Aktuality

neděle 14. říjen

Brouci a přípravy na Havelské posvícení

  • Škola

Brouci se tento týden hlavně připravovali na Havelské posvícení, celý týden nás provázeli písně, které jsme v sobotu zdárně na podiu předvedli. Výrobky na stánek byly také v režii dětí, pečený čaj dotáhly do konce – každá etiketa je originál. Nejnáročnější pro některé kupodivu bylo přidělat na víčko ozdobnou látku a přivázat lýkem. To byste nevěřili, jak moc může klouzat. Dodělali jsme společnými silami pohlednice i gumičky do vlasů a brože! A měli jsme úspěch – žádná brož, gumička ani pečený čaj nezbyl. Pár pohlednic, které zbyly ,si vyvěsíme ve třídě. V úterý jsme vyrazili do divadla Minor na To byl jen vtip! toto divadlo je na principu divadla fórum, takže děti se aktivně účastní řešení konfliktních situací. I ve škole nás toto téma hodně provázelo, povídáme si o tom, jaký je rozdíl mezi vtipem, posměškem, šikanou, co je to drzost a co respekt. V pátek bylo krásně a my se vydali do planetária, dozvěděli jsme se informace o hvězdné obloze, vesmíru, planetách. 

 Koukněte na fotky

neděle 14. říjen

Týden plný očekávání u školkáčů

  • Školka

Celý týden se nesl ve velké pohodě. Svítilo sluníčko, školkáči pilně nacvičovali na sobotní vystoupení na Havelském posvícení a nutno dodat, že zpívali jako o závod a hlavně s velkým nadšením (tedy alespoň většina z nich). Opřeli se do toho nejvíc, když jim do toho hrála naše improvizovaná kapela! Ještě jsme stihli vyrobit pár výrobků na stánek a oslavit narozeniny Benjamina. A už tu byly přípravy na páteční Votvírák. Hezky poklidit tu naši novou krásnou školku, připravit pohoštění pro rodiče a těšit se. To bylo to hlavní, co jsme celý týden dělali a stálo to za to. MY SE TĚŠILI!

Předškoláci po obědě vždy chvíli odpočívají při čtení příběhu. Poté se pokouší příběh převyprávět a odpovídat na naše otázky, které se příběhu týkají. Trénují tak paměť a logické myšlení. Několikrát pracovali s předškoláckým sešitem (učíme se správně držet tužku, správně sedět u stolu), hráli hry na paměť, trénovali koordinaci ruky a oka.

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 14. říjen

Jeden strom na Havelském posvícení

  • OS Jeden strom

Havelské posvícení v Radotíně, kterého se každoročně účastníme, je za námi.  My jsme na něm  měli opět stánek s výrobky dětí a pedagogů a společné vystoupení. Letos se vše opět vydařilo – sluníčko, vyprodaný stánek, úspěch při vystoupení a mnoho usměvavých lidí kolem nás! Užili jsme si to s vámi! Děkujeme!

Koukněte na fotky

neděle 14. říjen

Otevíráme nové Centrum Jednoho stromu

  • OS Jeden strom

Kdo nás sleduje, vím. že od loňského roku budujeme pro naší školku Jednoho stromu a školičku Rarášků nové zázemí v Dolních Černošicích. Máme za sebou opravdu hodně práce, vyjednávání, zařizování, plánování i stresu, aby vše dopadlo tak, jak si představujeme. V pátek 12. října 2018  jsme vstoupili do nového prostoru  Centra Jednoho stromu s radostí, pokorou, vědomím množství času a práce, který jsme v něm v rámci rekonstrukce nechali, a s láskou. Bez ní by nic, co na fotkách níže vidíte, nebylo. Baví nás to, co děláme a s jakými lidmi se potkáváme. Je to jednoduché, prosté a nekomplikované. Tedy pokud si odmyslíme všechny překážky, které se nám stavěly a určitě ještě do cesty stavět budou. To ale nic neznamená, protože nás to prostě baví. To fakt není klišé! A díky všem za jakoukoli pomoc a podporu, kterou jste nám poskytli. Nejsme ještě u konce, ale už to za chvíli bude hotové! Joooo! Radujte se s námi!

Koukněte na fotky

neděle 14. říjen

Prďáci před posvícením

  • Škola

Týden před Havelským posvícením se k nám opět vrátilo sluníčko, o to lépe se nám společně pracovalo. Nevíme, jestli sluníčko způsobilo, že jsme byli “ jako z divokých vajec“, ale museli jsme si v začátku týdne trochu víc připomínat pravidla společného soužití, aby se nám lépe společně pracovalo, tvořilo, učilo, zkrátka bylo. Týden to byl opravdu naplněný. V matematice jsme se věnovali opakování hadů a nově i pojmůn polovina, třetina čtvrtina. Zkoušeli jsme zjišťovat a vypočítávat příklady typu: Když tyč měří 60 centimetrů, kolik centimetrů měří její třetina, nebo dvě čtvrtiny, atd. Tomu se budeme ještě stále v rámci procvičování věnovat, protože zde musíme umět uplatňovat dělení. A to ještě některým z nás zcela nejde. V českém jazyce jsme se zaměřili na předponu ne- , a psaní ú uprostřed slova. Je to pro nás zatím dost náročné.Protože nejřív jsme se učili, že „ú“ se píše na začátku slova a teď to najednou může být i uprotřed. No, asi si dovedete představit, jaký je to pro nás zmatek. V prvouce jsme se věnovali tématu krajiny. Už bychom měli umět vysvětlit, co to krajina je, v čem a od čeho se měří nadmořšká výška, do jaké nadmořské výšky jsou nížiny a co je vyšší než nížiny. Seznámili jsme se s pojmy- úpatí, úbočí, svah a vrchol, zkoušeli jsme na mapě České republiky zkoumat její profil, abychom přišli na to, že je vlastně kolem celé své hranice hornatá.Výjímkou je Břeclavsko. Zkoušeli jsme na vystoupení, pekli levandulové sušenky a povidlové rohlíčky a rovnali svá portfolia. Jedna věc však převyšuje vše! Vyjeli jsme do History parku v Ledčicích, abychom se seznámili s prací archeologů a pronikli trochu do tématu pravěku. Pracovali jsme na vykopávkách, učili se, jak nálezy při vykopávkách nepoškodit, umět rozlišit podle milodarů, zda jsme objevili kostru muže či ženy, v rámci experimentální archeologie jsme pracovali s keramickou hlínou, mleli obilí, brousili kameny a v písku tvořili krajinu a zabydlovali ji. Bylo to skvělé a moc nás to bavilo! I když výhled na Říp nám díky mlze zůstal utajen. Určitě se sem vrátíme znovu na jaře na další lektorské programy, které History park nabízí!

K angličtině jsme tento týden usedli s červenými tvářemi, příjemně občerstveni ranním tělocvikem. Věnovali jsme se naplno druhé lekci, jejímž tématem je škola. Nově jsme se naučili požádat spolužáka o zapůjčení nějaké školní pomůcky větičkou Can I borrow your pencil ? (pen, rubber, ruler, class book, colour pencil, pencil case, scissors, glue, sharpener…) a odpvídat frází Yes, here you are. Slovní zásobu jsme ještě procvičili pomocí poslechů a her a zopakovali si písemnou podobu názvů barev. Podle článku v učebnici jsme si zahráli i „půjčovací scénku“, kterou by rozhodně Prďákům pomohlo procvičit i doma. Příště si zopakujeme názvy některých států a otázku Where are you from?. Nově bychom se měli věnovat dnům v týdnu.

Koukněte na fotky

sobota 13. říjen

Babí léto (6. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí z divokých vajec
Dodělali jsme, co jsme načali před víkendem. Z jámové pece jsme vyhrabali keramiku. Očouzená zvířátka, nádobí a dekorace. Omyli jsme je v horké vodě a leštili včelím voskem. Práce je to zdlouhavá a málokdo u ní vydrží. Přitom je nás tolik předškoláků. Zvířátka jsme vystavili na oltář. Na pravidelný výpad do lesa nezbyl čas a energie bylo rázem v jurtě jak z divokých vajec. Po Púovi jsme boxovali do lapů.

Úterý. Lezem na kopec a svačíme v mlze. Když si lehneme na záda a zíráme do korun borovic, cítíme na tváři exploze padající mlhy. Sbíráme březovou kůru na podpal a někteří dobyli kótu 369. Dobrý trénink na Sněžku. Čteme si o anatomii mužského a ženského těla. Při předškolní přípravě zpíváme lístečku dubový, obkreslujeme listy a třídíme je.

Ve středu jsme se připravili na divokou jízdu autobusem, na Mořinu se totiž jezdí jako v Monte Carlu. Drželi jsme se zuby nehty, jablka se nám nerozkutálela a dopravili jsme je až do moštárny. Dvorečkový moštík jsme pak popíjeli na sluníčku u oběda. Místní židovský hřbitov je asi proslavený, soudě podle turistických skupin, a není divu, je půvabný. Luštili jsme písmena na náhrobních kamenech a zazpívali dušičkám. 

Ve čtvrtek jsme se vydali po dračím hřbetu na mýtinu, užívat si sluníčka, které nám svítilo už od brzkého rána. Vyřezávali jsme tam pak klacíkové domino, nanosili si hromadu listí a skákali do ní, ochutnali jsme bonbóny z Řecka a u nás máme teda lepší! :)
 
V pátek jsme si opět užili krásný den v lese. Tentokrát jsme hledali pařezy, které jsme pak nabarvili temperou a obtiskli na papír- takové stopy lesa…V kreativitě jsme pak pokračovali při vytváření mandaly z přírodnin, domečku pro lesní berušky a kutání hlíny z pařezu a vymýšlení říkaček.
 
fotky zde  

sobota 13. říjen

Přípravy na Havelské posvícení

  • Rarášci

Uplynulý týden jsme si ve školce opravdu užili. Měli jsme spoustu práce s přípravami na Havelské posvícení. I my jsme chtěli přidat ruku k dílu a výsledek stál opravdu za to. Pracovali jsme s kladívkem, hřebíky, drátky, barvami, drhnuli voňavé bylinky a plnili je do pytlíčků. Prstíky jsme si tedy procvičili parádně. Už jsme si docela zvykli na ranní kroužek, ve kterém si pro změnu procvičujeme celá naše tělíčka, paměť učením říkanek a písniček, ale taky naše jazýčky, aby nám to dobře mluvilo. Schválně, jestli si umíte olíznout nos? 

Za tolik práce jsme si zasloužili odměnu a tak jsme každý den na zahradě sbírali ořechy a dávali si druhou svačinku. To ale taky není jen tak. Trefit se nožkou, a k tomu ještě patou do ořechu, aby neodletěl do dálky, to chce taky pořádný trénink.

Na fotky se můžete podívat zde

sobota 13. říjen

Týden Havelského posvícení – Mazáci

  • Škola

Už jen nadpis a fotky plně ilustrují obsah tohoto týdne. Jeden by řekl nicnedělání a bohapusté ulejvání od práce, ALE… Pracovky jako vyšité, trénink jemné a hrubé motoriky, práce s noži, louskáčky, seznamování se s  barvami, vůněmi a chutěmi (všechno jsme důkladně očichali a ochutnali – ano, i chilli papričku); pojmenovávali jsme bylinky, vážili na váze a pořádně si zavařovali hlavičky, když jsme přemýšleli zda ubrat, nebo přidat. Balili jsme a to chtělo hodně preciznosti a trpělivosti, ovšem ne tolik, jako polepování samolepkami. Ale máme to a jsem spokojení. Takže: přijďte se podívat. My se těšíme.

Koukněte na FOTKY.

pátek 12. říjen

Týden plný podzimního slunce (6.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se vydali vyvětrat křídla drakovi a nasbírat si šípky na čaj. Při sběru šípků jsme se učili správně držet nůžky. Šípky jsme nechali v jurtě usušit. Z podzimních plodů hlochu a ostatního kvítí jsme vyrobili kytici, která nám odpoledne dělala parádu na venkovním stole.

V úterý nás ráno na dvorečku přivítala mlha. Věřili jsme, že se brzy zvedne a vykoukne na nás sluníčko. Abychom ho přivolali, tvořili jsme sluníčka z podzimního listí. Kolečko jsme vybarvili, okolo nalepili nasbírané listy a přidělali na klacík. A opravdu, za chvilku na nás luníčko začalo mezi stromy vykukovat. Jinak jsme si užívali les a vše co nabízí, kluci se dali do stavění postele z mechu a listí. Třeba si tam schrupnou nějaká zvířátka.

Ve středu jsme se prodrali mlhou a vyškrábali se do kopce nad závorou. Mlha nám umožnila lépe vidět všecky pavoučí sítě, protože se na nich zachytávaly kapky rosy. Jednu takovou pavoučí síť vyrobil Petr z lan mezi dvěma stromy a na ní mohly děti šplhat jako pavouci. Nad lanovou prolézačkou ležela bříza, ze které jsme nožíky odlupovaly kůru, která nám poslouží pro výrobu podpalovačů.
Předškoláci si cestou nasbírali listí, které jsme pak rozstříhli na půl a chybějící polovinu museli domalovat. Jak tento nelehký úkol zvládli, můžete vidět v jurtě.

Ve čtvrtek jsme vzali do batohu starý nůž a plechovku, do které jsme se chystali sbírat smůlu a pytlíček na malé klacíky jehličnanů. Sběr byl úspěšný! V zimních časech, až budou pořádně roztopená kamna, postavíme na ně plechovku se smůlou, ta se rozpustí a my do ní budeme namáčet svitky z březové kůry naplněné větvičkami a slámou, a vyrobíme si tak podpalovače pro rozdělávání ohně. V lese vzniklo spoustu dalších zajímavých výtvorů! Např. bonbónovač, který vám naservíroval bonbóny, na jaké jste zrovna měli chuť, kromě hašlerek a nebo lesní váha.

pátek jsme se rozehřáli básničkou Povídám povídám pohádku, a rukama předváděli text, abychom si ji lépe zapamatovali. Pověděli jsme si, že dnes si společně zahrajeme divadlo. Po svačince děti vyráběly papírové loutky, ze kterých jsme potom vytvořili pohádku. Zahráli jsme si na návštěvu divadla s lístky, sedadly a zvoněním. Pohodlně se usaďte, pohádka začíná. S Tomášem jsme dětem za oponou zahráli příběh o jeepu, sněhulákovi, sýru, autu, dýni a mnoho dalšího. Pak si děti ještě zkoušely sami hrát za oponou.

Foto k prohlédnutí ZDE

pátek 12. říjen

Opičáci a mátový sirup

  • Škola

Během tohoto týdne jsme udělali velký krok. Během chvilky jsme se posunuli od čtení písmen ke čtení vět. Je to pro nás velmi náročné, ale pustili jsme se do toho vší silou. V matematice jsme se dostali zase o kus dál a pomalu se začínáme prokousávat nejen sčítáním, ale i odčítáním. Veškerý zbylý čas jsme věnovali přípravě na Havelské posvícení. Písničky máme nacvičené, zbývalo tedy naložit mátu, dva dny počkat a pak konečně uvařit sirup. Hotový jsme nalili do skleniček a bude k mání na našem stánku na Havelském posvícení, kde se, doufám, všichni potkáme:-) Na fotky se můžete podívat zde.

V angličtině jsme se vrhli plnou parou do druhé lekce, jejímž tématem je škola a školní pomůcky. Snažíme se osvojit si jejich názvy pomocí her, říkanek, poslechu a zakreslování. Kromě nových slovíček (a book, a bag, a ruler, a pen, a pencil, a pencilcase) jsme přidali i větičku Whatś this? Nově se umíme pozdravit kromě Hello i Good morning. A protože jsme Opičáčci nesmírně hraví, nejvíc jsme si opět užili scénky podle veselého článku v učebnici „Oh Daisy“ a hru na prosluněném podzimním dvorečku, kde samozřejmě nesměl chybět kocour Otto.

32. stránka z celkem 139« První...1020...3031323334...405060...Poslední »