Aktuality

sobota 20. leden

Rosteme spolu (19. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme po velikém kroužku, ve kterém jsme zatančili kalamajku, společně se Stodolákami vklouzli do lesa. Od svačin nás odvedla kobyla a dlouho se kolem pod prostěradlem proháněla. Někdy měla čtyři nohy, jindy osm. Vrtali jsme ve vývratu, honili se s medvědem, zápasili pro zahřátí, až dopoledne vyvrcholilo velkou přetahovanou, po které jsme se málem skutáleli do potoka. Vraceli jsme se po vlastních stopách, abychom znovuobjevili Kobylu, tentokrát vysoký samorost. Páté roční období se blíží – masopust. Po obědě se opakovaně setkáváme s hrdiny Medové stráně. Náš úlovek z mořinské knihovny. Ještě jsme naznačili prototyp alegorického vozu a pak už jsme museli jít domů.

V úterý to vypadalo na dlouhý déšť. To nevadilo, nosíme se sebou přístřešek, v Kanadě by řekli: day shelter. Ráno jsme se všichni vrhli na Roba. Robot přišel, robot je tu, volali jsme. Spočítali jsme se ve dvou hadech a do lesa vstoupili jako jeden muž, totiž Dvoreček. Zem se pokryla tenoučkým sněhem a ta peřinka nám zvedla náladu. Koule lítaly, nožky klouzaly a do kroužku jsme se svolali až na druhý pokus. Vyplatilo se. Kalamajka s bramborou, švanda veliká a tančil kdo chtěl s kým chtěl, nebo kdo byl zrovna po ruce! Déšť se spustil, ale schovali jsme se v hustém lesíku, kde jsme lyžovali slalom mezi pařezy, skákali přes muldy, okopávali vývraty, prali se s medvědem a přitom všem na sebe dávali pozor. Zaběhli jsme i k bunkru, bez batohů se do něj skoro celý Habr vleze. Postavili jsme bunkr i pro skřítky. Po Medové stráni jsme pracovali ze Zápisníků a mladší skládali animální puzzle, třeba s vývojem včely. Předělali jsme kostru alegorického vozu. Ale zdobit ho začneme až zase zítra. 

 
Ve středu jsme jásali nad každou sněhovou vločkou, nebylo jich sice dost na sněhuláka, ale na koulovačku jo. Povídali jsme si v kroužku o masopustních maskách a vyráběli jsme pak skořápkové chřestidlo do průvodu. Rachot!
 
Ve čtvrtek jsme putovali lesem sem a tam, nahoru a dolů, zahřívali si tělíčka lezením, běháním, hraním. Zpívali si. A v tom jsme ještě ve velkém pokračovali poté, co jsme se vrátili do tepla jurty, kde jsme se seznámili a naučili sami obsluhovat gramofon, vybrali si LP a tančili a křepčili a předtančovali si a opakovali to a párové tance zapojili. Nádhera! Protože tanec je ŽIVOt!
 
Pátek Robinsonův. Ráno jsme si na batohy přivázali tkaničky s telefonním číslem. To kdybychom se cestou do Domova seniorů na Brunšově ztratili. Vyšplhali jsme po úzkém schodišti až do věže a odložili si batůžky. V jídelně v přízemí nás čekal tucet babiček a dědečků na židlích i na kolečkových křeslech. Představili jsme jim odkud jsme a zazpívali Kalamajku. Rozdali jsme obrázky a jmelí a přidali tříkrálovou koledu. Předvedli jsme pozdrav Ruce mé a promluvili jsme o svých talentech, co rádi děláme. Robo nás po jednom představil. Pak jsme šli vypátrat jejich jména. Rozloučili jsme se pochodem tří králů. Na schodech cestou nahoru jsme udělali hrozný kravál, tak jsme se cestou dolů omlouvali. Naštěstí jsme nikoho nevyděsili a jsme zváni zas někdy znovu. Dokonce jsme dostali polštář plný bonbónů. Cestou pěšky Dobřichovicemi podél trati a oběd pod horou Kaf. Po obědě jsme hráli aport na různé pocity. Dodalo nám to odvahu k výstupu na horu a tam ochutnat bonbón ve vánici vloček. O patro výš jsme objevili tvary zakleté v kamení. Vystavili jsme je na kůrových lůžkách a pohovořili  o každém, proč nás zaujali a co v nich vidíme: Batmanovský auto, srdce, zmrzlinu, šaškův obličej, rybu, květinu a další. Na Dvorek jsme přišli akorát, už se po nás první rodiče sháněli. Ještě jsme dostali od Markéty vzkaz a gratulujeme ke složení zkoušky.
 
dvor

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde

sobota 20. leden

Jak se u Rarášků slavilo a řádilo :)

  • Rarášci

Tento týden jsme začali pěkně od podlahy, a to, když jsme od pondělního rána slavili Ládíkovy narozeniny. Zpívali jsme, trochu si zatančili a pak ochutnali výborný ovocný dort, který nám Ládík s maminkou přinesli z domova. Venku bylo celý týden tak podivně, chvíli sníh, potom déšť, někdy i to sluníčko a hlavně pořádný vítr. Občas jsme tedy zůstali déle v herně, která se před našima očima měnila jako mávnutím kouzelné hůlky: chvíli to byla velká dálnice, na které jsme s volanty v rukou drandili sem a tam (hlavně pozor na semafory!), chvíli to bylo hřiště se skluzavkou, chvíli zas veliký polštář, do kterého jsme s radostí skákali. Nechybělo ani hodně písniček a básniček, které máme tak rádi. A když jsme pak vyběhli ven, rychle jsme si šli užít naše houpačky a motorky a taky jsme krmili zvířátka, aby neměli hlad a nebyla jim zima. A abychom ten nabitý řádivý týden správně ukončili, oslavili jsme v pátek narozeniny Eliáška (foto zde ). To bylo zase tance a zpěvu! A taky výborný dort. Až jsme se skoro nevešli do kalhot! :-)  

sobota 20. leden

Brouci – Pololetí se blíží aneb zjišťujeme, co všechno umíme

  • Škola

Zima nám konečně ťuká na okna a s tím souvisí blížící se pololetí. A tak i Brouky tento týden čekalo hodně opakování, pomocí testů zjistili, jak jsou na tom. Zopakovali si témata z naší historie a pustili se do nového pracovního sešitu z matematiky. Týden jsme ale naštěstí začali pohybem na bruslích. Už to dětem opravdu jde.  Naučili jsme se novou zimní báseň. Další Brouci zvládli přezkoušení. V českém jazyce už by měli všichni znát vyjmenovaná slova po B, L, M, včetně zákeřných dvojic a učit se po P. Měli by poznat podstatné jméno a sloveso. Čtvrťák vzory podstatných jmen středního a ženského rodu, páťák by již měl určit vše jak u sloves, podstatných a přídavných jmen. Tento týden patřil i literatuře, prožívali jsme poezii i si vysvětlili a četli, co je legenda. V matematice jsme rozšířili indické násobení o násobení dvouciferných čísel. Pomocí pravěkých maleb v naší jeskyni (ateliéru) a tvorby sošek z keramické hlíny jsme nejen zakončili téma pravěku, ale i začali nové řemeslo a to práci s hlínou. 

Koukněte na fotky

pátek 19. leden

Tancuj tancuj, vykrůcaj (19.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí za Dominiku a Tomáše zaskakovala naše kolegyně z Jednoho stromu Dominika Štěchová. Po velikém kroužku, ve kterém jsme zatančili kalamajku s Habrováky jsme vklouzli do lesa. Od svačin nás odvedla kobyla a dlouho se kolem pod prostěradlem proháněla. Někdy měla čtyři nohy, jindy osm. Vrtali jsme ve vývratu, honili se s medvědem, zápasili pro zahřátí, až dopoledne vyvrcholilo velkou přetahovanou, po které jsme se málem skutáleli do potoka. Vraceli jsme se po vlastních stopách, abychom znovuobjevili Kobylu, tentokrát vysoký samorost. Páté roční období se blíží – masopust. Po obědě jsme si už jen hráli.

Úterní den jsme si užili s Robem. Část dopoledne jsme strávili s Habrováčky zpíváním masopustních písniček a tancováním – kdo měl dost odvahy zkusil si čardáš s míčkem mezi čely tanečníků. Potom jsme se vydali po cestě k závoře (odkud jsou vidět jurty) a každý, kdo chtěl, měl možnost zkusit si najít cestu na Dvoreček sám. Pak už nás čekal oběd a skotačení v jurtě – tentokrát jsme zkoušeli tygří skoky do karimatek.

Co se dělo ve středu se na tomto místě dočtete nejpozději v neděli

Ve čtvrtek jsme se již tradičně v zimním období vydali ohřát a tvořit z keramické hlíny do ZUŠ v Řevnicích. Tentokrát jsme začali krmítkem pro ptáčky…už se těšíme až to Blanka dá do pece a mi si je budeme moci odnést domů.

V pátek jsme se potkali na nádraží a vydali se hledat cedule označující jednotlivé zastávky nově vzniklé Fabianovy naučné stezky. Jedničku jsme objevili na náměstí, dvojku u školy…a u pětky (nad „naším“ ohýnkem) jsme se nasvačili u ohýnku a dohodli se, že dál půjdeme raději jen tak na procházku. Stejně nás cesta vedla po trase stezky, ale my jsme se spíše věnovali medvědům a stavbě domu, než informačním cedulím. Nejvíc jsme se vyřádili v bunkru, který jsme našli v lese nad hřištěm – honil nás tam obr a byla to velká legrace:)

fotografie si můžete prohlédnout zde

pátek 19. leden

Mazáci opakují

  • Škola

Konec prvního pololetí se blíží mílovými kroky a my jsme na něj připraveni. Dokončujeme práci v prvních dílech učebnic, abychom si co nevidět mohli otevírat díly druhé; píšeme opakování z matematiky a českého jazyka; zkrátka a dobře, pomalu uzavíráme první společný půlrok. 

V pondělí nás čekalo další bruslení, které jsme si jaksepatří užili. Stihli jsme si napsat i opakování z českého jazyka a matematiky. Obě dopadla vcelku dobře, ale rozhodně neplánujeme usnout na vavřínech. V češtině jsme začali psát více diktátů, užíváme si čtení a snažíme se po vizuální stránce kultivovat písemný projev. Seznamujeme se s háčky nad písmeny. Matematika nám přichystala skřítky neposedy, u kterých se někteří pekelně zapotili. Mnohem větší oříšek však pro nás bylo počítání oříšků (děti určitě rády vysvětlí). Rovnali jsme svá portfolia, naučili se novou písničku a dokonce zbyl i čas na hraní.

Téměř všichni už mají za sebou přezkoušení (ať už Asociací domácího vzdělávání nebo ZŠ v Černošicích) a já nemohu než konstatovat, že jsme zaváleli. 

Angličtina ve středu byla ve znamení velkého opakování a ukončení 3.lekce „Come and Play“. Opakovali jsme s dětmi čísla 1-10, tvary (a circle, a triangle, a square), hračky (a doll, a car, a guitar, a drum, a plane, a train), školní pomůcky (a pencil, a pen, a pencil case, a book, a bag, a ruler) a barvy (red, green, blue, yellow, pink, orange a přidali jsme brown a black). Děti už zvládají propojovat čísla s barvami a věcmi (např. three cars. Two blue dolls.) Určitě s dětmi zkuste slovíčka a spojení opakovat, ať se jim zafixují. Poslechli jsme si také příběh a písničku o Noisy Toys, na kterou jsme protančili konec prvního bloku. Stihli jsme i vyrobit barevnou káču, někdo si ji vzal i domů, tak můžete točit :)  

Koukněte na fotky.

pátek 19. leden

školkáči cvičili mozek a užívali si venku

  • Školka

Byl to hrací týden se vším všudy, naši milí. Velmi intenzivně jsme se dětem věnovali. Hráli jsme hry procvičující jejich paměť, postřeh, soustředění, logické uvažování. Přišlo na řadu Logico, nový od Vánoc Brainbox, četli a prohlíželi jsme si s nimi knížky, Samík přinesl taky jednu novou hezkou Pod vodou, pod zemí. Školkáči trénovali trpělivost i při stavění opravdu monumentálních staveb z Kaply, stojí za to podívat se na fotky. Přišli na řadu i Emušáci, mile nás překvapilo, kolik dětí se s nimi už seznámilo. Přečetli jsme vždy příběh, povídali jsme si o emocích, které všichni známe a prožíváme. Děti vyprávěly různé zážitky, odpovídaly na otázky v textu a vybírali miniplyšáky-Emušáky, kteří k té které emoci patří. Musím přiznat – celé to bylo velmi … ano, emotivní :-)

A taky konečně trochu sněžilo – tak jsme si o vodě trochu vyprávěli a nakonec jsme si vzali čtvrtky a křídy a malovali jsme, co nás napadne, když se řekne voda. Obrázky si děti většinou braly domů, takže jste sami měli možnost si o nich s dětmi popovídat. Tohle všechno hezké jsme doplnili dlouhými procházkami podél řeky. V pátek to korunovalo jedinečné představení divadla Minor – Nebojsa. 

A příští týden začínáme v rámci ročního projektu druhý živel – VODA. Je na co se těšit!

Na fotky se podívejte zde

pátek 19. leden

Týden plný přezkoušení u Prďáků

  • Škola

Polovina ledna bývá ve škole Jednoho stromu spojena s přezkušováním v kmenových školách. Nejinak tomu bylo i v týdnu od 15. ledna. Až do středy, kdy nás přezkoušení čekalo v ZŠ Černošice, jsme opakovali, psali kontrolní testy a připravovali portfolio. Našli jsme si ale čas zpívat novou zimní písničku, nečekaně se věnovat i na základě dotazů dětí zeměpisu. Napadlo vás třeba, proč někdo zrovna nazval kontinenty tak, jak se jmenují? Proč jich je zrovna tolik, kolik jich je? A víte, která je největší hora na světě od mořského dna? A kde leží?  To nás hodně bavilo. Přezkoušení jsme zvládli. Musíme ještě trochu víc procvičovat početní operace.  Konec týdne nám přinesl nové téma do českého jazyka- bě, pě, vě, mě.  A opět jsem bruslili!

V tomto týdnu byli někteří Prďáci přezkušováni i z angličtiny. Podle jejich zpráv je to naštěstí nevyvedlo příliš z míry a u zkoušek obstáli. Ve čtvrtek jsme jim radostně pogratulovali a pustili se do další práce. S Ivou probírali další slovíčka s tématem School a nakreslili si svou School bag, kterou naplnili předměty jako: a pencil case, colour pencils, scissors, glue, a rubber, a ruler, a bottle, drink nebo a bottle of water, případně snack. Jeden celý blok jsme se věnovali písemnému počítání do dvaceti a napsali si testík. Ti, kteří to nestihli, odnesli si část na dokončení domů. Protože opravdu pilně pracovali, mohli si v třetím bloku trochu odpočinout při malování vlastního Polar bear.

S Heather začali probírat sloveso to have a seznámili se formou hry s otázkou Do you have…..?

Koukněte na fotky

čtvrtek 18. leden

English Wednesday Brouci

  • Škola

English lesson update Milena´s group:

In the first block, kids took a test focused on the verb „to be“. They also took a test in: days of the week, colors, means of transport and social questions. Most mistakes were made in interrogative form of the verb TO BE (questions) – we worked on it later on again. On the other hand, almost no mistakes were made in days of the week. I will send you the list of the questions via email. We also practiced numbers in relation to time such as how many days are in a week/ month /year/ 2 years/ 10 years? etc. Also, how many hours are in a day/ week? Seconds in a minute/hour? etc. Everybody did a great job.  

In the second block, we focused on songs. We repeated all the songs we have learned recently and we included a new one – „You can count on me“ by Bruno Mars. Kids completed the missing words in the lyrics and we read, translated and sang the song several times. The song gave us also an inspiration to talk about friendship! 

In the last block, we read a lot and did a lot of various exercises. Kids who made a lot of mistakes in the tests did the corrections in their notebooks. Others worked with an article about Aliens (UFO) – kids liked it a lot. By following written instructions they colored a picture with aliens, spaceships and planets (see pictures here). There was also time for listening audiobooks and everybody read a book aloud for a bit. 

Homework: everybody should practice reading and kids should also try to learn a new winter poem (I will send it via email). Next week kids will take test in (i) body parts (ii) food and (iii) the verb „to be“ again.

 

neděle 14. leden

bruslíme a povídáme o Masopustu

  • Školka

Byl to moc hezký hrací týden, naši milí. 

S předškoláky jsme začali chodit bruslit na stadion v Černošicích. První hodinu se tam kluci váleli jako berušky na zádech, pádů bylo nepočítaně. Nesli to statečně, i když ve tvářích některých to bylo něco jako „ježíši já už chci pryč!“ :-) ) ale čtvrteční lekce byla jako mávnutím proutku lepší o 50%. Uleželo se to a hrazdičky kluci používali už spíš na rozježdění a pak samozřejmě na blbnutí. 

Jelikož ihned po Třech králích nastává oficiálně masopustní období, říkali jsme si, co to Masopust je, proč se slaví, jak se slaví a hlavní, co si všichni zapamatovali je, že se – cituji: „hlavně hodně pije“ :-) ). Skákali jsme a postupně co nejrychleji jsme říkali masopustní říkadlo Skákala bába reksum kandr cinka bzinka přes rybník – byla psina! V úterý jsme si udělali s Tomášem velký okruh, vozili se v kárce (dokonce i Renáta a zaplaťpánbůh to není zdokumentováno) a sluníčko nám k tomu svítilo jako na jaře. Děti už chtěly odhazovat čepice a bundy – nějak jsme z toho trochu zmatení…

Zbytek týdne patřil hodně hrám – v herně i na zahradě. Děti je milují a aniž by to tušily, spoustu se toho i naučí. A tak to má být. 

Jo a kdybyste náhodou nevěděli, proč se opičí dráze říká opičí – tak je to podle dětí proto, že se na ní po sobě děti opičí. Tak a řekněte, že nemají pravdu!

 

Na foto se podívejte bruslíme a masopustně skotačíme

neděle 14. leden

veselý týden (18. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme natáhli lano u ohniště a lozili po něm. 3li jsme lesem k rokli a hráli jsme si ve výmolech pařezů. Vymýšleli jsme si legrační pravidla pro pohyb v lese-např. jme chodili ve dvojicích apod.

V úterý jsme pokračovali ve vymýšlení legrácek. V kroužku jsme se bavili o tom, jaký je rozdíl mezi posmíváním se (legráckami, které někomu ubližují, nebo jsou nepříjemné) a veselením se (kdy se zasmějí všichni). Skákali jsme po jedné, lezli do kopce pozadu..legrácek bylo dost a dost..až jsme z toho veselení „pohřbili“ Domču v jurtě podl lavinou spacáků – hned jsme se vrhli do oživování – zkoušeli jsme jí volat, hýbat s ní, lechtat, tahat za uši, otřít mokrým hadrem, šeptat něco pěkného do ucha..a samozřejmě jsme volali záchranku..naštěstí se Domča nakonec probudila, sanitku jsme mohli odvolat a pustili jsme se do polštářové bitvy.

Ve středu jsme v hojném počtu vyrazili do lesa nahoru ke galerii, kde jsme si hráli s kameny z kterých jsme stavěli chodníky, cestičky a obrazce. U toho jsme si zpívali písničku kalamajka mik mik mik. Po obědě a pohádce o železném rytíři jsme stavěli hrady a zámky z kostek.

Ve čtvrtek jsme vzali na procházku kozla Bobeše. U svačinky jsme uvázali Bobeše ke stromu, ale ten si udělal pro změnu legrácku z nás a utekl nám:) Pochopili jsme, že ho asi procházení s námi asi moc nebaví, a tak jsme ho nechali domaa šli si ještě chvilku pohrát ke psím hrobům.

V pátek jsme hledali netradiční cestičky a úkryty. Vyrazili jsme do houští nad potůčkem, objevili jsme tam starý posed a z něj jsme viděli obry. Nejprv jsme na ně házeli kameny, ale pak jsme zjistili, že jen přišli na obří sněm, tak jsme šli zas o kus dál. Pohráli jsme si na lanech u ohýnku a našli jsme si cestičku k velkému posedu. Pod ním ležel starý žebřík, který nám posloužil k dalším hrám. Domluvili jsme se, že zkusíme sehnat kontakt na pana myslivce a poptáme se ho, jestli bychom si žebřík nemohli odnést a použít jej ke stavbě bunkru.

fotografie si můžete prohlédnout zde

30. stránka z celkem 112« První...1020...2829303132...405060...Poslední »