Aktuality

pátek 31. květen

Hliněný (38. týden v Habroví)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Těžko se hledáme po víkendu. Slavíme narozeniny. Počasí nám přeje. Čteme Mahulenu krásnou pannu. Vyprávíme si. Řežeme a sekáme.
 
Úterý. Ráno nás dvanáct cyklistů zdolává bahnitý terén. Vypravíme se do lesa. Nad vodárnou roste impozantní buk. Tady pobudeme.
 
Středa. Schováváme se v lese. Ale zanecháváme za sebou stopy fialové. Opoždění kamarádi nás hledají. Nemají to lehké, každý jsme za jiným stromem. Vyrábíme hliněné sněhuláky. Stavíme z kostek. Kreslíme rajské květy v paspartě.
 
Ve čtvrtek byl u nás představit umění brusičské pan Havlan. Všichni jsme si vyzkoušeli, jak se nože ostří, co je k tomu potřeba a jak se s nástroji zachází. A hlavně, každý si odnášíme vlastnoručně nabroušený dřevěný nožík, který umí překrojit třeba list!
Přes den na nás vykouklo sluníčko, tedy i svačina v lese chutnala. Slyšeli jsme zpívat mnoho ptáčků, někteří dokonce slyšeli orla :)
Pohádku nám přečetla Niki, děkujeme!

Pátek. Putujem k vodárně a ještě dál. Užíváme vodu v potoce, proplétáme těla lany. Den s Robem a Simonou jsme zvládli skvěle.

pátek 31. květen

Týden plný emocí u Rarachů

 • Rarášci

Tento týden nás vítr zavál od tématu všemožné havěti v trávě po téma poznávání sebe sama, našeho těla a emocí. V pondělí jsme týden zahájili cvičením zaměřeným na naše nohy a chodidla. Byla to velká legrace, zkoušeli jsme si prozkoumávat různé povrchy, různé se protahovat a dokonce jsme si povídali o tom, co všechno ty naše nožicky za víkend nachodily! Počasí nám přálo a tak jsme jej využili a vydali se na dobrodružný průzkum džungle, na kterém nás doprovázel náš černý panter Pupík. Hned další den jsme našim nožičkám dopřáli veliké dobrodružství! Našli jsme tu největší kaluž na světě a pořádně jsme se v ní vyřadili, skákali jsme a hopsaly, až se některým voda dostala i do holínek. Rarášci ale nejsou z cukru a tak jim nějaké mokré holínky vůbec nezkazí náladu :-) . Ve středu nám k Jindřišce onemocněla ještě naše milá Míša. Dobré ale bylo, že jsme si mohli vyzkoušet jaké je to být Školkáči! Celý den jsme strávili společně a moc jsme si to užili. Zkoumali jsme takovou zvláštní věc… dospěláci tomu říkali emoce. Byla to velká legrace, hráli jsme divadlo o tom, jak to vypadá, když je někdo smutný nebo veselý a navzájem jsme hádali jaké emoce hrajeme. Dospěláci nás poslední dobou hodně chválí, často si navzájem pomáháme, jeden rozdává u oběda lahvičky, jiný lžíce, sami a rychle se oblékáme, dokážeme si říct o pomoc. Je vidět, že už jsme školkoví mazáci a že už to brzy bude celý jeden školní rok, co chodíme do školky a jsme jedna parta :-)

na fotky se můžete podívat tady

pátek 31. květen

Divadelní týden u Opičáků

 • Škola

Na začátku tohoto týdne jsme pokračovali v rozpracované práci z pátku. Děti se rozdělily na dvě skupiny a samy si organizovaly nacvičování jimi vybrané pohádky. A to kompletně i s výrobou kulis. Každá skupinka pojala svoji práci trochu jinak. Výsledek byl však dokonalý:-) Děti, které nacvičovaly Perníkovou chaloupku, si během chvilky vyrobily kulisy i se zasouvacími perníčky na loupání. Druhá skupinka se držela Červené Karkulky. Držely se kostry zpívané od Z.Svěráka a nebály se během představení improvizovat.

V matematice jsme se vrhli na opakování tvarů. Chvíli nám trvalo, než jsme se rozpomněli, jak vlastně všechny tvary vypadají a jak se jmenují. Na konci bloku už jsme však věděli, jak můžeme „nevěřícímu Tomášovi“ dokázat, že jde opravdu o ten který tvar. Zároveň jsme začali téma lidské tělo, ke kterému jsme se vrátili ve čtvrtek venku. 

Během tělocviku jsme zopakovali kotrmelce a udělali jsme si průpravu na hvězdu. 

V angličtině jsme se aktivně věnovali tématu šesté lekce „Bath time“ . Podívali jsme se do koupelny Happy house a procvičovali novou slovní zásobu (a bathroom, soap, shampoo, a towel, a duck, a hair brush, a tooth brush). Zahráli jsme si na základě poslechu příběh o myšáku Spikovi, který spadl do vany a jeho záchraně a vyrobili k příběhu knížečku. Nadále opakujeme veškerou probranou slovní zásobu a konverzační věty. (nově Thank you. – You are welcome.)

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 31. květen

Brouci poslední květnový týden

 • Škola

Brouci v posledním květnovém týdnu se dále zabývali tématem přírody. Zhlédli zajímavý film Mikrokosmos o životě v trávě. Je skvělé vidět vše v tak velkém zvětšení. V pátek k tomu přidali téma vody v pražské podolské vodárně. 

V českém jazyce jsme se věnovali přímé řeči. Děti si zkusili vytvořit svůj komiks – máme opravdu povedené kousky a to jak ze života lidí, tak ze života zvířat :-) Také se věnovali číslovkám – jak je skloňujeme, za kterými píšeme tečku, jaké jsou jejich druhy. V matematice jsme opakovali úhly. 

Brouci poslední květnový týden

pátek 31. květen

Angličtina u Brouků 29.5.

 • Škola

Milena´ s group:

Na angličtině se dál aktivně věnujeme porovnávání a superlativům :-) . V  gramatice jsme se naučili poslední pravidlo stupňování přídavných jmen, nepravidelné tvary: good – better – the best; bad – worse – the worst; far – farther (further) – the farthest (the furthest). Zkusili jsme aplikovat všechna procvičovaná pravidla dohromady. Děti si zahrály týmovou hru, při které například opravovaly text pomotané povídky “The Fastest Hare and the Slower Tortoise“. Následně porovnávaly všechno možné: zvířata, jídlo, roční období, měsíce, planety, státy, kontinenty, pohoří, předměty, dopravní prostředky, sporty nebo hudbu (compare: summer vs winter, moon vs sun, snow vs sunshine, dogs vs cats, Asia vs Africa, English vs Math, cars vs buses).

Katerina´s group:

Celý den jsme věnovali TIMING – studenti si opojili jakým způsobem se v angličtině říká čas. Prohlédli jsme si prezentaci a na několika zábavných posleších a „role plays“  jsme si tématiku upevnili. Začali jsme novou látku: present simple – hlavně věty : What does he/she do? He writes on Mondays. She draws on Sundays. 

neděle 26. květen

Opičáci spolupracují

 • Škola

Tento týden jsme hned v pondělí vyrazili do opravdové Opery. Společně s Mazáky jsme navštívili operu Jeníček a Mařenka. Celý zbytek týdne jsme se pak věnovali pohádkám obecně. Ujasňovali jsme si, co je to pohádka, jaké jsou její hlavní znaky a zkusili jsme si ji i zahrát. Děti velmi rychle přišly na to, že zahrát pohádku není jen tak. rozdělily se tedy do dvou skupin a společně teď plánují a nacvičují. Nejtěžší bylo se na začátku domluvit, jakým způsobem bude práce probíhat. Co dělat v případě, když někdo nesouhlasí atd. Nakonec se povedlo a já už se těším, až budeme po víkendu v práci pokračovat.

V matematice se věnujeme hlavně procvičování sčítání a odčítání do dvaceti. Hrajeme různé hry a snažíme se počítání trochu zrychlit.

V angličtině je už druhým týdnem naším hlavním tématem jídlo, tedy přesněji My breakfast. Ukázalo se, že nejlepší motivací k učení nových slovíček je možnost vše ochutnat. Zapojili jsme tak všechny smysly a se zavázanýma očima hádali water, milk,     juice, cereal, bread, butter, honey, jam, tea, cheese, ham a dobře se při tom bavili. Natrénovali jsme i otázku What ´s this?  a dokončili evaluaci páté lekce.

Každý den jsme se také věnovali nacvičování Červené karkulky. Děti už vše umí a moc se těší, až se vám předvedou:-)

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

 

neděle 26. květen

Jeden strom slavil 10 let!

 • Lesní MŠ Na dvorečku
 • OS Jeden strom
 • Škola
 • Školka

V sobotu 25.5. se sešel celý Jeden strom k oslavám 10.výročí svého založení. U Berounky v Černošicích se potkali bývalí, současní i budoucí Jednostromáci a Dvorečci, naši příznivci i kolemjedoucí cyklisté. Psát, co vše máme za těch deset let za sebou, by bylo zbytečné a zahlcující. Vše si můžete přečíst v naší historii a projít si fotky pod příspěvky. Ty vám zprostředují víc. My chceme touto cestou  poděkovat všem, kteří si to s námi v sobotu přišli užít a. Bylo to slunečné a naplněné úsměvy a vzpomínkami.  Nemohlo chybět divadlo, hudba, dílny, dobroty a vzpomínání. Vyrostli jsme! Tak nám držte palce do let dalších! Děkujeme za vaši přízeň i podporu.

Koukněte na fotky

neděle 26. květen

Stromáci v pravěku

 • Škola

V týdnu od 20. května se Stromáci věnovali především tématu pravěku.  Četli jsme si o životě v něm, vyrazili jsme na výstavu ilustrací Zdeňka Buriana. Zkoušeli jsme na ní napodobit jeho kresby, zaujala nás technika negativní kresby, kdy nemalujete obrys postav, ale jejich okolí tak, aby vám postavy vyšli. Je to opravdu těžké, o tom jsme se přesvědčili. Jinak ná dny vyplňovala témata mluvnických kategorií u podstatných jmen, poznávání přídavných jmen, opakování dělení se zbytkem. Také jsme se stihli podívat na Dějiny udatného národa českého- lovci mamutů, doba kovů a keltové. Opět jsme se ponořili do čtení příběhu Osady Havranů, zpívali jsme, meditovali a připravovali se na sobotní oslavu 10. výročí založení Jednoho stromu.

V angličtině se nám docela dařilo a výrazně jsme pokročili v tématu byt a nábytek. Četli jsme, poslouchali a nejvíce nás opět bavila výuka v pohybu. S Ivou jsme se věnovali hlavně vybavení bytu (a wardrobe, a cupboard, a sofa, a   a bookcase, a table, a chair, a bed) a s Heather zase místnostem (a kitchen, a bedroom, a bathroom, a living room/ a sitting room). Kromě toho jsme se opět pověnovali fonetice – tentokrát dvojhlásce ai a opravili test z minulé lekce, který jsme vzali k nahlédnutí rodičům.

Koukněte nafotky

neděle 26. květen

Týden plný broučků

 • Rarášci

V pondělí se naši lidští broučci vypravili na průzkum břehu Berounky. Pohráli si na oblíbeném „obchodním“ stromě – takové skvělé výdejní okénko, jen tak nepotkáte. Pošťourali se v blátě, pohrabali v trávě, ozdobili Půpíka lístečky a věnovali se mnoha dalším důležitým činnostem.

V úterý v herně čekala na záchranu z pavoučí sítě hromada nejoblíbenějších kostek, které si tam nějaký obří pavouk v noci schoval. Mezi vlákny se nejen prolézalo, přelézalo a podlézalo, ale i jezdilo na nejrůznějších vozidlech, ty pak vymotat nebyl úplně jednoduchý úkol. Pavouk nám v herně zanechal tlustý kus vlákna, se kterým se dalo dělat spousta věcí. Dalo se po něm chodit, dalo se s ním svazovat, ale také se proměňovalo v hada, nebezpečného hada. Dostat se z jeho sevření dalo velkou práci. Stihli jsme za pomoci oblíbených kapátek vytvořit další krásnou louku, domoviště mnoha brouků. Během celého týdne bylo úkolem broučky a další havěť žijící v hlíně a trávě hledat, pozorovat a zkoumat. Samozřejmě za dodržení pravidla návratu živé a neškozené havěti zpět do přírody. Na základě proběhlých pozorování, jak venku, tak v chytrých knihách, pak bylo potřeba broučky do louky domalovat. To ale ne jakkoli – bylo potřeba dodržet danou výtvarnou techniku a použít jen povolené nástroje. Opravdu nelehký úkol :-) (Tak šup popatlat prstem kus louky, když dospělák na chvíli otočí hlavu). Nakonec bylo potřeba všechny vzniklé brouky společně pojmenovat. Báli jsme se, že to bude úkol nelehký. Ukázalo se ale, že najít charakteristické znaky a podle nich název odvodit vůbec není těžké. A když to úplně nešlo, vždycky se dá přece vymyslet něco, co alespoň fáááákt dobře zní :-)  Všechny úkoly týdne jsme navíc prokládali cvičením tělíček a jazýčků, aby nám to dobře zpívalo a mluvilo. 

V pátek jsme zůstali u Školkáčů. Byla to výzva. Trénovalo se na vystoupení, což obnáší mnoho hluku a mnoho ruchu. Ne všem to dělá úplně dobře, občas to ale chce, udělat alespoň malý krůček ze své komfortní zóny. Nakonec to všichni zvládli na jedničku a ještě v tom frmolu zvládli výtvarničit i kývat se do rytmu i u svačiny.

Na fotky se můžete podívat tady

neděle 26. květen

Brouci a lesní znalost

 • Škola

Ve škole jsme se pustili do čtení knihy Slyšíš, jak mluví stromy? Kniha je to plná inspirace a Brouci si vytváří z ní poznámky. Vyzkoušeli jsme si, jak může strom dýchat – vezměte větev a konec namočte v prostředku na nádobí. Pak už jenom hodně foukejte z druhé strany :-) Máte bublinu? V rámci tohoto tématu jsme se v pátek vydali do lesa, děti poznávaly jednotlivé stromy, odhadovaly jejich stáří a vytvářeli si svůj „stromový“ herbář. Pracovaly i s pilou, nařezaly si kolečka a z nich budeme dál tvořit. 

V matematice jsme se věnovali úhlům, Brouci by měli vědět, co je pravý úhel, ostrý a tupý úhel. Hráli jsme si s úhly v trojúhelníku a v čtyřúhelníku. V českém jazyce jsme pokročili a trénujeme shodu přísudku s podmětem. 

No a celý týden jsme se poctivě připravovali na Oslavy 10. výročí Jednoho stromu! Bylo to skvělé, děkujeme, že jste přišli a užili si to!

Brouci v lese 

30. stránka z celkem 166« První...1020...2829303132...405060...Poslední »