Aktuality

sobota 09. prosinec

Advent u Prďáků začal

  • Škola

 První adventní týden vstoupil k Prďákům divadlem Andělíček Koledníček, za kterým jsme se s ostatními dětmi ze školy vypravili do divadla Kampa. Bylo to příjemné naladění na čas Adventu a blížících se Vánoc a nejen proto, že na nás padal na Kampě sníh. Celý týden jsme čas věnovali nácviku na vánoční besídku i zpívání v kostele, v českém jazyce tvrdým souhláskám, v matematice opakování všech prostředí, kterými jsme od začátku školního roku procházeli. Třeba autobus si s námi zahrála několikrát i Soňa. A protože máme v prvouce ve druhém ročníku téma Jak se žilo v minulosti, rozhodli jsme se do školy pozvat některou z našich babiček, aby nám povídala o tom, jak se v minulosti slavily Vánoce. A tak nás ve středu přišla navštívit babička Rozárky Taliánové, aby nám vyprávěla o tom, jak se žilo před a o Vánocích u nich na vesnici, když byla malá. Přivezla nám také perníčky na zdobení a ukázala, jak zdobit. Šlo jí to neuvěřitelně od ruky, stejně jako povídání. A tak už nyní víme, že to v jejím dětství o Vánocích vypadalo hodně jinak než dnes. Byl to pro nás silný zážitek a moc za něj děkujeme. Požehnaný Advent všem.

A co se dělo v anglickém dnu?

V anglických dnech jsme se věnovali tématu času a učili se odpovídat ústně i písemně na otázky „What time is it? a Is it ten o ´clock?“ a podobně . Známe a procvičujeme tvary jednotného čísla slovesa to be v kladné i záporné formě a v otázce. Opět jsme se vrátili k tématu cestování a otázkám Where are you from? a Are you from…….? a odpovědím na ně. K názvům zemí, které jsme znali, jsme přidali některé další (Italy, Finland,Russia, Japan, Croatia, Norway, Brazil – podle přání dětí). v předminulém týdnu děti bavilo společné pečení Pumpkin pie pod vedením Heather,. V třetím bloku jsme si pak ještě zopakovali slovní zásobu k tématu (ingredients : salt, sugar, milk, spice – cinnamon, clove, water, butter, eggs, flour a instruments: bowle, rolling- pin, spoon, tea spoon, knife, cup), ale předpokládáme jen částečnou nebo pasivní znalost.

Stále opakujeme písničky a říkanku, měsíce September, October, November a přidali December. V minulé lekci jsme začali téma Vánoc. Řekli jsme si o shodné i rozdílné tradici českých a anglických Vánoc, vytvořili si svůj vlastní papír na výrobu přáníček a začali s jejich výrobou. Seznámili se s prvními klíčovými slovy (Christmas, baby Jesus, Father Christmas, presents, letters, fireplace, reindeer Rudolph, Christmas cards, carols, tree). Začali jsme se učit vánoční koledu Good King Wenceslas. S tématem adventu a Vánoc budeme nadále pracovat a rozvíjet je i se zřetelem na multikulturní výchovu.

S Heather se děti kromě tvoření, kdy vyráběly adventní kalendář, učily znát a pojmenovat jednotlivé členy rodiny a procvičovaly hláskování. Hláskování – spelling bude také opět hlavním výukovým tématem našeho dalšího anglického dne. S ním souvisí i další konverzační otázka, kterou jsme se tento týden učili slovem i písmem: What´s your name?

Koukněte na fotky

pátek 08. prosinec

Vánoční tvořivá kavárna

  • Škola

Vánoční tvořivá kavárna byla příjemným zastavením v předvánočním shonu, ze kterého jsme si odnesli krásné výtvory na naše vánoční tabule a stromečky (viz. pár fotek níže). Vzešel z něho také návrh na další setkání u kávy a to v lednu v Dobrokávě v Dobřichovicích. Ozveme se, jakmile dohodneme termín.

Krásný adventní čas!

Za rodiče rodičům Petra Roberts

 

Vánoční tvořivá kavárna

pátek 08. prosinec

První adventní týden u Brouků

  • Škola

Advent vkročil do školy Jednoho stromu. František voní školou, stromeček je ozdobený, svítí a my si užíváme adventní atmosféry. V pondělí jsme začali v divadle Kampa na představení Andělíček Koledníček. Andělíček nás provedl známými i méně známými koledami a celým příběhem narození Ježíše. Hned jak jsme vyšli z divadla, tak nás zasypaly velké sněhové vločky :-) a tak jsme je chytali jak do rukou tak do pusy. Celý týden poctivě zkoušíme naší besídku i písničky na vystoupení v kostele. Věnovali jsme se jak jednotlivým zvykům, které se vztahují ke sv. Barboře, sv. Mikulášovi i povídání o městě Betlému. Každé ráno si rozbalíme balíček z našeho adventního kalendáře, čeká na nás buď dobrota, nebo nějaká otázka. Psali jsme také přání Ježíškovi a to na šupinu našeho kouzelného vánočního kapra. Je v herně, tak se koukněte, co si vaše děti přejí. 
Nezapomněli jsme ani na učení. Přidali jsme vyjmenovaná slova po M. Opakovali ty po B, L a slovní druhy – slovesa, podstatná jména. 

Brouci se věnovali i úklidu, zandali si své věci do portfolií, uklidili se své krabice. 

Advent u Brouků

pátek 08. prosinec

Kráčí Mikuláš….

  • Rarášci

První adventní týden je za námi. A co všechno jsme dělali? Nejdřív jsme si museli zapálit první svíčku na našem adventním věnci. Nesměl k tomu chybět hudební doprovod v podání našeho sboru. (někdy jednohlasného nebo dvojhlasného) Po písničkách přišel čas rozbalit první pytlíček z adventního kalendáře. Už teď víme, že až tam nebude ani jeden a nám budou na věnci hořet čtyři svíčky, tak přijde…. No kdo? No přeci Ježíšek. :) V pytlíčku jsme měli malou mňamku a taky vzkaz. Pozor děti zítra přijde Mikuláš! Tak jsme si o tom Mikulášovi pěkně povídali. Naučili jsme se novou písničku o tom jak Kráčí Mikuláš s berličkou, za ním rohatý s metličkou. Jééé. A kdo je to ten rohatý? Pšeci ŠERT Tejezko… Naštěstí s Mikulášem v úterý žádný ŠERT nepřišel a my jsme si mohli jen rozbalit naše Mikulášské pytlíčky. A bylo vidět, že někdy trochu zlobíme, protože i když čert nepřišel, nechal nám v pytlíčkách jednu výstrahu v podobě uhlí. (pozn. autora: škoda že čerti nepřišli ve čtvrtek. to by nám ve školce nezůstalo jediné dítě :D ) Když nám trochu otrnulo, mohli jsme se pustit do pořádné narozeninové oslavy. A kdo že je už o rok starší? Naše Laděnka. Jedlo se, pilo, zpívalo a taky tancovalo. Laděnka nemohla spustit oči ani ruce ze svého narozeninového dárku. Dětem i Laděnce se oslava moc líbila a to je přeci nejdůležitější…. A co bylo dál? To je teď velké tajemství a hlavně překvapení. Takže PST :)

Na fotky z prvního adventního týdne se můžete podívat zde

středa 06. prosinec

English Brouci 6th of December, 2017

December 6th, 2017 

English lesson update Milena´s group:

In the first block we tried some role playing. We pretended to be at a playground in USA and a new Czech friend had just come to play with us. We practiced various types of dialogue. Kids then took a test to practice newly learned words, previously discussed topics and understanding. After that we moved on to questions „What? When? Where?“ – we will work on this for quite some time. We also worked on completion sentence exercise with „there are/referring to plural/there is /referring to singular“. We continued practicing adjectives/descriptive words, synonyms and antonyms.

In the second block we worked on verbs and practiced present continuous. We also added some new food vocabulary – we did food riddles „Which food I am?“ and then everybody created plate with favorite food and presented it to others. We got very hungry in the process – pizza and sushi was especially tempting  :-) .

In the third block kids filled their worksheets to practice discussed topics. They should finish this at home. Some kids managed to read their books (aloud). 

You can find the corrected tests in kids´binders. Kids may have some homework to do depending on what they managed to finish at school (please see the marked exercises).

Katerina´s group: 

We were reading the story AT THE ZOO again. Thanks to Vojta´s mum we were able to read it with nice pictures. Please see students´folders and see attached. 

Students recieved an Alphabet book. We believe they need to manage alphabet fully to be able to read and write. Please follow with the following:

https://www.youtube.com/watch?v=Cm4OnFLl5Uw

 ToDo: 

Each student needs to say in their own words the story about the ZOO.

We will review the books and each student received a small reading for the next time : Thank you mini card. (see attached)

We will have a small test next Wednesday.

We will cover: spelling, verb : to be, the story At the ZOO, animals

Good luck to all of you. Katerina

 

 

 

neděle 03. prosinec

Přála bych si kuličku…duhovou

  • Školka

Ve školce už byly tento týden cítit Vánoce, naši milí. Sice si děti ještě v pondělí dodělávaly svoji vzdušnou kuličku na živlový náramek. Ale od úterý už to začalo. Povídali jsme si chvíli už s předstihem pár dní o sv.Ondřejovi a v kroužku jsme si s Tomášem zkusili věštění. Někdo si vyvěštil štěstí, někdo hodně dárečků. Samozřejmě, že největší úspěch mělo „setkání se Spidermanem“.:-)) Pak už za námi přijela Květa, která s námi hodně zpívá a muzicíruje. Zpíváme s ní písničky na besídku. Od středy jsme začali děti seznamovat s vánoční besídkou. Řekli jsme jim, jaké role na besídce mohou mít a čekali, co se jim bude nejvíc líbit. A byli tu tací, kteří by chtěli rovnou role tři a pak ti, kteří na nás kouleli velká očka s prosbou, že opravdu žádnou roli nechtějí. Jelikož si přejeme, aby nacvičování besídky proběhlo v co největším klidu a pohodě a spíš jsme se u toho bavili než stresovali, některé děti opravdu budou mít hezkou pantomimickou roli. :-) Tak to prosím tak berte a podpořte je. Není malých rolí…A ve čtvrtek jsme už oslavili sv.Ondřeje. Martina povyprávěla dětem kdo to byl a proč ho dodnes oslavujeme. Každý zvlášť přišel k Pétě a zkoušeli se spolu zamyslet a napsat na papír, co by si přáli – a mohli si přát cokoliv. Byla tu koloběžka, kouzelný altánek i kulička. Ale ta duhová přece! Držíme palce, Fanynko! V pátek jsme zpívali o stošest a hlavně si začali krásně zdobit celou školku. Na papír jsme se pokusili přenést SVĚTLO, o kterém hodně mluvíme, hodně o něm zpíváme. A hlavně se ho snažíme mít v sobě, ve svém srdci. Tak pozdraveno budiž světlo a požehnaný advent, vám všem!

 

Na opravdu pár fotek se můžete podívat zde P.S. nějak jsme při tom všem zapomněli fotit…

sobota 02. prosinec

Andělské požehnání u Rarášků

  • Rarášci

Tento týden u Rarášků jsme se mimo jiné seznámili s novou básničkou. Jestlipak víte proč? Protože už příští týden přijde Mikuláš, čert a anděl a my na to chceme být připraveni! 
Školku nám provoněl včelí vosk, když jsme se společně se školkáčema připravovali na andělské požehnání. Nahřát vosk, vložit knot a zamotat, pořádně, jako palačinku! A svíčka je na světě. Po zbytek týdne jsme se hlavně těšili na andílky. Aby nám to rychle utíkalo, tak jsme se nechali od Míši, Janičky a Jindřišky zamotat do deky, bylo nám tam dobře, teplo, jako té palačince. Dokonce jsme se v ní mohli nechat zhoupnout, nebo se od Jindry nechat namasírovat balóny. To vám byla legrace, smáli jsme se na celé kolo. Když jsme toho měli dost, vyběhli jsme ven. Potkali jsme u vody pány, kteří lezli po stromech a aby o nás věděli, tak jsme NÁÁHLÁÁÁS zavyli. Jako vlci divocí. Tak se nás lekli, že málem spadli ze stromu dolů. A my se zase smáli. Nevěděli jsme ale, že náš vlčí výkon bude tak přesvědčivý, že zažene ovečky do stodoly. Zkusili jsme to napravit a vylákat je písničkou o tom, jak “pásla ovečky”, ale nepomohlo to. Cestou do školky jsme prozkoumali každou louži a žádné bahínko si před námi nemohlo být jisté! Koukali byste, jaká je to legrace, jen tak běžet, mávat rukama, hulákat jak na lesy a nechat vítr, ať je vám v tom křepčení kamarádem. V pátek proběhlo andělské požehnání, jedna z nejsilnějších, nejkrásnějších a nejmagičtějších akcí celého roku. Náš čas, kdy v sobě navzájem probouzíme světlo. 
Mějte se krásně, buďte šťastný a něco pro to dělejte. 

sobota 02. prosinec

Třesu třesu tímto plotem, všetci svatí mým životem (13. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

     
     
 

Tento týden jsme věnovali přípravám na adventní trhy.

V pondělí jsme v lese sbírali šišky a v jurtě je pak proměňovali na vonné „stromečky“ třeba do auta: protahovali jsme mezírkami barevné ovčí rouno a vkapávali do něj vonné olejíčky.

V úterý jsme se vypravili na náš první letošní výlet do Prahy. To pravé dobrodružství tedy představovala už samotná jízda vlakem a tramvají a pohyb po Praze. Zamířili jsme do Národopisného muzea na výstavu „jak se žilo našim prapra..babičkám a dědečkům“. Viděli jsme, v jakých obydlích bydleli, vyzkoušeli jsme si lněné košile, nakrmili zvířata na dvorku a prošmejdili všechny nástroje a drobnosti v domě a jeho okolí. Největší úspěch měla kráva, kterou jsme si mohli zkusit podojit..Poté následovala dílnička, kde jsme si vyrobili sněhuláky a pak už hurá na hřiště.

Ve Středu jsme navštívili nový přírustek na dvoreček mladou ovečku. Po malé procházce jsme se ohřáli v jurtě a připravovali výrobky na adventní trhy.někteří brousili prkínka smirkovým papírem a ostatní zdobili vonné šišky které jdou zavěsit kamkoli.

Ve čvrtek jsme slavili svatého Ondřeje v lesní věštírně..Třesu třesu tímto plotem, všetci svatí mým životem. Kde můj milý dnes, ať mně tam zaštěká pes..sihli jsme ještě výrobu dalších vonných šišek na adventní trhy a prkýnka – osmirklovali jsme je, vytvářeli poutka na pověšení a napouštěli ochranným olejem.

V pátek jsme si užili milou návštěvu. Víťovým parťákem byl tentokrát výjimečně Robo Nižník, kterého už spoustu z nás znalo (ač běžně pracuje, krom jiného, ve škole Jednoho Stromu, na Dvorečku se objevuje tak často, že je vlastně téměř součástí dvorečkového týmu).

Fotografie si můžete prohlédnout zde

pátek 01. prosinec

Pohybem proti zimě (13. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Naše pondělí. Od rána ve zpěvu, na pohyb je brzy. Brzičko po ránu, brzy po neděli. S písněmi, které ví, že vánoce za dveřmi či chanuka. Na kopec za sluncem výš a dál. Ve svahu halky na dubových listech a naše vytrvalost. Prasečí stezkou dál, za svačiny žvanec, za světlem. Provazu jak pro pavouky dost. Dolů přikulujem se jak bečky. Slušně mezi ploty sousedů, k jídlu jak k dílu, Čimčirínku naslouchat, vědět kde se na náměstí Strom republiky vzal, za obojím stojí Rudolf Těsnohlídek. Borové šišky do aut se hodí. A voní.

Úterek. Zpěvem se zdravíme z dálky. Po včerejších stopách důsledně jdem a aj – rukavička lichá, včera potracená. Dál, po stopách až na vrchol a aj – pár vzácných rukavic zde včera odložených, chudinky tu byly samy celou noc. Hrajem na medvěda, chodíme pod průvodcem. Vede nás ne na východ ni západ, ale na výpad. Příběh dnes vypráví jeden z nás a dlouhý, Z hlavy, vždyť ještě neumí číst. Borové šišky šišaté. Barvené, barevné a třeba brzy, jazyk, nazývat – voňavé.

Ve středu z náměstí po Fabiánově stezce – ulovili jsme stanoviště 1, 2, 8, 7, 6 a 5 :) Cestou jsme hledali a volali nejen samotného Fabiána, ducha brdských lesů, ale také Karousovic ztraceného pejska, Sáru (našel se a je v pořádku). Fabián se nám neukázal, ale leccos jsme v lese zaslechli a našli spoustu stop…

Ve čtvrtek jsme si doslova vyběhli na kopec, abychom se zahřáli a pak ho zase jinudy, při sběru šišek na vánoční trh, slezli. Cestou jsme našli bobky, co vypadaly jako korálky nebo jako olivy. Ale néééé, ty se nejedí!!! Vyloupli jsme se úplně neznámo kde, ale pak jsme to tam už poznali. Přes různé překážky jsme se pak dostali zpět k jurtě, do jejíhož tepla jsme se už moc těšili!

A pátek. Ještě si rychle procvičíme písničky na vystoupení a pak do lesa hurá svačit. A opět do kopečka. To je nejlepší zahřátí! A nahoře navíc prolézací provaz. Provaz nás v lese baví. Sjíždění z kopce se nemůžeme nabažit, i když ze všech stran zní to o tom strašným bahně…Ještěže máme tak hodné a trpělivé maminky *

Fotografie si můžete prohlédnout zde

dvor2

pátek 01. prosinec

Příprava na Advent u Prďáků

  • Škola

Advent nám ťukán a dveře, a tak jsme se na něj s Prďáky v týdnu od 27.11. chystali. Upekli jsme perníčky na Adventní trhy, zpívali koledy,  začali s nacvičováním na Vánoční besídky a pokračovali ve čtení knihy jako v zrcadle. Opět jsme si nad knihou měli o čem povídat. V pondělí jsme vyrazili do Národního divadla, abychom si více uvědomili, co všechno k divadlu patří. V úterý nás čekala první letošní prezentace přečtených knih. I když byla mezi dětmi před prezentací patrná nervozita, přesvědčivé výkony nakonec nijak neovlivnila. Už jsme se dokonce učili dávat si doporučení ke změně pro příští prezentace. Takže třeba víme, že je dobré nekoukat jen na jednoho spolužáka, ale věnovat se při prezentaci všem, že je vhodné pracovat s hlasem, aby posluchači neusnuli, že dávat si napsanou prezentaci před pusu, protože se stydím, nevypadá moc dobře a hůř jsme slyšet….. takové poklady v podobě doporučení děti vymyslely. V matematice jsme se věnovali procvičování početních operací do 40. Už se blížíme ke konci první učebnice, a tak nás do Vánoc bude čekat opakování všech prostředí. V českém jazyce jsme se seznámili s tvrdými souhláskami. Učíme se na ně myslet při psaní a rozlišovat některé sluchem od těch měkkých ( di, dy, ti, ty).  A teď s radostí, klidem a pokorou do Adventu!

Koukněte na fotky

50. stránka z celkem 128« První...102030...4849505152...607080...Poslední »