Aktuality

pátek 14. prosinec

2. adventní týden u Opičáků

  • Škola

Tento týden jsme začali s písní na rtech. Hned v pondělí odpoledne nás čekalo zpívání v kostele. Děti se moc těšily a  myslím, že se jim zpívání opravdu povedlo a že jsme si to užili. Před námi i po nás zpívali ještě děti ze školky, Brouci a Prďáci. Dále ještě vystoupili  někteří z rodičů, Verunka Vonzová na čelo a celý koncert zakončila Beata Hlavenková se svým osobitým podáním koled.

Již příští týden v úterý nás čeká besídka a proto dále pokračujeme s nácvikem a ladíme detaily. Zároveň nezapomínáme ani na učení. V češtině jsme se seznámili s R a Ř a čteme a čteme a čteme, až nám z toho jde hlava kolem.

V matematice jsme se kromě krokování tam i zpět  a následného zápisu věnovali hlavně zakreslováním plánků staveb z krychlí. Seznámili jsme se s pojmen půdorys  a naučili jsme se stavět stavby podle plánků ostatních.

Anglický den jsme začali společným zpěvem koledy We wish you a Merry Christmas. Bylo to zatím ještě trochu rozpačité, ale bylo vidět, že se někteří opravdu text doma poctivě učili. Hodně nám také pomohlo, že si nás na chvilku vzala Ála ke klavíru. Snad se nám nakonec podaří i díky laskavé pomoci rodičů koledu „dotáhnout“ a vystoupit na besídce. V učebním bloku jsme se nadále věnovali upevňování slovní zásoby třetí lekce. Zdá se, že číslovky, názvy hraček a barev se nám už vybavují docela rychle a umíme také odpovídat na otázku How many? nejen číslem, ale i spojením s podstatným jménem v množném čísle. Někdy nám ještě vypadává koncovka -s, ale to snad také dopilujeme. Závěr dne jsme zasvětili předvánočním přípravám a vytvořili si svůj vlastní barevný papír, ze kterého příště vytvoříme vánoční přáníčka. ( Nová slovní zásoba:  Christmas,  a Christmas tree, a Christmas card.)

Fotky přidám:-)

pátek 14. prosinec

Druhý Advetní týden u Prďáků

  • Škola

Druhý adventní týden byl u Prďáků plný až k prasknutí a hodně hravý. V českém jazyce jsme se učili psát adresu a dopis. Učit se tuhle zásadní věc jen tak, nemá smysl,  a tak jsme se rozhodli to vzít od podlahy. Psali jsme Ježíškovi, kamarádům nebo třeba rodičům, vytvářeli jsme pohlednice, byli na poště koupit známky, což se nelíbilo místním seniorům, protože měli pocit, že jim komplikujeme život. Ála si to s nimi musela slušně vyříkat, protože se k nám nechovali na rozdíl od paní pošťaček vůbec hezky. Abychom si mohli koupit známky a odeslat dopisy, museli jsme využít naše počtářské znalosti a spočítat, kolik peněz budou jednotlivé skupiny na známky potřebovat, když známka stojí 19 kč, každý potřebuje 2 a ve skupině  jsme například 3, takže k tomu rovnou přibyla matematika. Stále jsme také procvičovali vyjmenovaná slova po L. V prvouce jsme se proměnili na politické strany a navrhovali nové zákony třídy Prďáků, které prošly hlasováním o přijetí nejprve poslaneckou sněmovnou, následně senátem, aby mohli doputovat až k  paní prezidentce (mimochodem i volba prezidenta proběhla). Představili se nám strany TICHO s návrhnem zákona o tichu při vyučování, strana NEJLEPŠÍ s návrhem zákona nerušit se a poslední byla strana POHYB s návrhem zákona o zákazu lezení na stoly. První den prošly Poslaneckou sněmovnou všechny zákony,  druhý den Senátem jen druhý a třetí ( hodně se lobovalo a manipulovalo), prezidentka je přijala také. Byly to dva dny plné argumentace, přesvědčování a lobování. Zákony jsou zapsány a visí na dveřích naší třídy. Tak si dejte pozor, až k nám půjdete, abyste je neporušovali, protože stanovují i jasný postih v případě jejich porušení:-). A stihli jsme toho daleko víc- péct perníčky, nacvičovat na besídku, vystoupit při Adventním zpívání v kostele, zpívat v anglickém jazyce, učit se hymnu, šít na šicím stroji dárečky, „otevírat“ náš adventní kalendář a vidět krásné divadlo Víti Marčíka “ Setkání před Betlémem.“

Náš anglický den se také nesl v duchu blížících se Vánoc. Při nácviku koledy We wish you a Merry Chrismas na besídku jsme si ještě rozebrali některé Orffovy hudební nástroje, což nás hodně bavilo. Bylo znát, že některým dětem už nedělá problém soustředit se na slova a že je opravdu doma hezky procvičily, za což patří dík i rodičům. V učebním bloku jsme se nadále věnovali tvoření vět s použitím slovesných tvarů can a can´t. Kdo nestihl pracovní list, odnesl si ho domů jako domácí úkol. Dále jsme opakovali slovní zásobu, týkající se hraček (a doll, a car, a train, a robot, a dinosaur) a přidali slovesa to run, to fly, to climb. S Heather si Prďáci zahráli kartičkovou hru s vánoční a zimní tematikou. Té se budeme věnovat celý příští poslední anglický den v roce. Už se těšíme.

 

Koukněte na fotky

čtvrtek 13. prosinec

Angličtina u Mazáků 12.12.

  • Škola

Při angličtině jsme ve středu lehce zvolnili tempo. Blíží se Vánoce, a tak jsme popojeli víc dopředu jen v prvním bloku. To jsme vytvořili dotazník a obcházeli kamarády, abychom za pomoci otázky „Do you like (rice)?“ zjistili, co mají a nemají rádi. Taky jsme zase trochu procvičili spelling a psaní slov, když jsme skládali slovíčka ze sirek. Ve druhém bloku už jsme se za zvuku koled pustili do tvoření Christmas cards, neboli vánočních přání. Barvy byly všude, ale stálo to za to :-) ve třetím bloku jsme zavzpomínali na slovíčka, která se týkají Vánoc: an angel, a star, cookies, a present, a bell, a tree. Pak jsme je posílali tichou poštou a většina došla správně! Nakonec jsme si zazpívali We wish you a merry Christmas, můžete s dětmi zpívat i doma.

Příští týden nás čeká náš vánoční piknik. Děti mohou přinést cukroví, vánoční pečivo, cokoli, co u vás doma na Vánoce nesmí chybět. Ochutnáme, popovídáme si o Vánocích v zahraničí, naučíme se nějaké hry v angličtině, budeme poslouchat koledy a budeme se mít fajn :-)

Co je třeba procvičovat?

Slovíčka pro jídlo a nápoje: rice, pasta, yoghurt, cheese, bread, fish, milk, water, orange juice, lemonade, coffee, tea

Otázku „Do you like (pasta)?“ – děti už ji poměrně hezky zvládají i aktivně říct

Větu „I like (bread).„ 

Koledu We wish you a merry Christmas (na besídce se připojíme k refrénu)

Vánoční slovní zásoba a star, a tree, an angel, a present, a bell, cookies

středa 12. prosinec

Angličtina u Brouků 12.12.

  • Škola

V prvním bloku se děti primárně věnovaly nácviku na besídku, na kterou s chutí trénujeme i jednu anglickou písničku.
 
Katerina´s group:
Ve zbylém čase jsme si zopakovaly pravidla časování slovesa „to be“ – affirmative, negative and contraction forms. Přes poslech jsme si zkoušeli rozpoznat jména zemí. Formou hry jsme si osvojili :  “ I am not from Australia. He isn´t from Australia.“ Otevřeli jsme nové téma „My Family“ kde každý student by již bez pochybností měl pojmenovat členy rodiny. (viz učebnice) Ve třetím bloku, ti co neměli doprezentovali jejich úžasné prezentace. 
Část posledního bloku se děti dívaly na pokračování filmu Wonder.
 
 
Milena´s group:
V krátkém čase, který nám zbyl, si děti zkusily říct dva anglické jazykolamy a napsaly malý test na dosazování přivlastňovacích zájmen do vět. Zatím je to stále pro většinu obtížné, proto jsme dál procvičovali na konverzačních kartičkách.
Druhý blok byl věnován plně prezentacím. Vyslechli jsme zdařilou prezentaci Jimmyho o jeho dni, který strávil ve škole v Anglii: „My day at school in England“. Následovaly prezentace rodin všech dětí (My family). Dozvěděli jsme se, kolik má kdo babiček a dědečků, strýců a tet, sestřenic a bratranců, jak se přesně příbuzní jmenují, kolik jim je let, odkud pochází a jaké mají zaměstnání. Neopomenuli jsme ani rodiče a sourozence. Děti sdílely fotografie ze svých rodinných alb. 

V gramatice jsme se opět posunuli dál, řekli jsme si tvary přivlastňovacích přídavných jmen v množném čísle, což nevypadá nijak složitě, ale pravidla se teď pletou jedno přes druhé (My friend´s book = a book belonging to my friend = his book, our friends´ books = the books belonging to our friends= their books).
Část posledního bloku se děti dívaly na pokračování filmu Wonder.
Na fotky se můžete podívat zde.
 
Do úterý prosíme, aby všichni studenti se naučili slova k písni WE WISH YOU A MERRY CHRISTMAS :)

neděle 09. prosinec

Po stopách Mikuláše, anděla a čerta (14.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí nás opět navštívil Zdeněk Hladík, tentokrát s programem: O ztracených píšťalách. Přinesl sebou neuvěřitelně zvláští předměty, které v dětech i dospělých probouzely pocity překvapení a úžasu, jak je možné, že něco tak jednoduchého, dokáže vydat tak zajímavý zvuk. Byl pro nás velkou inspirací a dost možná se zajedem podívat po nějakých instalatérských trubkách a pokusíme si také něco takového vyrobit! Po představení jsme se šli proběhnout mezi (občas i skrz) kaluže. Po obědě předškoláci trénovali prostorovou orientaci.

úterý nás ráno přivýtal silný déšť, a tak jsme nasvačili v jurtě. V kroužku jsme si povídali jestli už máme doma vánoční výzdobu. Pak jsme si zazpívali Zelená se chvojka. Protože venku pořád ještě pršelo, měli jsme čas na tvoření. Vyrobili jsme si čerta, který měl kožich z hnědé ovčí vlny. Pak už jsme vyrazili ven, a užívali si čerstvého vzduchu. Protože se oteplilo, děti sbíraly jíl a dělaly z něj různě velké koule.

Ve středu jsme se vypravili po dlouhé době na pořádný výšlap. Mrzlo, a tak nám pohyb přišel vhod. Vylezli jsme po nově dlážděné stezce nahoru na kopec nad psí hroby, kde jsme konečně dohnali slunce. Všimli jsme si mladých stromků, které mají na svých vršcích modře obarvené větvičky. Proč to? Zeptejte se dětí, určitě vám to rádi prozdradí ;-) Po obědě k nám přišel čert, kterého zavolal Robo. Už jsme leželi všichni zachumlaní ve spacáku a najednou se ozvalo strašlivé bouchání na dveře! Hlas měl hluboký a strašidelný jako medvěd, ale pak se nám za modrými závěsy ukázal. Byl maličký tak, že by se vešel do dlaně a dětem sehrál vtipnou scénku. Shodli jsme se, že často máme nějaký veliký strach, kterého se bojíme tak, že to ani nedokážeme popsat, a pak, když stojíme přímo před ním, dokážeme si sním poradit, přesně jako s tím malilinkým čertíkem a udělá nám to velikou radost.
Předškoláci tento den trénovali držení tužky a plnili různé úkoly v časopisu Včelička, který dostali domů, takže se jistě rádi pochlubí.

Ve čtvrtek jsme se spojili s habráčky, v kroužku si povyprvěli jak prožili včerejší večer s Mikulášem, andělem a čerty a vypravili jsme se hledat stopy, které mohl za sebou nechaz čert, Mikuláš a anděl, když procházel lesem u nás kolem školky. Našli jsme nejen jejich stopy, ale také nám tu nechali knihu, kde byl vzkaz od Mikuláše pro všechny děti i dospělé, mísa buráků, sušeného ovoce a ořechů a dřevěná maličkost.

 V pátek jsme si užili ve znamení předvánoční atmosféry. Vyjeli jsme vláčkem z Řevnic do Karlštejna, cestou jsme posvačili a vydali jsme se do Muzea betlémů. Pokochali jsme se různorodými betlémy z perníků, ze dřeva nebo mechanickými. Po prohlídce betlémů jsme navštívili dílničku, kde jsme si každý pomalovali svojí ozdobu. Naplněni vánoční atmosférou jsme se vydali zpátky do školky.

Foto z tohoto týdne si můžete prohlédnout ZDE.

neděle 09. prosinec

Raraši se mají adventně!

  • Rarášci

A je to tady!!

 

Tedy spíš za námi. Zahájili jsme frontální tah Adventem až k Ježíškovi.

Naštěstí nás do ticha  Adventu uvedli dva milí Andělé a ticho, kterým nás provedli, si chceme v sobě uchovat a ve školce občas připomenout. A Rarášci už vědí, že když vezmeme do ruky adventní věnec, sejdeme se spolu na koberci a opravdu se ztišíme. Šeptáme si, na prstíkách ukážeme kolik svíček zapálíme. Díváme se do plamínku a opravdu se i v raraší herně objeví klid, ticho, očekávání a těšení se na Ježíška. V uplynulém týdnu jsme zpívali hlavně Mikulášovi, čerta jsme vždy poslali za okno, protože žádný Rarášek u nás nezlobí. U některých jsme vlastně rády, že konečně „zlobit“ začínají!:-)

Každý den přidáváme jednu sloku k vánoční koledě, povídáme si o stromečku a jaké máte Vánoce doma. Děti se těší, že Ježíšek přinese autodráhu, žraloka, trubku a něco na klíček, ale pořád ještě nevíme co :-) . Tak jen, abyste věděli, milí rodičové!

Pak se ticho roztříští v hlaholu hlasů, smíchu, houkání a rachotu autíček, které pořád ne a ne jezdit po koberci:-)) Když řádně použijeme hernu, vyrazíme ven. Zase nám počasí udělalo radost a nadělilo nám LOUŽE! Ani jeden Rarach nedokáže louží jen tak projít :-) .

První adventní týden utekl ještě rychleji než ty předchozí.

No vidíte, málem jsme vám zapomněli napsat, že i k nám do školky přišel Mikuláš. Zrovna tady nikdo nebyl, ale protože jsme měli nachystané krásné, dětmi namalované, pytlíčky, našli jsme je ve čtvrtek za oknem plné!!!! Mějte se krásně tiše….

Na fotky  se můžete podívat tady: rarášci vpluli do času adventního

neděle 09. prosinec

Očekávání (14. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí začíná ve velkém kruhu. Nasloucháme si, je nás moc. Do vrátek vchází Zdeněk Hladík, dnes bez sitáru, zato s varhanami. Po svačině se usadíme do našeho jurtového divadla a posloucháme píšťalku a koncovku a fujaru a dvouplátkový strojek a kýho výra, je to z nanuků a hornbaších trubek poskládané. Dokonce varhany, na které se hraje plážovejma žabkama. Malá flétna ze dvou brček, nebo parní siréna z pouťového balónku. Vše jsme si mohli vyzkoušet. Do lesa jen na skok a odpoledne oddychujeme vleže na zádech s pokrčenými koleny a uvolněným bachorem. Čteme o písmenech, ze kterých vyrůstá poezie.

Úterý pláče deštěm. Hrajeme v jurtě double a s poznávacími sadami. Vyprávíme sousledný příběh, rozlišujem a třídíme podle velikosti a tvaru a barev. Hrajem na všech pět smyslů a třídíme vjemy. Po dešti jdem k hnízdu, zasazujem stromek a kraftíme sekyrou pařez. Vyprávíme vlastní příběhy, zpíváme a funíme. 

Ve středu jsme se rozezpívali ve velkém kruhu, připravujeme se na naše vánoční setkání. Vyběhli jsme po dračím hřbetu pro stromek k výrobě sušáku na rukavice. Máme ho! V jurtě jsme si povídali o nejoblíbenějších knížkách, které si děti donesly, a četli jsme si z nich.  
 
Čtvrtek krok za krokem ztichlým lesem po stopách mikulášské nadílky. Tu peříčko z andělských perutí, tu uhlí a čertovský chlup. Stopy nás dovedly ke knize svatého Mikuláše, byl v ní dopis pro nás. I pamlsky a pro každého malý dáreček jsme našli.
 
Pátek Karlův. Slézáme se na nádru jak švábi na pivo. Naštěstí má náš vlak zpoždění. Liduprázdný Karlštejn nás vede pod sv. Šebastiana. V muzeu čicháme perníkové betlémy, sypem drobné do mechanikálií a v dílničce sypem na baňky mikroplasty. Bůch nám odpusť. Přes kopec jdem pěšky do Třebaně. Obědváme na vyhlídce. U Berounky krmíme kachny.
 

sobota 08. prosinec

První svíčka zapálena

  • Školka

První adventní týden se nesl nejen ve znamení výzdoby školky. 

V pondělí jsme s předškoláky absolvovali předposlední bruslení. Poctivě to počítají, vědí, že po posledním bruslení již tradičně chodíme do Alberta koupit si nějakou dobrotu :-) A když jsme se za ostatními vrátili do školky, přisedli jsme do kroužku vyzdobeného adventním věncem, slámových andělem a dřevěným betlémem. A děti vyprávěly, jak zapalovaly s rodiči první svíčku večer předtím. O tom, jak se těší na Ježíška a jestli to přání za oknem do rána zmizelo, takže je jasné, že si ho Ježíšek vzal…a v první kapsičce našeho adventního kalendáře děti našly sušené brusinky a měly radost.

V úterý jsme oslavili narozeniny Markétky a některá přání od dětí byla neuvěřitelná – ať jsi zdravá, ať máš hodně přátel, ať máš ráda sama sebe… Poté jsme si vyprávěli legendu o sv. Barboře a hledali po zahradě třešeň, abychom z ní podle tradice uštípli větvičku, kterou si dáme do vody a budeme čekat, jestli nám do vánoc nerozkvete. A na dlouhé procházce jsme naprostou náhodou narazili na čísla na pouličních lampách, řekli jsme si, proč tam jsou a nastalo velké putování od lampy k lampě, čtení čísel a odhadování, jak jde číselná řada po sobě. Slušná bojovka :-)

Ve středu jsme si dotvořili papírové pytlíčky, aby kdyby náhodou přišel do školky Mikuláš, bylo vše připraveno a taky jsme si zpívali – vždyť trénujeme na pondělní zpívání v kostele i vánoční besídku, zdobili si společně prostor a začali vyrábět dáreček pro rodiče pod stromeček. 

Ve čtvrtek jsme našli v pytlíčku adventního kalendáře černou stopu, asi od čertíka. Tak jsme šli po stopách a našli nadílku!

V pátek jsem v rámci zkoumání okolí školky a Černošic jako takových zavítali do Modlitebny na Vráži. Přivítal nás pastor Grulich, prohlédli jsme si stavbu modlitebny jako takovou a vyslechli vyprávění o Arše Noemově.

Čeká nás druhá adventní svíce – těšíme se…

 

Na fotky se podívejte 1.adventní svíčka hoří

 

sobota 08. prosinec

První adventní týden u Prďáků

  • Škola

Zacinkání, vůně hřebíčku, adventní kalendář a zapálení první adventní svíce na našem věnci otevřelo Prďákům dveře do Adventu. Byl to naplněný týden. V pondělí jsme vyhlásili z každé třídy největšího LASKAVCE za měsíc listopad. Od Prďáků byla oceněna Dominika. Vzápětí jsme se pustili do opětovného nácviku vánoční besídky, přípravy dárků pro rodiče a oslavy Terezčiných devátých narozenin. V úterý jsme vyrazili do Národopisného muzea, kde jsme se seznamovali s tradicemi a zvyky našich předků v období Adventu a Vánoc. I na zdobení perníčků došlo. Ve středu proběhlo bruslení a naše setkání s čertem v podzemí školy. Slibovali jsme hory, doly. Tak uvidíme, jak nám to dlouho vydrží. Jsme takoví hrdinové z mokré čtvrti. Nad zemí děláme ramena a v podzemí se nám klepe brada. Drobný dárek jsme ale dostali všichni. Ve čvrtek byl opět anglický den a v pátek jsme zase zkoušeli divadlo. Ale samozřejmě jsme se také celý týden učili. V českém jazyce jsme si zopakovali slova nadřazená, podřazená a souřadná, procvičovali jsme vyjmenovaná slova po L a seznámili se s postupem při psaní popisu. V matematice jsme se hodně věnovali samostatné práci v pracovním sešitě, abychom si více procvičili, to co už umíme ( pořád potřebujeme procvičovat sčítání a odčítání pod sebe, indické násobení, zapisování cest šipkami, dělení a násobení). V prvouce jsme si znovu povídali o 17. listopadu a seznámili jsme se s pojmy parlament, vláda, soudy, prezident. To nás zajímá, ale je to opravdu těžké. 

V anglickém jazyce jsme si rozšířili slovní zásobu z oblasti hudebních nástrojů(a trumpet, a flute, a xylophone, a triangle) a učili se vytvářet otázky Can you play the…..? a krátké odpovědi Yes I can a No, I can´t. S Heather jsme otevřeli téma hry a herních předmětů, kterému se budeme dále věnovat ve třetí lekci učebnice. Jako prodavači a nakupující v malých obchůdkách si Prďáci procvičili věty Can I have…? How much is it? a Here you are.

Anglický den jsme zakončili koledou We wish you a Merry Christmas, protože advent už je v plném proudu a vánoční besídka za dveřmi.

Přeje všem požehnaný ADVENT

Koukněte na totky

 

pátek 07. prosinec

Mazáci vstoupili do Adventu

  • Škola

V pondělí na nás na stadionu čekala trenérka a zažili jsme úplně jiné bruslení, téměř krasobruslení. Změna to byla zajímavá, užili jsme si spoustu pro nás nových pohybů, které se dají na bruslích vyčarovat. Zpotili jsme se stejně jako s našimi známými trenéry. Tělocvik v tělocvičně už nikoho z nás nepřekvapí, cvičíme, dodržujeme disciplínu, soutěžíme, paráda. 

Pokračujeme v umělecké činnosti. Týden se nesl v duchu adventu, povídali jsme si o tom, co Advent představuje, vyrobili jsme si adventní výzdobu a za poslechu koled jsme zapalovali svíčky. Svíčky, ty my máme totiž rádi, atmosféra je hned svátečnější. Kromě toho pilně pracujeme, vyrábíme, nacvičujeme na besídku i na Adventní zpívání v kostele. Program máme opravdu nabitý.

Múzy jsme navštívili v divadle Minor, shlédli jsme divadelní představení Libozvuky. Nádherné, detailně propracované představení. Herci bez jediného slova předvedli dokonalou podívanou, které jsme se my, diváci, aktivně účastnili. A to vše bez jediného slova. 

Týden jsme završili prezentacemi knih. Nikdo z nás se už nebojí předstoupit před třídu a mluvit o svém tématu. Část z nás ještě prezentovala v sedě v kroužku, ale páteční skupina už si hrdě stoupla. S každou další prezentací se zlepšujeme a dokážeme spolužáky zaujmout. Některé knihy jsou tak dobře prezentované, že pak jdou opravdu na dračku. Museli jsme si založit půjčovníček, abychom věděli, kde naše knihy právě kolují. 

A ještě jedno nakouknutí do zákulisí Jednoho stromu – zvolili jsme si naše největší laskavce. Kteří to jsou? Podívejte se na fotky

5. stránka z celkem 120« První...34567...102030...Poslední »