Aktuality

pátek 29. květen

Opičáci nejsou z cukru

 • Škola

Tento týden jsme se setkávali už každý den v plném rozsahu. Tři dny jsme si užili  venku a na dva dny jsme se vrátili do lavic. Abychom dostáli všem hygienickým podmínkám, museli jsme do třídy nastěhovat další lavice. V naší třídě tedy nyní jsou jen lavice a v rohu se nenápadně krčí tabule:-) Po propršeném pondělku, kdy jsme se před deštěm schovávali kde se dalo, nám však ani toto nevadilo a většinu dne jsme byli rádi, že jsme v teple. Další dny nám počasí už přálo víc a mohli jsme se tedy vrhnout na učení. Zjistili jsme, že se nám vše pěkně pomíchalo dohromady a máme tedy do konce školního roku spoustu práce s procvičováním. Ve čtvrtek jsme si napsali cvičný test z matematiky a nedopadl vůbec špatně. Nemáme se tedy příští týden čeho bát. V českém jazyce je to trochu horší. V tomto týdnu jsme se naučili rozpoznávat další slovní druh – tentokrát předložky-  a tím jsme si ve všem udělali dokonalý guláš. :-)

V pátek jsme se poprvé setkali ve škole ke společné angličtině. Den jsme započali novou konverzační frází How are you?/I am fine, thank you and you? , která nás po dlouhém odloučení docela bavila. Plynule jsme navázali na práci přes zoom a pokračovali v tématu My house. Znalost místností v domě jsme prověřili i písemně a s otázkou What can you see in the…..? prozkoumali, co se kde nachází. Na závěr jsme se odměnili hraním rolí podle poslechu a venkovním pexesem, při kterém nás pěkně „prohnal“ náš oblíbený kocour Otto

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 29. květen

Hurá do školy aneb Veveřáci znovu v lavicích

 • Škola

Týden se s týdnem sešel a my jsme se mohli alespoň částečně vrátit zpět do školy. Konečně všichni spolu a v plné síle. Ač nás mrzí, že se nemůžeme potkávat s ostatními dětmi z jiných tříd, umíme si to i tak pořádně užít. Vše začalo v pondělí, kdy jsme využili zázemí školy a také možnost sedět konečně v lavicích. Plán výuky byl tedy jasný – PSÁT, PSÁT a zase PSÁT! Začali jsme pohybovými cviky na rozhýbání rukou a prstů. Pokračování se neslo v duchu grafomotorických cvičení a to na jak na velké formáty papíru tak i na ty malé. Vše jsme završili psaním v písance, kde nás čekalo několik malých písmen a slov. Práce nám šla pěkně od ruky, je před námi však ještě trocha tréninku, abychom si oživili to, co jsme zapomněli. A když už bylo psaní dost, čekalo nás veselé tvoření. Vzhledem k tomu, že v posledních dnech a týdnech čteme v čítance o zvířatech, námět na výtvarné zpracování byl tedy jasný. Za použití knížek, si děti mohly vybrat jakékoliv zvíře a to pak výtvarně zpracovat. Používali jsme čtvrtky, tužky, pastelky, fixy, krepové papíry a lepidlo. Tvoření nebralo konce stejně jako povídání o zvířatech. Každý přispěl do diskuze s nějakou zajímavostí, takže jsme se zvládli vzájemně obohatit. A to nás moc baví. Stejně jako trávit výuku venku. A co všechno se zvládáme učit v slunečném i deštivém počasí? Trénujeme hodiny pomocí pracovních listů, ale i za pomoci vyrobených hodin, kde se sami stáváme ručičkami a snažíme se ztvárnit správný čas. Zkoušíme si dostat více pod kůži počítání do 20. K tomu nám slouží různé matematické hry nebo pracovní listy. Zvládáme krokovat, malovat čísla křídou nebo skákat matematického panáka. Tento týden jsme si opět oživili prostředí Mincí. Zkoušeli jsme pomocí několika mincí dát dohromady 10 korun, 25 korun, 20 korun. Řešili jsme slovní úlohy nebo si hráli na obchod. Český jazyk pak patřil čtení s porozuměním, běhacímu diktátu či různým hrám, kde se snažíme doplnit chybějící písmeno nebo odhalit chybu. Některé hry hrajeme na větší skupiny, někdy pracujeme ve dvojicích jindy zase sami. U toho všeho zvládáme pozorovat řeku, stromy, zvířata a jejich mláďata, povídat si s rybáři, hrát sportovní hry, pečovat o pozemek nebo jen tak tvořit z toho, co kde najdeme. Už teď se společně těšíme na další dobrodružství, která nás čekají v příštím týdnu. Třeba na cyklovýlet! :)

A že bychom zapomněli na angličtinu? Ne ne. Ta také byla.Ve čtvrtek jsme se poprvé po dlouhé době setkali na angličtině ve škole. Nálada panovala výborná, i „disciplina“ skvělá, a tak se nám podařilo udělat i hodně práce. Zopakovali jsme si slovní zásobu 5. a 6. lekce a konverzaci na téma What´s your name? How old are you?Podle poslechu jsme si naživo zahráli příběh Thank you, Ruby a pátrali po předmětech ve třídě s otázkou Can you see.a window (soap, pencilcase..)? Procvičili jsme si slovíčka hot, warm, cold a zahráli si s nimi hru na Samá voda, přihořívá. O hry při tomto setkání nebyla nouze, a tak jsme zakončili anglický den i venkovním pexesem s oblíbeným kocourem Ottem, který všechny pěkně prohnal po školním dvoře. Původně jsme si chtěli s angličtinou takto užívat ve volné přírodě, ale blahodárný déšť nám trochu pozměnil plány. Budeme se těšit, že to vyjde příště.

Na fotky z tohoto týdne se můžete podívat zde

pátek 29. květen

Stromáci u řeky

 • Škola

Poslední květnový týden strávili Stromáci hlavně u řeky. Věnovali jsme se studiu tohoto ekosystému stejně jako tématu řek v ČR obecně. Pozorovali jsme, poslouchali zvuky řeky, pracovali se slepou mapou i klíči k určování rostlin, stromů, hmyzu, plazů a obojživelníků, ryb a vodních savců. Podařilo se nám natočit koncert skokanů skřehotavých, vyfotit volavku a prohlédnout si bobří okusy i oplocení stromů proti nim. V matematice jsme se věnovali opakování výpočtů vyšších čísel, obsahu a obvodu čtverce a obdelníku i  konstrukčním úlohám. V českém jazyce jsme se zaměřili hlavně na koncovky podstatných jmen a opakování slovních druhů. Stihli jsme se naučit skákat panáka,  v duchu hesla „co není v hlavě, musí být v nohách“ jsme pokračovali v našich matematicko- češtinských opakovacích hrách. Venku nás to baví, i když občas zmokneme, spadneme do bláta nebo rovnou řeky. 

Koukněte na fotky

neděle 24. květen

Šplh (36. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Zpíváme o břízách, tančíme jak stromy ve větru. Říkáme si o ptáčcích. V lese jsme našli tyrkysová vajíčka v hnízdě. Odpočíváme s encyklopedií, čteme si o létavcích, nejen o ptácích. Třeba netopýr je savec a jak mu to lítá! Odpoledne venku bubláme slámkou do vody. Na dech, čas a na pozornost! 

V úterý se houpeme ve větru jak břízy. V břízkách pak připravujeme předškoláckou slavnost. Je to vzrušující a dobrodružné. Povede se to? Už se moc těšíme! Odpoledne předškoláci uvolňují ruku automatickou kresbou. Automaticky tak vzniká pestrobarevné peří ptáčka- klováčka. Šplhá po gumičce.

Ve středu letíme na louku a k lezacímu stromu. Máme s sebou výjimečně čtyřnohého společníka, který nás neúnavně žene vpřed.  Svačíme diskrétně ve vysoké trávě. Z padlého stromu vzniká loď. Plujeme do dálav, na břehu tvoříme malované herbáře.z lučního kvítí.
 
Ve čtvrtek se sešlo na Dvorečku 15 předškoláků! Všichni jsme koukali, jaká je to velká parta a jak povyrostli. Menší broučci zůstali s Anežkou a Evou a všelijakými hmyzíky na Dvorečku. Pozorovali chroustíky, kuklíky i včelky a komáry a pod lupou zkoumali jejich nožky, krovky a sosáčky. A jeden chroust, který ráno dělal mrtvého brouka, v poledne obživnul!
Velcí se vydali hluboko do lesa a Honzou, Robem, Alenou a novými adepty o práci na Dvorečku. Došli nad Psí hroby na palouk se spadlým bukem. Svačina proběhla v tichu, což naše ředitelka ocenila. Pro nás to byl denní chléb. Na palouku se děti rozutekly po svých hrách, navíc měli přichystanou lanovou cestu. Náš nový kamarád František s námi vybíral hole a imitovali jsme vztah káňat a myší. Odpočívali jsme v jurtě. Náš nový kamarád Václav nám četl pohádku o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém. Bylo to napínavé. Navíc nám kluci zahráli uklidňující koncert na mísu a kytaru.
 
Pátek. Zpíváme novou píseň s vibrafonem. Plížíme se po indiánsku na louku. Vyhýbáme se neviditelným bytostem. Počítáme kohouty.  Nehrajeme fotbal, je vysoká tráva. Lezeme po padlé zelené vrbě. Jsme spolu. Čteme o Peciválovi, který krmil svého koně korýtkem ovsa a korýtkem ohně. Pracujeme předškolně, kreslíme obrázky.
 
 

sobota 23. květen

Mazáci v terénu

 • Škola

Díky rozvolnění opatření jsme se mohli konečně potkat naživo v plném počtu. Zatím jen venku v terénu, ale tam nás to baví nejvíc. Hodně jsme si hráli, vyprávěli, užívali jsme si, že můžeme být opět spolu. Každý den jsme vyráželi jiným směrem, na černošickou vyhlídku, podél řeky směrem na Kazín, podél řeky směrem na Radotín nebo jsme zůstali na pozemku. Stihli jsme opakovat slovní druhy, procvičovat časování sloves a také u nich určovat mluvnické kategorie. V matematice jsme kromě procvičování násobilky a předností v rovnicích hledali v přírodě rovnoběžky, různoběžky a kolmice. Nejtěžší bylo najít kolmice, ale i to se nám povedlo. Kde nestačila příroda, objevil se plot nebo závora a kolmice byly tu. V přírodě jsme také  odhadovali a ověřovali délku jednoho metru a od něj odvozovali další délkové míry. Zvládli jsme i pokusy s ohněm, dokazovali jsme přítomnost kyslíku, to nás bavilo hodně. A zvládli jsme i další veličiny. Sestrojili jsme váhy a ověřovali hmotnost různých materiálů. No a top z objevování? No řekněte, po tak dlouhé době spolu a u řeky, to se rovnou nabízí objevit i objem!

Na fotky se podívejte ZDE

pátek 22. květen

Krásní a velcí hmyzáci a 36.Stodola

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí nás v kroužku přivítala píseň o kývajícím se březovém hájí. Hned poté jsme se vydali na louku, kde jsme si i dali svačinku. Holčičky nosily všelijaké kvítí na věnec, který nám teď zdobí jurtu, kluci měřili síly při přetahování se o lano. Hrátky nám přerušil až hnojící traktor, a tak jsme se přesunuli k lezacímu stromu, kde jsme ořezávali klacíky, prolézali se na stromě, vystřihovali a slepovali papíry do všelijakých tvarů. 
 
V úterý s námi byla místo Domči  Anežka. Užili jsme si společný dovádivý kroužek s Habrováčky a učili se novou písničku Teče, voda, teče….. a pak jsme také k vodě vyrazili. Cestou k vodárně, kolem posvátného stromu a pak dál až k potoku……stavěli se hráze, přeskládávali kameny a někteří zkoušeli skládat kameny na sebe…stonebalancing…..byla to zábava.
Cestou tam i zpátky s písní a ukulele nám to pěkně šlapalo.

Ve středu jsme si sebou do lesa vzali úžasné poznávací karty s obrázky a jmény brouků. Jakmile jsme na zemi zahlédli něco s krovkami, křidélky či šesti nožkami, snažili jsme se dotyčného hmyzáka najít i na obrázku. Brouci nás provázeli na každém kroku. Šli jsme nahoru po dračáku, a dolů jsme svištěli po přírodní klouzajdě.

Ve čtvrtek si skupinka menších dětí užívala hrátky na Dvorečku. Vyráběly se dorty ozdobené kytičkami, stavby z větví, anebo hrady a silnice v písku. Také jsme si zazpívali s uku. Pak jsme šli ještě jen tak nalehko okruh okolo ohrad a jurty. Skupinka starších dováděla v lese na lanech.

pátek jsme se usadili u ohniště. Na dece jsme ořezávali klacíky a zdobili je fixami nebo provázky. Také jsme pletli pavučiny z větviček a vlny. Pak jsme ještě zašli do břízek. 

 

pátek 22. květen

Stále nová dobrodružství na zahradě školky

 • Rarášci
 • Školka

Tak už je zase další týden za námi. Víme, že čas běží rychle, ale jak jsme si tak zvykli na poklid a zpomalení, dny najednou nabraly svou obvyklou rychlost, to jsou paradoxy, že?

Je nám dobře na zahradě už od rána, zvládli jsme hygienické úkony i venku na jedničku a zabydleli si jídelní a tvořící koutek ve stínu ořechu. Klouzačka a tunel jsou i loď a hrad a někdy i jen klouzačka. Kluci společně hrají na pocilajty, ale už vlastně pocilajt zmizel a nahradil ho policajt. Což je trochu škoda, ale zase na tom vidíme, jak dětem prospívá vzájemná společnost. Občas si vysvětlujeme, co už je pro někoho moc a jak se domluvit, aby si každý hrál a bavilo ho to, ne každý chce být pořád ten zloděj a že máme právo se vždycky ohradit a jak to správně udělat. 

O zahradu se umíme postarat a rádi zaléváme a hlavně využíváme naši krásnou vrbovou stavbu. Trošku se s dětmi dohadujeme, kdy jezdit na kole a kdy rámusit a prášit s Tatrou, ale střídáme to. Díra po pařezu je naším setkávacím místem a bude nám všem líto, až zmizí. Vejdeme se tam totiž úplně všichni! :-) Trénujeme další jarní písničky a básničky a těšíme se na další dny. 

No a týden jsme zakončili tak, že jsme z minima věcí na zahradě udělali maximum. Byl tu domeček z pár dřev, cívek a plachty a neuvěřitelné množství možností, na co si v něm hrát. Slackline, po které přejít není vůbec jednoduché ale děti byly neskutečně trpělivé, dokonce i naše malá kamarádka Eliška to zvládla úplně bravurně. Na pískovišti vznikly pro dnešek pískové lázně, vešla se tam dokonce i Renáta, bohužel jen naštorc :-) . A svačina čítající naplněný rohlík sýrem opečeným nad ohněm to všechno korunoval. 

Zas a znovu nás fascinuje dětská představivost, fantazie a chuť zkoumat.

Na spoustu hezkých fotek se podívejte ZDE

pátek 22. květen

Opičáci naživo

 • Škola

V tomto týdnu jsme se konečně v terénu sešli i Opičáci. Zatím tedy jen na dva dny, ale stálo to za to. Pondělí jsme trávili na pozemku u řeky. Počasí mám přálo a tak jsme se mohli věnovat jak učení, tak společnému blbnutí. Opakovali jsme všechno, s čím jsme se setkali během distanční výuky. Zopakovali jsme slovní druhy, zkusili jsme, jak funguje spolupráce na dálku a napsali jsme společně příběh. V úterý jsme se vydali po cyklostezce směrem na Radotín. Našli jsme krásné místo, kde bylo sluníčko i stín a pustili jsme se do obsahů a obvodů. Konečně jsme si vše mohli v praxi ověřit. 

Jak jsme se měli se můžete podívat tady.

pátek 22. květen

Stromácké učení v terénu

 • Škola

Stromáci se od 20. května potkávali v terénu už celá třída. Obvykle nás bylo kolem 14,  a to už se dá leccos hrát a zkoušet. My jsme se zaměřili především na prozkoumávání záporných čísel, číslovky a opakování zeměpisu ČR. Do záporných čísel se snažíme krokovat, abychom měli lepší početní představivost, k zapamatování druhů číslovek nám třeba pomáhá postavit se do řady. Při hrách razíme heslo, co není v hlavě, musí být v nohách. A tak v rámci opakování i dost běháme. Ale baví nás to!

 Koukněte na fotky

neděle 17. květen

Květiny a ptáčata se vracejí (35.Stodola)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme celý den očekávali déšť, tak jsme vyrazili do lesa perfektně vybaveni, nicméně déšť nás nezastihnul, a my si užili den s dvouma chlapama, lanama, volnou hrou a pravidelnou dávkou mytí rukou :)

V úterý bylo po dešti, a tak jsme do lesa vzali sítka, a vyrazili hledat život v potoce. Vyrazili jsme hnedka po kroužku, a už na kompostu jsme nabrali do sítka první úlovek. Života už moc nepředvedl, zato podívaná to byla parádní. Našli jsme mrtvého slepýše, kterého jsme prohlédly od hlavy až k upadlému ocásku, řekli jsme si, proč se řadí k ještěrkám a ne k hadům, a po svačince mu udělali v lese hrobeček. V potoce se nám pak podařilo vylovit spoustu zajímavých tvorů, na které nám ale naše atlasy nestačily, a nevíme proto, jak se doopravdy jmenují. 

Ve středu s námi na Dvorečku byl Tomáš Pospíšil. Nasvačili jsme se kolem ohniště, a pak jsme se pystili do her/prací na Dvorečku. Někdo hrabal listí v habrech, někdo stavěl na písku, jiní vařili v kuchyňce. Pak jsme se vydali na chvilku na louku. Tam jsme sbírali květiny, a vázali je do kytic a dělali z nich ozdoby.

Ve čtvrtek jsme si po ránu protáhli obličeje, jazyky, uši i nosy. Skupinka mladších dětí vyrazila cestou do lesa a po cestě jsme zkoumali poraněnou vážku. U krmelce jsme si hráli na zlatokopy a nechtěně jsme vykutali z pařezu ptačí hnízdo. Bylo nám moc líto že jsme vyrušili ptačí rofinku, a tak jsme ptáče dali zpátky do domečku i s měkoučkým mechem a zvířecími chlupy pro zahřátí. Pak jsme se potichu vzdálili a pozorovali, jak se sýkorčí maminka vrací už celá vystrašená, za svými holátky. Odpoledne jsme si četli o ptácích a našli  o nich i jednu jarní básničku. Skupinka předškoláci a větší kabrňáci……….  

pátek jsme si v kroužku povídali legendu o sv. Žofii. Pak jsme si udělali gymbastiku obličeje a řekli si Jarní ptačí básničku. Také jsme si znovu vyprávěli o včerejším nálezu ptáčátek. Pak jsme se vydali ke korábu u Berounky. Hráli jsme si na plavbu, na lov ryb, lezli po spadlém kmenu anebo se honili okolo cestičkou mezi kopřivami. Zpět jsme se vraceli s rybářskými pruty a nejrůznějšími úlovky.

2. stránka z celkem 16612345...102030...Poslední »