Aktuality

neděle 13. červen

Po cykloškolce zase zpátky

  • Školka

V pondělí nás bylo zase zpátky spoustu. Vyprávěli jsme si, jaká cykloškolka byla, co se nám na ni líbilo, jestli se nám na ní stýskalo, co kdo z nás dokázal ujet, ušlapat, sníst :-) A jak si to užívali kamarádi, kteří s námi pro tento rok nejeli. A jak kdyby se nám ta cykloškolka přenesla do školky, spousta dětí teď do ní dojíždí na kole, už opravdu potřebujeme stojany, kol máme u vchodu spoustu. Společně jsme zpívali, trénovali sluch a rytmus, motoriku na závěsném systému v herně ale nejvíc na stromech na zahradě, předškoláci si dokončili svoje závěrečné vzpomínkové knížky.

Vypravili jsme se podél řeky pozorovat přírodu a všechny možné živočichy a ty jsme nakonec i nakrmili čerstvou trávou.

Jo a v pískovišti nám díky skvělému počasí a vodě mohl vzniknout velký pískový průplav, kde byla radost se brodit a stavět další a další cesty pro lodě. A v pátek jsme navíc popřáli naší Zuzce k narozeninám. A taky jsme zjistili, že je nejvyšší čas vypravit se na bezinky, tak hned zítra hurááá na to!

Prostě parádní miš maš radostný týden ZDE

sobota 12. červen

Mravenci (40. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Předškoláci mapují svá poprázdninová očekávání. Malíčci vyrábějí překvapení. Kéž jsme rychlejší než špaci a češeme třešně. Kolovýlet na zmrzlou dřeň v Dobřichovicích. Cestou cachtání u zámku. Čtem Hupa a Hopa. O ježcích teď můžem říct, že umí plavat, i když neradi. Ve vodě se totiž nemůžou schovat do klubíčka. Dokáží pět měsíců spát, úplně studení. Rodí se bez bodlin, pak jim narostou první jemné a pak až druhé pořádné bodliny. Ve shnilých jabkách se rádi válejí, ale žerou spíš červy. Troufnou si i na zmiji. Milují kočičí kapsičky. Sbíráme černý bez. Žerou nás komáři.

sobota 12. červen

Bezinkový 40.tyden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se propletli s habrovím a rozdělili na staré mazáky (aka předškoláky) a juniory. Mladá krev zůstala na Dvorku, kde se věnovala přípravám na předškolácké loučení, pískovým stavbám a hlinnému vaření, mazáci mazali směr březový háj a ohniště, kde se naplno pustili do umělecké tvorby, jejíž výsledky jsou vám prozatím (doufáme) utajeny! Kdo si počká, ten se dočká. Odpoledne jsme pokračovali s hraním, tvorbou i proplétáním s horní jurtou. Šlo nám to skvěle.

V úterý jsme naložili vozík batohy, slunečníky,  meloun, sítky, dekami a osuškami a vyrazili k vodě. U řeky jsme pozorovali vodní živočichy, dobývali jsme kamenné ostrůvky, utíkali před užovkou, co se vyhřívala na jednom z nich, hráli na lachtany a mořeplavce. Komu už drkotaly zuby, vyběhl ven na deku k Andree, kde si vyrobil mávátko na slavnost loučení. Chytili jsme taky hned několik úlovků. Mrtvého kapra, minirybičku – živou, vložku do boty, žabku (botu, ne zvíře), sítko, které jsme mysleli, že jsme nenávratně ztratili, spousta škeblí a zajímavých kamínků. V dnešním pařáku jsme nemohli strávit den lépe. Byli jsme všichni pěkně ochlazení a vyřádění.

Ve středu se za námi přišla podívat paní Anička s ježkem. Nejdříve jsme si v kroužku řekli o tom, jak ježek vypadá a proč, kde žije, co jí, jak v zimě spí, jak si dělá pelíšek, jak si na bodlinky dává vůně od všeho čím projde a voní mu to, o tom jaké mu hrozí nebezpečí a o tom, jak se chová v zajetí. Pak jsme si ježka prohlédli na živo, mohli si ho osahat, prohlédnout si jak baští, jaký má ocásek a na konec jsme si zahráli hru na ježky, která ukázala, jak jsme si informace o ježkovi pěkně zapamatovali. Bylo to milé a budeme se těšit na setkání s netopýrem. Před obědem jsme ještě vyrazili na sběr bezových květů. Srovnávali jsme květ bezu a bršlice, ošichávali a ochutnávali růži šípkovou, pozorovali mladé šípky a ořechy podél Berounky, trošku zmokli (řízeně :) ) a tradá na řízky!

Ve čtvrtek jsme ráno přecedili a svařili vylouhované bezinky na bezinkovou šťávu. Degustovaki jsme čerstvou i svařenou šťávu a byla to velká dobrota. Předškoláci si procvičování svoje dovednosti a s mazlíčky jsme proto vyrazili na procházku a sběr dalších bezinek, které nasušíme na čaje na zimu. Zkoumali jsme, jak roste jablíčko i šípek. Poo pokračujeme ve výrobě mávátek na předškolácké loučení.

V pátek jsme si v kroužku s Habrováky zacvičili a procvičili písně na loučení s předškoláky. Pak vyrážíme na svačinu k ohništi za potokem, kde vyrábíme věnečky a různé maskování z trávy na odpolední focení. Předškoláci pokračují s tvořením vlajek. Odpoledne se fotíme a pak pokračujeme v tvorbě mávátek a malujeme květinami. 

sobota 12. červen

Mazáci a voda v praxi

  • Škola

Hned začátkem týdne nás ve škole zasáhla havárie vody. Nevadí, jsme přeci zvyklí učit se venku. V pondělí jsme se učili na pozemku, u Berounky, sluníčko svítilo, práci jsme stihli, naskákat do vody? No JASNĚ! A protože jsme pracovali poctivě, mohli jsme si dovolit hned v úterý vyrazit na kolech do radotínského biotopu. Vodu jsme si pořádně užili. I během výletů nezapomínáme na učení a tak jsme v průběhu týdne procvičovali násobení dvoumístným číslem a věnovali se převodům jednotek hmotnosti, délky a objemu. Procvičujeme různé gramatické jevy českého jazyka a vrátili jsme se k procvičování slovních druhů, některé se nám ještě pletou. Nezapomínáme ani na vlastivědu, procvičujeme vodstvo ČR.

Ve středu jsme si napsali závěrečný test z angličtiny a zopakovali tak a/an, tvoření množného čísla podstatných jmen, gramatiku There is/there are a slovní zásobu z tématu „Film genres“. Začali jsme procvičovat přítomný čas průběhový, procvičovali ho při jednoduché pantomimě za pomocí kartiček se slovesy. Příští týden nás čeká závěrečný piknik!

Páteční den jsme si dali takříkajíc „na pohodu“. Děti přinesly zajímavosti ze svých soukromých sbírek: mikroskop, elektronickou lupu, hlavu roháče, knihu… Se vším jsme se důkladně seznámili a pomocí „zvětšovadel“ probádali vše, co bylo k dispozici: klíště, které se neprozřetelně nechalo přinést do třídy, obarvený vlas, list, zmíněnou hlavu roháče, a vůbec všechno, co nám přišlo pod ruku. Dozrál čas i na závěrečné bilancování. Oprášili jsme učebnice a zápisky, provětrali získané vědomosti a vzájemně si sestavili otázky do AZ kvízu. Ani opakovací testy nešly tak krutě po podstatě probíraných témat, jako záludné otázky jednotlivých týmů. Z hlav se kouřilo, odpovědi létaly vzduchem, taktika sehrála svou roli, napětí se dalo krájet. Ještě že je tu víkend a my můžeme zrelaxovat.

Podívejte se na fotky a krátké video :)

sobota 12. červen

Stromáci v červnu

  • Škola

Týden od 7. června byl u Stromáků naplněn sluníčkem a učením v terénu. V rámci studia historie jsme vyrazili po stopách atentátu na R. Heydricha a zapojili jsme se do měsíční hry Anthropoid, kterou připravila radnice Prahy 8. Díky QR kodům jsme putovali v oblasti Libně a částečně i Vysočas místy, kde k atentátu došlo. Dozvěděli jsme se například o statečné rodině Vosmíkových, která dodávala jídlo do reaturace u Jarolímků, odkud pan hostinský jídlo dál posílal ukrytým výsadkářům, kteří atentát spáchali. Celá rodina Vosmíkových za tento čin zaplatila svým životem. Bavilo nás zjišťovat, kolik statečných lidí neváhalo položit svůj život v boji za svobodu. V průběhu celého týdne jsme si povídali o této události i všech dalších, které se pojily s 2. světovou válkou. Připomněli jsme si i vypálení obce Lidice, které se váže přímo k tomuto týdnu. Prahou jsme putovali i při anglickém dnu, kdy jsme vzájemně představovali v angličtině pražské památky. V matematice jsme se věnovali úhlům, v českém jazyce především psaním vlastního textu- popisu. Pracovali jsme s kartami ze hry Dixit a snažili jsme se je podrobně popisovat. K procvičování popisu jsme použili i hru ACTIVITY, která nás dost bavila. V přírodovědě jsme se zaměřovali na povrch Evropy a opakování tématu průmyslu. Zvládli jsme i turnaj v přehazované proti druhostupňákům a porazili je! 

Koukněte na fotky

pátek 11. červen

Veveřáci po stopách tvůrčího psaní

  • Škola

Je za námi druhý červnový týden. Ačkoliv se prázdniny nezadržitelně blíží, my rozhodně nezahálíme a ještě s chutí a vervou pilně procvičujeme a objevujeme trochu toho nového. V matematice nás tento týden čekalo menší ověřování na násobilky a rýsování. Je vidět, že se pravidelný trénink ve škole i doma vyplácí a vše jsme zvládli bez větších obtíží. Ve zbylém čase jsme zkoumali, počítali a hráli si v různých prostředích v Hejného matematice. Někdy nám zavařily slovní úlohy na mince, jindy nám hlavu popletla zvířátka Dědy Lesoně. Český jazyk přinesl nové téma a tím byla spodoba znělosti. My už víme, že v některých slovech vyslovujeme a slyšíme souhlásky, které neodpovídají písmenům. S těmito slovy jsme si hráli, poznávali je a učili se, jak si v případě nejistoty pomoc. Např. Je hmyZ, protože vidím hodně hmyZu. Tato oblast nám šla velmi hravě. S lehkostí se nám dařilo odhalovat, které písmeno se ve slově skutečně skrývá. Stejně tak se nám dařilo poznávat příběhy a pohádky. Víme jaké druhy příběhů můžeme mít a také jaké atributy a funkci má pohádka. Zkoušeli jsme si před tvorbou příběhů tvořit myšlenkové mapy, to abychom věděli, jaké postavy, děj a závěr bude náš příběh mít. Děti poté ve dvojicích na základně obrázků utvářeli své vlastní dobrodružné příběhy. Smích, zábava a fantazie neznali mezí. Společné tvoření jsme si hodně užili. Zábavou pro nás také byl tělocvik, který naplnily koordinační a pohybové týmové hry. Není pro nás vždy jednoduché skákat snožmo nebo po jedné noze, či si hrát na opici nebo zajíce. Zkoordinovat ruce, nohy a pohyb dopředu nebo bokem je velkou výzvou. Stejně jako naše hra na tělo, kdy zkoušíme rytmizovat jednoduchou říkanku O ježkovi, který se umazal ve hlíně. Používáme k tomu ruce, nohy, tleskání či dupání, tak abychom chytili správný rytmus. Někdy se těch pohybů snažíme zařadit víc a to je teprve ten správný oříšek. Angličtinu jsme strávili v lese, kde jsme si zahráli spoustu her na opakování slovní zásoby za celý školní rok.

čtvrtek 10. červen

Opičáci bez vody a ve vodě

  • Škola

Tento týden jsme začali výukou v terénu trochu víc, než jsme čekali. Díky havárii vody jsme se do školy dostali až ve středu. Pondělí a úterý jsme si tedy užívali venku. Počasí nám naštěstí přálo a tak se mnohým konečně splnilo přání a mohli se vykoupat v Berounce. Voda sice ještě nemá ideální teplotu, ale to nikoho neodradilo:-). Na pondělí a středu jsme měli naplánované ověřování znalostí. Mezičas jsme věnovali víc hrám, abychom se trochu odreagovali. Několik dnů se děti prokousávaly rébusem, jak se přemístit na opačnou stranu (viz fotky), zahráli jsme si na detektiva, co umí jen příslovce a došlo i na frisbee golf. Měli jsme málo talířů, děti se tedy museli spojit v jednu osobu.

V angličtině jsme si v úterý u Berounky zahráli slovíčkovou bitvu, kdy slovíčka doslova létala vzduchem. Munici si každý musel sám vytvořit a nebylo jí málo. V pátek jsme pak v přívětivém stínu školních zdí četli a psali e-maily a věnovali se popisům uměleckých děl, na kterých je zobrazeno současně i zvíře. Na závěr jsme vytvořili díla vlastní.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

čtvrtek 10. červen

Vrabčáci – nacvičují divadlo

  • Škola

Konečně teplý,  červnový týden je za námi. První dva dny jsme celé ztravili venku, protože ve škole došlo k havárii vody. Kromě toho, že jsme se toho hodně naučili, jsme se i opálili a trochu doplnili vitamin D :-) Teď, v posledním měsíci hodně čteme a rozebíráme texty ze všech stran, ověřujeme, zda textům dobře rozumíme. A abychom si to všechno ještě více užili, začali jsme nacvičovat divadlo. Vše je v režii dětí. Rozdělily se do skupinek, rozdaly si role, chystají kulisy, vymýšlejí zvuky…dost si to užívají. Moc se těším na výsledek. Třeba se nám podaří to celé nějak zaznamenat. Samozřejmě nezahalíme ani v jiných oblastech, ale o tom zase příště. I tentokrát jsou k vidění nějaké FOTKY, tak nezapomeňte nahlédnout do galerie.

neděle 06. červen

Prosluněný 39.týden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme zasvětili tréninku s lanem…..jako každý správný mořeplavec jej umí ovládat s velkou jistotou. 
Cestou k lesu jsme se nechali zlákat nejdříve potokem a tekoucí vodou, která vytvářela malé peřeje a vodopády. Někteří užívali vody a někteří tvořili s přírodnin svoje srandovní mávátka. Poté jsme se odebrali k ohništi a na kraji lesa jsme započali s lanem. Trénink síly, soustředěnosti, obratnosti, ohleduplnosti a spolupráce zvládli skoro všichni odvážlivci. Třasořitky, srábotkové  nemají na lodi co pohledávat a kdo se bojí nesmí na loď ani do lesa.  

V úterý jsme na potkali na dvorečku i s našimi divokými dvoukolovými koni. Pozdravili se v kroužku, řekli si plán cesty a vyrazili. Jeli jsme Tyršovou ulicí kolem kolejí až pod dobřichovický viadukt, kde jeden závodník odklonil trasu do depa kvůli vyfouknutému kolu. Zbytek výpravy pokračoval přes dobřichovickou lávku, ze které se ozývalo hlasité skandování: „ZMRZLINA, ZMRZLINA, ZMRZLINA!“ A protože byl Den dětí, tak vedoucí předjezdec neměl jinou šanci, než zajet k cukrárně a závodníky pozvat na zmrzku. Paní už nás vítala slovy: „Jako minule?“ A bylo to skvělé, jako minule! Cesta ale zdaleka nekončila! K cukrárně dorazil závodník z depa na bezvadně dofouknutém kole (děkujeme realizačnímu týmu za hladké vyřešení problému). Vdechl pelotonu nový odpočinutý dech a uháněli jsme spolu směr Dvoreček. Jeden by si myslel, že toho budou mít děti plný brejle, ale nikdo žádné brejle neměl, a tak se peloton vydal od mostu přes řeku opačným směrem než je Dvoreček – na velbloudí hrby (kopečkový okruh naproti Řevnickému pivovaru přes řeku). To byla motivace tak veliká, že všichni nasadili neuvěřitelné tempo a na místě jezdili dokola ještě třeba 20min v kuse. Neuvěřitelné! Na oběd jsme se dokodrcali až kolem půl 2., a před ním jsme stihli ještě spršku na zahrádce pod hadicí. Den utekl jako voda a než se dočetla poobědová pohádka, byly 3 hodiny. Těšíme se na další jízdu! 

Ve středu nás přivítal od rána prosluněný Dvoreček. Vydali jsme se na louku k pirátské lodi za písně „Vzhůru na palubu“. V myší díře byl nějaký strašný puch, a tak jsme trénovali výdrž zadrženého dechu při probíhání tunýlkem. Motivace byla veliká, protože nikdo nechtěl „umřít smrady“ :D . U svačiny na louce nás Eli zásobila názvoslovím lučního kvítí. Přesunuli jsme se na pirátskou loď, kde jsme dokonce vyvěsili pirátskou vlajku. Kdo nepodlehl hře na piráty (pirátské kočky, pirátského papouška nebo maminku – ano, na pirátské lodi Dvorečka plula i maminka nebo pirátského pomocníka) mohl zkoušet tvořit otisky rostlin na papír pomocí skvělé věci (český patent) – kuličkového lisu. Vytvořili jsme krásné obrazy (které má Domča u sebe a zapomněla je dětem vrátit – omlouvám se, polepším se :) ). Před odchodem na oběd nám ještě Eli stihla ukázat, jak se vyrábí píšťalka z vrby. Byla k tomu potřeba říkat mockrát dokola říkačka: „Otloukej se píšťaličko“ a společnými silami zaříkávačky se dílo podařilo, jenomže už v proutku je spoustu spoustu vody, a tak nevíme, jestli nám pěkně vyschne aby nám pískala – uvidíme :)

Ve čtvrtek jsme vyrazili do Galerie, kde jsme vyráběli přívěsky a pruty z přírodní za pomoci nožů, škrabek, nebozízků a kladiv. Zkoumali jsme hmyzáky, zpívali písničky a odháněli krvelačné komáry. Poo jsme se pustili do zkoumání zeleninové zahrádky a jejího pletí.

V pátek je už od rána parádní tělíčko a tak se vypracujeme do lesa k potoků. Stavíme hráze, trénujeme naší obratnost v chůzi po kamenech v potoce a malujeme na kameny. Odháníme u toho krvelačné komáry a zpíváme Vzhůru na palubu a Ej, jedeme jedeme. Poo plstíme z ovčího rouna, zalíváme a staráme se o zahrádku. Testujeme v habroví naše nové hamaky. 

neděle 06. červen

Opičáci konečně v teple

  • Škola

Tento týden se Opičáci věnovali učení a hrám pod vedením Jany a počasí jim konečně přálo. Opakovali vyjmenovaná slova, párové souhlásky a dostali se k upevnění dalších slovních druhů. Tentokrát spojek a číslovek. V matematice se seznámili s novým pojmem – dělenec. Dokončili téma pole a sami si dohledali nejdůležitější informace. Ve čtvrtek se rozloučili detailní malbou předmětu, který je nejvíce zaujal. 

V anglickém jazyce jsme tento týden hlavně procvičovali a opakovali. Zlepšili jsme se v užívání slovesa to have got, zopakovali si probranou slovní zásobu za celý školní rok a osvěžili každodenní konverzaci, kterou budeme moci „vyšvihnout “ při prázdninových cestách do zahraničí. Konečně se nám podařilo i uskutečnit vytoužený výlet na Višňovku. Teploty byly vyloženě letní, příroda krásná a hry v angličtině jsme si také náležitě užili. Zkusíme to letos ještě zopakovat.

Jak jsme se měli, se můžete podívat zde.

1. stránka z celkem 20012345...102030...Poslední »