Aktuality

pondělí 26. červen

Předposlední týden ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V úterý jsme se vydali na lesní skluzavku, pohráli si a posbírali cestou mechu, kolik se nám vešlo do rukou. Zamířili jsme k hnízdu a věnovali se jedné z posledních úprav a příprav na velký den:) Na oběd jsme zamířili do jurty a zjistili, že už nás od dusna nezachrání ani okna dokořán, a tak jsme otevřeli i naše „střešní okno“ – hned bylo trochu lépe. PO odpočinku jsme se šli svlažit do stínu habroví a pod hadici. Malovali jsme další obrázky pro předškoláky a když už jsme byli v tom, pomalovali jsme si štětci i těla..

V pátek jsme se spojili s habrováky a našli si místo u potůčku ke společným hrám. někdo lovil štiku (kamení v hrnci, který kluci tahali lanem do kopce), někdo stavil z kamenů most přes potok a někdo se pomocí lopat a motyk snažil pomoci suchem zesláblému potůčku prorazit cestu. Kdo z předškoláků ještě neměl vyrobené tričko, dnes si ho mohl dotisknout. Užili jsme si společně pohodový den.

neděle 25. červen

Čaj na Hoře (42. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Zahnízdit hned z kraje dne. Mechů náruče hrdě nést. S předškoláčky plánovat a zpívat. Z labyrintu bez niti cestu najít ven. V Amazonii pobýt ve snech. 
 
Úterý. Pod rouškou tajemství v horu vstoupit. Ve svahu jíst a příbytků stavět nejmenším. Ze stromu kolotoč si dělat. Do zemí dalekých se prokopávat. Zahrnout mechem rány boží. Méé-c-h. To není žádný me-d-t. Naslouchat mýtu o africe z kala kala dob, kdy vše malé ještě bylo. Obec Pařez, Pařízek.
 
Středa. Roj nejstarších prolít podél trati. Až k Hoře Káf a výš na její hřbet. Na hřbetě hřeby šišek fakíry bodají. Jako nic. Natrhat listy kopřiv na čaj třeba. Jak nespálit se či popálení přežít? Ptákem Simorgem se stát. A hnízdit v dutinách borovic.  Písklata klid zázemí střeží.
 

Čtvrtek. Velké společné loučení s Mariánkou Snášelovou. Vyletěla z hnízda do dalekých krajů. A my pak horcí zasyčeli v řece.

 
Pátek. Plátno přátelství příst a plátno hry tkát. V ranním bubnu na vlastních nohách stát. V korytu korytnáčky hledat. Vodě nestavět marnou hráz. Zamilovat se do ptačích zpěvů. Znát své síly, klackem je měřit. Tisknout jako když lže se. Uklízet, pracovat jako. Jako ďas. Jen kdyby rodiče přišli zas včas.
 

pátek 23. červen

Loučíme se školním rokem…..

 • Rarášci

Poslední dva týdny do konce školního roku. Uteklo to jako voda. My jsme si společně s dětmi připravili pro rodiče na závěr školního roku pořádnou rozlučku. Přípravy vrcholily už několik dnů spíše týdnů. Učitelský sbor pracoval na plné obrátky stejně tak jako děti. Domalovat poslední červený pruh, zažehlit, nalepit poslední fotky do knížek, potrénovat písničky a básničky, aby vše ladilo, tak jak má. To už přišlo úterý a vrchol letošního roku :D Vše nachystané. Můžeme začít. Ani vedro (slovy některých rodičů soukromá sauna :D ) nemohlo zkazit atmosféru a klidné plynutí celé besídky. Společné tvoření, žranici, tlachání, hraní a seznamování jsme ukončili cvičením a zpěvem. Tedy zpívaly a cvičily hlavně děti. A byly u toho neskutečně roztomilé :) Jaký by to byl závěr kdyby od nás dětičky nedostaly něco na památku? Jeden dárek si děti vyrobily vlastně samy, takže se najednou herna proměnila v duhu. A to proto, že děti na sebe navlékly svůj výtvor – duhová trička. Další upomínkou pro ně bude jejich knížka (vlastnoruční výroba pedagogického sboru). Doufáme, že se všichni zúčastnění bavili, dobře najedli a užili si společně strávené odpoledne. A jak to bylo dál? Na řadu přišlo hraní, lumpačení, dovádění a to hlavně s vodou. Protože slunné dny nebraly konce. Už teď se těšíme na poslední týden tohoto školního roku. Uvidíme, co nás ještě čeká :D

Na fotky (spíše hrstku fotek) se můžete podívat zde

pátek 23. červen

Pečujeme o zahrádku 19.-23.6. 2017

 • OS Jeden strom
 • Školka

Uplynulý týden jsme, i přes úmorné vedro, pilně pracovali. Dokončili jsme s předškoláky všechny věci na rozlučku a trochu jsme s Tomášem opravovali rozbité nářadí a vozíky na zahradě. Nejvíc jsme se ale věnovali naší malé zahrádce, protože jsme si připustili, že potřebuje naši zvýšenou péči :-) . A tak jsme ji stříhali, zbavovali plevele a hlavně denně zalévali, aby na ní přežilo aspoň něco :-) . Situace je následující: petržel máme všeho všudy jednu, mrkve dokonce dvě! Zato bramborám se celkem daří a dokonce již kvetou a úplně nejlépe jsou na tom zatím saláty. Ale ty zas pro změnu napadají šneci a tak se některé děti nabídly, že si vezmou dobrovolné hlídky a při namátkových kontrolách šneky z listů sbírají. Pak je tam ještě sem tam nějaká bylinka :-) . Ona je ta zahrádka taky celkem malá a stejně by se tam toho moc navíc nevešlo! No a jinak jsme se měli výborně! Oslavili jsme Tondův svátek a začali jsme se postupně loučit s některými kamarády, kteří už odjíždějí na prázdniny. A hodně jsme si hráli! A teď už se móc těšíme na sobotní loučení s předškoláky! Teda my víme, že nám bude trochu smutno, ale chceme si tu slavnost společně na pohodu užít!

KOUKNĚTE NA FOTKY: Pečujeme o naši zahrádku

pátek 23. červen

Přezkušování v plném proudu

 • Škola

Prázdniny se pomalu, ale jistě blíží. My jsme se v pondělí vydali do Malostranské besedy na Vikýře play, užili jsme si jak akustické, tak zrakové vjemy. Kreslení do vody i sledování malých filmů byla opravdu zábava.  Po odpoledních jsme si užívali zahrady i sprchování hadicí:-)

Přezkušování je ve škole Jednoho stromu v plném proudu, všichni druháci přezkoušení zvládli výborně i s velkou pochvalou, co všechno umí! Brouci v týdnu hodně opakovali, rovnali si svá portfolia a vyráběli závěrečné knihy. 

Prďáci se vraceli ke všemu, co v druhém pololetí ve vzdělávacím okruhu člověk a svět objevili a zkoumali. Opakovali  časovou posloupnost- roční období, měsíce, dny v týdnu i části dne, procvičovali hodiny, rozlišení domácích a hospodářských zvířat, stavbu rostliny i stromu. Zkrátka vše, co nás do června ve škole provázelo. Dodělávali jsme učebnice a písanky, nacvičovali divadlo O bruncvíkovi a zpívali.

In English this week, we had Vladik’s mum, Milena read a storybook about a moose at school, and lead an outdoor quizz about frogs with all the children. First class also explored an „in the park“ theme with drama & worksheet activities, then crafted a rainbow paper fish. 2nd class explored an emotions/feelings theme, worked on „water“ through reading, writing and experimenting.

Fotky

úterý 20. červen

Tvořivo-dolaďovací týden ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se nasvačili při ranním sluníčku na Dvorečku spolu s Habráčky u sváči. Vyrazili jsme na poslední sběr mechu do naší předškolácké spirálky. A jak se říká, po práci legraci, a tak jsme si pěkně u hnízdečka zahráli poslechové i obrázkové pexeso. 
Odpoledne jsme s předškoláky vyrobili kruhové plakáty, které jsme pošlapali nabarvenýma nohama a taky si pořádně zařádili s vodou!
Tomáš děti pěkně pokropil, takže nám snad do zítra pěkně vyrostou/vykvetou? :-D

 V úterý nás v kroužku přivítal Petr po návratu z Finska, finským pozdravem: hyvää huomenta (dobré ráno) a vyrazili jsme do stínu lesa, protože na Dvorečku začalo být  jako na rožni. Vyrazili jsme po dračím hřbetě směrem ke skluzavce, kde jsme po cestě pozorovali nejspíš veverčí noru a také naše hnízdo, které je z ptačí perspektivy opravdu kouzelné! Před obědem jsme se setkali s habráčky a Petr rozšířil naši slovní zásobu o další finský pozdrav: hyvää päivää (dobrý den). Po-o jsme si užívali vodních radovánek a předškoláci tvoření svých plakátků.

Ve středu jsme se rozdělili na speciální dvě skupinky. Domča s Evou zůstaly s mladšími dětmi a Víťa, Petr a Monika vyrazili na předškoláckou tůru do Červené rokle.
Náš pobyt na Dvorečku lehce odnášejí včelky, děti začínají sbírat bolestné body za pigára v nožkách. Všichni to ale nesou statečně a snaží se pod nohy koukat. Po obědě jsme si četli pohádku Velká cesta Malého pána, při které s nejedno dítko vzpomnělo na krásné divadlo od Buchet a Loutek, které tuto pohádku pro nás hráli ve školce Jednoho stromu.

neděle 18. červen

Plavecký (41. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Od rána kočičkou být, valně si nevšímat, co kdo kazí. U kruhu všímat si kam vede, nebrat nikomu z ruky. Jíst jen ze svého, obrů se nebát. Předškolákům vzkazovat jen dobré.
 
V úterý k vodě jít. Za kým jdu vědět. Podchod preferovat. Od rybářů držet se dál. Na plovárně se zlepšovat, v kladení údů se ztrácet. Pak hrobovou cestou jít a v záhonku rýt.
 
Středa s líhní Dvorečka:  společný kruh přes celý dvůr, v galerii příjemný čas vespolek. Po prázdninách na viděnou! Za bunkrem chomáčů mechu plná náruč, u hnízda zpěv ptačí vůkol zní. K odpočinku čte Kája O čertovi.
 
Čtvrteční výlet knihomolů se zvrhl v neřízené dovádění u Kikina v bazénu. Kdo by to byl řekl, že se tam vejdeme všichni! A že seběhnout z MOřinky do karlíka se dá tak rychle!  Děkujeme plavecké instruktorce Danče za vřelé přijetí, vodní ráj a jahody.
 
Pátek byl plný kreativního tvoření a oslav. Vyrazili jsme do lesa vyrábět tatínkům ke dni otců přírodní kravaty a povídali si o tom, jak jsou pro nás důležití. Předškoláčci si z lesa odskočili k netradičnímu trikotisku a pak nás bouřka zahnala do jurt. To nám ale nevadilo, protože na nás čekala oslava Pavlíkových 4. narozenin a výborný čokoládový dort s dinosaurama a autíčkanma. Tak se zpívalo, hrálo na xylofon, měřilo, dávalo hobla, gratulovalo a hodovalo!
 

 

neděle 18. červen

Volná hra dětí… 12.-16.6. 2017

 • OS Jeden strom
 • Školka

Prázdniny se blíží rychlými kroky a na našem programu je to stále více vidět :-) . Počasí nám opět dovolilo být celé dny venku, vyběhnout jen tak v triku s pitím v ruce… Někdy jsme si ani ty boty na nohy nebrali a lítali venku jen tak naboso… Většina chlapečků se ptalo: „Můžu být bosa?“ :-) . Užívali jsme si v těch parnech šetrný polostín našich stromů a hráli si, jak nás zrovna napadlo… Stále je teď nejvíc v kurzu stavění vesmírných korábů ze všeho možného, co je po ruce. Fantazii se meze nekladou a tak občas koukáme, jaké věci dokážou dát děti dohromady a ono je to dokonce i pojízdné a dá se na tom sedět :-) . Zdálo by se, na první pohled, že jsme se trochu líně povalovali, ale my jsme s předškoláky pilně dodělávali jejich věci na rozlučku. Letos odchází do školy hodně dětí a práce je na tom skutečně mnoho. A tak se pořád šije, lepí a stříhá…. V tomto týdnu pohoda vystřídala chaos minulého týdne a my jsme si to opravdu hezky užili. Fotky máme také, ale zradila nás technika a nešlo je stáhnout, tak se na ně kouknete příště….

pátek 16. červen

Če, če, če, če, če…Červená

 • Rarášci

Uplynulý týden nás provázela červená barva na každém kroku. Vše začalo pondělní pohádkou o zvířátkách a jablíčku. Jak jinak než červeném. To se vám takhle začala zvířátka hádat komu jablíčko patří – zajíc ho našel, vrána shodila ze stromu, ježek chytil. Všechny hádky zastavil moudrý medvěd s návrhem o jablíčko se rozdělit, takže vše nakonec dobře dopadlo. Pohádku jsme si zahráli jako divadlo a máme z ní i ponaučení. Ústřední věc z pohádky, tj. jablíčko jsme si během úterních výtvarných činností vyrobili. A teď už nemáme červenou jen v herně, na schodech či v jídelně ale dokonce i na nástěnce. To aby té červené nebylo málo. Jéé.. a jak takové jablíčko chutná? A co je ještě červené a můžeme to sníst? Tak zkusíme něco objevit a hlavně ochutnat. A už je na světě červená hostina. A jaká byla? Fotky na tuto otázku samy odpoví :) Čtvrtek patřil krásným červeným hrátkám a to hlavně s padákem. Kouleli jsme červená jablíčka, nejdřív málo a potom pořádně až létala po celé herně. Také jsme je schovávali pod padák tak jako sami sebe. A to nás bavilo asi nejvíc. :) teď už zbývalo jen jediné….A to…. přidat na tričko poslední pruh – ČERVENÝ.

Na fotky zalité červenou barvou se můžete podívat zde

pátek 16. červen

Stodola ve stínu lesa

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí jsme zasvětili opět přípravám předškolácké slavnosti. Sbírali jsme mechy, popěvovali v okolí hnízda, klouzali se ze stráně a kochali se naší společnou prací.

V úterý jsme plynule navázali. Bylo znát, že mnozí už měli zkušenost ze včerejška, a tak nám šla práce pěkně od ruky a urodilo se hned několik nápadů, kam se pro mech vydat. Nebylo takové vedro jako v posledních dnech, a tak jsme se rozhodli vrátit se na Dvoreček a užít si pobytu na pozemku, když je tam příjemně. Propleli jsme zahrádku a suché rostliny spálili na ohýnku, poklidili pozemek a vrhli se na hraní. Protože už z lesa přišla místo několika dětí skupinka pavoučků, udělali jsme si na prolézačce z lana pavučinu – hned byla plná pavoučků:)

Ve středu nás přišli navštívit kamarádi, kteří k nám budou od záři chodit do školky. Ráno jsme spolu udělali veliký společný kruh a pak s nimi vyrazili na svačinku do galerie. Po sváče jsme se oddělili a vyrazili na sběr mechu do našeho předškoláckého hnízda. Kromě malých návštěvníků nás v tento den přišla navštívit i Domči sestra, která k nám přiletěla až z Anglie. Děti se nebály prozkoušet jí, jestli umí říct anglicky ahoj, jak se jmenuje, ano, ne, školka, rybí karbanátky a jiná podstatná slovíčka. Ve všem obstála a tak mohla číst po-o za odměnu pohádku ;-)

V pátek jsme šli poprvé tisknout trička pro předškoláky. Protože bylo zrovna mokro, byla to docela věda, aby se obrázky povedly. Otřeli jsme okolí kanálu, položili kolem krycí papír a pak už stačilo jen nanést barvy, pořádně přitisknout..a obrázek byl hotov. Kdo zrovna netisknul, hrál na schovku nebo stavěl domečky v lese. Vtom se najednou pořádně rozpršelo, a tak jsme se utíkali schovat do jurt a dali si časný oběd. Seděli jsme pěkně v suchu u stolů a k obědu nám déšť vyhrával bubenické solo. Odpoledne nám zbylo ještě dostatek času na malování obrázků pro předškoláky a stavění v písku.

30. stránka z celkem 98« První...1020...2829303132...405060...Poslední »