Aktuality

neděle 15. září

Hezký týden skončil Otvírákem

  • Školka

Tak tento týden už jsme pár slz řešili a troufám si říci, že s úspěchem. Snažili jsme se v tu chvíli poskytnout dětem otevřenou náruč, nepopírat jejich emoce, provést je jimi s velkou citlivostí. Vy jste nám při tom byli velkými spojenci, děkujeme, že se na postupu ranních odloučení domlouváme a pravidla pak vzájemně dodržujeme!

I pondělní déšť, kteří mnozí dospěláci nazývali mírně hanlivými výrazy :-) nám přinesl skvělou procházku v dešti, hluboké louže, kterými se tak dobře probíhá a ten důvěrný pocit, když prohřejete sebe i mokré kalhoty u krbu v herně. Ale nejdřív se od rána děti bavily tím, že si samy vytvořily v herně pendolíno a jezdily do Brna a zpátky. A protože nás dospěláky baví přistupovat na jejich hry, tak jsme se okamžitě staly hosteskami a do vlaku jsme jim naservírovaly i svačinu. Evidentně je to potěšilo :-) Od úterý jsme si zpívali nové písničky, učili se jógovou sestavu Pozdrav slunce, na speciálním přístroji od Jindřišky jsme se učili krájet jablka, nakládat do sušičky a vzápětí je pytlíkovat na Havelské posvícení. V ranním kroužku se učíme pořád dokola jména kamarádů a vysvětlujeme si 3 jednoduchá pravidla pro vzájemné soužití. Učíme se ohradit vůči chování, které se nám nelibí, učíme se naslouchat jeden druhému, neskákat si do řeči. Učíme se, že věci mají svá místa a poznáváme, jak nám dělá dobře, když najdeme stavebnici tak, kde má být. Vyrobili jsme společně i plakát na páteční Otvírák, děti připravily základ pro oheň, pomáhaly shrabat zahradu. A v pátečním komunitním kruhu na otázku Péti: „Proč si myslíte, že se dnešní akce jmenuje Otvírák?“ odpověděly bez váhání: „no to je jasný, protože si otevřeme pivko nebo víno!“ :-)

na fotky se podívejte ZDE

 

neděle 15. září

Rytmus dne (2. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Od rána upevňujeme režimové rituály. Sázíme vrbičky jako ranní úkol. Gong nás svolává na ostrou devátou k ohništi. V lese nehážeme kameny. Vyhýbáme se autům všichni na stejnou stranu. U vodárny svačíme v sedě. V potoce si hlídáme, aby nám nenateklo do holínek vrchem. Loučíme se s hracím místem kouzelnou krabičkou. Slušně stolujeme. Klidně odpočíváme. Nasloucháme pohádce o Jácíčkovi. Předškoláci, kteří se dokázali zklidnit, pracují pak s knihou Abeceda. A popisují pro nás nábytek.

Úterý. Veliké stoupání i prudký sešup. Noví i staří kamarádi. Hrajeme si v lese. Klidně i divoce. Pozorujem můrky a sršeň. Sdílíme pocity ve společném kruhu. Odpoledne se předškoláci toulají po hvězdách.

Ve středu jsme prozkoumali území za závorou. Zakázané pro auta, nikoli však pro nás. Pozorovali jsme veverku. Jestlipak neutekla z naší knížky? Při odpočívání jsme pozorně poslouchali, jestli se Jácíčkovi neztratila jeho zrzavá kamarádka. Slavili jsme 6 s naší milou Johankou.
 
Ve čtvrtek jsme sice nedošli daleko, zato jsme postavili spoustu domečků pro lesní skřítky a myšky. Na některých ještě chceme pracovat, museli jsme totiž práci opustit rozdělanou a jít na oběd. Předškoláci po odpočívání počítali o 106.
 
Pátek. Někdo líp, jiný hůř najíždí na pravidelný rytmus. Rytmizujeme s osmi holemi. Hop hop hop, byl jeden strop. V lese se kloužem po zadku za doprovodu ukulele. Čtem Jacíčka a lepíme papírové domky.
 
 

sobota 14. září

Mazáci, Opičáci a Veveřáci na adapťáku

  • Škola

Mladší ročníky ze školy Jednoho stromu vyrazili na tradiční adaptační pobyt, kterým každoročně zahajujeme školní rok. Tentokrát jsme vyrazili do nádherné přírody Jizerských hor, abychom se seznámili s novými spolužáky, hráli si, běhali, učili se a užívali si času, který tu byl jen pro nás. Pondělní déšť nás nezastavil a hned jsme vyrazili prozkoumat okolí. Už v úterý se počasí umoudřilo, vysvitlo sluníčko a tak jsme mohli trávit naprostou většinu dne venku. Blízký potok, louka plná velikých kobylek, les jako dělaný pro stavění domků, dlouhá opičí stezka, to vše nás obklopovalo a my jsme plnými doušky užívali. Ve středu jsme se vydali na celodenní výlet na Paličník, cesta vedla podél horského potoka a jen ten by nám stačil ke štěstí, kolik se u něj dalo zažít zábavy. My ale chtěli poznat víc a tak jsme se vydali výš směrem k vrcholu. Cestou jsme podnikli opravdové borůvkobraní, a odměnou za strmou cestu do kopce nám byl nádherný výhled do okolí. Celý týden vládla pohoda a dobrá nálada, což je vidět i z fotek. Podívejte se!

Fotky Mazáci

 Fotky Opičáci

Fotky Veveřáci

sobota 14. září

Les plný pokladů (2.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí nám začalo opět ubrečeně. I přes to jsme se vydali do lesní galerie, kde jsme hráli hry na jména a trénovali podávání a házení. Zkoumali jsme jaké houby zrovna rostou. Starší děti vyběhli na kopec a pozorovali les ze shora. Zmokli jsme, ale bylo super.

V úterý ráno jsme si v kroužku zopakovali jména a pak jsme se vypravili opět do galerie, aby se nám utužila orientace v nebližších navštěvovaných místech lesa. Znovu jsme si zopakovali, jak je důležité být v lese na dohled a na doslech od průvodců. Ke svačince nám hrála Andrea na ukulele, to si pak neváhali vyzkoušet i malí nadějní hudebníci. Každý si tu našel svoje místečko s tím, co ho zrovna zajímalo.
Zvelebování domečku v křovisku získalo okno a gauč, nahoře na kopci badatelé objevili březové kůry roztodivných tvarů, horníci z trouchnivého pařezu vykutali zlato, kaskadéři jezdili z kopce po zadku a hulákali, jak je tlačí kamínky, malíři malovali krásy lesa pastelkama, sochaři vytvořili z kamení berušku…
Určitě jsem teď další spoustu aktivit vypustila, ale věřte, že pojmout celé lesní dění je zkrátka nemožné, a tak jsme rádi za společné předobědové kroužky, kde všichni mají možnost sdílet nejzajímavější zážitky právě z každého jednoho „tady a teď“ :)

Ve středu jsme hned od rána tvořili krabičky na krk z trubiček, do kterých jsme pak v lese hledali něco zajímavého, nějaký „poklad“. Šli jsme náš už známý okruh kolem ohniště přes bunkr a galerii a pak už zpázky k jurtám. Po cestě jsme pozorovali vše co se hýbe a sbírali zajímavosti do krabiček. Před obědem jsme si v kroužku s kamarády ukázali co kdo našel.

Čtvrtek  jsme se vydali k závoře, kde jsme hledali nová místa na hraní. Vytvářeli jsme různé pasti a domečky. Hrálo se na kytaru a zpívalo, opakovali se pravidla na dohled a na doslech. Odpoledne jsme zkoušeli nové AKU nářadí a pořádně jsme si u toho zařádili.

V pátek jsme po společném kroužku, kde jsme se všichni pozdravili a přivítali   ještě v malém kroužku Stodoláčkovém procvičili jména a pak  jsme se vydali do naší Lesní galerie – kde jsme tvořili.  Podle látek nejrůznějších barev jsme hledali přírodniny stejných barev…..po hledání jsme si udělali výstavku všeho co jsme našli a vlastně nás překvapilo kolik toho bylo. Příště to zkusíme třeba na louce. Hráli jsme i kamínkovou počítací hru a pak jsme se začetli do Knížky – Příhody malého Kořínka a pak v lese hledali stromy z knížky. Velkou zábavou bylo hledání života pod kameny, kde jsme našli čerstvého slimáka, larvu nějakého brouka, pavou

pátek 13. září

Adaptační pobyt Stromáci, Brouci a Ježci

  • Škola

Začátek školního roku je v Komunitní škole Jeden strom spojen s adaptačním pobytem dětí. Nejinak tomu bylo i letos, kdy historicky poprvé odjeli mladší a starší děti jinam. Stromáci, Brouci a Ježci ( 4.-7. třída) se vydali do Sedmihorek. Cílem pobytu bylo podpořit vzájemnou spolupráci dětí, prohloubit informace o sobě, více se poznat, naladit se na sebe a opět dostat pod kůži pravidla společného fungování.  Hodně jsme si proto hráli a povídali si. I na putování po okolí a práci s mapou došlo. Víc o tom, jak nám spolu bylo a co jsme dělali, najdete na fotkách.

Koukněte na fotky

neděle 08. září

Hodně pohody, málo slz

  • Školka

Říkaly jsme si s kolegyněmi, že první týden si budeme jen hrát a zvykat si na sebe navzájem. Jenomže najednou jsme zjistily, že i když pár slz občas ukáplo, děti už byly natěšené od prvního dne co budeme dělat, co budeme tvořit, co zpívat, jakou hru hrát, co bude v rámci předškolácké přípravy. Takže i když převažovalo hraní, povídání a pobyt na zahradě, bylo tu už spousta nových věcí. S Jitkou jsme si zpívali nové písničky, hrála nám na kytaru i klavír. Na zahradě tu byly pohybové hry a kupodivu nikdo nebrečel, když vypadnul z kola. Začali jsme si nastavovat pravidla v herně i na zahradě. Dokázali jsme si otevřeně povídat o emocích, které prožíváme a pomocníkem nám byly skvělé karty Moře emocí a kamarádka Ploutvička na nich. Ve středu k nám na zahradu dokonce dorazila policie na koních (Jindřiška je viděla, jak jedou kolem naší zídky a nedala jinak, než že se půjdou ukázat dětem :-) A když se v pátek slunce schovalo za mraky, vytvořili jsme si ho v herně na velký formát papíru pomocí suchých kříd. A jak se ukázalo, udělala jsem školáckou chybu hned na začátku, neboť vystřižení kruhu z původního obdélníku jsem nechala až na konec tvoření. No a pak nám bylo líto ustřihnout práci někoho, kdo si dal záležet třeba v tom pravém horním rohu :-) ) Tak máme prosím pěkně jedno obdélníkové slunce pověšené v šatně, dělá nám radost a je nám úplně jedno, že není kulaté!

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 08. září

Hurá zase v lese (1.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme přivítali novou dvorečkovskou sezónu, nové i staré kamarády a prozkoumávali co se kde změnilo. Pršelo, ale nám to nevadilo. Chvíli jsme pobyli v jurtě a potom jsme se všichni sešli u společného kruhu, kde jsme se pozdravili. Prošli jsme si araál dvorečku abychom si připoměli kde se co nachází, kam se může a kam ne. Pak jsme se vydali k potoku a naší oblíbené závoře, kde jsme prolézali kořeny stromů. Cestou zpět jsme se navštívili ovečky, kozy, králíky a morčata. Obědvali a odpočívali jsme v jurtě a po spaní jsme den zakončili na pískovišti.

V úterý jsme se ráno pozdravili ve společném kroužku s habráčky, zopakovali jsme si pozdrav „Ruce mé a ruce tvé…“ a vydali jsme se k potoku. Dali jsme si svačinky a šli lovit! Na pomoc nám byl kuchyňský jemný cedník, kterým jsme se snažili z potoka vylovit nějaké živočichy. Potok nebyl moc bohatý na přírodní poklady, a tak jsme se vydali na louku k Berounce, ve které jsme chytili dokonce dvě nebohé prťavé rybky. Cestou jsme se namlsali špendlíky, pozdravili jsme kozy a ovečky, zjistili, jak nebezpečné je dotýkat se elektrických ohradníků. Cestou na oběd jsme si pro vyzdobení jurty natrhali luční kvítí.

Ve středu jsme ráno tvořili obrázky z vílího prachu (semínka břízy). Po přivítáni vydali do lesa kolem ohniště a bunkru až do galerie. Po cestě jsme pozorovali třeba dva slimáky anebo houby. V galerii si někteří hráli na kopci, jiní stavěli domečky z klacků, anebo dráhu pro autíčka. Prostě jsme si užívali, že jsme zase v lese:)

Čtvrteční ráno bylo zalité sluncem a tak jsme vyrazili i s několika maminkami na louku u „myší díry“, kde jsme hráli hry s míčem a jmény a taky sbírali a poznávali různé luční kvítí. Hovořili jsme o pravidlech „na dohled“ a „na doslech“ a o tom jak se chováme u řeky. Před obědem jsme ještě chvilku kutali v pískovišti. Po obědě, pohádce, odpočinku a předškolácké přípravě jsem opět vyběhli ven, když bylo tak krásně

V pátek jsme se sešli v komorním počtu. Ve společném kroužku s Habrováčky jsme se pozdravili  a pak dali Stodolácké hlavy dohromady a domluvili jsme se, že chceme do lesa…….na dračí hřbet. Výstup to byl strmý, ale všichni do jednoho jsme ho zvládli. Odměnou nahoře pro nás bylo pohoupání v hamace a písničky s kytarou a ukulele. Po obědě, odpočinku při ukolébavkách  a předškolácké přípravě jsme ještě skládali mandalky z dřevěných kostek.

 

 

neděle 08. září

Vítáme naše Rarášky!

  • Rarášci

Celý předposlední srpnový týden jsme pilně pracovaly, chystaly a těšily se na vaše naše Rarášky.

A pak se skutečně školky zaplnila. Začalo náročné období pro vás rodiče i vaše děti, většina si poprvé zvyká být bez maminky a tatínka. Adaptační období může trvat dva týdny i dva měsíce a v okamžiku, kdy si řekneme, že už dobrý, můžeme se spolehnout, že někde to zase skřípne :-) . Pečujeme o vaše robátka s láskou a pečlivostí a také je pouštíme zkoušet situace naprosto neznámé a pomáháme jim v nich obstát a tím vyrůst. Asi tak v únoru, březnu si uvědomíme, že je za chvilku konec školního roku a že to zase pekelně rychle uteklo a že vaše děti už jsou ale opravdu někde jinde. Moc se na celý ten rok s vámi všemi těšíme!!!

Na fotky z prvního týdne ve školce se můžete podívat tady

sobota 07. září

Stromáci na začátku školního roku

  • Škola

Školní rok 2019/20 začal. Stromáci vstoupili do čtvrtého roku docházky do školy Jednoho stromu. V prvním týdnu to bylo radostné shledání, které jsme si vyplnili dotvořením naší venkovní dílny, psaním příběhů z prázdnin. A aby se nám lépe začínalo se psaním, zkusili jsme nejdřív to volné, při kterém je dovoleno úplně všechno. Rovnýma nohama jsme přikročili k opakování témat z českého jazyka i matematiky z předchozího šk. roku ( opakovali jsme pádové otázky, rody podstatných jmen, při diktátu vyjmenovaná slova, násobení  a dělení do 100, sčítání a odčítání v řádu stovek). Zbyl nám i čas na vyprávění, povídání o novinkách a sestavení nové knihovny. Teď už se těšíme na adaptační pobyt do Českého ráje.

Koukněte na fotky

pátek 06. září

Opičáci opět ve škole:-)

  • Škola

Tak a je to tady:-) Konečně jsme se opět sešli ve škole. První týden pro nás byl hlavně ve znamení opakování a organizačních věcí. Jako druháci už musíme fungovat víc samostatně. Založili jsme si tedy úkolníček. 

V češtině a matice jsme si zopakovali, co jsme všechno uměli na konci první třídy a já věřím, že to zase brzy všichni umět budeme:-) Ve středu jsme vyrazili ven a seznámili jsme se trochu podrobněji s mapou. Určili jsme si světové strany a pokusili jsme se mapu zorientovat. Každý jsme si také nakreslili svoji mapu zpáteční cesty ke škole a nakonec jsme i všichni trefili.

První anglický pátek u Opičáků proběhl ve znamení opakování slovní zásoby z minulého roku a prvního zápisu do slovníčku. (Nová písemná slovní zásoba : mum, dad, book, vocabulary, exercise). Na závěr nechyběla ani oblíbená hra Otto´s hunting.

Na fotky se můžete podívat zde. 

28. stránka z celkem 169« První...1020...2627282930...405060...Poslední »