Aktuality

pátek 05. leden

Dvacet Králů dary dávalo a přijímalo

  • Školka

Týden to byl krátký ale radosti se do něj vešlo hodně. V úterý to byla radost ze setkání po vánocích. Z dárků, které jste nadělili dětem pod (již značně unavený) stromeček v herně. Z knížek, her, stavebnic, Emušáků. Děti se do nových věcí noří znovu a znovu a nadšeně. Středa a čtvrtek patřily vyprávění o Třech králích. O tom, odkud kam putovali, proč a jaké dary přinesli do Betléma. Zpívali jsme My tři králové a děti si vyrobily královské koruny. V pátek vyrazilo dvacet králů na průvod, zhruba osm dost snědých Baltazarů (kupodivu se děti nechaly velmi rády zmatlat), nějací ti Melicharové a Kašparové. Pár papírových korun se nám vyválelo v bahně, koule nebyly sněhové, nýbrž bahnivé a napsat přání na dveře K+M+B 2018 bylo občas na dloooouuuhouuu dobu :-) Ale králové to zvládli výborně, a to mezi písaři byli dokonce i mladší než předškoláci. Snad jsme tedy přinesli dobrou náladu, protože naše úmysly byly jednoznačně altruistické. S otevřeným srdcem vinšovat štěstí a zdraví do všech domů. A odnést si nějakou tu dobrotu…:-) pšššt.

 

Na foto se podívejte ZDE

pátek 05. leden

Novoroční týden u Brouků

  • Škola

Novoroční týden u Brouků se samozřejmě nesl v duchu prožitých vánočních prázdnin. Děti s jiskřičkami v očích vyprávěli o svých dárcích i prožitcích nejen o Štědrém dni. A protože Brouci jsou již žáci velcí a zdatní vypravěči a pisatelé, tak svůj zážitek z prázdnin vložili i na papír. Vzniklo několik vyprávění o Vánocích i Silvestru. Všechny si můžete přečíst u nás ve třídě. Pátek patřil příběhu Tří králů. Vytvořili jsme si i novoročenky. 

Novoroční týden

čtvrtek 04. leden

English Brouci

  • Škola

English lesson update Katerina´s group:

In the first and second block we talked about Christmas and started to work on a book Winter Wonderland. Please read the book with the students. Expressions to remember:

I love playing in the snow.

Let´s have a snowball fight. Let´s go sledding, ice-skating, ski jumping, go snowboarding.

In the third block, we worked on questions.: What´s your name? How old are you? Where are you from? Where do you live? What is your favourit subject? Do you like pizza? Have you got a pet? Please see the worksheet called All about me.

Míra, Anna, Cecilka, David, Juraj a Kuba will present their books or story from Christmas next lesson.

Thank you all.

 

English lesson update Milena´s group:

In the first block we talked about Christmas. Then we worked on the lyrics of „Can´t stop the feeling“ by Justin Timberlake. Kids know this song very well but this time they had to listen very carefully so that they could catch 15 missing words and complete the lyrics (advanced students got the lyrics mixed up and were asked to rearrange the words so that the lyrics are correct). In the end, everybody completed the task successfully. For homework kids should complete the second part of the song marked „2) Cross out the extra words“. As the title indicates – they should cross out all the extra words that they cannot hear in the song.

In the second block we worked on grammar. We practiced proper usage of the verb “ to be” – in questions, negatives, short and long forms etc. Kids made quite a lot of mistakes so for homework they should practice the usage of “to be” in all forms (write down examples, altogether 24 sentences marked as HW in their notebooks and also complete one exercise in their folder).

We also managed to create posters depicting means of transport – kids created airport, port and other structures and they did nice presentations on these creations. They wrote down any new words into their notebooks. We also managed to practice opposites and it was obvious that kids have made a nice progress.

In the last block, we did some reading. Kids practiced spelling – I wrote down some of the more difficult words into their notebooks. Kids got some books for home reading. Those who managed to read without mistakes got a new book. Last but not least – special mention to Jimmy and Hynek who did a lot of good work during the Christmas break.

Na fotky se můžete podívat zde

středa 03. leden

16. týden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme vyjeli na výlet do muzea Betlémů na Karlštejn. Prohlédli jsme si rozličné betlémy ze dřeva, papíru, skla a perníku. Slyšeli jsme legendu o Karlštejnském betlému. Nahlédli jsme do alchymické dílny Rudolfa II. A ozdobili si krásnou skleněnou ozdobu, kterou jsme si odnesli domů na stromeček. Všude byl sníh a mi si připadali jak v pohádce.

Úterý a středu jsme věnovali konečným přípravám na slavnost světla – vyráběli jsme masky z březové kůry, věnečky z chvojí, zdobili jurtu a užívali si těšení na Vánoce. Ve středu odpoledne přípravy vyvrcholili slavností Slunovratu.

Ve čtvrtek jsme vyšli do lesa ke krmítkům nakrmit lesní zvěř. Přinesli jsme jim jablíčka, mrkve, salát a spousty další zeleniny a starý chleba. Tak doufáme, že si zvířátka trochu o vánocích pochutnají. V jurtě jsme před vánocemi uklidili, zapálili si vánočního františka a zažehli poslední čtvrtou svíci na adventním věnci. V krbu hořelo a praskalo dřevo a jurtou zavládla vánoční atmosféra…

V pátek jsme se vydali do školky Jednoho Stromu v Černošicích na divadelní představení Zpátky do Betléma.

Krásné a požehnané Vánoční svátky všem….

Fotografie si můžete prohlédnout zde

 

sobota 23. prosinec

Nesem Vám noviny, poslouchejte… Mazáci

  • Škola

A je to tu, poslední zprávy letošního roku. Poslední týden máme za sebou, stejně tak i poslední rozsvícenou svíčku na adventním věnci… Zkrátka, všechno naposled.

V pondělí jsme absolvovali dlouho a poctivě nacvičovanou besídku. Děkujeme všem, kteří se mohli zúčastnit, kteří přispěli k báječné atmosféře. Všem, kteří s námi zpívali a podporovali nás. Ve čtvrtek jsme vyrazili do Prahy a zhlédli divadelní představení v Minoru. Příběh o Ježíškovi, Herodovi, laskavém andělu a poťouchlém čertovi, nás příjemně naladil.  V pátek jsme díky představení Zpátky do Betléma nahlédli na vánoční příběh zase trošku z jiné strany. Setkali jsme se se všemi kamarády z Jednoho stromu (Školkáči, Rarášky, Dvorečky) a společně sdíleli vánoční atmosféru. Při nadílce u krmelce jsme si uvědomili, že často zapomínáme na to, jak moc dobře se na světě máme a že to není vůbec samozřejmé.

Proto i vám přejeme do nadcházejících Vánoc a Nového roku, abyste si z pomyslného rohu hojnosti brali jen to, co skutečně potřebujete, umíte se podělit a být soucitnými ke všem, kteří potřebují pomoc. 

Požehnané Vánoce a radostný rok 2018.

Koukněte na fotky.

Koukněte na fotky z besídky.

 

sobota 23. prosinec

Týden před Vánoci u Brouků

  • Škola

Poslední týden před Vánoci jsme si s Brouky opravdu užili. V pondělí jsme se potěšili se sněhem a připravovali vánoční besídku, která se večer opravdu povedla. Vyrazili jsme do divadla Minor na Vánoce v Minoru a v pátek do školky na představení Pavla Šmída a Vojty Vrtka. Týden byl rozhodně laděn ve Vánočním duchu. 

Vrátili jsme se díky představení Zpátky do Betléma na začátek vánoční cesty a nasáli intenzivně vánoční atmosféru. Při nadílce u krmelce jsme si uvědomili, že často zapomínáme na to, jak moc dobře se na světě máme a že to není vůbec samozřejmé.

Proto i vám přejeme do nadcházejících Vánoc a Nového roku, abyste si z pomyslného rohu hojnosti brali jen to, co skutečně potřebujete, umíte se podělit a být soucitnými ke všem, kteří potřebují pomoc. 

Požehnané Vánoce a radostný rok 2018.

Fotky z týdne

Fotky z besídky

sobota 23. prosinec

Z betléma slunovratem do Vánoc (16.týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí zlomové, včera sníh, dnes drží, a slunce k tomu. Vlakem cestujeme, i když jsme menší než nejnižší návěstidlo. Opět v Karlštejně, tentokrát blíž k hradu, do kouzelplného dvora. Jemné mechanismy betlémů, těch malých světských oltářů, domečků pro Ježíška. Kolik materiálů a šikovnosti se slilo do říčky času, která zurčí pod závalem vánočních krabic. Betlémy z perníku, skla, dřeva, těsta…, mezi tím vánoční ozdoby, panenky v kočárcích. Strašidlo ve sklepě, svatý Florián v mezipatře a pod střechou rozhýbaný příběh o největších jesličkách. Skloubení naší snahy a skla pro originální ozdobení našich stromků. Oběd zalitý sluncem, odpoledne na lesním hřišti v mrazivém stínu.  

Úterý samonosné. Ránem od vlaku zkratkou, jež je delší, zato méně pohodlná. Kráčíme jak mrazuvzdorné stroje. Pár úsměvů rozpouští ztuhlost a sníh nás vrhá do zimních kluzkých radovánek. V kruhu dělíme se s lesem o hlasy a hlásky našich hrdel a to není žádná sranda. Slavíme narozeniny, jedna z nás vypráví příběh. Odpolední vytváření.

Ve středu tryskem tryskem k bílým mezím, sjezdit každý kousek sněhu. Válíme koule na sněhuláky, válíme sudy, válíme se jen tak, hurá sníh! Odpoledne už v přípravách na velkou slavnost Slunovratu. Oblékáme zlaté pláště, březové masky a zelené věnce. Pozdraveno budiž světlo!

Ve čtvrtek jsme se vydali do lesa ke krmítku a darovali zvířátkům „pod stromečky“ spoustu dobrůtek na zimu: mrkvičky, jablíčka, zelí,  tvrdé pečivo pro ptáčky. A pak jsme se šli pořádně vyběhat, protože to je proti zimě nejlepší- a skvělé je ještě zalezení do vytopené jurty a spacáčků za zvuku xylofonu ***

Pátek komediantský. Když se potká kejklíř s divadelníkem a vyřežou si loutky, můžou v krásné výpravě sehrát povedenou taškařici na ohrané jesličkové téma. A to se stalo a byli jsme přitom. Anděl zvěstoval, že Zachariáš počne s Annou Jana Křtitele a že se Josef postará o Ježíška Mariina. Z Betléma pochodem do Suchokoček, vlkem do Řev nic a po teplém čajovém obědě za zvuků koledc na lesní hřiště hrát si na něco vánočního. Na hasiče třeba.

Fotografie si můžete prohlédnout zde

kk

pátek 22. prosinec

Veselé a požehnané od Prďáků

  • Škola

Poslední týden před Vánoci jsme si s Prďáky ve škole užili. V pondělí jsme se celý den připravovali na besídku, na níž jsme pak v podvečer zahráli divadlo na motivy staročeských vánočních her. V úterý a ve středu jsme se věnovali měkkým souhláskám, práci ve skupinách při přípravě nepečeného cukroví podle receptu, sledování Kozího příběhu, který nás vrátil k tématu života tehdy a nyní. Byl pro nás odměnou za naši práci a připomněl nám  něco málo o tom, jak to bylo se stavbou Karlova mostu a Staroměstského orloje. Už víme, že mistr Hanuš ho nestavěl, ale pouze spravoval a udržoval.  A také jsme nezapomněli na opakování matematiky, především prostředí autobusu. Připomněli jsme si tradiční vánoční zvyky, oslavili narozeniny Lukáše Macha a vydali se za vánočním divadlem do Minoru i do školky Jednoho stromu. Vrátili jsme se díky představení Zpátky do Betléma na začátek vánoční cesty a nasáli intenzivně vánoční atmosféru. Při nadílce u krmelce jsme si uvědomili, že často zapomínáme na to, jak moc dobře se na světě máme a že to není vůbec samozřejmé.

Proto i vám přejeme do nadcházejících Vánoc a Nového roku, abyste si z pomyslného rohu hojnosti brali jen to, co skutečně potřebujete, umíte se podělit a být soucitnými ke všem, kteří potřebují pomoc. 

Požehnané Vánoce a radostný rok 2018.

Koukněte na fotky

Koukněte na fotky z vánoční besídky

pátek 22. prosinec

Vánoční setkání u Rarášků

  • Rarášci

Uteklo to jako voda v potoce. Už byl tady ten den, na který jsme se dlouhé dny a týdny připravovali. Konečně jsme se sešli kolem adventního věnce ve velkém počtu a společně jsme zapálili třetí svíčku. A co se vlastně dělo? No přeci naše Adventní setkání u Rarášků. Nemůžeme to nazývat besídkou, protože to zkrátka máme trochu jinak. S dětmi jsme sice secvičili spoustu krásných písniček a básniček, ale jsou ještě tak malíncí, že stresovat je velkým divadlem by bylo zbytečné. Tak jsme tu zkrátka pobyli. Společně popili, pojedli, ozdobili perníčky, vyrobili krásné lodičky a napsali svá rozličná přání na hvězdné nebe…….Oko nezůstalo suché…. Na závěr jsme zazpívali, obdarovali rodiče, ale i děti….. Byl to krásný čas v tom předvánočním shonu. Zastavili jsme se a užívali si jen tu chvíli, ty okamžiky, ty společně strávené momenty….A za to patří velké díky nejen dětem, ale i vám, rodičům….. 

 

Na fotky se můžete podívat zde

čtvrtek 21. prosinec

English Brouci

  • Škola

English lesson update Katerina´s group:

In the first block we learned : What is the time? It  is XY o´clock.

Then we read again the article To the zoo. Please read it over Christmas. We worked on numbers and number problems. (5 +2) All should know numbers up to 20 in writing including. We sang christmas songs Jingle Bells, Christmas is coming to town.

English lesson update Milena´s group:

In the first block we did our best to complete all the tasks so that we have time for fun. We practiced Christmas vocabulary. Kids continued writing new words into their notebooks – we gradually add new categories and words. We also worked on finishing the tasks we have not managed to finish during previous lessons. Kids also read various articles and answered related questions. We again worked on synonyms, antonyms and adjectives. Some kids even managed to complete some math word problems.

In the second and third block we were both groups together, we prepared some refreshments – kids created Christmas tree out of fruits which they later ate and we also baked some homemade pizza. We also listened to an audio book, Christmas carols and we created some Christmas pictures.

Kids have a “special” holiday homework – each kid chose his/her preferred option out of the provided activity list

Katerina´s group- David, Juraj, Kuba, Emma : write a story that happend in Christmas time or about Christmas (pictures included) then they will present their writings at school.

Míra, Anna, Marjánka and Cecilka got books from me. They will read them thru and write little summary that they present at school upon arrival. Míra: Santa Little Helpers, Anna : Xmas mazebook, A teacher, Marijánka: Winter wonderland, Cecilka : Big Bird Says

Milena´s group – they mainly chose reading (book or a non-fiction article) but some chose mini-book creation. Please let me know if any of you is interested in seeing the whole activity list – happy to provide you with more options to practice English.

We wish you a Merry Christmas and we both look forward to seeing you in 2018!   

See pics from last English Wednesday: English Brouci

40. stránka z celkem 120« První...102030...3839404142...506070...Poslední »