Aktuality

neděle 20. říjen

Podzimní dny u Rarášků

  • Rarášci

Zásoby ořechů v našem oříškovém království pomalu dochází, přišel tedy čas na hrátky se skořápkami. Dají se dobře plnit modelínou, hůř už se z nich vyndavá, ale je to bezva zábava :-) Taková modelína se dá i dobře použít jako spojovací materiál, pak jde vyrobit lodička a třeba i taková houbička! A ty nám tedy šly od ruky výborně. Kdyby nás netlačil čas, Rarášci by houbičky vyráběli snad celý den a zahoubičkovali by celou hernu. 

Také jsme vylepšili plakát s jablíčky, doplnili k jablíčkům listy a vyvěsili si ho nad schody. A protože se na podzim domů stahují myšky, tak jsme si ze skořápek vyrobili i ty. Krom malování, stříhání a lepení se samozřejmě také cvičilo, v kroužku povídalo a zpívalo, stavělo, na pomyslném ohni se pekli sloni… tuhle dobrotu jsme dosud neznaly, ale podle Rarášků je to opravdová lahůdka! Takových společných her si u Rarášků užíváme čím dál víc, je to opravdu velká radost takovou spolupráci pozorovat! 

Na fotky se můžete podívat tady

neděle 20. říjen

Opičáci a osová souměrnost

  • Škola

Tento týden jsme odstartovali opět bruslením. Byla to legrace a velká většina už stojí pevně na nohou. Ostatní stojí pevně na čtyřech, což také klouže a všichni jsou spokojení :-)  

Na středu jsme měli naplánované divadlo, ven jsme tedy vyrazili už v úterý. Měli jsme před sebou další pozorování řeky a tentokrát i tělocvik. Největší úspěch měla hra na Princezny a zombíky. Určitě se k ní ještě někdy vrátíme:-)

V matematice jsme se seznámili s termínem osová souměrnost a vymýšleli jsme různé rovnice a nerovnice se zvířátky Dědy Lesoně. Dál pracujeme na tom, abychom uměli ostatním opravovat jejich práci a dokázali společně přijít na správné řešení. Jde to pomalu, ale jde to. 

Páteční angličtina proběhla ve výrazně chlapeckém obsazení a akčním duchu. Zopakovali jsme si písničku Can you snap like a crocodile? doprovázenou pohybem a navázali slovesy run, swim, climb trees, jump, fly. Procvičovali jsme je ve větách typu Can tiger fly? Can you run? a následnými odpověďmi No, it can´t. Yes , I can…..Této gramatice se budeme věnovat i příště, stejně jako tématu spellingu. Test z 1. lekce jsme vzhledem k větší absenci žáků odložili na příští pátek.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

sobota 19. říjen

Habráčci a Stodoláčci spolu a spokojeně

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se všichni na Dvorečku spojili v jednu partičku. Bylo potřeba si trochu osvěžit paměť se jmény kamarádů, které tak často nepotkáváme. Společně jsme vyrazili do lesa. Nahoře na paloučku jsme si pod slunečními paprsky dali sváču a hráli si s kameny, lezli po stromech, stavili jsme domečky. Cestou na Dvoreček jsme překonali několik překážek ve vyschlém korytu potoka. Navštívili jsme naše chlupaté kamarády. (Někteří zjistili, že v ohradě nemáme krávy, ale ovečky a kozy, a taky že v králíkárnách máme králíky a morčata, a ne bobry :D )

V úterý jsme zamířili na Dračí hřbet. Když jsme svačili, přišla se na nás podívat kráva, a tak jsme jí celkem dlouho pozorovali. Hráli jsme všelijaké honičky, někdo se věnoval ořezávání klacíků. Byl opět den jako z reklamy na slunečný podzim, a tak jsem si den všichni společně moc užili.

Ve středu měly děti chuť jít na louku. Nazuli jsme tedy holinky do mokré trávy a vyrazili. Na místě jsme s lanem hráli různé hry. Podbíhali ho, přeskakovali, chodili po něm a na závěr se přetahovali. Také jsme pozorovali podzimní padající listy a jejich barvy.

Čtvrteční výprava na kótu 369 byla úspěšná a báječná. Vrchol jsme dobyli s nadšením a beze ztrát v 11.01. Poslali jsme pozdrav našim předškolákům na expedici a znovu vyvěsili dvorečkovou vlajku. Ugrilovali jsme si kostičky z tofu a měsíčky z jablek. Po zásluze!

V pátek jsme přivítali předškoláky, kteří se vrátili z expedice. Vyprávěli nám jak se měli a co všechno zažili a my jsme s nimi posdíleli, co jsme zažili my tady na Dvorečku. Po svačince Stodoláčci vyrazili na louku a k vodě na sběr šípků, Habrováčci hledali sluníčko v lese a houpali  se v hamace.  Po cestě jsme zpívali a hráli podzimní běhací hry s říkankami. Po odpočívání a čtení jsme se vyráběl podzimní věnec. Propichovali jsme kaštany, žaludy, slaměnky a šípky a ty jsme vpichovali na slaměný věneček. Krásně se nám povedl a zdobí náš stůl v jurtě.

 FOTO

sobota 19. říjen

Brouci po Havelském posvícení

  • Škola

Brouci týden po Havelském posvícení začali opět bruslením. Soňa nebyla celý týden ve škole, ale děti nezahálely. Pokračovaly v pracovních sešitech i hodně výtvarničily. Ve čtvrtek si Brouci užili spojení s Ježky. Odstartovali tak nový tématický celek a to Vesmír.  Děkujeme Ježkům za prezentaci na téma kamenných planet sluneční soustavy. Sestavili jsme i první raketu. 

Koukněte na fotky

pátek 18. říjen

Expedice i hrátky ve školce

  • Školka

Máme za sebou velmi vydařený týden. Předškoláci zdolali na své tradiční expedici Sněžku. A ostatní děti si to užívaly ve školce.

Jitka byla na naší expedici s dětmi poprvé, napsala o ni pro vás pár slov: 

Jak jsme se měli na předškolácké expedici? Skvěle!!! Cesta do Krkonoš sice mnohým dětem připadala dlouhá, nicméně ji bezvadně zvládly a hned poté, co jsme se dostali na chatu Výrovku, jsme poobědvali báječné borůvkové knedlíky. Odpoledne jsme zvládli krátkou procházku a hry a od prvního večera jsme vždy čas okolo večeře věnovali vyplňování expedičních deníků. V úterý ráno jsme se probudili do slunečného dne a v dobré náladě vyrazili na Sněžku  - tu jsme dobyli v pravé poledne. Vítr tam tedy foukal pořádně, ne, že ne. Děti dostaly medaile a po výletové klasice (řízku a chlebu) jsme se vydali na cestu zpátky. Na Luční boudě na nás čekaly báječné koláče a horký čaj. Naprosto s přehledem děti vyšláply poslední kopec a pak už jen hurá dolů na Výrovku. Nadšeni ze 14 km v nohou jsme povečeřeli, zhodnotili den a upadli do tvrdého spánku – někteří o něco později ;-) . Ve středu na nás čekaly hory zcela jiné – mlha, déšť, zima, vítr….i tak to bylo prima – procházka, hry, divadlo…..jsem ráda, že jsem to s vašimi dětmi mohla zažít, bylo to skvělé. A mnozí navázali nová kamarádství s dětmi ze Dvorečku!

NA FOTKY Z EXPEDICE SE PODÍVEJTE ZDE

NA FOTKY Z TÝDNE VE ŠKOLCE SE PODÍVEJTE ZDE

A mezitím děti ve školce (jak to viděli pedagogové, kteří s nimi byli):

Pondělí bylo houbičkové. Trochu jsme si o houbách povídali, vytleskávali jejich jména, hráli hru na schovanou houbičku (poznávali, kdo z kamarádů chybí schovaný pod dekou), nakonec jsme si i houby vytvořili ze skořápek a klacíků.
 
V úterý si udělali školkáči i s Rarášky společný kroužek, zazpívali jsme Terezce k svátku a zahráli si společnou hru. Byla to legrace, měnili jsme si místa, když jsme měli něco společného; například když jsme měli na sobě červenou mikinu nebo když jsme měli rádi zmrzlinu. Dokonce i Rarášci se zapojili, a tak jsme všichni běhali po koberci a měli z toho radost.
 
 Ve středu jsme si v kroužku povídali o tom, co děti zažily v poslední době hezkého, co je potěšilo. Povídali jsme si o emocích a určovali druhy emocí. Šli jsme se projít k řece, sbírali ořechy a hráli si v přírodním sadu. Zastavili se u pana Anděla. Foukal vlahý vítr, svítilo sluníčko, byl krásný den provoněný podzimem. No, zkrátka pohoda… vše plynulo…
 
Ve čtvrtek ráno jsme si pohráli a tvořili dráčky papíráčky, před svačinkou dali jogové cvičení a pak hurá ven, proletět se s dráčky. Děti byly úžasné, nikdo neměl žádný problém. Moc jsem si to se školkáči užila a největší odměnou pro mě byl Beníkův dotaz, zda budeme cvičit i před obědem, že ho cvičení moc bavilo.
 
V pátek jsme si postavili jsme v herně oooobrovský bunkr a hráli si v něm chvílemi na žížaly, pak na cestující v letadle… V kroužku jsme si pak všichni názorně ukazovali všechny činnosti, které musíme ráno absolvovat než jdeme do školky… A tak jsme se znovu probouzeli a protahovali, myli, čistili si zuby, oblékali, snídali všechno možné… Zjistili jsme, kdo na co ráno zapomíná. Venku jsme ve stavění pokračovali. Místo bunkru jsme ale budovali velké hradby z písku a dřevěných kůlů, co jsme našli na zahradě… Bylo to bezva!
 
 

pátek 18. říjen

Mazáci u Lipan

  • Škola

Kromě pondělního protažení na bruslích, matiky, češtiny a prvouky, jsme v tomto týdnu navštívili Husity. Prostřednictvím herců divadla Minor jsme se účastnili vědeckovýzkumné přednášky, v jejímž průběhu nás výzkumní pracovníci provedli dobrodružným příběhem opravdového husity, který nám vyprávěl o svém životě – o životě Božího bojovníka. O tom, co zažil, čemu věřil, za co bojoval a koho miloval. A jak nakonec našel Království nebeské v očích své milé. Opět jsme měli v Minoru možnost shlédnout propracované představení doplněné výraznou hudbou. Po návratu z divadla jsme věnovali čas výtvarničení a dokončili jsme náš obraz z přírodnin. Kromě housenek jsme tentokrát vyrobili různé panáčky, piráta, čarodějnici, různá vozítka, auta a lodě. Vyrábění z přírodnin jsme si moc užili.

Ve středu na angličtině jsme se pustili do výroby našeho kalendáře. Bude nám viset ve třídě, jsou na něm roční období a měsíce. Každá skupinka zpracovala jedno období a našla k němu ve slovníku pár slovíček, která ho vystihují. Příští týden si uděláme jejich malou prezentaci pro ostatní. Ve zbytku dne s Heather děti pracovali s učebnicí i pracovním sešitem a hlavně se věnovali podzimu; spojovali obrázky se slovy a vyplnili pracovní list.

Podívejte se na FOTKY

pátek 18. říjen

Veveřácká abeceda

  • Škola

Havelské posvícení je úspěšně za námi a my jsme se mohli z plna hrdla vrhnout do dalšího učení. Tentokrát před námi byl týden plný písmen, matematických her, tvoření, podzimních radovánek a samozřejmě další lekce bruslení. Tam nám to jde dobře. Už se všichni zvládáme s radostí šoupat po ledě. :) Český jazyk ovládla písmena, a to především samohlásky. Pilně trénujeme a opakujeme, aby se nám nepletlo A,E,I,Y,O,U. Tvoříme je z kamínků, sirek, slaného těsta, hledáme v pracovních listech, píšeme je ve správném tvaru, nacházíme slova začínající na tyto samohlásky. Pokračujeme i v trénování uší, abychom hlásky slyšeli na začátku, uprostřed a na konci slova. Na začátku už je slyšíme dobře, ale ještě se trochu pleteme pokud jde o hlásky uprostřed a na konci. V matematice jsme se vrhli na hravé počítání. Hry jako Honzo vstávej nebo Lidské pexeso. Dokážeme tleskat, dupat, mrkat, skákat a dřepovat různé počty od 1 do 10. Také trénujeme uši stejně jako v češtině. Jestli dobře slyšíme počet tlesknutí a dokážeme následně počet označit slovně či za pomoci prstů. Pokračujeme i v tréninku početních operací do 10 – hlavně sčítání. Neopomněli jsme ani na opakování geometrických tvarů, které jsme různě překládali a stříhali, abychom např. ze čtverce vyrobili trojúhelník a ze dvou či čtyř trojúhelníků zase čtverec. V tomto týdnu se dostalo i na hravé tvoření, kdy jsme nejdřív pozorovali při učení venku, co se děje v přírodě a jak se příroda barví a následně zkoušeli barvy za pomoci štětce přenést na papír. Další den jsme využili razítka stop zvěře a listů stromů, abychom si ten náš barevný podzim zpestřili. Z tohoto tvoření vyvstal i první úkol na doma, kdy si děti mají o daném zvířeti či stromu zjistit nějaké informace. Tak uvidíme jak to dopadne a co zajímavého se dozvíme. :) Hodně zajímavých informací a zážitků jsme si odnesli z pátečního výletu na stanici přírodovědců. Určitě se tam zase brzy vrátíme. V angličtině jsme se rozloučili s první lekcí, zopakovali si oblíbené písničky a rozhovory, ke kterým přibyla veselá příhoda „Oh ,Daisy“, kterou jsme si zahráli a opravdu u toho už i hodně mluvili. Seznámili jsme se se slovní zásobou druhé lekce s tématem „What´s in my school bag?“ (a pen, a pencil, a book, a bag, a pencil case, a ruler). Tomuto tématu se budeme nadále věnovat. Kdo může procvičovat doma, může trénovat zejména obtížnější výslovnost slovíčka a ruler nebo záměňovaná slova a bag - a book /a pencil – pencil case.

 

Na fotky z veveřáckého týdne se můžete podívat zde

pátek 18. říjen

Havelské posvícení je za námi

  • OS Jeden strom

Polovina října s sebou přináší tradiční událost, které se vždy s Jedním stromem rádi účastníme- Havelské posvícení. Stánek s výrobky dětí a učitelů, dýňová polévka, medovina, vystoupení dětí, setkání, sezení na trávě a sluníčko, to je to, co máme rádi. Moc děkujeme vše, kteří podpořili náš stánek nákupem výrobků a děti potleskem při vystoupení. Bylo to s vámi moc fajn. Tak zase za rok.

Koukněte na fotky

pátek 18. říjen

Z pravěku do geologie- Stromáci

  • Škola

Týden od 14.10. byl týdnem uzavírání. Ukončovali jsme povídání o Keltech a pravěku obecně, přehoupli se z tématu společnosti k tématu neživé přírody. Přijel za námi opět Štěpán Rak ml., aby nás seznámil s vývojem vzniku země z geologického hlediska, o horotvorných procesech, vzniku minerálů a hornin. Hodně nás zajímala sopečná činnosti i minerály a horniny samotné. V matematice jsme opakovali početní operace. Dělení se zbytkem nám pořád trochu nejde. V českém jazyce jsme se hodně zaměřili na kořen slova a předponu vy- a vyjmenovaná slova po V. A pak jsme psali opakování z matematiky, českého jazyka a tématu pravěku, které se stalo podkladem pro naše sebehodnocení. To dostanou rodiče do ruky v příštím týdnu.  Na bruslení  a plavání jsme nezapomněli také.

Koukněte na fotky

 

neděle 13. říjen

Posvícení na sluníčku

  • Školka

Tak to ti naši malí přece jenom dokázali. Celý týden nám pomáhali s přípravami na Havelské posvícení v Radotíně. Krájeli, sušili, pekli, balily, zpívali…a včera vystoupili a pomohli nám na stánku. Určitě se od nás dočkají velké pochvaly ale i jim řekneme, kolik peněz jsme díky pečlivé a dotažené práci získali. A to je důležité sdělení pro jejich život. Snažili se, věděli proč a je tu skvělý výsledek!

Důležitou zkušeností a akcí byl čtvrteční výlet do Anežského kláštera. Završil se tak postupný adaptační proces výjezdů a Petra s Jitkou je velmi chválily. Byly hezky oblečené (samy se přišly pochlubit, jakou hezkou košili, svetr mají :-) , cestovaly bez jediného problému, v galerie se chovaly jaksepatří, lektorka je prý velmi chválila za jejich znalosti a napojení. Pomáhaly si. Jsme na ně pyšné. Nosným tématem byly barvy. Hrály si s nimi, míchaly je dohromady, učily se poznávat ty základní a rozšiřující. V barvách byly i jejich kostýmy, barvy hledaly na obrazech kolem sebe. Určitě koukněte na fotky.

Týden jsme zakončili s Tomem a jeho obr překážkovou dráhou po celé zahradě. Musely prokázat obratnost, trénovaly hrubou motoru, odhad, pomáhaly si navzájem, učily se trpělivosti a dodržovat pravidla hry, vymezovat se proti chování, které se nám nelíbí. Někdy člověk žasne, v čem  se děti dokáží za pár dní posunout!

Na fotky koukněte ZDE

4. stránka z celkem 150« První...23456...102030...Poslední »