Aktuality

neděle 24. listopad

Doubky (12. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí, brzičko. Sraz brzo, odjezd hned potom. Ve Všenorech z nádru kopcem hore, lidé se sbíhají k okraji vykácené paseky. Kolem ohně svačíme, ale prší nám za krk. Poslechnem si o lese a kůrovci, uchopíme sekero-motyku a v zelené linii sázíme doubky raz dva raz. Pak po vlastních stopách dole kopcem na nádr, pochodem na Dvorek a topit sušit věšet a jíst a válet se. Jak dobře po vykonané práci! 
Úterý. Se ženem na kótu. Tam řežem klacíky do krásna, šplháme po laně, ze srdce přejme babičkám uzdravení a dobrou náladu.
Cestou zpět hrajeme ‚břízu do deseti‘ a hledáme zlatý modřín. Ten, pod kterým mají skrýšku Tři šedivé myšky. K odpočinku čteme hrdinské příběhy na přání.
Ve středu jsme se vybavili plechovkami a nožíky a vydali se hledat smůlu. Copak nemáte v životě smůly dost? Ptal se kolemjdoucí pocestný. Smůly není nikdy dost, panáčku. My ji totiž potřebujeme na vyrábění podpalníčků. Připravujeme se na adventní trhy, kde nám loni za tenhle artikl ruce málem utrhali :) Tak odpusťte, kdybychom byli v tomto čase trochu olepení, zato voňaví.
Čtvrtek byl ve znamení mazlení. Canisterapie u Domči. Osm úplně nejsladších štěňátek pod sluncem. To se ani nedá popsat, možná fotky přiblíží ty chvilky. Ona ta sladkost bude umocněná asi tím, že štěňátkem je pejsek tak krátce. Děkujeme Domi! Krom toho jsme ještě v Radotíně našli skvělé hřiště z kmenů pokácených topolů. A bloudili tújovým labyrintem, středu nenalézajíce.
Pátek. Ráno se informujeme na správné  barvy adventních svíček. Jdeme k prasečímu jezírku. Sbíráme suché modříny na oheň, březovou kůru na vyrábění. Válíme se v bunkru. Lezem na stromy. Závodíme v běhu. Kopcem dolů. Stolujeme kulturně. Odpočíváme při pohádce o pesticidech. Pracujeme ze sešitu u stolu. 
 

 

sobota 23. listopad

Svatý Martin přijel na bílém koni…

  • Rarášci

Letos to Martin skoro stihl, lokální sněžení některým z nás zastudilo zimou a těšením se na Advent a Vánoce. Každý rok se moc těšíme na celé toto období, protože prostě ve školce, na rozdíl od našich životů, nespěcháme. Svatý Martin je symbolem soucítění, pomoci, rozdělení se. Nejen proto a nejen o jeho svátku učíme Rarášky dělit se a půjčit a počkat. To jsou tak důležité dovednosti! Každý z nás se je nejdříve od mala potřebuje učit, protože nám, kupodivu, nejsou moc vlastní :-)

Nový týden jsme zahájili pečením. Tedy spíš mícháním. Někdo si i zkusil strouhat dýni, bez ztráty kůžičky! Moc to nešlo. Naštěstí nám pomáhala nová teta Jitka, která je někdy s námi, někdy se školkáčema. Martinské rohlíčky jsme vyměnili za výborné perníkovo dýňové muffiny. A rozdělili jsme se s kamarády! Upekli jsme jich moc a zbyly i na Martinskou slavnost, která byla ve školce odpoledne.

Celý týden nás bylo ve školce nějak méně, rýma a kašel útočí. Zato nám přišli pomáhat studenti z Waldorfského lycea a Střední pedagogické školy na Evropské. Na praktikanty se těšíme my i děti! Obvykle si ta velká mládež strhne záda, jako naše Míša, protože na nich děti doslova visí.

V úterý jsme se vydali na procházku za brány školky. A!!! Došli jsme až k panu Andělovi, který má ovečky. Jenže nebyly venku :-( Ale stejně to byla procházka jako hrom.

Ve středu, čtvrtek a pátek jsme si hráli, chodili ven, adaptovali kamarády, taky keramikovali s hlínou. To se Raráškům líbilo a dělá to dobře prstíčkům. Jo a Verunka už umí „R“!!!! Drnčí nám v herně nádherně!

Těšíme se na naše uzdravené marody a celý další týden. Na fotky z toho uplynulého se můžete podívat tady

pátek 22. listopad

Násobící Mazáci

  • Škola

Týden jsme začali bruslením a kolejním dnem. Některé děti pracovaly na zahradě, PR kolej jela do reklamní agentury, Rada školy se zabývala ekologickou stopou školy, Správci brousili dveře, Kronikáři tvořili další díl časopisu Stromáček, Knihovníci se postarali o doporučení nových knih! Byl to skvělý den a je skvělé se potkávat v různých skupinách. Taky už hodně nacvičujeme vánoční vystoupení, zpíváme a rozdělujeme si role a pomalu se připravujeme na advent i Vánoce, vymýšlíme i realizujme. V českém jazyce je před námi dlouhodobý úkol osvojení si vyjmenovaných slov a práce s nimi, ale pracujeme i na určování slovních druhů a hledání slov příbuzných. V poslední době se hodně věnujeme násobilce. Vážně moc ji chceme umět a tak kombinujeme memorování, hru a zkoušíme si vymýšlet pomůcky, které nám pomohou si násobky zapamatovat. Některým z nás to dává zabrat, ale jsme trpěliví a máme chuť k učení, to je hlavní.

Ve středu na angličtině jsme se věnovali opakování ročních období a měsíců a následně předložkám in, on, under. Děti na dvoře hledaly předměty s čísly a pak se snažily zapsat jejich polohu. Měly na výběr ze dvou variant; jednodušší, kdy mohly psát jen frázi: on the table, under the chair, in the pot, nebo celou větu: the pen is in the box. The book is under the chair. Tato možnost byla pro některé děti výzva a šly do ní. Spoustu z nich si pomáhalo vzorovou větou z hodiny a skvěle zvládlo dát novou větu dohromady. Můžete to s nimi procvičovat, stačí se ale zatím soustředit na kratší fráze a předložky samotné. Následně s Heather pokračovali v tématu hraček a hudebních nástrojů. Nová slovíčka jsou v e-mailu z tohoto týdne.

Podívejte se na FOTKY

pátek 22. listopad

Štěňátka,Kalamajka a Všenorský les – 12.týden Stodola

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme vyrazili spolu s Habráčky vlakem do Všenor, kde se konala akce Nový les pro Všenory. Vystoupili jsme z vlaku, a zelená turistická značka nás zavedla, až skoro na místo srazu. Přišli jsme akorát. Na místě už bylo celkem dost školáků a jiných dospěláků. Pan lesník vysvětloval, jak se stalo, že najednou les zmizel, že tam řádil brouk kůrovec, a že proto je potřeba vysadit i jiné stromy než smrky, a proto jsme se tu dnes sešli. Ukázal nám, jak se používá speciální nástroj sekeromotyka, jak hluboko máme stromky sázet, a jak daleko od sebe budou. Všichni velcí pomocníci šli pracovat, a my si mezi tím dali svačinu u ohně, během které začalo pršet tak moc, že každý, kdo měl svačinu v krabičce, musel jí před zavřením vylít. To nás ale nezastavilo. Po svačině jsme se seběhli kolem pana Lánského (pořadatel, hybatel akce), který nám ještě lépe vysvětlil, jak to s tím kůrovcem je, a jaké stromy budeme sázet. Byl mile překvapen, kolik stromků naši Dvorečci znají! Pak už nám jen ukázal náš prostor, a pustili jsme se do toho! Protože déšť byl nemilosrdný, a už jsme byli všichni na kost promočeni i pod pláštěnkama, rozhodli jsme se vyrazit zpět pod křídla jurt. Tam jsme se zahřáli a v teple snědli oběd. 

V úterý jsme si dali svačinku kolem ohniště na Dvorečku, a pak šli na malou procházku, protože nás čekalo vyrábění na adventní trhy. Dnes jsme vyráběli záložky, pomalované inkoustem a vyzdobené malůvkami, které vznikaly pomocí zmizíku. 

Ve středu jsme se vypravili  sbírat šišky na adventní tvoření. K tomu jsme si řekli říkanku o třech šedivých myškách. Vylezli jsme na místo kterému říkáme Martinův bunkr. Tam jsme si pohráli a pak zas zpět do jurty. Pěkně jsme si odpočinuli u pohádky 101 dalmatinů (příprava na páteční návštěvu štěňátek), a odpoledne pak malovali žaludy, ze kterých budou ozdobičky nebo přívěsky, které budeme prodávat na adventních trzích.

Ve čtvrtek ráno k nám na dvoreček přišel kominík. Zvědavě jsme ho pozorovali při práci a trochu si s ním i popovídali. V kroužku jsme si pak o něm zazpívali „Kalamajka mik mik mik“. Dopoledne jsme strávili na písku, v habroví, anebo tvořením venku i vevnitř. Také jsme si pohráli s Markétiným miminkem Arturkem.

V pátek  jsme si dali celodenní výlet vlakem do Radotína. A tam už jsme chodili pěšky. Naše cesta vedla k řece , dali jsme si zastaveníčko na hřišti a pak už alou za štěňátky. Byly boží!! Pak jsme šli zpátky k řece, kde jsme si pouštěli všechnomožné po vodě….suché bodláky, kůry, traviny….pak jsme indiánským během doběhli skoro až do míst, kde nás čekala pizza…to bylo ticho u oběda, to by jste měli slyšet……jen mlaskání  a i Jarouš si nakonec dal a jak si šmakoval…pak akce bagr a nakonce tůjové bludiště…je to opravdu bludiště v kterém se bloudí. I my bloudili a pak se naštěstí dostali ven a běželi na vlak. Bylo toho hodně, ale bylo to super!

pátek 22. listopad

Brouci v týdnu od 18.11.

  • Škola

V pondělí ve škole proběhl další kolejní den. Část pracovala na zahradě, PR kolej jela do reklamní agentury, Rada školy se zabývala ekologickou stopou školy, Správci brousili dveře, kronikáři tvořili další díl časopisu Stromáček, knihovníci se postarali o doporučení nových knih! Byl to skvělý den a je skvělé se potkávat v různých skupinách. Školou i dále zněly písně, které nacvičujeme do kostela a na vánoční besídku. Také jsme s Brouky upekli takové malé tajemství – jaké se dozvíte až na Vánoce :-) Venku nám zbyl čas i na hry a povídání! Ve škole jsme intenzivně opakovali shodu přísudku s podmětem, psaní i/y, slovní druhy a psaní s a z. V matematice jsme se pustili do rýsování a to jak ve čtvercové síti tak na bílém papíře. Jednou za 14 dní ve čtvrtek se budeme potkávat se skupinou Ježků a budeme pracovat na vzájemné vylaďování pravidel, spolupráci a vztahů. Tento čtvrtek jsme začali a Brouci Ježkům opravdu konstruktivně sdělili, co se jim na jejich chování nelíbí a sepsali dohromady pravidla, které je nutné ve škole dodržovat! Broukům se to daří a tak věříme, že to Ježky zase naučíme! 

Brouci – kolejní den a blok s Ježky

pátek 22. listopad

Jak bylo u Veveřáků?

  • Škola

Je za námi další listopadový týden. Byl nabitý aktivitami, učením, hrou, zábavou, poznáváním a zkoumáním od pondělí až do pátku. Vše začalo tradičně naší lekcí bruslení. Karambolů a pádů na zem ubývá a našich úsměvů a hrdosti, že to zvládáme, přibývá. Poté jsme pokračovali kolejním dnem, kdy jsme se zařadili do námi vybraných kolejích. Kdo nechtěl, nemusel. Strávil pak zbytek dne s Terezou a hravým psaním, čtením a počítáním. V tom jsme pokračovali i v následujících dnech. Naučili jsme se nové písmeno. J jako Jirka, Jahody, Jeřáb nebo Josef. Zkoušeli jsme ho najít v různých slovech a také jsme ho zkoušeli psát. To aby nevypadalo jako blecha nebo se nám neotáčelo na druhou stranu. Nezapomněli jsme opakovat písmena, která už známe. Trénovali jsme je psát, skládat do slov a do vět. Začínáme pořádně trénovat i čtení jednoduchých slov a vět. Zkoušíme jim správně porozumět. To někdy dá trochu zabrat. V matematice jsme hodně počítali v učebnici. Hlavně příklady na sčítání a odčítání do 10. Zkoušeli jsme si i zopakovat geometrické tvary pomocí skládání a stříhání papíru. A když už sezení u stolu bylo dlouhé, vrhli jsme se na krokování a měření. :) Prvouka patřila ročním obdobím. Snažili jsme se vymyslet, co ke kterému ročnímu období patří, co se během něj v přírodě děje a jaké tradiční svátky se k němu váží. Poté jsme si je zkusili zpracovat výtvarně.  Myslím, že se nám to opravdu povedlo. Na výsledek se můžete podívat na naší nové síti. Také jsme pokračovali v nácviku na vánoční besídku. Opakovali jsme již známe písně a naučili se dvě nové. Zvládli jsme i rozdělení rolí. Je na co se těšit. Závěr týdne jsme si užili učením venku. Hodně jsme počítali a hráli různé matematické hry. Přišel čas i na trochu tělocviku v podobě vybíjené a fotbalu. Rozhodně jsme se nenudili. V angličtině jsme se posunuli zase o kousek dále. Seznámili jsme se se slovní zásobou třetí lekce s tématem In the play room (nová slova : a doll, a guitar, a car, a  plain, a train, a drum). Opět jsme hodně počítali a vysvětlili si , jak se přidává -s, když mluvíme o více věcech než o jedné.Naučili jsme se novou písničku Look Daisy. Jenom na venkovní opakovací bojovku si musíme počkat na příště. Snad již nebude pršet.

 

pátek 22. listopad

Stromáci a prezentace knih

  • Škola

Listopad je tradičně u Stromáků (čtvrťáků) měsícem, kdy se poprvé prezentují v daném školním roce přečtené knihy. Nejinak tomu bylo i letos. Týden od 18. listopadu se tak stal týdnem prezentací. Na všechny děti se sice nedostalo, ale to dotáhneme do konce v týdnu nadcházejícím. Už zvyšujeme laťku a někteří z nás píšou prezentace na počítači. Zatím je to taková kombinace naší vlastní práce a práce rodičů, a tak od Ály občas slýcháme, že příště raději hůře a méně, ale sami, než skvěle, ale s prací rodičů v zádech. Kromě prezentací jsme se seznámili s dělením jednociferným dělitelem nad rámec malé násobilky. Některým z  nás to už jde, jiní postupu pomalu přichází na kloub. V českém jazyce jsme si připomínali mluvnické kategorie u sloves, v tématu společnosti jsme se pak seznamovali s příchodem prvních Slovanů a Sámovou říší. Kromě toho jsme plavali, bruslili, byl kolejní den a stihli jsme i zpívat s Brouky a Ježky. Dvojhlasy nám dávají zabrat.

Koukněte na fotky

 

neděle 17. listopad

Mazáci ve svatomartinském týdnu

  • Škola

Období kolem svatého Martina máme rádi. Podzim, přátelství, sounáležitost, hudba, dobroty, světla a světýlka. To vše jsme spojili v projektovém dnu, který děti strávili v různě zaměřených dílnách. Někdo pekl, jiný zkoumal pokusy se světlem a ohněm, jiný muzicíroval, hrál divadlo, tvořil z vosku nebo hrál tématicky zaměřené hry. Odpoledne pro nás připravil Faical, hudebník z dalekého Tibetu, hudební dílnu a povídání o životě v Ladaku. Divadlo Pruhované panenky navodilo sváteční atsmosféru a celý den jsme uzavřeli průvodem světel na pozemek k řece, kde jsme se sešli u ohně, podělili jsme se o svatomartinské rohlíčky a polévku, zazpívali, popovídali, prostě strávili slavnostní chvíle v jednom kruhu. Během týdne jsme si prohlubovali znalost vyjmenovaných slov, násobilky a udělali jsme si čas na povídání o událostech 17.listopadu před osmdesáti a třiceti lety.

V angličtině jsme se tento týden věnovali z části opakování měsíců a ročních období, stále je potřeba procvičovat, a z části novým věcem, konkrétně předložkám in (v), on (na), under (pod). To jsme procvičili při různých hrách a aktivitách. Potom jsme zkusili poprvé společně číst delší anglický text (dopis od kamaráda Franka) a následně jsme ho překládali. To byl hodně těžký úkol, do kterého se ale všechny děti vrhly s velkou trpělivostí a odhodláním, popraly se s tím skvěle, ať už přeložily půlku nebo celý text, a patří jim velká pochvala. Úkol překladatele není nic jednoduchého :-) také pracovali s učebnicí (str. 16,17) a pracovním sešitem (17-19). Učili se slovíčka spojená s hračkami a na textu o astronautovi procvičili znovu předložky in, on, under.

Podívejte se na FOTKY

neděle 17. listopad

Opičáci a sv.Martin

  • Škola

Tento týden jsme začali projektovým dnem na téma svatý Martin. Dopoledne děti pracovaly v dílnách, do kterých se předem přihlásily a odpoledne nás čekalo stínové divadlo Pruhované panenky. Po divadle jsme zapálili lampionky a společně jsme se přesunuli křece, kde jsme se podělili o svatomartinské rohlíčky a o polévku, kterou děti během dopoledne uvařily. 

Další dny jsme se intenzivně věnovali učení, prohloubili jsme si znalost tvrdých souhlásek a zrychlili jsme počítání do třiceti.

Týden Opičáci  uzavřeli jako vždy angličtinou. V poměrně náročnějším pracovním listu si prověřili svou schopnost používat vazbu I can / I can´t. Nově jsme se seznámili se slovesy to ski ,to dive, to dance. Názvy barev už ovládáme celkem bravurně od loňska, včetně barev nad rámec učebního plánu. Tentokrát jsme se zaměřili na jejich písemnou podobu a spojovali je s názvy věcí a zvířat. Na závěr jsme si udělali malé sebehodnocení toho, co už umíme.
 
Jak jsme se měli se můžete podívat zde.
 
 
 

neděle 17. listopad

Týden pomoci sv.Martina

  • Školka

V pondělí byli předškoláci bruslit a poprvé už měli úsměv na tváři všichni, bylo znát, že pár lekcí už mají za sebou. Nespadli 100x ale třeba jen 20x skoro každý. Ale z chození po ledě se už stalo klouzání a radost byla vidět. Naší zpáteční cestu z bruslení a koupení svačinky v Albertu si vyloženě vychutnáváme, pozorujeme potom kachny na řece a užíváme si čas jen tady a teď. Moc fajn.

Společně jsme si potom ve školce vyprávěli příběh o vojákovi Martinovi, o tom, jak se rozdělil s žebrákem o polovinu svého pláště. Hezky jsme rozvíjeli úvahy o tom, proč mu ho nedal vlastně celý a jak to máme s dělením se my všichni ostatní. 

Toho jeho koně jsme si také zkusili vytrhat z novinového papíru, pečlivě nalepit na modrou A4 a brčkem dofouknout bílou barvu jako sníh. Děti přitom potrénovaly jemnou motoriku, trpělivost (to především), práci s dechem, představivost při rozmísťování jednotlivých částí vytrhaného papíru na plochu. A výsledek se dle ohlasů líbil nejen jim ale i vám. V šatně jsme společně nad jejich výtvory trávili hezký čas s povídáním…

S Jitkou jsme rytmizovali, správně dýchali a zpívali. S Tomem jsme zase hodně stavěli a užívali si jeho připravené bludiště, bunkry a tunely. Ale mezitím jsme se zamýšleli nad tím, komu všemu ve svém okolí můžeme pomoct a napadlo nás, že určitě i třeba ptáčkům, protože venku už pěkně tou dobou přituhlo. Vydali jsme se na nákup do černošického Albertu, abychom koupili tuk a semínka na lojové koule pro ptáčky. Je čas jim je nachystat. 

No a pátek patřil hrám, zpívání za doprovodu ukulele a hlavně pečení martinských rohlíčků. Těsto bylo voňavé a nadýchané, povidla jsme všichni museli několikrát ochutnat (to je jasné) a první várku připálit (takový náš malý rituál:-). A s rohlíčky nám dokonce pomohla i babička Viktora a Erika a další várky v troubě ohlídala znamenitě! O zbytek voňavých rohlíčků obalených v cukru jsme se nakonec rozdělili s kamarádem. A chutnaly výborně!

Na fotky se podívejte ZDE

30. stránka z celkem 180« První...1020...2829303132...405060...Poslední »