Aktuality

pátek 25. říjen

Stromáci před podzimkami

  • Škola

Týden před podzimními prázdninami přinesl Stormákům mnoho nového. V pondělí jsme měli celoškolní projektový den na téma Den stromů. Děti  si vybíraly z jednotlivých dílen, a tak se dá těžko napsat, co kdo všechno dělal. Někteří byli v lese, někteří hráli divadlo a někteří třeba tvořili z keramické hlíny. Odpoledne nás pak čekala moc hezká akce u řeky, kde jsme společně s rodiči zasadili strom a keř, jako vzpomínku na Bellu. Byli jsme moc rádi, že u toho byla i její máma Hanka. Prožívat okamžiky koloběhu přírody, života a smrti mají hluboký smysl. Moc děkujeme, že jste se připojili. V úterý nás čekalo další plavání, po kterém následovala beseda s internetovým publicistou Danielem Dočekalem na téma Bezpečí na internetu. To nás opravdu zaujalo, a tak si z toho odnášíme nějaká ponaučení. Stihli jsme se ještě věnovat tématu bě/bje, mě/mně v českém jazyce. Středa pro nás byla spojena v matematice s novinkou rovnic o jedné neznámé. Je to opravdu těžké a pro některé z nás velká výzva. Tomuto tématu, stejně jako pravopisu bě,pě, vě, mě jsme se věnovali až do konce týdně, stejně jako geologii. Vyrábět sopky nás opravdu dost bavilo.

Koukněte na fotky

neděle 20. říjen

Podzimní dny u Rarášků

  • Rarášci

Zásoby ořechů v našem oříškovém království pomalu dochází, přišel tedy čas na hrátky se skořápkami. Dají se dobře plnit modelínou, hůř už se z nich vyndavá, ale je to bezva zábava :-) Taková modelína se dá i dobře použít jako spojovací materiál, pak jde vyrobit lodička a třeba i taková houbička! A ty nám tedy šly od ruky výborně. Kdyby nás netlačil čas, Rarášci by houbičky vyráběli snad celý den a zahoubičkovali by celou hernu. 

Také jsme vylepšili plakát s jablíčky, doplnili k jablíčkům listy a vyvěsili si ho nad schody. A protože se na podzim domů stahují myšky, tak jsme si ze skořápek vyrobili i ty. Krom malování, stříhání a lepení se samozřejmě také cvičilo, v kroužku povídalo a zpívalo, stavělo, na pomyslném ohni se pekli sloni… tuhle dobrotu jsme dosud neznaly, ale podle Rarášků je to opravdová lahůdka! Takových společných her si u Rarášků užíváme čím dál víc, je to opravdu velká radost takovou spolupráci pozorovat! 

Na fotky se můžete podívat tady

neděle 20. říjen

Opičáci a osová souměrnost

  • Škola

Tento týden jsme odstartovali opět bruslením. Byla to legrace a velká většina už stojí pevně na nohou. Ostatní stojí pevně na čtyřech, což také klouže a všichni jsou spokojení :-)  

Na středu jsme měli naplánované divadlo, ven jsme tedy vyrazili už v úterý. Měli jsme před sebou další pozorování řeky a tentokrát i tělocvik. Největší úspěch měla hra na Princezny a zombíky. Určitě se k ní ještě někdy vrátíme:-)

V matematice jsme se seznámili s termínem osová souměrnost a vymýšleli jsme různé rovnice a nerovnice se zvířátky Dědy Lesoně. Dál pracujeme na tom, abychom uměli ostatním opravovat jejich práci a dokázali společně přijít na správné řešení. Jde to pomalu, ale jde to. 

Páteční angličtina proběhla ve výrazně chlapeckém obsazení a akčním duchu. Zopakovali jsme si písničku Can you snap like a crocodile? doprovázenou pohybem a navázali slovesy run, swim, climb trees, jump, fly. Procvičovali jsme je ve větách typu Can tiger fly? Can you run? a následnými odpověďmi No, it can´t. Yes , I can…..Této gramatice se budeme věnovat i příště, stejně jako tématu spellingu. Test z 1. lekce jsme vzhledem k větší absenci žáků odložili na příští pátek.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

sobota 19. říjen

Habráčci a Stodoláčci spolu a spokojeně

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se všichni na Dvorečku spojili v jednu partičku. Bylo potřeba si trochu osvěžit paměť se jmény kamarádů, které tak často nepotkáváme. Společně jsme vyrazili do lesa. Nahoře na paloučku jsme si pod slunečními paprsky dali sváču a hráli si s kameny, lezli po stromech, stavili jsme domečky. Cestou na Dvoreček jsme překonali několik překážek ve vyschlém korytu potoka. Navštívili jsme naše chlupaté kamarády. (Někteří zjistili, že v ohradě nemáme krávy, ale ovečky a kozy, a taky že v králíkárnách máme králíky a morčata, a ne bobry :D )

V úterý jsme zamířili na Dračí hřbet. Když jsme svačili, přišla se na nás podívat kráva, a tak jsme jí celkem dlouho pozorovali. Hráli jsme všelijaké honičky, někdo se věnoval ořezávání klacíků. Byl opět den jako z reklamy na slunečný podzim, a tak jsem si den všichni společně moc užili.

Ve středu měly děti chuť jít na louku. Nazuli jsme tedy holinky do mokré trávy a vyrazili. Na místě jsme s lanem hráli různé hry. Podbíhali ho, přeskakovali, chodili po něm a na závěr se přetahovali. Také jsme pozorovali podzimní padající listy a jejich barvy.

Čtvrteční výprava na kótu 369 byla úspěšná a báječná. Vrchol jsme dobyli s nadšením a beze ztrát v 11.01. Poslali jsme pozdrav našim předškolákům na expedici a znovu vyvěsili dvorečkovou vlajku. Ugrilovali jsme si kostičky z tofu a měsíčky z jablek. Po zásluze!

V pátek jsme přivítali předškoláky, kteří se vrátili z expedice. Vyprávěli nám jak se měli a co všechno zažili a my jsme s nimi posdíleli, co jsme zažili my tady na Dvorečku. Po svačince Stodoláčci vyrazili na louku a k vodě na sběr šípků, Habrováčci hledali sluníčko v lese a houpali  se v hamace.  Po cestě jsme zpívali a hráli podzimní běhací hry s říkankami. Po odpočívání a čtení jsme se vyráběl podzimní věnec. Propichovali jsme kaštany, žaludy, slaměnky a šípky a ty jsme vpichovali na slaměný věneček. Krásně se nám povedl a zdobí náš stůl v jurtě.

 FOTO

sobota 19. říjen

Brouci po Havelském posvícení

  • Škola

Brouci týden po Havelském posvícení začali opět bruslením. Soňa nebyla celý týden ve škole, ale děti nezahálely. Pokračovaly v pracovních sešitech i hodně výtvarničily. Ve čtvrtek si Brouci užili spojení s Ježky. Odstartovali tak nový tématický celek a to Vesmír.  Děkujeme Ježkům za prezentaci na téma kamenných planet sluneční soustavy. Sestavili jsme i první raketu. 

Koukněte na fotky

pátek 18. říjen

Expedice i hrátky ve školce

  • Školka

Máme za sebou velmi vydařený týden. Předškoláci zdolali na své tradiční expedici Sněžku. A ostatní děti si to užívaly ve školce.

Jitka byla na naší expedici s dětmi poprvé, napsala o ni pro vás pár slov: 

Jak jsme se měli na předškolácké expedici? Skvěle!!! Cesta do Krkonoš sice mnohým dětem připadala dlouhá, nicméně ji bezvadně zvládly a hned poté, co jsme se dostali na chatu Výrovku, jsme poobědvali báječné borůvkové knedlíky. Odpoledne jsme zvládli krátkou procházku a hry a od prvního večera jsme vždy čas okolo večeře věnovali vyplňování expedičních deníků. V úterý ráno jsme se probudili do slunečného dne a v dobré náladě vyrazili na Sněžku  - tu jsme dobyli v pravé poledne. Vítr tam tedy foukal pořádně, ne, že ne. Děti dostaly medaile a po výletové klasice (řízku a chlebu) jsme se vydali na cestu zpátky. Na Luční boudě na nás čekaly báječné koláče a horký čaj. Naprosto s přehledem děti vyšláply poslední kopec a pak už jen hurá dolů na Výrovku. Nadšeni ze 14 km v nohou jsme povečeřeli, zhodnotili den a upadli do tvrdého spánku – někteří o něco později ;-) . Ve středu na nás čekaly hory zcela jiné – mlha, déšť, zima, vítr….i tak to bylo prima – procházka, hry, divadlo…..jsem ráda, že jsem to s vašimi dětmi mohla zažít, bylo to skvělé. A mnozí navázali nová kamarádství s dětmi ze Dvorečku!

NA FOTKY Z EXPEDICE SE PODÍVEJTE ZDE

NA FOTKY Z TÝDNE VE ŠKOLCE SE PODÍVEJTE ZDE

A mezitím děti ve školce (jak to viděli pedagogové, kteří s nimi byli):

Pondělí bylo houbičkové. Trochu jsme si o houbách povídali, vytleskávali jejich jména, hráli hru na schovanou houbičku (poznávali, kdo z kamarádů chybí schovaný pod dekou), nakonec jsme si i houby vytvořili ze skořápek a klacíků.
 
V úterý si udělali školkáči i s Rarášky společný kroužek, zazpívali jsme Terezce k svátku a zahráli si společnou hru. Byla to legrace, měnili jsme si místa, když jsme měli něco společného; například když jsme měli na sobě červenou mikinu nebo když jsme měli rádi zmrzlinu. Dokonce i Rarášci se zapojili, a tak jsme všichni běhali po koberci a měli z toho radost.
 
 Ve středu jsme si v kroužku povídali o tom, co děti zažily v poslední době hezkého, co je potěšilo. Povídali jsme si o emocích a určovali druhy emocí. Šli jsme se projít k řece, sbírali ořechy a hráli si v přírodním sadu. Zastavili se u pana Anděla. Foukal vlahý vítr, svítilo sluníčko, byl krásný den provoněný podzimem. No, zkrátka pohoda… vše plynulo…
 
Ve čtvrtek ráno jsme si pohráli a tvořili dráčky papíráčky, před svačinkou dali jogové cvičení a pak hurá ven, proletět se s dráčky. Děti byly úžasné, nikdo neměl žádný problém. Moc jsem si to se školkáči užila a největší odměnou pro mě byl Beníkův dotaz, zda budeme cvičit i před obědem, že ho cvičení moc bavilo.
 
V pátek jsme si postavili jsme v herně oooobrovský bunkr a hráli si v něm chvílemi na žížaly, pak na cestující v letadle… V kroužku jsme si pak všichni názorně ukazovali všechny činnosti, které musíme ráno absolvovat než jdeme do školky… A tak jsme se znovu probouzeli a protahovali, myli, čistili si zuby, oblékali, snídali všechno možné… Zjistili jsme, kdo na co ráno zapomíná. Venku jsme ve stavění pokračovali. Místo bunkru jsme ale budovali velké hradby z písku a dřevěných kůlů, co jsme našli na zahradě… Bylo to bezva!
 
 

pátek 18. říjen

Mazáci u Lipan

  • Škola

Kromě pondělního protažení na bruslích, matiky, češtiny a prvouky, jsme v tomto týdnu navštívili Husity. Prostřednictvím herců divadla Minor jsme se účastnili vědeckovýzkumné přednášky, v jejímž průběhu nás výzkumní pracovníci provedli dobrodružným příběhem opravdového husity, který nám vyprávěl o svém životě – o životě Božího bojovníka. O tom, co zažil, čemu věřil, za co bojoval a koho miloval. A jak nakonec našel Království nebeské v očích své milé. Opět jsme měli v Minoru možnost shlédnout propracované představení doplněné výraznou hudbou. Po návratu z divadla jsme věnovali čas výtvarničení a dokončili jsme náš obraz z přírodnin. Kromě housenek jsme tentokrát vyrobili různé panáčky, piráta, čarodějnici, různá vozítka, auta a lodě. Vyrábění z přírodnin jsme si moc užili.

Ve středu na angličtině jsme se pustili do výroby našeho kalendáře. Bude nám viset ve třídě, jsou na něm roční období a měsíce. Každá skupinka zpracovala jedno období a našla k němu ve slovníku pár slovíček, která ho vystihují. Příští týden si uděláme jejich malou prezentaci pro ostatní. Ve zbytku dne s Heather děti pracovali s učebnicí i pracovním sešitem a hlavně se věnovali podzimu; spojovali obrázky se slovy a vyplnili pracovní list.

Podívejte se na FOTKY

pátek 18. říjen

Veveřácká abeceda

  • Škola

Havelské posvícení je úspěšně za námi a my jsme se mohli z plna hrdla vrhnout do dalšího učení. Tentokrát před námi byl týden plný písmen, matematických her, tvoření, podzimních radovánek a samozřejmě další lekce bruslení. Tam nám to jde dobře. Už se všichni zvládáme s radostí šoupat po ledě. :) Český jazyk ovládla písmena, a to především samohlásky. Pilně trénujeme a opakujeme, aby se nám nepletlo A,E,I,Y,O,U. Tvoříme je z kamínků, sirek, slaného těsta, hledáme v pracovních listech, píšeme je ve správném tvaru, nacházíme slova začínající na tyto samohlásky. Pokračujeme i v trénování uší, abychom hlásky slyšeli na začátku, uprostřed a na konci slova. Na začátku už je slyšíme dobře, ale ještě se trochu pleteme pokud jde o hlásky uprostřed a na konci. V matematice jsme se vrhli na hravé počítání. Hry jako Honzo vstávej nebo Lidské pexeso. Dokážeme tleskat, dupat, mrkat, skákat a dřepovat různé počty od 1 do 10. Také trénujeme uši stejně jako v češtině. Jestli dobře slyšíme počet tlesknutí a dokážeme následně počet označit slovně či za pomoci prstů. Pokračujeme i v tréninku početních operací do 10 – hlavně sčítání. Neopomněli jsme ani na opakování geometrických tvarů, které jsme různě překládali a stříhali, abychom např. ze čtverce vyrobili trojúhelník a ze dvou či čtyř trojúhelníků zase čtverec. V tomto týdnu se dostalo i na hravé tvoření, kdy jsme nejdřív pozorovali při učení venku, co se děje v přírodě a jak se příroda barví a následně zkoušeli barvy za pomoci štětce přenést na papír. Další den jsme využili razítka stop zvěře a listů stromů, abychom si ten náš barevný podzim zpestřili. Z tohoto tvoření vyvstal i první úkol na doma, kdy si děti mají o daném zvířeti či stromu zjistit nějaké informace. Tak uvidíme jak to dopadne a co zajímavého se dozvíme. :) Hodně zajímavých informací a zážitků jsme si odnesli z pátečního výletu na stanici přírodovědců. Určitě se tam zase brzy vrátíme. V angličtině jsme se rozloučili s první lekcí, zopakovali si oblíbené písničky a rozhovory, ke kterým přibyla veselá příhoda „Oh ,Daisy“, kterou jsme si zahráli a opravdu u toho už i hodně mluvili. Seznámili jsme se se slovní zásobou druhé lekce s tématem „What´s in my school bag?“ (a pen, a pencil, a book, a bag, a pencil case, a ruler). Tomuto tématu se budeme nadále věnovat. Kdo může procvičovat doma, může trénovat zejména obtížnější výslovnost slovíčka a ruler nebo záměňovaná slova a bag - a book /a pencil – pencil case.

 

Na fotky z veveřáckého týdne se můžete podívat zde

pátek 18. říjen

Havelské posvícení je za námi

  • OS Jeden strom

Polovina října s sebou přináší tradiční událost, které se vždy s Jedním stromem rádi účastníme- Havelské posvícení. Stánek s výrobky dětí a učitelů, dýňová polévka, medovina, vystoupení dětí, setkání, sezení na trávě a sluníčko, to je to, co máme rádi. Moc děkujeme vše, kteří podpořili náš stánek nákupem výrobků a děti potleskem při vystoupení. Bylo to s vámi moc fajn. Tak zase za rok.

Koukněte na fotky

pátek 18. říjen

Z pravěku do geologie- Stromáci

  • Škola

Týden od 14.10. byl týdnem uzavírání. Ukončovali jsme povídání o Keltech a pravěku obecně, přehoupli se z tématu společnosti k tématu neživé přírody. Přijel za námi opět Štěpán Rak ml., aby nás seznámil s vývojem vzniku země z geologického hlediska, o horotvorných procesech, vzniku minerálů a hornin. Hodně nás zajímala sopečná činnosti i minerály a horniny samotné. V matematice jsme opakovali početní operace. Dělení se zbytkem nám pořád trochu nejde. V českém jazyce jsme se hodně zaměřili na kořen slova a předponu vy- a vyjmenovaná slova po V. A pak jsme psali opakování z matematiky, českého jazyka a tématu pravěku, které se stalo podkladem pro naše sebehodnocení. To dostanou rodiče do ruky v příštím týdnu.  Na bruslení  a plavání jsme nezapomněli také.

Koukněte na fotky

 

20. stránka z celkem 166« První...10...1819202122...304050...Poslední »