Aktuality

pátek 07. únor

Stromáci putovali do středověku

  • Škola

V týdnu po pololetních prázdninách se Stromáci vydali do středověku. Putovali po stopách Lucemburků, především Karla IV. Při procházce Prahou se seznamovali s gotikou v architektuře. Prozkoumali Karlův most i obě mostecké věže, vydali se do minulosti ještě hlouběji u rotundy svatého kříže, povídali si před Betlémskou kaplí, nahlédli k dominikánům v kostele sv. Jiljí, prozkoumali domy na Staroměstském náměstí, aby se v domě U zlatého prstenu seznámili s životem v době Karla IV. Zkoušeli středověké oblečení, stavební, písařské i kupecké dovednosti. I na středověký tanec došlo. Seznámili se se jménem Petr Parléř, pojmy fiála, kružba, lomený oblouk, žebrování a opuka.  Ve škole se pak seznámili s dvorním malířem Karla IV., mistrem Theodorikem. Zkoušeli napodobit jeho obrazit. V matematice se učili konstruovat trojúhelník podle zadání (pravoúhlý, rovnoramenný, rovnostranný), v českém jazyce opakovali závěrečnou prací téma vzorů podstatných jmen a seznamovali se se slovesným způsobem.

Koukněte na fotky

pátek 07. únor

Sovy mezi Veveřáky a Veveřáci mezi obrazy

  • Škola

Pondělí – Tak jsme se zase všichni sešli po lyžařském výcviku a pololetních prázdninách ve třídě Veveřáků. Nikdo nám nechyběl. Ba naopak jeden úsměv nám tu přibyl. Přivítali jsme mezi sebou naší novou parťačku Jolanku. Zapadla mezi nás, jako kdyby s námi byla již od září. :) Takže vítej, Jolí :) ! Dál už nebyl čas otálet. Otevřeli jsme čítanku a trénovali nová písmena -R a Ř. Hledali jsme je ve slovech, četli slova začínající na tyto písmena, trénovali jsme i správné psaní a na závěr jsme potrápili i naše uši. V matematice jsme počítali a dodělávali příklady z minulého týdne. Děti si pomáhali a vysvětlovali si navzájem příklady, které někoho z nás trápili. Závěr prvního dne z týdne patřil tělocviku a to především hrám s balónem. Házeli jsme, kutáleli, kopali nebo probíhali opičí dráhu s balónem. Příště se už snad dostane na vybíjenou, fotbal nebo obojí.

Úterý – Soví den. Již od rána jsme se věnovali tématu sovy. Ve škole jsme si povídali. Hledali sovy v knihách, četli si o nich a dokonce jsme zvládli vypracovat i jeden pracovní list. Potom jsme s úprkem doběhli do školky, kde na nás čekal lektorský program, jak jinak než na téma SOVY. Přijel za námi manželský pár ze záchranné stanice, aby nám ukázal několik živých sov. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých a důležitých informací. Mohli jsme si na některé sovy sáhnout. Pozorovali jsme jak umí létat po prostoru a dokonce jsme si zahráli i na křoví, ve kterém sova měla ulovit myšku. Oči jsme měli na vrch hlavy, uši nastražené a hltali jsme každé slovo. Foto je toho důkazem :) Na závěr už jen zbývalo si ve škole pomocí křídy a uhlu nějakou tu sovu namalovat.

Středa – Dílna středověkého malíře. Nový den a nový zážitek. Vyrazili jsme do Anežského kláštera na Dílnu středověkého malíře. Před programem jsme měli jedinečnou možnost projít si krásnou zahradu, posilnit se, pohrát si a připravit se na to, co nás čeká. Uvítala nás vlídná lektorka, která nás provedla prostory plnými obrazů a soch. Pozorovali jsme, zkoumali, co se na obrazech objevuje, na čem jsou namalované. Jak to vlastně kdysi bylo – čím se malovalo, z čeho se vyráběli štětce a barvy, proč obrazy nejsou podepsané a neví se tudíž, kdo je namaloval. Když už povídání a pozorování a hádání bylo dost, proměnili jsme se ve středověké malíře. Namíchali jsme si barvy pomocí vajíček a pigmentů a zkoušeli si namalovat náš atribut(symbol).

Čtvrtek – Anglický den opět v celé veveřácké sestavě. Nejprve jsme seznámili Jolanku se všemi kamarády, které nás provázejí učebnicí Happy House, a pak se pustili s chutí do práce. Zopakovali jsme si popis známých předmětů systémem počet – barva – věc a vrhli se na novou slovní zásobu k tématu School time  (a school, a classroom, a lunch box, a teacher, a table, a chair).V druhém bloku jsme otevřeli novou velkou kapitolu s tématem Dressing up. Nová slovíčka ( a hat, a sock, a shoe, a T – shirt, a skirt, a jumper, jeans) jsme procvičovali poslechem, nácvikem, kreslením i hrou se skutečným dětským oblečením a v následujících týdnech budeme procvičovat nadále. Protože nového bylo tento čtvrtek opravdu hodně, zavzpomínali jsme si ve třetím bloku ještě na minulý týden. Někdo kreslil hory, jiný dobrodružství z lesa, který jsme minulý týden navštívili s těmi, kdo neodjeli nebo neonemocněli. Každý si pak ještě zkusil naučit nějaké to slovíčko ke svému obrázku. I ti, kteří nakreslili, jak doma leží s teploměrem a čajem. :-)

Pátek – Čtení, psaní, čtení, psaní. Pátečním dnem nás provázel převážně český jazyk. První blok jsme věnovali hlavně nácviku psaní, správnému držení tužky a ukotvování písařských dovedností. Poté jsme otevřeli učebnici. Vrátili se k Radkovi s Řehořem. Přečetli jsme si o nich mnoho zajímavých informací, doplňovali jsme chybějící slova a vymýšleli věty. Na závěr už zbýval jen malý diktát. Zvládli jsme ho téměř bez chyby. 

Na fotky z uplynulého týdne se můžete podívat zde

neděle 02. únor

Lyžařský výcvik Komunitní školy Jeden strom

  • Škola

Konec I. pololetí je ve škole Jednoho stromu vždy spojen s výjezdem do Krkonoš na lyžařský výcvik. I letos v roce 2020 jsme vyrazili zdokonalovat svoje lyžařské, snowboardové a běžecké dovednosti. Hory jsme si užili dosyta. Lyžovali jsme, snowboardovali, běžkovali, putovali za borůvkovým koláčem i na večerní lyžování. Bylo nám spolu moc dobře. Víc vám řeknou fotky.

FOTKY Z LYŽÁKU

neděle 02. únor

Zvířata všude kolem školkáčů

  • Školka

Tento týden nás bylo opravdu málo, běžných bylo 8 dětí! Ale vůbec nebyl důvod, proč si dny neužívat vrchovatě. Byla tu hmatová hra, kdy jsme určovali, které zvíře nepatří do čtveřice, kterou právě děti vylovily z kyblíku plného slunečnicových semínek. Určovaly, které zvíře je hospodářské, které divoké. Kde tedy žije a jestli je závislé na člověku. 

Nová knížka Nerozluční přátelé děti okamžitě zaujala, není divu, příběh je to krásný a ilustrace snad ještě hezčí. Společně jsme si knížku přečetli, děti se snažily příběh převyprávět, povídali jsme si o tom, co pro hlavní dva hrdiny přátelství znamenalo a co znamená pro nás.

Také jsme si říkali, co nám které zvíře dává. O zvířatech jsme si zpívali, opakovali písničky z minulého týdne a pořádně přitom procvičili dech. 

Sluch jsme procvičili jednou ráno při ranní úkolu, kde měly děti určit, co se skrývá v neprůhledných plechovkách a spojit s obrázkem na stolku. Nic jednoduchého a přiznejme, že děti to dávaly někdy lépe než dospělí :-)

A mezitím postavily děti neskutečné množství staveb z Kaply, důmyslná letadla, lodě z lega, veliké přistávací dráhy z legových panelů.

V pátek jsme vyčistili podestýlku našich morčatům, aby se měla také dobře a pošťák k nám dorazil s tím vysněným xylofonem, který jste nám dopřáli pod stromeček. Krása! A děkujeme!

Na fotky se podívejte ZDE

sobota 01. únor

Ptačí týden u Rarášků

  • Rarášci

Celým týdnem se neslo ptačí cvrlikání, pípání, krákání, houkání, klapání, kvokání a dalších mnoho zvuků. Možná by vás překvapilo jaké všechny zvuky prý ptáčci dělají. Mluvidla jsme tedy procvičovali velmi pilně. Také jsme vyfoukali větvičku pro malé roztomilé ptáčky. Ty můžete vidět u nás na schodech. Cvičilo se, balancovalo, jako když ptáček sedí na ve větru se pohupující větvičce, zpívalo se, třídila se zrníčka, zrníčky se krmili ptáčci venku na řece i na našem krmítku. Samozřejmě víme, že pečivo jim nedělá úplně dobře, takže jsme se zaměřili na zdravou stravu :-) Aby toho nebylo málo, hrály se také hry, třeba na lišku a slepičky. Poslední den tohoto ptačího týdne jsme nevyletěli nahoru do herny a zůstali v tom větru pěkně při zemi se Školkáči. Pro některé to byl težší start, ale nakonec to všechna ptáčátka zvladla s úsměvem a velkou spokojeností :-) těšíme se na další ptačí – soví týden.

Na fotky se můžete podívat tady

sobota 01. únor

Opičáci a pololetní vysvědčení

  • Škola

Tento týden jsme ve škole byli ve velkém oslabení. Hodně dětí ze třídy jelo na hory, někteří s Jedním stromem, někteří s rodiči. Některé v průběhu týdne dohnaly rýmičky a kašlíky. Proto nás neustále ubývalo, až jsem se chvílemi bála, že budu ve škole sama:-) Děti měly na tento týden zadanou práci a bylo na nich, jak si rozloží síly. Většina měla práci hotovou již v průběhu úterý. Mohli jsme se tedy vrhnout na opakování v pracovních sešitech.

Ve středu jsme vyrazili ven. Počasí nám úplně nepřálo. I přesto jsme si zvládli zopakovat světové strany a stát se na chvíli kompasem. Protože nás bylo opravdu málo a práce nám šla pěkně od ruky, zbyl nám čas i na procházku kolem řeky a koní.

Ve čtvrtek jsme si hned ráno rozdali vysvědčení. Děti se culily, asi každý ví, jak na tom je a co ho na vysvědčení čeká. Nikdo se přeci nemá čeho bát:-)

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

sobota 01. únor

O lišce, zajíci a kohoutovi (20. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Zpíváme si novoroční koledu o famfrnochu. Pochodujeme jako králíci. Na louce podbíháme pod lanem a dramatizujeme pohádku o lišce, zajíci a kohoutovi. Hrajeme fotbal. Ve vysokém nasazení. Odpočíváme při pohádce, pracujeme u stolu a venku porcujeme dřevo, co jsme nanosili v pátek.
V úterý svačíme se Stodoláčkama v Galerii. Pak stoupáme vzhůru k vodárně a ještě výš a ještě dál. Stromy se ve větru kývou jak pápěří a skřehotavým hlasem cosi povídají. Les je plný tajemství a překvapení. Cesta zpátky vede z kopce. Kloužeme se. Smějeme se. Odpoledne čteme o jednom velikém přátelství a předškolně pracujeme.
Ve středu jsme objevili novou stráň, holou po zásahu dřevařů, drtičů kůrovce. Slunce se opíralo do čerstvých pařezů – kulatých stolů nebo královských trůnů, případně policejních stanic, podle toho, v co se pařezy zrovna proměnily. Hráli jsme pro velký úspěch opakovaně divadýlko o Lišce, zajíci a kohoutovi.
Čtvrteční keramický mejdan měl téma autoportrét. Jakou máme barvu očí? A má mladý pán pršáček, nebo bambulku? A slečna dlouhé řasy a rudá líčka? Všichni jsme si každopádně narazili kulicha a uvidíte nás pěkně vystavené na Dvorečku, můžete pak hádat, kdo je kdo.  
Pátek. Zpíváme měsícům. Hovoříme o Hromnicích. Těžíme dřevo. Vstupujeme do pekelné jámy. Malujeme kůrovcovy chodbičky. Čteme o silném Jankovi. Hrajeme pexeso. Určujeme vývojová stadia živočichů. 
 
 

pátek 31. leden

Hory, doly, lomy Řevnice (20.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se vypravili po vzoru pánského výletu směrem k vodárně, kde nás překvapilo množství vykácených stromů. Na druhou stranu nám ale les otevřel novou cestičku, kterou jsme si řekli, že probádáme den následující. U vodárny jsme si dali svačinku pod kouzelným stromem a pokračovali podel potoka Kejná vzhůru až mezi skaliska a do kopečka za sluníčkem. Stálo to za to, nekonečný kopec dolu, při kterém nohy běží úplně samy byl naší odměnou!

V úterý se k nám na výlet přidalo štěňátko Popelka, tak jsme měli o zábavu postaráno. Všichni jsme si museli hlídat bambule na čepicích, protože to je jeho nejlepší kořist. Vyšli jsme prozkoumat novou cestu nad galerií. Nebylo to vůbec jednoduché. Cesta byla strmá plná větví a listí a vedla do pořádného kopce. O to větší překvapení bylo, když už jsme se vyškrábali až na samotný vrchol, a hele! Obrázek madonky! Byli jsme překvapeni, jaký obrkopec jsme vlastně zdolali! A hurá na oběd.

Ve středu jsme se vydali na celodenní výlet k Řevnickému lomu. Cesta to byla daleká, do kopce, přes bahno, kořeny a výmoly, ale my jsme to zvládli! Ve starém lomu jsme si dali oběd a pak jsme si na místě pohráli. Kladívky jsme roztloukali kameny, hráli na babu, na zlatou bránu, anebo zkoumali okolí s kamennými zídkami a hromádkami. Zpátky jsme se vydali po modré značce, a to už bylo dolů z kopce. Náš výlet jsme zakončili v Řevnicích na hřišti. Naštěstí nám ještě zbylo spousta sil na dovádění na kolotočích a prolézačkách.

Ve čtvrtek jsme vyrazili do LESA! Do KOPCE! Dobili jsme místo s obrázkam Madonky, kde jsme si udělali ohínek a pro zvířátka nechali spoustu semínek. Ondra i ohřál na ščidínku řízeček v trojobalu, Andulky se řehnili až padali na zem a my ostatní smrtelníci jsme si užívali krásného dne podle svého gusta. V těchto momentech cítím, že má tento způsob života smysl a že je opravdu darem být s dětmi v lese i když nevydělávám na nejnovější model mercedesu a že tím mercedesem jsou tyhle malé bytosti, ze kterých za pár let budou dospěláci, co budou měnit svět k lepšímu. Přál bych to všem, aby to zažili… Potom nastala oblíbená disciplína, kterou je běh z kopce dolů. Po oběde samozřejmě oblíbený „Čajčaj, kafe nebo čaj…“    

Pátek. Robo je Anežka a Honza je Andreja. Sokolská cvičení, indiánský běh a palačinky. To vše v malé skupině 9 dětí. Ve stodole jsou boží děti a my je máme moc rádi. Pokud zrovna neboří jurtu. Ale to se stává tak jednou, maximálne 13x do roka… Potkali jsme ornitologa Zdeňka a prý slavíci ještě nezpívají a v dubnu se opět sejdeme, aby nám zase něco vyprávěl o ptáčcích. Leden a my nacházíme rozkvetlé sněženky… 

 

neděle 26. leden

Mapík a Dagoš u školkáčů

  • Školka

V tomto týdnu jsme pokračovali v tématu Zvířata v zimě na motivy příběhu Bratři v poli. Příběh jsme si znovu připomenuli, což nebylo až tak nutné, zjistili jsme, že povídání o velkém kamarádství sysla Mapíka a hraboše Dagoše děti natolik zaujalo, že ho dobře znají. V kroužku jsme si ho zdramatizovali. Děti hodně přemýšlely a snažily se říci, v čem spočívalo jejich velké kamarádství a co by pro kamaráda rádi udělali. Také jsme si pak třídili obrázky se zvířaty a říkali, která u nás žijí, a která ne. Venku jsme si zahráli u vody Hru na signál, postupně jsme jako různá zvířata běhali, nebo „zamrzli“. Při procvičování zrakové percepce jsme hledali dvojice zvířat a řadili je podle toho, v jakém prostředí žijí – na louce, v lese, u domu. Našli jsme společně také několik her, kde se různá zvířata vyskytují. Byla tu „Mlsná koza“, „Čáp ztratil čepičku“, „Čáp a žáby“. Nebo jsme jen tak kopali do míče a pokoušeli se strefit branku. Vytvářeli jsme zvířata také spojováním geometrických obrazců, stavěli jsme z různých materiálů. Učili jsme se písničku O syslovi, zpívali jsme si také o veverkách. Střídali jsme dynamiku a tempo. Na konci týdne jsme si zvířata vyrobili z přírodnin a fantazii se meze nekladly! No a taky jsme s radostí oslavili narozeniny Eliáše a Mikiho!

Na fotky se podívejte ZDE

sobota 25. leden

Pupek (19. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí chlapské. S mančaftem se v dvojstupu od nádraží derem na kopec. Prolézáme rourou pod Burešovkou na paseku. Svačíme a hrajeme první hru, se šiškami. Vyhráli černí. Za zpěvu písně králíků stoupáme výš. Na vyvýšenině se v trojstupu podrobujeme pořadovému cvičení. Pak půlhodina osobního volna. Na křižovatce hrajeme druhou hru, na Strážce kamenů. Vyhráli bílí. Přesun nebezpečným terénem přes shnilé klády a potok. Organizované dobytí cíle. Malíčci zatím kontrolují, jestli ptáčkům neschází zobání v krmítku, činí se s nožíky a pilkou a hrají si s kamarády Stodoláčky i s těmi z klacíků:). Společně sdílíme v kroužku zážitky a odpočíváme u Slaměného Huberta. Předškolně pracujeme.
Úterý. Ráno rozmrazujem lahvičky pro králíčky a počítáme rukavice. Cestou k vodárně se zahříváme u lesních škatulat, u vodárny nás nenechá prochladnout superprudký kopec. Cestou zpět, ještě trochu uřícení, pozorujeme svazky paprsků pronikající holými větvemi. Japonsky komorebi. V lese je tak krásně..
Ve středu se z jurty od rána ozývají podivné zvuky. Mluvící kniha nám prozradila, jak si v dávných dobách povídali dinosauři. Spíš pořvávali. Zkoušeli jsme je napodobit dole v tůních mezi travinami, křídlatkami a zkroucenými padlými kmeny. Proměňovali jsme se v různou zvěř, až hrůznou, ale nakonec jsme všichni vrněli na sluníčku jak koťátka.
Čtvrtek byl den na přání. Na přání většiny jsme si pohráli na pískovišti a v kuchyňce, na přání menšiny jsme pak vyběhli do lesa. A všichni byli spokojení. Udělali jsme i kus práce, nanosili a nařezali jsme dříví na budoucí ohně. Učili jsme se, jak jdou měsíce jeden po druhém, a který z nich vládne zrovna teď. 
Pátek. Vyrážíme s předškoláky na vysokohorskou túru. Hrajeme na babu. Zpíváme Králičí pochodovou, lezeme na Pupek, přenášíme raněného. Sbíráme léčivý lišejník. A dřevo. Čteme o kouzelném ptáčkovi. S malíčky jsme zpívali a tančili kolem ohně. Osedlali jsme raketu, která roste na rozcestí, a podnikali v ní dobrodružné cesty na Měsíc.
 

12. stránka z celkem 169« První...1011121314...203040...Poslední »