Aktuality

sobota 11. říjen

Jak jsme si užívali týden od 6.10. a co budeme dělat příští dny

 • OS Jeden strom
 • Školka

Týden od 6.10. jsme si opět užívali plnými doušky a nádechy.

Týden zalitý sluncem, počasí, jakoby nereagovalo na kalendář.

A to nám umožnilo být venku co nejdéle, užívat si podzimních

barev a vůní…vyhřívat se na sluníčku. Zkrátka, inspirovat se

přírodou kolem nás.

V tomto týdnu nechyběly naše oblíbené hry, kutání na kopečku,

skákání na trampolíně. Dokonce jsme si i zazávodili!

V úterý jsme si zabalili batůžky s velikou svačinou a obědem

a vydali jsme se vláčkem na návštěvu k naší Míše. Míša bydlí

úplně na kopci ve Všenorech. Výhled byl úžasný…les byl

úžasný…Míši zahrádka byla úžasná. Stavěli jsme domečky

pro skřítky, sbírali žaludy, kaštany a listy, běhali po lese,

dělali skoro salta jako vojáci. Dokonce se nám málem podařilo

vypátrat zloděje drahokamů. Už už jsme ho dostali. Nepodařilo

se nám to jenom pro to, že jsme museli rozdělat oheň a na něm

si upéct buřtíky. Mňam…nevadí, že utekl.

Návrat domů byl mnohem rychlejší…to se nám to z kopce

běželo. I několik zajíců jsme cestou chytli.

Přivezli jsme si do školky tašku plnou přírodních pokladů a ty

jsme pak využili ke hrám a tvoření.

Les je zkrátka bohatým zdrojem inspirace!

KOUKNĚTE NA FOTKY: Druhý říjnový týden

Následující týden nebude vůbec nudný. Protože jsme si kvůli

lesu na naší zahrádku vůbec nevzpomněli, vrhneme se na ni

hned v pondělí. Musíme sklidit, co jsme zaseli. Možná budeme i

překvapeni, co vše se na naší zahrádce urodilo. Měla by tam být

řepa a brambory, ale co je to zelené kudrnaté…

Ve středu bychom zajeli do Radotína a cestou podél potoka se

dostaneme až k domečku, kde bydlí Andulka. Už jsme ji dlouho

neviděli a stýská se nám po ní. Tak bychom jí chtěli aspoň

zamávat. Určitě bude mít radost!

Cíl: Prostřednictvím sběru plodin, o které jsme se na zahrádce

celou dobu starali, se vrátíme k práci s časem a s důsledky -

koloběh v přírodě

 

STŘEDA – “mávací” výlet za Andulkou do Radotína

                       14,30 – 14,55 angličtina

ČTVRTEK – 14,30 – 14,55 angličtina

                       15-16 a 16-17 keramika

Krásné podzimní dny vám všem přeje….tým Jednoho stromu

pátek 10. říjen

Loučíme se hadem

 • Škola

Týden jsme začali povídáním o tom, co všechno o hadech už víme. Na zahradě jsme si pak vyzkoušeli, jaké je to plazit se po provazech mezi dvěma stromy. Děti vymyslely spoustu způsobů, jak cestu překonat, s hlavou dolu i nahoru, po zadku i břiše :-)

V úterý jsme věnovali tvoření, děti vzpomínaly, co se jim líbilo z hadích týdnů nejvíce. Každý si vyrobil svého malého hada, ze kterých jsme pak vytvořili společnou koláž.

Středeční den jsme věnovali řádnému protažení těl na nedalekém hřišti. Kluci si zahráli ve „věži“ na vědce a laboratoř, zatímco si holky vyzkoušely, jaké je to být netopýrem.

Protože nás pomalu ale jistě opouští náš starý dobrý kamarád HAD, snažíme se s ním rozloučit seč můžeme. Např. pomocí hadích klubíček, kreslení hadích zubů, popřípadě putováním po jeho bříšku. Mimo jiné jsme v mezičase oprášili pár starých her jako je skákání panáka, přebírání provázku a házení kamínkem na čísla. Ani kytara tento týden neležela ladem a s pomocí dalších hudebních nástrojů (ozvučná dřívka, harmonika, činely…) jsme si zpestřili ráno. Konec týdne patřil pobytu v přírodě, u hájovny se scházeli právě myslivci, to byl zážitek! :-)

Koukněte na fotky: Loučíme se hadem

neděle 05. říjen

Háďátka si užívají podzim

 • Škola

Týden jsme začali náročným výletem. Vyrazili jsme vlakem do Srbska a pak nás čekala krásná cesta k Bubovickým vodopádům. Kromě vodopádů u kterých je cesta velmi kluzká, jsme objevili několik jeskyní. Museli jsme zde využít hadí vlastnosti, plazení, orientace ve tmě, abychom je řádně prozkoumali. Pokračovali jsme dál směrem na Karlštejn, když se hrad najednou před vámi objeví, je to úchvatný pohled. Cestou jsme sbírali spoustu přírodnin, ze kterých následující den vznikl nádherný had. Nyní hlídá naši vilu :-)

V rámci poznávání našeho okolí jsme se vypravili na nákupy. Navštívili jsme květinářství a obchod s potravinami, kde jsme si společně odhlasovali a vybrali svačinku. Po cestě jsme objevili kvetoucí brslen a řádně jsme ho očesali od růžových květů, které se nám hodily při výrobě náhrdelníků, náramků a zvířátek z kaštanů. Seznámili jsme se s tím, co je to nebozez a jak práce s ním může být náročná. Došlo i na náplasti :-) Při našem výletě do lesa jsme objevili velké množství klíčících žaludů. Vybrali jsme si ty nejhezčí a společně je zasadili do hlíny, kterou jsme si sami přinesli z lesa. Žaludy nebyly to jediné, co jsme sázeli. Došlo i na řeřichu. Snad se nám jí podaří vypěstovat a společně sklidit k nějaké budoucí svačině.

Týden jsme zakončili výletem do lesa v Černošicích, poznali jsme další novou cestu, objevili zvířata u statku! Byl to báječný týden :-)

Koukněte na fotky: Háďátka si užívají podzim

sobota 04. říjen

Týden plný podzimních dobrot

 • Rarášci

Jablka, hrušky, švestky… to byly každodenní průvodci uplynulých dní u Rarášků a každý z vás, naši milí, kdo vstupoval po ránu do herny, jim nemohl uniknout! Byly v podzimním košíku, byly na obrázcích k básničkám od pana Lady, byly na ranních pozdraveních pro děti. A my jsme je ochutnávali(ze švestek děti moc nadšené nebyly :-) ), pojmenovávali, třídili podle barev. S jablíčky nebo červenými míčky si kutáleli a zpívali si u toho Koulelo se, koulelo. Učitelky zpívaly, děti řádily. Běžná situace :-) Učili jsme se trhat barevný papír a pokrýt s ním pak šablonu některého z druhu ovoce. Rarášci pracovali velmi trpělivě a bavilo je to, což je nejdůležitější. A na konci týdne jsme na rozpůlenou část jablka nanesli barvu a obtiskávali na strom. A mezitím vším jsme hodně času strávili venku, udělali tisíc bábovek a ještě jednu navíc, starali se o morčata a králíka, probíhali jsme obr loužemi a pozorovali listy, jak už se krásně zbarvují do červenožluta a říkali si, jak ten malíř Podzim má touhle dobou děsně práce! A v pátek měla Soňa narozeniny a dostala jenom jednu svíčku na dortu zato hodně obejmutí a pusinek :-)

Koukněte…. Týden plný podzimních dobrot

sobota 04. říjen

Jak jsme si užívali týden od 29.9. a co budeme dělat příští dny

 • OS Jeden strom
 • Školka

Týden od 29.9. jsme si užili po svém… Když dáte dětem vybrat, co by chtěly dělat, můžete se spolehnout, že nudit se nebudou. A tak jsme si, na přání dětí, hráli nejdřív na zahradě… Kdo chtěl, sbíral ořechy, jiní stavěli domky z větví a klád, někdo skákal na trampolíně, chodil po ohradě jako po kladině, „vařil“ dorty z písku, lezl po stromech… Malí i velcí, holky a kluci se vzájemně propojovali a prohlubovali tak započaté kamarádství. Na procházce k řece zase někdo rozpoutal hromadný sběr ořechů, jiný navrhl hru, další skoky přes louže nebo běhací závody. Ty strhly většinu dětí tak, že jsme doběhli nakonec až do školky. Nikdo neplakal, že není první, nikdo nepodváděl..  Nešlo totiž o závody, ale o spontánní pohyb a kdo si chtěl zkusit své limity, tak do toho prostě šel. V pátek jsme týden krásně zakončili výletem do lesa na Klapici. A klobouk dolů, že jsme to všichni zvládli bez kňourání! Cesta lesem z Radotína do Černošic je opravdu dlouhá, a všichni si zaslouží velikou pochvalu za to, že to ušli. A jak jsme se měli? No zase báječně, podle našich představ… Pobíhali jsme po lese, lezli na stromy, sbírali houby, zkoumali duběnku, kterou většina z nás viděla poprvé, váleli jsme sudy, sbírali lesní plody do kapes, lezli po čtyřech do kopce… Kdo chtěl, ochutnal trpkou trnku a všichni jsme se pak smáli jeho křečovitým grimasám… Spojovala nás dobrá nálada, společné prožitky, povídání, humor… A víte vy třeba, kde, podle dětí, žijí mravenci? No přece na hromadě J.

KOUKNĚTE NA FOTKY: První říjnový týden

Následující týden bude opět rozmanitý. Předškoláci budou pracovat s Álou, Martina se vrhne s dobrovolníky na naši zahrádku, před zimou je potřeba ji zkultivovat a zjistit, co se nám na ní urodilo. Měli bychom sklidit ještě řepu a brambory, ale sami jsme zvědaví, co vykopeme. Pojedeme na výlet k Míše do Všenor, kde si u ní chatě opečeme na ohni něco k obědu a prozkoumáme místní les. A kdo ví, co dalšího si děti vymyslí… Třeba nás chytne sběr lesních plodů a odneseme je pak zvířátkům do krmelce, třeba se nám bude na návštěvě tak líbit, že budeme sami chtít někoho do školky pozvat a pohostit ho… Nápadů a energie máme hodně…

Cíl: Prožít si s dětmi týden podle jejich představ

       Respektovat přání dětí a být jejich nenápadnými průvodci

       Být spontánní, umět uchopit momentální prožitek a rozvinout v dětech zájem a fantazii

 

ÚTERÝ –      výlet do lesa do Všenor

STŘEDA –   14,30 – 14,55 angličtina

ČTVRTEK -  14,30 – 14,55 angličtina

                        15-16 a 16-17 keramika

 

Slunečné podzimní dny vám všem přeje….tým Jednoho stromu

neděle 28. září

Náročný a přitom hezký týden…

 • Rarášci

Tak vás po týdnu zase zdravím, naši milí. Tento týden byl hodně zvláštní, náročný ale stejně bylo spoustu chvil, kdy jsme si to s dětmi moc užívaly, kdy jsme řádili, kdy jsme slavili. Moc Vám všem děkuji za klid (alespoň jakákoliv panika na vás vidět nebyla), se kterým jste vstupovali do prostoru školky, za podporu, kterou jste nám i Andulce vyjadřovali. Moc to pro nás a naši práci znamenalo. Zvolnili jsme tempo, vždyť jenom mytí rukou nám trvalo řádově o několik minut déle než jindy a někdy jsme měli pocit, že vlastně neděláme celý den nic jiného. Ale prostě to tak bylo a stejně….

-          Jsme si zvládli krásně užít oslavu Adinky. Jsou jí už tři, cítí se být opravdu velkou holkou a její výraz v očích, když jsme řekly : „jdeme slavit!“ stál opravdu za to.

-          Jsme se stihli hned zkraje týdne probrouzdat loužemi, zkoušet, která je mělká a kterou máme až skoro po okraj holinek (Justýnka vítězila!):-)

-          Jsme začali už daleko lépe zvládat ranní loučení s mamkou, drží se Danny i Viktor i Laura a z každého takového krůčku máme velkou radost! Dokonce i Ferda po návratu z dovolené se ptal po taťkovi jen asi dvacetkrát! A pokaždé se dal umluvit a rozptýlit a tak jsme mluvily a rozptylovaly a mluvily a rozptylovaly…. Až přišel táta!:-)

-          Jsme se díky miniscénkám, které jsme dětem v kroužku sehrály,  seznámili  s pravidly, která se budeme snažit ve školce dodržovat (uklízíme po sobě – každá věc má svoje místo, naše ruce si pomáhají – neubližují)

-          Jsme si po ránu postavili spoustu staveb, kolejí a vysokých věží a dokonce nám s tím pomáhali i školkáči a tak jsme se krásně propojili a užívali si ten čas pospolu.

 

Nový  týden nás přivítá jako podzimně-ovocný. Budou tu jablíčka, hrušky a švestky. Budeme si koulet, zpívat si, obtiskávat, trhat papír, třídit a skládat. Bude toho hodně a těšíme se na to.

 Koukněte na fotky:Náročný a přitom hezký týden…

Mějte se moc hezky podzimně!

Za tým Rarášků

Renáta

(p.s. mám moc ráda český jazyk ale psát zprávy, ve kterých někdy mluvím o nás dospělých ale vlastně vždycky o ženách, takže tvrdé y a pak my všichni, takže měkké i…. Mějte s případnou nechtěnou hrubkou trpělivost, děkuji) :-)

sobota 27. září

Jak jsme se měli v týdnu od 22.9. a co přinesou dny příští

 • OS Jeden strom
 • Školka

Týden od 22.září jsme začali motivací na Havelské posvícení. Vytvořili jsme si stánek s různými výrobky i dobrotami a za správně odpočítané fazolky jsme v něm nakupovali. Hrnce, hrnky a jiné drobné předměty na odbyt nešly, zato o ovoce a kukuřičné tyčinky byl velký zájem. A protože ke každoročním výrobkům na našem stánku Havelského posvícení patří již tradičně pečený čaj, dali jsme hlavy dohromady a napsali si seznam věcí na nákup, na který jsme vyrazili hned druhý den. V obchodě jsme našli nejdřív správné druhy ovoce, napočítali je a dali do sáčků. Potom jsme dostali úkol najít cukr a koření, a to byla pro nás zábavná výzva. Pohybovali jsme se po prodejně jako mravenci a i když ještě neumíme číst, všechno jsme nakonec našli a donesli si to do školky v batůžcích. Další den jsme chtěli vyrábět pečený čaj, ale jak už to tak někdy bývá, něco si naplánujete o ono je to nakonec všechno jinak. Díky nečekaným událostem jsme museli změnit plán. Zbytek týdne jsme strávili hlavně venku, například při procházce hledáním přírodnin, ze kterých jsme potom vyráběli barevné mandaly. A bylo nám krásně…

KOUKNĚTE NA FOTKY: Poslední týden v září

Následující týden má být hezké počasí a my bychom si ho chtěli venku pořádně užít. Budeme se toulat po okolí školky, objevovat krásy přírody a dělat, co nás baví. V pátek vyrazíme na výlet do lesa.

 

Cíl: Objevovat krásy přírody

 

STŘEDA –   angličtina 14,30 – 14,55

ČTVRTEK – angličtina 14,30 – 14,55

                        keramika 15 – 16 a 16 – 17

PÁTEK –      výlet do lesa na Klapici

 

Krásný týden, hodně slunce a energie vám všem přeje….tým Jednoho stromu

sobota 27. září

Hadí týden v přípravce

 • Škola

Týden jsme začali, jak už je skoro naším zvykem, zkoumáním lesa. Tentokrát jsme popojeli autobusem do Třebotova, přebrodili jsme místní potok. Někteří zjistili, že při neopatrném šlápnutí i do holínek může natéct :-) . Předškoláci z vily jsou děti odvážné a tak jsme se po společné domluvě nevydali cestou známou, ale cestou náročnější, neznámou i pro pedagogy. A jak to dopadlo? Po vyšplhání se do kopce někteří zvolili svou vlastní strategii pro zdolání cesty dolů, po zadku. Kopec to byl opravdu prudký. Obzvláště některé holčičky přiznaly, že se trochu bály, ale důležitým zážitkem, který jim jednoznačně zůstane, je to, že svůj strach všichni překonali a dole na sebe byli patřičně hrdí!

Úterý patřilo povídání si o hadech, hadím soutěžím. Společně jsme oslavili Norči narozeniny a vyrazili najít popelnice s tříděným odpadem. Cestou zpět jsme sbírali kaštany, kapsy i kapuce byly plné!!! :-)

Ve středu jsme navštívili stanici přírodovědců na Andělu. Abychom si o trochu více přiblížili našeho nynějšího průvodce (hada), vyslechli jsme přednášku orientovanou převážně na tyto živočichy. Zblízka jsme si prohlédli některé zástupce těchto plazů (krajta královská, korálovka, krajta zelená…) a dozvěděli jsme se mnoho zajímavého: jak had cítí, proč se svléká, jak se pohybuje, jak loví a co tvoří jeho potravu… Jako trofej jsme si směli s sebou do vily odvézt jednu neporušenou hadí svlečku. Kromě hadů jsme si prohlédli i některé druhy žab, varana, krokodýla, želvy, ryby a dokonce i opičky s nedávno narozeným mládětem.

 

Poslední dny týdne jsme si pak čerstvě nabité vědomosti ověřili prostřednictvím několika her. Připomněli jsme si dobrý hadí čich („očichávali se“ a rozdělovali se do skupin podle přidělené vůně), svlékali kůži (prolézaly provazem za pomoci ostatních), zahráli si na hady škrtiče (drželi papír za pomoci kolíčku) a „cítili“ jsme tělem (předávali si informace psaním na záda).

 

Koukněte na fotky: Hadí týden

neděle 21. září

Rarášci se houpali…

 • Rarášci

Nový týden začal tak, jak by si každý v práci přál… houpáním! Vyhlásili jsme houpací den. V křesle, na všem, co houpačku připomíná. Pohoupali jsme v kočárku miminka, na zahradě jsme se houpali až do nebe. A jakoby s každým zhoupnutím ubývalo slz, které od září provází u některých Rarášků hlavně ranní odloučení od rodičů. A úterý byl den pro změnu kutálecí. Koulely se míčky různých barev a velikostí, obruče a dokonce i děti se odkutálely z jednoho rohu do druhého. Barvy jsme si v rámci hry zvládli pojmenovávat, třídit, hledali jsme míčky stejné barvy, jako měli obruče. Dokonale jsme se při tom vyřádili. Středa byla stavěcí a dokázali jsme postavit koleje pro vláčky, ohrady pro zvířata, věž vyšší než Renáta a samozřejmě že největší radost přinášelo čekání na spadnutí. A kupodivu se vždycky našel někdo, kdo tomu výrazně pomohl!:-) Ve čtvrtek slavil náš kamarád Viktor své  3.narozeniny. Byly tu na oslavu výborné muffiny, dárek, gratulace od dětí i pusa od holek. Byly tu balónky, tanec a blbnutí a snad to zůstane Viktorovi v paměti jako bezva den! No a protože se chystáme na Havelské posvícení, pátek patřil krásné zahradě našich kamarádů Zahradníků a spoustě ořechů, které jsme nasbírali a loupeme a loupeme a loupeme. Krásně si tu děti pohrály! Vůbec celý týden nám přálo počasí a hodně času jsme trávili venku. Učíme se starat o zvířata, pouštíme je do výběhu, což nám dává daleko lepší možnost pozorovat je při běžných činnostech. Na písku děti jen za tento týden navařily to, co vy, milé dámy, uvaříte za celý měsíc! No prostě jsme si to užívali a nejdůležitější bylo, že byl u dětí vidět každý den malý posun, co se adaptace týče. A doufejme, že bude tento trend pokračovat!

Koukněte na fotky:Rarášci se houpali…

sobota 20. září

Jak jsme se měli ve školce v týdnu od 15.9. a co nás potká příští týden

 • OS Jeden strom
 • Školka

V týdnu od 15.září jsme se věnovali tématu Kamarádství a Pravidlům ve školce. Povídali jsme si o tom, co to je „být kamarád“, jak se k sobě kamarádi chovají, a jaká máme pravidla ve školce, aby nám tu spolu bylo dobře. Víme, co se smí a co ne, a že máme pusu, abychom spolu komunikovali. Děti si samy vymyslely a vyzkoušely různé modelové situace, kdy nám ve dvojicích předváděly, co si kamarádi mohou dělat a co ne. Společně jsme vytvořili pavučinu přátelství, posílali jsme si mezi sebou v kroužku klubko provázku a navzájem jsme se propojovali. Na fotkách dětí jsme si vyzkoušeli, jak dobře se už navzájem známe, pojmenovávali jsme ostatní kamarády ve školce, a šlo nám to docela dobře. A protože máme ve školce i nového opeřeného kamaráda, zahráli jsme si zábavnou hru, kdy jsme si vyzkoušeli své znalosti o sovách. O tom, kde žijí, čím se živí a s jakými zvířecími přáteli se mohou v lese potkat. Na závěr týdne jsme vyrazili na náš první výlet na Černošickou vyhlídku, počasí nám přálo, a my lítali po lese jako diví. Sbírali jsme houby, přírodniny na výtvarné tvoření, žaludy pro divočáky…váleli jsme sudy, pozorovali jmelí i mraveniště, užívali si les i krásné počasí. Oběd od maminek nám chutnal a nasbírané žaludy jsme, po návratu do školky, hned předali myslivci panu Kožíškovi, aby je donesl zvířátkům do lesa na přilepšenou. Odměnou za to nám byla jeho výborná malinovka. Týden to byl krásný, plný slunce a pohody, a my jsme si ho užili sami za sebe, a přitom jsme nezapomněli myslet na ostatní…

KOUKNĚTE NA FOTKY ZDE: Třetí týden v září

Následující týden se začneme věnovat Havelskému posvícení. Hranou motivační scénkou si přiblížíme, co je to posvícení, budeme sbírat plody ze zahrady, dělat pečený čaj, vyrábět drobné předměty na stánek a nacvičovat na naše vystoupení.

Cíl: Příprava na Havelské posvícení

       Přiblížení pojmu „spolupráce“ a  „bez práce nejsou koláče“

 

ÚTERÝ –       jdeme nakupovat ingredience na pečený čaj (do obchodu v Černošicích)

STŘEDA –    angličtina 14,30 – 14,55

ČTVRTEK –  keramika 15 – 16 a 16 – 17

                        angličtina 14,30 – 14,55

 

Krásný  a pohodový týden vám všem přeje………. Tým Jednoho stromu

190. stránka z celkem 197« První...102030...188189190191192...Poslední »