Aktuality

neděle 29. listopad

23.-27.11. Jak jsme se chystali na nadcházející advent…

 • OS Jeden strom
 • Školka

Naše vzpomínky na dětství nejspíš spojuje nezměrná radost z prvního sněhu…nedočkavost v době adventu, kdy netrpělivě očekáváme příchod Ježíška a těšení se na dárky…naše děti to mají zrovna tak….a jejich děti budou stejné…a to jsou ty kořeny, ta jistota…Radost v dětských očích,když se z nebe snáší první sněhové vločky…kdo by to rád s dětmi nesdílel…to si takhle připravíte povídání do kroužku na téma Vánoce, najednou vstane všímavé dítko se zvoláním: „Jé, sněží!“, načež se k němu přidají další a vy s velkou radostí a klidem rozpustíte kroužek, který se vám stejně už rozpadl :) popadnete děti a jdete si užít ten bílý poprašek ven…A najednou zjistíte, že se ten den nevytahaly žádné hračky z domečku, protože se po nich nikdo nesháněl…největší zábavou je totiž hra se sněhovými vločkami! No a protože k Vánocům neodmyslitelně patří cukroví, dáte dětem těsto na perníčky, váleček a vykrajovátka a Děj se vůle boží!  Také zpívání koled vás nemine a s ním spojené nacvičování na besídku. Hrajete divadlo, zkoušíte repliky a dokážete ocenit trpělivost, s jakou děti opakovaně zkouší jednu scénu. A závěr týdne samozřejmě patří úklidu, protože si chcete vyzdobit školku a věnce a větve se nejlépe vyjímají v uklizeném prostoru. A necháváte si poradit, kam s touto mašlí a kam se skořápkou od ořechu…Ještě nedávno jsme si užívali horkého léta, ale čas neúprosně letí a advent je za dveřmi.. Léto je prima, ale Vánoce jsou možná ještě lepší :) !

KOUKNĚTE NA FOTKY:  Předzvěst adventu (a také se někdy vloudí chyba při stahování fotek a vy pak s hrůzou voláte, kde je ten větší zbytek?, moc se omlouvám, fotky za tento týden dodám…)

Následující týden nás čeká Andělské požehnání – společné adventní setkání a návštěva divadla. A budeme hodně zpívat, tvořit a nacvičovat na besídku.

Krásný advent vám přeje…..tým Jednoho stromu

 

 

 

 

sobota 28. listopad

Byli jsme na InoEdufestu

 • OS Jeden strom

V sobotu 28.11. jsme představovali naše školky a školu na InoEdufestu v Praze. Bylo příjemné potkat se s podobně naladěnými školami a školkami a vědět, že je dost lidí, kteří chtějí vzdělávací systém v ČR proměňovat ku prospěchu věci. 

12279027_849014225197184_6711741417610772179_n

pátek 27. listopad

Už umíme víc a víc! (23.-27.11. 2015)

 • Škola

Týden ve škole uběhl jak voda. Začali jsme ho společným nákupem, abychom měli co ke svačinkám. Čas ve vile jsme trávili tento týden hlavně trénováním písmenek. Naučili jsme se další dvě nové V a L, zopakovali již naučené P. Potrénovali jsme i naše ruce, když jsme jednotlivá písmenka i celé svoje jméno modelovali z modelíny. 

V matematice jsme přešli k psaní čísel, znakům „rovná se“ a „vetší něž“. Už to začíná být trochu těžší. V podstatě děti už i řešily rovnice o jedné neznámé! Tak jsou dobré! 

Rychle blížící se advent jsme si připomněli ve středu Kouzelným představením Pavla Kožíška. Povídali jsme o adventu a už se naučili první koledy. Také jsme začali pilně trénovat na besídku. Tak uvidíme, jak to dopadne :-)  

Příští týdny budou samozřejmě v adventním duchu. Budeme zpívat koledy, určitě si upečeme nějaké to cukroví a v příštím týdnu si vánočně ozdobíme naši školu! 

 

Koukněte na fotky: Už umíme víc a víc :-)

pátek 27. listopad

Hrajeme si, zpíváme si a bloudíme po okolí 23. – 27. 11.

 • Rarášci

Sněží, sněží, mráz kolem běží…. Padající sníh nám ohlašoval příchod zimy. Cestou do školky nás vítala zasněžená silnice a sníh padající z nebe. A my už věděli, že zima je za dveřmi a máme se na co těšit. Ale sníh nám dlouho nevydržel, a my jsme si ho stačili užít jen krátkou chviličku. I ta chvilička nám postačila na to, abychom si pobyt venku na zahradě a při velkých procházkách pořádně užili. (Velké procházky zmiňuji, abyste Drazí rodičové nezapomněli společně s námi trénovat na prosincový výlet!) Lítali jsme sem a tam, zkoušeli uválet nějakou tu malou sněhovou kuličku a také ve sněhu zanechat svůj otisk. No a když tu byl sníh, vzpomněli jsme si taky na sněhuláka, velkého pána, který má místo očí uhlíky a až dolů knoflíky. Celou básničku Vám děti rádi poví, musíte však pěkně poprosit. :) Když už nám venku byla zima, odskočili jsme si pohrát do herny. Tam jsme objevili spoustu hudebních nástrojů, které jsme hned využili při našem zpěvu a tanci. Dokázali jsme si vytvořit i náš malý orchestr. Nechyběli tu zpěváci, bubeníci, hráči na dřívka či rumba koule a všelijaké další nástroje. Zkrátka nemuseli bychom se stydět předvést své umění i ve velkých síních :) Koncem týdne nám dětí ve školce začalo ubývat a nám zbylo jen pár posledních přeživších, kteří statečně bojovali s nástrahami nevlídného počasí. I přesto jsme si dokázali konec týdne pořádně užít ve společnosti našich starších kamarádů, s kterými jsme se v pátek společně připravovali na blížící se advent…..

 

A jak to v každých zprávách chodí, měli by přijít fotky. No… ale…. Už na začátku se musíme přiznat, že fotek je tento týden poněkud řidčeji. A víte proč? To takhle vyrazíte s dětmi na procházku a až u oveček Vám dojde, že foťák leží na stole…. Nebo si s dětmi zapáleně hrajete na autíčka, kočičky, ptáčky, hudebníky či cokoliv dalšího. Do role se vžijete naplno, takže Vám foťák nepřijde ani na mysl…. Moc se omlouváme za nedostatečný počet fotek, ale věřte nám, že uplynulý týden jsme strávili v příjemné atmosféře a s úsměvem na tváři, což je to nejlepší co může být :)

Ochutnávka fotek zde: Hrajeme si, zpíváme si a bloudíme po okolí….

úterý 24. listopad

škola Jeden strom na InoEdufestu

 • OS Jeden strom

Jako v loňském roce i letos potkáte školu Jeden strom na InoEdufestu. Přijďte, rádi vás uvidíme!

InoEdufest

sobota 21. listopad

16.-20.11. 2015 Pohoda v JS aneb Jak jsme si hráli…

 • OS Jeden strom
 • Školka

Uplynulý týden jsme vyhlásili jako HRACÍ. Chtěli jsme si jen tak hrát, beze spěchu a nějakých zvláštních povinností, užít si různé hračky, společné hry a sebe navzájem. A tak jsme skládali puzzle všech velikostí, kreslili jsme si, vařili v kuchyňce a oblékali panenky …ale také jsme sestrojovali náročná vesmírná plavidla jako ze Star Warrs a lítali jsme s nimi, stavěli jsme z Kaply, jezdili s auty, pracovali jsme na ponku vevnitř i venku…každý si zkrátka našel to svoje… Hodně času jsme trávili samozřejmě venku… děti si upgradovali :-) svůj domeček, vymysleli si na něj střechu a protože byla z provizorních materiálů, rozhodli jsme se, že poprosíme Jardu o kus dřeva a svépomocí si společně přibijeme novou střechu..ale to nás čeká až zase příště.. Kromě hraní jsme začali s nácvikem na naši vánoční besídku, rozdali jsme role, zpívali písničky a zkoušeli hrát naše divadlo. Děti byly skvělé a dobře se při tom bavily. Zlatým hřebem týdne byla procházka po okolí s místním sympatickým myslivcem, panem Kožíškem. Provedl nás podél Berounky velkým okruhem až ke krmelcům, kde jsme nadělili zvířátkům naše jablka a mrkev. Cestou jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí a užitečných rad. Např. už víme, že když potkáte divočáka, máte zůstat stát v klidu na místě, že si vás nevšimne.  A také se vám může hodit informace, že nikdy nemáte honit srnku, zpotila by se, dostala by zápal plic a mohla by umřít. Víme, že se nestřílejí koroptve, ale jen bažanti a jak takový slušně vycvičený lovecký pes na přítomnost bažanta upozorní. No a aby nezůstalo jen u teorie, když už jsme si povídali o zvířatech, měli jsme štěstí a viděli nějaké i naživo…tak třeba srnku v dáli nebo výra Rozárku a káně zblízka, u pana Kožíška na zahradě. A to byl, panečku, zážitek! No a abychom si tu krásnou procházku druhý den ještě osvěžili, vyrobili jsme společně velký obraz, na kterém jsme zvěčněni s panem Kožíškem u krmelce. No řeknu vám, byla to nádhera!

 

KOUKNĚTE NA FOTKY: Hrací týden

 

Příští týden začneme s přípravou na advent. Nácvik besídky je v plném proudu a budeme se mu denně věnovat. Školku provoní pečené perníčky a sušená pomerančová kůra. Vyzdobíme si školku.

 

Krásný týden, klid a pohodu vám všem přeje…tým Jednoho stromu

pátek 20. listopad

Přiletěla i sova…. 16. – 20.11.

 • Rarášci

Podzim se nám pomalu chýlí ke konci a my si ho v uplynulém týdnu užili do sytosti. Z počátku se zdálo, že nám počasí dopřeje ještě pár slunečných a teplých dnů, ale koncem týdne už tomu tak nebylo. I přes vichry, deště, lijáky, zimu a všelijaké nevlídné počasí jsme dokázali tento týden prožít v klidu a pohodě. A protože počasí bylo všelijaké, vybízelo to k různým větrným a deštivým hrátkám. Vítr, ten foukal nejen venku na zahradě, ale i u nás v herně. My jsme se proměnili v stromy kymácející se ze strany na stranu. Vítr se o nás tak silně opíral, až nakonec všechny stromy skončili na zemi. :) A to není zdaleka všechno. Vítr, ten máme i v puse. A jaký… jen ať Vám to vaše milá dítka ukáží, až budete mít zase horký čaj či kafíčko. Ona je to totiž nejen zábava, ale i zdravé cvičení pro naši pusu. No a abychom nenarušili naši přípravu na prosincový výlet, nesměli jsme zapomenout na pravidelný trénink. Tentokrát nás při naší procházce doprovázel pan hajný. Ukázal nám co vše v okolí školky vlastně máme. Moc hezky si s námi povídal a my jsme zvládli zase jednu velkou procházku společně se školkáči. A co by to bylo za trénink, kdyby občas nepřišla nějaká ta odměna? Tu nám v podobě dravých ptáků přinesl na konci procházky náš průvodce. Děti s velkým zájmem pozorovali obrovské ptáky, s kterými se takhle zblízka někteří z nich ještě nepotkali. Bylo to zkrátka príma.. Závěr týdne patřil dojmům z velké procházky, kde jsme mimo jiné dostali i jeden krásný žalud. Tak nás napadlo, že bychom takový žalud mohli pustit na vandr. A jak se to vlastně dělá? To vezmete žalud, papír, barvy a půlku krabice a necháte vesele žalud běhat po papíře sem a tam…. Na výtvory, které vznikly se můžete příští týden podívat u nás v herně. A že je na co se těšit :)

 

 

Na fotky z uplynulého týdne koukněte zde Přiletěla i sova….

pátek 20. listopad

Listopadový sametový týden 16.-20.11.2015

 • Škola

V pondělí se nás sešlo trochu méně, ale to vůbec nevadilo. Pustili jsme se společně do výroby obrázkového písmenkového pexesa. Děti všechny obrázky vymyslely, nakreslily a užily si to. Samozřejmě jsme si ho hned museli zahrát. Trénujeme tím paměť, pozornost i písmenka a čtení. Když už jsme u písmenek, tento týden jsme přidali další dvě S a L. Prosí, trénujte i doma písmenka. Děti si je musí opravdu zapamatovat a bezpečně poznávat. I díky vám jsme si povídali moc hezky o 17.listopadu, pustili jsme si společně Modlitbu pro Martu i video ze Sametové revoluce . 

Ve středu jsme si naplno užili náš anglický a multikulti program. Rozcvičili jsme se naší barevnou básničkou a pokračovali rytmickou částí s našimi básničkami, písničkami a cvičeními na propojování mozkových hemisfér. Povyprávěli jsme si příběh o Princi Hectorovi a příšeře Lepkavém chlupovi. Strašlivého Lepkavého chlupa jsme si pak namalovali, zazpívali jsme si s ním píseň „Row, row, row your boat“ a zahráli hru „hide and seek“. Odpoledne jsme pak zopakovali s Andreou barvy v němčině a pohádku o svéhlavém divočáku Borovi. A venku jsme pak vyráběli barevné přírodninové náhrdelníky.

Kromě písmenek jsme se naučili i nové věci v matematice. Seznámili jsme se s dřívkovými stavbami, nezapomněli jsme ani na krychlové stavby a naučili jsme se, jak se dělá jejich plánek. To budeme ještě trénovat :-)  

Koukněte na fotky: 16.-20.11.2015

neděle 15. listopad

Školili jsme se, školili jste se!

 • OS Jeden strom

V sobotu 14.11. se konal v Jednom stromě zážitkový kurs první pomoci Zdrsem Mama, který byl určen pedagogům i rodičům a který se zaměřoval na poskytování první pomoci především dětem. A ačkoli pedagogové z Jednoho stromu tímto kursem, ale v pětidenní podobě již prošli, tak opakování je matka moudrosti!

Podívejte se na fotky

neděle 15. listopad

9.-13.11. 2015 Svatomartinský týden

 • OS Jeden strom
 • Školka

Tak ani letos nepřijel Martin na bílém koni… spíš by se dalo říct, že dorazil v triku s krátkým rukávem :) . I takový může být podzim, velmi teplý, slunečný, skoro jarní… Přesto (nebo právě proto) jsme si týden sv.Martina krásně užili! V pondělí jsme upekli rohlíčky na odpolední svatomartinskou slavnost, na které se hrálo divadlo a vyráběli se lampióny. Na závěr jsme se vydali společně v lampiónovém průvodu k černošické lávce, abychom se tam navzájem podělili o voňavé rohlíčky. Protože hlavně o tom, ten sv.Martin je, o vzájemné pomoci…V úterý jsme vyrazili za našimi kamarády do lesní školky na Dvoreček, kde jsme se starali o tamní zvířátka. Krmili jsme je, vyhrabávali podestýlku a hnůj a vozili je v kolečku, hřebelcovali koně, čistili jim kopyta a poté na nich jezdili. Ve středu jsme si vyrobili papírové koně na tyči, abychom si s nimi potom mohli užít spoustu legrace a pohybu. Závodili jsme na nich před školkou v různých disciplínách, krátké tratě na rychlost, dlouhé na vytrvalost, překážky, slalom… Děti běhaly tak až hříva vlála vzduchem, sem tam padaly i samotné koňské hlavy :) . Ve čtvrtek jsme si vyzkoušeli jízdu na živých koních.. Někdo měl ze začátku trochu strach, ale podařilo se ho nakonec překonat a ježdění si užily všechny děti! V pátek jsme si zreflektovali celý týden, co se nám nejvíc líbilo, co jsme se dozvěděli… Zkuste se schválně svých dětí zeptat, jestli je opravdu nekrásnější pohled na svět z koňského hřbetu :)

KOUKNĚTE NA FOTKY: 

Týden sv.Martina

Svatomartinská slavnost

Na Dvorečku..Staráme se o zvířátka

 Příští týden bude hrací… Chceme si užít sami sebe navzájem, nikam nespěchat, pohrát si… Ale to jde samozřejmě i v přírodě, a tak vyrazíme s naším sousedem, panem Kožíškem, kolem Berounky do nedalekých remízků. Jako místní, zkušený, myslivec nám toho hodně povypráví o zvířátkách. Dobroty pro ně s sebou!

70. stránka z celkem 98« První...102030...6869707172...8090...Poslední »