Aktuality

sobota 06. červen

Mazáci v pravěku

 • Škola

Máme za sebou další týden v nestandardních podmínkách a zvládli jsme ho skvěle. V pondělí jsme opět využili lavice, napsali jsme diktát, zopakovali skloňování podstatných jmen a časování sloves, potrénovali geometrii a vrhli se modelování těles. Rozdíl mezi jehlanem a kuželem nám dal zabrat, ale nakonec jsme na něj přišli všichni. A protože byl den dětí, odměnili jsme se zmrzlinou, mňam :) V úterý jsme po dlouhé době opět plavali a zvládli jsme i pracovat na testu z matematiky. Ve čtvrtek jsme se po krátkém opakování z češtiny a matematiky vrhli na téma pravěk. Hodně jsme povídali, běhali a z některých z nás se stali téměř pralidé.  Jako takoví jsme malovali nástěnné malby, ale i naše naše těla, mluvili jsme vymyšlenou řečí a nakonec nám vlastně ani nevadilo, že nás závěrem totálně spláchla průtrž mračen a promočila nás i naše věci. Den jsme si užili opravdu naplno! V pátek nám počasí nedovolilo vyrazit na plánovaný cyklovýlet, což nás mrzelo. Na druhou stranu jsme si mohli užít den na návštěvě u dalšího z nás. Tentokrát byl našim hostitelem Lucas a měli jsme se skvěle. Do svačiny v podobě čerstvě upečeného chleba s medem jsme se zakousli opravdu s chutí.

S dětmi jsme se při angličtině zaměřili opět na vazbu have got/has got. Vysvětlili jsme si, že např. I have got = I’ve got, He has got = He’s got. Nadále jsme opakovali, co už umíme, kromě slovní zásoby a abecedy také pozdravy; Good morning, hello, hi, hey. Debatovali jsme o tom, co z toho je lepší použít ve formálnějším prostředí a co je typické pro prostředí mezi kamarády. Věnovali jsme se také další práci v pracovním sešitě a doplňovali, co nám chybí. S Heather se děti zaměřily na rozdíl ve výslovnosti mezi „oo“ a „ee“. Vymýšlely slova a následně je procvičovaly.
 
Na fotky z uplynulého týdne se podívejte SEM.

pátek 05. červen

První červnový týden u Veveřáků

 • Škola

 

Začal nový měsíc a zároveň poslední v tomto školním roce.  Máme za sebou první červnový týden. Jak jsme se měli? Vzhledem k tomu, že v lavicích sedíme většinou dvakrát do týdne, je od začátku jasná náplň těchto dnů. Psaní, psaní a zase psaní. Venku se totiž správný posed, držení tužky či poloha papíru trénuje o něco hůře. Začátek týdne jsme tedy odstartovali prstovými rozcvičkami, grafomotorickým cvičením a nácvikem psaní malých písmen v písance. Poté jsme pokračovali v procvičování matematických operací do 20 a také v rozpoznávání hodin. Vše jsme završili výtvarným tvořením na téma léto. Povídali jsme si o tom, co v létě děláme, co všechno máme s létem spojené a jaké barvy jsou podle nás typické pro léto. K tvoření jsme využili anilinové barvy a tuže. Zbytek týdne se nesl v duchu učení venku. Oslavovali jsme den dětí v podobě různých dovádivých a skupinových her. V českém jazyce jsme zkoušeli přelouskat další kapitoly v naší čítance.  Hledali jsme chyby ve slovech, doplňovali písmena, odpovídali na rozličné otázky k čtenému textu a nezapomněli oprášit různé didaktické hry. V matematice se dostalo na prostředí Mincí. Zkoušeli jsme zaznamenávat počty a hodnoty do tabulek. Doplňovali chybějící čísla. Hledali různé kombinace. Počítali matematické operace do 20. Stavěli jsme si hodiny z klacků, kamenů, listů a všeho, co jsme našli v okolí. Potrénovali jsme nejen hlavu, ale i ruce, nohy, oči a uši. Na čtvrtek jsme si naplánovali angličtinu v přírodě. Krásné slunečné ráno jsme vystoupali písečným kaňonem na travnaté pláně bývalé višňovky. Veveřáci si statečně nesli anglické učivo a další nezbytnou výbavu přírodního žáka. Odměnou jim bylo hledání anglických úkolů  v porostu a další anglické hry spojené s pohybem. Na psaní do pracovního sešitu ale také došlo. Trénovali jsme porozumění větám „Wash your, hands, hair, face.; Brush your teeth, hair.; Dry your hair.“ Poslední zmíněná věta nám ale zavařila. Počasí nás asi poslouchalo a protože milujeme názorné vyučování, těsně před naším odchodem do školy na nás vychrstlo opravdu velkou konev vody, takže jsme zpět šli doslova potokem a nezachránily nás ani pláštěnky. Po návratu jsme si museli vysušit nejen vlasy, ale úplně všechno.  V pátek jsme se stihli před deštěm ukrýt doma u jednoho z našich kamarádů. A to se nám všem moc líbilo. O zábavu zkrátka nebyla nouze. Takže vzhůru do dalších červnových dní! :)

Na fotky z uplynulého týdne se můžete podívat zde

pátek 05. červen

Brouci a jejich výuka v terénu

 • Škola

Brouci mají za sebou další týden výuky v terénu. Užíváme si sluníčko i déšť. Kromě výletů a radosti z pohybu máme za sebou i mnoho zážitků. Našli jsme svlečku sklípkana, která nás trochu vyděsila. Řekněme si upřímně, že nechcete zkoušet, zda je to jen svlečka či živý pavouk. Objevujeme nová místa v okolí, poslouchali jsme žabí koncert. Opakujeme vše co se týká České republiky – kraje, krajská města, povrch, vodstvo. Brouci prezentují své závěrečné práce. Jsou skvělé! Na dětech je vidět radost z toho, že něco opravdu dokázaly! :-)

Koukněte na fotky

pátek 05. červen

Opičáci na kole

 • Škola

V tomto týdnu jsme toho stihli opravdu hodně. Hned v pondělí jsme si ověřili, jak jsme na tom v matematice a jestli máme někde nějaké mezery. Počasí nám přálo a tak jsme si hned po testíku dali zmrzlinu, byl přeci den dětí :-) V úterý jsme měli k dispozici třídu. Celý den bylo nad slunce jasné, že venku je nám o mnoho lépe. Ve středu jsme vyrazili na cyklovýlet. Hned v Radotíně jsme se zastavili na koupačku. Poté jsme pokračovali kolem přístavu, do Lahovic. Tam jsme se po obědě pustili do procvičování češtiny. Cestou zpět jsme se opět zastavili v Radotíně na koupání a pozorování užovek podplamatých. Cestou do Černošic jsme sice trochu zmokli, ale  celkově se nám výlet moc povedl. Ve čtvrtek jsme vyrazili na pozemek u řeky. Po středečních kolech a odpolední brigádě byla na většině vidět únava. Přesto jsme si zvládli ověřit znalosti z českého jazyka.

Po těchto veleaktivních dnech jsme se dohodli, že páteční angličtinu si nejlépe užijeme v bezpečném přístavu školy. Předpověď počasí tomu nahrávala a některým se nechtělo na dvorek ani o přestávce. Učení nám kupodivu šlo ale velmi dobře, takže jsme zvládli poslech, četbu a hlavně hodně psaní a hláskování. Seznámili jsme se s posledními třemi názvy měsíců, takže už můžeme postupně trénovat všechny. Do příště se ale nejvíce zaměříme na znalost určování směrů (upstairs, downstairs, on the right, on the left). Děti slíbily, že budou rodičům navigovat v autě, tak šťastnou cestu bez nehod! :-)

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

čtvrtek 04. červen

Poděkování školy za účast na brigádě

 • Škola

Komunitní škola Jeden strom má to štěstí, že díky rodině Pihrtových, může využívat pozemek u řeky v Dolních Černošicích. Místo,  kde se dříve nacházela černošická plovárna,máme moc rádi a s dětmi se zde rádi učíme. Že je o tento prostor potřeba se starat, je jasné. Je tedy také jasné, že je potřeba občas svolat brigádu a přidat ruku k dílu. Ve středu 3.6. jsme se sešli k úpravě volejbalového hřiště a práce to nebyla lehká. Odplevelit zarostlé, položit folii, šterk a kamenný prach, válet, dusat- to je výčet základních činností, které jsme museli zvládnout  Jsme moc rádi, že v situacích, kdy je potřeba společně něco udělat, se nás sejde z komunity školy vždy dostatek. Je to pro nás důkaz, že táhneme za jeden provaz a že je nám společně dobře. Vážíme si pomoci všech rodičů i dětí, kteří přijdou a pomohou, ale i těch, kteří třeba zrovna v daný den nemohou a s lítostí a dovětkem, že určitě dorazí příště, se omluví. Jste skvělí, bez vás bychom to všechno nezvládli. Moc vám děkujeme. Snad vám ohýnek a něco dobrého k snědku byly alespoň malou odměnou za dřinu i déšť.

Koukněte na fotky z brigády

 

čtvrtek 04. červen

Stromáci na louce

 • Škola

První červnový týden přinesl Stromákům sluníčko, bouřky i voňavé louky. Zaměřili jsme se na studium ekosystému louka, formou hry opakovali ekosystém řeka, hráli boj o čísla, učili se počítat obsah a obvod čtverce a obdelníku, seznamovali jsme se s centimetry čtverečními a opakovali z českého jazyka vše, co nám nejde. Hodně jsme psali, protože si potřebujeme znovu oživit používání pravidel pravopisu v písemném projevu. A podívali jsme se znovu na řeky a nově i na povrch ČR a druhy půd. Hodně nás bavilo běhat, pracovat s klíčem pro určování rostlin a hmyzu. Už méně nás bavilo rýsování.Byl to fajn týden, který jsme si na loukách nad Černošicemi hodně užili. A těm, kteří přišli pomoct na brigádu na pozemku, moc děkujeme.

KOUKNĚTE NA FOTKY

neděle 31. květen

37. týden ve Stodole

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí lilo jako z konve. To byla paráda! Den s námi trávil potencionální budoucí průvodce Martin. Svačinu jsme si dali v galerii, a vyhodnotili, že když máme všichni na nohou holiny, blbě se nám bude šplhat do kopce, a tak zvolíme cestu k vodárně. Dobře jsme udělali! U vodárny na nás totiž čekala obří louže! Měla dvě komory, jedna byla špinička a druhá čistička (průvodci měli jiný názor, ale to nehrálo žádnou roli!) Pořádně jsme se vyřádili, a na Dvorečku jsme šli všichni pěkně pod hadici. :)

V úterý byl plán pokročit v přípravách předškolácké slavnosti, a tak jsme se spolu s habrováčkama vydali směrem k březovému háji. Nahoře na paloučku kluci po svačince postavili z kůry bezvadnou dráhu pro hliněnou kuličku. Z nacvičování vám ale nic nepovím, abyste mohli být překvapeni :) Odpoledne po odpočívání se v jurtě strhla polštářová bitva.

Ve středu se nám vyčasilo, a tak jsme vyrazili pozdravit Madonku. Tam jsme vyráběli letadla, pruty na ryby, stavili bunGry a všelijakaé přístřešky, malovali pastelem, žonglovali se šiškami…. no, bylo toho tolik, že jsme se pak jenom nestčili divit, že už je čas vrátit se na oběd.

Ve čtvrtek nás vítal po ránu déšť a vzduch byl svěží a plný vůní. A měli jsme štěstí, protože zrovna za deště vylézají z úkrytu mloci. Jednoho překrásného mloka skvrnitého jsme pozorovali u kmene habru. Pak jsme si ho v jurtě nakreslili a vybarvili černou a žlutou, jak jsme si ho pamatovali. Trošku dráček, trošku ještěrka, lesní ozdůbka.

pátek jsme posvačili na Dvorečku. Pak jsme se vydali ke galerii a dále do lesa k bunkru. Tak jsme si chvilku pohráli s domečky pro skřítky, ochutnávali šťavel, anebo hráli na hlídací kočky. Po cestě na Dvorek jsme si ještě chvilku pohráli u potůčku.

neděle 31. květen

Sýkorka (37. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Zpíváme zamyšleně. Zdravíme se i sluníčko. Déšť nedéšť robotujem v lese. V březovém háji kujem pikle. Kloužem se po zadku, někdo i po předku! Vrtáme se v potoce. Pohřbíváme mrtvé ptáče. Posloucháme příběh. Pracujeme z předškolních sešitů. 
Úterý bylo ve znamení příprav na Slavnost. Už se těšíte? My ano a březový háj s námi. Stačili jsme si i pohrát spolu se Stodoláčky, vznikla třeba úplně úžasná kůrová rychlodráha!
Středa netradičně. S Tomášem a Robem jsme se vydali Fabianovou stezkou, svačili jsme u psích hrobů a dopoledne si hráli na pasece mezi pokácenými stromy a hromadami větví, kromě průvodců byl s námi i Carlos, který se stal našim dobrým kamarádem a spolupracovníkem na Dvorečku. Na oběd jsme se vrátili do jurty a na odpolední odpočinek si zatopili v kamínkách. 
Ve čtvrtek nás vítal po ránu déšť a vzduch byl svěží a plný vůní. A měli jsme štěstí, protože zrovna za deště vylézají z úkrytu mloci. Jednoho překrásného mloka skvrnitého jsme pozorovali u kmene habru. Mačkal jsem mezi kořeny, jak se snažil uniknout z tolika zraků. Potom jsme byli na tajném místě a pro zahřátí jsme vyběhli na dračí hřbet a někteří sjeli obří !! skluzavku dolů k potoku. V jurtě jsme četli pohádku O křesadle a třech psech. Odpoledne jsme barvili hliněné vypečené koule nazlato.
Pátek. Zpíváme v kruhu, cvičíme. Indiánským během se přemisťujeme na louku. Vijeme věnečky, hrajeme si na spáleništi. Poznáváme kvetoucí stromy a keře. Pojmenováváme odpadky v kontejneru. Čteme Andersenovu pohádku o Dvou přátelích. Slavíme narozeniny, loučíme se. 
 

neděle 31. květen

Pršelo a blejskalo se sedm neděl…

 • Rarášci
 • Školka

Tak sedm týdnů by pomohlo přírodě a nás by to vlastně asi taky nerozhodilo… Hlavně pokud Tomáš
nezahází díru po velikánském pařezu! :-) Tam se totiž skáče z výšky, takže to tekuté bláto vystříkne prima
vysoko. Naštěstí jsou ještě louže krásně po celé zahradě, ale to jste všichni zjistili, když jsme vám děti
vraceli.
My se jen nebahníme, vaříme z bláta také dobroty a lektvary. A zpíváme a malujeme a hrajeme na
hudební nástroje a cvičíme, někdy i velmi soustředěně.
Přišla za námi budoucí kolegyně Pavla a připravila si pro děti bezva hru na včeličky. Dopadla sice trochu
jinak než sama myslela, ale hlavní je, že děti pyl našly, nanosily do úlu a plástev se zaplnila medem. A ten
nakonec každý, kdo chtěl, dostal na lžičku, to byla sladká včelí odměna.
Na pískovišti nám roste nová generace architektů, fakt bychom jednou moc rády věděly, co z těch našich
robátek bude.
A v pátek jsme stačili odehrát velké fotbalové utkání a z pískové plochy stala neuvěřitelně promyšlená a dokonale zkonstruovaná stavba a když se tam pustila z hadice voda, tak: děti byly nadšené, Tomáš s nimi a my ostatní (učitelky) jsme ani nepočítaly, kolikrát jsme ty nadšené děti převlékly do suchého a čistého. Výborná dělba práce, co říkáte?! :-) )

Velké poděkování všem rodičům, kteří nadšení sdíleli s dětmi a Tomášem a poznámky o ucpané pračce z pískových kalhot si nechali pro sebe!

Na fotky se podívejte BAHNO, PÍSEK A POHODA!

pátek 29. květen

Mazáci pod střechou i v terénu

 • Škola

V pondělí jsme se poprvé po dlouhé době sešli k učení ve třídě. Vyzkoušeli jsme, zda si ještě pamatujeme, jak se v lavicích sedí, například u diktátu, ale také u rýsování. Čas u lavic jsme totiž využili hlavně ke geometrii. Jak narýsovat úsečku a přímku, jsme si s dopomocí vzpomněli, ale vykroužit kružítkem kružnici, nebyla až taková legrace. Budeme trénovat! Celému týdnu vévodily housenky. Ano, čtete dobře. Dan přinesl housenky lišaje, které se od něj odstěhovaly hned do několika dalších domácností. O housenky se staráme, pozorujeme je, zjišťujeme informace a dost nás baví! Učení u řeky ale skýtá mnoho dalších badatelských možností, šneci vodní i suchozemští, užovky podplamaté i obojkové, škeble, bobří okusy, skokani, labuťě i kachny, to všechno nás ohromě zajímá. V tom všem procvičujeme slovní druhy, skloňování podstatných jmen i časování sloves i skladební dvojice ve větě. V matematice kromě geometrie procvičujeme násobení, dělení, sčítání i odčítání a hodně času jsme věnovali odhadům a následnému ověřováním různých délkových jednotek. Stihli jsme si i zkontrolovat, jak jsme na tom s určováním času na hodinách analogových i digitálních. Ve čtvrtek ráno pršelo a bylo chladno a Jondovi rodiče nám nabídli střechu nad hlavou. Proč nabídku nevyužít? A tak jsme se celý čtvrtek učili u Jondy, pod střechou i na zahradě. Bylo to parádní, děkujeme!

Ve středu jsme s dětmi v angličtině hodně opakovali a dávali dohromady materiály. Procvičili jsme vazbu „have got/has got“, čísla, tvoření otázek, barvy, měsíce, roční období a další. Také jsme pracovali s pracovním sešitem, kde posupně doplňujeme mezery z doby videokonferenční :-)

Na fotky z uplynulého týdne se podívejte  ZDE

1. stránka z celkem 16612345...102030...Poslední »