Aktuality

pátek 20. prosinec

Stromáci před Vánoci

  • Škola

Vánoce ťukají na dveře a my jsme si jejich blížící se příchod se Stromáky v týdnu před vánočními prázdninami pořádně užili. V pondělí a úterý jsme se věnovali nácviku na besídku, zlomkům, pádovým otázkám a vzorům podstatných jmen rodu ženského, Velkomoravské říši i dodělávání dárků pro rodiče. Besídku jsme v úterý zvládli se ctí, a tak nám po zbytek týdne byla odměnou návštěva divadla Gong s představením Vánoční koleda, výlet do Betlémské kaple na námi oblíbenou výstavu Betlémů a čtení z knihy Co si vyprávějí andělé, která nás už nějakou dobu provází a jejíž příběhy nám dávají podněty do diskuzí nad tématy osudu, odpuštění, odvahy, svědomí nebo životních snů. Vyrobili jsme si i Betlém z včelího vosku a obdarovali se. Teď už se těšíme na Vánoce v kruhu rodinném. Tak šťastné a veselé!

Koukněte na fotky a videa

neděle 15. prosinec

Druhý adventní týden u Rarášků

  • Rarášci

Co tak napsat o tom, jak jsme se měli? Protože se máme vlastně vždycky dobře, že? A k tomu si ještě užíváme hraní a zpívání a blbnutí. Středobodem uplynulého týdne bylo setkání s vámi, námi, dětmi a duchem Vánoc. Tomu ale předcházely velké přípravy. Dodělat dárečky, podepsat, ozdobit stromeček, rozvěsit světýlka, trochu si v té naší herně předvánočně uklidit, vyzdobit, písničky a básničky trénovat… no spousta hezké práce :-) Troufáme si říct, že setkání se povedlo! V kroužku jsme nemlčeli, děti dokonce zpívaly a říkaly, svíčky krásně hořely, bylo nám dobře a úsměvy dětí hřály u srdce. Doufáme, že máte radost z dárečků, které vám děti vyrobily a nás těší, že si hrají a dokonce nosí do školky dáreček od nás, tedy od Ježíška… A doma teď už na každou rodinu dohlíží Anděl, co víc si přát… krásný advent přejeme…

Na fotky z předvánočních příprav se můžete podívat tady

neděle 15. prosinec

Druhý adventní týden u školkáčů

  • Školka

Uplynulý týden jsme zahájili v Divadle Na Prádle a všichni jsme si představení Zahrada užili.  Večer jsme se společně sešli na již tradičním Zpívání v kostele. Zpívali ti naši nejmenší, kteří se statečně postavili před naplněný kostel, naši kamarádi školáci, u jejichž vystoupení i nám dospělým padaly brady, hrála a tentokrát i zpívala úžasná Beata Hlavenková. Jestli se člověk v adventní době někdy opravdu zastavil a nadechnul, bylo to možná právě tehdy. 

Zbytek týdne se již nesl v duchu předvánočních příprav…zpívali jsme písničky (především koledy) na besídku, nacvičovali divadlo, vyráběli dárečky, radovali se ze sněhu za okny…a připomínali si tradice. Těšíme se na čtvrteční setkání s vámi se všemi na vánoční besídce.

Na foto se podívejte ZDE

neděle 15. prosinec

Bude zima bude mráz – (15 .Mrazivý týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí zpíváme a připravujeme se na slavnost, která nás čeká příští pondělí. Svačime společně s habráčky. Prozkoumáváme trní u močálu. Odpočíváme s pohádkou a pisničkou. Oblíbená je „Čaj, čaj, čaj.“

V úterý jsme vyrazili společně s habráčky do muzea betlémů na Karlštejně. Aby to bylo o chlup zajímavější, jeli jsme autobusem na Mořinku, a odtud po červené na Karlštejn. V muzeu jsme si prohlédli betlémy, vyrobili krásné vánoční papírové hvězdy a dokonce navštívili ve sklepení bílou paní.

Ve středu jsme šli do Let na divadlo Andělíček Toníček od souboru Buchty a Loutky. Vánoční příběh o putování do Betléma s loutkami nás nadchl. Fandili jsme andělíčkovi, ale i čertovi, který se nakonec ukázal jako dobrý kamarád. Pak jsme šli na oběd zase zpátky na dvoreček.

Ve čtvrtek se na nás snášely drobné sněhové vločky. Pozorovali jsme je jak padají, jak leží na listech na zemi anebo jak se rozpouštějí. Hráli jsme si v ďolíkách nad závorou, kde se dalo parádně klouzat po hlíně z kopce po zadku. Odpoledne nás dokonce překvapila první letošní chumelenice. 

 V pátek jsme s malíčky popošli jen maličko, za potok k tajemnému vršku, kde žije brouk Ohnivák. Pro sebe a své služebníky červíky si u nás objednal vilu u dubu, se dvěma vchody a mechovou střechou. Stavbu jsme zahájili ). Předškoláci z celého Dvorečka vyrazili do prahy za sklářem na Letnou. Bylo to náramné. Každý z nás si dokonce mohl vyzkoušet vyfouknout vánoční kouli.  Navštívili jsme stromovku a dokonce i AVU, kde jsme obdivovali obrazy v ateliéru a umělecká dílna na chodbách. Obvláště kamenná kočiččka nás zaujala.

neděle 15. prosinec

Fum fum fum (15. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí zkoušíme. Sláva nanečisto. Za týden bude ‚besídka’. Prozpíváme se k ní z plna hrdla a z plných plic.
Úterý. Jdeme z Mořinky na Karlštejn. Pěšky a zvesela. Slunce všude kolem. V karlštejnském Muzeu Betlémů hledáme kočku. Lepíme papírové hvězdy. Už vám zdobí příbytky?
Ve středu jsme se královsky pobavili s andělíčkem Toníčkem, čertem Bedřichem a svatým Petrem cestou do Betléma. Že by kolem narození Ježíška mohlo být tolik legrace? I mohlo. Taky jsme si královsky pohráli v prostorném letovském Městečku a vydrželi bychom tam i déle. Ale na Dvorečku nás ještě čekala prácička, vyzdobit náš obrácený adventní kalendář.
Čtvrtek jsme zahájili trochu tajnou přípravou na vánoční slavnost. Takže to pst. Pak jsme vyklouzali všechen led ze zamrzlých louží a už se těšíme až zas ztuhnou tůně, protože kaluže už nám jsou malé. A myslíme, že šťavel, který prošel mrazem, je trochu sladší. Ještě prověříme.
V pátek ráno nacvičujem. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. S malíčky jsme popošli jen maličko, za potok k tajemnému vršku, kde žije brouk Ohnivák. Pro sebe a své služebníky červíky si u nás objednal vilu u dubu, se dvěma vchody a mechovou střechou. Stavbu jsme zahájili ).
Větší z nás jeli do Prahy do sklárny. Sklo bylo objeveno náhodou, když se pálila soda v ohni na pláži. Zelené sklo se barví železem. V peci je 1200 ¤C a roztápí se 4 hodiny. Vidíme jak se vyrábí sklenička, ptáček a vyfukujeme baňky. Cestou zpíváme fum fum fum.
 

sobota 14. prosinec

Zmrzlí Opičáci

  • Škola

V tomto týdnu jsme se velmi intenzivně věnovali nacvičování na besídku a vyrábění malého překvapení pro Vás. V úterý jsme se odpoledne společně sešli v černošickém kostele na tradičním zpívání. Byla to opět moc hezká akce, která nám navodila už opravdu vánoční atmosféru. Ve středu jsme pobyli celé dopoledne venku. Procvičili jsme, co jsme mohli a při té příležitosti jsme zjistili, jak rychle některé věci zapomínáme…a že když neběháme, je opravdu zima:-) Při pozorování řeky jsme tentokrát viděli již zamrzlé kraje řeky. Celá louka byla krásně pokrytá jinovatkou. Přesto jsme byli opravdu rádi, když začalo svítit sluníčko :-)  

V angličtině jsme toho v pátek chtěli ještě hodně stihnout. Nejprve jsme si přečetli a přeložili text, který si mohly děti připravit doma a ti, kteří to učinili, zvládli úkol s přehledem. Dále jsme se věnovali ještě četbě nepřipravených slov a zdá se, že i zde jsme se zase o kousek posunuli.  Na otázku „Do you like Christmas?“ všichni pohotově zareagovali. Trochu jsme oprášili téma jídla, kterým jsme se zabývali v minulém roce, ale plně se mu budeme věnovat až po Vánocích. Druhý blok pak probíhal v duchu adventu a blížících se Vánoc. S dalšími třídami jsme sezkušovali zpěv Jingle bells a vzpomněli si i na We wish you….Toto přání jsme dokončili výrobou našich Christmas cards, které jsme vyrobili v minimálním čase s  maximálním výsledkem. Ještě, že jsou ti Opičáci tak zruční a asistenti laskaví:-).
 
 
 

 

sobota 14. prosinec

Druhý adventní týden u Mazáků

  • Škola

Druhý adventní týden se nesl v duchu příprav na naši vánoční besídku. Nacvičování a vyrábění zaplnilo téměř celý týden. Současně jsme procvičovali zejména práci s vyjmenovanými slovy. Zjistili jsme, že naučit se vyjmenovaná slova nestačí a tak se učíme porozumět významu slov a hledání příbuznosti se slovy vyjmenovanými. Je to tedy někdy opravdu oříšek.  Také jsme slyšeli poslední prezentace přečtených knih v tomto roce, tentokrát jsme cestovali časem do světa dinosaurů a do lesů s Ronjou, dcerou loupežníka. V matematice jsme procvičovali odčítání pod sebou a v prvouce jsme se věnovali tématu adventu a vánoc. Vánoce už jsou ve vzduchu, moc se na ně těšíme. Někdo se těší zejména na dárky, jiný si užívá adventní náladu nebo rozsvícená světla všude kolem nás. Každý po svém a tak je to správně.

Ve středu jsme s Mazáky procvičovali hlavně vazbu I can (ice skate). Vytvořili jsme si znovu myšlenkovou mapu na zimní aktivity a ty pak použili na pracovním listu pro vytvoření vět. Potom jsme se hodně věnovali zpívání koledy Jingle Bells, tu klidně zpívejte i doma :-) a We wish you a merry christmas. Také jsme si zahráli hru v kroužku, ve které putoval mezi dětmi „bucket with statements“ a ve chvíli, kdy k tomu přestala hrát hudba, děti tahaly výroky z květináčku, přečetly ho a hádaly, na koho ze třídy nejvíc pasuje. Procvičili jsme přitom vazby jako I was born, I like, I’ve got, I can..

 Podívejte se na fotky ZDE

pátek 13. prosinec

Brouci v předvánočním čase

  • Škola

Brouci si tento týden užívali již kouzlo Vánoc. Pilně trénujeme na besídku, několik písniček jsme si zazpívali v kostele. Bylo to krásné, kostel a tato tradice má opravdu kouzlo! Po škole už různě běhali andělé a děti se usmívají! V pondělí jsme vyrazili do divadla Komedie a na přestavení A osel na něj funěl… Bylo to představení, které mělo za hlavní myšlenku pomoc a soucit. Když tohle máme, dokážeme všechno! Ve čtvrtek děti dokončily téma ISS. Věnovaly se státům Evropy, vánočním tradicím v těchto zemích. V českém jazyce jsme se věnovali přídavným jménům přivlastňovacím, v matematice objemu, povrchu a kostře u krychlových staveb. Brouci v adventu

středa 11. prosinec

Druhý adventní týden u Stromáků

  • Škola

Druhý adventní týden byl u Stromáků naplněný zkoušením na vystoupení v kostele a Vánoční besídku. Samotný koncert jsme zvládli se ctí a za výsledek se nemusíme stydět. Doufáme, že jsme svým zpěvem potěšili naše blízké. V matematice jsme se hodně věnovali zlomkům, už jsme je zkoušeli sčítat i odčítat. K tomu nám pomáhalo kreslit si koláč a dělit ho dle početních zápisů. V českém jazyce jsme se věnovali vzorům podstatných jmen rodu středního a nově jsme se seznámili i se vzory rodu ženského. Napsali jsme si shrnující test, ze kterého vyplývá, že pořád neumíme určovat u podstatných jmen pády. Pokládat si pádové otázky tak, abychom si na ně odpovídali slovem v textu, se nám občas ještě nedaří. Tak jsme se tomu zase o trochu více věnovali. Také jsme vyráběli dárky pro rodiče, četli si o Cyrilovi a Metodějovi, kreslili je a nezapomněli jsme zapálit i druhou svíčku na našem věnci, stejně jako vyndávat překvapení z adventního kalendáře. 

Koukněte na fotky

neděle 08. prosinec

Opičáci a čerti :-)

  • Škola

V tomto týdnu jsme se ladili převážně adventně. Pilně nacvičujeme na besídku a zpívání v kostele a šijeme. Ve středu jsme se vypravili do Radotína do základní školy, kde bylo divadelní představení Setkání před Betlémem v podání Víťi Marčíka. Šli jsme společně s Mazáky a Veveřáky, bylo nás tedy hodně a myslím, že celý Radotín ví, že jsme procházeli:-)

Během týdne průběžně procvičujeme sčítání/odčítání do 35, děláme první krůčky do násobilky a procvičujeme všechno, co jsme se od začátku září naučili v českém jazyce. Hodně se nám povedlo vyladit plynulé čtení. Budeme na tom však pracovat i nadále.

I když se nám blíží Vánoce, využili jsme své dva bloky anglického dne k intenzívní práci. Do svých konverzačních témat jsme přidali rozhovory o tom, co kdo máme rádi, otázkou Do you like…..?, kterou jsme zaměřili především na okruh zvířat. Procvičili jsme tak i použití koncovky  -s u množného čísla podstatných jmen (Do you like tigers, dogs, cats….?). Na otázku jsme odpovídali Yes, I do / No, I don´t a seznámili se i s písemnou podobou těchto vět, stejně jako vět oznamovacích typu I like dogs. I don´t like spiders. V druhém bloku jsme si přečetli a přeložili náročnější pracovní list a podle rozhovoru  vytvořili vlastní komiksy. Byla to práce náročná na porozumění, ale i na logické uspořádání textu a dotvoření obrázky. Většina Opičáků se s úkolem utkala se ctí. Zbývá jen doma pořádně nacvičit čtení a zopakovat si přesné porozumění textu. I nadále se učíme koledu JIngle Bells.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

20. stránka z celkem 173« První...10...1819202122...304050...Poslední »