Aktuality

pátek 19. červen

Mazáci si užívají poslední dny spolu

  • Škola

Máme za sebou poslední přezkoušení v tomto roce a tak výrazně zvolňujeme tempo. V pondělí jsme si ještě užili lavice a geometrii, v úterý vodní hrátky při poslední lekci plavání a ve středu ještě trošku angličtiny. Ve čtvrtek jsme se nenechali zahnat předpovědí počasí a vyrazili jsme na cyklovýlet. Jak řekl jeden z našich tatínků, máme to u Svatého Petra podmáznuté. Dojeli jsme na dobřichovický jez, nic nám nevadil vítr, nízké teploty a zataženo, prostě jsme naskákali do Berounky, protože nechat se unášet proudem je prostě skvělá zábava. Po cestě zpět jsme se ještě stihli na chvíli zastavit na mokropeské pláži, na kterou jsme se uchýlili i v pátek, kdy už nám počasí tak nakloněné nebylo. I tak jsme si to zvládli parádně užít. Tereza se ještě snažila o trošku procvičování z češtiny, ale nic naplat, školní rok se chýlí k závěru a my si potřebujeme, za dobu uzavření škol, nahradit ne jen učivo, ale také čas strávený při společných hrách. :)

Na pár fotek se podívejte ZDE

pátek 19. červen

Veveřáci na kolech, na vodě, na slunci i v dešti

  • Škola

Pondělí – Vše začalo krásným slunečným dnem, který jsme strávili v prostorách školy. Vzhledem k tomu, že je to jeden z mála dnů, kdy můžeme využít zázemí lavic a židlí, plán byl opět velmi jasný. Jako každé pondělí v posledních týdnech jsme strávili mnoho času nad grafomotorickými cvičeními a trénováním psaní malých písmen. Když už jsme se pořádně rozcvičili a rozepsali, přišla na řadu matematika. Trénovali jsme krychlové stavby, jejich zápis a také menší novinku. Tou byl zápis přestavby rozličných druhů staveb. Bez sebemenších obtíží jsme to zvládli. No a poslední blok? Ten už patřil tvoření. A vlastně taky trochu zkoumání. Získali jsme darem velké vejce, z kterého by se díky ponoření do vody mělo co si vylíhnout. Těžkali jsme ho. Prohlíželi. Zkoumali. Hledali pomocí malých otvůrku nápovědu toho, co se skrývá uvnitř. Pak jsme své nápady pokoušeli ztvárnit na papír. Možná to bude dinosaurus. Také by to mohl být křeček, kočka, zajíc, žížala nebo opice. To se ještě uvidí. Vejce leží ve vodě a my stále čekáme, co se z něj vyklube.

Úterý – Uteklo pondělí a přišlo úterý. A s ním další cyklovýlet. Tentokrát byla v plánu trochu delší trasa z trochu nejasným cílem. Tempo vražedné, chování vynikající, cyklistické dovednosti nepopsatelné. První zastávka – hřiště Modřany. Zde tým statečných ošetřovatelů zjišťuje možnosti zábavy v přilehlých oblastech. Cíl konečně znám – Lanový park, Modřany. Oči na vrch hlavy, smích rozléhající se na kilometry daleko. Zábava zajištěna na následující dvě hodiny. Fyzická újma přišla pouze v podobě lehkých odřenin. Psychická újma nulová. Po rozličném dovádění můžeme spokojeně šlápnout do pedálů a vrátit se zpět. Bylo to zkrátka skvělé.

Středa – Výlet z předchozího dne zanechal na řadě Veveřáků značné následky. Již v ranním kruhu většina osazenstva pospává, zívá, kouká do prázdna a nevnímá, co se děje. Snaha o veškerou motivaci a možnost učení je ta tam. Vše podtrhuje ještě skvělý nápad a nabídka Ály Lály v podobě výletu na paddleboardu na řeku Berounku. Umíte si asi představit, jak to všechno dopadlo. Děti nadšené možností z ježdění na paddleboardu, učitelky odevzdané, že dneska to učení asi jen tak nepůjde. Takže většina práce a plánů se nekonala, za to se konal velmi příjemný a hravý den. A ono nám to na závěr roku přeci neuškodí si trochu zablbnout a užít si pár hravých her.

Čtvrtek – Čtvrtek nám opět přinesl střechu nad hlavou a angličtinu na jazyku. Plnou parou jsme se vrhli na téma zvířat a obohatili svou slovní zásobu o spoustu dalších. Ta nejoblíbenější jsme si potom namalovali. Naučili jsme se novou otázku Do you like..? a celý den zakončili pokřikem I like animals. Byla to naše předposlední angličtina letos a když vykouklo sluníčko, byla ideální příležitost si na trávě v kroužku popovídat  o tom, co jsme se  v angličtině naučili a co nás bavilo. Ze zážitků jednoznačně zvítězila průtrž mračen, která prověřila naši odvahu a odolnost. Nad krabicí muffinů se nám na ni hezky vzpomínalo. Ondrovi děkujeme.

Pátek – Ranní vstávání se stává pro všechny členy Veveřácké skupiny, čím dál náročnější. Osazenstvo se nám zmenšuje. Někteří potřebují dospat nebo si doma jen tak poležet. Na ten zbytek statečných čeká poslední učební den tohoto školního roku. Je přeci jasné, že další týden si to musíme společně užít a na učení nebude už nálada ani chuť. Takže zkoušíme počítat do 20, pracovat v učebnici matematiky, hrát běhavá písmena, hrát matematické hry nebo zkoušet křížovky a osmisměrky. Nevzdáváme se ani když už vydatně prší. Pobyt venku nás prostě baví za každého počasí. Co je lepšího než strávit den venku, hrát si u řeky a zakládat šnečí farmu? Unavení, mokří a spokojení odcházíme domů a již teď se těšíme na ten poslední, závěrečný týden školního roku.

Na fotky z uplynulého týdne se můžete podívat zde

pátek 19. červen

Po práci legraci- Stromáci na konci šk.roku

  • Škola

Předposlední týden školního roku 2019/20 jsme u Stromáků tvrdě pracovali i se bavili. První dva dny týdne jsme věnovali kompletaci portfolií, dolaďování všech potřebných nezbytností před posledním přezkoušením, abychom si pak užili 3 dny sportem, hrami, putováním. Ve středu jsme se věnovali vodním sportům a hrátkám. Učili jsme se zacházet s kajakovým pádlem i jezdit na padleboardu. Ve čtvrtek a pátek jsme putovali a přespávali na Točníku. I když jsme cestou zmokli a nakonec jsme se domů vraceli mokří, od bláta, vyvonění od ohně a unavení, užili jsme si to. Hráli jsme hru, ve které jsme hledali oheň a drahocennou sůl, dobývali jsme středověké hrady, abychom ukořistili suroviny na polévku, kterou jsme následně uvařili. Usínání obstaralo zpívání holek v purkrabském sálu a čtení knihy Bronzový poklad. Ráno nás čekalo vaření snídaně ( někteří se na něj tak těšili, že už vstávali po čtvrté ráno) a prohlídka Točníku s povídáním místního kastelána Petra Zemánka. Na Točníku se nám líbí a určitě se sem vrátíme zase za rok. 

Koukněte na fotky a videa

neděle 14. červen

39.týden ve Stodole

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme vyrazili na svačinku ke psím hrobům. Cestou jsme si už hledali ideální golfové hole, abychom se pak na prosluněném paloučku mohli utkat (ne mezi sebou, ale často sám se sebou) v lesním golfu. Byla totiž dost legrace nejenom zkoordinovat vlastní pohyby, ale taky odpalovat tenisový balonek v terénu lesa, který byl ještě ke všem celý z kopce a hřiště vedlo přes většinu nehrajících kamarádů, kteří do cesty budovaly domky, do kterých se za žádnou cenu nikdo nesměl trefit! 
 
Úterý. Společný kroužek, rozcvička i ušima. Bereme vozík , nakládáme naši bagáž, lano a jedem na louku. Trháme luční kvítí pro radost, běháme v louce a míříme ke korábu – ke spadlé vrbě.  Vyplouváme do dálav za novým dobrodružstvím. Někteří pomocníci se proklesťují kopřivami až ke stromům Bezu černého …sbíráme na čaj. Na cestě zpátky blbneme s lanem, probíháme, proskakujeme, přetahujeme se. Blátivou cestou a kalužemi zpátky na Dvorek.
 
Ve středu jsme se fotili. Nejdřív jsme obsadili spolu s habráčky prolejzku, a pak jsme se fotili všelijak v lese. Při té příležitosti jsme stihli houbařit, čistit les od střepů, pozorovat ovečky a postavit pár domků. Převelice děkujeme fotografkám Verče a Káje.
 
Ve čtvrtek jsme měli generálku Loučení s předškoláky. Vše šlo jak na drátkách. Akorát jsme trošku klouzali v bahýnku. Pak jsme si na místě ještě chvilku pohráli.
 
pátek jsme vyrazili na sváču ke Psím hrobům. Tam jsme si chvilku hráli na babu, koukali dalekohledem do dálky, stavěli zahrádky pro slimáky, anebo tvarovali bahnové kuličky. Pak jsme ještě vyšplhali na Dračí hřbet a po měm seběhli zas dolů. 
 

neděle 14. červen

Ne-les, ne-zmrzlina, slepýš a klobou dolů

  • Školka

No co si budeme povídat, přátelé. Už je trochu cítit, že za pár dní skončí školní rok. Dětičky nám povyrostly, na mnohé jde prepuberta a my je máme rádi i tak. Jen to držení hranic a opakování již stokrát řečeného vyžaduje více energie, které už není tolik :-) Ale pak jsou zase chvíle, kdy by před nimi člověk smeknul, a taky smeká a nebojí se to přiznat.

Třeba ve chvíli, kdy jim naslibuje na páteční výlet krásný les, louku a hájovnu. Nakonec se v prvním větším úmorném horku do pořádného lesa kvůli totálnímu výpadku orientačního smyslu pan čelky ani nedojde, louka ani hájovna nikde. „A mohlI bysme se aspoň najíst a napít?“ táže se vždy statečná malá slečna… Ani druhý pokus : „tak když půjdeme teď rychleji děti, tak dojdeme k řece, kde si jupííí trochu smočíme nohy a koupím vám zmrzku“ – vyznívá jako špatný vtip. U Kubíčku je zavřeno, rekonstruuje se a přístup do vody je zatarasený. „O ou“ , ozve se za zády jeden předškolák, „zase nám to nějak nevyšlo“ :-) Připouštím, má pravdu…Cesta do školky vede podél řeky a je romantická. A velmi bahnivá…“Už bych chtěla maminku“. …Já taky, zlato! Ufff.

A pak, když se jich pan čelka zeptala ve školce, jestli se jim na dnešním výletě něco líbilo, nestačila zírat: „jóóó…jak jsme chytli a prohlédli si opatrně toho slepejše! A taky jsme pozorovali lupou toho broukááá! A tys byla tak daleko, když jsem se na tebe koukala tím dalekohledem! A byla výborná sváča přece! A bábovka mi chutnala móc! A Samík nám dal výborný jahodyyy! A jak jsme museli my kluci vymyslet, jak dostaneme ze zahrady té paní část kelímku s lupou, který nám tam spadnul! A jak jsme ve vodě lovili malinký žabičkyyy! A jak jsme si hráli, kam bys nás mohla zastrčit do kapsy, abysme už nemuseli jít po svejch! A jak si s námi Tomáš hrál a dělal vopičky a byla s ním sranda!!!

Kéž bychom dar vidět i v nezdaru spoustu dobrého, zůstal po celý život.

p.s. Tomášovi se tímto pan čelka omlouvá, že táhnul do toho „lesa“ asi 10 kilo lana na hry v lese :-) )

Na fotky z týdne i z výletu se podívejte ZDE

neděle 14. červen

Mazáci vyrazili za obojživelníky i netopýry

  • Škola

Pomalu se blížíme do finále a tak hodně opakujeme. V pondělí jsme opět potrápili naše ruce s kružítkem. Kroužit kružnice už nám jde mnohem lépe. Když k tomu přidáme přesné měření a trefíme se ořezanou tužkou do určených bodů při rýsování úseček, přímek a polopřímek, máme pro letošek vyhráno :) Většinu týden jsme se pak, kromě opakování češtiny a matematiky, věnovali prvouce a to konkrétně tématu rostlin, jejich rozmnožování, životním strategiím, jejich užitečnosti pro člověka a zabrousili jsme do tématu půdy a zemědělství. Ve čtvrtek jsme se obávali deště a tak jsme využili azyl u Laury doma. Nakonec nepršelo a tak jsme s atlasem květin prozkoumali trávníky v okolí jejího domova a podařilo se nám určit poměrně dost druhů. Vrcholem uplynulého týdne byla naše páteční exkurze za obojživelníky a netopýry, kterou jsme navázali na úspěšnou loňskou exkurzi. Během dne nás provázel batracholog David Fischer, díky němuž jsme mohli pozorovat žáby, čolky, larvy vážek i potápníka, mihuli potoční, vranku obecnou, žábronožky, ale i některé druhy vzácných rostlin, například kosatec sibiřský nebo okrotici a to vše v jejich přirozeném prostředí. Večer se k nám přidala chiropteroložka Petra Schnitzerová, díky níž jsme se dozvěděli mnoho nových informací o netopýrech. Bohužel jsme neměli štěstí a žádného netopýra jsme neměli možnost vidět zblízka. Proto jsme se s Petrou domluvili, že určitě zorganizujeme další akci, možná exkurzi v terénu, možná přednášku u nás ve škole. Společně jsme si užili večer u ohně a v sobotu ráno jsme se unavení, ale spokojení vydali k domovům. Vyrazíme za rok znovu? Uvidíme :D

Na fotky se podívejte ZDE

sobota 13. červen

Klacky z lesa (39. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. S cyklopartou z nádraží kolem pivovaru, přes šraňky a doprava jedeme po cyklostezce. Stavíme se do pelotonu a jedeme k ČOVce. Pod viaduktem a pak delší cestou na Dvorek. Probíráme nasedání, rozestupy, jízdu vpravo, brždění, vedení kola, spouštění kola z přibržďováním. Stihli jsme ranní kruh k písni. Dopoledne taháme větve a čechráme březové mantinely. Upravujeme policejní základnu aka čajovnu.

Úterý opět v břízkách. Zkoušíme štětcem vyjádřit podstatu. Cpeme se lesními jahodami. Bráníme naše skrýše. Rozehráváme les. Loučíme se s ním též?  Snad ne. Odpoledně pohádkové a předškolní.

Ve středu jsme se připravovali na focení  mezi kapkami deště, ale nakonec to bylo celkem v suchu. Vyběhli jsme mezi břízky a hledali pod lístky jahodníků červené korálky. A naše fotografka Kája zas hledala nás a nejlepší záběry. Děkujeme )
 
Čtvrtek jsme určili jako den společných příprav na slavnost loučení. Bahno nám ujíždělo pod nohama i pod zadkem, přesto předškoláci udělali kus práce a díky malým školkáčům měli skvělé publikum. Jsme v rozechvění, už se to blíží! Odpoledne jsme využili slunce a hráli si na dvorku s čím kdo chtěl, na písku, na prolízačkách, v hájku, v kuchyňce.
 
Pátek. Ráno se v kruhu zdravíme se svým tělem. Pak pochodujem v les. Lezeme na šikmou borovici a po laně slézáme dolů. Pak sekáme sekyrou-čistíme kmeny, porcujeme pilou na akurátní kusy, které pak svážíme k ohništi. Na Slavnost. Odpoledne se věnujeme pátým narozeninám a Mořské panně od Andersena. 
 

pátek 12. červen

Stromáci na kolech

  • Škola

V týdnu od 8. června si Stromáci užili opakování ve všech oblastech, kterým se věnovali v předchozích měsících. Zaměřili jsme se hlavně na psaní a geometrii. A dokončení ekosystému louka. V úterý jsme si užili cyklovýlet. Podívali jsme se do rezervace Karlické údolí, abychom se dozvěděli, co jsou výří jídelny, jaké jedinečné rostliny zde rostou a prohlédli si základy hrádku Karlík. U řeky Berounky nás překvapilo množství užovek podplamatých. Ujeli jsme 19 kilometrů i s terénní jízdou v lesích. 

Koukněte na fotky

pátek 12. červen

Brouci v kopřivách

  • Škola

Ač se může zdát, že Brouci jsou již „velcí borci“, co se baví jen o telefonech, hrách, Harrym Poterrovi a jen tak už je něčím nepřekvapíte, tak stále největší zábavou je dělat bunkry v kopřivách! :-D A to je dobře! Spokojení, trochu popálení, ale metrové kopřivy jsou skvělé pro vytvoření celého města, hradu, náměstí, komnat i záchodu! A skvěle se tu hraje na honěnou! Mimo jiné stále trochu opakujeme, ale pojďme si říci, že v půlce června už jsou ty kopřivy přeci jen důležitější! :-)

Koukněte na fotky 

pátek 12. červen

Veveřáci v blátě, v dešti, na slunci i na kolech

  • Škola

Je za námi druhý červnový týden a sním mnoho deštivých, blátivých, slunečných a zábavných zážitků. Počasí tento týden bylo všelijaké. Nám to ale pranic nevadilo a i přes veškeré přeháňky, déšť, vlhkost a pražící slunce jsme si to řádně užili. V posledních dnech opakujeme a upevňujeme si již naučené znalosti a dovednosti. V českém jazyce píšeme a čteme malá písmena. Trénujeme ruku pomocí grafomotorických cvičení. Píšeme běhavé i sedavé diktáty. Píšeme sami, ve dvojicích i ve skupinách. Plníme různé úkoly, při kterých trénujeme čtení s porozuměním. V matematice si i nadále ukotvujeme počítání do 20. Trénujeme poznávání hodin. Tentokrát jsme zařadili i hodiny digitální. To abychom poznali, kolik je tedy hodin, když je 20:00 či 18:45. Hlava se nám z toho točí stejně jako ručičky na hodinách. Nic nevzdáváme a budeme trénovat i nadále. A když už čtení, psaní a počítání bylo víc než dost. Přišel na řadu cyklovýlet. Na začátek je nutné poučení o tom, jak se na kole chováme a co je důležité dodržovat, když jedeme ve skupině. Poučení i následné dodržování pravidel nám šlo skvěle. Trasa nebyla závratně dlouhá, za to ale byla závratně bahnitá a terénní. Ale jak se říká. Pořádný biker musí slézat z kola s blátem od hlavy až k patě. A to se nám podařilo. Přišlo na řadu pár pádu do louží a bahnitých cest. Také jsme závodili na čas v jízdě na kole i v běhu. Zkoušeli jsme hrát na schovávanou v poli. Snažili jsme se vyšlápnout menší kopeček. Pozorovali nutrie, prasata, kozy, volavky a další zvířata. A hlavně jsme si to pořádně užívali. Až tak, že jsme si odhlasovali, že vyjedeme na kolo znovu a to hned v příštím týdnu. Takže vzhůru do pedálů! :)

A co angličtina? Ve čtvrtek jsme se tentokrát usadili do školních lavic, dokončili se ctí ověřovací cvičení šesté lekce, zopakovali si věty k porozumění I wash/dry my hands/face/hair; I brush my teeth/hair everyday  zazpívali si písničku  a zahráli scénku Clean again. Skutečná hygiena nekončí nikdy, ale v anglickém podání jsme se s ní dočasně rozloučili a vrhli se za dobrodružstvím poslední lekce s názvem Animal friends. Zvířata nás vždy zajímala, a tak jsme se snadno naučili slova animals, a dog, a cat, a tiger, a snake, a bird, a mouse a doplnili o několik dalších dle vlastního výběru. Tomuto tématu se budeme věnovat až do konce školního roku, který se už kvapem blíží.

Na fotky z cyklovýletu a učení v terénu se můžete podívat zde

30. stránka z celkem 197« První...1020...2829303132...405060...Poslední »