Aktuality

neděle 28. duben

Brouci po Velikonocích

  • Škola

Týden po Velikonocích byl kratší, přesto byl hodně emočně náročný. V úterý jsme se věnovali učení a prezentacím přečtených knih. Ve středu nás zasáhla velmi smutná zpráva o úmrtí jedné z našich spolužaček a kamarádek. Bylo to velmi smutné loučení, ke kterému nemá cenu nic více psát…. snad jen ať všechny vzkazy po Berounce doplují do nebe a jsou vyslyšeny. 

Ve čtvrtek se skupina „The Young Beatles“ , díky jednomu našemu tatínkovi, vydala do nahrávacího studia, kde měli možnost nahrát si své reklamní spoty. Viděli dokument o sluchu a o tom, jak funguje. Vyzkoušeli si, jaké frekvence slyší a jaké ne. Někteří Brouci mají velmi dobrý sluch – slyšeli i 21 kHz. Měli možnost nahlédnout do tajů stříhání zvukových záznamů i toho, jak se vytváří jednotlivé efekty. Už se těšíme, až si všechny reklamy poslechneme. 

V pátek strávili dopoledne v České geologické službě. Dozvěděli jsme se o fyzikálních vlastnostech vody, půdy, jak se tvoří geologické mapy, hledali jsme pomocí přístroje zakopané věci v zemi a pozorovat je na monitoru, rýžovat zlato, viděli jsme jednotlivé vrstvy půdy. Mohli pracovat s geologickým kladívkem a díky zvuku, které vydávalo, když se bouchalo do kamene, tak zjistili, jestli je zralý nebo ne. Pokud je tón vysoký, tak je hornina zralá a tím pádem stabilní. 

Fotky

neděle 28. duben

Rozmanitě u školkáčů

  • Školka

Týden po velikonočních svátcích byl rozmanitý. V úterý jsme se sešli a hlavně si vyprávěli zážitky z velikonoc. Kdo koho vyšlehal, kdo barvil vajíčka. Přijel za námi pan Tesař s pohádkou Pes a drak. Byla interaktivní, plná písniček, hlavními protagonisty byli psi (i z draka se vyklubal pes) a skloňovala se tu odvaha, jinakost, přijetí, statečnost, kamarádství. Odpoledne přišli rodiče pomáhat na brigádu a udělalo se na ní spoustu práce, za což všem patří velký dík!

Ve středu jsme naopak na pohádku Polní žínka Evelínka zamířili do Prahy, do Minoru. Líbezné, skvělé, krásné, určitě musíme příští rok znovu – to byly reakce dětí i Terezky s Péťou, které s dětmi byly. Odpoledne nás čekalo poslední multikulturní odpoledne, tentokrát o Německu, provázené Faicalem Bachiri a Sebim Scholze. Chlapi to průvodcovství vzali od podlahy, venku na zahradě, na sluníčku. Zpívalo se, hrálo na kytary, hrály se hry, které si pamatují oni dva ze svého dětství, prohlíželi si společně německou knížku, počítali. 

Ve čtvrtek s námi byla podruhé celé dopoledne Jitka, která v příštím školním roce vystřídá jako pedagog Terezku. Učili jsme se správně dýchat, rozpohybovat se v rytmu, vytleskávat ho, napodobovat. Zpívali jsme jarní písničky za doprovodu klavíru, podle rytmu jsme tančili. A konec týdne patřil úklidu, zpívání a postupně si zabydlujeme týpý.

 Předškoláci mimo jiné při své poobědní přípravě zdokonalovali sluch, snažili se uvědomit si, že každé slovo se skládá z hlásek i slabik, pojmenovávali počáteční i konečné hlásky, jednoduchá krátká slova zkoušeli natisknout novými razítky.

Na fotky se podívejte ZDE

 

neděle 28. duben

Chválím tě Země má (33. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí zůstaly branky Dvorečku zavřené a každý si užíval Velikonočních chvil po svém.

úterý jsme začali malou cyklojízdou z nádraží na Dvoreček. Bylo nás s Petrem a Robem jen pár habráčků a stodoláčků, ale moc se to povedlo. Společný ranní kruh jsme protančili a přivítali také nového stodoláčka Nelinku. Celé dopoledne jsme strávili na louce u Berounky, kde jsme rozvíjeli jemnou motoriku s kreativitou a posilovali na lanové prolézačce a houpačce. Oběd jsme si vychutnali venku. Akorát nám do něj trochu foukalo.

Ve středu jsme si ve společném kroužku s Habráčky zazpívali jarní písničku „Vyjdi, vyjdi, sluníčko“. Vyrazili jsme do galerie, kde jsme si dali svačinku a Robo z lan vytvořil prolézačky mezi stromy. Někdo si stavil domečky, někdo zdolával stále dokola kopec nad galerií, někdo si hrál na policajty. A protože měl Máťa narozeniny, vyrobili jsme mu lesní obrázek, kolem kterého jsme se pak sesedli do kroužku a každý mohl Máťovi něco hezkého popřát. Odpoledne jsme si pak pochutnali na dortu.

Ve čvrtek jsme si připomněli Den Země. V ranímkroužku jsme si připomněli, jak bychom měli pomáhat Zemi a po svačince jsme vyrazili vyčistit les a okolí Dvorečka od odpadků. Odpoledne pak byla možnost shlédnout dokumentární film Planeta Česko.

pátek jsme na Dvorečku měli Den otevřených branek. Přišli se na nás podívat budoucí kamarádi s rodiči. My jsme se rozdělili spolu s Habrovím na dvě skupinky. Jedna šla do lesa, a měla přípravu na pondělní Olympiádu. Děti ručkovaly po provaze a házely kamenem na cíl. My co jsme zůstali na Dvorečku jsme kreslili pampeliškami a jinými květinkami a také vodovkami. 

 

 

neděle 28. duben

Prďáci po Velikonocích

  • Škola

Týden po Velikonocích byl kratší, ale emočně velmi náročný. Úterý, které navazovalo nejen na Velikonoční pondělí, ale tentokrát i Den Země, jsme věnovali úklidu břehů Berounky. Nenašli jsme toho zrovna málo, bohužel. Ve středu nás zasáhla smutná zpráva o úmrtí jedné z našich spolužaček a kamarádek. Bylo to velmi smutné loučení, ke kterému nemá cenu si nic víc psát. Snad jen,…. ať vzkazy do nebe po Berounce doplují a jsou vyslyšeny. 

Ve čtvrtek jsme se pokusili své myšlenky obrátit opět více k učení. Po ranním tělocviku, který osvěžil duši i tělo, jsme pokračovali v angličině v páté lekci a procvičovali slovní zásobu a sloveso to have got. Práce se nám docela dařila a odměnou pak byl poslech a četba poslední části komixu The Ice Monster. Přesto jsme hodně času o přestávkách individuálně trávili u pietního místa naší zesnulé spolužačky. Někteří z nás jí pak ještě s Heather vytvořili krásné papírové květiny  v jejích oblíbených barvách a někteří pak v třetím bloku další přáníčka a dopisy na její poslední pozemskou cestu. Myslíme na Tebe, holčičko!

Koukněte na fotky

 

sobota 27. duben

Mazáci v Minoru a na Vyšehradě

  • Škola

V úterý jsme oslavili Den Země výletem na Vyšehrad, kde nás čekalo mnoho aktivit, při kterých jsme si mohli vyzkoušet svoje znalosti, zejména o třídění odpadu. Kromě třídění plastu, papíru a skla jsme například zjišťovali, co všechno je bioodpad, zda ho poznáme čichem či hmatem, který patří na kompost. Také jsme si povídali o tom, jakými způsoby se vyrábí elektrická energie a vyzkoušeli jsme si, kolik elektřiny dokážeme vyrobit za jednu minutu jen pomocí síly vlastního těla. Hodně nás zaujalo foukání obřích bublin. Zda byly vyrobeny z ekologických a lehce odbouratelných surovin, to jsme se bohužel nedozvěděli. 

V pátek jsme vyrazili do divadla Minor na představení Polní žínka Evelínka. Nové představení na námět Františka Nepila. Bylo léto, slunce žhnulo nad hlavou, že žita až praskala….představení jsme si jako vždy užili a protože byl pátek, nečekalo nás už žádné učení a mohli jsme se těšit na víkend. 

Jak jsme se měli se podívejte ZDE

pátek 26. duben

Čištění (33. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí velikonoční.

Úterý. Cesta vede vzhůru. Ale naše srdce ne. Zůstáváme viset v úbočí. Houpeme se na houpačce a zápasíme po dvou, až se práší. Čteme pohádky a pracujeme se Zápisníky.
 
Ve středu jsme vylétli na louku jak ptáčata a v různých sportovních disciplínách jsme se proměňovali v gepardy, klokany, hady a kobylky. Odpoledne jsme začali vysvobozovat náš lezecí strom z šípkového zajetí.
 
Ve čtvrtek Ó Matko Země jsme tě chtěli potěšit a oslavit. Ulevili jsme přírodě v blízkém okolí od nevyžádaných pokladů. A pár pytlů to bylo. Děkujeme pomocným rukám maminek :)
 
Pátek bláznů svátek a taky Den otevřených branek. Přivítali jsme a provedli Dvorečkem spoustu zvědavců a přitom jsme zaseli hrách, špenát, kedlubny, mrkev atd. V lese zatím olympionici trénovali hod na cíl a ručkování po laně.
 

FOTO

středa 24. duben

Včelky samotářky (32. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

 V pondělí jsme se vypravili do pražského divadla Alfred ve dvoře na představení Černá paní (http://www.alfredvedvore.cz/cs/program/o-cerne-pani–tereza-ricanova?pid=648&bck=program). Byl to horor! Tedy jen žánrově. Jinak se nám to moc moc líbilo. Představení nás pobavilo, trošičku jsme se báli a nakonec jsme si i zazpívali. Po představení jsme si prohlédli kulisy a rekvizity. Zbytek dne jsme strávili ve Stromovce na hřišti s lezecím hradem a tobogány.

Úterní jarní, slunečný den. Vyrazili jsme oslavit Justýnčiny narozky na kopec nad červenou roklí. Moc se to povedlo. Oslavenkyně nam připravila báječné pohoštění. Společně jsme ji popřáli, vytvořili narozeninový obrázek. Robo udělal oheň, Anežka hrála na kytaru, zpívali jsme a hráli si kdo jak chtěl. Cestou zpět jsme váleli sudy. Obědvali jsme venku a odpočívali v jurtě. Ono zas takové teplo nebylo.

Ve středu jsme se vypravili za závoru, kde jsme si na mechových kopečkách dali svačinku a pak se vyškrábali do kopečka a tam Robo rozvěsil lana na prolézání a hamaku pro odpočinek. Pozorovali jsme, jak se vyklíčené žaludy zakořenily a začínají z nich růst malé stromky.

Protože se nám před vchodem do jurty vyrojily včelky samotářky, rozhodli jsme se jim vyrobit domek, do kterého by se mohly nastěhovat, aby nám nenadělaly nějakou neplechu ve dveřích jurty. A tak jsme se ve čtvrtek vydali do bažiny nasbírat roury z rákosí, ze kterých jsme pak vyrobili mini hmyzí domek.

pondělí 22. duben

Pašijový týden u školkáčů

  • Školka

Pašijový týden probíhal i ve školce podle tradice. Bylo tu modré pondělí, žlutý čtvrtek, škaredá středa i zelený čtvrtek. A tak jsme pěkně poklízeli, zdobili vajíčka, pletli pomlázku, usmívali se na sebe a udělali si „zelený“ výborný okurkový salát k obědu. Ale taky tady byl požár katedrály Notre Dame, o kterém jsme si povídali, Tomáš nám ji namaloval i ukázal na mapě v herně a my přimalovali srdíčka a přáli jsme lidem z Francie hodně síly při obnově a taky hodně peněz, protože ty budou potřeba. Některé děti navrhovaly, že by daly své kapesné…

A taky se přihodilo, že nám osení, které jsme si zasadili do květináčků, vůbec nevyrostlo. V 30 květináčcích ani jedna travička. I když jsme se o osení starali, zalévali, dali na sluníčko, aby mělo teplo. A my už naprosto názorným příkladem víme, že občas se v životě stává, že i když se hodně snažíme, pečujeme a přejeme si, může se stát, že se dílo nezdaří. A chce to potom hlavu vzhůru a zkusit to znovu a znovu. A tak určitě zase za rok do toho půjdeme. Krásné Velikonoce!

 

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 21. duben

K velké noci (32. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

 

Pondělí. Do Práglu za kulturou. Jsme zpoždění, tramvaje mají výluku. Do divadla ddobbiihaame. Paní v černém hraje O černé paní. Učí nás rakvičkovou píseň o hyjenách. S Amálkou to dobře dopadlo, bo uměla tvrdě zatloukat. Tatínek se neoběsil. Miminko bychom neprodali. Po obědě na hřiště. Běh Stromovkou na tramvaj. Na vlak.

Úterý. Na louku. Hrajeme na prkýnka. Štafetu. Na perlorodku. Taky trochu fočus. Počítáme vlaky. Čtem logopedický pohátky. Vyprávíme příběhy. V kruhu reflektujeme zážitky a pocity.
 
Ve středu jsme po ránu zpívali o106. Zadělali jsme těsto na jidáše a připravili si ke zdobení vejdunky od Martínka. Vajíčka zdobená kvítky, lístky a travinami, radost pohledět. Jidáše s rozinkami a mandlemi, lahodné, pečení nám opravdu jde. Četli jsme si velikonoční příběh o velké zradě a velké lásce.
 
Zelený čtvrtek. Proč vlastně zelený? Povídáme si při krájení zeleniny. Od Pelichů nám na stole přistál beránek, porcujeme ho na 33 kousků. Hledáme po lese a na palouku, co všechno zeleného se dá přidat do salátu. A je toho hodně :)
 
 

sobota 20. duben

Velikonoce jsou tu!

  • Rarášci

Nevěřily bychom, že jde ještě vše zhustit! Osení, vajíčka, hnízdečka, koleda, termín na krku :-) ! A k tomu hraní, lítání, stavění, bourání, pípání, no je toho všeho moc.

V pondělí jsme si ozdobili jedno obrvejce a můžete ho vidět vedle ranních zpráv! Osení jsme zaseli už před víkendem, ale ono pořád ne a ne začít růst. Pravidelné zalévání pomohlo a první zelené konečky se derou ven, je to zázrak!

V úterý jsme zkusili plést pomlázky a to jsme dost pohořeli. Hlášky jako - mě to nebaví, já si raději koupím hotovou, fakt zazněly od Rarášků, dost jsme se pobavili!

Ve středu se tempo zrychlilo – každý Rarášek se naučil ovládat kapátko a namaloval si speciální kapací technikou jeden vejdunek a ozdobil si tím zaseté osení. Zároveň proběhl trénink barev a jejich míchání. Pak už jen obkreslování, děrování a „šítí přepravky“ na vlhký květináček. Uf, příprava na Velikonoce je téměř hotová.

 Zelený čtvrtek jsme si zaslouženě užili velmi odpočinkově v malém počtu společně se Školkáči. Připravili jsme ledový salát k obědu a pak už si jen hráli a hráli.

 Koleda, koleda, jarní trávo, ať je u vás všechno zdrávo!

Na fotky z příprav na velikonoční svátky se můžete podívat tady

4. stránka z celkem 136« První...23456...102030...Poslední »