Aktuality

neděle 12. leden

Tříkrálový (17. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Vyrábíme v močálu 3králové koruny. S písní navštěvujem dům někdejšího Dvorečka. K+M+B+2020. Nezapomeň klíče, mobil, brejle. Předškolní příprava jak manufaktura.
V úterý se hřejeme u novoročního ohýnku nad Červenou roklí a kocháme se pohledem na třpytící se meandry Berounky. Kuba nás učí chvatům a férovému zápasu. Zawadi sekunduje. Horolozíme. Odpoledne se zabýváme slony.
Ve středu jsme v lese paběrkovali, sbírali jsme dříví na oheň jako za starých časů, do otýpek. Nakonec z toho byla otep. Svázali jsme ji lanem a dotáhli ji společnými silami na Dvoreček. Těšíme se na ranní ohýnky.
Ve čtvrtek jsme poslouchali kapky deště, jak ťapou po střeše  jurty. Pak se rozeběhly a dupaly a chvíli zas jen tak tancovaly. Zkusili jsme to taky. Když déšť ustal, vyběhli jsme do lesa. Vzduch byl tak mokrý, že se dal skoro pít. 
Pátek. Jde se ve 12ti členech zpívat o 12 měsících. Pak pracujeme s tyčemi což přináší i slzy, když jsme nešikovní. Potom jdeme ke psím hrobům. Hledáme je a pohřbíváme aspoň průvodce. Hrajeme na sochy. Prohrávat je trpké. Sbíháme kopec jako lavina. Na etapy. Mezitím se hřejeme jako tučňáci. V jurtě navlíkáme náramky. Vyprávíme příběh podle obrázků. 
 

sobota 11. leden

Štěstí, zdraví, dlouháá léta…

  • Rarášci

V pondělí jsme našli pod stromečkem spoustu dárků od Ježíška! Moc děkujeme, Ježíškové JDokonce tolik, že každý Rarášek si rozbalil jeden. Trochu jsme se museli popasovat s tím, že na nich bylo napsáno Rarášci a ne třeba Erik a Adélka a Adam, ale aspoň jsme si posunuli frustrační hranici o kousek dál, bez slziček! :-) Z dárků jsme se radovali i když rozbalování bylo nejvíc!

A co ještě bylo v pondělí? Tři králové! Naše milá paní sousedka pro nás postavila, jako každý rok, u sebe doma krásný velký Betlém! A my měli koruny na hlavě a zazpívali jsme My tři králové… a dostali jsme bonbony a čokolády. A ten Betlém byl taky moc hezkej… ale čokoláda lepší. :-) V pondělí jsme toho teda stihli opravdu hodně!

Takže teď už si hrajeme s novým pískem, čteme úplně skvělou skřítkovou knížku, koleje máme přes celý koberec a ještě jsme stihli malovat!

No a aby toho nebylo málo, nadělovali i Rarášci. Vydali jsme se podél řeky k poli dát dobroty zvířátkům. Po cestě si pěkně pohráli a trochu pováleli v blátě. Přemýšleli jsme, kdo všechno by na dobroty mohl přijít a pak se rozhodli, že se přijdeme podívat, jestli dobroty zvířátka našla. A našemu velkému překvapení nebylo snědeno vůbec nic! Zahlédli jsme ale srny, tak je klidně možné, že jsme je zrovna od dobrot odehnali :-D Prozkoumali jsme tedy alespoň po cestě stopy, abychom věděli, kdo další se nám v okolí pohybuje.

Pěkný tříkrálový týden to byl!

Na to, jak jsme se od posledních zpráv ve focení polepšily, se můžete podívat tady

sobota 11. leden

Mazáci startují 2020

  • Škola

První týden v novém roce čekalo některé z nás přezkoušení a proto jsme si společně připomněli a zopakovali, co všechno jsme v prvním pololetí zažili a co jsme se naučili. V úterý po plavání jsme pokračovali v procvičování vyjmenovaných slov v učebnici i novými hrami. V matematice jsme procvičovali písemné sčítání a odčítání pod sebou a současně i násobení a dělení. Na příkladu násobilkového obdélníku jsme sami přišli na to, proč má násobení přednost před dělením. Objevovat je skvělé! Ve volných chvílích jsme pracovali na našich násobilkových lapboocích. Venku bylo celý týden spíše deštivo a nám chybí pořádná zima, a tak jsme si zkusili alespoň ve třídě pohrát se zimní oblohou a počasím. Ve výtvarce jsme rozpíjeli inkoust do vody. Zkusili jsme, co se stane, když naše obrázky ještě mokré „zasněžíme“solí a někteří z nás nakonec ještě přidali sněhové vločky bílou barvou. Na naše výtvory se můžete podívat zde FOTKY.

V angličtině jsme se naučili novou písničku, ukolébavku Row, row, row your boat. Přeložili jsme si jí a učíme se neznámá slovíčka (boat, dream, life, stream – prozatím). Opakovali jsme při hře v kroužku otázky z minulého pololetí a pracovali s pracovním listem – četli jsme si dopis od kamaráda, ve kterém děti podle diktování kroužkovaly správná slova, která slyšely. Pak odpověděly na otázky k textu. Mimo jiné si zahrály na tichou poštu a zkoušely hledat a vyhledávat různě dlouhá slova.

 

sobota 11. leden

Nový rok u Brouků

  • Škola

Brouci nový rok otevřeli projektovým dnem o Třech králích. Byl to den komplexní, vyhledávali informace v mapách i na internetu, upekli novoroční hvězdičky, naučili se melodii písně Tři králové na klavír. Vystřihovali, tvořili, četli. V českém jazyce i matematice opakovali a prohlubovali své znalosti. Zejména psaní S a Z ve slovech, slovní druhy, vzory přídavných jmen. V matematice počítání obvodu a obsahu, sčítání, odčítání i písemné dělení, logické uvažování pak u slovních úloh. U staveb z kostek si pak zopakovali povrch, objem i kostru. Ve čtvrtek měli projektový den zaměřený zejména na země Evropy. Začali nové téma VODA – po Berounce vyslali „plavidlo“ se vzkazem, tak čekáme, zda ho někdo najde. V pátek Brouci tvořili svůj VisionBoard pro rok 2020. Podívejte se, čeho by chtěli dosáhnout! 

Nový rok u Brouků

sobota 11. leden

Opičáci na začátku roku 2020

  • Škola

První školní týden tohoto roku jsme začali zúčtováním s rokem předešlým. Zavzpomínali jsme, co všechno jsme dělali a prožívali v minulém roce na jaře, v létě, na podzim a v zimě. Každý jsme měli v hlavě spoustu krásných vzpomínek, někdy se vyloupla i nějaká smutnější, nebo dokonce nepříjemná. Vše, co se nám loni nepovedlo, co bychom chtěli do budoucna změnit, na co bychom chtěli raději zapomenout, jsme napsali na papírek a společně spálili. Jsme připraveni vykročit do dalšího roku tou správnou nohou:-) Zároveň jsme ve třídě přivítali novou posilu, Ellu:-)

Pak jsme se hned vrhli do práce. V tomto týdnu většina z dětí prošla přezkoušením, bylo tedy potřeba vše pořádně procvičit a připomenout. 

V pátek jsme se také sešli při prvním novoročním anglickém dnu. Nový rok nám přinesl nejen novou spolužačku, ale i několik nových dětí, které se k nám s rodiči přišly podívat, jak to u nás chodí. Využili jsme toho k zopakování představovacích rozhovorů i  probrané látky. Nově jsme se naučili, jak vypadá písemná podoba vět, které už máme docela zautomatizované a nakreslili si seznamovací komiks dvou zvířátek. Vánoce jsme ohodnotili na pětistupňové škále (great, good, so-so, bad, terrible), ale vlastně bylo aktuální jen great a good :-) . Na závěr jsme si připomněli názvy geometrických obrazců a vytvořili společnou barevnou novoroční girlandu. Snad bude nový rok stejně barevný a pestrý a propojený společnou prací.

Jak jsme se měli v tomto týdnu se můžete podívat zde.

 

pátek 10. leden

Veveřáci a jejich první týden v novém kalendářním roce

  • Škola

Je za námi první týden nového kalendářního roku. A co s sebou první dny ve školních lavicích přinesly? V první řadě opakování. Museli jsme zjistit, co v těch našich hlavičkách přes dlouhé Vánoční prázdniny zůstalo.  A naštěstí tam toho zůstalo hodně. Pracovní listy na opakování počítání do 10 a to hlavně sčítání a dočítání, záznam a stavba krychlových staveb, poznávání geometrických tvarů nebo sčítací trojúhelníky. Až na menší obtíže se dětem dařilo. Je vidět, že rodiče nelenili a během prázdnin pomáhali a s dětmi trénovali. Nebylo nutné opakovat dlouze a tak jsme se vrhli do dalšího učení. Máme za sebou další dvě písmena – V a K. Už je známe z dřívějška, ale teď jsme si s nimi pohráli o něco déle. Trénovali jsme psaní. Zkoušeli jsme hledat slova začínající na tyto písmena. A samozřejmě jsme si je ukotvili během čtení. Začínáme číst už o něco delší texty. Pokoušíme se číst s porozuměním a na čtení se soustředit. Někdy to jde snáze a někdy trošku hůře. Ale nic nevzdáváme a v tréninku čtení pokračujeme. V matematice jsme již uzavřeli první učebnici a s velkou radostí se pustili do prvních stránek učebnice druhé. HURÁ! Nové a o něco těžší příklady. Některá zadání si už zvládáme přečíst sami. Hledáme co je větší, co je těžší a seznamujeme se se symboly rovná se, větší a menší a zkoušíme je zapsat. Už také poznáváme čísla do 10. Některá se nám občas otáčejí na druhou stranu. Pomáháme si, upozorňujeme se na to a snažíme si chyby opravovat. :) Víme, že chyby nás posouvají dál a není důvod se jich bát. Během týdne jsme stihli také malovat zimní krajinu a poslouchat hudbu. Zapomenout nesmíme ani na pondělní tělocvik. Ten se nesl v duchu různých her jako  je Mrazík, Rybičky, rybičky, rybáři jedou nebo Hop skok přes potok či hadí závody. Nechyběla ani závěrečná pětiminutovka „Objev co skrývá nářaďovna“. :) Ve čtvrtek jsme se opět sešli nad angličtinou. Protože to bylo naše první povánoční setkání, trochu jsme si ještě zavzpomínali Christmas time a vánoční slovní zásobu. Při tom jsme ale počítali a opakovali si barvy. Také jsme se naučili odpovědět na otázku How was your Christmas? slovy great, good, so-so, bad, terrible. Naštěstí jsme se pohybovali jen v horních vrstvách hodnocení :-) . Na závěr jsme se ještě naučili tři geometrické obrazce - a circle, a square, a triangle a z nich jsme si vytvořili barevnou novoroční girlandu.Páteční dopoledne patřilo učení venku. Hlavně matematickým příkladům. Tentokrát jsme se zaměřili na odčítání. Pokračovali jsme živým pexesem. Zopakovali si krokování. Trénovali psaní čísel. A to křídou na silnici. Počítání jsme proložili vycházkou na místa naší vánoční nadílky zvířatům. Až na dvě mrkve nezůstalo u stromů a na poli vůbec nic, takže nadílka byla opravdu povedené. Pak už se jen pobalit a vyrazit zpět na oběd. První kalendářní týden za námi a další před námi. :)  

Na fotky se můžete podívat zde

pátek 10. leden

Spousta školkáčů jako Tři králové

  • Školka

Pondělí bylo nabité hezkými věcmi. Hned po příchodu si děti vytvořily královské koruny, musely se samozřejmě rozhodnout, zda budou Melichar, Kašpar nebo Baltazar. Vzaly košík a šly na Tříkrálovou koledu. Zpívaly, dělaly radost u několika rodin, viděly nádherný starý Betlém, psaly na dveře to známé K+M+B 2020. A nezastavila je ani lávka přes řeku a už putovaly po Černošicích. Zašly i do místní vyhlášené masny (a nadílka byla tradičně velkorysá, děkujeme!) a taky do naší školy, kde návštěva byla překvapením a tak se koledou staly ořechy – taky dobré :-) ) Uondané se vracely zpátky ale energii do žil jim vneslo pomyšlení na to, že už za chvíli rozbalí dárky pod stromečkem v herně. A že jich bylo. Rozbalování a kochání se trvalo skoro hodinu a protože nebyly přítomny v tu chvíli všechny děti, velmi kamarádsky došlo k dohodě, že se nové hračky budou dávat po další dny po dohrání zpátky pod stromeček a počkají tam i na zbytek dětí. Klobouk dolů!

Od úterý jsme vyráběli novoroční přání rodinám. Děti přemýšlely a dávaly dohromady své osobní přání nejbližším. A bylo tu zdraví, štěstí, bylo tu přání, ať ony ty rodiče tak nezlobí, ať naopak rodiče hezky pracují v práci a maminky ať vaří pořád něco dobrého nebo ať si hezky už konečně uklidí v domě :-)  

V úterý a ve čtvrtek jsme navíc oslavili narozeniny Anežky a Tomíka!

Středa a pátek patřily s Tomem pohybovým hrám s bubnem, prolézání tunelů, bludištím. Prostě řádilo se o sto šest a dobrá nálada už zase po Vánocích prostoupila prostor. Přesně tak, jak to máme rádi.

Na fotky se podívejte ZDE

 

pátek 10. leden

Stromáci v novém roce

  • Škola

S novým rokem se Stromáci vrhli do nových témat. V pondělí 6. ledna je čekal projektový den na téma svátek Tří králů. Celý den pracovali samostatně nebo ve skupinách a plnili úkoly, při kterých museli využívat například atlas světa, internetový vyhledávač, texty, apod. Hledali v mapách, kde leží Jeruzalém, odkud do něj 3 králové přišli, vyráběli tříkrálovou novoročenku, pekli a věštili z hvězd, zjišťovali, zda v ČR roste kadidlovník, k čemu sloužila myrha nebo co je balzamování. Přitom si zopakovali vzory podstatných jmen a měření délek. Od úterý je zaměstnával převod délkových jednotek, na který mají novou pomůcku, a rýsování rovnoběžek, různoběžek, úseček, přímek a kolmic. Také jsme se učili číst vyšší čísla. V českém jazyce opakovali vzory podstatných jmen rodu středního a ženského a zkusili si napsat i první diktát, ve kterém museli koncovky podstatných jmen těchto rodů už psát správně podle vzorů. Byl to pokus, který nebyl ještě zcela úspěšný, ale pracujeme na tom! Vydali se také do historie, aby se zabývali vládou Přemyslovců. Už třeba vědí, že dostat se k moci a vládě nad nějakým územím, lze například tím, že jiný rod vyvraždíte. Historie je někdy jako horor. A také se začali učit novoroční píseň Hádala se duše s tělem, aby nezapomněli, že máme pečovat nejen o své tělo, ale i duši nebo naopak. Jim k tomu například v tělocviku v daném týdnu sloužilo učení přehazované. 

Koukněte na fotky

sobota 04. leden

A je to za námi… :-)

  • Rarášci

Ne, ještě ne!!! Všechno to končí v pondělí! Takže tyto dva uplynulé dny děláme, jako že vlastně vůbec nebyly! Ve školce bylo milo, klidno, stromeček, dárečky, ale všechno si to rozbalíme a naplno užijeme po víkendu. Síly ještě nabíráme my i vaše děti, abychom na Tři krále měli sílu na dlouhou procházku po okolí a aby zněla koleda tříkrálová… Tak krásné Vánoce, ještě pořád…

Na skromné fotoalbum z uplynulých dvou dní ve školce se můžete podívat tady

pondělí 23. prosinec

Sváteční předvánoční Stodola (16.týden)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

pondělí už byly přípravy na vánoční slavnost v plném proudu. Dopoledne jsme ještě trochu nacvičovali, a pak se šli projít. Odpoledne jsme se sešli i s rodiči a slavnost mohla začít. Vyslechli jsme si příběh o světle, společně si zazpívali a zapálili oheň a svíčky. Pak už jsme jen jedli donesené dobroty a pili horký mošt. Také jsme společně shlédli promítání videa se vzkazy průvodcům od dětí. 

V úterý  jsme byli  nadělit zvířatům v lese. Vydrápali jsme se ke krmelci a krmítku pro ptáčky a tam jim zanechali nejrůznější dobroty. Pak jsme s vrátili do teplíčka jurty, zapálili františka a tvořili naše malé papírové domečky,plné lásky a světla. Povídali jsme si o tom , kdo v domečcích žije.. rodiny dětí a o tom  co všechno tam doma spolu dělají. Bylo to  kouzelné….

Ve středu jsme se v kroužku zahřáli zpěvem a tancem koledy Pásli ovce. Koledy jsme pak ještě zpívali při procházce lesem. Po sváče jsme zamířili na dračí hřbet, kde jsme si chvilku pohráli. Tam také děti měli přehlídku triků na naší oblíbené „u rampě“. 

Ve čtvrtek jsme se pro tento kalendářní rok rozloučili s červenou roklí, kde jsme si udělali ohínek pro zahřátí. Anež sbírala jimelí a my tvořili naše oblíbené lesní domečky. Už se umíme velmi rychle přesouvat a pohybovat v lese, takže v novém roce nás čekají delší pochody a nové vylomeniny. Hurá!

V pátek jsme si užili všichni na dvorečku. Sešli jsme se u ohně ,zazpívali, zatančili, i pár vtípků jsme si řekli. Posvačili, punč na ohni udělali a pochutnávali si na něm. Povídali jsme si o zimním Slunovratu a na počest, že se slunce bude vracet a světla bude přibývat jsme si vylili svíčky z včelího vosku. Pak jsme si popřáli krásné Vánoce a rozutekli jsme se do jurt a pak do svých domovů. Světlo v

2. stránka z celkem 15712345...102030...Poslední »