Aktuality

sobota 26. leden

Angličtina u Mazáků 23.1.

  • Škola

Ve středu na angličtině jsme první blok hráli spoustu her, abychom spolu s Danem oslavili jeho narozeniny. Procvičili jsme při nich barvy, čísla, části těla i oblečení. Ve druhém bloku jsme se věnovali opakování vazby I’ve got (two eyes, blue T-shirt) a děti hodně pracovaly samostatně. Procvičovali jsme čtení a psaní nových i starších slovíček. Děti to velmi dobře zvládaly. Ve třetím bloku jsme zopakovali, jak za sebou řadíme barvu a předmět (a green table, a yellow book…).

Co je třeba opakovat?

vazbu I’ve got (a dog, a pencil…)

psaní a čtení nových slovíček eyes, ears, head, hair, a mouth, a nose, a face

 

Angličtina ve třídě

Každou hodinu zařazujeme otázku Can I borrow (a sharpener)? – Můžu si půjčit (ořezávátko)? – Pokud děti něco potřebují půjčit

Bavíme se vždy ráno o počasí, ptám se otázkou What is the weather like today? – Jako odpověď zatím děti používají It’s cloudy/ it’s sunny.

pátek 25. leden

Mazáci, návštěva a dorty

  • Škola

Tento týden jsme si školu pořádně užili a osladili, ale hezky popořádku. V pondělí jsme se opět potkali s Opičáky u klavíru a pokračovali v nacvičování miniopery Červená Karkulka. Společné zpívání nás baví a jak už jsme jednou psali, společné hudebky jsme už zařadili do našeho týdenního plánu. V pracovním vyučování jsme se prali s krychlí. Chtěli jsme ji složit z papíru, ale je to pro nás vážně hodně těžké. Někteří z nás se na ni ještě jednou vrhnou v příštím týdnu. Někteří už máme krychle plné zuby, postačí nám ta v učebnici matematiky. Hodně jsme si povídali o jinakosti a respektu a začali jsme čtením známých Krysáků. V příběhu jsme našli hodně postřehů k našemu tématu, kterému se budeme ještě věnovat. Pokračovali jsme příběhy z učebnice a teď už vymýšlíme, jaké si připravíme prezentace. Příběhů bylo tento týden dost, také jeden o princích D, T a N, princeznách a darovaných korunkách. Snad se nám budou ty slabiky dě, tě a ně dobře pamatovat. V tělocviku nás čekala mimo jiné síť, začínáme s přehazovanou. Učíme se nejen vítězit, ale také si hru užít, protože pro některé z nás je ještě hodně těžké prohrát. A teď už k těm dortům a návštěvám….ve středu jsme jedním dortem oslavili Danovi narozeniny, mlask. A v pátek jsme slupli ještě jeden dort od naší milované Míši. Přišla se na nás podívat i s malým Tomáškem, kterého jsme přeci museli pořádně zajíst. Strávili s námi celý den, Míša nám mimochodem vysvětlila i rozdíl mezi čtvercem, kosočtvercem, obdélníkem a kosodélníkem…a u dortu jsme si procvičili zlomky. I rodinná výchova proběhla, Tomášek potřeboval přebalit. Pozná se, že naše Míša je i na mateřské dovolené učitelka tělem i duší :)  

Podívejte se na FOTKY …upss má Tomášek podepsané GDPR???

pátek 25. leden

100 let Československa u Brouků

  • Škola

Brouci se hluboce ponořili do moderní historie. Vytvářeli ve skupinkách časovou osu od roku 1918, vyhledávali informace, sdíleli, učili se. Též přepsali dopis pro Jana Palacha, který zanechali na pietním místě na Václavském náměstí, kde mimo jiné zapálili svíčky. V budově Národního muzea jsme si užili výstavu Poznáváme Československo, kromě historických dokumentů a souvislostí, mohli Brouci viděli i předměty z běžného života, dozvěděli se o průmyslu i hospodářství. 

Po ranních kruzích jsme se tento týden věnovali hodnotám not a zpívání Grónské písně. Zkoušeli jsme také ranní relaxace a meditace, nejdříve za pomocí sundrumu a pak zvonkohry v živlech Země a Vody. Také jsme zkusili tibetské mísy. 

V českém jazyce, kromě intenzivního čtení historických souvislostí, jsme se věnovali podstatným jménům rodu mužského. Jsou pro děti poměrně náročné. Budu ráda, když je s nimi budete opakovat a procvičovat i doma.  V matematice jsme rýsovali a vrátili jsme se k dědovi Lesoňovi. 

Fotky zde

pátek 25. leden

Opičáci a Hurá do opery

  • Škola

Tento týden jsme hned v pondělí vyrazili na další část z cyklu Hurá do Opery. Tentokrát šlo o představení Prodaná nevěsta. Vše se odehrálo v Domě dětí a mládeže. Cestou jsme se zastavili na svačinu na Náměstí Míru a alespoň zvenku jsme si prohlédli kostel  sv. Ludmily. Opera se nám moc líbila a většina dětí si písně z ní broukaly celou cestu do školy. Abychom na toto téma trochu navázali v hudební výchově, seznámili jsme se s minioperou Červená Karkulka. Společně s Mazáky si ji zkusili zazpívat. zatím jsme se naučili jen kousek.

Ve středu se nás ve škole sešla jen polovina. Opakovali jsme proto hlavně všechno, co jsme se dosud naučili. Vyhledávali jsme po třídě různé geometrické obrazce a cvičili spojení v pořadí: počet, barva, věc (three red circles, two green cars…). Zahráli jsme si i Bingo a vytvořili vlastní pexeso, kde jsme opět kombinovali předměty a počet. Nejvíce nás ale jako vždy pobavilo hraní rolí. Zejména nezbedná Daisy v příběhu Be quiet, Daisy byla Opičákům srdečně blízká. (Nová slovní zásoba: Be quiet! Stop it! )                  

Ve čtvrtek jsme se ponořili zase o kousek dál do světa hmyzu. Povídali jsme si hlavně o mravencích a nakonec jsme si i jedno velké mraveniště ve třídě vyrobili. 

V pátek jsme odhalili velkou záhadu mezi písmenky. Seznámili jsme se s písmenkem CH. Chvíli nám to trvalo, ale teď už víme, že je potřeba na jeho zapsání použít dva znaky. 

Na chvíli jsme se v pátek usídlili v jídelně. Zkoušeli jsme poznávat svět jen za pomoci sluchu. Postupně se nám to dařilo víc a víc.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 25. leden

Prďáci na konci ledna

  • Škola

Týden před lyžařským výcvikem jsme se s třeťáky vypravili poznávat povolání našich rodičů a zase jsme udělali další krok k porozumění naší minulosti. Objevovali jsme svět klavíru a skladatelství, o kterém nám přišla povídat máma Thea, Beata Hlavenková, svět čísel, daní a finanční gramotnosti, se kterým nás seznámila máma Daníka, Vlaďka Hlaváčková. Při našich cestách do pravěku jsme se tentokrát zastavili v starší a mladší době železné, abychom se seznámili s životem Keltů na výstavě v Národním muzeu. Mohli jsme se nejen dozvědět, co jejich život tvořilo, ale si i vyzkoušet tkaní, oblečení a nástroje. V matematice jsme se v průběhu týdne věnovali histogramu. To nás hodně bavilo, protože jsme dělali mnoho pokusů s házením kostky a učili se statistické záznamy zapisovat do grafu ( rozumějte- kolikrát nám co padlo, to jsme zapsali do čtvercové sítě). Také jsme zkoušeli rýsovat kružnice. Otočit kružítkem tak, aby to ve výsledku vypadalo pečlivě a hezky, to je opravdu výzva! A osvojovali jsme si pojmy poloměr a průměr. V českém jazyce jsme se věnovali procvičování vyjmenovaných slov po M a psali jsme příběh, ve kterém byla tato vyjmenovaná slova doplněné i o ty po L. Zbyl nám čas i na tvorbu koláží na téma zima a nově i na ranní meditaci, při které nám pomáhal úžasný nástroj- sundrum. V meditacích budeme určitě pokračovat, protože nám před vyučováním pomáhají dostat se k sobě a zklidnit se. Nově nám Ála přinesla tibetské mísy a zvonkohry Koshi, aby nás jejich zvuk provázel při dýchání a zkoumání sebe sama. Byl to opět naplněný týden, ve kterém jsme si nezapomněli zazpívat.

V anglickém dnu jsme se opět vrátili k oblíbenému hraní rolí. Přečetli a poslechli jsme si epizodu The Ice Monster – part 2 a zahráli ve trojicích a theatre play. Dařilo se nám tentokrát se už lépe naučit text role zpaměti a většina dětí ke svému úkolu přistupovala zodpovědně a s radostí. Už méně nás potěšil výsledek minulého písemného procvičení. Je to pro nás znamení, že se psaní musíme více věnovat, a tak nás podobná procvičení budou čekat každý anglický den a vůbec nebude na škodu, když nám pár známých slovíček  nebo větu z rozhovorů nadiktují i rodiče doma. 

Koukněte na fotky

středa 23. leden

Angličtina u Brouků 23.1.

  • Škola

Milena´s group:
 
Tentokrát byl náš anglický den trochu naruby. Děti si zkusily, jaké to je být v úloze vyučujícího. Gramatiky se ujali Anička s Erikem, vysvětlili ostatním pravidla průběhového času (co vyjadřuje, jak se tvoří, jaká jsou pravidla přidání koncovky -ing, otázky a krátké odpovědi ve všech osobách). K tématu Continents of the World nám rozšířili obzory Mati a Jimmy. Mati představil ostatním Evropu (základní fakta – rozloha, počet obyvatel, nejvyšší hora, nejdelší řeka, největší aktivní sopka, počet států, největší jezero). 
Jimmy nás seznámil se světovými stranami (north, south, east, west). Slovní zásoba se rozšířila na: continent (largest, smallest, most populated, least populated, coldest), river (longest), mountain (highest), volcano (active), state (=country), lake (largest), desert (largest), population, Asia, Australia, Europe, North and South America, Antarctica, Africa, island.
Pracujeme na ukotvení správné výslovnosti, propojení s přídavnými jmény a porozumění. Děti pracují s mapou světa a sestavují brožuru, do které si postupně zpracují údaje o všech kontinentech. 
 

Kateřina´s group:

Dnešní den byl moc hezký, protože Marijánka a Kuba H. slavili dnes narozeniny. Ve třetím bloku jsme to řádně oslavili s ochutnávkou lahodného dortu a bonbónů.

První dva bloky jsme se věnovali hlavně tvoření otázek ze slovesa “ be“.  „Are you?“ a odpovědí : „Yes, Iam. No, I am not.“, a to ve všech osobách.

neděle 20. leden

Stoupání, úklid, vzpomínky na Honzu, vzácní hosté a sokol (19.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme šli směrem k závoře. Cestou jsme odhadovali, kolik kroků má úsek od borovice u křižovatky k závoře. Všichni odhadovali max. 100 kroků, a byli jsme překvapeni. Napočítáno bylo 235! U závory jsme popřáli k svátku našemu milému Radovánkovi a od závory jsme se klouzali a váleli dolu, až k cestě podél kolejí. Cestou do jurty jsme podrbali Bobeše za ušima a tradá na obídek. :)

V úterý jsme záhájili den přípravou třísek s předškoláčky. Byli moc šikovní, a tak jsme si mohli zapálit oheň a v tencé pokrývce sněhu se ohřát a počkat na vlakáčky. Spálili jsme adventní věnec, vánoční stromek, a poklidili vánoční výzdobu. Bylo opravdu mrazivo, a tak jsme se snažili zahřát pořádným výstupem na dračí hřbet, kde jsme si zahráli na dostihové koně. Mezi tím Robo přichystal lana přes cestu, která byla ve větší výšce naž obvykle, takže spousty z nás překonali svůj strach! 

Ve středu jsme si dali svačinku na louce a vypravili na borovicový kopec nad Červenou roklí. Robo opět vytvořil bezvadnou prolézačku z lan a udělali jsme si miniohýnek, abychom si připomněli událost, která se stala ještě když všichni ještě nebyli na světě. Jeden kluk, který se jmenoval Honza Palach nesouhlasil s tím, jak vládnou komunisté (komunisté byli něco jako zlí králové z pohádek) a viděl, že s tím nikdo nic nezmůže, polil se benzínem a zapálil se. Pak zemřel. Naštěstí to pak netrvalo dlouho a zlí králové opravdu odešli. Vzpomínali jsme nejen na Honzu, ale také na všechny, kteří už nejsou mezi námi.

Ve čtvrtek k nám zavítala vzácná návštěva ze Slovenska a z Litvy (Zástupci ředitelů evropských lesních mateřských škol). Přivítali se s námi v kroužku a zůstali u nás na Dvorečku, aby se dostatečně pokochali. :)
My jsme se vydali do modřínového lesa nad závorou, kde jsme si pěkně pohráli a váleli sudy z kopce, a Tomášovi jsme ukázali cestu, kterou jsme minulý týden objevili s Robem. Byl nadšený. Cesta sváděla k pořádání závodů ve sprinu v různých stylech. Po dvou, po čtyřech, jako formule, po zadu… 

pátek jsme se sešli v sokolské tělocvičně v Letech. Tam už na nás čekala Jášova maminka Petra, která nám vše ukázala a zacvičila si s námi. Nejdřív jsme se protáhli, rozehřáli a zaběhali si. Pak jsme lezli přes opičí dráhu a zkoumali i ostatní pomůcky a vybavení tělocvičny. Na závěr jsme si hráli s padákem a míčky. Už se moc těšíme na příště!

Foto k prohlédkutí ZDE

neděle 20. leden

Sněží polystyren (19. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Jsme od vlaku za chvilku na Dvorku. Velký kroužek, mnoho hlasů, trocha pohybu. Pérujeme v kolenou, řežeme řezanku nohama. Tanečními kroky plyneme lesem. Stavíme hráze ledové vodě. Hrajem na zombíky v roští. Sekáme ho mačetou. Čteme si, stavíme z kostek, vaříme v kuchyňce. Venku sněží. Ale místo vloček kuličky, vypadají jako polystyren. 

Úterý. Jdem jak bobři do ledového potoka. Hrajeme kolo kolo mlýnský. Po obědě máme návštěvou živou spisovatelku. Čte nám ze své knihy o veverkách. Inspirováni se vrháme do kreslení. Vznikají krásné ilustrace. Někdo vyrábí komix, leporelo, dokonce knihu.

Středa, den památný, mluvíme o strachu a odvaze. Připravujeme vzpomínkové místo, zapalujeme svíčku pro J.P. a zpíváme – světlo ve tmě svítí, tma je nepohltí … A nahráli jsme písničku pro Markétku a jejího synáčka Artura Arawena (ve fotkách je video.. :) Už se těšíme, až za námi přijedou!!
 
Ve čtvrtek jsme se setkali v království Blanky keramické. Na programu byli lesní skřítkové, hnětli jsme je i barvili a byl to fofr. Možná v tom byly i nějaké čáry, protože jsme pak málem nedošli na Dvoreček. Jsou i dny, kdy to moc nejde. 
 
Pátek. Od vlaku NIKDO. Malý čouďáček na uvítanou. Vyrazit včas. Cíl ledová sprcha. U vodárny svačina a vytí vlků. Vodopád. Jeskyně! Markéta poslala vzkaz. Časem se tu ukáže. Oddych. Hrnec na vodu. Sem se uchýlíme v době globální katastrofy. Odpočíváme s mouchami a jejich sesazenou královnou. Cvičíme podle zápisníku. Předškolně pracují ti, co dobře odpočívali. 
 

pátek 18. leden

Takový běžný raraší týden

  • Rarášci

První prstík – pondělí – všechny hračky ven. Rarášci taky, jen co si pohrají, uklidí, vytáhnou co jiný uklidil a posvačí.

Druhý prstík – krmítko je hotové, můžeme ho dát ven. A protože ptáčků není nikdy dost, dodělával se ten velký obraz, po kterém jsme foukali barvy a obtiskávali ruce a stříhali papír ptáčkům na zobáčky, no však uvidíte. Ještě potřebuje zasněžit. Taky byli třídní schůzky. A víte, jak občas zabydlíme školkáčům hernu? Tak to není nic, proti partě školkáčů v raraší herně a Raraši k tomu!

Třetí prstík – Ptáčci zatím krmítko ignorují. Naštěstí víme, že to chce čas a také jim tam něco nasypat… Venku jsme si dali práci s morčátky a poctivě jsme vyklidili králíkárnu. Má mrznout, tak ať kluci mají teplo a sucho.

Asi to byla přece jen dřina, protože nikdo není k vzbuzení po obědě, když už je čas vstávat.

Čtvrtý prstík – Někteří objevili kouzlo stavění bunkrů, stačí židličky, stůl. Máme se moc dobře, protože každý den nám někdo uvaří dobrou kávičku, upeče koláč, uvaří polívku a my často děláme, že papáme a pijeme. Venku jsme naložili, co jsme vyklidili u morčat, na kárku a vyrazili směr pole. Cestou jsme potkali pána s paní a velmi přátelského pejska. Trochu jsme pocvičili, jak se máme chovat, nevrhat se po pejskovi. A hlavně – stále trénujeme chůzi u kraje a společně. A co je důležité – potkáváme paní sousedky a pány sousedy. A zdravíme. A už skoro víme, že když dospělák pozdraví, Rarášci taky pozdraví, jen co to zaslechnou.

Kárka s námi drncala i kolem řeky, kde jsme nasypali vločky kachničkám, protože už víme, že pečivo není úplně vhodné a tak se snažíme krmit správně.

Pátý prstík – Nějak nás nebylo moc, ale nebylo to poznat. A je opravdu radost dívat se, jak si vaše děti už dokáží hrát spolu, tolik nám vyrostli! Venku jsme hledali stopy v poprašku sněhu, hlavně ptačí a pejskový :-) .

A pak už byl oběd a spinkání….A konec týden, takový běžný, raraší týden…

Na fotečky z něj se můžete podívat tady

pátek 18. leden

Mazáci versus Klapzubáci

  • Škola

Písk! Písk! Au! Faul!….Góóól….navštívili jsme představení Klapzubova jedenáctka. Hercům se opět podařilo příběh výborně zpracovat, samozřejmostí byly nádherné kulisy, choreografie a dokonalá souhra herců. V těch dvou hodinách jsme se opravdu přenesli na fotbalový stadion z období první republiky a leckteří z nás se neubránili opravdovému fandění. Nešlo ale jen o fotbal, ale hlavně o to, jak důležité je být pilný, odvážný, čestný, poctivý a jak důležité je opravdové kamarádství! Celé představení doprovázela stylová hudba, kdo zná kapelu Traband, umí si představit. 

V pondělí jsme si užili společné zpívání s Opičáky, abychom nevyšli ze cviku do doby, kdy budeme zase nacvičovat na nějaké další společné vystoupení. Domluvili jsme se, že společně budeme zpívat pravidelně. Stihli jsme malovat abstraktní obraz na téma roční období, když už se v těch měsících zkoušíme lépe orientovat. Opět jsme si na téma měsíců vyrobili pomůcku do třídy. 

Někteří z nás byli na přezkoušení ve velké základní škole v Černošicích, ufuf přezkoušení máme téměř všichni za sebou. Samozřejmě jsme stihli pracovat i v matematice a češtině, to je přeci jasné!

Hodně nás zasáhlo povídání o Janu Palachovi. Je pro nás náročné pochopit, co se to vlastně tenkrát dělo. Neumíme si představit, že byla doba, kdy nemohl kdokoli projevit svůj názor. A tak jsme si zapálili svíčku a věnovali jsme čas tomu, abychom si o minulých 50 lelech popovídali a podebatovali.

Podívejte se na FOTKY

30. stránka z celkem 150« První...1020...2829303132...405060...Poslední »