Aktuality

neděle 01. prosinec

Podpalníčky (13. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Opakujeme barvy adventních svíček. Cvičíme svisle a vodorovně s tyčemi. Zapojujem nové kamarády. Šplháme a sbíráme kůru. Vaříme čaj. Kutálíme se dolů. Čteme si o adventu. Malujeme tuší. Kreslíme na velký formát. Zatloukáme ježky. Stříháme a lepíme papír.

Úterý. Spolu v lese. Jako skupina. Noví i staří kamarádi. Umím dát prostor a umím pomoci. Radujem se ze společného díla. Odpoledne bujará oslava. Jurta se otřásá. Teo slaví už čtvrté narozeniny! Živijó! Chvilička pomalosti s pastelkou a knížkou Hlemýždím tempem: 

„Každý si neustále dělá plány,
ty ale nikdy neobstojí před tím, co nás čeká,
všechno se mění, nic není věčné,
a když nemůžeš vyzrát na věčnost,
užívej si toho, co je tady a teď.“
 
Středa. Hledáme zelené jehličí na štětce a adventní věnec, zahříváme se u ohýnku, na vlastnoručně ořezaných opekusech  opékáme zbytky svačin, šplháme do kopce. Odpoledne předškoláci vyrábějí z březové kůry, chrastí a pryskyřice voňavé podpalníčky. Takové, co nejsou k mání jinde než na stánku Dvorečka na adventních trzích v Řevnicích! Přijďte si pro jeden, dva..
 
Ve čtvrtek jsme si v kruhu lámali jazýčky s jazykolamy. Jelen letěl jetelem, Kyklop koulel kouli a dcera krále Nabuchodonozora se rozprostovlasatěla ) Kromě jelena u nás létaly narozeninové pozvánky, to nás čeká oslav! Pak jsme letěli do lesa na chrastí alias chrampejští a na čerstvé chvojí. Uvili jsme adventní věnec a smáčeli podpalníčky ve smůle. Vůně se v jurtě proplétaly a maminky vcházely s velkým ACH, co to tady voní?
 
Pátek. Běháme pod lanem. Máme muzikoterapeutickou dílnu. Hrajeme na bicí, drnkací a gongové nástroje. Čteme Boženu Němcovou. Vineme adventní svíčky. Odléváme podpalníčky.
 

sobota 30. listopad

Stromáci na konci listopadu

  • Škola

Konec listopadu byl u Stromáků ve znamení loučení s plaváním a přípravou na Advent. V českém jazyce jsme se nově seznámili s vzory podstatných jmen rodu středního a slovesným způsobem. V matematice jsme se stále věnovali dělení jednociferným dělitelem. Pokud nebudeme rychle a zpaměti umět násobilku, nepůjde nám to. Proto se s tím pořád někteří z nás trápí. Zahráli jsme si bitvu Slovanů pod vedením Sáma proti Frankům pod vedením krále Dagoberta. Bitva to byla ukrutná a Slované udatně zvítězili. Ve středu jsme se vypravili do Anežského kláštera, abychom se seznámili s životem svaté Anežky a prozkoumali trochu románský a gotický sloh. Putovali jsme Prahou a povídali si u Jindřišské věže, Prašné brány, kde jsme odhalili, že i když vypadá jako gotická stavba, není tomu tak (poznáte podle čeho? My už to víme!). Prozkoumali jsme kostel svatého Haštala, který byl v minulosti kostelem českých královen, i Anežský klášter, ve kterém jsme hráli zábavnou hru, která nás zavedla do černé kuchyně, refektáře, ambitu, rajské zahrady, kostela svatého Salvátora a Františka. Objevili jsme i kryptu Václava I. a hrob svaté Anežky, ve kterém ale pohřbena není, i když si to moc přála. Už bychom měli vědět, co je špitál, abatyše, vitráž, jaký půdorys mají rotunda a bazilika a nebo co je typické pro gotický sloh ( lomený oblouk- naše ručičky prosící k nebi, žebrování, kružba). Ve zbytku týdne jsme stihli nacvičovat na besídku, bruslit, připravit si adventní věnec a namalovat naše anděle strážné, kteří nás budou ochraňovat po celý Advent. No, a někteří z nás se andělem nechali i provést k bráně Adventu při Andělském požehnání.

Požehnaný Advent všem.

Koukněte na fotky

pátek 29. listopad

Brouci se loučili s pískomilem

  • Škola

Tento týden se nesl hlavně v duchu loučení, opustil nás náš milovaný pískomil. Děti se s ním rozloučily pomocí plakátu, který jsme v pátek společně spálili a drželi minutu ticha. Myslím, že měl krásný život! 

V úterý jsme jeli společně s Ježky na MISI Vyšehrad, kterou Brouci i Ježci úspěšně splnili. Dozvěděli se spoustu informací o historii Vyšehradu, jeho vzniku. Měli by vědět, kdo byl Vratislav I. Byli jsme na Vyšehradském hřbitově i Slavíně, hledali jsme tam informace o slavných lidech české historie. Ve čtvrtek byl další projektový den, kteří Brouci strávili na ISS, zabývali se i Newtonovými pohybovými zákony. Celý týden jsme nacvičovali na naší vánoční besídku, která se blíží. Už se těšíme, až si v pondělí vyzdobíme vánočně školu :-)

 

Koukněte na fotky

pátek 29. listopad

Setkávání u Mazáků

  • Škola

Tento týden se nesl v duchu setkávání se. Hned v pondělí při bruslení se k nám přidal náš nový spolužák Honza. Přivítali jsme ho u nás ve třídě, seznámili se, povídali jsme si o tom, co ho baví a co zase baví nás, o našich pravidlech. Víme, že není jednoduché přijít do kolektivu dětí, které se znají třeba už od školky, jak je to u nás Mazáků a tak se snažíme, aby u nás bylo Honzovi dobře. A zatím se daří, jsme rádi. Naopak jsme se rozloučili s Robem, který nám připravil zábavnou poslední hodinu tělocviku. Každý jsme se mohli domluvit na jakékoli činnosti, ale nesměli jsme omezovat nebo dokonce ohrožovat nikoho jiného. Dokázali jsme se perfektně domluvit a díky tomu byl tělocvik vážně super. Několik následujících měsíců budeme v rámci tělesné výchovy plavat. V tomto týdnu jsme měli možnost poslechnout si naše první prezentace přečtených knih. Učíme se prezentovat a následně přijímat ocenění a doporučení od spolužáků a taky od naší Míši, která se na nás přišla podívat i s malým Tomíkem. A že to někdy fakt není lehké! Těch ocenění je naštěstí dostatek, zlepšujeme se. V matematice procvičujeme násobilku, začali jsme písemné odčítání a v češtině si osvojujeme vyjmenovaná slova, tento týden se nám dokonce poprvé objevila v diktátu. Někdy to vůbec není jednoduché: „Kde že leží ta Přebyslav?“ „Jako fakt Přibyslav Terko?“ „No a babyka je teda vyjmenované slovo nebo není?“ Někdy nám z toho jde hlava kolem, ale nevzdáváme se! V prvouce jsme vytvářeli vrstevnice a snažili se pochopit, jak si nejlépe vybrat trasu na výlet po horách. Tím vším se nám line nacvičování na naše předvánoční akce, motání svíček ze včelího vosku a adventní výzdoba. Tomuto týdnu však vévodila krásná akce, kterou pořádáme každý rok, Andělské požehnání. Každý z nás měl možnost se spolu svou rodinou v naprostém klidu setkat s andělem, společně projít adventní spirálou, chviličku rozjímat a odnést si domů adventní světlo. Venku je chladno, světla ubývá, ale nás hřeje pocit sounáležitosti, míru a klidu. Požehnaný advent.  

V angličtině jsme tento týden procvičovali předložky in, on, under. Vypracovali jsme na něj pracovní list a opakovali jsme formou hry. Taky jsme si zopakovali fráze, kterým se věnujeme od začátku roku (I like/I don’t like, I’ve got, I was born in, I can play-a violin). Na základě toho jsme si zahráli hry 2 pravdy 1 lež, kdy děti na papírek napsaly 3 věty o sobě, dvě pravdivé a jednu nepravdivou. S ostatními jsme potom hádali, která je ta lživá. Potom děti pracovaly s učebnicí a pracovním sešitem, opakovaly téma hraček a věnovaly se psaní e-mailu a příběhu o křečkovi.

Na fotky se podívejte ZDE.

pátek 29. listopad

Veveřáci se loučí s listopadem

  • Škola

Pondělí – Bruslení. Tentokrát v plném počtu. Začali jsme netradičně hudebně pohybovou rozcvičkou. Pokračování již tak jak ho známe. Jízda po jedné noze, pilujeme stromeček a jízdu pozadu. Za odměnu, kdo chce vrhne se na zápas v ringballu. Spokojeně unavení se vracíme zpět do školy. Trochu češtiny a trochu matematiky. Něco málo na grafomotoriku a správné držení tužky a nácviku psaní. V matematice se trochu pereme s Dětským parkem. Nevadí. Zvládneme to třeba zítra. Až se na to vyspíme. Závěr dne je jasný – Nacvičování.

Úterý – Nové písmeno – N. A s ním nová slova – Nemá, Neumím, Nela, Noty… Učíme se číst jednoduché věty s porozuměním. Poznávat jednotlivá písmena nám už jde, ale spojování do slov a čtení vět zatím trochu drhne. Ale nic nevzdáváme a snažíme se s tím poprat. Pro odlehčení hrajeme pantomimu, kde předvádíme hudební nástroje. To je celkem zábava.:) Český jazyk střídá matematika. Pokračujeme v boji s dětským parkem. Vyspali jsme se dobře a boj vyhráváme. Tak snad nám to příště půjde napoprvé.  Poté přecházíme na jednoduché sčítání a dočítání do 10. To už nám jde celkem hravě. Závěr dne je opět jasný – Zpívat, zpívat a zpívat!

Středa – Češtinu opět ovládl trénink grafomotoriky a některá cvičení na nácvik psaní. Kdo měl hotovo mohl si vybrat některou z didaktických pomůcek – písmenové pexeso, skládání slov, přiřazování slov k obrázku, tabulky na grafomotoriku, tabulky na psaní písmen, skládání slov ze sirek atd. Konec bloku patřil běhavému čtení a skládání vět ze slov např. Nela má auto. Tom neumí noty. Matematika se nesla v duchu slovních úloh, skládání papíru a následnému stříhání a odhadování, jak bude papír vypadat až ho zase rozložíme. Třetí blok – zpíváme, zpíváme a zase zpíváme. No a protože nám to šlo jak po másle zbyl čas na opakování tématu Roční období a měsíce v roce. Ty se nám pořád trochu pletou.

Čtvrtek – V angličtině pokračujeme v počítání, vytváření jednotného i množného čísla známých podstatných jmen (1 věc x více věcí). Zahráli jsme si scénku podle příběhu v učebnici Four cakes - nejprve podle poslechu a pak už jsme se snažili i samostatě opakovat dialogy. Pořádně jsme procvičili slovní zásobu třetí lekce i s úvodní písničkou Look Daisy. Celý třetí blok jsme také strávili „ve zpěvu“. Nejen, že jsme nacvičovali s Opičáky a Mazáky na besídku, ale zopakovali jsme si i anglickou písničku A little snow flake, a začali se učit i vánoční koledu Jingle bells. Text si vzali Veveřáci s sebou domů, aby mohli cvičit i s rodiči:-).

 Pátek – „Terezko, ono poprchává“…“Ty jsi z cukru?“… „Ne“..“To je dobře, alespoň se nerozpustíš :) “..Je jasno. Můžeme vyrazit za učením ven. Tedy až potom, co se všichni řádně vybaví. Ať už ze svého věšáku či si zapůjčí část oblečení z cizího. Podařilo. Všichni jsme v teple a můžeme vyrazit na pozemek. Tam pozorujeme řeku, rybáře, počítáme a poznáváme čísla, plníme různé matematické úlohy a taky si trochu hrajeme. Vzhledem k vývoji počasí a blížícímu se adventu je čas vyrazit zpět do školy. Trochu se ohřát a taky si vyzdobit třídu a udělat krásný adventní věnec…… Je hotovo a my už se nemůžeme dočkat až si tu první svíčku zapálíme. 

Na fotky se můžete podívat zde

neděle 24. listopad

Svatomartinská slavnost a co by se stalo, kdyby…

  • Školka

Na 14 dní jsme si vyhlásili moc hezké a fantazijní téma na motivy knihy Daisy Mrázkové Co by se stalo, kdyby…Zároveň jsme si tyto dva týdny vyhlásili jako hodně hrací a pozorovací. Pondělí začalo bruslením a my nahlas cestou zpátky přemýšleli, co by se stalo kdyby jsme měli prý ultra rychlé brusle a všechny cesty byly rovné. Kam až by kdo z nás chtěl na bruslích dojet…Mezitím naši menší si v kroužku zkoušeli různé hrátky typu co by se stalo, kdybychom pořád stáli jen na jedné noze, všechno dělali jednou rukou atd. Bylo z toho spoustu legrace!Odpoledne jsme se společně sešli na svatomartinské slavnosti. Vyráběli jsme, zpívali a s lampionky došli až k řece. Zněly tóny cella a svíčky ve skořápkách se loudaly po hladině. Obejmutí a domů…Díky, že jste tu atmosféru cítili a ctili.

V úterý si děti vybraly u dveří u ranní zprávy jednu kartičku z pexesa a hledaly pak druhou v herně – různě poschovávanou. V kroužku se to opět rozjelo:co by se stalo, kdybychom si mohli celý den sami hrát. Děti přišly na to, že by je to nejdřív bavilo, pak možná i nudilo, a že by se mohly i třeba zranit. Během dopoledne jsme ještě s láskou vyrobili pro ptáčky lojové koule z rostlinného tuku a semínek pro ptáčky.

Ve středu jsme vyrazili přivonět si k podzimnímu lesu. Zkoumali jsme červi, jejichž velké hemžení jsme na několika místech našli, povídali jsme si o stromech, stavěli velký domeček z dlouhých klacků, váleli sudy, honili se, listovali v knížkách o přírodě, prozkoumávali skalní převis. Povídali jsme si také o tom, jak a proč se máme v lese chovat. 

Čtvrtek patřil otázce: co by se stalo, kdyby jsme na sebe celý den byli hodní. A děti říkaly, že by to bylo dobrý ale že nevědí, jestli by to úplně vydrželo celý den, Jitka říkala, že by nám dala ráda všem nějakou dobrotu. A pak se téma stočilo na to, jak jsou na sebe hodní mamka s taťkou a že i když se občas hádají, tak se mají rádi a pak si dávají pusinky. No a tak jsme to už ukončili a šli jsme na dobrou sváču :-)

Páteční ráno patřilo kuželkám, každý z nás se snažil na první dobrou shodit velkou věž. A tu věž jsme si potom společnými silami vytvořili z dárku, který nám Tom přinesl – obyčejných dřevěných koleček. A děti z nich měly velkou radost, posílaly si je, voněly k nim, skládaly je do věže s velkou opatrností, aby nám nežuchla a dokázaly ta kolečka roztočit jako káču. Dejte dětem do ruky voňavý kus dřeva a jen se dívejte…neuvěříte, s jakou přirozeností si s ním okamžitě začnou hrát!

A pak se rozjelo téma: co by se stalo, kdybychom byli najednou všichni hasiči. A my se museli začít pořádně hýbat. Podlézat „hořící trubku“ a nedotknout se jí hlavou ani zadkem, přeskakovat ji, po trubce jako hasičské tyči sjet dolů a nespadnout, umět se jí vyhnout, kdyby se začala nekontrolovatelně hýbat. No užili jsme si hodně legrace!

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 24. listopad

Opičáci a počítač

  • Škola

Tento týden jsme hned po pravidelném bruslení začali dopolednem v kolejích. Děti se rozdělily do svých kolejí a pracovaly na svém tématu. 

Během dalších dní jsme měli jako velké téma měkké souhlásky a měkké skupiny a druhé počítač. Abychom si ho trochu přiblížili, vyrobili jsme si každý svůj. Ještě se k němu příští týden vrátíme. Na jednom opravdovém jsme si zkusili napsat text a uložit textový dokument.

Ve středu jsme byli pozorovat řeku. Při té příležitosti jsme si u řeky trochu protáhli těla a zopakovali co nejvíce z matematiky.

Na angličtině se nás tentokrát sešlo málo. Důkladně jsme proto procvičili spelling –  všichni už by měli umět hláskovat svoje jméno v celé podobě a procvičovat příjmení. Psali jsme také hláskovací diktáty na slovní zásobu 2. lekce, vysvětlili jsme si používání neurčitého členu a / an. (a chair / an orange chair). Vrátili jsme se k počítání do desíti a množnému číslu podstatných jmen (two orange chairs) a četli obrázková spojení. Číslovky 1 – 10 jsme si napsali do vocabulary book a přidali číslo eleven. V duhém bloku jsme se pak věnovali poslechu, četbě a dramatizaci komiksu z učebnice Well done Daisy. (str. 20)

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.  

neděle 24. listopad

Doubky (12. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí, brzičko. Sraz brzo, odjezd hned potom. Ve Všenorech z nádru kopcem hore, lidé se sbíhají k okraji vykácené paseky. Kolem ohně svačíme, ale prší nám za krk. Poslechnem si o lese a kůrovci, uchopíme sekero-motyku a v zelené linii sázíme doubky raz dva raz. Pak po vlastních stopách dole kopcem na nádr, pochodem na Dvorek a topit sušit věšet a jíst a válet se. Jak dobře po vykonané práci! 
Úterý. Se ženem na kótu. Tam řežem klacíky do krásna, šplháme po laně, ze srdce přejme babičkám uzdravení a dobrou náladu.
Cestou zpět hrajeme ‚břízu do deseti‘ a hledáme zlatý modřín. Ten, pod kterým mají skrýšku Tři šedivé myšky. K odpočinku čteme hrdinské příběhy na přání.
Ve středu jsme se vybavili plechovkami a nožíky a vydali se hledat smůlu. Copak nemáte v životě smůly dost? Ptal se kolemjdoucí pocestný. Smůly není nikdy dost, panáčku. My ji totiž potřebujeme na vyrábění podpalníčků. Připravujeme se na adventní trhy, kde nám loni za tenhle artikl ruce málem utrhali :) Tak odpusťte, kdybychom byli v tomto čase trochu olepení, zato voňaví.
Čtvrtek byl ve znamení mazlení. Canisterapie u Domči. Osm úplně nejsladších štěňátek pod sluncem. To se ani nedá popsat, možná fotky přiblíží ty chvilky. Ona ta sladkost bude umocněná asi tím, že štěňátkem je pejsek tak krátce. Děkujeme Domi! Krom toho jsme ještě v Radotíně našli skvělé hřiště z kmenů pokácených topolů. A bloudili tújovým labyrintem, středu nenalézajíce.
Pátek. Ráno se informujeme na správné  barvy adventních svíček. Jdeme k prasečímu jezírku. Sbíráme suché modříny na oheň, březovou kůru na vyrábění. Válíme se v bunkru. Lezem na stromy. Závodíme v běhu. Kopcem dolů. Stolujeme kulturně. Odpočíváme při pohádce o pesticidech. Pracujeme ze sešitu u stolu. 
 

 

sobota 23. listopad

Svatý Martin přijel na bílém koni…

  • Rarášci

Letos to Martin skoro stihl, lokální sněžení některým z nás zastudilo zimou a těšením se na Advent a Vánoce. Každý rok se moc těšíme na celé toto období, protože prostě ve školce, na rozdíl od našich životů, nespěcháme. Svatý Martin je symbolem soucítění, pomoci, rozdělení se. Nejen proto a nejen o jeho svátku učíme Rarášky dělit se a půjčit a počkat. To jsou tak důležité dovednosti! Každý z nás se je nejdříve od mala potřebuje učit, protože nám, kupodivu, nejsou moc vlastní :-)

Nový týden jsme zahájili pečením. Tedy spíš mícháním. Někdo si i zkusil strouhat dýni, bez ztráty kůžičky! Moc to nešlo. Naštěstí nám pomáhala nová teta Jitka, která je někdy s námi, někdy se školkáčema. Martinské rohlíčky jsme vyměnili za výborné perníkovo dýňové muffiny. A rozdělili jsme se s kamarády! Upekli jsme jich moc a zbyly i na Martinskou slavnost, která byla ve školce odpoledne.

Celý týden nás bylo ve školce nějak méně, rýma a kašel útočí. Zato nám přišli pomáhat studenti z Waldorfského lycea a Střední pedagogické školy na Evropské. Na praktikanty se těšíme my i děti! Obvykle si ta velká mládež strhne záda, jako naše Míša, protože na nich děti doslova visí.

V úterý jsme se vydali na procházku za brány školky. A!!! Došli jsme až k panu Andělovi, který má ovečky. Jenže nebyly venku :-( Ale stejně to byla procházka jako hrom.

Ve středu, čtvrtek a pátek jsme si hráli, chodili ven, adaptovali kamarády, taky keramikovali s hlínou. To se Raráškům líbilo a dělá to dobře prstíčkům. Jo a Verunka už umí „R“!!!! Drnčí nám v herně nádherně!

Těšíme se na naše uzdravené marody a celý další týden. Na fotky z toho uplynulého se můžete podívat tady

pátek 22. listopad

Násobící Mazáci

  • Škola

Týden jsme začali bruslením a kolejním dnem. Některé děti pracovaly na zahradě, PR kolej jela do reklamní agentury, Rada školy se zabývala ekologickou stopou školy, Správci brousili dveře, Kronikáři tvořili další díl časopisu Stromáček, Knihovníci se postarali o doporučení nových knih! Byl to skvělý den a je skvělé se potkávat v různých skupinách. Taky už hodně nacvičujeme vánoční vystoupení, zpíváme a rozdělujeme si role a pomalu se připravujeme na advent i Vánoce, vymýšlíme i realizujme. V českém jazyce je před námi dlouhodobý úkol osvojení si vyjmenovaných slov a práce s nimi, ale pracujeme i na určování slovních druhů a hledání slov příbuzných. V poslední době se hodně věnujeme násobilce. Vážně moc ji chceme umět a tak kombinujeme memorování, hru a zkoušíme si vymýšlet pomůcky, které nám pomohou si násobky zapamatovat. Některým z nás to dává zabrat, ale jsme trpěliví a máme chuť k učení, to je hlavní.

Ve středu na angličtině jsme se věnovali opakování ročních období a měsíců a následně předložkám in, on, under. Děti na dvoře hledaly předměty s čísly a pak se snažily zapsat jejich polohu. Měly na výběr ze dvou variant; jednodušší, kdy mohly psát jen frázi: on the table, under the chair, in the pot, nebo celou větu: the pen is in the box. The book is under the chair. Tato možnost byla pro některé děti výzva a šly do ní. Spoustu z nich si pomáhalo vzorovou větou z hodiny a skvěle zvládlo dát novou větu dohromady. Můžete to s nimi procvičovat, stačí se ale zatím soustředit na kratší fráze a předložky samotné. Následně s Heather pokračovali v tématu hraček a hudebních nástrojů. Nová slovíčka jsou v e-mailu z tohoto týdne.

Podívejte se na FOTKY

10. stránka z celkem 161« První...89101112...203040...Poslední »