Aktuality

sobota 02. listopad

Día de los Muertos, Dušičky, Halloween u Brouků

  • Škola

Brouci odpočatí po podzimních prázdninách měli ve škole jen dva dny. Ve čtvrtek měli projektový den s Evou. Ve čtvrtek podstoupili všichni Brouci rozmanité testy nutné pro získání průkazu astronauta a následnou společnou cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici. Všichni byli úspěšní a na oběžnou dráhu jsme doletěli bez komplikací. 

V pátek náš bylo opravdu malinko. Sešlo se nás jen sedm a tak jsme se v tomto komorním počtu věnovali různým formám Dušiček. Povídali jsme si o tom, jak se tento svátek slaví různě po světě a jak různě můžeme na blízké, kteří již nejsou mezi námi, vzpomínat. Nejvíce se nám zalíbila mexická forma tohoto svátku, která vypadá jako oslava. V rámci toho jsme se podívali na film Coco. A pak si vyzdobili školu barevnými lebkami :-)  

Brouci Dia de los Muertos

pátek 01. listopad

Opičáci po podzimních prázdninách

  • Škola

Po podzimních prázdninách jsme se tento týden sešli ve škole jen na dva dny. Čtvrtek jsme věnovali opakování všeho možného. Jeli jsme od rána jako fretky a dali jsme si docela do těla. Dokonce jsme stihli i nakousnout Měkké, tvrdé a obojetné souhlásky.

Pátek jsme opět začali rytmizací písničky Can you snap like a crocodile?, která nás vrátila k tématu, co kdo umí (Can tigers roar?….) a verbs of activity (roar, hiss, run, swim, fly, hunt, climb the tree, jump). Každý jsme představili jedno zvíře a zkusili dát dohromady i písemnou větu. Vrátili jsme se k opakování hláskování a zkusili si hláskovací diktát. K spellingu se budeme stále vracet. Zopakovali jsme si také známá slovíčka z okruhu vybavení školní tašky a třídy. Nově se učíme slova a table,

 a chair, a clock, a teacher a jejich spojení se zájmeny my, your. (It´s my book. It´s your pencil….) A protože je doba Dušiček a Halloweenu, zakončili jsme náš anglický den krátkým připomenutím těchto svátků a jejich tradic.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 01. listopad

Svátek zesnulých, Dušičky, Halloween, Día de los muertos u Veveřáků

  • Škola

Tento týden byl zatím nejkratším od začátku školního roku. Začátek týdne si děti užívaly stejně tak jako pedagogové zasloužené podzimní prázdniny. Brány školy se otevřely až ve čtvrtek, kdy nás přivítala Iva a anglický den. V angličtině pokračujeme v druhé lekci s tématem My school bag. Procvičili jsme nejen slovní zásobu, ale i správné  používání otázek What´ s this? a Who´s this?, které někdy Veveřáci zaměňují. Nově jsme začali počítat do deseti, což překvapivě již naprostá většina dětí umí, takže budeme pracovat jen na zautomatizování bez postupného odpočítávání. Naučili jsme se používat větu Are you ready? a u příležitosti toho, že náš anglický den vycházel přesně na mezinárodní svátek Halloween, vybarvili jsme si také každý svou A pumpkin, a trochu si  svátek  Halloween porovnali s našimi tradičními Dušičkami. Toto téma nás provázelo i pátečním dnem. Společně se Stromáky a Brouky jsme strávili první blok povídáním a sledováním filmu o mexické oslavě Dne zesnulých alias Día de los muertos. Povídali jsme si také o odlišnostech svátku zesnulých, které v rámci různých států nacházíme.. Nebáli jsme se ponořit do tématu smrti, přečíst si knihu „Když dinosaurům někdo umře“, sdílet svou zkušenost se smrtí a i to, jak na zesnulé vzpomínáme. Jaké to pro nás bylo a je. Že je hezké na lidi a zvířata vzpomínat, prohlížet si fotoalba, chodit zapalovat svíčku na hřbitov či vyprávět nebo poslouchat příběhy, které si pamatujeme my či lidé okolo nás. Protože vzpomínky, to je něco, co nám nikdo nevezme. Zůstanou v nás a v našich srdcích… 

pondělí 28. říjen

Brouci a Den stromů, „ne“bezpečí na internetu

  • Škola

Brouci začali v pondělí bruslením a pokračovali projektovým dnem ke Dni stromů. Užívali jsme si i spojení s Ježky. Byli rozděleni do různých skupin, každá byla zaměřena trochu jinak. Ale všichni si to užívali. Odpoledne u řeky jsme též zasadili strom – Břízu na památku Belly. 

Též v úterý jsme na poslední blok byli s Ježky dohromady a s Danielem Dočekalem jsme se dozvěděli něco o „ne“bezpečí, které na nás číhá na internetu. Téma bylo hodně zajímavé – navázali jsme tak na to, co jsme dělali již na adapťáku. Zase trochu z jiného úhlu. 

Pátek jsme věnovali výročí 28.října 1918. A část týdne skupinám mě, mně a dělení dvouciferným číslem. 

Den stromů

pondělí 28. říjen

Přišel slon, mravenec i Veverka

  • Školka

Uplynuly týden se opět vydařil. Hned na začátku týdne děti našly v herně schovanou knížku od Daisy Mrázkové – Slon a Mravenec. V následujících dnech jsme si začali povídat o rozmanitostech v přírodě, o tom, ze je skvělé, že jsme každý jiný…. ve středu jsme zkoumali svět všemi smysly, to děti dost bavilo. Vodili jsme se navzájem se zavázanýma očima, snažili jsme se poznávat předměty schované v pytlíku pouze hmatem, ochutnávali jsme plody přírody a zjistili jsme, že i to nejmenší, nevzhledné jablíčko může být sladké jako med. Ve čtvrtek jsme knížku konečně přečetli – děti byly nadšené. Celý příběh jsme ještě převyprávěli podle obrázků. Dopoledne na pozemku u řeky se také vydařilo – děti si hrály ve všelijak nakombinovaných skupinkách, jezdily na kárce a hra před obědem – Honzo vstávej – je více než nadchla (3 sloní, 2 mravenčí a nějaký ten veverčí). V pátek uzavřel týden hudební program Šíma a Lupi. Byli jsme poprvé a s hudbou jsme cestovali do snu. Byli tu piráti, myslivec, kovboj, spoustu hudebních nástrojů, které děti rozpoznávaly, byl tu Mendelssohn-Bartholdy, Debussy, Ludwig van Beethoven… a velmi dobře, pro děti srozumitelně, interaktivně zpracovaný pořad, ze kterého jsme měli radost i my, dospělí. Těšíme se na příště, tentokrát se s  hudbou vypravíme do pohádky. 

 

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 27. říjen

8.týden ve Stodole – Létající draci a koncert v Praze

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se na Dvorečku potkali s naší Markétkou a Arturem. Strávili jsme den nad závorou, kde jsou v lese takové valy na kterých jsme se vyřádili. Někdo kutal hlínu, jiní nosili mech a stavila se mechová věž. Ořezávali jsme klacíky, které si pak někteří nabarvili pastelkami. Kreativní kroužek pár dítek vytvořil papírovo-listovo-obarvenou a slepenou… umělecké dílo :)  

V úterý nás čekal celodenní výlet na Mořinku, kde jsme měli v plánu vyvenčit draky. Jenže průvodci míní a počasí mění. A tak se nám z výletu dračího stal spíše výlet houbařský. Bedel jsme našli nepočítaně, tak si myslím, že u večerního stolu nad bedlovými řízky zasedl nejeden z nás. Sem tam jsme našli i bedlu jako mikrofon, a tak jsme si hráli na televizní hlasatele a posílali do světa lesní zprávy. Draci nakonec nezůstali bez povšimnutí. Když nám nefoukalo, proběhli jsme se s draky i bez větru. Byla to sice větší námaha, za to větší radost, když se někomu podařilo draka aspoň nachvilku udržet během ve vzduchu.

Ve středu jsme se rozhodli podělit o kaštany s lesními zvířaty. Vypravili jsme se tedy cestou směrem k závoře a pak ke krmelci. Kaštánky jsme nejprve schovali pod listí a děti je hledaly. Pak  je naskládaly do krmelce. V okolí jsme si pohráli s listím, mechem, hledali jsme duběnky, vyráběli šišková zvířátka, anebo vytvořili překvapivý šiškový pařez.

Ve čtvrtek jsme se vypravili společně s Markétou a malým Arturem do Červené rokle, kde jsme tvořili z lesních darú a hráli si společně i sami. Předškoláci názorně předvedli co se naučili na expedeici a na každé křižovatce spořádaně čekali. Po krátkém odpočinku jsme vyběhli ven užít si posledních teplých slunečních paprsků. 

Pátek. V předškolním složení Stodoláků a Habrováků  jsme vyrazili do Prahy na kulturu. Shlédli jsme pásmový koncert, ve kterém náš oblíbený Šíma sní o tom, že je veliký dirigent, což jej zavane až na pirátskou loď. Ještěže ho neopustila jeho věrná kamarádka Lupi. Pomáhali jsme jí krotit vítr. Pohráli jsme si na hřišti a seznámili se se základními pražskými pamětihodnostmi.
Ti kteří zůstávali na Dvorečku se vydali do lesa na valy a na nich hledali kameny a ty pak křídami malovali, vytvořili z nich mandalu a radostně zazpívali oslavenci k narozeninám. Pomalovali jsme i pár stromů, klacíků, kaštanů i mechů. Přidali jsme podzimu další barvy!
 

neděle 27. říjen

Výchovný koncert (8. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí upovídané. To je štěbetání a vyprávění, jako bychom se neviděli věky. Dostali jsme od Šárů hromadu pilek, pilníků, klíčů a šroubováků, kleště a nevím co ještě. Děkujeme! A k tomu se nám dost hodila básnička z příběhu o Šroubkovi od Kubíka. Pěkně jsme si díky ní poštelovali naše pusinky, jazýčky a výslovnost.

V úterý máme v plánu vařit čaj nad červenou roklí. Chystáme vše potřebné: trháme bylinky, balíme čaj, med, podpalníček, vodu, naši speciální konvici. Střídáme se v nošení nákladu. Cesta vede zprudka do vrchu, zdoláme ji jako kamzíci. Konečně vrchol s krásným výhledem na Berounku a plácek s ohništěm. Tady rozděláme oheň v konvici. Ale ouha! Nemáme sirky! Hledáme KPZky v batůžcích a zkoušíme jiskru vykřesat kameny. Neúnavně, ale marně. Nezoufáme. Pomůže lžíce medu do termosky či na oříšek. Na neúspěch též zabírají lesní piškvorky, stavba přístřešků a hrátky v listí. Čaj uvaříme příště! 

Ve středu jsme vyletěli do oblak. Nad Mořinkou pod nízkými mraky jsme proháněli naše draky. Bezvětří navzdory :) Užili jsme si to, podívejte se na fotky. Opět nám učarovala tichá starosvětská mořinská náves se spoustou ořešáků a hromad  jejich listí a poschovávaných oříšků. Potkali jsme exkluzivního noblesního kohouta parádníka frajera, snad i jen kvůli němu by stál tenhle výlet za to!
 
Ve čtvrtek jsem houbařili, vzdělávali se v teorii s atlasem hub a knihou Houbeles a osvědčili svůj um v praxi v lese. Jestlipak jste měli k večeři smaženici? 
 
Pátek. V předškolním složení jedem do Práglu na kulturu. Shlédli jsme pásmový koncert, ve kterém náš oblíbený Šíma sní o tom, že je veliký dirigent, což jej zavane až na pirátskou loď. Ještěže ho neopustila jeho věrná kamarádka Lupi. Pomáhali jsme jí krotit vítr. Pohráli jsme si na hřišti a seznámili se se základními pražskými pamětihodnostmi.
Ti, kteří zůstávali na Dvorečku, se vydali do lesa na valy a na nich hledali kameny a ty pak křídami malovali, vytvořili z nich mandalu a radostně zazpívali oslavenci k narozeninám. Pomalovali i pár stromů, klacíků, kaštanů i mechů. a podzimu přidali další barvy!
 
 
 
 

neděle 27. říjen

Ježek leze ze křoví…

  • Rarášci

Máme za sebou další podzimní týden, plný bezva zábavy. Pořádně se řádilo venku i vevnitř. Cvičili jsme pozdrav Slunci, hráli na pejsky a kočičky, běhali opičí dráhou – prolézali tunely, brány, balancovali, skákali, houpali a kolikrát se váleli i na zemi. Postavilo se spousta krásných staveb a mnoho se jich i úplně nahodou zbořilo :-D také se lepilo, malovalo – ťupalo houbičkou, tedy to bylo zadání, ale ono se těm tahům a patlání tak těžko odolává :-) pak se taky kapalo a kapky jsme zkoušeli po papíře rozfoukat, to nám úplně nešlo, tak to budeme s přibývajícím podzimním větrem více trénovat. Také se zpívalo – hlavně o ježkovi, v kroužku, před svačinou, před obědem a zase před svačinou :-D , rytmizovalo se – dřívky ťukalo před tělem, za tělem, pod nohou i nad hlavou. K tomu se pilně trénovala mluvidla. Tahaly se různé předměty z kouzelného pytlíku a zkoušelo se, jak asi dělají. Tohle všechno a spousta dalších baječných blbinek se u Rarášků dělalo… Umíte si taky olíznout svůj nos, prdět pusou a třeba kmitat jazykem jako had?

Na fotky se můžete podívat tady

sobota 26. říjen

Opičáci a další testíček :-)

  • Škola

Po pravidelném pondělním bruslení nás čekal projektový den Stromy. Děti si dopředu vybraly, ve které dílně stráví zbytek dne.  Odpoledne jsme se sešli u řeky a zasadili břízu. Děti i dospělí na ni pak mohli přivázat stužku se vzkazem/přáním.  Zavzpomínali jsme na Belu. Bylo to moc příjemné odpoledne.

Úterý a středu jsme věnovali opakování. Ve čtvrtek nás čekal další testíček. Nakonec se všem povedlo dotáhnout odpovědi do zdárného konce.  Ve druhém bloku jsme se věnovali sebehodnocení, nad kterým si pak sedneme při tripartitách společně s rodiči.

Ve čtvrtek jsme se loučili povídáním o 28.říjnu.

V páteční angličtině jsme si ještě zrevidovali své znalosti o zvířatech. Všichni přítomní zvládli znamenitě závěrečný test s poslechem, písemným přiřazováním a odpovědmi na otázku“ Can you see?“. Dále jsme procvičovali doplňování správných hlásek do slov a abecedu. Spellingu  se budeme nadále věnovat a bylo by velmi užitečné procvičovat abecedu i doma. Z důvodu velkého zájmu jsme si ještě navýšili pasivní slovní zásobu o slova a kangaroo, a frog. a polar bear, a rhino, an elephant, a hippo, a giraffe, a turtle, a horse, a butterfly. Tato slovíčka jsou však jen dobrovolná. Po prázdninách se budeme kromě abecedy věnovat slovní zásobě druhé lekce, čtení vět se slovesem can a zopakujeme si číslovky do desíti.

Přejeme hezké prázdniny!
 
Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

sobota 26. říjen

Mazáci a týden stromů

  • Škola

Uplynulý týden jsme odstartovali projektovým dnem věnovaným tématu stromů a lesů. Děti se rozdělily napříč ročníky do jednotlivých dílen a měly tedy opět možnost pracovat spolu s kamarády, se kterými se při vyučování běžně nepotkávají. Dílny byly zaměřené na různé činnosti, děti mohly například celý den tvořit z keramiky, účastnit se dramaticko-výtvarné dílny, vyzkoušet si své zálesácké schopnosti a naučit se nové, pozorovat les a hlavně houby a vše fotografovat nebo si vyzkoušet tvorbu jednoduché evidence stromů v našem okolí. Odpoledne jsme se sešli i s rodiči na louce u řeky, kde jsme společně zasadili strom a keř, jako vzpomínku na Bellu. Byli jsme moc rádi, že u toho byla i její máma Hanka. Prožívat okamžiky koloběhu přírody, života a smrti mají hluboký smysl. S Mazáky jsme v tématu stromů pokračovali i ve výtvarné výchově, vytvořili jsme si koláž na téma strom. Ke koláži jsme využili slova, která si děti napsaly v rámci volného psaní na zadané téma. A co to trivium? Celým týdnem se nám linulo opakování z matematiky, protože nás čekal velký opakovací test, který všechny děti napsaly moc dobře. Pomalu jsme začali opakovat i učivo z čestiny, protože z té nás čeká test po podzimních prázdninách.

Ve středu v anglickém dnu jsme dodělávali s Mazáky náš kalendář a všemožně procvičovali roční období a měsíce v roce. Zahráli jsme si hru hangman, která nám pomohla procvičit i spelling, pak i tichou poštu. Dali jsme prostor i naší fantazii a malovali karty pro jednotlivá roční období a co pro nás znamenají. Pak jsme se věnovali hlavně podzimu, zopakovali slovíčka z minula a vyrobili si podzimní záložku do knížky.

Podívejte se na fotky

6. stránka z celkem 153« První...45678...203040...Poslední »