Aktuality

pátek 05. únor

Opičáci počítají a krouží, až se z nich kouří

  • Škola

Druhé pololetí jsme odstartovali skoro jarním počasím. Mohli jsme tedy vytáhnout učebnice i na pozemku u řeky. V tomto týdnu nás čekalo v učebnicích mnoho nového a čerstvého vzduchu není nikdy dost. Trochu jsme si prohloubili znalost podstatných jmen a seznámili jsme se s vyjmenovanými slovy po V. V matematice jsme otevřeli druhý díl pracovního sešitu a hned na první straně jsme narazili na cvičení, kterému jsme nakonec věnovali dva dny, abychom si byli jisti, že jsme si jistí :-) . Myslím, že o korunách a dvoukorunách se nám bude ještě dlouho zdát. Ve čtvrtek jsme si dali ještě trochu větší výzvu. Konečně jsme vytáhli z penálů kružítka. A bylo…na začátku byla radost, pak trochu zmatení a i trochu vztekání. Věřím, že nakonec všichni své kružítko zkrotíme!

Do angličtiny jsme se vrhli opět radostně a konečně završili čtvrtou lekci s tématem jídla. Další prověřovací test dopadl také  skvěle, většina Opičáků dosáhla maximální počet bodů nebo těsně pod. Jídlo nás prostě inspiruje! Naši pokročilejší spolužáci si ještě návdavkem stihli vyhledat informace z článku o různých druzích britských snídaní. Hodně nás opět bavilo přehrávání komiksového příběhu Colin in Computerland, part 3, kdy jsme se už navzájem hlídali i v přesnosti zapamatovaného textu. Pro část Opičáků je ale stále trochu oříškem čtení a bylo by užitečné vždy přečíst všechny texty lekce ještě doma. Není jich mnoho. Používání vět I like….I don´t like….už máme docela usazené v ústní i písemné podobě, a tak jsme si je ještě užili při poslechu hudebních ukázek a vyjadřování osobních preferencí v oblasti hudby.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 05. únor

Mazáci a první týden nového pololetí

  • Škola

V tomto týdnu jsme v českém jazyce procvičovali zejména určování vzorů rodu mužského, ale čas jsme věnovali i skloňování a určování dalších mluvnických kategorií. Pro matematiku si každý z nás vytvořil svůj vlastní krokovací pás, našli jsme malé figurky a při krokování před kamerou jsme dokrokovali až do záporných čísel. A jak je to s tím krokováním s otočkou? Pořád ještě nám není úplně jasné, proč značí mínus před závorkou. Nevzdáváme se a krokujeme a krokujeme. Ve vlastivědě jsme se prošli středověkým městem. Rozrůstáním měst, gotickou architekturou a důležitostí některých staveb jsme strávili celou hodinu vlastivědy.

Při angličtině jsme začali téma Daily Routine. Bavili jsme se o tom, co se obvykle děje během našeho dne. Seznámili jsme se s mnoha novými slovíčky / frázemi, které se s tématem pojí, děti si je napsaly do slovníčků. Při práci se sdíleným dokumentem s obrázky jsme procvičili tvorbu vět, které tyto slovíčka obsahují (I get up at….I have breakfast at…) Na konec jsme si zahráli hru se spellingem, abychom po delší době i ten zase zopakovali.

V přírodovědě jsme si prohlubovali znalosti o ekosystému les. Zahráli jsme si jsme si několik her, které nám v tom pomohly („kimovka“, „jsem, beru“) a společnými silami jsme otevřeli téma „Funkce lesa“. Skupinové diskuse probíhaly natolik intenzivně, že se nám podařilo vyvodit 10 funkcí, které správný les dokáže zastat.

pátek 05. únor

Hromničkový 22.týden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme přivítali novou průvodkyni Jordanu. V kroužku jsme si povídali o nadcházejících Hromnicích, co tento svátek znamená a symbolizuje. Ze tmy do světla. Ze zimy do jara. Mrzlo až praštělo, tak jsme posvačili v teplé jurtě a poté se pustili do výroby svíček – Hromniček z včelího vosku. Pak jsme vyrazili k řece za sluníčkem a ledem. Rozbíjet led v kalužích bylo velké žůžo. 

V úterý jsme oslavili svátek Hromnic  zpěvem.  Po ránu jsme si vyrobili papírová kapátka na svíčky, abychom se nespálili od vosku. Vyrazili jsme posvačit ven – bylo o dost větší teplo než včera a dali jsme si okruh lesem a vyběhali se, abychom se pak vrátili na černou hodinku na Dvoreček. Cestou zpátky jsme se zastavili pozdravit a pohladit králíčky a morče, které už jsme dlouho předlouho neviděli. 
Vzali jsme si svoje Hromničky – ochranu před hromy a blesky a vším zlým. Ve dveřích garáže jsme si zapálili naše svíčky a vstoupili do tmavé místnosti. Vojta nám zazpíval slibovanou strašidelnou píseň a hned začal vyprávět první strašidelný příběh. Pak se připojil další a další a další. Všichni jsou strašně odvážní a jen málokdo se jen trošinku bál. Po obědě nás čekalo překvapení od Domči. Donesla starý gramofon a desku s názvem Černá hodinka u Spejbla a Hurvínka, nikdo ani nedutal. 

Ve středu jsme si v kroužku začali povídat o masopustním období. Namísto nemocné Eli k nám zavítala Dáda s masopustní koledou, která hospodářům přála vysokou úrodu. lnu tak, jak koledníci vyskočí. V lese jsme si dali svačinku, pokusili se v dešti rozdělat oheň – marně, zatancovali měla babka čtyři jablka na zahřátí a tradá na oběd. A protože na masopustní veselici pro letošní rok volíme převleky ve stylu „Dědci a babky“, pokoušeli jsme si vyrobit odpoledne brýle z ruliček od toaletního papíru. Už teď jsme se dost nasmáli, tak masopustní rej bude určitě stát za to.

Ve čtvrtek jsme pokračovali v povídání si o Masopustu. Udělali jsme si společný kroužek s Habrováčky s rozestupem a společně si zazpívali Masopust držíme nic se nevadíme a říkačku Skákala bába reksum kandr cika bzinka přes rybník…..bylo to moc fajn. 
Pak jsme sbalili medvědí a vlčí masku a vyrazili na předmasopustní rejd do lesa. Ty medvědě a vlku chlupatý…..kožich máte až na paty…..rychle, rychle  utíkejte a všechny nás pochytejte…po bylo zábavy a legrace. Pak ještě cestou hru s jitrnicí a jelitem…..pak jupí přes dračí hřbet a po prtkách pěkně dolů z kopce. A odpoledne výroba brejlí pro dědky a babky na středeční Masopustní rej. To bude!!

V pátek jsme si ráno ve společném, bezpečně dalekém proužku potkali s kamarády z Habroví. Zazpívali jsme si masopustí písně, řekli si říkačku     

                            Skákala bába – reksum kandr cinka bzinka přes rybník, 

                                   skákalal za ní - reksum kandr cinka bzinka kominík.

Bába se ho - reksum kandr cinka bzinka ulekla,

a skočila - reksum kandr cinka bzinka do pekla.

Poté jsme se odebrali k vodárně, kde jsme si dali svačinku a vydali se po velmi rorvodněné Kejné vzhůru až ke skalám. Cestou bylo potřeba několikrát překonat potok. Někde se dal přeskočit, jinde přelézt po kamenech, někde jsme si museli vzájemně pomáhat, někde se dalo přelézt po spadlém stromu, jinde zas vytvořit přemostění. Tam jsme se pokochali a zaposlouchali do burácejícího potoka a otáčeli to směrem přes kopec zpět na Dvoreček. 

pátek 05. únor

Veveřáci vstoupili do únoru

  • Škola

Po pololetních prázdninách jsme se opět setkali ve škole Jednoho stromu. Leden skončil a my jsme se po hlavě vrhli do únoru. V českém jazyce jsme pokračovali v tématu DĚ, TĚ, NĚ. V druhé polovině týdnu poté přibylo BĚ, PĚ, VĚ. Hráli jsme si se slovy obsahující tyto slabiky. Dělali jsme hláskovou stavbu vybraných slov. Psali jsme diktáty nebo opisy. Povídali jsme si o zimních sportech. Doplňovali jsme doplňovačky nebo křížovky. Tvořili jsme věty a vymýšleli slova, která obsahují dě, tě, ně, bě, pě, vě. Matematiku provázalo počítání bez přechodu přes desítku. Trénovali jsme to pomocí matematických rozcviček, diktátů a jiných her. Poprali jsme se s nejednou těžkou úlohou. Manipulovali jsme s kostkami, abychom dle pokynů utvářeli různé stavby. V učebnici jsme hledali neposedy a vraceli je zpátky, tam kam patří. Mozek se nám málem zavařil u sčítacích tabulek. Dalo nám to hodně zabrat přijít na to, jak s takovou tabulkou pracovat. Musíme se s nimi ještě poprat i v příštím týdnu, abychom měli jistotu, že tomu opravdu rozumíme. Prvouka šla tento týden ruku v ruce s výtvarkou. Připomněli jsme si, co už víme a známe o dýchací soustavě. Zkoušeli jsme měřit počet vdechů a výdechů v klidu a v pohybu. Pozorovali jsme a vnímali svůj dech. No a dech jsme užili i během tvoření. Pomocí foukání jsme utvářeli rozličné abstraktní obrazy. V hudební výchově jsme si připomněli oktávu a naučili se, kde leží na notové osnově nota C, E  a G. Chceme se noty naučit všechny, abychom mohli hrát na vybrané hudební nástroje. Na to se už teď moc těšíme. Stejně jako na další hodinu šití. Pro některé to tento týden byla premiéra, ale i tak se s tím všichni moc hezky poprali. V angličtině jsme začali procvičením odpovědí na otázky „What’s your name? What’s your favourite animal?“. Zkusili jsme si krátký diktát na zopakování barev, čísel a tvarů. Naučili jsme se nová slovíčka v rámci lekce 3 (my bedroom, a toy box, a kitchen, a boat, apod.). Přečetli jsme si komiks a zahráli hry na procvičení slovní zásoby lekce 1-3. 

Na fotky z uplynulého týdne se můžete podívat zde

pátek 05. únor

Vrabčáci v únoru

  • Škola

Pohádky, hry, vlastní fantazie, masopust, stavění z kostek a barevných hranolek, procházka, hry na dvorku i ve třídě…to vše jsme si užívali v uplynulém týdnu a něco z toho si můžete prohlédnout ZDE ve fotogalerii. Kromě toho všeho teď s dětmi pokračujeme ve čtení knížky Paní Láryfáry – děti si to ohromně užívají a vždy se těší, co bude léčit tentokrat. Je to i skvělá příležitost si povídat o vlastních nedostatcích a snažíme se na ně hledat léky, stejně jako paní Láryfáry. Tento týden jsme dokončili téma třídění odpadů a ve třídě nám visí naše společné dílo, na kterém se všechny děti podílely a věřím, ze si toho mnoho zapamatovaly. V češtině i matematice děti dělají velké pokroky a společně se z toho radujeme. Je fascinující vidět děti, které si s radostí berou písanku a těší  se na nové stránky a přitom to některé z nich stojí opravdu hodně úsilí – hlavně aby jim to dlouho vydrželo!

neděle 31. leden

Tak jsme pokřtili jurtu

  • Školka

A je to tady, už je to naše jurtička. V pondělí jsme ji slavnostně pokřtili. Zpívali jsme starou vítací indiánskou píseň, buben rozvibroval naše těla. Dokonce jsme s dětmi dali dohromady slib jurtě – zkrátka, na co se těšíme, že v ní budeme zažívat, jak se o ní budeme starat a nedopustíme, aby se k ní někdo choval špatně. Provoněli jsme ji citronem a eukalyptem.  No a jak to bývá, nakonec byla i hostina – ryze česká- s bábovkou a domácí rybízovou šťávou. A předškoláci se už z jurty v poobědním čase vlastně nehnuli. A dokonce, když jsme si jednou špatně zapnuli topení a foukalo studený vzduch, (už se opravdu těšíme na krbová kamna), tak odmítali jít pryč a prostě jsme běhali a skákali do té chvíle, než se ze studeného vzduchu stal teplý a prohřál jurtu. Tak už tím dokázali, že jsou to statečné děti a jen tak něco je nerozhodí.

Po zbytek týdne jsme si nejvíc užívali venku, upevňovali pravidla, která nám poslední dobou jaksi sublimovala, uklidili jsme si v šatně, v boxíkách, třídili hračky. A hlavně jsme šli zkontrolovat s pytlem mrkve, jestli mají zvířata z minulého týdne ještě něco v krmelci.

Na fotky koukněte ZDE

sobota 30. leden

Sovy(21.týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Hrajeme lesní ŠKATULATA BATULATA.
Pantomimicky ztvárňujeme různá zvířata. Napřed beze zvuků.
Hrajeme divadlo O zajíčkovi a lišce, jednáme v dialozích, vyrábíme si rekvizity, vciťujeme se do svých postav.
Zpíváme písničky, ke kterým tančíme.
Sledovali jsme rozličné sovy – moudré i ty druhé. Hlavně ty slavné: Rozárku a Hedviku. A taky výra, puštíka, sýčka, sýce, výrečka, kalouse.. všechny Tajemné sovy k nám přijely v krabicích ze záchranné stanice Penthea.
Výletíme navzdory počasí. Dým stoupá a vůně opékání se line. 
 
Tancovali dva malí,
měli nohy šmajdavý,
jeden málo druhej víc,
čouhaly jim z nohavic. 

pátek 29. leden

Soví (21.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí bylo rozlučkové. S Anežkou. V kroužku si  povídáme  o Anežčině odchodu a proměně v maminku. 
Povídáme si o tom, že když něco končí vždy něco nového začíná. Ale abychom mohli do svého života něco nového přivítat, je třeba se něčeho vzdát. Každý si trháme kus látky, který v některých okamžitě vyvolává představu bílého hada a koně a ještěrky a rampouchu atd…..my ho utržením získáváme a v zápětí ho zkoušíme opustit….navěsit na šňůru a zanechat na Dvorečku……některé děti navěšují, některé něchtějí pustit…. poté procházka lesem, písničky….pak šupsky hupsky do jurty ….od Anežky každý z nás dostává krásnou vzpomínkovou placičku na krk se svým jménem – vyrobenou jen a jen pro každého z nás. Radost, smích, dojetí, objetí. 
Anežko budeš nám chybět!
 
Odpoledne párty u ohně, dárečky pro Anež, koláč se šlehačkou a jahodami, rodiče, děti, průvodci…hezké loučecí hemženi.
 
úterý jsme vyrazili hned do terénu. Zitra k nám přiletí sovy a tak jsme si o nich povídali….jaké známe?puštíky,sovy pálené, výry- bubobubo , sýčky….jsou to dravci…..rozletíme se po zahradě……lovíme myši,ptáky….letime dal….zastávka u stromového hnizda….proletíme kus lesa…. a pak zase zpátky do jurtičky……odpoledne si pak ještě čteme o sovách nejrůznější zajímavosti.

Ve středu nás čekal mimo jiné Soví den. Tentokrát ne v převlecích za sovy (i když za kulturní tatínkovskou vložku děkujeme, Tome, pobavila…), ale měli jsme možnost sovy ze záchranné stanice Panthea přivítat přímo u nás v jurtě. Po dopolední bobovačce jsme se vrátili zpět na Dvorek, kde jsme se vystřídali s Habrováčkama. Narozdíl od dravců jsou totiž sovy mnohem více plaché, a tak bylo nitné jim udělat v jurtě bezpečný prostor. Dozvěděli jsme se jaké sovy jsou v okolí Dvorečku, jaký pravděpodobně uslyšíme jejich zvuk, co jedí, jak vidí, a jiné zajímavosti. Na pár vybraných jedinců jsme si mohli i sáhnout. Dokonce se nám některé i proletěly po jurtě. Odpoledne jsme si vyzdobili kartonovou sůvičku a začali mlít mouku na vypůjčeném mlýnku.

Ve čtvrtek jsme si zopakovali co je za den, měsíc a roční období. Hrajeme si chvíli venku, dlabeme sváču a pak se hurá ohřát do jurty. Tam se přenášíme díky modelu sluneční Soustavy a krásným knížkám od Hugína do vesmíru. Povídame si o planetách, co je to vesmír, co je to úplněk a nov, co je to Slunce a že Země se otáčí kolem Slunce a Měsíc kolem Země. Za pomoci svíčky a pomeranče na klacíku si ukazujeme, proč se střídá den a noc. Povídáme si o tom, že v zimě jsou dny kratší a v létě delší a co jsou Hromnice. Před obědem měli předškoláci v jurtě přípravu na školu s Míšou Mikulenkovou, která bude od září učit v Jednom stromu prvňáčky. A tak jsme my ostatní vyrazili na průzkum lesa a bahnitých klouzaček. Po odpočívání si povídáme o tom, kde se bere mouka a zkoušíme ji umlýt na ručním mlýnku.

V pátek ráno nás vítal pořádný déšť a tak si děláme ranní kroužek v jurtě. Povídame si o tom, co si kdo pamatuje ze včera z povídání o Sluneční soustavě a o Hromnicích. Zkusili jsme několik prstových hrátek a řekli si básničku „Dobrý den“. Pak jsme se společně pustili do výroby koláče. Domleli jsme ještě trochu mouky, oloupali a nastrouhali jablíčka a umíchali těsto. Pak jsme nasadili pláštěnky a proběhli se před obědem na dračí hřbet a po klouzačce dolu. Po cestě do jurty jsme si zahráli na pasáčky a nahnali jsme dvě ovečky tulačky zpět do ohrady. Po spaní dlabeme upečený koláč a hrajeme hry s kartičkami zvířátek a učíme se u domácích zvířátek jména samice, samce a mláděte. 

čtvrtek 28. leden

Opičáci a honba za vysvědčením

  • Škola

Vědomí toho, že ve čtvrtek nás čeká předání pololetního vysvědčení, se s námi neslo celý týden. Opičáci byli ještě o trochu neposednější než obvykle, takže to chvílemi vypadalo, že celé učení pověsíme na hřebík a půjdeme se proběhnout kolem školy. Nakonec se nám však vždy podařilo vášně ukočírovat a zvládli jsme si prohloubit znalosti o podstatných jménech a letmo se dotknout převádění jednotek. Ve čtvrtek jsme vyrazili ven hned ráno. Jako dva spřátelené týmy jsme šli po stopách vysvědčení a plnili různé úkoly. Připomněli jsme si orientaci v mapě, délky not, vymysleli jsme pohádku a dokázali jsme, že se umíme postarat i o malé, křehké věci, jako jsou vejce. Vysvědčení jsme nakonec dostihli v naší třídě, kde jsme si ještě stihli společně zahrát různé deskové hry.

Angličtinu jsme si v tomto týdnu díky pololetním prázdninám užili jen krátce v úterý. Při poslechových cvičeních jsme si zopakovali počítání, názvy druhů ovoce a zápis čísel slovy. Zahráli jsme si ještě jednou stolní hru, kterou jsme vyráběli minulý týden a byli překvapeni, jak hodina rychle utekla. Příště nás čeká dokončení čtvrté lekce  a práce s komixem          „Colin in Computerland: Part3″. Už se těšíme!
 
 Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

čtvrtek 28. leden

Konec ledna u Stromáků

  • Škola

Poslední týden v lednu byl díky pololetním prázdninám o trochu kratší, přesto naplněný. Opět probíhala distanční výuka. V českém jazyce jsme se věnovali přivlastňovacím přídavným jménům, v matematice sčítání a odčítání zlomků s rozdílným jmenovatelem a slovním úlohám se zlomky. Vlastivěda nás zavedla na konec 18. a do 19. století, století páry a objevů. Zajímal nás parní stroj, lodní šroub, ruchadlo, bleskosvod, aj.  Zajímali nás první továrny. vznik dělnické třídy a v hudbě W.A. Mozart.  V přírodovědě jsme si zopakovali, co je fylogeneze a ontogeneze. Popsali jsme si kostru a jednotlivé kosti v těle. Následně jsme svoje tělo procvičili a zkusili zatínat a hýbat jednotlivými svaly. Víme, že existují svaly kosterní, hladké a srdeční sval. Pomalu jsme naťukli i dýchací soustavu. Kdo nestihl v rámci samostatné práce musí do příště dovystřihnout a slepit brožurku s jednotlivými soustavami člověka.  A dostali jsme vysvědčení! Tak víme, na čem ve II. pololetí zapracovat.
 

3. stránka z celkem 18912345...102030...Poslední »