Aktuality

neděle 15. listopad

Pomoc a odvaha od svatého Martina

  • Školka

Druhý týden, který jsme věnovali svátku svatého Martina, byl opět nabitý spoustou různorodých činností. 

Hned v pondělí jsme se připravovali na malou komorní akci Světýlka tím, že jsme si vyrobili svícínky. Použili jsme malé skleničky, barvy na sklo a houbičky, kterými jsme barvy nanášeli. Pak stačil už jen dlouhý drátek, aby nás zapálená svíčka nepálila do rukou. Zpívali jsme si také naši martinskou písničku, hráli jsme hry, ve kterých děti musely projevit dost odvahy i síly. V úterý jsme si provoněli školku svatomartinskými rohlíčky. S makovou, tvarohovou nebo povidlovou náplní. Ale pozor, jen jsme ochutnali, musely nám zbýt, jejich hlavní role totiž přišla až o den později. Za tmy, za ruku s kamarádem a se světýlkem v ruce jsme se vydali k lávce, u vody jsme se zastavili v naprostém tichu, pustili po řece skořápkovou svíčku, přáli jsme si…zazpívali jsme si a když jsme si už už chtěli začít rozdělovat rohlíčky, projel kolem nás sám Martin na koni a dokonce nám nechal i půlku svého červeného pláště. To ticho a velké oči dětí bych vám přála slyšet a vidět. Na druhé straně lávky se děti s rodiči rozdělily o rohlíčky a snad si tak vštípily to nejdůležitější poselství celé legendy, které jsme si ve čtvrtek ještě v naprostém klidu připomněli v kostele sv. Martina v Třebotově (do kterého jsme měli jedinečnou šanci se podívat) a i v pátek, na závěr týdne stvrdily červeným pláštěm pro dvě děti a několika červenými náramky, že to nejdůležitější je pomáhat lidem. Pomáhat s naprostou samozřejmostí, s radostí a bez nároku na odměnu.

Na fotky se podívejte ZDE

pátek 13. listopad

Vrabčáci on-line – rodina

  • Škola

Máme za sebou, zdá se, poslední týden on-line výuky. Děti si vedly moc dobře a podle jejich reakcí z tripartitních schůzek se zdá, že si to i užily, ale už se na sebe všichni moc těšíme. Poslední dva týdny nás provázelo téma rodiny. Povídali jsme si o tom, co dělají rodiče, jak se jmenují sourozenci a i vzdálenější příbuzní,  prarodiče, jaká máme domácí zvířata a některá nás dokonce navštívila na on-line výuce – pejsek, morče, králíci a v jedné skupince dokonce slepička :-) Zopakovali jsme si naše adresy a při výuce jsme si zkusili napsat fiktivní dopis. Vyzkoušeli jsme si, jak se nám daří číst s porozuměním, děti doplňovaly slova podle kontextu a nutno podotknout, že se jim to dařilo. Děti už umí i další písmena – H a D. V matematice jsme se seznámili se znaménky – více a méně, porovnávali jsme předměty podle výšky, váhy, velikosti – někdy to bylo záludné, ale nás to neodradilo! S Tanjou děti kromě matematiky procvičovali i psaní – uvolňovacími cviky, kreslením obrázku z geometrických tvarů… Povídali jsme si také o Martinovi a stihli jsme si zahrát několik her. 

Nebylo toho málo!  Děkuji všem za výbornou spolupráci!

pátek 13. listopad

Svatomartinský týden u „onlineMazáků“

  • Škola

Světla ubývá, nastává čas klidu…mno toho klidu už máme celkem dostatek. Ještě nějakou dobu u těch počítačů vydržíme, ale dává nám to zabrat. Tento týden se nesl v duchu svatého Martina, ale také v duchu testů a opakování. Vše jsme nakonec zvládli, někteří z nás ví, na čem mohou zapracovat. K tomu jsou testy dobré, ukáží nám, co umíme a kde můžeme naopak přidat. V matematice jsme zjistili, jak se zapisují zlomky. Už od první třídy s nimi pracujeme, dělíme koláče, tyče, pizzu, kuličky. Víme kolik pizzy sníme, když sníme její čtvrtinu nebo polovinu. Když ale došlo na jejich zápis, najednou jako bychom zlomky nikdy neviděli. Budeme na nich pracovat i nadále a to by bylo, aby nebylo :) V přírodovědě jsme se podívali na souhrnná videa o houbách a právě na tomto tématu se začínáme učit vytvářet vlastní poznámky. To je totiž náš úkol do příštího týdne, vytvořit si vlastní poznámky k videu o houbách. Jak jsme to zvládli, se pochlubíme za týden :) Ani angličtinu nezanedbáváme. Věnovali jsme se ročním obdobím a měsíců v roce, spellingu a také záporu haven’t got/ hasn’t got, který jsme procvičovali i v konverzaci s Heather.

Vyrobili jsme svatomartinské lucerny a k některým z nás se přidali i mladší sourozenci. Podívejte se ZDE.

pátek 13. listopad

Opičáci a ověřování znalostí

  • Škola

Svatomartinský týden se mezi Opičáky nesl v duchu ověřování znalostí. V pondělí jsme se prověřili v českého jazyka a ve středu z matematiky. Někdo si jen potvrdil, že si je jistý, někdo s údivem zjistil, že by potřeboval ještě něco víc procvičit. V příštím týdnu tedy budeme mít další příležitost si vyzkoušet, jestli je to lepší :-) Čtvrtek jsme věnovali prezentacím knih. Seznámili jsme se se spoustou nových knih a určitě už děti ví, co by chtěly číst příště. Dokončili jsme téma v prvouce – empatie. Toto téma je velmi důležité a myslím, že nám hodně přineslo. Jestli jsme ho správně uchopili si budeme průběžně ověřovat v průběhu celého roku. 

V pátek jsme se rozloučili s angličtinou on line. Hodinu jsme zakončili otázkami k článku Colin in Computerland, na které jsme odpovídali přes chat, abychom si techniku ještě trochu užili a zároveň se pocvičili v psaní. K článku a jeho poslechu se ale vrátíme i příští týden, aby si ho užili úplně všichni. Období u počítačů ukázalo, že se dají i v omezených podmínkách podnikat zajímavé věci. Tento týden jsme si hodně užili hračky, které si kreativně každý připravil z recyklovaných nebo zbytkových materiálů. O nápady nebyla nouze. Každý svůj výrobek anglicky představil a řekl, z čeho jej vyrobil. Někteří pak s personifikovanými hračkami dělali i rozhovory ve dvojicích. Těšíme se, že si příští pátek výtvory prohlédneme naživo nebo alespoň  na fotografiích. Rodičům děkujeme za veškerou technickou podporu a pomoc.

 

pátek 13. listopad

Svatomartinský týden u Veveřáků

  • Škola

Temno je kol kolem, sníh je a mráz. Kam asi kůň nese Martina zas?…. My už teď víme, že Martin tento týden nepřijel na bílém koni. Sněhu jsme se nedočkali, ale i přes to jsme si ten svatomartinský týden užili. Poznávali jsme tradici tohoto svátku. Vzpomínali jsme co už o Svatém Martinovi víme, zda si pamatujeme legendu a známe zvyky, které patří k oslavám svatého Martina.  Měli jsme možnost péct svatomartinské rohlíčky, malovat husu a svatého Martina na koni. Někteří z nás si dokonce husu i upekli. Byl to zkrátka týden plný her, tvoření, pečení a dobrodružství. Proměňovali jsme se v architekty velkých staveb. Tvořili jsme podzimní obrazy. Někteří z nás se zapojili do tvoření jiných tříd, takže vznikly krásné podzimní lucerny. Je potřeba přinést v tomto temném období do domovů trochu světla a dobré nálady. Tvoření a pečení jsme prokládali učením z českého jazyka a matematiky. Už známe další významy slov a tím jsou antonyma. Vymýšleli jsme slova opačného významu. Hledali slova v textu, hráli pexeso na antonyma nebo vybírali vhodné vlastnosti pohádkových bytostí. V některých klasických českých večerníčcích máme trochu mezery. Napsali jsme si i další diktát. Tentokrát už na celé věty. Je vidět, že se zlepšujeme a počet chyb se zmenšuje. Nechyběl ani pátčení čtenářský klub, kde děti představovaly knížky, které čtou. Zkoušely kamarádům vyprávět o čem knížka je a zda by jim jí doporučily. V matematice přišlo na řadu měření. Zkoušeli jsme měřit bez metru a pravítka. Že nevíte, jak se to dělá? Stačí vám vaše kroky, stopy nebo palce. Měřili jsme místnosti, sami sebe nebo pracovní stůl. Opakovali jsme slovní úlohy. Zkoušeli jsme hádanky a ukotvovali si pojmy dvojnásobek, trojnásobek, polovina, třetina, čtvrtina….Přivítali jsme mezi zvířátky Dědy Lesoně dalšího kamaráda a to psa. Pro zábavu nechyběli ani matematické rozcvičky, pexeso z džungle nebo matematická osmisměrka. V angličtině jsme si tentokrát užili hodně čtení. Přečetli jsme si příběh Lenny Lion a společně s lvíčkem i dalšími zvířátky si přehráli dialogy. Došlo fyzicky dokonce i na hru na schovávanou u našich počítačů. Naštěstí se každý herec vždy zase včas vynořil „podle scénáře“ příběhu. V četbě jsme dále pokračovali v učebnici na str. 13. Ta nás inspirovala k výrobě první vlastní malé knížečky Tina´s tiny book. U počítačů jsme se tak utkali i se stříháním. Jak dopadla závěrečná kompletace, text a ilustrace knížek? To se dozvíme už v pondělí. Všichni nám z ní přečtou vlastní příběh. Už se moc těšíme! Nejlepší zprávou týdne je však informace o návratu do školy. Někdo se těší více, někdo méně. Ale nejvíce se těšíme my, dospělí. :)   

Na galerii obrazů a staveb se můžete podívat  zde

pátek 13. listopad

Svatomartinský týden u Stromáků

  • Škola

Svatého Martina jsme společně přivítat nemohli, a tak to bylo letos na každém zvlášť. Společně jsme se ale pustili do nového tématu v matematice, kterým bylo dělení dvouciferným činitelem. Nic jednoduchého, tak  nás téma provázelo celý týden. Učili jsme se oba způsoby dělení- zkrácenou verzi, která je obtížnější v matematických představách, ale jednodušší v zápisu, i delší verzi, která je jednodušší  pro přehled jednotlivých kroků ve výpočtu, ale složitější na zápis. Každý si teď hledáme způsob, který nám bude vyhovovat více. Možné jsou oba. V českém jazyce jsme se věnovali opakování stavby slova, zaměřili jsme se na párové souhlásky, pravopis bě,pě,vě,mě.A i když už se danému tématu věnujeme druhý rok, pořád v něm někdo z nás chybuje. Ve vlastivědě jsme vstoupili do nového tématu BAROKO. Čeká nás tak několikatýdenní putování za architekturou,odíváním, malířstvím, sochařstvím a vzděláváním v době 17. a 18. století. A také nás čeká cesta za něčím, co nám schoval páter Koniáš.  V při přírodovědě  jsme využili toho, že tento týden běží Czech space week a začali tak téma vesmír.  Začali jsme sledováním videa. Planety v hrsti:Rozměry sluneční soustavy . Určitě i další videa stojí za zhlédnutí.  Tak si je s dětmi pusťte. V učebnici jsme si přečetli strany 23-25, v pracovním sešitě vypracovali strany 14,15. Setkání jsme zakončili sledováním videa Na výlet do vesmíru. 

 

čtvrtek 12. listopad

Sv.Martin na pláži(11.týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Zpívali jsme sv. Martinovi Moje malé světýlko. Přemisťovali jsme hlínu z budoucího pískoviště na kopec. Kopec jsme notně hutnili. Zasypali jsme bývalou výpalnou jámu. Ohřívali jsme se u ohně. Pekli jsme svatomartinské rohlíčky z nekynutého těsta s ořechovou náplní. Sledovali jsme pruhované panenky, jak hrají o sv. Martinovi. Předali jsme si svatomartinské rohlíčky s kamarády ze Stodoly. Co kus, to originál. Dočetli jsme Ferdu mravence v mraveništi. Našli jsme a pitvali meteorologickou sondu. 

neděle 08. listopad

Dešťové kapičky, dostaly nožičky….

  • Rarášci

A jestlipak víte, jak je to dál? Krásné kapičky visí v herně nad stolem! A že daly Raráškům práci!! Nejdřív museli voskovky nastrouhat! Pak je nažehlit na pečící papír a jediná, kdo se trošku spálila žehličkou, byla Míša!! Tak jsou Rarášci šikovní!! A pak se stříhalo a teď nám krásně prší nad stolem!!

A taky měl František narozeniny!! Byla oslava, malování na obličej a tancování!!! A přišla za námi paní logopedka, ale vůbec jsme se nestyděli!!

Blíží se svátek sv.Martina a to je svátek světla. Máme krásné lucerničky vyrobené, moc pěkné. A třeba nějakého Martina i potkáme, ve středu.

Pátek byl cvičící den, skákali jsme snožmo i nesnožmo, do výšky, plazili se, stáli na jedné noze, no zkoušeli stát na jedné noze :-) . Válení sudů byla legrace a zkoušeli jsme rozštěp a provaz, Jonášek to na nás vymyslel. A venku chodíme na oříšky do sousední zahrady, ale to máme dovolené. Taky máme novou básničku o listopadu a lucerničkách. No, byl toho kopec, co jsme zažili a udělali a těšíme se na další, co je před námi!

Jak jsme se měli se můžete podívat zde

neděle 08. listopad

Týden radosti a pomoci

  • Školka

Podzim se ospale přelil do svého dalšího měsíce, je tu listopad. V něm si připomínáme svátek sv. Martina. Příběh o vojákovi, který se podělil o svůj plášť se žebrákem. Příběh o velikém srdci na správném místě a o lásce k bližnímu. Pro nás je toto téma na podzim velmi stěžejní. Světla venku postupně ubývá a my ho musíme posilovat v nás, uvnitř. Děti si známou legendu prožily se vším všudy. Poslechly si příběh s krátkou hranou scénkou. Povídali jsme si o pomoci, jak pomáhají doma a s čím mohou pomoct ve školce. Svedli jsme vojenské bitvy, házeli na cíl, přeskakovali překážky, přetahovali se a šermovali pěnovými meči. O Martinovi jsme se učili písničku s rytmizací – plácali jsme se do rytmu do stehen jako když kluše kůň. Vyráběli jsme si (kreslili) kulisy a sehráli divadlo. První verze byla nějaká šíleně popletená a děti pak správně legendu odehrávaly. Zkoušeli jsme poslepu přilepit koni oháňku na správné místo. Předškoláci obtahovali písmenka  “svatý Martin”, vytrhávali koně z papíru, kreslili asociace na sv. Martina a vymýšleli další, aby pochopili co to je, když se řekne…..malovali vodovkami vitráž s Martinem a koněm. Zábavy a tvoření bylo mnoho, ale hlavně asi poselství příběhu děti tak zaujalo, že někteří byly všímavější než jindy, k potřebám druhých. Byl to týden pomoci a empatie. A určitě v tomto duchu budeme dále pokračovat. Posilovat to světlo v nás…a kdo ví…možná na někoho čeká červený plášť, jako symbol jeho dobrého srdce.

Na fotky se určitě podívejte SVATÝ MARTIN 

sobota 07. listopad

Expanze (10.týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Vyrábíme listové dušičky, hliněná zvířátka. Malujeme vodou, kreslíme bahnem. Slavíme narozeniny. Vyprávíme si, kdo komu uchránil zdraví nebo život. Povídáme si o mrtvých domácích mazlíčcích. Nabídli jsme Stodole kus Habroví a získali kus stodolího území kolem vrbového domku. Rozšířili jsme tak repertoár našich her v zázemí. Začali jsme na pokračování číst Ferdu mravence. Zpíváme podzimní písně.

Listopad, listopad, lísteček mi na dlaň spad.

Zlatý lístek z javora, zima už jde do dvora.

3. stránka z celkem 18012345...102030...Poslední »