Aktuality

sobota 16. prosinec

Brouci – Druhý adventní týden

  • Škola

Druhý Adventní týden přivedl do školy Jednoho stromu opět téma Jak se žilo v minulosti a jak nyní. V pondělí k nám do školy zavítala prababička Aničky Koutníkové Stáňa. Celý jeden blok jsme si nechali vyprávět o tom, jak se slavily Vánoce, když byla malá. A protože vzpomínky na její Vánoce sahaly do doby II. světové války, bylo to pro nás velmi zajímavé téma. Otázky nebraly konce. Sice se ukazuje, že rozlišit čas před 70 lety a před 200 lety je pro nás prostě těžké, ale udělali jsme si alespoň přibližný obrázek o tom, jak to v dětství prababičky Stáni vypadalo. Dárků bylo tehdy prostě méně, dobrot také a dny byly naplněné hlavně hrou venku a pomocí rodičům. 

V úterý jsme vyrazili do Rudolfina na výstavu Nervous trees Krištofa Kintery, užili jsme si nejenom výstavu, ale i workshop k výstavě Postnaturalia: Umění je hra. A tak pod rukama Brouků vznikla jedna Džungle a jedna Elektronická džungle – v té už žijí jen elektrické impulsy. Užili jsme si zábavu i v Artparku. 

Velkou část týdne jsme věnovali tvoření dárečků a nacvičování pondělní besídky. Zvládli jsme ale i vyjmenovaná slova po M a opakovat ty po B a L. Také jsme zopakovali co jsou slovní druhy jako podstatná jména, slovesa. A ve čtvrtek si užili už předposlední plavání. 

Druhý adventní týden – Krištof Kintera

sobota 16. prosinec

Svatá Lucie noci upije….

  • Škola

Druhý Adventní týden přivedl k Prďákům opět téma Jak se žilo v minulosti a jak nyní. V pondělí k nám do školy zavítala prababička Aničky Koutníkové Stáňa. Celý jeden blok jsme si nechali vyprávět o tom, jak se slavily Vánoce, když byla malá. A protože vzpomínky na její Vánoce sahaly do doby II. světové války, bylo to pro nás velmi zajímavé téma. Otázky nebraly konce. Sice se ukazuje, že rozlišit čas před 70 lety a před 200 lety je pro nás prostě těžké, ale udělali jsme si alespoň přibližný obrázek o tom, jak to v dětství prababičky Stáni vypadalo. Dárků bylo tehdy prostě méně, dobrot také a dny byly naplněné hlavně hrou venku a pomocí rodičům. K danému tématu nám pomohla i výstava Betlémů v Betlémské kapli, která je letos spojena s tématem “ Jak se svítilo, topilo a vařilo kdysi“. Plnit úkoly a zjišťovat, co byl třeba troud, kopist, hambálek a jiná nám neznámá slova, nás bavilo. Stihli jsme si ještě ke Staroměstskému náměstí dojít na trdlo a podívat se na orloj i se o něm něco dozvědět.  V pondělí bylo velkou slávou Adventní zpívání v Černošickém kostele. Vše jsme zvládli dobře a doufáme, že se Vám  nejen naše vystoupení líbilo.                         V matematice jsme hlavně opakovali všechna prostředí a početní operace do 40. Blíží se nám konec první učebnice. Po Vánocích dostaneme II. díl.  V českém jazyce jsme se seznamovali s měkkými hláskami. Také jsme se od Ály dozvěděli, že u ní doma bydlí potvůrky Tap a Ťap. Tap má rád kalhoty, svetry, skoky do vody a jiné vylomeniny. Ťap má rád tílka, svetříky i třeba skákání na trampolíně. Pořád se oba hádají, zda jsou lepší tvrdé hlásky nebo měkké. Tak jsme jim pomáhali vymyslet co nejvíce slov od těch jejich oblíbených hlásek. Práce ve skupinách nás moc bavila.  V angličtině jsme se věnovali tématu Vánoc a zpívání anglické koledy.

Koukněte na fotky a videa

 

sobota 16. prosinec

Adventem ke světlu (15. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Kroky a kročeje na lesní půdě. Přelézáme modré překážky. Modré ráno! V bunkru jako v pokojíčku. Vyraž ho dveřmi, vrátí se ti oknem. Nebo komínem! Zpíváme o světle a aj, slunce nás hřeje do zad. Druhou adventní svíčku poprvé zapalujeme na věnci. Dva tmavé knoty se kroutí ve vosku. Očekávání velké je v půli, letos vánoce vychází na čtvrtou adventní neděli, to věru čtvrtá svíčka nestihne moc uhořet. Připalujeme si navzájem sedm svíček, vždyť pod vánoční tradicí leží chanuka a sedmiramenný svícen. Jak pejsek s kočičkou slavili vánoce, pane Čapku? 

 Úterý. Do háje s námi březového. Roztančené stromy umdlévají, kácí se a tiše uhnívají ve svahu. Darují nám svou kůru na vyrábění. Modrá pavučina generuje vzrušení, kdo bude moucha?! Nadšení je silnější mrazivého větru, jen to jehličí za košilí bodá jako dýka. Zas druhá za první svící plápolá na stole věnci. Zas pejsek a kočička, ale jen jejich stíny: Tlapka a Lapka. Děti co si na hrdiny hrají, o to pečlivěji špicujem uši. I ve slavnostním čase nás baví práce s předškolními zápisníky.

Ve středu za sluncem! Pod opraveným viaduktem, přes val a podél řeky, kde to pere do tváří. Stavíme domky z ledových ker, obdivujeme bobří práci, pouštíme po řece lodičky, lezeme po stromech a zpíváme v oblouku mostu s ozvěnou: Hřej, sluníčko, hřej!   

Ve čtvrtek jsem si v kroužku poslali svíčku jako kolující světlo a přicházející slunovrat. „Pozdraveno budiž světlo, světlo ve tma svítí, tma jej nepohltí…“ Vydali jsme se do lesa na chvojí, vyrábět věnečky na slavnost a někteří z nás se pustili do výroby vlastních luků a šípů.

V pátek nazkušujeme další část slunovratové oslavy, tma se přetahuje se světlem a jednou vítězí ta jednou ona. Kdo asi zvítězí na slunovrat? Pak se zkoušíme podél lano provést „temnotou“, která nastává. Z velké padlé klády odlupujeme velké kusy kúry a pod nimi nalézáme třpytivé poklady: dva krásně barevné brouky. Tao nám pak odpoledne třičtvrtě hodiny vypráví pohádku a my ležívme v teple spacáků a posloucháme a tulíme se a pak si povídáme o tom, co je to zamilování, zda vydrží navždy (dokonce prý pokud holka dostane prsten, tak navždy ;) ).

Fotografie si můžete prohlédnout zde

 

dvo

pátek 15. prosinec

Druhý adventní týden u Rarášků :)

  • Rarášci

Adventní věnec na něm čtyři svíce. Těšíme se na Vánoce. Každý týden jednu svíčku, zapálíme pomaličku…. Už nám na věnci hoří svíčky dvě. Den, kdy přijde Ježíšek se nezadržitelně blíží. A jak se na jeho příchod připravujeme? Hodně zpíváme. Hlavně proto, že již příští týden nás čeká naše adventní setkání, kterého se zúčastní i naše maminky, tatínkové, babičky, dědečkové, sourozenci, zkrátka každý kdo bude chtít.. Z duetního zpěvu se již stává vícečlenný sbor. Myslím, že jsme skoro připraveni, předvést své umění ve vší kráse. Na naše společné setkání se nepřipravujeme nejen zpěvem. Bylo zapotřebí vyzdobit školku, kterou nyní poletují zářivý andílci. Ti k době adventní neodmyslitelně patří. Stejně jako vůně perníčků. Ta se u nás objevila tento týden hned dvakrát. Ono totiž válet těsto a vykrajovat je velká zábava, proto jsme si to chtěli užít dva dny z uplynulého týdne. Stejně tak jako jsme váleli těsto, pováleli jsme i sebe. Občas z nás byl zabalený rohlíček či palačinka, někdy jen to perníkové těsto. Dětský smích a zábava naplnila celou školku. Stejně tak jako vůně františka (teď myslíme toho vánočního :) ) a světlo svíček na adventním věnci či v lucerničkách. Atmosféru doplňují krásné vánoční příběhy, které si čteme u spaní. Už víme, jak andílci umí  péct perníčky, nebo jak se do Betléma dostali tři králové…věřte, že jediné učitelské oka nezůstane suché..

Na fotky z uplynulého týdne se můžete podívat zde

středa 13. prosinec

English Day Brouci

  • Škola

Katerina´s group 

We were reading again the story AT THE ZOO. Students circled in the text all words thout we pronounce /tu:/ to > k, two> dve, too> také

We will be working with the text until all of them can read and understand it perfectly.

ABC book we covered h to k. Spelling and vocabulary.

Then we memorized the little book they had to remember>

What are you thankful for?

Second block, we reviewed Days of the week. See their files with exercises.

New vocabulary>

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday

Today, tomorrow, yesterday

Questions to remember>

What is the day today? What day is tomorrow? What day was yesterday?

Song> https://www.youtube.com/results?search_query=days+of+the+week+song+addams+family

Christmas time is coming. We listened and memorized lyrics for Santa claus is coming to town.

Frank Sinatra

https://www.youtube.com/watch?v=3wzAxkkzS78

Justin Bieber

https://www.youtube.com/watch?v=nAI_xI9wQnE

 Thank you and enjoy pre christmas time. Katerina

English lesson update Milena´s group:

This time we wrote a lot. Kids practiced words they have learned over the year – they categorized words and wrote them into their notebooks (the notebooks are with me – we need them at hand – you can of course take a look when you are at school and wish to see it).

Then we worked on Christmas vocabulary (15 new words) – kids looked for the new words in the puzzle and they also put the words into sentences and unscrambled sentences with these words.

As regards grammar – we focused on differences between nouns, adjectives and verbs – this is still difficult for most of the kids.

At the end, we worked on two new songs – “Santa Claus is coming to town” and also a song about Saint Wenceslas /Good king Wenceslas (kids already know this song in Czech and Iva showed them also the English version.

Homework: Kids have 1-2 books for home reading, some of them also need to finish part of their work at home – marked as HW.

Prosba pro rodiče: Dávám dohromady porfólia dětí, všechny pracovní listy a úkoly. Cílem je mít vše v jedné složce přehledně chronologicky a tématicky seřazené. Chybí pouze zkompletovat materiály Erika a Matiho. Pošlete prosím po dětech materiály, které máte doma. Děti budou mít každou středu aktualizovanou složku a sešity. S materiály zpětně pracujeme při opakování probraných témat v prvním bloku. Děkuji. Milena

 

 

 

neděle 10. prosinec

Vůně Vánoc (14. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Tento týden na Dvoreček začala proudit vánoční atmosféra

 V pondělí jsme vyjeli na výlet do Karlštejna podívat se a zkusit si, jak se vyrábí tradiční vánoční františek. Potřebujete namlít dřevěné uhlí, přidat kadidlo, solamyl a napěchovat směs do formičky. Po té z formy vyklopit a nechat cca tři týdny pomalu sušit. Paní byla na nás velmi laskavá. Ukázala nám výrobu františků a vše jsme si mohli také vyzkoušet. Viděli jsme i kulový mlýn ve kterém se drtí směs dřevěného uhlí a kadidla. Spočítali jsme, že paní vyrobí cca 830 františků denně. Celkem do prodeje před vánoci jde 250 000 tisíc kusů františků. Na závěr nás paní obdarovala, každého františkem, aby nám všem provoněl vánočně domovy.

V úterý jsme si přinesli advent do jurty. Nejprve jsme si šli pohladit zvířata a půjčit si od nich trochu slámy na věnec, potom jsme se vydali do lesa jej ještě trochu přizdobit větvičkami a šiškami a zalezli si s tvořením do vyhřáté, františkem provoněné jurty. Dozdobili jsme věnec dalšími ozdůbkami a rozbalili jsme si dnešní vzkaz na adventním kalendáři. Našli jsme tam návod na výrobu čertů ze sušeného ovoce. Moc jsme si to užili – hlavně ochutnávání:)

Ve středu jsme se zrána pomazlili s čerstvě narozenými bubáky (do ohrady přibyla tři jehňátka). Popovídali jsme si v kruhu o mikulášských radovánkách a pak vyšli po stopách čertích a andělských. Vedly nás lesem až ke kouzelným stromům, ověšeným dárečky. Přituhlo. Zachumlali jsme se v jurtě do spacáků a začetli se do příběhů Babičky Pepičky.

Ve čtvrtek jsme se opět vydali k madonce, abychom ji uctili zapálením svíčky v adventním čase. Děti nasbírali lesní ozdoby a vyzdobili jsme jimi malý oltářík Panně Marii. V kroužku u madonky jsme si pověděli legendu o narození Ježíška a jeho maminky Marii. Odpoledne v jurtě jsme vyráběli skládací záložky do knížky, které nás naučila Monika Kuricová. Děkujeme Moniko a i za pomoc v dopoledním čase.

V pátek jsme ve stodole přivítali nového kamaráda Máťu. Ukázali jsme mu, jak se ráno v kroužku zdravíme a jaká u nás platí pravidla během dne. Šli jsme se podívat na bunkr a v jurtě si rozbalili další úkol z adventního kalendáře – tentokrát to bylo tvoření vlastního puzzle (nakresli obrázek, podlep jej čtvrtkou, rozstříhej a zkus složit).  

Fotografie si můžete prohlédnout zde

sobota 09. prosinec

Žijeme adventem

  • Škola

Žijeme adventem, tak by se dal shrnout tento týden. V pondělí jsme navštívili divadlo Minor a shlédli představení „Andělíček koledníček“. Představení nás krásně předvánočně naladilo. Zaposlouchali jsme se do koled, poznali tradiční i netradiční hudební nástroje, nechali si věštit budoucnost… Ve čtvrtek jsme se odvážně vydali do školky Jednoho stromu, abychom dál pracovali na našem vánočním překvapení, vyráběli jsme překrásné vánoční andělíčky z papíru a začali šít ozdoby i vánoční přáníčka. Pilně nacvičujeme na besídku. Nezahálíme ani s učením. Věnovali jsme se písmenku „S“ a většímu opakování v matematice. Při angličtině jsme se věnovali hlavně ukotvení nové slovní zásoby (a plane, a car, a doll, a drum, a train, a guitar). Podle karet jsme se snažili seřadit příběh, ve kterém se záhadně ztratil dortík, poslechli jsme si ho a pak si ho i zahráli jako divadlo. Na chvíli jsme usedli i k pracovním sešitům a pomalu se věnujeme reflexi listopadového schodového hodnocení. V druhém bloku jsme tentokrát angličtinu opustili a šli si do kroužku poslechnout vyprávění Rozáčiny babičky o tom, jak se taky dřív slavily Vánoce. Stálo to za to! 

Když najdete čas a chuť, s dětmi nová slovíčka z angličtiny procvičujte. Lépe se jim uloží v hlavičkách :-)

Zkrátka a dobře, nenudíme se a užíváme si předvánoční čas.

Fotky jsou i z předchozího týdne.

 

sobota 09. prosinec

O Barboře,Mikuláši i kousku uhlí v pytlíku

  • Školka

Legendy o svatých děti fascinují, naši milí. V pondělí to byla ta o sv.Barboře a samozřejmě to nemohlo dopadnout jinak, než že jsme šli podle tradice na zahradu utrhnout (vlastními zuby!) větvičku třešně. Celý proces děti přímo nadchnul – samozřejmě. V úterý jsme vyrazili do Minoru na představení Zahrada. Je krásné a navíc ozvláštněné tím, že začíná v jiném prostoru divadla, než končí. Děti byly okamžitě vtáhnuté do děje a opět – nadšené. My dospěláci taky, nicméně nečekaný a rychlý přesun asi 100 dětí do jiného prostoru přeci jenom zapůsobil trochu chaoticky a nevěděli jsme, jestli dřív děti počítat nebo přesunovat jejich zapomenuté baťůžky. Přestávka způsobila, že když se maminka ptala Šimonka, jestli byl dnes v divadle, odpověděl: „jo, byl a hned ve dvou“.:-) Když jsme přijeli zpátky do školky, čekala tam na nás nadílka. V pytlíčcích, které si děti den předem ozdobily, je čekalo kromě malého dárečku a ovoce i kousek uhlí. No proč asi, že? Ale slyšela jsem komentář typu: „to je dobrý, to jsem asi zlobil fakt málo, když mám tak malej kousek uhlí“. Středa už patřila sv.Mikuláši a zpívání s Květou. A ve čtvrtek jsme oslavili narozeniny Markétky a snaha vyfotit ji při párty byla marná. Je to živel! :-) Začali jsme také vyrábět dárek pro vás (pšššt, nevyzvídejte) a v pátek jsme si ozdobili vánoční stromeček v herně. Původně jsme na něj chtěli dát jenom klasické ozdoby ale když jsem odcházela po obědě ze školky, už tam byly i dvě A4 obrázků, co děti malovaly. Uvidíme, jak to dopadne. A mezitím jsme zpívali a zpívali na pondělní krátké vystoupení v kostele a na besídku. Bylo to fajné.

Fotky si prohlédněte zde

 

 

 

 

 

sobota 09. prosinec

Pomalu z podzimu do zimy (14. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Výlet do Karlštejna. Ne na Karlštejn, Petře, kam nás to vedeš? Blíž k nádraží, v CHKO, paní vyrábí františky. Vůně myrhy a kadidla se line dílnou. Balšám ne, ten by nás mohl kousnout. Mlýn na uhlí na dvoře a temno jak v černý díře. Hrajeme venku rybičky, rybičky. Čekání na vlak v teplé čekárně. V Řevnicích na hřiště, rostou ještě kopřivy.

Úterý. Od rána živost nás chrání před chladem. Pod svahem se houpem a na svahu horolezíme. Kolik batohů unese jeden člověk? Zkoumáme dopata ve stromech, kdo v nich žil a jak různě jsou hluboká. V jurtě představení nového cirkusu a zrepované písně. Potlesk 2x. Po odpočinku vyrábíme vrkoče. Uf.

Ve středu jsme se zrána pomazlili s čerstvě narozenými bubáky (do ohrady přibyla tři jehňátka). Popovídali jsme si v kruhu o mikulášských radovánkách a pak vyšli po stopách čertích a andělských. Vedly nás lesem až ke kouzelným stromům, ověšeným dárečky. Přituhlo. Zachumlali jsme se v jurtě do spacáků a začetli se do příběhů Babičky Pepičky. A ten narozeninový štrůdl Taovy maminky, ten byl! 

Čtvrtek byl slunečný!!! Ááách! To byla nádhera cítím trochu toho tepla na zádech. Proto jsem se vydali k řece, kde byl celý břeh tímto teplem zalitý. Dokonce jsem si i pohráli u vody- házeli jsme žabky, lovili ryby, lezli na stromy. Do toho jsme si hráli na koncovou flétnu a povídali o tom, co to vlastně znamená ten slunovrat a čím je pro lidi tak významný. 

V pátek nám byl dopřán další teplí den, který jsme ale strávili v lese, sbíráním chvojí a výrobou andílka na novou podobu našeho oltářku. Blíží se slunovrat a my si neustále pějeme písničku:“ Pozdraveno budiž světlo, světlo ve tmě svítí, tma jej nepohltí…“ Naučte se ji s námi! Na vysokém svahu jsme pak dobývali vyvrácené stromy a prolézali lanovou pavučinou. Po odpočívání pak barvili šišky na bílo pro přivolání trochu toho sněhu a foukali si barevné tuše a nechali naši fantazii rozpoznávat ve skvrnách různé tvary.

Fotografie si můžete prohlédnout zde

sobota 09. prosinec

Advent u Prďáků začal

  • Škola

 První adventní týden vstoupil k Prďákům divadlem Andělíček Koledníček, za kterým jsme se s ostatními dětmi ze školy vypravili do divadla Kampa. Bylo to příjemné naladění na čas Adventu a blížících se Vánoc a nejen proto, že na nás padal na Kampě sníh. Celý týden jsme čas věnovali nácviku na vánoční besídku i zpívání v kostele, v českém jazyce tvrdým souhláskám, v matematice opakování všech prostředí, kterými jsme od začátku školního roku procházeli. Třeba autobus si s námi zahrála několikrát i Soňa. A protože máme v prvouce ve druhém ročníku téma Jak se žilo v minulosti, rozhodli jsme se do školy pozvat některou z našich babiček, aby nám povídala o tom, jak se v minulosti slavily Vánoce. A tak nás ve středu přišla navštívit babička Rozárky Taliánové, aby nám vyprávěla o tom, jak se žilo před a o Vánocích u nich na vesnici, když byla malá. Přivezla nám také perníčky na zdobení a ukázala, jak zdobit. Šlo jí to neuvěřitelně od ruky, stejně jako povídání. A tak už nyní víme, že to v jejím dětství o Vánocích vypadalo hodně jinak než dnes. Byl to pro nás silný zážitek a moc za něj děkujeme. Požehnaný Advent všem.

A co se dělo v anglickém dnu?

V anglických dnech jsme se věnovali tématu času a učili se odpovídat ústně i písemně na otázky „What time is it? a Is it ten o ´clock?“ a podobně . Známe a procvičujeme tvary jednotného čísla slovesa to be v kladné i záporné formě a v otázce. Opět jsme se vrátili k tématu cestování a otázkám Where are you from? a Are you from…….? a odpovědím na ně. K názvům zemí, které jsme znali, jsme přidali některé další (Italy, Finland,Russia, Japan, Croatia, Norway, Brazil – podle přání dětí). v předminulém týdnu děti bavilo společné pečení Pumpkin pie pod vedením Heather,. V třetím bloku jsme si pak ještě zopakovali slovní zásobu k tématu (ingredients : salt, sugar, milk, spice – cinnamon, clove, water, butter, eggs, flour a instruments: bowle, rolling- pin, spoon, tea spoon, knife, cup), ale předpokládáme jen částečnou nebo pasivní znalost.

Stále opakujeme písničky a říkanku, měsíce September, October, November a přidali December. V minulé lekci jsme začali téma Vánoc. Řekli jsme si o shodné i rozdílné tradici českých a anglických Vánoc, vytvořili si svůj vlastní papír na výrobu přáníček a začali s jejich výrobou. Seznámili se s prvními klíčovými slovy (Christmas, baby Jesus, Father Christmas, presents, letters, fireplace, reindeer Rudolph, Christmas cards, carols, tree). Začali jsme se učit vánoční koledu Good King Wenceslas. S tématem adventu a Vánoc budeme nadále pracovat a rozvíjet je i se zřetelem na multikulturní výchovu.

S Heather se děti kromě tvoření, kdy vyráběly adventní kalendář, učily znát a pojmenovat jednotlivé členy rodiny a procvičovaly hláskování. Hláskování – spelling bude také opět hlavním výukovým tématem našeho dalšího anglického dne. S ním souvisí i další konverzační otázka, kterou jsme se tento týden učili slovem i písmem: What´s your name?

Koukněte na fotky

60. stránka z celkem 139« První...102030...5859606162...708090...Poslední »