Aktuality

pátek 19. říjen

Kde jste, kamarádi? (7. týden na Dvorečku)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Ve velkém kruhu nacvičujem na dušičky. Míříme na kótu 369, ale nožky nás nenesou. Kotvíme v lese, houpem se, lezeme po lanech, stavíme panáčky, plazíme se, běháme, přetahujem se. Je s námi nová dospělačka Dáda, která se tu asi občas vyskytne. Zahrabáváme se do listí, testujeme maskovací oblečení. Po obědě čteme dětskou knížku o lásce a o sexualitě. Venku pak hrabem v hlíně a zasazujem „strom“.

Úterý speciální. Klidné proplouvání dnem v náruči Dvorečka. Po ránu v teple jurty tvoříme obrazy z razítek a znaků, ozdoby korálkové s korunkami z bukvic, motáme první přírodní podpalováčky z březové kůry. Jsou krásné. Jestlipak budou fungovat? Venku se později noříme do písku, rytířských her a tónů písně Coco. Zkoušíme střídavě s kytarou a ukulele. Louskáme ořechy. Sníme u Kvaka s Žbluňkem.

Středa. Zatímco předškoláci zdolávají nejvyšší vrcholy naší republiky, my zdoláváme prudký kopec nad galerií. Je tu spousta materiálu, který potřebujeme na výrobu podpalníčků, a taky spousta překážek, které je třeba překonat k jejich získání. Expedice za březovou kůrou. 
 

Ve čtvrtek mlha zrána, hned jsme vyzkoušeli naše podpalníčky a zatopili si v kamnech i venku udělali ohýnek, aby mlhu rozehnal. V lese jsme nasávali vůni pryskyřice a loupali slzu po slzičce ze smrků a borovic. A jsme zvědaví, jestli už se skřítci zabydleli v útulných domečcích, které jsme jim připravili.
 
V pátek jsme se vydali na náš první větší výlet- na divadlo Víti Maříka do Radotína.
Jeli jsme vláčkem, stihli jsme si pohrát na hřišti, nasvačit se a pak si užít divadýlko a zasmát se, Markéta s Anežkou si dokonce zahrály na pódiu také. Na obídek jsme si došli k řece, kde jsme pak strávili zbytek času házením žabek a hraním si na břehu. Vše nám krásně vyšlo a celý den jsme si užili.
 

pátek 19. říjen

I družinu si umíme užít

 • Škola

V odpolední družině je prima! Děti se líhnou buď z hamaky nebo z branek. Užívají si volný čas – staví, kreslí, hrají si! :-)

Fotky družina

pátek 19. říjen

Krásný podzim u Brouků

 • Škola

Brouci si užívali celý týden barevného podzimu. V pondělí si zkusili vytvořit vítr na papíru – větrné obrazy daly prostor fantazii a krásně nám probarvili třídu. Kromě barev z podzimu nás celý týden provázelo téma vesmír, vznik naší planety i v pátek geologie. Děti v úterý shlédly film o vzniku Země, vědomosti z něj využily v pátek na geologické procházce. Trilobity a hlavonožce, které viděly ve filmu našly reálně. Mohly si tak lépe představit, jak krajina kolem nás vypadala. Brouci se učili poznávat některé horniny – vápenec, slídu. Dozvěděli se, jak vznikají horniny, na skále v Radotíně mohli pozorovat jak jednotlivé usazené vrstvy, tak i jejich pohyb v průběhu let. 

I v českém jazyce jsme využili téma vesmír – každý napsal svou vesmírnou pohádku. V matematice jsme se věnovali rovinným útvarům a páťáci písemnému dělení. Týden to byl opravdu naplněný! 

Vesmír, Země, geologie u Brouků

pátek 19. říjen

Tereziánské léto u Prďáků

 • Škola

Víte, že pokud je v období kolem 15. října krásné počasí, že se tomu říká Tereziánské léto? To jsme teď zjistili. Pravda je, že období kolem svátku svaté Terezy, které začalo pondělím 15. října, bylo opravdu krásné. A my jsme si ho s Prďáky řádně užili. V matematice jsme se seznámili s indickým násobením, procvičovali hady, pavučiny i autobus, v českém jazyce jsme se věnovali opakování bě,pě,vě,mě a nově jsme vstoupili do tématu tvorby textů a jejich struktury. V prvouce jsme dál pokračovali v poznávání krajiny. V úterý jsme doslova vyběhli na Černošickou vyhlídku, kde jsme srovnávali mapu se vším, co vidíme, zjišťovali nadmořskou výšku blízkého okolí dle mapy a snažili se zachytit krajinu před sebou, abychom dle nákresů mohli následně ve škole začít  tvořit 3D model. To nás ještě čeká.  A hráli jsme na Brtníky. To nás opravdu bavilo. Stihli jsme si i namalovat podzimní Slunce, napsat první sebehodnocení i povídat o tom, co jak se k sobě chováme. 

V angličtině jsme opět otevřeli téma času. Seznámili jsme se se dny v týdnu (Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, day, week, weekend) a pracovali s časovým horizontem – yesterday, today, tomorrow. Odpočinkově jsme opakovali s poslechovými cvičeními v druhé lekci pracovního sešitu – barvy a školní pomůcky už umíme opravdu všichni. A protože se nám učení i dodržování pravidel celkem dařilo, za odměnu jsme se šli o přestávce společně podívat do sklepa, který je opravdu „magic cellar“.

S Heather Prďáci také procvičovali dny v týdnu a pokračovali v tématu Food ( chicken, fish, tuna, sardines, tomatoes, potatoes, pizza, cheese, cucumber, lettuce, yoghurt, chips, rice, pasta) Nově také tvořili věty I like/ I don´t like.

Koukněte na fotky

čtvrtek 18. říjen

EXPEDICE Sněžka 2018

 • Lesní MŠ Na dvorečku
 • Školka

Co jsme všechno zažili se dozvíte brzy. Zatím alespoň sdílíme fotky, abyste se mohi pokochat a nasát atmosféru z Expedice Sněžka 2018, které se účastnili předškoláci z Jednoho stromu a LMŠ Na dvorečku.

FOTKY Z EXPEDICE

čtvrtek 18. říjen

Angličtina u Brouků 17.10.

 • Škola

Milena:

V prvním bloku jsme soutěžili a osvěžovali slovíčka z kategorií: school objects, colors, shapes, animals, body parts, means of transport, food, community helpers (professions), clothes, family. Děti ve dvojicích dávaly na čas dohromady slovíčka, která musely i správně napsat, aby získaly body. Bylo to velmi vyrovnané :-) . Následně jsme procvičovali čísla – trénujeme na nich porozumění, ale i samotné počítání. Pokyny jsou například: count by 2s up to 20, by 3s up to 30, by 100s up to 1000, etc. Děti si zkoušely napsat slovy čísla nad 100 do 1000. Seznamují se s psanou formou slov jednotky, desítky, stovky a tisíce (ones, tens, hundreds, thousands). Z gramatiky stále pracujeme s množným číslem podstatných jmen. Slovní zásoba se stáčí k opakování oblasti kalendáře (dny v týdnu, měsíce, roční období).

V druhém bloku si každý zkusil odprezentovat sám sebe v rámci naší skupiny. Prezentace všichni zvládli skvěle! Následně kvůli omezenému prostoru v době oběda část dětí pracovala s Katkou na opakování dnů v týdnu a část na spellingové lekci se mnou.
 
Poslední blok jsme věnovali čtení – děti chodily po dvojicích na poslech knihy a následně četly s porozuměním dle svých úrovní.
 
Kateřina:

Pokračujeme v opakování, které nám moc jde. Procvičovali jsme čísla a trénovali náš sluch zapisováním telefoniích čísel. K tomu se přidalo opakování dnů v týdnu. Myslím, že se celé třídě dařilo. Ve třetím bloku jsme se zaměřili na čtení. (více do zpráv pro rodiče)

 

neděle 14. říjen

Brouci a přípravy na Havelské posvícení

 • Škola

Brouci se tento týden hlavně připravovali na Havelské posvícení, celý týden nás provázeli písně, které jsme v sobotu zdárně na podiu předvedli. Výrobky na stánek byly také v režii dětí, pečený čaj dotáhly do konce – každá etiketa je originál. Nejnáročnější pro některé kupodivu bylo přidělat na víčko ozdobnou látku a přivázat lýkem. To byste nevěřili, jak moc může klouzat. Dodělali jsme společnými silami pohlednice i gumičky do vlasů a brože! A měli jsme úspěch – žádná brož, gumička ani pečený čaj nezbyl. Pár pohlednic, které zbyly ,si vyvěsíme ve třídě. V úterý jsme vyrazili do divadla Minor na To byl jen vtip! toto divadlo je na principu divadla fórum, takže děti se aktivně účastní řešení konfliktních situací. I ve škole nás toto téma hodně provázelo, povídáme si o tom, jaký je rozdíl mezi vtipem, posměškem, šikanou, co je to drzost a co respekt. V pátek bylo krásně a my se vydali do planetária, dozvěděli jsme se informace o hvězdné obloze, vesmíru, planetách. 

 Koukněte na fotky

neděle 14. říjen

Týden plný očekávání u školkáčů

 • Školka

Celý týden se nesl ve velké pohodě. Svítilo sluníčko, školkáči pilně nacvičovali na sobotní vystoupení na Havelském posvícení a nutno dodat, že zpívali jako o závod a hlavně s velkým nadšením (tedy alespoň většina z nich). Opřeli se do toho nejvíc, když jim do toho hrála naše improvizovaná kapela! Ještě jsme stihli vyrobit pár výrobků na stánek a oslavit narozeniny Benjamina. A už tu byly přípravy na páteční Votvírák. Hezky poklidit tu naši novou krásnou školku, připravit pohoštění pro rodiče a těšit se. To bylo to hlavní, co jsme celý týden dělali a stálo to za to. MY SE TĚŠILI!

Předškoláci po obědě vždy chvíli odpočívají při čtení příběhu. Poté se pokouší příběh převyprávět a odpovídat na naše otázky, které se příběhu týkají. Trénují tak paměť a logické myšlení. Několikrát pracovali s předškoláckým sešitem (učíme se správně držet tužku, správně sedět u stolu), hráli hry na paměť, trénovali koordinaci ruky a oka.

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 14. říjen

Jeden strom na Havelském posvícení

 • OS Jeden strom

Havelské posvícení v Radotíně, kterého se každoročně účastníme, je za námi.  My jsme na něm  měli opět stánek s výrobky dětí a pedagogů a společné vystoupení. Letos se vše opět vydařilo – sluníčko, vyprodaný stánek, úspěch při vystoupení a mnoho usměvavých lidí kolem nás! Užili jsme si to s vámi! Děkujeme!

Koukněte na fotky

neděle 14. říjen

Otevíráme nové Centrum Jednoho stromu

 • OS Jeden strom

Kdo nás sleduje, vím. že od loňského roku budujeme pro naší školku Jednoho stromu a školičku Rarášků nové zázemí v Dolních Černošicích. Máme za sebou opravdu hodně práce, vyjednávání, zařizování, plánování i stresu, aby vše dopadlo tak, jak si představujeme. V pátek 12. října 2018  jsme vstoupili do nového prostoru  Centra Jednoho stromu s radostí, pokorou, vědomím množství času a práce, který jsme v něm v rámci rekonstrukce nechali, a s láskou. Bez ní by nic, co na fotkách níže vidíte, nebylo. Baví nás to, co děláme a s jakými lidmi se potkáváme. Je to jednoduché, prosté a nekomplikované. Tedy pokud si odmyslíme všechny překážky, které se nám stavěly a určitě ještě do cesty stavět budou. To ale nic neznamená, protože nás to prostě baví. To fakt není klišé! A díky všem za jakoukoli pomoc a podporu, kterou jste nám poskytli. Nejsme ještě u konce, ale už to za chvíli bude hotové! Joooo! Radujte se s námi!

Koukněte na fotky

5. stránka z celkem 112« První...34567...102030...Poslední »