Aktuality

neděle 13. září

Druhý týden za námi, sluníčko se kutálí….

  • Rarášci

Druhý týden za námi, sluníčko se kutálí….

 

Už druhým týdnem tmelíme tu naši raraší partičku. Stále se neobejdeme bez slziček a stýskání a některé dny jsou prostě „neučesané“, najít si ke každému cestičku chvíli trvá. A pro Rarášky je moc těžké být najednou, i jen dopoledne, mimo známý prostor a máminu a tátovu náruč!

A i přes občasné stýskání jsme přesvědčené, že si Rarášci ve školce užívají. Domča dokonce odvážně vytáhla prstové barvy a někteří do nich odvážně strčili prstík a zkusili, co to udělá s papírem. Baví nás čmárat po tabuli a péct dorty z písku. Ta stopa na modrém moři je kouzlo křídového prášku, úplně nás to uchvátilo a určitě zopakujeme. Tak prostě ten týden utekl jako voda a přišel pátek a s ním tradiční Otvírák. Letos poprvé na pozemku u vody a nám se to moc líbilo. Děkujeme, že jste se přišli podívat, opéct buřtíka, pomoci sníst všechny ty dobroty a hlavně, začít s námi ten Nový rok. Správně. Nám končí rok v červnu a Nový je od září, Silvestr nás celkem nechává chladnými:-)) Těšíme se na další týden.

Jak jsme se měli a co jsme dělali se můžete podívat zde

 

 

neděle 13. září

Vše u školkáčů směřovalo k Otvíráku

  • Školka

Ani druhý týden nepřinesl žádné velké slzy a tak jsme se mohli v klidu zaměřit na organizování první velké komunitní akce – Otvíráku. Vysvětlili jsme si s dětmi, proč ho pořádáme, co tedy „otvíráme“, co musíme udělat pro to, abychom si celou akci v pátek hezky společně užili. A naprosto se potvrdilo, že když děti aktivně zapojíme do činností (a ne jim o tom jen vyprávíme), tak prožívání je daleko silnější. A tak předškoláci vytvořili krásný zvací plakát, společně pak připravovaly přírodniny na zavěšení na náš lapačů snů, vozily dřevo i malé cihly, motaly hadice, pomáhaly stavět dráhu na kroket, připravit ohniště, dokutálet obrovskou cívku na místo, aby se z ní vzápětí stal stůl na dobroty. 

A v pátek odpoledne to bylo za odměnu. Dokonce pár rodičů přiznalo: „víte, my měli dneska hned po obědě odjíždět pryč, ale to naše dítko nedalo, a prej že musíme aspoň na chvíli na Otvírák, když to tak všechno připravily!“ :-)

Na fotky se podívejte ZDE 

sobota 12. září

Mladší školáci na výletě za poznáním a adaptací

  • Škola

Tak jako naši starší spolužáci i my mladší jsme v uplynulých dnech vyrazili na adaptační pobyt. Naše cesta nás zavedla do Mlýna Radouňka u řeky Nežárky. Dny plynuly jako voda v potoce a my jsme si užívali společné dobrodružství. Poznávali jsme se. Pomáhali si. Hledali jsme nová dobrodružství. Navazovali nová přátelství Zažívali mnoho legrace. Jezdili jsme na lodičkách. Prozkoumávali jsme Jindřichův Hradec. Chodili jsme po cestách, necestách. Navštívili jsme Černou kuchyni a Černou věž. Energii jsme doplnili v nedaleké cukrárně a pořádně jsme se vykoupali ve fontáně na náměstí. Doufáme, že prožité okamžiky a nově vzniklá přátelství nás budou provázet po zbytek školního roku. :)

A protože fotky vydají za tisíc slov, můžete se podívat, jak jsme se měli. 

sobota 12. září

Adaptační pobyt starších

  • Škola

Hřejivé babí léto, rosa, mlha nad rybníkem, toulání po lesích, vůně luk, hraní s kamarády, překonávání strachu, hledání vlastního já, výroba masek, sezení u ohníčku, blízkost a pohoda- to byl adaptační pobyt starších dětí z naší školy na Bejčkově mlýně ve Slavonicích. Bylo nám spolu dobře a doufáme, že si tento společný pocit udržíme co nejdéle.

koukněte na fotky z adaptačního pobytu

pátek 11. září

Liška se diví (2.týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Týden jsme začali zlehka. Jeřabinkovali jsme. Vyráběli si náramky. Vili kytičky pro maminky. Slaňovali a šplhali. Bojovali s mravenci. Mravence jsme i pak vytvářeli, 2D i 3D technikou muchláže a frotáže. Počasí bylo suché, takže jsme se ze skluzavky vraceli řádně napudrovaní. Chytali jsme imaginární ryby na bič a moc rádi bychom si brzy zachytali doopravdy! Pracovali jsme škrabkou i nožem, podle věku a šikovnosti. Seznamovat se s prostředím a kamarády je fajn.

Ke konci týdne se dostavila únava i tušení, že školka není jen zábava, ale i závazek. A tu se prolila nejedna slzička při vzpomínce na rodičovskou náruč. Naštěstí na to nejsme sami. A vítr v korunách stromů ukolébá i ten největší neklid. Naše malá průvodkyně liška nám dává vždy před obědem prostor si říct, všem, co ano a co ne. Taky jsme mohli Edovi Vařečkovi osobně říct, jak nám chutnají obědy a prohodit s ním vlídné slovo. Uspávalo nás mletí mlýnku:

 

Tak šup a honem do peřinek, 

dívej se pěkně do stěny, 

uslyšíš hrčet zlatý mlýnek, 

co si tam zpívá zazděný…

pátek 11. září

Letošní úroda (2.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

pondělí slunce svítí a my vyrážíme na louku. Tvoříme  společný závěs do naší šatny. Navlékáme korálky  a nakonec věsíme lampionky z židovských třešní. Vážeme různobarevné bavlnky na klacíky a navěšujeme na ně korálkové závěsy. Procvičujeme naše prsty jak se patří. A barvy našich výtvorů  lahodí očím. V trávě si pak zpíváme s ukulele a je nám dobře. Běžíme přes louku na oběd a pak uleháme s Elvírou. Pořád nás baví.  Odpoledne pak vaříme dobroty na zahradě a hloubáme tunely v písku.

V úterý jsme po ranním kroužení vyrazili směrem na prosluněný palouček k ohništi. Hned za brankou nás čekalo pěkné nadělení. Divočáci nám tam rozvrtali okolí kompostu. Cestou jsme sbírali odpadky, co nám ošklivily les. Po svačině jsme si na slunku chvilku pohráli. Někdo ořezával škrabkou nebo nožíky větvičky, barvili jsme je pak speciálními fixkami, co vydrží téměř na všech površích. Obkreslovali a porovnávali na papíře naše dlaně, omalovávali omalovánky. Z dálky jsme slyšeli ševelení kamarádů habrováčků, a tak jsme se vypravili je pozdravit na lanovou prolejzačku a skluzavku. Na dvoreček jsme přišli trochu dříve a pustili jsme se do razítkování jmen ke značkám do šatny a plení a sekání trávy na zahrádce. V zahradničení jsme trochu pokračovali i po-o, a pak už tradá domů.

Ve středu k nám dolétla dřinková šťáva. Co to je? Zašátrejte v receptáči vašich babiček a určitě naleznete! V kroužku jsme si dali dřínkový životabudič, zahráli si na hang, a plni sil vyrazili na palouček na svačinku. Na paloučku jsme hledali hmyzáky, a opět nás čekaly poklady. Mravenčí královna a luční koník. A protože skluzavka a lana sklidili po úterku velký úspěch, vypravili jsme se tam i dnes. Po návratu na Dvoreček jsme dokončili práci na zahrádce a u odpočívání si označkovali spacáky, abychom si je dobře poznali.

Ve čtvrtek jsme se ráno rozehřáli tancem i poslechem Hangdrumu. To nás příjemně naladilo a vyrazili jsme procvičit nožky chůzí do kopečka. Nad závorou jsme si dali sváču, a pak popošli ještě o kus dál. Usalašili jsme se na mýtince a chvilku si tam pohráli. Zpátky dolů na Dvoreček jsme běželi.

pátek jsme si stanovili nová pravidla pro šetrné zacházení s pitnou vodou. Vydali jsme se k Berounce ke staré Vrbe – Pirátské lodi. Cestou jsme se učili poznávat stromy a keře – Akát, Hloh a Bez. Jedli jsme hrušky a ochutnávali plody Hlohu. Piratská loď byla celá zarostlá kopřivami a tak jsme se po svačině u řeky rozdělily na dvě skupiny. První skupina siláků šla s Františkem prosekávat kopřivy a druhá skupina zpívala písničky s Anežkou, která hrála na ukulele. Podařilo se nám Pirátskou loď vysvobodit ze zajetí kopřiv. Po obědě jsme si četli Pejska a Kočičku. A po odpočinku byla volná hra na zahradě.

neděle 06. září

Stromáci na začátku školního roku 2020/21

Začal školní rok 2020/21 a my jsme se s ostatními spolužáky k jeho zahájení sešli na pozemku u řeky. Přivítali jsme nové prvňáčky a vydali se do školy, abychom se dozvěděli, co nás v nadcházejícím školním roce čeká, vzali si učebnice a pracovní sešity, nový záznamník a povídali si o tom, co jsme zažili o prázdninách. Jsme nejstarší třídou ve škole, a tak jsme si také povídali o tom, že je to možná náš poslední společný rok, a tak je třeba si ho řádně užít. Snad nám to koronavirus dovolí. Ve zbylých dnech týdne jsme si užili se Soňou přírodovědu. Byli jsme na pozemku u řeky, kde jsme opakovali základní informace o živé a neživé přírodě. Ve čtvrtek jsme se potkali s Katkou a angličtinou a stejně jako v pátek s Álou jsme opakovali. Všichni totiž chtějí vědět, co jsme přes prázdniny zapomněli a co si pamatujeme. 

No, a teď už balíme na adaptační pobyt a vyrážíme na 5 dní do Slavonic.

KOUKNĚTE NA FOTKY Z PRVNÍHO TÝDNE

sobota 05. září

Liška tě vítá (1. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V úvodním zkráceném týdnu jsme se seznámili s Liškou Bezrouškou. A s průvodci Monikou, Ingrid, Robem a Petrem. Taky se jmény nových kamarádů, která se provětrala v písničce: 

V lese, tra la la, jo v lese, jo v lese

žije František a ten se, jo ten se

má tak fajn, má tak fajn,

každého dne pro radost si zpívá sám. 

Poradili jsme si se zázemím Habroví – kluci třeba vědí, kde máme čůraliště. Pečovali jsme o králíčky a morče. 

Víme už, že pro naše bezpečí v lese je důležité být na dohled, reagovat na zavolání a čekat na křižovatkách. Učíme se, kdy mluví jen jeden. A že je fajn najíst se v klidu. Učíme se sami se zouvat, strojit a říct si o pomoc. Poznat svůj spacák, stlát si a uklízet po sobě. 

Celý týden jsme navštěvovali jedno bezva místo v lese hned za humny. Voda v potoce lákala k lovení i brouzdání. Strmé svahy vybízely ke zdolávání a sjezdům. Balancovali jsme na vratkých provazech i slack lajně. 

V jurtě jsme si četli příběhy o objevitelských výpravách malého plšíka, naslouchali zpěvu, větru i dešti. Učili se správně držet lžíci i tužku. A v pátek jsme oslavili 4. narozeniny naší nové kamarádky! Kéž se jí vyplní tajné přání, které vylétlo otevřeným vrchlíkem k nebi spolu s dýmem sfouknuté svíčky.

A kéž je nám, jako malému plšíkovi, dáno putovat po lese a zažívat dobrodružství!

sobota 05. září

Vítáme naše Rarášky

  • Rarášci

Celý poslední srpnový týden jsme pilně pracovaly, chystaly a těšily se na vaše naše Rarášky.

A pak se skutečně herna zaplnila. Začalo náročné období pro vás rodiče i vaše děti, většina si poprvé zvyká být bez maminky a tatínka. Adaptační období může trvat dva týdny i dva měsíce a v okamžiku, kdy si řekneme, že už dobrý, můžeme se spolehnout, že někde to zase skřípne :-) . Pečujeme o vaše robátka s láskou a pečlivostí a také je pouštíme zkoušet situace naprosto neznámé a pomáháme jim v nich obstát a tím vyrůst. Musíme říct, že jsme byly moc překvapené, když jsme zjistily, že můžeme zazvonit zvonečkem, zavolat na Rarášky a oni opravdu přišli! A hned první den jsme si tak jen zkusily ranní kroužek s hudebními nástroji a ono nám to šlo! Zpívali jsme a cvičili! Ve středu jsme se vydali poprvé na zahradu, prozkoumat pískoviště a různá zákoutí zahrady. I když písek a klouzačka je zatím nejvíc. Takže jsme začali více než zdatně a šikovně.

Asi tak v únoru, březnu si uvědomíme, že je za chvilku konec školního roku a že to zase pekelně rychle uteklo a že vaše děti už jsou ale opravdu někde jinde. Moc se na celý ten rok s vámi těšíme!!!

Na fotky z prvního týdne se můžete podívat tady

sobota 05. září

Mazáci odstartovali…už čtvrtou!

  • Škola

Po prázdninách jsme se opět sešli na pozemku u řeky a u společného ohně odstartovali nový školní rok. Budeme moc doufat, že ho celý prožijeme spolu. Ve třídě jsme se seznámili s novými učebnicemi, ale nakoukli jsme do nich jen krátce. Více jsme hráli hry, při kterých jsme opakovali učivo z loňského roku, hlavně z češtiny a matiky. Něco nám šlo, jinde jsme museli zavzpomínat. Teď už víme, k čemu je třeba se vrátit a procvičit. Kromě toho jsme hooodně povídali, připomínali jsme si pravidla, ale hlavně jsme si užívali, že jsme zase spolu. A bylo nám dobře. V příštím týdnu odjedeme na adapťák a na týden plný her a dobrodružství už se moc těšíme.

První anglickou středu jsme se věnovali seznámení se s novou koncepcí našich hodin (s Heather se stále budeme potkávat, tentokrát na dvě skupiny během druhého bloku), dali jsme společně dohromady pravidla ve třídě, seznámili se s novou učebnicí a dokonce už jsme stihli i trochu opakovat. A to například čísla, pozdravy, zvířata, matematické operace nebo oblečení.

Na fotky se podívejte ZDE

10. stránka z celkem 180« První...89101112...203040...Poslední »