Aktuality

pátek 18. říjen

Z pravěku do geologie- Stromáci

  • Škola

Týden od 14.10. byl týdnem uzavírání. Ukončovali jsme povídání o Keltech a pravěku obecně, přehoupli se z tématu společnosti k tématu neživé přírody. Přijel za námi opět Štěpán Rak ml., aby nás seznámil s vývojem vzniku země z geologického hlediska, o horotvorných procesech, vzniku minerálů a hornin. Hodně nás zajímala sopečná činnosti i minerály a horniny samotné. V matematice jsme opakovali početní operace. Dělení se zbytkem nám pořád trochu nejde. V českém jazyce jsme se hodně zaměřili na kořen slova a předponu vy- a vyjmenovaná slova po V. A pak jsme psali opakování z matematiky, českého jazyka a tématu pravěku, které se stalo podkladem pro naše sebehodnocení. To dostanou rodiče do ruky v příštím týdnu.  Na bruslení  a plavání jsme nezapomněli také.

Koukněte na fotky

 

neděle 13. říjen

Posvícení na sluníčku

  • Školka

Tak to ti naši malí přece jenom dokázali. Celý týden nám pomáhali s přípravami na Havelské posvícení v Radotíně. Krájeli, sušili, pekli, balily, zpívali…a včera vystoupili a pomohli nám na stánku. Určitě se od nás dočkají velké pochvaly ale i jim řekneme, kolik peněz jsme díky pečlivé a dotažené práci získali. A to je důležité sdělení pro jejich život. Snažili se, věděli proč a je tu skvělý výsledek!

Důležitou zkušeností a akcí byl čtvrteční výlet do Anežského kláštera. Završil se tak postupný adaptační proces výjezdů a Petra s Jitkou je velmi chválily. Byly hezky oblečené (samy se přišly pochlubit, jakou hezkou košili, svetr mají :-) , cestovaly bez jediného problému, v galerie se chovaly jaksepatří, lektorka je prý velmi chválila za jejich znalosti a napojení. Pomáhaly si. Jsme na ně pyšné. Nosným tématem byly barvy. Hrály si s nimi, míchaly je dohromady, učily se poznávat ty základní a rozšiřující. V barvách byly i jejich kostýmy, barvy hledaly na obrazech kolem sebe. Určitě koukněte na fotky.

Týden jsme zakončili s Tomem a jeho obr překážkovou dráhou po celé zahradě. Musely prokázat obratnost, trénovaly hrubou motoru, odhad, pomáhaly si navzájem, učily se trpělivosti a dodržovat pravidla hry, vymezovat se proti chování, které se nám nelíbí. Někdy člověk žasne, v čem  se děti dokáží za pár dní posunout!

Na fotky koukněte ZDE

neděle 13. říjen

Levandulový týden u Rarášků

  • Rarášci

Celým uplynulým týdnem se nesla nádherná vůně levandule. Cvičili jsme raraší prstíčky drhnutím jednotlivých klasů, snažili se, aby kvítka neskončila po celé herně a v modelíně, ale jen na tácech a mísách. Přemístit je pak lžící do připravených pytlíčků vyžadovalo velké soutředění. On se ten pytlíček pořád překlápí, padá, levanduli vysypává a chvíli nepostojí… ty malé ručičky spolu totiž ne vždy úplně dobře spolupracují :-) Pak vybrat vhodnou mašličku a voňavý pytlíček do skříně nebo pod polštář byl hotov. 

Jako obvykle jsme i cvičili jazýčky, aby se nám dobře zpívalo a mluvilo, tak i tělíčka. Třeba takový pozdrav Slunci, ten se cvičil jedna báseň. Jednu takovou báseň také zkoušíme říkat jako roboti. Pro někoho je to velká legrace, někdo kouká, že se asi zbytek Rarášků úplně zbláznil :-D

Oslavili jsme s Jonáškem jeho druhé narozeniny a dali si výborný dort, mňam! Pak samozřejmě spoustu oříšků, morčatům kopec šnitlíku ze záhonu, trochu polévky do klína, pořádně si zaběhat, zakřičet, zadupat a konec týdne tu byl cobydup. Těšíme se na ten další. 

Na fotky a video z takové běžné raráškovské anarchie se můžete podívat tady

 

sobota 12. říjen

Stromáci a Keltové

  • Škola

Stromáci opět putovali do minulosti. Tentokrát jsme rozšiřovali v týdnu od 7. října svoje znalosti o Keltech. Vypravili jsme se na Hradiště nad Zbraslaví, které je v rozsahu skoro 1000 let s Keltskou kulturou spjato. Naučná stezka nás provedla místy, kde bylo původní opevnění, hřbitov i akropole oppida. Dozvěděli jsme se, jak Keltové zadržovali vodu, co je to palisáda, jak stavěli domy, co vyráběli, jaké bylo jejich božské zvíře i co je akropol. V ní jsme si zahráli  souboj Keltů a Hunů o svatyně. Přece jen to byla doba, kdy boj o území a zdroje, patřil k běžnému životu, tak jsme si to museli vyzkoušet. Tolik nás to bavilo, že jsme málem nestihli autobus zpět do školy. V ostatních dnech jsme opět opakovali. Zkusili jsme si napsat opakovací test na výjmenovaná slova ( pořád nás trápí ta po V) spojený s opisem textu a na sčítání a odčítání pod sebe, dělení se zbytkem a výpočty se závorkami. Chyby se pořád  vyskytují, tak výše uvedené ještě opouštět nebudeme. Upekli jsme na posvícení, byli na plavání, zpívali jsme. 

Koukněte na fotky a video

sobota 12. říjen

Na vrchol (6. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Cyklostezkujeme. Cvičíme s tyčemi. Šplháme na kótu 369. Stavíme domky, vztyčujeme vlajku. Chodíme z kopce cik cak. Nacvičujeme na expedici chůzi v mlze. Zahrabáváme se do hlíny. Slavíme narozeniny. Čteme o pavoučkovi. Na tom stropě byla louka pro mouchu a pro pavouka.
 
V úterý sraz u kašny. V štrůdlu do parku, na dřevěné klouzajdy a na sváču k potůčku. Sbíráme kaštany, máme jich celou šňůru. Kolik je jich? A umíš je rozdělit na dvě stejné hromádky? Počítáme tam a zpátky, než je čas jít k hasičům. Pan velitel Hruška je moc milý pán, všecko nám trpělivě ukazuje. Víte, že hasiči mají u svých věšáčků skoro stejné značky jako my? Vyzkoušeli jsme si výstroj opravdového hasiče a sedli si i za volant obřího hasičského auta. Hasič musí být mrštný, odvážný a ukázněný. Cestou ‚domů‘ pozorujeme volavky nad řekou a valíme sudy- jako hasiči)).
 
Ve středu nás po ránu zlákala představa voňavého čaje z bylin naší zahrádky. A když pak Anička přinesla med, bylo jasno – uspořádáme si v lese čajový dýchánek. Natrhali jsme lístky šalvěje, máty a meduňky citronové. Naše přenosná varná konvice nezklamala, i když najít suché dříví do jejích útrob nebylo po dešti snadné. O to víc nám čajík chutnal.
 
Čtvrteční ráno začalo pomalu polehounku, spřádali jsme tajný plán, jak potěšit Stodoláčky. Pokrájeli jsme ovoce, míchali těsto v míse a upekli koláč nebo bublaninu, či co, vonělo to báječně. Alena přijela testovat školní zralost našich nejstarších a seznámit se s nejmladšími. Mezitím jsme po Dvorečku poskládali šipky z klacíků a čekali, jestli naše kamarády dovedou zdárně k cíli. Koláč nalezen, sněden a oceněn! 
 
Pátek. Zpíváme co žije v lese. Tyčujeme ve vigvamu. Jdeme za závoru a dál po laně. Řadíme se podle velikosti. Učíme se řadové číslovky. Posloucháme Erbenovy pohádky. Předškoláci dnes pracují skupinově. 

 

pátek 11. říjen

Hasičům zdar ! – 6. týden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí se nám z daleké Kanady vrátila naše milovaná Domča. Vyprávěla jaké tam mají lesy, a že se tam na rozdíl od těch našich musí křičet kvůli medvědům. Společně jsme se vypravili až k vodářně a navštívili místo, kde jsme zakopali poklad. Pak jsme se vydali do kopce, kde jsme potkali dřevorubce a po dračím hřbetě jsme dolétli až na dvorek. 

V úterý jsme se všichni sešli na náměstí u kašny. Naše kroky dnes mířili na návštěvu k Řevnickým pánům požárníkům. V kroužku jsme si spolu s Habrováčky řekli, co všecko padá na ramena hasičům, a že to zdaleka není jen hasení požárů. Svačinku jsme si dali v parku pod hasičárnou, kde nás navštívil Poker (zeptejte se dětí, schválně, jestli si ho pamatují :) ). Po svačině nás přivítal pan hasič Hruška, který nás provedl a ukázal všecko možné hasičské. Viděli jsme různá hasičská auta, hadice, nářadí, obleky, helmy, to, že hasiči mají na svých věšácích téměř stejné značky, jako my ve školce, a dokonce jsme zažili i hasičský výjezd k záchraně paní v bytě a paní ve výtahu. Podle zpráv vše dopadlo dobře. 
S hasiči jsme se rozloučili, a protože pršelo, nechtělo se nám zamířit rovnou na hřiště, ale udělali jsme si procházku po části naučné Fabiánovo cetě. Vyškrábali jsme se na kopec ke hřbitovu, kde byl ukřižovaný Ježíš. Něco málo jsme si o něm pověděli, a pospíchali najít nějaké suché místo pro oběd. 
Stodoláčci byli velmi stateční, a zvládli si výlet i za stálého deště užít s úsměvem na rtech.

A protože jsme měli jeden velký výlet zasebou a druhý velký výlet před sebou, rozhodi jsme se středu strávit více odpočinkově. Po společném kroužku jsme vyrazili na malou procházku k závoře, kde jsme se nasvačili a pokochali, pohledem z výšky na jurty, volným stylem se svalili mezi domky, a kolem zvířecích ohrad se vrátili na Dvoreček. Cestou jsme potkali oooobří krtinu, veverku a podravili kozy, ovce. V jurtě jsme se pak rozdělili na dvě půlky. Jedna půlka s Robem na počest nebohých Sokolů, kteří byli v tento den za Druhé světové války deportováni do koncentračních táborů, procvičila naší akrobacii na matračkách, druhá půlka potrénovala uši při rytmizaci a pak stavitelský um s kostkami s Domčou. Skupinky se samozřejmě vystřídali.

Ve čtvrtek jsme se sešli u kašny na řevnickém náměstí a celé dopoledne strávili u Berounky, kde jsme se hráli a povídali si. Před obědem na nás čekalo překvapení, které pro nás přichystali naší kamarádi habráčci. Za to, že jsme jim připravili dobrodružnou výpravu za pokladem nám upekli ovocný koláč, který jsme zbaštili hned po obědě.

pátek jsme se vydali do červené rokle. Vyšplhali jsme se na kopec, kde jsme se houpali na houpačce, opékali jablička na grilíku a koukali do údolí Berounky. Celý týden jsme vlastně, tak trochu trénovali na výstup na Sněžku, abychom podpořili naše předškoláky. A celý týden byl báječný. 

 

pátek 11. říjen

Opičáci se připravují na Havelské posvícení

  • Škola

Tento týden jsme zahájili bruslením. Po roce byly první minuty na ledě trochu napínavé, ale nakonec se všichni směle rozjeli. Po návratu do školy jsme se poprvé rozdělili do kolejí a pustili jsme se do práce. Děti spolupracovaly napříč ročníky a myslím, že si to všichni užili. Kolej kronikářů například vytvořila první číslo školního časopisu Stromáček:-)

Celým týdnem nás také provázelo pilné nacvičování na Havelské posvícení, kde v sobotu vystoupíme. Na posvícení budeme mít opět také stánek. S Opičáky jsme pekli cizrnu, tak doufám, že si na ní v sobotu pochutnáte.

Stihli jsme se i učit:-) Projeli jsme autobus, procvičili Dědu Lesoně (kterému jsme přidali další zvířátko – psa). Kdo chtěl, začal se od tohoto týdne učit psát psacím písmem. 

Páteční angličtina se nesla na vlně procvičování zvířecí slovní zásoby mluvou i perem. Upevňovali jsme si věty I can see… a I can´t see… Znovu jsme se věnovali abecedě a hláskování a písemným doplňovačkám písmen do slov. Nejvíc nás ovšem bavila akční písníčka Can crocodile snap?(nová slovíčka snap, hiss, roar) Příště si ještě vyrobíme malou zvířecí knížku, napíšeme testík a hurá do další lekce. :-)

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 11. říjen

První setkání kolejí, bruslení a přípravy na Havelské posvícení – Brouci

  • Škola

Týden jsme odstartovali pohybem na ledě! Pořádně jsme se zahřáli a Broukům to opravdu šlo! Po bruslení proběhlo první setkání kolejí. Děti jsou rozdělené, a tak zahradníci se již postarali o naše záhony, kronikáři napsali první díl školního časopisu, rádci zjišťovali, co by se dalo ve škole zlepšit a sepisovali pravidla fungování, knihovníci popsali knihovnu pro správné zařazení knih a správci zjišťovali, co je všechno čeká udělat! Od úterý jsme se připravovali na Havelské posvícení, zpívali jsme, byli jsme nakoupit ovoce a ingredience na pečený čaj, louskali ořechy. Ve čtvrtek jsme všechno zabalili, aby to bylo na sobotu připravené. Stihli jsme mezitím i opakovat. V českém jazyce jsme se věnovali slovotvornému základu, základovému slovu. Také shodě přísudku s podmětem, zopakovali jsme, co je holý a rozvitý podmět a přísudek. V matematice jsme si opakovali šipkový a souřadnicový zápis. 

Brouci před Havelským posvícením

pátek 11. říjen

Mazáci před Havelským posvícením

  • Škola

Čeká nás už tradiční Havelské posvícení v Radotíně, kterého se naše škola i školky tradičně zúčastňují. V průběhu celého týdne jsme tedy pilně nacvičovali písně na vystoupení a tvořili, abychom také přispěli něčím na stánek, který bude naši školu prezentovat. Celou školou se v průběhu týdne linula vůně různých pochutin, které jsme my i naši kamarádi z ostatních tříd připravili. Jste zvědaví? Přijďte se podívat, ochutnat a popovídat si s námi ke stánku.

V pondělí proběhla první lekce bruslení a také jsme se poprvé učili v kolejích. Někteří strávili den s kamarády zahradníky, správci, jiní s rádci, kronikáři, knihovníky nebo také v koleji reklamních agentů. Učení v kolejích je pro nás nové, učíme se, co to vlastně znamená a jaká bude naše práce, jaké budou výstupy. Těšíme se na další kolejní den :) V průběhu týdne jsme se ve volných chvílích věnovali hlavně matematice, konkrétně písemnému sčítání. Pro některé z nás to byl oříšek. Některým se to totiž zdálo až nepochopitelně lehké a museli jej přijmout, že v tom není žádná složitost ani záludnost a jiní si opravdu museli přijít na princip. Dnes už ale všichni víme, jak na to.

Ve středu na angličtině jsme se pustili do ročních období a měsíců. Přiřazovali jsme, jaký měsíc k jakému období patří a zjišťovali, kdy se kdo z nás narodil (When were you born? I was born in April). Procvičili jsme také spelling slov a sestavili krátký dotazník pro kamarády (How old are you? I’m six. What do you like? I like dogs. When were you born? I was born in March.) V dalších blocích jsme se od ročních období vzdálili a zopakovali „classroom objects“, předměty ve třídě, a barvy při hře „hangman“. Taky jsme pracovali s učebnicí na stranách 9-11 a s pracovním sešitem na str. 8.
Roční období: spring, summer, autumn (fall), winter.
Měsíce: January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November, December.

Podívejte se na FOTKY

 

pátek 11. říjen

Bruslíme, zpíváme, vyrábíme, píšeme a počítáme jako Veveřáci

  • Škola

Uplynulý týden byl ve Veveřácké třídě velmi nabitý. Ano čtete správně. Už jsme se opět vrátili do našich prostor třídy, které jsou nyní prosvíceny sluncem a světlem, protože je zde nové velké okno. A máme z něj velkou radost. :) A co máme za sebou? Hodně opakování písmen, hlavně jejich poznávání a správné psaní. Někdy se nám totiž ještě stává, že písmenka obracíme na špatnou stranu. Nic ale nevzdáváme a víme, že trénování dělá mistra. Proto využíváme různé pomůcky – magnetické tabulky, dřevěná písmenka, sirky, modelínu, slané těsto, písmenkové pexeso a hry, abychom si písmena nejen prohlédli , ale i pořádně osahali. Zvládli jsme i několik písmen vyrobit. A až budeme mít celou abecedu, krásně si je pověsíme na zeď, abychom je měli pořád na očích. V matematice pokračujeme v počítání, sčítání a odčítání, v některých slovních úlohách a příkladech. Nezapomněli jsme také opět procvičit některé geometrické tvary za pomoci skládání papíru. Abychom věděli jaký je rozdíl mezi čtvercem a obdélníkem, poznali trojúhelník a jeho strany. Poměřovali jsme také velikosti a zkoušeli odhadovat délky. Po všem počítání a psaní přišlo na řadu i čtení. Posloucháme příběh o Zákeřných keřích. Učíme se, které rostliny jsou jedovaté, zda celé nebo některá jejich část, jak vypadají a kde je můžeme najít. Kromě keřů se učíme poznávat i některá zvířata z lesa, stejně jako stromy a rostliny. Využíváme k tomu pexesa, knížky a pracovní listy. A příští týden vyrazíme objevovat přírodu i ven :) Tam nás to totiž moc baví. Stejně jako nás baví zpívat a trénovat na Havelské posvícení. Věnovali jsme tomu v uplynulých dnech mnoho času tak jako přípravě sušeného čaje. držte nám palce. Snad to dobře dopadne :) Jako dobře dopadlo naše první bruslení. Na konci hodiny už se všichni zvládli postavit na brusle a chvíli na nich vydrželi stát. Nikdo nebrečel, nikdo se nevztekal, nikdo z ledu neutekl. Takže hurá zase v pondělí! :)

V angličtině pomalu končíme první lekci. Umíme se představit, zeptat na jméno, pozdravit a rozloučit se a další společenské fráze. (Hello, what´s your name? Nice to meet you. Who´ s this? It´s ….Come in. Good morning. Good bye). Nově jsme se naučili písničku“ It´s the happy house“ a s ní spojenou slovní zásobu. (a house, a window, a door, a floor, a roof). Během anglického dne jsme samozřejmě mluvili, písemně propojovali situace, barvili stříhali a nesmělo chybět ani divadlo s poslechem.

Na fotky od Veveřáků se můžete podívat zde

8. stránka z celkem 153« První...678910...203040...Poslední »