Aktuality

pátek 02. červen

Dvorečci – borečci aneb CYKLOŠKOLKA

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Dvorečci – borečci! …takhle nás nazval průvodce Tomáš z lipenecké školky Jednoho stromu, když jsme ve čtvrtek dorazili na místo srazu v Houbovém ráji. A je to úplně stopro výstižné! Ale vezměme to od začátku:

 
V pondělí ráno jsme se trochu naháněli kolem řevnického nádraží s poučením pro nás, že když my jako organizátoři přesně víme, kde bude autobus stát, neznamená to, že to přesně vědí rodiče, kterým ten špendlík v mapě příště musíme poslat dřív. Ještě jednou se tímto omlouváme za malý zmatek a děkujeme za rodičovskou trpělivost. Potom už ale všechno běželo jako po másle!
 
Po rozdělení do „krásných chaloupek“, jak děti říkaly chatkám, které zažily několik předchozích generací, jsme vyrazili na první projížďku. První pád proběhl bez újmy, první sakrování na příliš velký terén se taky stihlo odehrát, ale i tak už jsme věděli, že máme hodně hustou partičku cyklo-borců.
 
V úterý jsme dali jeden cyklovýlet dopoledne (ke kouzelným dubům), posilnili se rozlítaným španělským ptáčkem a podobně dlouhou trasu jsme zvládli i odpoledne (ke hrobu Ježíše, jak děti pojmenovaly Lannův kříž v lese). Když už se zdálo, že jsou všichni doopravdy utahaní, přišly k véče buchtičky se šodó a zpráva o tom, že budeme spát pod širákem, a rej se rozjel na novo. Někteří čekali na hvězdy, ale nedočkali se, někteří nebyli daleko tomu, aby je spatřili. Noc byla chladná, ale dvorečci-borečci to zvládli!
 
Středa znamenala třetí krizový den, takže jsme předešli veškerému potenciálnímu neštěstí, zbalili batůžky a vyšli tentokrát pěšky prozkoumat krajinu kolem rybníka Holná. A co se nestalo?! Objevili jsme opravdický vodopád na Holenském potoce. Voda vytékala z rybníka, tak měla fajn teplotu a my jsem stavěli hráze, lovili klacky, stražili pasti a měli se skvěle. Tak se nám u vodopádu líbilo, že odpolední cyklovýlet jsme zakončili opět tam. A radost z toho byla stejně velká a opravdová jako dopoledne. 
 
Ve čtvrtek byl Den dětí a ony to věděly! Od rána nám to připomínaly! :) V plánu byla celodenní cyklistika do Fantazia (bývalého Houbového ráje), kde tedy majitelé občas popustili uzdu fantazii až moc. Dalo se tam mezi okrasnými botanickými ostrůvky najít opravdu všechno – od Triceratopse, přes Sněhurku s trpaslíky až po obří muchomůrku. Potkali jsme se tam s jednostromáčky, dali si sváteční zmrzku a vyrazili zpátky do našich „krásných chaloupek“. V perfektním pořadí jsme navečer stihli zabalit – sprchu – pyžámka – k véče špagety s červenou omáčkou a nakonec oheň s předáváním medailí. Za stav pyžámek se omlouváme. 
 
No a v pátek hurá za vámi, milé maminky, tatínci, bráškové, sestřičky, babičky, dědečkové, tety a strejdové. Můžete být hrdí, máte skvělé a statečné děti a my máme (cyklo)dvorečky-borečky! 

pátek 02. červen

1.stupeň na škole v přírodě

  • Škola

Škola v přírodě ve Lhotce u Lidmaně je za námi. Užívali jsme si sluníčka, zábavy, společných her a výletů a pochutnávali jsme si na skvělé kuchyni. Prostor i jeho okolí byl jedním slovem úžasný a jednoduše vybízel k veliké samostatnosti dětí. A tak opět proběhla i bojovka v lese, kterou pro mladší děti připravily Veveřáci spolu s Opičáky. Do Lhotky se chceme určitě zase vrátit. Opičákům, našim páťákům, jsme poděkovali za společně strávený čas, protože odcházejí na druhý stupeň a tohle byla jejich byla poslední škola v přírodě s námi. 

Na fotky se podívejte ZDE

pátek 02. červen

Cykloškolka byla prostě skvělá!

  • Školka

Tak přátelé, cykloškolka je za námi, je to neuvěřitelné, jak to uteklo. Děti byly jedním slovem skvělé, jezdily, nepadaly, měly dobrou náladu, nefňukaly, užívaly si sluníčko, pohodu, fotbálek s Tomem, předškoláci splnili kořeny přespání pod širákem i orientaci v mapě, někteří dokonce přidali i kořen mlčení (1 hodinu) :-) . A večer, po pohádce a pár písničkách spinkaly až do rána. A i když říkaly, mě se stýská, tak už jste je viděly za chvíli, jak poskakují po louce a chechtají se s kamarádem. Jestli vám to přijde nějaké dokonalé, tak vězte, že je to pravda. Moc jsme si to s nimi užili!!! A děkujeme Iloně od Freyi i babičce od Jondy za doplnění té naší partičky a hlavně za pomoc, které se nám od nich dostalo!

Na fotky koukněte ZDE

Děti ve školce si užívaly klid a pohodu, bývaly spojené s Rarášci, dnes dokonce jely na malý výlet do Lipenců za zvířátky. ZDE

pátek 02. červen

Máváme v letu létu (39. týden)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

 

Hubičku dal bych ti v máji,

pod třešní plné květů.

V červnu plody oklovají

špačci v prudkém letu.

 

Na nás si špačci nepřijdou, třešně oklováváme pilně sami :-) . Naše dvorečková jich má spoustu a už se červenají. Jdeme na ni zlehka a ne v prudkém letu (ale jenom v letu), můžem z její koruny zamávat už létu.

Čas na Dvorečku tento týden plynul v poklidném letním tempu, nehluku a měl zvláštní energii. Malíčkovskou. Speciální. Neobvyklou. Velká část našich kamarádů totiž brázdila cesty kolmo na Třeboňsku a my zbylí Stodoláčci a Habrováčci jsme spolu byli tento týden ještě o něco více, než obvykle. Jednou jsme odpočívali v horní jurtě, pak zase v dolní, les jsme zamykali a odemykali „po stodolácku“ i „po habrovácku“ a bylo nám společně prima. Hodně jsme trhali a jedli ty třešně. Počítali jim stopky a pecky. Hodně jsme mysleli na kamarády cyklisty. Jak se asi mají? Nebolí je nohy? Hodně jsme zalévali zahrádku. Už nám chystá poklady. Hledali a poznávali bylinky. Hodně jsme si hráli. Pozorovali malé strakapoudy a jejich starostlivé mámy. Když teď zajdete do lesa, určitě uslyšíte pípat nějaký strom – v tom stromě bude díra a v ní schovaná strakapouďata. A když se rozhlédnete, někde blízko bude máma strakapoudová se svačinou.  Zaručeně. 

Odvedli jsme i kus práce a vyprali v mýdlové vodě rouno od našich oveček, část obarvili, usušili na slunci a na podzim a v zimě, jako když najdeme. Bude z čeho plstit.

Konec týdne patřil vodním radovánkám, byli jsme se osvěžit a smočit nohy v Berouce, našli jsme spoustu škeblí a… ehm… taky mrtvého krtka. Zajímavé. 

Jo a taky nám na Dvoreček přiletěli motýli a usadili se na bříze, až půjdete kolem, zamávají Vám křídly.