Aktuality

neděle 15. prosinec

Fum fum fum (15. týden v Habroví)

  • Lesní MŠ Na dvorečku

V pondělí zkoušíme. Sláva nanečisto. Za týden bude ‚besídka’. Prozpíváme se k ní z plna hrdla a z plných plic.
Úterý. Jdeme z Mořinky na Karlštejn. Pěšky a zvesela. Slunce všude kolem. V karlštejnském Muzeu Betlémů hledáme kočku. Lepíme papírové hvězdy. Už vám zdobí příbytky?
Ve středu jsme se královsky pobavili s andělíčkem Toníčkem, čertem Bedřichem a svatým Petrem cestou do Betléma. Že by kolem narození Ježíška mohlo být tolik legrace? I mohlo. Taky jsme si královsky pohráli v prostorném letovském Městečku a vydrželi bychom tam i déle. Ale na Dvorečku nás ještě čekala prácička, vyzdobit náš obrácený adventní kalendář.
Čtvrtek jsme zahájili trochu tajnou přípravou na vánoční slavnost. Takže to pst. Pak jsme vyklouzali všechen led ze zamrzlých louží a už se těšíme až zas ztuhnou tůně, protože kaluže už nám jsou malé. A myslíme, že šťavel, který prošel mrazem, je trochu sladší. Ještě prověříme.
V pátek ráno nacvičujem. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. S malíčky jsme popošli jen maličko, za potok k tajemnému vršku, kde žije brouk Ohnivák. Pro sebe a své služebníky červíky si u nás objednal vilu u dubu, se dvěma vchody a mechovou střechou. Stavbu jsme zahájili ).
Větší z nás jeli do Prahy do sklárny. Sklo bylo objeveno náhodou, když se pálila soda v ohni na pláži. Zelené sklo se barví železem. V peci je 1200 ¤C a roztápí se 4 hodiny. Vidíme jak se vyrábí sklenička, ptáček a vyfukujeme baňky. Cestou zpíváme fum fum fum.
 

sobota 14. prosinec

Zmrzlí Opičáci

  • Škola

V tomto týdnu jsme se velmi intenzivně věnovali nacvičování na besídku a vyrábění malého překvapení pro Vás. V úterý jsme se odpoledne společně sešli v černošickém kostele na tradičním zpívání. Byla to opět moc hezká akce, která nám navodila už opravdu vánoční atmosféru. Ve středu jsme pobyli celé dopoledne venku. Procvičili jsme, co jsme mohli a při té příležitosti jsme zjistili, jak rychle některé věci zapomínáme…a že když neběháme, je opravdu zima:-) Při pozorování řeky jsme tentokrát viděli již zamrzlé kraje řeky. Celá louka byla krásně pokrytá jinovatkou. Přesto jsme byli opravdu rádi, když začalo svítit sluníčko :-)  

V angličtině jsme toho v pátek chtěli ještě hodně stihnout. Nejprve jsme si přečetli a přeložili text, který si mohly děti připravit doma a ti, kteří to učinili, zvládli úkol s přehledem. Dále jsme se věnovali ještě četbě nepřipravených slov a zdá se, že i zde jsme se zase o kousek posunuli.  Na otázku „Do you like Christmas?“ všichni pohotově zareagovali. Trochu jsme oprášili téma jídla, kterým jsme se zabývali v minulém roce, ale plně se mu budeme věnovat až po Vánocích. Druhý blok pak probíhal v duchu adventu a blížících se Vánoc. S dalšími třídami jsme sezkušovali zpěv Jingle bells a vzpomněli si i na We wish you….Toto přání jsme dokončili výrobou našich Christmas cards, které jsme vyrobili v minimálním čase s  maximálním výsledkem. Ještě, že jsou ti Opičáci tak zruční a asistenti laskaví:-).
 
 
 

 

sobota 14. prosinec

Druhý adventní týden u Mazáků

  • Škola

Druhý adventní týden se nesl v duchu příprav na naši vánoční besídku. Nacvičování a vyrábění zaplnilo téměř celý týden. Současně jsme procvičovali zejména práci s vyjmenovanými slovy. Zjistili jsme, že naučit se vyjmenovaná slova nestačí a tak se učíme porozumět významu slov a hledání příbuznosti se slovy vyjmenovanými. Je to tedy někdy opravdu oříšek.  Také jsme slyšeli poslední prezentace přečtených knih v tomto roce, tentokrát jsme cestovali časem do světa dinosaurů a do lesů s Ronjou, dcerou loupežníka. V matematice jsme procvičovali odčítání pod sebou a v prvouce jsme se věnovali tématu adventu a vánoc. Vánoce už jsou ve vzduchu, moc se na ně těšíme. Někdo se těší zejména na dárky, jiný si užívá adventní náladu nebo rozsvícená světla všude kolem nás. Každý po svém a tak je to správně.

Ve středu jsme s Mazáky procvičovali hlavně vazbu I can (ice skate). Vytvořili jsme si znovu myšlenkovou mapu na zimní aktivity a ty pak použili na pracovním listu pro vytvoření vět. Potom jsme se hodně věnovali zpívání koledy Jingle Bells, tu klidně zpívejte i doma :-) a We wish you a merry christmas. Také jsme si zahráli hru v kroužku, ve které putoval mezi dětmi „bucket with statements“ a ve chvíli, kdy k tomu přestala hrát hudba, děti tahaly výroky z květináčku, přečetly ho a hádaly, na koho ze třídy nejvíc pasuje. Procvičili jsme přitom vazby jako I was born, I like, I’ve got, I can..

 Podívejte se na fotky ZDE

pátek 13. prosinec

Brouci v předvánočním čase

  • Škola

Brouci si tento týden užívali již kouzlo Vánoc. Pilně trénujeme na besídku, několik písniček jsme si zazpívali v kostele. Bylo to krásné, kostel a tato tradice má opravdu kouzlo! Po škole už různě běhali andělé a děti se usmívají! V pondělí jsme vyrazili do divadla Komedie a na přestavení A osel na něj funěl… Bylo to představení, které mělo za hlavní myšlenku pomoc a soucit. Když tohle máme, dokážeme všechno! Ve čtvrtek děti dokončily téma ISS. Věnovaly se státům Evropy, vánočním tradicím v těchto zemích. V českém jazyce jsme se věnovali přídavným jménům přivlastňovacím, v matematice objemu, povrchu a kostře u krychlových staveb. Brouci v adventu

středa 11. prosinec

Druhý adventní týden u Stromáků

  • Škola

Druhý adventní týden byl u Stromáků naplněný zkoušením na vystoupení v kostele a Vánoční besídku. Samotný koncert jsme zvládli se ctí a za výsledek se nemusíme stydět. Doufáme, že jsme svým zpěvem potěšili naše blízké. V matematice jsme se hodně věnovali zlomkům, už jsme je zkoušeli sčítat i odčítat. K tomu nám pomáhalo kreslit si koláč a dělit ho dle početních zápisů. V českém jazyce jsme se věnovali vzorům podstatných jmen rodu středního a nově jsme se seznámili i se vzory rodu ženského. Napsali jsme si shrnující test, ze kterého vyplývá, že pořád neumíme určovat u podstatných jmen pády. Pokládat si pádové otázky tak, abychom si na ně odpovídali slovem v textu, se nám občas ještě nedaří. Tak jsme se tomu zase o trochu více věnovali. Také jsme vyráběli dárky pro rodiče, četli si o Cyrilovi a Metodějovi, kreslili je a nezapomněli jsme zapálit i druhou svíčku na našem věnci, stejně jako vyndávat překvapení z adventního kalendáře. 

Koukněte na fotky

neděle 08. prosinec

Opičáci a čerti :-)

  • Škola

V tomto týdnu jsme se ladili převážně adventně. Pilně nacvičujeme na besídku a zpívání v kostele a šijeme. Ve středu jsme se vypravili do Radotína do základní školy, kde bylo divadelní představení Setkání před Betlémem v podání Víťi Marčíka. Šli jsme společně s Mazáky a Veveřáky, bylo nás tedy hodně a myslím, že celý Radotín ví, že jsme procházeli:-)

Během týdne průběžně procvičujeme sčítání/odčítání do 35, děláme první krůčky do násobilky a procvičujeme všechno, co jsme se od začátku září naučili v českém jazyce. Hodně se nám povedlo vyladit plynulé čtení. Budeme na tom však pracovat i nadále.

I když se nám blíží Vánoce, využili jsme své dva bloky anglického dne k intenzívní práci. Do svých konverzačních témat jsme přidali rozhovory o tom, co kdo máme rádi, otázkou Do you like…..?, kterou jsme zaměřili především na okruh zvířat. Procvičili jsme tak i použití koncovky  -s u množného čísla podstatných jmen (Do you like tigers, dogs, cats….?). Na otázku jsme odpovídali Yes, I do / No, I don´t a seznámili se i s písemnou podobou těchto vět, stejně jako vět oznamovacích typu I like dogs. I don´t like spiders. V druhém bloku jsme si přečetli a přeložili náročnější pracovní list a podle rozhovoru  vytvořili vlastní komiksy. Byla to práce náročná na porozumění, ale i na logické uspořádání textu a dotvoření obrázky. Většina Opičáků se s úkolem utkala se ctí. Zbývá jen doma pořádně nacvičit čtení a zopakovat si přesné porozumění textu. I nadále se učíme koledu JIngle Bells.

Jak jsme se měli se můžete podívat zde.

sobota 07. prosinec

První adventní týden u Rarášků

  • Rarášci

Moc se na vás příští týden těšíme na našem, tedy Raraším, vánočním setkání. Sejdeme se, posedíme, popovídáme, něco vánočního vyrobíme. A tiché to nebude, doufáme. I když! Pilně s rarášky trénujeme, co vám řekneme a zazpíváme. Takže doufáme, že vám to doma všechno pěkně říkají a zpívají a nebude ve čtvrtečním společném kroužku ticho a i vy se přidáte. Oni si totiž ti naši Rarášci rádi nechávají neco povídat a zpívat a ani hlásku u toho nevydají :-) .

Každý den ráno zapálíme svíčku na adventním věnci a povídáme si. Trochu o sněhu a Vánocích, rozhlednách, babičce, tancích, občas vůbec nerozumíme, ale chápavě se usmíváme a vážně nám to v hlavách jede, co by to mohlo být. Celý týden jsme zpívali Mikulášovi a jeho partě a doufali, že něco bude… a bylo! Ten den bylo uhlí. Věříte, že ho skoro všichni stihli strčit do pusy dřív než čokoládu? Taky něco chystáme, ale to je tajemství!!!

Doufáme, že přijde ve čtvrtek odpoledne co nejvíc Raráších rodin a že nám bude dobře. 

Na fotky se můžete podívat tady

sobota 07. prosinec

První adventní týden u Brouků

  • Škola

Brouci tento týden hodně tvořili. V pondělí jsme vyzdobili třídu a školu – máme nakonec krásný věnec ve třídě na dveřích. Také jsme tvořili dárečky pro vás, naši milí rodiče. Co to je, to vám ještě neprozradíme – dozvíte se na vánoční besídce. Ta nás provázela celým týdnem – zpíváme, nacvičujeme a těšíme se na příchod Ježíška. Brouci jsou neskutečně kreativní – o přestávkách se bavili gravírovacím přístrojem a vytvářeli různé obrazce. Nezapomněli jsme ani na Mikuláše – dobrodružná výprava do našeho sklepa čekala každé z dětí. Fantazie a temnota sklepa fungovala a tak nebylo třeba nic víc, než svíčky :-) na konci „výpravy“ každého čekal koš s malou dobrotou.  Abychom nebyli jen u tvoření, čekala nás tento týden i poměrně těžká látka – přídavná jména přivlastňovací. Vytvořili jsme si pomůcku, která nám trochu pomohla, ale bude to chtít dost cviku. V matematice jsme se vrátili ke zlomkům a desetinným číslům. 

Moc fotek tento týden není – prozradili bychom vám totiž překvapení :-)

Tři fotky :-)

sobota 07. prosinec

Mazáci plaváci a čerti

  • Škola

Tento týden jsme se rozloučili s ledem při posledním společném bruslení a poprvé společně naskákali do bazénu, kam budeme až do března chodit plavat každé úterý. Rozdělili jsme se do družstev, vyzkoušeli různé plavecké styly a celou lekci ukončili ve vířivce :) Ve škole jsme se věnovali dalším prezentacím přečtených knih, posunuli jsme se k vyjmenovaným slovům po L, ukázali jsme si a snažili se pochopit princip odčítání pod sebou, procvičovali násobilku a v pátek jsme vyrazili s mapou a buzolou ven. Byla tam pořádná zima a naše mysl se soustředila více na horký čaj (který jsme si po příchodu do školy uvařili), než na mapy a tak jsme se dohodli, že se světovým stranám, mapám a buzolám budeme věnovat na škole v přírodě. Během týdne jsme také šili, zdobili a vyzkoušeli si svoji odvahu, protože ve čtvrtek chodili čerti a v našem sklepě snad a prý a možná také nějací byli?!? Někdo je slyšel dýchat, jiný funět a chrčet, někoho prý dokonce chytli za nohu, jiní říkali, že tam žádný čert nebyl. Jak to bylo opravdu nevíme, ale všichni jsme si přinesli zážitek a malou drobnůstku. V pátek jsme ještě oslavili Dominikovy narozeniny a pak už jsme si opravdu zasloužili víkendový odpočinek.

Ve středu na angličtině jsme se pustili do tématu zimy a Vánoc. Pro rozehřátí jsme si vyluštili osmisměrku na zopakování měsíců v roce. Následně jsme si udělali myšlenkovou mapu aktivit, které jdou v zimě provádět. Děti pak dostaly papírky s těmito aktivitami a jejich českým překladem a zkoušely je přiřadit k sobě. V kroužku jsme si potom tyto papírky posílali dokola, zatímco jsme zpívali „We wish you a merry Christmas“. Pokaždé, když se hudba zastavila, vytáhl někdo papírek z krabičky a přeložil frázi nebo slovo, které na něm viděl. Pak jsme se vydali do Radotína na vánoční představení Víti Marčíka Setkání před Betlémem. Ve třetím bloku se děti s Heather seznámili s vánoční koledou „Rudolf, the red-nosed reindeer“.

FOTKY

pátek 06. prosinec

Ten pytlíček voní po andělích…

  • Školka

V pondělí jsme si zapálili v kroužku první adventní svíčku. Vyprávěli jsme si o tom, co Advent je, že venku je světla opravdu pramálo a je hezké, když ho s pokorou hledáme v sobě, u sebe v srdci. Že je to čas, kdy se pokoušíme hodně odpouštět a nezlobit se na ty, kteří nás třeba něčím naštvali. Děti moc hezky reagovaly, povídaly, samy přidávaly příběh o narození Ježíška. A tak jsme plynule přešli ke zpívání písniček, které potom s námi půjdou do kostela a na vánoční besídku.

V úterý jsme k tomu ještě svá vánoční přání napsali na vyrobenou papírovou hvězdu a poslali jsme je na nebe. A tak trochu si myslíme, jestli by se nějaká ta přání nemohla náhodou splnit :-)

Od středy už patřil čas hrám a hlavně zpívání. Začali jsme také nacvičovat vánoční besídku a protože je to tentokrát i trochu sranda, tak to děti od začátku velmi baví. A když to baví děti, tak to ještě víc baví dospělé, tak uvidíme, co z toho všeho našeho snažení vyjde. V kroužku jsme nezapomněli popřát naší Martině, která nám pomáhá v kuchyňce a dělá báječně keramiku, k narozeninám. 

Čtvrteční druhý cyklu Lupi a Šíma děti zase bavil, přenesli se hudbou do pohádky. Byla tu meluzína, labutě i zakletý žabák. Zazněly skladby od Václava Trojana, Ludwiga van Beethovena, P.I.Čajkovskeho i Felixe M. Batholdyho. A Jitka s Petrou je navíc moc chválily za to, jak se chovaly nejen cestou na koncert, ale i na něm. A po návratu se uprostřed umývárny najednou objevila mikulášská nadílka. Začali jsme zkoumat a rozhlížet se kolem dokola, kdo nám ji tam dal. Vyzvali jsme děti, ať si raději nejdřív k pytlíčku přivoní. Přivoněly a řekly: „takhle voní andělé“…  :-) Ale uvnitř pak byl taky kousek uhlí! :-)
Týden jsme zakončili s Tomem. Byly tu bunkry, překonávali jsme mosty a nesměl nás sežrat krokodýl nebo žralok, malovali jsme velké kulisy na besídku. Hezký první adventní týden, voněl po andělích.

Na fotky se podívejte ZDE

 

 

4. stránka z celkem 157« První...23456...102030...Poslední »