Aktuality

pátek 24. březen

Mašišišišiny….

 • Rarášci

Kdo mě nezná, ať se dívá, jsem veselá mašinka, mašinka – lokomotiva, až můj signál zacinká, připravte se, přátelé, k naší cestě veselé…. Z vesela jsme začali od prvního dne tohoto týdne – návštěvou Království železnic. A že to bylo království. Málem jsme se v něm ztratili. Mašinami, lokomotivami, vagónky, průvodčími, výpravčími a zkrátka vším, co k železnici patří se to tu jen hemžilo. Dokonce jsme se mohli stát i řidičem tramvaje či autobusu. Mačkat knoflíky a čekat, co se stane, nás zkrátka bavilo. Objevování a zkoumání nebralo konce. Zábavná tečka přišla v podobě míčové herny. Balóny létaly vzduchem, děti mizely v hromadě míčků a křik, smích a halekání bylo nekonečné. Užili jsme si to zkrátka do poslední chvíle. Byla by škoda, kdyby zábava s mašinami skončila pondělním výletem…. Takže… šišišišiši…. hůůůůůů…šišišišiši….hůůůůůůů…. mašinky jsme si přivezli s sebou do školky… hráli jsme si na výpravčí, proměnili se v lokomotivy a nákladní vagóny. Zkoušeli jsme jezdit „po kolejích“ a hrát si na rychlíky, pendolina nebo obyčejné panťáky. Také víme, že na červenou se nejezdí, protože to by mohl přijít velký malér. Ale když naskočí zelená, můžeme se po kolejích prohánět sem a tam. Stejně jako naše plastové mašinky po papíře. Víte, jaká je to legrace, namočit kola do barvy a uhánět  s nimi po papíře jako po kolejích. :) A abychom té zábavy neměli málo, závěr týdne patřil divadelnímu představení Nejlokomotivovatější lokomotiva. V hlavní roli se, jak jinak, představily mašinky a lokomotivy. Divadlo plné efektů a zábavy. Se zájmem jsme pozorovali, jak se všechno hýbe, bliká, troubí, kouří… zkrátka byl to velký zážitek. Během týdne jsme kromě skopičin a lumpačin zvládli dva náročné výlety. Je vidět, jak rosteme a jsme čím dál šikovnější a statečnější…. :)

Na album fotek se můžete podívat zde

pátek 24. březen

HURÁ! Jaro je tu!

 • Škola

První jarní týden jsme si užili opravdu v jarním duchu. Oslavili jsme příchod jara písničkou, ozdobou vrkočů, vyráběním jarních kuřátek a nakonec jsme spálili Moranu. V pátek jsme společně vyrazili na představení Nejlokomotivovatější lokomotiva, které nám zahrál kolega Tomáš :-) Bylo to skvělé! I to, že jsme všichni byli pohromadě, vyrazili totiž i Rarášci a školkáči z Jednoho stromu i kamarádi ze Dvorečka.

Brouci tento týden začali malým jarním úklidem. Poklidili si a srovnali si svá portfolia. V českém jazyce jsme dále trénovali měkké a tvrdé souhlásky, napsali si v pondělí krátký testík. Zabývali jsme se slabikotvorným L a R. V matematice jsme se věnovali plánu, vzdálenosti dvou bodů od sebe, počítáním nejdelších i nejkratších tras a vytvořením tabulky vzdáleností. Vrátili jsme se k tématu vzniku planety a seznámili jsme se s některými horninami. 

Prďáci se pustili do ověřování svých dovedností testem z českého jazyka a matematiky. Ukázalo se, že moc neumíme hledat chyby v napsaném textu, a tak je to teď pro nás výzva na další dny. Na základě testu jsme si zkoušeli poprvé písmeně zformulovat vlastní sebehodnocení, které jsme si vlepili do záznamníků a budeme o něm s rodiči mluvit na schůzkách v trojúhelníku, které tímto týdne začaly. V matematice jsme se věnovali netradičním úlohám, opakování početních operací do 16 a začali jsme i s číslem 17. Také už pracujeme s pojmy půl a čtvrt- to je naše příprava na učení hodin a budoucí dělení. V českém jazyce jsme se opět dostali k průřezovému tématu ryby. Už víme, co je potěr, čím ryba dýchá, k čemu má ploutve a další zajímavosti.  Také jsme stihli zasadit první bylinky.

On English day this week, we warmed up after skating and thought about Spring in our starting circle. 

Then with 1stclass, we played pictionary art gallery (draw, guess, describe toys&animals), put a dot on steps to show how we feel we’re doing in English, & made & sailed cork and paper sailboats-wind blows on sail etc.

With the 2nd class we drew a map of the art studio, the classroom and the second floor. We practised English vocabulary – furniture. After lunch we read an English book on dogs.

Koukněte na fotky: Jaro je tu!

pondělí 20. březen

Dvoreček se vrátil z „lyžáku“

 • Lesní MŠ Na dvorečku
 • OS Jeden strom

Březen je tradičně v Jednom stromě spojen s pobyty na horách pro rodiče a děti. Nejdříve na hory vyrazili rodiče ze školky a školy Jednoho stromu, aby je 11. března na Černé hoře v Krkonoších vystřídali naši Dvorečci. Počasí nám přálo víc, než jsme si mohli přát. Krakonoš nad námi držel ochranou ruku, aby se nám nic nestalo. A my jsme se jeho náklonost snažili využít ve svůj prospěch. Lyžování, běžkování, procházky, hraní, to bylo vše, co jsme potřebovali a chtěli. Tak za rok znovu!

Koukněte na fotky

neděle 19. březen

Jehňátka se narodila! (28. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí filmové. Zavítal k nám legendární zápasník, aby uvedl pár televizních pejsků jako již mnoho let. Pobyli jsme s našimi drahými čtyřnohými. S Robinem, Amadeem, Máňou, Bobešem, Lamíkem a dalšími. Veronika nám byla po boku. Odpoledne vzhůru na střepy a klacky předlouhé. Však Morana z nebe nespadne a svátky jara se blíží. Zapěli jsme spolu vespolek a v euforii krášlili tu antihrdinku, kaskadérku ohně i vody.

Úterý rekordní. Mnoho našich v dálce na lyžích. Nám pobývati osiřele, leč vesele, s Karlíkem v čokoládové fabrice u ucha. Před tím výpravou ze svahu kol ptáků hliněných a zaposlouchat se do strakapouda kadence. Zlatým srpem rákos loňský podtít ať Morena cos na sebe má. Lépe spoznati se se Stodolními. Daleký města ryk.

Středa výletnická. Naleziště ulit hned zkraje cesty jako předznamenání zdařilého výletu. Kolem potůčku a po čarokrásném hřbítku až na pláně, které lákají zhluboka se nadechnout a běžet. Až k posedu, Vzhůru  na něj! A pak oběd a spočinutí v prosluněně trávě. Obhlížíme též stavbu tajemnou, keltskou prý, filmaři stvořenou. Z čeho je vyrobená? Na Mořince řádíme na hřišti a v místní knihovně hledáme nej knížku k našim odpoledním čtenářským dýchánkům. Našli jseme.

Čtvrtek ve spojení se Stodoláčky a přece velmi komorní. Zvířecí. Zažili jsme díky Verče čerstvě narozená jehňátka – vážení, základní ošetření a ovčí instinkty. Stopovali jsme myši a krtky na louce, pozorovali první pilné včely u cesty a trochu pozlobili tlupu nutrií u řeky.
 

Pátek jsme se vydali na celodenní indiánskou výpravu. Nejprve jsme vystoupali od řevnického nádraží až na kopeček vesničky Rovina, kde se posílili svačinou a pohráli si na hřišti. Pak jsme se vydali ještě výš. Až na větrnou hůrku, k obrovským sloupům vysokého napětí, pod nimiž se rozkládali krásné pláně s výhledem do kraje. Vyzkoušeli jsme si tam první střílení z luku, a vždy jsme kus popošli a opět jsme stříleli. Ty jo! jak nám to všem létalo daleko! A ke všemu nám krásně svítilo sluníčko. Abychom se rozhlédli ještě výš, vylezli jsme postupně všichni na myslivecký posed a kochali se kolem. Oběd jsme si dali na krásném skrytém místě s trávou měkoučkou jako v pelíšku a přečetli si bajku o oslu, kohoutovi, lišce a beranovi. Pak jsme mávali praporem na Roba, který tam za námi přišel a přinesl nám na posilněnou bonpari-mňam! A cestou dolů z kopce jsem v Zadní Třebani potkali spoustu koní a ještě si stihli pohrát u řeky! No opravdu skvělý výlet zakončený tatrankou a jízdou vlakem.

neděle 19. březen

Hledali jsme jaro…13.-17.3. 2017

 • OS Jeden strom
 • Školka

První den uplynulého týdne jsme začali nedočkavě odpočítávat, kolik dní zbývá do začátku jara…A abychom si to čekání na jeho příchod ukrátili, vyhledali jsme se hledat jeho první poslíčky… Kromě sněženek, talovínů a petrklíčů jsme si například všimli, že už nejsou zamrzlé louže a je nám teplo i bez rukavic, že ptáci hlasitě zpívají a vylézají první brouci… V úterý jsme na veliké procházce sbírali materiál na Moranu a v nedalekém remízku jsme našli spousty šnečích ulit na její korále… Ve středu jsme hodně zpívali a učili se novou básničku – vše jak jinak než o jaru… Ve čtvrtek jsme si sami vařili, protože školní jídelna měla prázdniny. Pečené kuřátko se zeleninou a bramborem a „jarní“ brokolicová polévka nejen krásně voněli, ale i báječně chutnali! V pá jsme hledali jaro na černošické vyhlídce. Byli jsme tam letos asi dřív než jindy, protože tam zatím nerostou ani fialky, kterých tam bývá hodně. A tak jsme tam tak spokojeně pobíhali, občas jsme hledali nové cesty mimo tu hlavní.. Ale měli jsme pořád na paměti, že se musíme držet pohromadě a neztratit dospěláky z dohledu. Pozdravili jsme koně v ohradě, viděli první berušku… a také mravence…je vidět, že zima byla dlouhá, půlka dětí z mravenců lehce panikařila a kdyby to uměly, vylezly by jistě na nejvyšší borovici, aby jim unikly :) No musíme se zase začít otrkávat častějšími pobyty v přírodě…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Jaro už klepe na dveře…

pátek 17. březen

Země se probouzí…

 • Rarášci

Tento týden jsme si užívali sluníčka plnými doušky. Nemyslete si ale, nebylo to jen o hraní! Čekala nás spousta práce. Proměnili jsme se v detektivy a venku hledali jaro. Věděli jste například, že když dáte housenku pod lupu, je najednou obrovská a má “velkou spouštu nožiček”? Nebo, že naše stromy v zahradě mají na větvích opravdické “pupence”? Jaro je už tady, země vstává a my jsme z toho nadšení. Máme spoustu energie a nebojíme se jí použít :) ….V herně nám rozkvetly tulipány, které tak krásně voní, až se nám z toho motá hlava. Víme už také, že bledule jsou bíle a kdybyste si jich nevšimli venku, přijďte se podívat k nám do herny. Namalovali jsme si je a jsou moc krásné. Každé ráno společně zdravíme sluníčko. Už si zvyklo a čím dál tím častěji na nás vykukuje zpoza mraků. Četli jsme pohádku o tom, jak je důležité chránit živé tvory a byli jsme rádi, že jsme naší housenku po pozorování vrátili bezpečně do pole. Měli jsme zkrátka krásný detektivně – dováděcí týden.

 

Na fotky z krásného slunného týdne se můžete podívat zde

pátek 17. březen

Jaro klepe na dveře

 • Škola

V týdnu od 13.3. nás bylo ve škole malinko. I přesto jsme si to užili, naučili jsme se novou básničku v kroužku a už ji všichni umíme (viz.níže). Zpívali jsme jarní písně a užívali si blízkost i paprsky svítící do ranního kroužku. 

Prďáci se tento týden věnovali ptákům. Zjistili si o nich informace, nakreslili obrázky a vyrobili společně velký ptačí plakát. V češtině pohádka a básničky s ptáky, čtení s porozuměním, a dále pak krátké a dlouhé slabiky. V matematice jsme hráli autobus a počítali do 15ti. Nakonec jsme tvořili ptáky a zatancovali si ptačí tanec.

Brouci se v matematice pomalu ale jistě posouvají směrem k počítání do stovky. V českém jazyce jsme se věnovali básním i pohádkám, v pátek se každý pokusil krátký příběh napsat. Vysvětlovali jsme si, co je slabikotvorné L a R. Trénovali délky slabik i slabiky s „ě“. V pondělí jsme se vrátili k tématu třídění a recyklace odpadu, naše povídání se pak přesunulo k tématu vzniku Země a vývoji života na ni. Týden jsme zakončili tématem ochrany planety. 

Břízka (František Nechvátal)

Kdo je ta štíhlá víla bílá, 
co jaru lože rozestýlá
prstíčky zkřehlých nadějí?
-No břízka, ty náš Matěji!
Otvírá plaše jaru dveře, 
svítí jak labuť na jezeře
a zelené už vlásky má.
- A za horou hrom zahřímá. 

 

Koukněte na pár fotek: Jaro klepe na dveře 

čtvrtek 16. březen

28. týden ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Celý týden probíhal ve velmi komorní sestavě díky lyžařskému výcviku, ale i tak jsme si ho moc užili.

V pondělí nás Na dvorečku opět navštívila Česká televize a natáčela s námi reportáž do pořadu „Chcete mě?“ Společně s kameramany jsme doprovodili koně do výběhu, prošli mezi ovečkami a kozami, pořádně je podrbaly za ušima, nakrmili jsme s Verčou králíky a ukázali jim jurtu. Dopoledne uteklo jako voda a tak jsme se rozhodli ho ukončit dřívějším obědem a odpočinkem, a do lesa k potoku jsme se vypravili odpoledne.

V úterý jsme strávili částečně s habrováčky. Vyrazili jsme společně naproti vlakáčkům, dali jsme si společnou svačinku a vyrazili do bažiny. V bažině jsme nasbírali chlupaté rákosy, které poslouží naší Moraně jako sukně. Chvilku před obědem vylezlo slunko, a tak jsme si řekli, že pomůžeme vykvést staré suché zakroucené větvi, kterou jsme našli pocestě z bažiny. Vzali jsme si na pomoc temperky, štětce a prázdná plata od vajíček. Jak se nám to podařilo můžete posoudit v jurtě i v šatně, kde nám větve přináší jaro. :-)

Ve středu jsme vyrazili na celodenní výlet podél potoka až nad vodárnu, kde jsme prozkoumali spoustu zajímavých míst. Kromě pramenů a studánek, jsme se vyšplhali až na vyhlídku, ze které bylo vidět až na hrad Karlštejn. Na kopci, kde byla vyhlídka, bylo i spoustu kamenných zdí, polodomečků a hradeb. Našli jsme i dva hroby lidí z místní osady a několik ohnišť. 
Zpět na dvoreček jsme se vrátili všichni poctivě uťapaní a unavení. Bylo to náročné, ale prima!

Čtvrtek ve spojení s Habrováčky a přece velmi komorní. Zvířecí. Zažili jsme díky Verče čerstvě narozená jehňátka – vážení, základní ošetření a ovčí instinkty. Stopovali jsme myši a krtky na louce, pozorovali první pilné včely u cesty a trochu pozlobili tlupu nutrií u řeky.
 

V pátek jsme se vypravili na Hvíždinec. Na cestu s námi vyrazili i noví kamarádi – Adiáš a jeho maminka Klárka. Nejprve jsme se pěkně nahřáli při svačince na louce a pak jsme se vydali na cestu krásným údolím. Po cestě jsme hledali různé poklady a schovávali se v listí. Našli jsme krásný les jako z pohádky o Červené karkulce, dali jsme si pod stromem oběd a odpočali si na závěrečný výšlap. Za chvíli už jsme šplhali na skálu a užívali si nádherný výhled na Berounku. Zapsali jsme se do knihy návštěv, pohráli si v objevené jeskyni a už nás čekala cesta zpět. Slibované hady jsme sice upéct nestihli (to si necháme na příště), ale i tak stál výlet za to.

neděle 12. březen

Rádi se hýbeme… JS 6.-10.3. 2017

 • OS Jeden strom
 • Školka

Uplynulý týden byl u školkáčů ve znamení pohybu. Část dětí byla na lyžařském výcviku a my ostatní, kteří jsme ve školce zůstali, jsme rovněž nezaháleli a pořádně rozhýbali naše těla. A tak jsme denně vyráželi na nedalekou louku, která nám poskytuje dostatek prostoru pro zkoušení různých pohybových činností a všelijaké to blbnutí. Hráli jsme míčové hry – např. Na jelena a Polívka se vaří a házeli jsme si balónem ve dvojici. Trénovali jsme tak házení, chytání a míření na cíl. Procvičili jsme naše nohy, vytrvalost a pozornost při běhání – dali jsme sprinty, vytrvalostní běh a štafetu s balónkem. Skákali jsme přes švihadla, hráli Na slepou bábu a na Cukr, káva.. Nápadů bylo moc a děti si některé hry i samy organizovaly. A abychom procvičili i naše ruce, věnovali jsme se každý den po ránu jemné motorice, především jsme pracovali s přírodninami – luštěninami. Třídili jsme různě velké druhy do jednotlivých misek, stavěli jsme z hrachu a párátek různě obtížné 3D stavby, koulely jsme hrachem po papíru… A teď se už těšíme na pondělí, až si popovídáme s našimi kamarády o tom, jak se měli na lyžáku a společně se pomalu vydáme po stopách jara…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Rádi se hýbeme….

sobota 11. březen

Tam, kam chodí skřítkové (27. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělní poptávka po sněženkách. Od časného rána oči na šťopkách. Nikde nic. Jen loňské listí, odpadky čekající na jarní úklid. Sem tam travička. Dál na louku, kol remízku, kudy dál? Ten ohradník tu minulý týden nebyl! A majitelka jak se bojí o svůj grunt. Hle, jen co se vzdálí sedlácká noha, sníh poslední vykoukne z trsu trávy. Žádný sníh, kvítek sladký, utkaný z krajek. Malá sněžnice. Kýžené setkání. Zítra hledání jiné.
 
Úterní plazba kanálová. Jak rozmanitá cesta z vlaku na Dvůr ač rutinní. Dnes tisk shora i kontaktní, kanály razítky se staly. Víc dospěláků po ruce, papapá Stodolo. Jdi napřed, pochlubíme se až bude čím. Tisky barevné, kontrastní. Na tužší podklad, formáty rozličné. Pak do křoví na odpadní separáty. Věru dost jich a čím menší jsme, tím úspěšnější v sběru. Veverka Zrzečka k čtení a před dom odchodem.
 
Středeční ráno na Dvorečku s Nosálem, Špičálem a dalšími polínkovými brachy. Pak kroužek u ohrad a pouť k ‚perníkové chaloupce’. Nad Červenou roklí svačina s dalekým výhledem na hadí tělo řeky. Kapsy se plní poklady lesa. Kousky dřívek jako rybky, bambitky, lokomotivy… O kočičce a pejskovi čteme po obědě. Před odchodem domů krapet jarního uklízení v okolí jurt.
 

Čtvrteční den byl skřítkový. Nejprve jsem se vypravili do lesa, kde jsme si z různých přírodnin vyrobili skřítky všelijakých podob a pak jsem úplně náhodou při další cestě lesem narazili na ceduli „Pozor, vstupujete do chráněného území skřítků“, kde jsem pak potichu seděli a poslouchali, zda nějakého neuvidíme, nezaslechneme. Zazpívali jsem jim dokonce písničku a pak klepali na dvířka ve stromech. Někteří z nás skřítky zaslechli nebo dokonce koutkem oka zahlídli! 

V pátek jsme se sešli s vlakáčkama na půl cesty a vydali se podívat odkud se nám na Dvoreček vozí jídlo. Předtím jsme si ale ještě pořádně pohráli na hřišti v Řevnicích. A školní jídelna? Ta je kousek odtud, taková ta bílá budova, kde jsme si zazpívali pár písniček o jídle. Odpoledne jsme se pak rozloučili s praktikantkou Luckou, ona pro nás měla nějaké dobrůtky a my jí zase namalovaly na památku obrázky.
 

60. stránka z celkem 120« První...102030...5859606162...708090...Poslední »