Aktuality

neděle 03. únor

Medvědí týden (21. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí jsme začali masopustní hrou na medvěda. Jeden stojí v kroužku s maskou medvěda, ostatní chodí okolo a říká se říkačka. Poté co skončí, medvěd se snaží děti chytit. Toho, koho chytí jako prvního se stává místo něj medvědem. S písní o Káče a čertoví na rtech jsme vyrazili na louku, kde jsme se nasvačili a vyrazili kolem ohrad. U řeky jsme objevili okousaný strom od bobra. Každý si mohl vzít „ohlodánek“ ze stromu na památku. Odpoledne jsme si vyrobili bezvadný sušák na hadry. Pokochat se jím můžete v jurtě u umyvadla :)

úterý jsme se potkali v Dobřichovicích.  Měli jsme namířeno přes kopec směrem do Řevnic na Dvoreček. Protože se nám krásně ťapalo a sluníčko svítilo, tak jsme vylezli i na Hvížděnec. Tam jsme se rozhlédli do kraje a zase hurá dolů přes kameny. Při cestě jsme hráli hru na ztracenou ovečku, kterou jsme hledali podle zvuku zvonečku. 

Ve středu k nám zavítal Petr z habroví a společně jsme se vypravili na Kótu 369, kde bylo spoustu materiálu pro stavění domečků a různých úkrytů. Natáhli jsme z kopce dvě lana a soutěžili v ručkování. Hráli jsme na medvěda Brtníka. Každý si našel strom,k terý dokáže obejmout a musí ho obejmout rukama i  nohama a nesmí se dotýkat země. Kdo to vydrží nejdéle, je nejlepší medvěd! Cestu dolu jsme jezdili po šiškách po zadku :)

Ve čtvrtek jsme hledali slunné místo, kde si dáme svačinku. Našli jsme ho kousek od ohrad nad potokem a bylo to příjemné. Potom jsme seběli dolů, na louce jsme zahráli medvědí hru jako v pondělí a jako medvědi se vyškrábali do kopečka v tmavém lese. Vrátili jsme se o něco dříve na Dvoreček a šli jsme pozdravit králíky a morčáka. Po obědě jsme si postavili společný jeden domeček, kde jsme si četli pohádky a poslouchali, jak nám praská dřevo v kamnech.

V pátek jsme se opět vydali do Sokolovny. Skákali jsme z trampolíny na bednu do výšky, na žíněnku do dálky. Lezli jsme po opičí dráze, zkoušeli dělat kotrmelec anebo lezli po žebřinách a klouzali se pak dolů po lavičce.

Foto ZDE

neděle 03. únor

Prďáci a Brouci na konci ledna

  • Škola

Poslední týden v lednu byl spojen s lyžařským výcvikem školy. Ne všechny děti ale na něj jely. Ani  ty, které nejely, ale  nezahálely a venku si to dost užily. Nakonec  všichni ve škole pobyli jen v pondělí. Jinak se toulali po okolních kopcích. Bylo to fajn, počasí nám přálo. Vysvědčení bylo po pečení špekáčků a absolvování opičí dráhy úspěšně předáno.                                                                                                                                                                             V rámci anglického dne si Prďáci a Brouci, kteří neodjeli na lyžák a přišli do školy,  užili také vyučování v přírodě. V úterý vyrazili na Kazín a pod Cukrák, ve středu vyšplhali na černošickou vyhlídku a obešli Višňovku a Horku a ve čtvrtek si vyšlápli po levém břehu řeky Berounky z Berouna do Srbska. Ve středu i ve čtvrtek je provázela po cestě angličtina. Ve středu jsme si zahráli vyhledávací hru, ve čtvrtek komentovali anglicky, co vidíme, kolem sebe. A nebylo toho málo. V sluncem ozářené krajině přírodní rezervace se nám otvíraly krásné výhledy na skály, starověkou osadu Tetín, tajemně vyhlížející jeskyně  i ladně přelétající volavky nad zpola zamrzlou řekou. Radost nám udělal i ohýnek, který jsme si rozdělali na veřejném tábořišti v Alcazaru a kde jsme si pak  slavnostně, vlastně spíše vesele, rozdali vysvědčení.

Koukněte na fotky

neděle 03. únor

Lyžařský výcvik školy 2019

  • Škola

Tradičně na konci ledna jsme s dětmi z komunitní školy Jeden strom vyrazili na lyžařský výcvik do Krkonoš. Děti od první do páté třídy si užívaly zimních sportů. Trénovali jsme lyžování, běžkování i snowboarding. Vyzkoušeli si svoje dovednosti při závodech a vydali se  na výlet za borůvkovým koláčem. Nezapomněli jsme na závěr pobytu předat vysvědčení, pro některé to první. Unavení, ale zase o trochu více odolní a samostatní, jsme se vrátili před pololetními prázdninami do nížin. Víc o tom, co jsme zažívali, vám sdělí fotky.

KOUKNĚTE NA FOTKY

neděle 03. únor

Plavení palet na Berounce

  • Školka

V uplynulém týdnu nebyla opět o zážitky nouze! Ponořili jsme se do zimního počasí, hodně času jsme trávili venku. Ale také jsme si zkoušeli vzpomenout na týden starou událost – návštěvu divadla. Znovu jsme si povídali příběh o Pinokiovi, děti ho zkoušely samy převyprávět, pojmenovávaly emoce, které byly ve hře znázorněny, předškoláci na to navázali při poobědní přípravě s našimi oblíbenými kartičkami o rybce Ploutvičce. Hráli jsme různé hry zaměřené na pozornost dětí, na soustředění. Koupili jsme dětem hezký dřevěný kalendář a znovu a znovu se na něm budeme učit pojmenovávat dny v týdnu, měsíce, roční období a počasí. Už jsme tomu věnovali spoustu času a ne ne to do těch hlaviček vlézt.

A ve čtvrtek jsme si s dětmi vyměnily s Terezkou role a děti to s námi vůbec neměly jednoduché. Nechtělo se nám uklízet, jídlo ani ochutnat, oblékání byla fakt dřina. Dostávaly jsme rady typu: „musíš to taky zkusit sama“ nebo „nebudu za tebe všechno dělat“. Zhodnotily to slovy: „ty jo, to bych vůbec neřek, jaká to s nima bude dřina. S učitelkama jedněma“.:-)

A pátek patřil plavení palet po Berounce. No bylo prostě potřeba palety, které nám Petr přivezl na stavění domečku na zahradě na tu zahradu nějak dovézt. Tak se vzal provaz….a víte, co? Koukněte se na fotky, stojí to za to!

Foto ZDE

pátek 01. únor

Vysvědčení u Opičáků

  • Škola

Tento týden jsme měli již od začátku všechno jinak, než obvykle. Většina z nás odjela na lyžařský výcvik a tak jsme se ve škole scházeli ve velice malém počtu. Proto jsme se domluvili s Mazáky, že se spojíme, aby nám bylo ve třídě veseleji. V pondělí jsme se od začátku vrhli do práce. Šlo nám to pěkně od ruky, takže nám zbylo spoustu času na ponoření se do říše zvuků a tónů.  Stejně, jako minulý týden, jsme zkoušeli poznávat okolní svět pomocí sluchu. Tentokrát jsme to naučili i Mazáky a ti měli také spoustu zajímavých objevů. Nakonec jsme si zazpívali většinu písniček, které známe a naučili jsme se dalších pár řádků minioperky Červená Karkulka.  

V úterý jsme se sešli opět společně, ale tentokrát s Terkou. 

O anglické středě se Opičáci s Mazáky, kteří neodjeli na lyžák a přišli do školy, vydali na dobrodružnou výpravu do přírody. A protože bylo venku krásně a naše řady prořídlé, přidali se k nám i Prďáci s Brouky. Společně jsme vyšplhali na vyhlídku nad Černošicemi. A protože je to opravdu vysoko, zpestřovali jsme si cestu častými zastávkami, při kterých jsme si opakovali a obohacovali slovní zásobu. (a church, a tree, a school, a river, a hill, up the hill, the sun, a forest /wood, a stone, a rock). Na Višňovce jsme si ještě zahráli vyhledávací hru a sestavovali věty známé z rozhovorů. Po  teplém obědě ve škole byl už jen pravý čas na oblíbenou hru Hot, warm, cold (Samá voda, přihořívá).

Ve čtvrtek nás konečně čekalo vysvědčení. Přesto, že se nás ve třídě sešlo jen pár, užili jsme si to. Pak jsme si společně s Mazáky udělali velkou hostinu. My jsme vytvořili mísu ovocného salátu a Mazáci nám upekli také velkou dobrotu:-)

Na fotky se můžete podívat zde.

pátek 01. únor

Raraší zimní spánek

  • Rarášci

Nachytali jsme vás? Hledáte na fotkách zachumlané spící Rarášky od rána do odpoledne? Tak ne. To my si jen tak žertujeme. Krásně trénujeme vydržet potichu, třeba v kroužku nebo při cvičení, jako hned v pondělí. Všechny děti dostaly do dlaně jako semínko a to rostlo. A roste potichu. Taky vydržíme chvíli ležet na zádech a posloucháme, co slyšíme. To je docela pěkné. Třeba když letí vrtulník, školkáči zrovna hrají na nástroje, nebo je dole třeba něčí oslava a nebo, když jsou školkáči pryč. A je TICHO. To je klidně i minutu úplné ticho, ležíme a posloucháme, s uchem na podlaze. A pak si povídáme, co jsme slyšeli. Tak třeba Jára vždycky slyší krokodýla, Áňa žirafu, Anežka medvěda, Adámek K. velblouda, Adámek Z. hasiče a pak to rozsekne Franta a ten vždycky slyší trubku. A modří už vědí, má motýla. A ten prostě není slyšet. Je to krásné. I když vlastně Eliška berušku slyší… :-)

V pondělí jsme se navíc přivítali se skoro novou kamarádkou Verunkou. Má totiž starší ségru u školkáčů, takže tak trochu ví, do čeho jde.

V úterý byla v herně potopa! Úplné jezero. Naštěstí jsme měli záchranné lano, po kterém se dalo přejít a kry, na kterých se jakžtakž dalo stát. To víte rovnováha, hrubá motorika, ta je potřeba. Nikdy jeden neví, kdy se hodí.

Když fouká, na hladině se udělá pěna. Tak tu jsme si vyrobili pomocí ručního šlehače, vody, jaru a jemné motoriky. Zkuste šlehat pěnu do hladka točením ručního šlehače, když vám jsou tři roky!

Pořád máme zimu, mrzne, úplně do modra. Vyzkoušeli jsme si neviditelné malování svíčkou! Když se to pak modře přetřelo, ejhle, neviditelné malování se ukázalo!

V kroužku si nejen zpíváme, ale také hrajeme hry! Ve středu koloval pytlík, z ruky do ruky a každý si vytáhl třeba zvířátko, autíčko. Procvičovali jsme pusu a tváře a jazyk, jen aby se nám co nejlépe povedl zvuk, který ten vytažený kousek z pytlíku dělá. Těžká práce.

Na fotkách uvidíte své děti zamotané do deky. Tak to děti moc baví, prosím. To jsou modré palačinky s marmeládou či tvarohem!!! Dítě zamotané do teplé deky tam a zpět je v bezpečném prostoru, teple. To je něco, co si pamatujeme z kdysi :-)

Kdo si ve čtvrtek přečetl ranní zprávu, dočetl se, že budeme dupat, řvát a trhat. To víte, je dobré umět ventilovat. Baví je to. Míša dole ohlásila trochu víc hluku ze shora a bylo to. Dlouho jsme rozmýšleli, co s dvěma krásnými velkými, hromadnými obrazy, co děti namalovaly už před Vánoci. Tak jsme je zrecyklovali, bylo to i téma kroužku, protože jsme dostali do třídy tašky na papír a plasty. Dostáli slovu a ječeli, křičeli, řvali a dupali. A pak recyklovali. To znamená, že jsme obrazy trhali, cupovali, škubali, házeli do vzduchu, dělali lavinu. A zase vytvářeli jiný obraz. Natrhané kousky jsme lepili na veliký papír a naše krásné dílo si můžete prohlédnout u stropu.

A už je pátek. Tak co napsat k pátku, školáci měli prázdniny, nás bylo pomálu. Zůstali jsme u školkáčů. Ti šli pak ven, tahat palety přes řeku na provaze a to jsme teda potřebovali vidět, takže jsme za nimi utíkali a dívali se. A taky jim mávali a volali haloooo a ahooooj. Z obou břehů!

Zimní spánek? Kde nic, tu nic….dobrou

Na naše foto úlovky se můžete podívat tady

čtvrtek 31. leden

Závěr pololetí u Mazáků

  • Škola

Poslední týden v tomto pololetí se nesl v komorním duchu. Hodně našich kamarádů ze školy odjelo lyžák a tak nás tu ve škole bylo málo. My Mazáci jsme se spojili s Opičáky a pracovali společně. Učili jsme se, počítali, psali a zpívali. V úterý si každý z nás vytvořil z papíru hru „nebe,peklo,ráj“, vymysleli jsme si vlastní úkoly a na závěr dne jsme si s úkoly všichni společně zahráli. Že hru neznáte? Zeptejte se dětí a ony vám to určitě osvětlí :) Ve čtvrtek jsme nepodcenili přípravu, abychom si ten den s vysvědčením pořádně užili. Upekli jsme perník politý čokoládou a Opičáci připravili ovocný salát. Tereza nám rozdala vysvědčení, všechna dopadla moc dobře a tak jsme se mohli vrhnout na tu sladkou svačinku. K tomu jsme přidali pár her, hlavně aktivity. Prostě jsme si to společně zase jednou pořádně užili. 

O anglické středě se Opičáci s Mazáky, kteří neodjeli na lyžák a přišli do školy, vydali na dobrodružnou výpravu do přírody. A protože bylo venku krásně a naše řady prořídlé, přidali se k nám i Prďáci s Brouky. Společně jsme vyšplhali na vyhlídku nad Černošicemi. A protože je to opravdu vysoko, zpestřovali jsme si cestu častými zastávkami, při kterých jsme si opakovali a obohacovali slovní zásobu. (a church, a tree, a school, a river, a hill, up the hill, the sun, a forest /wood, a stone, a rock). Na Višňovce jsme si ještě zahráli vyhledávací hru a sestavovali věty známé z rozhovorů. Po  teplém obědě ve škole byl už jen pravý čas na oblíbenou hru Hot, warm, cold (Samá voda, přihořívá).

Mrkněte na fotky ZDE

 

 

čtvrtek 31. leden

Brouci – výlet s anglickými prvky

Dnešní den jsme byli spojeni a bylo nás opravdu málo. Nakonec jsme se vydali „up the hill“ na vyhlídku, kde jsme si hráli anglické hry.

neděle 27. leden

Ledový (20. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Hupky za ledem dupky. Ohýbáme kolena, ohýbáme lokty. Létáme tu jako dřevěné sovy, tu jako pružné sýkorky. Kráčíme tu jako dřevění medvědi, nebo pružně měkce jako kočičky. Na zamrz bažině hrajeme hokej. Lezeme na posed, i nahoru nahoru, ale jen s dospělákem. Čteme Sněhovou královnu. Předškolně si zapisujem. Probíráme stadia vývoje živočichů.

Úterý. Od vlaku nikdo z Habroví. Přitom je to rychlá a bezpečná cesta podchodem a kolem řeky. Jdem zas na ledovou bažinu. Cvičíme dlouhými stvoly rákosu. Nahlížíme do zamrzlé tůňky, nacvičujeme záchranu tonoucího.

Ve středu opět na ledu. Smršťuje se, nebo je to klam? A neomrzí už se nám? Ne, neomrzí. Cestou z tůní se stavujeme na návštěvu u Laděnky, je to takové kouzelné místo, ani se nám nechce pryč. Po obědě připravujeme ke zmrznutí ozdoby. Tak končíme den zas u ledu.

Čtvrtek výletní, zmrzlou Prahou na program o Masopustu. Zkoušíme tanec „pod šable“ a jde nám to skvěle, velká pochvala! Zpíváme v masopustním průvodu jako za starých časů a už si představujeme, za co se přestrojíme na ten náš letošní dvorečkový rej.
 
V pátek letem do letovského Sokola. Skáčeme, přelézáme, běháme na zvířecí způsob. Cestou podél řeky stopujeme volavku, kterou led unese. My se držíme na pevné zemi, lámeme „zrcadla“ ze břehu. Odpoledne věšíme ledové ozdoby do větví habrů.
 

 

neděle 27. leden

Školkáči vnoření do zimy

  • Školka

Opravdu, nebylo dne, kdy by nás neobklopovala zima, ta venku hlavně ale i přenesená do tepla ke kamnům.

Pondělí začalo 2.arte setkáním předškoláků s Veronikou Scholze na téma Zimní krajina. Jaké jsou tam barvy? Jaké zvíře v krajině může být? Povídali si společně o sněhu, co pro nás znamená zasněžená krajina…z reakcí dětí: radost, dobrý pocit, že můžeme dělat sněhuláka, je ticho, bílo, čisto. Každý pak povídal o svém zvířeti, kde přes zimu bydlí, jaké má stopy. Po tvoření každé z dětí vyprávělo svůj příběh nad akvarelovým obrázkem. Den jsme doplnili dlouhou procházkou kolem řeky pokryté ledovými krami.

Ale nezaháleli ani ostatní školkáči. Pojmenovávali si jaké různé druhy počasí mohou v zimě zažít. Dokonce se zrodila diskuse, zda v zimě může být bouřka..co byste řekli? Každý si potom jeden druh namaloval křídami na čtvrtku, vznikne nám z toho hezký kalendář počasí.

Úterý patřilo návštěvě divadla Minor, poprvé jsme viděli novější představení Pinokio. Opět spoustu nových nápadů, efektů, písniček. Některé děti prožívaly příběh tak, že to vypadalo, že mají pod sebou na sedadle pérka, která je neustále vymršťují nahoru :-) Velký zážitek a velká pochvala – při cestování i při představení se chovaly naprosto ukázkově! A předškoláci po obědě vytvořili svého Pinokia z modelíny.

Od středy jsme si užívali pohybové hry na téma mráz, déšť, slunce. Děti se samy musely podle získaných obrázků do skupin rozdělit a poté zkoušely, co se stane když na sebe budou navzájem působit. Slunce na déšť nebo na mráz. Kroužek doplnila i nová písnička Bude zima, bude mráz a velké muzicírování na všechny možné hudební nástroje. Každý den jsme vyrazili na procházku k řece, pozorovali jsme částečně zamrzlou řeku, sledovali jsme zvířata, povídali jsme si o tom, jak mohou zimu venku zvládat, jak jsou k tomu uzpůsobení. S předškoláky jsme si vytvořili i zimní sněhový závěs do šatny. 

Na fotky se podívejte ZDE

2.arte setkání fotky ZDE

32. stránka z celkem 153« První...1020...3031323334...405060...Poslední »