Aktuality

neděle 24. leden

Zdravíme z Krkonoš

 • Škola

Tak a jsme na horách! Naši školáci z Komunitní školy Jeden strom  vás zdraví z Krkonoš, kam vyrazili společně se Sonjou a Álou v neděli 24.ledna užívat si lyžování a běžkování bez rodičů a dostat svoje první vysvědčení v životě.  Cesta proběhla dobře, dojeli jsme včas a stihli i vyjet lanovkou na Černou horu. Sníh i sluníčko nás nadchly, a tak jsme do chalupy vstoupili až těsně před setměním.  A hned na začátek jsme si užili oslavu 7. narozenin Davida!

 
 
Podívejte se na fotky

neděle 24. leden

Masopust je tu! 18.-22.1. 2016

 • OS Jeden strom
 • Školka

Že si to umíme v Jednom stromě užít dokládá následující info z uplynulého týdne. O zábavu a zážitky nebyla nouze. V pondělí jsme vyrazili řádit na čerstvě napadaný sníh.  Sněhuláci z něj sice vyrábět nešly, ale igelit pod zadkem byl taky dobrý, a na našem malém kopečku se drandilo jak o život. Kdo nechtěl lítat jako pominutý, zvolil klidnější zábavu a barvil u stolu pod ořechem sníh vodovkami a plnil sněhem různě tvarované nádoby. A kdo měl tendenci lízat rampouchy a sníh, byl vtažen do pokusu. Sestřelili jsme ze střechy pár krásných, čirých rampouchů, abychom z nich za chvíli našli v herně jen špinavou vodu, pro představu, co všechno zdánlivě čistá zmrzlá voda skrývá. V úterý jsme vyrazili na výlet do Vonoklas, abychom se na našem známém místě vyfotili v zimě, na sněhu. Porovnáváme pak podle fotek různá roční období. Při našem putování bylo mrazivo, ale slunečno. Klouzali jsme se, jezdili na saních, našli mrtvé sele divočáka a rozdělali oheň na sněhu. Ve středu vlétl do školky šílený medvědář s pupkem, který hledal svého ztraceného medvěda. Děti se k němu s velkým nadšením hned přidaly a hledaly všude. Dokonce jsme s pomocí o hledání oslovili trochu zmateného dovozce obědů, který byl z celé situace trochu rozpačitý :) No snad jsme ho moc nevylekali a obědy k nám si příště troufne dovézt :) . Když jsme konečně medvěda našli, zjistili jsme, že je smutný, protože mu medvědář slíbil, že mu ukáže, co to je Masopust. A protože sliby se mají plnit, vtrhli jsme hned do masopustní zábavy jaksepatří. Při hudbě skočných lidovek od Čechomoru jsme rozjeli taneční kreace, každý s každým. I medvěd tančil v kole a mlsný medvědář popadl k tanci fešnou paní učitelku :) . A protože k Masopustu patří i různé pochoutky z masa, ochutnávali jsme jitrnice a jelita, párky i tlačenku! Úvod do masopustu se nám povedl :) . Ve čtvrtek jsme navázali na téma medvěda a měli jsme Medvědí den. Hráli jsme honicí hru Na medvěda a vyráběli masopustní zvířecí škrabošky. S nimi jsme pak v pátek vyrazili v mrazivém ránu na koncert Pražského filharmonického sboru. Masopustní téma se táhlo jak červená nit celým koncertem a při závěrečné písni Masopust slavíme, moc se nevadíme, kdy stály všechny děti v sále a zpívali s celým sborem, běhal dojetím mráz po zádech. Takhle krásně jsme se minulý týden bavili…

KOUKNĚTE NA FOTKY: První masopustní týden (některé fotky mi nešly z technických důvodů otočit)

Příští týden se budeme věnovat stále masopustu. Zdramatizujeme pohádku O třech medvědech. Medvědy budeme kreslit, hrát si na ně ap.

Krásný, zimní týden vám všem přeje….tým Jednoho stromu

pátek 22. leden

Zima už je tu…. 18. – 22. 1.

 • Rarášci

Tento týden byl pro nás velikým zážitkem. Venku napadlo hodně sněhu a byla taková zima, že jsme se před odchodem ven museli zachumlat do všeho, co jsme našli v krabicích. Věřte nám, že to není žádná legrace – čepice, rukavice, šálu.. a nezapomenout na boty! Když se nám to povedlo, čekala nás na zahradě velká zábava v podobě rampouchů. Někteří z nás si je spletli se zmrzlinou a začali je vesele olizovat. Potom nám však Péťa ukázala kolik špíny v takových rampouších vlastně je. Vzala talíř, na kterém se rampouch rozpustil a zbyla po něm jen louže vody plná špíny. Teď už víme, že rampouch do pusy nepatří a raději si počkáme na pořádnou zmrzlinu. Ve středu jsme si společně se školkáči užili vítání masopustu. Představte si, že jsme měli ve školce dokonce i medvěda. Naštěstí se brzy ukázal i medvědář. :) A k masopustu patří i opravdická masopustní hostina. Na talíři nechyběly párky, jitrnice, tlačenka či jelita. Od každého jsme mohli ochutnat, ale protože máme vytříbené jazýčky, něco nám chutnalo víc a něco zase míň. :) Po hostině následoval zpěv, tanec a všelijaké dovádění. Byla to zkrátka zábava. Koncem týdne jsme přivítali zimu i u nás v herně. Vyrobili jsme si krásné sněhuláky a dováděli jsme se zimními barvami. Patlat se totiž v barvách, to nás hrozně baví. :) Doufáme, že zimním radovánkám se budeme moci věnovat i v příštím týdnu.

 

Na krásné zimní fotky se můžete podívat zde Zima už je tu…. 

pátek 22. leden

Zahraniční stáž v lesních školkách v Berlíně

 • OS Jeden strom

V rámci vzdělávacího cyklu Školka blízká přírodě, kterého se v letošním školním roce za Jeden strom, LMŠ Na dvorečku účastní kolega Víťa Špalek, vyjeli účastníci na zahraniční stáž do lesních školek v Berlíně.

Tlumočíme vzkaz od účastníků a už se těšíme na novinky a zkušenosti z Berlína:

Hlásíme se z Berlína! Jsme na zahraniční exkurzi. Pedagogové lesních MŠ právě poznávají nejzajímavější německé školky. Díky cyklu Školka blízká přírodě, který Asociace nabízí pedagogům, se daří vyjíždět do zahraniční a čerpat inspiraci od zkušených kolegyň a kolegů. Exkurze je realizována za finanční podpory Státního fondu životního prostředí České republiky a Ministerstva životního prostředí |www.mzp.cz a www.sfzp.cz

V Německu totiž lesní MŠ fungují po boku klasických MŠ s významnou (až 100%) finanční podporou státu a místních autorit. Výjimkou nejsou lesní školky, které fungují více jak 10 let. Německé lesní školky jsou nyní již v takové fázi, že do nich chodí na vlastní odbornou praxi děti, které je jako malé absolvovaly.

( Za text i foto děkujeme Johaně Passerin, místopředsedkyni ALMŠ)

12321232_1114796505199082_8538340316400663230_n

pátek 22. leden

Týden otevřeného vyučování II. (18.-22.1.2016)

 • Škola

Druhý týden otevřeného vyučování je za námi. Děti to zvládly výborně, každý den jsme si zopakovali pravidla chování, řekli jsme si proč tu nové děti i nový dospěláci jsou, a i to,že tu byli jen na první vyučovací blok bylo fajn. 

V pondělí prvňáci zvládli přezkoušení v ZŠ Lipence a ve čtvrtek předškoláci ve škole Jednoho stromu. Povídali jsme si o zimě, počítali jehličnaté stromy na zahradě. Zkuste se zeptat dětí, kolik jich na zahradě je! :-)  

Trénovali jsme písmenko CH, při páteční společné práci jsme potrénovali oblíbené krychlové stavby. Tento týden jsme hodně četli, sestavovali věty i příběh. 

V pátek jsme si udělali brainstorming na téma masopust, abychom se po horách a jarních prázdninách měli k čemu vrátit. Pro děti, které nejedou s námi na lyžák to byl důležitý den i z jiného hlediska, dostaly své první vysvědčení! :-) O prázdninách odpočívejte, ale třeba deset minut denně věnujte čtení s dětmi, čtrnáct dní je dlouhá doba, tak ať si vše dobře pamatují! 

Těšíme se na hory!!!! 

Koukněte na fotky: Týden otevřeného vyučování II

středa 20. leden

Řemesla a poudačky

 • OS Jeden strom

Za dlouhých zimních večerů bylo zvykem sednout si kolem stolu vyprávět příběhy a pohádky a přitom zaměstnat ruce- tkaním, draním, pletením, šitím, vyřezáváním…. I my jsme se v Jednom stromě za dlouhého středečního  zimního večera 20. ledna  sešli, abychom si v klidu zazpívali, rozdělali oheň v krbu, šili látkové pytlíčky, točili na hrnčířském kruhu nebo z hlíny modelovali. Přitom jsme si  povídali a  na závěr dne společně pobavili u divadélka O Palečkovi, které pro nás zahrála maminka Katka Angelisová se svou kolegyní z divadla Gaudium Vlastou Pilařovou. 

 

Podívejte se na fotky

středa 20. leden

Máme za sebou přezkoušení a zápis

 • Škola

Máme za sebou historicky první přezkoušení v naší kmenové škole a zápis na školní rok 2016/17. Zapsali jsme pro příští rok 16 dětí, a tak to skoro vypadá, že už se k nám nikdo nevejde. Ale uvidíme, smlouvy ještě podepsané nejsou a stát se může cokoli. Váš zájem nás ale moc potěšil!

Podívejte se na fotky

neděle 17. leden

Týmový pobyt Jednoho stromu v Mnichově Hradišti je za námi!

 • OS Jeden strom

Tak máme za sebou plodný týmový pobyt celého Jednoho stromu. Tedy všichni jsme úplně nebyli, ale pedagogové ano, celkem 17 ! Azylem nám byl kapucínský klášter v Mnichově Hradišti,kde jsme od pátku 15.ledna pracovali a hráli si. A nebylo toho málo – vyhodnocovali jsme rizika při práci s dětmi, našlapali ve sněhu dost kilometrů, protože jsme při hře špatně rozluštili nápovědy,což ale tak nějak nevadilo,protože jsme Valečov a okolní skály prolézali po tmě a to mělo své kouzlo, stejně jako Valečovský hradní pán a hospodský v jedné osobě, zrevidovali jsme provozní řády, pročistili týmové napnelismy, udělali poradu,zahráli dixit a vláčky a popili! JEDEN STROM je prostě jedinečný celek a to nás hřeje u srdce!

Podívejte se na fotky

neděle 17. leden

Tak od všeho trochu… 11.-15.1. 2016

 • OS Jeden strom
 • Školka

Druhý týden v Novém roce ve školce Jednoho stromu

Minulý týden jsme ve školce zakusili tak od všeho trochu. Pondělí bylo

sportovně-novoroční. Předškoláci byli naposledy v tomto školním roce bruslit.

Když se vrátili tak jsme se opět věnovali povídání o Novém roce. Zopakovali

jsme si, co znamená slovo „vinšovat“ a proč se na Nový rok dávají novoročenky

a proč se do Nového roku přeje vše nejlepší a proč hlavně to zdraví..Ten, kdo si

novoročenku nevyrobil v pátek, si ji vyrobil v pondělí. Úterý jsme měli hudební.

Pojmenovávali jsme hudební nástroje, hráli na ně, jednou pomalu a pak zas

rychle, někdy nahlas a pak zas potichu. Rytmizovali jsme a také jsme si

zazpívali zimní písničky: Bude zima, bude mráz… a Famfrnoch. Byli jsme

spojení s Rarášky a byl to príma den. Středa byla výtvarná. Vyráběli jsme

společný velký zimní obraz s názvem „Zimní zátiší“. A jak se nám povedl? Je

úžasný, o tom se můžete přesvědčit a prohlédnout si ho v šatně. Čtvrtek byl

„bláznivý“. A to do slova a do písmene. Koukněte na fotky a ohodnoťte nejlepší

bláznivý model. Kromě bláznivého oblékání jsme si stihli i povídat o zimě, co

k ní patří a co rozhodně ne. Pátek byl dnem hracím a uklízecím. Nejdřív jsme si

zazpívali naše zimní písničky a pak jsme perfektně uklidili hernu a vyčistili

králíky a morčata. Jak vidíte, týden to byl pestrý a utekl nám jako voda…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Tak od všeho trochu 11.-15.1. 2016

Příští týden se začneme věnovat Masopustu…

pátek 15. leden

Stopy hudby, stopy zvířat (11.-15.1.2016)

 • Škola

Týden jsme začali s Tomášem, počítali jsme, četli a zpívali. V úterý se Soňou jsme v matematice přidali důležitý moment, čísla v pohybu, krokování dozadu. A hned i se zápisem, takže děti už teď musí dávat bedlivý pozor, kam šipky vedou, zda dopředu a přičítáme či dozadu a odčítáme… Využíváme k počítání úplně všechno, krokovací pás, ruce, prsty, počítadlo a vše je v pořádku!

Středu jsme začali poněkud netradičně, přišel za námi Ben, táta Jimmyho a vyprávěl nám o zemi ze které pochází, o tradicích, vlajkách a zahrál i na klavír. Bylo to moc fajn a děti se moc těší, až přijdou další tatínci, tak my to s vámi budeme postupně domlouvat :-)  

Čtvrtek děti měly projektový den s Álou, a to na téma hudba. Hudbu jsme poslouchali, tančili na ni, vytvářeli i malovali. Ála přidala i trochu teorie. Vytvořili jsme společně velkou myšlenkovou mapu. Můžete ji vidět nad klavírem! 

V pátek přišla Klára a tak se děti pochlubily, jak čtou a píší. Společnou práci jsme měli na téma stopy zvířat, které jsme začali minulý týden. 

Těšíme se na další týden! :-)  

Fotky: trocha hudby

135. stránka z celkem 166« První...102030...133134135136137...140150160...Poslední »