Aktuality

pátek 19. září

Co vše lze zažít za jeden týden?

 • Škola

V pondělí jsme vyrazili na Černošickou vyhlídku. Počasí nám opravdu přálo a bylo dost času zkoumat okolí. Děti se důvěrně seznámily s Netýkavkou nedůtklivou, první dotek byl pro některé poměrně překvapivý :-) Hrály si s jílem, stavěly z něj panáčky a když se nepodařily z jílu, tak jej poskládaly z listí! Z vyhlídky jsme viděli školku Jednoho stromu. V blízkém lesíku děti postavily celé město pro skřítky, bylo zde vše, co si dovedete představit. Kromě domečků nechyběl hotel se školkou a skluzavkou, modlitebna pro chvíle rozjímání a „budova“ úřadu! Stavby to byly opravdu povedené.

V úterý jsme společnými silami dotvořili našeho Dědu Roka, který nás bude provázet.

Sotva jsme se s ním seznámili, bylo na čase seznámit se i s jeho kamarádem Hadem, který nám bude v nejbližších týdnech dělat společníka. V souvislosti s tím jsme si o hadech jako takových něco málo popovídali a už byl čas na zkoušení lecjakých hadích dovedností: chůze poslepu hadí stezkou, malování vlastního hadího kamaráda a cestování po hadích cestičkách pomocí tužky a papíru. Ve čtvrtek jsme absolvovali dobrodružnou cestu do Národopisného muzea v letohrádku Kinských, kde jsme se přesvědčili o zajímavém životě našich předků. Leccos jsme se dozvěděli a mnohé si vyzkoušeli, např. jak obtížné je uvázat si onuce, pochodovat v dřevácích, i čepičku s košilí jsme si oblékli. Podívali jsme se, jak vypadalo takové staré stavení, jak bydlela zvířátka a čím se krmila, i „kravičku“ jsme si zkusili podojit.

 

Byl to pestrý týden, děti se rozkoukaly a hodně času bylo věnováno pravidlům vzájemného fungování! No ještě máme co trénovat! :-)

Koukněte na fotky: Černošická vyhlídka, Musaion, začátek IB Had vás vítá ve vile

neděle 14. září

Druhý týden adaptace u Rarášků

 • Rarášci

Druhý týden byl velmi důležitý, co se adaptace týče, naši milí. Hlavním cílem bylo zaměřit se na děti, které hůře zvládají odloučení od rodičů a co nejvíce jim to usnadnit, postupovat po malých, ale jistých krůčcích. Je krásně vidět, jak je každé dítě jiné, jak potřebuje každé jiný přístup. A i když to v některých dnech bylo opravdu velmi náročné, o krok dál jsme určitě. Děti si postupně zvykají na prostředí, harmonogram dne ve školce, na pedagogy. Učíme se pravidlům, která platí i v jídelně, na zahradě nebo na procházkách. V herně jsme stavěli dráhu, četli pohádky, věnovali se prvním didaktickým hrám, abychom zjistili, co děti zvládají. V kroužku jsme si povídali s Raráškem, hodně jsme zpívali a hráli na nástroje. Trávili jsme hodně času venku. Dokonce jsme se při procházce k ovcím stali svědky vyorávání brambor. Děti byly nadšené, hlavně kluci okukovali traktůrek. Mohli jsme si každý vzít do ruky právě vyoranou, voňavou, hlínou obalenou bramboru. A jako dárek jsme dostali tři spojené v jednu… děti v ní okamžitě viděly kačku a aby toho nebylo málo, tak jsme druhý den na tom samém místě dostali jako bonus druhou, prý labuť. No podle některých je to spíš dinosaurus J A cestou jsme ochutnávali jablka ze stromů, a když nám nechutnala, donesli jsme si je alespoň  zpátky do školky a dali je morčatům. Hledali jsme ořechy a děti si je už umí samy rozbít malým kamenem a vyloupat si je. Sestavili jsme také ohradu a vypustili králíka nebo morčata. Museli jsme zvolit postupnou metodu vypouštění, to abychom jim neměli do pár týdnů zase o pár víc…J No a v pátek se díky prudkému dešti vytvořila kousek od školky naprosto unikátní louže, no spíše jezero, tak jsme nazuli holínky a tradá se šplouchat! Prostě takový týden plný skoro už podzimních radovánek.

 Koukněte na fotky: Druhý týden u Rarášků

K pusince na dobrou noc něco, čím jsme se bavili…

Leze leze brouk, vítr do něj fouk.

Překulil se na záda a třepotal nohama.

neděle 14. září

Jak jsme se seznámili se sovou a co nás čeká příští týden

 • OS Jeden strom
 • Školka

Týden od 8.září byl plný překvapivých událostí. V pondělí k nám do školky přiletěla sova a stala se naší novou kamarádkou a průvodkyní letošní sovím rokem. Zpívali jsme o ní písničku, brali ji s sebou do kroužku i ven. Právě na procházce jsme ji, k naší velké lítosti, ztratili a při jejím hledání nás minul rybář na motorce s naší sovou v košíku. Pána se nám nepodařilo dohonit, a tak jsme se rozhodli, že po sovičce vyhlásíme pátrání. Nakreslili jsme letáky s výzvou „hledá se sova“ a vylepili je po okolí. A teď už jen doufáme, že se nám naše ptačí kamarádka brzy vrátí… Dalším nečekaným dobrodružstvím pro nás byla záchrana malého ježka, který uvízl při nočních toulkách, v síti hokejové branky na naší zahradě. Byl chudák celý vysílený a neuměl se z pasti sám dostat. Pomohli jsme mu na svobodu a ještě dlouho pak sledovali jeho spokojené dupání a funění na zahradě. Obětovali jsme sice naší branku, jejíž výplň jsme museli rozstříhat. Ale co je jedna síť, čekající na opravu, proti záchraně života. Děti byly šťastné, že to ježek přežil a nejradši by si ho byly nechaly… S ježkem jsme se sice nakonec rozloučili, zato jsme však viděli, jak se stahuje z kůže kanec. Místní myslivec, pan Kožíšek, byl tak hodný, že nás pozval k sobě na návštěvu, abychom na vlastní oči viděli něco, co se rozhodně nepoštěstí každému. Děti byly jak u vytržení a některé si dokonce divočáka pohladily… Zážitků bylo opravdu hodně a rozhodně jsme se vůbec nenudili. Sžívali jsme se spolu i s naší zahradou. Oslavili jsme Daníkovy a Sebíkovy narozeniny.  Zpívali jsme nové písničky o veverce a sově. Naučili jsme se novou říkanku o kamarádství, kterou se denně vítáme v kroužku. Cestou na procházce jsme sbírali přírodniny, řádili v loužích a lítali jako pominutí… Byli jsme někdy špinaví a mokří, ale zato bláznivě spokojení…

V sobotu jsme společně s rodiči, dětmi a přáteli oslavili 5.výročí Jednoho stromu. Počasí nám vyšlo, jídlo chutnalo a zábava se povedla. Bylo nám spolu dobře.

 

KOUKNĚTE NA FOTKY: Druhý týden v září

 

Následující týden se budeme ještě věnovat adaptaci. Přijde k nám poprvé nový kamarád Tobiáš, a my ho chceme hezky přivítat mezi sebe. Zamyslíme se nad tím, co znamená být kamarád, a připomeneme si, jak se k sobě máme chovat.  Naše pravidla pak výtvarně zpracujeme. V pátek vyrazíme na náš první výlet na Černošickou vyhlídku.

 Cíl: Adaptace

 

STŘEDA –  La škola 15,30 – 16,15 (ukázková hodina zdarma)

                      Angličtina 14,30 – 14,55

ČTVRTEK-  Angličtina 14,30 – 14,55

                      Keramika 15-16 a 16-17

PÁTEK –     výlet na Černošickou vyhlídku (info v mailu)

 Užijte si krásný týden, dobrou náladu vám přeje….tým Jednoho stromu

neděle 14. září

Oslava 5. výročí založení Jednoho stromu

 • OS Jeden strom

Začínáme v Jednom stromě další pětiletku. Tu první jsme řádně oslavili v sobotu 13.9. v Dolních Černošicích. Přijelo za námi divadlo Pruhované panenky, divadlo KAKÁ, Petr Nikl, kapela Mediterian, pan řezbář i bubeník. Špunty od lahví Cideru létaly vzduchem, fronta na palačinky byla jen pro trpělivé, čaje a dýňová polévka voněly, Edovo grilované maso a dobroty byly skvělé, stejně jako kančí guláš od pana Kožíška. Jemu i Zahradníkům děkujeme za pomoc při organizaci oslavy. Počasí nám nakonec přálo, a tak slibujeme, že jestli ne dřív, tak za pět let si to zase pořádně užijeme.

oslava 5. výročí založení Jednoho stromu

pátek 12. září

Kdo je nejvyšší?

 • Škola

Druhý týden v přípravce jsme si užili jaksepatří! První dva dny byly věnovány hlavně číslům, počítali jsme, kolik je stromů na zahradě, hráli si s počty šišek i knoflíků, děti se rovnaly i podle velikosti! Zkuste uhodnout, kdo je nejvyšší!? :-) Následující dny byly ve znamení tvoření a zkoumání.

Vzhledem k tomu, že nás děda Rok bude provázet celým naším přípravkovým životem, pokusili jsme se ho vyrobit dle našich představ a přání. Výsledná spolupráce dopadla na jedničku a nezbývá než čekat, co pro nás ve svých kouzelných kapsách objeví. Taky jsme se podívali za hranice pozemku a pokusili se společně nakoupit v obchodě. Rovněž jsme podnikli výlet do blízkého lesíku, kde nás zaujaly klíčící žaludy, které snad v brzké době zasadíme.

Pátek byl ve znamení deště, ale dětem to nevadilo, a tak se vydaly prozkoumat okolí na druhou stranu, našlo se pár oříšků pro mlsné jazýčky a louží na pořádné zráchání také! :-)

 

Příští týden nás čekají dva větší výlety, v pondělí jeden do přírody a ve čtvrtek do muzea!

Koukněte na fotky: Druhý týden ve škole

neděle 07. září

První týden ve škole

 • Škola

Máme za sebou první týden ve škole. Seznámili jsme se s pravidly fungování, jak uvnitř prostoru, tak venku na zahradě. Děti prozkoumaly všechna zákoutí, objevily stromy na lezení, zjistily, že z kopce se skvěle válí sudy.

Seznámily se i s naším chlupatým kamarádem – naše morče se jmenuje Chloupek, poctivě se o něj starají, mluví na něj, aby se nás tolik nebálo. Není to náš jediný chlupatý kamarád, děti viděly i černou veverku, která bydlí na zahradě.

Ale protože jsme ve škole, tak jsme si zvládli hrát i s písmenky. Svá jména děti umí složit i ze šišek! Čtvrtek se nesl v duchu zábavy a to jak hudební (oprášili jsme zpěvníky a kytaru), tak i pohybové (pohráli jsme si se švihadly a slacklineou, proběhli se po pozemku a trénovali výdrž při šplhání po větvích či visení na laně).

V pátek jsme hledali šneky, tak už víme, že když je sucho, tak jsou šneci zalezlí. Ale při procházce do blízkého okolí jsme objevili červená jablíčka, to byla dobrota!

Koukněte na fotky: 

První týden ve škole

sobota 06. září

První týden u Rarášků

 • Rarášci

Tak máme za sebou první týden, naši milí. Pondělí bylo plné očekávání, těšení se, možná měl člověk v hlavě i trochu obavy, aby nikdo z dětí moc neplakal, aby právě první den proběhl co možná nejlíp. A pondělí opravdu takové bylo. Žádné slzy, žádné stesky po rodičích. Přivítali jsme se, hráli si, nacpali jsme se po dlouhých minutách do gumových převleků a s nadšením se vrhali do louží. Hezky jsme se zřídili hned první den ale stálo to za to! Od úterý, přesně podle dlouhodobých zkušeností, se už nějaká ta slzička i stesk objevily. Je to normální a počítali jsme s tím. Děkujeme, že v těchto případech respektujete naše požadavky a zůstáváte s dětmi během dne, aby jejich adaptace proběhla přirozeně a co možná nejklidněji. Věřte, že se nám to všem vrátí. Děti si v průběhu týdne zvykali na průběh dne a pravidla ve školce (moc jsme si jich ještě nenastavily, na to všechno je čas), seznamovali jsme se navzájem. A v tom budeme pokračovat i v následujícím týdnu. A stále bude nejdůležitější, aby byly děti ve školce v klidu, aby pochopily, že jsme tady pro ně, že jim pomůžeme s čím bude třeba (ale že se taky musí snažit samy :-) )  

Koukněte na fotky:

První týden

sobota 06. září

Oslavy 5. výročí založení Jednoho stromu

 • OS Jeden strom

Vážení rodiče bývalí i současní, prarodiče, přátelé a známí,
přesně za týden, v sobotu 13.9.,  se bude v Dolních Černošicích v Jednom stromě a nejbližším okolí konat
oslava 5. výročí založení Jednoho stromu.
Čekají vás divadla pro děti, bubnovací a řezbářská dílna, koncert latino kapely, čajovna, dobroty, vše za dobrovolné vstupné.
Rádi se s vámi uvidíme. Přijďte s námi posedět, pobavit se a pobýt. A pokud se rozhodnete přespat, je vám Jeden strom k dispozici.
Otevíráme v 10,00. Končíme po setmění a nebo až ráno.

Za všechny z Jednoho stromu zdraví

Alena LAláková

 jpg_letak

pátek 05. září

Den otevřených dveří pro komunální politiky, poslance, rodiče v naší LMŠ Na dvorečku

 • Lesní MŠ Na dvorečku
 • OS Jeden strom

V pátek 5.9. 2014 se LMŠ Na dvorečku Jeden strom přidala k týdnu na podporu lesních školek pořádaném Asociací lesních mateřských škol. Smyslem celé akce bylo upozornit politiky na zákon o dětských skupinách, který bude v polovině září projednávat poslanecká sněmovna ČR. Pokud tento zákon  Poslaneckou sněmovnou ČR  projde bez pozměňovacího návrhu na dobrovolnost registrace dětské skupiny, bude mnoho organizací pracujících pravidelně s jakoukoli dětskou skupinou, čelit existenčním problémům především z hlediska velmi přísných hygienických norem prakticky totožných s normami pro běžnou mateřskou školu. 

LMŠ Na dvorečku stejně jako mnoho dalších lesních školek chceme vzdělávat a vychovávat děti v rámci profesionálního přístupu. Podíleli jsme se na přípravě Standardů kvality pro LMŠ, na tvorbě Etického kodexu pedagoga LMŠ, jsme členy ALMŠ a snažíme se stále vzdělávat a kvalitně naplňovat naše pedagogické poslání. Proto nám není lhostejné, co se s lesními školkami může v rámci projednávaného zákona stát.  

Den otevřených dveří nebo možná očí mnozí pozvaní starostové nevyužili k možnosti zjistit, jakou vzdělávací alternativou lesní školky jsou. A to je škoda! Někteří nereagovali na pozvání, jiní se omluvili, ale naštěstí i někteří přišli.

Děkujeme za veřejnou podporu starostce obce Lety ing. Barboře Tesařové, místostarostce Černošic ing. Daniele Göttelové , poslankyni ČR Heleně Langšádlové a mnohým rodičům, kteří nás přišli objevit nebo s námi prostě jen tak pobýt. Podpora, kterou jste nám v nelehké době  pro lesní školky vyjádřili přišla v pravou chvíli.

DSC_0265 DSC_0342

pátek 05. září

Jak jsme se měli první dny a co přinesou ty další

 • OS Jeden strom
 • Školka

 1.9. jsme, po měsíční pauze, opět otevřeli brány Jednoho stromu…a všechny následující dny, které  jsme ve školce společně strávili, byly ve znamení adaptace. Přivítali jsme mezi sebou nové kamarády… a protože je nových jmen hodně a není lehké si je hned zapamatovat, hráli jsme denně různé seznamovací hry, abychom věděli, s kým se vlastně ve školce potkáváme. Zvykali jsme si na prostor a na režim dne, seznamovali jsme se s pravidly a s tím, jak se k sobě chováme. Definovali jsme pojem „chováme se k sobě hezky“ a názorně jsme si to předváděli na modelových situacích. Poprvé jsme si zkusili ranní úkol, obíhali jsme venku ořešák, a muzicírovali jsme s písničkou Mrak a bouřka. Ale hlavně jsme si celý týden hodně hráli, po umoudření počasí hlavně na zahradě. Houpací síť a trampolína lákaly, stejně tak i kutání díry na oblíbeném kopci, hry v dřevěných domečcích či hrady z písku. Když nás přepadla mlsná, pochutnali jsme si na plodech naší zahrady, špendlíky, jablka a ořechy nám přišly k chuti. A přestože ráno ukápla sem tam nějaká ta slzička, bylo nám spolu příjemně, a strávili jsme společně krásné první dny…

Následující týden se budeme ještě věnovat adaptaci. Přibydou další děti, které se vrátí z dovolených, a my se budeme další dny věnovat společnému sžívání.

 Cíl: Adaptace – zvykání si na sebe, prostor školky, režim dne, pravidla

 Krásný týden, hodně slunce a vnitřní pohodu vám všem přeje….tým Jednoho stromu

KOUKNĚTE NA FOTKY: První zářijový týden

 

191. stránka z celkem 197« První...102030...189190191192193...Poslední »