Aktuality

neděle 17. květen

Staré kořeny, nové lístky a letní vůně ohně

 • Rarášci
 • Školka

Začalo to zcela nenápadně. Bylo potřeba v rámci srovnání povrchu zahrady před následným zatravňováním odstranit starý pařez stoletého stromu. A tak se chlapi do toho dali. A my byli svědkem toho, co příroda umí. Během několika hodin se před námi odkrylo tajemství stoletých kořenů. Silných, propletených pod povrchem. Zkoumali jsme je, povídali si o stromech, kdo má rád jaký, proč jsou pro nás důležité a že zrovna tenhle musel být bohužel před 2 lety pokácen, protože už nebyl zdravý a mohl by se sám skácet. Ale protože se nám nechtělo se s ním rozloučit, máme ho teď na zahradě jako super bunkr a prolejzačku v jednom. Na jeho místě zůstal trochu kráter a než ho zasypeme, tak je z toho výzva na skákání a ježdění na kole. A páni, viděli jste už, jak nám díky naší péči obrostla vrbová stavba? Začíná to být skvělá schovávačka :-) A bylinky v záhonku rostou a ohýnek v pátek už voněl po létě…

A Žofinka oslavila narozeniny, je to naše skvělá kamarádka a přejeme jí jen to nejlepší!

Na fotky se podívejte ZDE

sobota 16. květen

Střevlík (35. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Zpíváme o zvířátkách v lese. Čtyři nohy dobré, dvě taky. Šplháme indiánskou zkratkou. Potichu mezi kokoškou pastuší tobolkou. Svačíme v lese. Sbíráme břízu. Těžíme dřevo. Pracujeme sekyrou, odhadujeme délky klacků. Pilujeme, tedy řežeme pilou. Stahujeme klacky z kopce, dvě ruce dobré, dva klacky taky. Pozorujeme střevlíka. Pozorujeme mikroskopem. Malujeme zlatočerně. Předškolně pracujeme u stolu. Stavíme hráškové skulptury.

Úterý. Po dešti rozvodněný potok nás dovedl až k břízkám. Obhlédli jsme místo Loučení. Každý koutek. Pohráli jsme si s jílem i větvemi a prozkoumali i divočinu kousek sál. Podařilo se nám prodrat k majestátnímu dubu. Ó, jaká krása! Odpoledne jsme se při odpočívání do březového háje vrátili. Hudbou).

Ve středu jsme byli s Robem a Honzou místo Evy a Moniky. V kroužku jsme si zpívali a vítali nové děti. Vyrazili jsme nad psí hroby na vykáceny palouk, kde jsme stavěli domečky a navzájem si je vylepšovali lučními květinami. Objevovali jsme znovu vlhkost lesa všemi smysly. 

Ve čtvrtek jsme se pozdravili v kroužku a procvičili tváře a mluvila. Zkoušeli jsme imitovat zvuky a mimiku tváře různých zvířat, krávu, koně, rybu, psa. Po kroužku jsme vyrazili s předškoláky podél Kejne k vodárně a dál, kde jsme se zůstali. Trénovali jsme šplh do kopce, sjíždění z kopce. Na oběd jsme zůstali s předškoláky v Habroví. Četli jsme si medvídka Pú. Po odpočinku jsme malovali hliněné koule na zlato.

Pátek. V kruhu se bavíme o ptáčatech a přejeme jim přežít v těžkých časech. S básničkou od nás jak modlitbou. Sýkorka je příkladná matka. Stavíme březový domek. Lezeme po stromech a hrajem si na policisty. Odpočíváme s Púem, jak našel Ijáčkovi ocas. Odpoledne vyrábíme mýdla se zapečeným květem. Zasloužený víkend po práci!

pátek 15. květen

Stromáci objevují kouzlo setkávání v přírodě

 • Škola

Pomalé odeznívání nouzového stavu a zmírňování opatření proti šíření Koronaviru umožnilo obnovení setkávání dětí z Komunitní školy Jeden strom. Stromáci (čtvrťáci) se tak konečně po dlouhé době mohli začít potkávat. Nejdříve ve skupinách do 10 osob, aby se poprvé v pátek 15.5. sešli celá třída ( to v našich podmínkách znamená do 15 osob + pedagog). I když počasí bylo v průběhu týdne vrtkavé, užili jsme si kopce nad Černošicemi i pozemek u řeky. Děti zvládly hravou formou opakování z českého jazyka i matematiky, vytvářely mapy České republiky, do kterých se snažily umístit správně kraje i jejich památky, sportovaly, povídaly si a konečně byly spolu. Už se těšíme na další společné dny venku. 

koukněte na fotky

 

neděle 10. květen

Madonky (34. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. V kruhu snímáme roušky. Poznáme se ještě? Zvykáme si na běžný provoz. Zakládáme v Habroví kuchyňky. Hrajeme si s kamarády, blbnem i pracujem. Čistíme dřevník. Jíme a oddychujem v jurtě. Čtem si o ptácích i o Ošklivém kačátku alias labuti. Pracujem předškolácky i běžně. Spíme jako duby. Jako pařezy.

V úterý jsme měli na návštěvě v Habroví Roba. Po společném kroužku se Stodoláčky jsme vyrazili k závoře a nahoru k Madonce. Tam jsme přichystali dřevo na hromadu, při volné hře nabrali síly na přitažení dřeva z lesa. Každý přitáhl klacek podle svých sil a stavu. Byla to fuška. Na Dvorečku jsme si dali kroužek se sdílením zážitků a pocitů. Řádně jsme si užili oběd, svíčkovou s knedlíkem. Nezbylo nic. Po obědě se s námi přišel rozdělit Ondra o svůj narozeninový dort! To bylo něco! Odpočívali jsme v jurtě ve spacácích za plápolání ohně. Četli jsme pohádky a hráli na ukulele, bylo útulno. Odpolední program se smrskl na kreslení domečků.

Ve středu jsme v ranním kruhu okukovali dospěláckou návštěvu, byl tu s námi František, který zná jméno skoro každé kytky a taky toho ví spoustu o broucích a o stromech. V lese jsme šli po stopách kůrovce a hledali jsme ty nejkrásnější kousky, obrazce které ve smrkové kůře vydlabal. Artefakty jsme očistili, dozdobili křídovými barvami a pastely a věnovali maminkám.

Ve čtvrtek se dělíme na větší a menší špunty. Ti větší jdou chlapsky na výpravu někam dál a výš nad psí hroby. Hrají si na palouku, čistí les, zkouší krátkou meditaci. Objevují rozdíly teplot slunce, stín. Menší děti si užívali sluníčka na Dvorečku, muzicírovali a hráli si na pampeliškové království.  Po obědě děláme obálky s dopisy, srdíčka pro maminky.  U naší branky přibylo několik keramických autoportrétů, zkuste poznat, kdo je kdo.

 

neděle 10. květen

Už zase spolu ve školce!

 • Rarášci
 • Školka

Ve školce se nás sešlo dost a v pondělí jsme tak zahájili obnovený provoz. A jestli si někdo myslí, že nám přísná hyg.pravidla nedovolí užívat si dne, ať se koukne na fotky!

Připravovali jsme (bohužel jsme to nestihli se všemi dětmi) přání pro maminky k dnešnímu Dni matek, děti se pokoušely říct, co by mamince přály, vyprávěly, že voní (a že taťka tedy někdy nevoní, protože prdí) :-) . Byla to po dlouhé době moc hezká individuální práce. Na zahradě jsme provedli zatěžkávací zkoušku naší nové skluzavky a drandí to po ní náramně. Náramná pak byla práce Toma a 3 studentů, kteří přišli pomoct s pracemi na zahradě, když chtěli během chvilky vykopnout pařez. Určitě koukněte, jaká krása se pod zemí objevila. Rozhodně ho využijeme na zahradě jako dokonalou prolejzačku! A pak jsme také snědli spoustu bahnivých lektvarů, žížalých odvarů, dortů z písku. To se tak někdo má!

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 10. květen

Zase spolu (34. týden ve Stodole)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí se zas otevřel Dvoreček, a tak jsme se tu se Stodoláčky sešli v hojnějším počtu. Byla to radost se zase po dlouhé době vidět. Celý den jsme zůstali na Dvorečku a užívali si prostoru mezi jurtami. Na pískovišti vznikaly obří stavby, vrbový domeček obsadily víly, na klouzačce probíhaly automobilové závody ve sjezdu z prudkého kopce, v kuchyňce se připravoval náhradní oběd, kdyby k nám Bionea po takové době náhodou omylem netrefila. 
 
V úterý nám svítilo slunce a všem nám bylo spolu moc dobře. Náš kamarád Ondra měl narozeniny, tak jsme měli o zábavu postaráno. 
Po kroužku a sváče jsme vyrazili  do lesa, pozorovali jarní kytky a hledali jejich názvy a zajímavosti o nich. Šli jsme za sluníčkem až na vykácenou planinu v lese, tam jsme zakotvili a tvořili. Loupali jsme klacky škrabkou na brambory, jde to skvěle a malovali je a zkoušeli z barevných bavlnek vázat copánek mamince pro radost.
Po obědě nás čekal Ondřejův dort a zapálená svíčka pro Ondrovo přání. Pak už jsme dováděli venku.
 
Ve středu jsme se vypravili ke psím hrobům za doprovodu vědce Františka. U hrobů jsme si dali sváču, a pak pozorovali hovnivály, jestli nemají roztoče. Hráli jsme cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum a na schovku. Kdo chtěl, měl možnost pokračovat ve včerejším tvoření matek pro maminky.

Ve čtvrtek máme mixovaný čtvrtek. Větší děti jdou s klukama do lesa, hrajeme si na palouku, čistíme les, zkoušíme krátkou meditaci. Objevujeme rozdíly teplot slunce, stín. Po obědě děláme obálky s dopisy, srdíčka pro maminky.  My malí špunti jsme si užívali sluníčka na Dvorečku. Hráli jsme si na písku, vařili v kuchyňce, kreslili obrázky, anebo zpívali. 

sobota 02. květen

Po dešti (33. týden na Dvorečku)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V podělí jsme vyráběli dalekohledy. Šlo nám to parádně, dávali jsme si záležet. Správný dalekohled musí ale nejen dobře vypadat, ale také sloužit k pozorování dálav. Hned jsme je tedy vyzkoušeli na lesním posedu. Fungovaly. Zmoženi prací jsme si ustlali v trávě. Krásně se nám odpočívalo!

V úterý se touláme v břízkách. Stavíme bunkry, lezeme po stromech, vyřezáváme a zpíváme.

Ve středu jsme si užili den trochu jinak, něž jsme zvyklí. Po kroužku s dešťovými písničkami a svačince jsme se, představte si, nevydali na výpravu do lesa ani na louku, ale zůstali jsme na Dvorečku! Stavěli jsme veledíla z vlhkého písku a pozorovali přírodu po dešti. Podařilo se nám spatřit mnoho šneků, dva slimáky a jednu žabku kuňkalku. Odpočívali jsme u Ferdy Mravence a jeho příhod. Odpoledne jsme vyráběli a krášlili ulity, stavěli stavby z hrášků a párátek a sestavovali vývojová stádia hmyzu.

Ve čtvrtek se skupinka 12 děti s Robem a Honzou vydala na louku za viaduktem. Četli jsme si o žábách, žížalách a kořenech stromů. Hráli jsme fotbal, vybíjenou. Na oběd jsme se vrátili, jedli a odpočívali venku na karimatkách, poslouchali přírodu a chytli několik málo kapek deště. Menší skupinka s Anežkou se vyzbrojila lopatami a šla čistit Kejnou. Potom jsme si zazpívali s ukulele a šli za uklidněním do břízek.

 

sobota 25. duben

Země (32. týden na Dvorečku)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí nás silný vítr odfoukl až na louku, kde  se utkali legendární fotbalové týmy Rychlý blesk a Hustá láva. Oba dva týmy podaly neuvěřitelné výkony, publikum umíralo na smích, protože hra chvílemi vypadala, jako kdyby někdo předváděl fotbalový příběh z knihy Malého Mikuláše! I přes veškerou snahu místních fanynek, přestrojených za luční víly, se Husté lávě nepodařilo dosáhnout tempa hry, které držel Rychlý blesk, a tak pro Horkou lávu skončil zápas ve stavu 1:3. Po napínavém utkání jsme se všichni pospolu odebrali na loď (povalený strom), na které jsme pluli až do oběda. Ve stínu lodi jsme se pak uvelebili každý ve svém, 2 metry vzdáleném, prostoru od ostatních pasažérů lodi, a poslouchali příběhy, které vyprávěli dva mořeplavci Martin a Nela.

V úterý jsme pořádně protáhli nohy. Vyrazili jsme k Madonce, kde ale naše cesta zdaleka neskončila. Pokračovali jsme dál, až na úpatí Hvíždince, kde jsme si pohráli v rouře a „listovém bazénu“. Dali jsme si tu oběd, a uzoučkou pěšinkou jsme šli Červenou roklí dolů na Tyršovu ulici, odkud jsme pak už došli na Dvoreček. Schválně koukněte na mapu, je to kus cesty! Cesta úzkou pěšinkou byla bezvadná, byla plná zkopečků a dokopečků, po kterých se pravděpodobně prohání cyklisté. Z nás se ale staly motorky, takže jsme všecky hopánky projížděli extrémně rychle a taky extrémně hlučně :D

Ve středu jsme se vydali za pokladem. Průvodcem nám byla mapa a děti, které už poklad dobyly. Vydržely napovídat a ‚číst úkoly’, ale neprozradit příliš. Za to jim patří velký dík; jsou to pašáci, kteří nezkazí žádnou zábavu! V cíli jsme se podělili o zbylý poklad. Představte si, že kousků  pokladu bylo přesně 14 jako nás! To namohla být náhoda! Na čarovném místečku jsme si pohráli a švitoření ptáku a zurčení potůčku poděkovali přírodě. 

Ve čtvrtek jsme se rozdělili na dvě skupinky. My malíčci jsme se vydali směrem nahoru po stezce za psími hroby. Po cestě jsme procvičili rovnováhu při chůzi po dlouhých kládách podél cesty. Pak jsme objevili jedno stanoviště „bojovky“ a tak jsme splnili úkol ulovit bizona. Místo šípů jsme házeli šiškami. Oběd jsme si dali na odpočívadle u stolu. Pak jsme si tam ještě pohráli, zazpívali a znovu potrénovali hod šiškou přes stříšku. No a pak už jsme se vydali zpět na Dvoreček horní cestou a pak dolů po Dračím hřbetu. Skupinka „drsňáci“ neboli starší děti s Robem a Honzou vyrazili prozkoumat Fabianovu stezku, mostek se změnil v pirátskou loď má divoké řece, držte se bordů!, Potom cesta po kládě, kdo šlápne vedle, šlápne do lávy. Ve studánce je voda, hurá, aspoň tam, jdeme dál a zahneme po modré nahoru, na slunné mýtině obědváme, prolézame lana, Robo hraje na ukulele hitovku čaj čaj čaj. Poděkujeme místu a jdeme na základnu. Cestou ztrácíme (zakázanou) šavli a jedny kalhoty. Naštěstí se kalhoty najdou. Děkujeme.  

pátek jsme v kroužku hádali tajuplné předměty, které jsme dostali do venkovní kuchyňky na hraní od Fany. Byly tam dvě valchy, vařečky, paličky na maso a váleček. Řekli jsme si k čemu se používali. Napadlo nás ale, že si na ně zahrajeme. Vybrali jsme tedy hudebníky do kapely, a zahráli si naše oblíbené písničky s rytmickým doprovodem. Po sváče jsme se vydali na louku, kde jsme hráli fotbal, pozorovali mravence, a také hodně divné černé mouchokomáry. Pak jsme se vydali ještě dál podél Berounky až k padlému stromu, který nám připomíná koráb. Po něm jsme lezli, chodili, běhali okolo. Petr na něm dokonce vytvořil z lan žebříček pro odvážlivce. Pak jsme si dali obídek a odpočinuli si při poslechu Mikulášových patálií. A kolem divných mušek zase zpátky na Dvoreček.

sobota 18. duben

Drevokocúr (31.týden na Dvorečku)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V úterý na nás ráno na Dvorečku čekal umrzlý preclík ze slepýše. Pořádně jsme ho v kroužku prozkoumali, zkoušeli se najít zakrnělé nožičky. Marně. Povídali jsme si o hadech kteří žijí u nás a které známe. Byla pěkná zima, tak jsme si dali rychlou sváču a vyrazili zahřát tělíčka pohybem do lesa. Nebyli jsme všichni úplně dobře oblečeni, protože kdo by byl čekal sněhovou vánici po prosluněném Velikonočním víkendu, že? A tak jsme se ukryli do teplíčka jurty, kde jsme stavili z kostek, lepili všemožná umělecká díla z papíru, hráli si na víly, opravovali roztrhané knížky a hřáli se pěkně u kamen.

Ve středu jsme se s kamarády po svačině vydali na prosluněnou mýtinu nad bunkrem, kde jsme strávili celé dopoledne. Stavili jsme domečky, stavby z kamení, malovali křídama na stříbrné suché dřevo, uhlíkama jsme pak zkrášlili kamení. Odpoledne jsme věnovali především předškolákům, a taky trochu naší zahrádce.

Ve čtvrtek nás bylo 16 dětí a 2 průvodci a vyrazili jsme k obrázku Madonky. Pří výstupu jsme postupně sundávali bundy a mikiny. Utábořili jsme se na poloučku u Madonky, jedna skupina začala opravovat burkr, další skupina dělala domečky z mechu a klacků. Na poloučku jsme se najedli z přinesených zásob a odpočívali na jarním slunci. Byla to idyla. Zpět na základnu jsem šli přes KÓTU a dorazili těsně po 14.hodině.

V pátek nás bylo 14 dětí a nově 3 průvodci. Rozhodli jsme se rozdělit, abychom pomohli udržet klid a větší vzdálenost. S většími dětmi šli Petr a Honza prozkoumat spadlý smrk u obrázku Madonky. Najedli jsme se na paloučku s bunkrem. Cestou zpět jsme táhli dřevo na oheň. Anežka se skupinou 6 menších dětí vyrazili na menší okruh k ohništi a bunkru. 

neděle 12. duben

Velikonoce (30. týden na Dvorečku)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí se chystáme na Velikonoce. Učíme se Polez, hastrmane, z vody, budeme plést pamihody… . Sbíháme k viaduktu, hrajeme si na bahenní sopky. Stopujeme ledňáčka. Čistíme proutky na pomlázku z osmi. Trénujeme pružnost proutků. Skáčeme po balících sena. Žonglujeme se třemi míčky. Čteme si o přátelství se sněhulákem. Odpočíváme venku. Slavíme narozeniny ve vrbovém domečku. Pracujeme na předškolních sešitech.
V úterý na Dvoreček zavítalo odrostlé štěňátko Popelka. Vyrazili jsme na louku, kde jsme hráli fotbal, honili se s Popelkou, dělali psí kusy. Sluníčko nás pěkně prohřálo. Na oběd jsme se vrátili na Dvoreček. Po obědě jsme zalévali zahrádku a vrbový domek. Postavili jsme na pískovišti letní variantu Sněžky :)
Ve středu jsme se vypravili na skoro-celodeňák. Počasí nám přálo, sluníčko probleskovalo mezi stromy a ukazovalo nám cestu vzhůru podél Kejné, k vodárně a ještě dál. U proutěného iglů jsme zakotvili. Přestože je veliké sucho, narazili jsme na vodu. O zábavu bylo postaráno. Čistili jsme koryto, stavěli hráze, přelívali jsme, lovili, přeskakovali. Zabydleli jsme se i v iglů. Hned vedle něj na ohništi jsme postavili náš přenosný grilík a v poledne si opekli oběd. Jako dezert byla slaďoučká jablíčka. Při rituálu loučení s místem jsme slyšeli zpívat ptáčky a zurčet potůček…. Byl to parádní den! 
Ve čtvrtek jsme zpívali a tančili pro naše kamarády, kteří teď zůstávají doma. Vše se totiž nahrávalo na video. Pak jsme se vypravili k bunkru. Měli jsme v plánu ho opravit. A tak jsme na místě vytahali klacky staré a dali tam nové pevnější. Ještě ho příště budeme dodělávat. 

10. stránka z celkem 173« První...89101112...203040...Poslední »