Aktuality

pátek 07. prosinec

První adventní týden u Opičáků

  • Škola

Tento týden jsme jako obvykle začali na stadionu. K našemu překvapení nás tentokrát netrénovali naši známí trenéři, ale trenérka krasobruslení. Bylo to tedy jiné, než jindy, ale také velice zajímavé:-)

V českém jazyce jsme se tento týden naučili dvě nová písmenka – D a B. Při čtení v učebnici jsme se utvrdili v tom, že čtení nám krásně jde a daří se nám rozumět skoro všemu, co čteme:-) V písance jsme propluli čísly a konečně začínáme pořádně trénovat písmenka. Tentokrát to bylo O a U. 

V matematice jsme tento týden snad konečně porazili zápis krokování a dokonce se nám podařilo vše přepsat čísly, jako opravdový příklad. Dál trénujeme pokládání parket, dopočítávání a rytmus.

Ve čtvrtek proběhl náš pravidelný anglický den. Procvičovali jsme názvy hraček, počítání do deseti, barvy – zkrátka učivo 3. lekce a spojovali číslovky s podstatnými jmény v jednotném i množném čísle. Pracovali jsme jednotlivě i ve skupinkách a střídali mluvení  s psaním a poslechem. Kromě písničky Look Daisy jsme se intezivně začali učit koledu We wish you a Merry Christmas, kterou, když se nám to povede, zazpíváme i na vánoční besídce. Abychom si to mohli cvičit i doma s rodiči, vzali jsme si s sebou text. A protože bylo 5. prosince, dorazil za námi i Mikuláš . Asi ho někdo vyrušil, protože košík s dárečky nechal ve sklepení a zbylo tam po něm jen lehké šustění dlouhého pláště a vzdálené čertovské řinčení. Dokonce někteří Opičáci tvrdili, že čerta s opravdovým kopytem v temném zákoutí viděli. Trochu jsme se báli, ale opravdu jen maličko. Všichni si to moc užili a na závěr namalovali obrázek – i s plánkem cesty do podzemí.

Během celého týdne jsme si připomínali, že se nám blíží Vánoce a každý den jsme si zobli dobrůtku z adventního kalendáře. V úterý jsme vyrazili do Minoru na představení Libozvuky. Celé se točilo kolem hry se zvuky a hlavně s lidským hlasem. Nakonec jsme se všichni stali součástí představení.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 07. prosinec

Adventní Brouci

  • Škola

Brouci celý týden byli v adventním ladění. V pondělí jsme vyhlásili největšího laskavce v každé třídě! Byla to dojemná chvíle. Zapálili jsme si první adventní svíci na našem věnci. Povídali jsme si o tom, co je to advent, jak je důležité myslet v této době na ostatní, jak může každý z nás pomoci.  Každý den jsme trénovali besídku. Máte se opravdu na co těšit!

V úterý jsme vyrazili do Národopisného muzea na program Půjdem spolu do Betléma. Dozvěděli jsme se něco víc o dávných vánočních tradicích, povídali si o Barborách i Luckách. Zahráli jsme si u „Betléma“ vánoční příběh. A ozdobili si sladké perníčky. 

Ve středu, i když to byl anglický den,  je potkal náš sklepní čert. Brouci mu zazpívali pěkně po anglicku, jestli tomu čert rozuměl se asi nedozvíme. Byl to velmi tichý čert.  

I když ne úplně celé dny, ale zvládli jsme i trochu českého jazyka, hlavně vzory podstatných jmen rodu ženského a středního. 

Koukněte na fotky

středa 05. prosinec

Angličtina u Brouků 5.12.

  • Škola

Katerina´s group:

Studenti prezentovali své projekty, které byly krásné a další prezentace nás čekají příští týden. V prvním bloku jsme se zábavnou formou učili země a hlavní města světa.

Pak nás čekalo bruslení. Po bruslení jsme vybírali jakou píseň budeme zpívat na vánoční besídce. Navíc na nás čekal ve sklepě čert….

Milena´s group:

Na angličtině děti plnily příjemné povinnosti spojené s blížícími se svátky a dnešním Mikulášem, v druhé části dne si užívaly bruslení. V čase, který nám zbyl na učení, si děti zopakovaly otázky a odpovědi spojené s podzimem (In which month does autumn begin? What happens to the animals in autumn? What food is harvested during autumn? What events do we celebrate in autumn?). Také jsme se koukli na zoubek měsíci prosinci, který dětem v testu minulý týden zamotal hlavu, ale tentokrát zvládly všechny otázky bez zaváhání. V gramatice se učíme si zjednodušit tvary přivlastňovacích přídavných jmen následovně: This is Jack, Jack´s bike is green = his bike is green. This is Sophie. Sophie´s book is blue= her book is blue. Na hře jsme si procvičili věty: Anna and Emma have a hamster. Whose hamster is it? It is their hamster. Jeff has a computer game. Whose computer game is it? It is his game. 
V rámci slovní zásoby otvíráme staronové téma My family. Zopakovali jsme si slovíčka a vazby v rodině.
 
Po bruslení děti čekala dobrodružná stezka do sklepa, kde na nás číhala nástraha ve formě záhadně tichého, ale o to strašidelnějšího čerta :-) .

středa 05. prosinec

Angličtina u Mazáků 5.12.

  • Škola

Před angličtinou jsme si nejdřív povídali o Mikuláši, o tom, co podle dětí znamená, když odměňuje „hodné děti“, co to obnáší a vůbec, jak Mikuláše slaví doma a jestli za nimi chodí :-)  

Při angličtině jsme v prvním bloku opakovali spelling, barvy a psanou podobu všech nových slov z letoška (zvířata, školní pomůcky a vybavení třídy, jídlo). Zaměřili jsme se na otázku „Do you like (rice)?“, děti odpovídaly Yes/No, i na otázku „What do you like?“ s odpověďmi „I like (rice) and (bread).“ Nově jsme přidali i zápor „I don’t like (bread).“ Vše by děti teď měly procvičovat tak, aby rozuměly i uměly větu dát dohromady. Učíme se, že když mluvíme např. o zvířatech, používáme množné číslo („I like lions.“, ne „I like lion.“). Ve druhém bloku jsme se naučili názvy šesti nápojů: milk, tea, coffee, orange juice, lemonade, water. Poslepu jsme ochutnávali a říkali, zda to máme nebo nemáme rádi (I like water.“) Na závěr dne nás čekala i malá bojovka ve sklepě, kde jsme po svíčkách došli kolem čerta pro sladkost k Mikuláši. Ty jo, někdo z nás se bál, ne že ne, schválně, kdo to doma přizná :-)

Co je třeba procvičovat?

Větu „I like (snakes/bread/rice…).“

Větu „I don’t like (lions/cheese..).“

Otázku „Do you like (rice/cheese)?“

Nová slovní zásoba-drinks: water, milk, orange juice, tea, coffee, lemonade

 

Angličtina ve třídě:

Kdo by chtěl, může (nemusí) s dětmi opakovat i něco z jazyka, který pravidelně používáme ve třídě: „Can I borrow (a sharpener)?“ – používáme, když si chceme něco půjčit.

Nově budeme ráno mluvit o počasí: z dneška máme „It’s sunny.“

Slovíčka Listen, look, be quiet, whisper

Vazby: wash your hands, go have snack, clean the tables

neděle 02. prosinec

S anděly se šeptá

  • Školka

Cokoliv se v uplynulém týdnu dělo, bylo jakousi předzvěstí pátečního Andělského požehnání a nadcházejícího adventního času. 

V pondělí jsme zcela prozaicky padali a zase vstávali na ledě a nutno podotknout, že už všichni předškoláci za těch pár lekcí zvládají drandit po ledě bez hrazdičky. Nebojí se spadnout – ví už jak. Člověk je pozoruje a říká si, jak dobrou průpravu na život právě prožívají. A tak – když už podesáté spadli, stačilo jen projet kolem nich, usmát se na ně a říct jen tak mimochodem…“podesáté spadnout, pojedenácté vstát, viď?“. Kéž bychom byli v životě tak stateční jako oni na tom ledě…:-)

V úterý jsme oslavili narozeniny Laděnky a ve středu jsme se vydali do divadla Minor na skvělé představení Libozvuky. Je to opravdu představení, kde za celou dobu souvislá věta nepadne a přitom se dospělí i děti baví náramně, dochází ke spoustě interakcí mezi nimi a herci. Hlavní roli zde hrají bíle oděné postavy (a každý si pod nimi evidentně představuje něco jiného) a miliony roztodivných zvuků a světel.  Děti už zvládají cestování výborně, dodržují dohodnutá pravidla, v hledišti se umí chovat. 

Čtvrtek i pátek už patřil chystání adventní výzdoby, přípravám na Andělské požehnání i na vánoční besídku.  Zpívali jsme, tvořili, vytvářeli pozvánku pro vás i na zpívání v kostele. 

Předškoláci trénovali sluchovou analýzu, správné držení tužky, rozkládání slov na hlásky a koordinaci oka a ruky, když se pokoušeli složit ze sirek stavby podle vzoru, který měli před sebou. Zprvu to byla námaha, už po 20 minutách pro většinu hračka…

Páteční podvečer patřil Andělskému požehnání. Patřil rodinám, které přišly, patřil světlu, které si odnášely s sebou domů. Patřil tichu, které se v prostorách školku rozprostřelo a které všichni, aniž by k němu byli přímo vyzváni, naprosto přirozeně respektovali. Patřil obejmutí, které říkalo, že jsme rádi, že jste přišli, že se k nám vracíte, že vás moc rádi vidíme. A když jste všichni odešli, prošli jsme si spirálou i my a pak jsme si ještě dlouho povídali..i s těmi dvěma anděly. A celou dobu jsme šeptali…proč asi?

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 02. prosinec

Tanečním krokem k adventním trhům (13. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí ve městě. Ranní srocení na nádraží. Berevné fáborky nás ochrání při ztracení. Vlak má zpoždění. Jedeme daleko, rozepínáme bundy, odkládáme čepice. Na hlavním nádraží se vyhýbáme eskalátorům, ale samohybný šikmý chodník si dopřejeme. Svačíme na hřišti, odměnou je dovádění na herních prvcích ve tvarech Caput Regini. V Ponci je dětí jako smetí. Usazujeme se na rohu hrací plochy a ctíme hranici jeviště. Sledujeme pozorně dění a zapojujeme se, když se to hodí a přiměřenou formou. Což se nedá úplně říct o dětech z jiných škol. Po představení nás Lucia učí skládat origami. Je od ní hezké, že se na nás snaží mluvit česky, však ani Robovi ze Stodoly někdy nerozumíme, když spustí po slovensky. Cesta na Vítkov je korunována lipovou houfnicí namířenou vyhnilým středem na Hrad. Na vlak se cesta zdá delší, hřiště už nestíháme, za to vidíme dost bezdomovců. Jak přečkají zimu? Nám je ve vlaku hej. 

Úterý v národních barvách. Stoupání na kótu 369 se snoubí s nejedním protivenstvím. Terén, zima při svačině, mokré listí. Sbíráme větvičky jehličnanů. Probíráme tvary: kruh, čtverec, obdélník. To vše k svačině. Snad nebude k obědu trojúhelník! Na kótě hrajem přešlapovanou v rytmu. Z kopce se kutálíme a závodíme. Medaile od zlaté po bramborovou. Čtem vzrušující knihu o písmenech O, I, eS a dalších. Pak malujem jehličnatými ocásky balicí papíry. V rozmachu i tupováním a smíme přetahovat!

Ve středu jsme si cvičili v jurtě jazýčky s milou paní logopedkou a venku u ohně jsme taky cvičili, abychom rozahřáli všechno, co nám promrzalo. Odpoledne ve vůni včelího vosku, při vyprávění Pavlíkova příběhu.

Čtvrtek připomínal závod s časem, finiš příprav na adventní trhy. Pečení levandulových sušenek, malování březových ozdob na stromek, balení výrobků… vyšli jsme z toho vítězně. A ještě k tomu vzniklo v jurtě několik fantastických staveb z kaply.   

Pátek kulturní. Vyrážíme do Práglu. Vlakem a tramvají. Vltavu překračujeme pomocí mostu. Plašíme holuby a racky s červeným zobákem. Paní Veronika nás zasvěcuje do not a hoboje. Ten nástroj umí kukačku, sirénu, i Nemocnici zahraje! Dýchali jsme jako pes a pak jako had. Náústku hoboje se říká strojek a hráči si ho vyrábí s pomocí nitě a laku na nehty! Na Kampě jsme si pohráli s dětmi diplomatů pod policejní ochranou. Cestu zpět jsme sledovali ze sloního hřbetu. Řevnice! 

 Fotky

neděle 02. prosinec

Předvánoční čas ve Stodole (13.týden)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí  jsme společně v kroužku plánovali, co všecko nás tento týden čeká, protože toho opravdu není málo. Přípravy na adventní trhy vrcholí, takže vzhůru do toho a půl je hotovo. Na rozpálených kamnech se nám bezvadně rozpustila pryskyřice, do které jsme namáčeli podpalníčky a navíc nám krásně provoněla jurtu. V lese jsme se rychle nasvačili, abychom nezmrzli a vrátili jsme zpět. Předškoláci opět bezvadně pomáhali ostatním při svlékání, zouvání a udržení pořádku v šatně. Ve vyhřáté jurtě jsme vyráběli přáníčka a ozdobičky. Silní chlapi se pokoušeli louskat ořechy. K předvánočnímu tvoření jsme si udělali mátový čaj z nasušené máty ze dvorečka a zapálili jsme si svíčky, abychom navodili příjemnou a klidnou atmosféru.

úterý jsme se ráno přivítali v jurtě a povídali si o zimním počasí a o vitamínech. Pak jsme si zazpívali s kytarou písničky o zimně, ale i naše jiné oblíbené. Pak jsme šli k vodárně, kde jsme řádili na kopci anebo na lanech. Robo pro děti také vytvořil houpačku, na které jsme se pak houpali.

Ve středu jnás navštívila paní logopedka, se kterou jsme si každý chvilku popovídal v jurtě. Po svačince jsme vyrazili sbírat do lesa zelené chvojí, abychom si mohli vyrobit adventní věnec. Pocestě jsme narazili na pařez, na kterém jsme si zkusili, jak se nám na les bude koukat, až vyrosteme. Vidí les dospěláci jinak? Zjistili jsme, že dospělákům se musí strašně špatně hledat houby a jiné důležité věci v lese, protože to mají k zemi očima dál, děti projevili k dospělákům lehkou lítost a řekli jsme si, že když v lese najsou něco supr zajímávého, dospělákům to můžou přinést ukázat, a tím jim udělají radost :-) Na pařezu jsme zkoušeli také holubičky. Jak nám to šlo, můžete posoudit v albu fotek. Předškoláci (3 kluci!!!) odpoledne pomáhali Domče s úklidem šatní jurty a troufáme si říct, že uklizenější šatnu jsme dlouho neviděli. Kromě toho, že byla uklizena v bleskovém tempu, stihli jsme se u toho dost nasmát a celé uklízení dostalo díky tomu najednou úplně jiný rozměr! 

Ve čtvrtek jsme se nasvačili na mrazem ozdobeném Dvorečku kolem ohniště a vyrazili do lesa ještě pro chvojí na věnec. Každý zvolil jinou taktiku chůze, někdo dnes chodil po zadu, někdo běhal sem tam a velkým překvapením pro nás byla kočičí skupina, která téměř pětinu vycházky šla po čtyřech. Vylezli jsme k mýtině nahoře nad velkou skluzavkou, kde bylo chvojí spousta. Našli jsme tu i uříznutý stromek, který jsme odvláčely na Dvoreček jako Vánoční. Po cestě zpět jsme šli dolu po dračím hřbetu a předškoláci dostli speciální úkol. Sklouzli se po veliké skluzavce a šli cestou pod kopcem úplně sami! (rodiče, neděste se, vše bylo naprosto pod kontrolou a celou dobu jsme na sebe viděli a kdyby se cokoliv dělo, mohl kdokoliv z dospěláků seběhnout kopeček a byl u nich ;-) ) Perfektě si nás hlídali a zvládli dodržet všechna pravidla, na kterých jsme se domluvili, proto jsme se domluvili, že stejně jako doteď, půjsou až k jurtě, když my ostatní půjdeme po cestě, předškoláci půjdou lesem za potokem. Bylo bezva sledovat, jak jsou pozorní a hlídají si skupinku. Odměnou jim kromě pocitu sebejistoty a možná i větší odvahy byly i rampouchy, které našli v korytu potoka. Odpoledne jsme konečně vyrobili adventní věnec. Teď už jen ozdobit…

pátek jsme  se přivítali kolem ohniště. Zazpívali jsme si písničky o zimně a pak si dali sváču. Vydali jsme se na okruh kolem jurty k závoře a zpět. Pak jsme se vrátili do jurty, abychom ještě vše připravili na trhy. Po obědě jsme popřáli Ondrovi k svátku, a dali si společně dort.

Foto z tohoto týdne si můžete prohlédnout ZDE.

neděle 02. prosinec

Mrazivý týden u Rarášků

  • Rarášci

Zima se nám tento týden ukázala ve své ledové kráse. Zkoumali jsme jinovatku, obrazy na oknech, které nám mráz vykouzlil a také si podobné vyrobili. Vytvořili jsme na čtvrtkách pořádné kaluže, které jsme pak kouzlem nechali zamrznout. Světla ubývá, tak se nám zastesklo po sluníčku. Zacvičili jsme si tedy pozdrav slunci a ono opravdu vykouklo, krásně prosvítilo naše barevné lístečky, které tak rádi obdivujeme! Motali jsme a motali a vyrobili tak voňavé svíčky pro adventní světlo do vašich domovů. Poznávali jsme písničky podle obrázků, zpívali je, učili se nové zimní, cvičili jógu a vyhlásili zimní olympijské hry. Samozřejmě nemohlo chybět oblíbené stavění z velikých kostek a vyhlášený piknik ve veliké krabici. Máte obrovskou smůlu, že se tam nevejdete :-)

Na fotky se můžete podívat tady

sobota 01. prosinec

Advent zaťukal na dveře

  • Škola

Advent ťukal na dveře, a tak jsme se s Prďáky pustili v týdnu od 26. ledna do přípravy adventní výzdoby a zkoušek našeho Vánočního divadla. To nám zabralo hodně času, ale dost nás to baví. Stihli jsme se také seznámit s vyjmenovanými slovy po L, v matematice jsme zjistili, že násobení má přednost před sčítáním a odčítáním, v prvouce jsme si ještě zpětně povídali o 17. listopadu a věnovali jsme se tématu svobody. Ve čtvrtek vyrazili Prďáci do Minoru na divadelní představení s názvem Demokracie. Na vlastní kůži zde zažili, jak snadno se uvěří lákavým slibům a jaké následuje zklamání, když nejsou dodrženy, jak nás může ovlivnit předchozí zkušenost v dalším rozhodování a jak může každý jednotlivec ovlivnit výsledek voleb. Představení bylo hodně interaktivní, příjemně a nenásilně se v něm mísila zábavnost a poučnost. Naše Prďáky rozhodně donutilo k zamyšlení. Po obědě ve škole jsme si o něm ještě společně podiskutovali a protože měl být vlastně anglický den, připomněli jsme si pár slovíček souvisejících s divadlem a na závěr  si přehráli naši malou „theatre play“o svatém Martinovi s těmi, kdo při nácviku chyběli.

A pátek pak někteří z nás pootevřeli bránu do Adventu při andělském požehnání.

Koukněte na fotky

pátek 30. listopad

Mazáci v rytmu zimních písní

  • Škola

Týden plný písní, to byl poslední listopadový týden u nás Mazáků. Venku přituhlo, uchýlili jsme se tedy dovnitř, nejčastěji k našim kamarádům Opičákům, se kterými jsme pilně nacvičovali písničky na besídku. Vyrobili jsme si i pár rekvizit a pilovali program. Myslíme si, že se máte na co těšit. Ještě nás čeká hodně práce, ale jsme odhodlaní zhostit se úkolu na sto procent. 

Na krásnou akci „Andělské požehnání“ jsme připraveni, vyrobili jsme si rodinnou svíci. Nyní se můžeme nechat vést Andělem ke světlu a společně se svou rodinou vstoupit do adventního času.

Ve zbytku času jsme se věnovali učebnicím. V matematice se blížíme ke konci prvního dílu. V českém jazyce se snažíme objevit kouzlo souhlásek a věřte nám, není to nic jednoduchého. Moc se těšíme, že už  nám dospělí nebudou muset říkat, kdy napíšeme „i“ a kdy „y“. Jako každý týden jsme si nezapomněli protáhnout tělo. Do tělocviku jsme dorazili dříve a tak jsme čas využili k trénování určování hodin. K tomu se nám báječně hodily přírodniny z okolí.

Byl to opravdu naplněný týden, který jsme si  společně opět užili. 

Jak jsem se měli se podívejte ZDE

 

6. stránka z celkem 120« První...45678...203040...Poslední »