Aktuality

sobota 23. březen

První jarní týden u Rarášků

  • Rarášci

Běží to běží, vážení a máme jaro. Nejen nakvetlými stromy, také astronomicky, metereologicky i raráškovsky. Dneska jsem dokonce byli venku jen v mikinách!!! Víte, jak rychle jsme byli venku? Vžum…

Nejdřív bylo pondělí a to na fotkách ještě úplně jarně nevypadalo. Byli jsme se podívat u řeky, protože byla plná až přeplněná a tekla a hučela a pěnila… K tomu máme u řeky velikou zajímavost – hnízdící párek labutí a držíme palce, aby jim to vyšlo. Zatím celý týden usilovně budují hnízdo a trénují kachny, aby věděli kam smí a kam ne. Spíš kam nesmí. Včera jsme je zahlédli, jak si proplétají krky a tak hezky kolem sebe tančí, takže se snad hnízdo brzo zaplní. Budeme je chodit pozorovat a pravidelně vám budeme dávat vědět!

V úterý nás bylo nějak méně a protože někteří Rarášci už vědí, že budou Školkáči, zůstali jsme u nich dole a byli jsme jako Školkáči. Krásně jsme si s Renatou tělo protáhli a vůbec jsme skoro nerarašili. A venku jsme nachystali z klacků, větví velkou Moranu na středeční vítání Jara.

Ve středu přišel Lukášek a oslavili jsme jeho třetí narozeniny. Zpívali jsme, jedli dort a dobře nám bylo. A odpoledne jsme přivítali Jaro!!! Vynesla se Morana, starosti jsme zapálili a řeka je odnesla. Líto bylo ozdobeno a jaro už máme v srdcích. A také jsme se dozvěděli krásnou zprávu, že náš František už má brášku Vítka na světě! Gratulujeme statečné mamince, statečnému hrdému tatínkovi a moc se těšíme až vás uvidíme!

Ve čtvrtek jsme jarně výtvarničili, abychom mohli jinak tématicky zdobit. A také jsme přivítali skutečně první jarní den! Svítilo sluníčko a začalo být opravdu teplo. Na sluníčku, ve stínu byla ještě trochu zimička.

V pátek nás dole i nahoře bylo pomálu a tak šli pro změnu Školkáči na exkurs k nám nahoru. Herna ještě více ožila a všechny nejvíc bavila roura na pouštění autíček. A hned po svačině jsme letěli ven, vynechali mikiny pod bundy, takže jsme byli venku trochu rychleji a už se těšíme, jaké to bude až nám úplně odpadnou všechny vrstvy. Po spaní jsme už šli jen v mikinách a už to bylo coby dup. A je týden pryč.

Na jarní fotky se můžete podívat tady

pátek 22. březen

Jaro u Mazáků

  • Škola

Už je to tu! První jarní paprsky nás hřejí do tváří. Mnohem více času trávíme venku, ale pracujeme i ve třídě. Trošku jara jsme se snažili do třídy přinést. Společnými silami jsme si namalovali jarní strom a vystříhali z papíru barevné ptáčky do oken. Někdo z nás, už ani nevíme kdo, vznesl domněnku, že nás strom je kouzelný. Proč to nevyzkoušet? Jedna vlaštovka prý jaro nedělá, proto jsme si to pojistili a každý z nás vystřihl jednu z papíru, napsal na ni své tajné přání a přilepil ji ke kouzelnému stromu. Stále ještě tam máme místo na další vlaštovky ostatních Mazáků, kteří s námi nemohli být tento týden ve škole. Těšíme se na splněná přání :)

Tento týden jsme hodně pracovali na našem projevu, mluveném i psaném. Zvládli jsme několik prezentací přečtených knih a učíme se formulovat ocenění a doporučení, a to nejen při prezentacích. Hráli jsme hry se slovy, argumentovali jsme, kdykoli to jen šlo a nakonec týdne každý z nás napsal vlastní krátký příběh. Téma se nabízelo samo, samozřejmě se týkalo kouzelného stromu. Jedno téma, ale co příběh, to originál. V matematice dokončujeme druhý díl, opakujeme a více se věnujeme slovním úlohám.  Také se věnujeme tématu lidského těla, konkrétně dýchání. A vlastně, bez vzduchu bychom toho mnoho nenamluvili a tak se slovo se stalo doménou tohoto týdne.

Podívejte se, jak jsme se měli ZDE.

 

pátek 22. březen

Prďáci přivítali jaro

  • Škola

Jaro je tady a my se z něho radujeme! V prvním jarním týdnu jsme si s Prďáky užili pobyt venku a nová témata. V českém jazyce jsme se seznámili s vyjmenovanými slovy po V. Snažili jsme se zaměřit na slova, která mají dvojí význam a na předpony vy,vý. V matematice jsme dál skládali kvádr, učili se násobení dvoucifernými činiteli a zkoušeli jsme slovní úlohy přepsat do rovnic s násobením. V prvouce jsme opustili téma složení potravy, zdravého životního stylu a trávicí soustavy a začali jsme zkoumat vzduch. Už víme, jak se jmenuje vzdušný obal Země, kdo může za pohyb vzduchu, dělali jsme pokus na důkaz kyslíku ve vzduchu nebo třeba malovali vzdušné obrázky. Přijela za námi vědecká laboratoř, ve které jsme se seznamovali s hustotou látek. Vyrazili jsme odemknout naší oblíbenou studánku, ve které jsme si opláchli obličej, abychom byli po celý rok zdraví, hledali jsme první jarní kytky, hráli na brtníky, rozdělali náš první letošní ohýnek a opekli si první buřtíky. Společně s ostatními dětmi ze školy jsme nacvičovali písničky na vystoupení, které se uskuteční 6. dubna ve sportparku Berounka. Byl to sluncem i aktivitami nabitý týden. 

Ve čtvrtek jsme při učení angličtiny opět zapojili své smysly. Tentokrát čich a chuť. Poslepu jsme ve skupinkách poznávali různé druhy ovoce, zeleniny, i pár sladkostí, a opravdu hezky při tom anglicky komunikovali – nabízeli, vybírali, hodnotili. Kromě toho jsme stihli ještě pár poslechových cvičení , přečetli si e- mail od Grega a seznámili se s cizí měnou – britskými librami a pencemi. Tou se ještě budeme zabývat i příští týden.S Heather se dále soustavně věnujeme slovesům (verbs of activity).

Koukněte na fotky

pátek 22. březen

Brouci a jarní dovednosti

  • Škola

 Brouci si užívají jarní dny. V pondělí jsme si udělali výzdobu třídy a těšili se, co nám další dny přinesou. V úterý jsme šli do školky zkoumat postavené teepee a vyzkoušeli jsme, že střílet z luku není úplně snadné. Vrátili jsme se tím k ekologii a indiánskému způsobu života. Zkusili jsme i indiánské obrazy. Ve čtvrtek jsme po tělocviku vyrazili ke studánce, kterou se nám podařilo krásně vyčistit. Užili jsme si pobyt venku i povídání o tom, co všechno bychom mohli pro Zemi udělat. Mluvili jsme i o tom, jestli vzájemné vztahy patří do ekologie či nikoliv, protože 21.3. nebyl jen první jarní den, ale i Den porozumění Downova syndromu. V pátek jsme zamířilo do dalších věd. Rozšířili jsme si obzory o trochu chemie, zkoumali jsme hustotu kapalin a vyrobili jsme si sliz :-)  

Fotky stojí za to!  

Brouci a jarní dovednosti

neděle 17. březen

Angličtina u Mazáků

  • Škola

Na angličtině jsme ve středu s dětmi začali protažením těl. Učíme se, co znamená „bend“, „stretch“, „circles with shoulders“, „touch your toes/the ground“. Poté jsme pracovali na tom, aby všechny děti měly dodělané pracovní sešity do strany 40. Děti postupně pracovaly, kdo měl hotovo, luštil osmisměrky na zopakování psané formy nové slovní zásoby (dny v týdnu a místnosti v domě). V posledním bloku jsme si namalovali plánek města a začali se věnovat orientaci a směrům. 

Co je třeba opakovat?

nová slovní zásoba - dny v týdnu: monday, tuesday, wednesday, thursday, friday, saturday, sunday, místnosti v domě: kitchen, hall, bedroom, bathroom, garden, living room (sitting room podle učebnice)

directions (orientace ve městě, v mapě, teprve jsme se s nimi v krátkosti seznamovali, děti si je budou postupně zažívat): turn (zatočit) to the left/to the right, go straight ahead (jít rovně)

neděle 17. březen

Větrný týden u Rarášků

  • Rarášci

Už jsme se dost zahřáli ohněm a čekáme na sluníčko. Doufáme, že ten vítr, co se nás snaží odfouknout, odežene mraky a trochu ho k nám pustí. Všichni se těšíme na jaro! No…, ale…,  třeba blátivé louže, které Rarášci potkali na své úterní procházce, byly skvělé a daly se míchat větvičkami i když to „trochu“ cákalo… Z toho je jasné, že nám stále nevadí ani déšt a ani vítr.

Každé ráno jsme v kroužku pozorovali, jak je venku. Tak to děláme skutečně často, ale vytrvalé větrné počasí bylo ještě zajímavější, že. A třeba jsme i otevřeli okna, víc oken a měli větrno i v herně, jen chviličku. A taky zimičku, takže jsme si vítr raději vyrobili při zavřených oknech. Každý mával jak blázen větším kartonem a snažili jsme se jeden druhého odfouknout. Aby děti skutečně zažili, že vyrobili vítr, zhasínali jím svíčku a snažili se nadzdvihnout záclonu, kterou jsme pověsili na trám. Pak jsem tančili jako plamínek, když na něho trochu fouká a jako vítr, říkáme tomu větrný tanec!

Na procházce jsme si nasbírali první kytičky a už se lisují v knihách! Taky jsme větrně výtvarničili a snažili se foukáním popohnat tuš po papíru. Ale jsme ještě malincí větříci, moc se nám barva nerozběhla…Pomáhali jsme seč nám dech stačil, ale razítka byla nakonec ta správná volba.

Takže jsme tančili jako vítr, plamínek, také jako dešťové kapičky, užili si louží i zahrady. A v pátek jsme šli znovu na procházku a hlavně nařezat si trochu jarně zelených proutků do herny. A koupit čerstvý chleba na svačinu. Poprvé jsme, po mnoha trénincích, vyrazili do víru velkoČernošic. Vysvětlili jsme si, že chodíme zásadně pod tratí, užili si, že zrovna nad námi jel vlak. Zamávali na řidiče obrovského náklaďáku, co nás pustil na přechodu a došli do obchodu. Franta vybral chleba, Verunka ho dala krájet, Jára ho nesl k pokladně a Anežka ho zaplatila!!! Na zpáteční cestě jsme nabrali proutky a ty se nám krásně jarně zelenají v herně. Cestou jsme potkávali paní sousedky a sousedy a tak jsme potrénovali i zásady slušného rarašího chování a zdravili a zdravili. A ti dospěláci se na nás usmívali a bylo nám všem dobře. Těšíme se na další týden!

na fotky se můžete podívat tady

neděle 17. březen

Jak jsme poslouchali Vivaldiho a byli sví

  • Školka

Počasí bylo, že by psa nevyhnal, jak říkávaly naše babičky. A přesto šlo vnímat, jak pomalu zima odchází. A my se rozhodli zkusit tenhle přirozený proces vnímat znovu všemi smysly. O jaru jsme zpívali, vyhlíželi jsme společně snad už přílétavší vlaštovky. Učili jsme se básničku, abychom ve středu to jaro přivítali jaksepatří. Při procházkách jsme se snažili všímat pučících keřů, všeho alespoň mírně zeleného. Zamýšleli jsme se – a byla to dřina – proč se mění měsíce, dny a roky a proč o tomhle potřebujeme vědět. Na co nám to vůbec je, že víme, že přijde nový měsíc – jarní březen. Proč se měsíci říká měsíc? Každý jsme v kroužku pak byli zemí pro pár semínek, které jsme tiskli v rukou. Pár jsme jich položili na mokrou vatu a teď čekáme, co z toho bude. Už za hodinu jsme se koukali a jak někdo podotknul -“kupodivu nic -ach jo :-) “. Zjistili jsme tak, že vše má svůj čas a nic nezmůžeme svojí netrpělivostí. A také jsme leželi a poslouchali Vivaldiho Čtvero ročních období – Jaro. Potom jsme se rozdělovali do 3 skupinek podle toho, jak nám při poslechu bylo, jak jsme se cítili, co jsme prožívali. Pro větší názornost tu byly opět naše oblíbené Karty emocí a kamarádka Ploutvička na nich. Byli tu ti, kteří při poslechu měli velkou radost, chtělo se jim skákat a běhat a ve skladbě slyšeli ptáčky. Byli tu ti, které to nebavilo, dokonce je to naštvalo, že museli poslouchat něco, co se jim fakt nelíbilo. A pak tu byla třetí skupinka, která si vybrala kartu, na níž je Ploutvička vedle druhé rybičky a mají mezi sebou velkou květinu. Když jsme se ptali, proč si tuhle kartu vybrali, pravila jedna holčička: „protože jsem se při tom poslechu cítila tak, jako kdybych se vdávala, byla jsem šťastná“ a kamarád vedle ní podotknul: „jojo, já taky, protože jsem právě dost zamilovanej“. 

A byli jsme všichni blízko sebe, u sebe, u svého já.

 

na fotky se podívejte ZDE

 

 

 

 

sobota 16. březen

S větrným koníkem (27. týden na Dvorečku)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Vítr nás nese lesem. Po návratu se těšíme z jehňátek. Verča šije podprsenku pro ovečku. Bude chránit rodící se mlíčko pro maličké v jejím bříšku. V jurtě na nás čeká  koník z daleké země. Je z vlny a má vyndavací nožičky. Čteme si tibetskou pohádku a myslíme na Tibeťany. Odpoledne vyrábíme praporky LUNGTA. Donesou po větru naše přání štěstí a dobrého osudu? LUNG je vítr a TA je koník.
 
Úterý. Před kroužkem jsme si každý vybrali jednu hliněnou figurku, pro kterou jsme šli do lesa hledat domeček. V kroužku někteří z nás dali figurce jméno. 
V lese jsme hledali a stavěli domečky a různé skrýše pro figurky. Můžeme se k nim vracet, nebo mohou udělat radost někomu jinému. Trochu foukalo a tak jsme se zahřáli výstupem na dračí hřbet a užili si skluzavku. Ve vyhřáté jurtě jsme se naobědvali a odpočinuli. Monika nám četla pohádky o zvířatech.
 
Středa. I když bylo slunečno, tak pěkně foukalo. To nás, ale neodradilo od celodenního výletu. Nasvačili jsme se na příjemném místě v lese u malé hráze a vydali se nahoru korytem potoka až k jeho pramenu. Cestou jsme překonali několik obtížných úseků, ale všichni jsme to zvládli bez ztráty kytičky. Objevili jsme novou cestu tunelem pod silnicí a Robo úplně novou lopatu, kterou vzal s sebou na Dvoreček. Na krásném prosluněném místě na kopečku jsme si dali oběd. Kromě toho co jsme měli v batůžku jsme si pochutnali na buřtech, cibuli, paprice, jablkách a chlebu vše čerstvě ogrilováno na japonském přenosném grilu zvaném ščidínek. Vůbec se nám nechtělo domů. Co čert nechtěl na zpáteční cestě nás potkala malá nehoda. Jedno rozbité čelo statečného Stodoláčka, ale vše nakonec dopadlo víc než dobře. Den jsme zakončili na hřišti u lesního divadla.
 
Ve čtvrtek jsme se ve velkém společném kruhu rozpovídali o jaru. Už je tu? Nebo se ještě zdráhá? Přesně za týden se budeme loučit se zimou a slavit jeho příchod. Přijďte nám pomoct jaro přivolat!
 
Pátek se dvěma tělocvikáři hurá do Sokola. Staly se z nás opice a žáby, psi i lenochodi. A pak jsme se navíc při odpočívání s Machem a Šebestovou vydali do Zoo :) . Den jsme si osladili narozeninovou oslavou – jsme rádi, že jsi na světě, Kvido!
 
Foto z tohoto týdne naleznete ZDE
 
 

 

sobota 16. březen

Mazáci a lidské tělo

  • Škola

Uplynulý týden jsme si hojně hráli se slovy, protože se připravujeme na tvorbu vyprávění. A tak jsme si hráli s asociacemi, s tvorbou správně a přesně formulovaných otázek, s fantazií a dokončováním příběhu (to nás mimochodem hodně baví). V matematice letíme jako rakety, násobení nás nezastaví. Krátce jsme se vrátili k tématu času a zejména k ročním obdobím. Víte, že roční období začínají v rozdílnou dobu podle astrologů, meteorologů nebo například podle hydrologů? Že právě hydrologům začíná nový rok už 1.listopadu? Nás to tedy hodně překvapilo :) . Hlavně jsme se ale vrhli na nové téma, kterým je naše úžasné lidské tělo. Pro začátek jsme si zkusili namalovat na velký papír všechny části těla, na které jsme si vzpomněli. Víme toho opravdu hodně, ani se nám to na papír všechno nevešlo. Přesto se toho můžeme ještě hodně naučit a tak nás bude toto téma provázet několik týdnů. Samozřejmě jsme se nezapomněli naučit nové písničky a protáhnout si tělo v tělocviku, po delší době opět s Robem. 

Mrkněte na FOTKY

pátek 15. březen

Opičáci v říši hmyzu

  • Škola

V tomto týdnu jsme se měli zase trochu víc zmrzle, ale ani to nám nezabránilo vyrazit do DDM na Baletní přípravku. Děti z baletní školy nám předvedli, jak vypadá jejich trénink a některá další čísla, se kterými uspěly na baletních soutěžích v poslední době. Na závěr nás jejich učitelka vyzvala, abychom zkusili udělat provaz. Nikomu se nechtělo, protože ho neumíme. Byli jsme však informováni, že provaz není nic těžkého a když budeme pravidelně cvičit, určitě to také zvládneme. Hned v úterý jsme tedy do ranní rozcvičky přidaly další protahovací cvik:-)

Při úterním tělocviku jsme se kromě protahování opět vrátili ke kotrmelcům. Původně jsme si chtěli vyzkoušet kotrmelec dozadu, ale nakonec jsme ještě pilovali dopředu, rozkročmo a plavmo, což děti dost bavilo:-)

Ve středu se nás na angličtině sešlo docela málo. Věnovali jsme se proto zejména opakování a upevňování učiva. Hraní rolí ve scénce „My favourite song“ nás opět velmi bavilo. Zlepšujeme se v porozumění i v hereckém výrazu. Bavili jsme se o svých oblíbených barvách, hračkách a číslech, porozuměli jsme větě “ What´s your favourite colour, toy, number, song?“ a odpovědět na ně slovem nebo větou  „My favourite colour…is….“.Umíme už docela rychle popsat věci v pořadí číslo, barva, věc. Stále musíme procvičovat čísla, abychom si je nemuseli odpočítávat od jedničky, ale znali je samostatně.

V pátek jsme se konečně dostali k prezentacím. Některé děti již měly práci připravenou a tak jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací o mravencích. sršni mandarínské, roháči, kterému se říká Darwinův brouk, a o komárovi. Na další se budeme těšit příští pátek.

Jak jsme se měli se můžete podívat tady.

30. stránka z celkem 157« První...1020...2829303132...405060...Poslední »