Aktuality

neděle 16. červen

Opičáci v Bejčkově mlýně

  • Škola

Máme za sebou týden školy v přírodě. Počasí nám přálo a tak jsme si mohli dosyta užít pohyb na suchu i ve vodě. Hned po příjezdu jsme šli prozkoumat podzemí Slavonic. Byla to taková první bojovka:-) Další den jsme došli do Maříže. Každý z nás si tam mohl vyrobit svůj hrneček nebo misku. Děti se rychle zabraly do práce a všechny výtvory jsou opravdu nádherné. Cestou zpět do Bejčkova mlýna jsme pozorovali vše, co se kolem nás mihlo. Narazili jsme na užovku obojkovou a na slepýše.  Při středečním celodenním výletě jsme se ponořili do pohádkového lesa, který jsme se snažili vnímat všemi smysly, takže jsme se například cca kilometr prošli se zavázanýma očima. Čtvrtek jsme věnovali vyrábění dárku pro tatínky a psaní pohledů. V pátek jsme se sešli u závěrečného ohně a společně s ostatními jsme hodnotili uplynulý týden a vzpomínali jsme na všechno, co jsme zažili. Večer nás čekala bojovka, kterou jsme všichni zvládli s úsměvem na tváři:-)

 

Jak jsme se měli, se můžete podívat zde.

neděle 16. červen

Mazáci v Bejčkově mlýně

  • Škola

V týdnu od 10. června vyrazili Mazáci spolu s ostatními dětmi ze školy JS do Bejčkova mlýna poblíž Slavonic. Počasí nám opravdu přálo a tak jsme si užívali výletů do okolních lesů, koupání v místních rybnících, výlet do slavonického podzemí, zmrzlinu i výlet za malováním keramiky do Maříže. Během celodenního výletu jsme si vyzkoušeli, jaké je to být slepý a zhruba kilometr jsme ušli se zavázanýma očima vedeni kamarádem. Krajina České Kanady je protknutá rybníky a potoky a tak jsme zkoumali vodu, každý po svém, ale všichni nohama ve vodě :) . V průběhu týdne jsme stihli i počítat v matematice a procvičovat v češtině. Naučili jsme se psát na pohlednici doručovací adresu a „vzkaz ze školy v přírodě“.  Malovali jsme a vyráběli dárky pro tatínky. Na závěr školy v přírodě jsme se sešli u společného ohně, u kterého jsme vzpomínali na společné zážitky. Odměnou nám byl pamětní list, který pro nás nakreslil Geník ze třídy Stromáků a sladká odměna, pro kterou jsme si museli dojít v podvečer do lesa nad Bejčkův mlýn. Oproti starším kamarádům jsme mohli jít ve dvojicích, ale i tak to byla bojovka. 

Hodně času jsme strávili společně s Opičáky a tak i fotky jsou společné. Podívejte se ZDE

neděle 16. červen

Stromáci na škole v přírodě

  • Škola

V týdnu od 10. června jsme se Stromáky a ostatními dětmi ze školy JS pobývali na Bejčkově mlýně ve Slavonicích. Počasí nám celý týden více než přálo, a tak jsme si užívali nejen cyklotoulky, ale i koupání v nádherných rybnících České Kanady. Zavítali jsme do Slavonického podzemí, zajeli si za keramikou do Maříže, vydali se na celodenní výlet na hrad Landštejn nebo za řopíky kolem Slavonic ( mimochodem víte, že název ŘOPík vznikl od ředitelství opěvňovacích prací, které mělo za úkol řídit výstavbu obranného systému kolem ČSR před 2. sv. válkou). Mimo to jsme se věnovali  studiu luk. Zopakovali jsme si stavbu těla rostlin, zaměřili se na druhy stonků, stavbu listu, seznámili se se stavbou těla hub. Vše jsme porovnávali přímo v přírodě s nalezenými vzorky. Svoje vědomosti jsme si rozšířili o pojmy živá a nežívá příroda. Už víme, že živou přírodu tvoří říše rostlin, živočichů a hub. Zaměřili jsme se i na dělení obratlovců.  Konec týdne nám obstaral společný oheň, u kterého jsme vzpomínali na společné zážitky. Odměnou nám byl pamětní list, který pro nás nakreslil Geník a sladká odměna, pro kterou jsme si museli dojít v noci sami do lesa nad Bejčkův mlýn. Nebyl by to totiž pobyt v přírodě, kdyby chyběla noční bojovka, nebo plavání v rybníce při východu slunce.  A jestli se ptáte, zda se nám společně dařilo, musíme napsat, že stýskání občas přišlo, ale my jsme ho zvládli a pobyt si užili. 

Koukněte na fotky

 

neděle 16. červen

Ve stínu lesa a mokru řeky (40.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se spolu s habráčky vypravili k vodárně upravovat terén pro loučení s předškoláky. Co přesně jsme dělali vám ale neprozradím, abyste měli překvápko :)
Na naší práci se přihopkala kouknout ropucha, několik hovniválků a kosák. Zpívali jsme si „Vyjdi, vyjdi sluníčko“, zkusili si práci se sekerou, nožem, vázat uzel, valit kámen, hádat a zkoušet, který kámen je těžší a který lehčí.

Cykloúterý a příprava loučení s předškoláky. Řezalo se motorovkou a osekávalo se sekyrou. Chránil nás stín lesa, takže nám vedro moc nevadilo. 

Ve středu jsme se před prudkým sluncem byli schovat u tůněk, které vyrobil potok Kejná nad vodárnou. Pouštěli jsme loďky, stavili hráze, čistili průtok vody a malovali a psali vzkazy předškolákům.

Ve čtvrtek nás počasí šetřilo a nebylo tak smrtelné vedro, a tak jsme se spolu s habráčky přesunuli k Berounce, kde jsme si smočili nožky, házeli balón Tiře, pozorovali vodní živočichy, ryby a škeble a dobývali říční kamenné ostrovy.

pátek jsme si užívali stínu a chladu lesa. Děti stavěly domečky, nosily vodu z potoka a dělaly bahnové kuličky, pozorovaly brouky anebo sázely větve jako stromečky. Při odpočívání se děti střídaly ve vyprávění vlastních příběhů, a tak jsme se zaposlouchali do putování lvíčka, jak to bylo s hromadou brambor anebo odvážným tygrem.

neděle 16. červen

Žluť (40. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí parné. Když jsme ráno balili batůžky, ještě jsme nevěděli, jaké nám bude horko. V lese se to ztratí. Vyřezáváme, řežeme. Kreslíme na plátno, diktujeme.
 
Úterý. Ráno šlapeme do pedálů. Učíme se brzdit. Nastavovat helmu. Dodržovat rozestupy. Předvídat. Ze dvorka hupky dupky krájet les. Piliny létají . Sekyra zvoní. Plný vozík dřeva pro Dvoreček. Snad se zavděčíme. Píšem vzkazy předškolákům. Vyřezáváme. Na kroužku rozebíráme, jestli se dá všechno odpustit. Rozdáváme keramiku.
 
Středa výletnická. A taky detektivní. Jdeme po stopách lupičů vody, Červeným potokem místo stružek a peřejek vedou hadice! Můj ty světe, je tohle ještě úsměvné kutilství, nebo už nepřijatelný zásah do přírody? Lámeme si hlavu. A pak už ne, letíme vzhůru roklí po červených a černých kamenech a jsme vděční za vrcholovou tůňku s ledovou vodou.
 
Ve čtvrtek slunko pálí tak akorát, abychom si užili brouzdání v řece. Je úplně teplá! Sbíráme škeble, perleť se třpytí. Házíme kameny do dálky, do proudu. Hledáme placáky a posíláme žabky po hladině, čtyři, pět, šest, až se potopí. Pustíme ulovenou rybku na svobodu.. s těžkým srdcem, bez splněných přání, ale pustíme.
 
V pátek máme návštěvu z lesní školky Šárinky. Co mají podobně, co mají jinak? S lehkostí hopsáme kolem Kejné, nad vodárnou potok ještě nevyschl. Vzduch je horký, voda chladí. Posíláme lodičky a zprávy po listech, stavíme a strháváme hráze. Po odpočívání kropíme záhonky i sebe. Vodní oblouk, slunce, duha. 
 

neděle 16. červen

Vykoupat, zatlouct hřebík, popřát oslavencům,pozorovat roháče

  • Školka

I když okolo všichni chodili a stěžovali si na horko, my si dokázali ten týden užít spoustou malých radostí. Třeba když jsme se spontánně rozhodli a v rámci procházky jsme vhupli do Berounky a osvěžili se v parném dopoledni, kaťata jsme pak sušili na plotě – jako kdysi u babičky :-) Nebo když jsme usoudili, že naše jarní truhlíky už vypadají opravdu smutně a během odpoledne jsme si s dětmi jako zahradníci vytvořili úplně nové a parapety na našich modrých oknech znovu zářily. A pak díky Markovi, který přišel a udělal nám podstavce z cihel pod ponky, jsme  se mohli pustit do zatloukání hřebíčků a první tvoření – tentokrát to bylo spoustu barevných pavučinek, které vznikly propletením bavlnek mezi hřebíčky, přibitými na malé kousky dřeva. A že děti musely projevit hodně trpělivosti a nevzdat to, když se kladívkem už potřetí místo do hlavičky hřebíku trefily do svého prstu. 

Také jsme popřáli Tobíkovi k jeho 5. ,Teodorkovi k jeho 4. narozeninám a Kubíkovi k jeho 6.narozeninám. Děti jim přály a pak počítaly, kolik jim je tedy dohromady a ochutnali vynikající oslavenecké dorty. A v pátek s námi hrála a muzicírovala i Jitka, evidentně nám to ten příští rok s ní půjde jako po másle :-) A mezitím se nám na zahradě objevila užovka, kterou chtěla sníst straka, roháč, který se vracel na zahradu, i když jsme ho chtěli zachraňovat, aby ho děti nepřejely na kolech. Prostě tam s námi asi chtěl být – přes velké vedro tam totiž vládla velká pohoda. 

Na fotky se podívejte ZDE

sobota 15. červen

Jdeme do finále…

  • Rarášci

S Rarášky je poslední dobou nějak snadné pořízení… tak občas je to normálka raraší, ale je moc znát, že nám děťátka povyrostla a hlavně sami někteří Rarášci hlásí, že už jdou do Školkáčů, protože už jsou veliký.

Celý týden nám sluníčko hřálo až běda, v pondělí jsme se ani nezuli a pádili rovnou na zahradu. A víte, kde jsme měli ranní kroužek? V pískovišti! Zavrtávali jsme chodidla do chladivého písku a před obědem bychom se tam nejraději zavrtali celí. V úterý jsme utíkali ven hned po svačině a to jsme hledali kytičky a našli jsme velikýho brouka. Roháče obecného a už víme, že je to největší evropský brouk a že rohy bojuje jako jelen s jiným roháčem o paní roháčovou.

Tu jsme našli ve středu, ale bohužel, už jen sotva pletla nohama a nevíme, jestli to, že jsme ji opatrně přenesli na travičku, jí nějak pomohlo :-( . Doufáme, že se někde v našem blízkém okolí vylíhne sposta krásných roháčů!

Ve čtvrtek se snesla na zahradu rozčepýřená sojka, zrovna, když jsme se obouvali. Snažila se ulovit krásnou užovku obojkovou, která se plazila přes naši zahradu. Schovala se pod tůji, děti zahnaly straku a pak jsme nemohli vůbec tu užovku najít! Tvářila se jako klacík! Nakonec ji povyk přece jen vylekal a pokračovala neuvěřitelným tempem k Bobanovi na zahradu a k řece. Přichystaný kyblík na odchycení jsme ani nestihli vzít do ruky :-) .

Taky jsme vyklidili domeček morčátkům a dáváme je pěkně napást na travičku.

V pátek bylo zase vedro a my si krásně hráli a hráli v naší herně, kterou jsme vlastně celý týden pořádně neviděli. Ani se nám nechtělo ven, ale nakonec nás zlákalo sluníčko a písek a trampolína.

Tak nakonec to byl vlastně úplně zajímavý zvířecí týden! Tam nám toho chodí a bydlí….

Na fotky se můžete podívat tady

pátek 14. červen

Anglický den „Devíti statečných“ napříč ročníky

  • Škola

 

Ve středu se ve škole Jednoho stromu konal anglický den pro všechny, kteří neodjeli na školu v přírodě, napříč ročníky. I když se nás sešlo, snad i kvůli rekordním teplotám, méně, než jsme předpokládali, hezky jsme si den užili. Podle klíče, na který jsme museli sami přijít, jsme se rozdělili do dvou smíšených skupin, zahráli si hru a poté se vydali po stopách červených fáborků ven do ulic. Po cestě nás čekaly různé úkoly a instrukce v angličtině. Řešili jsme bezpečné přecházení silnice, zpívali písničky, počítali kachny u řeky nebo odpovídali na otázky a mnoho dalšího, až nás stopa dovedla k řece, kde jsme si dali svačinu, kterou jsme ovšem také museli najít, osvěžili nohy ve vodě a namalovali akvarelové obrázky řeky a okolní přírody. Po obědě jsme si je ještě společně anglicky odprezentovali. Kromě nových slovíček jsme si každý domu odnášeli i nějaký ten hezký zážitek z příjemně stráveného školního dne.

neděle 09. červen

Ve stínu lesa (39.týden ve Stodole)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme se vydali po stezce starých stromů v Bubovicích. Na místo nás dovezl divoký autobus, a pak už do lesa pěkně po svých. Na mapě jsme našli prastarý dub, kterému bylo cca 200 let, a tak jsme vyrazili k němu. V jeho stínu jsme si dali svačinku a vyrobili lesní provázkový rámeček pro různé přírodniny. Po svačince jsme si vzali provázek, kterým jsme změřili obvod stromu, a pak ho na zemi natáhli a změřili metrem. Celou procházku jsme pak pomocí naměřeného provázku hledali starší stromy. Nenašli jsme, dub, byl prostě nejstarší! V chládku lesa jsme strávili celý den, poznali jsme různé lesní kytičky a o zábavu se nám mimo jiné postaral svízel přítula.

Úterý. Ideální počasí pro cyklovýlet. Spolu s Petrem a Tomášem Vaňkem jsme to znovu rozjeli. Měli jsme v pelotónu i jednoho prvocyklistu! Jen tak dál! Před sluníčkem jsme se schovávali v lese u potoka a bylo nám dobře.

Ve středu jsme se vypravili s motorovou pilou nahoru nad vodárnu. Předškoláci pomohli Robovi vyrobit dřevěné „koláče“ a my, obyčejní smrtelníci, jsme se vyřádili v potočních tůňkách, kde řádila potoční žížala!

Ve čtvrtek jsme vyrazili nad závoru, kde jsme si po svačince udělali pohodičku na mechu s hamakou. Celý den ovládla hra na sousedy. Holčičky měli domeček plný výzdob a mechových pelíšků, zatímco kluci obývali pevnost střeženou vojáky. 

pátek jsme nadšeně pozorovali deštěm probuzený potok Kejnou. Povídali jsme si o dešti, o vodě a děti měly hned velkou chuť stavět přehrady a hrát si u vody. Také jsme malovali křídami na stromy, hráli si na víly které je tak léčí. Pak jsme se ještě šli podívat na mrtvé divoké selátko a přemýšleli jak se to stalo, a povídali si jak to v přírodě chodí.

neděle 09. červen

Narozeniny (39. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Výlet na celý den. Stoupáme proti proudu Kejné až na sám konec rokliny. Blahodárný stín kol kolem, potok nám bublá do kroku. K zenovému příběhu přikusujem slaný dezert ze ščidýnku. Krása!

Úterý. Ráno cyklostezkou i na odrážedlech. Počasí suché, jen jeden pád. Zatím nejdelší trasa. 12 účastníků. Po zaparkování, helmy ke kolu, a do lesa stínu. Podél potoka Kejné kolem potních chýší. Na kopec opatrně ať kamarádům neshodíme kámen za krk. Sedíme ve vodním kině. Pomáháme vodě. Slavíme narozeniny. Čteme o Valibukovi. Sepisujeme vzkazy předškolákům.

Ve středu jsme dělali duhu a přitom jsme pokropili vyprahlé záhonky. Všechno pučí, lusky se nalévají, jahody červenají.  Schovávali jsme se ve stínu lesa a málem nám u potoka narostly ploutvičky.
 
Čtvrtek v kořenech vzrostných buků. Hrajeme na agenty, mravence i lesní královnu. Zpíváme mrtvému kolouškovi na jeho poslední cestu. Blíží se bouřka, kdo stihne včas doběhnout domů?
 
V pátek je všechno jinak. Vláha stoupá z ranního lesa a my jdeme po stopách včerejší bouřky. Potok ještě bouří a těžko ho překročit. Holinkáči jsou ve výhodě a pomáhají ostatním. Objevujeme nová potoční koryta, vodopády a přehrady.
 

FOTO

31. stránka z celkem 169« První...1020...2930313233...405060...Poslední »