Aktuality

čtvrtek 15. listopad

Angličtina u Mazáků 14.11.

  • Škola

V angličtině jsme hodně popojeli dopředu. Tentokrát jsme se věnovali barvám a tomu, jakou mají psanou podobu (hlavně red, blue, yellow, green, pink, orange). Naučili jsme se pomocí rytmizace slova loud, quiet, fast, slow. Opakovali jsme abecedu a spelling a větu I can see (a brown monkey). Důležité pro nás teď je pořadí slov, fixujeme si, že říkáme a pink monkey a ne a monkey pink, zároveň nám záleží na tom, abychom nezapomínali na to malé ale důležité „a“ (brown monkey).

Co je třeba opakovat?

Abecedu a spelling 

Správné pořadí slov: a pink book (ne a book pink)

Nová slovíčka loud, quiet, fast, slow

Větu I can see (a brown monkey, a pink book…).

neděle 11. listopad

…a ať jste dobrý lidi

  • Školka

Týden začal naprosto úžasnou Léčivou pohádkou pana Hladíka. Vlastně jednoduchý příběh, kulisy žádné. Jen spoustu hudebních nástrojů, které doprovází povídání. Zapojují se okamžitě i děti, jsou zatažené do děje. Po pohádce si mohou ještě nástroje vyzkoušet, zahrát si. Pohádku v pohodě stihli i předškoláci, kteří byli od rána bruslit. Ještě pořád většina z nich padá jako hrušky ale ještě pořád smekáme před jejich vytrvalostí, houževností a rozhodnutím to nevzdat a dokázat to! 

Od úterý nás provázel svatý Martin. Děti si od rána vyráběly loutky, hrály příběh o vojákovi Martinovi, který po cestě z boje potkal žebráka a rozdělil se s ním o svůj plášť. Soucit, pomoc druhému, konání dobra. To byla témata, která jsme chtěli s dětmi otvírat, povídat si o nich. Po obědě vytvořili předškoláci krásný plakát na zítřejší svatomartinskou slavnost. Ve středu si navlékaly rolničky na provázek na krk, jakoby slyšely přijíždět Martina na bílém koni. 

Čtvrtek patřil pečení svatomartinských rohlíčků (opravdu jsme se konečně dočkali a přepravní společnost po několika dnech toulání přivezla novou troubu-troubičku :-) . Poprvé jsme tak provoněli školku. Kromě první várky – kterou jsme symbolicky připálili – jsme upekli rohlíčky s makovou, povidlovou i tvarohovou náplní. A venku na zahradě jsme si hráli za doprovodu violoncella pohybové hry, připojili se k nám Rarášci a bylo z toho hudební dopoledne. Robo, který přišel před polednem, nám ho doplnil o hry a činnosti, rozvíjející koordinaci a rovnováhu.

No a v pátek jsme poprvé navštívili Dům s pečovatelskou službou v Černošicích na Vráži. Dům, kde dýchala pohoda, kde nás přivítali s otevřenou náručí. A my jsme přinesli ty naše martinské rohlíčky, zazpívali jsme a popovídali jsme si. Ptala jsem se jedné paní, jestli se jí líbilo naše zpívání a ona mi upřímně odpověděla, že ho moc neslyšela, protože si zapomněla v pokoji naslouchátko. A Karlička, která stála krok od ní, k ní v klidu přišla a tu písničku ji bez jediného zaváhání zazpívala přímo do ucha…Pak jsme se loučili a vyzvali jsme děti, ať babičkám a dědečkům něco popřejí: “ ať jste zdraví a nic vás nebolí“, „ať si nic nezlomíte“…chvíli bylo ticho a pak se ozvalo od těch 5 letých: „a ať jste dobrý lidi“. Byl čas jít…

Na foto se koukněte ZDE

 

neděle 11. listopad

Školka voní podzimem

  • Rarášci

Jak jsme se tenhle týden měli? Zkrátka naprosto parádně. Hned v pondělí jsme začali týden s Léčivou pohádkou pana Hladíka, při které jsme nejen koukali, ale taky hráli na spoustu hudebních nástrojů, to vám byla vážně krása! A protože za našimi velikými modrými okny padá k zemi jeden barevný list za druhým, nedá se to jinak, než vnímat všemi smysly. Pořád si zpíváme; lístečku z javora, spadnul jsi do dvora, lístečku z jabloně, spadnuls mi do dlaně.. do listí rádi skáčeme, vyhazujeme ho do vzduchu, hrabeme hráběmi nebo je lepíme. No vážně, lepíme! Vzali jsme si karton, celý ho poťupkovali houbičkou namočenou v podzimních barvách, a nakonec na něj venku nalepili spoustu barevných lístečků. Můžete se na to kouknout u nás na naší nové síti nahoře u Rarášků! :-) Spolu se školkáči jsme si také udělali hudební dopoledne, kdy jsme za zvuků cella lítali po zahradě jako ptáčci nebo hledali brloh jako kolíbající se medvěd. Někteří z nás i pomohli péct svatomartinské rohlíčky, když se přiblížil čas svatého Martina. Ve školce to ve čtvrtek odpoledne krásně vonělo a dokonce jsme se naučili pracovat s naší novou troubou :-) To byla legrace. Když se podíváte na fotky, určitě najdete i tu, na které čekáme u našich velkých oken nahoře. Na koho čekáme? Na maminku s tatínkem asi taky, ale hlavně na svatého Martina :-) V pátek jsme si školku užili celou pro sebe, přečetli jsme snad všechny pohádky O pejskovi a kočičce a netrpělivě čekali na školkáče, kteří šli rohlíčky obdarovat babičky a dědečky do pečovatelského domu na Vráži. Vyprávěli nám, jak se měli, a prý se měli krásně. Tak snad se s co největším počtem z vás uvidíme v pondělí na svatomartinské slavnosti! Budeme se mít krásně.

A abyste si udělali představu, jak to všechno tenhle týden vypadalo, na fotky se můžete podívat tady: školka voní podzimem 

neděle 11. listopad

Svatomartinský (10. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí u stolu. Ráno jásáme, jen se po víkendu vidíme. Do lesa vstupujeme rychle, ale psí hroby už jsou pryč. Ani hroby nejsou na věky, i hrob zachází, byl tu a není. Ty naše oblíbené psí ustoupily dláždění lesní stezky. Odpoledne si čtem a seznamujeme se s předškolní přípravou u stolu. Vybíráme si vlastní úkol ze Zápisníku, který pak vysvětlujem kamarádovi. Rodiče nás nemůžou odtrhnout od práce.

Úterý pištící. Vlaky dnes ráno nejezdí, kvůli nehodě v Mokropsích. Z nádaží se šouráme hustou mlhou na lesní hřiště. Pak stoupáme po modré značce. Vijeme javorovou korunu a střídáme se v kralování. S maximální opatrností překračujem mníšeckou silnici. Před svačinou pojídáme bukvice. Sluneční paprsky propichují vzduch. Pod elektrickým vedením scházíme ze značky a vstupujeme na neturistickou půdu. Území trempů, ještě žijících, ale hlavně těch už mrtvých. Zapalujeme svíčky u symbolických hrobů. Snažíme se vycítit, co tyhle muže i ženy vyhánělo z pohodlí do přírody. Co je sem lákalo. Vylepšujem si oběd na ohni, pečujeme o živel a hasíme i poslední jiskry. Ošetřujeme zranění a zpáteční cestu zvládáme jednou rychleji. Maminky nám jdou nedočkavě v ústrety. Mají radost, jsme živí zpět a v celku.

Ve středu vletěl pták na bodlák, z bodláku na hrušku, roztrhal podušku, hej hej! Zpívali jsme ráno v kruhu martinskou písničku, louskali jsme oříšky do rohlíčků a celý den nás provázelo téma odvahy a pomoci druhým. A že statečné je také přiznat si, když se nám vůči druhým něco zrovna nepovede, a omluvit se.  

Ve čtvrtek od rána do oběda jsme měli ruce od těsta a marmelády, vážili jsme, přisypávali a hnětli, váleli a rolovali. A každý rohlíček je jedinečný, jurta voní, my se nemůžeme dočkat. S kým se zítra podělíme? A uvidíme svatého Martina?
 
Pátek martinský. Ráno je sychravé, ale veselé. Zabezpečujeme jámu těžšími prkny. Ve spolek mluvíme o Martinovi Svatém. Hrajem si na husy, které ho kejháním rušily. Jako pěny sledujem drama žebráka u městské brány. Za kobylkou světlonošem v usebrání kráčíme lesem. Zpíváme pomalu-rychle-pomalu. Ve stráni nacházíme poustevníkovu chatrč. Sv. Martin není doma, ale nechal tu jedlé podkovy. Dělíme se o ně. Hrajem na pikolu. Během oběda zatápíme, čtem Mumínky, předškoláci knížku o sexu a pracujeme u stolu se Zápisníky.
 

 

sobota 10. listopad

Opičáci zdraví slunce

  • Škola

Tento týden jsme zahájili pravidelnou lekcí bruslení. Moc nás to bavilo.  Všichni jsou si na bruslích jistější a myslím, že i trenéři si to s námi užili.

Během týdne jsme se, stejně jako v týdnech minulých, věnovali hlavně skládání, rozkládání slov a vět. Pomocí různých her a smyslů si prohlubujeme znalosti jednotlivých písmen. Protože nám šla práce pěkně od ruky, seznámili jsme se s dalšími písmenky a to S a L.

V matematice jsme nahlédli do dalšího dílu učebnice. Hned v úvodu jsme si zopakovali, co všechno již umíme a jestli jsme si ve všem dostatečně jistí.

Na tělocvik jsme jako obvykle vyrazili do tělovičny. Naučili jsme se pozdrav slunci (což nám nakonec sluníčko odpoledne i přivolalo) a vyzkoušeli jsme si hybnost našeho těla, hlavně rameního kloubu.

Středa byla tentokrát zasvěcena oslavě Halloweenu. Děti se rozdělily do skupinek tak, aby v každé byly děti z každého ročníku a společně procházely školou a plnily úkoly na jednotlivých stanovištích.

V hudebce jsme se bavili o koloběhu času a naučili jsme se příběh a písničku o veselé královně Kateřině.

Na fotky se můžete podívat zde.

sobota 10. listopad

Svatomartinský týden ve Stodole (10.týden)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme si v kroužku povídali/zdramatizovali si legendu o sv.Martinovi. Mluvili jsme o tom, jak je důležité, aby si lidé vzájemně pomáhali a dělili se, pokud je to možné. Pomáhali jsme si v šatně, hlavně tedy starší děti těm mladším… Předškoláci odpoledne trénovali prostorovou orientaci v rámci pozemku dvorečku a hráli hry na poznávání prvních a posledních písmen ve slovech.

Úterý byl den, kdy jsme se po dlooouhé době setkali s Robem, a tak jsme pátrali v paměti, co nového se na Dvorečku událo. Celý den jsme se na procházce učili používat luky šípy, které jsme si ráno vyrobili. Předškoláci trénovali paměť a matematickou představivost (pojmy: méně, více, stejně)
A protože jsme se stali katedrovou školkou pro Karlovu univerzitu, navštívili dnes naší jurtu budoucí pedagogické naděje.

Ve středu jsme se na kroužek spojili s habráčky a společně zpívali svatomartinskou písničku. V lese jsme sbírali chrundí na výrobu koňské hlavy pro sv. Martina. Děti vymyslely, že místo uší bude mít šišky, místo očí lyšejníky a místo hřívy jehličnaté větve smrku. Odpoledne jsme ji pak natřely na bílo a byla připravena, jen ji osedlat. Předškoláci vyráběli mandalku z přírodnin a trénovali jemnou motoriku.

Ve čtvrtek ráno jsme připravovali společně s habráčky těsto na svatomartinské rohlíčky. Na procházce jsme hledali dlouhé zelené větve, které bychom mohli použít jako koňský ohon pro kobylu, kterou jsme vyrobyli včera. Po návratu z procházky jsme tvořili a pekli svatomartinské rohlíčky na zítřejší dopolední slavnost.

 

Foto z tohoto týdne můžete vidět ZDE

sobota 10. listopad

Staré nové u Mazáků

  • Škola

Nový týden jsme opět přivítali na černošickém stadionu. Všichni Mazáci s odvahou vbruslili na led v rámci pokročilého družstva a čas vyměřený tomuto zimnímu sportu si řádně užili. Očividně nás mužská část trenérů baví více. Ve třídě se vyměnily role a před tabulí už stála Tereza. V češtině jsme se formou her a malých divadelních kousků seznámili s novými pojmy: antonymy a synonymy. Hráli jsme si se slovy ve větě, tvořili jsme věty se správným slovosledem, které jsme ve dvojicích „zdobili“ slovy dalšími. (Vcelku nevinná aktivita tak zasela do povědomí představu o tom, že určitá slova se váží ke slovům jiným – větné členy.) Také jsme si všimli, že ve větě se objevuje slovo popisující děj/činnost – sloveso. V matematice jsme přidali nové zvířátko do prostředí dědy Lesoně, už se učíme přetahovat i s kozou. Hodně jsme si lámali hlavy s šipkovými zápisy, nejsou pro nás jednoduché, ale statečně bojujeme.

V prvouce jsme se dál věnovali vývoji v čase, povídali jsme si o tom, jak žili naše praprababičky a prapradědečkové, jak vypadaly domy či celá města před 100 lety a jak dnes.  Jak se liší a v čem můžeme najít podobnosti. Užili jsme si jedny z posledních prezentací o našich „pra a pra“ dokonce i o prapraseti. 

Ve čtvrtek v tělocviku jsme se s Robem řádně protáhli, balancovali s vlastním tělem a zařádili si s míčem.  Zjistili jsme, že tělocvičit v džínách není možné. Musíme si myslet na nošení pohodlných kalhot a taky vhodné obuvi. Byli jsme nabiti energií a tak jsme do školy nespěchali. Vzali jsme to oklikou, nasbírali si listy na tvoření do výtvarky a při tom jsme stihli procvičovat antonyma. Ve výtvarce jsme dokreslovali podzim, každý po svém a všichni krásně.

Podívejte se na FOTO.

pátek 09. listopad

Brouci ve svatomartinském týdnu

  • Škola

Brouci měli svatomartinský týden velmi pestrý. Celým týdnem nás provázel příběh o Sv. Martinovi, jeho dobrotě, soucitu. Učíme se o něm písničku a protože k Sv. Martinovi patří i úbytek světla, přidali jsme i písničku o broučcích.  V pondělí jsme malovali tmu. Brouci si zkusili poprvé stínování pomocí uhlu. Výsledky stály za podívanou! Týdnem nás provázelo i téma 100 let republiky, povídali jsme si o rozpadu Rakouska Uherska a ve čtvrtek nám přišla 100 let republiky představit paní kronikářka z Černošic. Povídali jsme si o tom, jak taková kronika vzniká, co se do ní píše a pomocí osmičkových roků nás provedla 100 lety. Nezapomněla ani na významné osobnosti Černošic – Františku Plamínkovou, Dr. Jánského, Věru Čáslavskou. V matematice jsme si hráli s magnetickou stavebnicí a zkoušeli postavit různé útvary. Také jsme se dostali k písemnému dělení. 

V rámci toho, že máme za sebou dva měsíce školy, si děti odnesly domů první písemné hodnocení. 

 

Brouci před sv. Martinem

pátek 09. listopad

Svatý Martin pomalu přijíždí k Prďákům

  • Škola

První listopadový týden jsme se s Prďáky věnovali přípravám na svatomartinský týden. Připravovali jsme loutky, nacvičovali divadlo, učili se písničky. K tomu jsme stihli bruslení a halloweenskou párty  v celoškolním projektovém dnu. V matematice jsme se začali věnovat sčítání pod sebe, v českém jazyce  bajkám, struktuře textu a začali jsme s vyjmenovanými slovy. Zatím jsme si jen osvojili všechny obojetné souhlásky, ve skupinách se snažili všechna vyjmenovaná slova roztřídit podle obojetné souhlásky a seznámili jsme se s vyjmenovanými slovy po B. Četli jsme si první příběh o rytíři Zbyškovi.  V prvouce jsme si zopakovali téma voda v krajině a pustili se do příprav na svatomartinskou slavnost. I bruslení bylo.

Angličtiny si v tomto týdnu užili Prďáci opravdu hodně. Začalo to už ve středu společnou celoškolní Halloweenskou hrou, při které museli ve smíšených družstvech řešit různé rébusy, hádanky, doplňovačky, ve strašidelném sklepení najít správné dvojice slovíček, namíchat lektvar i hrát na dvoře hry s instrukcí  – jak jinak než v anglickém jazyce.  Ve čtvrtek pak vskočili rovnou do svého anglického dne. Pod vedením Mileny, která zastoupila nemocnou Ivu, dokončili druhou lekci, věnovali se procvičování otázek a odpovědí odkud kdo je a názvů států  /UK, USA, Great Britain, India, South Africa, Australia/, pracovali s poslechem a pokoušeli se ústně představit již v několika větách /Hello, Iam  Matty. I am 11 years old. I am from the Czech Republic.  K těmto větám, které by již měli bezpečně znát z loňského roku (!) pak přidali nově I speak Czech. Jména názvů dalších států pak procvičovali i s Heather, kdy si je dávali do spojitosti s názvy jídel. Nadále se zdokonalovali v procvičování dnů v týdnu, řadových číslic, měsíců v roce a ročních obdobích. Práci jim zpříjemnila písnička Days of the week a protože toho udělali opravdu hodně, zahráli si na závěr i několik her venku. Příští týden je čeká prověřovací test z druhé lekce a slovní zásoba k tématu jídlo

 Koukněte na fotky

čtvrtek 08. listopad

Škola žila Halloweenem!

  • Škola

Ve středu stačilo jen vkročit nohou do dveří školy a už jste narazili tady na kostlivce, jinde na čarodějnici nebo ducha. Halloween jsme zahájili ranním kvízem při společném kruhu, trochu jsme si osvětlili, odkud svátek pochází a jaké tradice jsou vlastně ty nejoblíbenější. Hlavní část dne přišla ve chvíli, kdy se děti ve skupinkách vydaly na stanoviště po celé škole. To jste si zkusili, ulovit jablko, zatímco se vám houpe na provázku? Složit lebku z papíru jen za 8 minut? Řítit se po dvoře jako krvelačný vlkodlak nebo se nesplést při hře Simon says? Poskládat střípky obrázku dýně a svíček? Projít jen při svíčkách tmavým sklepem, když se vám za zády ozývají strašidelné zvuky a ještě při tom hledat obrázky různých příšerek? A co teprve vyrobit si lektvar z očí, mozkomíšního moku, slin a krve? A to všechno jen během jednoho dopoledne! Tak naše děti to zvládly všechny do jednoho a na konci za to dostaly sladkou odměnu v podobě upířích zubů. Stačili jsme se i naučit a zopakovat některá halloweenská slovíčka (a slug, a bat, a rat, a web, a log, a hat, a pot, a frog, a bug, a pumpkin, trick or treat, skeleton, a ghost), abychom byli připraveni, kdybychom se v tento strašidelný „spooky“ čas někdy náhodou ocitli v Anglii či Americe :-) Tak zas za rok, nemůžeme se dočkat!

Tady se můžete kouknout na pár fotek: Halloween 2018 ve škole Jeden strom

 

30. stránka z celkem 141« První...1020...2829303132...405060...Poslední »