Aktuality

pátek 30. listopad

Vánoční tvořivá kavárna

  • Škola

V pondělí, 26.11., se uskutečnila vánoční tvořivá kavárny pro rodiče a děti školy Jednoho stromu. Výsledkem byly nejen krásné adventní věnce ale i řada vánoční dekorace, na jejíž tvorbě se podílely především děti. 

Již nyní avizujeme odpolední kávu pro rodiče (s dětmi i bez dětí) po Novém roce (termín bude upřesněn).

 
Za rodiče Petra Roberts

 

Vánoční tvořivá kavárna

pátek 30. listopad

Brouci v posledním listopadovém týdnu

  • Škola

Poslední listopadový týden patřil hlavně přípravám na Advent. To, že se blíží už nějakou dobu víme, protože nacvičujeme písničky na besídku. Tento týden jsme k tomu přidali i první nácviky divadla. Už se nám to rýsuje a myslím, že se máte opravdu na co těšit. Nejenom citlivější duše budou mít na krajíčku! :-)

Ve škole pokračovali prezentace knih, v pondělí bylo bruslení. V úterý jsme vyrazili do Planetária, kromě toho, že jsme se dozvěděli, jak vypadala večerní úterní obloha, shlédli jsme film Naše bouřlivá planeta. Dozvěděli jsme se něco málo o vzniku zemětřesení, pohybu tektonických desek, tsunami i sopkách. 

Ve čtvrtek jsme se společně s Prďáky vydali do divadla Minor na představení Demokracie. Zkusili jsme si na vlastní kůži, jaké to je volit, nechat se ovlivnit i trochu chytit na špek. Byla to zábava a na druhou stranu i trochu děsivé, děti následně v diskuzi řekly, že opravdu někteří opravdu uvěřily líbivým předvolebním slibům, který samozřejmě nebyl splněn. Odnesly si z toho poučení a v dalších volbách volily již někoho jiného. 

V pátek jsme si navodili ve škole adventní pohodu. Za zvuku koled jsme si vyrobili svíčky, věnec i ozdobili větve. 

Je za námi skvělý týden! Fotky k vidění zde.

pátek 30. listopad

Opičáci – konečně se blíží zima :-)

  • Škola

Tento týden jsme zasvětili vymýšlení a nacvičování na besídku. Dalo nám to pořádně zabrat, ale myslím, že se máte opravdu na co těšit:-) Děti se naučily několik zimních a vánočních písní a někteří si i přinesli vlastní nástroje, na které nás budou doprovázet. Ve čtvrtek jsme si vyrobili svíčky na páteční Andělské požehnání. Zima se nám konečně trochu ohlásila a tak se musíme i na ranní kruh pořádně oblékat. 

V češtině jsme se naučili nová dvě písmenka. Tentokrát H a D. Děti se pěkně rozečetly a tak jsme si mohli v učebnici přečíst několik zajímavostí o Vietnamu a o Skotsku. V písankách zdárně postupujeme a myslím, že se všechny děti snaží ze všech sil, aby byla písanka krásně a čistě vypracovaná. 

V matematice jsme se tento týden seznámili s novým prostředím Hadi. V příkladech, sčítacích pyramidách i v hadech bychom již měli při zápisu používat hlavně čísla, což se nám celkem daří. V krokování jsme se zase o kousek posunuli a zápis nám začal trochu dělat potíže. Myslím, že během příštího týdne to dotáhneme:-)

V angličtině běží v plném proudu třetí lekce. Dobře nám jdou názvy barev (red, blue, green, yellow, orange, pink) a pomalu přidáváme brown, black, white, které nejsou v učebnici. Nově jsme se naučili písničku Look Daisy , here is….. a s ní spojenou slovní zásobu herních předmětů (a doll, a car, a plane, a train, a drum, a guitare). A protože se nám venku ochladilo a příští týden vstupujeme do adventu, začali jsme se učit písničku „A little Snow flake“ a také jsme si vločku vyrobily. Všechny přilétly k nám na okno:-).

FOTKY

čtvrtek 29. listopad

Angličtina u Mazáků 28.11.

  • Škola

Při angličtině jsme se nejdřív bavili o díkůvzdání, Thanksgiving, které čtvrtý čtvrtek v listopadu slaví celá Amerika. Povídali jsme si o poutnících (pilgrims), kteří hledali svobodu a na lodi Mayflower odpluli z Anglie do Ameriky. Indiánský kmen jim pomohl přežít první zimu, naučil je pěstovat plodiny a poutníci se jim pak odvděčili velikou hostinou. Můžete se dětí zkusit zeptat, jestli si z příběhu něco pamatují :-)

Načali jsme taky nové téma, kterým je jídlo a všechno, co se ho týká. Naučili jsme se nová slovíčka „pasta“, „fish“, „bread“, „cheese“, „yoghurt“ a „rice“ a procvičovali je všemi možnými způsoby. Sestavili jsme svůj nákupní seznam, třídili jídlo do lednice a skříně, zkusili jsme slova i spellovat, to nám šlo opravdu moc dobře. Začínáme používat „I like (cheese).“ i otázku „Do you like (bread)?“ Zatím jsme se vyhnuli záporné větě „I don’t like“, přidáme ji až v příštích hodinách. Nakonec jsme se zavázanýma očima ochutnávali citron, rozinky a sůl a hádali, jestli to, co máme v puse, je „sauer“ (kyselý), „sweet“ (sladký) nebo „salty“ (slaný).

Co je třeba procvičovat?

Abeceda A-Z (písmena říct i napsat; dětem už to z většiny kde opravdu moc hezky. Hodně z nich si pomáhá přeříkáváním abecedy, což je skvělé, stačí si ji s nimi čas od času říct i doma)

Nová slovíčka bread, fish, cheese, yoghurt, rice, pasta

Větu „I like (cheese, yoghurt…).“

Otázku „Do you like (bread)?“

čtvrtek 29. listopad

Angličtina u Brouků 28.11.

  • Škola

V ranním kroužku jsme si povídali o Dni díkuvzdání (Thanksgiving day), proč se svátek slaví, jaká je jeho historie a dnešní podoba svátku.

Kateřina´s group:

Následně jsme měli test, který vycházel z probrané látky jenom z učebnice. Testy jsou u mne k nahlédnutí a obsahoval : množné číslo, there is/there are, číslovky, poslech, pokyny ve třídě…)

Studenti ukázali, že mají znalosti a touhu porozumět.

Milena´s group:

Následně se náš anglický den nesl v duchu testování. Děti zvládly napsat obsahově i časově relativně náročný opakovací test na dosud probranou látku (classroom objects, days of the week, months of the year, seasons, numbers, social questions, singular versus plural nouns, articles – a, an, the, dates, possessive nouns, ordinal numbers). Testování bylo rozdělené na část porozumění a práce s textem; gramatickou část; práce s kalendářem a čtení – reading assesment. Děti pracovaly opravdu svědomitě, některé i o přestávce, aby vše stihly.

 
Odměnou za práci všem byl ve třetím bloku film Wonder (Neobyčejný kluk), na který budeme nyní po částech koukat.

neděle 25. listopad

Podzim nebo zima – u Rarášků je vždy prima

  • Rarášci

Máme za sebou další týden plný zábavy! Na začátku jsme si pořádně užili prvního sněhu, dělali stopy nohama i auty, nakládali i vykládali… Moc dlouho nám sníh bohužel nevydržel, tak jsme se tedy vrátili k užívání si podzimu. Malovali a obtiskávali jsme podzim na veliké papíry, na které jsme pak spustili pořádný podzimní déšť. Někdo kapal prsty, někdo ždímal houbičku a další klidně vylil rovnou celý kelímek. Vznikali kapky, kaluže, potůčky i pořádné rybníky. Protože barev není nikdy dost, vyzdobili jsme si hernu krásnými barevnými listy. Stříhali jsme, lepili, měřili… byla to legrace, ale někdy pořádná dřina. Zkuste si na ulepené prsty obou rukou nalepit papírky a ty pak zkoušet přilepit na papír. Výsledek stál ale za to. Mezi tím vším jsme také zpívali a cvičili. Přišla si nás také poslechnout paní logopedka, které jsme připravili nelehký úkol – poslechnout Rarášky, kterým se zrovna vůbec nic říkat nechce, některým zase až moc a pořád. Velkou zábavou bylo odpovědět rychleji než dotazovaný kamarád, utéct před všemi těmi úkoly, udělat znenadání spoustu hluky, když se konečně nemluvný kamarád rozhodne promluvit, případně odpovídat zásadně „nevííím“ :-D Nakonec se ale povedlo a paní logopedce se podařilo zjistit, co potřebovala a ještě nás i nakonec pochválila. Na konci týdne nás bylo jen maličko, tak jsme se přidali ke školkáčům, abychom se taky trochu poznali s Petrem. Zkoumali jsme zvuky, dělali zvuky kobylek, zkoušeli, jak může vypadat vztek a jak ho můžeme správně dostat ven z těch našich malých tělíček. Už se moc těšíme na další týden!

Na fotky se můžete podívat tady

sobota 24. listopad

První sníh (12. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Po neděli. V noci začlo sněžit. Bože, kéž jsou letos bílé vánoce! Na co jsme zapomněli? Že není samozřejmost se v klidu vykakat. Dnes je Mezinárodní den záchodů, dlouhodobý cíl OSN je přístup všech lidí k záchodu a hygienické nakládání s exkrementy. Naše kadibudky by v Indii byly luxusem a bezpečím. Ale jak dlouho se dá myslet na potřebné, když sáňkujeme? První sníh. Ráno ukoulené už taje. Čteme si o bobcích, šiškách a jiných hovínkách. Loupeme, krájíme a sušíme jablíčka.
 
Úterý. Po sněhu ani památky. Ale zima se nám zakusuje do prstíků. V našem lese se kácí, bude světlejší. Zpíváme si, že nejkrásnější jsou usměvavé tváře. Sbíráme smůlu. Řežeme větve na pařezu. Povídáme si příběh, vymýšlíme si a navazujeme jeden na druhého. Čteme si Hrubínovy veršované pohádky. Krájíme jablíčka na křížaly, vykrajujeme na prkýnku jadřince. Neobejde se to bez malých zranění.
 
Středa rozmrzala od rána u našeho ohniště, utíkali jsme do kopce nad závorou, zahřát se mezi smrčky. Cestou jsme potkali zrzavou veverku, stopy po ptačím souboji a štětiny divočáků. Jejich stezkou jsme se pak vraceli zpět do jurty, k teplému obědu a poutavým Příběhům matky přírody.

Ve čtvrtek nás navštívil kominík, elektřikář, jurtaři, Jenda a Ála. Prostě návštěvní den. Mimo to jsme také nasbírali něco smůly na podpalníčky a do kyblíku žaludy pro ovečky. Louskali jsme oříšky a krájeli jablíčka na křížaly. A podle všeho jsme dost ujídali.     
 
Pátek. Vynášíme popel, nanosili jsme vodu. Hrajeme si na kočičky. Ráno si zpíváme Bude zima, bude mráz. Procházíme prokácený les. Sbíráme odřezky na razítka. Tiskneme červeně na sáčky a balicí papír. Odřezky a brabmorovými razítky. Odpočíváme u Bobků, šišek a jiných hovínek. Krájíme jabka, louskáme vořechy. Stavíme z Kaply pomník. 
 

sobota 24. listopad

Mlhavý 12. týden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí nám napadl první sníh. Bylo to úžasné, jak pomalu padaly vločky a děti měly o zábavu postaráno.
Místo Domči byl Robo a v kroužku jsme si povídali o tom odkud se sníh bere, jak je každá vločka jiná, krásná  jako jsme my a pak jsme si společně začali zpívat písničku -Bude zima bude mráz, kam se ptáčku kam schováš…..pak jsme vyrazili do lesa, kde jsme s Habrováčky posvačili. Pak jsme se vydali na lov pryskyřice – smůly, ale měli jsme smůlu. A tak jsme si zpívali a sledovali kde sníh ještě je a kde už po něm není ani památky. 
V jurtě jsme pak po obědě odpočívali a četli – Robo četl Rumunské pohádky, dětem se moc líbily ani nedutaly.
S předškoláky jsme pak pracovali s pracovními listy z naší Lesní knihy – stříhali jsme a lepili . Poté jsme začali vyrábět ozdoby z korálků, slánek, kousků hadříků a knoflíků na blížící se Adventní trhy. 

úterý jsme si dali sváču na louce, byla pořádná zima. Abychom se zahřáli, tak jsme se vydali směrem nahoru na klouzací kopec. Nebyla to vůbec lehká práce. Klouzalo to opravdu hodně. Nakonec jsme ho ale překonali. Starší pomáhali mladším, a tak si kopec ještě sjeli dolů a pak zase šup nahoru. Pak jsme se ještě prošli kolem závory, a už zpět do jurty.

Ve středu jsme si udělali jen krátký lesní výlet na svačinku a vrátili jsme se do teplíčka jurty, kde jsme se rozdělili na dvě skupinky. Jedna skupinka vyrábělá závěsné ozdobičky na adventní trhy a druhá partička absolvovala v podsttě atletickou průpravu pro skok vysoký. Nejprve z lan vytvořil Robo hvězdici na koberci a úkol byl běhat dokola a nešlápnout při tom na provaz a jiné opičárny, a pak provaz přeskakovali na doskočiště z matrací, aby se mohli všichni skokani soustředit na skok a let a nebáli se, že je bude bolet doskok nebo pád. Na konec si vyzkoušeli kotrmelce popředu i pozadu za Robovo asistence. Předškoláci si odpoledne pohrávali s dělením slov na slabiky.

Ve čtvrtek ráno se prví příchozí na Dvoreček měli možnost potkat s kominíky a sáhnout si jim pro jistotu na knoflík. Svačinku jsme si dnes dali na zahrádce a pak jsme vyrazili spolu s habráčky směrem k závoře, kde jsme opravili zničenou ceduli a popřáli Toníkovi k narozeninám. pokračovali jsme dál do smrkového lesíku, kde jsme zahájili detektivní práci. Pátrali jsme po pryskyřici ze stromů na vyrábění podpalníčků, a hledali jsme stromy, o které se v lese drbají divočáci.

pátek jsme se přivítali písničkou Bude zima bude mráz. Zpívali jsme všechny čtyři sloky, a také je předváděli. Šli jsme na procházku směrem ke galerii. Do jurty jsme se vrátlili dříve, abychom tvořili přáníčka pro náš stánek na trhy.

Foto z tohoto týdne naleznete ZDE

pátek 23. listopad

Mazáci verze 2.0 Pro

  • Škola

Máme za sebou první týden bez Míši. Občas si ještě zavzpomínáme, ale nesmutníme, neleníme, pracujeme a pilně pokračujeme v našem zajetém tempu. Třídu jsme si nechali vyzdobenou, moc se nám líbí a doufáme, že výzdoba nám vydrží až do Vánoc.

Tento týden jsme hodně pracovali s učebnicemi. Například v čítance jsme si přečetli hezký úryvek o tatínkovi a tak jsme si každý toho svého tatínka namalovali. Tereza trvala na tom, že musíme namalovat portrét na velikou čtvrtku a toho jsme se trošku báli. Nakonec jsme to všichni dokázali a díla se nám moc povedla. V té čítance jsme taky zjistili, že krátkou básničku přečteme raz dva, ale rozumíme jí? 10 minut práce a už opravdu víme, o čem to ten pan Hrubín vlastně psal.

Čas ve škole jsme začali naplňovat i lehce uměleckou činností. Začali jsme totiž nacvičovat na vánoční besídku. Také dobře víme, že ve zdravém těle zdravý duch, nezapomněli jsme se tedy protáhnout na bruslích a v tělocviku. Pořád nás drží krabí házená, kromě těla u ní trénujeme i mozek, jde nám totiž o taktiku!

Jak jsme se měli se můžete podívat ZDE.

 

pátek 23. listopad

Opičáci zpívají :-)

  • Škola

V tomto týdnu jsme se konečně pořádně položili do čtení a daří se nám číst krátké články v učebnici a zároveň jim i rozumět. Seznámili jsme se s novým písmenkem(P). V písance jsme každý den pilně psali jednu stránku. Umíme již tedy krásně napsat číslice 1-5.

V matematice pokračujeme v krokování, které je vždy o kousek složitější. Pomalu se dostáváme k odečítání a zápisu správných výsledků pomocí šipek. Také jsme se tento týden poprvé setkali s prostředím parket a vystříhali jsme si krásné vločky podle návodu v učebnici. Dále procvičujeme sčítací pyramidy. 

Při tělocviku jsme se věnovali rovnováze a stabilitě.

V angličtině stále počítáme o sto šest, příště už si na to vyzkoušíme poslechový test, kde budou čísla na přeskáčku a je třeba rychle reagovat. Snažíme se propojovat čísla a názvy předmětů v množném nebo jednotném čísle, pokládat otázky How many ( pencils pencilcases, windows.).? a odpovídat číslem nebo, komu to jde, i spojením s podstatným jménem Two (pencils). Nově jsme se začali učit barvy, nakreslili si akvarelovou duhu a zazpívali si písničku Rainbow  podle učebnice.

Každý den také nacvičujeme písničky na besídku a na Vánoční zpívání v kostele.

Podívejte se na FOTKY . 

40. stránka z celkem 153« První...102030...3839404142...506070...Poslední »