Aktuality

neděle 08. září

Hodně pohody, málo slz

  • Školka

Říkaly jsme si s kolegyněmi, že první týden si budeme jen hrát a zvykat si na sebe navzájem. Jenomže najednou jsme zjistily, že i když pár slz občas ukáplo, děti už byly natěšené od prvního dne co budeme dělat, co budeme tvořit, co zpívat, jakou hru hrát, co bude v rámci předškolácké přípravy. Takže i když převažovalo hraní, povídání a pobyt na zahradě, bylo tu už spousta nových věcí. S Jitkou jsme si zpívali nové písničky, hrála nám na kytaru i klavír. Na zahradě tu byly pohybové hry a kupodivu nikdo nebrečel, když vypadnul z kola. Začali jsme si nastavovat pravidla v herně i na zahradě. Dokázali jsme si otevřeně povídat o emocích, které prožíváme a pomocníkem nám byly skvělé karty Moře emocí a kamarádka Ploutvička na nich. Ve středu k nám na zahradu dokonce dorazila policie na koních (Jindřiška je viděla, jak jedou kolem naší zídky a nedala jinak, než že se půjdou ukázat dětem :-) A když se v pátek slunce schovalo za mraky, vytvořili jsme si ho v herně na velký formát papíru pomocí suchých kříd. A jak se ukázalo, udělala jsem školáckou chybu hned na začátku, neboť vystřižení kruhu z původního obdélníku jsem nechala až na konec tvoření. No a pak nám bylo líto ustřihnout práci někoho, kdo si dal záležet třeba v tom pravém horním rohu :-) ) Tak máme prosím pěkně jedno obdélníkové slunce pověšené v šatně, dělá nám radost a je nám úplně jedno, že není kulaté!

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 08. září

Hurá zase v lese (1.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme přivítali novou dvorečkovskou sezónu, nové i staré kamarády a prozkoumávali co se kde změnilo. Pršelo, ale nám to nevadilo. Chvíli jsme pobyli v jurtě a potom jsme se všichni sešli u společného kruhu, kde jsme se pozdravili. Prošli jsme si araál dvorečku abychom si připoměli kde se co nachází, kam se může a kam ne. Pak jsme se vydali k potoku a naší oblíbené závoře, kde jsme prolézali kořeny stromů. Cestou zpět jsme se navštívili ovečky, kozy, králíky a morčata. Obědvali a odpočívali jsme v jurtě a po spaní jsme den zakončili na pískovišti.

V úterý jsme se ráno pozdravili ve společném kroužku s habráčky, zopakovali jsme si pozdrav „Ruce mé a ruce tvé…“ a vydali jsme se k potoku. Dali jsme si svačinky a šli lovit! Na pomoc nám byl kuchyňský jemný cedník, kterým jsme se snažili z potoka vylovit nějaké živočichy. Potok nebyl moc bohatý na přírodní poklady, a tak jsme se vydali na louku k Berounce, ve které jsme chytili dokonce dvě nebohé prťavé rybky. Cestou jsme se namlsali špendlíky, pozdravili jsme kozy a ovečky, zjistili, jak nebezpečné je dotýkat se elektrických ohradníků. Cestou na oběd jsme si pro vyzdobení jurty natrhali luční kvítí.

Ve středu jsme ráno tvořili obrázky z vílího prachu (semínka břízy). Po přivítáni vydali do lesa kolem ohniště a bunkru až do galerie. Po cestě jsme pozorovali třeba dva slimáky anebo houby. V galerii si někteří hráli na kopci, jiní stavěli domečky z klacků, anebo dráhu pro autíčka. Prostě jsme si užívali, že jsme zase v lese:)

Čtvrteční ráno bylo zalité sluncem a tak jsme vyrazili i s několika maminkami na louku u „myší díry“, kde jsme hráli hry s míčem a jmény a taky sbírali a poznávali různé luční kvítí. Hovořili jsme o pravidlech „na dohled“ a „na doslech“ a o tom jak se chováme u řeky. Před obědem jsme ještě chvilku kutali v pískovišti. Po obědě, pohádce, odpočinku a předškolácké přípravě jsem opět vyběhli ven, když bylo tak krásně

V pátek jsme se sešli v komorním počtu. Ve společném kroužku s Habrováčky jsme se pozdravili  a pak dali Stodolácké hlavy dohromady a domluvili jsme se, že chceme do lesa…….na dračí hřbet. Výstup to byl strmý, ale všichni do jednoho jsme ho zvládli. Odměnou nahoře pro nás bylo pohoupání v hamace a písničky s kytarou a ukulele. Po obědě, odpočinku při ukolébavkách  a předškolácké přípravě jsme ještě skládali mandalky z dřevěných kostek.

 

 

neděle 08. září

Vítáme naše Rarášky!

  • Rarášci

Celý předposlední srpnový týden jsme pilně pracovaly, chystaly a těšily se na vaše naše Rarášky.

A pak se skutečně školky zaplnila. Začalo náročné období pro vás rodiče i vaše děti, většina si poprvé zvyká být bez maminky a tatínka. Adaptační období může trvat dva týdny i dva měsíce a v okamžiku, kdy si řekneme, že už dobrý, můžeme se spolehnout, že někde to zase skřípne :-) . Pečujeme o vaše robátka s láskou a pečlivostí a také je pouštíme zkoušet situace naprosto neznámé a pomáháme jim v nich obstát a tím vyrůst. Asi tak v únoru, březnu si uvědomíme, že je za chvilku konec školního roku a že to zase pekelně rychle uteklo a že vaše děti už jsou ale opravdu někde jinde. Moc se na celý ten rok s vámi všemi těšíme!!!

Na fotky z prvního týdne ve školce se můžete podívat tady

sobota 07. září

Stromáci na začátku školního roku

  • Škola

Školní rok 2019/20 začal. Stromáci vstoupili do čtvrtého roku docházky do školy Jednoho stromu. V prvním týdnu to bylo radostné shledání, které jsme si vyplnili dotvořením naší venkovní dílny, psaním příběhů z prázdnin. A aby se nám lépe začínalo se psaním, zkusili jsme nejdřív to volné, při kterém je dovoleno úplně všechno. Rovnýma nohama jsme přikročili k opakování témat z českého jazyka i matematiky z předchozího šk. roku ( opakovali jsme pádové otázky, rody podstatných jmen, při diktátu vyjmenovaná slova, násobení  a dělení do 100, sčítání a odčítání v řádu stovek). Zbyl nám i čas na vyprávění, povídání o novinkách a sestavení nové knihovny. Teď už se těšíme na adaptační pobyt do Českého ráje.

Koukněte na fotky

pátek 06. září

Opičáci opět ve škole:-)

  • Škola

Tak a je to tady:-) Konečně jsme se opět sešli ve škole. První týden pro nás byl hlavně ve znamení opakování a organizačních věcí. Jako druháci už musíme fungovat víc samostatně. Založili jsme si tedy úkolníček. 

V češtině a matice jsme si zopakovali, co jsme všechno uměli na konci první třídy a já věřím, že to zase brzy všichni umět budeme:-) Ve středu jsme vyrazili ven a seznámili jsme se trochu podrobněji s mapou. Určili jsme si světové strany a pokusili jsme se mapu zorientovat. Každý jsme si také nakreslili svoji mapu zpáteční cesty ke škole a nakonec jsme i všichni trefili.

První anglický pátek u Opičáků proběhl ve znamení opakování slovní zásoby z minulého roku a prvního zápisu do slovníčku. (Nová písemná slovní zásoba : mum, dad, book, vocabulary, exercise). Na závěr nechyběla ani oblíbená hra Otto´s hunting.

Na fotky se můžete podívat zde. 

pátek 06. září

Zvykání si (1. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Nacházíme své staré místo v šatně nebo si ho budujeme nově. Někdo si s údivem prohlíží uklizený Dvoreček. Tak sem budu chodit do školky. Tihle budou mí parťáci do hry. Tady se čurá. Tam a tam se myjí ruce. V lese se čeká na křižovatkách, aha. Tady se běhá závod. A co se dá dělat tady? V jurtě jako v pokojíčku. Vybrat si místo u stolu. Zazpívat před obědem, sem odložit nádobí. Jsem-li starší, koho budu mít na starost z mláďat? Zklidnit se na pohádku, na ukolébavku. Uklidit ležení, pohrát si s Kaplou, zatloukat hřebíky, vypracovat úkol předškoláků. Až moc toho všeho, na první den!
 
V úterý neohroženě šplháme po dračím hřbetu skoro až do nebe. Co na to drak? Nevzbudí se? Ani když ho zataháme za fousy? Ani když udeříme do strun a zazpíváme Maravence v kredenci? Tohle místo máme rádi. Díky, draku. Zpět do jurt trefíme všichni. K obědu knedlíky se zelim. Do sna nás vede písnička. Ze čtvrtky vystřihujem kruh. Fíglem i bez něj. 
 
Ve středu jsme vyrazili pomáhat vodě, čistili jsme koryto Kejné, odstraňovali překážky pramínkům potoka a radovali se ze slunečních paprsků na paloučku. Noví kamarádi zvládli první společné krůčky s podporou rodičů a mazáci se už proháněli lesem s neochvějnou jistotou. Při odpočívání nás provázeli Slon a mravenec. 
 
Čtvrteční ranní kruh hravě vykroužil zvuk kouzelné tibetské mísy a pak už hurá do vigvamu. Opět nové tváře, nová jména, seznamování nemá konce. Putovali jsme do lesní galerie, učili se držet a hrát na ukulele, odvážně šplhat do svahu a užili jsme si spoustu legrace s netykavkami. Po obědě jsme pozorně naslouchali příběhům zajíčka Jácíčka.
 
Pátek. Ranní ptáče dál doskáče. Tak dnes to byly spíš pozdní rozespalé kočky. Od ohniště vláčkem přes zastávku wigwam k brance do hada. Bezpečně se čekáme na rozcestích. Opatrně na suché větve ve výši očí! Svačina v mikrotenu nebo potravinové fólii není vhodná. Krabičky jsou vítány. Hrajeme si u vodárny. Blbnem a jezdíme po zadku. Pokukujem po parťácích do hry. Slušně stolujeme. Prosíme, děkujeme. Uklízíme po sobě. Zklidňujeme se. Nasloucháme Jácíčkovi. Po spaní uklízíme matrace a spacáky.
 

pátek 06. září

Mazáci zase spolu

  • Škola

V pondělí jsme se sešli po prázdninovém odpočinku a protože už je nás opravdu hodně, školní rok jsme zahájili na louce u Berounky u společného hodně. Každý si vybral kámen, který ho bude tímto školním rokem provázet, přivítali jsme nové kamarády a vyslechli jsme indiánský příběh „Stoupání na horu“. Doufáme, že postoupíme zase o něco výš a přiblížíme se tak vrcholu. Ve škole jsme prozkoumali všechny novinky, jako třeba novou šatnu, vylepšenou jídelnu, upravený dvůr i lehce obnovenou třídu. Ve třídě jsme si museli připomenout pravidla a začít se zase hezky zabydlovat. Protože přes prázdniny jsme si zvykli být hodně venku, třída nám byla opravdu malá a tak jsme s učením vyrazili i ven. Zatím hodně opakujeme a zjišťujeme, co si pamatujeme a co jsme přes prázdniny zapomněli.  Při uvítacím ohni zazněla přání pro letošní rok a jedno z nich znělo, abychom každý den pocítili alespoň kousek radosti. Přejeme tedy tomuto roku, aby se nám dařilo a každý den jsme našli něco, z čeho bychom se mohli radovat.

Podívejte se na FOTKY z prvního týdne.

pátek 06. září

Brouci a jejich první týden

  • Škola

V pondělí po prázdninách opět začala škola. Všichni jsme se na sebe těšili. Sešli jsme se v pondělí na louce za řekou, vyslechli si příběh Stoupání na horu. Společně se opět na takovou horu vydáváme. Na cestě nahoru bude děti doprovázet kámen, který v pondělí v kruhu dostaly. Už je nás opravdu spousta, ale ranní kruhy na dvoře jsou stále naší součástí. Postupně jsme se zde seznamovali s novými spolužáky, pedagogy i asistenty. Říkali jsme si pravidla v kruhu, fungování na dvoře. Ve třídě jsme si pak řekli, jaká jsou pravidla třídy. Abychom se pomalu naladili na práci, která je před námi, zkusili jsme si, co všechno Brouci jsou. Pomocí volného psaní a akrostichů. Máme vyzdobenou třídu opravdu originálně! 

Abychom se nepustili hned do učení, jen jsme do pracovních sešitů tak opatrně nakoukli… Hodně toho Brouci o prázdninách zapomněli a tak naše cesta bude teď trochu trnitá. Pustili jsme se tedy do práce trochu jinak… Zbrousili jsme stoly a lavice na dvoře a natřeli jsme je. Jsou krásné! Povedlo se nám to! Děti spolupracovaly a měly radost z odvedeného! 

Brouci první týden

 

pátek 06. září

Veveřáci konečně ve škole

  • Škola

A je to tu. 2. září se otevřely brány školy Jednoho stromu  a s ním i prostor pro naše nejmladší – Veveřáky. V pondělí jsme se společně s ostatními sešli na pozemku u řeky, kde byl čas přivítání, seznámení a také čas pro společné i individuální přání pro školní rok, který nás čeká. Každý z nás dostal na cestu tímto školním rokem malého průvodce, rádce nebo ochránce, kdo jak chce a potřebuje. A my nejmenší jsme si odnesli panenku proti strachu, která nás bude chránit a pomáhat nám během našeho prvního roku ve škole. A protože zbylo ještě trochu času, zavítali jsme do prostor školy, kde máme svou novou třídu. A moc se nám líbí :) Zbytek týdne byl věnován vzájemnému sbližování a seznamování, povídání o pravidlech, rozdávání a mazlení s učebnicemi, prvním hodinám angličtiny (zkoušíme se seznámit anglicky Hello, I am) a také našemu prvnímu vyučování venku. Otevřeli jsme první stránky učebnic, abychom věděli, co nás v letošním roce čeká. Pomalu ale jistě pracujeme na tom, aby z nás byli ti nejlepší písaři. Také máme písařské hodnocení stále na očích, abychom na to nezapomínali. Zatím to vypadá, že nebudeme ty nejzlobivější veveřáci. :) Učíme se, jak se učit, naslouchat si, pomáhat si a poradit si, když je potřeba. Na tom všem budeme pracovat ještě příští týden, kdy vyrážíme do Jizerských hor na adaptační pobyt. Tak nám držte palce, ať se zadaří :) !

 

Na pár fotek z prvních dnů se můžete podívat zde

pondělí 22. červenec

Putování za Robinem Hoodem

  • Školka

Odvaha, překonávání svých psychických a fyzických limitů, empatie, zručnost, spolupráce, sounáležitost a smysl pro dobro a spravedlnost… to vše jsme museli prokázat během pěti dnů příměstského tábora. Přenesli jsme se do dob dávno minulých,do časů chrabrých rytířů, kdy ještě tyto cnosti patřily k opravdovým mužům. 

Tři zvolení zástupci si sami vybrali členy své družiny. Každá družina si pak vymyslela svůj název, vyrobila standartu a kostýmy pomalované jednotným znakem. Denně jsme se pak utkávali v rytířských soubojích. Svou taktiku a soustředěnost jsme si trénovali v boji muže proti muži na kladině, sílu a vytrvalost v přetahování lanem a postřeh a správné načasování v jeho probíhání. Vyráběli jsme si terče, abychom si pak kuší a lukem vystříleli jídlo ke svačině a sami si ho připravili. Svou fyzickou zdatnost, mrštnost a rychlost jsme si ověřili při zdolávání překážek. Správnou mušku při střílení kuší do pohyblivých terčů a mečem do jablka na špalku. K Robinu Hoodovi neodmyslitelně patří les, vydali jsme se do něj i my. Každá družina stavěla své opevnění, aby v něm pak chránila svůj stříbrný poklad. Cílem však bylo nejen chránit vlastní, ale ukořistit i cizí. A tak se běhalo křížem krážem lesem až do vyčerpání těla i ducha. Před závěrečným rituálem si každá družina připravila svůj středověký tanec na zbojnickou píseň „Hoja, hoj“. Po prokázání všech dovedností zbývalo už jen slavnostní pasování do družiny Robina Hooda.

Celý společně strávený čas jsme si moc užili.

Na fotky se můžete podívat tady

20. stránka z celkem 161« První...10...1819202122...304050...Poslední »