Aktuality

neděle 11. červen

Ta jemství (40. jubilejní týden v Habroví:)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Ráno teplé, horoucí. Plány velké. Přes kroužek k hnízdu, křivky rýsovat. S ptáky pípat. Poblíž si hrát, i v drsnější hře obstát. Při obrovi spát. Záhonek zrýt. Dýním a fňokurkám prostor čistit. Stromy ctít.

V úterý hon za uměním. Kampou vpřed na kolotoč. S roztočenou hlavou hledáme Kuléra. Cestou pár setkání: duch lesa, stínová hlubina, světlolapy, několik motýlů…. Oběd si rozdělíme s pávy a hejnem ryb. Se střapatým pokladem v kapse běžíme na vlak.
 
Středa ve znamení příprav na předškolácké Loučení. Takže šup do lesa (my víme kam),  zkusit to (my víme co)! Těšíte se? (my víme, že jo:).
A odpoledne to samé v blědě modré, a žluté a červené. A zelené taky:) A neptejte se co, nebo budete brzo staří. Tak.
 
Ve čtvrtek jsme se věnovali opět přísně utajeným, zejména předškoláckým záležitostem. Takže ani muk. Dost se nám dařilo a došlo i na odměnu – lesní jahody do hrsti. Kupodivu jsme je netrhali v lese, ale v zadním výběhu (Verča nám je tam snad pěstuje!).
 
Do pátečního dne jsme se doslova zkutáleli. A začali jsme hned na stráňce u výběhů. Po společném kroužku ve stínu, přišla na řadu svačinka s výhledem na koníky, kteří nám pokyvováním hlavy odpovídali na různé otázky. No a pak jsme se na louce honili s koníkama lučníma, pak i s kamarádama, vymýšleli pohádku o malé uličnici Ulitěnce, a vůbec si krásně pohráli. Po obědě jsme si pak zahráli na hasiče, když jsem odpálili krabice v ohništi.

pátek 09. červen

Tak trochu anarchie :) 5.-9.6. 2017

 • OS Jeden strom
 • Školka

Jak už název dnešního povídání vypovídá, vládla u nás poslední dny tak trochu anarchie :) . Předškolácká příprava byla v plném proudu, šilo se a vymýšlely se vzkazy pro děti, které jdou po prázdninách do školy. A protože děti dostaly dostatek volnosti, tak ho využily po svém ;-) . A tak si stavěly domy a vesmírné rakety ze všech možných i nemožných hraček a stavebních materiálů. Někdy to byly opravdové kuriozitky.  Potom si zase vymyslely nakloněnou plošinu, po které se klouzaly v ponožkách :-) . Visely na stromech, hádaly se o houpací síť, rozšířily šnečí farmu a přidaly k tomu i chov kuličkovačů. A kdybyste náhodou nevěděli, co to je, tak je to ten divný brouk – sviňka :-) . Také jsme ale pracovali, sbírali jsme květy bezu do košů, které jsme si statečně sami na střídačku donesli až do školky. No a pak jsme si z nich uvařili výbornou bezovou šťávu, a naplnili ji do několika sklenic. Prý že na zimu…jenomže my to samozřejmě načali hned! ;-) . A pak jsme se v pátek loučili s našimi předškoláky, kteří tu nebudou na velké rozlučce na konci června. Přišlo pasování, dárky, slzy a objetí…. A na závěr jsme si zazpívali a odlehčili dojemnou chvíli pořádnou pařbou na Timudej… Pár posledních cvaknutých fotek… no slzy byly už teď….

KOUKNĚTE NA FOTKY: Anarchy in the JS

pátek 09. červen

Školka v přírodě Bejčkův mlýn

 • Rarášci

Rok se s rokem sešel a my opět vyrazili do krásného penzionu Bejčkův mlýn u Slavonic. Nejlepší místo, kde strávit školku v přírodě. A protože školka v přírodě má být plná zážitků, odstartovali jsme ji v pondělí prohlídkou Slavonického podzemí. Takže holínky na nožky, čelovky na hlavu a můžeme vyrazit. Cože? Tam se máme jako vejít? A ta voda mi teče do holínek? A už jí tam mám. Mamí! Já se bojím! Tak tohle bylo na knop. Chudák Sára drhla nožičkami o stěny, tak že má punčochy úplně špinavé(nesla se u mamky na břiše). Přežili jsme. :D Všichni zúčastnění překonali paniku, obavy, klaustrofobické stavy a vodu v holínkách :) Takže nezbývalo nic jiného než vyrazit za odměnou. Heslo pobytu bylo tedy jasné: zážitek nemusí být pozitivní, hlavně že je intenzivní. Toho jsme se drželi i následující den. Slečna Alenka nás provedla  domácí ZOO u Bejčkova mlýna. Už jste někdy drželi v ruce kachnu? Nebo si pohladili slepici s chlupy? S úžasem jsme pozorovali bažanty, pštrosa, kachny, husy, slepice, králíky, morčata. Mohli jsme i do ohrady k ovcím, kozám a oslům. Všechna zvířata jsme nakrmili, a tak přišel čas nakrmit i sebe. Ale ouha. Támhleta ovce a koza utekly z ohrady. Nevadí, oni se tam zase vrátí. Ale nějak se k nám hrnout… Jééé… to je moje svačina! Rychlými chvaty nás Renátka s Terezkou zvedaly do výše, abychom mohli ochutnat alespoň kousek koblihy, než nám to ty zvířata sežerou. Uf…. dojedeno. Můžeme vyrazit dál – hrát si do lesa, stavět loď, prozkoumat tamní rybník. Úterní odpoledne patřilo klidnému tvoření v dílně Maříž. Kdo netvořil a nemaloval, užíval si klid a pohodu nad kávičkou, či zábavu na herních prvcích. No a už byla středa. Ta patřila pohádkám. Nejdřív Budulínek, Jeníček a Mařenka a mnoho dalších, které jsme si stihli převyprávět a přehrát u samorostů, které jsme prozkoumali do nejmenších detailů. Odpoledne nás čekala výprava do pohádkového lesa – nakrmit otesánka, zabít draka, vysvobodit zlatovláskou, přemoct čarodějnici, najít liščí noru apod. Úkoly splněny, můžeme se vrátit zpátky a užít si slavnostní předávání diplomů, cen a ocenění. Ještě táborák, u něj sníst pár buřtů a můžeme vesele vyrazit domů… Jenže.. nám se ještě nechce. Tak dobře. Co takhle na závěr si ještě užít oběd na Bizoní farmě… Jóóó.. to zní jako bezva plán… A to už je opravdu všechno. Tak zase za rok. :)

 

na fotky se můžete podívat zde

úterý 06. červen

Škola v přírodě v Krkonoších

 • Škola

Komunitní škola Jeden strom vyjela na školu v přírodě do Krkonoš. Na týden od 5. června se nám domovem stala Pražská bouda. První dva dny jsme zdolávali nejbližší kopce. Vyrazili jsme přes Vlašské boudy pod Kladenskou, abychom navštívili farmáře Jindru a jeho stádo ovcí. Potkali jsme se i s jeho pasteveckým psem Zakem.  Vyřezávali jsme lodičky a pouštěli je po potoce u Hrnčířských bud, vystoupali na Hnědý vrch i rozhlednu, která na něm stojí. A protože nemůže pořád jen svítit sluníčko, řádně jsme i zmokli. Večer nás do postelí provází knížka Velká cesta malého pána, a tak máme o čem snít…. o zelené trávě, kopcích, slunci, loukách potocích a kamarádech. Středa byla na horách ve znamení velmi chladného počasí. Ke slovu přišly čepice a rukavice ( často z ponožek), děti vytvářely mapu osady Lučiny, ve které se nachází Pražská bouda, zjišťovaly její historii, odpoledne vyrazily opět k potoku vyřezávat a pouštět lodičky, sbírat přírodniny, aby z nich nakonec pod vedením maminky Petry Roberts vytvořily sluneční mandalu. Poslední den pobytu jsme pak vyrazili na dvacetikilometrový výlet přes Modrý důl na hřebeny Krkonoš a zpátky do chalupy. Počasí nám přálo, nohy byly mírně uchozené, ale borůvkový koláč a zmrzlina nás hnaly kupředu. Byl to fajn týden, který přinesl nejen různorodost počasí, ale i výletů, zážitků a setkávání.

Koukněte na fotky

pondělí 05. červen

Začíná červen – protože jsou všichni červení jak je jim vedro! (Stodola)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Týden jsme odstartovali pondělním výletem do Malostranské besedy na výstavu Magické Vikýře. Na výstavě bylo spoustu cinkátek, drnátek, bušítek a všeho možného. Každý si našel to, co jeho uchu nejlépe lahodilo, nebo to, co ho bavilo po své mechanické stránce. Objevovali jsme, jak který nástroj funguje a někdy to byla i dost dřina! Po výstavě jsme si dali oběd a popovezli se kousek blíže, kde jsme se usídlili nad lanovkou na Petřínskou rozhlednu na bezvadném hřišti. Celý den bylo krásně a nikdo nezůstal v podkroví Malostranské besedy :-)

V úterý jsme se nasvačili na Dvorečku, nasbírali jsme králíkům veliké pampeliškové listy, které jsme jim při odchodu na výpravu za letadly servírovali do mističek. Šli jsme příjemným stinným lesem a došli jsme až pod velikou skluzavku, kde jsme doslova osedlali všechny kořeny stromů a hulákali na sebe, kam všude poletíme a co tam budeme dělat a co tam budeme jíst. Po obědě jsme si pak ukázali na veliké mapě světa, kde všude jsme byli.

Ve středu byla u nás místo Víti Markéta a den s ní jsme si moc užili. Zpívala nám veselou písničku o jednom starém panu králi, co v malé zemi kraloval. S habráčky jsme se sešli ke společnému výletu a s předškoláky jsme zkoušeli popěvky k jejich loučení. Odpoledne jsme pak polili sluncem unavenou zahrádku a řádili v minibazénku.

 

Červnové foto ZDE

pondělí 05. červen

Loučíme se s květnem (Stodola)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme navštívili lesní divadlo v Řevnicích. Představení Země je placatá, nebo tě zabiju nám zahrálo divadlo Kampa. Ikdyž bylo hlediště obsazené spíše staršími dětmi, i naši malí Dvorečci si to myslím užili. Po představení jsme se vydali do lesa nad divadlo poobědvat a prozkoumat les. Cestou zpět jsme kopírovali potok a došli až ke hřišti, do kterého jsme vložili poslední síly, co nám po celém dni zbyly.

V úterý zastoupila Katku Markéta. Protože jsme očekávali veliká vedra, vyrobili jsme nad venkovní stůl přístřešek z plachty, který nám celý den vytvářel příjemné stinné místo. Řádili jsme v napuštěném bazénku, opalovali se na pískovišti jako na pláži, hráli fotbal a stihli jsme i malou procházku, na které Markéta malovala obrázky hennou.

Ve středu jsme společně s habráčky pokračovali v přípravě místa pro loučení s předškoláky. Zpívali jsme písničky, hrály normální obrázkové a pak i poslechové pexeso a Markéta opět malovala :-) Byla to velká lesní pohodička! 

neděle 04. červen

Ostropestřec májový (39. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí lesnodivné, tedy divadelní. Nám potkat se blíže divadla, vykroužkovat se v kapradí s režisérkou kusu, o kterém zatím jen znát názef. Země je prý kulatá… Jak na Cestě kol světa, hrdinové-hrdinky hrdinně kejklili na lodi nám důkaz, že Země není kulat ni placat, nýbrž HRANAT. Atomy, minecraft hrající, dávno víme. Pak v les a nebezpečný hvozd plný ostrých větví, odvahu do zubů vzít. Na hřišti se napít a domů odkulhat.

Úterý v hnízdě být. Vespolek se družit. Slunéčka sedmičetná učit zpěvu a létat. Karamboly vybírat, v smutek se pohroužit, hm. Příležitost za ocásek chytit, příjemnému stolování se učit. S obrovským dobrem obcovat a na své se těšit.

Ve středu jsme se vydali za dobrodružstvím lesa, nahoru ke psím hrobečkům. Tam jsme si každý našel to své: hráli jsme si, pozorovali, stavěli, sjížděli, vyřezávali, zpívali. Po obídku si poslechli další příběhy vosy Marcelky a odpoledne pak rozmotávali stužky z Májky, zdobili se  a hráli si na princezny, prince a vojáky.

Ve čtvrtek jsme se v kroužku podivili, jak těžké je popsat rozdíl mezi dítětem a dospělákem. („Dítě seš tak do osmi, pak už ne..“) Byl zrovna Den dětí. Den koupání, škeblího třpytu a házení žabek. Markéta pomalovala pestrou paletu obličejů, každý se rozzářil.

Za teplého pátečního rána jsme se sešli v kroužku a stínu habroví a zazpívali si nově naučenou písničku Byl jednou jeden starý král, co v malé zemi panoval…Tralala a vydali se do lesa na pěší okruh, který jsme zvládli úplně krásně a cestou si neustále na něco hráli. Třeba na schovku nebo lokomotivu. A také jsme objevili úplně tajemný kus lesa, kde jsme se trochu i báli, ale plánujeme se tam vrátit a ještě více ho prozkoumat. Roste tam totiž čarokrásná rostlina s mnoha zvonečky. Tralala.

foto

 

pátek 02. červen

Zkoumáme život v trávě…..

 • Rarášci

Další týden je za námi a s ním bádání, zkoumání a pozorování života v trávě. Vše jsme odstartovali pořádnou rozcvičkou – hráli jsme si na berušky, včelky, brouky, žížaly, šneky (někteří doslova a do písmene) nebo motýli. Připomněli jsme si i některé básničky, které jsme se naučili předchozí týden. Nohy, ruce, hlava vše připraveno na další dobrodružství. Vyběhli jsme na zahradu a jako opravdový mravenečkové sbírali listí, klacíky, kamínky, kůru, vše co nám přišlo pod ruku, abychom vytvořili naše vlastní mraveniště. To nám teď krásně zdobí naši hmyzí výstavku v herně. Co by to ale bylo za mraveniště, kdyby v něm nebyli mravenci. Jenže chytat živé mravence a lepit je k mraveništi, to se nedělá! Tak jsme si poradili po svém a zkrátka si mravence domalovali. Teď už je mraveniště opravdu kompletní a my se mohli vydat za dalším dobrodružstvím. Třeba dopilovat náš hmyzí domeček, doplnit ho šiškami sesbíranými na pátečním výletě a udělat tak našim hmyzím přátelům trochu pohodlí. Když už bylo zkoumání a bádání dost, přišla na řadu zábava v podobě hopsání na trampolíně, vaření lektvarů, hrátek s vodou, houpání v hamace či jen tak povalování se na dece. Nezapomněli jsme také oslavit Mezinárodní den dětí, ke kterému jsme si nadělili sladký meloun. Mňam. Měli jsme se zkrátka famfárově :)  

Na fotky se můžete podívat zde

pátek 02. červen

Horké dny… 29.5.-2.6. 2017

 • OS Jeden strom
 • Školka

Uplynulý týden jsme si užívali vysokých teplot už skoro letních dní…Slunce neskutečně pálilo a my trávili celé dny na zahradě, ve stínu našich stromů… Teda až na pondělí, kdy jsme jeli do Prahy na interaktivní výstavu Petra Nikla Vikýře Play. Mohli jsme si tam všelijak zábavně hrát, třeba cinkat, břinkat, točit, šlapat varhany, malovat vodou. A ty výhledy z vikýřů….no z těch spíš byli uchváceni dospěláci :) . Jo a Jindra nás moc chválila, jak jsme byli  báječně hodní.  Zbytek týdne jsme trávili hraním na zahradě… Předškoláci museli sice trochu makat, protože příprava jejich knížek nepočká a čeká nás s tím ještě hodně práce, ale i oni si mohli po práci užít legraci. A tak jsme se skoro prali o pořadník na skákání na trampolíně či houpání v Hamace. Oslavili jsme Den dětí a smlsli si na melounu, cachtali jsme se v řece a když nám vyprahlou zahradu spláchl vydatný déšť , běhali jsme v dešti…. Bylo nám krásně a sluníčko k tomu určitě přispělo také…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Horké dny….

Fotek je strašně málo…my si hodně užívali a zapomínali jsme fotit…

čtvrtek 01. červen

Červen vstoupil do školy

 • Škola

Červen vstoupil do školy Jednoho stromu v plné síle. Brouci a Prďáci si užívali sluníčka, zahrady, hamaky, nového sportovního vybavení ( vládne florbal a ringo) a zmrzliny při oslavě Dne dětí..

Prďáky čekalo téma dopravní výchovy, se kterým se jeli seznamovat na dopravní hřiště v Radotíně. A protože byl krásný slunečný den, spojili cyklovyjížďku i s koupáním na biotopu. V úterý jsme se opět pustili do matematiky, práce na knížce o sobě a dokončování knihy o lese ( vyráběli jsme titulní stranu). Čtvrtek byl ve znamení prezentací prvních přečtených knih a získání diplomu pilného čtenáře. Ve zbytku dne jsme se soustředili na přípravu našeho divadla a oslavy dne dětí. Konec týdne obstaralo společné focení a dodělávání knihy o lese. A teď hurá na hory!

Brouci se intenzivně věnují opakování všeho naučeného v českém jazyce.  Třeťák se doučil všechny slovní druhy a čtvrťák statečně bojuje s koncovkami sloves. V matematice už počítají do sta, přidali násobilku devíti. Stíhají toho více a více. Pustili jsme se do tématu stromů, poznávali jsme ty na zahradě, měřili jejich obvod i krokovali vzdálenost ke stromu dalšímu. Děti vymýšlely i krátký příběh o tom, kdo v něm žije. Venku bylo moc fajn, už se těšíme na hory. Také jsme se pustili do výroby knihy o tomto školním roce a našem celoročním projektu.

Co se dělo na angličtině?

In the starting circle, we practiced I like/don’t like, then 2nd class played revision board games in the classbooks, with playing pieces and number boards they made, absorbed in English. They also continued in activity books. Their craft project involved using printing and handprinting on the food theme.

1st class played games to practices colours and shapes. We revised first 6 units in the book. Then they used an activity sheet with children’s yoga positions, and we discussed them, linked words with pictures, wrote, and did some animal yoga, then after lunch, an activity about caring for animals.

Koukněte na fotky

4. stránka z celkem 70« První...23456...102030...Poslední »