Aktuality

pátek 22. květen

Cykloškolka v přírodě je za námi

 • Škola
 • Školka

V týdnu od 18. do 22. května 2015  jsme se s některými dětmi a rodiči ze školky Jednoho stromu vypravili na cykloškolku v přírodě do Penzionu Pecák, který se nachází u rybníka Dolní Vydýmač na okraji Třeboňské pánve uprostřed lesů a kousek od zámku Jemčina.  Odhodláni osedlat naše jednostopé kovové oře a zkrotit je na cestě lesem a kolem rybníků jsme vyrazili směle vstříct dobrodružství. Hned první den jsme si stihli užít 13 ujetých kilometrů k řece Nežárce do Metele, kde nám byla odměnou zmrzlina a cachtání v řece. První výlet prověřil naše síly, odhodlání a pevnost nohou a zadků. Zvládli jsme to, stejně jako vzpomínky na rodiče, které jsme nechali doma. Od druhého dne nám nebylo počasí příliš nakloněné, ale my se nenechali rozhodit a směle opět vyrazili do další cest. Na kole se přece dá jezdit i za deště! Když máte možnost rozdělat oheň v krbu, boty uschnou raz dva. A abychom trénink nepřehnali, obuli jsme odpoledne holinky a užívali okolí rybníka i přilehlé pláže. Je fajn, když můžete vlézt do vody, i když není zrovna hezky. Ať žijí holinky a gumové kalhoty!  Třetí den našeho pobytu jsme věnovali  povídání o kolech, zkoumáním kol, malováním  našich výprav a opět cyklovýletu.  Ve čtvrtek jsme se vydali na zámek Jemčina, a jak  jinak, než opět  na kole. Závěr pobytu obstaral sportovní závod lesem, na kterém jsme plnili různé vědomostní a  pohybové úkoly. Přelézt například po laně pro nás byla hračka. Co napsat závěrem? Odměnu v podobě cykloláhve jsme si všichni opravdu zasloužili. Ujet každý den zhruba 11  kilometrů na kole  ve věku od 4 do 6 let je úctyhodný výkon. Nás to bavilo, a tak doufáme, že za rok vyjedeme k Třeboni opět znovu. Je jasné, že my se pohybu nebojíme, stejně jako odloučení od rodičů. Sice se nám občas stýskalo, ale s nepohodlím  už umíme bojovat. A jak řekl jeden pan vodák, co jsme ho potkali u řeky Nežárky, s uznalým výrazem v obličeji: “ Holky a kluci, jste borky!“ ( rozuměj borci :-)    ………… a my si to o sobě také myslíme.

Shrnutí na závěr:

ujeli jsme celkem asi 45km,  děti  byly nesmírně statečné,nikdo nekňoural
vyjížděli jsme za každého počasí
měli jsme přednášku od Ingrid na téma Co všechno potřebujeme na kolo!
Měli jsme bojovku – slack line,brod přes potok, poznávačka stromů a plodů, slalom mezi stromy, hod šiškou na cíl, skok do dálky a přes švihadlo, kimovka – cyklopomůcky, vědomostní hra – vyjmenuj 7 věcí, které potřebuješ na kolo 

Koukněte na fotky- Cykloškolka v přírodě

 

neděle 17. květen

Užíváme si na zahradě

 • Rarášci

Bylo krásně, naši milí a tak jsme trávili naprostou většinu času na zahradě. A navíc máme dva nové kamarády – Adila (brášku Nuriho) a Fanynku. Oba budou do Rarášků chodit od září a tak si teď zkouší, jestli to s těma učitelkama vydrží :-) A vypadalo to, že jo! A naši „staří“ miláčci je přivítaly opět s otevřenou náručí. No dobře no, tak Justýnka s Jeremiáškem zkoušeli, jestli je Adil uveze oba najednou a Fanynka byla ráda, že přežila řádění na trampolíně. Ale jinak všechno v pořáááádku! :-)

Koukněte zde:Rarášci řádí na zahradě s novými kamarády

neděle 17. květen

Vilové bzučení (11.-15.5.2015)

 • Škola

Včelí týden jsme začali pomocí hádanek a básniček o včelách. Pak jsme vylétli ven na zahradu, každá včelička si našla svůj kvíteček, zkusila spočítat vzdálenost na kroky ke kvítku a zpět na česno – děti vědí, co to je. Ke kvítkům jsme tančili včelí tanec a užívali si vůni zahrady!

Další, co jsme se v průběhu týdne o včelách dozvídali byly informace o tom, jak a kde včely bydlí, jak vypadá jejich proměna od vajíčka po dospěláka a kde ji podnikají. Jaké jsou jejich úkoly v úle a že dělnice toho mají ze všech včelích obyvatelů na starosti nejvíce (čistí, staví, hlídají, krmí, sbírají potravu). Taky jsme si nezapomněli vylétnout na hřiště a proletět se s naším časopisem Včelička. Pátek byl věnován produktům včel, povídali jsme si o propolisu, nektaru, vosku a samozřejmě ochutnali výborný med!

Fotky dodám co nejdříve.

Následující týden velkou část dětí čeká cykloškolka v přírodě. Zbylé děti budou chodit do Jednoho stromu, kde bude sportovní týden.  

neděle 17. květen

Příprava na loučení s předškoláky 11.-15.5. 2015

 • OS Jeden strom
 • Školka

Blíží se konec školního roku….před sebou máme poslední společné chvíle, nezapomenutelné zážitky a krásné, letní prázdniny… Všechno má svůj začátek a svůj konec, a my se před létem rozloučíme s některými dětmi, které půjdou po prázdninách do školy. A tak byl uplynulý týden zcela v duchu loučení s předškoláky. Vymýšleli jsme pro naše budoucí školáky vzkazy. Děti svým kamarádům vymýšlely krátké zprávy, ve kterým se zrcadlí mnohá přátelství, společně prožitá dobrodružství a přání všeho dobrého na další cestě. Předškoláci si připravovali své knihy, malovali, vyráběli keramické knoflíky na kapsičky… Čas plynul klidně, slunce se nám opíralo do zad a naše zahrada poskytovala bezpečné zázemí pro naše hry. Maminky si užily svůj svátek na Bohyni matce. Chvilička pro sebe, bez dětí, se závěrečným pohoštěním a společnou, ženskou pospolitostí je někdy k nezaplacení. A výlet na Kazín? Povedl se, byl přesně takový, jaký jsme ho chtěli mít. Děti si našly svou cestičku, kterou se chtějí dát, zkoumaly okolí jako mravenci, užívaly si neznámý prostor a krásné počasí. A řízky k obědu tak moc chutnaly! Přidal se k nám i tatínek Geníka, aby si aspoň na chvíli odpočinul od práce, a dopřál si odbočení z každodenní rutiny.  Pokud chcete zažít i vy tak trochu jiný den,připojte se někdy k nám. Vaše děti vám už samy ukáží tu správnou cestu…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Týden před školkou v přírodě

Příští týden bude část dětí z JS na cykloškolce v přírodě. I ostatní děti, které ve školce zůstávají, si užijí dostatek pohybu ve všech možných podobách.

STŘEDA    -angličtina

ČTVRTEK -angličtina a keramika

 

Krásné dny, plné pohybu, vám přeje….tým Jednoho stromu

 

 

úterý 12. květen

Bohyně matky čarovaly

 • OS Jeden strom
 • Školka

Bohyně matky se sešly v pondělí 11.5. V Jednom stromě, aby společně oslavily svou sílu, ženskost, radost ze života, chuť zkoušet nové věci, smích, lehkost a vše další, co tvoří jejich hodnotu a vnitřní zdroje. Hráli jsme si v imaginaci se svými jmény,abychom jim pak vdechly skutečnou podobu z korálků, drátků, knoflíků, pergamenu či jiné havěti. Hráli jsme si, tvořili, povídali, byli si blízko a bez dětí. Ty pro nás na zahradě připravily zatím hostinu. Kochejte se s námi! A v červnu se mohou na svou akci těšit Bohové otci!

Podívejte se na fotky

neděle 10. květen

Ach, ty naše maminky…

 • Rarášci

Takže naši milí, je potřeba vám osvětlit pár věcí…:-)

1/ Snažíme se cvičit každé ráno pár jógových cviků. Na závěr si říkáme (to už víte) koho máme rádi. A učíme se, že je moc důležité, abychom měli rádi taky sami sebe. Pohladíme se. Takže až to bude říkat váš Rarášek doma, zaslouží si pochvalu a jako nášup pohlazení od vás.

Davídek: „mám rád maminku, tatínka, Kubíka, sám sebe a Ikeu“ :-)

2/ Rarášci takhle na jaře dost často řádí a zlobí a slyší jen to, co chtějí. Ale jinak se z nich stala až neuvěřitelně optimistická úžasná parta dětí, která si minimálně ubližuje. Která si pomáhá, už si SPOLU hraje, hladí se a říká: „neplakej“ pokud k pláči dojde. Pomáhá si vzájemně při oblékání a zvládá tolik sebeobslužných věcí (i v jídelně), které byste do nich vůbec neřekli.

Laura: „prosím pomůžeš mi dát ty bačkory až do horní kapsy kapsáře? Nechám ty spodní pro ty menší Rarášky“

3/ Pokud už náhodou napětí roste, pouštím „ruku na vandr“. Tohle mi vždycky říkával můj táta a nepamatuju si, že by vážně ta ruka došla na můj zadek. Rarášci moc dobře ví, že když se ozve: a já asi pustím ruku na vandr a hádej, kam asi dojde?!!!“ , takže už to asi trochu přepískli a měli by brzdit, ale v konečném důsledku se velmi uvolní atmosféra,  protože se po dvou vteřinách začnou culit, pak chechtat a celou vlastně komickou situaci zakončí tím, že přiběhnou a nastrčí zadek, aby jako dostali. Takže za jemného poplácávání se už chechtáme všichni. :-)

Renáta v jídelně:“ co zase dělají ty bačkory pod stolem?… Já asi pustím tu ruku na vandr a hádej, kam dojde?“

Justýnka kouzlí svůj odzbrojující úsměv: „tak jí pušť na vandl nooo“.

Ester: „néééé podrž jí, ať nedojde na zadek“

Renáta: křečovitě levá ruka drží pravou a nepustí ji…

4/ Tento týden jsme zjistili, že zrovna náhodou naši Rarášci mají opravdu dokonalé maminky. Sice se prý občas zlobí a mračí a někdy pláčou.. ale jsou

-          Krásné jako princezny… mají nádhernou snědou pokožku :-) …. Mají bílou pleť :-) …. Hrají si s nimi, zpívají, jezdí na výlety, vaří s nimi, dávají pusinky, často pošťuchují tatínky…

Tak všechno nejlepší maminky a poděkování za vaši trpělivost, za bezesné noci, za podporu, za úsměv, který spoustu věcí vyléčí. :-)

Vaši Rarášci

na fotky koukněte zde: Ach ty naše maminky

 

 

sobota 09. květen

O mamince ve vile (4.-7.5.2015)

 • Škola

Jako nitka se téměř celým přípravkovým týdnem vinulo téma Dne matek. Povídali jsme si o maminkách, portrétech a společně takové portréty našich maminek malovali, vyráběli jim rámy a zdobili jimi alespoň pro chvíli vilu. (Zanedlouho se z nich můžete doma těšit i vy). Vyráběli jsme chrasticí přáníčka, do kterých děti sami vpisovali vzkazy pro své maminky a přívěsky na krk z matiček a drátků. Jak se nám zdařili si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Abychom však udělali i něco pro sebe, vypravili jsme se na výlet na Kazín. Tam jsme sice nedošli, ale cestu jsme si užili. Vydávali jsme se, kam nás nohy nesly a narazili na zahradu s kozami, kůzlaty a kozly. Viděli jsme i slepice, prase i ovce s jehňaty. Připočteme-li krásné počasí – výlet jedna radost.

Koukněte na fotky: O mamince

 Následující týden budeme věnovat našim pomocníkům, a to včelám. Týdenní projekt Děda rok a jeho včely zaměříme na celkový život včel, od anatomie včely, rozdělení úloh v úlu až po produkty včel. Tak snad budeme i pilní jako včely :-)

 V pondělí 11.5. Vás zveme na akci Bohyně Matka do Jednoho stromu. Maminky, přijďte si užít trochu zábavy sami pro sebe. Děti nechte na zahradě, mezitím pro vás připraví něco dobrého. Začínáme v 16 hodin

 V úterý 12.5. nás čeká focení. Sejdeme se na nádraží v 8,15 a půjdeme do Jednoho stromu, na odpoledne se vrátíme do vily.  

sobota 09. květen

4.-7.5. 2014 Maminka

 • OS Jeden strom
 • Školka

Co se nám vybaví, když se řekne maminka… Je hezká, milá, hodná, pracovitá, je s ní legrace… A co s ní rádi děláme? Koupeme se ve vaně,  vaříme, pečeme, pracujeme na zahrádce, povídáme si, máme rádi, když nám čte pohádky… O tom všem jsme si uplynulý týden povídali… V nadcházejícím Dni matek jsme se věnovali jednomu z těch lidí, který je našemu srdci nejbližší… Pro maminky jsme vyráběli kytičku s přáním a korálkový šperk se srdíčkem. Děti ho pro vás navlékaly samy, s naší malou  pomocí, ale s trpělivostí a láskou…. Přejeme všem maminkám spokojenost, krásné chvíle s jejich ratolestmi a mnoho sil  na vaší cestě….

KOUKNĚTE NA FOTKY:   Den matek

Příští týden bude hrací. Čeká nás fotografování a výlet. 

 

PONDĚLÍ – 16,00 Bohyně matka – tradiční oslava svátku maminek v JS

ÚTERÝ –      od 9,00 FOTOGRAFOVÁNÍ dětí v JS

STŘEDA –    výlet na Kazín

                        angličtina

ČTVRTEK –  PhDr. Rezková – konzultace s rodiči

                         angličtina a keramika 

 

Příjemně strávené dny vám všem přeje….tým Jednoho stromu

úterý 05. květen

Další brigáda je za námi! Chceme poděkovat!

 • Školka

Tak máme další letošní brigádu v Jednom stromě za sebou.  V úterý 5.5. 2015 ( pěkné datum, že?)  jsme složili  písek do pískoviště, natřeli zahradní domek, opravili domek pro děti, připravili zázemí pro venkovní dětskou dílnu ( mimochodem do ní sháníme svěrák na ponk a nářadí, nemáte? ),  ohoblovali trámy a prkna,  natřeli ponk i trámy na venkovní sezení,uklidili krabice v herně, opekli buřty a popili pivo! Moc děkujeme za pomoc paní Kettnerove, Míše Vankovè, Dině Malé, Lechmanům, Zahradníkům, Kamile Bruthansové, Katce Angelisové, Dolanským, Koutníkům, Borkovi Strádalovi, Líze Rust, Pavlovi Romsy,Ditě Žídkové, Markovi Epsteinovi, Evě Koktové, Jardovi Vackovi a dětem z Jednoho stromu!

Podívejte se na fotky

neděle 03. květen

Semínka a oslava Darinky

 • Rarášci

Tak máme za sebou takřka zahradnický týden, naši milí. Hned v pondělí jsme si na vatě vyklíčená semínka hrachu přesadili do květináčů a opravdu se o ně následující dny vzorně starali. Tentokrát se podařilo, že je děti každý den pozorovaly a samy užasly, jak byl každý den co do vzrůstu znát. Hrášek jsme také namočili v barvě a poslali ho na vandr. Jak to dopadlo, to můžete vidět u schodů, když stoupáte do herny. V úterý jsme si názorně ukázaly, ochutnaly (snědly, co šlo:-)) různé druhy semínek i pecek a zjistili jsme tak velmi rychle, jak dětem chutná například naklíčené mungo – po tom se tedy opravdu zaprášilo – dobrá inspirace v těchto jarních dnech na dodávku energie pro děti :-) Středa už patřila velkému výtvoru – co potřebuje semínko pro růst a hlavně oslavě narozenin Darinky a u školkáčů Borka a Nasíma. Se vzrůstajícím počtem oslav (většina Rarášků se narodila na jaře) se děti opravdu zdokonalují a evidentně mají vždy od rána jasný cíl: totálně při oslavě utahat učitelky tak, že jim pak dají na zahradě pokoj a nekomandují je J Užívali jsme si to s oslavenci dosyta, koukněte na fotky!

Na fotky zde: Semínka a oslava Darinky 

A mějte se tak, jako kdyby každý den byl takovou malou oslavou!

Za celý tým

Renáta

142. stránka z celkem 161« První...102030...140141142143144...150160...Poslední »