Aktuality

neděle 15. říjen

Posvícenský týden u Prďáků

  • Škola

Týden před posvícením byl u Prďáků ve znamení příprav na něj. Kromě toho jsme však stihli opakování druhů vět a matematice téma rytmu a počítání do 27.  Ve středu nás pak čekal velký opakovací test z matematiky i českého jazyka, abychom si ověřili, co nám už jde a co ještě potřebujeme procvičovat. Testy se také stanou podkladem pro naše hodnocení za září a část října. Snažíme se rozpoznat druhy vět, určit správně jaké znaménko je za danou větou, pamatovat si, jakým písmenem se píší jména ve větě a na začátku věty. Hráli jsme si na detektivy v českém jazyce a hledali chyby, psali úvahu o čtyřech větách na téma rodina. V matematice jsme si zkoušeli sčítací tabulky, složitější rovnice i logické úkoly z farmy dědy Lesoně, na kterou nám na konci týdne přibyl ještě nově pes ( ten je za 4 myši :-) . Kromě toho jsme zpívali, pekli, dělali křížaly, vyráběli voskové svačinové ubrousky i vše vyrobené balili. Byl to plodný týden zakončený setkáním na Havelském posvícení v Radotíně. 

Koukněte na fotky

neděle 15. říjen

Jeden strom na Havelském posvícení

  • OS Jeden strom

Havelské posvícení v Radotíně patří neodmyslitelně k podzimu. Pro Jeden strom je to tradiční každoroční akce, na které se prezentují děti svým vystoupením i výrobky na stánku, z jejichž prodeje získají určitý finanční obnos, který si mohou vybrat pro nákup vzájemně domluvených věcí do školy nebo školky. Posvícení však není jen o zpívání a prodávání, ale je především oslavou konce léta a radosti ze sklizně. Je o hojnosti, radosti, setkávání a veselici. To vše jsme letos i díky nádhernému počasí zažili. Moc děkujeme vám všem, kteří jste nás přišli podpořit, pozdravit, popovídat si, pojíst a popít. My, v Jednom stromě, máme takové akce moc rádi a už se těšíme na další podobné, které nás do Vánoc čekají… třeba Svatomartinskou slavnost nebo Adventní zpívání v kostele. 

Fotky z Havelského posvícení

sobota 14. říjen

Všechny barvy podzimu (6.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí bylo celé dopoledne v lese chladno(5 stupňů). Mi jsme se vypravili za dalším dobrodružstvím a hledáním. Postupovali jsme lesem po cestě k vodárně. Posvačili v naší přírodní galerii. A zde začalo naše pátrání po další lesním skřítkovi. Jmenoval se Mechura houbový. A jak jméno napovídá skřítek je obrostlý mechem, rostou na něm houby a jen ruce a nožky mu vykukují. Je celkem hbitý a na skřítka docela veliký. Mechuru se nám nepodařilo najít i když Tomáš něco v lese zahlédl. A tak jsme si u vodárny, kam jsme zdárně došli, alespoň skřítka vyrobili, tak jak jsme si ho mi představili(viz foto galerie). Dominika objevila doslova obrostlý pařez Václavkami a tak je nasbírala na houbový guláš. A pak už jsme se začali vracet zpět ke školce.

V úterý jsme se posilnili svačinkou v teple jurty a poté jsme se vydali na sběr krásných lístků. Hledali jsme krásně barevné, krásně tvarované i voňavé listy, ale i větvičky, lišejníky a další poklady. Po cestě jsme si stihli užít naši oblíbenou lesní skluzavku (za mokra to frčíí). A po obědě jsme z nasbíraných pokladů tvořili umělecká díla.

Ve středu jsme se po svačince za svitu podzimního sluníčka a pomoci lana vyškrábali na kopec ke psím hrobům. Honzík nám všem dělal tažného koně, takže jsme byli nahoře raz dva. Tam jsme lana promotali za stromy a vyčnívající kořen ze svahu. Víťovi se dokonce podařila vyrobit na větvi houpačka. Než jsme se všichni pořádně vydováděli, už byl pomalu čas vracet se zpět na oběd.

Ve čtvrtek jsme přivítali nového kamaráda Nataniela. Příroda vyčarovala v probíhajícím podzimu „babí léto“. Vál příjemný teplý vítr a stromy hráli krásnými barvami. Vypravili jsme se na louku k Berounce. Nasvačili se a ohřáli trochu na slunku. Krtinec nás zaujal a s pomocí klacků i Guty(pes) jsme hloubili větší díru. Cestou podél Berounky jsme objevili „bobří řádění“. Chvíli jsme obdivovali dovednost a účinnost bobřích zubů s jakou dokáží ohlodat i celkem urostlý strom. Na cestě zpátky jsme si hráli s klacky a vším co nám přišlo pod ruku. Zkrátka jsme si to dnes užívali.

V pátek jsme si užili pohodový, sluncem prozářený den společně s Habrováčky. PO společném kroužku jsme se vydali na procházku do lesa. Povídali jsme si o tom, že předškoláky čeká příští týden expedice na Sněžku a dohodli se, že si taky zkusíme na nějaký kopec vyšplhat. Užili jsme si při tom spoustu zábavy při lezení, plazení a vytahování kamarádů  nahoru, klouzání, skákání a válení sudů dolů..Divočejší partička se dala do přetahování s vodítkem a skákání z kopce, holčičky stavěly domeček pro skřítky, také se prodával mech a hledaly kaštany rozsypané v listí..prostě paráda:)

fotografie si můžete prohlédnout zde

pátek 13. říjen

Podzimní malování a posvícenské připravování – Mazáci

  • Škola

Tento týden byl opravdu nabitý a to jak školní přípravou, tak přípravou na Havelské posvícení.

V matematice jsme se dostali k číslu 6, rozdělovali, dávali dohromady, počítali, zaznamenávali, ale také vytvářeli vlastní bludiště s mosty a ostrovy. V češtině jsme se důvěrněji seznámili s písmenem U, takže ho už umíme nejen napsat, ale také najít mezi ostatními písmeny (a to i poslepu), vymodelovat, poskládat z čehokoli i použít v jednoduché obrázkové větě.

Vyposlechli jsme o víkendovém dobrodružství Medvídka u Jonyho a společně s cestovním deníkem ho vypravili do světa s Emičkou.

Protože nám podzim klepe na dveře, vydali jsme se po jeho stopách. Povídali si o tom, co podzim znamená, v čem a jak se projevuje a hlavně, jak rostliny poznají, že přichází. Vypravili jsme se společně na lov podzimních barev, ze kterých jsme vytvářeli pestrobarevné palety a přírodou malované obrázky.

V rámci posledních příprav na Havelské posvícení jsme vyráběli křížaly. Šlo nám to znamenitě. Krájeli jsme, skládali a hlavně ochutnávali. Dál jsme trénovali písničky, které zítra hodláme zapět z plných plic.

V pátek jsme pak společně vyrazili do Národopisného muzea na program „Dožínky a posvícení“. Hledali jsme kohouta, dovídali se, jak a kdy probíhaly dožínky nebo jak žili naši předkové. Největším překvapením pro všechny asi bylo, že neexistovaly naše lednice :-) .

V angličtině se nám tento týden podařilo dokončit s dětmi celou první lekci. Poslouchali jsme příběh a zahráli si ho i jako divadlo, pak jsme si zpívali. Naše obrázkové karty jsme použili na odkrývací hru, když jsme se snažili zjistit, pod kterou se skrývá jaký člen rodiny. Nakonec jsme si v pracovním sešitě ověřili, co jsme se v první lekci naučili, a zahráli si hru s našimi papírovými domky.

Koukněte na fotky.

pátek 13. říjen

Tvoříme a cestujeme (6. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělní setkání na nádru. Nikam nejedem jen hledáme kaštany. V parku prý jsou. Kol potoka v kopec. Zkoušíme co víme o barvách popelnic. Hurá. První kaštan. A druhý. Dokonce jedlý! Sklo velké, prásk na 1000 kousků, tak posbírat. Cestou na Dvůr kreslení kameny na dlažbu. Po obědě příběh a výtvory z kaštanů bezpečným přípravkem-děrovačem. 
 
Úterní frmol. Zpoždění ranního vlaku stává se zvykem. V hadovi se spočíst, zopáknout si jména a do lesa, tam míň prší. Cestou sběr napřed toho co sem nepatří, vždy se toho dost najde. A pak toho co se nám líbí-šípky, listy, trávy. Vše k ozdobě korun královských podzimu. Někdo si vyrobil korunu, někdo draka. Cestou spousta vztahů. Krátká přátelství na hodinku, dvě a pak pa, jdu dál. Kosmický oběd. Trénink na stravu budoucnosti. Trávíme geometrii. Muminí příběh k odpočinku. Vyrábění.
 
Ve středu koncert ve viaduktu, zpíváme sóla v podchodu, potlesk veliký. U řeky nacházíme bobří hlodance, sbíráme od nich hoblinky na zátop. Pak posíláme po proudu vory z trávy. Nasbíráme si spoustu krásných barevných kytiček co ještě rostou, trav a dalších rostlinek a odpoledne nasazujeme korunky lesních víl a králů.

Ve čtvrtek jsme se vydali na Mořinku pouštět draky. Ještě než jsme dorazili k menhiru, stihli jsme zažít dobrodružnou jízdu autobusem, pozorovat ploštice a filozofovat nad jejich stvořením „Pánbůchem“, zkusit si, jak píchá kaktus, navonět si ruce vonnou jehličnatou silicí, najít kostru sarančete, zdolat ten „kopec těžkej jak plase“ a konečně vypustit ty naše draky ven. Fučelo pořádně a někteří dráčci byli opravdu šikovní a tak jsem si je mezi sebou půjčovali. A jeden obzvláště rošťácký se nám třikrát rozhodl uletět a tak jsme běěěhhhaaaaliiii a chyyyytááliii a máme tak „v nohách tisíc mil“ :)  

V pátek jsme si udělali kruh se Stodoláčkama a rozhodli se propojit a spolupohrát i v lese. V lese plném měkkého spadaného listí. Tam jsme se vyblbli! Zahrabávali se, kutáleli. Dokonce jsme našli kouzelný palouček, kde se jednou v roce, na speciální kouzelný den, pátek 13., objevují v dubovém listí kaštany! Hrabali jsme a byly tam! Pak se stavěli domečky , řezali medaile pro exkurzníky na Sněžku a my si také zkusili na jeden kopeček vylézt, abychom poznali, jaké to asi příští týden budou mít.

 

Fotografie z celého týdne si můžete prohlédnout zde. 

 

pátek 13. říjen

To je zlaté posvícení….

  • Rarášci

Je to tady. Havelské posvícení doslova klepe na dveře. Již zítra se společně sejdeme v Radotíně u našeho stánku, který se bude prohýbat pod všelijakými dobrotami a budou ho krášlit různorodé výrobky. :)   A jak vypadala naše finální příprava? Hodně se jedlo, pilo, tancovalo a zpívalo. Protože to se přeci o posvícení dělá. Naučili jsme se jednu písničku o zlatém posvícení. Dokonce někteří z nás už vědí, co je to ta pečeně, o které se v písničce zpívá. To už ale přišel čas na opravdové jídlo. Nejlépe na koláče. Abychom se na to čtvrteční pečení řádně připravili, vyzkoušeli jsme si nejdřív upéct koláče papírové. Makové, tvarohové a oříškové. A protože se nám moc povedly, mohli jsme se pustit do pečení těch opravdových. Školka zavoněla a my jsme rádi, že jsme mohli k přípravě na Havelské posvícení také trochu přispět. Pak už zbývalo vše zabalit, nazdobit, poskládat, přeskládat, připravit a těšit se na zítřejší den, který bude plný zpěvu, tance, zábavy, legrace a také dobrého jídla a pití. Tak snad nám to vyjde, stejně tak jako počasí :)

pátek 13. říjen

Havelské posvícení u Brouků

  • Škola

Havelské posvícení se blíží, a tak i my jsme se intenzivně věnovali přípravám. Vyráběli jsme brože a náušnice z ovčího rouna v podzimním duchu. Můžete si zítra doubečkové  poklady koupit. Přišívali jsme korálky a vytvářeli z rouna i kytičky. V pátek jsme upekli cukeťák, Brouci zjistili, že cibule při krájení štípe a slanina chutná :-) Konečně jsme se také domluvili na návštěvě technického muzea. Nakonec vyhrálo Klamárium a máme objednaný workshop Televizní studio. 

V českém jazyce jsme upevňovali skladbu slov,  psaní ú,ů, psaní i,y. V matematice jsme zkoušeli dále indické násobení, sčítání pod sebou. Vyšší ročníky i písemné dělení, násobení a odčítání pod sebou. 

V pondělí je bude čekat opakovací test z českého jazyka. 

Přípravy na Havelské posvícení

English day:

Katerina​´s group:
 Each student has its own notebook and folder with papers we have covered.(pokud nemají knihu Incredible English, Activity book: mají fotokopii ve svých deskách na AJ) So, you can work with them if you like at home.
 
Now we are into learning ALPHABET.
We listened to Alphabet song.
Here is the link to listen to and anchor the alphabet:
We particularly focused on A song:
 
Homework:
1) spell firstname and surname,
2) know  the alphabet and words from video (spell, read, meaning) :
/a/ cat, hat,lap, nap
/á/ snake, brave, game, rain
3) find the meaning of the word SALAMANDER :)
 
We practiced reading and writing ABC order, Scrambled sentences (see Student´s folder)
 
Vocabulary to know : write, read and meaning:
surprised, happy, sad
 
Colours:
red, yellow, blue, orange, green, purple, white, black, brown
 
Activity book:
we covered: p. 71/1, 72/3, 73/1
 
On Wednesday we go through what we have learned by little easy test. (mainly to find out where we are up to)
 
See all up in the email (Alphabet, Spelling name, Examples of word were we pronounce /a/ and /á/, colours, ABC order sheet : Scrambled sentences, and from book Incredible English : p. 71/2.) Name our set up rules: 3Cs (communication, cooperation, concentration and 1R: Respect. Answer the questions: How old are you? What is your name? What do you like? What do you dislike?
Katerina
 

Milena´s group:

First, we practiced new words kids have recently learned (body parts, body functions), then we practiced counting up to 100, skip counting by 10s, 100s, 1000s. Kids also completed  math worksheet focused on “What is 10 less than …?“, “What is 10 more than …?“ and then wrote numbers up to 17 and practiced their usage in text.

In the second block, we focused on animals: kids read the article “At the zoo“ (reading with comprehension), practiced short answers what animals can or can´t do and we were also playing animal riddles team game “Can you find out what I am?“ (focused on practicing reading, speaking, pronunciation and listening). In the last block, kids read English books according to their level  and we then picked English books for their reading at home. At the end we learned two verses of Justin Timberlake’s song “Can´t stop the feeling“.

Kids bring English books to read at home – it is necessary that they bring them back to school for Wednesday classes.Thank you, Milena

sobota 07. říjen

Začátek října u Brouků

  • Škola

První říjnový týden museli Brouci prokázat hodně samostatnosti. Soňa byla ve škole, takže měli vždy zadanou práci. A povedlo se jim to všem úplně výborně. Za samostatnost a vzájemnou pomoc byli od Verči a Simony opravdu vyzdvihováni! V českém jazyce se věnovali hlavně stavbě slova, slovům příbuzným a opakování druhů vět. Čtvrťák hlavně vyjmenovaným slovům, páťák slovním druhům a shodě přísudku s podnětem. Ve čtení nám trochu zamotala hlavu přísloví a jejich významy. V matematice jsme zkoušeli dále sčítat pod sebou (třeťák a čtvrťák odčítat a násobit pod sebou), trénovali jsme dělení. Někteří musí násobilku opravdu lovit z paměti, tak občas pro osvěžení nakouknou do násobkové tabulky. Poprvé tento týden se třeťáci, díky svým starším spolužákům, seznámili s indickým násobením. 

English day, Milena´s group:
First, kids competed a brief test where they practiced new words they have recently learned (social questions, shapes, colors, animals, transportation, numbers and new spelling words). After that kids guessed animals based on the provided description (What animal I am?).
We have been working on expanding human body and functions vocabulary, plus we have just started senses. We also practiced skip-counting by 100s and learned new math terms. Each kid took a new English book to practice reading at home (and also human body parts work sheet to finish). Please practice reading at home with your child and help them with correct spelling if necessary.
Next week, kids will take a simple test in these topics so that they learn how to write and read the respective words (not just pronunciation). 
nglish day, Katerina´s group:
 
1st lesson: Incredible English Class book: p.63 At home. Incredible English, Study Book: p.71/2.
Home study: Please make sure students know the vocabulary.
2nd lesson: Alphabetdots : Elephant. Each student received writing book for English lessons.
Review on alphabet. Spell their names.
Homework to all students (Milena´s group included): They should think of words starting with every single letter in the alphabet. See the writing book (sešit). They all should know how to spell their names.
Difficulties: spelling A, I, E, H, U, W, X, Y :)
Thank you. 
 
Katerina
 
to ALL: please find Incredible English Study book if possible. Thank you.
 
Svoji trpělivost a pečlivost Brouci testovali jak u dodělání svatého Václava na koni, tak u tkaní. A pohybu jsme si užili dost na zahradě, ale i na první plavecké lekci. Když se Broukům nechtělo ven, věnovali se společně stavbám a to hlavně z kaply! Koukněte na fotky 

sobota 07. říjen

Prší, prší jen se leje….

  • Rarášci

A že nám tento týden opravdu pršelo. V některé dny jsme měli pocit, že přišel apríl a ne první říjnový týden. :) To nám ale nevadilo. Umíme se vypořádat z ledajakým počasím. Takže jsme místo pobytu na zahradě vyrazili objevovat okolí školky. Před takovou výpravou je důležitá pořádná příprava. Nazuli jsme tedy gumáky, gumové kalhoty, pláštěnky, zkrátka kdo co zrovna měl na sebe do deště a nepříznivého počasí a vyrazili jsme. Hned za brankou na nás čekali koně, pes, spousta ořechů a hlavně pořádné louže. Někteří z nás si je spletli s bazénem, takže místo skákání a běhání objevovali louže v poloze ležmo. No a co, že máme vodu až za kalhotami, hlavně že je teplo a nás to baví. :) Když se počasí o něco umoudřilo a nás omrzeli louže, mohli jsme pokračovat v objevování dalších tajů okolí. Hned za rohem má náš pan Myslivec Kožíšek malou voliéru s ptactvem. (a né ledajakým) V tichosti jsme pozorovali krmící se koroptve a bažanty, kteří byli dokonce skoro jak ze zlata. O kousek dál je zase pan Anděl, který vlastní jednoho hlídacího jezevčíka a stádo oveček. Ty jsme pozdravili, nakrmili, pohladili a také jim zazpívali písničky, které už umíme. To víte blíží se posvícení, takže zpíváme o sto šest, protože to se o posvícení tak dělává. Mimo jiné se na posvícení pilně připravujeme i ve školce. Pomáháme s výrobou některých dobrot. Tento týden jsme společně krájeli a sušili jablíčka na křížaly. A co bude dál? V příštím týdnu už bude vrcholit příprava na to naše slavné Havelské posvícení. Bude se péct, zpívat, malovat… Zkrátka si to společně užijeme… a vy si to můžete užít s námi :)

 

Fotky z uplynulého týdnu naleznete zde

pátek 06. říjen

Přípravy v plném proudu – Mazáci

  • Škola

Mazáci tento týden dělali opravdovou čest svému jménu. Přesto, že mají ve školních lavicích teprve měsíc za sebou, krásně se adaptovali i na práci s dalšími průvodkyněmi a asistentkami svého vzdělávání, vzorně spolupracovali, ze všech sil pracovali a v pátek se ještě nechali slyšet, že nejvíc je bavilo „úplně všechno“.

Tento týden jsme se věnovali o něco více českému jazyku než matematice, ve které jsou děti o něco napřed. Zopakovali jsme všechna písmenka a v sešitě došli k O. Skládali jsme tvary ze sirek i kostek,  snažili se je přenést do grafické podoby, domýšleli věty a pracovali s významovými slovesy. Počítali jsme a krokovali hlásky ve slovech a určovali jejich umístění, hledali jména na různá počáteční písmena.

Dozvěděli jsme se o všech dobrodružstvích, která zažil náš putovní medvídek s Dominikem a sbalili ho i s cestovním deníkem tentokrát Jonášovi. Všechny děti, na které tento týden Medvídek nevyšel, mohou po celý víkend shromažďovat své zážitky a události, o kterých by příští týden Medvídkovi a nám všem vyprávěly.

V matematice jsme sčítali a doplňovali do šesti a zahráli si několik matematických her. V návaznosti na češtinu jsme se také věnovali prostorovému vnímání.

Tento týden jsem se i v angličtině zase posunuli o kousek dál. Opakovali jsme fráze Who’s this? s odpovědí It’s _____. To jsme si procvičili i v říkance. Také jsme začali poslouchat třetí písničku, The Happy House Song, a vystřihli jsme si domečky s otevíracími dveřmi. Děti si je vzaly domů, můžete spolu s nimi hrát a hádat, kdo se za dveřmi skrývá.

V pátek jsme také na zahradě pozorovali sojku a řekli si o ní několik slov. V druhém bloku jsme si vytvořili na motivy básně „Září“, kterou jsme si říkali každý den v ranním kruhu, „…krásný, pestrý koberec“ z barevných listů, které si děti nasbíraly a přinesly. Některé „koberečky“ si děti již pyšně odnesly domů, jinými si vyzdobily třídu, abychom v pondělí hezky uvítali Míšu a ty, kteří s námi tento týden nebyli.

Koukněte na fotky

 

5. stránka z celkem 77« První...34567...102030...Poslední »