Aktuality

pátek 30. září

Podzim vstoupil do školy

 • Škola

Podzim, jablka, dýně, švestky a  písničky vstoupily do školy Jednoho stromu v týdnu od 26.10. Prďáci se věnovali matematice věnovali početním operacím do 6, krokovali po číselné ose,  v oblasti čtení a psaní jsme se vydali naproti písmenům V, K, P, L, J, S a O. Hráli jsme si s nimi, hledali slova, která od nich začínají, procvičovali pamět i oči při pexesu. Podzim jsme přivítali sklizní jablek,ze kterých jsme vařili povidla, dělali křížaly a mošt,  z dýní a švestek jsme vyráběli dýňové čatní, čas nám zbyl i na šití naší kapsičky na přírodniny, písničky Už ty pilky dořezali, Koulelo se koulelo a jiné. Svátek svatého Václava jsme si připomněli povídáním o něm a v pátek se vypravili do Muzea hudby na setkání se Starými českými pověstmi.

A co bylo u Brouků? Brouci si v matematice zopakovali prostředí krokování, výstaviště i autobus, i děda Lesoň a jeho zvířátka nám byl tento týden na blízku. :-) V českém jazyce jsme se věnovali různým nápisům, které nás obklopují, co se píše na sešit, zvonek u domu i jak se jmenuje obchod s hračkami – hračkářství je pěkně těžké slovo a tak jsme si s ním chvíli hráli. Také jsme začali vyrábět z filcu brože na Havelské posvícení, tak musíte přijít na stánek včas, protože děti samozřejmě chtějí, abyste koupili tu jejich :-)  

Koukněte na fotky

 

 

pátek 30. září

Připravujeme se na Havelské posvícení…

 • Rarášci

Havelské posvícení se blíží, a proto je důležité vše připravit do posledního detailu. My jsme společně s Rarášky přiložili ruku k dílu a zapojili se do již probíhajících příprav. Některé věci dokážeme totiž zvládnout i my. Pokračovali jsme ve sběru jablek, krájení a následném sušení na křížaly. Samozřejmě se tu a tam kousek jablíčka místo do sušičky zatoulal do pusy, ale to už se tak v životě stává. Důležité je umět se za odvedenou práci odměnit :) A aby toho na stánku nebylo málo, vyrobili jsme několik knoflíků. A víc než samotný výtvor nás bavil proces, kterým jsme knoflíky vyráběli. Ono patlat se v hlíně, trhat ji, válet a vykrajovat je prostě zábava. Zatím jsou knoflíky bílé a suší se na topení, ale až nám o víkendu uschnout, budeme se na nich moc vyřádit barvami. Tak uvidíme co z toho nakonec bude. :D A také jsme v týdnu měli první narozeninovou oslavu. A kdo že byl oslavencem. No přeci Sam, kterému mu už jsou tři roky. Balónky létaly vzduchem. Děti se smály, tančily a hodovaly nad sklenkou šťávy a kouskem dortu. Byla to prostě pořádná partoška.

 

Na fotky z příprav a narozeninové oslavy se můžete podívat zde Fotky :)

pátek 30. září

Přípravy na Havelské posvícení – pečeme a děláme kulisy 26.-30.9.

 • OS Jeden strom
 • Školka

Uplynulý týden jsme se zcela ponořili do příprav na posvícení. Pekli jsme levandulové sušenky, malovali kulisy, balili jsme hotové výrobky a pilovali naše vystoupení. Také jsme nezapomněli na podzim a vysvětlili jsme si, proč se září jmenuje zrovna takhle. Říkali jsme si různé pranostiky na září a vysvětlovali pojem „Babí léto“. Povídali jsme si o sv.Michaelovi, který zvítězil nad drakem a malovali jsme ho tak, jak si ho každý z nás představuje. Ale hlavně jsme u toho byli pořád venku, protože počasí nám letos opravdu přeje a my do sebe ještě nasáváme poslední teplé sluneční paprsky a životadárnou energii. Kdo chtěl, zúčastnil se posvícenských příprav, a kdo ne, užíval si pohody na zahradě. Až budete koukat na fotky a nebudete rozumět těm posledním :) tak věřte, že takhle to dopadne, když necháte na stole foťák aneb vyfoť se sám :)

KOUKNĚTE NA FOTKY: Pečeme, malujeme, zpíváme….

Příští týden vyvrcholí přípravy na Havelské posvícení. Pojedeme na operu a přijede za námi do školky divadlo.

sobota 24. září

Od jablíčka k doušku nejlepšího moštu na světě (4. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme ráno krájeli jablíčka. Pak jsme se vydali na Štítek. Cestou jsme v tichu nalézali zvířátka. Domečky a mechové ježky. Učíme se zdvořilosti. Pomáhá nám básnička. Chytali jsme listí. Ochutnávali mošt z jablek z Moničiny zahrádky.

V úterý se k nám přidal nový kamarád Jáša. Vydali jsme se podle živého kompasu k vodárně. Přelézali suché koryto po větvích. Hráli jsme si na indiány. Sbírali jablka. Mečovali se, klestili les. Pomáhali si navzájem. Odpoledne jsme si četli o Beece.

Ve středu proběhlo historicky první moštování na Dvorečku. Sláva! Díky půjčenému lisu na jablka (Díky, Jášo) se nám podařilo ochutnat mošt z našich dvorečkových jablek. Jablka jsme si sami nasbírali, nakrájeli, nadrtili (to byla fuška!), lis vlastnoručně smontovali a lahodnou šťávu s jeho pomocí vymačkali (též fuška vesmírná). Během ochutnávky ze speciálního pohárku ze skořápky ořechu se ozývaly výkřiky: Lahoda! Skvělý! Nejlepší! Při předobědním ‚zdravotním‘ kolečku kolem ohrad jsme ještě stihli ochutnat špendlíky dvou barev, někteří i ostružinu slupli. Sny se zdály pak dozajista sladce ovocné.

Ve čtvrtek jsme hned po raním kroužku vyrazili do lesa. A tentokrát kusem lesa, který nemáme tolik prozkoumaný. Neměli jsme proto žádný cíl, jen dobrodružství. Po té, co jsme zvládli vyšplhat pěkný kopeček jsme se posilnili svačinou, starší se vším krásně pomáhali mladším, a vydali se dál. Čekala nás ale cesta strmá kolmá cesta, kde to pěkně po té hromadě napadaného listí klouzalo a tak jsme to na jejím konci sklouzli celé dolu. Cestou za baráčkama jsme v lese našli spoustu odpadků, které se nám ani nevešli do různých igelitových sáčků, tak jsme se rozhodli, že tam brzy vyrazíme s velkým igelitovým pytlem. Po obědě jsme dlouho poslouchali čtení z knížky Zahrada od Trnky, která nás moc bavila- hlavně ten protivný, zlomyslný kocour a jeho neplechy.

V pátek, ve velkém kruhu pod duby, začal náš společný den se Stodoláčky. Byl to první podzimní den a přivál písničku o listech, dubových a javorových. Střídavě v houfu a v hadu jsme došli až za Zlatou rybku v Letech, kutali jsme ve skále (je v ní zlato?), lovili rybky (objeví se ta zlatá?). A Katka nám všem přivezla kousek Řecka! Je mandlové a medové.

Zde najdete foto z tohoto i minulého týdne.

 

pátek 23. září

Jak jsme vítali podzim… 19.-23.9.

 • OS Jeden strom
 • Školka

Uplynulý týden jsme toho stihli zase strašně moc..tak si počtěte, jak jsme řádili…Vyráběli jsme kulisy, jablečná povidla a zpívali jsme a recitovali..pečený čaj je už pěkně zabalený a připravený na stánek…přípravy na Havelské posvícení jsou v plném proudu…Přivítali jsme podzim se zapálenou svíčkou, povídali si o tom, co nám přináší a co na něm máme rádi….třeba ranní mlhy, barevné listí, ořechy…Vyráběli jsme domeček z přírodnin pro našeho skřítka Kořínka… Oslavili jsme, trochu neplánovaně, ale zato krásně a zvesela, dvoje narozeniny – Boženky a Viktora…. S nadšením jsme prolézali Tomášovu opičí dráhu, kterou by žena nevymyslela, což je pro Tomáše samozřejmě pochvala :) … Hráli jsme si s přírodninami, počítali je, poznávali větší a menší a těžší a lehčí… Stihli jsme toho ještě mnohem víc, ale zážitků bylo tolik, že pro nové se na ty staré někdy zapomíná :)

KOUKNĚTE NA FOTKY: Přípravy na Havelské posvícení… a vítáme podzim

Příští týden pokračujeme v přípravách na Havelské posvícení a v tématu Podzim.

pátek 23. září

Hurá na operu!!! (19.-23.9.2016)

 • Škola

Po návratu z adaptačního pobytu v Jizerských horách jsme vyrazili rovnou za kulturou. A to hned do Národního divadla. S průvodcem jsme si prošli některá zákoutí divadla, podívali jsme se na základní kameny. Dozvěděli jsme se, proč se divadlo jmenuje Národní, co jsou to busty, lunety a trigy. Posadili jsme se na malou chvilku v hledišti a děti luštily nápis nad oponou! Na konci jsme si společně užili krátkou operu Bastien a Bastienka. Už se těšíme na příště. 

Brouci se seznámili s novým prostředím v matematice. Představili jsme si dědu Lesoně a jeho zvířátka. Takže už všichni víme, že dvě myši mají stejnou sílu jako jedna kočka! :-) Připomněli jsme si, co je autobus a jak se počítají hadi. 

V českém jazyce jsme se seznámili se zbylými učebnicemi – Čítankou a pracovním sešitem k čítance. Hned jsme se do nich pilně pustili. Pátek jsme zakončili pohádkou O Perníkové chaloupce. 

Prďáci se se seznámili s novou učebnicí pro výuku čtení, ve které se začali věnovat orientaci v ploše a hledali již známá písmenka, vrhli se na uvolňování ruky, vytvořili si seznam kritérií pro hodnocení písařů ( budou k nahlédnutí v nadcházejícím týdnu ve třídě) a v matematice se pomalu dostávají ke krokování a práci s matematickými symboly ( 1-3).

Nakrájeli jsme jablka na křížaly, dostřihali a začali šít naše pytlíčky na přírodniny a celý týden si u toho zpívali písničky na Havelské posvícení. 

V anglické středě:

Děti začaly používat učebnice a pracovní sešity Incredible English z vydavatelství Oxford University Press.

1.       třída – učení a procvičování barev a tvarů (cvičení v pracovních sešitech, poslech, písničky, hádanky, malování)

2.       třída – učení a procvičování dnů v týdnu (cvičení v pracovních sešitech, poslech, písničky, hádanky, malování)

 Po obědě čtení anglických knížek pro děti a hra bingo.

Koukněte na fotky: Hurá do opery

pátek 23. září

Učíme se pravidla :)

 • Rarášci

Je za námi další týden, který byl hlavně o poznávání pravidel fungování v naší třídě. Bylo důležité si o těchto pravidlech říct, abychom se tu měli dobře. Pravidla jsou jednoduchá a jsou dvě. 1. Naše ruce pomáhají, neubližují. – jednoduché ale v mnoha případech velmi náročné pravidlo. Už ale víme, že je fajn si tu společně hrát, vymýšlet všelijaké blbiny, také si samozřejmě pomáhat a když je třeba tak někoho pořádně pomazlit a pohladit. Tudíž se snažíme nepoužívat ruce k násilí nebo ubližování ostatním kamarádům. 2. Každá věc má svoje místo. – Tak tohle pravidlo nám někdy dělá opravdu velký problém. Je totiž strašná zábava vytahat všechny auta, mašiny, kostky panenky… No a že pak máme něco uklízet.. To nééééééééééé. To se nám vůbec nechce. Ale my to budeme trénovat, abychom se o hračky pěkně staraly. Protože takové hračky by se nám pak mohly zničit a poztrácet. A to bychom byli pak moc smutní. Takže když budeme doma říkat, že doma uklízet nebudeme. Vězte, že to je jen divadélko a my už moc dobře víme, že si po sobě svůj nepořádek musíme uklidit. Takže nás v tom zkuste trochu trénovat :)  A kromě pravidel jsme se zapojili do příprav na Havelské posvícení. Šlo nám to báječně. Sbírali jsme jablíčka a pak je sušili na křížaly. Také jsme se naučili jednu krátkou písničku o babičce co měla čtyři jablka a dědoušek jen dvě. Byl to prostě nabitý týden, který zakončila návštěva Verči. To je naše nová paní učitelka, s kterou je velká legrace, takže se nemůžeme dočkat až za námi začne chodit pravidelně. :)

Na malý paklík fotek se můžete podívat zde Učíme se pravidla…

čtvrtek 22. září

4.týden ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí nám přineslo pěkné chladné podzimní počasí. Už po cestě od vlaku, jsme si všimli, jak se nám začíná les plnit spadaným listím. Po kroužku jsme se vydali na výlet k vodárně. Po cestě jsme si dali sváču v galerii, kterou jsme se snažili lehce poopravit. Cesta nás zavedla až k poslední dobou velmi oblíbenému, lákavému místu bunkru. Od něj jsme se vydali málo prozkoumanou lesní pěšinkou podél potůčku, která nás zavedla až k cíli.

V úterý jsme v kroužku přivítali nového kamaráda Jáchyma a připomněli jsme si všechna naše jména. Po kroužku jsme nasadili batůžky a vyrazili k lezacímu stromu na louku. U něj jsme si dali sváču a začali jsme testovat, jestli jsme přes prázdniny nezapomněli, jak se šplhá po stromě. Naše řádění vylákalo z hnízda sršně, kteří sídlili vysoko ve větvích. Hned, jakmile jsme si jich všimli, seskákali jsme ze stromu, poděkovali jsme jim, že nás nechali si u nich pohrát a vyrazili jsme zpět. Měli jsme v plánu prozkoumat ještě jednu lákavou boční cestu od tratě směrem k lesu, ale zjistili jsme, že vede jen k někomu na dvorek a les je oplocený. Musíme tedy prozkoumat jinou! :)

Ve čtvrtek jsme se vydali na průzkum lesem, káceli jsme „sušiny“, prolézali rourou a nakonec jsme si dali velký výšlap do strmého kopce. Do jurt jsme se vrátili dosti unavení. A to i proto, že už se pomalu žačalo ozývat podzimní počasí….

Ve středu se nám v kroužku objevil záhadný předmět. Přemýšleli, bádali, ohmatali ho a zjistili jsme, že je to lis na ovoce. Aby nás ale nebylo moc, dali jsme habrováčkům v moštování přednost a my vyrazili na hřiště vedle školky. Dali jsme si sváču, chvilku se pohoupali a pohráli si a vyrazili jsme dál do lesa směrem k bunkru. Po cestě jsme si zahráli na škatulata u stromu a zkoušeli jsme se držet na stromě jako medvědi brtníci. 

V pátek nás čekala opravdu daleká cesta. Spolu s habráčky jsme se vydali na výlet až do Řecka. Každý si našel dubovou letenku a pak už jen nastoupit do letadla, roztáhnout křídla a neztratit z dohledu navigátor…Vedl nás pod viaduktem, přes letovský most až na pískoviště před restaurací Zlatá rybka. Hned jsme u Berounky (u moře) rybky začali chytat, kdo chtěl, mohl si poslechnout hlas moře z mušličky a všichni chtěli:) ochutnat řeckou dobrůtku. To už byl pomalu čas nastoupit na zpáteční let a vrátit se na Dvoreček.

neděle 18. září

12. – 16.9 ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme strávili den ve stínu lesa u potoka, protože bylo velké vedro. Výlet pokračoval nahoru po cestě k závoře a od ní volným stylem (běh, kluz, kotouly, přemety, sešup) dolu k ohradám, kde jsme pozdravili naše chlupaté kamarády a hurá na oběd.

V úterý jsme hned ráno oslavili Vitkovo narozeniny a poté jsme se vydali na průzkum lesa. Místo Katky nás poctila svou návštěvou Markéta.

Ve středu jsme podnikli trénink na expedici předškoláků v podobě vydrápání se na velký borovicový kopec nad školkou. Na kopci jsme si dali sváču, zaposlouchali se do zvuků lesa, poopravili lesní domeček a společně si pohráli. Všichni jsme výšlap i sestup zvládli a nebojím se tvrdit, že Sněžka bude pro všecky zúčastněné hračka. 
Po obědě nás čekalo překvapení. Přišla maminka Emy, Martina, a přinesla nám na oslavu Emčiných narozenin dortík, jako odpolední svačinku. A protože na nás sluníčko pálilo, Víťa nelenil a kdo chtěl, mohl se osvěžit pod hadicí.

Čtvrtek byl opět ve znamení nekončícího „chorvatského léta“a tak jsme se po společném kroužku s habrováky vydali proti proudu řeky Berounky. Usadili jsme se na malých ostrůvcích, kde jsme se svlažovali ve vodních lagunách a pak jsme chytali ryby. Byl to nádherný skoro by se dalo říct letní prázdninový den….

neděle 18. září

Dny plné slunce (3. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se projeli s poštovským panáčkem. V Červené rokli jsme si povídali o požárech, ohních a suchu. Vyráběli jsme meče a kamenné domečky. Sestoupili jsme v rojnici a pochutnali si na psím víně.

 V úterý jsme si zazpívali o Dunaji, a vydali se k Berounce. Po vycachtání jsme poznávali zvířátka podle obrázků. Sbírali a krájeli jsme jablíčka na křížaly. Hráli jsme s Petrem Kdo z koho-vis na předloktí. Malovali jsme rybky na kameny a hloubili tůňky pro rybičky.

Oslavili  jsme Johančiny narozeniny.

Středeční ráno slibovalo krásný den plný slunce. Rozhodli jsme se strávit ho opět u vody. Vyráželi jsme tentokrát s několika rybářskými pruty. Ulovíme okouna! Nebo velrybu! U Berounky jsme potkali s kamarády ze Ze-mě.  Velrybu jsme nechytili, ale i tak nám bylo dobře. Odpoledne jsme pokračovali ve čtení knížek Jak daleko je slunce a Povídaček pro moje slunce. Zprovoznili jsme sušičku na ovoce.

Ve čtvrtek jsme opět vyrazili – tentokrát i se Stodolákama- k vodě, abychom si dostatnečně užili posledních pár letních dnů a užili si koupání, rybaření a stavění hrází na berounských ostrůvkách. Do sítěk se nám dokonce i nějakou tu rybku podařilo chytit a v našich observačních skleničkách s lupou jsme si ji mohli všichni prohlédnout, stejně tak jako říční škeble. Sluníčko bylo oprvadu perné a tak nám pak po obědě bylo krásně příjemně ve stínů habrů, kde jsme si opět udělali hnízdečko, četli pohádky a houpali se v hamace.

 V pátek jsme se kvůli krásnému počasí vypravili k řece, možná naposled se koupat. Házeli jsme žabky. Stavěli kamenný ostrov. Odpoledne nám Tomáš přečetl O svobodě.

30. stránka z celkem 77« První...1020...2829303132...405060...Poslední »