Aktuality

pátek 10. červenec

Volání divočiny, příměstský tábor, LMŠ Na dvorečku, 7.7.-10.7. 2020

 • Lesní MŠ Na dvorečku

První den nám míček pomáhá zorientovat se ve jménech a sourozeneckých dvojicích. Místní to na Dvorečku znají, ale nováčci či jednoročáci se orientují podle Petrovy mapy. Začínáme úklidem, ať máme čistý stůl i štít. Stezka mocného brdského ducha Fabiána nás vede na Pišťák. Cestou zuřivě hrajeme hru Šiškovaná. Jedno káně nad námi symbolicky piští během oběda, který s láskou připravil Robo. Po obědě se dorážíme borůvkami a přitom si čteme o Fabiánově družce XY. Bloudíme kolem Babky a nemineme ani Osadu vzpomínek, trampský symbolický hřbitov. Vzpomeňme aspoň Marcelu, přezdívanou Princezna. Na zpáteční cestě se krmíme třešněmi a nalézáme ztracenou lahev. Proto jsme se vraceli po stejné trase. Je to první den: učíme se chodit a pít. Zpíváme do kroku Okolo (čehokoliv). Na Dvorku vaříme čerstvý čaj z cestou nasbíraných bylin. I rodiče ochutnali. Jak Robo s Petrem do lesa volají, tak se děti z divočiny ozývají. 

Ve středu se setkáme po čundrácku na nádraží. Řevnické náměstí ožije naší olympiádou. Křížem krážem od lípy k lípě až k zavěšení na borovici. Co nejdýl. Cesta autobusem je plná zákrut, takže zezelenaly nejen děti, ale i Petr byl jako sedma. Vystoupili jsme právě včas. Za pár kroků si ti šťastnější už na závoře hrají na netopýry. Ti míň odolní se srovnají až během svačiny. V Solvayových lomech se cestou po úzké koleji opět nadýcháme dieslových vůní. Pevný dempr či lanový bagr za to však stojí. I kola větší než my. Ta tam je doba, kdy práce byla fyzická a riskantní. Jeskyně Arnika je za pevnou mříží a odolá naší zvědavosti. Dnes obědváme U krobiána, kuřátko s pečeným bramborem a oblohou. Jak vojáci se vzdalujem po sinici v les a lom. Zlato, stříbro, dřevo – Robo chodí vlevo. Řežeme bezpečnými noži. Během prvního deště se rozvinuly osobní příběhy sirkových krabiček. Sdílíme je po svačině na srbském nádraží. Někdo v nich bude pokračovat celé léto. U rodičů jsme dřív než řekneš: “Borůvkový koláč!”

 Ve čtvrtek přestupujeme z vlaku na vlak. I náš psí průvodce Carlos to zvládá. Miluje vodu, takže hned za malinovou bonanzou poněkud zrezne. Jsme v údolí silně železitého potoka. Posedáváme na lanech, co Petr snová jako pavouk. Nasloucháme vodopádu a stádu skotu. Cpeme se opět třešněmi, ale hospodský oběd v nás taky zahučí. Hýskovské koupaliště je jen naše, protože místní se zalekli rozmarného léta. Carlos dostal ve vodě világoš od otce labutí rodiny. I vodáci se k sobě chovají drsně. My jsme mírní jako luční kvítí, i za stolování jsme v těchto dnech chváleni. Vzájemný respekt přeje novým vztahům mezi námi. Svačinou je nám mramorová bábovka. Hahaha, hahaha – špinavá je Praha.

Poslední bývá pátek. Nad Dvorečkem se vznáší pracovní, činorodá nálada. Běháme orienťák podle mapy. Škrabeme a krájíme brambory, činíme se o vlastní oběd. Robo ho vaří už od půlnoci. Vyrábíme fáborky. Po svačině utíkáme na louku. Střílíme z luku do dálky, aportujeme šípy. Koupeme se zas v Berounce, plaveme proti silnému proudu. Po obědě si čteme japonské příběhy, které podivně korelují s našimi táborovými zážitky. O sněhulákovi, o kapse.. utíkáme raději do lesa, k potoku. Hrajeme si s míčkem, míčem, boxujeme, uhýbáme větvím, vozíme se na vozíku, přetahujeme se a učíme se prohrávat. Na Dvorku se s rodiči dělíme o guláš, hrajem karty a fotíme se: Kdo chce zas za rok tohle všechno, zvedá ruce!

 https://photos.app.goo.gl/oTqiW97PRgHNtnxZ9

pondělí 06. červenec

Loučíme se letní školkou

 • Rarášci
 • Školka

V úterý skončil další školní rok. Byl jiný, v mnoha ohledech. A přesto všechno v něm nechybělo to základní, to, co milujeme na naší školce – humor, pohoda, dobrá nálada, vůně ranní kávy,  blbnutí s dětmi, výlety, kamarádství, mazlení, klid, objímání, energie, která bourá dům…

Od středy do konce tohoto týdne si ještě dopřáváme pro přihlášené letní školku. V minulém týdnu tu bylo cachtání v Berounce, zmrzka, piknik, vyrábění strašáka, aby odehnal ptáky, kteří se nám snaží vyzobat právě zasetou trávu. Zobou dál, strašák jim je úplně volný! :-)

Děkujeme za vaši celoroční podporu, když nám nebylo zrovna do zpěvu, užívejte si léto, těšíme se na vás 1.září! Tým školky Jeden strom

Na pár fotek se podívejte ZDE

 

pátek 03. červenec

Opičáci, hurá na prázdniny :-)

 • Škola

Tak je to tady, Opičákům se úspěšně podařilo zakončit další školní rok. V mnohém byl jiný, než jsme si ho představovali, ale určitě jsme si ho společně moc užili :-) Poslední týden jsme trávili tak, jak se nám zrovna chtělo. Vyrazili jsme ještě na jeden výlet na kole. Dojeli jsme až do lanového centra v Braníku. Děti tedy nejen najeli 28 km na kolech, ale v mezičase lezly po lanových pyramidách. Byly tedy v pohybu opravdu celé dopoledne:-) Úterý jsme věnovali malování. Děti si vybraly anilinky. Nejvíc děti zaujalo abstraktní umění :-) Středu a čtvrtek už jsme se jen koupali a opravovali hmyzí domek. Se školním rokem jsme se společně rozloučili ve čtvrtek odpoledne na pozemku u řeky. Proběhlo společné tvoření, divadlo a rozdali jsme si vysvědčení. Kdo měl náladu a odvahu, přespal s námi na pozemku. Ani noční déšť nám společné přespání nepřekazil, nejsme přece z cukru ;-)

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

 

 

čtvrtek 02. červenec

Mazáci zakončili školní rok

 • Škola

Poslední dny tohoto školního roku, poslední dny třetí třídy, polední dny spolu a užili jsme si je naplno. Výletovali jsme na kole i pěšky, koupali se, užívali paddleboardy, lelkovali, počasí nám přálo, jednoduše jsme se měli skvěle a užívali jsme si poslední společné dny. Týden jsme završili Svatojánskou slavností na pozemku u řeky, kde jsme si užili spoustu legrace i tvoření. Se svým představením za námi přijel kejklíř Vojta Vrtek. Některé „kejkle“ jsme si mohli sami vyzkoušet. Během odpoledne jsme si rozdali vysvědčení, s úsměvem a radostí. Společně jsme pak na pozemku přespali a v pátek dopoledne nás už čekalo jen dopoledne plné lelkování, uklízení, loučení a pohody. Na shledanou ve čtvrté třídě!

Jak jsme se měli v posledním týdnu se podívejte ZDE

úterý 30. červen

Loučení u Brouků

 • Škola

A je tu konec roku. Prázdniny začaly. Máme za sebou poslední týden s Brouky dohromady. Byl to skvělý týden, zakončený vzpomínkami, bilancováním i velkým dojetím! Přeji všem dětem, jejichž cesty míří na gymnázia či jiné školy, otevřenou mysl, pozitivní myšlení a srdce na správném místě. Některé z vás uvidím v září a některé z vás snad někdy na akci v Jednom stromě! Těším se na vás! Krásné prázdniny a hodně štěstí! 

Brouci v posledním týdnu

pondělí 29. červen

Veveřáci na prázdninách

 • Škola

Je za námi poslední týden tohoto školního roku. Poslední dny, které jsme strávili v roli prvňáků. Od září už totiž nebudeme vyjukané, malé a nesmělé Veverky. Ne, ne…. My už totiž budeme ostřílení druháci. A jaké ty poslední dny vlastně byly? Dalo by se říct, že už dosti prázdninové. Pondělí patřilo hlavně užívání si prostor školy, hraní různých stolních her a také samozřejmě úklidu. To abychom si přes prázdniny ve škole nic nezapomněli a nic nám při prázdninovém dobrodružství nechybělo. Museli jsme také zkontrolovat naše vajíčko, co že se to z něj vlastně klube. Je to zcela zřejmé. Bude to dinosaurus. A ne ledajaký. Pomalu, ale jistě dostává velké rozměry. Tak doufáme, že mu ten kýbl s vodou bude rozměrově ještě pár týdnů stačit. :) V úterý jsme vyrazili na kolo směr Biotop. Počasí nám přálo, takže jsme si mohli užít krásný polojasný den u vody. Jezdili jsme na klouzačce, hráli si s vodou, stříkali na sebe pistolí, hráli jsme na dece různé hry a ti odvážnější si vyzkoušeli i skákání šipek či hřebíků z mola. Byl to zkrátka den jak malovaný. A protože se nám u vody hodně líbilo, rozhodli jsme se k ní vyrazit i ve středu. Na pozemek jsme tentokrát s sebou vzali i paddleboard. Kdo chtěl mohl se koupat, koho bavilo malovat našel si omalovánky či kus bílého papíru a jiní zase pluli odvážně po řece Berounce na paddleboardu. Objevovali různá zákoutí, smáli se a bavili. Další den s nádechem prázdninové atmosféry. Hlavní událostí posledního červnového čtvrtku bylo samozřejmě velké vysvědčení a vše , co k němu patří, ale nepředbíhejme. Dopoledne jsme si užili ještě poslední anglický den. Počasí se vydařilo náramně a i podle kalendáře k nám tento týden přišlo léto. Vyrazili jsme tedy do luk nad Černošicemi. Byl to pořádný výšlap do kopce, tak jsme ho  prokládali častými přestávkami s občerstvením. Již jsme nikam nespěchali. Čekaly nás pohodové hry v angličtině, hledání melounovitého pokladu a piknik v kraji vonícím senem a zralými třešněmi. A jak to bylo dál, to Vám poví už Terka. :-) Odpoledne pak přišla na řadu Svatojánská slavnost. Hrálo se a dovádělo. Pilo, jedlo, hodovalo. Vysvědčení nechybělo. I divadlo dokonce bylo. U ohníčku povídalo. Pod stanem či pod širákem, to se nám to dobře spalo. A pátek? To už se jen lelkovalo, uklízelo, dovádělo. Zkrátka dobře nám tu bylo. A taky bude, v příštím školním roce. Ale teď už vzhůru za pořádným prázdninovým dobrodružstvím. Tak zase v září. AHOOOOOJ!!!!!

Na hrstku fotek se můžete podívat zde

neděle 28. červen

Korále z jeřabin (41. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Pracujeme po dlouhé době s tyčemi. Hop, byl jeden strop. Řežem dříví na večer. Svačíme v Galerii a drápem se na kopec. Lezeme po šikmém stromu. Nudíme se. Sesouváme se ze svahu jako lavina. Traverzujeme mezi stromy. Závodíme na dvě chlapecká a jedno dívčí místo. Nasloucháme příběhu a xylofonu. Strojíme se na slavnost. Hlavně předškoláci.
Úterý. Statečně šplháme do výšin, pod dubem za dubem skoro potkáváme loupežnickou bandu. Ještěže se některým z nás na krku houpou ochranné amulety z jeřabin! Cestou zpátky na Dvoreček plánujeme, jak se s loupežníky skamarádit a jak jim pomoci. Máme nejen pro strach uděláno, ale navíc dobré srdce! Odpoledne hrajem s předškoláky logopedické hrátky, závěrečné žvýkání je nej!
Ve středu houpy hou na hřišti a pak alou vzhůru na Kamennou. Jak se může skála rozlomit? A co je pod ní? Spoustu otázek rozptýlil borůvkový ráj. Sbíráme jako diví a vracíme se z výletu maskovaní do modra.
Čtvrteční loučení, pro některé předškoláky i průvodce poslední den ve školce.. Počasí nám tak přeje! Užíváme si dosyta lesních zákoutí se sluncem i chládkem, šťovíkovými plantážemi a větvovými domky. 
Pátek. Učíme Stodoláky Hop, byl jeden strop. Běžíme přes louku k řece a padlé vrbě. Sbíráme pásovky keřové. Lezem po lanech. Nasloucháme příběhu. Uklízíme.

neděle 28. červen

Ve školce se loučíme

 • Školka

Loučíme, to sice ano, ale ještě jsme si stihli oslavit narozeniny Tea, hrát si s kamarády a sourozenci, které jsme potkali cestou u vody, proběhla poslední keramika se zmrzkou i lego s dárečkem, pozorovali jsme, jak díky Tomovi a dalším 3 klukům vzniká nová plocha se zasetou trávou, a co to dá všechno práce! A taky jsme jen tak seděli na písku a povídali si a čas běžel…a možná se v určitých okamžicích jakoby na chvíli zastavil.

 

Na fotky se podívejte ZDE 

neděle 28. červen

Stromáci na konci školního roku

 • Škola

Konec školního  roku jsme si se Stromáky užili. Sluníčko nám přálo, a tak jsme byli hlavně v přírodě na výletech. Užili jsme si vodácký výlet- sjezd Berounky z Berouna do Třebaně, cyklovýlet podél Vltavy i s přívozem, koupání na Biotopu a nakonec svatojánskou slavnost s předáním vysvědčení, přespáním u řeky, divadlem, kejklířskou dílnou, koumáckými úkoly, tvořením, padleboardy, ohněm a mnoha dobrotami. Byl to vydařený týden, tak trochu za odměnu, protože jsme celý rok tvrdě pracovali. Teď přijde ten pravý prázdninový odpočinek. Tak si ho všichni užijte, objevujte, lelkujte, čtěte, hrajte si, cestujte, relaxujte! Budeme se na vás všechny těšit zase v září/

KOUKNĚTE NA FOTKY

sobota 27. červen

Už jen ten kousek, kousilínek…

 • Rarášci

Tak už opravdu jen ten kousek, pár dní a jsou prázdniny…

Nemyslete si však, že zahálíme. Hned v pondělí jsme se šli projít, protože se začínalo pracovat na naší zahradě. A víte, jak to dopadlo? Rarášci došli hravě až na Kazín a pak jsem měli autobus sami pro sebe až ke školce! Bylo to krásný, tekla voda v řece, na cestě byly tak velikánské louže, že Míša musela Rarášky přehazovat.

V úterý jsme si hráli celé dopoledne na pozemku, houpali se na houpačce pod vrbou, jezdili na vozítku, házeli klacky a kaminky do vody, pozorovali kachny…  I na pískoviště jsme se dostali, Tomáš a kluci pracanti nám nachystali cestičku a hrady jsme stavěli jedna báseň.

Oslavili jsme narozeniny Matyáše a pochutnali si na báječných muffinech a v pátek slavila narozky Adélka! Užili jsme si obě oslavy, lítání venku a taky koukání, jak se pracuje na zahradě. Těšíme se až bude zahrada zelená a těšíme se na září až se zase sejdeme!

Na fotky se můžete podívat tady

 

1. stránka z celkem 16912345...102030...Poslední »