Aktuality

pátek 20. únor

Masopustní týden ve vile (16.-20.2.2015)

 • Škola

Zprávy z vily

„Panímámo pečte buchty,

medvědáři jdou,

na dudy hrajou,

na jelita pískají,

podpatkama třískají“…

 

Takové i jiné básničky či písničky nás provázely prvním, masopustně zaměřeným týdnem. Řekli jsme si, co to vůbec masopust je, co je zabíjačka a abychom mohli část zabíjačky ochutnat, vyrazili jsme na nákup – v blízkém řeznictví jsme koupili jitrnici a jelito! Cestou jsme nezapomněli ani na naše zvířátka a stavili jsme se i pro piliny a seno. Další den jsme si vyrobili malého medvídka a naše punčochové jitrnice. Pustili jsme se do výroby masek z papíru a lepidla a pořádně provětrali hudební nástroje. Uspořádali jsme drobnější úklid a na základě úvahy, že horší časy pro okolní zvěř už asi nepřijdou, konečně pověsili pracně vyrobená krmítka.

 Koukněte na fotky: Masopustní týden

pondělí 16. únor

Lyžařský výcvik Jednoho stromu je za námi

 • Škola
 • Školka

V týdnu od 7. do 14.2.2015 jste mohli rodiče a děti ze školky Jednoho stromu a přípravky školy Jednoho stromu potkat na Černé hoře v Krkonoších na tradičním lyžařském výcviku, kde se děti od 3 let učili nebo zdokonalovali v lyžování. Počasí nám letos opravdu přálo, a tak jsme si hor užívali plnými doušky nejen na lyžích, ale i běžkách či při pěších výletech.   Závěr týdne obstaraly jako v předchozích letech závody dětí i dospělých, jejichž specialitou byl letos sjezd a výběh na běžkách.  Všichni přežili! Atmosféra byla skvělá, domů se nám nechtělo, a tak už se těšíme, jak opět vyrazíme za rok.

KOUKNĚTE NA FOTKY OD VOJTY PIHRTA- VŠE

KOUKNĚTE NA FOTKY OD VOJTY PIHRTA- JEN HORY

VIDEO Z ULTRA ZÁVODU NA BĚŽKÁCH

 

sobota 14. únor

9.-13.2. 2015 Sportovní týden – školkáči, přípravka, Rarášci

 • OS Jeden strom
 • Rarášci
 • Škola
 • Školka

Když vyhlásíte dětem sportovní týden, můžete si být jistí, že to přivítají s nadšením. Část školkáčů byla v tomto týdnu s Álou v Krkonoších na lyžařském výcviku. My, co jsme zůstali ve školce, jsme se spojili s dětmi z přípravky a z Rarášků. A protože jsme se také chtěli hýbat, tak jako naši kamarádi na horách, zvolili jsme různé pohybové aktivity, uvnitř i venku, na blátě. V pondělí napadlo trochu sněhu a tak jsme upustili od našeho připraveného plánu a nechali děti pohrát si se sněhem. A tak se hlavně stavěli sněhuláci různých velikostí, tu a tam smíchaní s kamínky, protože sněhu bylo pomálu. Koule jsme váleli napříč celou zahradou do té doby, než jsme spotřebovali všechen sníh. Ještě nakonec mrkev a něco na hlavu, co bylo zrovna po ruce, květináč či děravý proutěný koš, a dílo bylo hotové. V úterý si děti vymyslely oblíbenou židlovanou a kreslily obrázky sportů. Ve středu a ve čtvrtek jsme uspořádali přátelské hokejové utkání. Cílem nebylo vyhrát, ale zúčastnit se a hlavně si to užít! Hráli jsme jako o život, navzájem se podporovali, fandili si. Vzduchem létalo, kromě balónu, občas i nabrané bláto. Byli jsme špinaví od hlavy k patě, ale vysmátí a vyřádění a o to nám šlo. Fair play jsme dostáli do puntíku a za odvahu a chuť si hrát nás potom čekala malá, sladká odměna. V pátek jsme hráli různé hry, z nichž největší měla úspěch hra Bum do hrnce (lze si pod tím představit cokoliv :) ). V celém týdnu střídaly námi připravené aktivity nápady dětí. Jejich fantazie při opičí dráze je fascinující (to prostě nevymyslíš). Přivítali jsme mezi sebou nového školkáče Lukáše, který se v průběhu týdne krásně zapojil mezi děti. Společná radost z pohybu a nových kamarádů byla patrná. Užili jsme si spoustu legrace a bylo nám spolu dobře….

Následující týden nás čeká… Masopust

 

KOUKNĚTE NA FOTKY:   Sportovní týden v JS – školkáči, přípravka, Rarášci

                                                   Sportovní týden v JS – školkáči, přípravka, Rarášci  (2.část)

STŘEDA –     angličtina

ČTVRTEK –  angličtina a keramika

PÁTEK –        pohádka O barevném království (České muzeum hudby) – program lektorského oddělení, zaměřený na barevnost hudby za zvuků netradičních hudebních nástrojů

                         večer - Karneval pro dospělé v JS  – téma „Literatura“

 

Pohodový týden vám všem přeje….tým Jednoho stromu

 

 

neděle 08. únor

2. – 6.2. 2015 TC A kašlou sovy také?

 • OS Jeden strom
 • Školka

V tomto týdnu jsme si dali za cíl vzbudit v dětech zájem o své tělo a zdraví, a proto jsme

si hodně povídali o nejrůznějších zákeřných bacilech a virech a o tom, jak se jim bránit, o

potravinách, které bychom měli jíst, o vitamínech, o pohybu a zdravém vzduchu a také

hygienických návycích.

Pomohly nám k tomu nejrůznější hry na bacily, viry a vitamíny. Bránili jsme se jim zuby

nehty! Ukázali jsme si, které potraviny nám mohou pomoci v boji proti nemocem.

Ošetřili jsem nemocného kamaráda. Prohlíželi jsme si obrázky nejrůznějších bacilů,

které byly tak krásně barevné – vůbec by nás nenapadlo, že mohou být tak zlé a zákeřné.

Nakonec jsme si je zvětšili a namalovali. Výsledky našeho malého výzkumu můžete vidět

ve školce na dveřích. Moc se nám to povedlo!

Hodně jsme běhali a honili se a to nejen uvnitř, ale hlavně venku, na čerstvém vzduchu.

Doufáme, že se nám teď všechny choroby budou vyhýbat!

 

KOUKNĚTE NA FOTKY: První únorový týden

 

Část dětí bude příští týden na lyžařském výcviku s Álou. My ostatní,co zůstáváme ve školce, se budeme věnovat také pohybu, čeká nás hokejový turnaj,míčové a jiné pohybové hry, soutěže s lanem ap.

 

Sportu zdar! přeje….tým Jednoho stromu

neděle 08. únor

Hrací týden u Rarášků

 • Rarášci

V týdnu, který je za námi, jsme si hlavně hráli. Děti samozřejmě spontánně, my se snažily mít oči a uši všude, vypozorovat, jak se k sobě vzájemně vztahují, jak si hrají, domlouvají se. Co které dítě už zvládá a kde potřebuje největší pomoc. Bylo to pro nás velmi přínosné a pro děti pohodové a to je dobře. Byl to také týden, kdy se uskutečnil Den otevřených dveří. Přišlo několik maminek s malými dětmi a my měly velkou radost, že se jim u nás velmi líbilo, cítily se dobře, tak budeme mít do řad našich dětí nové přírůstky. Naše kolegyně Petra se dokonce v rámci tohoto slavnostního dne pěkně „vyfikla“ na pobyt na zahradě (tedy omlouvám se ale jinak se jejímu outfitu opravdu nedá říct), nešlo jinak, než to vyfotit! :-) A taky jsme stavěli věž vyšší než Eva ale pořád se nám hroutila, tak jsme jí položili a Eva se poměřovala vleže. No trochu jsme zkrátka řádili a užívali si běžné zimní dny…

 

Na to všechno se koukněte zde:Hrací týden

pátek 06. únor

Hrací týden v přípravce (2.-6.2. 2015)

 • Škola

Tento týden jsme vyhlásili jako hrací, ale kolik jsme toho stihli? Říká se, na Hromnice o hodinu více, i o tom jsme si v pondělí povídali, dle tradice jsme spálili zbytky vánoc! Malý ohýnek na dlaždičkách před vchodem byl opravdu zážitek – hoří rychleji kartón nebo šiška? :-)

Snad jsme se i v průběhu týdne naučili zavazovat tkaničky a vzhledem k blížící se době masopustu jsme se rozhodli nastudovat něco málo informací předem, a to v národopisném muzeu. Povídali jsme si o průběhu Masopustu, tradičních oslavách, maskách, říkadlech i krojích. Dokonce jsme si vyrobili vlastní masopustní masky, některé obzvláště vydařené. Uzavřeli jsme téma spících a nespících zvířátek velkým opakováním, nacvičovali zavazování tkaniček a zbyl i čas na průzkum hřiště v okolí obecního úřadu. A v pátek jsme popřáli naší nejstarší kamarádce, Marijánka oslavila sedmé narozeniny a řádně si to užila!

 Koukněte na fotky: Hrací týden

Příští týden bude sportovní v Jednom stromě, část dětí jede na lyžák. Vila bude zavřena. :-)

 

neděle 01. únor

Rarášci Budulínkem

 • Rarášci

Bylo zvláštní pozorovat tento týden děti, naši milí. Opravdu mohu říci, že se každý den těšily a už od dopolední svačiny domlouvaly a dohodovaly, kdo bude hrát Budulínka, kdo babi s dědou, kdo bude liška, co ve světnici, chystaje se uloupil Budulínka, všechno převrátí vzhůru nohama. Ještě fáze kostýmů a převlékání byla ve velkém nadšení. A v tomto bodě by to vlastně (přiznáváme), mohlo skončit a nechat děti být, ať už si to celé zahrají po svém…evidentně jim bylo proti vůli dodržet nějaký „scénář“, a převrhnout schválně židli nebo lavici (tak jak to v pohádce doopravdy je), tak to už byly slzy na krajíčku. Nechaly jsme to být… ale jen co jsme s pohádkou skončily, už si zalezly pod vysokou postel, rozdělovaly si role, kdo bude táta, máma, kdo dítě a pes. :-) A to je taky dobře…Nalákalo je to na jinou hru, která je pro jejich rozvoj hodně důležitá, skvěle se pak domlouvaly a samy si příběh inscenovaly. Budulínek nebudulínek… jó krásně je vidět, jak učitelky někdy míní a děti mění…

 

na fotky koukněte zde:Rarášci Budulínkem

neděle 01. únor

Sovo, co děláš v zimě? TC na téma Za dlouhých zimních večerů 26. – 30.1.2015

 • OS Jeden strom
 • Školka

Tento týden jsme začali prací – zadělali jsme si  na chleba. Jardu jsme poprosili,

aby nám roztopil pec na zahradě, kde se vždy upeče ten nejpovedenější

chlebíček. V míse jsme uhnětli mouku, vodu, kvásek, sůl a pak už jen čekali, co

bude. Kynulo to jako v té pohádce Hrnečku vař! Nakonec jsme do pece vsadili

dva krásné chlebíky. Jarda nám je pak přinesl do kuchyně. To to vonělo!

V úterý nás čekal výlet do Prahy do Veletržního palace. Tam byl pro nás

připraven program o světýlkách. Krásně jsme poslouchali a pak I vytvořili

světelné obrázky. Po tmě to bylo nejvíce vidět. Zazpívali jsme si přitom naši oblíbenou písničku „Svítil brouček malý“. Bylo to krásné a dojemné.

Paní lektorka pak nadšeně volala: „Úplně jsem tam toho broučka viděla“! :)

A tak jsme se ve středu rozhodli , že si takové “světelné” obrázky vyrobíme I u

nás ve školce, ale jinou technikou. Použili jsme voskovky a černou tůž a nakonec

ostré nástroje na malování. No, byl to experiment, který si asi pro jistotu ještě

někdy zopakujeme a vypilujeme.

Ve čtvrtek jsme si uzavřeli 14ti denní celek Za dlouhých zimních večerů a v

pátek, protože měla školní jídelna prázdniny, jsme si zase uvařili oběd. Tentokrát

výbornou brokolicovou polévku a špagety po boloňsku. Bylo nás málo a bylo nám dobře.

KOUKNĚTE NA FOTKY

ÚTERÝ –       16,00 Kořenová rada v JS

                        10 – 16 Den otevřených dveří v JS – určeno veřejnosti

STŘEDA –     14,30 angličtina

ČTVRTEK –  14,30 angličtina

                        15 – 17 keramika

 SOBOTA- lyžařský výcvik Jednoho stromu ( bližší info v kalendáři na webu)

Krásný, slunečný týden, pohodu a hodně sil vám přeje….tým Jednoho stromu 

pátek 30. leden

Zvířátka v zimě spící (26.-30.1.2015)

 • Škola

Přestože se zima stále nehlásí, zájem o to, jak ji běžně tráví naše zvířátka, nás dosud

neopustil. Tentokrát jsme se zaměřili na ta zvířata, která si v zimě pospí: medvěd, jezevec,

ježek, … Ve středu jsme žili opět kulturně a vyrazili do divadla Ponec na Karneval zvířat.

Interaktivní představení nás donutilo vnímat všemi smysli. Tančili jsme, předváděli živly,

poslouchali zvuky přírody… I přes nabitý týden jsme si našli čas na předškolní přípravu a

krmení místní „dravé“ zvěře (vrabce, nutrie, labutě, kachny) – abych byla upřímná i my jsme

si kousek toho suchého rohlíku ulili pro sebe.

Koukněte na fotky: Zvířátka, co spinkají

neděle 25. leden

Hrací týden u Rarášků

 • Rarášci

Minulý týden byl ve znamení všemožných her, naši milí. Děti se tak prostřednictvím hry učily, rozvíjeli hrubou i jemnou motoriku, zrakovou i sluchovou analýzu, koordinaci rukaxoko, zkoušely se domlouvat mezi sebou, respektovat pravidla, která u Rarášků máme. Vše dělaly s nadšením a nám to dalo spoustu příležitostí se na děti napojovat, sledovat je průběžně při hře, při sebeobsluze, udělaly jsme si obrázek o tom, co které dítě potřebuje zdokonalovat, kde koho co „pálí“. Velmi přínosný týden to byl a to doufejme nejen pro učitelky :-)

Na fotky koukněte zde:Hrací týden u Rarášků

Fotky z předchozího vrabčího týdne si prohlídněte zde:Vrabčí týden

156. stránka z celkem 169« První...102030...154155156157158...Poslední »