Aktuality

neděle 17. červen

Užít si předškoláky

  • Školka

Tento týden byl ve znamení předškoláků, tak, jak jsme si řekli. Prostě to jsou děti, kterým za chvíli skončí období bezstarostného hraní ve školce a my chceme, aby si tu dobu užili a my s nimi. Tvořili jsme společně tak, aby jsme měli vše přichystáno na závěrečného Loučení. Dotvořena a ozdobena je jejich kniha, ušili si kapsičku, vytvořili knoflíky na ní. Povídáme si s nimi, tolerujeme jejich řádění, je jich fakt plná školka!

V úterý jsme se  k tomu stihli ještě navíc hrozně zmazat v loužích. Tentokrát jsme jejich hloubku opravdu neodhadli, takže překvapení plných holinek na sebe nenechalo dlouho čekat. Uznáváme, že jste z nás asi doma museli mít „radost“ ale kolikrát v životě se člověku stane, že vezme plnou holinku a vyleje z ní proudem vodu? A třeba taková Laurinka opravdu v louži stát prostě neumí. Když vejde do louže, rovnou si sedne :-) (viz foto). Takže moc děkujeme za vaši toleranci, když se tak zamyslíte, řekněte si, kolikrát jste to v životě zažili vy? 

Tobík s Kubíkem oslavili společně pánské narozeniny a kromě výborných dortů a pěkných přání, které už školkáči opravdu umí sesmolit, tu byla i velká pohoda a spoustu tance a hudby.

Na foto se podívejte ZDE

neděle 17. červen

Dobytí Černošické vyhlídky

  • Rarášci

Poslední dny a týdny jsme pilně trénovali na naši společnou výpravu a závěrečný Raraší výlet. A než jsme se nadáli, zbylo nám už jen posledních pár dnů, abychom ty nožičky rozhýbali a připravili se na naši cestu za dobrodružstvím aneb JAK RARAŠI DOBYLI ČERNOŠICKOU VYHLÍDKU. Vše začalo v pátek v 8 hodin a 15 minut u Černošického kostela. Plni sil jsme se vydali vzhůru. Centimetry a metry nám postupně ubíhaly pod nohami. Tu a tam se některý s průzkumníku vydal jiným směrem, aby vyzkoumal, zda cesta, kterou jsme si zvolili je opravdu ta nejlepší. Po necelé hodině se před nám rozestoupil les a otevřel se nám neopakovatelný výhled na řeku Berounku, Černošice, Lipence a rozlehlá pole, louky a les. Jsme tu! Nadšení, spokojení, zpocení ale hlavně usměvavý. Žádný průzkumník a dobyvatel nezůstal pod vrcholem. Všichni jsme zdárně vyšlápli nahoru bez sebemenšího zaváhání. Celým údolím se nesl náš radostný křik a pozdrav AHÓÓÓJ! Slyšeli nás až u školky, stejně tak jako my jsme slyšeli školkáče, kteří nás zdravili a mávali nám jako malí mravenečkové v dáli. A co teď? Bez odměny by to přeci nešlo a to jak té sladké, kterou měli zdatní ošetřovatelé po kapsách, tak i v podobě hraní si, dovádění a užívání si radostných chvil na přilehlé louce, v borovicové oboře a u koňských ohrad. Tam jsme dokonce objevili i zralé třešně, které nám vykouzlily i boule za ušima a fleky na celém triku. Už zbývalo jen vrátit se domů, plni dojmů s úsměvem na tváři. Zkrátka už nejsme žádní malí Raráškové, ale pořádní RARAŠI.

 

Na fotky z krásného týdne a našeho výletu se můžete podívat zde

neděle 17. červen

Untitled

Pondělí

Svačina: ovesná kaše s medem, posypkou a meruňkami

Oběd: kuřecí vývar se zeleninou a s kuskusem

steak z mahi – mahi naložený v mrkvovo – paprikovém pestě, vařené brambory, dušený hrášek s kukuřicí

Svačina: chléb s máslem a semínky, zelenina

 

Úterý

Svačina: celozrnný rohlík s humusem, zelenina

Oběd: cizrnová polévka s bylinkami

krůtí roláda s bylinkami a přírodní omáčkou, bramborový knedlík, dušený špenát

Svačina: chléb s máslem a sýrem Tilsiter, ovoce

 

 

Středa

Svačina: pohankové pukance s jogurtem a meruňkovým džemem, ovoce

Oběd: staročeská česnečka s celozrnnými krutony

dalmatské čufty s rajskou omáčkou, dušená rýže

Svačina: chléb s domácí celerovo- mrkvovou pomazánkou

 

 

Čtvrtek

Svačina: chléb s domácí tuňákovou pomazánkou, zelenina

Oběd: gulášová polévka

těstoviny s kuřecím masem, žampiony a smetanou

Svačina: cereálie s čerstvým mlékem, ovoce

 

 

Pátek

Svačina: houska s máslem a sýrem nebo medem, ovoce / Prďáci a Brouci vlastní do krabičky

Oběd: zeleninový vývar s těstovinami a pažitkou

domácí buchty tří chutí: makové, tvarohové, povidlové, mléko od kraviček

Svačina: zeleninový chlebíček

 

 

 

Každý den je pro děti k dispozici slazený i neslazený ovocný čaj nebo voda.

 

neděle 17. červen

V lese jsme jako doma! (40. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí je ráno jako zařezané. Po víkendu držíme asi bobříka mlčení. Cesta vlakáčů přes louku zahrazená, ale přes les to jde. Na dvorečku se vytváří hliněná zvířátka. Se Stodolou stoupáme do stráně a objevujeme mrtvého kolouška. Mečujeme se pěnovými meči, i holky. Cestou zpět potkáváme houby. Nesbíráme je, i když jsou některé jedlé. Čtem o mravencích a odstrojujeme májku. Pentle smotáváme po jedné aby šly zas použít. Pojídáme třešně.

Úterý. Stoupáme korytem proti proudu potoka. Po vrstevnici scházíme k mrtvému kolouškovi. Od včerejška má o dost míň srsti. Je nám líto nechat ho tak napospas kovově zeleným mouchám a pohřbíváme ho. Z nalezeného drátu montujem kříž. Z kamenů vztyčujem mohylu. Trefujem se šiškama do plechovek. Pak jdeme k vývratům a chystáme se na slavnost. Zpátky jdeme po proudu, Kejná je místy hlubší a teče nám vrchem do holínek. Sušíme se kolem jurt. Dočítáme mravence. Stavíme z kostek, kopeme vypalovací jámu na místě májky. Dojídáme třešně.

Středa mokrá, jeden z mála letošních jarních dnů, který nám propršel. V jurtě je útulno a zatopili jsme si! Plníme kruhový prostor hudbou až po vrchlík a pak už se bojíme, že něco praskne, tak radši vybíháme ven. Bezva dešťový den.

Ve čtvrtek hněteme po ránu hliněné figurky a už si je představujeme v naší podzemní peci. V lese je chladno, potok plný, voda průzračná. Chceme cestou opravit bunkr, ale všechno nějak podkluzuje a padá. Trocha neúspěchu se snese. Odpoledne věnujeme chvilku záhonkům, rybíz je ještě kyselý.
 
V pátek se vydáváme do Červené rokle osvěžujícím korytem potoka. Objevujeme poklady lesa, které se mění v naše kouzelné hůlky a meče. Našli jsme si pak krásné místečko, kde jsme si procvičili barvičky, části těla a pořádně se protáhli při hře Twister. Kdo zrovna nehrál, vyráběl si barevný větrník, který se za chůze krásně sám točí! No a odpoledne jsme oslavili ve wigwamu Pavlíkovi 5. narozeniny a daly si výborný mrkvičkový nadýchaný dort!
 
Fotografie z celého týdne se můžete prohlédnout  ZDE 
 
dvorecek
 
 

pátek 15. červen

Prďáci v kolotoči opakování a přezkušování

  • Škola

Červen s sebou přináší čas opakování a přezkušování. My, s Prďáky, jsme do tohoto kolotoče vpluli týdnem od 11. června. Od pondělí do pátku jsme psali testy, opakovali, opakovali a opakovali. Není toho moc, co by se dalo napsat jiného. Svou pozornost jsme obrátili hlavně k českému jazyku a psaní diktátů, v matematice k procvičování slovních úloh a násobení do 10, v prvouce jsme si oživili lidské tělo, téma vody, bezpečné jízdy na kole a v autě. Výjimkou byla středa, kdy jsme si společně s ostatními dětmi, díky Petře Roberts, pouštěli film A plastic ocean. Silné ekologické téma o znečištění oceánů nás zasáhlo, hodně jsme si pak povídali o tom, co dělat proto, abychom sami vlastním jednáním ovlivňovali množství odpadů na Zemi. Diskuze byla nekonečná a my víme, že se k tématu určitě ještě vrátíme. A v pátek jsme stihli sít trávu na zahradu :-) A čtyři  z nás už mají přezkoušení za sebou. Tak jim zatleskejte!                                                                                                                                                            Během anglického dne jsme si připomněli látku, kterou jsme probírali před odjezdem na školu v přírodě a napsali z ní předem ohlášený test. Prověřili jsme tak slovní zásobu týkající se těla, dosazování do vět tvořených slovesy to be a to have got ( 3. os. č.j. čas přítomný) , předložky in, on, under a porozumění textu. Ukázalo se, že je třeba oživit i psanou formu slov označujících barvy, nad kterými někteří váhali. Uvedenou gramatiku budeme nadále probírat a rozšiřovat. S většinou Prďáků se podařilo v druhém bloku test projít a  zastavit se nad chybami a problémy. Třetí blok jsme věnovali prohlídce obrázků našich „strašidelných hradů“ a nácviku říkanky The  Haunted castle. Ukázali jsme si na ní rozdíl mezi neurčitým  a určitým členem ( a/the). Zahráli jsme si také hledací hru Cold, warm, hot a vylepšily ji otázkami  o hledaném předmětu (Is it small? Is it brown? Is it in a pencilcase?….).

S Heather se děti věnovaly tématu Wild animals.

Koukněte na fotky

pátek 15. červen

Mazáci ve světě prezentací

  • Škola

V pondělí jsme absolvovali výlet na Kazín, podnikli přehlídku kamenů a započali v neutuchajících dokončovacích pracech, korunovaných velkým úklidem vily. Zabrousili jsme do mínusových čísel a povyprávěli si o teploměru. Soustavně probíhaly prezentace dětí, díky kterým jsme o mnoho informovanější. Věděli jste, že i dům se může cítit osaměle a může svého pána pronásledovat tak dlouho, dokud mu majitel neslíbí pravidelné nedělní vycházky? Že i namalované kolo se může ztratit? Tušili jste, že když máte 7 myších dětí, musíte před spaním vypravovat 7 pohádek? Že i dospělí si mohou hrát jako děti? Že se elfka může vcelku snadno dostat do sloní nohy? Komorník může být tak zmatený, že vám místo lívanečků naservíruje hořící trenýrky? My už to díky prezentacím PŘEČTENÝCH KNIH dobře víme. Díky prezentacím HMYZU, jsme se naopak (a mimo jiné) dozvěděli, že mravenci při svatebním letu získá mravenčí královna zásobu spermií na celý život; sršeň mandarínská je největším druhem sršně na Zemi a svým jedem dokáže zabít i oslabeného člověka; morpho peleides dokáže kmitáním křídel odradit nepřítele; krtonožka dokáže být pořádným škůdcem; strašilky mají skvělé mimikry; larva motýla se nazývá housenka; včely mají 5 očí… Během prezentací se nestačíme divit, doptávat a vstřebávat. Velký klobouk dolů. 

Nutno podotknout, že děti rozjely obrovskou soutěž v dokončování učebnic, takže ranní příchody do vily 15 minut před ranním kruhem vypadají asi takto: Hlouček dětí usazený mezi hrstkou sundaný židlí intenzivně pracující na písankách, matematikách a čítankách, tvrdě odmítající jakoukoli přestávku! Na oběd je musíme honit, o přestávky je musíme prosit. Zato děti neustále prosí nás o možnost pracovat na svých úkolech a tajně se po vyučování vkrádají do tříd, aby zde mohly tempem blesku dokončovat cokoli, co může do zítra počkat. To jsem blázen….

No a pátek? Sladký pátek. Narozeniny Aničky a Majdy Pawlicových naše chuťové pohárky pohladily čokoládou a malinami. Porce dortu byly rychle zhltnuty aby… aby se mohlo dál pokračovat v práci na učebnicích.

Doufám, že alespoň víkend u našich dětí proběhne v klidu. Dobrá rada pro rodiče: Ideálním trestem se v tomto týdnu zdá být zákaz učení ;-)

Koukntěte na FOTKY.

čtvrtek 14. červen

English Wednesday Brouci 13.6.

  • Škola

Tentokrát jsme strávili anglický den všichni dohromady. Dostalo se nám skvělé příležitosti shlédnout film A Plastic Ocean, jehož promítání nám díky Petře Roberts zprostředkovala organizace Greenpeace. Jedná se o dobrodružně dokumentární film novináře Craiga Leesona, který se původně vydal prozkoumat oblast s vysokým výskytem modrých velryb. Ve vodách nachází nemalé množství plastového odpadu, ačkoliv očekával dokonale čistý oceán. Postupně ve spolupráci s mezinárodním týmem vědců a výzkumných pracovníků navštíví dvacet různých lokací po světě. Odkrývá alarmující pravdu o znečištění plasty a jeho dopadu na životy lidí po celém světě. Na závěr poukazuje na účinná řešení stávající situace. 

S dětmi jsme následně vedli diskusi, jak bychom mohli přispět jednotlivě ke zlepšení současné situace a redukovat produkci a používání plastů. Děti měly skvělé nápady a v diskusi bychom s nimi rádi pokračovali dál. Doufáme, že se o své nápady podělí i doma.

Foto z promítání si můžete prohlédnout zde.

neděle 10. červen

Lesní skřítek, koupání, lezení a tvoření(39.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme jeli do divadla Kampa na pohádku Honza a lesní skřítek. Mohli jsme být na děti pyšné, protože představení s ekologickou tématikou nebylo pro naše „lesní skřítky“ novinkou. Naopak velice přirozeně se orientovali a byli v obraze.

V úterý jsme se vydali na společnou výpravu k řece s habráčky. Anežka vzala kytaru, takže jsme si pěkně brodili v Berounce a zazpívali v kroužku. Připlavala k nám kachna, pochlubit se se svými kačátky. Bylo milé je pozorovat z takové blízkosti.

Ve středu jsme zdolali cestu až k obrázku Madonky, a od něj nenápadnou lesní pěšinkou na Kvótu, kde jsme si po náročném výšlapu odpočinuli. Někdo v hamace, někdo na jehličí po boku Víti, někdo stavbou domků a někdo dojídáním svačinky.

Ve čtvrtek jsme jeli lézt na skály do Černolic. Černolické skály, sedáky, karabiny, lezečky a stometrové lano vinoucí se po stěně skály na vrchol kam oči ani nedohlédnou. Děti byli statečné a myslíme, že si to dost užili. V příštím roce bychom rádi vyráželi častěji lézt na skály. Děkujeme Mirkovi Kuricovi a Lucce Červené za celodenní pomoc a Robinovi Kaletovi za jeho čas a profesionální přístup. 

V pátek jsme na Dvorečku pozorovali počasí a dumali nad tím, zda je polojasno či oblačno. Protože sluníčko už pěkně pálilo, vydali jsme se do lesa k potůčku stavět hráze. Vzali jsme si trakaře a lopaty, a s jejich pomocí jsme pak přeskládávali kameny a tvořili jezírka. Pak jsme měli volné tvoření z papíru. Každý měl jiný nápad a vznikly nám různé čelenky, ozdoby anebo knížky.

Fotky z tohoto týdne si můžete prohlédnout ZDE.

neděle 10. červen

Poslední živel za námi

  • Školka

Tak máme za sebou 14 dní s ohněm, naši milí. A nutno dodat, že vydařených – řekla bych. V pátek jsme se snažili společně u ohně vzpomenout si na všechno, co nás v posledních dnech provázelo a dát z toho do kupy, co se dětem nejvíce líbilo, na co vzpomínají.

Byly tu výlety – do sklárny i ve středu k hasičům v Radotíně. Děti si tam mohly samozřejmě vše okouknout, vyzkoušet, zeptat se. Fotky jsou vševypovídající. Za odměnu jsme koupili hasičům výborné klobásy z Farmy :-) Bylo tu hledání písmenek našeho Palivce, abychom se dozvěděli, že se jmenuje Ruda. Postupně děti odhadovali, jestli tím Palivcem je náš Tomáš nebo prý Robo. Ale ani ve sklárně ho nezahlédli, tak jsme to nechali být, třeba se k nám ještě někdy vrátí. Oheň jsme i tvořili z krepáku a plamínky jsme zkoušeli vytrhávat z barevných papírů.

Ze sirek jsme skládali úplně všechno – jméno, domy, geometrické obrazce. Velmi dobře si tak děti potrénovaly jemnou motoriku a představivost. V úterý jsme si potom zkoušeli Palivce zhmotnit velkolepým obrazem, který je k vidění v šatně, zapomněli jsme vám ho vyfotit. Ale stojí za to! 

Dětem se líbilo (až na pár výjimek – což je jasné) jak jsme v pondělí nacvičovali evakuaci objektu školky. Už přesně vědí, jak se požár vyhlašuje (slovem HOŘÍ a zvukovým signálem), kde se mají rychle ale bez paniky shromáždit na přepočítání. Perfektně si většina pamatuje, jaké číslo se vytočí na mobilu (říkají jedna pět nula) a ví, že na konci je nula jako je tvar rybníku, ze kterého mohou brát hasiči vodu – dobrá pomůcka k zapamatování. Ponořili jsme se společně do evakuace tak moc, že děti vyběhly až před školku, že jdou prý mávat hasičům, aby naší školku našli.

Mezitím jsme ale našli na zahradě housenky a prozkoumávali je důkladně – dle fotek se nacházeli na různých částek těla dětí i dospělých. A taky v ohni zbyly uhlíky a samozřejmě, že největší zábava byla je v dílně roztlouct a zmazat se neuvěřitelně!

A abych nezapomněla – trochu mimo živel jsme si odskočili v rámci multikulturních dní na Ukrajinu. Děti poslouchaly a spoustu si toho od Táni zapamatovaly. Pak jsme i ochutnávali ukrajinské dobroty a my dospělí popíjeli doušek vína. Už máme srdce zase o kousek větší.

Čtvrtý živel je za námi a s ním konec školního roku. Všechny živly zůstanou v nás jako naše podstata a jako pár hezkých vzpomínek. A o tom to celé bylo.

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 10. červen

Rosteme spolu (39. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí jest dnem cestovním. Jedem do města, do holešovické tržnice. Kdysi tu byla jatka, dokladem jsou sochy býků u brány. Teď jsou tu Jatka 78, útulný divadelní prostor, a dávají pohádku o Bajajovi. Draků víc, ten třetí má tři hlavy, a chrlí pravý oheň. Ještěže si mluvící kůň ví vždy rady. Z Holešovic přívozem do Karlína a zvesela dom.

Úterý jsme jeden Dvůr. Se Stodolou a Anežčinou kytarou u vody. Stavíme bobří hráze. Zapouštíme kořeny do bahna. Odpoledne čteme o mravencích. Malujem na látky.

Ve středu jsme se drželi vlastně úplně blizoučko zázemí, asi tak jako mravenci v okruhu svého mraveniště. A mravenčí příběhy a písničky nás provázely i při odpočívání. To už jsme měli bříška plná lesních jahůdek a zjistili jsme, že umíme dýchat i do zad a že když se nadechneme nosem, ochladí nás to podobně, jako když dýcháme pusou s vyplazeným jazykem. 

Ve čtvrtek jsme se s našimi novými meči vydali trénovat rytířské souboje na palouček u lesa. Kdo zrovna nenacvičoval techniku, maloval pro kamarády předškoláky obrázky na památku. A kdo nemaloval, lez po stromech a hrál si u kořenů stromů. Měli jsme dokonce i dost energie na to vylézt na dračí hřbet a tam se pořádně poklouzat po zadku. No a odpoledne jsme měli př odpočívání povídání o tom, jak se kdo narodil, zda děti nosí čáp a zda jsou v bříšku tam, kde je i jídlo a jak dlouho tam jsou a spoustu dalšího.

V pátek opět budujeme domečky ve stráni a navíc si k tomu vytváříme lesní umění. Nasbírat lupínky, lístečky, přiložit na papír a postříkat barvou a pak zkontrolovat krásný bílý vzorek, který vznikl! Pak běháme maraton a skáčeme ze skokánku. Odpoledne nás pak Víťa škádlí vodou z hadice a my se mu snažíme uniknout.

Fotografie z celého týdne si můžete prohlédnout ZDE

2018-06-10-11-19-00

40. stránka z celkem 139« První...102030...3839404142...506070...Poslední »