Aktuality

neděle 06. říjen

5.týden ve Stodole – Barevný podzim

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Poslední zářijové pondělí se ukázalo jako nejlepší den na hledání pokladu. No jo, ale kde začít. Lopaty, lopatičky, motyky a motyčky do ruky a pochodem do lesa. Hlavy dohromady a po stopách lesního ducha Otorošiho, vpřed. Nejdříve jsme vykopali díru, ale nic jsme nenašli. Pak jsme objevili podezřelé místo s podzemní dutinou a opravdu našli zakopaný poklad !!! A bylo nám hej! 

V úterý s námi byla naše milá Markét a malým Arturem.  Po společném kroužku jsme si ve stodoláčkovém kroužku procvičili naše jména a vyrazili do lesa. tentokrát vedli naše kroky k posedu na sluníčku, kde jsme posvačili. poté jsme se vydali okouknout prasečí rochniště a někteří se proměnili v prasátka a rochnili se taky. Pak jsme si krásně pohráli v březovém háječku  a prolézali pod spadanými větvemi. U toho jsme si prozpěvovali z plna hrdla.

Ve středu jsme se v kroužku přivítali a připravili se na logodepistáž rozhýbáním pusinek a obličeje. K tomu nám také pomohla písnička Holka Modrooká a její variace (U, A, I). Na dvorečku jsme navlékali kaštany a listy a také si povídali s paní logopedkou. Pak jsme vyrazili do lesa. Z lana Robo vytvořil prolézačku a taky houpačku. To se nám moc líbilo. Trochu jsme si pohráli, zkoumali listy (barvy, velikost, v čem jsou zajímavé,…). A pak už byl čas na obídek.

Prudké ochlazení nás ve čtvrtek donutilo chodit a dokonce i běhat. Komu se nechtělo, tomu se zimilo. Naštěstí se nikdo takový nenašel a tak jmse se rezkým krokem dětských rozměrů vydali na pochod k Madoně. Pokud jste si mysleli, že jsme došli až do Londýna a zaklepali na dveře popové zpěvačky, tak jste se spletli. A na tak dlouhou cestu by nám ani nestačili svačiny. My zůstali v rodném kraji. V okolitých lesích jsme tvořili a dováděli. Nejdříve pořád do kopce, abychom se zahřáli a pak dolů jako ptáci letěli a ve vyhřáté jurtě oběd pozřeli. Odpolední déšť nám na střechu bubnoval a nám se krásně odpočívalo.  

V pátek jsme se ve společném kroužku seznámili s novou písničkou V LESE TRALALA V LESE JÓ V LESE…. a ta nás provázela celým dnem, vymýšleli  jsme všechno možné a užili si dost legrace. Krásně se chytla.

neděle 06. říjen

Babí léto (5. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Cvičíme s tyčemi. Vzdorujeme větru. Šplháme po laně.  Zavíráme oheň do krabice. Pečeme jablíčka. Čteme o strachu polních zvířat. Kreslíme sebe a svou rodinu. Řežeme polínka.
 
Úterý poprvé s Honzou. Nejdřív do ohrad posbírat oříšky a pomazlit ovečky, Máňu a Bobeše. Pak hurá do Tůní za sluncem. Odvážně se klestíme rákosím a posloucháme jak šumí. Roztloukáme ořechy. Hrstku necháváme ptáčkům k mlsání. 
 
Ve středu jsme ráno cvičili svoje jazýčky, rtíky neboli motoriku mluvidel s písničkou Hilkí mirdriikí :) Dopoledne se nám věnovala paní logopedka, je moc milá, takže jsme jí pověděli i to, co jsme nevěděli. A hledali jsme v lese poklad podle mapy a nenašli… Ale  nehroutíme se z toho a zkusíme to zítra.
 
Ve čtvrtek jsem našli poklad!!! Byli jsme stateční (cesta pro některé z nám byla dlouhá) a prokázali vytrvalost (několikrát jsme kopali na nesprávném místě). A představte si, mapu pro nás nakreslili, díru vyhloubili a krabici zakopali – Stodoláčci! Byly v ní oříšky a rozinky a mňam a byl to vůbec bezva nápad. Už pro ně na oplátku něco chystáme (ale nesmíme to tady prozradit). Odpoledne jsme sami zkoušeli kreslit mapy.
 
Pátek. Hop, zpíváme V lese tralala. Pochodujeme pod lanem. Řežem kulatiny. Vrtáme. Hledáme tvary podzimu.
 
 

sobota 05. říjen

Mazáci a podzimní vyhlídka

  • Škola

Mazáci si užívají podzimních dní a tak, dokud to ještě jde, vyrážejí za učením ven. Někdy jen na chvíli, jindy na celý den. Ve čtvrtek jsme dobyli černošickou vyhlídku, kde jsme pracovali s vlastním tělem a hlavně s dechem a zvukem. Rozhlíželi jsme se po krajině a hledali. A co že jsme to hledali? Přírodní, kulturní i zemědělskou krajinu, vliv člověka, přírodu, harmonii, výšky i nížiny a cokoli, co nám padlo do oka. Moc nás to bavilo. Po cestě jsme si stihli i hrát, hodně běhat a taky se dost zmazat. Jenže, kdo by odolal tak parádní pískové klouzačce? V pátek, při práci v kruhu, přišla myšlenka. Umístění stolů ve třídě nám úplně nevyhovuje. A tak jsme vzali mazací tabulky, kreslili, mazali a znovu kreslili obdélníky a počítali případná místa při různém rozestavění našich stolů. Nakonec jsme několik návrhů vybrali a stoly skutečně přemisťovali. Nakonec jsme se museli domluvit na novém zasedacím pořádku. Všechno klaplo, každý máme místo, se kterým jsme spokojení a vzniklo i větší místo na koberci.  Tereza nás hodně chválila a přirovnala nás k fungujícímu orchestru. V pátek jsme se nenaučili téměř nic z matematiky ani češtiny, zato jsme spolu hodně komunikovali, domlouvali se, spolupracovali a to stálo za to :)

Během anglických dnů se celé září neslo v duchu opakování. Procvičovali jsme veškerá slovíčka z loňska, gramatiku jako I like/ I don’t like, I can see, It’s a (tiger), otázku Is it a (tiger)?. Speciálně jsme se věnovali představování, např.: I’m (John) and I’m (nine) years old. I like rice but I don’t like bread. Pouštíme se také do opakování abecedy a spellingu, děti dostanou svoje zalaminované tabulky s písmeny, aby je měly stále po ruce (ve škole i doma :-) ). Tuto středu se děti také seznámily s Heather, která je bude částečně angličtinou provázet. Hráli společně hry, říkali říkanku a pracovali s učebnicí.
Roční období: spring, summer, autumn (fall), winter
Měsíce: January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November, December

Na fotky se podívejte ZDE

sobota 05. říjen

Opičáci a krámky

  • Škola

Tento týden u Opičáků probíhal trochu netradičně. Velkou část týdne jsem nebyla ve škole, děti se tedy setkávaly hlavně s Míšou, Luskou a Táňou. Zahráli jsme si na obchodníky a každý si mohl vytvořit svůj vysněný krámek. Ve třídě jsme tedy hned měli hned několik obchodů s hudebními nástroji, hračkářství, řeznictví a spoustu dalších. Když jsme si dostatečně ujasnili, co to máme před sebou, rovnou jsme si ujasnili, co jsou slova nadřazená, podřadná a souřadná. 

Týden jsme tradičně zakončili angličtinou. Věnovali jsme se nadále tématu Safari a zahráli si scénku se Spikem a Ruby. (It´s Otto!).  I na příště si můžou děti přinést vlastní figurky nebo obrázky zvířat.  Trénujeme věty typu Can you see a snake? - Yes, I can. No, I can´t.  Věty  typu I can see a zebra. I can´t see a tiger. jsme se začali  učit i psát. Příště strávíme opět více času s abecedou a hláskováním.
 
Na fotky se můžete podívat zde. 
 
 

sobota 05. říjen

Dobré ráno, dobré ráno, zamáváme si….

  • Rarášci

Dobré ráno, dobré ráno, zamáváme si….

Naše ranní vítací písnička, při které si dost vymýšlíme… A protože v pondělí jsme slavili narozeniny Tomíka, zůstaly nám v herně nafouknuté balónky a s nimi se dalo dělat spousta věcí: bubnovat, skřípat, nosit je v zubech, zelektrizovat si vlasy, schovat je pod nohy, trénovat barvy, myslet si, že je to jablíčko a děsně se leknout, když sem tam nějaký praskl. Jo a v pátek se balónkama malovalo – jablíčka!!! 

Na zahradě v pondělí děsně, ale děsně foukalo a to způsobilo, že spadalo moc a moc oříšků, až jsme po nich šlapali. A to nikdo nechtěl, takže jsme je honem sbírali a už se suší a loupou a moc se nám hodí na Havelské posvícení už za týden!

Jo a oříšky jsme sbírali i v úterý…

Ve středu jsme sbírali oříšky… a taky stavěli koleje, hrady a jako každý den zpívali podzimní písničky a říkadla.

Ve čtvrtek jsme sbírali oříšky a v pátek jsme sbírali oříšky. A víte vy, co s nimi děláme na zahradě? My je tam pořád jíme, takže budeme zdraví jako oříšky. Umíme je totiž už taky louskat. Taky sbíráme skořápky, ale na co, to se ještě úplně neví. Určitě ale něco vymyslíme. Prostě jsme šikovní Rarášci!

Na fotky se můžete podívat tady 

pátek 04. říjen

Jak jsme spálili sušenky a hnali ovečky údolím

  • Školka

Máme za sebou moc povedený týden, naši milí. Hned od pondělí jsme si ověřovali a koukali všude kolem sebe, jak podzim začíná malovat. Lístky, které jsme sbírali, se začínaly barvit do žluta i červena. Foukali jsme do nich a trénovali si tak nádech, výdech, správné dýchání na zpívání. Trénujeme totiž 3 písničky na vystoupení na Havelském posvícení. 

V úterý a ve středu jsme hlavně hráli hry v herně i venku židličkovanou na špalcích, zdolávali překážkovou dráhu, sbírali popadané ořechy a louskali je, zpívali a také jsme měli od Toma krásnou poznávačku rostlin, bylin a vůbec podzimních skvostů. Trénovali jsme tak spolupráci, paměť, odhad, hrubou i jemnou motoriku.

Ve čtvrtek jsme se pak s vervou sobě vlastní pustili do pečení levandulových sušenek. Děti pomáhaly udělat těsto, válely ho a vykrajovaly. Udělaly všechno bez chyby. A pak přišla Renáta a položila plech na dno trouby, jelikož tam jinak nepasuje. No a světe div se, za 5 minut se kouř valil školkou a první várka byla – určitě pro štěstí – černá na uhel :-) No což, máme poučení, že i dospělák může něco zkazit. A my se nevzdali, pekli už jen na druhém plechu a dílo se konečně zdařilo. Tedy smrad zůstal až do odpoledních hodin :-)

A v pátek jsme jeli do Slavičího údolí nad Radotínem a dozvěděli jsme se spoustu důležitých věcí o ovečkách a kozách. A taky tu byla legenda o pasáčkovi, který byl zakletý, protože kdysi dávno prozradil tajemství. No a my ho mohli vysvobodit tím, že naženeme celé stádo k němu, kde zrovna odpočíval. Pasáček byl jak vystřižený z dávných dob, boty ušité ručně z kůže, hučku na hlavě. Všemu se divil, kdeže se to probudil a v jakém čase. A děti mu velmi trpělivě vysvětlovaly, že jezdíme v autech, pereme v pračce a na sobě máme funkční oblečení :-) ) A pak jsme ho vyprovodili, šlápli jsme při tom do tolika ovčích a kozích bobků, že jsme provoněli celý autobus cestou zpátky :-) . A loučili se a vůbec se nám nechtělo z toho údolí plného oveček, které jsme hladili, hnali i krmili a koz (kdo chtěl, mohl jednu zkusit podojit) zpátky do té naší moderní civilizace. Naštěstí nám začalo kručet v břiše a představa oběda ve školce nás hnala zpátky. Bylo to tááááák poetické!

Na fotky se podívejte ZDE

pátek 04. říjen

Brouci šli s kůží na trh

  • Škola

Brouci v pondělí začali na výstavě Petra Síse O létání a jiných snech. Snili o tom, co je jejich největším přáním, jak by vypadali jako král nebo co by dělali, kdyby mohli cokoliv. Šli tak, obrazně řečeno, s kůží na trh. Postupně procházeli výstavou, malovali své sny a nakonec si své sny nalepili do sebe! Dokreslovali a snili o tom, co všechno by ještě mohli. A když jsme byli u těch snů a s hlavou v oblacích, museli jsme se proběhnout i v dřevěné vzducholodi nad střechou Doxu! V úterý jsme se věnovali něčemu trochu přízemnějšímu, však také důležitému. Dočetli jsme legendu o sv. Václavovi, děti si namalovaly výjev z jeho života, povídali jsme si o hoře Blaník i o krutosti bratra Boleslava. Hlavně ale o vzdělanosti, statečnosti a hrdosti Václava.

Ve čtvrtek byl projektový den: Ve čtvrtek mne děti za krásného slunečného počasí provedly Černošicemi. Přemýšleli jsme o tom, co je pro nás v naší obci důležité, kdo nám tyto věci zajišťuje, kdo a z čeho je platí a jaké máme možnosti tyto věci ovlivňovat (děti i dospělí). 

 No a taky se Brouci ve čtvrtek dost pohádali, kvůli dárku a přání pro Sonju, každý Brouk chce něco jiného a cesta ke kompromisnímu jednání bude ještě dlouhá! I přes velké neshody ve čtvrtek to v pátek fakt vyžehlili! Byli úplně neskuteční, složili mi básničku, objímali mě a já je fakt všechny maximálně zbožňuji! :-)
 

 

pátek 04. říjen

Stromáci putovali do minulosti

  • Škola

V prvním říjnovém týdnu se Stromáci vydali do minulosti. Vytvořili si časovou osu a snažili se na ní umístit všechny dosud pojmenované historické události, které studovali. Mezníkem se pro nás samozřejmě stal rok narození Ježíše Krista. Už víme, že je to uměle vytvořené datum, ale pro nás se stalo předělem, podle kterého chápeme, co znamená před naším letopočtem ( nebo před Kristem) a našeho letopočtu. Také víme, že kolem roku O oblast Česka osídlili Germáni, víme, kdy proběhlo stěhování národů nebo  příchod Slovanů na naše území.Pomohli nám Dějiny udatného národa českého.  Máme povědomí o tom, kdy byl pravěk, starověk, středověk a novověk. To si ještě budeme více uvědomovat na konkrétních událostech. Celým týdnem nás provázelo prohlubování informací o pravěku a nově povídání o Svatém Václavovi. Pokračovali jsme ve čtení pověstí a legend- tentokrát o Bivojovi a o Libuši a Přemyslovi. Navštívili jsme History park v Ledčicích, abychom se se strojem času vydali do paleolitu a neolitu. V Muzeu hlavního města Prahy jsme studovali život svatého Václava, učili se chápat, co znamená, když se řekne svatý a kníže, co je relikvie nebo třeba podle čeho ho poznáme světce na obrazech.  Ve zbytku týdne jsme zvládli plavání, zpívání, opakovaní vyjmenovaných slov. 

Koukněte na fotky

 

pátek 04. říjen

Veveřáci v Botanické ….

  • Škola

Září skončilo a přehouplo se do prvních říjnových dnů. A my máme za sebou velmi pestrý týden. Navštívili jsme skoro všechny třídy našich spolužáků a byli hodně venku. U nás se od pondělí totiž zvětšovalo okno, abychom ve třídě měli více světla. Český jazyk patřil písmenkovým hrám, písance, nácviku poznávání a psaní písmen O, U, A, některým uvolňovacím cvikům a cvičením v naší učebnici. No a protože se učíme i venku, zkoušeli jsme si písmenka poskládat z klacíků, kamenů či dřívek.Nezapomněli jsme ani potrénovat psaní vět za pomoci vybraných písmen, symbolů a obrázků. Už víme, kde má věta začátek a kde konec. Také jsme potrénovali uši a oči, když jsme hledali písmenka na začátku a na konci slova, spojovali to co slyšíme s tím co vidíme. Někdy to nebylo úplně jednoduché. My však víme, že opakování je matka moudrosti, takže nás takové cvičení v brzké době ještě čeká.  Matematika byl v tomto týdnu v podobě početních příkladů a slovních úloh To abychom si dobře spočítali, kolik kousků ovoce máme, či kolik jablek zbylo babičce, když jí děda 4 jablka snědl. Oprášili jsme i rytmizaci a vytleskávání, abychom se pomalu ale jistě připravili na matematické prostředí – Krokování. No a hudbu a rytmus jsme neopomněli během nácviku písní na Havelské posvícení. Pomalu ale jistě už to vypadá, že se z pódia nějaký ten zvuk bude linout. Máme na to ale ještě jeden týden. Tak snad to dobře dopadne :) Ve čtvrtek jsme si při angličtině prohlubovali své schopnosti seznamování a představování. Trénovali jsme otázky What´s your name? a Who´s this?. Bavilo nás hraní v rolích s řikankou. „ Whoś this? Let see. It´ s Jack. It s me.´“ i představování hlavních postav z učebnice, které jsme ztvárnili na vlastních obrázcích. … Kromě práce ve škole jsme vyrazili na náš první výlet do Prahy, a to do Botanické zahrady v Tróje. Tam nás čekal program „Barvy v přírodě“, kde jsme se dozvěděli, proč je to či ono v přírodě barevné, jak se některá zvířata maskují či naopak jsou v přírodě nepřehlédnutelní. A protože nám počasí přálo, dovolili jsme si návštěvu prodloužit až do obědových hodin. Procházeli jsme se, poznávali různé stromy a jejich plody a vyzkoušeli různé herní prvky ze dřeva, třeba krásný dřevěný xylofon. Venku nás to zkrátka baví :)

Na fotky z veveřáckého týdne se můžete podívat zde 

neděle 29. září

Opičáci a chyba

  • Škola

Tento týden jsme se v českém jazyce věnovali hlavně druhům vět. Kolik jich je a jak je poznáme, jsme si říkali již minulý rok, bylo to pro nás tedy spíš takové opakování. Pořád trochu bojujeme s psaním velkých písmen na začátku jmen, ale zase jsme docela pokročili ve čtení vázaného písma. 

V matematice jsme nastavili nový systém. Budeme se od teď učit více spolu spolupracovat a to znamená i společné hledání chyby. Nakonec jsme CHYBU přijali mezi sebe, jako jednoho z nás.

Ve středu jsme vyrazili k řece na pozemek. I když se to nezdálo ( trochu jsme zmokli), počasí nám opravdu přálo. Pozorovali jsme řeku a její okolí a déšť nám celou situaci krásně dokreslil. Vše jsme hned ve škole přenesli na papír. 

V angličtině jsme se nadále věnovali tématu Animals. Prezentovali jsme vlastní obrázky, vyrobili si „půlené“ pexeso, na kterém je jen půlka zvířete, které jsme si odnesli k procvičování domů, pracovali s poslechem. Na závěr jsme procvičovali abecedu (spelling). Nová slovní zásoba: A lion, a monkey, a crocodile, a zebra. Otázka: Can you see? Odpověď: Yes, I can./No, I can´t.

Jak jsme se měli, se můžete podívat zde.

9. stránka z celkem 153« První...7891011...203040...Poslední »