Aktuality

čtvrtek 08. listopad

Škola žila Halloweenem!

  • Škola

Ve středu stačilo jen vkročit nohou do dveří školy a už jste narazili tady na kostlivce, jinde na čarodějnici nebo ducha. Halloween jsme zahájili ranním kvízem při společném kruhu, trochu jsme si osvětlili, odkud svátek pochází a jaké tradice jsou vlastně ty nejoblíbenější. Hlavní část dne přišla ve chvíli, kdy se děti ve skupinkách vydaly na stanoviště po celé škole. To jste si zkusili, ulovit jablko, zatímco se vám houpe na provázku? Složit lebku z papíru jen za 8 minut? Řítit se po dvoře jako krvelačný vlkodlak nebo se nesplést při hře Simon says? Poskládat střípky obrázku dýně a svíček? Projít jen při svíčkách tmavým sklepem, když se vám za zády ozývají strašidelné zvuky a ještě při tom hledat obrázky různých příšerek? A co teprve vyrobit si lektvar z očí, mozkomíšního moku, slin a krve? A to všechno jen během jednoho dopoledne! Tak naše děti to zvládly všechny do jednoho a na konci za to dostaly sladkou odměnu v podobě upířích zubů. Stačili jsme se i naučit a zopakovat některá halloweenská slovíčka (a slug, a bat, a rat, a web, a log, a hat, a pot, a frog, a bug, a pumpkin, trick or treat, skeleton, a ghost), abychom byli připraveni, kdybychom se v tento strašidelný „spooky“ čas někdy náhodou ocitli v Anglii či Americe :-) Tak zas za rok, nemůžeme se dočkat!

Tady se můžete kouknout na pár fotek: Halloween 2018 ve škole Jeden strom

 

neděle 04. listopad

Dušičková Stodola

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se vydali ke psím hrobum. A s velikym smutkem jsme zjistili, ze pripravovaná fabianova stezka, nase psí hroby odvála nenávratně pryč. A tak jsme stoupali naším bukovodubovým lesem za paprsky podzimního slunce…dnešní celý den plynul v poklidné atmosféře.

úterý s námi ve Stodole byla Dáda. Ráno jsme připravili těsto na sušenky, a pak jsme vyrazili do lesa. Sluníčko nás šimralo na tvářičkách. Během odpočívání jsme z těsta vykrajovali sušenky ve tvaru lebek pro středeční slavnost.

Celou středu jsme Dvoreček připravovali na odpolední slavnost, která se nesla v duchu Dia de los Muertos – mexického svátku všech mrtvých. zavěšovali jsme ozdoby na lanka, chystali svícínky, aranžovali oltářík s fotografiemi zesnulých, uklízeli a zvelebovali prostor školky květinami a zlatým listím. Do příprav jsme si prozpěvovali píseň z filmu Coco a moc jsme se těšili, až všecko vypukne. Bylo to krásné, barevné a plné vzpomínek na naše mílé zemřelé, kteří tento den zajisté zavítali k nám. Za krásné foto ze slavnosti děkujeme Monice Vosáhlové!

Čtvrteční den byl zahalen mlhou. Naši výzdobu to tak přetvořilo do úplně jiné podoby. Pár popadaných ozdob jsme spálili a část nechali. Na dvoreček dnes zavítala Alena, aby se podívala „na zoubek“ předškolákům, jaké dělají v přípravě do školy pokroky. Ohřáli jsme se se svačinkou u ohně a vyrazili do lesa. Po dračím hřbetě jsme se spolu s habráčky vyškrábali až na cetu, po které se chodí ke psím hrobům. Tam nás ale čekalo nemilé překvapení. Po psích hrobech ani památka… Řádí tu teď bagr a dělníci, kteří tu dláždí cestu. :-(

pátek jsme se vydali na cestu až nahoru k Madonce. Cesta byla dlouhá a pořád do kopce. Děti si navzájem pomáhaly tak, že vytvořily vláčky z klacků. Mašinky se samozřejmě střídaly, aby měly sílu táhnout vagónky. Když všechny vlaky přijely do stanice Madonka, sedli jsme si pod ni v kroužku a povídali si. Pak jsme jí zapálili svíčku a zazpívali Lístečku dubový. Nazpátek nám to pĕkně ubíhalo z kopce dolů.

Fotky z tohoto týdne naleznete ZDE

neděle 04. listopad

Dušičkový čas u školkáčů

  • Školka

Pokusili jsme se pro děti přijatelným způsobem připravit dušičkový čas. O smrti jako takové si s dětmi občas povídáme, nechceme, aby toto téma bylo tabu. A je dokázáno, že pokud dítěti v tomto věku řeknete věci po pravdě – tak jak opravdu jsou – zajímají se, doptávají ale naprosto ho přijmou. A tak jsme si v kroužku povídali o čase, kdy vzpomínáme na lidi, kteří už nejsou mezi námi. Také jsme si řekli, že každý vzpomíná jinak a každý věří na něco jiného. Někdo na dušičku, která z těla odejde, někdo na nebe, někdo nevěří na nic. A je na každém, čemu věří a my mu to právo ponecháme a respektujeme ho. Děti reagovaly spontánně, dojemně, vyprávěly o babičkách, dědečcích, o zvířatech, které jim umřeli. Rozsvítili jsme za ten týden hodně svíček. V kroužku, ve čtvrtek na černošickém hřbitově. Procházející dvojice dospělých děti velmi pochválila, že jsou vychované a na hřbitově se chovají ukázkově. Každý si vybral jeden hrob, který ho něčím zaujal a položil na něj svíčku. A v pátek na procházce podél řeky,  jsme zkusili držet i minutu ticha. Pak jsme si tedy pro uvolnění zahráli bitvu s bilými kuličkami pámelníku a na procvičení mozkových buněk děti čekala během vycházky přírodovědná botanická okénka s hádacími otázkami.

Středa se odlehčila výletem do Minoru a představením O pejskovi a kočičce. Minor opět nezklamal a zpracoval tuto klasickou pohádku netradičně,  s nadhledem, humorem a trochu jinak – tak jako vždy. Bavily se děti a užili si ho i dospělí a tak je to nejlepší. 

Na fotky se podívejte ZDE

sobota 03. listopad

Opičáci po prázdninách

  • Škola

Tento týden jsme se poprvé sešli až ve středu po podzimních prázdninách. Tento zkrácený týden jsme zahájili bruslením.

Po bruslení jsme se vrhli na angličtinu. Procvičovali jsme počítání do desíti všemi možnými způsoby a opakovali slovní zásobu předchozích lekcí. Nově jsme se seznámili se slovíčky vztahujícími se k Halloweenu, protože nás čeká příští středu velká společná anglická hra, ve které budou Opičáci pracovat ve smíšených družstvech s žáky ostatních tříd. Tato hra byla naplánována s posunem od skutečného data Halloweenu právě kvůli bruslení. Opičáci si mohou na příští anglický den přinést „strašidelné“ převleky.

Ve čtvrtek jsme se konečně sešli společně také ve škole. Protože skončil říjen, bylo potřeba se trochu ohlédnout a zhodnotit, co jsme se za tento měsíc naučili nového, co si nám jde a v čem si ještě nejsme úplně jistí. Myslím, že se tohoto úkolu, který nás odtěď bude čekat na konci každého měsíce, děti zhostily moc hezky. U většiny bylo vidět, že se opravdu snaží zhodnotit svoje znalosti a uvědomit si, co je potřeba ještě trochu procvičit.

Dále jsme si hodně povídali o rodině. O tom, jak může rodina vypadat, že každá je trochu jiná, ale pro každého z nás je moc důležitá. Naučili jsme se udělat rodokmen a  s tím jsme se dostali k našim předkům, díky kterým jsme dnes  tady:-)

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

 

 

sobota 03. listopad

Dobré ráno, dobrý den, dneska si to užijem!

  • Rarášci

Dny letí, jako když bičem práská! A už máme Dušičky.

S dětmi jsme vyzkoušely jógovou rozcvičku a odpočívání v pozici zajíce. O zajíci známe básničku a písničku. Zbývá jen nějakého potkat na poli při procházce. Nám se povedlo potkat krásnou volavku. Čím jsme šli blíž, tím dál se od nás držela:-).  Pak nás potkal nás červený traktůrek nebo to byl traktor Tom? Každopádně vezl trochu sena a v tom se tak dobře sedělo a skoro to vypadalo, že by se dalo i usnout. On jel totiž závratnou rychlostí pomalé chůze, svítilo sluníčko a hezky to houpalo… Jo a už jsem vám psali, že školkáči nám půjčili hernu? No, my jsme jim ji obsadili, protože byli dvě dopoledne pryč. Moc jsme si to užili, děkujeme.

Ale naši hernu máme taky rádi, proto v ní obvykle vyndáme a přemístíme všechno, co jde přemístit. Je to každý den spousta práce, tedy do doby než se ozve: „Všechny hračky ve školce, uklidíme ve chvilce…“Tak ta chvilka, to není chvilka. Ale trochu víc chvilek a pak to je hotovo.

Ve školce dospěláci ještě pořád sem tam něco vybalují a pak nám za odměnu zůstane spousta bezva materiálu. Na velký karton se vešla Míša a děti ji obkreslovaly a pak i další kamarády a byla to fuška, ale taky legrace.

Tak plynul den za dnem…zpíváme, cvičíme, vyrábíme. Tento týden to byly korunky a kouzelné hůlky. A dětem dá velkou práci papír nastřihnout, pozor, nastřihnout a ne ustřihnout!! A ony to zvládnou, tak pozor rodičové milí, schovávejte si nůžky! A pak taky je potřeba papír zatočit do ruličky, zalepit, utrhnout, zmačkat, zabrečet, že se to nepovedlo a všechno znovu :-)

Každý den si říkáme, jak se ten den jmenuje. A v pátek byl svátek všech Dušiček. Zapálili jsme si v ranním kroužku svíčku, kterou nejdřív všichni chtěli sfouknout a mockrát. Přece jen jsme raraši. Zapálili jsme svíčku a byli trošičku potichu a svítili jsme na cestu našim milým Dušičkám, co už s námi nejsou. Takový to byl ten týden. Plný!

Na fotky se můžete podívat tady

sobota 03. listopad

Dva dny u Mazáků

  • Škola

Dva dny a tolik práce… Bruslení, angličtina, autobus, dušičky, lovení podzimu… Ale pěkně popořádku. Ve středu proběhlo další bruslení Mazáků a hodina angličtiny, ve čtvrtek jsme pak společně vyrazili do přírody lovit podzim. Tolik nadšení z nalezeného brouka, listů, choroše, pavučiny – to jsme snad ani nečekali. Děti běhaly, lovily, zapisovaly. Po lese se ozývalo nadšené volání pokaždé, když někdo další našel něco, co ostatní dosud ne. Největší radostí pak bylo objevení hnízda v absolutním závěru naší vycházky.

Ve třídě jsme pak hledali způsoby, které se nám pomohou se vypořádat s prostředím autobusu. Jezdili jsme, počítali a překonávali nechuť se s prostředím potýkat. A to se povedlo! Ohromný kus odvedené práce byl odměněn radostí z pochopení.

Páteční den jsme věnovali vzpomínání na blízké. Ráno jsme začali společným kruhem u plápolajícího ohně a světlo v duších si přenesli i do tříd, kde jsme si zapálili svíčky vlastní. Atmosféra pro představování dalších životních příběhů rodin dětí byla ohromující. 

Ohromující bylo i nadšení, soustředění a naladění dětí v tomto krátkém týdnu.

Mrkněte na FOTKY.

sobota 03. listopad

Vzpomínky (9. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí voňavé. Zpíváme ve velikém kruhu píseň o stáří a mládí. Jak jsou si blízko. Svačíme na Dvorečku. Odměřujeme ingredience na perníkové těsto. Hladká mouka, cukr, rozpustit med. Vajíčko. Těsto voní, necháváme ho uležet v chladu. Vyrábíme dárek pro Markétu – veliký, čtvercový šátek, pokreslený a pozlacený. Někdo kreslí víc, jiný míň. Podepisujeme se otiskem dlaně. Dočetli jsme Medvídka Pů. Čteme o Anně a Aničce. Odpoledne těsto válíme přes sáček, dost lepí. Vykrajujeme velké a malé lebky, i s očima. Pečou se rychle a nafukují se, někdy se v troubě spojí. V teple jurty jsme přečkali celý den.

Úterý slunečné. Z východu přišel letní závan. Svačíme ve vysokém roští. Horolezíme na žulových kamenech. Poznáváme křemen, živec a slídu. Někdo za drahé peníze domestikuje náš les. Dlažební kostky, odpadkové koše. Pro koho? My to nepotřebujeme a v lese už léta skoro nikoho jiného nepotkáváme. Paspartujeme portréty našich vzdálených blízkých. Plníme květináče hlínou. Sklízíme starou výzdobu. Snažíme se opravit kopeček za skluzavkou. Smíme na to použít jen hlínu z podzemní pece. Stavíme převysokou věž z Kaply. Navlékáme papírové lebky skrz oční důlky. Čteme knihu od spisovatelky Habrové. A taky Nádherné úterý.

Ve středu jsme od samého rána lepili, vázali, střihali a zdobili celý Dvoreček. Zpívali jsme si k tomu slavnostní písničky, připravovali překvapení pro naši rozmilou Markétku. Při odpočívání  jsme se naladili na slavnost příběhem Návštěva malé smrti. A pak už vypukl rej kostlivců jako v dalekém Mexiku. Těší nás, že jste s námi slavili a loučili se a děkujeme Monice V. za krásné fotky.

Ve čtvrtek se ráno z mlhy nořily barevné květy a Dvoreček byl celý tajemný. Rozdělali jsme si oheň, vzpomínali na slavnost a pálili ozdoby, které už dosloužily. Ve velkém kruhu kolem ohniště jsme si povídali o svatých, které známe. Přivítali jsme v Habroví Andreu, která nás od teď bude provázet čtvrtky, a nového kamaráda Adámka. Po svačině jsme vyběhli do lesa a zastavili jsme se u nové oplocenky na místě loučení s předškoláky. Chrání malé doubky vysazené loni a možná k nim přibudou ještě letošní.
 
V pátek jsme se sešli na nádraží. Ranní kruh proběhl v parku. Představili jsme se novému kamarádu Adamovi. S plnými žaludky jsme vyrazili na hřbitov při kostelu sv. Mořice. Při verších Jana Nerudy jsme zapalovali svíčky a četli nápisy na náhrobcích. Obešli jsme kostel, novou márnici a dali jsme za pravdu nápisu na jednom ze smrků: RADUJME SE. V poklidném zadumání jsme opustili cinter. Cesta do lesa se z řevnického náměstí zdála dlouhá a prodírání lesem na Burešovu stezku namáhavé. Ne tak pro bratry a sestry legionáře, na které jsme si hráli. Po obědě na Dvorečku jsme se rozloučili s paní Helenou, která nám vydávala jídlo a uklízela. Bere si do péče svou nemocnou maminku. Rozebrali jsme oltář, svěsili opršenou výzdobu, rozloučili se a rozešli do svých rodin.
 

pátek 02. listopad

Brouci po podzimních prázdninách

  • Škola

Týden po podzimních prázdninách byl krátký. Jen tři dny. Ale zato jsme si ho náramně užili. Děti byly odpočaté, usměvavé a spokojené. Zvládly středeční angličtinu, bruslení. Ve čtvrtek jsme se věnovali slovním druhům. Děti do penálu dostaly pomůcku na jejich určování. V matematice proběhlo opakování zlomků a jejich zápis. Přidali jsme první pokusy o jejich sčítání.  Poslední blok jsme využili k lovení podzimu. Našli jsme listy, ořechy, brouky a užili si podzimního dne. V pátek jsme si ráno u zapáleného ohně o dušičkách zavzpomínali jsme na ty, kdo už nejsou mezi námi na světě, ale zůstávají v našich srdcích. Vrátili jsme se k tématu vzniku Československé republiky. Udělali jsme si pořádek v našich pracovních krabicích a poskládali všechny pracovní listy do portfolií. 

Brouci po prázdninách

pátek 02. listopad

Listopad vplul k Prďákům

  • Škola

……Že listopad vplul, je dost výstižné, protože jsme se věnovali ve zkráceném týdnu po Podzimních prázdninách hlavně vodě v krajině. Seznamovali jsme se s různými vodními ekosystémy, které se v krajině objevují (od pramene až po oceány), vysvětlovali si pojmy přehrada, hráz, jez a jejich funkce. Zjišťovali jsme, které vodní ekosystémy vytvořil člověk a které příroda, i jak poznáme stojatou a tekoucí vodu. K tomu nám skvěle sloužilo učení u Berounky. V pátek jsme pak navštíli Národní zemědělské muzeum, kde je nová expozice Voda v krajině. Bylo to skvělé! Zkoušet roztočit vodní vír, abychom zjistili, jakou sílu voda má, zkoušet na interaktivní tabuli, kolik vody za den spotřebujeme, nebo zjišťovat, jaký vliv má druh orby na erozi půdy, nás fakt bavilo. Ála na nás byla moc hrdá, protože jsme všechny otázky od lektorky uměli zodpovědět! V matematice jsme toho moc nestihli, vlastně jsme jen opakovali. V českém jazyce jsme se seznámili s pojmy úvod, stať a závěr. Zkoušeli jsme na známých pohádkách pochopit, co tyto pojmy znamenají, a jak se text člení. Sami jsme začali psát text na zadané téma, aby tyto části obsahoval. Na něm budeme ještě pracovat v příštím týdnu. A nezapomněli jsme vydlabat pár dýní.

V angličtině jsme si osvěžili počítání do sta a zahráli si bingo. Nově jsme se věnovali řadovým číslovkám 1 .- 4. a zapisovali správné datum a den v týdnu v časové ose Yesterday - today – tomorrow. Bylo to trochu náročnější, protože bylo potřeba kombinovat více údajů. Naučili jsme se také časovou předložku on a tvořili věty s informací, co děláme v pondělí, úterý atd ( On Monday I play table tennis….) Odpočinuli jsme si pak při opakování a prohlubování slovní zásoby k tématu Helloween, který sice proběhl již 31. října, ale příští středu nás v druhém bloku čeká společně s ostatními třídami velká helloweenská hra, na kterou si i Prďáci mohou přinést kostýmy. (Tento týden by se to všem křížilo s bruslením).

S Heather Prďáci nadále pilovali druhy jídel a bravurně je vyhledávali v osmisměrce.

Koukněte na fotky

 

 

pátek 02. listopad

Angličtina – Brouci – 31. 10. 2018

  • Škola

Byli jsme spojeni a po radostném bruslení jsme se zabývali opakováním měsíců, dnů v týdnu. (viz materiály)
 
Prošli jsme si návod na Fidget Spinners – tudíž by každý měl být schopen říci co to Fidget Spinner je a z jakých materiálů.
 
Navíc jsme si přečetli povídku Halloween : A fictional story – prosím pročtěte s dětmi. Nejde o pochopení každého slova, ale hlavních myšlenek.
 
Milena:
Děti měly připravená cvičení v třech různých úrovních obtížnosti na nepravidelný tvar podstatných v množném čísle, tj. pravidlo mění se celé slovo (person – people, foot – feet, child – children, mouse – mice), plus pravidlo nemění se vůbec nic (moose – moose, sheep – sheep, shrimp – shrimp, deer – deer). Také pracovaly s úryvkem z pohádky o drakovi, ve kterém hledaly všechna podstatná jména v množném čísle a následně tato slova dělily do kategorií dle koncovek (pomáhaly drakovi rozdělit poklad :-) ). V sešitech si děti dokončily individuální práci na procvičování- slovní zásoba (měsíce, roční období, tvary), hádanky, otázky, doplňovačky – dle toho, co kdo potřebuje posílit. A samozřejmě nechyběl článek na čtení s porozuměním.

 

31. stránka z celkem 141« První...1020...2930313233...405060...Poslední »