Aktuality

neděle 23. září

Společné sázení stromu ve škole

  • Škola

Jak už víte, přestěhovali jsme se se školou do nového prostoru na Karlštejnské ulici. Dvůr školy jsme na společné seznamovací akci v úterý 18.9. osázeli prvním stromem. Za tento nápad děkujeme tatínkovi Petrovi Pawlicovi.

Doufáme, že náš jinan bude připomínkou toho, že jsme každý jiný a přesto můžeme na jednom společném místě zapustit kořeny.

Koukněte na fotky

neděle 23. září

Prďáci opakovali a plánovali

  • Škola

Třetí zářijový týden byl u Prďáků ve znamení opakování. Hodně jsme psali diktáty, abychom si oživili pravidla pravopisu, která jsme se v loňském školním roce naučili. Procvičovali jsme je i při různých hrách. Společně jsme si našli čas na čtení. Seznámili jsme se s pojmy bilboard a leták. Povídali jsme si o tom, k čemu a komu slouží a jaký mají význam. Ponořili jsme se do vlastní interpretace básní. Dokonce jsme jednu od Jana Skácela našli zhudebněnou, a tak jsme si ji zazpívali, stejně jako další písničky, které jsme se začali učit na vystoupení na Havelské posvícení. V matematice a prvouce jsme se věnovali opakování obvodů a obsahů ve čtvercové síti, přidali k němu i tvorbu plánů podle měřítka. Učili jsme se zmenšovat nameřené např. v poměru 3 kroky ve skutečnosti=1 cm na plánů. Zmenšili jsme si tak do čtvercové sítě například naší lavicí nebo dokonce celou třídu. V tomto tématu budeme ještě pokračovat. Opakujeme si tak přirozeně i násobilku.

V angličtině jsme se hodně věnovali poslechům.  Vysvětlili jsme si rozdíl mezi What´s this? a Who´s this? a procvičilili ve scénce. Připomněli jsme si funkci a použití apostrofu. Stále opakujeme slovní zásobu z minulého roku a upevňujeme při psaní. Přibyla nám nová fráze See you tomorrow! a alternativní pozdrav Hi. S Heather Prďáci probírali názvy různých druhů ovoce a zabývali se  i tím, na čem roste. Ve třetím bloku jsme si vytvořili vlastní domečky naší Happy street, do kterých si každý bude pravidelně zapisovat slovíčka, která už bezpečně ovládá.

A protože jsme byli do práce hodně ponoření, nestihli jsme ani fotit. Tak se můžete podívat alespoň na fotky ze společného sázení stromu, za které vděčíme tatínkovi Petrovi Pawlicovi.

Koukněte na fotky

pátek 21. září

Vše podle plánu – Mazáci

  • Škola

Třetí školní týden máme za sebou a krom velkého odlivu Mazáku na dovolené a do domácího ošetřování (ke konci týdne nás zbylo 6 statečných), se nesl v duchu velkého plánování. Vytvářeli jsme plány okolí – některým to dalo pěkně zabrat – a plnili učební plán na 110% :-) . Setkali jsem se s Dědou Lesoněm a jeho třemi zvířátky (myš, kočka, husa); stavěli krychlové stavby podle plánů; jezdili autobusem na čas; rozplétali pavučiny; plánovali pokládání parket, každý krok vpřed i vzad (šipkové zápisy) i cestu výstavištěm (výstaviště). Seznamovali jsme se okolím a kreslili jeho zdařilejší i méně zdařilé plány. Nutno dodat, že pro zavaření hlaviček nám stačilo okolí školy v podobě jedné ulice. Nakonec jsme si však porozuměli v rozdílu mezi skutečností/fotografií a plánem. V rámci psaní jsme si museli pěkně rozplánovat řádek, aby se nám písmenka pěkně vešla na/pod/i nad linku, přesně tak, jak to má být. Zkrátka plánování, plánování a plánování. :-) Ve středu jsme společnými silami dětí i rodičů pěkně oslavili začátek školního roku i přesídlení do nové budovy a zasadili jeden strom Jednoho stromu. Začali jsme nacvičovat na Havelské posvícení, což v počtu 62 dětí vyžaduje určitý plán. Byl to plný, plodný a někdy i trochu náročný 3. týden. Máme ho ale za sebou a věříme, že to nejtěžší už nás potkalo – po prázdninách a adapťáku plně vklouznout do tempa školního roku… Paráda.

Mrkněte na FOTKY z 1. a 3. týdne

pátek 21. září

Angličtina u Mazáků 19.9.

  • Škola

Na angličtině jsme ve středu procvičili počítání do desíti, někteří zkusili i do dvaceti, taky jsme zopakovali barvy, školní pomůcky, hračky i zvířata. Hráli jsme hry venku i uvnitř, například když jsme se snažili zapamatovat řadu karet a nezapomenout ji, než dohrála písnička. Procvčili jsme otázku „Is this…?“ s odpověďmi „Yes, it is“ a „No, it is not“. Procvičili jsme pokyny jako jump, freeze, sit down, stand up, dance, clap, point, touch, turn around. V pracovním sešitě jsme udělali stranu 3 a 4 a také jsme se začali učit za pomocí písničky anglickou abecedu, zatím do písmena G. Přitom jsme zjistili, kdo má jaké iniciály. Abecedu je teď třeba procvičovat. Nakonec jsme se seznámili se třemi novými slovy, „whisper“, „say“, „shout“.

pátek 21. září

Opičáci po adapťáku

  • Škola

Týden po adaptačním pobytu se u nás nesl v duchu upevňování si školního režimu, lidí kolem nás a jejich pocitů.  Někteří z nás byli v myšlenkách stále na Výrovce. Přesto přesto jsme tento týden ve škole opravdu nezaháleli. Intenzivně jsme se věnovali ukotvení všech dosavadních znalostí. Vyzkoušeli jsme si, jestli poznáme písmenka pohledem, jestli je správně slyšíme a také, jestli je dokážeme rozpoznat hmatem. V průběhu jsme si ještě přidali 2 nová písmenka – O,U. V matematice jsme dále trénovali tleskání a pochodování do rytmu. Sčítání a také rozdělování různých předmětů. A hlavně zápis do tabulky, u ketrého jsme se pořádně zapotili.  Blíže jsme se seznámili se čtvercem a zkoumali jsme, jestli a jak ho můžeme rozdělit na polovinu. Při výtvarce jsme vytvořili společně velkou jabloň obsypanou jablky a při tělocviku jsme se šli protáhnout k řece.

V angličtině jsme se  seznámili s hlavními postavičkami, které nás budou po celý rok provázet v učebnici a pracovním sešitě edice Happy House. Naučili jsme se anglicky pozdravit i rozloučit se (Hello, Good- bye), zeptat se na jméno a odpovědět (What´s your name? I am…)…Poslechli jsme si příběh o myškách a vytvořili obrázkovou knížku. Po oba první anglické dny, které jsme spolu strávili, nás doprovázela chytlavá písnička Happy house family, takže už si ji umíme i sami zazpívat, a  protože jsme správní Opičáci, i ostatní nám krásně jde a věřím, že i docela baví :-) .

Jak nám šla práce od ruky se můžete podívat  zde.

pátek 21. září

Školkáči si zpívají na zahradě

  • Školka

Od pondělí jsme se začali učit nové písničky na vystoupení na Havelském posvícení, kam se jako každý rok chystáme. Péťa nám vybrala tři opravdu krásné a když jsem přišla v pondělí na odpolední službu, děti už půlku jedné uměly a evidentně jsme se jim strefily do vkusu. Hezky se při tom pohupovaly a byli tací, kteří se rozjeli a brejkovali :-)

V úterý jsme vyrazili na první výlet. Pouze kousek podél řeky si udělat malý sdílený piknik. Na fotkách vidíte, kolik dobrot děti nadšeně vytahovaly z baťůžků a nabízely nám i kamarádům. Pravidla tentokrát nevelela způsobně celou dobu sedět a jíst. Při pikniku jsme povídali, děti si mohly pak na chvíli jít hrát, odběhnout a znovu se vrátit. Stihly při tom ještě 3x jít kakat, jednou se trochu říznout, hrát Černého Petra s Tomášem, vypít učitelce vodu, protože si zapomněly baťůžek. Na zpáteční cestě jsme znovu a znovu trénovali jak správně chodit, aby nás nesrazili cyklisté a zkoušet mít své ruce v klidu a nemajznout kamaráda. Co vám budu povídat, byl to první malý výlet a ponaučení z něj je jasné: musíme ještě dost trénovat, abychom se mohli na konci října vydat do centra Prahy poprvé na představení do divadla Minor. :-) )

A od středy do pátku jsme si vrchovatě užívali sluníčka, zpívali jsme a dokonce v pátek už i za doprovodu cella. A rozléhalo se to široko daleko a když přišla do práce Lucka, tak pokývala hlavou a řekla: fakt dobrý!

Na fotky se podívejte ZDE

pátek 21. září

Brouci a mapy

  • Škola

Brouci se týden po adaptačním pobytu intenzivně věnovali práci s mapou, kreslili mapu fiktivní, hledali trasy v mapě turistické, počítali měřítko i se orientovali v mapě České republiky. Určovali jsme polohu  dle směrové růžice. Cestou do lesa na tělocvik jsme pozorovali i Černošice kolem sebe. V českém jazyce jsme se poprvé potkali s diktáty a vyplynulo z toho, že kromě vyjmenovaných slov, si musíme zopakovat i psaní všech písmen – velkých i malých… :-) Věnovali jsme se i stavbě slova. V matematice jsme řešili obvod o obsah obrazců ve čtvercové síti, pohyb ve čtvercové síti, násobení i dělení se zbytkem. Při tělocviku i přestávkách jsme si dost užívali teplé počasí a slunce. 

Fotky

neděle 16. září

Škola dobývá hory

  • Škola

 Druhý týden v září vyrazila celá Komunitní škola Jeden strom na adaptační pobyt v Krkonoších. Cílem bylo připomenout si pravidla vzájemného fungování, aby nám po celý rok bylo ve škole dobře, a seznámit se s novými spolužáky. Doufáme, že se nám to podařilo nejen při společných hrách a výletech. Přestože Mazáci a Opičáci vyráželi na výlety samostatně (přece jen toho ujdeme trošku méně než starší kamarádi), času na to, poznat se se všemi víc, bylo dost. 

Mazáci se setkali s mapou, turistickým značením a rozcestníky – někdy nám zjišťování toho, kde vlastně jsme, dalo opravdu zabrat. Oproti starším kamarádům máme co dohánět, ale základní znalosti máme. Vytvářeli jsme vlastní směrové růžice a celkově pracovali o 106. (Někteří o 107 :-) ) Vystoupali jsme na Sněžku a celkově máme za sebou něco kolem 26 kilometrů. S tím, co jsme naběhali po Výrovce, se ke 30 km určitě blížíme. Počasí nám přálo, děti byly skvělé, samostatné a radostné. Byl to skvělý společný start do nového školního roku 2018/19.

Koukněte na FOTKY.

neděle 16. září

Škola na horách

  • Škola

Druhý týden v září vyrazila celá Komunitní škola Jeden strom na adaptační pobyt v Krkonoších. Cílem bylo připomenout si pravidla vzájemného fungování, aby nám po celý rok bylo ve škole dobře, a seznámit se s novými spolužáky. Doufáme, že se nám to podařilo nejen při společných hrách a výletech. Přestože Prďáci a Brouci vyráželi na výlety samostatně, přece jen už toho ujdou víc, času na to, poznat se víc, bylo dost. Pro vyšší ročníky byl pobyt spojen nejen s putováním, ale i prací s mapou a plánováním výletů dle zadání. Připomněli jsme si orientaci mapy, seznámili se s pojmem vrstevnice, oživili si turistické značení. Výsledkem bylo, že děti byly schopné naplánovat výlet dlouhý 8 kilometrů, projít celou trasu bez pomoci dospělých (nebojte, byli jsme s nimi na cestě, jen jsme se nechali vést) i ujít 21 kilometrů s výstupem na Sněžku. Počasí nám přálo, děti byly skvělé, samostatné a radostné. Byl to skvělý společný start do nového školního roku 2018/19.

Koukněte na fotky z adaptačního pobytu

neděle 16. září

To je pohoda, když je pohoda

  • Školka

I druhý týden přinesl většinou sluníčko nebo mraky ale bez výraznějšího deště. Jen ve čtvrtek odpoledne děti lítaly po zahradě v pláštěnkách a evidentně to pojaly po svém – kdo dříve v dešti doběhne ze stanu do „šatny“ pro pláštěnku a míň zmokne. Hodně jsme zpívali a doprovázeli se na hudební nástroje. Učili jsme se jejich jména, zkoušeli jsme hrát pomalu, rychle, nahlas i potichu. Zkoušeli měnit rytmus. Opakovali jsme si jména kamarádů a v rámci předmatematických představ jsme tvořili různě velké party o různém počtu dětí, dělili se na holky a kluky, zkoušeli vytvořit tři skupiny, které budou mít stejný počet dětí a když se to nedařilo, tak jsme si počítali o kolik je v jedné skupině dětí víc než v druhé. Hodně se toho děti učily a přitom se docela slušně bavily. Už jsme hodně vycházeli na procházky do blízkého okolí a ve středu se teploty vyhouply ke třicítce, tak nás to nalákalo k Berounce a příjemnému smočení nohou. Bohužel se smočily nejen nohy ale i naše oblečení a o další zábavu bylo rázem postaráno. 

Už jsme cvičili i jógu a v rámci ní jsme se učili zklidnit, dýchat zhluboka, pozdravit slunce i říci si, co máme rádi. V dalších dnech si cvičení obohatíme o další prvky.

A kdybyste v pátek nakoukli na zahradu, viděli byste dlouhou řadu dětí, která stojí frontu, aby svoje tělo přehodilo přes dospěláckou nohu a vychutnávalo si hru „Milá babičko tečka, posílám ti křečka, tečka“. Taková ta hra, co s námi hráli už naše babičky a světe div se, ono to pořád funguje!

Předškoláci zkoušeli vytleskávat svoje křestní jména, počítat, kolik obsahují slabik i hlásek. Učili jsme se kde kdo bydlí a adresu měli za úkol se naučit. S Matějem jsme si prohlédli jeho knížku o dinosaurech, s Tomášem si děti zkoušeli uvědomit, čeho jsme součástí – nejen našeho Česka ale i celé Evropy, prouzdali zkrátka prstem po mapě. 

 

Na foto se podívejte zde To je pohoda, když je pohoda

50. stránka z celkem 153« První...102030...4849505152...607080...Poslední »