Aktuality

pátek 06. prosinec

První adventní týden u Stromáků

  • Škola

Adventní věnec, na něm čtyři svíce……touhle básničkou nyní začínáme náš společný den ve škole nejen u Stromáků. Je tady Advent! My se z něho radujeme, zapalujeme první svíčku na věnci, který jsme si vyrobili, saháme každý den do adventního kalendáře, který nám visí ve třídě a povídáme si nad příběhy z knížek. I to je učení! Ale samozřejmě jsme se Stromáky stíhali v prvním adventním týdnu i jiné věci. V českém jazyce jsme opakovali pády a vzory podstatných jmen rodu středního. V matematice jsme dál pokračovali s dělením a přibrali si nově zápis zlomků. V historii jsme se zaměřili na Velkomoravskou říši a příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Ve středu jsme zkoušeli psát hlaholicí. To nás opravdu bavilo, stejně jako sehrát velkou bitvu mezi Franky, Slovany a Avary. Trochu jsme přepsali dějiny, protože v první bitvě vyhráli Frankové a my víme, že se to ve skutečnosti nestalo. No, a v té druhé konečně zvítězili Slované pod vedením Sáma. Byl to ukrutný boj, kterého se všichni zhostili srdnatě, odvážně a s plným nasazením. Počasí nám ve středu u řeky přálo a pro zahřátí nám pomohl i ohýnek.  V průběhu týdne nás provázel i nácvik na Vánoční besídku, malování andělů strážných a nově i tělocvik v Sokolovně, kde jsme si osvojovali pravidla vybíjené týmů. 

Koukněte na fotky

neděle 01. prosinec

Ticho u Rarášků…?

  • Rarášci

Stopy Adventu lze nalézt již v polovině 5. století v Ravenně. Advent v Jednom stromě je již deset let součástí školkového života.

Uplynulý týden byl ve znamení chystání se a to teď bude pořád :-) . U Rarášků se motaly svíčky z plátů včelích vosků a to je nějaká práce… a ještě si mohl každá vybrat, jestli obyčejnou nebo raketovou. Kdo měl raketovou, ví. :-) Herna nám krásně voněla medem a lepily nám dlaně a prsty.

A pozor! Sára měla narozeniny! Tančilo se, malovalo na obličeje a jedl se výborný dort. Oslavenkyně je velká čtenářka, takže slavila po svém, jak je vidět ve videu:-)

A tak přišel pátek, který byl nějaký jinak. Všichni pořád něco někam u nás v herně odnášely a šoupaly a spinkalo se trochu jinde, ale všechno Rarášci zvládli. I usnout! A pak už jsme šupajdili ven, protože školka se ztišila, zhasla a jak zhasínal den, školka byla pořád tišší a jen bylo vidět mihotavé světélko svíček. Z venku jsme si zalezli do týpí, kde nám bylo dobře a čekali a čekali. Andělé přiletěli k nám do školky, pro všechny.

Ticho, tichá radost z toho, že jsme spolu a konejšivé plamínky mnoha svící. Snad planou v každém srdci…

Na fotky se můžete podívat tady

 

neděle 01. prosinec

Advent se blíží – 13.Stodola

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme vyrazili do Červené rokle, protože jsme potřebovali nasbírat borovicové šišky na tvoření voňavých šišek na adventní trh. Cestou jsme potkali hromadu asi pěti zvířecích lebek. Zjistili jsme, že i když se této části kostry říká lepka, tak nelepí. Zároveň si děti nechtěly připustit, že by to byly obyčejné lebky vysoké zvěře, a tak padaly hlášky typu: „Hele! Tudy šel dinosaurus a někdo ho asi rozbil!“ Nahoře jsme pak trávili čas  volnou hrou a pozorováním ohníčku v přenosném ohništi.

V úterý jsme se vydali do břízkového hájíčku, abychom tam nasbírali tenké větvičky, ze kterých pak vyrobíme adventní věnec. Povedlo se, věnec je na světě, jen po zeleném chvojí jakoby se zem slehla. A tak jsme ho vyzdobili mechem a lišejníky.

Ve středu jsme vyrazli na „lov“ chvojí. Byl to překvapivě úkol nelehký, ale něco se nám přecejenom podařilo najít. V jurtě jsme pak tvořili voňavé šišky s barevnou ovčí vlnou. Po odpočívání jsme ještě navlékali korálky a čepičky z žaludů.

Čtvrtek. Hledání zeleného jehličí na vánoční věnce. Volná hra na “kótě” a odpolední řezání kulatinek.

V pátek byl ve znamení muzicírování a tvoření. Zažili jsme na muzikoterapeutické dílně  seznámení s nástroji jako kantela, citera, tibetské činelky, bubny, chřestidla a ta nás zavedla do pohádek…….po odpočinku, kdy Anežka vyprávěla pohádku o Perníkové chaloupce tak barvitě, že děti ani nedutaly,  jsme dotvářeli Adventní věnec, malovali zimní záložky do knížek a   vyráběli boží náušnice na trhy. A pak už alou domů.

neděle 01. prosinec

Dobrovolně a s láskou jsme podlehli hudbě

  • Školka

Novou hezkou vánoční písničku, kterou bychom chtěli zazpívat v kostele i na besídce jsme se začali učit hned v pondělí v kroužku poté, co se předškoláci vrátili z bruslení. A dětem se líbila, dokonce už zkoušejí zpívat tak, jak jim rukou naznačuje Jitka, což je velký posun. Na páteční Andělské požehnání jsme si potřebovali všichni umotat svoji svíčku, tak jsme se hned v úterý ráno dali do práce. Procvičili jsme tak trpělivost, jemnou motoriku i odhad. Včelí plát hezky rozříznout na půl, ustřihnout si jen o trochu delší knot, plát nahřát a hezky rovnoměrně zamotat. A povedly se moc. 

Čtvrteční muzikoterapie byla prvním setkáním dětí i dospělých s Petrem Bronišem. Přivezl s sebou spoustu hudebních nástrojů a dokázal si děti svým klidným přístupem získat. Byly tu uklidňující zvonkohry, činelky velmi staré a vždy jinak znějící, bubny, u kterých jsme hádali, z kůže jakého zvířete jsou vyrobené a jak jinak znějí. A pak, když na jeden bubnovaly 4 děti naráz, otřásala se celá školka. Následné citerky vše krásně zklidnily. Každé dítě dostalo tu svou a rozeznělo všechny struny. Jejich chvění mohly děti pozorovat i přímo na svém těle, pokládaly si je vzájemně na břicho i na záda a zkoušely cítit jejich vibrace. Na misky pak hrály také všichni na rozloučenou. A nezapomenout se pohladit a pochválit. Nádech a výdech…A kdybyste nakoukli přes kamennou zídku ve čtvrtek krátce před půl šestou, viděli byste, jak na dřevěných špalcích leží děti a v tom tichu a tmě pozorují hvězdy na nebi. Objevili jsme v tu chvíli Souhvězdí psa a jestli existuje nebo ne nám bylo úplně jedno…

Páteční ráno patřilo hraní kuželek u ranního úkolu! A dobrá nálada se opět nesla prostorem. Společně jsme si představili, o čem bude naše vánoční besídka (nevyzvídejte prosím na dětech) a pak už jsme si na ni začali vyrábět kulisy. Ale to uvidíte až za nějaký ten týden, to už budou na adventním věnci hořet 3 svíce.

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 01. prosinec

Jehly, nitě a Opičáci

  • Škola

Tento týden jsme se v pondělí hned po bruslení vrhli na výrobu svíček. Děti si každý jednu vyrobily. Některé se pak ve čtvrtek zúčastnily Andělského požehnání. 

Celý tento týden jsme věnovali hlavně opakování všech jevů, se kterými jsme se dosud setkali. Ať už v českém jazyce nebo v matematice.

Ve středu a ve čtvrtek jsme si dali velkou výzvu.  Začali jsme se učit šít. V první chvíli to vypadalo, že se někteří přišijí ke koberci nebo některému jinému opičákovi. Nakonec to však všichni zvládli a ve čtvrtek už děti šily úplně samy.

V angličtině jsme pokračovali v intenzívním nácviku spellingu a propojení psaní se čtením. Začali se nám trochu otvírat nůžky v dovednostech jednotlivých dětí. Zatím co někteří už výborně zvládli hláskování celé abecedy a aktivní praktické užívání spellingu, znají písemnou podobu probírané slovní zásoby a bez problémů čtou, jiní tápou v některé, případně více zmíněných oblastech. Této činnosti budeme i nadále průběžně věnovat, ale  určitě by pomohlo, kdyby mohli trochu procvičovat i doma. Aktuální je pro nás stále písemná podoba číslovek 1 – 11, názvů barev, zvířat. Věty s užitím slovesa can /can´t a jednoduché aktivity, anglické  hláskování jakéhokoli slova, hláskovací diktáty. S přicházejícím adventem začínáme opět cvičit vánoční koledu. Text Jingle Bells jsme si odnesli domů, abychom letos stihli natrénovat nejen refrén, ale i první sloku.

 Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

 
 

neděle 01. prosinec

Podpalníčky (13. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Opakujeme barvy adventních svíček. Cvičíme svisle a vodorovně s tyčemi. Zapojujem nové kamarády. Šplháme a sbíráme kůru. Vaříme čaj. Kutálíme se dolů. Čteme si o adventu. Malujeme tuší. Kreslíme na velký formát. Zatloukáme ježky. Stříháme a lepíme papír.

Úterý. Spolu v lese. Jako skupina. Noví i staří kamarádi. Umím dát prostor a umím pomoci. Radujem se ze společného díla. Odpoledne bujará oslava. Jurta se otřásá. Teo slaví už čtvrté narozeniny! Živijó! Chvilička pomalosti s pastelkou a knížkou Hlemýždím tempem: 

„Každý si neustále dělá plány,
ty ale nikdy neobstojí před tím, co nás čeká,
všechno se mění, nic není věčné,
a když nemůžeš vyzrát na věčnost,
užívej si toho, co je tady a teď.“
 
Středa. Hledáme zelené jehličí na štětce a adventní věnec, zahříváme se u ohýnku, na vlastnoručně ořezaných opekusech  opékáme zbytky svačin, šplháme do kopce. Odpoledne předškoláci vyrábějí z březové kůry, chrastí a pryskyřice voňavé podpalníčky. Takové, co nejsou k mání jinde než na stánku Dvorečka na adventních trzích v Řevnicích! Přijďte si pro jeden, dva..
 
Ve čtvrtek jsme si v kruhu lámali jazýčky s jazykolamy. Jelen letěl jetelem, Kyklop koulel kouli a dcera krále Nabuchodonozora se rozprostovlasatěla ) Kromě jelena u nás létaly narozeninové pozvánky, to nás čeká oslav! Pak jsme letěli do lesa na chrastí alias chrampejští a na čerstvé chvojí. Uvili jsme adventní věnec a smáčeli podpalníčky ve smůle. Vůně se v jurtě proplétaly a maminky vcházely s velkým ACH, co to tady voní?
 
Pátek. Běháme pod lanem. Máme muzikoterapeutickou dílnu. Hrajeme na bicí, drnkací a gongové nástroje. Čteme Boženu Němcovou. Vineme adventní svíčky. Odléváme podpalníčky.
 

sobota 30. listopad

Stromáci na konci listopadu

  • Škola

Konec listopadu byl u Stromáků ve znamení loučení s plaváním a přípravou na Advent. V českém jazyce jsme se nově seznámili s vzory podstatných jmen rodu středního a slovesným způsobem. V matematice jsme se stále věnovali dělení jednociferným dělitelem. Pokud nebudeme rychle a zpaměti umět násobilku, nepůjde nám to. Proto se s tím pořád někteří z nás trápí. Zahráli jsme si bitvu Slovanů pod vedením Sáma proti Frankům pod vedením krále Dagoberta. Bitva to byla ukrutná a Slované udatně zvítězili. Ve středu jsme se vypravili do Anežského kláštera, abychom se seznámili s životem svaté Anežky a prozkoumali trochu románský a gotický sloh. Putovali jsme Prahou a povídali si u Jindřišské věže, Prašné brány, kde jsme odhalili, že i když vypadá jako gotická stavba, není tomu tak (poznáte podle čeho? My už to víme!). Prozkoumali jsme kostel svatého Haštala, který byl v minulosti kostelem českých královen, i Anežský klášter, ve kterém jsme hráli zábavnou hru, která nás zavedla do černé kuchyně, refektáře, ambitu, rajské zahrady, kostela svatého Salvátora a Františka. Objevili jsme i kryptu Václava I. a hrob svaté Anežky, ve kterém ale pohřbena není, i když si to moc přála. Už bychom měli vědět, co je špitál, abatyše, vitráž, jaký půdorys mají rotunda a bazilika a nebo co je typické pro gotický sloh ( lomený oblouk- naše ručičky prosící k nebi, žebrování, kružba). Ve zbytku týdne jsme stihli nacvičovat na besídku, bruslit, připravit si adventní věnec a namalovat naše anděle strážné, kteří nás budou ochraňovat po celý Advent. No, a někteří z nás se andělem nechali i provést k bráně Adventu při Andělském požehnání.

Požehnaný Advent všem.

Koukněte na fotky

pátek 29. listopad

Brouci se loučili s pískomilem

  • Škola

Tento týden se nesl hlavně v duchu loučení, opustil nás náš milovaný pískomil. Děti se s ním rozloučily pomocí plakátu, který jsme v pátek společně spálili a drželi minutu ticha. Myslím, že měl krásný život! 

V úterý jsme jeli společně s Ježky na MISI Vyšehrad, kterou Brouci i Ježci úspěšně splnili. Dozvěděli se spoustu informací o historii Vyšehradu, jeho vzniku. Měli by vědět, kdo byl Vratislav I. Byli jsme na Vyšehradském hřbitově i Slavíně, hledali jsme tam informace o slavných lidech české historie. Ve čtvrtek byl další projektový den, kteří Brouci strávili na ISS, zabývali se i Newtonovými pohybovými zákony. Celý týden jsme nacvičovali na naší vánoční besídku, která se blíží. Už se těšíme, až si v pondělí vyzdobíme vánočně školu :-)

 

Koukněte na fotky

pátek 29. listopad

Setkávání u Mazáků

  • Škola

Tento týden se nesl v duchu setkávání se. Hned v pondělí při bruslení se k nám přidal náš nový spolužák Honza. Přivítali jsme ho u nás ve třídě, seznámili se, povídali jsme si o tom, co ho baví a co zase baví nás, o našich pravidlech. Víme, že není jednoduché přijít do kolektivu dětí, které se znají třeba už od školky, jak je to u nás Mazáků a tak se snažíme, aby u nás bylo Honzovi dobře. A zatím se daří, jsme rádi. Naopak jsme se rozloučili s Robem, který nám připravil zábavnou poslední hodinu tělocviku. Každý jsme se mohli domluvit na jakékoli činnosti, ale nesměli jsme omezovat nebo dokonce ohrožovat nikoho jiného. Dokázali jsme se perfektně domluvit a díky tomu byl tělocvik vážně super. Několik následujících měsíců budeme v rámci tělesné výchovy plavat. V tomto týdnu jsme měli možnost poslechnout si naše první prezentace přečtených knih. Učíme se prezentovat a následně přijímat ocenění a doporučení od spolužáků a taky od naší Míši, která se na nás přišla podívat i s malým Tomíkem. A že to někdy fakt není lehké! Těch ocenění je naštěstí dostatek, zlepšujeme se. V matematice procvičujeme násobilku, začali jsme písemné odčítání a v češtině si osvojujeme vyjmenovaná slova, tento týden se nám dokonce poprvé objevila v diktátu. Někdy to vůbec není jednoduché: „Kde že leží ta Přebyslav?“ „Jako fakt Přibyslav Terko?“ „No a babyka je teda vyjmenované slovo nebo není?“ Někdy nám z toho jde hlava kolem, ale nevzdáváme se! V prvouce jsme vytvářeli vrstevnice a snažili se pochopit, jak si nejlépe vybrat trasu na výlet po horách. Tím vším se nám line nacvičování na naše předvánoční akce, motání svíček ze včelího vosku a adventní výzdoba. Tomuto týdnu však vévodila krásná akce, kterou pořádáme každý rok, Andělské požehnání. Každý z nás měl možnost se spolu svou rodinou v naprostém klidu setkat s andělem, společně projít adventní spirálou, chviličku rozjímat a odnést si domů adventní světlo. Venku je chladno, světla ubývá, ale nás hřeje pocit sounáležitosti, míru a klidu. Požehnaný advent.  

V angličtině jsme tento týden procvičovali předložky in, on, under. Vypracovali jsme na něj pracovní list a opakovali jsme formou hry. Taky jsme si zopakovali fráze, kterým se věnujeme od začátku roku (I like/I don’t like, I’ve got, I was born in, I can play-a violin). Na základě toho jsme si zahráli hry 2 pravdy 1 lež, kdy děti na papírek napsaly 3 věty o sobě, dvě pravdivé a jednu nepravdivou. S ostatními jsme potom hádali, která je ta lživá. Potom děti pracovaly s učebnicí a pracovním sešitem, opakovaly téma hraček a věnovaly se psaní e-mailu a příběhu o křečkovi.

Na fotky se podívejte ZDE.

pátek 29. listopad

Veveřáci se loučí s listopadem

  • Škola

Pondělí – Bruslení. Tentokrát v plném počtu. Začali jsme netradičně hudebně pohybovou rozcvičkou. Pokračování již tak jak ho známe. Jízda po jedné noze, pilujeme stromeček a jízdu pozadu. Za odměnu, kdo chce vrhne se na zápas v ringballu. Spokojeně unavení se vracíme zpět do školy. Trochu češtiny a trochu matematiky. Něco málo na grafomotoriku a správné držení tužky a nácviku psaní. V matematice se trochu pereme s Dětským parkem. Nevadí. Zvládneme to třeba zítra. Až se na to vyspíme. Závěr dne je jasný – Nacvičování.

Úterý – Nové písmeno – N. A s ním nová slova – Nemá, Neumím, Nela, Noty… Učíme se číst jednoduché věty s porozuměním. Poznávat jednotlivá písmena nám už jde, ale spojování do slov a čtení vět zatím trochu drhne. Ale nic nevzdáváme a snažíme se s tím poprat. Pro odlehčení hrajeme pantomimu, kde předvádíme hudební nástroje. To je celkem zábava.:) Český jazyk střídá matematika. Pokračujeme v boji s dětským parkem. Vyspali jsme se dobře a boj vyhráváme. Tak snad nám to příště půjde napoprvé.  Poté přecházíme na jednoduché sčítání a dočítání do 10. To už nám jde celkem hravě. Závěr dne je opět jasný – Zpívat, zpívat a zpívat!

Středa – Češtinu opět ovládl trénink grafomotoriky a některá cvičení na nácvik psaní. Kdo měl hotovo mohl si vybrat některou z didaktických pomůcek – písmenové pexeso, skládání slov, přiřazování slov k obrázku, tabulky na grafomotoriku, tabulky na psaní písmen, skládání slov ze sirek atd. Konec bloku patřil běhavému čtení a skládání vět ze slov např. Nela má auto. Tom neumí noty. Matematika se nesla v duchu slovních úloh, skládání papíru a následnému stříhání a odhadování, jak bude papír vypadat až ho zase rozložíme. Třetí blok – zpíváme, zpíváme a zase zpíváme. No a protože nám to šlo jak po másle zbyl čas na opakování tématu Roční období a měsíce v roce. Ty se nám pořád trochu pletou.

Čtvrtek – V angličtině pokračujeme v počítání, vytváření jednotného i množného čísla známých podstatných jmen (1 věc x více věcí). Zahráli jsme si scénku podle příběhu v učebnici Four cakes - nejprve podle poslechu a pak už jsme se snažili i samostatě opakovat dialogy. Pořádně jsme procvičili slovní zásobu třetí lekce i s úvodní písničkou Look Daisy. Celý třetí blok jsme také strávili „ve zpěvu“. Nejen, že jsme nacvičovali s Opičáky a Mazáky na besídku, ale zopakovali jsme si i anglickou písničku A little snow flake, a začali se učit i vánoční koledu Jingle bells. Text si vzali Veveřáci s sebou domů, aby mohli cvičit i s rodiči:-).

 Pátek – „Terezko, ono poprchává“…“Ty jsi z cukru?“… „Ne“..“To je dobře, alespoň se nerozpustíš :) “..Je jasno. Můžeme vyrazit za učením ven. Tedy až potom, co se všichni řádně vybaví. Ať už ze svého věšáku či si zapůjčí část oblečení z cizího. Podařilo. Všichni jsme v teple a můžeme vyrazit na pozemek. Tam pozorujeme řeku, rybáře, počítáme a poznáváme čísla, plníme různé matematické úlohy a taky si trochu hrajeme. Vzhledem k vývoji počasí a blížícímu se adventu je čas vyrazit zpět do školy. Trochu se ohřát a taky si vyzdobit třídu a udělat krásný adventní věnec…… Je hotovo a my už se nemůžeme dočkat až si tu první svíčku zapálíme. 

Na fotky se můžete podívat zde

18. stránka z celkem 169« První...10...1617181920...304050...Poslední »