Aktuality

neděle 27. říjen

8.týden ve Stodole – Létající draci a koncert v Praze

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se na Dvorečku potkali s naší Markétkou a Arturem. Strávili jsme den nad závorou, kde jsou v lese takové valy na kterých jsme se vyřádili. Někdo kutal hlínu, jiní nosili mech a stavila se mechová věž. Ořezávali jsme klacíky, které si pak někteří nabarvili pastelkami. Kreativní kroužek pár dítek vytvořil papírovo-listovo-obarvenou a slepenou… umělecké dílo :)  

V úterý nás čekal celodenní výlet na Mořinku, kde jsme měli v plánu vyvenčit draky. Jenže průvodci míní a počasí mění. A tak se nám z výletu dračího stal spíše výlet houbařský. Bedel jsme našli nepočítaně, tak si myslím, že u večerního stolu nad bedlovými řízky zasedl nejeden z nás. Sem tam jsme našli i bedlu jako mikrofon, a tak jsme si hráli na televizní hlasatele a posílali do světa lesní zprávy. Draci nakonec nezůstali bez povšimnutí. Když nám nefoukalo, proběhli jsme se s draky i bez větru. Byla to sice větší námaha, za to větší radost, když se někomu podařilo draka aspoň nachvilku udržet během ve vzduchu.

Ve středu jsme se rozhodli podělit o kaštany s lesními zvířaty. Vypravili jsme se tedy cestou směrem k závoře a pak ke krmelci. Kaštánky jsme nejprve schovali pod listí a děti je hledaly. Pak  je naskládaly do krmelce. V okolí jsme si pohráli s listím, mechem, hledali jsme duběnky, vyráběli šišková zvířátka, anebo vytvořili překvapivý šiškový pařez.

Ve čtvrtek jsme se vypravili společně s Markétou a malým Arturem do Červené rokle, kde jsme tvořili z lesních darú a hráli si společně i sami. Předškoláci názorně předvedli co se naučili na expedeici a na každé křižovatce spořádaně čekali. Po krátkém odpočinku jsme vyběhli ven užít si posledních teplých slunečních paprsků. 

Pátek. V předškolním složení Stodoláků a Habrováků  jsme vyrazili do Prahy na kulturu. Shlédli jsme pásmový koncert, ve kterém náš oblíbený Šíma sní o tom, že je veliký dirigent, což jej zavane až na pirátskou loď. Ještěže ho neopustila jeho věrná kamarádka Lupi. Pomáhali jsme jí krotit vítr. Pohráli jsme si na hřišti a seznámili se se základními pražskými pamětihodnostmi.
Ti kteří zůstávali na Dvorečku se vydali do lesa na valy a na nich hledali kameny a ty pak křídami malovali, vytvořili z nich mandalu a radostně zazpívali oslavenci k narozeninám. Pomalovali jsme i pár stromů, klacíků, kaštanů i mechů. Přidali jsme podzimu další barvy!
 

neděle 27. říjen

Výchovný koncert (8. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí upovídané. To je štěbetání a vyprávění, jako bychom se neviděli věky. Dostali jsme od Šárů hromadu pilek, pilníků, klíčů a šroubováků, kleště a nevím co ještě. Děkujeme! A k tomu se nám dost hodila básnička z příběhu o Šroubkovi od Kubíka. Pěkně jsme si díky ní poštelovali naše pusinky, jazýčky a výslovnost.

V úterý máme v plánu vařit čaj nad červenou roklí. Chystáme vše potřebné: trháme bylinky, balíme čaj, med, podpalníček, vodu, naši speciální konvici. Střídáme se v nošení nákladu. Cesta vede zprudka do vrchu, zdoláme ji jako kamzíci. Konečně vrchol s krásným výhledem na Berounku a plácek s ohništěm. Tady rozděláme oheň v konvici. Ale ouha! Nemáme sirky! Hledáme KPZky v batůžcích a zkoušíme jiskru vykřesat kameny. Neúnavně, ale marně. Nezoufáme. Pomůže lžíce medu do termosky či na oříšek. Na neúspěch též zabírají lesní piškvorky, stavba přístřešků a hrátky v listí. Čaj uvaříme příště! 

Ve středu jsme vyletěli do oblak. Nad Mořinkou pod nízkými mraky jsme proháněli naše draky. Bezvětří navzdory :) Užili jsme si to, podívejte se na fotky. Opět nám učarovala tichá starosvětská mořinská náves se spoustou ořešáků a hromad  jejich listí a poschovávaných oříšků. Potkali jsme exkluzivního noblesního kohouta parádníka frajera, snad i jen kvůli němu by stál tenhle výlet za to!
 
Ve čtvrtek jsem houbařili, vzdělávali se v teorii s atlasem hub a knihou Houbeles a osvědčili svůj um v praxi v lese. Jestlipak jste měli k večeři smaženici? 
 
Pátek. V předškolním složení jedem do Práglu na kulturu. Shlédli jsme pásmový koncert, ve kterém náš oblíbený Šíma sní o tom, že je veliký dirigent, což jej zavane až na pirátskou loď. Ještěže ho neopustila jeho věrná kamarádka Lupi. Pomáhali jsme jí krotit vítr. Pohráli jsme si na hřišti a seznámili se se základními pražskými pamětihodnostmi.
Ti, kteří zůstávali na Dvorečku, se vydali do lesa na valy a na nich hledali kameny a ty pak křídami malovali, vytvořili z nich mandalu a radostně zazpívali oslavenci k narozeninám. Pomalovali i pár stromů, klacíků, kaštanů i mechů. a podzimu přidali další barvy!
 
 
 
 

neděle 27. říjen

Ježek leze ze křoví…

  • Rarášci

Máme za sebou další podzimní týden, plný bezva zábavy. Pořádně se řádilo venku i vevnitř. Cvičili jsme pozdrav Slunci, hráli na pejsky a kočičky, běhali opičí dráhou – prolézali tunely, brány, balancovali, skákali, houpali a kolikrát se váleli i na zemi. Postavilo se spousta krásných staveb a mnoho se jich i úplně nahodou zbořilo :-D také se lepilo, malovalo – ťupalo houbičkou, tedy to bylo zadání, ale ono se těm tahům a patlání tak těžko odolává :-) pak se taky kapalo a kapky jsme zkoušeli po papíře rozfoukat, to nám úplně nešlo, tak to budeme s přibývajícím podzimním větrem více trénovat. Také se zpívalo – hlavně o ježkovi, v kroužku, před svačinou, před obědem a zase před svačinou :-D , rytmizovalo se – dřívky ťukalo před tělem, za tělem, pod nohou i nad hlavou. K tomu se pilně trénovala mluvidla. Tahaly se různé předměty z kouzelného pytlíku a zkoušelo se, jak asi dělají. Tohle všechno a spousta dalších baječných blbinek se u Rarášků dělalo… Umíte si taky olíznout svůj nos, prdět pusou a třeba kmitat jazykem jako had?

Na fotky se můžete podívat tady

sobota 26. říjen

Opičáci a další testíček :-)

  • Škola

Po pravidelném pondělním bruslení nás čekal projektový den Stromy. Děti si dopředu vybraly, ve které dílně stráví zbytek dne.  Odpoledne jsme se sešli u řeky a zasadili břízu. Děti i dospělí na ni pak mohli přivázat stužku se vzkazem/přáním.  Zavzpomínali jsme na Belu. Bylo to moc příjemné odpoledne.

Úterý a středu jsme věnovali opakování. Ve čtvrtek nás čekal další testíček. Nakonec se všem povedlo dotáhnout odpovědi do zdárného konce.  Ve druhém bloku jsme se věnovali sebehodnocení, nad kterým si pak sedneme při tripartitách společně s rodiči.

Ve čtvrtek jsme se loučili povídáním o 28.říjnu.

V páteční angličtině jsme si ještě zrevidovali své znalosti o zvířatech. Všichni přítomní zvládli znamenitě závěrečný test s poslechem, písemným přiřazováním a odpovědmi na otázku“ Can you see?“. Dále jsme procvičovali doplňování správných hlásek do slov a abecedu. Spellingu  se budeme nadále věnovat a bylo by velmi užitečné procvičovat abecedu i doma. Z důvodu velkého zájmu jsme si ještě navýšili pasivní slovní zásobu o slova a kangaroo, a frog. a polar bear, a rhino, an elephant, a hippo, a giraffe, a turtle, a horse, a butterfly. Tato slovíčka jsou však jen dobrovolná. Po prázdninách se budeme kromě abecedy věnovat slovní zásobě druhé lekce, čtení vět se slovesem can a zopakujeme si číslovky do desíti.

Přejeme hezké prázdniny!
 
Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

sobota 26. říjen

Mazáci a týden stromů

  • Škola

Uplynulý týden jsme odstartovali projektovým dnem věnovaným tématu stromů a lesů. Děti se rozdělily napříč ročníky do jednotlivých dílen a měly tedy opět možnost pracovat spolu s kamarády, se kterými se při vyučování běžně nepotkávají. Dílny byly zaměřené na různé činnosti, děti mohly například celý den tvořit z keramiky, účastnit se dramaticko-výtvarné dílny, vyzkoušet si své zálesácké schopnosti a naučit se nové, pozorovat les a hlavně houby a vše fotografovat nebo si vyzkoušet tvorbu jednoduché evidence stromů v našem okolí. Odpoledne jsme se sešli i s rodiči na louce u řeky, kde jsme společně zasadili strom a keř, jako vzpomínku na Bellu. Byli jsme moc rádi, že u toho byla i její máma Hanka. Prožívat okamžiky koloběhu přírody, života a smrti mají hluboký smysl. S Mazáky jsme v tématu stromů pokračovali i ve výtvarné výchově, vytvořili jsme si koláž na téma strom. Ke koláži jsme využili slova, která si děti napsaly v rámci volného psaní na zadané téma. A co to trivium? Celým týdnem se nám linulo opakování z matematiky, protože nás čekal velký opakovací test, který všechny děti napsaly moc dobře. Pomalu jsme začali opakovat i učivo z čestiny, protože z té nás čeká test po podzimních prázdninách.

Ve středu v anglickém dnu jsme dodělávali s Mazáky náš kalendář a všemožně procvičovali roční období a měsíce v roce. Zahráli jsme si hru hangman, která nám pomohla procvičit i spelling, pak i tichou poštu. Dali jsme prostor i naší fantazii a malovali karty pro jednotlivá roční období a co pro nás znamenají. Pak jsme se věnovali hlavně podzimu, zopakovali slovíčka z minula a vyrobili si podzimní záložku do knížky.

Podívejte se na fotky

pátek 25. říjen

Poslední říjnový týden u Veveřáků

  • Škola

Pondělí – Týden odstartoval projektový den na téma „LES“. Děti si již během minulého týdne mohly vybrat dílnu, které se chtějí na toto téma zúčastnit. A že bylo z čeho – keramická tvorba, divadelní  dílna, zálesáci, lovci beze zbraní, výtvarně pracovní dílna či hravé lesní hry. Během těchto dílen se děti učili, tvořili, hráli si, vyráběli, někteří si i udělali oheň a něco dobrého si na něm opekli. Byli jsme v lese, stopovali jsme zvířata, zkoušeli napodobit fotosyntézu, utvářeli filcové listy či keramické stromy. Propojení všech tříd nás moc bavilo. Vše završilo společné odpoledne pro rodiče s dětmi. Zasadili jsme strom – břízu a strávili čas u praskajícího ohně. 

Úterý – Tímto dnem nás provázelo poznávání všech samohlásek. Představili jsme si je i v jiných podobách. Hledali jsme rozdíly mezi krátkou a dlouhou samohláskou. Už víme, že U může mít kroužek i čárku a E se někdy objevuje s háčkem. Snažili jsme se přijít u vybraných slov na to, kde se dlouhé či krátké samohlásky nacházejí. Zda na začátku, uprostřed či na konci. V matematice jsme zjišťovali počty a následně je porovnávali. Zda je víc koček nebo hus, kolik nohou mají všechny husy dohromady, kterých zvířat je na obrázku nejméně apod. Učili jsme se také rozkládat předměty na dvě části např. 10 kostek na dvě stejně velké hromádky, či 8 tužek na hromádku po 3 a 5 tužkách. Vše jsme zakončili prací s didaktickými pomůckami v oblasti českého jazyka, matematiky a prvouky. 

Středa – Opakování, Opakování a zase opakování. Abychom si upevnili, co jsme se předchozího dne naučili. Hledáme k sobě stejně dlouhé či krátké samohlásky. Vymýšlíme slova, kde jsou dlouhé samohlásky. Trénujeme uši, zda ty dlouhé samohlásky ve slovech slyší. Nezapomínáme na trénování písařských dovedností. Otevřeli jsme písanku a psali a psali a psali, dokud jsme samohlásky nevypilovali. Matematikou nás provedli počty, tvorba záznamu počtů a trénování prostorové orientace. Hlavně toho, kde je vpravo a kde je vlevo. To se nám totiž pořád trochu plete. :) Den uzavřelo povídání o zvířatech a stromech. Tentokrát ale povídaly děti. Každý z nich si připravil krátké povídání. Někdo si pomohl obrázky či encyklopediemi. První velký domácí úkol děti splnily na jedničku. :)

Čtvrtek - Při anglickém dnu jsme všemi  možnými způsoby procvičovali slovní zásobu druhé lekce, která se týká školních pomůcek. Zahráli jsme si příběh What´s this? a učíme se rozlišovat tuto otázku od otázky Who´s this? Bavila nás i hra Cold, warm, Hot (Samá voda, přihořívá). Den jsme pak zakončili tvořením, kdy jsme si vyrobily listovou mozaiku  The Happy house by me .
 
Pátek – Celý týden uzavřel výlet na hudební představení Lupi a Šíma od Pražské filharmonie. Zavítali jsme do kouzelného světa hudebních nástrojů. Něco z představení nás bavilo více a něco méně. Určitě jsme si to ale užili. Společně s kamarády ze školky Jednoho stromu, kteří na představení vyrazili společně s námi :)
 
Na fotky z veveřáckého týdne se můžete podívat zde

pátek 25. říjen

Stromáci před podzimkami

  • Škola

Týden před podzimními prázdninami přinesl Stormákům mnoho nového. V pondělí jsme měli celoškolní projektový den na téma Den stromů. Děti  si vybíraly z jednotlivých dílen, a tak se dá těžko napsat, co kdo všechno dělal. Někteří byli v lese, někteří hráli divadlo a někteří třeba tvořili z keramické hlíny. Odpoledne nás pak čekala moc hezká akce u řeky, kde jsme společně s rodiči zasadili strom a keř, jako vzpomínku na Bellu. Byli jsme moc rádi, že u toho byla i její máma Hanka. Prožívat okamžiky koloběhu přírody, života a smrti mají hluboký smysl. Moc děkujeme, že jste se připojili. V úterý nás čekalo další plavání, po kterém následovala beseda s internetovým publicistou Danielem Dočekalem na téma Bezpečí na internetu. To nás opravdu zaujalo, a tak si z toho odnášíme nějaká ponaučení. Stihli jsme se ještě věnovat tématu bě/bje, mě/mně v českém jazyce. Středa pro nás byla spojena v matematice s novinkou rovnic o jedné neznámé. Je to opravdu těžké a pro některé z nás velká výzva. Tomuto tématu, stejně jako pravopisu bě,pě, vě, mě jsme se věnovali až do konce týdně, stejně jako geologii. Vyrábět sopky nás opravdu dost bavilo.

Koukněte na fotky

neděle 20. říjen

Podzimní dny u Rarášků

  • Rarášci

Zásoby ořechů v našem oříškovém království pomalu dochází, přišel tedy čas na hrátky se skořápkami. Dají se dobře plnit modelínou, hůř už se z nich vyndavá, ale je to bezva zábava :-) Taková modelína se dá i dobře použít jako spojovací materiál, pak jde vyrobit lodička a třeba i taková houbička! A ty nám tedy šly od ruky výborně. Kdyby nás netlačil čas, Rarášci by houbičky vyráběli snad celý den a zahoubičkovali by celou hernu. 

Také jsme vylepšili plakát s jablíčky, doplnili k jablíčkům listy a vyvěsili si ho nad schody. A protože se na podzim domů stahují myšky, tak jsme si ze skořápek vyrobili i ty. Krom malování, stříhání a lepení se samozřejmě také cvičilo, v kroužku povídalo a zpívalo, stavělo, na pomyslném ohni se pekli sloni… tuhle dobrotu jsme dosud neznaly, ale podle Rarášků je to opravdová lahůdka! Takových společných her si u Rarášků užíváme čím dál víc, je to opravdu velká radost takovou spolupráci pozorovat! 

Na fotky se můžete podívat tady

neděle 20. říjen

Opičáci a osová souměrnost

  • Škola

Tento týden jsme odstartovali opět bruslením. Byla to legrace a velká většina už stojí pevně na nohou. Ostatní stojí pevně na čtyřech, což také klouže a všichni jsou spokojení :-)  

Na středu jsme měli naplánované divadlo, ven jsme tedy vyrazili už v úterý. Měli jsme před sebou další pozorování řeky a tentokrát i tělocvik. Největší úspěch měla hra na Princezny a zombíky. Určitě se k ní ještě někdy vrátíme:-)

V matematice jsme se seznámili s termínem osová souměrnost a vymýšleli jsme různé rovnice a nerovnice se zvířátky Dědy Lesoně. Dál pracujeme na tom, abychom uměli ostatním opravovat jejich práci a dokázali společně přijít na správné řešení. Jde to pomalu, ale jde to. 

Páteční angličtina proběhla ve výrazně chlapeckém obsazení a akčním duchu. Zopakovali jsme si písničku Can you snap like a crocodile? doprovázenou pohybem a navázali slovesy run, swim, climb trees, jump, fly. Procvičovali jsme je ve větách typu Can tiger fly? Can you run? a následnými odpověďmi No, it can´t. Yes , I can…..Této gramatice se budeme věnovat i příště, stejně jako tématu spellingu. Test z 1. lekce jsme vzhledem k větší absenci žáků odložili na příští pátek.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

sobota 19. říjen

Habráčci a Stodoláčci spolu a spokojeně

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se všichni na Dvorečku spojili v jednu partičku. Bylo potřeba si trochu osvěžit paměť se jmény kamarádů, které tak často nepotkáváme. Společně jsme vyrazili do lesa. Nahoře na paloučku jsme si pod slunečními paprsky dali sváču a hráli si s kameny, lezli po stromech, stavili jsme domečky. Cestou na Dvoreček jsme překonali několik překážek ve vyschlém korytu potoka. Navštívili jsme naše chlupaté kamarády. (Někteří zjistili, že v ohradě nemáme krávy, ale ovečky a kozy, a taky že v králíkárnách máme králíky a morčata, a ne bobry :D )

V úterý jsme zamířili na Dračí hřbet. Když jsme svačili, přišla se na nás podívat kráva, a tak jsme jí celkem dlouho pozorovali. Hráli jsme všelijaké honičky, někdo se věnoval ořezávání klacíků. Byl opět den jako z reklamy na slunečný podzim, a tak jsem si den všichni společně moc užili.

Ve středu měly děti chuť jít na louku. Nazuli jsme tedy holinky do mokré trávy a vyrazili. Na místě jsme s lanem hráli různé hry. Podbíhali ho, přeskakovali, chodili po něm a na závěr se přetahovali. Také jsme pozorovali podzimní padající listy a jejich barvy.

Čtvrteční výprava na kótu 369 byla úspěšná a báječná. Vrchol jsme dobyli s nadšením a beze ztrát v 11.01. Poslali jsme pozdrav našim předškolákům na expedici a znovu vyvěsili dvorečkovou vlajku. Ugrilovali jsme si kostičky z tofu a měsíčky z jablek. Po zásluze!

V pátek jsme přivítali předškoláky, kteří se vrátili z expedice. Vyprávěli nám jak se měli a co všechno zažili a my jsme s nimi posdíleli, co jsme zažili my tady na Dvorečku. Po svačince Stodoláčci vyrazili na louku a k vodě na sběr šípků, Habrováčci hledali sluníčko v lese a houpali  se v hamace.  Po cestě jsme zpívali a hráli podzimní běhací hry s říkankami. Po odpočívání a čtení jsme se vyráběl podzimní věnec. Propichovali jsme kaštany, žaludy, slaměnky a šípky a ty jsme vpichovali na slaměný věneček. Krásně se nám povedl a zdobí náš stůl v jurtě.

 FOTO

10. stránka z celkem 157« První...89101112...203040...Poslední »