Aktuality

pátek 23. březen

Vítej jaro!

  • Rarášci

Byla zima mezi náma, ale už je za horama. Hu, hu, hu! Jaro už je tu!…. Tak alespoň podle kalendáře. :) Zima se ještě nechce a nechtěla vzdát své vlády, proto jsme si ještě v pondělí mohli užít dostatek sněhové nadílky. Sníh byl nejen venku, ale i vevnitř. A to v podobě vatových kuliček, vatové sněhové peřinky či soli. To vše je přeci bílé jako sníh. Někdo využil sůl a vatu na tvoření, jiný zase na hraní. Vozilo se, sypalo, stavělo, zkrátka dosytosti blblo. :) Pak přišel čas na ten opravdový sníh, který se nám doslova ztrácel před očima. Aby ne! Jaro přeci ťuká na dveře. Sice pomalu a potichu, ale už tu brzy bude v plné síly. Bylo tedy potřeba ho pořádně přivítat. A jak se takové jaro vítá? Přeci jarní výzdobou, písničkami, básničkami a také spálením Morany a přivoláním jara na dřevěnou píšťalku. Jaro je však plaché a zatím se nám trochu schovává… To, ale nevadí. My si o něm i tak povídáme, zkoušíme ho jako správní detektivové najít venku na zahradě či při procházce. Učíme se novou básničku o semínku, z kterého vyroste rostlinka. :) a co by to bylo za povídání a učení básničky, kdybychom si jedno malé semínko nezasadili?! Ono jich vlastně bylo trochu víc. To proto, aby nám na Velikonoce, které se kvapem blíží, vyrostlo krásné osení. No tak uvidíme, zda jsme šikovné zahradníci a něco nám z těch semínek vyroste. Tak nám držte palce! :)

 

Na fotky z krásného týdne plné zimy a jara se můžete podívat zde

čtvrtek 22. březen

Hu hu hu, jaro už je tu! (28. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme ještě za mrazu vyrazili do tůní, abychom tam nasbírali rákosí na naší Moranu, která byla ten den ještě ve své síle, ač jsme už mohli tušit blížící se jaro, protože ledy na bažině už začínali tát. Když jsme se propletli bludištěm rákosů a měli ho dosti natrháno, vrátili jsme se na Dvoreček a začali Moranu pomalu chystat. Svázali jsme nejdříve dlouhé klacky, co přinesli Stodoláčci. Jedna parta připevňovala rákosí a druhá se pustila do odstrojování našeho „alegorického“ vozíku po masopustu. Odpoledne jsme pak Moraně navlékali korále ze šnečích ulit a prázdných skořápek.

V úterý jsme si už připravili náš oltářek na příchod jara. Odmetli jsme z něj sníh, ozdobili kočičkama, kytičkama, ulitama a zapálili svíčku, abychom pomohli posílit sluníčko v jeho síle. A že už to bylo poznat! Z rampouchů na jurtě to jenom kapalo! Po procházce do lesa jsme se opět vrátili zpět a tentokrát na Moranu navázali pořádné kusy slámy a připravili ji na středeční slavnost.

Ve středu jsme vyrazili na kočičky, ulovili jsme jich, co bylo potřeba, a nic víc (aby zbylo pro včelky!). Ozdobili jsme naši Moranu a jarní vůz na odpolední Vítání a pak vydatně odpočívali, abychom měli sílu skoncovat se zimou – přesvědčit ji písněmi a jarními tanečky, že už její čas vypršel! Hu hu hu, jaro už je tu! Díky, Moniko za krásné fotky ze slavnosti!  

Ve čtvrtek jsme sice neměli keramiku, ale i tak jsme se sešli „ve městě“ a vydali se procházkou do školky. Cesta samozřejmě vedla přes hřiště, čehož jsme náležitě využili a pohráli si. Po svačině jsme započali naše vysoko-brdské stoupání. Šel s námi i Radek, tak nás občas táhnul jako na vleku. Na kopec jsme vylezli až úplně nahoru a měli tam nádherný výhled. Cestu do školky jsme našli a po obědě oslavili Julinky 6. narozeninky. 

V pátek jsme se vydali do lesa objevovat jaro. Všímali jsme si nových větviček, rašících lístečků a našli i sněženky a nějaké krásné žluté kytičky. Hledání nás zavedlo až na naši oblíbenou „kótu 369″, kde jsme si ještě užili super klouzání po mizícím sněhu. Odpoledne v jurtě bylo krásně vyhřáto a my skoro všichni usnuli.

fotografie si můžete prohlédnout zde

2018-03-22-19-43-09

neděle 18. březen

malé kamínky do mozaiky

  • Školka

Co den v právě končícím týdnu, to malý ale krásný kamínek do mozaiky… Pondělí jakoby všechny předešlé zimní dny mávnutím proutku odešly a školka žila od rána barvou slunce a písku. Děti si vyráběly africké náhrdelníky, zdobily školku a vyprávěli jsme si o Africe. Jak je asi velká, jací lidé tam žijí, proč mají tmavou barvu kůže a proč nosí lidé na vesnicích vodu na hlavě. Na to všechno jsme dostali odpovědi při odpolední velkém setkání, které se nesmírně vydařilo a pumpovalo žlutooranžovou  energií. Vyrobili jsme si pasy, nechali se naočkovat a hurá do Afriky. Tak jsme se dozvěděli od přátel z Konga, že i v Africe se třeba slaví Vánoce a jestli je ten stromeček stejný jako u nás, jestli se slaví  i Velikonoce, jak je to tedy s tou vodou ve městech i na vesnici atd atd. Zpívali jsme, tančili a bubnovalo se. Lucie vyprávěla o štěstí jménem Zawadi a ještě dlouho zněl prostorem zvuk bubnů. 

V úterý jsme další pohlazení našli v přírodě. Nejdřív jsme se na ní ale upřímně řečeno tak hodinu ladili. Na to, že musíme víc zvedat nohy, rozhlížet se, že na záchod si můžeme dojít hned tady za stromem :-) , že když nám je zima, tak se musíme víc hýbat, že je dobré mít v batohu třeba pláštěnku, abych si na ní mohl sednout a v klidu se najíst, že je lepší mít v termosce teplý čaj než studenou vodu. Ale pak jsme zdolali kopec s českou vlajkou a od té doby už jsme si výlet jaksepatří užívali. Děti válely sudy, hrály hry, poznávaly různé druhy ptáků. Poobědvali jsme u Jany na zahradě a vydali se zpátky na autobus. A v něm dospěli k názoru, že rozhodně musíme do přírody vyrážet častěji!

Ve středu jsme si vzpomněli ještě na Afriku a propojili do se začatým tématem Moje tělo. Tentokrát o kůži. Povídali jsme si o rozdílu bílé a tmavé kůže, zkoušeli, co všechno kůží vnímáme. Hladili jsme se, zkoušeli na kůži teplou a studenou vodu, hebkou látku střídalo struhadlo. Uvědomili jsme si, že co jednomu je příjemné, může druhý vnímat stejně ale i opačně. Zahráli jsme si kontaktní hry na myčku na metro :-)

Ve čtvrtek šli předškoláci naposledy bruslit a cestou domů si mohli koupit nějakou dobrotu. Ve školce se přidali k ostatním a vnímali smysly. Ochutnávali jsme kyselé, sladké i slané, zkoušeli vnímání smyslů zaměňovat. No a v pátek jsme dny, které jsme věnovali našemu tělu zakončili mozkem. Dozvěděli jsme se o pravé a levé hemisféře, co všechno centra v mozku ovlivňují a hned si to vyzkoušeli sami na sobě. Rovnováhu jsme se pokoušeli udržet na šátku, když s ním dospěláci trhli, zrak, paměť a pozornost jsme trénovali v Kimově hře (zkoušeli si zapamatovat předměty pod šátkem a uhádnout, který se ztratil). 

Pět kamínků do mozaiky. Pět dní, kdy každý byl jiný, barevný a doplnil ten předcházející. Na konečný obrázek se dalo dívat rozhodně s úsměvem.

Foto z afrického odpoledne ZDE

Foto naše tělo všemi smysly ZDE

sobota 17. březen

Prďáci a měsíc knihy

  • Škola

Březen je měsícem knihy. My to víme, a tak jsme prakticky celý týden od 12. března drželi  s Prďáky knihy v ruce nebo je prezentovali. Celý týden nás provázelo dodělávání skupinové práce na téma živočišné druhy. Středa byla ve znamení veřejných prezentací přečtených knih. V matematice jsme se začali věnovat měření vzdáleností a početním operacím do 100. Také jsme se snažili pracovat s se slovními úlohami v kombinaci s časem. Jednoduché to pro nás nebylo. V pátek nás navštívil Luboš, který se u nás uchází o práci učitele, a začal s námi téma lidského těla. V rámci výtvarné výchovy jsme se seznamovali s technikou linorytu. Vytvořené matrice jsme tiskli a experimentovali přitom s barvami. Tématem byly jarní motivy. Dost nás to bavilo. Rozšířili jsme si repertoár o další písničku, kterou bychom rádi začlenili do našeho vystoupení na Staročeských májích. Každé ráno jsme si v komunitním kruhu povídali o tématech s oblasti etiky a filozofie, jako jsou svědomí, vina, spoluvina nebo přátelství.Byl to výživný týden. A teď hurá na hory!

Při angličtině jsme se vrátili k tématu Birthday, poslechli si příběh o nečekaném narozeninovém dárku, skládali příběh z kartiček i se pokusili o jeho dramatizaci.  /slovíčka present, cake, candle, balloon, birthday, bicycle, car/V konverzaci jsme procvičili otázku Is it a……..? a odpověď I don´t know.Příště upevníme odpovědi Yes, it is. No, it is not. Pokračujeme v procvičování hláskování a počítání do sta. S Heather se děti dále věnovaly zimním aktivitám, což se ukazuje jako stále aktuální téma. :-) .

Koukněte na fotky

sobota 17. březen

Mládata na Dvorečku (27. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se vypravili do divadla Kampa. Na pohádkový příběh o nebezpečí naší civilizace – nedostatku „času“. A o malém děvčátku Momo, které náš svět zachrání před Zloději času. Podle knížky německého spisovatele Michaela Endeho “ Děvčátko Momo a ukradený čas”.

„Nemám teď na tebe čas“, tuto větu slýcháváme my a hlavně děti několikrát za den. Ale kam se poděl ten čas? Kde se skrývá? Kam či komu jsme ho prodali? Kradou nám ho šediví muži v šedivých oblecích, s šedivými obličeji, s šedivými doutníky?

V úterý jsme šli pozdravit všechna dvorečková mládata – jehnata ve výběhu nad lesem, kůzlata na Dvorečku a nové přírůstky – kachny, které se jmenují indičtí běžci a umí běhat se vzpřímeným tělem. Krom toho u toho v jednom kuse povídají. Zkoušeli jsme je napodobit – byla to zábava.

Ve Čtvrtek jsme už obvykle v zimním období byli na keramice. Tentokrát jsme pod vedením Blanky tvořili „tajemství“.

V pátek nás čekala deštivá výprava. Došli jsme k vodárně a zpátky jsme se vydali korytem potoka. Po cestě jsme objevili oranžové jezírko – stačilo tam hodit kámen a k hladině se vyhrnul ohnostroj oranžové. Krom toho jsme se pořádně zmáchali a zabahnili, atak jsme se šli brzy ohřát a osušit do jurty. Tam nás čekal teplý krb a odměna v podobě palačinek s marmeládou k obědu.

Fotografie si můžete prohlédnout zde

 

sobota 17. březen

Vědecké poznatky u Brouků

  • Škola

Brouci mají za sebou náročný týden. Stali se z nich malý vědci. Jednotlivé skupiny se staly odborníky na danou lidskou soustavu, ve čtvrtek je všechny odprezentovaly. Pomohla jim k tomu i návštěva Hrdličkova muzea člověka. Není to jen tak nějaké muzeum, je to opravdu vědecké, vysokoškolské muzeum. Brouci dostali přednášku jak o ontogenezi člověka, tak o různých nemocech, kosterní soustavě. Paní průvodkyně byla moc milá a měla spoustu informací, které dětem předala. Nezapomněla ani na historku o tom, že v muzeu straší – jen nevědí kdo, jestli Guta (indonésanka, která umřela v Evropě na zápal plic), či tři čtyřitisíce let staré mumie. Pro některé jedince bylo už dost vědy a rozhodli se počkat na zbytek skupiny na chodbě. 

Ve vědecké práci jsme pokračovali i ve zbytku týdne. Měřili jsme poloměry, průměry a obvody kruhů. A Brouci se už umí dívat na různé výpočty dostatečně kriticky, aby našli jisté souvislosti. No a tak jsme ověřovali myšlenku, že když 6x vynásobíte r, tak vám přibližně vyjde obvod. Ano, je to tak, dostali jsme se teda k číslu ∏, které má 14.3. svůj mezinárodní den. Nezapomněli jsme si povídat ani o Albertu Einstainovi, který se tento den narodil a Stephenu Hawkingovi, který tuto středu zemřel. Není to tedy velmi magické datum pro matematiku a fyziku??? :-)

Brouci – vědci

sobota 17. březen

Přípravy na začátek jara (27. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

 Pondělí jedna kapka deště. Prší. Celý den vydatně prší. Pozdravili jsme se pod wigvamem, zazpívali Vrby se nám zelenají a vyrazili k řece na proutky. Teď, teď je dobrá chvíle, bo vrby se ještě nezelenají. Svačíme pod plachtou. Natahujem pláštěnky. Jsme mokří, ale ne od bahna. V jurtě je horko. Školačky čtou o Čápu a lišce. Chytáme dešťové kapky, kreslíme, zatloukáme.

Úterý v Třebotově. Vlakem do Radotína. Kruh u kašny, učíme se hodiny. Do odjedu autobusu chybí pár minut. Poinformujeme se u plakátovací plochy o Rusalce i o Jednom stromě☺. Do kopce jedeme připoutaní. V Třebotově svačíme na fotbalovém hřišti. Pak půvabným lesem na židovský hřbitov. Slušné chování, žádné čmárání na náhrobky! Po turistické značce na Sulavu. Pohrát si v lese, zápasit do sytosti na louce, krmit čepici šiškami-hod na cíl. Po strmém svahu do Černošic, k pomníku u kostela, na hřiště a na koblížek, děkujeme Aničko. Vlakem domů.

Ve středu jsme se vydali až k rybárně, hledat šnečí ulity na Moraniny korále. Pátrali jsme, v trávě hledali a pár pokladů jsme objevili! Ale zima nás pak zahnala do vytopené jurty, kde jsme se pustili do vybarvování jarních zpěvníčků na slavnost, čtení pohádky a povídání o jarních ptáčcích, které jsme venku slyšeli už pěkně nahlas zpívat.

Ve čtvrtek se branka Dvorečku otevřela veřejnosti. Svítilo nám silné jarní slunce a tak jsme zůstaly na dvorečkové zahrádce, kde jsme vypleli a připravili pro nové sázení dva celé záhony a pohrabaly starou slámu z bramborového políčka. Našli jsme několik žížal, které krom toho, že se spolu nekamarádily, ani se spolu nepraly, tak nám svým chladným tělíčkem ulevily od bolesti z kopřivových popálenin. Díky žížaly, za odměnu vám kluci postavili vilu i se střechou! Před obědem jsme se šli na návštěvu k bubákům a Máně s Bobešem. Pořádně jsme je podrbali za ušima a při návratu se ještě zastavili u indických běžců, které jsme se snažili chůzí napodobit. Jsou vážně legrační!

V pátek jsme se navzdory jarnímu dešti vydali do bukového lesa. Hráli jsme si, zpívali písničky na blížící se slavnost, povídali o tom, co dělají ptáčci když prší a připravovali jsme další věci na středeční vynášení Morany. PŘIJĎTE ***

Fotografie si můžete prohlédnout zde

sobota 17. březen

Mazáci v říši peněz

  • Škola

Koruny, pětikoruny, dvoukoruny, desetikoruny, mince… Téma, které nás tímto týdnem provázelo. Počítali jsme, odpočítávali, nakupovali, hráli si na popelky a třídili mince na hromádky, zapisovali… V češtině jsme zachraňovali princeznu hádáním hádanek, četli pohádku o perníkové chaloupce a napsali si několik diktátů, ve kterých se Mazáci neustále zlepšují. Při angličtině jsme začali nové téma narozenin a oslav. Fixujeme si slovíčka a balloon, a cake, a present, a candle, a card (přáníčko), a badge (odznáček, placka). Pantomimou jsme si navzájem předváděli dárky a hádali je pomocí otázky „Is it a..(guitar)?“ Poslouchali jsme příběh o Ruby, Spiku a Ottovi a převyprávěli ho těm, kteří ho z minulé hodiny neznali. Ve čtvrtek jsme absolvovali poslední bruslení a v pátek připravovali školu na příchod jara sázením květin. Což, se při dnešním pohledu z okna může zdát jako vtip. :-)

 

 

Koukněte na FOTKY.

pátek 16. březen

Dešťové kapičky dostaly nožičky

  • Rarášci

Dešťové kapičky dostaly nožičky, běhaly po plechu, dělaly NEPLECHU :) Stejně jako Rarášci v uplynulých slunečno deštivých dnech. Skoro by se chtělo říci, že už přišel apríl. Déšť a teplo střídalo ještě větší teplo a slunce, aby se pak mohl přihnat další deštivý mrak společně se studenou frontou. To nám pranic nezabránilo dělat pořádné lumpárny. Déšť i slunce jsme si užili v podobě her, říkánek, jógového cvičení, barev na papíře a samozřejmě i na vlastní kůži. Možná si myslíte, že když venku prší, je to velká otrava… ALE… to není vůbec pravda. Zkrátka vezmete holínky, gumové kalhoty, funkční bundy nebo pláštěnky a vyrazíte na procházku. Zazpíváte ovečkám, pokud se zrovna uráčí vylézt z příbytku, povíte jim novou básničku, kterou jste se naučili nebo jen hledáte déšť a užíváte si vzniklé louže. Až tak, že vám teče voda od hlavy až k patě. Déšť není zkrátka vůbec nuda! :) Když se počasí umoudřilo využili jsme každou chvilku k pobytu venku a k rozličným radovánkám. Vytáhli jsme nástroje, zpívali, tancovali nebo si hráli s padákem. Vzduchem nelétal jen padák, ale i míčky, papírové koule či oblíbení plyšáci. No a abychom nezapomněli, stále se pilně připravujeme na příchod jara… TEDY pokud nějaké bude :D  

 

Na fotky se můžete podívat zde

čtvrtek 15. březen

English Wednesday Brouci

  • Škola

English lesson update:

This time both groups worked together. In the first block, we practiced numbers by playing a game „I have…who has?“. Kids did their best to take turns in asking and answering in the shortest time possible – after each round got faster and faster (they did really well). Then we practiced numbers up to 100 (volunteers up to 2000) and geometric shapes by listening and solving riddles. After that we practiced reading focused on professions.

In the second block, kids worked in groups and they practiced professions by describing or playing at being a chosen profession and others guessed their profession. Kids took notes on the discussed professions. 

In the last block, kids worked on new spelling unit about St. Patrick‘s Day – kids got St. Patrick´s spelling list with 10 new words,  they searched for these words hidden in a line of letters, unscrambled sentences and then completed and created sentences using these new words.

50. stránka z celkem 139« První...102030...4849505152...607080...Poslední »