Aktuality

pátek 31. březen

Koumáci a jejich patroni

  • Škola

Tento týden jsme se potkali při společné práci s našimi patrony, Veveřáky a to hned dvakrát. Poprvé jsme společně vytvořili stroj času, díky kterému se nám podařilo přesunout se do začátku školního roku a podívat se, jaké to bylo, když jsme se s Veveřáky ještě téměř neznali. Po návratu zpět do současnosti jsme hodnotili, jak se nám společně daří či nedaří a naplánovali jsme další společná setkání. Hned následující den si pro nás čtvrťáci připravili zajímavé prezentace o Karlu IV. Byli skvělými prezentátory, vydrželi jsme je poslouchat téměř hodinu! Kromě čtení, psaní a počítání jsme tento týden začali klíčit semínka řeřichy. Na první pohled se zatím nic neděje, ale to byste měli vidět, jak už to bují pod mikroskopem :)

Ve čtvrtek jsme zvládli dokončit lekci i si užít trochu velikonoční nálady, když se příští týden nepotkáme. Zopakovali jsme v podstatě všechna slovíčka od začátku roku, procvičovali jsme otázku „Is it (a cake)?“ a „How old are you?“ s odpovědí „I am (seven)“. Nakreslili jsme „Easter Card“, poslechli si velikonoční příběh Happy House rodinky a vyrazili ven na menší Easter Egg Hunt. Také jsme se posunuli do další kapitoly v naší knížce „My father’s dragon“. Už občas poznáme nějaká slova, která se opakují! :-)

Podívejte se na FOTKY.

pátek 31. březen

Veveřáci na konci března

  • Škola

Poslední březnový týden jsme vyrazili do divadla Minor na představení To byl jen vtip! o šikaně ve školním prostředí. O tom, jak je lákavé někoho poškádlit a třeba tím získat obdiv nebo posilovat svoji roli ve skupině a své sebevědomí. O tom, kde je hranice mezi legrací, drzostí a šikanou. Co si mohu dovolit ke spolužáků a učitelům a co už je příliš. Tématu se věnujeme průběžně. Hranice mezi škádlením a šikanou je opravdu tenká a každý ji vnímá jinak (což si i děti samy v divadle vyzkoušely). Sdílím a doporučuji např. tento podcast a studie.

Náš projekt Karel IV. jsme zakončili prezentacemi mladším Koumákům. Pro mnohé z nás premiéra – prezentovat před publikem. Zvládli jsme to všichni! V češtině jsme opakovali podmět a přísudek. V matematice zlomky, kdy jsme i v praxi spravedlivě dělili poslední zbytky makovce sypaného fialkami. V anglickém jazyce jsme procvičovali There is / are. Prezentovali své projekty My house/flat. V rámci IT se věnovali riziku online prostředí – kyberšikaně. Pro tripartity jsme si vypracovali sebereflexi a zamysleli se nad tím, co nás baví a jak se nám daří.

V pátek jsme se vrátili v čase znovu do středověku. Povídali jsme si o životě na vesnici a ve městě, o tom, jak byla rozdělená společnost a jak to v té době bylo s hygienou a s chozením na záchod. Poté se z nás stali řemeslníci svíčkaři a my se pustili do výroby svící tradičním způsobem – lámali jsme včelí plástve, strouhali vosk a ten rozpouštěli, pak ho obarvovali a knoty máčeli a máčeli a máčeli a máčeli. Každý vyrobil ryze jedinečnou svíci, kterou nikde nekoupíme. Středověký handmade.

 A jak nám to šlo? Koukněte na fotky.

pátek 31. březen

Vítali jsme při sněžení jaro a uklízeli zem…

  • Školka

Při vítání jara jsme zažili, s vámi statečnými, kteří jste přišli, snad všechny druhy počasí. Poprchávalo, sněžilo, foukalo, svítilo sluníčko. A i když jsme hrdě a nafoukaně prohlašovali, že zrovna my jsme tedy vynesli Moranu pořádně, tak nás karma doběhla a druhý den sněžilo :-) A pak už jsme vyráběli modré kytičky na pondělní Den porozumění autismu a dnes jsme vyčistili okolí školky v rámci akce Ukliďme Česko!

Na fotky koukněte ZDE

čtvrtek 30. březen

Jarní divadlo (30. týden)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Aprílové počasí, to si tento týden užíváme. Paní Zima, ač už po vodě pryč poslána, ještě trochu sněhu na náš Dvoreček pohodila. Ještě vytahujeme rukavice. Pak je vyměníme za pláštěnky. A pak taky občas vykoukne sluníčko :-)

Začátek týdne patří kultuře a divadélku, které přijelo až k nám do jurtičky s Jarní pohádkou. „Jááááááro!“, volal v ní kluk Matěj. A místo Járy přivolal Jaro.  

Jaro vnímáme všemi smysly – ochutnali jste někdy, jak dobré jsou mladé pupence? V tůních hledáme poklady,  pozorujeme žáby, v ohradě drbeme jehňata a jejich mámy. Posloucháme bubnování kapek na jurtu a skáčeme přes kaluže. Předškoláci tvoří svoje přechodové hole. Všichni tvoříme barevná vajíčka různými technikami a sejeme ječmen a řeřichu, protože Velikonoce jsou už za rohem a jarní osení nám na Zelený čtvrtek přijde jistě k duhu. Snad nám stihne vyrůst!

Dvoreček ožívá uprostřed týdne skvělou společností na jarní brigádě a bazárku – díky Vám, milí rodičové, spousta práce hotova a máme u nás zase o kousek útulněji.

Dvakrát se scházíme ráno v Řevnicích. Jednou navštívíme spolužáka Stodoláčka a zahrajeme si super jarní bojovku – díky za příjemný čas a blízká setkání. Podruhé jdeme naposledy keramikovat.

 

Březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem.

Tak uvidíme… :-)