Aktuality

sobota 21. listopad

Zima, zima tu je…..

  • Rarášci

Zima, zima, tu je…

tak snížek zatím nepoletuje, ale Rarášci ano…Chodíme hodně ven, je zima, ale krásně:-)

Ve středu přijelo divadlo s pohádkou Český Honza a klasickou českou marionetou. A děti už vědí a my taky, co je česká marioneta. Na fotkách vidíte, že děti byly opravdu zaujaté a bavily se, stejně jako my dospěláci. Ve čtvrtek oslavil narozeniny Erik, už je to velký kluk! A protože krásně svítilo sluníčko, hned po oslavě jsme vyrazili na procházku. Došli jsme k řece, házeli do ní kameny a dali si zmrzlinu v našem stromovém zmrzlinovém krámku. Bylo moc hezky až jsme se vydali ještě kousek dál a zdálo se nám, jako by u řeky rostla čerstvá jarní travička a přitom byla celou dobu pěkná zima.

Ráno protahujeme těla při malé ranní józe, zazpíváme si a běžíme si umýt ruce a svačit a pak šupem ven…Tak to máme každý den….Naštěstí :-)

Těšíme se na další týden a víte, že už budou za chvíli Vánoce? To se těšíme ještě víc. Jak jsme se měli se můžete podívat zde zde

sobota 21. listopad

Hrajeme si, zpíváme a uklízíme před začátkem Adventu

  • Školka

Deklarovali jsme před týdnem, že nás čeká po dvou týdnech martinských, týden hlavně hrací a pozorovací. A naplnil přesně naše očekávání. Hry krátké jsme hráli ráno v herně, spoustu dalších na zahradě nebo při průzkumných vycházkách k řece nebo na pozemek. Zapojili jsme do našich her hudbu, hudební nástroje, zkoušeli jsme vyjádřit pomocí nich i své nálady, pocity. Přijelo divadýlko Lokvar a ti dva pánové zahráli O českém Honzovi naprosto skvěle! Na zahradě u pískoviště nám Tom postavil nový domek, chcete-li klidně i kuchyňku, bunkr, tajnou skrýš a spoustu dalšího díky úžasné dětské fantazii. A přiložili jsme ruce k dílu a konečně si hezky uklidili náš venkovní domek, který to už opravdu potřeboval. Udělali ohýnek a tak trochu symbolicky před začátkem adventního času spálili (samozřejmě v rámci ekologie) pár věcí, které už nebyli funkční. Začali jsme i nacvičovat vánoční písně, koledy si necháme na adventní čas.

Na fotky se podívejte ZDE

pátek 20. listopad

Opičáci sedící-nesedící v lavicích

  • Škola

Tento týden v pondělí jsme konečně zakončili distanční výuku a ve středu jsme se sešli zase ve škole. Myslím, že jsme se všichni opravdu těšili! Nejenže jsme se těšili na kamarády, ale všichni už jsme měli notně zdřevěnělé zadnice. Ve středu a ve čtvrtek jsme se tedy vždy na třetí blok vyrazili učit na pozemek. Tématem tohoto týdne byl 17. listopad. Než jsme se však prokousali rokem 1939, byla středa fuč. Roku 1989 jsme tedy věnovali čtvrtek. Vše si jěště zakončíme a ucelíme příští týden, dva dny nám byly málo. Děti kladly velmi zajímavé otázky, matematika tedy tento týden musela jít trochu do pozadí;-).

V pátek na angličtinu jsme se konečně také sešli společně naživo ve třídě. Většina z dětí udržela v hlavě informaci, že si mají přinést svou hračku vyrobenou z recyklovaného materiálu, aby ji mohla prezentovat celé třídě. Kdo zapomněl, má ještě příležitost v úterý. Zúčastněné to dost bavilo. Zahráli jsme si také scénky podle komiksu Colin in the Computerland 2 a to, že sedíme zase v lavicích, využili k ditátu a hláskování. Příště nás čeká hodina s hudebními nástroji a téma Let´play the music.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

 

 

pátek 20. listopad

Listopad, listopad (12.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme vyrazili k vodárně a pak dál až k jezírkům a vrbové sauně. Tam jsme čistili potůček od listí, hráli si s vodou, lezli po kopci, klouzali se dolů a poskládali mandalku z listí. Pak jsme se vyškrábali nahoru do kopce, kde byl krásný výhled na jezírka i mandalku. No a neznámou cestou horem jsme došli zase k vodárně a pak na Dvoreček.

V úterý byl státní svátek, a tak zůstaly branky Dvorečku zavřené.

Ve středu jsme ráno v kroužku vyzpovídali naší lišku Bezroušku, jak se připravuje na zimu. Prý už ví, jak se má obléknout, ale raději by prý zůstala u tradičního zimního spánku, a tak nás poprosila, abychom jí v lese udělali nějaký pelíšek. Zkoušeli jsme to z kamení a kůry, ale ohrnovala nad tím nos, a tak jsme zvolili jiný materiál. Nakupili jsme hromady listí, a tam už si lebedila. Povídali jsme si i ostatních zvířátkách, jak přežívají zimu. Kdo se s námi na zimu loučí? Kam se schovávají mravenci? Co naši králíci na Dvorku? Před obědem jsme se pak sklouzli velikou skluzavkou, až k mandalce z listí z pondělka. S předškoláky jsme pak odpoledne trénovali správné držení tužky, uvolňovali jsme zápěstí, procvičovali orientaci v prostoru a rýmy.

Ve čtvrtek  jsme se vydali k pirátské lodi. U Berounky na sluníčku jsme si dali sváču, a pozorovali jsme kačeny a jiné ptáky letící kolem. Na pirátské lodi jsme si pak hráli na kapitána, námořníky, na lovení ryb, anebo jen tak lezli přes loď (kmen padléko stromu).

pátek jsme si v ranním kruhu zopakovali, jak přezimovávají některá zvířátka a vyzkoušeli jsme si pro zahřátí, jak se různá zvířátka pohybují. Pak jsme se vydali na výpravu po Fabiánově stezce k místu, kterému říkáme Psí hroby. Po cestě jsme si zpívali, viděli pár odvážných slimáků otužilců a našli jsme několik duběnek, které nám vyjevily svá tajemství. V jedné jsme našli ještě červíka a v další dokonce už vylíhnutou mušku, kterou jsme pozorovali, jak si narovnává prvně křídla. Prozkoumali jsme kůru mrtvého smrku a viděli tak kůrovce v akci. Odpoledne se všichni s nadšením pustili do navlékání korálků a výroby náramků a náhrdelníků.

pátek 20. listopad

Mazácké hlášení stále z domova

  • Škola

Stále doma. Distanční výuka má své výhody – nemusíme brzy vstávat, rodičovský servis při ruce, oběd od mamky, prostě vyučování v pohodlí domova. Ale! Energie přesto klesá, těšíme se na kamarády, na společnou práci, na hru, na společné rozhovory a diskuze. Je toho mnoho, co nám ze školy chybí. Je ale možné, že máme před sebou poslední týden a to už vydržíme. V matematice jsme se věnovali zlomkům a také úvodu do písemného dělení. Někteří z nás z toho mají pěkný zmatek v hlavě, ale Tereza říká, že to zvládneme a tak asi jooo :) V češtině jsme začali úplně nové téma a to je téma vzorů podstatných jmen. Zkusili jsme si představit, jaké to je, když má někdo svůj vzor, například hokejistu, fotbalistu, houslistu a podobně. A s těmi podstatnými slovy je to podobně, všechny mají svůj vzor, podle kterého se chovají, tvarují. Zatím známe jen vzory město a moře, ale jedeme dál! V přírodě jsme se zabývali tématem hub. Dokonce jsme si dělali vlastní výpisky, hledali jsme stěžejní informace a také způsob, jakým si tyto informace zapsat. Většině z nás se to moc povedlo.

Při angličtině jsme se pustili do tématu popisu osoby jak co se týče vzhledu, tak vlastností. Seznámili jsme se s novými slovíčky, která se pro popis hodí, zapsali jsme je i do slovníčku. Při „matching activity“ jsme přiřazovali anglická slova k českým ekvivalentům a pomocí obrázků je pak procvičili. Děti poté popsali svého kamaráda a sdíleli popis s ostatními.

pátek 20. listopad

Elektřina v nás(12.týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Vypravili jsme se do močálu, na lezecí strom, který jsme obtočili vlastní pawučinou. Rákos byl ostrý jak žiletky. Ještě že nosíme lekárničku. Pálili jsme bezpečně oheň v lese. Četli jsme o brouku Pytlíkovi. Snědl pavučinu v touze stát se pavoukem. Obkreslovali jsme vnitřnosti radiosondy. Hráli jsme si na rodinu. Pochutnávali si na kulinářských výtvorech Edy Vařečky. Upevňujeme schopnost říct si o pomoc, poprosit-poděkovat, pozdravit. Sbíráme materiál na adventní vyrábění. Vaříme výtečný lesní čaj. Roznášíme dýňová semínka pro ptáky. Revizní technik zkontroloval, jaké máme elektrické zdroje.

pátek 20. listopad

Vrabčáci zpět ve škole

  • Škola

Hurá! Konečně zase spolu a bez obrazovky. Ve středu  jsme se konečně mohli vrátit po několika dlouhých týdnech do školy.  Všichni si to dost užíváme. Hned ve středu jsme se přivítali v ranním kruhu a to v plném počtu – jak dětí tak dospělých. Posléze proběhlo předání štafety – výměna angličtinářek,  zdá se, že zcela hladce. Můžete se Zde podívat do fotogalerie. Tam naleznete fotografie i ze dnů následujících. V ČJ jsme hráli deskovou hru, která nám vygenerovala nějaká slova. A ta jsme pak společně četli a skládali do vět. Vyprávěli jsme si zážitky z covidových prázdnin a on-line výuky a užívali si blízkost. V matematice jsme hráli novou početní hru, u té se děti proběhly a procvičily si sčítání a odečítání od 0-10. V prvouce na nás čekalo téma, kde se snažíme pochopit, jak funguje město, co je nezbytné a co nám život ve městě ( nebo i ve vesnici) zkvalitňuje. Také se děti pokoušely popsat cestu z místa na místo a naopak – podle pokynů na určité místo dojít – to celé na plánku města. Musím říci, že jim to šlo, většinou, skvěle. V příštím týdnu budeme pokračovat v rozdělené práci a snad si již konečně něco vyrobíme a k tomu si i něco pěkného poslechneme. Už se těším!

pátek 20. listopad

Veveřáci opět spolu

  • Škola

V pondělí jsme se sešli na poslední angličtinu u svých počítačů. Zahájili jsme druhou lekci s tématem At school. Poslechli jsme si úvodní rozhovor v učebnici mezi Daisy a Polly a hledali předměty ve třídě. Všechny je už známe z minulého ročníku, jen přibyla  slovíčka a teacher, a clock. Nově se však seznamujeme s tím, jak se hláskují a píšou. Těšíme se na příští výuku v reálné tříd.  Ve středu jsme se mohli konečně potkat společně ve škole. Znamenalo to velkou úlevu, radost a veselí. Jsme spolu prostě moc rádi. Vzhledem k tomu, že se musíme učit v rouškách, střídali jsme pobyt v lavici s pobytem venku. Náš návrat se nesl hlavně v duchu opakování. Ověřovali jsme si získané znalosti a to jak v českém jazyce, tak v matematice. Vzpomínali jsme na druhy vět, hledali slova jednoslabičná či dvouslabičná, psali jsme diktát, procvičovali grafomotoriku a psaní malých i velkých písmem. Počítali jsme příklady, rozkládali čísla, hledali chyby, řešili slovní úlohy. Vzpomínali jsme a pracovali jsme s pojmy polovina, třetina, čtvrtina či dvojnásobek a trojnásobek. Pobyt venku jsme využili ke spoustě dovádivých her, které v sobě skrývaly mnoho učení. Kouzelný pytlíček se plnil početními operacemi do 20, slovy, v kterých jsme označovali počet slabik nebo čísly, která jsme rozkládali. Zápasili jsme v číselných hrách a počtech. Hledali jsme rozházená slova a skládali je do vět. Ve větách jsme označovali počet slov. Četli slova poslední, první, předposlední či na druhém nebo třetím místě ve větě. Skládali jsme popletené věty do pohádek a pohádky jsme zkoušeli následně dramatizovat. Vlk skončil ve studně alias v ohništi. Babička s dědečkem zachraňovali Budulínka z liščí nory neboli z hromady klacků. Jeníček s Mařenkou šťastně upekli ježibabu v peci a vrátili se domů. Už teď se těšíme, co přinese další společný týden. 

A kde jsou fotky?………..Nejsou. Užívali jsme si vzájemné přítomnosti, společného učení a skvěle nabitého programu, takže na foťák nebylo ani pomyšlení. Příště se snad už polepšíme. :)

neděle 15. listopad

Bylo toho moc…!

  • Rarášci

Tak kde začít? V pondělí bylo divadlo o sv. Martinovi, co se rozdělil o plášť s chudákem, kterému byla zima a také mu dal světlo, aby viděl na cestu a nešel z ní. A Rarášky to skutečně zaujalo, zvlášť, když jsem v úterý pekli martinské rohlíčky plněné tvarohem, mákem nebo povidly. Každý si jeden tak nějak umotal, byly povedené a dobré. Také byly zahnuté, jako podkova. A jak moc jsou dobré, zjistili Rarášci až ve středu, kdy se o ně podělili, jako sv. Martin o plášt, s maminkou a tatínkem. Už od minulého týdne jsme vyráběli lucerničky, protože co dal Martin žebrákovi? Světlo. A i naši Rarášci svítili na cestu a nejen sobě. A taky potkali sv. Martina, na koni, měl plášť a meč a lucernu!!!! A byla tma a lucerničky svítily a Rarášci zazpívali písničku o světýlku, ach to byla nádhera!

Ve čtvrtek jsme trochu odpočívali, ale jen trochu, pak jsme si pořádně protáhli nožičky a hráli jsme si a hráli. A v pátek? Ten byl úplně cvičící – trénovalo se plazení, válení sudů, hraní si na palačinku. Erik prohlásil, že bude sud, co zrovna leží :-) . Moc se nám líbila písnička o myšce tanečnici, tak nás jí Míša šupem naučila! A Ema s Míšou hned vymysleli k písničce taneček, pánové se dívali, no, úplně jako na divadle. A nakonec Bertíka napadlo zatleskat a roztleskal i ostatní, bylo to celé vážně krásné. A  Rarášci byli tak roztomilí!!!

Jak jsme se měli se můžete podívat zde

neděle 15. listopad

Svatomartinský 11.týden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí vyrážíme po stopách svatého  Martina. Po cestě sbíráme  žíně z hřívy Martinova koně……sbíráme, 
navazujeme, klušeme, odfrkáváme, vlajeme hřívou…….povídáme si o Martinovi, o jeho životě, o dobrých skutcích a tom jak můžeme pomáhat i my.
Cestou necestou, zastávka u Andrey na chatě. Rozděláváme oheň, mazlíme kočičky, obědváme. Povídáme si o rytířích, vojácích, bereme na sebe brnění, helmici, štíty a meče a zkoušíme bojovat. Jak někdo z dětí řekl – teď bojuje sv. Martin se sv. Václavem. Po boji, zklidnění, odchod. Sbíháme od lesa a naše nohy nás nesou na Lesní hřiště. A tak řádíme.

V úterý jsme jen v rychlosti oběhli les, dali si svačinku a vrátili se na Dvoreček, protože nás čekal důležitý úkol. Rozdělili jsme se na pár partiček. Jedna pekařská (pekli jsme svatomartinské rohlíčky), druhá mečařská (vyráběla meče, jako měl sv. Martin), další hornická (kutala a odstraňovala rouru z kopce u skluzavky) a jedna cochcárnovská (tu navštívil v určitou chvíli každý z nás, protože ta je nejdůležitější :) ) Postupně jsme se vystřídali tak, jak kdo chtěl a den to byl príma a nabušený svatým Martinem. 

Ve středu jsme si v kroužku povídali o svatém Martinovi a také si poslechli písničku Temno je kolkolem. Vysvětlili jsme si o čem je, a jak Martin pomohl žebrákovi, aby mu nebyla zima. Pak jsme si řekli jak bychom i my mohli pomáhat menším a slabším. Po sváče jsme si pohráli na dvorečku hlavně s hliněnou hromadou u klouzačky. Také jsme zpívali s kytarou, ukulele a nástroji  podzimní písničky, ale také lidovky a jiné na přání. Pak jsme se ještě na chvilku vydali k ohništi.

Ve čtvrtek jsme se chystali na výrobu koníků, jako má sv. Martin. Našli jsme správně tlustý klacek, ponožku napěchovali listím, přišili knoflíková očka a hřívu z provázků. Při práci jsme zpívali písničky o koních, a taky si zopakovali co je hříbátko, kobyla, vraník a pod. No a pak už se děti projížděli po lese na konících, hráli si na sv. Martina, anebo dělali koňské závody.

V pátek klapeme podkůvkami, zvoníme jako koníci, dáváme si koňský běh kolem jurt. Zpíváme Martinské písničky, svačíme a těšíme se na divadlo. 
Jupí už je tu, v zatemnělé jurtě si užíváme stínové divadlo o svatém Martinovi. Zapalujeme si lucernu od Martina, zavíráme oči a víme, že světélko dobroty máme každý v sobě. Dělíme se o Martinské rohlíčky s kamarády Habrováčky. 
Odpoledne chystáme venku zastaveníčko pro rodiče, kde se každé dítko dělí o rohlíček se svým rodičem. A k tomu nám svítí Martinské lucerničky.

2. stránka z celkem 18012345...102030...Poslední »