Aktuality

neděle 28. květen

Po slední květ nový (38. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí fotrografické. Od časného rána jsme on the road. Karel nás učí pevně a s humorem se zastavit v case. A tak jak pozastavit se za humny s botanickym klicem v uzasu nad plevelem a bylinami vezdejšími i s fotoaparátem je nám zas objevovat okolí nejbližší. Kolik let bychom museli chodit do školky by nám zevšedněla?
 
Úterý mužné. Dnes pějeme song truchliwy za zbojnikow hejtmana. Důže dlůgy song. Pak v les a hvozd za samcem kapradí. Aj sojčí mládě dwuch metrow od nas na samaljot si hrá. Ne. Létat se učí. Sedí a ždá až chvíle dozraje by z větve na větev skákat začlo. Dobou tou již o zlatém kapradi víme a s samcem domluveni že za měsíc v půl noci vykvete. 
 
Ve středu společné čimčarára kukukuku, ptačími hlásky notujeme v kroužku. Kluci sundali májku a na její místo vlajku.. ušijeme, vyvěsíme. A volná hra se špetkou nudy. Odpoledne vyřezáváme. Ó my se máme! 
 
Čtvrtek na hřebeni mezi Červenou a Studniční roklí. Pečeme hady. Z těsta. Od Domči jak od maminky. V bezvětří, v zázemí pak kreslíme obrázky pro předškoláky, kolem poletují příběhy rybaříků – Or, Kik, Rin, Run, … 
 
V pátek se přidáváme ke stodolácké výpravě na kodské jeskyně. Z hloubi skal se ozývá strašlivý jekot, les hrůzou ztich. Na zpáteční cestě bosky a potokem, usušit nožky a nohavice na sluneční louce. Léto v plném proudu.
 

 

pátek 26. květen

Co se hemží v trávě….

 • Rarášci

Uplynulý týden patřil všem broukům, beruškám, žížalám, šnekům, slimákům, mravencům a všelijaké havěti, která se pohybuje u nás na zahradě, na louce či na poli a dokonce i v lese.  Objevovali jsme přírodu kolem nás. K takovému objevování samozřejmě nemůže chybět lupa. To pak tiše chodíte, hledáte, zkoumáte, a když něco objevíte, můžete si to pořádně prohlédnout. Tiše… To jsem možná trochu přehnala. :) Výskot, radost a úsměv na tváři se objevil u dětí, když mohly detailně pozorovat, jak vylézá šnek z ulity a také kaká hovínko… To bylo smíchu :D Pozorovat dvě pařící se ploštice, zjišťovat odkud ty mravenci vlastně lezou, a jestli náhodou v té půdě není žížala nebo se snad pod lístečkem neschovala beruška. Vše nasvědčuje tomu, že jsme tento týden trávili hodně venku. A je tomu opravdu tak. Hernu jsme si užili jen po ránu, kde jsme studovali knihy, hlavně encyklopedie, a prohlíželi si hmyz, který bychom mohli ještě najít. K tomu nám dopomohli i některé didaktické pomůcky, u kterých jsme si mohli vysvětlovat, kde se takový hmyz bere, jak se narodí, že například motýl vylézá z kukly apod.Také jsme se naučili i jednu krásnou básničku o broučkovi, který spinkal v trávě. Také jsme si na broučky zahráli.Dokonce jsme zvládli vyrobit i hmyzí domeček, který teď zdobí vchod do školky. Tak snad se tam nějaký ten brouček zabydlí. Naše bádání, hledání a dobrodružství jsme zakončili pátečním výletem. Poprvé v historii zvládli Rarášci zdolat Černošickou vyhlídku a to ve velkém stylu. Žádný pláč, slzy ani fňukání… Nahoru jsme se dovalili v neuvěřitelném čase. Po cestě jsme se bavili pozorováním přírody, hrou na schovávanou a všelijakým lumpačením. Poté jsme hlasitým zvoláním a máváním pozdravili naše kamarády od školkáčů a vyrazili si hrát do nedalekého lesíku, pozorovat mravence, sbírat šišky, plést věnce z lučního kvítí, hrát si na medvěda brtníka a nakrmit koníky. Zvládli jsme toho zkrátka za ten jeden jediný den mnoho. Důležité je, že jsme si to užili a dostali také zaslouženou odměnu :)

 

Na fotky se můžete podívat zde

pátek 26. květen

Týden zalitý sluncem ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se všichni sešli na Dvorečku a dali si společný kroužek a svačinku. Ze svačiny jsme nabrali spoustu sil, a tak jsme se rozhodli ji vložit do ráchání se v řece. Bylo to bezva! Našli jsme spoustu škeblí, na kamenitém ostrůvku prázdné, přesto zachovalé kachní vajíčko a hádali jsme, kdo ho asi snědl, obroušené sklo, které vypadalo jako drahokam a určitě spoustu dalších objevů. Na sluníčku jsme si pěkně vyhřáli pupíky, oblékli se a vyrazili na oběd. Odpoledne jsme poklidili rozbité věci z pískoviště a odnesli na ohniště klacíky co se povalovaly po trávníku. 

V úterý nás přišel vyfotit Karel, a tak jsme strávili celý den jako modelové a modelky v lese. Byla to sranda a už se moc těšíme na výsledek! 

Ve středu jsme si udělali výlet do bažiny k bambusům, kde jsme si proklestili cestu jako rytíři. Vyškrábali jsme se nahoru do kopce pod ohrady s ovečkami a tam děti vybraly takovou cestu-necestu, která byla spíš pro srnky a možná nějaké prasátko, než pro děti a už vůbec ne pro průvodce, kteří se za nimi téměř plazili! :-D  
Na paloučku jsme se pozdravili s habráčky a šli do jurty, kde jsme si při zaslouženém odpočinku přečetli pohádku Princezna Koloběžka První, protože stejně jako my šli cestou-necestou, ona dokonce jela obutá-neobutá, oblečená-neoblečená. Odpoledne nás čekal veliký zážitek v podobě obrovského včelího roje, který nám letěl nad hlavami někam k lesu! Byl tak hlučný, že přehlušil na chvíli i ševelení dvorečkových dětí. 

V pátek jsme společně s Habráčky vyrazili na výlet na Kodu. Dobrodružství to bylo už od samého začátku – náš vlak měl 25minut zpoždění a navíc v Karlštejně končil a do Srbska nás svezl navazující autobus. Pak jsme si ale užili krásný pohodový výlet údolíčkem podél mnohatvárného potoka s vodopády a kaskádami. Naším cílem byla velká jeskyně. Bavili jsme se o tom, co vlastně jeskyně jsou, jak mohou vzniknout a kdo v nich asi bydlí nebo bydlel. Nejvíce z nás si v jeskyni představovalo neandrtálce a tak jsme je tam šli hledat:)

 

Květnové foto ZDE

pátek 26. květen

Jen tak si prostě být…. 22.-26.5. 2017

 • OS Jeden strom
 • Školka

Uplynulý týden v Jednom stromě byl zase směsicí všeho možného…oslavili jsme postupně hned troje narozeniny – Tondovy, Esterky a Belly… dorty všem chutnaly a taneční party byla taky… holky si opět vyžádaly kapelu Timudej…cédéčko jsme museli trochu hledat po celé školce, protože Timudej jsou u nás prostě oblíbení a paní učitelky si to jedno vzácné cédéčko berou trochu z pod ruky ;-) … ale oslavy se prostě zase povedly…tohle my si umíme užít! V průběhu týdne jsme byly pořád venku..předškoláci pracovali na svých rozlučkových knížkách…a ostatní děti vlastně trochu taky, protože jsme je zpovídali z toho, co by vzkázaly předškolákům do školy…. A taky jsme vyráběli hmyzí domeček…Jarda nám věnoval starý šuplík, do kterého jsme nacpali tvárnice, seno, šnečí ulitu, bambus, dřevo s vyvrtanými dírami, aj. Domeček teď máme na zahradě na našem okně a je opravdu krásný… Už ho jen obydlet….

KOUKNĚTE NA FOTKY: Jen tak si prostě být…

čtvrtek 25. květen

Máj v přírodě ráj? Ve škole si to myslíme!

 • Škola

Týden od 22. května byl plný slunce a pohody. Prďáci s Brouky celým týdnem procházeli společně v klidu a vnitřním souladu,  napsali společně dopis hrdinům, jako poděkování všem padlým, které jsme si v předchozím týdnu připomněli v památníku heydrichiády, pomáhali Dominice, která má obě ruce v sádře, a stali se tak jejíma rukama. Byli aktivní a napojení na sebe navzájem. Do jejich repertoáru písní přibyla jedna nová, trochu strašidelná, ale s tak chytlavým refrénem, že se nám teď po škole jako ozvěna nese kuň, kuň, kuňk.

Co se dělo u Prďáků?

V pondělí jsme byli na návštěvě u Borka ve Vonoklasech. Zvládli jsme ulovit čolky, vyplít záhony, zasázet sadbu, prohlídnout si dům, dozvědět se něco o tom, co Borek a jeho rodina ráda dělá, a vykoupat se. V lese jsme si připomínali druhy stromů a snažili se je porovnávat podle kůry, šišek a délky jehlic.  V úterý jsme napsali několik vět do Knihy o mě, v matematice jsme se posunuli k měření ( měřili jsme sebe a vše, co nám přišlo pod ruku, zkoušeli jsme zjistit, kdo je největší a kdo nejmenší a vytvořit řadu podle velikosti), učíme se pracovat s pořadím ( i zapisováním 1., 2., ….). Opakovali jsme hodiny, vrátili se ještě k tématu Česká republika a státní symboly. Poslouchali jsme hudební nahrávky a snažili se poznat, pro jaké nástroje byly skladby složeny. Podle hudby jsme malovali pocitové obrazy. V pátek nám přišla povídat Míša Sedláčková o zdravé výživě a věnovali jsme se schodovému hodnocení a sebehodnocení.

Co se dělo u Brouků? 

V matematice jsme se věnovali různým prostředím, některá začínají být obtížnější a obtížnější. Věnovali jsme se obsahu a obvodu čtverce a obdélníku a jiných úhelníků ve čtvercové síti. Děti už poznají jen dle šipkového zápisu, zda se jedná o obdélník a čtverec. Zkusily si také šipkovou cestu pro kamarády vymyslet a zapsat. To byla trochu fuška. :-) V českém jazyce jsme se hodně věnovali spododobě znělosti, čtení i psaní. Zrychlujeme tempo u diktátů, což některé trochu překvapilo, ale všichni se k tomu postavili velmi statečně a zvládají. Trénovali jsme i svůj dech a to, jak proud vzduchu umíme zacílit. Experimentovali jsme s barvami i spreji, díla byla opravdu kreativní a plná radosti. V pátek nám přišla povídat Míša Sedláčková o zdravé výživě a věnovali jsme se schodovému hodnocení a sebehodnocení.

 

Co se děl v anglickém dnu?

We all revised days and months, and tried a new poem, The Dandelion Clock. The 2nd class then sang a song and worked on the theme of A Picnic. This was followed by a craft activity when we revised names of colours.1st class continued revising Unit 6 and listening to the section Me and My World. Then they explored clock times on the board and with a craft and an outdoor game activity.

 

Koukněte na fotky

neděle 21. květen

první koupání

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Tento týden už bylo konečně pořádné teplo, a tak jsme si užívali..

Od pondělka do středy byla velká část Dvorečku na školce v přírodě, a tak jsme tyto dny trávili spojení s habráčky.

V pondělí jsme se vydali sluncem prozářeným lesem směrem k dřívějšímu sídlu ZeMě. Na kopci jsme se zastavili, abychom si mohli na sluníčku pohrát a vrátili se oklikou zpátky k našemu potůčku, abychom si zde mohli ocákat nožky – brrr – voda je ještě pořádně studená!

V úterý ráno jsme si v kroužku povídali o tom, co by kdo rád dnes dělal – nejvíce hlasů se ozývalo pro prostor na společné hraní v lese. Obešli jsme tedy kopec k lesní skluzavce (Vítek si matně pamatoval, že tam nejspíš včera zapomněl provázek, tak jsme ho tam šli hledat). A dole pod skluzavkou jsme se rozprchli do skupinek na všechny možné hry – velmi živo bylo na lodi, kolem běhali policajti a pejskové, stavěly se domečky pro skřítky a nakonec i ty skřítky se podařilo vyrobit – z jílu a klacíků…a ptáčky, lízátka, koule..

V pátek jsme si udělali společný kroužek s habráčky v hnízdě. Bylo nám tam společně tak pěkně, že už jsme tam zůstali po celý den. Každý si našel zábavu podle svého gusta..a kdo ne, mohl se jít nechat zkrášlit k Markétě, která si přímo uprostřed hnízda vytvořila tetovací salon:)

neděle 21. květen

Májová pohoda v JS 15.-19.5. 2017

 • OS Jeden strom
 • Školka

Osiřelí školkáči si užívali krásných dnů plných sluníčka. Závodili jsme na odrážedlech a namalovali jsme si dopravní hřiště. Taky jsme cestou k bobřímu stromu hledali ptačí pírko a začali jsme obědvat ve stínu našeho velkého ořešáku. Ve středu jsme hráli na slepou bábu, na babu a hlavně jsme si nakreslili panáka a ten nás bavil každý den. Vyrobili jsme obrázky z kytiček, váleli sudy a trénovali polku. Krok sun krok nám nakonec docela šel. A v pátek přišli školáci. Byli jsme spojeni s Rarášky, aby školáci mohli pracovat. Zacvičili jsme si jogu a házeli jsme polštářem na cíl. A tak nám ten týden krásně utekl a už se těšíme na vyprávění našich kamarádů, kteří byli na školce v přírodě.

 KOUKNĚTE NA FOTKY: Májová pohoda v JS

neděle 21. květen

Cykloškolka v přírodě 15.-19.5. 2017

 • OS Jeden strom
 • Školka

Tak jsme se letos opět vypravili na kola do jižních Čech, abychom zjistili své fyzické a psychické limity a zkusili je eventuálně překonat… Letos nám počasí neskutečně přálo, celé dny svítilo slunce a letní teploty nám dovolily pobývat jen v kraťasech a tričku (jednotné číslo je na místě, mnozí opravdu použili jen jedno triko, nač špinit další :) )  Jídlo bylo výborné, personál milý a děti spokojené. Všechno probíhalo tak nějak v klídku a dobrá nálada nás neopouštěla. Děti neřešily žádné spory, na kola se těšily, usínaly za našeho zpívání během 15min, nikdo si moc nestýskal a nikdo na kole netrpěl :) . Vyskytlo se pár drobných silničních lišejů, které děti zvládly statečně. Denně jsme byli na kolech a prokládali jsme to volnou hrou v lese, stavěním domečků, bitvami, hrou v bunkru z kořenů, cachtáním v řece a rybníku… Již první den po obědě jsme se vydali na první jízdu a ujeli jsme krásných 8km. Středeční den (3. krizový) byl opravdovou zkouškou, neboť jsme se vydali na celodenní výlet a hecli jsme se, že všichni společně (i čtyřleté děti) ujedeme 28km. Což se nám opravdu podařilo! Pravda…ti nejmenší jeli část cesty na tyči či byli tlačeni dospělákem v tandemu za záda, ale dali to! Výlet přinesl celou řadu vtipných situací, z nichž ne všechny jsou přenosné pro ty, co tam nebyli :) Ale mohu například zmínit, že část pelotonu (ta zadní) někdy bloudila, a najela si tak třeba o 5-10km víc :) . Otázky typu: “ Péťo, máme jet dál po žlutý?“ „Jasněěě, jako včera.“ A najednou jedete lesem už přes půl hodiny a nikde nikdo. A než vás seženou ostatní, protože v těch lesích není skoro žádný signál, najedete si pěkný kus cesty. Nebo to, když se ztratíte a vybije se vám mobil a vy si ani nepamatujete název penzionu, kde bydlíte…Řeknete si, že se zeptáte dětí, a místo odpovědi vidíte v jejich očích jen obrovské otazníky jako v nějakém animovaném filmu :) . Některé věty už potom zlidověly…třeba „Kdy už tam budem?“ „Už jen to jen KOUSÍČEK.“ (tak třeba 2h cesty) :) . Občas se vám cesta protáhne, to když děti vidí zajímavou housenku a či chutný šťavel a mají potřebu pořád zastavovat. Taky třeba někdy píchnete a ani jedna pumpička nefunguje a vy musíte oslovit starousedlíka, aby vám přišel na pomoc. Nebo si roztrhnete tričko o větev, či se zdržíte nahráváním pářících se žab, které tam opravdu hlasitě romanticky řvaly! :) Někdy se vracíte půl cesty pro ztracenou rukavici, kterou to dítě mělo URČITĚ s sebou a pak ji najdete, po návratu, opuštěně ležící na podlaze pokoje.:) No nenudili jsme se :) . Závěrečný den jsme dopoledne vyjeli ještě naposled na kolech, abychom se vykoupali v řece a pochutnali si na zmrzce a odpoledne byla očekáváná bojovka v lese (okruh kolem rybníka Vydýmač). Letos jsme v rámci stanovišť natáhli opět slack linu, ale tentokrát přes potok do celkem velké výšky. Již samotná příprava byla vtipná a trvala dlouhé minuty a my se těšily, jak na to budou děti reagovat. Překvapily…přišly…suše zkoukly…přelezly…skoro všichni bez opory… A my si potom jen řekli…co dalšího bychom pro děti JS měli připravit, aby překonávaly své limity?  Zřejmě budeme muset nejdřív posunou ty naše :) Ale do cíle přišly totálně nadšené!!! Závěrečný oheň s opékáním buřtů a slavnostní ukončení bylo těžce na pohodu. Při našem barometru dobré nálady, kdy vztyčené ruce znamenají, že se nám akce líbila, předpažené – tak napůl a ruce dolů – že vůbec, měli všichni ruce vzpažené až k nebi…. Nikomu z nás se nechtělo domů, mnoho dětí si tam přálo ještě zůstat… Před odjezdem dojemné loučení a špinaví, ale šťastní a plní zážitků se vracíme domů…. Tak zase za rok, přátelé… Termín už máme domluvený… Ať žije Pecák!

KOUKNĚTE NA FOTKY: Cykloškolka v přírodě

sobota 20. květen

Bylo nás pět (a půl :) (37. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí, v úterý a ve středu bys nás, Habrováčky, na prstech jedné ruky spočítal. Abychom se vlka nebáli a aby nám bylo veselej’, dali jsme se do kupy se Stodoláčkama. Bylo to fajn a taky trochu dobrodrůžo, protože- si to předtavte – jsme obědvali a dokonce odpočívali v jejich jurtě!  Taky jsme si užili lesa dosyta, jak my to krásně umíme. No, třeba ve středu: to  jsme společně zakroužili kolem hnízda a pak vyletěli svahem vzhůru až k mýtině. Tři pánové tam hledali šneky. Ne. Sázeli stromy! Duby a buky. Zasadí jich víc než tisíc za den!
 
Ve čtvrtek velký výlet malým vláčkem, k osovským rybníkům. Pulci se mrskají u hladiny. Slunce pálí, voda chladí. Zmrzlina chutná všem. Velmi svěží den.

V páteční horký den jsme zalezli do krásného stínu lesa a obdivovali jak se třpytí Slunce skrz čerstvé a svěží listí buků. Naučili jsme se písničku „Když jsi kamarád tak pojď si s námi hrát,ňaf ňaf, ňuf ňuf,…“ a dosyta si v lese pohráli, velký vyvrácený kmen byl naší raketou. Dokonce i po obědě jsme si udělali ležení ve stínu habroví a poslouchali pohádku o obru Dobrovi. Byl to prostě príma den!

pátek 19. květen

Není mládě jako mládě…

 • Rarášci

Po týdnu věnovaném maminkám přišly na řadu maminky zvířecí, protože všude okolo nás se to zvířaty jen hemží. Zkoušeli jsme pojmenovávat a poznávat na obrázcích hned několik domácích zvířat – krávu, prase, koně, ovce, kozu, králíka, psa, kočku….To byla ta lehčí část. Problém nastal v moment, kdy přišlo na řadu poznávání a pojmenování mláďat. Takže na začátku týdne měl kůň hřízek a hříbek, kráva sele, prase prasňátko, ovce ovčátko. Po ujasnění některých pojmů jsme si pomáhali zapamatovat názvy pomocí různých her – skládačky, logiko, puzzle, procvičování motoriky mluvidel díky napodobování zvuků zvířat a také pomocí mnoha knížek a pohádek např. té o kůzlátkách, o kohoutkovi a slepičce či o zvířátkách a loupežnících. Zvířátka se nám zatoulala i do některých písniček, proto jsme vytáhli hudební nástroje a náš symfonický orchestr hrál a pěl na celou školku „Skákal pes, přes oves, přes zelenou louku… A na té louce pásla ovečky v zeleném háječku.“ Ovečky jsme si i vyrobili k nám a nyní nám slavnostně zdobí schody (hold mašinky jsou již minulostí). :) Byla by škoda při tak krásném počasí zůstávat jen ve školce. Vyrazili jsme objevovat zvířata do okolí školky i k nám na zahradu. Viděli jsme koně, ovečky a jehňátka, psa, kočku a také jsme si pomazlili naše morčata a králíka. Ulovili jsme i jednoho šnečka, kterého jsme se zájmem pozorovali. Jak se schovává do ulity a zase vylézá, pohybuje se po mokrém povrchu a také dělá malé hovínko… nevěřili byste jak nás to bavilo :)

Fotky se bohužel zatoulaly v technice. Jakmile se podaří je z tvrdohlavého fotoaparátu získat, okamžitě je dodáme. :)

 

5. stránka z celkem 70« První...34567...102030...Poslední »