Aktuality

neděle 17. květen

Vilové bzučení (11.-15.5.2015)

 • Škola

Včelí týden jsme začali pomocí hádanek a básniček o včelách. Pak jsme vylétli ven na zahradu, každá včelička si našla svůj kvíteček, zkusila spočítat vzdálenost na kroky ke kvítku a zpět na česno – děti vědí, co to je. Ke kvítkům jsme tančili včelí tanec a užívali si vůni zahrady!

Další, co jsme se v průběhu týdne o včelách dozvídali byly informace o tom, jak a kde včely bydlí, jak vypadá jejich proměna od vajíčka po dospěláka a kde ji podnikají. Jaké jsou jejich úkoly v úle a že dělnice toho mají ze všech včelích obyvatelů na starosti nejvíce (čistí, staví, hlídají, krmí, sbírají potravu). Taky jsme si nezapomněli vylétnout na hřiště a proletět se s naším časopisem Včelička. Pátek byl věnován produktům včel, povídali jsme si o propolisu, nektaru, vosku a samozřejmě ochutnali výborný med!

Fotky dodám co nejdříve.

Následující týden velkou část dětí čeká cykloškolka v přírodě. Zbylé děti budou chodit do Jednoho stromu, kde bude sportovní týden.  

neděle 17. květen

Příprava na loučení s předškoláky 11.-15.5. 2015

 • OS Jeden strom
 • Školka

Blíží se konec školního roku….před sebou máme poslední společné chvíle, nezapomenutelné zážitky a krásné, letní prázdniny… Všechno má svůj začátek a svůj konec, a my se před létem rozloučíme s některými dětmi, které půjdou po prázdninách do školy. A tak byl uplynulý týden zcela v duchu loučení s předškoláky. Vymýšleli jsme pro naše budoucí školáky vzkazy. Děti svým kamarádům vymýšlely krátké zprávy, ve kterým se zrcadlí mnohá přátelství, společně prožitá dobrodružství a přání všeho dobrého na další cestě. Předškoláci si připravovali své knihy, malovali, vyráběli keramické knoflíky na kapsičky… Čas plynul klidně, slunce se nám opíralo do zad a naše zahrada poskytovala bezpečné zázemí pro naše hry. Maminky si užily svůj svátek na Bohyni matce. Chvilička pro sebe, bez dětí, se závěrečným pohoštěním a společnou, ženskou pospolitostí je někdy k nezaplacení. A výlet na Kazín? Povedl se, byl přesně takový, jaký jsme ho chtěli mít. Děti si našly svou cestičku, kterou se chtějí dát, zkoumaly okolí jako mravenci, užívaly si neznámý prostor a krásné počasí. A řízky k obědu tak moc chutnaly! Přidal se k nám i tatínek Geníka, aby si aspoň na chvíli odpočinul od práce, a dopřál si odbočení z každodenní rutiny.  Pokud chcete zažít i vy tak trochu jiný den,připojte se někdy k nám. Vaše děti vám už samy ukáží tu správnou cestu…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Týden před školkou v přírodě

Příští týden bude část dětí z JS na cykloškolce v přírodě. I ostatní děti, které ve školce zůstávají, si užijí dostatek pohybu ve všech možných podobách.

STŘEDA    -angličtina

ČTVRTEK -angličtina a keramika

 

Krásné dny, plné pohybu, vám přeje….tým Jednoho stromu

 

 

úterý 12. květen

Bohyně matky čarovaly

 • OS Jeden strom
 • Školka

Bohyně matky se sešly v pondělí 11.5. V Jednom stromě, aby společně oslavily svou sílu, ženskost, radost ze života, chuť zkoušet nové věci, smích, lehkost a vše další, co tvoří jejich hodnotu a vnitřní zdroje. Hráli jsme si v imaginaci se svými jmény,abychom jim pak vdechly skutečnou podobu z korálků, drátků, knoflíků, pergamenu či jiné havěti. Hráli jsme si, tvořili, povídali, byli si blízko a bez dětí. Ty pro nás na zahradě připravily zatím hostinu. Kochejte se s námi! A v červnu se mohou na svou akci těšit Bohové otci!

Podívejte se na fotky

neděle 10. květen

Ach, ty naše maminky…

 • Rarášci

Takže naši milí, je potřeba vám osvětlit pár věcí…:-)

1/ Snažíme se cvičit každé ráno pár jógových cviků. Na závěr si říkáme (to už víte) koho máme rádi. A učíme se, že je moc důležité, abychom měli rádi taky sami sebe. Pohladíme se. Takže až to bude říkat váš Rarášek doma, zaslouží si pochvalu a jako nášup pohlazení od vás.

Davídek: „mám rád maminku, tatínka, Kubíka, sám sebe a Ikeu“ :-)

2/ Rarášci takhle na jaře dost často řádí a zlobí a slyší jen to, co chtějí. Ale jinak se z nich stala až neuvěřitelně optimistická úžasná parta dětí, která si minimálně ubližuje. Která si pomáhá, už si SPOLU hraje, hladí se a říká: „neplakej“ pokud k pláči dojde. Pomáhá si vzájemně při oblékání a zvládá tolik sebeobslužných věcí (i v jídelně), které byste do nich vůbec neřekli.

Laura: „prosím pomůžeš mi dát ty bačkory až do horní kapsy kapsáře? Nechám ty spodní pro ty menší Rarášky“

3/ Pokud už náhodou napětí roste, pouštím „ruku na vandr“. Tohle mi vždycky říkával můj táta a nepamatuju si, že by vážně ta ruka došla na můj zadek. Rarášci moc dobře ví, že když se ozve: a já asi pustím ruku na vandr a hádej, kam asi dojde?!!!“ , takže už to asi trochu přepískli a měli by brzdit, ale v konečném důsledku se velmi uvolní atmosféra,  protože se po dvou vteřinách začnou culit, pak chechtat a celou vlastně komickou situaci zakončí tím, že přiběhnou a nastrčí zadek, aby jako dostali. Takže za jemného poplácávání se už chechtáme všichni. :-)

Renáta v jídelně:“ co zase dělají ty bačkory pod stolem?… Já asi pustím tu ruku na vandr a hádej, kam dojde?“

Justýnka kouzlí svůj odzbrojující úsměv: „tak jí pušť na vandl nooo“.

Ester: „néééé podrž jí, ať nedojde na zadek“

Renáta: křečovitě levá ruka drží pravou a nepustí ji…

4/ Tento týden jsme zjistili, že zrovna náhodou naši Rarášci mají opravdu dokonalé maminky. Sice se prý občas zlobí a mračí a někdy pláčou.. ale jsou

-          Krásné jako princezny… mají nádhernou snědou pokožku :-) …. Mají bílou pleť :-) …. Hrají si s nimi, zpívají, jezdí na výlety, vaří s nimi, dávají pusinky, často pošťuchují tatínky…

Tak všechno nejlepší maminky a poděkování za vaši trpělivost, za bezesné noci, za podporu, za úsměv, který spoustu věcí vyléčí. :-)

Vaši Rarášci

na fotky koukněte zde: Ach ty naše maminky

 

 

sobota 09. květen

O mamince ve vile (4.-7.5.2015)

 • Škola

Jako nitka se téměř celým přípravkovým týdnem vinulo téma Dne matek. Povídali jsme si o maminkách, portrétech a společně takové portréty našich maminek malovali, vyráběli jim rámy a zdobili jimi alespoň pro chvíli vilu. (Zanedlouho se z nich můžete doma těšit i vy). Vyráběli jsme chrasticí přáníčka, do kterých děti sami vpisovali vzkazy pro své maminky a přívěsky na krk z matiček a drátků. Jak se nám zdařili si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Abychom však udělali i něco pro sebe, vypravili jsme se na výlet na Kazín. Tam jsme sice nedošli, ale cestu jsme si užili. Vydávali jsme se, kam nás nohy nesly a narazili na zahradu s kozami, kůzlaty a kozly. Viděli jsme i slepice, prase i ovce s jehňaty. Připočteme-li krásné počasí – výlet jedna radost.

Koukněte na fotky: O mamince

 Následující týden budeme věnovat našim pomocníkům, a to včelám. Týdenní projekt Děda rok a jeho včely zaměříme na celkový život včel, od anatomie včely, rozdělení úloh v úlu až po produkty včel. Tak snad budeme i pilní jako včely :-)

 V pondělí 11.5. Vás zveme na akci Bohyně Matka do Jednoho stromu. Maminky, přijďte si užít trochu zábavy sami pro sebe. Děti nechte na zahradě, mezitím pro vás připraví něco dobrého. Začínáme v 16 hodin

 V úterý 12.5. nás čeká focení. Sejdeme se na nádraží v 8,15 a půjdeme do Jednoho stromu, na odpoledne se vrátíme do vily.  

sobota 09. květen

4.-7.5. 2014 Maminka

 • OS Jeden strom
 • Školka

Co se nám vybaví, když se řekne maminka… Je hezká, milá, hodná, pracovitá, je s ní legrace… A co s ní rádi děláme? Koupeme se ve vaně,  vaříme, pečeme, pracujeme na zahrádce, povídáme si, máme rádi, když nám čte pohádky… O tom všem jsme si uplynulý týden povídali… V nadcházejícím Dni matek jsme se věnovali jednomu z těch lidí, který je našemu srdci nejbližší… Pro maminky jsme vyráběli kytičku s přáním a korálkový šperk se srdíčkem. Děti ho pro vás navlékaly samy, s naší malou  pomocí, ale s trpělivostí a láskou…. Přejeme všem maminkám spokojenost, krásné chvíle s jejich ratolestmi a mnoho sil  na vaší cestě….

KOUKNĚTE NA FOTKY:   Den matek

Příští týden bude hrací. Čeká nás fotografování a výlet. 

 

PONDĚLÍ – 16,00 Bohyně matka – tradiční oslava svátku maminek v JS

ÚTERÝ –      od 9,00 FOTOGRAFOVÁNÍ dětí v JS

STŘEDA –    výlet na Kazín

                        angličtina

ČTVRTEK –  PhDr. Rezková – konzultace s rodiči

                         angličtina a keramika 

 

Příjemně strávené dny vám všem přeje….tým Jednoho stromu

úterý 05. květen

Další brigáda je za námi! Chceme poděkovat!

 • Školka

Tak máme další letošní brigádu v Jednom stromě za sebou.  V úterý 5.5. 2015 ( pěkné datum, že?)  jsme složili  písek do pískoviště, natřeli zahradní domek, opravili domek pro děti, připravili zázemí pro venkovní dětskou dílnu ( mimochodem do ní sháníme svěrák na ponk a nářadí, nemáte? ),  ohoblovali trámy a prkna,  natřeli ponk i trámy na venkovní sezení,uklidili krabice v herně, opekli buřty a popili pivo! Moc děkujeme za pomoc paní Kettnerove, Míše Vankovè, Dině Malé, Lechmanům, Zahradníkům, Kamile Bruthansové, Katce Angelisové, Dolanským, Koutníkům, Borkovi Strádalovi, Líze Rust, Pavlovi Romsy,Ditě Žídkové, Markovi Epsteinovi, Evě Koktové, Jardovi Vackovi a dětem z Jednoho stromu!

Podívejte se na fotky

neděle 03. květen

Semínka a oslava Darinky

 • Rarášci

Tak máme za sebou takřka zahradnický týden, naši milí. Hned v pondělí jsme si na vatě vyklíčená semínka hrachu přesadili do květináčů a opravdu se o ně následující dny vzorně starali. Tentokrát se podařilo, že je děti každý den pozorovaly a samy užasly, jak byl každý den co do vzrůstu znát. Hrášek jsme také namočili v barvě a poslali ho na vandr. Jak to dopadlo, to můžete vidět u schodů, když stoupáte do herny. V úterý jsme si názorně ukázaly, ochutnaly (snědly, co šlo:-)) různé druhy semínek i pecek a zjistili jsme tak velmi rychle, jak dětem chutná například naklíčené mungo – po tom se tedy opravdu zaprášilo – dobrá inspirace v těchto jarních dnech na dodávku energie pro děti :-) Středa už patřila velkému výtvoru – co potřebuje semínko pro růst a hlavně oslavě narozenin Darinky a u školkáčů Borka a Nasíma. Se vzrůstajícím počtem oslav (většina Rarášků se narodila na jaře) se děti opravdu zdokonalují a evidentně mají vždy od rána jasný cíl: totálně při oslavě utahat učitelky tak, že jim pak dají na zahradě pokoj a nekomandují je J Užívali jsme si to s oslavenci dosyta, koukněte na fotky!

Na fotky zde: Semínka a oslava Darinky 

A mějte se tak, jako kdyby každý den byl takovou malou oslavou!

Za celý tým

Renáta

neděle 03. květen

Produkty zvířat (27.-30.4. 2015)

 • Škola

Poslední dubnový týden jsme věnovali produktům zvířat. Každý den byl jiný, pondělí jsme si hráli s ovčím rounem, výsledkem byly krásné míčky různých barev. Byla to fuška, nejdřív hladit úplně něžně, pak trochu tlačit a pořád koulet a koulet…. a po dobré půl hodince práce byl míček na světě. Všichni to vydrželi. V úterý jsme se věnovali masu, už víme, co všechno se dá jíst, co nám chutná a co méně, vyrazili jsme do řeznictví a koupili jeden plátek vepřového, hovězího a kuřecího. A tak jsme zjistili, že každé má jinou barvu i jinak chutná, a že každému chutná něco jiného. K obědu jsme pak měli rybu, tak jsme tu paletu chutí mas pěkně dokončili. Dalším produktem, kterým jsme podrobili zkoumání bylo mléko. Dozvěděli jsme se, že krom nejčastěji využívaných mlék (kozí, kraví a ovčí) se můžeme setkat i s mlékem kobylím, jačím, velbloudím a lamím. Abychom však nezůstali pouze v rovině teoretické, pustili jsme se do ochutnávky mléčných produktů (pro někoho více či méně lákavých). K dispozici jsme měli sýr, kozí a kravské mléko přírodní, vanilkové kozí mléko, ovčí jogurt a jogurt kozí. Pro intenzivnější zážitek jsme degustaci absolvovali se zavázanýma očima. (Děkujeme Ditě za obstarání surovin). Jako poslední nás zajímalo peří. Kde se bere, jaké má výhody, při výrobě čeho se používá, jak se kdysi získávalo a kteří opeřenci jsou pro získávání peří nejlepší. Neopomněli jsme si připomenout Čarodějnice, způsoby a důvod slavení tohoto svátku. Došlo i na kostým, který jsme si všichni, alespoň částečně, vyzkoušeli.

 Koukněte na fotky: Produkty zvířat

Následující týden věnujeme samozřejmě nadcházejícímu svátku maminek, budeme si povídat o tom, jak o děti hezky pečujete, co na vás mají rádi. Těšit se můžete, milé maminky i na vaše portréty a jistě i malý dáreček – to se ale nechte překvapit.

Ve čtvrtek vyrazíme do na procházku směr Kazín.  

neděle 03. květen

27.-30.4.2015 Jen tak si to prostě užít…

 • OS Jeden strom
 • Školka

Poslední dubnový týden v Jednom stromě byl velice pestrý. V pondělí jsme s dětmi vyrazili

na výlet na Dvoreček. Počasí bylo překrásné a děti si užívali lesa plnými doušky. Klouzali se

po stáních a bublající potůček přímo vybízel k postavení malé hráze a pak už nás čekal jen

oběd na ohýnku.

V úterý jsme zakončili TC Sova a semínko. Vzpomínali jsme, co jsme všechno v rámci tohoto

celku dělali, co se nám povedlo ale i nepovedlo, co nás bavilo víc a co třeba i trochu méně. A

protože jsme se dopoledne nedostali ven, šli jsme na procházku odpoledne po svačině.

Vybavení pláštěnkami a holinkami jsme prozkoumávali kaluže, přeskakovali je a stavěli jsme

přes kaluže cestičky z kamínků.

Středa byla ve znamení dvojité oslavy narozenin. Své narozeniny slavili dva naši kamarádi a

to Nasím a Borek. Už od rána jsme tančili a dováděli při hudbě a pak následovala velká

slavnostní hostina.

Ve čtvrtek jsme vyrazili s dětmi do Berouna na divadelní představení studentů pedagogické

školy, kde učila Markéta. Budoucí paní učitelky si pro děti připravily krátké příběhy hraček.

Dětem se představení velice líbilo a tak na konci nadšeně tleskaly. V Berouně jsme se také

ještě stihli vyřádil na malém dětském hřišti.

KOUKNĚTE NA FOTKY: Poslední dubnový týden

Příští týden se budeme věnovat maminkám. K jejich nadcházejícímu svátku jim vyrobíme dárek a přání. Naučíme se básničku, zazpíváme si. Budeme si o maminkách povídat, jaké jsou, čím jim děláme radost.

ÚTERÝ –        16,30 brigáda v JS (zveme maminky a tatínky, odměnou vám bude dobrý pocit a posezení u ohně)

STŘEDA –     NG Anežský klášter -pořad „O mamince“ 

                        16,30 Kořenová rada v JS

                        angličtina

ČTVRTEK – angličtina a keramika

PÁTEK –       státní svátek – JS uzavřen 

Slunečné dny a pohodu vám všem přeje…tým JS

83. stránka z celkem 102« První...102030...8182838485...90100...Poslední »