Aktuality

pondělí 22. duben

Pašijový týden u školkáčů

  • Školka

Pašijový týden probíhal i ve školce podle tradice. Bylo tu modré pondělí, žlutý čtvrtek, škaredá středa i zelený čtvrtek. A tak jsme pěkně poklízeli, zdobili vajíčka, pletli pomlázku, usmívali se na sebe a udělali si „zelený“ výborný okurkový salát k obědu. Ale taky tady byl požár katedrály Notre Dame, o kterém jsme si povídali, Tomáš nám ji namaloval i ukázal na mapě v herně a my přimalovali srdíčka a přáli jsme lidem z Francie hodně síly při obnově a taky hodně peněz, protože ty budou potřeba. Některé děti navrhovaly, že by daly své kapesné…

A taky se přihodilo, že nám osení, které jsme si zasadili do květináčků, vůbec nevyrostlo. V 30 květináčcích ani jedna travička. I když jsme se o osení starali, zalévali, dali na sluníčko, aby mělo teplo. A my už naprosto názorným příkladem víme, že občas se v životě stává, že i když se hodně snažíme, pečujeme a přejeme si, může se stát, že se dílo nezdaří. A chce to potom hlavu vzhůru a zkusit to znovu a znovu. A tak určitě zase za rok do toho půjdeme. Krásné Velikonoce!

 

Na fotky se podívejte ZDE

neděle 21. duben

K velké noci (32. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

 

Pondělí. Do Práglu za kulturou. Jsme zpoždění, tramvaje mají výluku. Do divadla ddobbiihaame. Paní v černém hraje O černé paní. Učí nás rakvičkovou píseň o hyjenách. S Amálkou to dobře dopadlo, bo uměla tvrdě zatloukat. Tatínek se neoběsil. Miminko bychom neprodali. Po obědě na hřiště. Běh Stromovkou na tramvaj. Na vlak.

Úterý. Na louku. Hrajeme na prkýnka. Štafetu. Na perlorodku. Taky trochu fočus. Počítáme vlaky. Čtem logopedický pohátky. Vyprávíme příběhy. V kruhu reflektujeme zážitky a pocity.
 
Ve středu jsme po ránu zpívali o106. Zadělali jsme těsto na jidáše a připravili si ke zdobení vejdunky od Martínka. Vajíčka zdobená kvítky, lístky a travinami, radost pohledět. Jidáše s rozinkami a mandlemi, lahodné, pečení nám opravdu jde. Četli jsme si velikonoční příběh o velké zradě a velké lásce.
 
Zelený čtvrtek. Proč vlastně zelený? Povídáme si při krájení zeleniny. Od Pelichů nám na stole přistál beránek, porcujeme ho na 33 kousků. Hledáme po lese a na palouku, co všechno zeleného se dá přidat do salátu. A je toho hodně :)
 
 

sobota 20. duben

Velikonoce jsou tu!

  • Rarášci

Nevěřily bychom, že jde ještě vše zhustit! Osení, vajíčka, hnízdečka, koleda, termín na krku :-) ! A k tomu hraní, lítání, stavění, bourání, pípání, no je toho všeho moc.

V pondělí jsme si ozdobili jedno obrvejce a můžete ho vidět vedle ranních zpráv! Osení jsme zaseli už před víkendem, ale ono pořád ne a ne začít růst. Pravidelné zalévání pomohlo a první zelené konečky se derou ven, je to zázrak!

V úterý jsme zkusili plést pomlázky a to jsme dost pohořeli. Hlášky jako - mě to nebaví, já si raději koupím hotovou, fakt zazněly od Rarášků, dost jsme se pobavili!

Ve středu se tempo zrychlilo – každý Rarášek se naučil ovládat kapátko a namaloval si speciální kapací technikou jeden vejdunek a ozdobil si tím zaseté osení. Zároveň proběhl trénink barev a jejich míchání. Pak už jen obkreslování, děrování a „šítí přepravky“ na vlhký květináček. Uf, příprava na Velikonoce je téměř hotová.

 Zelený čtvrtek jsme si zaslouženě užili velmi odpočinkově v malém počtu společně se Školkáči. Připravili jsme ledový salát k obědu a pak už si jen hráli a hráli.

 Koleda, koleda, jarní trávo, ať je u vás všechno zdrávo!

Na fotky z příprav na velikonoční svátky se můžete podívat tady

pátek 19. duben

Mazáci a Velikonoce

  • Škola

Předvelikonoční týden utekl velice rychle, byl o dva dny kratší. Naplnili jsme jej mimo jiné velikonočním projektovým dnem. Během celého dne probíhaly ve škole dílny a my jsme si mohli vybrat, které z nich se zúčastníme. Na výběr bylo pletení pomlázky, vaření a pečení tradičních velikonočních pokrmů, šití barevných ptáčků, kutálení vajec, či příprava osení, při kterém jsme se také dozvěděli něco o pašijovém týdnu. Počasí nám přálo a projektový den se vydařil. Úterý jsme věnovali matematice a češtině a středa patřila klasicky angličtině, která se také nesla v duchu Velikonoc. První blok jsme věnovali zopakování velikonoční slovní zásoby: a bunny, a basket, Easter egg, Easter egg hunt, grass, garden, a lamb, a whip. Děti na dvoře čekala hra, při které jsme procvičili psanou podobu těchto slovíček. Kdo ji dokončil, rozběhl se hledat malá vajíčka. Ve druhém bloku jsme vytvořili takzvané Easter cards. Třetí blok patřil hrám, stihli jsme velikonoční bingo i osmisměrku.

Podívejte se na fotky ZDE

čtvrtek 18. duben

Opičáci před Velikonocemi

  • Škola

V tomto týdnu jsme se věnovali hlavně blížícím se Velikonočním svátkům. V pondělí proběhl projektový den na toto téma. Děti si mohly vybrat tři z pěti dílen. Ty v průběhu dne ve skupinách prošly. Mohly se rozhodnout mezi vařením, šitím ptáčků, setím, pletením pomlázky a koulením vajec.  Odpoledne jsme se přesunuli k řece a užili si letošní první společný oheň.

V úterý jsme hned ráno vyrazili douklidit pozemek u řeky. Protože bylo opravdu krásně, rovnou jsme si venku pořádně protáhli těla, zaběhali jsme si a vyzkoušeli jsme si, jaké to je, být provazochodcem.

Ve středu jsme se při angličtině nejprve intenzívně učili, protože následující státní svátky po Velikonocích vycházejí vždy na středu. Přiblížili jsme se do závěru páté lekce, slovní zásobu k tématu narozeniny máme zvládnutou, ale nezaškodí si ji zopakovat.  Jako vždy nás bavilo divadlo, na kterém jsme procvičili otázky Whatś this? a nově Whatś that? (nová slovíčka a radio, a television). Od druhého bloku jsme se věnovali už jen výhradně Velikonocům. Vzpomněli jsme na pondělní tradiční hru – Easter eggs rolling, hledali a počítali vajíčka, vyrobili velikonoční přání a zahráli si na dvorku velikonoční kvíz. Všem rodičům společně přejeme Happy Easter!

Jak jsme se měli, je můžete podívat zde.

 

čtvrtek 18. duben

Brouci v pašijovém týdnu

  • Škola

V pondělí byl ve škole projektový den na téma Velikonoce. Děti si vybraly dílny, na které půjdou v jednotlivých blocích. Mohly si vyzkoušet pletení pomlázky, setí osení, šití ptáčků, koulení vajec v lese a vaření „zeleného“ oběda pro všechny. Bylo to skvělé, ve skupinách jsme si mohli užít zase jiné děti než ve třídě, spolupracovali jsme a vyráběli. 

V úterý  Brouci, poněkud nevelikonočně, vyrazili v rámci svého tématu mediální výchova do rádia. V rádiu nás přivítali s otevřenou náručí. Už tedy víme, jak rádio funguje, jaký je rozdíl mezi rádiem, televizí a novinami i k čemu v rádiu slouží reklama. Ve studiu si Brouci mohli vyzkoušet mixování muziky s jingly a byli i v živém vysílání. Někdo přečetl dopravní informace, někdo zprávy o počasí. A všichni byli slyšet v mohutném pozdravu! Tak děkujeme a AAAAHHHHOOOOJJJ! 

Brouci v pašijovém týdnu 

čtvrtek 18. duben

Brigáda ve škole 13.4.

  • Škola

Ve škole v sobotu 13.4. proběhla pracovní brigáda. Rodiče přiložili ruku k dílu a udělali spoustu práce. Moc děkujeme všem, kteří dorazili. Škola pomalu vzkvétá! 

Brigáda ve škole

čtvrtek 18. duben

Angličtina u Brouků 17.4.

  • Škola

Kateřina:
První blok jsme se připravovali na druhou část dne Scavanger Hunt. Popisovali a učili se slovíčka popisovat zevnějšek lidí, kamarádů a rodinných příslušníků.
 
Milena:
Na angličtině jsme si tentokrát k popisu zevnějšku osob přidali osobnostní charakteristiky. Děti si samy nadefinovaly slova, která je nebo jejich kamarády vystihují ať už v dobrém nebo horším světle :-) . Jaká tedy máme slovíčka: funny, great, nice, fantastic, friendly, creative, playful, laud, lazy, boring, shy, upset, talkative, open minded (an extrovert), closed (an introvert), strange, adventures, happy, stupid, stubborn, smart. Děti udělaly vzájemně rozhovory se spojeními: Who is your best friend? What does she/he look like? What kind of person is she/he? nebo What is she/he like? Stihli jsme se také věnovat poslechu.
 
Druhou část dne jsme strávili všichni Brouci společně venku v lese, kde na nás čekalo překvapení. Významné české i světové osobnosti, filmové postavy nebo osoby blízké, tam ukryli záludné vzkazy, dle kterých děti hádaly, o koho se jedná. Dozvěděli jsme se spoustu nových, zajímavých detailů z jejich života. A kdo v lese vzkaz zanechal? Albert Einstein, Cristiano Ronaldo, Freddie Mercury, princezna Diana, W.A. Mozart, Soňa Joštová, Barack Obama, Ester Ledecká, Johny Depp, Harry Potter nebo Easter Bunny.

Děti ve dvojicích odpovídaly na otázky, které jsme jim na ke vzkazům na porozumění připravili, a protože pracovaly skvěle, tak si všichni na závěr vysloužili sladkou odměnu.
 
Jak jsme si den užili, se můžete podívat zde.
 
 
 

středa 17. duben

Pašijový týden u Prďáků ve škole

  • Škola

Pašijový týden jsme s Prďáky i ostatními dětmi z naší školy odstartovali projektovým celoškolním dnem na téma Velikonoce. Každý z nás si mohl vybrat, co bude ve všech třech blocích dělat. Mohli jsme si vybrat z pěti dílen- koulení vajec v lese, pečení jidášů a velikonoční nádivky, sázení osení, čtení o Velikonocích, šití ptáčků a pletení pomlázek. Bavilo nás to a  nejen proto, že jsme si mohli vybrat, co budeme dělat, ale i proto, že jsme mohli být ve skupinách s jinými kamrády ze školy než obvykle. Na šedivé úterý jsme se v matematice ponořili do tajů válce. Zkoumali jsme z jakých geometrických tvarů seválec  skládá, jak jeho jednotlivé části můžeme změřit. A nakonec jsme si zkusili válec podle zadání vyrobit. V českém jazyce jsme opakovali skloňování podstatných jmen. I na pečení perníčků a čtení o přírodě došlo.  Středa nám už tradičně přinesla učení u řeky. Poslední den-škaredou středu- před velikonočními prázdninami jsme si užili dosyta. Zkoušeli jsme barvit na ohni vajíčka v červeném zelí, řepě, cibuli, kopřivách a starém ořechovém listí. Jak to dopadlo, posuďte na fotkách sami. Hráli  jsme hru na hledání velikonočních vajec s matematickými příklady, vyprávěli  si příběh o Velikonocích, ukazovali a studovali jsme obraz Leonardo da Vinciho Poslední večeře Páně. Naučené jsme zkoušeli uplatnit v pracovních listech. Nakonec i na běhání, praní a lezení na stromy čas zbyl. Tak nyní už jen Veselé Velikonoce! A nezapomeňte na Velký pátek vyrazit v noci do lesů. Země se bude otevírat, tak ať vydá ze svých pokladů i něco vám. 

Koukněte na fotky

neděle 14. duben

Macešky (31. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Ve vigwamu hrajeme říkačku o kůzlatech. Jdeme na louku. Zdravíme první pampelišky. Lovíme ryby. Omýváme se jarní vodou. Krmíme kačenky. Lákáme labutě. Čteme o Dvojčatech od Erbena a pak o stromech. Děláme pokus s březovým polínkem, které vypouští bubliny.
 
Úterý. Ráno na nádraží. Ti nejlepší chodí nakonec. V ranním kruhu jsme ještě rozčepýření- nesoustředění. Vlakem a pěšky ke kostelu. Jak říká Karel IV.: Čekám, až se střecha sv.Palmácia zatřpytí mezi stromy. A konečně jsem tady, kde všechno jest moje. Tak konejšivé, tiché, ke klidu vybízející. Čechy patří Čechům. Ale Karlštejn je můj! Do krabičky každý ukládáme jednu věc, která nás nejvíc zaujala.
Výlet končí v pískovně nad Srbskem, domovem to mnohých včel. Nádraží.
Ve středu jsme se rozezpívali ve velkém kruhu o slunci, zlatém jablíčku, ovečkách a vyhřátém dvorečku, aprílovému počasí navzdory. Oheň nás zahřál u svačiny a pilná práce v lese, ale stejně jsme se tentokrát těšili zpátky do jurty, ke kamnům. Teplá polévka je blaho.
 
Ve čtvrtek jsme v kroužku nakupili přírodní poklady z lesa, z domova a co teprv když přisypala Erika ze svých zásob! Pod rukama se klacíky, pírka skořápky a plody spolu s listy, lišejníky a kůrami spojovaly v kouzelné bytosti, nebezpečná torpéda i legrační loutky. A mezi tím jsme ještě stihli osázet část zahrádky. Děkujeme za jahůdky, Komárci!
 
V pátek strmý výstup a sestup, trochu jsme se potřebovali protáhnout. Největším zážitkem byla „vlajkovaná“, hra kluků předškoláků. Vyžaduje pár stromů, lana a hbitost. Vařili jsme čaj, opékali jablíčka a učili se skládat papírovou kapsičku.
 
 
 

30. stránka z celkem 161« První...1020...2829303132...405060...Poslední »