Aktuality

pátek 12. leden

Mazáci jedou (a nejen na bruslích)

  • Škola

Druhý lenový týden s sebou přinesl bruslení. Přes počáteční nejistotu na ledě, se děti pěkně rozbruslily a velmi odvážně se pohybovaly sem i tam. Nenechaly se odradit občasnými pády ani kolizemi a plnými doušky si užívaly svůj pobyt na ledu.

V týdnu jsme se pak hodně věnovali češtině. Seznámili jsme se s písmeny P, H, D a B. Mazáci dělají skutečnou čest svému jménu, takže jsme o trochu zrychlili tempo. Dostali jsme se tak ke čtení zajímavějších vět a příběhů. Zároveň jsme se více věnovali psanému projevu, kdy jsme vytvářeli vlastní stránky do naší encyklopedie českých zvířat (chcete-li se pokochat, výsledek naší práce najdete na nástěnce ve třídě). V matematice jsme se setkali se složitějšími součtovými trojúhelníky – pyramidami, skládali jsme ze dřívek, trochu opakovali, dostali se k číslu 10 a opravdu hodně stavěli stavby z kostek, počítali podlaží a pokoušeli náhodu. Během angličtiny jsme opakovali barvy, čísla i hračky a pomalu se začali učit tři geometrické tvary: a square (čtverec), a triangle (trojúhelník), a circle (kruh). Určitě je dobré je s dětmi opakovat a procvičovat. Také jsme si zopakovali spojování 3 slov v pořadí číslovka-barva-předmět (three yellow books). Hráli jsme hry, trochu cvičili za zpěvu písničky a v posledním bloku jsme dodělali obrázky za pomoci klovatiny a kříd, které nám zůstaly rozdělané z pondělí. 

středa 10. leden

English Wednesday Brouci

  • Škola

Milena´s group:

In the first block kids took a test focused on verb „to be“ (affirmative, negative, questions). Those who made some mistakes took the test one more time in the second block and this time everybody got it error-free. Some kids took an advanced test. Then we listened to a song „Friday I´m in love“ by The Cure. Kids had to listen carefully so that they could catch missing words and complete the lyrics (lyrics were mixed up and kids rearranged the words so that the lyrics are correct). By doing so kids also practiced days of the week. 

In the second block, we practiced vocabulary related to means of transport. Mathi did a presentation on a harbor. It was a good opportunity for us to practice present continuous.

In the last block we focused on reading and understanding the text (books and articles). Again, I wrote down some of the more difficult words (to spell) into kids‘ notebooks. I made notes into kids‘ reading logs.

Everybody has a slightly different homework – some kids should finish the work they have not finished at school, some should focus on grammar… All kids should have books for home reading (including the lyrics of „Friday I´m in love“). Next week kids will take a test in the following areas: (i) verb „be“, (ii) means of transport vocabulary and (iii) days of the week (usage in sentences and riddles).

Fotky si můžete prohlédnout  zde

Katerina´s group:

We reviewed a verb „TO BE“ (positive form), ALL ABOUT ME, days of the week.

TO REMEMBER:

On Monday I am sleepy.

On Tuesday I am glad.

On Wednesday I am happy.

On Thursday I am sad.

On Friday I am tired. I don´t want to work.

On Saturday and Sunday, I go for a walk.

David and Vojta presented their readings. We are still waiting for Kuba, Juraj and Anna. Please make sure they are prepared.

We worked on vocuabulary of Transportation and listend to a song happy by Pharrell Williams : I am happy. Please look into their files.

Next week there will be a test on : Days of the week, „to be“, vocabulary from Winter in wonderland and  To the zoo, means of transportation, numbers, social questions/and answers: What is your name? My name is… Where do you live? I live in… How old are you? I am… Where are you from ?  I am from the Czech Republic. What do you like?  I like … What do you dislike? I dislike… What is the time?  It is 5 o ´clock. What is the day/date today?  Today is ….

https://www.youtube.com/watch?v=ZbZSe6N_BXs

 

neděle 07. leden

Co přinesl rok 2017 do Jednoho stromu?

  • OS Jeden strom

Konec roku obvykle přináší potřebu bilancovat. V oblasti výchovy a vzdělávání, což je hlavní obsah činnosti organizace Jeden strom, tomu tak obvykle není. My totiž „jedeme“ na školní roky, ale udělat vánoční úklid a ohlédnout se za uplynulým rokem nikdy neškodí.                                                                 

Co se tedy v Jednom stromě dělo v roce 2017?  Hned v úvodu je vhodné napsat, že toho nebylo vůbec málo. Stále pro nás na prvním místě byl vztah mezi pedagogem, žákem a rodinou a stále jsme v našich školách pokračovali v duchu výchovy a vzdělávání k udržitelnému vztahu k přírodě, komunitě a ekonomické stabilitě.  Branami školek a školy prošlo více než 140 dětí v celkem sedmi třídách.  Zorganizovali jsme příměstský i pobytový tábor pro celkem 150 dětí, 3 turnusy lyžařských výcviků pro rodiny s dětmi od 3 let věku v Krkonoších, týdenní cykloškolku v přírodě v Jižních Čechách a školky a školy v přírodě v květnu a červnu 2017. Jeden strom zaměstnával 42 pedagogů, asistentů pedagoga, lektorů, vychovatelů a jiných nepedagogických pracovníků.                                                                                                 Od ledna 2017 bylo možné začlenění lesních mateřských škol do rejstříku škol a školských zařízení. Novinkou pro Jeden strom byl tedy vstup Lesní mateřské školy Na dvorečku v Letech do rejstříku. Pro rozvoj Komunitní školy Jeden strom v Černošicích se podařilo získat soukromého investora a odkoupit pozemek pro výstavbu budovy školy, která by umožnila rozšíření provozu o II. Stupeň. Zajistili jsme i nové zázemí pro školku Jednoho stromu v Dolních Černošicích. Přesuneme se tedy blíže k černošické lávce. Díky skvělé práci naší fundraiserky jsme získali finanční prostředky z Evropského sociálního fondu na projekt Nejsem tu sám, běžnou součástí naší práce se stala supervize a nedílnou součástí naší činnosti i nadále zůstávalo inkluzivní vzdělávání. Podporu v podobě asistenta pedagoga jsme poskytli 13 dětem. Rozepisovat se podrobně o všech úspěších i překážkách, které nám v roce 2017 přišly do cesty, by zabralo více než jen povolený rozsah článku. Budou tedy obsahem výroční zprávy organizace Jeden strom z.ú. za právě uplynulý rok.  V novém roce 2018 přejeme nejen sobě ale i vám všem klid, zdraví a vnitřní stabilitu, které povedou k naplnění přání, plánů a vizí, za kterými kráčíme.

                                                                                                                                      

   Alena Laláková

Ředitelka organizace Jeden strom z.ú.

neděle 07. leden

Tříkrálový týden u Prďáků

  • Škola

Tříkrálový týden nového roku 2018 byl krátký, ale přesto jsme si ho řádně  Prďáky užili. Vzpomínali jsme na Vánoce, dělili se se spolužáky o zážitky z nich, psali 4 věty o tom, jak probíhaly Vánoce u každého z nás doma. Rozdali jsme si nové učebnice z matematiky a zjišťovali, co nám v nadcházejících třech měsících nabídnou za zajímavá témata. Procvičovali jsme psaní a přečetli si další kapitolu z knihy Prahou kráčí lev, abychom se mohli vydat na naše další objevování hlavního města.  V angličtině jsme si vytvořili  obrázkové pexeso s vánoční tematikou, doplnili slovní zásobu o slovíčka carp, sparkles, firework, comet, chain, naučili se i písemnou formu číslovek 13 – 20, zhodnotili vánoční prázdniny odpovědí na otázku - How was your Christmas holiday? – slovy great, good, so-so nebo bad, zazpívali si naši oblíbenou písničku Little snow flake a k ní si vytvořili vlastní originální papírové vločky. Některé z Prďáků čeká v lednu přezkoušení i z angličtiny, a tak je potřeba, aby zařadili do svých portfolií i materiály, které si odnesli domů, včetně písniček a sešitů a doma procvičili trochu rozhovory. Přííští týden budeme po bruslení procvičovat rozhovory s otázkou How old are you? V pátek jsme se vydali ukončit téma Vánoc do Anežského kláštěra, kde nás čekal program Vánoce v době Karla IV.

Koukněte na fotky

sobota 06. leden

My tři králové (17. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme pobyli doma s rodinami za doznívání oslav nového roku.

V úterý jsme se sešli v komorní skupince 6ti dětí a uvítali jsme nového kamaráda Maxe – vplul k nám hladce, jako by už chodil od září. Ukázali jsme Maxovi dolík, kam se schováváme před větrem, tunel, kterým prolézáme a samozřejmě bunkr. Pak jsme si v teple jurty hráli pexeso a na pejsky. To nám vydrželo i přes spaní až do odpoledne – Berrynčin pelíšek byl najednou malý:)

Ve středu by psa ven nevyhnal, zato my jsme se hnali lesem cestou necestou, kličkovali jsme mezi dešťovými kapkami a hledali to nejsušší místečko. A našli! (Je tam mezi smrčky.) Po obědě jsme si vyprávěli vymyšlené příběhy a učili se vzájemně si naslouchat. Není to jen tak, ale stojí to za to.

Čtvrtek s námi strávil den místo Vítězslava, který obhajoval státnice Robo. Vydali jsme se za sluncem proti proudu Berounky. Navštívili jsme náš nový lezací strom u vody. podívali se co stihli bobři a došli jsme až k zadní lávce v Řevnicích. Spočítali jsme vagóny nákladního vlaku, který vezl dřevo. V jurtě jsme poobědvali, přečetli si vánoční pohádku a udělali si před tří královou atmosféru.

V pátek jsme se společně s Robem a Habrováčky vydali za zpěvu „My tři králové jdeme k vám..“ a vybaveni papírovými korunami koledovat. Zastavili jsme se u Hiklů a přes most jsme došli až do Let na návštěvu k Robertsovým. To už koruna vydržela na hlavě málokomu, přestali jsme být králi a stala se z nás koťata, která váli sudy na břehu Berounky a jsou věčně v jednom spokojeném chumlíčku.

Fotografie si můžete prohlédnout zde

sobota 06. leden

Po Vánocích u Rarášků, aneb nedivte se, když budeme mít ve vlasech písek

  • Rarášci

Vánoce utekly jako voda a my jsme se zase sešli nahoře v podkroví naší školky. Děje se toho zase spoustu. Trochu jsme se po prázdninách rozkoukávali, ale moc nám pomohlo, že jsme pod stromečkem od Ježíška našli pár krásných dárečků, které teď prozkoumáváme. Hned první den jsme začali číst příhody kocoura Modroočka a školkáčům jsme taky nějakou tu knížku půjčili. Když ráno vystoupáte po schodech nahoru, asi nás teď najdete ve shluku u stolu, jak se patláme v kinetickém písku, který jsme dostali. Vykrajujeme, plácáme, sypeme a pak je to všude (a baví to všechny stejně, i Terezku a Janičku a Jindřišku a Verču a Míšu a Lucku). To je vám paráda! Taky jsme přivítaly hned dvě nové kamarádky, Sáru a Kačenku, obě byly statečné a krásně mezi nás, ostatní Rarášky, zapluly. Těšíme se na ně zase příští týden, až si s námi budou hrát. A protože venku to vypadá spíš jako jaro, spoustu času jsme strávili na zahradě na houpačkách, motorkách a pískovišti. To se nám to pak spinká :-)  

Fotky si můžete prohlédnout zde

sobota 06. leden

Začátek nového roku a Tři králové (17. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme ještě všichni doma slavili první den nového roku.

úTERÝ nOVÉ. Za zvuků trub andělských voláre cantáre voláme na sebe, rádi se vidíme. Mile se vítáme, šacujeme cukroví a posloucháme co naježilo. Spočítáme se a jupí v les, kde po cestě do mírného kopce na planinku k posílení bachorů, vánocemi roztažených, svačinky sežerem. Pak lesem opřou se kročeje naše mírně a ostře vzhůru, skokanským můstkem, černou sjezdofkou, do slunce, nekonečnou strání na náhlý vrchol, za kterým vidět zelené moře Brd. Pobudeme, vyčerpaní a šťastni nogoročním výšlapem. Lavičku si zbudujem a prístrešok zadovážime. Po obědě příběh nejmladšího a příběh druhý. Pak přdškoláci v práci na zápisníkem a bábofka k svačině. Děkujeme.
 

Ve středu by psa ven nevyhnal, zato my jsme se hnali lesem cestou necestou, kličkovali jsme mezi dešťovými kapkami a hledali to nejsušší místečko. A našli! (Je tam mezi smrčky.) Po obědě jsme si vyprávěli vymyšlené příběhy a učili se vzájemně si naslouchat. Není to jen tak, ale stojí to za to.

Ve čtvrtek ráno jsem objevili mapu pokladu, kterou namaloval Tao poté, co mu byla vnuknuta vize, že se ukrývá v lese ve spirále! Vydali jsme se za ním a skutečně tam byl!! Čokoládové voňavé perníčky! Posílili jsme se tedy před výšlapem na mýtinu na kopci, kde jsme chtěli dohnat sluníčko, ale schovalo se za mraky. Aspoň jsme si pohráli na super velkým kývacím pařezu. A pak si cestou zpět vyzkoušeli, jaké by to bylo, kdybychom museli dodržovat nesmyslná pravidla- třeba se v lese držet za ruce a jít ve „štrúdlu“. Dole u jurty jsme si pak v kroužku pověděli jaké to bylo, proč nás to nebavilo a kdy je lepší takovéhle pravidlo dodržovat.

V pátek jsme se vydali coby 19 králů koledovat. V kroužku jsme si povídali o tom, kdo to byli ti tři králové, jak se jmenovali, kam přišli, jak věděli kam mají jít, kdo to vlastně král je a ještě si procvičili naši písničku. No a pak už se vydali k mamince Taa koledovat na schody a psát nad dveře K+ M+ B 2018 (aby si prý rodiče nezapomněli při odchodu z domova „Klíče, Mobil a Brýle“ ;) ). Pak jsme popošli dál, u letovského mostu si dali svačinu a pak ještě došli k mamince Johnyho, která nás uvítala čerstvě napečenými ovesnými sušenkami! Mňam! No a ještě jsme si stihli u řeky pohrát, než jsme opět vyrazili na ten druhý zpět, ukončit tak oficiálně vánoce malováním obrázků dárečků, které jsme dostali.

Fotografie si můžete prohlédnout zde

ju

pátek 05. leden

První novoroční týden u Mazáků

  • Škola

Ačkoli byl tento první novoroční týden u Mazáků velmi krátký, stihli jsme toho mnoho. První den v angličtině, první matematiku, první češtinu, první oslavu narozenin v tomto roce.

V angličtině jsme trochu opakovali, matematika nás nepřekvapila povýšením součtových trojúhelníků na vyšší úroveň. Sčítáme a odčítáme, stavíme krychlové stavby, hrajeme si s dřívky, krokujeme tam i zpět. V češtině čteme delší věty, rozhodujeme o pravdivosti vět a důkladně jsme se potýkali s písmenem V.

Seznamovali jsme se s legendou o třech králích, povídali si o vánočních prázdninách a našich prožitcích během nich. Navzájem jsme se pochlubili vánočními zážitky a navzdory tomu, že nás v pondělí čeká odstrojení vánoční výzdoby ve vile, jsme si vyrobili papírový upomínkový stromek, pod který jsme uložili obrázky nejhezčích dárků. Nezapomněli jsme oslavit Emmiččiny blížící se narozeniny.

Tak hurá do Nového roku, vesele, s chutí a hlavně úspěšně.

pátek 05. leden

Dvacet Králů dary dávalo a přijímalo

  • Školka

Týden to byl krátký ale radosti se do něj vešlo hodně. V úterý to byla radost ze setkání po vánocích. Z dárků, které jste nadělili dětem pod (již značně unavený) stromeček v herně. Z knížek, her, stavebnic, Emušáků. Děti se do nových věcí noří znovu a znovu a nadšeně. Středa a čtvrtek patřily vyprávění o Třech králích. O tom, odkud kam putovali, proč a jaké dary přinesli do Betléma. Zpívali jsme My tři králové a děti si vyrobily královské koruny. V pátek vyrazilo dvacet králů na průvod, zhruba osm dost snědých Baltazarů (kupodivu se děti nechaly velmi rády zmatlat), nějací ti Melicharové a Kašparové. Pár papírových korun se nám vyválelo v bahně, koule nebyly sněhové, nýbrž bahnivé a napsat přání na dveře K+M+B 2018 bylo občas na dloooouuuhouuu dobu :-) Ale králové to zvládli výborně, a to mezi písaři byli dokonce i mladší než předškoláci. Snad jsme tedy přinesli dobrou náladu, protože naše úmysly byly jednoznačně altruistické. S otevřeným srdcem vinšovat štěstí a zdraví do všech domů. A odnést si nějakou tu dobrotu…:-) pšššt.

 

Na foto se podívejte ZDE

pátek 05. leden

Novoroční týden u Brouků

  • Škola

Novoroční týden u Brouků se samozřejmě nesl v duchu prožitých vánočních prázdnin. Děti s jiskřičkami v očích vyprávěli o svých dárcích i prožitcích nejen o Štědrém dni. A protože Brouci jsou již žáci velcí a zdatní vypravěči a pisatelé, tak svůj zážitek z prázdnin vložili i na papír. Vzniklo několik vyprávění o Vánocích i Silvestru. Všechny si můžete přečíst u nás ve třídě. Pátek patřil příběhu Tří králů. Vytvořili jsme si i novoročenky. 

Novoroční týden

60. stránka z celkem 141« První...102030...5859606162...708090...Poslední »