Aktuality

neděle 29. květen

Ke studánce s lesní školkou Ze-mě (22. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme v jednom velkém chumlu dobyli les. Napekli jsme plstěné koláčky, urputně, až do p rvní krve. Přelézali jsme hlubokou propast po slick lajně. Po obědě jsme hráli všemi barvami. Tak jako se věří, ž síla ze zabitého zvířete přejde na lovce, když ho sní, i my jsme uvěřili, že namícháme barvy z rostli, které mají zamýšlenou barvu a ejhle, je to pravda. Dokonce jsme uvařili i Spidermaní sliz.

V úterý jsme se nasvačili v habrovém vigvamu a společně se Stodoláčky  se vydali nakrmit kozy a ovce a pak hurá za branku do lůna jarní přírody. Tentokrát jsme prozkoumávali březovou „džungli“ v okolí posedu. Celé dopoledne nás provázela písnička Králko, milá králko (Králko, milá králko, studánko rubínko, proč tebe zkalili, proč tě zarmoutili, krátké dny a dlouhé noci, byla jsi sama bez pomoci, králko milá králko, studánko rubínko, už jsi v naší moci)…Odpoledne jsme zasedli ke Včeličkám a ve vigvamu si užili opravdový cirkus!

Středa patřila přípravám na loučení s předškoláky. Nejprve jsme se vydali vlahým lesem k vyvráceným stromům a k bunkru pro materiál. Ve vozíku i v náruči jsme pak vše přemístili do naší lesní galerie a pomaličku začali „rozbalovat“ slavnostní mechový koberec. Je nádherný; snad do konce června vydrží! Odpoledne jsme kreslili mini obrázky pro kamarády na památku.

Pod horú studánečka, pěkná, čistá, bystrá. K jedné jsme se ve čtvrtek na pozvání lesních školkáčů ZeMě vypravili. Zvuk housliček křepčil mezi stromy spolu s královničkami. Studánku vyčistily, zlé moci zahnaly a společně jsme pak vodě zazpívali: Studánko rubínko, studánko hlubánko, buď vždy čistá! Pramínky vody se po studánkové stráni rozbíhaly a sbíhaly, a stejně tak mi my. Pro zpáteční cestu jsme si zvolili zkratku, která byla o něco náročnější, než jsme čekali. Všech 31 dvorečků prošlo zkouškou rokliny Kejné a moc jsme si to užili.

 V pátek jsme cestou „do zákopů“ (výrazně zvlněný lesní terén) vymysleli hru. Zjistili jsme, že dát dohromady pravidla, která dávají smysl, shodnout se na nich a dodržovat je, není jen tak. V průběhu dopoledne se nám podařilo hru dopilovat a pojmenovali jsme ji Zastromovka. Odpoledne jsme ještě po čtení vyrazili k tůním pro materiály na slavnost loučení s předškoláky. Bylo třeba mocného odhodlání a výdrže. Odměnou za kopřiví šlehance nám byly exotické traviny a rákosy. 
 

neděle 29. květen

Příprava na rozloučení s předškoláky 23.-27.5.

 • OS Jeden strom
 • Školka

Blíží se konec školního roku a nás už brzy čeká rozloučení s našimi předškoláky. Je to pro nás jedna z největších událostí školního roku, na kterou se pečlivě chystáme a nejinak tomu bylo i tento týden. Těm, co to ještě neznají, nechceme moc prozrazovat, aby nepřišli o překvapení. Jen můžu říct, že děti si chystají zajímavé věci na památku…a zapojují se do toho nejen předškoláci, ale i ti menší… A tak jsme uplynulý týden hodně tvořili a pracovali… ale také jsme si hodně hráli a užívali si slunečného počasí, a to hlavně na naší zahradě. Proběhlo velké focení, letos poprvé s novým fotografem Pavlem Horákem, naším tatínkem z Rarášků. A bylo to prima! Pavel nadchnul všechny děti a vtáhnul do veselé nálady i ty, kteří se zprvu moc fotit nechtěly. Užili jsme si hodně nevázaného veselí a spontánnosti :) . A také jsme mezi sebou přivítali Jindřišku, která si k nám přišla, se svým přichystaným programem, s dětmi pohrát a možná se v příštím roce stane členem našeho týmu. A tak jsme se s ní naučili novou písničku o ptáčcích, kterou jsme doplnili hrou na hudební nástroje. Bavili jsme se, užívali si lítání venku jen tak v tričku, moc jsme se neškorpili a bylo nám fajn!

KOUKNĚTE NA FOTKY: Příprava na předškoláky

Příští týden dokončí poslední předškoláci své závěrečné práce, oslavíme dvoje narozeniny a budeme si hrát…hlavně venku, v přírodě….

Pohodový týden vám všem přeje….tým Jednoho stromu.

sobota 28. květen

Sobotní výlet školy Jednoho stromu

 • Škola

V sobotu 28.5. měli rodiče současných i budoucích školáků možnost vyrazit s námi na vzájemně poznávací výlet po Staré mlýnské cestě kolem Radotínského potoka. Hledali jsme společný dar pro školu.  A aby se k němu rodiče a děti dostali, museli splnit několik úkolů. A tak jsme hledali a poznávali vzácný koniklec nebo třeba vlaštovičník, vyřezávali a pouštěli lodičky nebo  se třeba podle zvuku píšťalek snažili najít své rodiče po lese. A protože jsme všechny úkoly splnili, dovedla nás rozluštěná zpráva k rozbořenému domu u Měsíčního údolí, kde jsme objevili budoucí Kroniku školy Jednoho stromu. Hned jsme do ní všichni otiskli své palce a doufáme, že to bude první vklad do záznamů našich budoucích dobrodružství. Po dobré práci přišla zasloužená odměna u ohýnku i následné putování podél Radotínského potoka k mlýnu u Veselých v Chotči. Horko bylo,sluníčko pálilo,  cesta byla občas především pro kočárky krkolomná, ale my to zvládli. Je příjemné nespěchat, i když  autobus jsme dobíhali! Únavu jsme cítili všichni, ale spokojenost v srdci hřeje. Už se těšíme na další společné výlety. Tak příště pojeďte všichni!

Koukněte na fotky

sobota 28. květen

Otvírání studánek (22.týden ve Stodole)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Celý tento týden směřoval k oslavě otvírání studánek, kterou jsme si mohli prožít ve čtvrtek.

Už od pondělka nás doprovázela písnička (Králko milá králko, studánko rubínko, proč tebe zkalili, proč tě zarmoutili, krátké dny a dlouhé noci, byla jsi sama bez pomoci, králko milá králko, studánko rubínko, už jsi v naší moci)…a se slunečným počasím i spousta další zábavy – filcování, slackline, stavění hradů z kamení..

V úterý jsme se nasvačili v habrovém vigvamu a společně s habráčky se vydali nakrmit kozy a ovce a hurá na výlet. Tentokrát jsme prozkoumávali březovou „džungli“ směrem pod a za posedem.

Ve čtvrtek jsme se vypravili na samotnou oslavu, kterou pořádala školka Země. Tentokrát se zúčastnila i lesní školka z Valašských Klobúk, která byla právě u Země na návštěvě, takže o nové kamarády nebyla nouze. Udělali jsme si krásný výlet nahoru k madonce a dále ke studánce na kopci..a na konci nás čekala odměna ve formě krásného představení přímo v lese okolo studánky a za zpěvu ptáků (to byla romantika!:)..no a pak už jen oběd a pořádně dobrodružná cesta sem a tam údolím přes potok zpět do náručí maminek.

Pátek-výlet-Srbsko

Vzhledem k pádům odlamující se skály Alkazar jsme změnili plán výletu. Vydali jsme se přes kopec do Karlštejna. Cesta byla velmi krásná,děti šlapali, ale bylo znát, že to bylo přeci jen trochu více náročné. V Karlštejně jsme si dali za odměnu v příjemném stánku zmrzlinu. Dvě babičky nás obdivovali, že jsme jako „zjevení“, jak jsou děti hodné a šikovné. To nás potěšilo. Nakonec jsme došli až na nádraží, v nohách jsme měli cca 7km a měli jsme toho všichni dost.Vlak nás odvezl zpět do Řevnic a děti byli zase rádi, že vidí své maminky a tatínky….

Fotografie k prohlédnutí zde.

pátek 27. květen

Pohádka O Budulínkovi

 • Rarášci

Celým uplynulým týdnem nás provedla krásná pohádka O Budulínkovi. Vše muselo začít pořádným divadlem. Teda spíš vyprávěním. Bedlivě jsme naslouchali příběh, ve kterém neposlušný Budulínek skončil v liščím doupěti. Ještě že měl tak chytrého dědečka a šikovnou babičku, kteří za pomoci zvuku bubínku a housliček vylákali všechny lišky z nory a pořádně jim vyprášili kožich. Pohádka to byla krásná, ale pouhé vyprávění nám nestačilo. Chtěli jsme se stát skutečnými herci. Někdo si vzal kožíšek, aby se proměnil na dědečka, jiný zas šátek na hlavu, aby byl pořádnou babičkou. Když už byli všichni připraveni, mohlo se jít do akce. Myslím, že nám bude stačit už jen týden, než dopilujeme poslední mouchy a budeme mít připravené báječné představení. A to nebylo všechno, co jsme poslední dny ve školce dělali. Také jsme jako ten Budulínek ochutnávali hrášek. Někteří z nás se oblizovali až za ušima a jiní.. no.. hrášek asi nepatří mezi oblíbenou zeleninu. A co ono by se s tím hrášek dalo ještě dělat? K jídlu je sice dobrý (alespoň pro některé), ale dá se přeci vymyslet i něco lepšího. No jasně. Pustíme ho mezi barvy na papír a uvidíme co se stane. A že se stalo. Na krásné výtvory se můžete podívat u nás ve školce :) To nám ale pořád nestačilo. Také jsme hrášek třídili společně s fazolemi, abychom si procvičili naše ruce a prsty. Občas nám nějaký ten hrášek utekl na zem, ale to se stává i těm šikovnějším. Už se ale nemůžeme dočkat, co nám přichystá ten týden nadcházející.

Na fotky z týdne plného hrášku a budulínků se můžete podívat zde Pohádka O Budulínkovi

pátek 27. květen

Hodiny, dny, měsíce… jak to všechno plyne…

 • Škola

V pondělí vila pořádně ožila. Přišli na svůj první den budoucí prvňáci. Společně jsme se navzájem představili, prvňáci pak šli tvořit svá očekávání od školy, no a před obědem jsme si upekly na ohni sladké hady.  Už se těšíme na září, až nás tady bude více! :-)

Ve středu jsme se přenesli do světa barev a tónů. Zopakovali jsme si naše básně a písně a pak si povídali o dnech v týdnu. Naučili jsme se písničku o tom, co který den můžeme dělat. Pak jsme si ji společně a také každý sám namalovali. Také jsme zjišťovali, v jakém měsíci má kdo z nás narozeniny a měsíce se naučili. V druhém bloku jsme si suchými pastely každý „rozmazali“ svůj „týdeníček“. Bylo moc zajímavé pak vidět všechny týdeníčky pohromadě, docela snadno se dal poznat „malbopis“ každého tvůrce. V odpoledním bloku jsme si přečetli pohádku jihoamerických indiánů a tom, jak jim Luna dala božský nápoj maté. 

Ve čtvrtek jsme vyrazili do Českého národního muzea hudby, abychom se mohli proměnit v šamany a šamanky, užívat a cítit rytmus, který vytváříme, i rytmus našeho těla… Řádili jsme, i jsme se zklidnili a jen poslouchali. Bylo to moc fajn 

Koukněte na fotky: Foto , NM Hudby, Šaman

středa 25. květen

Matka příroda nás miluje

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Matka příroda nás prostě miluje a pokud ne, tak je k nám minimálně shovívavá. Předpověď slibovala „heavy rain“. Tak jsme byli vděční, že příchod na Dvoreček byl ještě bez deště a my doufali, že to vydrží ještě na společný kruh, po něm na svačinu, po svačině….., nebudeme toprodlužovat, jurty jsme viděli jen zvenku.Ranní kruh se moc povedl,protože tam kromě jesliček  byli i starší  sourozenci a kamarádi z Habrovi a Stodoly. Po svačině jsme se pustili do úklidu bedny u pískoviště. Zahráli jsme si na vítr a honili papírovou kuličku po stole. Ravi a Johanka představovali přímo hurikán. A abychom se před deštěm přece jen pojistili, udělali jsme si společně pěkný deštník. Ke všemu se nám dnes stýskání úplně vyhnulo. Jen Vája se trochu potrápila, protože se bála, že tam jejího brášku Šímu táta omylem zapomněl. A on si přitom v ten den přišel vybrat náhradu. Tak se zase těšíme za týden, to už ale s Markétou a Andreou.

Podívejte se na fotky

středa 25. květen

Prďáci přišli do školy Jednoho stromu

 • Škola

Tak a PRĎÁCI přišli do školy. Aneb,když se budoucí prvňáci naší školy pojmenují a přijdou si vyzkoušet jaké to s námi v té škole bude a řeknou nám, co by v ní chtěli v budoucnu dělat! Při pondělku 23.5.to bylo dobrodružné setkání i s pečenými hady, vlastnoručním zaděláváním těsta, přípravou svačin, nošením dříví z lese i odpovědí na otázky. Bylo nám spolu dobře a naše škola bude rázem od září zase o něco plnější.

Podívejte se na fotky

neděle 22. květen

Zase všichni spolu (21. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se zas všichni setkali- zůstavší s těmi, kdo se vrátili ze školky v přírodě. Pozdravili jsme se ve velkém kroužku a sotva jsme opustili Dvoreček, spláchly nás kroupy. Pochodovali jsme s písní o kroupě co spadla do kraje a v kánonu Až já pojedu přes ten les. V lese jsme levitovali a meditovali, jak jinak než po svém. Vyřezávali a vyhrávali na nástroje, které zrovna byly po ruce. Po obědě jsme vyrýpli pár zapomenutých brambor a zasypali díru pod skluzavkou. Vyráběli jsme přání pro předškoláky a četli naši oblíbenou Daisy Mrázkovou. A to ještě nezmiňuji sopku na pískovišti!
 
V úterý  za pomoci sody, jaru a octa a k naší veliké radosti dokonce sopka soptila a to takovou silou, že nadzvedávala hrsti písku, kterými jsme se ji snažili zastavit. Před hrátkami s vulkánem jsme navštívili les. Hlavním dějištěm tentokrát byl bunkr, který osídlili maskovaní tvorové, z nichž někteří – díky Danově malovací sadě- dokonale splynuli s terénem.
Odpoledně jsme psali vzkazy a malovali obrázky pro naše milé kamarády- předškoláky.
 
Ve středu nás čekal další celodenní výšlap. Tentokrát jsme se vydali ranním autobusem do Haloun, přes les došli na skok a famózní lívaneček ke Kvapilům a pak- i když bychom se houpali a váleli sudy a vůbec ‚blbli‘ na Matějově zahradě klidně celé odpoledne- jsme se skutáleli dolů kolem jezírka zpět na řevnické náměstí. Zážitků bylo jako obvykle spousta: cestou jsme hledali zaběhnutou halounskou kozičku, obdivovali do ruda zbarvenou kůru, učili se pískat na trávu… Čím blíž jsme byli k domovu a nožky byly znavenější, tím víc se naše myšlenky upínaly k maminkám a kapsy i ruce plnily dárečky ‚to je pro maminku’:)
 
Ve čtvrtek jsme po ranním kroužku vyrazili se Stodoláčkama prozkoumávat námi málo navštěvovanou část lesa. Objevili jsme nová zákoutí, vyváleli se pořádně v listí a sjeli po parádním svahu coby klouzačce. Některé z nás si opatřily pro sestup košťata a vznikl tak čarodějnický roj. Na Dvoreček jsme pak došli většinou bosky. Tam nás čekala neodolatelná, nová, veliká hromada písku, která nyní skýtá další stavební možnosti. Takže z nás byli mravenečci a později i Včeličky :) Krásný den jsme zakončili výbornou bábovkou na počest Šímových 5. narozenin.
 
V pátek jsme s nadšením přivítali Káťu Zagdoun s keramickou hlínou a vyráběli jsme drobná cinkrlátka na zavěšení. A málem jsme v zápalu tvoření zapomněli na svačinu. Proběhli jsme se pak podél potoka a hráli na trávu a oblékali se do do šatů ze svízele přítuly. Odpoledne jsme bzučeli na Včelku, slavili šesté narozeniny Niny a nakonec obdivovali práci pana kováře, který přijel přezout Vyšku a ostříhat všem koníkům nehty.
 
Foto:

 

neděle 22. květen

Jesličky malovaly

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V úterý 17.května nás Na dvorečku opět přivítaly naše kamarádky žabka a myška, nechyběla Míša s Aničkou ani Andrea s Viggem a Josífkem.  V naší jesličkové partičce nám chyběl  jen Johny, tak věříme, že ho uvidíme příště! Celý den to s počasím vypadalo vachrlatě a my si užili jak  na zahradě tak i v jurtě. Naučili jsme se novou písničku o myšce, která jela okolo rybníčku, a pak jsme si  ho společně namalovali. Použili jsme nastrouhaná progressa i temperu a voskovkami jsme  ještě domalovávali  kytičky do trávy. Počasí se nakonec umoudřilo a my celý den zvládli v pohodě.

Koukněte na fotky

83. stránka z celkem 124« První...102030...8182838485...90100110...Poslední »