Aktuality

sobota 04. duben

Fotografický (29. týden na Dvorečku)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí jsme ráno zahájili pořádnou protahovačkou kolem ohniště v kroužku. Procvičili jsme snad každý sval a každý kloub v těle. A protože byla zima, vydali jsme se na palouček za sluncem, kde jsme si dali svačinu. Naše kaskadérské kousky pokračovaly na vyrovnaných kládách (nebojte se, maminky, jen na těch, co leží vedle sebe, protože na ty navrstvené na sebe do výšky se lézt samozřejmě nemůže!) a tradá ke psím hrobům či spíš k jejich torzům. Tam někdo přelézal Petrem připravené lanové mosty, někdo visel jako horolezec za lano spuštěné z kopce, někdo kutal hlínu a klouzal se po zadku z kopce dolu. Odpoledne čteme japonské pohádky o tom, že k uznání je třeba se prosadit. Předškoláci pracují s pracovními sešity.

V úterý nás po ránu překvapil sníh všude na Dvorečku. Než jsme ale stačili najít ježdíky a boby, byl ten tam. Ohřáli jsme se u ohýnku, kde jsme si dali i svačinu, a poté se plni sil vypravili za louku prozkoumat z pátka objevený lezací strom. Našli jsme! Lanama jsme vyrobili pomocné lodní zábradlí a mohlo se vyrazit na plavbu kolem světa. Mořeplavci se nejen projeli na své velkolepé lodi, ale také uklidili podpalubí, pozorovali nebezpečnou plující příšeru (nutrii), zkusili si evakuaci, když se loď potápí a nakonec se vedle lodi pohoupali na houpačce.

Ve středu  jsme se vypravili k Berounce na místo nalevo od mostu. Tam jsme si užívali blízkost vody: házeli jsme žabky a placáky a pozorovali kačeny. Vyrobili jsme si papírové papírové foťáky, skrz které jsme pak pozorovali okolí. Zaostřovali jsme na detail i se snažili zachytit celek. Předškoláci si mohli procvičit rozlišování figury a pozadí a popis sledovaného. Skoro všichni máme ‚fotku‘ brzdících kachen, potrét kamaráda a most v dáli:). Fantazii jsme zapojili u pozorování mraků. U odpočívání jsme se dozvěděli jak Cílek Lídu našel, odpoledne na sluníčku jsme obohatili naše fotografické přístroje o postroje!

Ve čtvrtek jsme si u zapáleného ohýnku zazpívali s kytarou. A pak také zatančili na pařezech. Pak jsme se vydali přes potůček k ohništi. Tam nám na slunci bylo tak dobře, že jsme tam zůstali. Pokračovali jsme ve hře na fotografy z minulého dne. Dnes jsme ale foťáky vytvořili z klacíků a stužek. Fotit a pozorovat bylo co. Kluci například objevili mravence a jejich nové mraveniště.

pátek se ještě ozvala zima. Proto jsme se rozehřáli v kroužku u ohně se zpěvem a tancem na pařezech a kolem nich. Pohybové písničky děti bavily víc než zpívání. Kolem ohně jsme si dali svačinu a vyrazili k vodárně na fotografický výlet. Zpět jsme šli kolem potoka, protože si to Martin přál. Ve smrkoví bylo šero, ale my se nebáli, protože jsme tam byli spolu. Obědy od maminek a tatínků jsme si dali ve vyhřáté jurtě, jaro ještě nepřišlo. Odpočívali jsme s pohádkou o měsíci, slunci, větru a jeho ženě meluzíně. 

sobota 28. březen

Jaro je tu!- (28. společný týden Habroví + Stodola))

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Mrzne. Tiskáme modré vzory na gázu, Moraně na ozdoby. Korále z ulit a skořápek. Pařátky. Se zpěvem na rtech k řece. Shořela úplně, jen kosti jsme poslali po vodě. Na Žalmana, s lanem legrácky a na oběd s lítem lítečkem. Japonské pohádky, vyvětraná jurta. Venku demontujeme masopustní kozu.
 
V úterý jsme se vypravili nasvačit na slunné místo k ohništi. Po svačině jsme si udělali ohýnek, na kterém jsme si opekli jablka, a kdo chtěl, mohl se přelézat lanový most. Pěkně jsme vymrzli, a tak nám moc chutnal obídek ve vyhřáté jurtě.
 
Ve středu jsme po svačině vzali vyvenčit balón. Opět nás přitáhl palouček u ohniště, stejně jako v úterý, a tak jsme tam trávili dopoledne. Někdo stavěl věže z kamení, někdo se vyhříval na sluníčku, zahráli jsme si s míčem na třetího, pak i na čtvrtého, a nakonec Johanky speciální hru na krysu a na myš. Odpoledne jsme vybavili kufříky ‚první pomoci’při strachu a úzkosti a řekli si, co nás na světě těší. Toho bylo! Co dělá radost vám?
 
Čtvrtek. Ráno dělá Robo oheň a jíme svačinu. Jde se do galerie! Stavíme bunkry z čerstvých smrkových větví, lanové prolezačky mezi stromy, domečky pro skřítky. V lese je stále zima, pro zahřátí vyšlápneme do půlky kopce, dáváme pozor, abychom neuvolnili ani kámen! Dáváme pozor na bezpečnost sebe i druhých. V jurtě si upravíme roušky a děláme kolečko bez mluvícího předmětu. Po vydatném obědě odpočíváme s Machem, Šebestovou a Mamutem. Upravíme si znovu roušky a jdeme ven.
 
Pátek. Ranní oheň, zpíváme jarní písně. Pelášíme na louku, rybaříme, hrajeme na zaoceánskou loď. Sbíráme jarní proutky. Mají pupínky, totiž pupeny. Čteme 3 příběhy o jinakosti. O slonu, který byl moc moc veliký. O velbloudu, který byl BÍLÝ.  O medúze, která byla čtverhranná! Považte. Všichni nakonec došli obecného přijetí. Posloucháme zvuky včel. Hezký víkend.
 

pátek 20. březen

Společně Stodola a Habroví zaháníme Korona virus fotbalem (27. týden)

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Pondělí. Je nás málo, ale i přes to zpíváme jarní písně, hrajeme na Žalmana. Mluvíme o Koronaviru a prevenci. Hrajeme na louce fotbal 2:2 a houpeme se na houpačce. Jíme u oddělených stolů.  

Úterý. 9 dětí, 3 průvodci. Jsme společně v Habroví. Učíme se s rouškami. Zpíváme jarní písně, hrajeme Žalmana, moc nás to baví. Nakonec kluci získají všechna děvčata! Svačíme na Dvorečku na slunci. Jdeme za závoru a potom z kopce dolů. Kopec je strmý, někteří ho sjízdějí. Máme pozorovací den. Našli jsme strom, který má výrustek s otvorem tvaru srdce. Cestou na Dvoreček sbíráme odpadky. Nestačí nám pytlík. U Dvorečka pozdravíme kůzlata v oboře. Odpoledne děláme velkou mapu naší cesty pomocí razítek.

Středa. Myjeme si ruce a dodržujeme zvýšená hygienická opatření. Zpíváme jarní písně, svačíme odděleně, hrajeme si v otevřeném prostoru louky. Fotbalový zápas rychlých týmů skončil 10:0! Na houpačce lítáme vesmírem, Obědváme venku, odpočíváme vevnitř. S japonskými příběhy.

Čtvrtek. Ohmatáváme roušky. Nemáme problém je stále nosit. Myjeme si často ruce, vlastně skoro pořád. Jíme odděleně. Fotbal na louce 11:9. Hrajeme na Žalostného pana Jana. Kromě fotbalu zaháníme virus zpíváním jarních písní. Houpeme se jak na Matějské. Čteme si japonské příběhy.

Pátek. Namísto pozdravu si myjeme ruce. Děvčata jsou učesaná a v manipulaci s rouškou soběstačná.  Hoši byli obratní už včera. Probíráme hluboké dýchání. Obavy nás totiž svádí dýchat povrchně. Uzemňujeme se přes chodidla, abychom se nám lépe zpívalo. Jde to dobře. Přetahujeme se lanem Tahači vs. Tahouni. Běháme pod lanem. Modelujeme Moranu, se kterou bychom se rádi v pondělí rozloučili. Přes den dáváme na pískovišti pozor na pichlavé jarní sluníčko. Meze jsou při tom stále vlhké a studené. Krmíme zvířátka jablíčky, hrajeme pocitové pexeso. Psí fotbal bez gólů, zato se skvělým brankářem. Čteme pohádky o lakotě jak se nevyplácí. Roušky nosíme celý den.   

 

neděle 15. březen

Vítej slunce, jsme za tebe moc rádi!

 • Rarášci
 • Školka

I přes všechny starosti o zdraví jsme si týden ve školce užili s dobrou náladou a humorem. Přivolávali jsme jaro písničkami, rytmizovali jsme, učili se nové a s chutí si je s Jitkou zpívali u klavíru. Hráli jsme si tak i s čísly, počítali co se dalo – prsty na nohou, morčata v králíkárně, vrstvy, které oblečeme na sebe za pár vteřin. Blížící se jaro jsme přenesli i do tvoření – stříhali jsme a lepili při tvorbě papírových květin a metodou nanášení barvy pomocí vidliček tvořili už rozkvetlé jarní keře. Hráli jsme divadlo, kolotočka se téměř nepřestala během dne točit. Nejvíc času trávíme venku při hrách, stavění bunkrů, vaření lektvarů pod stromem. A jsme zase o krůček dál jaru. Vítej, slunce, jsme za tebe moc rádi!

Na fotky se podívejte ZDE

 

sobota 14. březen

Začíná jaro…

 • Rarášci

Vyměnili jsme plamínkové rozpočítadlo za jarní petrklíčové.  Na zahradě už vyrostl medvědí česnek a dá se jíst! A roste naše raraší kedlubna !!!

Zkoušeli jsme kaligrafii vidličkou a docela se nám to dařilo. Takže kdyby Rarášci u vás doma malovali omáčkou po talíři, tak se nedivte :-) .

Občas zkoušíme omalovánky, prostě samá pozitiva, což je v tom čase nečase teď jen a jen dobře. Počasí bylo tento týden jak na houpačce. Zapálili jsme si svíčku v kroužku, protože bylo pošmourno a ono se rozsvítilo sluníčko. Nebo jsme hned po svačině běželi ven za sluníčkem a celou dobu na nás venku lehounce pršelo… Konec týdne jsme si pak užili společně se Školkáči. Prostě je za tou naší kamennou zídkou pořád dobře a doufáme a držíme si palce, aby bylo dobře i před ní.

Na fotky třeba té naší kedlubny se můžete podívat tady

 

pátek 13. březen

26. Společná Stodola a Habroví

 • Lesní MŠ Na dvorečku

Deštivé pondělí. Tři průvodci, méně dětí, ale i tak hodně veselo. K obědu rybička. A před tím? Tanec a píseň v ranním kruhu. Svatý Jiří, svatý Jiří, svatý Jiří, svatý Jiří……. a proplétačka do toho. No ta nám moc nešla, ale pokus byl. Dopoledne v lese. Hledání materiálu na Moranu. Dračím hřbetem nahoru a hry v lese. Anatomie stromu, vyřezávání i s pořezaným prstem. Ošetřeno bez následků. Lanová prolejzka, domečky a jiné hry. Po obědě čtení o špačcích.

V úterý společně. Jedna parta. Slavíme Sářiny narozeniny, zpíváme,tančíme. A vyrážíme na ulity, hledáme, nacházíme.  Odpoledne provrtáváme ulity na náhrdelník pro Morenu. Navlékáme ho. Je připravený. Jaro už je za dveřmi…..hurá

 Ve středu nám na Dvorečku hned od rána pršelo, a tak jsme si hráli v jurtě. Stavěli jsme domečky, tiskali u stolečků anebo zpívali. V kroužku jsme si také ještě zazpívali jarní písničky s kytarou. V pláštěnkách jsme pak vyběhli ven alespoň na chviličku. Po cestě jsme potkali spoustu žab.

Ve čtvrtek jsme si užívali sluníčka a pískoviště na Dvorečku. Pak jsme se vydali do břízek. Tam jsme si hráli v bunkru, dělali hliněné koule, ořezávali klacíky a pozorovali žáby.

pátek jsme si opět zazpívali jarní písničky s kytarou a vydali se za sluníčkem k vodárně. Tam jsme lezli pomocí lana do kopce, anebo ořezávali klacíky.

pátek 13. březen

Veveřáci a jejich dny po jarních prázdninách

 • Škola

V pondělí ráno jsme se po týdnu volna opět sešli ve škole Jednoho stromu. První minuty patřily barvitému vyprávění o našich prázdninových dobrodružstvích. Mnoho dětí vyrazilo během volných dnů za sněhem do hor. Lyžovalo se, bobovalo, někdo i stavěl sněhuláka. Vyprávění nebralo konce. Nemohli jsme však zahálet a bylo také nutné zjistit, co nám za těch pár dní volna zůstalo v hlavičkách. Nejdřív jsme potrénovali ruce pomocí různých grafomotorických cvičení.  Poté přišla na řadu písanka. Aby ty ručičky moc nezahálely. Poslední minuty prvního bloku jsme strávily hraním různých slovních her. Poté přišla na řadu matematika. Opět jsme se vrhli na opakování, především plánu krychlových staveb. Šlo nám to i s menším zaváháním velmi dobře, proto také přišel čas na trochu práce v našich sešitech. Tam jsme hlavně počítali hady, krokovali a doplňovali chybějící čísla nebo hledali odlišnosti. Závěr pondělního dne se nesl v duchu tělesné výchovy. Hráli jsme různé míčové hry, zkoušeli blbnout s míči nejrůznějších velikostí, od tenisáku po basketbalové balóny. Kluci s nadšením hráli fotbal, holky s úsměvem kopali na bránu a my s Olíčkem jsme si stavěli různé dráhy pro blbnutí s balónem. :) No… a už bylo úterý. Nový den a nové učivo. V českém jazyce nás pohltily stránky věnující se jiným tvarům písmen D,T,N  a to v podobě Ď,Ť,Ň a takě DĚ, TĚ, NĚ. Písmena jsme četli, psali, hledali ve slovech a slova obsahující daná písmena jsme skládali do vět. Někdy nám šla hlava kolem, hlavně u toho psaní. Občas se totiž háček zatoulal tam kam neměl. Ale je to pro nás něco nového, takže chyby nevadí. Budeme i nadále trénovat. V matematice jsme opět otevřeli naše pracovní sešity a počítali až se z nás kouřilo. Kdo měl hotovo, mohl práci u stolu vyměnit za práci s didaktickými pomůckami na koberci. Poslední blok jsme si užili výtvarné tvoření. A co jsme tentokrát vytvářeli? Malovali jsme své zážitky z prázdnin. Na čtvrtkách se objevovalo mnoho hor, lyžařů či sněhových vloček. Objevil se ale i jeden malíř s malířkou pokojů. Zkrátka prázdniny byly plné zážitků. :)

pátek 13. březen

Opičáci po jarních prázdninách

 • Škola

Po jarních prázdninách jsme si v pondělí dali velmi pomalý rozjezd. Od rána jsme si hráli s anilinovými barvami. Zkoumali jsme všechny možnosti, jak je můžeme zapouštět, jak můžeme barvu naopak z obrázku trochu ubrat atd. Násobilku jsme procvičili, ani jsme o tom nevěděli. Hlavně jsme si s čísly hráli. Když se k nám na třetí blok přidali Mazáci, zopakovali jsme délky not a takty. A ještě jsme trochu proběhali prsty po klaviatuře.

V úterý už jsme se do práce pustili s větší vervou. Začali jsme velké téma z prvouky – tělo. Abychom se trochu naladili, začali jsme pozorováním toho svého. A část těla, kterou můžeme sami nejlépe pozorovat je ruka. Nejprve jsme si ji obkreslili a po paměti zkusili dokreslit všechny čáry. Pak jsme to udělali naopak. Na ruku jsme se bez ustání dívali a zase jsme se nekoukali na papír. Byla to pro všechny zajímavá zkušenost a všichni se na sebe opravdu hezky naladili.

Co všechno naše tělo dokáže jsme pak testovali na tělocviku:-)

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

pátek 13. březen

Co ještě stihli Mazáci?

 • Škola

Po návratu u jarních prázdnin jsme se ve škole moc neohřáli a už musíme být opět doma. Stihli jsme společně procvičovat v matematice násobilku, přednosti v rovnicích a také trošku geometrie. Naučili jsme se pojmenovat přímku, vyznačit na ní body, zapsat a narýsovat délku úsečky. Procvičili jsme si doby a délky not a hráli jsme na klavír v hudební výchově. Plavali jsme. V češtině jsme se věnovali hlavně našim prezentacím knih a stihli jsme i krátký diktát a procvičování vyjmenovaných slov, zejména zákeřné dvojice. Teď je to na nějakou dobu na nás, vyzkoušíme si opravdové domácí vzdělávání, při kterém nám bude Tereza na dálku stále pomáhat. Podívejte se na FOTKY.

neděle 08. březen

Už to voní jarem!

 • Rarášci

Už i k nám pod střechu se modrými okny dostává jaro! Na podlaze nám lezl první mravenec, dveřmi vletěla dovnitř ospalá moucha, venku jsme oplotili část zahrady, kde začíná růst medvědí česnek, poslouchali zpívat ptáčky a sluníčko nás už i trochu umělo zahřát :-) Proto se i my probouzíme ze zimního spánku. Hodně jsme tenhle týden procvičili svoje těla při józe, když se za námi přišla podívat Martina, učili se písničku o všemožných zvířátkách a taky si o nich povídali, trochu se popatlali v barvách, abychom si to jaro připíchli i na naši síť nad schody. Zastavte se tam a koukněte na ty barvy, moc nás to bavilo a hernu nám to rozsvítilo :-) Počasí se nám trochu střídalo, když bylo teplo, hned jsme rychle běželi ven na motorky, a když pršelo tak moc, že jsme raději zůstali vevnitř, pozorovali jsme kapky vody z herny a povídali si o tom, že i voda je pro přírodu moc důležitá. V pátek jsme zakončili naše jarní objevování oslavou Jindrových narozenin. Bylo zpívání, byl dort, bylo dobře! Oslavy, to my máme moc rádi.
Byl to fakt moc hezký týden. Škoda, že si tam s námi taky nemůžete hrát. Tak se aspoň podívejte na fotky, třeba vás to zahřeje stejně jako nás to sluníčko u nás na zahradě :-)  ZDE

4. stránka z celkem 166« První...23456...102030...Poslední »