Aktuality

středa 21. prosinec

Ať žijí Vánoce, aneb Advent pomalu končí!

 • Škola

V týdnu od 19.12. jsme vstoupili se školáky do posledního adventního týdne roku 2016. A rovnou jednou z největších slavností v roce- Vánoční besídkou. Celý den jsme se chystali na odpoledne, kdy jsme chtěli  rodiče obdarovat. A nejen dárkem hmotným, který jsme vyrobili, ale i vánočním divadlem, které jsme nacvičili. Podařilo se a my sklidili úspěch a doufáme, že se vám to opravdu líbilo. Nám s vámi bylo dobře také. V úterý jsme se za odměnu vypravili do divadla Kampa na představení O karlu kaprovi. A i když jsme museli vstávat opravdu brzy, odměnou nám bylo putování za Vánocemi po celém světě- třeba do Finska, do Jižní Ameriky nebo na Tahiti. Středa patřila Christmas party  a čtvrtek jsme si užili u tradičních vánočních zvyků- pouštění lodiček nebo  krájení jablíčka  a výletem na Karlštejn do Muzea Betlémů.  Advent  jsme opravdu prožívali intenzivně, v blízkosti, klidu a míru. Bylo nám spolu dobře a už se těšíme, až si Vánoce užijeme doma. A také nás pořád zajímá, co nám to leží za dárky pod stromečkem ve škole. Tak na jejich rozbalení si budeme muset počkat až do nového roku 2017…. tak ahoj v něm.

Koukněte na fotky

neděle 18. prosinec

16. týden ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme si zkusili představeníčko na slavnost sv. Lucie a hlavně pořádně zazpívali písničky, které budou představení doprovázet. Aby jsme ale nezamrzli Na dvorečku, vyrazili jsme ještě řádit do lesa.

V úterý jsme se vypravili na výlet do Prahy do divadla Kampa na představení Kapr Karel. Divadlo jsme si moc užili, a protože nám ještě zbyl čas před odjezdem vlaku, navštívili jsme hřiště, kde jsme si zadováděli na všelijakých houpačkách a prolejzačkách a také zazpívali písničky o sv. Lucii. 

Středa už se nesla v duchu vrcholných příprav za čtvrtek, na který už se všichni moc těšili. Zpívalo se a hrálo o sto šest!
Po sváče jsme se vypravili na cestičky mezi roštím nad bažinou. Tam jsme se rozdělili na zmrzlíky a dobrodruhy.
Zmrzlíci šli s Domčou nachytat sluníčko na palouček a do jurty došli podél potoka. Dobrodruzi se s Víťou sklouzli dolu do bažiny, kde si prosekali cestu houštinami ven a dorazili Na dvoreček jen chvilinku za zmrzlíkama :)

Čtvrtek byl věnován svátku svaté Lucie a oslavě brzy se vracejícího Slunce. Dopoledne jsme si ale stejně našli čas si jít užít zimního lesa a poběhat po výkonu při naší besídkové zkoušce :) No a po odpočinku začaly ty hlavní přípravy- výroba kostýmů, bělení obličejů, vítání maminek, tatínků, babiček, dědečků…Prostě to krásné a vřelé společné sdílení času, ať už se zve „předvánoční“, „slunovratový“, „adventní“, „závěr roku“, … Však jste u toho byli. Snad vás celé toto setkání zahřálo uvnitř a trochu prosvítilo tyto tmavé dny. Nás ano.

neděle 18. prosinec

Ó, svatá Lucie! (16. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělní rozbřesk. Vlhký a mokrý. Oháňky všech obyvaatel lesa jistě zmáčené. Ale my v hoře, jak sladký je lesní pych! Čím zametou Lucky před prahem cizím? Svátek se blíží, pozastavit se ve vánočním snažení. Tolik rozličného jehličí kolem bunkru a což teprve nad ním. Letos máme chutné jedlové, půda hlinitopísčitá, jižní svah. Hrůzostrašný příběh o panu Pivoňkovi, hoteliéru a řezníku v jedné pitoreskní osobě. Po odpočinku masová výroba origami a papírních kouzel rozličných, vždyť slavnost za dveřmi.

Úterý ve vlaku. Vedro. Stojatý vzduch. Vybrat si správný klacek v lese je snadné, ale tu správnou tramvaj? Pochodovat ve dvojicích a co psů tu šlo před námi. V divadle veselý příběh o božském Karlovi, kapřím zpěváku koled. Dlouhé, ale rozezpívané, i my měli čím přispět! Bezpečné hřiště, oběd od maminky. Sváteční šaty, zimě je to jedno, strká prstíky až na kůži, divoká hra na Kampě zahřeje a ve vlaku zdřímnout si veršík vzpruží. Návrat do rodného kraje. Tady jsme doma. Známé nádraží. Rodiče nad schody!

Ve středu hup rovnýma nohama do dalších příprav slavnosti. Přadleny, zametačky, nosiči hvězd….  Písničky tam i nazpátek a pak aspoň na chviličku vydechnout do lesa. Skluzavka úchvatná! Odpoledne v jurtě teplo jako v pokojíčku. Sněhová vločka z příběhu rychle roztála.

Čtvrtek byl věnován svátku svaté Lucie a oslavě brzy se vracejícího Slunce. Dopoledne jsme si ale stejně našli čas si jít užít zimního lesa a poběhat po výkonu při naší besídkové zkoušce :) No a po odpočinku začaly ty hlavní přípravy- výroba kostýmů, bělení obličejů, vítání maminek, tatínků, babiček, dědečků…Prostě to krásné a vřelé společné sdílení času, ať už se zve „předvánoční“, „slunovratový“, „adventní“, „závěr roku“, … Však jste u toho byli. Snad vás celé toto setkání zahřálo uvnitř a trochu prosvítilo tyto tmavé dny. Nás ano.

Pátek. Zklidnění. Hrajeme si v malých skupinkách. Zpíváme: Země je mým tělem, voda krví mou, povětří mým dechem a oheň silou mou, nebe je nad mořem, luna září tmou, držíme se v kruhu a život je hrou. 

 
 
 
 

 

neděle 18. prosinec

Třetí adventní týden ve školce 12.-16.12.

 • OS Jeden strom
 • Školka

Další adventní týden začal ve školce již třetí zapálenou svíčkou. Bavili jsme se o tom, kdo naděluje dárky u nás a jak asi vypadá ten Ježíšek, kdo naděluje v Americe a kdo třeba v Rusku. Povídali jsme si o sv.Lucii, o jejím pohnutém osudu, o tom, jak si vydloubla oči, protože její milý je na ní nejvíc miloval, ale jak se jí zázrakem vrátil zrak a ona byla obdařena ještě krásnějšíma očima. Vyrobili jsme si Zlatou rybku našich přání – spíš takového českého kapra a na vystřižené šupinky jsme si psali naše touhy… A tak víme, že si někdo přeje všechno možné na ovládání – od auta, přes loď až k letadlu…někdo zase kulicha, panenku, výbavu na hokej a jiný třeba jen sponky a gumičky do vlasů…Vyráběli jsme dárky pro rodiče, ale pořád je to děsně tajné! Zkusíme to vydržet a nechat si to do poslední chvíle pro sebe… A hlavně jsme pořád nacvičovali na besídku…pilovali jsme hlasitý zpěv a celou choreografii a zkoušeli jsme nezapomínat na naše repliky… abychom, když na na nás přijde řada, nekoukali zasněně do stropu nebo zrovna neklábosili se svým sousedem :) V průběhu týdne jsme kousek po kousku malovali naše kulisy na besídku a že práce na nich bylo hodně můžete posoudit na besídce…také jsme vyráběli sněhové koule pomocí lepidla a vaty a barevné hvězdy na okno…a zavzpomínali jsme  na zpívání v kostele, kde se nám všem moc líbilo a dost jsme si to užili, i s následným posezením v hospůdce…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Třetí adventní týden

Příští, poslední týden před Vánocemi, nás čeká besídka, nadělování zvířátkům a výlet na lodě a do Muzea Betlémů….

pátek 16. prosinec

Třetí adventní týden ve škole

 • Škola

Třetí adventní týden byl ve znamení výletů. V pondělí jsme vyrazili na program Hurá do opery. Prodaná nevěsta byla krásná a zazněly všechny nejznámější písně. I když pro děti byla opera náročná, přesto krásně poslouchaly a snad si ji i užily. V úterý jen Brouci vyrazili do školky na glazování keramiky. V pátek jsme všichni navštívili prostor u Betlémské kaple, kde jsme se seznámili s pohanskými zvyky i různými betlémky – viděli jsme Betlém ze šustí, kovaný, vyřezávaný. Ála nám zahrála pár koled na zvonkohru a harmonium.  Opět jsme si stihli společně číst z knihy Co si vyprávějí andělé, nacvičovat na besídku, zazpívat v kostele v Černošicích i povídat o svátku svaté Lucie.

Brouci také zvládli své první schodové hodnocení v tomto roce. Zopakovali si psaní ú/ů. 

Prďáci se v průběhu týdne dostali k písmenkům R a Ř, odečítání při krokování, k hraní na flétnu, kdy jsme zkoušeli notou H rytmizovat písničky a říkanky Byla jedna babka a Řežme dříví na polínka. Stihli jsme vyrobit Adventní slunce ze sušeného ovoce, postavit Betlém a dočíst příběhy z knihy Co si vyprávějí andělé. Zaujala nás témata lásky a víry, tak jsme si o nich chvíli povídali a vy se můžete na zápis našich úvah podívat v chodbě školy.

 

Koukněte na fotky: Třetí adventní týden

pátek 16. prosinec

Třetí adventní týden u Rarášků

 • Rarášci

A bylo to tu. Nejenže jsme se zapálili již třetí adventní svíčku (až zapálíme čtvrtou k někomu přijde Ježíšek a k někomu znova Mikuláš :) ), ale těšili jsme se na naše Adventní setkání s rodiči, babičkami, staršími či mladšími sourozenci. Již od pondělí jsme byli jako na trní zda vše zvládneme, hlavně připravit rodičům malé překvapení, pořádně zazpívat a také si užít společně strávený čas. A jak to celé vlastně dopadlo? V komorní atmosféře, jsme rodičům ukázali, co vše jsme se od začátku školního roku naučili (v některých místech s asistencí rodičů) a také jsme zavzpomínali na to, co vše jsme dělali, a kdo nás navštívil a komu jsme pomohli. Pak přišel čas na malé adventní tvoření, doprovázené hovorem rodičů, babiček, dědečků, učitelek a dětí nad hrnkem lahodného moku a stolem prohýbajícím se pod náporem dobrot. Na závěr nemohlo chybět malé překvapení, které dostali nejen rodiče od dětí ale také děti od nás. Nevím zda měli radost více děti či rodiče z prstových barev, které jsou skvělou pomůckou na tvoření (Doporučujeme zakoupení igelitu v dostatečné velikosti)… A abychom na krásně strávené adventní odpoledne mohli vzpomínat, někteří vyrobení andílci nám zdobí nástěnku a také krásné hvězdné nebe plné přání, která se snad vyplní… Ti co nebyli nemusí zoufat. I pro ně se tu najde malé překvapení a mohou i oni přidat svou hvězdu na naše nebe :) A co nás čeká teď? No přeci se společně těšíme na Ježíška… Tak snad brzy přiletí…

Na fotky nejen z adventního setkání se můžete podívat zde Třetí adventní týden….

úterý 13. prosinec

Adventní zpívání v kostele

 • OS Jeden strom
 • Škola
 • Školka

Abychom se v době Adventu povznesli nad honbu za hmotnými statky a otevřeli dveře k vlastní spiritualitě, která souvisí s naším nejhlubším nitrem, naší lidskou podstatou a hodnotami, sešli jsme se se všemi rodiči, dětmi a přáteli Jednoho stromu v pondělí 12.12.  k Adventnimu zpívání v kostele v Černošicích. My, v Jednom stromě, věříme, že více než slova k nám promlouvá vše, co dobrého zažíváme. Ať je to laskavost, dobrota, trpělivost, odpuštění, soucit nebo konec i začátek. Věříme, že jsou to nenahraditelné skutečnosti života, které nám umožňují jít po naší duchovní cestě. A tak se náš koncert stal dalším krokem na ní. Moc děkujeme všem, kteří zahráli nebo zazpívali – děti ze školy a školky Jednoho stromu, bezejmenný amatérský sbor rodičů a pedagogů, kytarista Matěj Rak a klavíristka Beata Hlavenková. Požehnaný Advent všem.

Koukněte na fotky

neděle 11. prosinec

15. týden ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí nás Na dvorečku přivítal pěkný mráz a s ním také Mikuláš s andělem a nejspíš i čertem. Bohužel jsme je nezastihli osobně, ale vydali jsme se po stopách polínek pro udržení společného ohýnku, který na nás čekal nahoře u kamenného mostku přes potok. U něj jsme si dali svačinku, zazpívali písničky, přivítali se s kamarády ze školky Země a vydali se hledat, co nám ti Tři nechali v lese. Netrvalo dlouho a našli jsme podle andělského peří slaměné andělíčky, podle červeného kusu pláště mandarinky a oříšky a podle chomáče čertovského kožichu uhlíky.

Úterý jsme strávili spolu s habráčky na společné výpravě k veliké lesní skluzavce, kde jsme řádili skoro celé dopoledne. Kdo nechtěl běhat nahoru a dolu po skluzavce, mohl si s námi zazpívat písničky, které zazní na besídce, nebo využít přírodních prolejzaček a přeskakovaček v podobě povalených stromů.

Ve středu jsme začali pořádně nacvičovat minipředstaveníčko ke slavnosti sv. Lucie. Zpívali jsme písničky a dělali všelijaké šaškárničky. 

Ve čtvrtek jsme s Habráčky vyrazili do horního lesa k pasece polomů. V kroužku jsme prozpívali písně k svátku světel a sv. Lucie: „O, svatá Lucie…“ Každý z nás si našel metličku z uřezané větve na čtvrteční slavnost….Les byl ten den voňavý, byla cítit vůně země a ve vzduchu bylo cítit očekávání….a mi jsme se pomalu blížili z kopce lesem dolů…..   

neděle 11. prosinec

Druhý adventní týden 5.-9.12.

 • OS Jeden strom
 • Školka

Druhý adventní týden jsme zahájili napjatým očekáváním tajemného příchodu Mikuláše…paní učitelka ráno zahlásila, že cestou do školky ji vyplašil podivný černý chlupatý stín za stromem a že neví, co to bylo, ale strašně to prý smrdělo… máme ve školce asi samé hodné děti, protože nejenom že se nikdo vůbec nebál, ale děti paní učitelku zasypaly mnohými všetečnými dotazy (velice věcnými), jak že to teda přesně vypadalo, kde to bylo a hlavně jak to asi smrdělo :) celé dopoledne jsme pak s napětím očekávali, zda se někde neobjeví mikulášská nadílka…a před obědem jsme se dočkali! Rozcupované pytlíky létaly vzduchem, abychom se rychle dostali k překvapení, které skrývaly… Mikuláš je už starý zapomnětlivý pán a nechal tam při nadílce svou mitru..no snad mu pak večer nikde nechyběla… zapálili jsme si druhou adventní svíčku, povídali si o tom, kdo to byl ten sv.Mikuláš a nahlédli jsme do adventního kalendáře….ten kromě malých dobrot skrývá i všelijaké otázky, vztahující se k adventu… Týden pak letěl jak splašený… Ozdobili jsme si stromeček, ale světe div se, někdo nám z něj postupně ujídá perníčky! Vyráběli jsme kulisy na besídku, pilně na ní trénovali a zpívali… Povídali jsme si o sv. Ambrožovi…Dělali jsme dárečky pro rodiče, ale pssst! to je překvapení a musí to zůstat ještě chvilku mezi námi…Vyjeli jsme do NG na pořad „Co si šeptají andělé“…hledali jsme anděly na obrazech a jednoho si sebou vyrobili domů…A na závěr týdne nás navštívilo divadlo Buchty a loutky s fantastickou pohádkou Andělíček Toníček. Chechtali se malí i velcí…Byla to opravdu Pohádka… A když nám zbyla po odpočívání někdy chvilka, zkoušeli jsme písničky na besídku ještě jednou… Mnoho dětí volalo neustále po opakování a tak jsme znovu a znovu přidávali, ale našlo se i jedno dítko, které najednou do ticha zahlásilo: „A kdy už nám dáš konečně pokoj? “ :o

KOUKNĚTE NA FOTKY: Druhý adventní týden

Příští týden nás čeká zpívání v kostele a příprava na besídku.

pátek 09. prosinec

Mik- Miku- Mikuláš! (15. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Po neděli rozhlédnouti se po stopách nelidských. Andělských, po čertích kostech a kloubech a berlu mikulášskou nalézt pod zakrslou borovicí. Jak zvláštní pojídati mandarinky v mrazu. Olejná podzemnice roste v českém lese a keře obsypány jsou malými andílky. To se děje, když kouzlo dobrotivého Mikuláše mihne se kol potoka.

Úterý oslav. Taových narozenin. Děkujeme za štrůdl. Či štrúdl? V lese během horské dráhy na listí a proměnách na Ronju a Birka vyhládlo. Po vyvrácených pařezech lézt jak po skalách. A zpívat až si koutky natrhnout! To vše les snese.

Středa děsně tajná. Ranní oheň. Pak první zkoušení na adventní slavnost. Lucie kam se podíváš. Těšte se, my se těšíme!

Čtvrtek byl ve znamení volného hraní v lese, hromad listí a kopců na sjíždění. Hledání těch správných metliček na slavnost Lucie, slunění se na mýtině v zimních paprscích a zpívání písniček. V jurtě nám pak vzniklo „hnízdo“ plné papírových vlaštovek, když ty skutečné už odletěly do teplých krajů.

Pátek dnem návštěvním a kulturním. Veleznámý sbor loutek a Buchet sehrál dětské armádě v Jednom stromě veselou baladu o setkání pekla s nebem u louže, co na mraze klouže. U černošické Berounky jsme zpívali a bubnovali a stopy po bobrech nalezli. Poobědvali jsme na špalcích a sluníčku. Cestování vlakem bylo odpočinkem všem.
 

 

30. stránka z celkem 83« První...1020...2829303132...405060...Poslední »