Aktuality

neděle 10. listopad

Jak úžasná bytost ten mravenec je!

  • Školka

V pondělí jsme úspěšně zvládli oční vyšetření, předškoláci bruslení. A pak jsme se už vrhli na další…začali jsme barvit skořápky od ořechů štětcem a temperou. Chtěli jsme vyrobit mravence, jako poslední postavu z našeho příběhu.  Výroba byla složitější, než jsme mysleli a finální podoba hotového mravence v nadživotní velikosti některé dospěláky celkem pobavila, ale my jsme byli spokojeni.:-)
V úterý za námi do školky přijel soubor Pruhované panenky s divadlem O neposlušných kůzlátkách. Pohádka se nám líbila,  hodně se v ní zpívalo a vlka jsme se nebáli…kdo chtěl, mohl si potom zahrát v druhé,  dětské verzi a zájem o to, vyzkoušet si být hercem, byl veliký.
Ve středečním ranním úkolu jsme se měli kouknout vzájemně s kamarádem do očí a nakreslit, jakou barvu oči má. Také jsme se bavili o tom, co to znamená mít oči na stopkách a oko, do duše okno. Hráli jsme hry…třeba na sochy…jeden se schoval za oponou, připravil si sochu a ostatní pak hádali, co nebo koho znázorňuje – zvíře, činnost ap. A také jsme hledali schovaný bubínek jen pomocí zraku – přitom se nám hodilo mít oči na stopkách. 
Čtvrtek byl mravenčím dnem – poznávali jsme zvířata podle obrázků a určovali, zda žijí v přírodě sami či ve skupině.  Postavili jsme také mraveniště z přírodních materiálů – klacíky, větvičky levandule, sláma, listí. Povídali jsme si  o životě mravenců v mraveništi – jak vypadá mraveniště,  o hierarchii mravenců, jejich spolupráci a dorozumívání se pachem. O tom, jak si na zimu střádají potravu do zadečku a v zimě se tím krmí sami i navzájem tak, že obsah vyvrhují. O tom, jak si vytvářejí v staveništi teplo a jak například poznají, že už se mohou probudit ze zimního spánku.  A hráli jsme hry – Na polámaného mravenečka, kterého musejí dva další zachránit, aby se uzdravil,  a na dorozumívání mravenců – 2 učitelky byly mravenčí královny a byly natřené různými vonnými oleji, stejně tak i děti. Ty pak běhaly po prostoru a čichem zjišťovaly, jestli patří k sobě do stejného mraveniště a hledaly si čichem i svou královnu.
Pátek byl od rána v pohybu. Dospěláci i děti si mohli zaskákat hned po příchodu do šatny panáka a v herně skočit do haldy polštářů. Následovala pohádka O slonu a mravenci, pro kterou podle knížky Daisy Mrázkové Tom napsal scénář a pak ji s Renátou dětem zahráli. A byla to legrace! Nicméně to hlavní, co jsme celý týden předávali dětem, tam nechybělo. Každý jsme jiný, každý máme jiné přednosti a pokud se snažíme a pomáháme si, dobře se nám spolu žije. No a na zahradě jsme pak dopoledne vystavěli velkou pirátskou loď a málem se v těch obřích vlnách, které přišly, utopily :-) Ale to už je jiný příběh.
 
Na fotky se podívejte ZDE

sobota 09. listopad

Brouci v první listopadovém týdnu

  • Škola

Ač se vám to zdá možná brzy, tak školou už se rozezněly písně, které jsme začali trénovat na vánoční besídku! Jestli to půjde dál v tomto duchu, jistě žádné oko nezůstane suché! S prvním listopadovým týdnem také přišel čas na ověřovaní znalostí. Pro Brouky to byl náročný týden, ověřovali jsme znalosti z českého jazyka, matematiky i anglického jazyka. Ve výtvarné výchově začali v pondělí vznikat krásné obrazy podzimní krajiny. Část jsme věnovali i povídání o tom, jak se ve škole cítíme, co potřebujeme změnit a jaké vztahy ve škole máme. Byl to krásný rozhovor, Brouci byli neskutečně otevření. A jsem ráda, že až na několik drobností, o kterých jsme mluvili jsou Brouci ve škole spokojení. 

Koukněte na fotky

sobota 09. listopad

Listopad, Listopad lísteček mi na dlaň spad – 10.týden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se drželi blízko hnízdečka Dvorečku. Po kroužku jsme se vydali na hřišťátko kousek za brankou, abychom mohli pozorovat, jestli už k nám přijíždí paní doktorka se svým mimozemským přístrojem, která nám pomocí něj kontrolovala oči. Vše proběhlo jako po másle, paní doktorka byla milá a vyšetření ani trošku nebolelo. A ještě navíc jsme všichni dostali skládací zvířátko. Odpoledne jsme odpočívali s pohádkou a ukulele.

V úterý jsme se v kroužku domluvili, že dnešní plán je jít na palouček na svačinku, cestou sbírat zlaté lístečky a z nich pak vyrábět věnec. Jak jsme řekli, tak jsme udělali. Po svačince, kde se nám všem podařilo rozšlápnout psí bobek jsme se vydali do břízového lesíka, kde bylo zlatých lístků nepočítaně. A tak jsem je nasbírali a tvořili. Děti ale uchvátily hlavně pořezané březové větve, ze kterých postavily dva bunkry a pak chodily na návštěvy. Dokonce na jednom z míst, kde měl stát bunkr, při čištění podlahy objevili zazimovanou žábu, která byla úplně srovnaná se zemí. Aby na ní nikdo nešlápl, udělali jsme jí kamínkovou ohrádku.

Ve středu jsme se vydali vláčkem do Srbska. Navštívili jsme Bubovické vodopády, které byly ale vyschlé, a tak nám aspoň holé kameny posloužily jako klouzačka. Pak jsme se vydali směrem na Karlštejn. Cesta nám krásně ubíhala. Zkoumali jsme různé jeskyňky, objímali prastaré stromy, sbírali listy a radovali se, když v dálce vykoukla střecha Karlštejnu. Cesta to byla dlouhá, ale my jsme to zvládli! Unaveně ale spokojeně jsme usedli do vláčku a hurá domů.

Ve čtvrtek jsme vyrazili do Červené rokle. Sluníčko na nás na kopci vykukovalo, a příjemně nás hřálo. Stavěli jsme a vytvářeli různé objekty, které jsme si pak vzájemně představili a trochu si o nich popovídali. Cestou na Dvorek jsme se sklouzli po skluzavce. Bavilo nás utíkat a tak jsme byli na dvorku „cobydup“. Po obědě, který nám moc chutnal jsme odpočívali a poslouchali vyprávění o Jeníkovi a Mařence… Odpoledne zalité sluncem jsme zase vyběhli venku. 

V pátek  jsme si s Habrováčky zazpívali písničkou, Listopad a doprovodili ji pohybem. Pak jsme se jako lístečky rozletěli na kraj lesa a tam při sváče pozorovali traktor vykládajcí kmeny stromů. To bylo kino, to byla podívaná. Pak nás cesta vedla do březového háje, kde jsme z pořezaných a popadaných větví vytvořili bunkr…ponorku…doupě….domeček……raketu………A k tomu jsme si zpívali zvesela.

sobota 09. listopad

Stromáci v prvním listopadovém týdnu

  • Škola

Měsíc listopad je tady! Pro Stromáky to v prvním týdnu znamenalo nejen uzavírání prvního sebehodnocení a hodnocení, ale i vstup do nových témat. V matematice jsme se věnovali rovnicím, sudým a lichým číslům a nově i dělení vyšších čísel  rozkladem. V českém jazyce jsme si připomněli skladební dvojice, základní skladební dvojice a slovní druhy. Dokonce jsme vymysleli přezdívku pro příslovce, protože ty nám dělaly pořád problém. A víte, jak jim říkáme? Detektiv….. protože se pořád ptají Kdy, kde, jakým způsobem, za jakým účelem… a tak! Na základě těchto otázek nás dost bavilo vytvářet věty typu “ Včera doma krvavě“….. No, dovede si představit tu naší fantazii? V tématu přírody jsme se věnovali geologii, gravitační a magnetické síle. Začali jsme si prozpěvovat vánoční písničky, protože času na nácvik vánoční besídky není mnoho. Nezapomněli jsme vyrazit na plavání a bruslení, které se tentokrát neobešlo bez zlomeného lokte. Geník je statečný a my mu pomáháme.  Velkou zábavou bylo čtvrteční stěhování černošické knihovy. Rádi jsme pomohli a teď alespoň víme, které knížky se v dětském oddělení vyskytují. Byl to tak naplněný týden, že jsme ani neudělali fotky. A pokud byste chtěli vidět alespoň ty ze stěhování knihovny, koukněte na fcb úřadu Černošice. Tam nějaké najdete.

 

pátek 08. listopad

Mazáci a ševcovské řemeslo

  • Škola

Začátek týdne jsme ještě věnovali tématu Dušiček a zejména Mexickému svátku Dia de los muertos. Tímto jsme se přehoupli z našeho spíše smutného vzpomínání k oslavě života, kterou vzpomínají na své zemřelé v Mexiku. Pustili jsme si tématický film a den jsme si hezky užili. Pak už byl čas na pravidelnou práci v matematice, češtině a v prvouce. V matematice jsme objevovali indické násobení, v češtině jsme konečně začali s vytouženými vyjmenovanými slovy. Ty jsme se pokusili zahrát pantomimou a legrace byla veliká. No jen si zkuste zahrát bylinu, Přibyslav nebo byt? Hodně povedená byla kobliha, dokonce pocukrovaná. Jen to původně měla být kobyla :D A v prvouce jsme se věnovali nadmořské výšce.

Ve středu v angličtině jsme znovu procvičovali běh roku. Koukali jsme na obrázky a zkoušeli uhádnout, jaké roční období je na nich zobrazeno. Odpovídali jsme na otázky: „What’s your favourite season?“ Odpovědí „My favourite season is…“ Následně jsme procvičili také měsíce a vyrobili si kartičky pro jednotlivá období, které nám při dalším opakováním pomohou. Následně jsme se přesunuli k učebnici a tématu hudebních nástrojů. Opakovali jsme vazbu I can, tentokrát jsme přidali sloveso Play ve spojitosti s hudbou: I can play the (piano). Pracovali jsme také s učebnicí a pracovním sešitem.

Tomuto týdnu však jednoznačně dominoval čtvrtek, kdy jsme vyrazili do Prahy za ševcovským řemeslem. Do své dílny nás pozval tatínek jednoho z nás, Martin Lawart, mistr ševcovský. Mohli jsme si prohlédnout dílnu, nástroje, kůže, úplně cokoliv, co nás napadlo. Martin a jeho tovaryši nám ochotně všechno ukázali, vysvětlili, či předvedli. Jelito, kopyto, platí to! A my už víme, jak vypadá to kopyto :) Bylo krásné vidět jak vzniká poctivě ušitá bota, jak řemeslníky jejich práce baví. V druhé části jsme se sami pustili do vyrábění. Boty jsme nešili, ale stihli jsme si pod Martinovým vedením vyrobit a nabarvit náramek na ruku a byla to zábava. Odcházeli jsme spokojeni a byla to věru velmi inspirativní návštěva!

FOTKY

pátek 08. listopad

První listopadový týden u Rarášků

  • Rarášci

Tento týden jsme se u Rarášků rozhodně nenudili. Na začátku týdne nám oči přišla zkontrolovat paní doktorka, ale zbylo i dost času na ranní kroužek a spoustu dalších aktivit. Povídali jsme si o tom, jak se cítíme, jak dokážeme poznat, jak se ostatní cítí – zkrátka o emocích. Další den na nás ve školce čekalo báječné divadlo. O čem bylo, to už jistě dávno víte. Rarášci byli tak pozornými diváky, že jsme z toho byly až překvapené a všichni si tak mohli užít i interaktivní program. Další den jsme si v herně udělali pořádný nepořadek, tolik vyndaných hraček najednou snad u nás ještě nikdy nebylo! Odhrnuli jsme tedy místo alespoň pro společný kroužek. Každý vybral autíčko jemu srdci nejbližší a pak jsme společně zkoušeli, čí autíčko jak dělá, jaké asi zvuky, jak hladce nebo drncavě jezdí, jak moc se naklání, když jede do zatáčky… no a pak nám nezbylo nic jiného, než to zase všechno uklidit :-) K dalším hrátkám jsme si vyndali náš krásný barevný padák a pořádně se s ním vyblbli. Házelo se, posílalo, skákalo, mávalo a taky schovávalo. To všechno se s ním dá dělat! No a krom toho se samozřejmě cvičilo, stříhalo, závodilo na motorkách, vařilo v kuchyni v herně i na zahradě… a hlavně – další z Rarášků oslavil třetí narozeniny! :-)

Na fotky se můžete podívat tady

pátek 08. listopad

Začátek listopadu u Veveřáků

  • Škola

První listopadový týden, který jsme si mohli užít celý, od pondělí až do pátku, je za námi. A co jsme všechno stihli? Od samohlásek jsme se postupně přesunuli k souhláskám. Rozšířili jsme si své obzory o písmeno M a T. Už pomalu dokážeme přečíst některá slova v učebnici, např. MÁMA, TÁTA, MÁ, UMÍ, TOM. Přecházíme od psaní vět v symbolech k  slovům. Jde to sice pomalu, ale jistě. Nezapomněli jsme opakovat to co už umíme, vytáhnout pár didaktických pomůcek jako je třeba písmenkové pexeso, hmatové pexeso s písmeny, skládání slov podle obrázku apod. Matematika patřila počtům, hlavně sčítání a dočítání do 10. Také jsme si oprášili znalost geometrických útvarů (čtverec, obdélník, trojúhelník, kruh). Hledali jsme věci ve třídě, které mají právě tyto tvary. Stavěli jsme  3D tvary z pěnových kostek, krokovali jsme a trénovali naši paměť. Dost jsme si vyhráli se slaným těstem, které nám sloužilo jako modelína pro tvoření písmen a slov, počítání a tvarování. Stihli jsme si i v pondělí odběhnout na hodinu bruslení. Pomocné hrazdičky už zůstávají v koutě a nám se daří nepadat na kolena tak často. I když ono sklouznout se na ledě jako lachtan nebo tučňák je docela zábava. :) Hlavním tématem středeční angličtiny bylo počítání do desíti. Kromě odpočítávání dopředu i zpátky bychom měli znát čísla i  „napřeskáčku“. Naučili jsme se odpovídat na otázku How many? a  přičítat postupem Three and one more is…Nadále procvičujeme školní pomůcky a jednoduchou konverzaci. S novými plyšáky, které si Veveřáci přinášejí, trénujeme What´ s your name? a během práce odpovídat na Are you ready? Do své pasivní zásoby jsme zařadili  slovesa Listen, look, point, pick up. Psaná forma číslovek nám dává ještě zabrat, a proto jsme si je na závěr  sestavovali ze sirek. Veveřáci k úkolu přistoupili velmi kreativně a úkolu se zhostili výtečně.
Celý týden jsme uzavřeli individuálním hodnocením uplynulých měsíců. Malovali jsme, hodnotili, přemýšleli o tom, co nám jde, co se nám daří ale i o tom v čem potřebujeme pomoc či chceme ve škole něco jinak. Toto hodnocení nám bude sloužit jako podklad na  tripartitní schůzky, kde se potká pedagog, dítě  a rodič. :)
 
Na fotky z prvního listopadového týdne se můžete podívat zde

neděle 03. listopad

Československo, Vivaldiho podzim, kámoška kráva a dušičky (9.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

 V pondělí byl státní svátek, a tak zůstaly branky Dvorečku zavřené.

V úterý jsme si v kroužku řekli, proč jsme v pondělí nebyli ve školce, přivítali novou dospěláckou tvář Ingrid, která normálně pracuje ve škole Jednoho stromu. Vzali jsme jí na naše oblíbená místa v lese a ukázali jí, co nejraději v lese děláme, jaká máme pravidla, a jak to u nás přes den funguje. Před obědem jsme šli ještě pozdravit zvěřinec. Po obědě jsme si před odpočíváním pustili z válečku (repráček) Vivaldiho podzim, a představovali si podzimní les za zavřenými víčky.

Ve středu jsme se ráno vítali s naší kraví kamarádkou Amálkou a pak se vydali směrem na psí hroby. Tam jsme posvačili a šli dále okruhem po dračáku zpět dolů. Po cestě jsme sbírali listy a pozorovali podzimní přírodu.

Odpoledne pak na Dvorečku proběhl bazárek. Věci, které se nikomu nezalíbili už slouží v diakonii a knihy budou předány řevnické nádražní knihovně.

Ve čtvrtek jsme zažili první doteky mrazivého počasí. Rozdělali na dvorku oheň, hráli fotbal a popovídali jsme si s kravičkou Amálkou. Odpoledne jsme z vyhráté jurty vyběhli do sluncem zalitého odpoledne, kde už po „jedovatce“ v překladu rozuměj jinovatce nebylo ani stopy.

Odpoledne pak na dvorečku proběhla opět velmi chytlavá a zajisté přínosná přednáška Vlaďky Bartákové: Výchova holek.

V pátek jsme si pověděli, že je první listopadový den, a tak jsme si s ukulele zazpívali lísničku Listopad, lustopad. Došlo i na tanec. Pak jsme se vydali nahoru po dračím hřbetu. Nahoře jsme se pěkně uvelebili a povídali si o nadcházejících dušičkách. No a dušičku si pak děti vyrobily z měkoučké teplé ovči vlny. Po tvoření si děti ještě pohráli, byli i závody alá „skejťáci“- anebo spíše přehlídka triků na U rampě :) A pak už vzhůru dolů na teplý obě v jurtě.

neděle 03. listopad

Mazáci před Dušičkami

  • Škola

Tento týden jsme si všichni užívali podzimní prázdniny a ve škole jsme se sešli jen na dva dny. Čtvrtek jsme věnovali opakování češtiny. Propojili jsme čtení článku o paní Láryfáry z čítanky a procvičování všech jevů, které už umíme. Nicméně bylo 31.10., tedy Halloween. Těšili jsme se spíš na halloweenský den, ale Tereza si na něj vůbec nevzpomněla. Nevadí, zaimprovizovali jsme :) . Hned ráno jsme si dali naše oblíbené volné psaní, tentokrát na zadané téma „strašidla“ a odpoledne pak patřilo halloweenskému tvoření. Dostali jsme jen čtvrtku, černý uhel a oranžový papír. To se zprvu zdálo hodně omezující, nakonec jsme si výtvarničení dost užili a vznikla moc hezká dílka. V pátek jsme zužitkovali čtvrteční opakování a napsali jsme test z češtiny. Nebyla to taková pohoda jako v matice minulý týden, ale nakonec jsme jej všichni zvládli. A že jsme někde chybovali? Pracujeme s chybou, hledáme ji, opravujeme a víme, čemu se můžeme v budoucnu více věnovat.

Podívejte se na FOTKY

neděle 03. listopad

O smrti smrťoucí (9. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí nejsme ve školce, slavíme vznik samostatného československého státu.

V úterý zahajujeme dušičkový týden pouštěním lodiček po Berounce. Vratké bárky vyrábíme ze skořápek ořechů, včelího vosku, klacíků. Do plachet z listů všech tvarů a barev šeptáme přání pro naše blízké, mrtvé i živé. Po obědě si čteme O smrti smrťoucí. Dozvídáme se, že život je konečný a vše živé jednou musí umřít. Něžně a pravdivě.

Středa svěže mraziváS Dádou, školačkami a bandou pestrobarevných skřítků. V lese se zahříváme čajem z lesního čajovaru, zkřehlé prstíky prokrvujem hnětením vosku. Voní nám pak po medu. U teplého nápoje myslíme na naše babičky a prababičky, dědy a pradědy. Chutnal by jim náš bylinkový čaj? Naši živost prokazujem během do vrchu a zase zpět a třikrát dokola… Odpoledne je s námi Štastná babyka od naší milované Daisy Mrázkové.

Ve čtvrtek jsme zahájili den obě jurty společně ranním kroužkem u hořícího ohně, protože ten den byla opravdu zima. V blízkosti ohně jsme také posvačili. Posilněni jsme vyšli do mrazivého lesa směrem k bývalým psím hrobům. U potoční roury jsme skákali z kamenného břehu a Tomáš nás chytal. Rozehřátí jsme vyběhli do kopce až k horní cestě nad psí hroby do bukovodubového lesa. Zde jsme spočinuli. A Dáda nám začala vyprávět příběh o svém dědečkovi, kterého milovala a po jeho smrti si sním v duchu povídá. Pak nám rozdala každému kousek ovčího rouna a vyrobili jsme si anděla-ducha. Skrz les v tu chvíli prosvítalo mez stromy slunce a nám to připadalo jako, když nás přišla pozdravit lesní královna. Předdušičkový den jsme ukončili v jurtě povídáním o smrti….

Pátek. Je 5.den v týdnu. Robinson pojmenoval svého sluhu Pátkem, protože jej zachránil v pátek. Padá listí první listopadový pátek. Chyť jej v letu! Zpíváme o zlatém lístku z javora. S tyčemi bušíme o zem. Stoupáme ke kótě. Vaříme lesní čaj. Sestupujeme po etapách. Potichu zkratkou. Máme dnes mužské vedení. Pracujeme u stolu.
 

21. stránka z celkem 169« První...10...1920212223...304050...Poslední »