Aktuality

pátek 07. červen

Opičáci a bezový sirup

  • Škola

Tento týden jsme se intenzivně věnovali opakování všeho, s čím jsme se v tomto roce setkali. Hlavně jsme se zaměřili na hospodářská zvířata. Dokážeme tedy dnes již určit, kdo je samec, samice a mládě. 

V úterý jsme vyrazili ven. Účelem naší cesty byly tentokrát květy bezu. Podél Berounky jsme jich potkali mnoho. Děti si přečetly recept a pustily se do práce. Kromě sbírání květů, musely dojít nakoupit všechny potřebné ingredience. Poté jsme sirup naložili a vše sepsali. Po dvou dnech jsme se k práci vrátili, přecedili a v pátek nalili do sklenic. 

V angličtině jsme pokračovali v 6. lekci s tématem Bathtime. Stále opakujeme slovíčka  soap, a toothbrush, a hairbrush, shampoo, a duck, a towel, water. Nově jsme se učili používat otázku Can you see……? s odpovědí Yes, I can./ No, I can´t.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 07. červen

Angličtina u Brouků 5.6.

  • Škola

Milena:
Tentokrát jsme se na angličtině vydali do terénu, abychom si osahali „porovnávání“ na vlastní kůži (comparatives, superlatives).
Navštívili jsme dvě restaurace s rychlým občerstvením. Po úvodní válečné poradě, při které jsme se seznámili s fakty a historií obou podniků, se děti proměnily v malé průzkumníky. Cílem mise bylo zjistit: Which restaurant is older, healthier, more/less expensive, larger (offers more seats), cleaner, more/less ecological – do they recycle? Which one offers better services (drive – through, takeaway /meal to go, breakfast menu, home delivery, opening hours, how fast do they prepare food)? Which one is more/less client and kids friendly? What is their most popular meal? Děti měly možnost vyzpovídat manažery obou restaurací, zkusily si samy udělat objednávku (rychlost výdeje nás překvapila) a na závěr si jako bonus svým milým přístupem a zvídavými dotazy vysloužily slevu na svou objednávku (kukuřice, voda, džus).
Jak jsme si průzkum užili se můžete podívat zde.
 

neděle 02. červen

Školkáči výletní

  • Školka

Počasí bylo spíše aprílové ale i tak jsme si to užívali nejvíc v přírodě, na výletech. V pondělí nás pozvali k sobě na zahradu Neužilovi, kromě hraní jsme si tam i opekli na ohni oběd. A dokázat to musel každý sám i za cenu bolavé ruky a kouře v očích. Děti se vrátily mírně špinavé, od kouře vyuzené ale šťastné :-) . V úterý od rána poprchávalo ale my se rozhodli strávit dopoledne toulkami po okolí. Hned po svačině jsme sedli na vlak a vystoupili v Dobřichovicích. Naše trasa vedla přes most, na hřiště Jojogymu (tam nás chytla pěkná přeprška) a poté krásnou procházkou kolem vody jsme došli až na malé dřevěné hřiště před nádražím ve Všenorech. Cestou jsme ale stihli zachránit malou žábu, velkou můru, poslouchat žabí kvákání, běžet co nejrychleji úzkou cestičkou podél řeky, pozorovat v letu volavku a zhruba ještě dvakrát málo a jednou hodně zmoknout.

Středa pak patřila výletu předškoláků do Muzea Karla Zemana – obrovský zážitek. 14 „velkých“ dětí, jejich vtípky, rozpravy a téměř pubertální řečičky! A to, co jsme tam dělali, můžete trochu vidět na fotkách, zbytek vás překvapí na Rozloučení s předškoláky! 

Roztodivné potvůrky, které jsme na svých toulkách viděli, jsme zanesli při čtvrtečním a pátečním tvoření na papír. Děti tvořily nejdříve velký zelený podklad (práce štětcem a barvami, dlouhé tahy, výplň celé plochy), poté malovaly broučky a motýli (a cokoliv jiného) křídami nebo pastelkami, stříhaly a lepily na plochu. Koukněte v šatně!

 

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 02. červen

Stromáci na konci května

  • Škola

Konec měsíce května jsme si se Stromáky užili více než dost. Opět jsme se ponořili do studia období pravěku. Podívali jsme se na Cestu do pravěku, odjeli na hrad Točník, abychom si zažili nejen trochu romantiky, ale získali i oheň. Zkoušeli jsme ho rozdělávat pomocí luku i křesadla. Už víme, jak moc je to těžké a jak důležité bylo pro vývoj lidstava oheň ovládnout.  V matematice jsme se věnovali konstrukci jehlanu. Překvapilo nás, kolika různými způsoby se dá jehlan zkonstruovat. Učili jsme se malovat tělesa tak, aby i na papíře dostala rozměr v perspektivě. Učili jsme se stínovat. V českém jazyce jsme se věnovali opakování určování základních skladebních dvojic ve větě a určování přídavných jmen.  V pátek jsme si ve škole užili komornější anglický den. Část školy odjela na exkurzi, část vystupovala na ZUŠ Open. I v malé skupině se nám ale dobře pracovalo a stihli jsme hodně práce. Věnovali jsme se poslechům, čtení, ve dvojicích jsme si přehráli komix o ztraceném křečkovi, opakovali psaní a spelling. S Heather jsme si zahráli lotto na téma místností a vybavení domu a na závěr si připravili některá užitečná slovíčka k projektu My favourite wild animal. ( wild, to live, feather, fur, wings, a beak, claws, paws, a tail, a cage).

Koukněte na fotky

sobota 01. červen

Mazáci a VODA pokračujeme

  • Škola

Nadále se pohybujeme v tématu VODA. V úterý jsme si vyzkoušeli, jak nám voda pomůže malovat. Nechali jsme si na pomalované čtvrtky padat déšť a dost nás to bavilo. I když stavění hráze k zadržení vody na našem školním dvoře bylo možná ještě zajímavější :) . Protože se ale rozpršelo hodně a ne všichni jsme měli nepromokavé oblečení, museli jsme zpět do třídy. Tam jsme v klidu a suchu mohli zkoumat, co nám voda na čtvrtky namalovala. A našli jsme toho spoustu, mořské živočichy, sladkovodní živočichy, draka, planetu, vlnobití a mnoho dalšího.  Abychom nalezené neztratili, zvýraznili jsme si kresby tuší. Vznikly moc zajímavé obrazy. Začali jsme číst novou knihu „Rybí sliby“ a v pátek jsme vyrazili s Broukama do Pražského muzea vodárenství v Podolí, kde jsme měli možnost vidět, jak se jímala a distribuovala voda v minulém století. Současně nám milá paní průvodkyně povídala o tom, jak s vodou hospodaříme dnes, odkud se bere pitná voda, která teče z kouhoutků. Také jsme mluvili o zásadách, které bychom měli všichni dodržovat, abychom vodu šetřili a zbytečně ji neznečišťovali. Návštěva muzea byla hodně poučná a dala nám pěkný základ pro příští týden, kdy budeme prezentovat spolužákům další informace o „vodních tématech“, které nás zajímají a rádi bychom se o ně podělili.

V angličtině jsme v tomto týdnu zakončili 6.lekci v knížce. Zopakovali jsme slovíčka, gramatiku, hráli hry a také si napsali opakovací test, ve kterém jsme si procvičili jak čtení tak psaní nové slovní zásoby.

Jak jsme se měli se podívejte ZDE.

sobota 01. červen

Koně, kozy, hadi a drak (38.týden Stodola)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí nás ve Stodole navštívily dvě maminky z Habroví, Anička a Petra. Připravili si pro nás program Hrátky se zvířátky. Každý se dozvěděl, jaké zvíře z čínského kalendáře se v něm ukrývá, něco jsme se o nich dozvěděli, tělem je zkusili předvést a pak je roztančili. Koho znamení čínského zvěrokruhu zajímá více, může si o něm přečíst v šatně jurty.

Úterý jsme začali opět cyklojízdou. Všem zúčastněným velká poklona. Jelo se těžkým terénem, do kopce a v lese. Zvládli jsme to bez úrazu. Během dne jsme se ukrývali před deštěm v lese, abychom se v jurtě u oběda a odpočinku zaposlouchali do zvuku dešťových kapek tančících po jurtoví. 

Ve středu jsme vyrazilievyrazili k vodárně, kde letos plánujeme připravit slavnost loučení s předškoláky. Místo jsme z části uklízeli, stavili jsme mohyly z kamení, prolézaly na kořenech pohádkového buku, kde jsme objevili ropuchu. Nebo prince? To se nedovíme. Nikdo neměl odvahu žabáka políbit…

Ve čtvrtek k nám do školky přišel Petr Havlan, který dětem ukázal, jak se brousí nože, núžky a nebo třeba dláta. Každý si mohl nějaký takový nástroj brousit, a pak si nabrousit dřevěný nožík.

pátek jsme se vyptavili k vodárně. Tam jsme malovali křídami na stromy, hráli s kameny a kapradím, zkoumali okolí a dokonce jsme objevili mloka. Také jsme zpívali s kytatou a ukulele.

pátek 31. květen

Hliněný (38. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Těžko se hledáme po víkendu. Slavíme narozeniny. Počasí nám přeje. Čteme Mahulenu krásnou pannu. Vyprávíme si. Řežeme a sekáme.
 
Úterý. Ráno nás dvanáct cyklistů zdolává bahnitý terén. Vypravíme se do lesa. Nad vodárnou roste impozantní buk. Tady pobudeme.
 
Středa. Schováváme se v lese. Ale zanecháváme za sebou stopy fialové. Opoždění kamarádi nás hledají. Nemají to lehké, každý jsme za jiným stromem. Vyrábíme hliněné sněhuláky. Stavíme z kostek. Kreslíme rajské květy v paspartě.
 
Ve čtvrtek byl u nás představit umění brusičské pan Havlan. Všichni jsme si vyzkoušeli, jak se nože ostří, co je k tomu potřeba a jak se s nástroji zachází. A hlavně, každý si odnášíme vlastnoručně nabroušený dřevěný nožík, který umí překrojit třeba list!
Přes den na nás vykouklo sluníčko, tedy i svačina v lese chutnala. Slyšeli jsme zpívat mnoho ptáčků, někteří dokonce slyšeli orla :)
Pohádku nám přečetla Niki, děkujeme!

Pátek. Putujem k vodárně a ještě dál. Užíváme vodu v potoce, proplétáme těla lany. Den s Robem a Simonou jsme zvládli skvěle.

pátek 31. květen

Týden plný emocí u Rarachů

  • Rarášci

Tento týden nás vítr zavál od tématu všemožné havěti v trávě po téma poznávání sebe sama, našeho těla a emocí. V pondělí jsme týden zahájili cvičením zaměřeným na naše nohy a chodidla. Byla to velká legrace, zkoušeli jsme si prozkoumávat různé povrchy, různé se protahovat a dokonce jsme si povídali o tom, co všechno ty naše nožicky za víkend nachodily! Počasí nám přálo a tak jsme jej využili a vydali se na dobrodružný průzkum džungle, na kterém nás doprovázel náš černý panter Pupík. Hned další den jsme našim nožičkám dopřáli veliké dobrodružství! Našli jsme tu největší kaluž na světě a pořádně jsme se v ní vyřadili, skákali jsme a hopsaly, až se některým voda dostala i do holínek. Rarášci ale nejsou z cukru a tak jim nějaké mokré holínky vůbec nezkazí náladu :-) . Ve středu nám k Jindřišce onemocněla ještě naše milá Míša. Dobré ale bylo, že jsme si mohli vyzkoušet jaké je to být Školkáči! Celý den jsme strávili společně a moc jsme si to užili. Zkoumali jsme takovou zvláštní věc… dospěláci tomu říkali emoce. Byla to velká legrace, hráli jsme divadlo o tom, jak to vypadá, když je někdo smutný nebo veselý a navzájem jsme hádali jaké emoce hrajeme. Dospěláci nás poslední dobou hodně chválí, často si navzájem pomáháme, jeden rozdává u oběda lahvičky, jiný lžíce, sami a rychle se oblékáme, dokážeme si říct o pomoc. Je vidět, že už jsme školkoví mazáci a že už to brzy bude celý jeden školní rok, co chodíme do školky a jsme jedna parta :-)

na fotky se můžete podívat tady

pátek 31. květen

Divadelní týden u Opičáků

  • Škola

Na začátku tohoto týdne jsme pokračovali v rozpracované práci z pátku. Děti se rozdělily na dvě skupiny a samy si organizovaly nacvičování jimi vybrané pohádky. A to kompletně i s výrobou kulis. Každá skupinka pojala svoji práci trochu jinak. Výsledek byl však dokonalý:-) Děti, které nacvičovaly Perníkovou chaloupku, si během chvilky vyrobily kulisy i se zasouvacími perníčky na loupání. Druhá skupinka se držela Červené Karkulky. Držely se kostry zpívané od Z.Svěráka a nebály se během představení improvizovat.

V matematice jsme se vrhli na opakování tvarů. Chvíli nám trvalo, než jsme se rozpomněli, jak vlastně všechny tvary vypadají a jak se jmenují. Na konci bloku už jsme však věděli, jak můžeme „nevěřícímu Tomášovi“ dokázat, že jde opravdu o ten který tvar. Zároveň jsme začali téma lidské tělo, ke kterému jsme se vrátili ve čtvrtek venku. 

Během tělocviku jsme zopakovali kotrmelce a udělali jsme si průpravu na hvězdu. 

V angličtině jsme se aktivně věnovali tématu šesté lekce „Bath time“ . Podívali jsme se do koupelny Happy house a procvičovali novou slovní zásobu (a bathroom, soap, shampoo, a towel, a duck, a hair brush, a tooth brush). Zahráli jsme si na základě poslechu příběh o myšáku Spikovi, který spadl do vany a jeho záchraně a vyrobili k příběhu knížečku. Nadále opakujeme veškerou probranou slovní zásobu a konverzační věty. (nově Thank you. – You are welcome.)

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 31. květen

Brouci poslední květnový týden

  • Škola

Brouci v posledním květnovém týdnu se dále zabývali tématem přírody. Zhlédli zajímavý film Mikrokosmos o životě v trávě. Je skvělé vidět vše v tak velkém zvětšení. V pátek k tomu přidali téma vody v pražské podolské vodárně. 

V českém jazyce jsme se věnovali přímé řeči. Děti si zkusili vytvořit svůj komiks – máme opravdu povedené kousky a to jak ze života lidí, tak ze života zvířat :-) Také se věnovali číslovkám – jak je skloňujeme, za kterými píšeme tečku, jaké jsou jejich druhy. V matematice jsme opakovali úhly. 

Brouci poslední květnový týden

20. stránka z celkem 157« První...10...1819202122...304050...Poslední »