Aktuality

pátek 13. listopad

Svatomartinský týden u Stromáků

  • Škola

Svatého Martina jsme společně přivítat nemohli, a tak to bylo letos na každém zvlášť. Společně jsme se ale pustili do nového tématu v matematice, kterým bylo dělení dvouciferným činitelem. Nic jednoduchého, tak  nás téma provázelo celý týden. Učili jsme se oba způsoby dělení- zkrácenou verzi, která je obtížnější v matematických představách, ale jednodušší v zápisu, i delší verzi, která je jednodušší  pro přehled jednotlivých kroků ve výpočtu, ale složitější na zápis. Každý si teď hledáme způsob, který nám bude vyhovovat více. Možné jsou oba. V českém jazyce jsme se věnovali opakování stavby slova, zaměřili jsme se na párové souhlásky, pravopis bě,pě,vě,mě.A i když už se danému tématu věnujeme druhý rok, pořád v něm někdo z nás chybuje. Ve vlastivědě jsme vstoupili do nového tématu BAROKO. Čeká nás tak několikatýdenní putování za architekturou,odíváním, malířstvím, sochařstvím a vzděláváním v době 17. a 18. století. A také nás čeká cesta za něčím, co nám schoval páter Koniáš.  V při přírodovědě  jsme využili toho, že tento týden běží Czech space week a začali tak téma vesmír.  Začali jsme sledováním videa. Planety v hrsti:Rozměry sluneční soustavy . Určitě i další videa stojí za zhlédnutí.  Tak si je s dětmi pusťte. V učebnici jsme si přečetli strany 23-25, v pracovním sešitě vypracovali strany 14,15. Setkání jsme zakončili sledováním videa Na výlet do vesmíru. 

 

čtvrtek 12. listopad

Sv.Martin na pláži(11.týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Zpívali jsme sv. Martinovi Moje malé světýlko. Přemisťovali jsme hlínu z budoucího pískoviště na kopec. Kopec jsme notně hutnili. Zasypali jsme bývalou výpalnou jámu. Ohřívali jsme se u ohně. Pekli jsme svatomartinské rohlíčky z nekynutého těsta s ořechovou náplní. Sledovali jsme pruhované panenky, jak hrají o sv. Martinovi. Předali jsme si svatomartinské rohlíčky s kamarády ze Stodoly. Co kus, to originál. Dočetli jsme Ferdu mravence v mraveništi. Našli jsme a pitvali meteorologickou sondu. 

neděle 08. listopad

Dešťové kapičky, dostaly nožičky….

  • Rarášci

A jestlipak víte, jak je to dál? Krásné kapičky visí v herně nad stolem! A že daly Raráškům práci!! Nejdřív museli voskovky nastrouhat! Pak je nažehlit na pečící papír a jediná, kdo se trošku spálila žehličkou, byla Míša!! Tak jsou Rarášci šikovní!! A pak se stříhalo a teď nám krásně prší nad stolem!!

A taky měl František narozeniny!! Byla oslava, malování na obličej a tancování!!! A přišla za námi paní logopedka, ale vůbec jsme se nestyděli!!

Blíží se svátek sv.Martina a to je svátek světla. Máme krásné lucerničky vyrobené, moc pěkné. A třeba nějakého Martina i potkáme, ve středu.

Pátek byl cvičící den, skákali jsme snožmo i nesnožmo, do výšky, plazili se, stáli na jedné noze, no zkoušeli stát na jedné noze :-) . Válení sudů byla legrace a zkoušeli jsme rozštěp a provaz, Jonášek to na nás vymyslel. A venku chodíme na oříšky do sousední zahrady, ale to máme dovolené. Taky máme novou básničku o listopadu a lucerničkách. No, byl toho kopec, co jsme zažili a udělali a těšíme se na další, co je před námi!

Jak jsme se měli se můžete podívat zde

neděle 08. listopad

Týden radosti a pomoci

  • Školka

Podzim se ospale přelil do svého dalšího měsíce, je tu listopad. V něm si připomínáme svátek sv. Martina. Příběh o vojákovi, který se podělil o svůj plášť se žebrákem. Příběh o velikém srdci na správném místě a o lásce k bližnímu. Pro nás je toto téma na podzim velmi stěžejní. Světla venku postupně ubývá a my ho musíme posilovat v nás, uvnitř. Děti si známou legendu prožily se vším všudy. Poslechly si příběh s krátkou hranou scénkou. Povídali jsme si o pomoci, jak pomáhají doma a s čím mohou pomoct ve školce. Svedli jsme vojenské bitvy, házeli na cíl, přeskakovali překážky, přetahovali se a šermovali pěnovými meči. O Martinovi jsme se učili písničku s rytmizací – plácali jsme se do rytmu do stehen jako když kluše kůň. Vyráběli jsme si (kreslili) kulisy a sehráli divadlo. První verze byla nějaká šíleně popletená a děti pak správně legendu odehrávaly. Zkoušeli jsme poslepu přilepit koni oháňku na správné místo. Předškoláci obtahovali písmenka  “svatý Martin”, vytrhávali koně z papíru, kreslili asociace na sv. Martina a vymýšleli další, aby pochopili co to je, když se řekne…..malovali vodovkami vitráž s Martinem a koněm. Zábavy a tvoření bylo mnoho, ale hlavně asi poselství příběhu děti tak zaujalo, že někteří byly všímavější než jindy, k potřebám druhých. Byl to týden pomoci a empatie. A určitě v tomto duchu budeme dále pokračovat. Posilovat to světlo v nás…a kdo ví…možná na někoho čeká červený plášť, jako symbol jeho dobrého srdce.

Na fotky se určitě podívejte SVATÝ MARTIN 

sobota 07. listopad

Expanze (10.týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Vyrábíme listové dušičky, hliněná zvířátka. Malujeme vodou, kreslíme bahnem. Slavíme narozeniny. Vyprávíme si, kdo komu uchránil zdraví nebo život. Povídáme si o mrtvých domácích mazlíčcích. Nabídli jsme Stodole kus Habroví a získali kus stodolího území kolem vrbového domku. Rozšířili jsme tak repertoár našich her v zázemí. Začali jsme na pokračování číst Ferdu mravence. Zpíváme podzimní písně.

Listopad, listopad, lísteček mi na dlaň spad.

Zlatý lístek z javora, zima už jde do dvora.

pátek 06. listopad

Mazáci stále on-line

  • Škola

Po dlouhém volnu jsme se opět vrátili před obrazovky. Nedá se nic dělat, do školy nemůžeme a tak se pravidelně připojujeme, učíme se a užíváme si alespoň tento kontakt s kamarády. V tomto týdnu jsme opakovali časování sloves a skladební dvojice ve větách. Věnovali jsme se našemu mateřskému jazyku, jeho spisovné i hovorové formě. V matematice jsme přicházeli na definice některých rovinných útvarů a nově jsme se dozvěděli, ve kterém z nich můžeme najít úhlopříčky. V přírodě jsme zapřemýšleli na tím, jak se různé druhy rostlin a živočichů přizpůsobují přírodním podmínkám, které z veliké míry určuje teplota a vlhkost. Opravdu hodně času jsme tento týden věnovali prezentacím přečtených knih. Někteří z nás připravili prezentace v PowerPoitu a ty se opravdu povedly. Díky patří tentokrát rodičům, kteří nám s technikou pomohli a my si mohli osvojit další zkušenost. Prezentovat on-line pro většinu z nás také nové, ale podařilo se!

Ve středu při angličtině jsme se věnovali rozkazům a zákazům (imperative/negative imperative) a jak se tvoří. Procvičili jsme to na obrázcích a pak i v učebnici a pracovním sešitě. Při samostatné práci mezi dvěma bloky děti pracovaly s obrázkem, procvičovaly paměť a odpovídaly na otázky. S Heather se soustředily na roční období a aktivity, které se k nim pojí. Učily se přitom používat DO a DON’T (We fly a kite in autumn. We don’t go swimming in autumn.).

pátek 06. listopad

Veveřáci a první listopadový týden

  • Škola

Je za námi první listopadový týden. Jsme stále online a učíme se na dálku. I přes to neleníme a opakujeme, poznáváme a bádáme co to dá. Pondělí se neslo v dušičkovém duchu. Připomněli jsme si tradici toho svátku a zvyky, které jsou s ním spojené. Zkoušeli jsme zavzpomínat na ty, kteří už mezi námi nejsou. Někteří z nás byli i zapálit svíčku na hřbitově. Seznámili jsme se ze svátkem zesnulých v jiných zemích. Víme co je to Halloween nebo Día de los Muertos. V českém jazyce jsme rozvíjeli oblast významu slov. Pracovali jsme s pojmy – slova nadřazená, podřazená a souřadná. Vymýšleli jsme slova, třídili je do skupin, poznávali slova nadřazená, doplňovali slova podřazená. Hráli jsme spojovačky, hledali chyby, psali diktát a v závěru se učili poznávat vázané písmo. Neopomněli jsme také trénovat psaní malých i velkých písmen v písance nebo číst. Matematika patřila novému prostředí – Děda Lesoň. Seznámili jsme se s Dědou Lesoněm a jeho zvířátky, které nejraději hrají přetahovanou. Už známe myš, kočku a husu. Víme, které zvíře je nejslabší a které nejsilnější. Dokážeme evidovat záznamy, rozdělovat zvířata do stejně silných družstev a počítat, které družstvo je silnější. Zopakovali jsme si slovní úlohy. Zkoušeli jsme je převést do příkladů a odpovědi evidovat pomocí celé věty. Nechybělo ani hledání chyb, matematické pexeso nebo počítání do 20. V prvouce jsme se ponořili do tajů dopravní výchovy. Jak správně přecházet přechod nebo poznat vybrané dopravní značky. I v angličtině jsme se po prázdninách sešli u videa. Abychom si výuku trochu oživili, připomněli jsme si vesele strašidelný svátek Halloween, připomněli slovní zásobu a pustili si animovanou dětskou písničku Spooky, spooky. Pro pořádek jsme si ale také povyprávěli o svátku Dušiček (Památka zesnulých), který je tradiční v našich krajích, aby se vše nepletlo dohromady. Nejdříve jsme ale pilně pracovali s pracovním sešitem. Upevňovali jsme si věty typu Can you run? Can tigers climb trees? Vrátili jsme se samozřejmě i k procvičování hláskování a hláskovacímu diktátu. Četba článku a výroba knížky nás ale už doopravdy čeká příště:-).

pátek 06. listopad

Listopad (10.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

pondělí jsme si povídali o podzimu a Dušičkách. V lese jsme si poslechli pohádku o podzimbích skřítcích Omalovámkovi a Opadánkovi.  Tito skřítci se starají o podzimní listy. Jeden listy barví a druhý sfoukává na zem. Pak jsme skládali skřítky na zemi z listů, klacíků, šišek a ostatních přírodnin. Den nám pěkně utekl.

úterý se bubnem svoláváme k dušičkovému kruhu. Povídáme si co Dušičky jsou, vzpomínáme na naše předky . Zmiňujeme, že se v různých koutech světa slaví různě. Povídáme si o pohádce Coco , o Mexiku a o mostě mezi světem živých a světem mrtvých. Malujeme si obličeje, vítězí kostra kočky……Zdobíme oltář se stromem duší zemřelých. Přidáváme ořechy, kaštany, sbíráme listí, zapalujeme svíčky. Zpíváme písně.  Je tu s námi Eliška, velká kamarádka se spoustou krásných listů. Zdobíme i sebe , děláme si pestrobarevné listové čelenky.  Před obědem si čteme a prohlížíme knížku o Malé smrti a  povídáme si o ní. S předškoláky pak procvičujeme naše prsty a vytrháváme papírovou jakoby hořící svíčku. Na počest památky zemřelých.

Ve středu jsme si ráno připomněli včerejší dušičkový program a vyrazili jsme ke psím hrobům. Vešli jsme do lesa, a protože máme ve školce vášnivé houbaře, rozhodli jsme se jim trochu pomoci básničkou, která přiláká hřiby (Básničku naleznete na konci příspěvku k tomuto týdnu). Povedlo se. Cestou jsme našli babky, suchohříbky, praváky, ale básnička vylákala také nejedlé nebo jedovaté houby jako třeba hnojník nebo muchomůrku. Na křižovatce nahoře na Burešovce jsme postavili skřítkům domeček dokonce i s restaurací a skluzavkou. 

Ve čtvrtek si v kroužku povídáme o listopadu a o tom, jaké změny se v přirodě dějí. Ráno jsme pozorovali první letošní jinovatku. Pak zpíváme Listopad, listopad. Vydáme se k vodě přes louku k pirátské lodi. Pak jdeme ještě dál směrem na Dobřichovice, až k padlému lezecímu stromu. Tam někteří překonají prvotní strach, a pak už po stromě lezou s jistotou veverky na podzim :)

pátek jsme se v kroužku nejprve zahřáli během, skákáním, plaváním, létáním a tancováním na místě. Pak jsme si zopakovali co je za den, měsíc, rok a zazpívali si Lustopad Listopad. Pak jsme se vydali po cestě nad závoru. Byla mlha, ale pak začalo slunce vykukovat a svítit dlouhými paprsky, které byly v mlze krásně vidět. Po sváče jsme šli dál přes hodně prudký kopec dolů. Někdo to seběhl, jiný sjel po zadku, a někdo našlapoval pozvolna a opatrně. Zvládli jsme to ale všichni. A ještě jsme po cestě našli houby.

Hříbku, hříbku, ukaž se mi,
neschovávej se mi v zemi!
Vystrč hlavu ze chvojí,
správný hřib se nebojí!

pátek 06. listopad

Vrabčáci on-line v listopadu

  • Škola

Je to neuvěřitelné, ale máme za sebou další týden on-line výuky. Děti jsou skvělé, pracují jak jen to jde, ale už   se všichni moc těšíme, až si budeme moci užívat společný čas naživo – ve škole či venku. Navzdory všem překážkám jsme se společně naučili spoustu nových věcí. K předkreslenému  tělu jsme dopsali všechny části  těla, které už napsat dokážeme. A není jich málo. Umíme nově číst a psát V a P.  Také  jsme si hráli se slovy, po napsání jsme je zkoušeli číst i pozpátku a světě div se, mnohdy to i dávalo smysl. Následující týden se naučíme další písmena – H a D. V matematice už používáme všechny číslice od nuly až do desítky – nejen že je děti poznají a přečtou, ale umí je i napsat. V příštím týdnu na nás čeká krokování, porovnávání a samozřejmě budeme i nadále počítat. Tento týden jsme si povídali o rodině. Vytvořili jsme si rozkládací dům a do něj jsme si každý tu svou rodinu namaloval a popsal. Všem se to moc podařilo, někdo si na tom ještě pracuje. Naučili jsme se také básničkou o rodině, ale není úplně jednoduché si ji společně přednést, je to spíš takový kánon, ale to nevadí. Teď před sebou máme víkend, pojďme si ho užít – ideálně na sluníčku a načerpat dostatek sil!

pátek 06. listopad

Stromáci v prvním listopadovém týdnu

  • Škola

V prvním listopadovém týdnu pokračovali Stromáci v distanční výuce. Školy zůstávají stále zavřené, a tak nám nezbývá nic jiného, než se potkávat před obrazovkou počítače. Abychom ale neseděli jen na židli, užívali jsme si barev letošního podzimu v přírodě a tvořili obrazy z přírodnin. Projít si galerii obrazů můžete v odkazu „koukněte na fotky“ pod tímto textem. Ve většině probíraných okruhů jsme v tomto týdnu opakovali- psali různé testy ( Z vlastivědy proběhlo opakování na téma stavovského povstání a třicetileté války, z matematiky na početní operace s vyššími čísly, z českého jazyka na koncovky podstatných jmen, vyjmenovaná slova a shodu podmětu s přísudkem, z přírodovědy na něživou přírodu). Víme zase o trochu víc, co nám jde a co musíme ještě procvičovat. V českém jazyce jsme se stihli seznámit se slovotvorným základem slov. Zní to hrozně, a i když se to může zdát těžké, jde vlastně jen o to, uvědomit si význam slov a jejich stavbu. Pomůže nám to, až se budeme učit psát slova jako rodinný, oddech nebo pařížský. To nás totiž v brzké době čeká.  Také jsme zvládli prezentaci přečtených knih.V matematice jsme si připomněli téma rovnic a nerovnic. V přírodovědě jsme se věnovali vzniku hornin. Už se těšíme do školy, až si budeme moci prohlédnout a osahat minerály a horniny v reálu. Mluvili jsme o sopečně činnosti. Pustili jsme si video výbuchu sopky. 

Koukněte na fotky

20. stránka z celkem 197« První...10...1819202122...304050...Poslední »