Aktuality

sobota 28. duben

Konec dubna u Brouků

  • Škola

Poslední dubnový týden Brouci ukončili téma lidského těla. Napsali si závěrečný test, který dopadl velmi dobře. Jediné téma, ke kterému jsme se v průběhu týdne vrátili, bylo sestavování zdravého jídelníčku, množství a složení tekutin na den. Ještě nám schází doskládat našeho kostráka Edu.  V pondělí s Brouky byla jen Veronika, která se vrátila ze Sri Lanky a tak dětem vyprávěla o této zemi, lidech i jídlu. Do školy zavítal také Budha i povídání o Sari a Sarongu, úctě, pokoře a klidu v nás samotných… 

V českém jazyce jsme se věnovali zájmenům. Zkoušeli jsme je používat i vyhledávat ve větách. Procvičovali jsme i ostatní slovní druhy. V matematice jsme tento týden hlavně opakovali. 

Koukněte na fotky

sobota 28. duben

Den Země, Návštěva Dvora Sofie, Ptactvo a Hon na májku (33. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Fčera byl Den Země. Dnes se přidáme k jeho oslavám a slavíme prací! Pracovní rukavice, recyklované pytle, píseñ Chválím tě, země má za doprovodu zobí flétny. Vysbírali jsme okolí potoka, z Letů úřadu přijeli, binec odvezli, děkujeme. Bylo toho nad očekávání, děkujeme dospělákům za pomoc. Odpoledne čteme o duze, vracíme se k tématu smrti. Jíme a odpočíváme venku, slavíme dortem narozeniny

Úterý. Výpravou na kopec, vyčištěným lesem, kolem kvetoucí třešně ke psím hrobům. Dál na palouk k házení šišek, převlékání se za kamarádku, honičkám a zápasům. Dolů během a kolem potoka na oběd. Polévka bez povídání, ať nezaskočí. Odpočíváme v jurtě, posloucháme předškolní příběh, pracujeme na předškolní přípravě. Všímáme si pampelišek.

Ve středu jsme navštívili naše bývalé dvorečkové kamarády v jejich karlštejské škole. Ze Dvorečka do Dvora :) Jmenuje se to tam totiž Dvůr Sofie. A je tam krásně. Stráň s pramenem a ovocnými stromy, údolí s potokem a zelenou džunglí a moc milí učitelé. Užili jsme si společnou práci i stolování, potvrdili stará přátelství. Cítili jsme se tam jako doma. Zapomněli jsme na čas, ale pan strojvedoucí na nás v Karlštejně s vlakem naštěstí chvilku počkal. 

Ve čtvrtek jsme se s panem ornitologem Zdeňkem vydali do tůní, dozvědět se něco o ptáčcích. Podařilo se mu chytit a nám prohlédnout kosa, červenku a černohlávka. Mohli jsme si je dokonce pohladit a pak jim zamávat, když se mohli opět rozletět. V tajemných místech tůní jsme si pak ještě pořádně pohráli, pozorovali pulce, lezli na stromy a pak nás Tao vysokou trávou zavedl až k sobě na zahradu, kde jsme si poskákali na trampolíně, pohoupali na houpačkách, pohráli na pískovišti- je to totiž hravá zahrada!

V pátek jsme se vydali na výpravu za vrškem májky. Úkolem bylo najít padlý strom, ze kterého bychom mohli použít špičku. To byl opravdu oříšek, chvíli jsme se prodírali maliním a dalším křovím, ale nakonec jsme jeden přeci jen objevili! Skvěle jsme si pak v lese pohráli a poslunili se na pasece.

Fotografie z celého týdne si můžete prohlédnout ZDE

sobota 28. duben

Den Země, Ptáci a Indiáni (33.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme si na Dvorečku připomněli Den Země. Zazpívali jsme si píseň: Chválím tě Země má,  vzali jsme pytle a vyrazili do přilehlých lesů sbírat odpad do recyklovaných pytlů od psího žrádla. Kolik jsme toho nasbírali se můžete podívat na fotkách. Poděkování patří též maminkám, které se s námi vydaly sbírat!

V úterý jsme sbalili hudební nástroje a vydali se spolu s ptactvem prozpívat les. Došli jsme až ke psím hrobům, kde jsme se nasvačili a pro dnešek tu zapustili kořínky. Někdo šel vyvádět na cestu s písečnou skluzavkou, někdo objevoval zvuky přinesených hudebních nástrojů, někdo si užíval dlooouhou svačinku, zkrátka každý si udělal svojí pohodičku. S Anežkou jsme se naučili novou písničku: Pět malých myšů , která se stala hitem dne. Každý si mohl pak takového myše vyrobit. Po cestě na oběd jsme si na myše hráli. Vždycky, když někdo řekl heslo: PĚT MYŠŮ, museli se všichni kolem něj úplně utišit a našlapovat jako myšky. Ten kdo vyhlásil PĚT MYŠŮ, hru pak ukončil tím, že řekl: PĚT MYŠŮ KONEC.

Ve středu k nám zavítal Robo, a vyrazili jsme k vodárně. V lese byl speciální den! Stromy pouštěly tolik pylu, že to vypadalo doslova jako zlatý déšť. Pozorovali jsme, jak se pyl lepí nám všem na oblečení, jak ulpívá na listech a na zemi, povídali jsme si o alergiích a o tom, k čemu pyl slouží. Cesta nám celkem rychle utekla a najednou jsme byli už nahoře nad Dračím hřbetem na lesní mýtince, kde nás zahřívalo sluníčko a my jsme si mohli po náročném výšlapu pěkně odpočinout a koukat na poletující pyl.

Ve čtvrtek jsme se vydali do bažin za panem ornitologem. Do ptačích sítí se nám chytl sameček Kosa černého a sameček se samičkou Pěnice černohlavé. Navštívili jsme břehy Berounky a naučili se jíst pampelišky. Povídali si o našich ptácích a vybarvovali ptačí omalovánky.

V pátek jsme podnikli indiánskou výpravu za pokladem Řevnickou promenádou Burešovkou! Děti našly mapu a vzkaz, že mají po cestě plnit úkoly a učit se indiánským dovednostem. Na konci že je bude čekat překvapení a tajemství „KUNAN“. A tak jsme po cestě získali indiánské pomalování na obličej, indiánské jméno a čelenku, plížili se při honu na bizona a čas nám příjemně utíkal. Když jsme došli na hřiště pod lesním divadlem, naši předškoláci si trošku potrápili hlavičky aby nám odhalili, že kunan, je vlastně nanuk pozpátku. Našli jsme zlaťáky a za ně si chladivou dobrůtku koupili. Mňam!

Foto z tohoto týdne si můžete prohlédnout ZDE

 

pátek 27. duben

Konec dubna u Prďáků

  • Škola

Konec dubna byl u Prďáků ve znamení zpívání, šití kostýmů na vystoupení, háčkování a samozřejmě i dalšího učení. V českém jazyce jsme se zaměřili na podstatná jména a slovesa. Snažili jsme se zjistit, jak podstatná jména poznáme. Už víme, že jsou to názvy osob, zvířat a věcí a že je dělíme na vlastní a obecná. Také jsme zkoumali slovesa a hledali je v textu. Zkoušíme poznat i předložky. V matematice jsme se pustili do geometrie- seznámili jsme se s úsečkou, přímkou a lomenou čárou. Zkoušeli jsme úsečky rýsovat a měřit. Zkoušeli jsme naměřené v centimetrech převádět na milimetry a naopak. V rámci tématu lidského těla jsme zkoušeli počítat náš dech v klidu a po sportovním výkonu. Pomalu pronikáme do dýchací soustavy. V pátek jsme pak vyrazili na další pořad z cyklu Hurá do opery, tentokrát na téma Italská opera. Fotky tentokrát nemáme. Hodně jsme pracovali a nestihli jsme fotit. 

V angličtině jsme se seznámili s předložkami místa in, on a tvořili věty pomocí gramatické vazby There is/are………..in our classroom, in the garden…..a zopakovali si tak slovní zásobu z okruhu jarní přírody i předmětů ve třídě. Pokračujeme v počítání i hláskování. Na závěr jsme si zazpívali novou písničku Party song freeze (slovíčka jump, dance, freeze, shake, stop, music). Z konverzace jsme zopakovali rozhovory na téma How old are you? a Are you12…?  Konverzaci na všechna probraná témata bychom měli věnovat příští anglický den.

S Heather Prďáci vyráběli A paper lavender. K slíbenému prověření slovíček by se ještě měli vrátit.

 

pátek 27. duben

Jak bylo u Rarášků?

  • Rarášci

Tak my máme za sebou krásný jarní týden a teď vám řekneme, co to v našem podání znamená. Tak zaprvé jsme slavili! Terezka měla narozeniny, a tak jsme řádili, tančili a mlsali. Když jsme vyběhli ven, zjistili jsme, že je tam toho teď šíleně moc zajímavého, co můžeme pozorovat. V trávě se míhají všelijací broučci, na kytky sedají včelky, a tak jsme vzali lupy a pozorovali všechna taková zvířátka. Dokonce jsme si zkusili, jaké to je, lézt takovým tunýlkem jako žížala pod zemí! Kromě zvířátek jsme prozkoumali i to, jak rostou semínka, postavili jsme skvělé stavby z hrášků (to taky umíte?) a pak nás napadlo, jak by to asi vypadalo, kdybychom ty hrášky pováleli po papíře s barvami. No a vypadá to úplně parádně, jako spousta barevných cákanců, přijďte se podívat k nám do herny, museli jsme si to tam vylepit! Ve čtvrtek jsme zasedli do kuchyně ke stolu a upekli slané krekry z listového těsta se semínky. Mazali jsme na těsto mašlovačkou vajíčko, sypali semínka, výtvor posolili a nakrájeli a šup s ním do trouby. Nabídli jsme i školkáčům, protože jsme prostě super kuchaři a opravdu se nám to povedlo. Na závěr týdne jsme měli školku pro sebe, a tak jsme vytáhli nástroje a spolu s violoncellem si muzicírovali, zpívali, na cello jsme brnkali a zkusili, jak se hraje smyčcem. Pak nás to už jen táhlo ven za sluníčkem, takže jsme tam zůstali i na oběd a snědli si ho u našeho stolu pod ořechem. Byl to krásný týden, mami, tati, už aby bylo zase pondělí! :-)

Na fotky se můžete podívat zde

čtvrtek 26. duben

English Wednesday Brouci

  • Škola

English lesson Katerina´s group:

V prvním bloku byla celá třída spolu. Formou hry jsme se naučili následující frázi: „What are you going to do in the afternoon?“. 

V druhém a třetím bloku jsme si to vše zapsali  a krásně procvičili na tématu Den Země. Viz materiály.

 

English lesson update Milena´s group:

In the first block, both groups were together. Kids did a conversation exercise – the topic was „What are you going to do in the afternoon?“. Everyone asked a question and then also described his/her plans for the afternoon. Kids also played and others guessed the portrayed activity.

In the second block, we practiced recently learned words. We also created a calendar where we assigned weather next to days of the week, months of the year and seasons. Then we practiced „What“ and „Why“ questions by working with fun-filled cards, that motivates the kids to develop their question-asking and answering skills.

In the last block, we read an article about the Earth day – when it is celebrated and what is this year’s topic. We talked about what natural resources people use and how can we contribute to environmental protection. Kids wrote down their ideas and learnt new words. They should remember meaning of: plastic pollution, reduce=use less of, reuse=use again, recycle=turn waste into something, renew=make something new or fresh again.

 

čtvrtek 26. duben

Kultura a práce, ruku v ruce – Mazáci

  • Škola

Mazáci se v tomto týdnu hodně věnovali rukodělným pracem. Jsme zase opět o kus blíže dokončení dřevěných vařeček, lžic a míchátek a taky jsme si začali šít kostými na staročeské máje. V pátek jsme navštívili s cyklem Hurá do opery DDM ve Slezské ulici a shlédli operu La Traviata a Lazebník Sevillský. No a mezi tím? Procvičovali jsme tělo i ducha a zdárně četli a počítali :-)

Ve středu jsme s Mazáky procvičovali slovní zásobu k tématu Bath time: soap, shampoo, a towel, a duck, a toothbrush, a hairbrush. Začali jsme se zaměřovat na otázku „Can you see (a towel)?“ Děti by měly být schopné rozumět a odpovědět Yes/No. Ve třetím bloku jsme se vydali ven a hledali jaro, kreslili jsme barevné květiny, co jsme našli na zahradě a v okolí školy. Poznali jsme, že květina se řekne „a flower“, keř „bush“ a strom „a tree“. Okrajově jsme zmínili tulipán „a tulip“ a narcis „a daffodil“. 

Koukněte na FOTKY.

úterý 24. duben

Vážíme si Tě, Země naše.

  • Škola

Brouci si celý týden uživali venku. Učili se venku český jazyk i prvouku. Zkusili spolupracovat i pracovat samostatně. V českém jazyce se věnovali slovním druhům a to hlavně přídavným a podstatným jménům a slovesům. V matematice geometrii ve čtvercové síti. 

V pátek jsme se postarali o naší Zemi. V rámci oslav Dne Země jsme vyrazili směrem na Kazín sbírat odpadky a doufáme, že nám to ta naše Země oplatí a bude pořád krásná. Bylo to skvělé, pomohli nám místní i policie. Zbyl nám čas lézt po stromech a rybařit s nalezeným prutem! 

Den Země

neděle 22. duben

Chválím tě, Země má

  • Školka

Tento týden začal u školkáčů třetím živlem – ZEMÍ. 

V pondělí jsme v divadle Kampa shlédli velmi vydařené představení Ronja, dcera loupežníka. My s Martinou jsme byly nadšené (pouze bychom bývaly zařadily přestávku, přece jenom bylo představení pro menší děti dlouhé), od pár rodičů jsem během týdne měla ohlasy, že se dětem divadlo líbilo, nicméně se trochu bály. Musím říct, že z herců děti oči nesundaly, dokonce při větě, kterou pronesl otec Ronji: „tímto okamžikem už nejsi moje dcera“, hodně dětí reagovalo šokujícím výrazem a smutným citoslovcem „jé“. 

V úterý jsme si vytvořili v herně tu naší Zemi a obtiskli své nohy se vzkazem: Haló Země, my jsme tady!Děti zkoušely popisovat své pocity, když jsme jim chodidla pokrývali barvou. Poté jsme poslouchali v klidu na koberci krásnou Svěrákovskou Chválím tě, Země má. Většina dětí vydržela zklidnit svoje tělo, relaxovat a poslouchat. Velmi důležité…

Středa patřila velké badatelské výpravě. Lupy s sebou a už děti pozorovaly rostliny i všelijakou havěť. Rostliny jsme si ji nasbírali a dali je lisovat jako základ našeho herbáře.

Čtvrtek byl semínkový. Měli jsme opravdu velký výběr. Děti je pojmenovávaly, vnímaly hmatem i zrakem, kdy je třídily podle druhu, barvy či velikosti. Zkoušely si vytvořit semínkovou mandalu.

A v pátek jsme se vydali za kamarády Broučky ze zahradní třídy v Radotíně. Na uvítanou jsme se v kruhu seznamovali, vytleskávali svoje jména, zpívali, hráli si. Naše děti byly zprvu velmi zaskočené a asi na 15 minut jakoby je člověk přivázal ke kůlu :-) No pak se nasvačily a od té doby už jich byla plná zahrada. Běhaly, malovaly, objímaly stromy, rozpoznávaly květiny, prozkoumávaly tamní stromové bludiště. Na závěr jsme si předali dárky – my přinesli lupy na zkoumání a dostali jsme keramické ptáčky na krk. Vznikla tu i nová přátelství. Karlička prohlásila, že až sem pojedeme znovu, přiveze nové kamarádce nějaký dárek. Návštěva parádní – jaksepatří.

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 22. duben

Prďáci oslavovali Den Země

  • Škola

V týdnu od 16. dubna jsme toho s Prďáky ve škole stihli opravdu hodně. V matematice jsme jsme se věnovali slovním úlohám, vysvětlili jsme si, co je to obvod a úsečka. V českém jazyce jsme dál pokračovali v seznamování se slovními druhy. V tématu lidského těla jsme se zaměřili na smysly a dýchací soustavu. Psali jsme opakovací test. Stihli jsme nacvičovat na Staročeské máje a šít si na ně kostým. A protože se blížily oslavy Dne Země, rozhodli jsme se tu naši Zemi také trochu uklidit. V pátek jsme vyrazili pěšky z Černošic po cyklostezce do Radotína, abychom cestou vysbírali vše, co do přírody nepatří.Úplně málo toho nebylo. Tak si říkáme, že moc nerozumíme tomu, proč lidé odpad nehází do košů, které na cyklostezce jsou. Odpověď na tuhle otázku jsme nenašli. Poradíte nám?

V angličtině jsme na sebe nechali působit svěží barvičky jarní přírody a přenesli je do akvarelové malby, která tvořila základ našich výukových plakátů. Ty jsme pak polepili popiskami se slovní zásobou k tématu Spring nature - každý podle svého výběru. Na závěr Prďáci odprezentovali jednotlivě své práce pomocí vět There is / are………in my picture. Procvičili jsme tak i číslovky a tvoření jednotného a množného čísla podstatných jmen. Ve zbývajícím čase jsme trénovali počítání do 99, psaní číslovek a zahráli si „šibenici“ pro oživení slovní zásoby a hláskování. Anglický den jsme začali venku a zakončili hrou, takže nás to, myslím, dost bavilo.

 S Heather Prďáci ještě zopakovali mláďata zvířat a za úkol je mají procvičit i doma.

Koukněte na fotky

60. stránka z celkem 153« První...102030...5859606162...708090...Poslední »