Aktuality

pátek 31. květen

Divadelní týden u Opičáků

 • Škola

Na začátku tohoto týdne jsme pokračovali v rozpracované práci z pátku. Děti se rozdělily na dvě skupiny a samy si organizovaly nacvičování jimi vybrané pohádky. A to kompletně i s výrobou kulis. Každá skupinka pojala svoji práci trochu jinak. Výsledek byl však dokonalý:-) Děti, které nacvičovaly Perníkovou chaloupku, si během chvilky vyrobily kulisy i se zasouvacími perníčky na loupání. Druhá skupinka se držela Červené Karkulky. Držely se kostry zpívané od Z.Svěráka a nebály se během představení improvizovat.

V matematice jsme se vrhli na opakování tvarů. Chvíli nám trvalo, než jsme se rozpomněli, jak vlastně všechny tvary vypadají a jak se jmenují. Na konci bloku už jsme však věděli, jak můžeme „nevěřícímu Tomášovi“ dokázat, že jde opravdu o ten který tvar. Zároveň jsme začali téma lidské tělo, ke kterému jsme se vrátili ve čtvrtek venku. 

Během tělocviku jsme zopakovali kotrmelce a udělali jsme si průpravu na hvězdu. 

V angličtině jsme se aktivně věnovali tématu šesté lekce „Bath time“ . Podívali jsme se do koupelny Happy house a procvičovali novou slovní zásobu (a bathroom, soap, shampoo, a towel, a duck, a hair brush, a tooth brush). Zahráli jsme si na základě poslechu příběh o myšáku Spikovi, který spadl do vany a jeho záchraně a vyrobili k příběhu knížečku. Nadále opakujeme veškerou probranou slovní zásobu a konverzační věty. (nově Thank you. – You are welcome.)

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 31. květen

Brouci poslední květnový týden

 • Škola

Brouci v posledním květnovém týdnu se dále zabývali tématem přírody. Zhlédli zajímavý film Mikrokosmos o životě v trávě. Je skvělé vidět vše v tak velkém zvětšení. V pátek k tomu přidali téma vody v pražské podolské vodárně. 

V českém jazyce jsme se věnovali přímé řeči. Děti si zkusili vytvořit svůj komiks – máme opravdu povedené kousky a to jak ze života lidí, tak ze života zvířat :-) Také se věnovali číslovkám – jak je skloňujeme, za kterými píšeme tečku, jaké jsou jejich druhy. V matematice jsme opakovali úhly. 

Brouci poslední květnový týden

pátek 31. květen

Angličtina u Brouků 29.5.

 • Škola

Milena´ s group:

Na angličtině se dál aktivně věnujeme porovnávání a superlativům :-) . V  gramatice jsme se naučili poslední pravidlo stupňování přídavných jmen, nepravidelné tvary: good – better – the best; bad – worse – the worst; far – farther (further) – the farthest (the furthest). Zkusili jsme aplikovat všechna procvičovaná pravidla dohromady. Děti si zahrály týmovou hru, při které například opravovaly text pomotané povídky “The Fastest Hare and the Slower Tortoise“. Následně porovnávaly všechno možné: zvířata, jídlo, roční období, měsíce, planety, státy, kontinenty, pohoří, předměty, dopravní prostředky, sporty nebo hudbu (compare: summer vs winter, moon vs sun, snow vs sunshine, dogs vs cats, Asia vs Africa, English vs Math, cars vs buses).

Katerina´s group:

Celý den jsme věnovali TIMING – studenti si opojili jakým způsobem se v angličtině říká čas. Prohlédli jsme si prezentaci a na několika zábavných posleších a „role plays“  jsme si tématiku upevnili. Začali jsme novou látku: present simple – hlavně věty : What does he/she do? He writes on Mondays. She draws on Sundays. 

neděle 26. květen

Opičáci spolupracují

 • Škola

Tento týden jsme hned v pondělí vyrazili do opravdové Opery. Společně s Mazáky jsme navštívili operu Jeníček a Mařenka. Celý zbytek týdne jsme se pak věnovali pohádkám obecně. Ujasňovali jsme si, co je to pohádka, jaké jsou její hlavní znaky a zkusili jsme si ji i zahrát. Děti velmi rychle přišly na to, že zahrát pohádku není jen tak. rozdělily se tedy do dvou skupin a společně teď plánují a nacvičují. Nejtěžší bylo se na začátku domluvit, jakým způsobem bude práce probíhat. Co dělat v případě, když někdo nesouhlasí atd. Nakonec se povedlo a já už se těším, až budeme po víkendu v práci pokračovat.

V matematice se věnujeme hlavně procvičování sčítání a odčítání do dvaceti. Hrajeme různé hry a snažíme se počítání trochu zrychlit.

V angličtině je už druhým týdnem naším hlavním tématem jídlo, tedy přesněji My breakfast. Ukázalo se, že nejlepší motivací k učení nových slovíček je možnost vše ochutnat. Zapojili jsme tak všechny smysly a se zavázanýma očima hádali water, milk,     juice, cereal, bread, butter, honey, jam, tea, cheese, ham a dobře se při tom bavili. Natrénovali jsme i otázku What ´s this?  a dokončili evaluaci páté lekce.

Každý den jsme se také věnovali nacvičování Červené karkulky. Děti už vše umí a moc se těší, až se vám předvedou:-)

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

 

neděle 26. květen

Jeden strom slavil 10 let!

 • Lesní MŠ Na dvorečku
 • OS Jeden strom
 • Škola
 • Školka

V sobotu 25.5. se sešel celý Jeden strom k oslavám 10.výročí svého založení. U Berounky v Černošicích se potkali bývalí, současní i budoucí Jednostromáci a Dvorečci, naši příznivci i kolemjedoucí cyklisté. Psát, co vše máme za těch deset let za sebou, by bylo zbytečné a zahlcující. Vše si můžete přečíst v naší historii a projít si fotky pod příspěvky. Ty vám zprostředují víc. My chceme touto cestou  poděkovat všem, kteří si to s námi v sobotu přišli užít a. Bylo to slunečné a naplněné úsměvy a vzpomínkami.  Nemohlo chybět divadlo, hudba, dílny, dobroty a vzpomínání. Vyrostli jsme! Tak nám držte palce do let dalších! Děkujeme za vaši přízeň i podporu.

Koukněte na fotky

neděle 26. květen

Stromáci v pravěku

 • Škola

V týdnu od 20. května se Stromáci věnovali především tématu pravěku.  Četli jsme si o životě v něm, vyrazili jsme na výstavu ilustrací Zdeňka Buriana. Zkoušeli jsme na ní napodobit jeho kresby, zaujala nás technika negativní kresby, kdy nemalujete obrys postav, ale jejich okolí tak, aby vám postavy vyšli. Je to opravdu těžké, o tom jsme se přesvědčili. Jinak ná dny vyplňovala témata mluvnických kategorií u podstatných jmen, poznávání přídavných jmen, opakování dělení se zbytkem. Také jsme se stihli podívat na Dějiny udatného národa českého- lovci mamutů, doba kovů a keltové. Opět jsme se ponořili do čtení příběhu Osady Havranů, zpívali jsme, meditovali a připravovali se na sobotní oslavu 10. výročí založení Jednoho stromu.

V angličtině se nám docela dařilo a výrazně jsme pokročili v tématu byt a nábytek. Četli jsme, poslouchali a nejvíce nás opět bavila výuka v pohybu. S Ivou jsme se věnovali hlavně vybavení bytu (a wardrobe, a cupboard, a sofa, a   a bookcase, a table, a chair, a bed) a s Heather zase místnostem (a kitchen, a bedroom, a bathroom, a living room/ a sitting room). Kromě toho jsme se opět pověnovali fonetice – tentokrát dvojhlásce ai a opravili test z minulé lekce, který jsme vzali k nahlédnutí rodičům.

Koukněte nafotky

neděle 26. květen

Týden plný broučků

 • Rarášci

V pondělí se naši lidští broučci vypravili na průzkum břehu Berounky. Pohráli si na oblíbeném „obchodním“ stromě – takové skvělé výdejní okénko, jen tak nepotkáte. Pošťourali se v blátě, pohrabali v trávě, ozdobili Půpíka lístečky a věnovali se mnoha dalším důležitým činnostem.

V úterý v herně čekala na záchranu z pavoučí sítě hromada nejoblíbenějších kostek, které si tam nějaký obří pavouk v noci schoval. Mezi vlákny se nejen prolézalo, přelézalo a podlézalo, ale i jezdilo na nejrůznějších vozidlech, ty pak vymotat nebyl úplně jednoduchý úkol. Pavouk nám v herně zanechal tlustý kus vlákna, se kterým se dalo dělat spousta věcí. Dalo se po něm chodit, dalo se s ním svazovat, ale také se proměňovalo v hada, nebezpečného hada. Dostat se z jeho sevření dalo velkou práci. Stihli jsme za pomoci oblíbených kapátek vytvořit další krásnou louku, domoviště mnoha brouků. Během celého týdne bylo úkolem broučky a další havěť žijící v hlíně a trávě hledat, pozorovat a zkoumat. Samozřejmě za dodržení pravidla návratu živé a neškozené havěti zpět do přírody. Na základě proběhlých pozorování, jak venku, tak v chytrých knihách, pak bylo potřeba broučky do louky domalovat. To ale ne jakkoli – bylo potřeba dodržet danou výtvarnou techniku a použít jen povolené nástroje. Opravdu nelehký úkol :-) (Tak šup popatlat prstem kus louky, když dospělák na chvíli otočí hlavu). Nakonec bylo potřeba všechny vzniklé brouky společně pojmenovat. Báli jsme se, že to bude úkol nelehký. Ukázalo se ale, že najít charakteristické znaky a podle nich název odvodit vůbec není těžké. A když to úplně nešlo, vždycky se dá přece vymyslet něco, co alespoň fáááákt dobře zní :-)  Všechny úkoly týdne jsme navíc prokládali cvičením tělíček a jazýčků, aby nám to dobře zpívalo a mluvilo. 

V pátek jsme zůstali u Školkáčů. Byla to výzva. Trénovalo se na vystoupení, což obnáší mnoho hluku a mnoho ruchu. Ne všem to dělá úplně dobře, občas to ale chce, udělat alespoň malý krůček ze své komfortní zóny. Nakonec to všichni zvládli na jedničku a ještě v tom frmolu zvládli výtvarničit i kývat se do rytmu i u svačiny.

Na fotky se můžete podívat tady

neděle 26. květen

Brouci a lesní znalost

 • Škola

Ve škole jsme se pustili do čtení knihy Slyšíš, jak mluví stromy? Kniha je to plná inspirace a Brouci si vytváří z ní poznámky. Vyzkoušeli jsme si, jak může strom dýchat – vezměte větev a konec namočte v prostředku na nádobí. Pak už jenom hodně foukejte z druhé strany :-) Máte bublinu? V rámci tohoto tématu jsme se v pátek vydali do lesa, děti poznávaly jednotlivé stromy, odhadovaly jejich stáří a vytvářeli si svůj „stromový“ herbář. Pracovaly i s pilou, nařezaly si kolečka a z nich budeme dál tvořit. 

V matematice jsme se věnovali úhlům, Brouci by měli vědět, co je pravý úhel, ostrý a tupý úhel. Hráli jsme si s úhly v trojúhelníku a v čtyřúhelníku. V českém jazyce jsme pokročili a trénujeme shodu přísudku s podmětem. 

No a celý týden jsme se poctivě připravovali na Oslavy 10. výročí Jednoho stromu! Bylo to skvělé, děkujeme, že jste přišli a užili si to!

Brouci v lese 

neděle 26. květen

Týden v přírodě a s písničkou na rtu

 • Školka

Hodně jsme si užívali v přírodě, u vody, v holinkách nadšeně probíhali hluboké louže. V úterý jsme oslavili 4.narozeniny Květušky a děti nás moc potěšily, protože se o ní v kroužku hezky zajímaly – padaly otázky jako: „a víš, jakou barvu mají tvoje oči“? „s čím si doma nejradši hraješ?“, „jakou barvu máš nejraději“. A Květuška si to užívala – tanec po dortu se rozjel neskutečně, Šíma házel svoje breaky :-)

Od středy začali už předškoláci pracovat na své závěrečné knize, zpovídali jsme je a i oni vyprávěli o sobě a svých kamarádech. V následujících týdnech v tom budeme pokračovat až do rozloučení s předškoláky. Čtvrtek byl celý fotící, odkaz na fotky pošleme co nejdříve.

A pátek byl s naším školkovým orchestrem nacvičující na včerejší vystoupení. A jak to dopadlo, to jsem mohli vidět na úžasné včerejší oslavě. Na oslavě, že jsme tu 10 let, na oslavě života a dobrých lidí. Děkujeme, že jste s námi, že nám vyjadřujete podporu! Vážíme si toho!

 

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 26. květen

Ronja (37. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se sešli na nádraží v punčoškách, šatech, límečcích a kalhotách s puky, abychom šli na kultúru. Cesta vlakem a tramvají proběhla hladce. Před Kampou jsme se nasvačili, pak jsme si odložili v šatně, vyčurali se a jako had vklouzli do dvou řad úzkého divadla. Příběh Ronji známe z knížky i z filmu nebo seriálu, ale na divadle je to přeci jenom jiné. Na Kampě jsme pak četli básně, tramvají se přemístili do Kinského zahrady. Schováni před deštěm jsme poobědvali, ale hřiště nás vylákalo i do deště. Usušili jsme se ve smíchovské knihovně, kde jsme si zatepla prolistovali ilustrovaný životopis Astrid Lingrenové, která Ronju napsala. Ve vlaku jsme mohli být tišší. 

Úterý jsme otevřeli cyklojízdou přes Tyršovku. Bylo nás dvanáct. Trénovali jsme brždění. Britské kolo má zadní brzdu na druhé ruce. Na Dvorku jsme zpívali písně na Výročí. Snad budeme v sobotu slyšet. V bývalé galerii jsme vyrobili rámečky na zítřejší focení. Nesli jsme je na Dvorek jako zvěřinu. Slavili jsme narozeniny. Četli jsme o Kouzelné truhle od Andersena.
 
Ve středu i ve čtvrtek jsme se proháněli po lese s naší dvorní Dvorečkovou fotografkou Monikou. Děkujeme moc za  vytrvalost a těšíme se na momentky, které hbitě ulovila :) Trochu jsme i zapózovali v dřevěných rámech vlastní výroby.. no uvidíte!
 
V pátek jsme ladili a zkoušeli zpěv a rytmiku na velkou sobotní slávu. Jednomu stromu už táhne na 10! V lese mezitím sluneční paprsky vytáhly z mravenišť mravence, zpod listů píďalky a ptáčky z hnízd. Bylo co pozorovat, bylo co poslouchat.
 

5. stránka z celkem 141« První...34567...102030...Poslední »