Aktuality

pátek 27. listopad

Advent za dveřmi (13.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

pondělí jsme si povídali o Adventu. Kdy a jak ho slavíme, co nás čeká ve školce. Domluvili jsme se, že náš oltářík s dušičkami proměníme ve vánoční. No ale co s dušičkami, které stále visely na větvi? Rozhodli jsme se uložit je ke klidnému spánku do hrobečku. V lese jsme vykopali díru, dušičky do ní uložili a zazpívali jim písničku. Pak jsme se vydali do břízek, abychom nasbírali větve na korpus vánočního věnce. V břízkách jsme si hráli v domečcích na koťátka, ptáčátka, anebo opravovali rozbité domky. Z přinesených větví jsme odpoledne smotali věnec.

úterý  jsme vzali kárku, sekyrku a pilu a vyrazili na lesní lup na chvojí na náš adventní věnec.  U lesní galerie pokáceli několik stromů tak bylo co sbírat. S plnou kárkou jsme se vraceli do jurty ještě před obědem, kde jsme si prohlíželi fotky ze záchranné stanice a povídali si o dravcích, kteří za námi příští úterý přiletí. Pouštěli jsme si i  jejich zvuky, které vydávají. S předškoláky jsme dělali grafomotorická cvičení na velikých papírech a procvičovali  tím uvolňování ruky od ramene. Otevřeli jsme tvůrčí dílnu a u lampičky jsme  navlékali krásné korálky a dělali z nich náramky a náhrdelníky. 

Ve středu jsme zůstali na pozemku Dvorečku. Měli jsme totiž hned několik plánů, do kterých se ještě vmísila nutná oblíbená hra v kuchyňce a na pískovišti, a tak na únik do lesa nezbyl čas. Eliška pro nás vyrobila samotuhnoucí hmotu, kterou jsme na stole vyváleli, a do ní pak formičkami na perníčky vyráběli vánoční ozdoby. Práce s hmotou byla príma, protože byla krásně měkká, a zároveň držela pěkně při sobě. Nejenom že jsme si procvičili jemnou motoriku, ale bylo také fajn jen tak sledovat ostatní jak tvoří, žmoulat si kus hmoty a u toho odpočívat. Před obědem jsme na chvilku vyběhli ven. Kdo chtěl, pomáhal zapichovat do adventního věnce větvičky, které jsme nasbírali v úterý, kdo ne, řádil venku ve skupinové fantazii po vzoru Tlapkové patroly.

Ve čtvrtek jsme si kroužku povídali o svátcích, které jsme v listopadu oslavili a sdíleli jsme si pocity při dávání dárků a nebo při pomáhání. Vyrazili jsme na výpravu k vodárně, abychom zjistili odkud máme ve školce vodu. Po cestě jsem prozkoumali lapač na kůrovce, odkud se berou bukvice a jak i rovnou ze šišky může vyrůst malý smrček. Před obědem jsme si povídali o tom, jaké máme chutě a jak vnímáme, co jíme. jsme si kroužku povídali o svátcích, které jsme v listopadu oslavili a sdíleli jsme si pocity při dávání dárků a nebo při pomáhání. Vyrazili jsme na výpravu k vodárně, abychom zjistili odkud máme ve školce vodu. Po cestě jsem prozkoumali lapač na kůrovce, odkud se berou bukvice a jak i rovnou ze šišky může vyrůst malý smrček. Před obědem jsme si povídali o tom, jaké máme chutě a jak vnímáme, co jíme. Odpoledne procvičujeme své prstíky, očka i trpělivost u oblíbených korálků.

V pátek jsme si v kroužku zopakovali, jaký je den, měsíc a roční období, zazpívali si a povídali si o Mikuláši a co má podobného se Sv. Martinem. Prošli jsme se do lesní Galerie, kde jsem procvičili nohy i náš bystrozrak v hledání toho, co do lesa nepatří a ještě jsme se u toho parádně zahřáli. V kroužku před obědem jsme si povídali o tom, jaký pocit máme, když někomu pomáháme nebo když se nám něco podaří. Dokončili jsme venkovni adventní věnec a už se moc těšíme, až na něm společně v pondělí zapálíme první svíčku.

pátek 27. listopad

Veveřáci a významy slov

  • Škola

Máme za sebou poslední listopadový týden tohoto školního roku. A jaké to bylo? Užívali jsme si pobyt venku i vevnitř. Ač se nám slunce tento týdne nechtělo moc ukázat, náladu a chuť být venku nám to rozhodně nezkazilo. První bloky byly naplněny českým jazykem. Opakovali jsme známé významy slov a to slova nadřazená, podřadná, souřadná a antonyma. Tento týden  k nim přibyla ještě synonyma a slova mnohovýznamová. Procvičovali jsme v pracovním sešitě, učebnici i pomocí všelijakých her např. jsme dělali vše opačně než Terezka řekla, nebo jsme pantomimou předváděli různé významy slov. Napsali jsme si i krátký diktát na slova a procvičovali psaní za pomoci grafomotorických cvičení nebo písanky. Druhé bloky jsme trávili venku. Protože už byla značná zima nedalo se moc sedět a psát. Proto byl čas na všelijaké matematické hry. Hledali jsme chyby. Přetahovali se jako zvířátka dědy Lesoně. Hráli matematickou babu. Hledali ukryté příklady v matematickém diktátu. Skládali jsme čísla. Stavěli jsme stejně silná družstva s prostředí Dědy Lesoně. Procvičovali pojmy polovina, třetina, dvojnásobek nebo trojnásobek. Třetí bloky patřili hlavně tvoření, čtení, relaxaci a společným hrám. Malovali jsme vším, co jsme našli na pozemku. Začali jsme si vyrábět vlastní adventní kalendář, do kterého v pondělí doplníme zábavné úkoly. Ozdobili jsme si věnec a větvičku na dveře, to abychom ten advent přivítali ve vší kráse. Už teď se těšíme, až si společně zapálíme tu první svíčku. Ve středu jsme se radostně sešli ve škole na angličtinu. V prvním bloku jsme pilně četli, psali a hláskovali, takový běžný školní „teror“.:-)Abychom to trochu odlehčili, zahráli jsme si hru Hangman, neboli Šibenici. Následující výuka na pozemku u řeky nás krásně občerstvila. Po cestě jsme anglicky počítali kachny, užili jsme si i hru Word picking, při které se nám velmi dobře dařilo identifikovat slova v jejich psané podobě, a krásně se zahřáli při běhací hře Ice x Sun, protože dopoledne bylo opravdu mrazivé. Na závěr jsme v teplíčku vyrobili a zahráli si vlastní pexeso, které poprvé obsahovalo nejen obrázky, ale i slova. Takže první angličtina – prostě paráda!

Na fotky se můžete podívat zde

pátek 27. listopad

Vrabčáci v pohádce

  • Škola

Máme za sebou opravdu pestrý týden,  mnoho nového se VRABČÁCI naučili, ale i u toho zažili spoustu zábavy. Naučili jsme se říkanku Šla babička do městečka – spolu s kreslením. Dočetli jsme knížku Překlep a Škraloup – děti ke knížce vytvořily ilustrace, které můžete najít ve fotogalerii. Během kreslení si poslechly Novosvětskou symfonii od Antonína Dvořáka. Začali jsme číst novou knížku – Kuba, tuba a Tatubahn, doufám, že si ji také užijí. Mezitím jsme se začali učit i nová písmena Š a C, Č, vyzkoušeli jsme si, jak se nám daří rozpoznávat krátké a dlouhé samohlásky ve slovech – pomocí kolíčkovací hry. V matematice máme dodělaný cely první díl matematiky – dětem tleskám, zvládly to všichni báječně. Příští týden se pustíme do dílu druhého, děti se už těší. V prvouce jsme opakovali doposud probranou látku a celý pátek byl ve znamení jednodenního projektu Červená Karkulka – nejprve jsme si poskládali rozstříhaný text, poté jsme pohádku zkusili vyprávět o něco košatějším jazykem. Děti si poslechly i krásnou veršovanou verzi od Františka Hrubína.  V druhém bloku jsme se věnovali výrobě jednoduchých loutek a den ukončili dramatizací příběhu. Bylo to bezvadné – jsou to šikulové, udělali mi radost. Odkaz na fotografie: Zde

pátek 27. listopad

Opičáci v posledním listopadovém týdnu

  • Škola

Poslední listopadový týden trávili Opičáci stále ještě ve škole. Hurá!!! Čas jsme každý den trávili částečně venku a vevnitř. V tomto týdnu se nám konečně povedlo uzavřít téma 17. listopadu. Nakonec jsme si celou situaci přitáhli přímo do třídy a shlédli jsme krátký dokumentární film o událostech roku 1989. Celou událost jsme pak pomocí barev přenesli na papír. Trochu víc jsme v tomto týdnu dbali i na písemný projev a budeme v tom pokračovat i nadále. Ve čtvrtek jsme se po dlouhé době vrhli na hudebku. Zpívat nesmíme, ale hrát a zapisovat noty ano. Zkusili jsme si společně zahrát Vyletěla holubička na boomvhackery a udělali notový zápis. Když jsme byli v polovině, došel nám dech, zbytek si tedy necháme na příští týden. 

Anglický jazyk ve škole se nesl v duchu prezentací a rozhovorů s hračkami vyrobenými z recyklovaných materiálů a nového tématu hudebních nástrojů. Využili jsme situace, že jsme opět v reálném prostředí a mohli si tak vlastnoručně vyzkoušet hru i poslech zvuku různých těchto nástrojů. (a piano, a violin, a guitar, a drum, maracas, cymbals, a triangle, a xylophone, jingle bells, a flute, a tambourine..). A pilovat jsme začali opět i psaní – nejen jednotlivých slov, ale už i celých vět z konverzačních okruhů, které máme ústně zvládnuté.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 27. listopad

Mazáci před vstupem do Adventu

  • Škola

Poslední týden distanční výuky je za námi. Čas před obrazovkami byl dlouhý a už se moc těšíme zpět do třídy za spolužáky. I tak jsme nelenili a poctivě jsme trénovali hlavně písemné dělení v matematice a vzory rodu středního v češtině. Čas jsme využili i ke kritickému myšlení nad článkem v učebnici, k čemuž jsme využili naše čtenářské dovednosti. Jeden krátký článek a co vše se v něm skrývá! Objevili jsme toho hodně a pokusili jsme se neodbíhat k vlastním myšlenkám a názorům, ale drželi jsme se opravdu jen toho, co bylo v článku napsáno, a to někdy vůbec není jednoduché! Prostřednictvím vlastivědy jsme zavítali k našim předkům až na Velkou Moravu. Zajímavě nám o nich z videa vyprávěl doktor Václav Cílek. V přírodovědě jsme se vrátili k rostlinné říši, zase jsme o něco rozšířili naše znalosti ze třetí třídy. Ve čtvrtek navečer jsme měli možnost projít s našimi rodinami adventní spirálou a odnést si světlo, které nás bude provázet temnější částí roku.

V anglickém dni jsme s dětmi pokračovali se zaměřením na popisy lidí kolem nás. Tentokrát jsme si vybrali našeho oblíbeného hrdinu (ať už z knížky nebo z filmu), pár větami ho popsali a nakreslili. V druhém bloku jsme potom společně popisy prošli a sdíleli obrázky. Potom jsme se věnovali přiřazování popisu k obrázkům dětí. Při konverzaci s Heather se děti zaměřily na povolání (jobs) a zhlédly krátké video na toto téma.

pátek 27. listopad

Advent ťuká na dveře aneb konec listopadu u Stromáků

  • Škola

Konec listopadu ťuká na dveře a s ním i konec naší distanční výuky. Přesto jsme si poslední listopadový týden se Stromáky ještě před obrazovkou učení užili dost a dost. A čemu jsme se věnovali? V matematice jsme si připomněli vše, co víme o zlomcích- zapisování, krácení, sčítání a odčítání zlomků se stejným jmenovatelem i slovní úlohy s nimi. V českém jazyce jsme se věnovali zdvojování souhlásek ( ranní, jelení, oddíl, aj.) a příponovým částem odvozených přídavných jmen ( pařížšký, záběřžský, aj.). Ve vlastivědě jsme si opět povídali o baroku- tentokrát jsme se zaměřili na vzdělávání v době baroka, osobnost Jana Amose Komenského a barokní architekturu. Každý z nás si vybral jednu významnou barokní osobnost, abychom si o ní připravili prezentaci. V přírodovědě jsme opakovali téma hornin a věnovali se v tématu vesmír naší sluneční soustavě

A jako v předchozích letech i letos proběhlo tradiční andělské požehnání. I v této trochu divné době běží naštěstí v přírodě vše, jak má, a tak světlo vystřídala tma a dovedla nás až k bráně Adventu.  Užívejte si Advent jako čas klidu, blízkosti a lásky, čekání a toužení. Nezapomeňte si říct, jak se máte rádi  a někoho obdarujte. Nespěchejte a zastavte se. Požehnaný Advent všem!

20201126_165344 (1)

neděle 22. listopad

Stromáci v Baroku

  • Škola

Kdybychom mohli být spolu, putujeme nyní barokní Prahou. Při distanční výuce to není možné, ale my věříme, že se nám v letošním školním roce ještě toulky renesanční a barokní Prahou podaří. Zatím se touláme jen při společném povídání, prohlížení obrázků a videí. Tak tomu bylo i v týdnu od 16.listopadu u Stromáků. V rámci baroka jsme si povídali o životě lidí ve městech, na vesnicích a v zámcích a palácích, o náboženství, které v 17. a 18.století hrálo v životě lidí důležitou roli. Snažili jsme se pochopit rozdíl mezi katolictvím a protestanstvím a proč museli lidé kvůli své víře utíkat do exilu. Postupně jsme si začali mezi sebe rozebírat významné barokní postavy, abychom si o nich připravili referáty. Někteří z nás už svou postavu mají, jiní si ji budou vybírat v nadcházejícím týdnu od 23. listopadu. V českém jazyce jsme se věnovali stavbě slova- skupinám mě/mně, předponě roz- a od- . V matematice jsme dokončovali téma dělení dvouciferným číslem. V pátek jsme si napsali malý test z matematiky i českého jazyka, abychom věděli, jak probíranou látku zvládáme. Dařilo se nám vcelku dobře. 

 

sobota 21. listopad

Zima, zima tu je…..

  • Rarášci

Zima, zima, tu je…

tak snížek zatím nepoletuje, ale Rarášci ano…Chodíme hodně ven, je zima, ale krásně:-)

Ve středu přijelo divadlo s pohádkou Český Honza a klasickou českou marionetou. A děti už vědí a my taky, co je česká marioneta. Na fotkách vidíte, že děti byly opravdu zaujaté a bavily se, stejně jako my dospěláci. Ve čtvrtek oslavil narozeniny Erik, už je to velký kluk! A protože krásně svítilo sluníčko, hned po oslavě jsme vyrazili na procházku. Došli jsme k řece, házeli do ní kameny a dali si zmrzlinu v našem stromovém zmrzlinovém krámku. Bylo moc hezky až jsme se vydali ještě kousek dál a zdálo se nám, jako by u řeky rostla čerstvá jarní travička a přitom byla celou dobu pěkná zima.

Ráno protahujeme těla při malé ranní józe, zazpíváme si a běžíme si umýt ruce a svačit a pak šupem ven…Tak to máme každý den….Naštěstí :-)

Těšíme se na další týden a víte, že už budou za chvíli Vánoce? To se těšíme ještě víc. Jak jsme se měli se můžete podívat zde zde

sobota 21. listopad

Hrajeme si, zpíváme a uklízíme před začátkem Adventu

  • Školka

Deklarovali jsme před týdnem, že nás čeká po dvou týdnech martinských, týden hlavně hrací a pozorovací. A naplnil přesně naše očekávání. Hry krátké jsme hráli ráno v herně, spoustu dalších na zahradě nebo při průzkumných vycházkách k řece nebo na pozemek. Zapojili jsme do našich her hudbu, hudební nástroje, zkoušeli jsme vyjádřit pomocí nich i své nálady, pocity. Přijelo divadýlko Lokvar a ti dva pánové zahráli O českém Honzovi naprosto skvěle! Na zahradě u pískoviště nám Tom postavil nový domek, chcete-li klidně i kuchyňku, bunkr, tajnou skrýš a spoustu dalšího díky úžasné dětské fantazii. A přiložili jsme ruce k dílu a konečně si hezky uklidili náš venkovní domek, který to už opravdu potřeboval. Udělali ohýnek a tak trochu symbolicky před začátkem adventního času spálili (samozřejmě v rámci ekologie) pár věcí, které už nebyli funkční. Začali jsme i nacvičovat vánoční písně, koledy si necháme na adventní čas.

Na fotky se podívejte ZDE

pátek 20. listopad

Opičáci sedící-nesedící v lavicích

  • Škola

Tento týden v pondělí jsme konečně zakončili distanční výuku a ve středu jsme se sešli zase ve škole. Myslím, že jsme se všichni opravdu těšili! Nejenže jsme se těšili na kamarády, ale všichni už jsme měli notně zdřevěnělé zadnice. Ve středu a ve čtvrtek jsme se tedy vždy na třetí blok vyrazili učit na pozemek. Tématem tohoto týdne byl 17. listopad. Než jsme se však prokousali rokem 1939, byla středa fuč. Roku 1989 jsme tedy věnovali čtvrtek. Vše si jěště zakončíme a ucelíme příští týden, dva dny nám byly málo. Děti kladly velmi zajímavé otázky, matematika tedy tento týden musela jít trochu do pozadí;-).

V pátek na angličtinu jsme se konečně také sešli společně naživo ve třídě. Většina z dětí udržela v hlavě informaci, že si mají přinést svou hračku vyrobenou z recyklovaného materiálu, aby ji mohla prezentovat celé třídě. Kdo zapomněl, má ještě příležitost v úterý. Zúčastněné to dost bavilo. Zahráli jsme si také scénky podle komiksu Colin in the Computerland 2 a to, že sedíme zase v lavicích, využili k ditátu a hláskování. Příště nás čeká hodina s hudebními nástroji a téma Let´play the music.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

 

 

10. stránka z celkem 189« První...89101112...203040...Poslední »