Aktuality

středa 13. prosinec

English Day Brouci

  • Škola

Katerina´s group 

We were reading again the story AT THE ZOO. Students circled in the text all words thout we pronounce /tu:/ to > k, two> dve, too> také

We will be working with the text until all of them can read and understand it perfectly.

ABC book we covered h to k. Spelling and vocabulary.

Then we memorized the little book they had to remember>

What are you thankful for?

Second block, we reviewed Days of the week. See their files with exercises.

New vocabulary>

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday

Today, tomorrow, yesterday

Questions to remember>

What is the day today? What day is tomorrow? What day was yesterday?

Song> https://www.youtube.com/results?search_query=days+of+the+week+song+addams+family

Christmas time is coming. We listened and memorized lyrics for Santa claus is coming to town.

Frank Sinatra

https://www.youtube.com/watch?v=3wzAxkkzS78

Justin Bieber

https://www.youtube.com/watch?v=nAI_xI9wQnE

 Thank you and enjoy pre christmas time. Katerina

English lesson update Milena´s group:

This time we wrote a lot. Kids practiced words they have learned over the year – they categorized words and wrote them into their notebooks (the notebooks are with me – we need them at hand – you can of course take a look when you are at school and wish to see it).

Then we worked on Christmas vocabulary (15 new words) – kids looked for the new words in the puzzle and they also put the words into sentences and unscrambled sentences with these words.

As regards grammar – we focused on differences between nouns, adjectives and verbs – this is still difficult for most of the kids.

At the end, we worked on two new songs – “Santa Claus is coming to town” and also a song about Saint Wenceslas /Good king Wenceslas (kids already know this song in Czech and Iva showed them also the English version.

Homework: Kids have 1-2 books for home reading, some of them also need to finish part of their work at home – marked as HW.

Prosba pro rodiče: Dávám dohromady porfólia dětí, všechny pracovní listy a úkoly. Cílem je mít vše v jedné složce přehledně chronologicky a tématicky seřazené. Chybí pouze zkompletovat materiály Erika a Matiho. Pošlete prosím po dětech materiály, které máte doma. Děti budou mít každou středu aktualizovanou složku a sešity. S materiály zpětně pracujeme při opakování probraných témat v prvním bloku. Děkuji. Milena

 

 

 

neděle 10. prosinec

Vůně Vánoc (14. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Tento týden na Dvoreček začala proudit vánoční atmosféra

 V pondělí jsme vyjeli na výlet do Karlštejna podívat se a zkusit si, jak se vyrábí tradiční vánoční františek. Potřebujete namlít dřevěné uhlí, přidat kadidlo, solamyl a napěchovat směs do formičky. Po té z formy vyklopit a nechat cca tři týdny pomalu sušit. Paní byla na nás velmi laskavá. Ukázala nám výrobu františků a vše jsme si mohli také vyzkoušet. Viděli jsme i kulový mlýn ve kterém se drtí směs dřevěného uhlí a kadidla. Spočítali jsme, že paní vyrobí cca 830 františků denně. Celkem do prodeje před vánoci jde 250 000 tisíc kusů františků. Na závěr nás paní obdarovala, každého františkem, aby nám všem provoněl vánočně domovy.

V úterý jsme si přinesli advent do jurty. Nejprve jsme si šli pohladit zvířata a půjčit si od nich trochu slámy na věnec, potom jsme se vydali do lesa jej ještě trochu přizdobit větvičkami a šiškami a zalezli si s tvořením do vyhřáté, františkem provoněné jurty. Dozdobili jsme věnec dalšími ozdůbkami a rozbalili jsme si dnešní vzkaz na adventním kalendáři. Našli jsme tam návod na výrobu čertů ze sušeného ovoce. Moc jsme si to užili – hlavně ochutnávání:)

Ve středu jsme se zrána pomazlili s čerstvě narozenými bubáky (do ohrady přibyla tři jehňátka). Popovídali jsme si v kruhu o mikulášských radovánkách a pak vyšli po stopách čertích a andělských. Vedly nás lesem až ke kouzelným stromům, ověšeným dárečky. Přituhlo. Zachumlali jsme se v jurtě do spacáků a začetli se do příběhů Babičky Pepičky.

Ve čtvrtek jsme se opět vydali k madonce, abychom ji uctili zapálením svíčky v adventním čase. Děti nasbírali lesní ozdoby a vyzdobili jsme jimi malý oltářík Panně Marii. V kroužku u madonky jsme si pověděli legendu o narození Ježíška a jeho maminky Marii. Odpoledne v jurtě jsme vyráběli skládací záložky do knížky, které nás naučila Monika Kuricová. Děkujeme Moniko a i za pomoc v dopoledním čase.

V pátek jsme ve stodole přivítali nového kamaráda Máťu. Ukázali jsme mu, jak se ráno v kroužku zdravíme a jaká u nás platí pravidla během dne. Šli jsme se podívat na bunkr a v jurtě si rozbalili další úkol z adventního kalendáře – tentokrát to bylo tvoření vlastního puzzle (nakresli obrázek, podlep jej čtvrtkou, rozstříhej a zkus složit).  

Fotografie si můžete prohlédnout zde

sobota 09. prosinec

Žijeme adventem

  • Škola

Žijeme adventem, tak by se dal shrnout tento týden. V pondělí jsme navštívili divadlo Minor a shlédli představení „Andělíček koledníček“. Představení nás krásně předvánočně naladilo. Zaposlouchali jsme se do koled, poznali tradiční i netradiční hudební nástroje, nechali si věštit budoucnost… Ve čtvrtek jsme se odvážně vydali do školky Jednoho stromu, abychom dál pracovali na našem vánočním překvapení, vyráběli jsme překrásné vánoční andělíčky z papíru a začali šít ozdoby i vánoční přáníčka. Pilně nacvičujeme na besídku. Nezahálíme ani s učením. Věnovali jsme se písmenku „S“ a většímu opakování v matematice. Při angličtině jsme se věnovali hlavně ukotvení nové slovní zásoby (a plane, a car, a doll, a drum, a train, a guitar). Podle karet jsme se snažili seřadit příběh, ve kterém se záhadně ztratil dortík, poslechli jsme si ho a pak si ho i zahráli jako divadlo. Na chvíli jsme usedli i k pracovním sešitům a pomalu se věnujeme reflexi listopadového schodového hodnocení. V druhém bloku jsme tentokrát angličtinu opustili a šli si do kroužku poslechnout vyprávění Rozáčiny babičky o tom, jak se taky dřív slavily Vánoce. Stálo to za to! 

Když najdete čas a chuť, s dětmi nová slovíčka z angličtiny procvičujte. Lépe se jim uloží v hlavičkách :-)

Zkrátka a dobře, nenudíme se a užíváme si předvánoční čas.

Fotky jsou i z předchozího týdne.

 

sobota 09. prosinec

O Barboře,Mikuláši i kousku uhlí v pytlíku

  • Školka

Legendy o svatých děti fascinují, naši milí. V pondělí to byla ta o sv.Barboře a samozřejmě to nemohlo dopadnout jinak, než že jsme šli podle tradice na zahradu utrhnout (vlastními zuby!) větvičku třešně. Celý proces děti přímo nadchnul – samozřejmě. V úterý jsme vyrazili do Minoru na představení Zahrada. Je krásné a navíc ozvláštněné tím, že začíná v jiném prostoru divadla, než končí. Děti byly okamžitě vtáhnuté do děje a opět – nadšené. My dospěláci taky, nicméně nečekaný a rychlý přesun asi 100 dětí do jiného prostoru přeci jenom zapůsobil trochu chaoticky a nevěděli jsme, jestli dřív děti počítat nebo přesunovat jejich zapomenuté baťůžky. Přestávka způsobila, že když se maminka ptala Šimonka, jestli byl dnes v divadle, odpověděl: „jo, byl a hned ve dvou“.:-) Když jsme přijeli zpátky do školky, čekala tam na nás nadílka. V pytlíčcích, které si děti den předem ozdobily, je čekalo kromě malého dárečku a ovoce i kousek uhlí. No proč asi, že? Ale slyšela jsem komentář typu: „to je dobrý, to jsem asi zlobil fakt málo, když mám tak malej kousek uhlí“. Středa už patřila sv.Mikuláši a zpívání s Květou. A ve čtvrtek jsme oslavili narozeniny Markétky a snaha vyfotit ji při párty byla marná. Je to živel! :-) Začali jsme také vyrábět dárek pro vás (pšššt, nevyzvídejte) a v pátek jsme si ozdobili vánoční stromeček v herně. Původně jsme na něj chtěli dát jenom klasické ozdoby ale když jsem odcházela po obědě ze školky, už tam byly i dvě A4 obrázků, co děti malovaly. Uvidíme, jak to dopadne. A mezitím jsme zpívali a zpívali na pondělní krátké vystoupení v kostele a na besídku. Bylo to fajné.

Fotky si prohlédněte zde

 

 

 

 

 

sobota 09. prosinec

Pomalu z podzimu do zimy (14. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Výlet do Karlštejna. Ne na Karlštejn, Petře, kam nás to vedeš? Blíž k nádraží, v CHKO, paní vyrábí františky. Vůně myrhy a kadidla se line dílnou. Balšám ne, ten by nás mohl kousnout. Mlýn na uhlí na dvoře a temno jak v černý díře. Hrajeme venku rybičky, rybičky. Čekání na vlak v teplé čekárně. V Řevnicích na hřiště, rostou ještě kopřivy.

Úterý. Od rána živost nás chrání před chladem. Pod svahem se houpem a na svahu horolezíme. Kolik batohů unese jeden člověk? Zkoumáme dopata ve stromech, kdo v nich žil a jak různě jsou hluboká. V jurtě představení nového cirkusu a zrepované písně. Potlesk 2x. Po odpočinku vyrábíme vrkoče. Uf.

Ve středu jsme se zrána pomazlili s čerstvě narozenými bubáky (do ohrady přibyla tři jehňátka). Popovídali jsme si v kruhu o mikulášských radovánkách a pak vyšli po stopách čertích a andělských. Vedly nás lesem až ke kouzelným stromům, ověšeným dárečky. Přituhlo. Zachumlali jsme se v jurtě do spacáků a začetli se do příběhů Babičky Pepičky. A ten narozeninový štrůdl Taovy maminky, ten byl! 

Čtvrtek byl slunečný!!! Ááách! To byla nádhera cítím trochu toho tepla na zádech. Proto jsem se vydali k řece, kde byl celý břeh tímto teplem zalitý. Dokonce jsem si i pohráli u vody- házeli jsme žabky, lovili ryby, lezli na stromy. Do toho jsme si hráli na koncovou flétnu a povídali o tom, co to vlastně znamená ten slunovrat a čím je pro lidi tak významný. 

V pátek nám byl dopřán další teplí den, který jsme ale strávili v lese, sbíráním chvojí a výrobou andílka na novou podobu našeho oltářku. Blíží se slunovrat a my si neustále pějeme písničku:“ Pozdraveno budiž světlo, světlo ve tmě svítí, tma jej nepohltí…“ Naučte se ji s námi! Na vysokém svahu jsme pak dobývali vyvrácené stromy a prolézali lanovou pavučinou. Po odpočívání pak barvili šišky na bílo pro přivolání trochu toho sněhu a foukali si barevné tuše a nechali naši fantazii rozpoznávat ve skvrnách různé tvary.

Fotografie si můžete prohlédnout zde

sobota 09. prosinec

Advent u Prďáků začal

  • Škola

 První adventní týden vstoupil k Prďákům divadlem Andělíček Koledníček, za kterým jsme se s ostatními dětmi ze školy vypravili do divadla Kampa. Bylo to příjemné naladění na čas Adventu a blížících se Vánoc a nejen proto, že na nás padal na Kampě sníh. Celý týden jsme čas věnovali nácviku na vánoční besídku i zpívání v kostele, v českém jazyce tvrdým souhláskám, v matematice opakování všech prostředí, kterými jsme od začátku školního roku procházeli. Třeba autobus si s námi zahrála několikrát i Soňa. A protože máme v prvouce ve druhém ročníku téma Jak se žilo v minulosti, rozhodli jsme se do školy pozvat některou z našich babiček, aby nám povídala o tom, jak se v minulosti slavily Vánoce. A tak nás ve středu přišla navštívit babička Rozárky Taliánové, aby nám vyprávěla o tom, jak se žilo před a o Vánocích u nich na vesnici, když byla malá. Přivezla nám také perníčky na zdobení a ukázala, jak zdobit. Šlo jí to neuvěřitelně od ruky, stejně jako povídání. A tak už nyní víme, že to v jejím dětství o Vánocích vypadalo hodně jinak než dnes. Byl to pro nás silný zážitek a moc za něj děkujeme. Požehnaný Advent všem.

A co se dělo v anglickém dnu?

V anglických dnech jsme se věnovali tématu času a učili se odpovídat ústně i písemně na otázky „What time is it? a Is it ten o ´clock?“ a podobně . Známe a procvičujeme tvary jednotného čísla slovesa to be v kladné i záporné formě a v otázce. Opět jsme se vrátili k tématu cestování a otázkám Where are you from? a Are you from…….? a odpovědím na ně. K názvům zemí, které jsme znali, jsme přidali některé další (Italy, Finland,Russia, Japan, Croatia, Norway, Brazil – podle přání dětí). v předminulém týdnu děti bavilo společné pečení Pumpkin pie pod vedením Heather,. V třetím bloku jsme si pak ještě zopakovali slovní zásobu k tématu (ingredients : salt, sugar, milk, spice – cinnamon, clove, water, butter, eggs, flour a instruments: bowle, rolling- pin, spoon, tea spoon, knife, cup), ale předpokládáme jen částečnou nebo pasivní znalost.

Stále opakujeme písničky a říkanku, měsíce September, October, November a přidali December. V minulé lekci jsme začali téma Vánoc. Řekli jsme si o shodné i rozdílné tradici českých a anglických Vánoc, vytvořili si svůj vlastní papír na výrobu přáníček a začali s jejich výrobou. Seznámili se s prvními klíčovými slovy (Christmas, baby Jesus, Father Christmas, presents, letters, fireplace, reindeer Rudolph, Christmas cards, carols, tree). Začali jsme se učit vánoční koledu Good King Wenceslas. S tématem adventu a Vánoc budeme nadále pracovat a rozvíjet je i se zřetelem na multikulturní výchovu.

S Heather se děti kromě tvoření, kdy vyráběly adventní kalendář, učily znát a pojmenovat jednotlivé členy rodiny a procvičovaly hláskování. Hláskování – spelling bude také opět hlavním výukovým tématem našeho dalšího anglického dne. S ním souvisí i další konverzační otázka, kterou jsme se tento týden učili slovem i písmem: What´s your name?

Koukněte na fotky

pátek 08. prosinec

Vánoční tvořivá kavárna

  • Škola

Vánoční tvořivá kavárna byla příjemným zastavením v předvánočním shonu, ze kterého jsme si odnesli krásné výtvory na naše vánoční tabule a stromečky (viz. pár fotek níže). Vzešel z něho také návrh na další setkání u kávy a to v lednu v Dobrokávě v Dobřichovicích. Ozveme se, jakmile dohodneme termín.

Krásný adventní čas!

Za rodiče rodičům Petra Roberts

 

Vánoční tvořivá kavárna

pátek 08. prosinec

První adventní týden u Brouků

  • Škola

Advent vkročil do školy Jednoho stromu. František voní školou, stromeček je ozdobený, svítí a my si užíváme adventní atmosféry. V pondělí jsme začali v divadle Kampa na představení Andělíček Koledníček. Andělíček nás provedl známými i méně známými koledami a celým příběhem narození Ježíše. Hned jak jsme vyšli z divadla, tak nás zasypaly velké sněhové vločky :-) a tak jsme je chytali jak do rukou tak do pusy. Celý týden poctivě zkoušíme naší besídku i písničky na vystoupení v kostele. Věnovali jsme se jak jednotlivým zvykům, které se vztahují ke sv. Barboře, sv. Mikulášovi i povídání o městě Betlému. Každé ráno si rozbalíme balíček z našeho adventního kalendáře, čeká na nás buď dobrota, nebo nějaká otázka. Psali jsme také přání Ježíškovi a to na šupinu našeho kouzelného vánočního kapra. Je v herně, tak se koukněte, co si vaše děti přejí. 
Nezapomněli jsme ani na učení. Přidali jsme vyjmenovaná slova po M. Opakovali ty po B, L a slovní druhy – slovesa, podstatná jména. 

Brouci se věnovali i úklidu, zandali si své věci do portfolií, uklidili se své krabice. 

Advent u Brouků

pátek 08. prosinec

Kráčí Mikuláš….

  • Rarášci

První adventní týden je za námi. A co všechno jsme dělali? Nejdřív jsme si museli zapálit první svíčku na našem adventním věnci. Nesměl k tomu chybět hudební doprovod v podání našeho sboru. (někdy jednohlasného nebo dvojhlasného) Po písničkách přišel čas rozbalit první pytlíček z adventního kalendáře. Už teď víme, že až tam nebude ani jeden a nám budou na věnci hořet čtyři svíčky, tak přijde…. No kdo? No přeci Ježíšek. :) V pytlíčku jsme měli malou mňamku a taky vzkaz. Pozor děti zítra přijde Mikuláš! Tak jsme si o tom Mikulášovi pěkně povídali. Naučili jsme se novou písničku o tom jak Kráčí Mikuláš s berličkou, za ním rohatý s metličkou. Jééé. A kdo je to ten rohatý? Pšeci ŠERT Tejezko… Naštěstí s Mikulášem v úterý žádný ŠERT nepřišel a my jsme si mohli jen rozbalit naše Mikulášské pytlíčky. A bylo vidět, že někdy trochu zlobíme, protože i když čert nepřišel, nechal nám v pytlíčkách jednu výstrahu v podobě uhlí. (pozn. autora: škoda že čerti nepřišli ve čtvrtek. to by nám ve školce nezůstalo jediné dítě :D ) Když nám trochu otrnulo, mohli jsme se pustit do pořádné narozeninové oslavy. A kdo že je už o rok starší? Naše Laděnka. Jedlo se, pilo, zpívalo a taky tancovalo. Laděnka nemohla spustit oči ani ruce ze svého narozeninového dárku. Dětem i Laděnce se oslava moc líbila a to je přeci nejdůležitější…. A co bylo dál? To je teď velké tajemství a hlavně překvapení. Takže PST :)

Na fotky z prvního adventního týdne se můžete podívat zde

středa 06. prosinec

English Brouci 6th of December, 2017

December 6th, 2017 

English lesson update Milena´s group:

In the first block we tried some role playing. We pretended to be at a playground in USA and a new Czech friend had just come to play with us. We practiced various types of dialogue. Kids then took a test to practice newly learned words, previously discussed topics and understanding. After that we moved on to questions „What? When? Where?“ – we will work on this for quite some time. We also worked on completion sentence exercise with „there are/referring to plural/there is /referring to singular“. We continued practicing adjectives/descriptive words, synonyms and antonyms.

In the second block we worked on verbs and practiced present continuous. We also added some new food vocabulary – we did food riddles „Which food I am?“ and then everybody created plate with favorite food and presented it to others. We got very hungry in the process – pizza and sushi was especially tempting  :-) .

In the third block kids filled their worksheets to practice discussed topics. They should finish this at home. Some kids managed to read their books (aloud). 

You can find the corrected tests in kids´binders. Kids may have some homework to do depending on what they managed to finish at school (please see the marked exercises).

Katerina´s group: 

We were reading the story AT THE ZOO again. Thanks to Vojta´s mum we were able to read it with nice pictures. Please see students´folders and see attached. 

Students recieved an Alphabet book. We believe they need to manage alphabet fully to be able to read and write. Please follow with the following:

https://www.youtube.com/watch?v=Cm4OnFLl5Uw

 ToDo: 

Each student needs to say in their own words the story about the ZOO.

We will review the books and each student received a small reading for the next time : Thank you mini card. (see attached)

We will have a small test next Wednesday.

We will cover: spelling, verb : to be, the story At the ZOO, animals

Good luck to all of you. Katerina

 

 

 

5. stránka z celkem 83« První...34567...102030...Poslední »