Aktuality

pátek 28. únor

Konec února u Stromáků

  • Škola

Konec února byl u Stromáků spojen s poznáváním České republiky, uzavíráním tématu Lucemburků, základních skladebních dvojic, násobením dvouciferným činitelem a prezentací knih. V rámci celodenního projektového dne na téma České republiky jsme se snažili do slepé mapy zanášet krajská města, hlavní toky Čech, Moravy a Slezka a hraniční pohoří. Hledali jsme v mapě nejzápadnější, nejvýchodnější, nejsevernější  a nejjižnější místo, počítali, jak dlouho by nám trvalo přejet ČR ze západu na východ, seznamovali se se základními informacemi o ČR, jako je počet obyvatel, zřízení, atd. Nahlédli jsme do Zlínského kraje a seznámili se s Tomášem Baťou. Zkoušeli jsme si obkreslovat chodidlo, jako základ pro výrobu kopyta. Měřili jsme délku chodidla a snažili se jeho strany spojit úsečkami tak, aby nám vznikl trojúhelník. Budeme s tématem České republiky pokračovat i v dalších projektových dnech. Už teď víme, že prozkoumáme Landeckou Venuši, která se pojí s Moravskoslezským krajem, nebo si třeba upečeme perníčky, abychom si trochu přiblížili ten Pardubický. V českém jazyce jsme se dále seznamovali s holým a rozvitým přísudkem a skladebními dvojicemi. V matematice jsme procvičovali násobení dvouciferným činitelem, prezentovali jsme přečtené knihy a seznámili se s technikou kvaše. Naše obrazy zimní krajiny můžete vidět na fotkách níže. V úterý jsme vyrazili do divadla Gong na představení (Ne)bezpečná (ko)média. Představení nás dovedlo k velké diskuzi o chování na internetu i jeho (ne)bezpečí. Třeba už víme, že velkou sílu má na internetu slovo, které může rozpoutat i válku a ublížit. Představení nás hodně zasáhlo. Máme pořád o čem diskutovat.  Teď už se těšíme na prázdniny. 

Koukněte na fotky

neděle 23. únor

Takový běžný týden u Rarášků…

  • Rarášci

Co to vlastně znamená, že? Tak hrajeme si každý den, to je jasné. Vyrábíme, malujeme, modelujeme, prostě co nám prstíky stačí a kde nestačí, někdo pomůže. A všímáme si. To je dost na nás, dospělácích. Takže vidíme, jak čas pokročil. Většina Rarášků už si hraje spolu a ne jen vedle sebe, to je totiž terminus technicus :-) . Většina Rarášků staví stavby a to je taky novinka! Rarášci totiž nejdřív nějakou dobu jen boří :-) . Ono se to nezdá, ale je skoro konec února a máme za sebou víc, jak polovinu roku. Tento týden jsme chodili hodně ven a domalovali jsme velikého lítacího ptáka, co měl být káně, ale je to racek. Nebylo nás mnoho, ale od pondělí už zase budeme všichni komplet, zdraví a plní chuti do dalšího hraní!

Na fotky se můžete podívat tady

neděle 23. únor

Masopust u školkáčů jede dál!

V uplynulém týdnu jsme si užili masopust v plném proudu. Zpívali jsme – umíme dvě masopustní písničky. Tančili jsme, muzicírovali – všechny děti si zahrály na rytmické nástroje, pekli jsme slané koláče. Celý týden jsme vyráběli masopustní masky – vyžadovalo to obří dávku trpělivosti a kreativity, ale protože nás to moc bavilo, došli jsme ke zdárnému konci a masky jsou hotové – jsou překrásné, nezapomeňte se podívat do naší fotogalerie. Příští týden v úterý nás čeká masopustní rej, tak nezapomeňte děti vybavit kostýmy – nic složitého, jen ať je to tradiční. Díky za spolupráci! V pátek jsme si užívali nový herní závěsný doplněk. Hlavně kluci (a Markétka :-) ) to zkoušeli pořád a pořád dokola a zdokonalovali svou techniku tak dlouho, než ji dokonale chytli! 

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 23. únor

Kulatiny u Mazáků

  • Škola

V minulém týdnu jsme slavili Tániny narozeniny. Byly to kulatiny krásně kulaté a vzácné, stejně jako je vzácná naše Táňa.  Vyrobili jsme pro ni společně koláž a každý z nás ještě vyrobil pro Táňu vlastní přání. Během týdne jsme hodně pracovali a sami jsme bádali. Zkoušeli jsme vymýšlet zákonitosti, díky kterým rozdělujeme slova na slovní druhy, pracovali jsme s vyjmenovanými slovy, psali diktát, tvořili osnovu pohádky o Červené Karkulce, ale pozor, vypravěčem je tentokrát vlk! Jsme zvědaví, jaké příběhy si příští týden poslechneme. V matematice jsme postoupili v indickém násobení, tentokrát už jsme násobili trojmístné číslo, málem jsme si zavařili mozky u dřívkové geometrie a slovních úloh a samozřejmě jsme procvičovali násobilku. V prvouce došlo na nečekané téma. Někdo z nás řekl během češtiny slovo „prales“ a zvrhla se lavina otázek, které nás opravdu hodně zajímaly. A tak jsme skoro hodinu bombardovali Terezu otázkami, které se nám snažila zodpovědět. A tak už teď víme, co je to prales, kdy vlastně vznikal, zda u nás v České republice nějaký máme,  jak se dnes chrání a jak vlastně funguje ta přírodní rovnováha. No a také na kůrovce došlo :)

Ve středu při angličtině jsme se věnovali opakování a upevňování více věcí naráz; dny v týdnu (pozor na předložku ON, když říkáme v pondělí, ve středu..), měsíce, spelling, předložky a věty s nimi (The pencil is on the table.) Děti po třídě hledaly úkoly, které potom řešily. Mimo to jsme si zahráli společně tichou poštu v kroužku a věnovali se čtení textu, ke kterému jsme následně odpovídali na otázky. S dětmi teď také vybíráme film, který bychom si společně chtěli pustit (v anglickém znění s českými titulky). Děti mají za úkol si promyslet, který by navrhly, příští nebo přespříští týden nás čeká hlasování. Měl by to být film, který budou znát, aby se mohly zaměřit na poslech angličtiny.
Mimo to jsme také popřáli Táně k jejím narozeninám, zazpívali, naučili se, jak se přeje v ukrajinštině a děti jí předaly obrázek, který pro ni namalovaly. Zkrátka pěkný den!

Podívejte se na fotky, je tam i krátké video :)

neděle 23. únor

Stromáci se začínají seznamovat s Českou republikou

  • Škola

V týdnu od 17.února měli Stromáci díky pobytu Ály se školkou na horách trochu jiný týden než obvykle. Anglický den byl v pondělí a tělocvik v úterý s Brouky. V ostatních dnech se věnovali novinkám. V matematice násobení dvouciferným činitelem, v českém jazyce pak základním skladebním dvojicím, skladebním dvojicím, holému a rozvitému podmětu a přísudku a základu věty. Velmi oblíbenou se stala hra PŘIJELA BABIČKA Z ČÍNY, kterou používali Stromáci  k tomu, aby se učili rozvíjet základní skladební dvojici o další skladební dvojice. Opět také procvičovali určování mluvnických kategorií u sloves. V historii se věnovali husitství a v zeměpisu se seznamovali s kraji České republiky a jejich krajskými městy. Někteří dodělávali vitráže, někteří si četli, aby rozvíjeli své čtenářské dovednosti. 

 

sobota 22. únor

Opičáci násobí a násobí a násobí..

  • Škola

V tomto týdnu jsme se konečně dostali k pořádnému násobení. Násobili jsme tedy prakticky nepřetržitě. Velmi mile mě překvapilo, že to všem opravdu hezky šlo. Neusněme však na vavřínech,  jsme teprve na začátku.  Ale jsem ráda, že se zatím všichni orientujeme. Abychom se orientovali ještě lépe, zopakovali jsme si světové strany, což některé trochu zaskočilo, nakonec se však chytli. 

V českém jazyce jsme se setkali s naší hymnou. Text písně Kde domov můj někteří znali, pro některé to byla úplná novinka. Proto jsme si ji několikrát poslechli.

Anglický den jsme nadále věnovali potravinám a jídlu. Upevňujeme si slovní zásobu, kterou známe, ale přirozeně se nám stále rozrůstá díky individuálnímu zájmu. Tentokrát jsme si sestavovali vlastní Shopping list a začali trénovat začátky nakupování (věty Can I have …………please?x Here, you are.). Také jsme si písemně utřídili, jaké potraviny máme a nemáme rádi. (I like…./ I don´t like). Na závěr jsme se věnovali čtení a každý si vytvořil vlastní knížečku Tina´s tiny book, ze které vám doma děti mohou něco přečíst. Trénovat čtení v angličtině Opičáci opravdu potřebují. :-)

 Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

sobota 22. únor

Malé doubí (23. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Tančíme çerti a káči. Logopedicky žmouláme pusou. Šplháme na kótu 544. Prorážíme víčka kramlí. Stavíme zabydlení. Sestupujem a obědváme. Oddychujem jak lokomotivy. Navlékáme knoflíky a vyrábíme masopustní koze chrastidla.
V úterý po ranním kruhu spěcháme opět na nově objevené místo. Včera jsme si to slíbili. V Malém doubí je spíš jak Na větrné hůrce, přesto stavíme, taháme klády, hledáme kousky kůry a mechu a ty úplně nejlepší klacíčky, dokončujeme započaté. Odpoledne po pohádce předškoláci rozvíjí zrakovou diferenciaci a malíčci si hrají o 106.
Středa výletnická. Vyletěli jsme Studniční roklí prudce vzhůru a na vrcholu nás odměna neminula, našli jsme dřevostavbu jako z dobrodružného románu, před ní totem z kančích lebek a ještě k tomu houpačka! Nebyl to jediný nález toho dne. Ještě tábořiště Rosomák a zvláštní zavěšený objekt.. podívejte se na fotky.
Tučný čtvrtek neboli Tučňák, masopustní svátek mastný, párečkový, klobáskový. Všechno jsme si statečně vynesli na hodovní místo v Malém doubí a pak už jen grilovali a mlsali ). 
Pátek. V kruhu tančíme Jednou valčík… Dupeme do Sokolovny, po rozcvičce hrajeme Škatulata, na draky za mrakem, končíme mikro opičí drahou. Čteme nekonečnou pohádku o Línem Jankovi. Zdobíme chřestící kozu bavlnkami. 
 

sobota 22. únor

Mravenci se probouzejí ( 23. týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí jsme se vypravili zatopenou myší dírou na louku. Neštěstí vyzbrojeni holinkami. Po svačině a grilování jablíček jsme prováděli běhání, skákání a jiné plenérové hry. Největší zábava byli hry s lanem – přetahovaná, lanovka, podbíhaná. Parádní den.  

V úterý jsme se potkali na náměstí u kašny, a den zahájili nákupem svačinky v místních lahůdkách. Když přijdem do obchodu, je potřeba pozdravit paní prodavačky, rozhlédnout se a vybrat si nějakou dobrotu, pak paní prodavačku poprosit o to, co jsme si vybrali, nákup pěkně zaplatit, nezapomenout si nic z věcí v obchodě, pořádně zavřít batůžek, poděkovat, pozdravit, a tradá na výlet. Kromě svačinky jsme na ochutnání koupili masopustní pochutiny – tlačenku (ta měla největší úspěch), jitrnici a jelito. Všecko jsme snědli a ochutnali na hřišti pod lesním divadlem, kde jsme si pak ještě chvilku pohráli, a Fabiánovkou se vydali zpět na Dvoreček. Cestou jsme potkali kamarády ze Země, a společně prozkoumali, prolezli, podlezli a všelijak jinak překonali spadlý strom. Na Dvorečku už na nás čekal ve vyhřáté jurtě obídek a pohádka.

Ve středu jsme si dali svačinku u ohniště u cesty, kde šíleně fučelo, a pěkně jsme vymrzli. Cestou jsme pozorovali velkou poradu mravenců v rozbořeném mraveništi u pařezu. Pravděpodobně vymýšleli, jak bude probíhat stavba toho nového. Také jsme se šli projít k vodárně. Znovu nás překvapilo, jak vypadá krajina po pokácení stromů jinak. U vodárny jsme si chvilku pohráli u velikého stromu, a po cestě na Dvoreček jsme po vzoru pracovitých mravenců sebou vzali spadlý suchý stromek na topení.

Ve čtvrtek jsme se podobně jako v pondělí vypravili na louku. Krásné počasí, dobrá nálada, grilovaná jablíčka a svačiny, lano, běhání a povídání. Den jsme zakončili dolaďováním stodoláckého wigwamu. 

V pátek jsme si v kroužku zatančili na písničku ČERT A KÁČA a povídali o Masupustním úterku, který nás čeká na Dvorečku. A o to, kdo za co půjde. Pak jsme se nasvačili u ohniště a Robík se s námi podělil o napečené dinosaury a ježky, které pro kamarády donesl. Mňam! Při odchodu jsme u branky narazili na vozík a vzali ho sebou a vzájemně se povozili – to byla parádní spolupráce. Před obědem jsme si ještě zamuzicírovali a pořádně zatrsali. Po odpočívání jsme si pak zahráli logopedickou hru se slovíčky a procvičili naše jazýčky.

 

pátek 21. únor

Veveřáci a jejich anglické dny

  • Škola

Uplynulý týden si Veveřáci užili anglický jazyk plnými doušky. Čekal je totiž anglický den hned dvakrát. Co se minulý týden nedělalo, muselo se tento týden dohonit. :) O tom, jaké to bylo, vypráví Iva :  „Udělali jsme za ty dva dny velký kus práce a nejen to, přítomní Veveřáci pracovali s chutí a nasazením. Hlavním tématem jsou stále barvy, počítání a oblečení. Vytvořili jsme si vlastní pexeso, na kterém jsme látku pilovali ve dvojicích. Ve scénce Two red socks jsme si opět zahráli v rolích. Skupinově jsme trénovali povely Put on /Take off your hat, shoe. Nakreslili a prezentovali své tričko. (My favourite T-shirt). Bavilo nás i Bingo a další hry  v angličtině. Na závěr jsme si užili ještě míchání barev a naučili se nová slovíčka grey, purple,  a washing machine.

Zbylé tři dny patřili hlavně čtení, psaní a počítání. V českém jazyce máme za sebou úspěšně další tři písmena – Z, Ž a F. Učili jsme se je psát, hledat ve slovech, číst si texty o Zuzce, Žanetě a Filipovi. Důležité bylo číst s porozuměním. Písmena už poznáváme, dokážeme hláskovat a skládat hlásky do slov a následně vět. Avšak musíme si dávat pozor, abychom rozuměli tomu, o čem čteme. Dokázali jsme i plnit úkoly, které na nás v čítance byly nachystané. Skládat vlaštovku,podle návodu, hledat zvířata v mapě Zoo, zkoušet vymyslet nejlepší trasy po zoologické zahradě a v mapě se dokonce orientovat. Žádný problém :) Už se zlepšujeme v rozlišování pravé a levé strany. Budeme to nadále pilně trénovat, aby se nám to už vůbec nepletlo. Matematiku naplnili početní hadi, dopočítávání, porovnávání a hlavně krokování a krychlové stavby. Seznámili jsme se s tím, že se dá zaznamenat pozemek stavby. Jak se to dělá, jak se to ze zápisu čte. Je to pro nás nová látka a proto není divu, že se v ní občas zamotáváme. Ale my se nevzdáme, a brzy se z toho zase vymotáme. Pro oddych ve třetích blocích jsme si užili tělocvik a hudebně výtvarnou výchovu. Na tělocvik jsme vyrazili společně s Mazáky. Hráli jsme mnoho dovádivých her – rybičky rybičky, molekuly a nebo taky na stavitele a bořiče. Bavilo nás to tak, že jsme málem zapomněli odejít zpátky do školy. V hudební výchově jsme poslouchali písně, povídali si o tom, co v nás hudba může vyvolávat za emoce, hledali jsme k vybraným skladbám vhodné obrázky a v závěru jsme si poslechli Čtvero ročních období od Vivaldiho. Zkoušeli jsme hádat, která skladba patří ke kterému ročnímu období. A aby toho nebylo málo, zvládli jsme si hudbu přenést i na papír. :) Jak to dopadlo se můžete podívat zde

pátek 21. únor

Brouci a vrcholný středověk

  • Škola

 Celý tento týden se u Brouků prezentovalo. Referáty z doby vrcholného středověku nás provázely celým týden. Děti měly skvělé prezentace, učí se jak vystupovat, stávají se odborníky na dané téma. Potlesk byl vždy zasloužený. Učíme se, že napsáním a odesláním práce nekončí a je třeba se věnovat a rozumět informacím, umět je předat. Téma se nám prolínalo celým týdnem. V pondělí jsme začali malovat obrazy podle Mistra Theodorika, zkoušeli jsme vytvořit i malá sgrafita. Témata dávat do historických souvislostí. Ověřování znalostí proběhlo v pátek na louce, na čerstvém vzduchu nám to myslí lépe. Zbyl čas i na ciferníkovou aritmetiku a pohybové hry! Opakovali jsme násobilku i číslovky. 

Brouci – koukněte na fotky

3. stránka z celkem 16312345...102030...Poslední »