Aktuality

sobota 24. listopad

Mlhavý 12. týden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí nám napadl první sníh. Bylo to úžasné, jak pomalu padaly vločky a děti měly o zábavu postaráno.
Místo Domči byl Robo a v kroužku jsme si povídali o tom odkud se sníh bere, jak je každá vločka jiná, krásná  jako jsme my a pak jsme si společně začali zpívat písničku -Bude zima bude mráz, kam se ptáčku kam schováš…..pak jsme vyrazili do lesa, kde jsme s Habrováčky posvačili. Pak jsme se vydali na lov pryskyřice – smůly, ale měli jsme smůlu. A tak jsme si zpívali a sledovali kde sníh ještě je a kde už po něm není ani památky. 
V jurtě jsme pak po obědě odpočívali a četli – Robo četl Rumunské pohádky, dětem se moc líbily ani nedutaly.
S předškoláky jsme pak pracovali s pracovními listy z naší Lesní knihy – stříhali jsme a lepili . Poté jsme začali vyrábět ozdoby z korálků, slánek, kousků hadříků a knoflíků na blížící se Adventní trhy. 

úterý jsme si dali sváču na louce, byla pořádná zima. Abychom se zahřáli, tak jsme se vydali směrem nahoru na klouzací kopec. Nebyla to vůbec lehká práce. Klouzalo to opravdu hodně. Nakonec jsme ho ale překonali. Starší pomáhali mladším, a tak si kopec ještě sjeli dolů a pak zase šup nahoru. Pak jsme se ještě prošli kolem závory, a už zpět do jurty.

Ve středu jsme si udělali jen krátký lesní výlet na svačinku a vrátili jsme se do teplíčka jurty, kde jsme se rozdělili na dvě skupinky. Jedna skupinka vyrábělá závěsné ozdobičky na adventní trhy a druhá partička absolvovala v podsttě atletickou průpravu pro skok vysoký. Nejprve z lan vytvořil Robo hvězdici na koberci a úkol byl běhat dokola a nešlápnout při tom na provaz a jiné opičárny, a pak provaz přeskakovali na doskočiště z matrací, aby se mohli všichni skokani soustředit na skok a let a nebáli se, že je bude bolet doskok nebo pád. Na konec si vyzkoušeli kotrmelce popředu i pozadu za Robovo asistence. Předškoláci si odpoledne pohrávali s dělením slov na slabiky.

Ve čtvrtek ráno se prví příchozí na Dvoreček měli možnost potkat s kominíky a sáhnout si jim pro jistotu na knoflík. Svačinku jsme si dnes dali na zahrádce a pak jsme vyrazili spolu s habráčky směrem k závoře, kde jsme opravili zničenou ceduli a popřáli Toníkovi k narozeninám. pokračovali jsme dál do smrkového lesíku, kde jsme zahájili detektivní práci. Pátrali jsme po pryskyřici ze stromů na vyrábění podpalníčků, a hledali jsme stromy, o které se v lese drbají divočáci.

pátek jsme se přivítali písničkou Bude zima bude mráz. Zpívali jsme všechny čtyři sloky, a také je předváděli. Šli jsme na procházku směrem ke galerii. Do jurty jsme se vrátlili dříve, abychom tvořili přáníčka pro náš stánek na trhy.

Foto z tohoto týdne naleznete ZDE

pátek 23. listopad

Mazáci verze 2.0 Pro

  • Škola

Máme za sebou první týden bez Míši. Občas si ještě zavzpomínáme, ale nesmutníme, neleníme, pracujeme a pilně pokračujeme v našem zajetém tempu. Třídu jsme si nechali vyzdobenou, moc se nám líbí a doufáme, že výzdoba nám vydrží až do Vánoc.

Tento týden jsme hodně pracovali s učebnicemi. Například v čítance jsme si přečetli hezký úryvek o tatínkovi a tak jsme si každý toho svého tatínka namalovali. Tereza trvala na tom, že musíme namalovat portrét na velikou čtvrtku a toho jsme se trošku báli. Nakonec jsme to všichni dokázali a díla se nám moc povedla. V té čítance jsme taky zjistili, že krátkou básničku přečteme raz dva, ale rozumíme jí? 10 minut práce a už opravdu víme, o čem to ten pan Hrubín vlastně psal.

Čas ve škole jsme začali naplňovat i lehce uměleckou činností. Začali jsme totiž nacvičovat na vánoční besídku. Také dobře víme, že ve zdravém těle zdravý duch, nezapomněli jsme se tedy protáhnout na bruslích a v tělocviku. Pořád nás drží krabí házená, kromě těla u ní trénujeme i mozek, jde nám totiž o taktiku!

Jak jsme se měli se můžete podívat ZDE.

 

pátek 23. listopad

Opičáci zpívají :-)

  • Škola

V tomto týdnu jsme se konečně pořádně položili do čtení a daří se nám číst krátké články v učebnici a zároveň jim i rozumět. Seznámili jsme se s novým písmenkem(P). V písance jsme každý den pilně psali jednu stránku. Umíme již tedy krásně napsat číslice 1-5.

V matematice pokračujeme v krokování, které je vždy o kousek složitější. Pomalu se dostáváme k odečítání a zápisu správných výsledků pomocí šipek. Také jsme se tento týden poprvé setkali s prostředím parket a vystříhali jsme si krásné vločky podle návodu v učebnici. Dále procvičujeme sčítací pyramidy. 

Při tělocviku jsme se věnovali rovnováze a stabilitě.

V angličtině stále počítáme o sto šest, příště už si na to vyzkoušíme poslechový test, kde budou čísla na přeskáčku a je třeba rychle reagovat. Snažíme se propojovat čísla a názvy předmětů v množném nebo jednotném čísle, pokládat otázky How many ( pencils pencilcases, windows.).? a odpovídat číslem nebo, komu to jde, i spojením s podstatným jménem Two (pencils). Nově jsme se začali učit barvy, nakreslili si akvarelovou duhu a zazpívali si písničku Rainbow  podle učebnice.

Každý den také nacvičujeme písničky na besídku a na Vánoční zpívání v kostele.

Podívejte se na FOTKY . 

pátek 23. listopad

Prďáci a týden plný knih

  • Škola

Předposlední listopadový týden byl u Prďáků týdnem plným knih a matematiky. Číst, snít a být. ….kdo to zažívá, ví, že to jsou hned tři životy najednou. Proto podporujeme u dětí čtenářské dovednosti. Prezentace přečtených knih a jejich následná burza jsou vždy něčím výjimečným a slavnostním.  Nejinak tomu bylo ve třetí třídě od pondělí 19.listopadu. Uvařili jsme  si čaj, zapálili aromalampu a šli jsme na to! Děti byly skvělé, zase o krůček výš posunuly své prezentačních dovednosti. Byly se schopné vzájemně ocenít i si dát doporučení pro příště. Už se těšíme na pokračování v únoru. Druhou velkou kapitolou tohoto týdne byla matematika a boj s polovinou, třetinou, čtvrtinou, dvěmi čtvrtinami, atd….. už jsme k pochopení přizvali i lego, tabulku čokolády nebo třeba krabičku lentilek. Přesto se nám některým stále nedaří pochopit řetězení kroků. Kolik například měří 2/3 cesty, když celá cesta měří 30 km, je těžké. Většinou už spočítáme dělením kolik měří 1/3, ale v dalším kroku násobit už zapomeneme. Je zde však patrný posun, a tak neházíme flintu do žita. Ono se to poddá. Třeba doplňovat čísla do indického násobení nám už docela jde.  A abychom se za tu dřinu odměnili, vstoupili jsme do tématu vztahů, úvah, vhodného a nevhodného chování. Pracujeme s kartami emocí a odolnosti. To nás baví. Třeba rozebírat citáty typu- Člověka netvoří jeho schopnosti, ale rozhodnutí, která na základě těchto schopností udělá…….. A víte, kdo to řekl? Albus Brumbál. 

V angličtině jsme si užili hodinu s hudebními nástroji (a piano, a violin, a guitar,  a tambourine, a drum, maracas, cymbals, jingle bells) a učili se věty  začínající I can play…. Příště budeme spojovat s dalšími slovesy a slovesnými vazbami.. Ty tentokrát s Prďáky nacvičovala Heather  (read a book , drink tea, eat soup, cook (with) a cooker, lie (in) a bed, write homework,  a teacher teaches, sing a song, listen to the radio, watch television, open the window.

Koukněte na fotky  

čtvrtek 22. listopad

Angličtina u Brouků 21.11.

  • Škola

Katerina´s group:

Připomněli jsme si různé typy běžných otázek (Where do you live? What do you like/dislike? How old are you? When is your birthday?etc.)

Procvičovali jsme řadové číslovky a množné číslo. Opakovali jsme a připravovali se na test, který bude příští týden. Přesný popis najdete v emailu.

Navíc jsme se naučili rozdíl mezi First name, Middle name, Surname. Then full name, short forms and nickname. Kouknět do učebnice a procvičte. Děkuji :)

 

Milena´s group:

Na začátku jsme si zopakovali množné číslo podstatných jmen pomocí testíku a hry – plural scoot game – „škatulata, hejbejte se, ale před přesunem napište 4 slova v množném čísle“ ;-) . Dál jsme procvičovali řadové číslovky v různých formách, děti například určovaly, kolikátý je kdo ve frontě, samy se do fronty řadily; nebo řešily kolikátý je jaký měsíc v kalendářním roce, jaký je první až sedmý den v týdnu atd.. Velkou část dne jsme se zabývali dnešním datem a datem narození (What date is it today? Today is Wednesday 21st of November nebo November 21st 2018; When is your birthday? My birthday is on the 1st of July 2007….děti se naučily více alternativ správného vyslovení svého data narození). Samozřejmě jsme dál prohlubovali znalosti Possessive Nouns (přídavných jmen přivlastňovacích). V posledním bloku jsme si četli – každý četl článek s porozuměním nebo knihu, poslouchali jsme audio knihu a nakonec jsme společně četli jednu velice „spooky“ povídku.

středa 21. listopad

Asie asi je…

  • Školka

Uplynulý týden byl vyhlášen jako hrací. Bylo pro nás důležité vidět a sledovat interakce dětí, jejich napojenost, komunikaci mezi sebou. Sledovat zdroj případných konfliktů, důsledně s dětmi o tom mluvit, hledat řešení. Ale také znovu a znovu je učit vymezovat si slušně svůj prostor, své hranice. Dávat najevo kamarádovi, že jeho chování se mi nelíbí, navrhovat řešení. 

V úterý za námi přijela Mgr.Irena Šáchová a provedla tradiční logopedickou depistáž. Velmi naše – vaše děti chválila za jejich chování, napojenost, za jasnou komunikaci a snahu spolupracovat. Tak jsme jim dnes v kroužku tuto pochvalu velmi rády tlumočily, upřímně jsme je ocenily. 

V rámci hracího týdne jsme hezky oslavili narozeniny Danielky, děti, které chtěly, tak pohybově „pracovaly“ s Robem, který za námi každý čtvrtek před polednem chodí. Tentokrát to byl provazový hlavolam, který děti v kruhu řešily. No a s blížícím se adventním časem jsme si už začali prozpěvovat první adventní písně na vystoupení v černošickém kostele ale také samozřejmě na naší vánoční besídku. A když děti moc hezky zpívaly sloku o narození Ježíška, jakoby na nás ten čas adventní dokonale dýchnul…těšíme se!

 A velkou věcí, kterou jsme v úterý odpoledne zažili, bylo v pořadí 3.multikulturní odpoledne. Tentokrát jsme zaletěli až do Asie, konkrétně do Číny. A bylo tu vyprávění čínské legendy o vzniku světa, byla tu historie písma, které jsme si nakonec na velkých papírových plochách velkými štěstí zkusili psát. Naučili jsme se na prstech napočítat do 10. Byly tu čínské hůlky a naše velké odhodlání s nimi něco uchopit a sníst a u toho samozřejmě velká legrace. A pak tu byly i výborné čínské knedlíčky, masové i vegetariánské. Odpoledne jsme zakončili venku a v úplně tmě jsme za pomoci prskavek zkoušeli psát. Bavilo to velké i malé a to je vždycky moc dobře.

Na fotky se podívejte ZDE

středa 21. listopad

Angličtina u Mazáků 21.11.

  • Škola

Při angličtině jsme dokončili téma okolo školy, což bylo pro nás víceméně opakování z loňska. V rámci tohoto tématu nám letos přibyla 4 nová slovíčka: a teacher, a table, a chair, a clock. Ty se učíme nejen říkat, ale i psát a číst. Zaměřili jsme se na opakování vět jako například „I can see a (blue) (book).“ Fixujeme si pořadí barva-předmět, někteří to ještě mají tendenci říkat naopak (předmět-barva). Opakovali jsme písmena abecedy, čísla do 20, barvy. Ve druhém bloku jsme se věnovali poslechu a čtení – poslechli jsme si příběh a ten následně přečetli. Ve trojičkách ho děti pak zahrály jako divadlo, někdo s učebnicí v ruce, někdo dokonce svoje repliky zvládl říct i z hlavy :-) Zopakovali jsme slovíčka loud x quiet, fast x slow a rytmizovali s dřívky. Stihli jsme napsat i test, nikdo z dětí s ním neměl problém. Mají ho založený v portfoliu ve škole. S dětmi zpíváme nově písničku na melodii „Bratře Kubo“, tu jsme si dali ve třetím bloku i s cellem: 

Leaves are falling, leaves are falling
to the groud, to the ground
Look at all the colours, look at all the colours
red, yellow, brown
red, yellow, brown

Můžete si ji s nimi zazpívat :-)

Co je třeba opakovat?

1) abecedu A-Z (děti ji začínají velmi dobře zvládat) a spelling 

2) větu „I can see a (yellow) (pen).“ (pozor na pořadí slov ve větě)

3) slovíčka a teacher, a book, a pen, a clock, a table, a chair

neděle 18. listopad

Týden plný divadel (11.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí nás navštívil Zdeněk Hladík se svými léčivými nástroji z různých koutů světa. Zvládl nám dohromady vypravovat pohádku a vyprávění obohacovat o krásné zvuky hudebních nástrojů. Na nástroje jsme si mohli po skončení vyzkoušet hrát. Bylo to bezva!

ůterý jsme šli podle přání dětí na louku. Nadšení z volného prostoru nás inspirovalo k hraní „běhacích her“. Užili jsme si například Cukr, káva, limonáda; Rybičky rybáři jedou; Honzo vstávej; Jede vláček. Líbilo se nám, že jsme hru hráli všichni všichni, mladší i starší děti. Pak jsme se ještě prošli podél vody a zpět k jurtám.

Ve středu jsme zavítali do tanečního divadla Ponec na představení Svět z papíru. Po cestě jsme stihli navštívit veliké hřiště na Hlavním nádraží, kde jsme si dali i svačinku. Bez problémů jsme překonali zřejmě nejnáročnější dopravní uzel, který jsme kdy překonávali, tzv. „Bulhara“, a protože jsme přišli včas, stihli jsme si v divadle ještě vybarvit omalovánky. Nebylo to klasické divadlo, kde bychom seděli v hledišti na židličkách a pozorovali jeviště. Posedali jsme si všichny na jevišti kolem velikého černého čtverce. Děti byli v podstatě součástí představení, a měly možnost si občas zahrát/zatančit uvnitř s herci/tanečníky. Oběd jsme si dali na Vítkově s hrásným výhledem na projíždějící vlaky, což ocenili hlavně kluci.

Ve čtvrtek jsme mezi sebe přivítali novou kamarádku Andělku. V kroužku jsme se představili a řekli si něco o sobě. Pak jsme se vydali na výstup nahoru nad chatrč sv. Martina. Výstup to byl náročný, ale nahoře na nás vykouklo sluníčko a všechno ozářilo. No a dolů už to šlo lépe.

V pátek jsme si s detmi vyšli do mlhou prostoupeného lesa. V ranním kruhu jsme si popovídali o státním svátku připomínajícím svobodu pro naši zemi. Zazpívali jsme si písničku „Krásný je vzduch, krásnější je moře…“. S dětmi jsme si popovídali o svobodě a o tom, když nám někdo svobodu bere. V chladném podzimním počasí jsme zdolali příkrý kopec v bukovém lese, na jehož vrcholu jsme osedlali větve – rakety a hráli si na astronauty. Poté jsme sbíhali a váleli sudy dolů z kopce, což nám kromě listí v bundach i za krkem přineslo velmi intenzivní a spontánní zážitek. Spolu s Habrováky jsme odpoledne z tříbarevné latky sešili českou státní vlajku. 

Fotky z tohoto týdne si můžete prohlédnout ZDE.

neděle 18. listopad

Loučení u Mazáků

  • Škola

Týden ve znamení loučení jsme již tradičně zahájili na bruslích, neohroženě jsme soutěžili, makali a odcházeli spokojení s úsměvem na tváři. Tělocvik jsme si užívali stejně, Robo nás umí pro tělo cvičení nadchnout a ta krabí házená, ta je bezkonkurenční. Učíme se spolupracovat, protože jsme zjistili, že tak nastřílíme více gólů a můžeme vyhrát, i když si na začátku myslíme, že druhé družstvo je silnější. 

Rozloučili jsme se s tématem předků posledními krásnými prezentacemi, které jsme si opravdu užili. Při přípravě prezentací napnuli síly nejen děti, ale i rodiče, za což jim patří veliké díky! 

V úterý nás provázel příběh svatého Martina. Ubývající světlo v přírodě jsme nahradili světlem v duších a také společným ohněm, kterým jsme zahájili Svatomartinskou slavnost. Vyráběli jsme, hodovali, zpívali a hráli divadlo. Tak jako se Martin rozdělil o svůj plášť, rozdělili jsme se i my o jedno světlo, které jsme si průvodem světel odnesli k lávce, kde jsme nechali plynout naše přání (splní se?). Rozloučili jsme se světlem a nyní přecházíme nejen do období tmy, ale také do období poklidu a rozjímání.

Jsme rádi, že přes den stále ještě svítí sluníčko a tak jsme za prvoukou vyrazili ven. Při procházce naším městem jsem zkoumali domy, odhadovali jsme, jak jsou asi staré, ve kterých z nich lidé bydlí a ve kterých pracují. Zopakovali jsme si, co jsou to služby a zjistili jsme, kde v našem městě můžeme některé z nich najít. Víme, kde sídlí lidé, kteří se o naše město starají. Jejich pracoviště se nám moc nelíbí a tak jsme se podívali, jak je na tom oprava nové budovy městského úřadu. 

V matematice jsme se seznámili se SOVOU a zjistili jsme, že formulovat otázky tak, aby ostatní rozuměli, není vůbec jednoduché. V českém jazyce jsme si hráli se slovy. Mluvili jsme o nich, hledali jejich významy a snažili se najít ta správná slova, která při použití v textu lahodí našemu sluchu. 

Nakonec nám nezbylo, než se rozloučit s naší Míšou a popřát jí vše dobré. Pro tuto příležitost jsme vyzdobili třídu, vyrobili mnoho krásných přání, Míšu jsme potěšili její oblíbenou květinou a zahráli si jednu super aktivitu… zblajzni si svůj kousek dortu! :)

Podívejte se na fotky

neděle 18. listopad

Samet (11. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí bylo léčivé. Přijel k nám pan Hladík s dekou a nástroji z celého světa. Se všemi nás seznámil, skoro všechny jsme si zkusili a přitom jsme hráli malé role ve vyprávění o hluché princezně. 

V úterý jsme loupali oříšky. Chystáme se na adventní trhy, sbíráme v lese březovou kůru, chrastí a smůlu. Odpoledne jsme z toho uštrykovali pěkných pár podpalováčků. U stolu jsme s některými předškoláky individuálně vyplňovali Zápisník.

 Ve středu jsme načechrali sukýnky, hupsli do fajnových kalhot a vyrazili do Rudolfina za zvukem harfy. 47 strun a 7 pedálů! Vyčarovali jsme si harfenistku a bylo co poslouchat. I pohladit struny a sami je rozeznít jsme směli!
 
Ve čtvrtek už bylo mrazivo. Kroužek jsme si přeci jen udělali venku ve vigvamu a povídali jsme si o nadcházejícím měsíci prosinci,Adventu a blížících se Řevnických trzích, kde budeme mít dvorečkový stánek s našimi výrobky. 
Děti navrhovali výrobu perníčků, sušenek, křížal, a vánočních ozdob. Domluvili jsme se, že se před obědem pustíme do výroby závěsů či řetězů na vánoční stromečky. 
Společnost  nám už od pondělka dělal Jenda (student Waldorfského lycea), který se za těch pár dní stal našim kamarádem. A místo Evy ( byla na přírodovědné procházce), za námi dorazila naše velká kamarádka Dáda. V lese jsme pak sbírali žaludy pro naše ovečky, zpívali a tančili na písničku  Přiletěla vrána….. a pak si kluci poměřovali svoje síly v boji s klackovým mečem. 
Po návratu do vyhřáté jurty jsme stříhali, navlékali korálky, knoflíky a propichovali kousky látek……vytvořili jsme krásné závěsy, ve kterých budeme pokračovat ještě v příštím týdnu . 
Po obědě nás čekala Zawadi narozeninová oslava. Popřáli jsme, zazpívali si a náramně si pochutnali na dortu. 
 
V pátek jsme oslavili výročí sametové revoluce. Vysvětlili jsme si, že byly doby, ve kterých se nedala říkat pravda. Zazvonili jsme klíči, přezpívali Hutku. V lese jsme skládali dohromady českou vlajku. Zpívali jsme Modlitbu pro Martu. Poslechli jsme si hlas Václava Havla. Sešily jsme kusy vlajky k sobě. Přečetli a převyprávěli jsme podle obrázků muminí kapitolu. Učili jsme se psát na stroji, četli si z Havlových Antikódů a učili jsme se hymnu.
 

30. stránka z celkem 143« První...1020...2829303132...405060...Poslední »