Aktuality

neděle 29. září

Máme rádi, když věci žijete s námi…

  • Školka

Pondělí – jako první podzimní den – začalo moc hezky. Prožili jsme si s dětmi v kroužku hezký přechodový rituál. Nejprve jsme si zapálili žlutou svíčku, která nám měla připomenout dobu letní, dobu prázdnin. A vzpomínali jsme, co jsme prožili, kde nám bylo hezky. A poté jsme ji společně sfoukli. Zapálili jsme si červenou, která svojí barvou připomínala podzimní listí. Zkusili jsme si představit, co nás na podzim hezkého čeká, na co se těšíme. A bylo tu pouštění draků, válení se v kupě barevného listí, zachumlání se do čepice a šály, lítání v loužích. Na naši hezkou – posléze vytvořenou – myšlenkovou mapu ještě pár dospělých dopsalo svůj podzimní svařák či moravskou slivovičku :-) Máme rádi, když věci žijete s námi!

A taky jsme se sešli v týpí, vzali si hudební nástroje, Jitka do ruky kytaru a zpívali jsme až do oběda. Zpívání nás vůbec provázelo celým týdnem, vždyť nacvičujeme na vystoupení na Havelském posvícení. A mezitím jsme ještě stihli malovat na papír štětcem – a pozorovali jsme, jak děti umí zaplnit celou plochu papíru modrou barvou. A pak jsme si slibovali na tom modrém papíru kouzlení zmizíkem – a doslibovali jsme se až do pátku, když už si z nás rodiče začali dělat právem legraci, jestlipak už to kouzlení uskutečníme. A v pátek jsme si ho užili. A taky jsme si nakrájeli bylinky z našeho záhonu, smíchali s hrubozrnnou solí, dali pomalu sušit do trouby a vytvořili tak bylinkovou a chilli sůl na vaření pro rodiče – přijďte si pro ní na náš Havelský stánek. A taky jsme krájeli jablíčka a sušili na křížaly, slavili narozeniny Adama, Bena, Samuela a Andulky, jedli dorty a tančili! 

A zkoušeli jsme balanční schopnosti na slackline, řekli jsme si, kdo to byl sv.Václav a vyrobili jsme si královskou korunu. A taky jsme se hodně smáli, znovu a znovu se učili jména kamarádů, připomínali jsme si pořád dokola pár jednoduchých pravidel, aby nám ve školce bylo dobře. A JE!

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 29. září

Ptačí hemžení (4. Týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí  jsme  rozkrývali stopy divočáků, kteří rozryli mraveniště při hledání kořínků…..držíme mravencům pallce ať to přežijí….pak jsme se na naší cestě při které jsme hledali nejrůznější pírka úpotkali se zemáčky – z druhé lesní školky a chvilku s nimi pobyli a popovídali. Pak jsme se s dračího hřbetu skutáleli dolů k můstku a štrádovali si to do školky na oběd.

V úterý jsme navštívili v bažině našeho Zdenka – ornitologa neboli ptáčníka.  Nachytal nám pár krásných kousků – jako třeba králíčka ohnivého, pěničky, sýkorky….bylo moc hezké si je prohlídnout pěkně zblízka a pohladit si jejich jemňoučká peříčka.  Pak jsme si v bažinách vyhlídli velký spadnutý kmen a řádili jsme na něm společně s Habrováčky.

Ve středu jsme se sešli u kašny na náměstí. Zamířili jsme na hřiště, kde jsme se přivítali v kroužku. Pozdravili jsme se i s Tirunou, a povídali si o pejscích a štěňátkách. Pak jsme si řekli kudy a kam půjdeme. Posvačili jsme na hřišti a trochu si tam pohráli. Poté jsme se vydali na cestu lesem na Dvoreček. Po cestě jsme pozorovali houby, listy, hráli si s Tirunou. Cesta nám krásně ubíhala a ani jsme si nevšimli že přestalo pršet a začalo svítit sluníčko. 

Ve čtvrtek jsme si připoměli památku Sv. Václava, patrona české země. Společně jsme zazpívali svatováclavský chorál a pozvedli číši červené révy. Pak jsme se rozutekli do lesa až na dračí hřbet, kde jsme tvořili různé objekty z větviček, listí a šišek. Se zaujetím jsme si rohlídli a prozkoumali čelist divočáka. U odpoledního odpočívání jsme se zasmáli vtipné písničce a poslouchali vyprávění z knihy Fimfárum od Jana Wericha. 

V pátek jsme si znovu připoměli svátek  svatého Václava. Kdo to byl, čím je pro nás důležitý a významný. Zazpívali jsme si jeho chorál a připoměli velký český klenot a to Svatováclavskou korunu. Pak jsme se vydali do lesa hledat krásy, poklady, klenoty lesa na výrobu koruny každého z nás.

neděle 29. září

Z pravěku k příchodu Slovanů aneb Stromáci v historii

  • Škola

Pravěkem putovali Stromáci ve třetí třídě.  V týdnu od 23. září se opět do historie vrátili. Zajeli jsme si pro oživení informací do Informačního střediska Keltské kultury na zámek v Nižboru- seznamovali jsme se zde s pravěkými nástroji, zpracováním a barvením vlny a lnu, s mletím obilí i přípravou placek, které jsme následně upekli a snědli. V dalších dnech jsme si četli o příchodech prvních Slovanů na území Česka, četli jsme si o praotci Čechovi a o Krokovi, kreslili obrazy ze života Keltů i hráli divadlo o Krokovi. V českém jazyce jsme se věnovali opakování vyjmenovaných slov. Pořád nám moc nejdou, především předpona vy-, zaměřili jsme se i na opis textu s doplňováním pravopisných jevů. Ukazuje se, že opsat text bez chyby, je velkou výzvou. Už jsme zkoušeli i psát správně příčestí minulé. Ale to byla spíš hra, o kterou jsme si někteří řekli. Budeme tento nový pravopisný jev postupně zařazovat v průběhu celého roku. V matematice stále opakujeme výpočty- násobení, sčítání a odčítání pod sebe.

Koukněte na fotky

sobota 28. září

Ptačí (4. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Po neděli pomni, že už není víkend. Kolem ohniště přesně v devět. Ve vigvamu s tyčemi. Na louce běháme pod točivým lanem, pod bičem, nad lanem, pod lanem. Hrajem fotbal. Na dvě brány. Sbíráme šípky. Čteme Zrzečku veverku. Řežem borovici.
 
Ve středu louskáme oříšky, už padají, pobíháme mezi kapkami deště, taky padají. Užíváme si oheň v kamnech a čas v jurtě hrou Honba za pokladem. Navazujeme při čtení na ptačí vycházku a posloucháme příběhy o vránách, špačcích a konipasech. Cvičíme si mluvidla a učíme se zapamatovat a přednést básničky. Odměnou je pomeranč.
 
Úterý s ptáčky. Odvážně se prodíráme přes ‚Laděnčino’, rákosí a kopřivy k ptáčníku Zdeňkovi. Pěnice, sýkora, kolibřík starosvětský! Někteří ptáčkové brzy odletí za teplem, jiní ze severu zase k nám. Krmit je můžeme po celý rok. Pak pár ptačích ásan a veselé řádění na spadlém kmeni. Odpoledne čteme o datlovi.

Čtvrtek slavnostní, s předstihem jsme uctili sv. Václava, pozorně naslouchali jeho životnímu příběhu, zpívali chorál, připili si vinnou šťávou, a poprosili našeho patrona o ochranu. Prozpěvovali jsme si i po zbytek dne. Slíbili jsme si výlet na Václavák. 
 
Pátek. Zdravíme se ve společném kruhu. Spolupracujeme spolu při práci s tyčemi. V lese sbíráme to hezčí na svatováclavské koruny. Zpíváme chorál. Bereme si ze sv. Václava příklad. Pomáháme si. Mluvíme jemně. Dobíráme se pravdy. Domlouváme se, nasloucháme si. Oplácíme dobro. Čteme si o ptácích.
 

sobota 28. září

Mazáci vyrazili na Karlštejn

  • Škola

Ve středu jsme se nezalekli počasí a vyrazili jsme na plánovanou exkurzi do výzkumné stanice vinařské do Karlštejna. Původně jsme se měli objevovat řemeslo vinohradnické a pomáhat se sklízením hroznů, počasí ale sklizeň neumožnilo a tak jsme se více než vinohradníky stali na jeden den vinaři. A vzali jsme to od sklepa! Většina sklepů je hloubena pod zemí, ten karlštejnský je ale ve skále, hloubit ho musel dynamit. Vyzkoušeli jsme si stáčení vína a teprve pak jsme vyšli nahoru, do nadzemní části stanice. Ochutnali jsme čerstvý mošt, dozvěděli jsme se o stoleté historii stanice, o mnohem starší historii původu révy vinné v Čechách, o Karlu IV. i o vojácích, jimž bobule révy sloužily jako zásobárna pitné vody. Prošli jsme lekcí etikety při nalévání „vína“, dozvěděli jsme se, co všechno a jak zkoumáme, chceme li víno, v našem případě mošt, ochutnávat.  Vychutnali jsme sladký mošt a následně jsme jeho sladkost ověřili v laboratoři, kde nám Radka ukázala, jak cukernatost měřit. Všichni jsme si to vyzkoušeli. Není to jen tak, po změření se musí hodnoty odečítat z tabulek. Také jsme malovali vínem na filtrační tabulky, lepili viněty, zkoumali semínka z hroznů a olej z nich. Pak jsme přešli do lisovny a vyzkoušeli jsme si, jak se míchá rmut, pěkně ručně, dobrá posilovna :) Nakonec se i sluníčko ukázalo a my mohli vyrazit na vinici, stříhat a ochutnávat hrozny a užívat si nádherných výhledů do okolní krajiny. No a taky sbírat šnečí ulity, těch tam bylo opravdu hodně. Zažili jsme si naplno jedno z řemesel, které děti většinou nepoznají, byli jsme totiž první dětská exkurze na karlštejnské vinici :)

Ve škole jsme se pak věnovali práci s různými souhláskami, hodně slovním úlohám, krychlovým stavbám, četli jsme z knihy Osada Havranů, seznámili jsme se s kaligramy a pokusili se vytvořit jeden vlastní. Není to ale vůbec jednoduché, budeme na něm pracovat ještě v příští výtvarce.

Podívejte se na FOTKY

pátek 27. září

Veveřáci po stopách podzimu

  • Škola

Máme za sebou další týden a s ním mnoho objevování, bádání a učení. Pokračovali jsme v nácviku psaní a čtení. Tentokrát nás týdnem provedl náš kamarád Ota s kamarádkou Uršulou. Snažili jsme se naučit správné psaní jejich začátečních písmen. Hledali jsme jejich písmeno v obrázcích  a ve slovech. Zkoušeli slyšet písmeno O či U na začátku,  na konci či uprostřed slova. Písmena jsme dokonce tvarovali ze sirek či slaného těsta. Abychom si je pořádně osahali. :) Nezapomněli jsme také na opakování zápisu vět. Abychom věděli, kde je začátek a kde konec. V matematice přišlo na řadu počítání, sčítání a tvorba zápisu. Také jsme zkoušeli porovnávat, zda je kuliček více či méně, kolik kuliček chybí v hromádce, aby jich bylo v obou stejně atd. Některé příklady nám dali trochu zabrat, ale společným úsilím jsme je dokázali vyřešit. Ve středu jsme si při anglickém dnu zopakovali, s čím jsme před dvěma týdny začali. Procvičovali jsme vzájemné představování a pozdravy. Nově jsme se naučili otázku „What´s your name?“ a k pozdravu“ Hello!“ přidali i „Good bye!“ Nejvíce nás bavilo hrát divadlo podle poslechu „Good bye, Otto“. Na toto téma jsme si ještě na závěr vytvořili malou vlastní knížečku. Už se těšíme na další anglické příběhy s kocourem Ottem. No a protože už přišel opravdový podzim vyrazili jsme ho hledat do lesa a na černošickou vyhlídku. Poznávali jsme stromy listnaté a jehličnaté a povídali si o tom, co se s nimi během podzimu a následně zimy děje. Našli jsme několik hub, nezralých ostružin, a spoustu šípků. Ty jsme natrhali společně s listy jahodníku a usušili. Bude z nich výborný čaj na havelské posvícení. Na tuto akci se mimo jiné už pilně připravujeme a trénujeme společně s Opičáky a Mazáky písně na naše vystoupení. Tak nám držte palce, ať se zadaří. :)

Na fotky z podzimního týdne se můžete podívat zde

pátek 27. září

Brouci a aha efekt

  • Škola

Aha! No jo! Dva výkřiky, které se z dětských úst tento týden ozývaly nejčastěji! Opakovali jsme a bylo skvěle vidět, jak v průběhu týdne dětem naskakuje, co již někdy uměly, nebo jim to teď dosedlo! Abychom ale jenom neopakovali, tak pro odvážné jsme zkusili i písemné dělení dvojciferným číslem! :-) No a co všechno jsme tedy zopakovali? Sčítání a odčítání, násobilku, dělení, pozice čísel, převody jednotek, zlomky, k čemu slouží závorky apod. Abychom s tím neseděli ale jen v lavicích, šli jsme se učit i ven. Na čerstvém vzduchu to Broukům totiž myslí nejlépe! 

Z českého jazyka jsme zopakovali slovní druhy, vyjmenovaná slova a shodu přísudku s podmětem. Děti si tvoří dvě pomůcky. Jednu mají za úkol na počítači a druhou na vyjmenovaná slova si vytvořily zcela dobrovolně a nadšeně! Seznámili jsme se také s pojmy spisovatel, dramatik, scénárista, prozaik, poeta. Přečetli jsme si úryvek z Krásky a Zvířete od F. Hrubína a musím konstatovat, že Brouci už jsou pěkný puberťáci. :-) V pátek jsme se věnovali sv. Václavovi. Začali jsme číst legendu o něm a koukli na video :-)

Fotka jenom jedna

neděle 22. září

Oříškový týden u Rarášků

  • Rarášci

Milí rodičové,

předem našeho vzkazu vás chceme pozdravit z naší raraší herny. Máme se tady tento týden trochu barevně, trochu zabaleně, hodně oříškově. Jak vidíte na fotkách, barvy se líbily! Sice někdo rád maluje prstovými barvami, ale hned po pár tazích je potřeba honem umýt ruce a znovu malovat, ale ty prstíky od barvy… tak umýt a honem zase malovat…no, blááázinec! :-)

Dny jsou naplněné zvykáním, občas stýskáním, povykováním a hraním. Jsou to pěkně rychlé dny, protože Raraši jsou v plné síle a nápady mají raraší:-)

A to zabalování do deky, tomu se říká hra na palačinku! „Usmažíme palačinku pro tátu i pro maminku… „ Pak jesště v dece pohoupat a hop do měkkého pytle.

Na zahradě máme Oříškov a už i Rarášci umí louskat oříšky, odkoukali to od Školkáčů. Možná se přejmenujeme na Veverky! Taky je prima do kroužku vzít hudební nástroje, muzicírujeme ze všech sil a doufáme, že vám to někdy předvedeme. Zpíváme naše oblíbené písničky o vlaku motoráku, o traktoru co je Zetor a jede do hor, o babce, co měla jabka a rozdělila se. Taky se často protáhneme nahoru nebo se zkusíme chytit za palečky u nohou. A taky máme takovou logopedickou říkankohru, takže hned, jak začne většina Rarášků mluvit, půjde nám to ještě lépe!! :-)

Užijte si krásné slunečné odpoledne, vyžeňte nudle a v pondělí se moc těšíme!

Na fotky z uplynulého týdne se můžete podívat tady

 

neděle 22. září

Dým (3. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Rytmizujeme s osmi tyčemi. Škrábem se na kopec. Lano mezi nohy. Hrajeme na fakíry. Zápasíme. Stavíme domek. Čekáme se na křižovatkách. Posloucháme Jácíčka.
 
Úterý. Vítá nás ptačí zpěv. Odkud přichází? Stavíme lesní autodráhy- až na kopci, úplně nejvýš, tam, u kořenové rakety. Z kopce dolů letíme jako střelení. V jurtě nasloucháme jeden druhému v reflexním kroužku, obědváme, loučíme se s Veverkou a s Jácíčkem, nasloucháme zvukům koshi. Odpoledne počítáme a zatloukáme hřebíky a motáme barevná souhvězdí a pavučinky.
 
Ve středu jsme se radovali z barev, které nás obklopují. V habrovém lesíku, na palouku, u březového háje, hledali jsme, porovnávali a obdivovali, jak příroda umí malovat. Zpívali jsme si k tomu barevné písničky, holku modrookou, travičku zelenou, černé oči jděte spát… a jestli nám pomůžete doplnit do zpěvníku další barvy, poděkujeme a rádi vám pak zazpíváme.
 
Čtvrteční ráno jsme věnovali rozdělávání ohně a to jednak proto, že nám lezla za krk zima, a pak hlavně proto, že jsme oheň potřebovali k našemu dožínkovému nápadu. U kamen zatím kynulo těsto k oslavě hojnosti. Připravili jsme si vlastní opekusy, došli do lesa na dříví a pak jsme pekli hady, neboli „prdelníky“ :) K ohni jsme na chvíli přizvali malé návštěvníky z letovské školinky NONA. 
 
Pátek. Lezeme na horu nad Červenou roklí. Vaříme rakytníkový čaj. Sbíráme šišky, kůru, jehličí. Šplháme po laně. Pracujeme nad knihami s předškoláky, popisujeme obrázky v encyklopediích. 
 

sobota 21. září

Mazáci zpátky ve škole

  • Škola

Tento týden jsme se po návratu z adaptačního pobytu v Jizerkách naplno vrhli do práce. Hodně opakujeme, procvičujeme a vzpomínáme, co všechno jsme se naučili loni a nebylo toho málo. Všechna ta čísla, násobilka, slovní druhy, gramatické jevy, až nám z toho jde hlava kolem. A tak jsme ještě popustili uzdu fanztazii malováním mandal, z kterých je vidět, že podzim se u nás ještě nezabydlel, barvy jsme totiž použili typicky letní. Přijďte se k nám podívat, mandaly jsou první práce v tomto roce, které nám zdobí stěny třídy. Naše těla jsme protáhli v tělocvičně nově zrekonstruované sokolovny a prostor jsme samozřejmě věnovali i výuce venku. Tentokrát jsme se zaměřili na zakreslování plánu, odhad vzdáleností a taky na spolupráci. Při výuce venku se k nám totiž přidali Brouci, spolu s nimi jsme hráli hry a snažili jsme se o vzájemný soulad, trénink empatie a nakonec jsme vytvořili pavučinu vztahů, u které jsme dokázali ocenit každého z nás a to je skvělý výsledek :)

Podívejte se na  FOTKY

30. stránka z celkem 173« První...1020...2829303132...405060...Poslední »