Aktuality

pátek 01. červen

Svítí, svítí slunce nad hlavou…. :)

  • Rarášci

Květen skončil a je před námi poslední společný měsíc v tomto školním roce. A jak jsme  si ten závěrečný květnový týden užili? Slunce nám svítilo nad hlavou, my odhazovali přebytečné svršky a užívali si vodní hrátky v plném proudu. Nejdříve větší procházkou k řece Berounce, protože přeci musíme trénovat, abychom ten výlet na Černošickou vyhlídku zvládli. Někteří z nás už se nemohou dočkat, že Beníku :) (pozn. autora: Každodenní dotaz – „Dneska už jdeme na tu horu? A  kdy půjdeme na tu horu?“) Když už jsme se dostatečně nabažili vodních hrátek, které nám řeka naskýtá, vrátili jsme se zase zpět k nám na zahradu, kde kromě vody můžeme skočit na trampolínu, postavit písečný hrad, pohoupat se (nechat se houpat) či sklouznout na klouzačce. A když už je přeci jen nesnesitelné vedro, svršky létají vzduchem a společně s botami se povalují v rozličných koutek zahrady. Nezapomínáme také pořádně zpívat a opakovat písničky a básničky na naše závěrečné setkání u Rarášků. A aby to nebyla nuda, vytáhneme padák, Edu, balónky a všechno a všechny pohoupeme, pod padák se schováme a hrajeme si o sto šest. To se dělá samo, když máte školku dva dny jenom pro sebe, protože školkáči zase někde poletují nebo stojí ve vlakové výluce :D To pak je i prostor si pořádně zařádit a oslavit ten náš svátek. No ano, NÁŠ.  Protože každý jsme něčí dítě. A jak říká Danielka: „Někdo malé a někdo velké!“ Takže vše nej, ať je nám hej! :)  

 

Na fotky se můžete podívat zde

středa 30. květen

English Wednesday Brouci 30.5.

  • Škola

English lesson update Katerina´s group:

Celá anglická středa byl v rytmu přítomného čas průběhového. Procvičovali jsme různými formami a zjištovali jaká jsou gramatická pravidla.

Ve 3. bloku jsme si udělali Hit Parádu. Koukněte na dokumenty viz email. Příští týden po škole v přírodě si napíšeme testík.  (viz email).

 

English lesson update Milena’s group:

We started with mini tests focused on pronouns, nouns and indefinite articles. You can find the tests in kids‘ binders. We did some more grammar – we practiced simple present tense: “I work. I don´t work. Do I work? Yes, I do. No, I don´t“. We started off with some simpler sentences and gradually added some more complicated ones. Kids then tried to make questions using the verb „to do“ as an auxiliary verb in simple present tense e.g. „What do you do for living? Do you know her? Where do you want to go? What time does your train arrive?“ To make it little bit easier kids also made questions using verb „to be“: „Where is my coat? What time is it? What is your phone number?“ etc.

In the second block, we practiced synonyms of adjectives. We found many synonyms for often used adjectives e.g. big, small, hot, cold, fast, hungry, angry, happy etc. Kids also completed sentences using different synonyms for „great“ („my dad is a good cook, I am excellent at ballet, my best friend is a cool person…“). We continued our work on the topic „My family“. Kids picked one family member about whom they tried to say couple of sentences. We also practiced recently learned words.

 In the last block, we first read a crazy fairytale and then kids read a book on their own (and some also finished their assignments).

neděle 27. květen

Luční kvítí, říční lázně, houpajdo grando, datlíci a (37.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se vypravili k řece. Na travnatém břehu pod vrbami jsme posvačili a naučili se poznat nové planě rostoucí byliny(Kerblík, Pilát lékařský, Jetel luční, Svízel přítula). Pošplhali jsme si na našem lezecím stromě a došli jsme až k vodním tůňkám. Natáhli jsme si lano a brodili se řekou. Osvěženi a vyhřátí sluncem se vraceli do školky.

V úterý jsme vyrazili za doprovodu slunce k řece. Nacházeli jsme muše, zajímavé kameny, pozorovali malé rybky, brodili se přes řekuk ostrůvku a chladili si nožky (někdo i trochu zadek :-D ). Opodál jsme si všimli malíře, a tak jsme při odchodu šli zjistit, co maluje. Maloval krajinu řeky i s ostrůvkem, jen děti na ostrůvku nezachytil, protože prý byli jako mravenečci :-)

Ve středu jsme vyrazili ke psím hrobům. Mezi stromy jsme natáhli hamaku, takže jsme mohli na ní dovádět a zároveň si i odpočinout po náročném výšlapu. Dopoledne jsme měli zpestřené pátráním po Elsičky lišce – pátrání se zdařilo, „zaběhla“ se do lesa pod námi.

Čtvrtek byl ve znamení ptáků. Šli jsme obhlédnout strakapoudovo hnízdo, ale tentokrát bez úspěchu. Strakapoud se nám neukázal. Posadili jsme se v lese na mech. Povídali si o našich datlovitých ptácích a prohlíželi jejich fotky(Datel černý, Strakapoud,  Datlík tříprstý, Žluna zelená). Poznali jsme jak bydlí, jak si staví hnízda, jak se stravují, jaký je rozdíl v jejich létání a jak rozpoznat samce od samičky.  

V pátek ráno nás na Dvorečku přivítal déšť, a tak jsme si chvilku hráli v jurtě. Stavěli jsme domečky z matrací a kreslili u stolečku. Po svačince jsme si zařádili na opičí dráze ze židlí a matrací. Pak jsme se už ale těšili ven, a tak šupky dupky do holinek a pláštěnek. Šli jsme se podívat k Berounce, ta totiž po dešti pěkně zdivočela a zmohutněla. Povídali jsme si o dešti, proč je pro přírodu důležitý, a také pozorovali rychlou a divokou vodu. Sbírali jsme rozkvetlé bezinky a pár skřítků si udělalo lopuchové kloboučky.

Foto z tohoto týdne si můžete prohlédnout ZDE

sobota 26. květen

Les je náš domov (37. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí ve znamení mravenců. Ráno se cestou od vlaku na mraveništi zjevili okřídlení mravenci. Ta tam je mrtvá žába, která zírala in memoriam jako chrlič z mravenčí katedrály. Kdesi hluboko je pohřebiště mravenců. Ale Mládkovi mravenci v kredenci nás opět rozveselili. Třídit odpad už umíme. Dnes jsme se ale třídili my. Z jednoho a pak i ze dvou hledisek. Třeba kdo má kraťasy a čepici? Moc nás to baví. Ještě odpoledne jsme třídili klacíky. A kus předškolního zápisníku.
 
Úterý je pracovní. Od božího rána. Milé ráno na Dvorečku až do svačiny. Kreslíme si, motáme, zatloukáme. Výpravou k hnízdu a dál až k vývratům. Hrajem na Hvězdné války. Vznášíme se na Hvězdě smrti. Někdo už má z vývratu 3+1. Slavíme narozeniny, polykáme mufiny, některé dietní, pro naše alergické kamarády. Pozorné, děkujem. 
 
Ve středu jsme posvačili ve velkém chumlu spolu s dětmi Země, sdíleli jsme plácek u ohniště i fotbalový míč :) Táhlo nás to pak do doupátek, která si zabydlujeme ve stráni, vyholené polomem. Po obědě jsme zpívali Indiánskou, o svobodném letu a touze běžet tryskem, a trochu jsme filozofovali.
 
Ve čtvrtek opět vyrážíme zútulňovat naše lesní kořenové domečky. Cestou jsme našli živého ptáčka na zemi, asi vypadl z hnízda, o kus dál bylo i vajíčko. Probrali jsme, co sním a dali šanci mamince, aby ho sama zachránila, což se jí snad povedlo, protože ptáček tam na zpáteční cestě už nebyl. Před obědem nám pošta dovezla nové pracovní nástroje na pískoviště a farmu, odpoledne jsme pak dělali pokus s gravitací a točícím se kýblem plným vody.
 
Páteční ráno jsme strávili v jurtě, pomalovali na stole celý papír a když jsme dojedli svačinu, akorát pršet přestalo a my mohli s lukem a šípy vyrazit do lesa. Kdo zrovna nestřílel hrál na slepou bábu nebo pomáhal „tkát“ náš lesní koberec. Před oběd nám už dokonce vyšlo sluníčko! A naučili jsme se písničku: „Hlava, ramena, kolena, palce…“ a umíme jí už celkem rychle zazpívat! Při odpočinku jsme se pak začetli do dlouhé a napínavé pohádky o liškách, že se nám skoro ani vstávat nechtělo.
 
Na fotografie z celého týdne se můžete podívat ZDE
 
2018-05-26-20-10-03
 
 

pátek 25. květen

Řemesla u Brouků

  • Škola

V pondělí se Brouci vydali do školky Jednoho stromu seznámit se s dalším řemeslem. Tentokrát kovářským. Sympatická kovářka Martina si s dětmi zazpívala i ukovala. Děti si mohly vybrat, zda budou kovat náramek či nůž. Strefit se, dát správnou ránu i šlapat na dmychadlo chtělo opravdu trochu cviku. Tím práce teprve začala, trpělivost přináší růže i krásný opracovaný nůž či náramek. A tak se ukázalo, kdo si vyhrál a kdo má trpělivosti méně. Kromě nože bylo také třeba vyrobit si na něj pochvu, tak kluci vypalovali do bezové větvičky své znaky. Jak jsme si říkali u výhně, tak v kovárně se potkávají všechny živly. My se v úterý vrátili k tématu vzduch. Vyzkoušeli jsme si pár pokusů. Zda oxiduje jablko, co se stane s vodou na talířku, když dáme na svíčku zapálenou uprostřed sklenici. V dalších budeme pokračovat v následujících dnech. 

Ve čtvrtek jsme se vydali za hudbou na ZUŠ Open, kde jsme mohli slyšet různé hudební nástroje jako saxofon, klarinet, flétnu. lesní roh, kytaru, tahací harmoniku a klavír. Společně jsme si zazpívali Já jsem muzikant. V tom počtu už to zní. Hudba nás provází i ve škole – písničku Chrpa se učíme jako kánon. 

V matematice jsme se věnovali dělení se zbytkem a geometrii. Rukama nám prošli sítě krychlí a různých dalších těles. V českém jazyce se věnujeme již jen opakování všeho naučeného za celý rok. A že toho je… 

Na konec roku se k nám připojil i nový spolužák – nový jen zdánlivě, už k nám před časem chodil. Je to takový návrat do Jednoho stromu. Ať se ti u nás líbí! 

Koukněte na fotky

 

pátek 25. květen

Školkáči v přírodě

  • Školka

Už poněkolikáté se nám potvrdilo, že pokud jsou děti v přírodě, jakoby s ní splynuly…Pondělní výlet – i když jen k přívozu na Kazín – to potvrdil. Stačilo jen být a pozorovat je. Fascinovaně hledaly kdejakou havěť, sebraly spousty kamínků, pozorovaly řeku, klacky kreslily do prachu na cestě. Pouštěly lodičky po Berounce a dlouze je pozorovaly, kam která dopluje a tipovaly, jak dlouho ji bude trvat, než se potopí. Vlastně nás potřebovaly hlavně ve chvílích, kdy jim nešel otevřít batoh, měly nudli u nosu nebo zakoply :-) Jó na pofoukání bebíčka jsou učitelky dobrý :-) ) Pohodové prosluněné dopoledne to bylo.

V úterý jsme se vydali na dlouhou procházku – okruh od oveček pana Anděla, po koně Kláry až po osiky u řeky. Už víme, proč se říká – klepeš se jako osika, zpívali jsme si, víme, proč se dávají koním přes oči „chrániče“ a pozorovaly jsme, jestli ty mouchy je fakt už neotravují. A protože se malá partička vydala napřed rychleji než měla, tak došlo i na nestále dokola opakování zásad chování v přírodě a pravidlo: „na dohled a na doslech“. 

Do středy byla u nás na zahradě i kovářka a pár dětí si vyrobilo náramek. Na všechny se nedostalo ale určitě máme o její návštěvu – vzhledem k její práci s dětmi – zájem a budeme ji znovu nabízet v příštím roce.

Čtvrtek patřil focení a už se těšíme, až nám Pavel Horák pošle odkaz, abychom se pokochali a objednali si nějaké pro radost. A byla radost ho pozorovat při práci s dětmi, jak je na sebe navázal, jak se – jako vždy – snažil, aby pro ně bylo focení příjemným sranda zážitkem. Holčičky s přirozeností sobě vlastní pózovaly v šatičkách a kluci se zas okamžitě chytali kolem ramen…

V pátek jsme si hezky uklidili hernu, hodně jsme se snažili v kroužku zapojit tělo a i uši, vytleskávali jsme po vzoru jednotlivé zvuky spojené s pohybem. Počítali jsme si při tom a i se nachechtali.

Byl to záměrně odpočinkový týden před zahájením posledním bloku – ŽIVLU v tomto školním roce. Těšíme se od pondělí na živel OHNĚ.

Na foto se podívejte ZDE

pátek 25. květen

Týden plný dobrodružství (Mazáci)

  • Škola

Tento, zážitky nabitý, týden nám přinesl mnoho zajímavého, nestandardního a nevšedního.  Na žádném dni by nebylo nic tak speciálního, ale pestrost činností, které nás celý týden provázely, byla vskutku ohromující. 

V pondělí jsme vyrazili do lesa, kde jsme ověřili vlastní vytrvalost. Vystoupali jsme na kopec, objevovali nová místa, procvičovali si psaní, vytvářeli matematické pavučiny z přírodnin, dozvídali se hodně o životě lesních mravenců a opečovávali housenky, kterých bylo v lese nevídaně. Jako poklad jsme si prohlíželi nevylíhnutou kuklu motýla a hlavu a krovku roháče, které se nám podařilo objevit. Úterý jsme strávili u kamarádů ve školce Jednoho stromu. Setkali jsme se tam s kovářkou Martinou, která nám pomáhala ukovat náramky síly. Dověděli jsme se něco o kovářském řemesle, o rozdílu mezi pecí a výhní a dokonce i víme, že kovadlina má prsa, záda a nos. Čtvrtek se nesl v duchu návštěvy místní ZUŠ, kde jsme v rámci ZUŠ OPEN vyslechli krátký koncert hudebních nástrojů, prošli malým hudebním kvízem a zazpívali si společně některé písničky. (Myslím, že závěrečná „Já jsem muzikant“, se opravdu vydařila). A pátek? No přece SÝR :-) – čekalo nás společné focení. A učení? Zbyl čas? ANO! Kam jsme mohli, tam jsme s sebou nosili vše potřebné pro úspěšné dokončování 1. třídy. Počítali jsme, psali jsme, četli jsme… V rámci pátečních prezentací PLAZŮ (na ně bych málem zapomněla) jsme zabrousili snad do všech předmětů: povídali jsme si o kontinentech a hledali je na mapě, doptávali se na zajímavosti k vybraným živočichům, seznamovali se s pojmy býložravec, masožravec, všežravec, predátor, …; povídali si o ohrožených druzích, apod. ZKRÁTKA, PESTRÝ TÝDEN.

ANGLIČTINA: Ve středu při angličtině jsme se naučili novou frázi „Do you like (a mouse)?“ Zatím ji užíváme s jednotným číslem. Děti by měly schopny se otázkou i zeptat i na ni odpovědět Yes, I do nebo No, I don’t (někomu se teď plete s odpovědí Yes I can, což budeme nadále procvičovat a rozlišovat). Děti si vytvořily vlastní dotazník pro ostatní, se kterým pak obcházely třídu a používaly otázku „Do you like…?“, aby si zapsali, kdo má rád jaké zvíře. Procvičovali jsme tedy také názvy zvířat, ke stávajícím jsme přidali ještě a crocodile, a shark, a horse. Vrátili jsme se také k číslům a barvám, abychom je udrželi v paměti. 

Koukněte na FOTKY.

pátek 25. květen

Výletíme a užíváme si procházky v přírodě :)

  • Rarášci

Tento týden byl jak stvořený k procházkám a dlouhým pobytům venku. A to jak na zahradě tak hlavně v okolí školky. Pomaloučku polehoučku, začínáme trénovat na náš závěrečný výlet na Černošickou vyhlídku. Ano. Čtete správně. Již za tři týdny se s dětmi vypravíme na dobrodružnou výpravu za dobytím Černošické vyhlídky. Tak snad se nám to podaří. A kde jinde začít trénovat, protože bez tréninku by to opravdu nešlo, než ve školce a jejím přilehlém okolí. V pondělí jsme zdolali „velké kolečko“, během něhož jsme pozdravili koníky, našli spadlou větev, z které jsme si udělali houpačku a dokonce jsme se po hlavu brodili zarostlým polem. K překvapení dozorujících pedagogů, nikdo neplakal ani si nestěžoval ba naopak nás to za doprovodu písní dost bavilo. Další den přišlo na řadu dobývání řeky Berounky. (pozn. autora: Neberte to doslova :D ) Napustili jsme lahvičky, nasadili batohy a mohli jsme vyrazit. Pláž byla zdolána zhruba po 30 minutách. Jupí. Teď už zbývalo jen sundat batoh a užít si radovánky, které nám řeka Berounka nabízí – kamínky, klacíky, kačeny, tráva, listí. Vše jsme zkoušeli házet do vody. Někteří i vyzkoušeli teplotu vody pomocí vnoření svých nohou i v botách. (pozn. autora: Během tohoto výletu nedošlo k psychické ani fyzické újmě kachen, pohybujících se v našem okolí, ani ztrátě či utonutí dítěte) Prostě paráda. :) Ve středu jsme trochu zvolnili a vypravili jsme se „jen“ před školku, kde je velká plocha k malování křídami. Lítali jsme sem a tam a vymýšleli, co bychom ještě namalovali a jestli třeba nejde malovat křídou na strom…. Zbytek týdne jsme si užili v klidu a pohodě. Ono se to přeci jen s tím tréninkem nesmí přehánět. :) A abychom nezapomněli – proběhlo i společné focení. Tak snad nám to na těch fotkách bude slušet. :D

 

Na fotky z výletního týdne se můžete podívat zde

pátek 25. květen

Voda a oheň u Prďáků

  • Škola

 

Oheň a voda byly hlavním tématem ve třídě Prďáků v týdnu od 21. května. Velmi nevšedním bylo středeční setkání s kovářkou Martinou Turečkovou, která nás seznámila s kovářským řemeslem a nechala nás k němu „přičichnout“. Mohli jsme si ukovat nůž nebo náramek.  A protože jsme třída těch, kteří ocení praktičnost, vrhli jsme se do kování nože. Byla to pro nás zkouška trpělivosti, protože například vyčistit, vybrousit a vyhladit ostří nože chce opravdu vnitřní klid a vůli dotáhnout práci do konce. Protiváhou tomuto setkání bylo pokračování tématu voda. Vydali jsme se v pátek k řece Berounce, abychom prozkoumali život kolem ní. S ním souvisely i naše prezentace, kdy jsme každý představili jednoho z živočichů, který žije ve nebo u vody. S každou prezentací se zlepšujeme a snažíme se poučit z chyb. Žádný ostych už při nich patrný není.  V matematice jsme se věnovali výpočtům do 90 a násobilce do 9. V přírodě a mezi domy jsme hledali tvary těles a zkoušeli jsme porovnávat čísla vyšší než 100. V českém jazyce jsme i nadále procvičovali párové souhlásky. Začali jsme si hrát s abecedou. Zkoušeli jsme od každého písmene v abecedě psát příběhy. Jsou opravdu vtipné, tak k nim ještě musíme v příštím týdnu dotvořit ilustrace. A už se nám moc pěkně daří zpívat kánon u písničky Chrpa. V angličtině jsme podle plánu psali legendu o našich příšerkách. Procvičovali jsme tak věty začínající na It is… a It has got… I když jsme se na tuto činnost velmi těšili, vyžadovala velké soustředění a syntetické myšlení, což pro některé bylo poměrně náročné, a je vidět, že se nácviku vět budeme muset nadále věnovat. Domácí oživení rozhodně pomůže. Názvy částí těla už začínáme zvládat s přehledem, minimálně v mluvené podobě. Anglický den nám příjemně zpestřil koncert v ZUŠ, ale ústní prezentaci příšerek jsme museli přesunout na příští týden. Kdo potřebuje, má tak větší čas na přípravu. :-)  /Nová slovíčka :  a legend,  a monster, years, old, short, long, million/

Koukněte na fotky

pátek 25. květen

Výlet na Hvížděnec a večerní posezení v Bárce

  • Škola

Výlet pro rodiče a děti školy Jednoho stromu, který se uskutečnil v sobotu, 19.5.

Ač mělo pršet, počasí nám nakonec vyšlo nádherné a nahoře nás čekaly krásné výhledy z Hvíždince na údolí Berounky.Výletní den jsme zakončili v Bárce na kytarovém recitále Andráže Poliče, slovinského hudebníka a bývalého učitele hudební výchovy ve škole Jednoho stromu.Budeme se těšit na naše další společné výlety. Příští výlet se uskuteční nejspíše v září.  Za rodiče Petra Roberts                                                                                                                      

Koukněte na fotky

Podívejte se na fotky

31. stránka z celkem 128« První...1020...2930313233...405060...Poslední »