Aktuality

pátek 22. prosinec

Vánoční setkání u Rarášků

 • Rarášci

Uteklo to jako voda v potoce. Už byl tady ten den, na který jsme se dlouhé dny a týdny připravovali. Konečně jsme se sešli kolem adventního věnce ve velkém počtu a společně jsme zapálili třetí svíčku. A co se vlastně dělo? No přeci naše Adventní setkání u Rarášků. Nemůžeme to nazývat besídkou, protože to zkrátka máme trochu jinak. S dětmi jsme sice secvičili spoustu krásných písniček a básniček, ale jsou ještě tak malíncí, že stresovat je velkým divadlem by bylo zbytečné. Tak jsme tu zkrátka pobyli. Společně popili, pojedli, ozdobili perníčky, vyrobili krásné lodičky a napsali svá rozličná přání na hvězdné nebe…….Oko nezůstalo suché…. Na závěr jsme zazpívali, obdarovali rodiče, ale i děti….. Byl to krásný čas v tom předvánočním shonu. Zastavili jsme se a užívali si jen tu chvíli, ty okamžiky, ty společně strávené momenty….A za to patří velké díky nejen dětem, ale i vám, rodičům….. 

 

Na fotky se můžete podívat zde

čtvrtek 21. prosinec

English Brouci

 • Škola

English lesson update Katerina´s group:

In the first block we learned : What is the time? It  is XY o´clock.

Then we read again the article To the zoo. Please read it over Christmas. We worked on numbers and number problems. (5 +2) All should know numbers up to 20 in writing including. We sang christmas songs Jingle Bells, Christmas is coming to town.

English lesson update Milena´s group:

In the first block we did our best to complete all the tasks so that we have time for fun. We practiced Christmas vocabulary. Kids continued writing new words into their notebooks – we gradually add new categories and words. We also worked on finishing the tasks we have not managed to finish during previous lessons. Kids also read various articles and answered related questions. We again worked on synonyms, antonyms and adjectives. Some kids even managed to complete some math word problems.

In the second and third block we were both groups together, we prepared some refreshments – kids created Christmas tree out of fruits which they later ate and we also baked some homemade pizza. We also listened to an audio book, Christmas carols and we created some Christmas pictures.

Kids have a “special” holiday homework – each kid chose his/her preferred option out of the provided activity list

Katerina´s group- David, Juraj, Kuba, Emma : write a story that happend in Christmas time or about Christmas (pictures included) then they will present their writings at school.

Míra, Anna, Marjánka and Cecilka got books from me. They will read them thru and write little summary that they present at school upon arrival. Míra: Santa Little Helpers, Anna : Xmas mazebook, A teacher, Marijánka: Winter wonderland, Cecilka : Big Bird Says

Milena´s group – they mainly chose reading (book or a non-fiction article) but some chose mini-book creation. Please let me know if any of you is interested in seeing the whole activity list – happy to provide you with more options to practice English.

We wish you a Merry Christmas and we both look forward to seeing you in 2018!   

See pics from last English Wednesday: English Brouci

sobota 16. prosinec

Mazáci – Druhý adventní týden

 • Škola

Druhý Adventní týden přivedl k Prďákům opět téma Jak se žilo v minulosti a jak nyní. V pondělí k nám do školy zavítala prababička Aničky Koutníkové Stáňa. Celý jeden blok jsme si nechali vyprávět o tom, jak se slavily Vánoce, když byla malá. A protože vzpomínky na její Vánoce sahaly do doby II. světové války, bylo to pro nás velmi zajímavé téma. Otázky nebraly konce. Sice se ukazuje, že rozlišit čas před 70 lety a před 200 lety je pro nás prostě těžké, ale udělali jsme si alespoň přibližný obrázek o tom, jak to v dětství prababičky Stáni vypadalo. Dárků bylo tehdy prostě méně, dobrot také a dny byly naplněné hlavně hrou venku a pomocí rodičům. 

Úterý jsme, díky výletům ostatních tříd, strávili z velké části ve vile sami. Stali jsme se králi vily a náležitě jsme ji opanovali. Povídali jsme si o atmosféře Vánoc, o našich pocitech a četli jsme vánoční příběh o narození Ježíška. Hledali jsme pojmy související s Vánoci a vnímali jejich obsah.

Velkou část týdne jsme věnovali tvoření: vyráběli jsme ozdoby ze skořápek, vytvářeli noční oblohu pokrytou hvězdami. Také jsme nacvičovali na pondělní besídku. V matematice jsme začali krokovat pozpátku a odčítat, v češtině jsme objevovali písmeno L.

Mrkněte na fotky.

sobota 16. prosinec

Pozdraveno budiž světlo (15. týden ve Stodole)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

fotografie si můžete prohlédnout zde

V pondělí jsme si v ranním kruhu zazpívali  vyšli do lesa. Šlapali jsme do kopce  až jsme došli k vodárně. Cestou jsme sbírali přírodniny a hlavně březovou kůru pro naši slunovratovou slavnost. Dokonce jsme našli ještě osamoceného hřiba a také lesní sluchátko, kterým jsme volali mámě a tátovi. Našli jsme také spoustu klacků, různě dlouhých, které nám sloužili jako antény pro nejpodivuhodnější fantazie….

V úterý jsme se vypravili do bažiny. Po cestě jsme našli lišku a objevili i celý příběh – Taův tatínek nám vyprávěl, jak mu liška sežrala slepice a kohouta a vylekala kačeny..ovšem s obdivuhodným nadhledem a dodatkem, že to liška udělala proto, že měla hlad..Natrhali jsme si šimrátka a vydali se zpět d jurty oslavvat Honzíkovy narozeniny. Dnešním úkolem v adventním kalendáři bylo pohoupat kamarády v dece, a tak byl oslavenec hned první na řadě.

Ve středu za sluncem! Pod opraveným viaduktem, přes val a podél řeky, kde to pere do tváří. Stavíme domky z ledových ker, obdivujeme bobří práci, pouštíme po řece lodičky, lezeme po stromech a zpíváme v oblouku mostu s ozvěnou: Hřej, sluníčko, hřej!   

 

Čtvrtek jsme zahájili opět písní ve společném kruhu. A vyšli směrem k řece Berounce. Podešli jsme nově postavený viadukt a u řeka nás přivítal silný vítr, ale také slunce. Vydali jsme se proti proudu řeky až nás zaujal rozsochatý strom, který nás přilákal k lezení a hrám. Když jsme se vydováděli na stromě, hráli jsme na rybáře a průzkumníky vody. Klacky nám posloužily jako prodloužená ruka, která pátrá po dně řeky….  

V pátek jsme se vypravili hledat chvojí (bavili jsme se o tom, co by tohle, mnohým neznámé slovo, mohlo znamenat – a nápadů jsme měli spoustu:) holkám na věnečky a březovou kůru klukům na masky. Vyšplhali jsme pro ni na kopec nad galerií. Dva z těch, kdo mají nejkratší nožičky se rozplakali, že dál už nechtějí, a tak ti starší ohleduplně ustoupili od svého plánu vystoupat až na vrchol – i tak tam bylo krásně.

sobota 16. prosinec

Zpívaly jako andílci

 • Školka

Druhý adventní týden je za námi,naši milí. Musím se přiznat, že nálady a pocity lítaly nahoru a dolů jako na houpačce. Hned pondělí začalo tak, jako kdyby školkáčům narostl čertí ocas. Přes veškeré naše sváteční naladění to byl den neustálého dohadování, sporů, vysvětlování. Na jeho konci na ně čekala v naší adventní botě dopředu připravená dobrota. A když jsme si tak v kroužku povídali, jestli si opravdu myslí, že ji mají po tomto dni dostat a pochutnat si na ni, překvapil nás náhled většiny. Ehmm, aši ne… to nebylo doblý, sme tlochu zlobily… tak že bysme ji tam nechali na zítla, jestli to bude lepší…. a tak tam na nás hroznový cukr fakt počkal do úterý. Večer se pak ty samé (uhádané přes den) postavily statečně před plný kostel a zpívaly. Viděla jsem shora jejich hlavičky a všechny myšlenky na to, jak je roztrhnu jako hada, byly tytam. Byly báječní, moc se snažily. Byly jsme na ně velmi hrdé.

Od úterý jsme už začali nacvičovat besídku a do toho se obuly s vervou. Tedy někteří si v průběhu nacvičování začaly hrát, skládat lego a tak. No Laurinka si šla s Ondráškem číst, ustlali si k tomu na koberci :-) Pak ale přijela naše kamarádka Květa, opřela se do klavíru a moc je chválila, jak zpívají a jsou hodné! :-)

A v pátek pár dětí šeptalo, co by si přály od Ježíška. Byla tu papírová hvězda i „tablet, abych se mohl koukat na pohádky“ a „iPad, abych mohl pažit“.

Tak klidné dny, přátelé!

 p.s. a fotit jsme úplně zapomněli!

Na pár fotek se podívejte zde

 

sobota 16. prosinec

Adventní zpívání 11.12.2017

 • OS Jeden strom
 • Škola

Jak je již v Jednom stromě tradicí, tak i letos jsme se sešli v Černošickém kostele Nanebevzetí Panny Marie, abychom společně užívali adventu za zvuku adventních písní. 

Krásný Advent vám všem!

Videa – Adventní zpívání

sobota 16. prosinec

Brouci – Druhý adventní týden

 • Škola

Druhý Adventní týden přivedl do školy Jednoho stromu opět téma Jak se žilo v minulosti a jak nyní. V pondělí k nám do školy zavítala prababička Aničky Koutníkové Stáňa. Celý jeden blok jsme si nechali vyprávět o tom, jak se slavily Vánoce, když byla malá. A protože vzpomínky na její Vánoce sahaly do doby II. světové války, bylo to pro nás velmi zajímavé téma. Otázky nebraly konce. Sice se ukazuje, že rozlišit čas před 70 lety a před 200 lety je pro nás prostě těžké, ale udělali jsme si alespoň přibližný obrázek o tom, jak to v dětství prababičky Stáni vypadalo. Dárků bylo tehdy prostě méně, dobrot také a dny byly naplněné hlavně hrou venku a pomocí rodičům. 

V úterý jsme vyrazili do Rudolfina na výstavu Nervous trees Krištofa Kintery, užili jsme si nejenom výstavu, ale i workshop k výstavě Postnaturalia: Umění je hra. A tak pod rukama Brouků vznikla jedna Džungle a jedna Elektronická džungle – v té už žijí jen elektrické impulsy. Užili jsme si zábavu i v Artparku. 

Velkou část týdne jsme věnovali tvoření dárečků a nacvičování pondělní besídky. Zvládli jsme ale i vyjmenovaná slova po M a opakovat ty po B a L. Také jsme zopakovali co jsou slovní druhy jako podstatná jména, slovesa. A ve čtvrtek si užili už předposlední plavání. 

Druhý adventní týden – Krištof Kintera

sobota 16. prosinec

Svatá Lucie noci upije….

 • Škola

Druhý Adventní týden přivedl k Prďákům opět téma Jak se žilo v minulosti a jak nyní. V pondělí k nám do školy zavítala prababička Aničky Koutníkové Stáňa. Celý jeden blok jsme si nechali vyprávět o tom, jak se slavily Vánoce, když byla malá. A protože vzpomínky na její Vánoce sahaly do doby II. světové války, bylo to pro nás velmi zajímavé téma. Otázky nebraly konce. Sice se ukazuje, že rozlišit čas před 70 lety a před 200 lety je pro nás prostě těžké, ale udělali jsme si alespoň přibližný obrázek o tom, jak to v dětství prababičky Stáni vypadalo. Dárků bylo tehdy prostě méně, dobrot také a dny byly naplněné hlavně hrou venku a pomocí rodičům. K danému tématu nám pomohla i výstava Betlémů v Betlémské kapli, která je letos spojena s tématem “ Jak se svítilo, topilo a vařilo kdysi“. Plnit úkoly a zjišťovat, co byl třeba troud, kopist, hambálek a jiná nám neznámá slova, nás bavilo. Stihli jsme si ještě ke Staroměstskému náměstí dojít na trdlo a podívat se na orloj i se o něm něco dozvědět.  V pondělí bylo velkou slávou Adventní zpívání v Černošickém kostele. Vše jsme zvládli dobře a doufáme, že se Vám  nejen naše vystoupení líbilo.                         V matematice jsme hlavně opakovali všechna prostředí a početní operace do 40. Blíží se nám konec první učebnice. Po Vánocích dostaneme II. díl.  V českém jazyce jsme se seznamovali s měkkými hláskami. Také jsme se od Ály dozvěděli, že u ní doma bydlí potvůrky Tap a Ťap. Tap má rád kalhoty, svetry, skoky do vody a jiné vylomeniny. Ťap má rád tílka, svetříky i třeba skákání na trampolíně. Pořád se oba hádají, zda jsou lepší tvrdé hlásky nebo měkké. Tak jsme jim pomáhali vymyslet co nejvíce slov od těch jejich oblíbených hlásek. Práce ve skupinách nás moc bavila.  V angličtině jsme se věnovali tématu Vánoc a zpívání anglické koledy.

Koukněte na fotky a videa

 

sobota 16. prosinec

Adventem ke světlu (15. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Kroky a kročeje na lesní půdě. Přelézáme modré překážky. Modré ráno! V bunkru jako v pokojíčku. Vyraž ho dveřmi, vrátí se ti oknem. Nebo komínem! Zpíváme o světle a aj, slunce nás hřeje do zad. Druhou adventní svíčku poprvé zapalujeme na věnci. Dva tmavé knoty se kroutí ve vosku. Očekávání velké je v půli, letos vánoce vychází na čtvrtou adventní neděli, to věru čtvrtá svíčka nestihne moc uhořet. Připalujeme si navzájem sedm svíček, vždyť pod vánoční tradicí leží chanuka a sedmiramenný svícen. Jak pejsek s kočičkou slavili vánoce, pane Čapku? 

 Úterý. Do háje s námi březového. Roztančené stromy umdlévají, kácí se a tiše uhnívají ve svahu. Darují nám svou kůru na vyrábění. Modrá pavučina generuje vzrušení, kdo bude moucha?! Nadšení je silnější mrazivého větru, jen to jehličí za košilí bodá jako dýka. Zas druhá za první svící plápolá na stole věnci. Zas pejsek a kočička, ale jen jejich stíny: Tlapka a Lapka. Děti co si na hrdiny hrají, o to pečlivěji špicujem uši. I ve slavnostním čase nás baví práce s předškolními zápisníky.

Ve středu za sluncem! Pod opraveným viaduktem, přes val a podél řeky, kde to pere do tváří. Stavíme domky z ledových ker, obdivujeme bobří práci, pouštíme po řece lodičky, lezeme po stromech a zpíváme v oblouku mostu s ozvěnou: Hřej, sluníčko, hřej!   

Ve čtvrtek jsem si v kroužku poslali svíčku jako kolující světlo a přicházející slunovrat. „Pozdraveno budiž světlo, světlo ve tma svítí, tma jej nepohltí…“ Vydali jsme se do lesa na chvojí, vyrábět věnečky na slavnost a někteří z nás se pustili do výroby vlastních luků a šípů.

V pátek nazkušujeme další část slunovratové oslavy, tma se přetahuje se světlem a jednou vítězí ta jednou ona. Kdo asi zvítězí na slunovrat? Pak se zkoušíme podél lano provést „temnotou“, která nastává. Z velké padlé klády odlupujeme velké kusy kúry a pod nimi nalézáme třpytivé poklady: dva krásně barevné brouky. Tao nám pak odpoledne třičtvrtě hodiny vypráví pohádku a my ležívme v teple spacáků a posloucháme a tulíme se a pak si povídáme o tom, co je to zamilování, zda vydrží navždy (dokonce prý pokud holka dostane prsten, tak navždy ;) ).

Fotografie si můžete prohlédnout zde

 

dvo

pátek 15. prosinec

Druhý adventní týden u Rarášků :)

 • Rarášci

Adventní věnec na něm čtyři svíce. Těšíme se na Vánoce. Každý týden jednu svíčku, zapálíme pomaličku…. Už nám na věnci hoří svíčky dvě. Den, kdy přijde Ježíšek se nezadržitelně blíží. A jak se na jeho příchod připravujeme? Hodně zpíváme. Hlavně proto, že již příští týden nás čeká naše adventní setkání, kterého se zúčastní i naše maminky, tatínkové, babičky, dědečkové, sourozenci, zkrátka každý kdo bude chtít.. Z duetního zpěvu se již stává vícečlenný sbor. Myslím, že jsme skoro připraveni, předvést své umění ve vší kráse. Na naše společné setkání se nepřipravujeme nejen zpěvem. Bylo zapotřebí vyzdobit školku, kterou nyní poletují zářivý andílci. Ti k době adventní neodmyslitelně patří. Stejně jako vůně perníčků. Ta se u nás objevila tento týden hned dvakrát. Ono totiž válet těsto a vykrajovat je velká zábava, proto jsme si to chtěli užít dva dny z uplynulého týdne. Stejně tak jako jsme váleli těsto, pováleli jsme i sebe. Občas z nás byl zabalený rohlíček či palačinka, někdy jen to perníkové těsto. Dětský smích a zábava naplnila celou školku. Stejně tak jako vůně františka (teď myslíme toho vánočního :) ) a světlo svíček na adventním věnci či v lucerničkách. Atmosféru doplňují krásné vánoční příběhy, které si čteme u spaní. Už víme, jak andílci umí  péct perníčky, nebo jak se do Betléma dostali tři králové…věřte, že jediné učitelské oka nezůstane suché..

Na fotky z uplynulého týdne se můžete podívat zde

4. stránka z celkem 83« První...23456...102030...Poslední »