“

Stromům patřila i čtená pohádka při odpoledním odpočinku v jurtě a pak jsme zalili naše záhonky a natrhali pampeliškové listy pro králíčky.
 
Úterek byl plný krásy. Po ranním pozdravení v kruhu, když jsme se spočítali pomocí habrových lístků tam i nazpátek, jsme se zanořili mezi stromy blízkého lesíka a po měkké,  jehličím vystlané pěšině došli na krásný sluncem zalitém plácek. Ve společnosti ptačích hlasů jsme vzpomínali na všechny písničky o stromech, které známe. Všechny stromy zašuměly v písničce ‚Až já pojedu pře ten les’, kterou jsme si dali jako kánon. Po svačině začalo zabydlování vývratů a hromadné hledání pokladů: našli jsme oka dřevěného řetězu, březové prsteny, lišejníkové náušnice a další a další nádherné i roztodivné věci. Některé z nich budou možná brzy k vidění v naší lesní galerii, těšte se! Po obědě jsme si udělali ležení ve vigvamu mezi habry. To se to spinkalo!
 
Ve středu jsme na Kejné stavěli hráze a řízeně vodu v několika vlnách vypouštěli do naší vodní elektrárny níž po potoce. Pracovali jsme v lesní galerii na dalších exponátech a pátrali po nezbedovi, který očesal strom šiškovník. Asi veverka? Po obědě jsme obdivovali jistou ruku střihače Johna, který s přehledem odstrojil naše ovečky. Jeho novozélandské geny a léta praxe zdolaly i vzpurného Lamíka. Great job, John, a klobouk dolů!
 
 Ve čtvrtek jsme stoupali a stoupali svahem přímo proti vrstevnicím, po dvou i po čtyřech, zdolávali jsme kopec statečně i se slzou sebezapření. Na vrcholu jsme se odměnili nezvykle, chvilkou ticha a samoty. Každý si našel své místečko a setrval dvě minuty sám se sebou, s očima zavřenýma, nebo ne, v tichu a nehybně. Byly to dlouhé dvě minuty, zvláštní. Na oběd jsme se skutáleli jedna dvě, deštík nám zředil polévku a už jsme se šli zachumlat do jurty. To se to čtení poslouchá, když k němu bubnují kapky… 
 
V pátek jsme byli spojení Habrováčci a Stodoláčci, Stodola byla v jasné početní převaze. Vyšli jsme si na výlet podél břehu Berounky směrem do Dobřichovic. Podél řeky jsme objevovali zákoutí jarních břehů a napjatě pozorovali zda se někde ze skrýše nevynoří chlupatá nutrie…

Den se z jarního chladu přehoupl do teplého a slunečného dne a tak jsme s radostí uvítali poobědvat venku pod šuměním naší dvorečkové břízy…..
  
 Vstup do fotogalerie:

neděle 15. květen

Týden před cykloškolkou

 • Škola

Týden před cykloškolkou byl hodně různorodý. Pondělí, úterý a nakonec i středu s Tomášem jsme se hodně učili. 

Ve čtvrtek jsem vyrazili do školky Jednoho stromu, abychom shlédli Léčivou pohádku, kde měly hlavní slovo netradiční hudební nástroje. Vyprávěný příběh o děvčátku, které neslyšelo, byl poutavě doprovázen zvuky sitáru, tibetské mísy, flétny, dešťové hole, pandrumu, fujary a nebo třeba instalatérské trubky. Nechali jsme se zvuky deště, písku, žab, větru i dalekého východu unášet do naší fantazie. Žádné obrazy jsme k tomu nepotřebovali, jen naši mysl. A tu máme naštěstí hravou! Stihli jsme si i pohrát na zahradě, napsat písmeno Ž a prokou sat se další stránkou v matematice.

V pátek jsme vyšli do lesů nad Solopisky a Vonoklasy. I když se zdálo po ráno počasí uplakané, držela nad námi příroda ochrannou ruku a my se vyhřáli i na sluníčku. Plánem dne bylo rozhlížet se kolem sebe v lese, zjistit, jaký druh lesa jsme navštívili a proč se mu tak říká, určit podle klíče jednu rostlinu nebo strom, který ještě neznáme a zapsat to do pozorovacího formuláře, který jsme ještě doplnili o plánek cesty. Oběd jsme si udělali na ohýnku, unavehé nohy vykoupali v zahradním biotopu a přes kopečky se z Vonoklas vydali zpět do školy. A hádejte, co teď v lese kvete- česnáček, solenka, pryskiřník, hrachovec, rozrazil nebo popenec. Tak na to jsme všechno podle klíče přišli.  A teď hurá na cykloškolu v přírodě!

Koukněte na fotky: Léčivá pohádka

neděle 15. květen

Jeden strom je pestrý na zážitky 9.-13.5.

 • OS Jeden strom
 • Školka

Tak jsme v pondělí oslavili svátek mamin tradiční akcí Bohyně matka. Děti chystaly hostinu a mamky si hrály. Tentokrát pátraly po svých vnitřních zdrojích, aby je pak zhmotnily do keramické hlíny. U toho všeho povídaly a přirozeně byly součástí kruhu. Bylo to zase společně fajn!

Divadlo Ponec je naše milované. V úterý z něj do Jednoho stromu přijeli Hanka a Robo, aby si s námi hráli, hýbali se a tvořili na téma Domov. Jak se v domov může proměnit jeden arch papíru si necháme pro sebe. Pokud chcete vědět víc, vyrazte do Ponce na představení Mezi námi!

Ve středu jsme se vydali na Kazín. Po zamračeném ránu se na nás usmálo sluníčko, a my postupně odhazovali vrstvy oblečení, až jsme jen nalehko, v tričku, brouzdali jarním lesem. Nechali jsme děti, aby samy hledaly cestu klikatými lesními stezkami, objevovaly, orientovaly se… Oči jsme měli otevřené a tak jsme cestou viděli spoustu krásných rozkvetlých rostlin, děti byly všímavé, doptávaly se…byla to prostě lahoda pro duši i tělo… Pohráli jsme si na louce a vydali se zpátky, přes oblíbenou zastávku U Tornáda, kde jsme se osvěžili nanukem. Nachodili jsme toho dost, ale nikdo si nestěžoval… kilometry v nohách jsme ani nevnímali, protože nám bylo dobře…

Ve čtvrtek  zněla Jedním stromem Léčivá pohádka, kde měly hlavní slovo netradiční hudební nástroje. Vyprávěný příběh o děvčátku, které neslyšelo, byl poutavě doprovázen zvuky sitáru, tibetské mísy, flétny, dešťové hole, pandrumu, fujary a nebo třeba instalatérské trubky. Nechali jsme se zvuky deště, písku, žab, větru i dalekého východu unášet do naší fantazie. Žádné obrazy jsme k tomu nepotřebovali, jen naši mysl. A tu máme naštěstí hravou!

No a v pátek jsme si hráli!!! Ale také jsme stihli náš pravidelný velký úklid herny, kterou jsme si, jak říká jedna paní učitelka, luxusně uklidili :)

A teď už se těšíme na školku v přírodě na kolech! A kdo nejede, užije si sportování ve školce. Jeden strom se prostě rád hýbe…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Tak mě zklamala technika a fotky mi sem momentálně nejdou vložit. Napravím a vložím později, abyste o ně nepřišli :) .

30. stránka z celkem 70« První...1020...2829303132...405060...Poslední »