Aktuality

pondělí 23. prosinec

Sláva vánoční (16. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Generálka zvláštní besídky. Odpolko pro rodiče, naostro. Neopakovatelné Mystérium o Jitrnici. Nechť se nám vnitřní světlo podaří nalézt! Přejeme si krásné svátky a Veronice Horejšové a jejímu týmu děkujeme za závěrečné překvapení:)
Úterý. Tiše a ochotně na hupánky. Ptáčkům nadělit do krmítek i na vánoční strom, pár domků s naditými spižírnami postavit. Šťastné a veselé, lesní zvířátka!
Ve středu i ve čtvrtek jsme si prozpěvovali koledy a nadělovali lesním zvířátkům po jablíčku, po mrkvičce.. Nořili jsme se do mlhy a drželi se raději blízko při sobě. Sbíhali kopce slalomem mezi stromy. Slavili jsme další předvánoční narozeniny, přibývá nám šestiletých! Četli jsme si příběh o Ježíškově narození z pohledu volka a oslíka. A zbývající dny do Štědrého už spočítáme na prstech.
ketáP. Zpěv kolem ohně. Mraky mlhy. Les zmizel, není kam jít. Odléváme svíčky. Plavou. Zas zpíváme. Čteme o jmelí a rybě na talíři. Někdo počmáral jurtu, naštěstí to šlo dolů. 
 

neděle 22. prosinec

Opičáci naposledy v tomto roce

  • Škola

Opičáci se v tomto týdnu soustředili hlavně na besídku. Čekala nás v úterý, pilovali jsme tedy veškeré detaily. Nakonec se dětem vše moc vydařilo a já už se teď  těším na příští rok:) V pondělí jsme ještě někteří došívali a dokončovali dárky pro rodiče.  Při té příležitosti jsme zjistili, že  ne všichni se úplně s jistotou orientujeme v piškvorkách.  Zbytek bloku jsme si tedy hráli a hráli. Nejprve všechny děti proti mě ( a tedy měla jsem na mále..) a pak ve dvojicích. 

Na středu si děti naplánovaly předvánoční buřtování u řeky. Po důkladném proklepnutí znalostí si děti rozdělaly oheň a opékali jsme. 

Ve čtvrtek jsem se s dětmi viděla v tomto roce naposledy, trochu jsme tedy tušili, že by nás mohl navštívit Ježíšek. Dlouho nás napínal, ale ve třetím bloku se pochlapil:-) Celý předvánoční týden jsme si užili velmi hravě a pomalu jsme se ladili na Vánoce:-)

Páteční anglický den jsme strávili venku. Poslední  školní předvánoční denjako by už na sebe přijal zázrak blížícího se vánočního tajemství. Šli jsme vzhůru do kopců nakrmit zvířátka. Už po cestě se nám objevovaly překrásné scenérie lesa zahaleného do lehké mlhy. Na kopci jsme se dostali až nad mraky – nad námi modré nebe a pod námi huňatá peřina, jako bychom byli na vrcholku velehor nebo koukali z letadla. I krmelec se před námi překvapivě vynořil v srdci lesa. Se zvířátky jsme se podělili o zdravé dobroty, společně o výbornou náladu. A anglická hra s vánoční tajenkou v borovém lesíku? Ta nemohla chybět. A když někdo hned nevěděl, co je to mistletoe ani  v češtině, stačilo jen pohledět vzhůru k nebesům. Požehnané vánoce …and Happy New Year!

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

 

neděle 22. prosinec

Předvánoční týden u Mazáků

  • Škola

Poslední školní týden v tomto roce jsme si pořádně užili. V pondělí jsme se ještě trošku učili, pracovali jsme hlavně s vyjmenovanými slovy, ale hodně jsme nacvičovali na naši úterní besídku a dokončovali dárky pro naše rodiny. V úterý po plavání konečně přišel náš čas a mohli jsme v černošickém Clubkině absolvovat generálku našich představení a večer předvést našim rodinám, co jsme dokázali ve škole společně nacvičit. A zvládli jsme to! Povedlo se naše představení i představení našich starších kamarádů a společně jsme vystoupili i s vystoupením v angličtině. Každoroční vánoční besídka je pro nás moc důležitá a doufáme, že jste si to s námi užili tak, jako jsme si to užily my sami. Už teď se těšíme na příští rok. Ve středu chyběla Verunka a tak jsme strávili celý den s Heather. Zpívali jsme koledy, zkoušeli dát dohromady příběh o narození Ježíška v angličtině. Také jsme vyráběli vánoční dekorace a andělíčky. Ve třetím bloku už jsme si jen užívali vánoční pohody s dárečky a dobrotami. Zkrátka v klidu, jak se to na poslední angličtinu před Vánoci sluší a patří :-) . Ve čtvrtek jsme vyrazili nasát vánoční atmosféru do Prahy. Navštívili jsme Muzeum betlémů a prošli se Starým městem. V pátek jsme chtěli podarovat zvířátka a tak jsme vyrazili ke krmelci v Lipencích. Protože bylo dost vlhko a zima, cestou zpět jsme se stavili v naší školce zahřát, pozdravit učitelky i děti a předat jim vánoční jmelí. Chvíli jsme si s nimi pohráli a vyrazili zpět do školy. Tam nás čekalo ve třídě na koberci vánoční překvapení, podívejte se na FOTKY :)

sobota 21. prosinec

A jdeme do finále…

  • Rarášci

Štědrý den a vstup do nového roku už nezadržitelně klepe na dveře. Poctivě jsme se s Rarášky na svátky připravovali, povídali si o zvycích, taky třeba o tom, kdo by si co přál, zpívali, zdobení stromečku trénovali a před spinkáním koukali na hvězdičky s přáním a hádali, která čí je. Zkusili jsme do adventního času místo bláta přivolat malováním zimních obrázků trochu mrazu a sněnu. No, fotky z tohoto týdne vypadají spíše na jaro :-D  

Ke konci roku jsme už pěkně sehraná partička, tak se nám hned několikrát podařilo vyjít na procházku do okolí. Zkoumalo se v dálkách i blízkém detajlu, taky závodilo ve sprintu i delších tratích. Ukázalo se, že vyběhnout až když se skutečně odstartuje a unést prohru je opravdu velký um :-) Nabídka buřtů od školáků, které jsme potkali u řeky, tedy po takovém výkonu přišla opravdu vhod. Děkujeme.

Užívejte svátky v klidu bez sprintů a shonu a do nového roku vykročte tou správnou nohou :-)

Na fotky z posledního Raráškovského týdne v tomto roce se můžete podívat tady

pátek 20. prosinec

Brouci a vánoční čas

  • Škola

Vánoční ladění u Brouků bylo dojemné. Brouci, Ježci  a Stromáci zvládli skvěle Vánoční příběh na besídce v Klub kině. I naše mladší děti zvládly své vystoupení báječně. Vystoupit na podiu není jen tak, chce to velkou dávku odvahy a soustředění. Všichni to zvládli báječně, byli na sebe patřičně hrdí. Troufám si říci, že i vy, rodiče, jste byli na své děti hrdí a pyšní. Naše vánoční nálada pokračovala ve středu o angličtině i ve čtvrtek. Protože čas adventu je čas pokory a nadělování, vyrazili jsme nakrmit zvířátka ke krmelci. Dali jsme jim zeleninu, ptáčkům zrní a užívali si společnou cestu. Dokonce jsme pak viděli tři srnky, jak po poli běží směrem ke krmelci. :-) Pátek jsme věnovali čtení z knihy Co si šeptají andělé. Brouci ji mají moc rádi. Ochutnali jsme cukroví, pouštěli lodičky i rozkrojili jablíčko a podělili se o něj navzájem. Předali si malé dárečky a poděkovali. Teď už se Brouci i Ježci těší na Ježíška! 

Brouci a Vánoce

pátek 20. prosinec

Vánoční naladění u Veveřáků

  • Škola

Poslední týden ve školních lavicích v tomto kalendářním roce. A jaké to bylo? Kouzelné, krásné, dojemné, překvapivé a veselé. Učení šlo tento týden trochu stranou. Sice jsme něco málo spočítali, trochu psali a četli, ale moc toho nebylo. Ale to vůbec nevadí. :) Vrchol celého týdne přišel v úterních odpoledních hodinách. Vánoční besídka, na kterou jsme pilně trénovali několik týdnu začala úderem 5. hodiny odpolední. Co tomu předcházelo? Ani se snad raději neptejte. Při dopolední generálce se učitelé hroutily z pódia dolů, děti zívaly, povídaly si a dělaly vše ostatní než měly. Ale víte co se říká – Špatná generálka znamená skvělou premiéru. A tak tomu opravdu bylo. Děti statečně vstoupily na pódium před sál, který praskal ve švech. Dělaly co měly, krásně zpívaly a byly vánočně kouzelní :) A za to si zaslouží opravdu velkou pochvalu. Dál už nezbývalo nic jiného než obdarovat rodiče, kterým jsme na tvářích vykouzlili veliký úsměv. :) Vánoce se opravdu kvapem přiblížily a my jsme si to chtěli pořádně užít. Malovali jsme andělské nebe, poslouchali koledy, četli knížku o Ježíškovi, zapalovali svíčky na adventním věnci či si provoněli třídu vonnými olejíčky. No a hlavně jsme si užívali to být spolu. A stejně tomu bylo i na poslední lekci angličtiny. Udělali jsme si malý „anglický vánoční speciál“. Naučili jsme se spoustu nových vánočních slovíček, zazpívali si dvě koledy a sobě i rodičům pro radost vytvořili vánoční přáníčka z papíru, který jsme sami dopředu vyrobili. Dělat radost jeden druhému. Radost jsme udělali i zvířatům v okolí Berounky, kam jsme vyrazili během pátečního dopoledne. Tu jsme pověsili jablíčko, tam položili mrkev či udělali zásobu bobrům a kachnám na zimu. Když už zvířata měla dostatek dobrot, přišla řada na nás. Ochutnávka perníků, vanilkových rohlíčků a dalších vánočních dobrot nebrala konce. Vyzkoušeli jsme si i několik vánočních zvyků od pouštění lodičkových svíček až po rozkrajování jablka a následně dělení se o něj. Zmrzlí až na kost, ale s úsměvem na tváři jsme se vrátili zpět do školy. Plni dojmů, radosti a pocitů těšení se na Ježíška. :) Tak zase ahoj v novém kalendářním roce. :) …and we wish you a Merry Christmas and the Happy New Year!

Na fotky z třetího adventního týdne se můžete podívat zde

pátek 20. prosinec

Stromáci před Vánoci

  • Škola

Vánoce ťukají na dveře a my jsme si jejich blížící se příchod se Stromáky v týdnu před vánočními prázdninami pořádně užili. V pondělí a úterý jsme se věnovali nácviku na besídku, zlomkům, pádovým otázkám a vzorům podstatných jmen rodu ženského, Velkomoravské říši i dodělávání dárků pro rodiče. Besídku jsme v úterý zvládli se ctí, a tak nám po zbytek týdne byla odměnou návštěva divadla Gong s představením Vánoční koleda, výlet do Betlémské kaple na námi oblíbenou výstavu Betlémů a čtení z knihy Co si vyprávějí andělé, která nás už nějakou dobu provází a jejíž příběhy nám dávají podněty do diskuzí nad tématy osudu, odpuštění, odvahy, svědomí nebo životních snů. Vyrobili jsme si i Betlém z včelího vosku a obdarovali se. Teď už se těšíme na Vánoce v kruhu rodinném. Tak šťastné a veselé!

Koukněte na fotky a videa

neděle 15. prosinec

Druhý adventní týden u Rarášků

  • Rarášci

Co tak napsat o tom, jak jsme se měli? Protože se máme vlastně vždycky dobře, že? A k tomu si ještě užíváme hraní a zpívání a blbnutí. Středobodem uplynulého týdne bylo setkání s vámi, námi, dětmi a duchem Vánoc. Tomu ale předcházely velké přípravy. Dodělat dárečky, podepsat, ozdobit stromeček, rozvěsit světýlka, trochu si v té naší herně předvánočně uklidit, vyzdobit, písničky a básničky trénovat… no spousta hezké práce :-) Troufáme si říct, že setkání se povedlo! V kroužku jsme nemlčeli, děti dokonce zpívaly a říkaly, svíčky krásně hořely, bylo nám dobře a úsměvy dětí hřály u srdce. Doufáme, že máte radost z dárečků, které vám děti vyrobily a nás těší, že si hrají a dokonce nosí do školky dáreček od nás, tedy od Ježíška… A doma teď už na každou rodinu dohlíží Anděl, co víc si přát… krásný advent přejeme…

Na fotky z předvánočních příprav se můžete podívat tady

neděle 15. prosinec

Druhý adventní týden u školkáčů

  • Školka

Uplynulý týden jsme zahájili v Divadle Na Prádle a všichni jsme si představení Zahrada užili.  Večer jsme se společně sešli na již tradičním Zpívání v kostele. Zpívali ti naši nejmenší, kteří se statečně postavili před naplněný kostel, naši kamarádi školáci, u jejichž vystoupení i nám dospělým padaly brady, hrála a tentokrát i zpívala úžasná Beata Hlavenková. Jestli se člověk v adventní době někdy opravdu zastavil a nadechnul, bylo to možná právě tehdy. 

Zbytek týdne se již nesl v duchu předvánočních příprav…zpívali jsme písničky (především koledy) na besídku, nacvičovali divadlo, vyráběli dárečky, radovali se ze sněhu za okny…a připomínali si tradice. Těšíme se na čtvrteční setkání s vámi se všemi na vánoční besídce.

Na foto se podívejte ZDE

neděle 15. prosinec

Bude zima bude mráz – (15 .Mrazivý týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí zpíváme a připravujeme se na slavnost, která nás čeká příští pondělí. Svačime společně s habráčky. Prozkoumáváme trní u močálu. Odpočíváme s pohádkou a pisničkou. Oblíbená je „Čaj, čaj, čaj.“

V úterý jsme vyrazili společně s habráčky do muzea betlémů na Karlštejně. Aby to bylo o chlup zajímavější, jeli jsme autobusem na Mořinku, a odtud po červené na Karlštejn. V muzeu jsme si prohlédli betlémy, vyrobili krásné vánoční papírové hvězdy a dokonce navštívili ve sklepení bílou paní.

Ve středu jsme šli do Let na divadlo Andělíček Toníček od souboru Buchty a Loutky. Vánoční příběh o putování do Betléma s loutkami nás nadchl. Fandili jsme andělíčkovi, ale i čertovi, který se nakonec ukázal jako dobrý kamarád. Pak jsme šli na oběd zase zpátky na dvoreček.

Ve čtvrtek se na nás snášely drobné sněhové vločky. Pozorovali jsme je jak padají, jak leží na listech na zemi anebo jak se rozpouštějí. Hráli jsme si v ďolíkách nad závorou, kde se dalo parádně klouzat po hlíně z kopce po zadku. Odpoledne nás dokonce překvapila první letošní chumelenice. 

 V pátek jsme s malíčky popošli jen maličko, za potok k tajemnému vršku, kde žije brouk Ohnivák. Pro sebe a své služebníky červíky si u nás objednal vilu u dubu, se dvěma vchody a mechovou střechou. Stavbu jsme zahájili ). Předškoláci z celého Dvorečka vyrazili do prahy za sklářem na Letnou. Bylo to náramné. Každý z nás si dokonce mohl vyzkoušet vyfouknout vánoční kouli.  Navštívili jsme stromovku a dokonce i AVU, kde jsme obdivovali obrazy v ateliéru a umělecká dílna na chodbách. Obvláště kamenná kočiččka nás zaujala.

3. stránka z celkem 15712345...102030...Poslední »