Aktuality

pátek 02. červenec

43. A to poslední týden ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme si užili bytí ve společném kruhu s Habrováčky a pak jsme vyrazili na lesa. Našli jsme tam první zralé borůvky, tak jsme se pěkně zbarvili do fialova. Vyráběli jsme z lesních krás vyprávěnky ( kousky šišek, květinka, kamínek, hlína, kůra, větvička a jiné). Přírodní obrázky podle kterých děti při odpočívání vyprávěly vymyšlené příběhy. Odpoledne jsme se pomalu chystali na hru za pirátským pokladem pro děti, kteří měli odvahu přespat společně s námi na Dvorečku.
 
V úterý za námi dorazila Anežka s Medou. Absolvovali s námi celý den a my jsme si je mohli náležitě užít. 
Ve společném kroužku, venku v lese( kluci vozili kočárek), při obědě i při odpočívání. Meda už si s námi po miminkovsku povídala a my jí očuchávali, hladili, mazlili. Bylo to mooooc hezký!!!

Ve středu děláme společný kruh a procvičujeme si jazyky velevtipnými cviky.. Jako dosahni jazykem na své pravé ucho, levé koleno a pod. Vyrážíme na svačinu do Galerie a pak stavíme hráze a domečky pro malé žabičky. Povídáme si o síle vody a ohně. Běháme v zahradním postřikovači, malujeme, staráme se o zahrádku a sklízíme levanduli a meduňku, abychom v zimě měli v jurtě voňavo. 

Krásné prázdniny!!! 

čtvrtek 01. červenec

Narozeniny (43. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Agora, agora, har, har. Šmidlibrk, kulifous, krutikrk. Osfomous zardutec xylohnát. Vratipes hulomrož zobokur. I tak se dá zaklínat prázdný čas, bez školky, pravidel, kamarádů a průvodců. Dosyta jsme si užili společného v lese i v řece. V slunci, v dešti a v mračnech komárů. Vyráběli jsme korále z bezu. Slavili jsme narozeniny. Uklízeli jsme, až vyklízeli. Malovali a kreslili. Loučili se, přáli jsme si navzájem.

neděle 27. červen

Stromáci, Mazáci a Veveřáci v Krkonoších

 • Škola

Od pondělí 21. června byli Stromáci, Mazáci a Veveřáci společně v Krkonoších na Pražské boudě. A protože si nemohli prakticky celý školní rok užívat tělocvik a vzájemně sebe, zaměřili jsme společný pobyt na sportovní aktivity a hraní. Počasí nám přálo, a tak jsme kromě výletu za sněhem ( koho by nebavilo stavět sněhuláka a jezdit na pláštěnkách z kopce po sněhu v červnu!), hraní u potoka, věnovali velkou část času olympiádě družstev. Vytrvalostní běh, štafetové sprinty, hody a skoky, biatlon, střihačka a hlavně rugby prověřily naši vytrvalost, fyzickou kondici a hlavně mentální sílu. Bojovat se svými limity bylo pro mnohé děti velkou výzvou. Byl to týden naplněný fair play, vzájemnou podporou a radosti z toho, že můžeme žít normální společný život. 

KOUKNĚTE NA FOTKY

sobota 26. červen

Opičáci skoro na kole

 • Škola

Cílem tohoto týdne bylo vyjet si na výlet na kole. A hádejte co..nevyjeli jsme. Předpovědi počasí  reálné počasí si z nás celý týden dělalo neskrývanou legraci a tak jsme nakonec výlet raději odložili na týden další. Když už jsme tedy zůstali připoutaní k okolí školy, využili jsme to na spoustu příjemných věcí. Nejprve jsme si ještě trochu čuchli k učebnicím, ale tedy na konci června už to není ono. Věnovali jsme se tedy tomu, co nás baví. Některé děti se vrhly na opičí dráhu s fotbalovým míčem u nohy, jiní na modelínu. Vymodelovaly tolik dobrot, že jsme si na další den šlo koupit ovoce, mléko a ve třídě jsme si udělali ochutnávku mléčných koktejlů. 

 V angličtině jsme se seznámili se zajímavými místy, kam je možno se o prázdninách podívat. (A wildlife park, a theme park, a museum, a beach, dokončili prezentace našich obrázků a četli komiks. V pátek jsme si nacvičili krátkou dramatizaci pohádky Red Riding Hood, zahráli si ji na živo i jako loutkové divadlo s loutkami, které jsme si sami vyrobili. Tvoření nás prostě baví. Původně jsme plánovali piknik venku, ale vzhledem k celodennímu dešti jsme si dobrotky užili ve třídě. Maminkám děkujeme.

 Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

sobota 26. červen

Loučící 42. týden ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí dopoledne jsme zkoušeli a trénovali s předškoláky, hráli si na zahradě a připravovali rekvizity s těmi, kteří s námi minulý týden nebyli. Hodně jsem si hráli na zahradě – spokojeně jako jedna velká tlupa s habrovím. Odpo jsme si dali houpavý odpočinek v hamakách. Poho(up)da.

V úterý jsme měli společný den s Habrováčky a ladili poslední mouchy ke slavnosti. Po společném kroužku jsme se vydrápali na kótu, stavili bunkry, předškoláci měli závěrečnou generálku rituálu. Po obědě nám z gramofonu vyhrával Maxipes Fík a předškoláci vyběhli na zahradu potrénovat závěrečné divadýlko.

Ve středu se od rána celý den točil kolem příprav na odpolední loučení s předškoláky. Ve společném kroužku jsme si zapěli tématické písně, nasvačili se, vysbírávali nepořádek na pozemku, stavily stany a před obědem se vyběhli podívat na včera narozené telátko a na ovce. V kroužku pak každý sdílel, čeho si ve stádu oveček všiml. K odpočíváním nám zahrál z gramofonu Hurvínek a jeho abeceda slušného chování. Odpoledne jsme počkali na rodiče a spolu s nimi vyrazili na kótu.

Ve čtvrtek jsme si procvičili naše jazyky a kde máme pravou a levou stranu, zpíváme. Vyrážíme na průzkum rozvodněné Kejné. Stavíme stavby z kamenů, vyhrazujeme vodu do vzduchu a pozorujeme, jak se rozprskává a padá dolů jako různě veliké kuličky. Pak vyrážíme k vodarně. Po cestě zkoumáme, jakou sílu měla v noci voda. Vymlela v lesní silnici nové koryto potoka. Pozorujeme různé druhy slimáků a stavíme jim doupata. Trénujeme různé jazykolamy.

V pátek si povídáme o vývojových stádiích motýla a zkoumáme mrtvého sršně. Povídáme si o tom, jakou sílu má voda a zkoumáme, jak velké kameny posunula při bouřce v korytě potoka. Prohlížíme si zbytky veverčího hnízda, které spadlo za bouřky. Ňuchňáme si naše ovečky a povídáme se o rozdílu mezi rohem a pa rohem. Předškoláci jdou do bazénu a malíčkům hraje Dáda loutkové divadélko o myšce Elišce a uzené klobáse. Odpoledne hrajeme hry na poznávání ptáčků. 

pátek 25. červen

Vrabčáci jsou kulturní

 • Škola

Konec školního roku se přiblížil ke svému konci a my jsme se Vrabčáky rozhodli, že si konec roku užijeme. Sice jsme potřebovali ještě trochu pohnout s písankou (to se nám podařilo), ale vedle toho jsme si i dost užívali – hráli jsme hry, divadlo a taky si namalovali pořádné obrazy. I tentokrát se můžete podívat na FOTKY. Na divadlo se Vrabčáci chystali již delší dobu. Nejprve se rozdělili do dvou skupin, dohodli se, co budou hrát, rozdělili si role, vymysleli scénář a vlastnoručně vyrobili kulisy. Situace se trochu zkomplikovala, protože  dost dětí už v tomto týdnu nebylo ve škole, ale i s tím si děti poradily a divadlo si zahrály. V pátek se z dětí staly velcí malíři a zkusily nakreslit krajinu inspirovanou malbami Davida Hockneyho, vážně se jim to podařilo a měly ze sebe radost. Teď už nás čeká se jen poradně rozloučit a hurá na prázdniny.

neděle 20. červen

Opičáci na cestách

 • Škola

Konečně se nám podařilo uskutečnit pořádnou výpravu za dobrodružstvím. Zdolali jsme cestu Kdyně-Rýzmberk-Hříchovice-Hradiště. Po příjezdu do Kdyně jsme se pořádně posilnili zmrzlinou. Měli jsme před sebou sice krátkou, ale zato výživnou cestu na zříceninu hradu Rýzmberk. Sice s mapou, ale bez buzoly se nám nakonec podařilo najít správný směr a vydali jsme na cestu. Druhý den jsme s batohy, ve kterých jsme si nesli všechny své věci, zdolali 10km dlouhou cestu do Hříchovic. Cesta to byla chvílemi veselá, chvílemi krušná. Všichni se však nakonec dostali do cíle a po chvilce odpočinku skákali do rybníka, jakoby nic. Ve čtvrtek jsme si ve škole dali zmrzku na zakončení společného týdne a protože jsme byli ještě plni výletu a hodně jsme si povídali o hradech a strašidlech, pustili jsme si společně s Vrabčáky film Ať žijí duchové, který některé děti vůbec neznaly a hrad Rýzmberk je Krakovci hodně podobný.

V uplynulém týdnu jsme si namalovali a anglicky popisovali obrázky skutečných zvířat podle vlastního výběru. Při popisu jsme uplatnili i dosud probranou gramatiku, tedy věty se slovesem to be, to have got, can a některá významová slovesa v přítomném čase prostém. Osobní zájmena jsme zvládli výborně, trochu nám ale opět zamotaly hlavu předložky místa.Ty budou určitě předmětem dalšího neustálého opakování. Lehčím úkolem se naopak zdál prověřovací test ze 7. lekce. Zejména poslech nám nedělal vůbec problém. Odměnou nám byl opět koimiksový příběh o Colinovi, na kterém jsme procvičili čtení i paměť. Darwin se Šimonem ještě navíc stihli neuvěřitelné 4 listy úkolů ze čtení s porozuměním na téma mimozemšťanů ve vesmíru.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

neděle 20. červen

S ornitologem a pohádkou v 41. týdnu ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme hned po společném zpívacím kroužku vyrazili do lesní galerie a tam jsme se pustili do tvoření. 
Poté jsme roztáhli křídla a letěli jako netopýři zpátky na Dvoreček, kde na nás čekala paní s opravdovými živými netopýry. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí, poslechli si zvuky, které vydávají pomocí přístroje  – to nás velmi zaujalo a pak jsme si je dokonce mohli pohladit či sledovat jak žerou červy. Byl to zážitek nevšední. 
 
V úterý jsme společně s Habrováčky vystoupali na kopec na Kótu, kde jsme zapěli a dostavěli zase další část bunkru. 
 
Ve středu trénujeme písně na předškolácké loučení, vyrážíme na louku s po cestě sbíráme bezinky. Zkoumáme květy šípkové růže a ptačího zobu. Pokračujeme v tvorbě mávátek a vlajek. Zpracováváme květy bezu. Poo pracujeme na zahrádce a poléváme sebe i rostlinky.

Ve čtvrtek jsme v tůních poslouchali přednášku pana ornitologa o zdejších ptačích. Prohlédli jsme si s pohladili ty, které toho rána nachystal do natažených sítí. Pak jsme se prošli k našim ovečkám, kterým jsme prodrbali letně prostřihaný kožíšek. Běhali jsme pod chladivou vodou puštěnou z kropítka na trávník. Vaříme bezinkový sirup a malujeme samolepky na skleničky na sirup. Degudtujeme další várku sirupu a znovu se chladíme vodou.

V pátek předškoláci nacvičují divadlo na loučení s předškoláky a tak se všichni malíčci vydávají k Berounce na pláž u Zlaté rybky. Cachtáme se ve vodě, sbíráme škeble, pozorujeme chrodtiky, pijavice, čápa černého a volavku. Poo se namáčíme v postřikovači na trávník a tvoříme rekvizity na loučení s předškoláky. 

neděle 20. červen

Předškoláci se loučili. Díky, bylo to krásné!

 • Rarášci
 • Školka

DÍKY DÍKY DÍKY za atmosféru, výbornou náladu, chuť si hrát, za čas, který nevíme, kde jste vzali, abyste nacvičili s dětmi tu úžasnou včerejší dárkovou písničku a vyrobili s nimi krásnou keramiku! Za fotokoutek, kde jsme se vyřádili snad úplně všichni! Chlapi, díky za soudek i alko pro nás i nealko mochito pro děti, Terezko, Michale a Pájo za boží hudební večer, do pozdních nočních hodin zněl přes Blukský mlýn Nohavica, Plíhal a spoustu dalších.
Díky, že jste vytvořili pro svoje děti odpoledne náladou a hravostí takové, na které se prostě nezapomíná!
Na malou ochutnávku kramářské písně, na dárek – písničku pro nás, i pár fotek (my moc nefotili, my si užívali) se podívejte LOUČENÍ 21

neděle 20. červen

Stromáci na Točníku a u vody

 • Škola

V týdnu od 14. června jsme si se Stromáky užívali učení a putování v přírodě. V českém jazyce jsme opakovali, dokončili a ověřili jsme téma 2. světové války, v matematice pak téma úhlů. Seznámili jsme se s kubickým metrem, který jsme se pokusili zkonstruovat v reálné velikosti  a zjistit, kolik se nás do něj vejde. Od úterý do středy jsme putovali na Točník, kde jsme hledali jantarovou komnatu ( nakonec byla na Žebráku), koupali se v potoce, hráli si, pomáhali hrabat seno, starali se o nové prase Sůšo, sledovali po tmě v černé kuchyni hradu Točník, jak se probouzí a vylétají netopýři,  přespávali pod širákem. Výletu předcházela příprava v podobě přípravy rozpočtu, plánování jídelníčku jednotlivých skupin a nákup potravin. Na Stromácích bylo, aby zvládli, vejít se do rozpočtu, nakoupit a postarat se v rámci stravování o sebe. Byla to dobrá zkušenost. Zvládli jsme to, nikdo hlady netrpěl, nikdo „nefrfňal“, že mu jídlo nechutná, a peníze nám vyšly. 

Koukněte na fotky

1. stránka z celkem 20112345...102030...Poslední »