Aktuality

neděle 21. říjen

Barevný týden u Rarášků

 • Rarášci

Celý týden jsme si parádně užili, jak to ostatně děláme každý týden :-) Ranní kroužek už se stal pravidlem a prostorem pro společné přivítání, opakování jmen, cvičení a zpívání. Už nějakou tu naši oblíbenou písničku nebo říkačku taky znáte? Krom toho jsme kouzlili s listy, které máme všude na dosah. Vyzkoušeli jsme kouzlo s voskem a vodovkami, stříhali, lepili… a taky se trochu handrkovali, kdo bude ve výtvarničení na řadě.   Opravdu velká zkouška trpělivosti. Naštěstí nám počasí přálo a mohli jsme tvořit dle libosti i na zahradě. A stálo to za to, vznikl nám tak krásný společně vytvořený obraz, naše první originální výzdoba. V pátek jsme zůstali společně se Školkáči, pořádně jim provětrali všechny hračky a po slepu zkoušeli poznávat, co je schované v krabici. Opravdu jsme se tento týden nenudili, to my ani neumíme :-)

Na fotky se můžete podívat zde

neděle 21. říjen

Jen blázni spěchají…

 • Školka

V pondělí dopoledne – ještě než předškoláci odjeli na Expedici – k nám poprvé v tomto roce (jako lektor :-) ) vstoupila Veronika Scholze a děti si s ní užily první artefiletické setkání. Z přinesených přírodnin nejprve složily barevný kruh, vybraly si z něj svůj lísteček a šly tvořit postavu zvířete – tak jak je to vzhledem k tvaru lístku napadlo.Podle lístků pak společně určovali druhy stromů a jejich plody. Po dotvoření nakonec každý v kroužku povídal o svém díle – vymyslel i název postavy, zvířátka a stromu. Veronika to v smsce, kterou jsem od ní dostala, zhodnotila slovy: dětičky byly boží a já si to s nimi moc užila…:-)

Od úterý už zůstaly ve školce jen mladší děti a přivítaly podzim všemi smysly – a to doslova. Nadšeně braly do ruky čerstvou hlínu na zoraném poli, přivoněly k ní, skákaly přes rigoly, stavěly z kusů hlíny stavby, nechaly listí aby je krásně barevně zasypalo, hrály Cukr káva limonáda a Zlatá brána otevřena. A klidně si naschvál vůbec nepochopily pravidla a nechávaly se – za vydaného smíchu -  do brány uvěznit. Koukaly na třpytící se řeku, hodily do ní spoustu malých kamínků ze břehu a běhaly podél něho jednou jako děti, jednou cválaly jako koně.  Nakonec i slavily narozeniny Laily a s gustem sobě vlastním si vychutnávaly výborný narozeninový dort. A pokaždé člověka napadne, jak rád by se od dětí naučil zastavit alespoň na chvíli čas…

Koukněte na fotky, stojí to za to!

ARTE zde

Jen blázni spěchají

sobota 20. říjen

Opičáci poprvé v opeře

 • Škola

Tento týden jsme začali velmi kulturně.  Hned v pondělí jsme vyrazili do Národního divadla. Všechny děti se hodily do gala a nechali jsme se provést Národním divadle od sklepa až po střechu. Na závěr nám byla předvedena ukázka z opery Bastien a Bastienka.

Začali jsme číst první věty a proto jsme se tento týden zaměřili na procvičování písmen a skládání slov. V matematice jsme pokořili krokování vpřed i zpět. Znovu jsme si připomínali tvary. Jejich překládáním na poloviny a  pomocí nůžek jsme objevili osovou souměrnost.  

Přestože náš první výjezd do prahy dopadl skvěle (vrátili jsme s e ve stejném počtu a nikomu nechyběla ani čepice), řekli jsme si, že opakování je matka moudrosti a při prvouce jsme se opět věnovali bezpečnému chování na ulici. Tentokrát jsme nacvičovali správné rozhlížení se u přechodu. 

V tělocvičně nám to nedalo a pyramidy, které jsme tentokrát sestavily, jsou zase o kousek vyšší:-)

Při angličtině jsme se opět věnovali školním pomůckám. Kroužkovali jsme je podle poslechu, poznávali se zavázanýma očima, malovali a zpívali písničku What´s in my bag. Písničky nás docela chytly, a tak si i při různé další práci zpíváme dokola ty, které už známe. A protože se venku podzim už opravdu krásně vybarvuje, nalepili jsme si z barevných listů svoje Happy domečky pro broučky. Opičáky to moc bavilo a zároveň se seznámili i s názvy některých barev (yellow, red, brown, green).

Na fotky se můžete podívat zde. 

sobota 20. říjen

Mazáci a trocha kultury

 • Škola

Krásné oblečení, krásné prostředí, krásné knihy… To vše provázelo Mazáky v tomto týdnu. V pondělí jsme vyrazili s programem Hurá do opery do Národního divadla. Podívali jsem se po prostorách, viděli několik základních kamenů, shlédli krátké představení Bastien a Bastienka a obohatili se o staré-nové termíny (luneta, hlediště, orchestřiště, jeviště, triga, foye, busta…). Viděli jsem bustu T. G. Masaryka, takže až na nás v prvouce opět vykouknou iniciály TGM, už nebudeme překvapení. 

Ve čtvrtek jsme se v rámci tělocviku pořádně protáhli na čerstvém vzduchu, ve škole jsme pak diskutovali o vzájemném chování, respektu, solidaritě, spolupráci, ohledu a bezohlednosti…

Podnikli jsme vycházku a zkoumali dopravní značky a v pátek proběhlo velké představování přečtených knih. Nejrůznější tituly byly představovány, prolistovávány a prozkoumávány. Děti se úkolu chopily nadmíru hezky a některé svými prezentačními dovednostmi vzbudili opravdu velký zájem o svou knihu. Co dodat? Jsou to prostě Mazáci. Rovněž proběhlo první vyprávění o předcích, které třídu uchvátilo. Fotky šly z ruky do ruky a někdy i třikrát zpět :-) .

Mrkněte na FOTKY.

pátek 19. říjen

Kde jste, kamarádi? (7. týden na Dvorečku)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Ve velkém kruhu nacvičujem na dušičky. Míříme na kótu 369, ale nožky nás nenesou. Kotvíme v lese, houpem se, lezeme po lanech, stavíme panáčky, plazíme se, běháme, přetahujem se. Je s námi nová dospělačka Dáda, která se tu asi občas vyskytne. Zahrabáváme se do listí, testujeme maskovací oblečení. Po obědě čteme dětskou knížku o lásce a o sexualitě. Venku pak hrabem v hlíně a zasazujem „strom“.

Úterý speciální. Klidné proplouvání dnem v náruči Dvorečka. Po ránu v teple jurty tvoříme obrazy z razítek a znaků, ozdoby korálkové s korunkami z bukvic, motáme první přírodní podpalováčky z březové kůry. Jsou krásné. Jestlipak budou fungovat? Venku se později noříme do písku, rytířských her a tónů písně Coco. Zkoušíme střídavě s kytarou a ukulele. Louskáme ořechy. Sníme u Kvaka s Žbluňkem.

Středa. Zatímco předškoláci zdolávají nejvyšší vrcholy naší republiky, my zdoláváme prudký kopec nad galerií. Je tu spousta materiálu, který potřebujeme na výrobu podpalníčků, a taky spousta překážek, které je třeba překonat k jejich získání. Expedice za březovou kůrou. 
 

Ve čtvrtek mlha zrána, hned jsme vyzkoušeli naše podpalníčky a zatopili si v kamnech i venku udělali ohýnek, aby mlhu rozehnal. V lese jsme nasávali vůni pryskyřice a loupali slzu po slzičce ze smrků a borovic. A jsme zvědaví, jestli už se skřítci zabydleli v útulných domečcích, které jsme jim připravili.
 
V pátek jsme se vydali na náš první větší výlet- na divadlo Víti Maříka do Radotína.
Jeli jsme vláčkem, stihli jsme si pohrát na hřišti, nasvačit se a pak si užít divadýlko a zasmát se, Markéta s Anežkou si dokonce zahrály na pódiu také. Na obídek jsme si došli k řece, kde jsme pak strávili zbytek času házením žabek a hraním si na břehu. Vše nám krásně vyšlo a celý den jsme si užili.
 

pátek 19. říjen

I družinu si umíme užít

 • Škola

V odpolední družině je prima! Děti se líhnou buď z hamaky nebo z branek. Užívají si volný čas – staví, kreslí, hrají si! :-)

Fotky družina

pátek 19. říjen

Krásný podzim u Brouků

 • Škola

Brouci si užívali celý týden barevného podzimu. V pondělí si zkusili vytvořit vítr na papíru – větrné obrazy daly prostor fantazii a krásně nám probarvili třídu. Kromě barev z podzimu nás celý týden provázelo téma vesmír, vznik naší planety i v pátek geologie. Děti v úterý shlédly film o vzniku Země, vědomosti z něj využily v pátek na geologické procházce. Trilobity a hlavonožce, které viděly ve filmu našly reálně. Mohly si tak lépe představit, jak krajina kolem nás vypadala. Brouci se učili poznávat některé horniny – vápenec, slídu. Dozvěděli se, jak vznikají horniny, na skále v Radotíně mohli pozorovat jak jednotlivé usazené vrstvy, tak i jejich pohyb v průběhu let. 

I v českém jazyce jsme využili téma vesmír – každý napsal svou vesmírnou pohádku. V matematice jsme se věnovali rovinným útvarům a páťáci písemnému dělení. Týden to byl opravdu naplněný! 

Vesmír, Země, geologie u Brouků

pátek 19. říjen

Tereziánské léto u Prďáků

 • Škola

Víte, že pokud je v období kolem 15. října krásné počasí, že se tomu říká Tereziánské léto? To jsme teď zjistili. Pravda je, že období kolem svátku svaté Terezy, které začalo pondělím 15. října, bylo opravdu krásné. A my jsme si ho s Prďáky řádně užili. V matematice jsme se seznámili s indickým násobením, procvičovali hady, pavučiny i autobus, v českém jazyce jsme se věnovali opakování bě,pě,vě,mě a nově jsme vstoupili do tématu tvorby textů a jejich struktury. V prvouce jsme dál pokračovali v poznávání krajiny. V úterý jsme doslova vyběhli na Černošickou vyhlídku, kde jsme srovnávali mapu se vším, co vidíme, zjišťovali nadmořskou výšku blízkého okolí dle mapy a snažili se zachytit krajinu před sebou, abychom dle nákresů mohli následně ve škole začít  tvořit 3D model. To nás ještě čeká.  A hráli jsme na Brtníky. To nás opravdu bavilo. Stihli jsme si i namalovat podzimní Slunce, napsat první sebehodnocení i povídat o tom, co jak se k sobě chováme. 

V angličtině jsme opět otevřeli téma času. Seznámili jsme se se dny v týdnu (Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, day, week, weekend) a pracovali s časovým horizontem – yesterday, today, tomorrow. Odpočinkově jsme opakovali s poslechovými cvičeními v druhé lekci pracovního sešitu – barvy a školní pomůcky už umíme opravdu všichni. A protože se nám učení i dodržování pravidel celkem dařilo, za odměnu jsme se šli o přestávce společně podívat do sklepa, který je opravdu „magic cellar“.

S Heather Prďáci také procvičovali dny v týdnu a pokračovali v tématu Food ( chicken, fish, tuna, sardines, tomatoes, potatoes, pizza, cheese, cucumber, lettuce, yoghurt, chips, rice, pasta) Nově také tvořili věty I like/ I don´t like.

Koukněte na fotky

čtvrtek 18. říjen

EXPEDICE Sněžka 2018

 • Lesní MŠ Na dvorečku
 • Školka

Co jsme všechno zažili se dozvíte brzy. Zatím alespoň sdílíme fotky, abyste se mohi pokochat a nasát atmosféru z Expedice Sněžka 2018, které se účastnili předškoláci z Jednoho stromu a LMŠ Na dvorečku.

FOTKY Z EXPEDICE

čtvrtek 18. říjen

Angličtina u Brouků 17.10.

 • Škola

Milena:

V prvním bloku jsme soutěžili a osvěžovali slovíčka z kategorií: school objects, colors, shapes, animals, body parts, means of transport, food, community helpers (professions), clothes, family. Děti ve dvojicích dávaly na čas dohromady slovíčka, která musely i správně napsat, aby získaly body. Bylo to velmi vyrovnané :-) . Následně jsme procvičovali čísla – trénujeme na nich porozumění, ale i samotné počítání. Pokyny jsou například: count by 2s up to 20, by 3s up to 30, by 100s up to 1000, etc. Děti si zkoušely napsat slovy čísla nad 100 do 1000. Seznamují se s psanou formou slov jednotky, desítky, stovky a tisíce (ones, tens, hundreds, thousands). Z gramatiky stále pracujeme s množným číslem podstatných jmen. Slovní zásoba se stáčí k opakování oblasti kalendáře (dny v týdnu, měsíce, roční období).

V druhém bloku si každý zkusil odprezentovat sám sebe v rámci naší skupiny. Prezentace všichni zvládli skvěle! Následně kvůli omezenému prostoru v době oběda část dětí pracovala s Katkou na opakování dnů v týdnu a část na spellingové lekci se mnou.
 
Poslední blok jsme věnovali čtení – děti chodily po dvojicích na poslech knihy a následně četly s porozuměním dle svých úrovní.
 
Kateřina:

Pokračujeme v opakování, které nám moc jde. Procvičovali jsme čísla a trénovali náš sluch zapisováním telefoniích čísel. K tomu se přidalo opakování dnů v týdnu. Myslím, že se celé třídě dařilo. Ve třetím bloku jsme se zaměřili na čtení. (více do zpráv pro rodiče)

 

31. stránka z celkem 139« První...1020...2930313233...405060...Poslední »