Aktuality

neděle 10. únor

Radovánky (22. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Od vlaku ve třech. Těžko projet sněhem Kejnskou. Hromadíme vozidla-boby, lopaty, pytle. Utíkáme k vodě. Vyhýbáme se ledu a kroužíme na sněhu. Probíráme kolena, lokty. Házíme si koulí. Pro někoho lehké, pro jiného nesplnitelné. Po svačině můžem sáňkovat! Nahoru vede modrá lanovka. Stavíme iglú pro jednu ruku. Hradby pro sněhovou královnu. Čtem o mlýnku co mele sůl, ze které je moře slané.
 
Úterý. Jako by to bylo včera! Spousta vlakáčů. U viaduktu sněhová královna rozbila 
zrcadlo, tak se v něj proměnil jeden z průvodců. Pak kolem nás nízkým letem proletěla poštolka s těžkým úlovkem. Zas boby a lopaty a pytle. Zas k viaduktu, dál od ledu a na kopec za mostem. Kde je široký břeh a předlouhý dojezd k řece. Stavíme ze sněhu zubaté hradby sloní farmy. Koulíme sněhuláky. Žonglujeme se sněhem. Soutěžíme, kdo dojede dál. Odpoledne vyrábíme zmrzlinu. Spotřebujem na to kopec soli.
 
Středu jsme strávili s bystrým lišákem Leošem v sálech a saloncích naleštěného Rudolfina. Představte si, že Leoš v každém slově slyšel hudbu! Jeho Bystrouška sice zahyne, ale zanechá na světě kupu bystrých liščátek. Moc se nám to líbilo a projevily se i rozené operní talenty! 
 
Ve čtvrtek jsme prohnali boby a lopaťáky po svazích kolem Dvorečka a taky jsme se trochu sjeli cukrem z narozeninových dortů. Dvě oslavy v jeden den! Jsme rádi, že jste na světě, kamarádi. A taky že vaše maminky tak dobře pečou :)
 
Pátek je na náledí. Kloužem po cyklostezce k sokolovně. Hrajem kolíčkovanou, cvičíme, hrajem na rybičky. Válíme sudy, lezeme po čtyřech. Odpoledne vyrábíme opét zmrzlinu. Čteme z Pohádkového dědečka.
 

neděle 10. únor

Duhulák (22. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Sněhová peřina, pořádně jsme si ji užili. Společné rozhodnutí stávit dopoledne na zasněžené louce jsme naplnili beze zbytku. 2 hodiny sněhových radovánek až se nám nechtělo na oběd. Nikomu nevadilo, že je až po uši od sněhu. Cestou jsme nacházeli v čerstvém sněhu stopy zvířat. Nejvíce nás zaujaly otisky koňských kopyt, které vypadaly v našich rukou jako obří zkameněliny. V teplé jurtě jsme se usušili, naobědvali a odpočinuli si.
 
Úterý. Sněhová peřina 2. I tento den pokračujeme ve sněhohrátkách. Nejdříve jsme se nasvačili a užili si tepla v jurtě, i když zase taková zima nebyla, ale potom jsme mohli vyrazit bobovat a objevovat kopec u Berounky, kde jsme se potkali s habrováčkama. Před obědem jsme si povídali o tom, co kdo snídá. Pak nám Anežka rozdala obědy. Všichni byli rádi za teplou polévku. Pak jsme odpočívali u poslední kapitoly Pinocchia. 
 
Ve středu jsme se rozdělili na dvě části. Malíčci si užili den s Domčou v jurtě. Dali jsme si svačinku u kamen, pohráli si s kostkama, zazpívali jsme si masopustní písničku o Káče spolu s hudebními nástroji. Snažili jsme se držet rytmus písně. Pak jsme vyrazili dát zeleninovou svačinku králíkům a morčátku a s ježdíkama/lopatama/kluzákama jsme šli řádit do sněhu. Sníh byl bezva! Krom toho, že jsme ho z lesa trochu ujedli, tak jsme z něj vyráběli koule, chodili za sebou ve vyšlapaném bludišti a zkoušeli pomocí kluzákových obtisků natiskat první písmeno našeho jména. Po obědě jsme si četli Pohrátky, kde byla zmínka o řece Vltavě, a tak jsme si k odpočívání pustili Vltavu od pana Bedřicha Smetany. Vyhodnotili jsme, že se mu povedla ;-)  Starší děti se vypravily s habráčky do Rudolfina na představení Bystrý lišák Leoš. 

Ve čtvrtek jsme se sešli na nádraží a vyrazili směrem k ZuŠce, kde jsme posbírali zbytek kamarádů a šli tvořit z hlíny. Dnes jsme tvořili houby všeho druhu. Jedlé hříbky a bedly i muchomůrky a jiné jedůvky. Cestou do jurty jsme si užívali řádění ve sněhu a parádně nám vyhládlo!

 V pátek jsme si stále ještě užívali sněhovou nadílku a také sluníčko. Bobovali jsme na cestě v lese, jezdilo nám to krásně rychle. Pak jsme si ještě užívali dvoreček. Postavili jsme sěhuláka a pak más napadlo, že bychom ho mohli pomalovat. A tak jsme z něj udělali duhového sněhuláka- duhováka- duhuláka, který zářil všemi barvami.

Foto ZDE

neděle 10. únor

Pohádka, Masopust a spousta sněhu

  • Školka

Nejhezčí, co jsme tento týden prožili byly hrátky na sněhu – to se musí nechat. Děti nadšeně vymýšlely nové a nové hry, dokázaly se celé dopoledne vzájemně vozit na bobech, stavět sněhuláky, kutat ve sněhu a tvořit malé stavby, koulovat se! Na naší zahradě nebylo bahno :-) , takže zábava to byla opravdu výborná a zima přímo ladovská.

V pondělí k nám dorazilo divadélko se Zimní pohádkou, protkanou písničkami. Děti reagovaly velmi hezky, od dospělých se ozývalo, že občas nestihly sledovat linku příběhu…bohužel nemohlo být tlumočeno, jak jsme slibovali, ale i tak to byl hezký zážitek. A navíc se k nám přidaly děti ze školky Beránek a třída z naší školy. 

Úterý jsem zahájili povídaním o Masopustu. Co to je vůbec za období roku, jestli se v tomto období jí maso nebo nejí a kdy to všechno skončí. Také co je Popeleční středa a kolik dní pak zbývá do Velikonoc. A jak jinak dobře dětem svátek přiblížit než na vlastní kůži. Takže jsme hráli „Skákala bába reksum kandr cinka bzinka přes rybník, skákal za ní reksum kandr cinka bzinka kominík…“ atd. Holky byly báby, kluci kominíci a pro úspěch jsme si to zahráli hned pětkrát. Řekli jsme se masopustní rozpočítávadlo a básničku. No a nemohla chybět oblíbená hra „bum do hrnce“, oblíbená tak, že jsme ji hráli pak ještě venku a ve středu taky. Ono totiž když se zavázanýma očima konečně ten hrnec najdete a bouchnete do něj vařečkou, čeká pod ním malé sladké překvapení :-)

A do konce týdne jsme ještě krásně oslavili Šarlotky 6.narozeniny, každý v kroužku přál něco jiného a pak jsme si také povídali o tom, jak důležité a hezké je zkusit přát něco opravdu od srdce a takového, co by toho druhého potěšilo. A ve víru tance si to ta mladá dáma dokázala jaksepatří užít!

Na fotky se podívejte ZDE

a na fotky ze 4.multikulturního dne, kdy jsme ve čtvrtek zavítali do Ameriky se podívejte ZDE

neděle 10. únor

Ledový týden u Brouků

  • Škola

Únor bílý, pole sílí. Začátek února ve škole Jeden strom byl opravdu bílý a my si to pořádně užili. Brouci využili toho, že nám napadlo dost sněhu na to, abychom se mohli učit matematiku venku. V pondělí jsme stavěli města ze sněhu. Podmínky byly jasné – postavit ohraničené město, kde bude alespoň jeden kvádr, jedna krychle a jeden jehlan. Spolupráce ve skupinách se Broukům dařila a tak vznikla čtyři různá města. Ve výtvarné výchově pak zkoušeli malovat voskovkami s pomocí žehličky :-) . V českém jazyce jsme se intenzivně věnovali slovesům, jejich časování, skloňování a slovesným způsobům. V matematice jsme se vrátili k tématu zlomků, začali jsme je převádět na desetinná čísla. Zkoušeli jsme to jak na číselné ose, tak na modelu tyče i koláče. Nezapomněli jsme ani na ranní zpívání a meditaci. 

Ledová města

sobota 09. únor

Raraší týden na sněhu

  • Rarášci

Vítejte na jízdě dalším týdnem. Jízda to byla doslovná, boby na naší zahradě nezahálely ani vteřinu. Rarášci se o ně „střídali“ se Školkáčema i mezi sebou. Předpověď počasí zněla jasně – teplota stoupá a tím pádem zněl jasně i náš úkol – ven, ven, ven! V pondělí jsme zůstávali venku hned, jak všichni přicházeli. Jednak byla spousta skvělého sněhu a za druhé nás od desíti čekalo divadlo. Na divadlo přišla i jedna třída ze školy a naši spřátelení Beránci. Tolik lidí ve školce už vůbec nevyvede Rarášky z míry! Divadlo bylo zimní, zasněžené a děti moc bavilo.

V úterý jsme si všimli, že nám začalo období holky s holkama, kluci s klukama. Nebude dlouho trvat a samozřejmě se nám obě partičky prolínají. Je však víc her, kdy si všimneme, že vpravo jsou všichni kluci, skáčou na pytel a mají tam zařízenou garáž pod postelí. A na druhé straně si holčičky čtou nebo přebalujeme miminko. A jasně, že se pak holky přidají a skákají. Kluci úplně nepřebalují, ale vymyslí jízdu s kočárkem.

Ve středu už nám zamrzla klouzačka, konečně!! Do té doby se totiž děti trochu namáčely v ledové tříšti. Takže jestli vám teď děti doma sem tam modrají, víte od čeho to je. Starší se zvládnou i sklouznout, ale většinou je to – krok, bum, smích, vstát, bum a po čtyřech vpřed. A tak to bylo i ve čtvrtek, po kroužku, malém cvičení a  svačině jsme šupajdili ven. Děti teď moc baví jedna logopedická říkačka a chtějí ji každý den, stejně jako je ještě neopustil vlak motorák. A mámo, táto, v komoře je myš. Tu bychom už mohly směle prohlásit za Raraší hymnu.

No a pátek… to byla velká pohoda v malém počtu. Hráli jsme si, zpívali, zase se klouzali… Bylo ale i trochu práce – Růženka už potřebovala svůj skromný příbytek vyčistit a k tomu dostala i pořádnou dávku mazlení.

 

Na fotky a veselé video našich šašků se můžete podívat tady

sobota 09. únor

Mazáci ve víru národů

  • Škola

Máme za sebou další naplněný týden. Hned v jeho úvodu jsme navštívili operní představení Prodaná nevěsta. Představení bylo velmi povedené, krásně upravené tak, aby i ty nejmenší děti příběhu porozuměli. Ještě musíme navštívit více představení, abychom naše uši opernímu zpěvu vycvičili. Během celého týdne se v naší škole pohybovali cizí lidé, rodiče budoucích prvňáčků, a dívali se, jak to u nás během vyučování vypadá. Někdy to bylo náročné na naše soustředění, ale zvládli jsme to. Pokročili jsme v češtině i matematice, cvičili jsme a téměř každý den zpívali, ale nejvíc času jsme věnovali našim prezentacím o různých zemích a národnostech. Už například víme, že Finové jsou hodně otužilí, Italové společenští a výbušní, jak se oblékají Beduíni v Egyptě, že v  Portugalsku v zimě hodně prší, v Austrálii můžeme potkat Aboridžince, přemýšleli jsme, zda mají v Mexiku sníh a proč že to v tom Holandsku jezdí tolik na kole? Hodně jsme mluvili o našich sousedech Slovácích a zkoušeli jsme překládat některá slovenská slovíčka. No co vám budeme povídat, bylo to hodně zajímavých informací a těšíme se, co dalšího se naučíme při dalších prezentacích v příštím týdnu. Jo a taky jsme si třídu vybavili novými háčky na batohy, to bylo pane pracovní vyučování. Měřili jsme, značili, rozmýšleli z estetického hlediska a šroubovat akušroubovákem vůbec není tak jednoduché :)

Podívejte se na FOTKY

pátek 08. únor

Únor bílý, pole sílí a Prďáci také

  • Škola

V prvním únorovém týdnu se Prďáci přehouply do II. pololetí tématy vyjmenovaných slov po P, určování a poznávání slovních druhů,  v matematice výpočtům se závorkami a jednotkám délky a váhy. Zkoušeli jsme vážit sebe i cokoli  dalšího kolem sebe, měřili jsme se vzájemně. Zkoušeli převody mezi centimetry, milimetry a metry, kilogramy a gramy. V pondělí jsme navštívili divadlo  v naší školce s představením Zimní královna. Velkou radost nám udělala nová podlaha a okna ve třídě, tak jsme stihli také uklízet. A dál jsme pokračovali v relaxacích a meditacích. A mysleli jsme na Míšu, která byla na operaci s očima. 

Ve čtvrtek jsme se v angličtině pustili do 4. lekce, jejímž tématem jsou potraviny a nakupování. Většinu slovíček již pasivně známe, tak  musíme zdokonalit jen jejich správné hláskování a zápis. Nově jsme si pověděli o pravidlech používání neurčitého členu a /an. (a  cake / an ice – cream). Příště se dáme již do výroby „zboží“ a prodeje v obchůdkách. Při dokončování 3. lekce jsme si vyzkoušeli psaní e – mailu kamarádovi. Ukázalo se, že slovní zásobu sice zvládáme celkem s přehledem, ale že nám stále dělá problém správné dosazování do vět, a to i typu It is… It. isn´t. Inu opakování - matka moudrosti!

Koukněte na fotky

pátek 08. únor

Cvičení Opičáci

  • Škola

Tento týden jsme měli ve třídě každý den několik návštěv. Byl druhý týden otevřeného vyučování, mohli se k nám tedy přijít podívat rodiče a děti, které chtějí v příštích letech navštěvovat naši školu. Občas, když se ve třídě sešlo více rodin, jsme si připadali jako na výstavě:-) Někdy to pro nás bylo náročné. Soustředit se při tolika lidech ve třídě, které neznáme. Ale nakonec jsme to zvládli a během týdne jsme udělali velký kus práce. Začali jsme novou písanku a s tím tedy psaní malých písmenek. Seznámili jsme se s s písmenky Ď,Ť,Ň a naučili jsme se číst slabiky dě, tě, ně a di, ti, ni. 

V matematice jsme se seznámili s novým prostředím „Autobus“. Aby nám bylo vše jasné, celý týden jsme si na něj hráli. Ve čtvrtek už se nám povedlo trochu i počítat pohyb cestujících během jízdy. Dál jsme krokovali o sto šest a trochu jsme si prodloužili krokovací pás.

Při prvouce jsme si ve třídě vytvořili laboratoř. Zkoumali jsme různé vlastnosti materiálů. Teď už bychom si hravě poradili s otázkou, jak zjistit, co je měkčí, nebo jaký materiál nepropustí ani kapku vody. 

Ve čtvrtek jsme se opět společně ponořili do angličtiny. Nejprve jsme pořádně opakovali to, co už jsme se naučili, takže poslechový diktát, prověřující znalost slovíček třetí lekce, byl pak skoro pro všechny „brnkačka“. Nově jsme si popovídali o vyučování v anglických školách a téma „At school“ si rozšířili o nová slovíčka . (a school, a classroom, a teacher, a chair, a table, a lunch box). Pracovali jsme svědomitě, a proto jsme se ve třetím bloku odměnili výrobou „káči“, tedy jak se dnes říká Spinneru, na kterém jsme si ještě procvičili barvy. Příště se ještě vrátíme k počítání a pak se vrhneme konečně na čtvrtou lekci.

Během celého týdne jsme se scházeli s Mazáky a zpívali jsme. Také jsme se pokusili dělat zvukový(později i pohybový) doprovod k vyprávěnému příběhu. 

Po příchodu do tělocvičny jsme hned vedle dveří našli bednu plnou švihadel. Neodolali jsme a hned jsme je museli vyzkoušet. Kotrmelce nám totiž neutečou, že?:-)

Na fotky se můžete podívat zde.

pátek 08. únor

Angličtina u Brouků 6.2.

  • Škola

Tentokrát se třída Brouků na angličtině proměnila v rádiovou stanici. Vysílali jsme živě narozeninovou show neboli The Birthday Show. Polovina dětí se proměnila v moderátory a druhá půlka si do živého vysílání zavolala o písničku na přání pro svého sourozence k narozeninám. Měli jsme možnost slyšet skvělé rozhovory s velmi talentovanými moderátory a nebojácnými volajícími. Děti následně hlasovaly, které živé vysílání dopadlo nejlépe. Oceňovala se nejen originalita vstupů, ale také odvaha a snaha. Vítězové sklidili veliký aplaus.

Také jsme se stihli věnovat opakování, děti psaly diktát a opakovací test zaměřený na porozumění , který zvládly velice dobře (většina dětí má opravené testy v sešitech).

Slovní zásoba se točila kolem dnů v týdnu, zaměřili jsme se na složitější otázky z kalendáře, např.: What day is you birthday this year? What day is January 26th? Which months have 5 Tuesdays and 5 Wednesdays? What date is the third Tuesday of the fifth month?

Všechny děti by měly umět odpovědět na otázky: How many days are in a week, a month and a year? What date/day is it today? When is your birthday?

Jak jsme si užili živé vysílání, se můžete podívat zde.

neděle 03. únor

Voda a Oheň (21. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Cestou od vlaku na Dvoreček zažijeme strhující dobrodružství s únikem plynu. V Kejnské ulici poblíž kapličky HUP unikaly z kaluže bublinky. Budeme to místo pozorovat. Na Dvorku jsme vespolek zapěli masopustní píseň. Do lesa jsme vyběhli na běžkách, lyžích a snoubordech. Kótu 369 jsme dobyli s úsměvem, přes který jsme si podávali ruce. Tančíme mezi kládami. Stavíme příbytky. Sestupujem po spádnici. Po obědě pracujem se Zápichníky.

V úterý jdeme k Berounce. Bruslíme na mělké laguně. Pod ledem je bláto nebo po kotníky vody. Dál nesmíme. Máme to zakázaný. Bylo by to nebezpečný. Hrajeme curling. Posíláme kusy ledu až do volné vody. Led zvoní jak v pohádce o ledové královně. Lámeme led. Stavíme ledový domek. Bruslíme. Je to bezva! V jurtě přebíráme semínka a patláme sádlová krmítka.

Ve středu jsme zrána zatančili kolem ohniště, pozdravili se se Stodoláčky a pak se naše cesty rozdělily. Pověsili jsme ptáčkům do větví sádlové dobrůtky se zrním a budeme pozorovat z jurty, jak si pochutnávají. Vyběhli jsme s pilkami na habrové větve tak akorát dlouhé a tlusté a budeme z nich vyrábět .. to uvidíte.

 Čtvrtek výletní. Místo keramiky jsme putovali roklinami, cestou Burešovkou. Potkali jsme v lese opravdového pošťáka! A taky spoustu kamarádů z lesní školky Země. Předtím jsme si ještě pořádně zadováděli na řevnickém hřišti. Po odpočívání byla jurta plná křídel a ptačích zobáčků, obrázky ožily.
 
Pátek. Stoupáme po dračím hřbetu za drakem. Z lesa stoupá hustý dým. Na místě zajistíme čtveřici dřevařů. Žádného draka. Ale pracují jak draci, včetně jedné ženy. Bojují s kůrovcem, proto pálí na místě. Mají nahlášeno, to jsme zjistili už cestou od vlaku zavoláním na 150. Burešovkou zpět, kluci se kočkují, až se ze svahu kutálí. Oběd. Odpočinek, školačky čtou, vypráví. Prorážíme zátky, vyrábíme sušák. Pojídáme placičky a mufiny. Pa.
 

 

31. stránka z celkem 153« První...1020...2930313233...405060...Poslední »