Aktuality

neděle 22. říjen

Od košile k niti aneb Brouci tkají dál

 • Škola

Brouci tento týden přidávají na tempu v matematice. Ke sčítání pod sebou jsme přidali ještě odčítání pod sebou. Je to trochu náročnější. Nyní budeme hodně upevňovat jednotlivé početní operace. U odčítání pod sebou jsme si ukázali obě varianty a to buď rozklad čísla, či dočítání. Je na dětech, co jim bude vyhovovat více. V českém jazyce jsme opakovali základní slovní druhy před tím, než se pustíme do vyjmenovaných slov. Zopakovali jsme tedy podstatná jména, slovesa, předložky a spojky. 

V úterý jsme vyrazili do Muzea hlavního města Prahy na výstavu Od košile k niti. I když byl program delší, děti to zvládly skvěle. Dozvěděli se něco o tkaní jednotlivých látek, poznali různé druhy látek i techniky tkaní. Seznámili se také s procesem barvení látek pomocí základních barev. Pomocí papírových proužků zkusili utkat „šachovnici“. Ve škole se děti pak rozdělily do tří skupin a společně pracovali na natažení osnovy na větší stav. 

Ve čtvrtek jsme zvládli další lekci plavání. Cesta zpátky byla dobrodružná, jelikož autobus, který měl jet, tak nejel… Nakonec to ale dobře dopadlo a po telefonátu jen pro nás autobus přijel. Snad se to nebude opakovat a všechny další kroužky dětí odpoledne už budou stíhat, tak jak mají. Vyšší moc neovlivníme.

Od košile k niti

Katerina´s group
 
We have done „reviewing test“. All students were prepared. We discussed 1to1 what needs to be improved.
 Please make sure they know Alphabet and spelling especially : A,I, O,U, H, Y :) ​ (see their folder).
 Moreover, we listened to the following: (please make sure students know the correct pronounciation and vocabulary used in the songs. 
 
Left and right song:
alphabet song:
 
We started a new vocabulary. All should be able to write and read the following: (optional, they can draw the animals in their notebooks).
 However, all should be able to read and write:
 ALLIGATOR, CAT, DUCK, ELEPHANT, FISH, GIRAFFE, HIPPOPOTAMUS, HORSE, LION, MOUSE, PIG, TURKEY
We are planning to work on Numbers, Days of the week and Months. Including the verb „be“.

 Thank you all. If you have any questions, please let us know.

Have a nice day, Katerina​
 

Milena´s group: 

English lesson update

First, kids took a regular test on what they have learnt recently: writing numbers up to 20 and  „What people or animals can or can´t do?“. Everybody did very well. In math unit, kids practiced counting by 5s and answering „count by 5s“ questions. They also practiced counting backwards and started solving addition word problems.

 In the second block kids played their favorite animal riddles team game (level 2 intermediate), they were reading (one by one) animal clues& guessing the animal (21 animals – such as wolf, hamster, ant, eel, guinea pig etc.). We also started our calendar activities, reviewing days of the week, months and seasons (writing, reading, pronunciation). Our focus is mostly on „What day is it today?“ „Today is_.“ „What day is tomorrow?“ „What day was yesterday?“. We also sang „Days of the week“ song.

 In the last block, we practiced reading with comprehension (fiction&nonfiction according to their reading level), some kids need to finish their answers at home. We also practiced our favorite „Can´t stop the feeling“ song. Thank you for reading with your kids at home, they have made good progress in reading since the beginning of the school year! Milena

neděle 22. říjen

Barevný podzim u Rarášků

 • Rarášci

Tento týden se nesl v duchu babího léta. V pondělí a úterý svítilo sluníčko a bylo teplo, no zkrátka jako v létě. Abchom na tu venkovní barevnou nádheru dobře viděli, nechali jsme si zkontrolovat oči paní doktorkou. Všichni jsme to zvládli a nikdo nebrečel :-) Mnoho času jsme strávili venku a skutečně si užívali dost dobře možná poslední teplo tohoto roku. Celým týdnem nás provázely písničky, říkanky a hudební nástroje. Modelína se nám přes víkend schovala do skříně a tak jsme ji jako detektivové vylákali ven a tvořili jsme o sto šest.  Ve čtvrtek jsme oslavili narozeniny Lajly, která s nadšením sfoukla své tři svíčky na dortu-AŤ SE TI DAŘÍ, LAJLINKO! MÁME TĚ RÁDI! Tančili jsme, zpívali a Míša nám vyrobila tiskátka z brambor. To vám byla legrace! Červená, zelená, hnědá a žlutá lítala po papíře, razítkách, rukách, oblečení i po podlaze. Prostě skutečná podzimní metelice. Energie jsme měli na rozdávání a práce byla spousta. To není jen tak, lumpačit celé dopoledne, ještěže se vždycky po obídku můžeme natáhnout a poslechnout si pohádku. Už dobře známe tu s Racochejlem, a tak se pomalu seznamujeme s pavoučkem Vinckem. A víte co? Je to prima. Vždycky nás na křídlech větru odnese až do snu. 

Na fotky se můžete podívat tady: Barevný podzim u Rarášků

neděle 22. říjen

Prďáci dobývali Pražský hrad

 • Škola

Prosluněný týden od 16. října si Prďáci užívali nejen ve škole ale i na Pražském hradě. Vstoupili jsme společně s knihou Prahou kráčí lev do hledání klíče k minulosti. Na Pražském hradě se z nás stali řemeslníci, strážci, služebnictvo a umělci, kteří v malých skupinách začali hrát Hru o Pražský hrad. V expozici o Pražském hradu, kterou najdete na třetím nádvoří jsme v malých skupinách plnili různé úkoly ( třeba dokreslit soše nějaký symbol, aby bylo poznat, kým postava  ve skutečnosti byla) a už se těšíme na další hru, při které si prohodíme role. Při naší první návštěvě ze tří jsme si mimo jiné stihli prohlédnout katedrálu sv. Víta a seběhnout zámecké schody. Bolely nás nohy, ale po společném hlasování se na Hrad chceme opět vrátit v dalším týdnu. Kromě zmíněné hry jsme prošli prvním sebehodnocením, v matematice jsme se ponořili do složitějších početních úloh,  při kterých musíme dávat naučené do souvislostí. Pro mnohé z nás to zatím není vůbec snadné. V českém jazyce jsme se seznámili s tím, že každé slovo má svůj význam a že existují slova opačného významu nebo slova stejného významu, ale různě znějící. Také jsme vytvářeli rýmy, povídali si o České republice, ukazovali si její mapu a zkoušeli z ní poznat, jaká naše země je. Poprvé jsme se seznámili s českou hymnou. V oblasti kultury ducha jsme se věnovali míchání barev, už víme, které jsou základní. Hráli jsme si na impresionisty a míchali podzimní barvy ze základních. Technikou tečkování jsme pak vytvořili obraz spadaného listí. 

V tomto týdnu si Prďáci s Ivou v anglickém dni upevňovali aktivní schopnost hláskování – spellingu, se kterým jsme začali v minulém týdnu. Stále zpíváme The Alphabet song, ke kterému dostaly děti noty a učíme se básničku Count with me, včetně nové slovní zásoby. Hodně jsme se věnovali zápisu čísel, při další hodině si z toho napíšeme testík. Děti samozřejmě nejvíce bavila kroužkovací hra, při které měly rychle propojovat sluchovou, obsahovou a písemnou recepci slov. V gramatice jsme k I am…. I am not… přidali You are…. You are not…. a otázku Are you….?, na kterých budeme dále stavět rozhovory a opět se v té souvislosti vrátíme i k otázkám Where are you from… ?

S Heather s e seznámili s receptem na Pumpkin cake, který si příště upečeme a navázali tak na téma Harvest, kterému se věnovali v minulém období.

 

 

 

Koukněte na fotky

sobota 21. říjen

S návštěvami po lese (7. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí se ráno pozdravíme naším ranním pozdravem: „Na zeleném smrčku, sýkorka si hvízdá, že se tolik krčků dívá na ní z hnízda.“ A pak se vydáme na putováním korytem potoka. Pozorujeme krásně probleskávající paprsky podzimního slunce mezi větvemi stromů. Když se pak vrátíme a  necháváme si otestovat naše orlí zraky, připravujeme si při tom ohýnek, v popelu pečeme brambůrky vykopané na naší zahrádce, hrabeme listí a připravujeme medaile pro expediční předškoláky. Zkrátka takové to „podzimní radování“.

V úterý už máme v Habroví prvního hosta a tím je Matěj Rak. Les zná, však se tu s dětmi také kdysi nachodil. Seznámíme ho v kroužku i se stodoláčkama a pak vyrazíme společně do zlatavého lesa. Sluníčko ale přece bydlí nahoře, a tak se za ním vydáváme a stoupáme vzhůru do kopce. A tam bydlí! Na krásné, voňavé a zlatem zalité mýtině. Rozdělíme se o pomelo, ozkoušíme, jak chutná a dolů se skutálíme jako plné soudky. 

Ve středu je u nás pro změnu na návštěvě Dominika z Jednoho stromu. Zahaleni ranní mlhou společně usedáme kolem ohýnku, vyndaváme svačinky a posilňujeme se do nového dne. Ten se pak vydáme prožít do kouzelného lesa, kde bydlí čarodějnice, před kterou je možné se zachránit jedině tak, že se chytneme pařezu. Nebo mechu. Nebo šišky. Nebo něčeho modrého. Nebo trávy. „Čarodějko, my se ptáme, čehopak se chytit máme?“

Ve čtvrtek jsme se vydali na šišky, v kroužku jsme se pozdravili super zpomaleným “ Ruuuuuuce mééééé a ruuuce tvéééé,…“. A pak se zase nabili naší veselou písní „Když jsi kamarád, tak pojď si s námi hrát ňaf ňaf ňuf ňuf…“ No a pak začaly ty pravé listo-hrátky: sjíždění, hrabání,…Hráli jsme si tak zaujatě, že jsme Markétu s Domčou vůbec nepotřebovali! *

A pátek! Byl s námi zase Matěj a povídali jsme si v kroužku o sýkorkách, pak jsme si na ně dokonce i hráli a papali-jenom jako-žížaly, housenky. Ale lepší by byly čokoládový! A pak jsme doslova vyběhli nahoru k vodárně, kde jsme v tichosti naslouchali šumění větru a zda nezaslechneme lesní skřítky. Někdo je šel pozorovat, někdo se koupat na naší extra luxusní lanovou houpajdu-wuhuu* 

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde

pátek 20. říjen

Předškoláci na Sněžce a prcci mají pré (7. týden ve Stodole)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí u nás na dvorečku proběhlo ve znamení očního screeningu. Vykopali jsme brambory z naší zahrádky a upekli je v horkém popelu. Dost jsme si na nich pochutnali. Stačili jsme též vyjít do lesa a pokochat se babím létem. Tak snad máme všichni zdravá očička…

V úterý vítáme hosty a těmi jsou  Matěj Rak a Klárka a její syn Davídek.  Seznámíme se v kroužku, a pak vyrazíme společně do zlatavého lesa. Sluníčko ale přece bydlí nahoře, a tak se za ním vydáváme a stoupáme vzhůru do kopce. A tam bydlí! Na krásné, voňavé a zlatem zalité mýtině. Rozdělíme se o pomelo, ozkoušíme, jak chutná a dolů se skutálíme jako plné soudky.

Ve středu je u nás pro změnu na návštěvě Dominika z Jednoho stromu. Zahaleni ranní mlhou společně usedáme kolem ohýnku, vyndaváme svačinky a posilňujeme se do nového dne. Ten se pak vydáme prožít do kouzelného lesa, kde bydlí čarodějnice, před kterou je možné se zachránit jedině tak, že se chytneme pařezu. Nebo mechu. Nebo šišky. Nebo něčeho modrého. Nebo trávy. „Čarodějko, my se ptáme, čehopak se chytit máme?“

Ve čtvrtek jsme si v kruhu kolem ohně povídali o probíhajícím podzimu a opakovali jsme si pravidla chování v naší školce. Někteří z nás si je už z velké části pamatují. Vyšli jsme do lesa, povídali si a ukazovali jaký list a jaký plod ke kterému stromu patří. Sbírali jsme lesní plody a vše co nám podzimní les skýtá…Také jsme si stačili pohrát a trochu zablbnout.

V pátek nás čekal pestrý den. Po cestě do lesa jsme potkali pana jazzmana (tak se nám představil), který nám povídal básničky, zazpíval a pozval na příští týden na návštěvu. Rozloučili jsme se, vylezli si na kopeček a spočinuli v kroužku. Povídali jsme si o tom k čemu jsou ty modré obálky, které jsme už možná zahlédli doma..No popravdě jen někteří se zapojili do diskuze o tom, jestli by zvolili na místo toho, kdo za všechny rozhoduje o obědech Tomáše (má radši maso), nebo Domču (má radši sladké)..většinu z nás mnohem víc zajímalo modré lano, přetahování, šplhání a klouzání..

 

fotografie si můžete prohlédnout zde

 

pátek 20. říjen

Mazáci – 7. týden

 • Škola

A je to za námi! Dlouho očekávané Havelské posvícení proběhlo. My děkujeme všem, kteří se objevili v roli zpěváků, prodejců, nákupčích, pomocníků, všem, kteří pomohli vylepšit atmosféru. Opravdu to stálo za to! :-)

Velkým tématem v tomto týdnu bylo využití vydělaných peněz. V rámci intenzivní diskuse jsme se zvládli domluvit a z dlouhého seznamu vybrat pouze 2 nejlepší návrhy, které jsme v rámci ranního kruhu představili. Vyslechli jsme návrhy od Prďáků i Brouků a společně hlasovali. Nyní jsme již téměř ve vrcholné fázi výběru a nemůžeme se dočkat, co si vlastně nakonec koupíme.  

V tomto týdnu jsme se hodně věnovali šipkovému zápisu a krokování. Četli jsme zápisy psané šipkami, i ty složitější, krokovali, tleskali a počítali. Rozdělovali a dávali dohromady. Seznámili jsme se s tabulkou, která některé děti trochu zaskočila, nicméně neodradila. Podívali jsme se na některé z geometrických tvarů.

V češtině jsme si skrze „písmenkový kolotoč“ pohráli hned se dvěma písmenky, a to A a E,

A v angličtině? Tento týden jsme začali druhou lekci, kde se učíme slovíčka týkající se školy; a pen, a pencil, a bag, a ruler, a pencil case and a book. Hráli jsme si s kartami, zvedali je, hádali, zapamatovávali a všemožně procvičovali. I vy můžete tato slovíčka s dětmi průběžně opakovat, ať se jim uleží :-) Také jsme si poslechli další písničku „What’s in my bag?“ a pokročili v pracovním sešitě. Ve třetím bloku se nám zastesklo, a tak jsme se vrátili k hrám z předchozích lekcí a znovu tím procvičili frázi „Who’s this?“

Podívejte se na fotky.

 

čtvrtek 19. říjen

Děti potřebují rituály- expedice předškoláků končí

 • Lesní MŠ Na dvorečku
 • Školka

Děti potřebují přechodové rituály

 Abychom mohli vnitřně růst, musíme zažívat okamžiky, které se nás emočně dotknou. Často slýcháme, že zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když bude silný a nezapomenutelný. My si to ve školách Jednoho stromu myslíme podobně, jen je pro nás důležité, aby ten silný prožitek byl pozitivní. Jsme si také ale vědomi, že někdy rozlišit hranici a intenzitu mezi pozitivním a negativním může být velmi subjektivní. Rituály a iniciační obřady k takovým zážitkům patří, a proto jsou nedílnou součástí výchovy a vzdělávání v Jednom stromě a LMŠ Na dvorečku. Jedním z každoročních rituálů, či chcete-li obřadů, je „Expedice předškoláků“ do hor, která má dětem umožnit v posledním roce před nástupem do školy zajistit prožitek osamostatnění, spolehnutí se na sebe a prověření svých fyzických a psychických možností. V polovině října tak s předškoláky ze školky Jednoho stromu i Lesní mateřské školy Na dvorečku pravidelně na 4 dny odjíždíme do Krkonoš, abychom společně mimo jiné zdolali Sněžku. Inspirací je nám kniha Stoupání na horu. Může se to zdát banální, ale u mnohých dětí se jedná o první výjezd bez rodičů, kdy se musí více starat sami o sebe a čelit fyzické a potažmo i psychické zátěži. Osahávání vlastních limitů, odvaha i vytrvalost, vědomí toho, že cesta je cíl, jsou cestou k vnitřnímu zpevnění i růstu. Děti jsou hrdé na to, co samy zvládnou, byť jim je odměnou „jen“ to, že vystoupaly na nejvyšší horu Česka. To je dar, který jim nikdo nevezme. A my rádi, takové dárky připravujeme a předáváme. 

Koukněte na fotky

 

středa 18. říjen

Expedice Sněžka 2017, Den druhý

 • Lesní MŠ Na dvorečku
 • Školka

Expedice Sněžka 2017, Den druhý: Sluneční paprsky zalily celé Krkonoše a my vyrazili na další průzkum okolí Výrovky. Před samotným bádáním zasedl zvířecí sněm. Povídali jsme a prohlíželi zvířata, která můžeme najít a vidět u nás, ale také v dalekých krajích. Plán na zbytek dne byl tedy jasný. Hrajeme si na zvířata, hledáme je, zpíváme o nich, vymýšlíme básně. Zvládli jsme zdolat i Liščí horu a potkat smečku vlků. 

Expedice, Den druhý

úterý 17. říjen

První zprávy z expedice předškoláků

 • Lesní MŠ Na dvorečku
 • Školka

Dnes naši předškoláci vyrazili na tradiční expedici Sněžka 2017. Krkonoše překvapily v tuto roční dobu slunným a teplým počasím. První den se nesl v duchu prozkoumávání okolí Výrovky, kde jsme ubytováni. Naučili jsme se pravidla pro pohyb v horách, co to znamená, že jsme v Národním parku, a jak se zde chováme. A nesleduje nás u toho všeho náhodou Krakonoš? Některým z nás to bylo trochu fuk. Důležitější bylo přijít na to, zda jsme agenti v křoví. Den zakončila pohádka. Tak dobrou noc.

Koukněte na fotky

neděle 15. říjen

a všechno jednou končí…

 • Školka

Tak, vážení. A je to! Vaše děti společně s námi prožívaly 3 týdny příprav na Havelské posvícení. Pekly, vyráběly, krájely, sušily, balily, trénovaly písničky a pořád a znovu se snažily pochopit, proč se vlastně posvícení slaví. Spousta z nich byly pilné jako včelky a někteří – jak by řekla moje babička – byly kůže líné :-) ) ale tak to je a řekněme si na rovinu, že každého to nemusí zrovna bavit, že? A v pátek se všechny přípravy završily a včera jsme si užili naprosto pohádkový den. Ty malí velcí si stoupli na podium (nebo pod něj a vůbec to nevadí) a snažily se zpívat. Někteří se nesnažily a jen se usmívaly a mávaly na rodiče. A nejdůležitější ze všeho bylo, že jsme se tam všichni sešli a vy jste nás podpořili. Usmívali jste se, tleskali těm svým hrdinům a pak se navalili na náš stánek. Společné prožívání krásných okamžiků – to je panečku paráda!

Fotky z průběhu týdne zde:Přípravy na posvícení vyvrcholily

p.s. ve středu za námi přišel opět Robo Nižnik – to jen, kdybyste nemohli na fotkách poznat toho chlápka v černé kudrnaté paruce. Děti nadchnul!

4. stránka z celkem 77« První...23456...102030...Poslední »