Aktuality

pátek 19. duben

Mazáci a Velikonoce

  • Škola

Předvelikonoční týden utekl velice rychle, byl o dva dny kratší. Naplnili jsme jej mimo jiné velikonočním projektovým dnem. Během celého dne probíhaly ve škole dílny a my jsme si mohli vybrat, které z nich se zúčastníme. Na výběr bylo pletení pomlázky, vaření a pečení tradičních velikonočních pokrmů, šití barevných ptáčků, kutálení vajec, či příprava osení, při kterém jsme se také dozvěděli něco o pašijovém týdnu. Počasí nám přálo a projektový den se vydařil. Úterý jsme věnovali matematice a češtině a středa patřila klasicky angličtině, která se také nesla v duchu Velikonoc. První blok jsme věnovali zopakování velikonoční slovní zásoby: a bunny, a basket, Easter egg, Easter egg hunt, grass, garden, a lamb, a whip. Děti na dvoře čekala hra, při které jsme procvičili psanou podobu těchto slovíček. Kdo ji dokončil, rozběhl se hledat malá vajíčka. Ve druhém bloku jsme vytvořili takzvané Easter cards. Třetí blok patřil hrám, stihli jsme velikonoční bingo i osmisměrku.

Podívejte se na fotky ZDE

čtvrtek 18. duben

Opičáci před Velikonocemi

  • Škola

V tomto týdnu jsme se věnovali hlavně blížícím se Velikonočním svátkům. V pondělí proběhl projektový den na toto téma. Děti si mohly vybrat tři z pěti dílen. Ty v průběhu dne ve skupinách prošly. Mohly se rozhodnout mezi vařením, šitím ptáčků, setím, pletením pomlázky a koulením vajec.  Odpoledne jsme se přesunuli k řece a užili si letošní první společný oheň.

V úterý jsme hned ráno vyrazili douklidit pozemek u řeky. Protože bylo opravdu krásně, rovnou jsme si venku pořádně protáhli těla, zaběhali jsme si a vyzkoušeli jsme si, jaké to je, být provazochodcem.

Ve středu jsme se při angličtině nejprve intenzívně učili, protože následující státní svátky po Velikonocích vycházejí vždy na středu. Přiblížili jsme se do závěru páté lekce, slovní zásobu k tématu narozeniny máme zvládnutou, ale nezaškodí si ji zopakovat.  Jako vždy nás bavilo divadlo, na kterém jsme procvičili otázky Whatś this? a nově Whatś that? (nová slovíčka a radio, a television). Od druhého bloku jsme se věnovali už jen výhradně Velikonocům. Vzpomněli jsme na pondělní tradiční hru – Easter eggs rolling, hledali a počítali vajíčka, vyrobili velikonoční přání a zahráli si na dvorku velikonoční kvíz. Všem rodičům společně přejeme Happy Easter!

Jak jsme se měli, je můžete podívat zde.

 

čtvrtek 18. duben

Brouci v pašijovém týdnu

  • Škola

V pondělí byl ve škole projektový den na téma Velikonoce. Děti si vybraly dílny, na které půjdou v jednotlivých blocích. Mohly si vyzkoušet pletení pomlázky, setí osení, šití ptáčků, koulení vajec v lese a vaření „zeleného“ oběda pro všechny. Bylo to skvělé, ve skupinách jsme si mohli užít zase jiné děti než ve třídě, spolupracovali jsme a vyráběli. 

V úterý  Brouci, poněkud nevelikonočně, vyrazili v rámci svého tématu mediální výchova do rádia. V rádiu nás přivítali s otevřenou náručí. Už tedy víme, jak rádio funguje, jaký je rozdíl mezi rádiem, televizí a novinami i k čemu v rádiu slouží reklama. Ve studiu si Brouci mohli vyzkoušet mixování muziky s jingly a byli i v živém vysílání. Někdo přečetl dopravní informace, někdo zprávy o počasí. A všichni byli slyšet v mohutném pozdravu! Tak děkujeme a AAAAHHHHOOOOJJJ! 

Brouci v pašijovém týdnu 

čtvrtek 18. duben

Brigáda ve škole 13.4.

  • Škola

Ve škole v sobotu 13.4. proběhla pracovní brigáda. Rodiče přiložili ruku k dílu a udělali spoustu práce. Moc děkujeme všem, kteří dorazili. Škola pomalu vzkvétá! 

Brigáda ve škole

čtvrtek 18. duben

Angličtina u Brouků 17.4.

  • Škola

Kateřina:
První blok jsme se připravovali na druhou část dne Scavanger Hunt. Popisovali a učili se slovíčka popisovat zevnějšek lidí, kamarádů a rodinných příslušníků.
 
Milena:
Na angličtině jsme si tentokrát k popisu zevnějšku osob přidali osobnostní charakteristiky. Děti si samy nadefinovaly slova, která je nebo jejich kamarády vystihují ať už v dobrém nebo horším světle :-) . Jaká tedy máme slovíčka: funny, great, nice, fantastic, friendly, creative, playful, laud, lazy, boring, shy, upset, talkative, open minded (an extrovert), closed (an introvert), strange, adventures, happy, stupid, stubborn, smart. Děti udělaly vzájemně rozhovory se spojeními: Who is your best friend? What does she/he look like? What kind of person is she/he? nebo What is she/he like? Stihli jsme se také věnovat poslechu.
 
Druhou část dne jsme strávili všichni Brouci společně venku v lese, kde na nás čekalo překvapení. Významné české i světové osobnosti, filmové postavy nebo osoby blízké, tam ukryli záludné vzkazy, dle kterých děti hádaly, o koho se jedná. Dozvěděli jsme se spoustu nových, zajímavých detailů z jejich života. A kdo v lese vzkaz zanechal? Albert Einstein, Cristiano Ronaldo, Freddie Mercury, princezna Diana, W.A. Mozart, Soňa Joštová, Barack Obama, Ester Ledecká, Johny Depp, Harry Potter nebo Easter Bunny.

Děti ve dvojicích odpovídaly na otázky, které jsme jim na ke vzkazům na porozumění připravili, a protože pracovaly skvěle, tak si všichni na závěr vysloužili sladkou odměnu.
 
Jak jsme si den užili, se můžete podívat zde.
 
 
 

středa 17. duben

Pašijový týden u Prďáků ve škole

  • Škola

Pašijový týden jsme s Prďáky i ostatními dětmi z naší školy odstartovali projektovým celoškolním dnem na téma Velikonoce. Každý z nás si mohl vybrat, co bude ve všech třech blocích dělat. Mohli jsme si vybrat z pěti dílen- koulení vajec v lese, pečení jidášů a velikonoční nádivky, sázení osení, čtení o Velikonocích, šití ptáčků a pletení pomlázek. Bavilo nás to a  nejen proto, že jsme si mohli vybrat, co budeme dělat, ale i proto, že jsme mohli být ve skupinách s jinými kamrády ze školy než obvykle. Na šedivé úterý jsme se v matematice ponořili do tajů válce. Zkoumali jsme z jakých geometrických tvarů seválec  skládá, jak jeho jednotlivé části můžeme změřit. A nakonec jsme si zkusili válec podle zadání vyrobit. V českém jazyce jsme opakovali skloňování podstatných jmen. I na pečení perníčků a čtení o přírodě došlo.  Středa nám už tradičně přinesla učení u řeky. Poslední den-škaredou středu- před velikonočními prázdninami jsme si užili dosyta. Zkoušeli jsme barvit na ohni vajíčka v červeném zelí, řepě, cibuli, kopřivách a starém ořechovém listí. Jak to dopadlo, posuďte na fotkách sami. Hráli  jsme hru na hledání velikonočních vajec s matematickými příklady, vyprávěli  si příběh o Velikonocích, ukazovali a studovali jsme obraz Leonardo da Vinciho Poslední večeře Páně. Naučené jsme zkoušeli uplatnit v pracovních listech. Nakonec i na běhání, praní a lezení na stromy čas zbyl. Tak nyní už jen Veselé Velikonoce! A nezapomeňte na Velký pátek vyrazit v noci do lesů. Země se bude otevírat, tak ať vydá ze svých pokladů i něco vám. 

Koukněte na fotky

neděle 14. duben

Macešky (31. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Ve vigwamu hrajeme říkačku o kůzlatech. Jdeme na louku. Zdravíme první pampelišky. Lovíme ryby. Omýváme se jarní vodou. Krmíme kačenky. Lákáme labutě. Čteme o Dvojčatech od Erbena a pak o stromech. Děláme pokus s březovým polínkem, které vypouští bubliny.
 
Úterý. Ráno na nádraží. Ti nejlepší chodí nakonec. V ranním kruhu jsme ještě rozčepýření- nesoustředění. Vlakem a pěšky ke kostelu. Jak říká Karel IV.: Čekám, až se střecha sv.Palmácia zatřpytí mezi stromy. A konečně jsem tady, kde všechno jest moje. Tak konejšivé, tiché, ke klidu vybízející. Čechy patří Čechům. Ale Karlštejn je můj! Do krabičky každý ukládáme jednu věc, která nás nejvíc zaujala.
Výlet končí v pískovně nad Srbskem, domovem to mnohých včel. Nádraží.
Ve středu jsme se rozezpívali ve velkém kruhu o slunci, zlatém jablíčku, ovečkách a vyhřátém dvorečku, aprílovému počasí navzdory. Oheň nás zahřál u svačiny a pilná práce v lese, ale stejně jsme se tentokrát těšili zpátky do jurty, ke kamnům. Teplá polévka je blaho.
 
Ve čtvrtek jsme v kroužku nakupili přírodní poklady z lesa, z domova a co teprv když přisypala Erika ze svých zásob! Pod rukama se klacíky, pírka skořápky a plody spolu s listy, lišejníky a kůrami spojovaly v kouzelné bytosti, nebezpečná torpéda i legrační loutky. A mezi tím jsme ještě stihli osázet část zahrádky. Děkujeme za jahůdky, Komárci!
 
V pátek strmý výstup a sestup, trochu jsme se potřebovali protáhnout. Největším zážitkem byla „vlajkovaná“, hra kluků předškoláků. Vyžaduje pár stromů, lana a hbitost. Vařili jsme čaj, opékali jablíčka a učili se skládat papírovou kapsičku.
 
 
 

sobota 13. duben

Velikonoce se blíží!

  • Rarášci

Ve-li-ko-no-ce bylo napsáno v jedné zprávě! U konkrétního dětského myšlení je skvělé, že když se zeptáte, co je to Velikonoce, dozvíte se fakt moc. Velikonoce troubí, jezdí, jsou modrý a zelený. A tak se chytíme té zelené!!  Když se zeptáte znovu, už je to jiné… někdo vykřikne vajíčka, Franta začne říkat „Hody, hody, doprovody…“ a už jsme tam, kde jsme chtěli být :-) Tento týden se nám prolínají končící „Ptáčci“ s Velikonocemi, ale protože je to všechno JARO, krásně nám to do sebe zapadá.

V pondělí jsme byli na jarně badatelské výpravě. Lupy, dalekohled a nadšení bylo nezbytné vybavení. Prozkoumali jsme každý květ, šneka, zuby – doufáme, že srnky, myší díru, kachny – ty trochu odplouvaly, pařez, trávu, kamínek. V naší oblíbené cukrárně u řeky jsme si dali všechny možné druhy zmrzliny. Pořádně a s vervou jsme závodili v běhu, bylo krásně a teplo.

V úterý jsme se přiblížili k Velikonocům – pekli jsme kynuté zamotané jidášky a trochu jsme si i řekli proč jidášky a proč zamotané. A ti, co přišli ještě dřív, mohli s Tomášem zadělat těsto na beránka! Pak jsme dlouho čekali, co to s beránkem v troubě udělá a teď máme krásného beránka dole v herně na polici. Školkáči ho ještě celého začokoládovali a nejen beránka… Jo a jidášky jsme snědli k odpolední svačině. Nezbyl u nás ani jeden. Dole jsme jich jeden plech schovali, školkáči je další den rozdali sousedům s přáním krásných Velikonoc. Nejsme na tom světě sami.

Ve středu nám v herně přistál jeřáb! Nám dospělým trvalo dost dlouho, než jsme se odhodlali, to vám teda řekneme. Máme pořadník, přinesli jsme minutku a jde to. V pátek už to šlo i bez pořadníku! A jeřáb stále žije! Ve středu s dětmi pracujeme na hnízdečku. Ptáčkům to také trvá týden, dva než si připraví hnízdo. Ale už nám některé v herně visí úplně hotové i s ptáčky. Do Velikonoc bydlíme všichni!

Ve čtvrtek a pátek zpíváme, mrzneme venku, hladíme kočku, co už nejspíš nikdy nepřijde :-) , ale předvedla kaskadérské kousky! Tak vysoko žádný školkáč na strom nevyleze! Taky si omotáváme školkáče kolem prstu! Ani nevím, jak napsat, jak láskyplně se dokáží někteří velcí školkáči starat a hrát si s našimi malými. A každý den! To není, že by jeden, dva dny, ale sledujeme to už třetí týden…A tak nám zase ten týden tak uběhl, tak nějak smyslupně a a v pohodě. Na fotky se můžete podívat tady

sobota 13. duben

Prďáci před Pašijovým týdnem

  • Škola

Týden před pašijovým týdnem byl u Prďáků nabitý k prasknutí. V matematice jsme kroužili… tedy pracovali jsme hlavně s kružítkem. Učili jsme se správně vykroužit kružnici, rozlišit kružnici od kruhu, správně označit kružnici i její střed, tvořit z kružnic obrazy. V českém jazyce jsme se stále věnovali vyjmenovaným slovům po V a přibrali poslední vyjmenovaná slova po Z. V prvouce jsme se věnovali rozmnožování rostlin- osvojili jsme si pojmy semeno, osemení, opylení, oplození, tyčinka a pestík. Pitvali jsme tulipán, učili se pracovat s pojmy dužina nebo suchý plod. Nakoupili jsme si suroviny a připravili tiramisu, seznámili jsme se s technikou akvarelu a první skupinka dětí pracovala s rydly v rámci technik linorytu. Začali jsme se učit novou písničku Šnečí blues. V úterý jsme navštívili divadlo Minor, abychom se seznámili trochu s historií. Zajímalo nás období Husitů a bitva u Lipan. Po představení jsme se účastnili skvělé dramatické dílny, abychom si pojmy z představení víc vryli do paměti. Byl to naplněný týden.

Anglický den tentokrát připadl na poslední den v týdnu a byl také posledním předvelikonočním. Čtvrtou kapitolu jsme definitivně uzavřeli testíkem se slovní zásobou  k tématu jídlo a konverzací v „obchůdkách“, kterou jsme pro velký zájem zopakovali pro ty, kteří na ně chyběli. Prďáci se opět osvědčili jako dobří obchodníci a mezi některými probíhal dokonce konkurenční boj o zákazníky. Rychle jsme se seznámili se slovní zásobou páté lekce, kterou již povětšinou umíme z dřívějška.  Naším dalším hlavním cílem bude  zdokonalování  se v užívání vět se slovesem to have got. Na závěr jsme si trochu oživili své vědomosti o historii a poselství Velikonoc i mezinárodních velikonočních lidových zvycích. Na příští anglický den sice již připadají prázdniny, ale jednu anglosaskou tradici si přeci jen užijeme při projektovém dnu, kdy si vyzkoušíme prave rolling eggs.

Koukněte na fotky a videa

sobota 13. duben

Každý v něco věří – vítej čase velikonoční

  • Školka

Od pondělí žijeme velikonočním časem. Povídáme si o tom, že pro někoho jsou to svátky jara, všeho nového, vrbových proutků plných síly od přírody, ze kterých splétáme pomlázku, vajíček, ze kterých se vylíhne nový život – a proto, se jimi o velikonocích obdarováváme ale i tom, že pro některé lidi jsou to hlavně svátky duchovní, křesťanské. A znovu a znovu dodáváme – pojďme si každý myslet co chceme, věřit čemu chceme a nenechme si tu víru (jakoukoliv a v cokoliv) vzít.

Zpíváme Vrby se nám zelenají, Udělám si píšťaličku, Vlaštovičky, vlaštovičky. Vyťukáváme rytmus, doprovázíme se dřívky. Zasadili jsme si velikonoční osení a začínáme tvořit krásně barevná vajíčka. Tvoříme také jedno opravdu OBROVSKÉ, abychom na něj zaznamenali to, co se o Velikonocích dozvídáme. Na rybníček plný jarního života jsme se podívali na zahradě kamaráda Jozífka a Květušky, byli jsme pozváni na středeční dopoledne. Kromě krásného zážitku jsme si odnesli i pochvalu, jak máme vychované děti :-) . Šimon oslavil už chlapácké 5. narozeniny a rozjel to na parketu opravdu stylově, koukněte na fotky…JÓ A DOKONČILI JSME PRVNÍ PONK – vydrželi jsme to a výsledek našeho snažení je tu. Stejně jako zelené výhonky na našem bylinkovém záhonku. Tak štěstí přeje připraveným a klobouk dolů před trpělivostí dětí!:-)

Na fotky se podívejte ZDE

5. stránka z celkem 136« První...34567...102030...Poslední »